Pontos idő: 2024.03.29. 13:42

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 962 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 20  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.04.25. 08:49 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Az önkorinál pont tegnap voltam méheszeti ügyben. A hölgy fél órán át kereste, mi lehet a telephelyem helyrajzi száma. Aztán meglett. A permetezésről egy szót sem ejtettek...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.04.25. 08:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:17
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: Baranya
Mortimer írta:
Ma elég jól járták a méhek a szederfát. Mondjuk a helikopter délelőtt 9 -kor permetezte a repcét, kaptak a kaptárjaim is, remélem nem lesz belőle nagy mérgezés.



Nem kellett volna a permetezést bejelenteni az önkorinak? Ők meg hivatalból kiértesítenek(gondolom én...). Lett volna esélyed becsukni őket...

_________________
"Jobb gyertyát gyújtani, mint szidni a sötétséget."
Konfuciusz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.04.24. 21:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
tszabo írta:
Üdvözletem!

A telephelyem közelében találtam egy szép nagy (legalább 5-6 hektár) borsóföldet. Vajon mit jelent ez a méhek számára? Lesz róla nektárhordás? Talán akác előtt már virágozni fog.


Borsót méhek nem járják a "tankönyvek" szerint.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.04.24. 20:40 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Mezőfalván volt az eset. Méheim közvetlenül a repcetábla mellett vannak, egy erdőben. Állítólag pont felettük fordult a helikopter. Én nem láttam, nem is tudtam róla, ismerősömtől hallottam. Viszont délután 4 óra felé (akkor még nem tudtam a permetezésről) volt annyi időm, hogy rájuk néztem, és 20 fok borult időben szépen mozogtak, hordtak. Tehát csak nincs nagy baj. Persze holnap délután megnézem rendesen, van-e a kijáró elött hulla.
Nálam mérgezés még sosem lépett fel. Valamennyire azért nyugodt lehetek, azt hiszem, mert akik helikopterrel permeteznek, szerintem tudják, mit csinálnak, nem csak szórnak a nagyvilágba mindenféle mérget. Azért is, mert ha hinni lehet a kitáblázásoknak, ezt a repcetáblát eléri minimum 600 méhcsalád. Bár azt is tudom, hogy amelyik táblán levő méhre kerül akármilyen vegyszer, az őrök nem engedik be, elpusztul. Úgyhogy biztosan van valamekkora veszteségem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.04.24. 20:17 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.02.09. 19:13
Hozzászólások: 392
Mortimer írta:
Ma elég jól járták a méhek a szederfát. Mondjuk a helikopter délelőtt 9 -kor permetezte a repcét, kaptak a kaptárjaim is, remélem nem lesz belőle nagy mérgezés.


Valami rovar ölő votl az biztos, ha szerencséd van akkor Mospilan ha nincs...... helyileg merre volt a mutatvány?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.04.24. 18:42 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Ilyenkor azért úgy érzem, hogy a méhész tehet annyit , hogy megpróbálja kideríteni , hogy mivel permeteznek( a növényvédő szerre gondolok, mert a helikoptert az írtad) ez már azért sokat gyorsíthat akkor is amikor a gond elő jön , meg ha nincs akkor is lehet a jelenlegi szabályozás szigorításának kérelménél segítség pár infó


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.04.24. 18:35 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Ma elég jól járták a méhek a szederfát. Mondjuk a helikopter délelőtt 9 -kor permetezte a repcét, kaptak a kaptárjaim is, remélem nem lesz belőle nagy mérgezés.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.04.01. 20:01 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.02.09. 19:13
Hozzászólások: 392
Szerintem nem lesz róla semmi sőt ha akácra arra felé járnak, és kenik rá a rovarölőt nem fogsz örülni....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.04.01. 08:26 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.11.27. 17:00
Hozzászólások: 19
Tartózkodási hely: Komárom megye
Üdvözletem!

A telephelyem közelében találtam egy szép nagy (legalább 5-6 hektár) borsóföldet. Vajon mit jelent ez a méhek számára? Lesz róla nektárhordás? Talán akác előtt már virágozni fog.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.03.20. 01:46 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.05.16. 21:03
Hozzászólások: 298
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Köszönöm! Már mindenütt kerestem, hogy mi lehet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.03.19. 16:49 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Muskotályzsálya
Csatolmány:
Salvia sclarea.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.03.19. 14:41 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.05.16. 21:03
Hozzászólások: 298
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Mi lehet a képeken szereplő növény? Kellemes erős illata van és nagyon szeretik látogatni a méhek. Négyszögletes szára van.
Csatolmány:
03.jpg

Csatolmány:
02.jpg

Csatolmány:
01.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.03.19. 08:14 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.05. 07:29
Hozzászólások: 258
proficica írta:
Kiváncsi lennék ,valaki hátha felirta pl a meggy virágzás kezdetét az utóbbi 3-4 évben,


Én Írogatom a meggyet (is), a bőtermő teljes virágzása Pécelen az alábbi:
2008 Április 10
2009 Április 12
2010 Április 16
20011 Április 6
2013 Április 22


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.03.19. 05:15 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Egy biztos , tavaly ilyenkor még sehol sem volt. Itt pár nap és a barackot , körtét is járni fogják


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.03.18. 23:46 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.02. 23:02
Hozzászólások: 293
Kiváncsi lennék ,valaki hátha felirta pl a meggy virágzás kezdetét az utóbbi 3-4 évben,


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.03.18. 09:49 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.11.27. 17:00
Hozzászólások: 19
Tartózkodási hely: Komárom megye
Itt is! Tegnap-tegnap előtt kezdődött.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.03.17. 20:35 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Virágzik a keltike.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.01.25. 21:11 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
minfoka írta:
Tisztelt Arisztaiosz!

Arra gondoltam, hogy újra sarjad. Nem arra, hogy "jogilag" kötelező újratelepíteni, félreérthető volt elnézést.

Rakok fel pár fotót folyamatosan, hogy mindenki lássa a fejlődést a valóságba....

Válaszát köszönöm.

Köszöm én is a segítségeket! Sikerült találnom egy kertet, ahol több császárfa van. Tavaly előtt kivágták egy részét, így láttam, hogy a tő mellől ujra hajt. Mellette 2-3 m-re is volt kivágott tuskó, igy valószínü, hogy gyökérről is hajt, mint az akác. Magja rendkivül apró, egy termésben is rengeteg van. Ez szerintem a tomentosa faj, ugyhogy magról is szapotítható. Fája elég könnyű, nem is különösebben kemény , kaptam egy darabot, megpróbálom feldolgozni, majd az erdményről írok.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.01.24. 12:59 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.01.22. 13:37
Hozzászólások: 243
Tisztelt Arisztaiosz!

Arra gondoltam, hogy újra sarjad. Nem arra, hogy "jogilag" kötelező újratelepíteni, félreérthető volt elnézést.

Rakok fel pár fotót folyamatosan, hogy mindenki lássa a fejlődést a valóságba....

Válaszát köszönöm.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.01.24. 12:53 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Minfoka!

Nem tudom, hol hallotta, hogy kötelező lenne egy faültetvény újratelepítése. A faültetvények, energia-ültetvények telepítése természetvédelmi területeken, Natura 2000 területeken korlátozott, támogatás a nem ilyen jellegű területeken is csak olyan ültetvényekre adható, melyek nem okozhatnak környezeti kárt pl. a füzeknél nem támogatnak energia-ültetvényt, amennyiben idegenhonos fajból, hibridből létesítik.

A letermelt Paulownia ültetvény valóban sarjadztatható, bár idősebb, hosszabb vágásfordulójú ültetvények sarjadzó-képességét nem ismerem. Jó lenne hazai körülmények között megismerni e tulajdonságát a Paulowniáknak, de bizonyára olvasta, hogy a hazai kísérleti ültetvények még nagyon fiatalok. Ha megfelelő ökológiai környezetbe telepítik az ültetvényt, feltehetően valóban lehet gazdaságos a létesítése, hiszen a hasonló fagyérzékenységű fügéből is létesítettek üzemi méretű ültetvényt hazánkban. Valószínűleg tehát nem a fagyérzékenysége lesz elsősorban a korlátozó tényező, s pl. a zalai dombság csapadékviszonyai között nem is a vízigénye. Jó lenne tudni, hogy Amerikához hasonlóan nem viselkedik-e inváziós módon, mert az kizáró tényezőt jelenthetne. Mint írtam, megfelelő klimatikus adottságok mellett a P. tomentosa képes magról szabadföldi körülmények között is szaporodni, a hibridek magjának fertilitásáról, sterilitásáról csak a forgalmazók információira támaszkodhatok, az pedig nem bizonyító érv, a növényeknél a fajhibridek a legtöbb esetben fertilisek, tehát magról is szaporíthatók. A vizsgálatok, melyek nemrég indultak Gödöllőn, választ adhatnak a kérdésére.
Mint írja, a P. tomentosából (?) jutottak maghoz. Az a faj a leginkább fagytűrőnek tűnő a nemzetségből, városi, arborétumi körülmények között sok idős, szép példányát ismerem. Nem tudom, energiatermelésre, faipari felhasználásra mennyire lehet alkalmas, ültetvényi körülmények között még nem találkoztam vele. A nemzetség növekedési erélyével kapcsolatban a reklámok nem szólnak arról, hogy a kezdeti növekedési ütem valóban nagyon nagy, de a későbbiekben ez lelassul, 8-10 év után a vegetatív produkció csökken. A Paulowniák óriási virágtömeget csak szabad állásban, szoliterként hoznak, az ültetvényekben természetszerűleg csak a korona felső régiójában virágoznak. A virágzatok már ősszel kifejlődnek, s a vegetáció elindultával könnyen el is fagyhatnak, bár védett környezetben általában megbízhatóan virágoznak. Javaslom, hogy a most nevelkedő magoncokat első évben lehetőleg fagymentesen teleltesse, a következő téli szezonban pedig egyedi védelemmel lássa el télire, mert a fiatal magoncok fagyérzékenyek.

Kérném, tapasztalatairól néha számoljon majd be a fórumon (esetleg fotókkal illusztrálva), hogy az önnél konzervatívabb és szkeptikusabb fórumtársak is kapjanak információkat a méhlegelő-javítás e potenciális szereplőjének viselkedéséről.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.01.23. 10:06 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.01.22. 13:37
Hozzászólások: 243
Tisztelt Arisztaiosz!

Erősítsen meg abban, hogy a Császárfát tarvágás után nem kell (kötelezö) újratelepíteni!
Ha a hatalmas információ és kamuhalmazból próbálom kiszűrni a lényeget nekem az jön le, hogy törődéssel, odafigyeléssel, befektetéssel hasznot is hozhat. DE! Korántsem olyan egyszerű mint a reklámokban arcpirító módon hazudva leírják. Viszont érdekességként azt olvastam, hogy hajtatható vágás után. Ez mennyire lehet igaz?
A kísérletezés gyakorlati fázisba van inkubátorba ki van kelve három keltetőládába a mag. Kelési arány kb. 60-70% A kísérletbe azért fogtunk bele mert hozzájutottunk maghoz, hely van, inkubátort csináltunk, miért ne....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.01.23. 07:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.25. 18:43
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Bakonszeg
Köszönöm a választ Arisztaiosz! Azt hiszem hogy bonyolult lesz nekem, de nem kizárt hogy a gyökérdugványról szaporítást később ha másért nem csak érdekességből kipróbálom.
Egyébként nem ezer hektárokat terveztem beültetni vele hanem a méhesünkben mint gyorsan növő árnyékadó faként szerettem volna kipróbálni ami a leírás ( ami erősen TV Shop szerű ) szerint hosszan virágzik, és talán adna virágport, nektárt. Maximum száz csemete telepítése a célom tehát nem tervezem vele a Kárpátmedencét elözönleni.
Ha a kertben nem jól szerepel akkor még ennyi szerepet sem fog kapni.
Még mielőtt megkapom valakitől leírom hogy tudom hogy ilyen kis mennyiségű fának mennyi a méhészeti jelentősége.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.01.22. 22:54 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Bogaras írta:
...Ha megakarjuk őrizni a növények állatok sokféleségét, akkor kezdjük azzal , hogy az 50-100-150 évvel ezelőtti vízrajzi térképeket és időjárási viszonyokat vegyük szemügyre. A változó környezeti viszonyainkat a növények nem tudják követni, nem tudnak olyan gyorsan vándorolni ahogyan megváltozik az élőhelyük. Előre tekintsük ne pedig a múltat akarjuk vissza állítani. Ez a téma nagyon szerteágazó és sokat lehetne róla oldalakon át írni, én nem is vagyok képes olyan ékes szólásra , mint ön.


Tisztelt Bogaras!

Nem nehéz felfedezni, hogy ami az Ön nick-neve, az nálam mentalitás, ha a "biodiverzitás" és a megélhetési méhészkedés egy szövegkörnyezetben kerül szóba. Miként az előzőkben is leírtam, a gazdasági célból folytatott méhészkedést gazdasági tevékenységnek tekintem, mely tevékenység és a "biodiverzitás" között az én nézőpontomból nincs adekvát összefüggés. A cél nem azonos: a biológiai sokféleség megőrzése közösségi, társadalmi feladat, tartozunk véle az utókornak, míg a gazdasági célból űzött méhészkedés a megélhetést hivatott támogatni... A kettő közé nem lehet egyenlőségjelet tenni.
Ezért vagyunk képesek egyről beszélni: ha az élőhelyek változatosságának megőrzéséről beszélünk, annak nem feltétlenül kell azonosnak lennie egy gazdasági érdek mentén megfogalmazott feladattal. Mint környezet- és természetvédő, hajlamos vagyok sikoltozni a környezeti, a növényörökségi állapotot negatívan befolyásoló tényezők, inváziós fajok terjesztése, "védelme" láttán, olvastán; méhészként viszont késztetést érzek ezen invazív fajok diszkriminációjának szándéka hallatán kiegyenesíteni a kaszát, s e fegyverzettel a döntéshozó szervek kapui előtt demonstrálni... Ezen ellentmondást mindenkinek önmagában kelletik feloldania...
A két motiváció között -mint az látható- természetesen feszül ellentmondás, hiszen mint sokadszorra mondom: nehéz úgy szűznek maradni, hogy közben késztetésem van az örömszerző, aktív szexuális tevékenység gyakorlására...
Nem is ennek mentén beszélgetünk most, hiszen nem teszünk mást, mint motivációink, késztetéseink, ismeretanyagunk mentén adunk hangot véleményünknek. Nincs másról szó, mint arról: milyen megalapozottsággal, milyen prioritásokat fogalmaztunk meg. Ha ezeket ütköztetjük, a fórumozók abból csak nyertesen kerülhetnek ki, hiszen megismerhetik a motivációinkat, mérlegre tehetik érveinket, s reményem szerint nem kizárólag csak saját érdekeik, motivációjuk mentén lesznek képesek mérlegelni érveinket. Nekünk nincs más dolgunk, mint hogy gondolkodásra inspiráljunk, hiszen a gondolkodás mentén juthat el a minket olvasó közönség a saját álláspontjának megformálására, kialakítására. Innentől kezdve nincs sok jelentősége az ékesszólásnak, retorikának, csak az érvek dominálnak, de ezen érveknek valósaknak, hiteleseknek kell lenniük. A magam részéről erre törekszem, s az sem tesz boldogtalanná, ha ezen törekvésem nem feltétlenül találkozik mindenki helyeslésével, egyetértésével...
Úgy sikerült, ahogy sikerült...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.01.22. 19:42 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Tisztelt Arisztaiosz!

Mindig örömmel olvasom írásait, mert többnyire egyet is értek velük, szóval táptalajra találnak zömében. Mégis óriási a különbség mikor a biodiverzitásról és a természetvédelmi területekről beszélünk. A Császárfa esetében továbbra is fenntartom , hogy nagyobb területen nincs rá szükségünk nem a Kárpát-medencébe való. Ami az akácot illeti véleményem szerint a mai erdősültség kb 20%-án van jelentősége és nem is tudnák mással kiváltani, mert az szerencsejáték lenne és ezt nem méhészként is így tartottam. A vaddohány kérdése egyszerű. Lehet írtani szépen a természetvédelmi területeken , jó kis elfoglaltság. A parlagon hagyott földeket amit elfoglalt a növény meg kell művelni. Amelyik területet valamilyen oknál fogva nem vonnák művelés alá nőjön a dohány, sokkal jobban szeretem , ha van , mintsem a homokot hordja a szél, megférünk. Megfértem vele akkor is amikor nem méhészkedtem. Virágzás után szépen le lehet kaszálni , tárcsázni, mint méhész még örülök is a tárcsázásnak, mert jobb mint a kaszálás , sűrűbb , több virágú lesz a növény. Erre a földre nálunk ez való és hála Istennek ezt az itteni gazdák nem a hivataloktól teszik függővé. Akácunk lesz a dohányos területeket meg apránként a magunk eszétől is szépen valamilyen gazdasági tevékenység alá vonjuk. Ehhez nekünk nem kellenek jogszabályok és ha vannak, azt mi szépen meg is kerüljük, ha azt a gazdaságossági érdekeink úgy kívánják , megtaláljuk a módját.
Ha megakarjuk őrizni a növények állatok sokféleségét, akkor kezdjük azzal , hogy az 50-100-150 évvel ezelőtti vízrajzi térképeket és időjárási viszonyokat vegyük szemügyre. A változó környezeti viszonyainkat a növények nem tudják követni, nem tudnak olyan gyorsan vándorolni ahogyan megváltozik az élőhelyük. Előre tekintsük ne pedig a múltat akarjuk vissza állítani. Ez a téma nagyon szerteágazó és sokat lehetne róla oldalakon át írni, én nem is vagyok képes olyan ékes szólásra , mint ön.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.01.22. 12:18 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Kopter83!

Természetesen van házi szaporítási lehetőség, hiszen mint írtam, a gyökérdugványozás egy lehetséges eljárás, ha kedve van szaporítani a növényét. Sajnos a módszer nem túl hatékony, ezért nem használják üzemi szintű szaporításnál. A fajok kitűnően szaporíthatók magvetéssel, de ha a hibridek nem teremnek fertilis magot, ez a szaporításmód nem működik. A fertilitás ellenőrizhető csíráztatási próbával, de üzemi ültetvények céljára homogén szaporítóanyagra van szükség olyan fajtából, hibridből, mely a változékony tulajdonságú magoncokkal szemben egyöntetű, nagy tömegű szaporítóanyagból telepíthető növényanyagot képes nyújtani.
Nos, ennek okán vegetatív úton szaporítják, "klónozzák" a kiemelkedő tulajdonságokkal rendelkező fajtákat, hibrideket. Ennek leggazdaságosabb módja a mikroszaporítás. A kiemelkedő tulajdonságú egyed valamely juvenilis osztódó szövetét steril körülmények között kiemelik, és mesterséges táptalajra helyezve hajtást nevelnek belőle, majd azt "sokszorozzák" továbbra is biztosítva a sterilitást. Az így előállított, csak hajtással rendelkező növénykéket meg is kell gyökereztetni, ezt a táptalajhoz adagolt növényi hormonok (alfa-naftil-ecetsav, béta-indolil-vajsav, benzil-adenin, gibberellinsav) adagolásával érik el. A gyökeres növénykéket ezután "adaptálni" kell, tehát a mesterséges közegből kiemelik és párafüggöny alatt szoktatják a "kinti világhoz", hiszen addig a lombikbébik 100 %-os relatív páratartalom mellett éltek. Az edzett növénykéket lehet csak szaporítóanyagként forgalmazni. Miként látja, ez a szaporítási mód nem kifejezetten "házikerti" módszer, laboratóriumi körülményeket igényel, melyeket ugyan nem lehetetlen otthon sem megteremteni, de csak akkor érdemes, ha üzemi mennyiségű szaporítóanyag előállítása a cél. Amíg nem ez a feladat, érdemesebb megvásárolni a szaporítóanyagot, s a továbbszaporítást a nem túl hatékony, de otthon is aránylag olcsóbban kivitelezhető gyökérdugványozással megoldani. Ezen házi szaporítás esetén is érdemes beszerezni a "gyökereztető" hormont, s azzal kezelni a dugványokat, ez a hatékonyságon sokat javíthat. A licenc-el védett fajták, hibridek kereskedelmi célú szaporítása a fajtaoltalom miatt szabálytalan...

Ha kedvet kapott volna a mikroszaporításhoz, szívesen adok néhány olvasnivalót:
http://www.worldpaulownia.com
http://paulowniatrees.eu/learn-more/in-vitro/
http://connection.ebscohost.com/c/artic ... ee-species
http://journals.ju.edu.jo/JJAS/article/view/2131
http://toadgully.com.au/about



Bogaras!

A "szent biodiverzitásnak" nálamnál nagyobb tisztelője és védelmezője nemigen hiszem, hogy sok akadna a fórumközönség soraiban... "Közkedveltségem" egyik motiváló tényezője talán éppen az e tárgyban kifejtett hozzászólásaimnak köszönhető...
Az is meglep, ha egy méhész hívja fel a figyelmemet erre, aki a biodiverzitást minden lelkiismeret-furdalás nélkül hajlandó beáldozni, ha az akácról, selyemkóróról, Solidagoról, ámorfáról, bálványfáról, s egyéb -a biodiverzitás ellehetetlenüléséért elsősorban felelős- inváziós növények "megvédéséről", a méheinek legelőjéről esik szó. Az üzemi méhtartás nem biodiverzitási kérdés, hanem gazdasági tevékenység, melynek során tökéletesen mindegy, hogy natív vagy adventív elemek szolgáltatják-e a nektárt, pollent, a célkeresztben az eladható méz, a jövedelem van, nem a környezet- és természetvédelem. Ráadásul természeti körülmények között a biodiverzitás elvét a túltartott házi méh-állomány szintúgy sérti, lévén a természeti környezetben konkurenciát jelent a többi beporzó szervezet számára, de ezen borongani fölösleges is lenne, ha sikerül belátnunk, hogy a (nagyüzemi) mezőgazdaság, az erdőgazdaság egy része és a (nagyüzemi), jövedelemszerzési célú méhészeti tevékenység egyként gazdasági indíttatású, egymásra utalt, de egyiknek sincs meghatározó köze a biodiverzitás fenntartásához. A közelmúltban végzett átfogó felmérés szerint Magyarország természetközeli növényzeti örökségét 1 800 000 hektárra teszik, mely az ország területének 19 %-a, tehát az ország területének ez a 19 %-a az, melyen még okkal beszélhetünk biodiverzitásról. lévén az ország területének legalább 38-40 %-a az olyan agrár-, ültetvény-, ipari- és települési terület, ahol az eredeti ökoszisztémákból gyakorlatilag semmi nem maradt...
Ezen adatok alapján nem nehéz eljutnunk a következtetéshez: nem néhány hektár ültetvény-rendeltetésű terület rondít bele a "biodiverzitásba", nem beszélve arról, hogy esetünkben nem inváziós fajról beszélhetünk.
Mindezek előrebocsátásával úgy vélem, talán nem lehet ártalmas beszélgetnünk egy-egy témáról, mely mélyebben érdekli egyik-másik fórumtársunkat, mert ezáltal nem feltétlenül csak a "kedvcsinálásra" nyílhat mód, hanem a téma részletesebb körbejárása lehetőséget ad az ismeretek bővítésére, a vélemények ütköztetésére, s végül a helyes (gazdasági) döntések megalapozására. Ezért vállalkozok szívesen ilyen jellegű tájékoztatások megírására, s ha figyelte, igyekszem a témát minden szempontból megvilágítani, nem titkolván, elbagatellizálván az esetleges negatív hatásokat, szempontokat sem. Hangsúlyozom, tisztában vagyok azzal is, hogy ez egy méhész fórum, de ennek tudata sem befolyásol abban, hogy saját, önálló véleményemet hozzam ide, mely senkire nézve nem bír kötelező érvénnyel, mindössze tájékoztatni óhajt, törekedvén az objektivitásra.

Ráadásul rendkívül hálás vagyok Kopter83 fórumtársnak, mert kérdése nyomán nosztalgikusan szép emlékek felidézésére is alkalmam nyílt az in vitro szaporítás témájában, lévén csikó koromban ez volt a kedvenc témám (gyakorlatilag ebből is diplomáztam), s most úgy jártam vele, mint egykor a klasszikus viccben Mári néni.
Az idős Mári nénje -rendszeres templomba járó, buzgó vallásgyakorlóként- elment a templomba, s ott a szentgyónáshoz járult. Kérdezte a plébános:
-Mondja Mári néni, mi szél hozta, 'iszen tegnap is itt járt, gyónt, megáldozott? Csak nem valami friss vétke van, melyet le szeretne mosni a lelkéről?
-Jaj, főtisztelendő úr, nagyot, nagyon nagyot vétkeztem...
-Mondja, aztán mi lehet az a roppant bűn?
-Plébános úr, megcsaltam az uramat...
-No, ne bolondozzon már Mári néni, a Sándor bácsit már öt esztendeje eltemettük... Hogyan csalhatta volna meg tegnap óta?
-Jaj, lelkem, már hogyan gondolja, hogy most csaltam meg a Sándort?
-No, akkor végképp nem értem, miért most hozakodott elő ezzel?
-Aranyos főtisztelendő úr, csak azon oknál fogva, mert olyan fene jó volt visszaemlékezni rá...!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.01.22. 04:31 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Csodát láttok a Császárfában csupán az orrotoknál nem láttok tovább. Ahhoz hogy valami ilyen intenzíven növekedjen nem kevés tápanyag igénye van, nem mellesleg ott van a havi 50 mm csapadék igénye. Hol van ez nálunk? Kell ez nekünk?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.01.21. 19:46 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.25. 18:43
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Bakonszeg
Köszönöm Arisztaiosz, így járok el. Esetleg a szaporításhoz nincs egy-két tippe?
Bogaras. Azt elhiszem hogy az öregek mondták de ők sem tartották be. Ha ezt betartották volna nem valószínű hogy kellene akácmézet pergetned ;) .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.01.21. 18:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Hát igen a Császárfa az nagyon kell a biodiverzitáshoz, ráadásul a mi klímánkat egyenesen imádja. Kell még pár öltönyös , fehér inges , nyakkendős a hivatalokba. Én csak öregapámat tudom idézni " Nézd meg fiam , mi terem , nő a határba és olyat ültess".


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.01.21. 09:25 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Kopter89!

Ezidáig nem volt olyan erős fagy, hogy károsodtak volna csemetéi, a lomb természetes, hogy megfagyott és lehullott. Most rögvest takarja meg a tövek környékét valamilyen mulcs-anyaggal (ez lehet szalmás istállótrágya, falomb, rostos-darabos tőzeg, fakéreg stb.), mert ha erősebb lehűlések jönnek, a takarás megvédi a talajt az átfagyástól, s tavasszal a tő-közeli rejtett rügyekből újra kihajtanak a csemeték. A törzset sem hiba, ha védi, ehhez a legalkalmasabb lehet a többrétegű hullámpapírral történő betekerés (ne szorosan és védje a leázástól fóliával). Takaróanyagnak a jutazsák-szövet is kiváló több rétegben. A takaróanyagot időben el kell távolítani tavasszal, nehogy befülledjenek a rügyek. Kár, hogy a forgalmazó nem hívta fel a figyelmét, hogy legalább a töveket fel kell kupacolni és a talajt ajánlott takarni az első egy-két évben...
A technológia szerint az első két évben a csemetéket tőre szokás vágni tavasszal, kihajtáskor, hogy megfelelően erős gyökérzet fejlődhessék ki. A későbbiekben mindenképpen oldja meg a vízellátást, mert bár nem mocsári növényt vásárolt (sőt, másfél méternél magasabb talajvíz-szint felett nem javasolom a telepítését sem), de az eredeti elterjedési területeiken lényegesen több csapadék a jellemző, mint hazánkban, ezért öntözni szükséges. Ha van öntözési lehetőség a területen, legkényelmesebb a csepegtető öntözés kiépítése, lehetőleg talajtakarással. A fekete PE fólia is megfelelő, én jobban szeretem a gally-aprítékot, fakéreg-takarást.
Remélem, sok öröme lesz a növényeiben, virágzásakor csodálatos, fűszeres illata a "Dzsenná"-ba emeli a lelket...
Az meg már csak ráadás, hogy állítólag jól is mézel némelyik hibrid...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.01.21. 08:04 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.25. 18:43
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Bakonszeg
Én rendeltem néhány csemetét próbaként a kertbe. Pontosan innen és ilyet:
http://www.paulownia-elongata-kert.com/ ... shan-tong/
-20 fok alatti fagytűrést írtak róla. Nyár közepétől az első fagyokig óriási növekedést produkált. Kb. 10 cm magas volt a csemete és kb 70 cm-re nőtt meg. Viszont az első fagy lelegelte az összes levelét. Pedig nem volt maximum -5 fok. Direkt megkérdeztem az eladót hogy kell-e védenem fagy ellen, persze a válasz nem volt.
Még bízok benne hogy tavasszal kihajt, lehet hogy naívan. Titkon reméltem hogy javíthatom vele a méhesünk környezetében a méhlegelőt és szaporítani akartam valahogy, de Arisztaiosz hozzászólásából leszűrtem hogy nem olyan egyszerű mutatvány lenne. Azért nem teszek le róla csak tavasszal hajtsanak ki újra.

Arisztaiosz! Véleménye szerint van még remény vagy kipusztultak?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.01.20. 23:34 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Fülemüle!

A császárfákról (Paulownia nemzetség) több helyen is írtunk már a fórumon. Több cég is forgalmaz szaporítóanyagot, elsősorban a melegebb éghajlaton jól vizsgázott fajhibridekből. A szaporítóanyag beszerzésében tudok segíteni, fás dugványról nem szaporítható, a P. tomentosa gyökérdugványról nehezen szaporítható, magról könnyen, az új hibrideket mikroszaporítással szaporítják, van olyan hibrid, amelyik állítólag steril, magról nem szaporodik. Ez lényeges szempont lehet, mert az Egyesült Államokban az alapfajok és a fertilis hibridek inváziós fajnak számítanak, megfelelő klímában hasonlóan agresszíven képesek terjedni, mint nálunk a bálványfa (Ailanthus). Hazánkban a magoncok fagyérzékenysége miatt csak nagyon védett helyen képes magról szaporodni, bár meglepődve tapasztaltam, hogy egy minden oldalról védett kertben (városi környezetben) a téglafal védelmében a szomszédos kert nagyon öreg császárfája (Paulownia tomentosa) által elhullatott magvakból csemeték keltek, melyek a védelemnek köszönhetően nem fagytak el, immár több éves magonc példányok igyekeznek a téglafalat kidönteni. Nem sok esélye lesz a falnak...

Olvasson utána, a Méhlegelő javításában nem is kell sokat visszaolvasnia, illetve a Dühöngő témában is talál (2012. augusztusa tájékán) érdeklődésének megfelelő hozzászólásokat a növényről és a hazánkban is mind jobban kibontakozó "bizniszről".

Az ajánlatokban szereplő adatokat kezelje óvatosan, mert olyan reklámszövegek szerepelnek bennük, melyeknek a valósághoz kevés közük van...

Azért itt is adnék néhány linket:
http://www.origo.hu/idojaras/20120530-a ... zarfa.html
http://zoldforradalom.blogspot.hu/p/kin ... zarfa.html
http://www.csaszarfa.hu
http://www.csaszarfa-kerteszet.hu
http://sunwo.eu/projektek/smaragdfa
http://paulowniahungary.com/paulownia.php
http://www.oee.hu/hirek/agazati-szakmai/samaragdfa
http://www.csaszarfapaulownia.hu
Ennyi talán elég is lesz, de azt semmiképpen ne higgye el, hogy ekkora fűtőértéke lenne a fájának, azt se, hogy fiatal csemeteként elvisel -33 fokot, s annak se dőljön be, hogy a Homokhátság fája lesz, öntözés nélkül nálunk nem termeszthető, s a vízállásos területeket sem bírja, ne higgyen az ötéves vágásfordulónak (kizárólag energiaültetvény céljaira vágják sűrűbben), meg egy csomó állítást kezeljen óvatosan, hiszen hazánkban ismereteim szerint nincs még 5 évnél idősebb ültetvény belőlük. A legnagyobb felületen talán Tompa környékén ültették ezidáig. Szóval egyszerre ne száz hektárban gondolkodjék, de ha az egyik hibridet ki szeretné próbálni, a nyár végén szívesen segítek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.01.20. 22:09 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.02.09. 23:13
Hozzászólások: 468
Nem álom ez,mert a kínaiak már a "spejszban" vannak... :mrgreen: (üvegezve :shock: )

_________________
A siker nem érdekel,csak a kudarc okai...("én")


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.01.20. 00:11 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Tisztelt Lőrinc!

Akkor lehet, hogy ezután az akácmézet és a repcét is visszadobják? Azokból is Kína nagyhatalom... Egyik régi ismerősöm meg azt mondta, hogy ő ugyan nem vándorolna a kínai repcetáblákra a GMO és a neonikotonoidok miatt, meg azt is mondta, hogy itthon el kell menekülni a napraforgó területekről. Akkor most mi lesz ezután a magyar mézekkel? Tényleg ezután nyugodtan lehet benne GMO-pollen?
Lécci, tegyen már fel valami képet a császárfa pollenjéről, mert megnézném, hogy a szomszéd fáján olyan-e. Ő ugyanis azt mondotta, hogy az övé nem kínai, hanem valami koreai hibrid, s akkor lehet, hogy a mézemet azért nem dobták eddig vissza, mert az nem kínai, hanem koreai pollennel van tele? Ha lehet, nem kockáztatnék, mert eddig még megúsztam, s jobb a békesség...
Ráadásul a nyavalyás szomszéd teleültette a birtokát mindenféle kínai gazzal, ültetett egy csomó páfrányfenyőt, kínai mammutfenyőt, mindenféle kínai ciprusfélét, kínai borókákat, kimonantuszt, borbolyákat bazsarózsákat, mahóniákat, gyöngyvesszőt, liliomfát, hortenziát, gyöngyvirágcserjét, japánakácot, indigoferát, lilaakácot, leszpedezát, evodiát, bálványfát, csörgőfát, vadszőlőt, illatos loncot, rózsaloncot, kolkwitziát, forzitiát, perzsa orgonát, jázmint, fontanéziát, nyári orgonát, barátcserjét, kékszakállt, elsholtziát, császárfákat (sajnos, kínait is), rododendronokat, kakiszilvákat, reynoutriákat, eperfát, csavart füzet, kínai nyarat, meg mindenféle bambuszokat. Egy agyrém, hogy a sok francos kínai növénynek bekerülhet a mézembe a pollenje, aztán egyszer csak kitalálja valamelyik mindenható laboratórium, hogy megkeresse benne, hogy aztán visszadobhassák. A múltkor is dicsekedett ez az arborétum-tulajdonos, hogy valami kínai árbocfához is hozzájutott, s várta az elismerést, hogy az is milyen kitűnő mézelő, lepipálja még a császárfákat is. Látom, nem lesz ennek jó vége, ha itt a szomszéd Mári néni is visszadobja a mézemet, mert hallotta, hogy megtalálták benne ennek az arborétumnak az összes pollenjét, biztosan már én is Kínából hozatom a mézet kiüvegezésre. Mert az öregasszony rafinált ám, mint a fene, a múltkor is azért alkudott az akácméz árából, mert beküldte vizsgálatra, s csak 20 % akácpollent találtak benne, a többi mind vérehulló fecskefű pollenje volt, aztán azt mondta a vén boszorka, hogy akkor biztosan csak annyi az ákác benne, mint amennyit a pollenvizsgálat kimutatott, s ha nem engedem le az árát, akkor feljelent a fogyasztóvédelemnél, meg a NÉBIH-nél ...
A múltkor meg megegyeztem az egyik ismerős gyümölcsös-tulajjal, hogy megyek hozzá őszibarackra, szilvára. Hát akkor a fene azt is megette, oda nem tolom a képem, mert most jövök rá, hogy 'iszen azok is kínaiak...

Nyugtasson már meg valaki, hogy mindezt csak álmodom...!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.01.19. 22:15 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.12.23. 15:45
Hozzászólások: 456
Ne ültess! Ha a mézedben megtalálják a pollenjét, akkor kínai mézként visszadobják.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2014.01.19. 19:44 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Császárfát szeretnék ültetni. Van valami infótok róla? A Dunántúlon ugy tudom ültetvények vannak belőle. Esetleg szárdugványról szaporitható? A hibridje tényleg olyan jó?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2013.10.31. 15:41 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.11.15. 18:16
Hozzászólások: 146
Tartózkodási hely: Kunhegyes
Júliusban hetekig fenntartó hordás volt nálam vadszöllőről, valaki pergetett már ilyen mézet?

_________________
https://www.madarasimeheszet.hu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2013.10.19. 18:36 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.01.10. 16:34
Hozzászólások: 67
Tartózkodási hely: Tata
Csodálatos!Tele van mindenféle méhvel,darázzsal .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2013.10.06. 23:01 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Zümmke!

Gyakori ültetett dísznövényünk, gyakorta kivadul a Reynoutria aubertii (syn. Polygonum aubertii, Fallopia aubertii) nevű kúszócserje, mely Ny-Kínából származott át hozzánk. A képből nehéz megítélni, de ha a virágzati tengely finoman érde-szőrös és a virágok zöldesfehérek, akkor erről a fajról készült a kép. Amennyiben a virágzati tengely kopasz és a virágok piroslóan fehérek, akkor a közép-ázsiai Reynoutria baldschuanica (syn Fallopia baldschuanica, Polygonum baldschuanicum) nevű fajt fotózta.
Csatolmány:
Fallopia baldschuanica.jpg


Mindkét faj nagyon közeli rokona az özönnövényként viselkedő, dudvaszárú évelő Fallopia fajoknak és hibrideknek, szerencsére korántsem olyan agresszívek, mint a japán és hibrid keserűfüvek.

Mindegyik jó mézelő, nálunk közel egy hónapja virágzik az egykori kastélykertben. Az utóbbi években terjeszkedik a Duna-part felé. Az elmúlt napok néhány fokos korai fagyai még nem károsították sem a virágzatokat, sem a lombját.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2013.10.06. 21:04 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.01.10. 16:34
Hozzászólások: 67
Tartózkodási hely: Tata
ha menne


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2013.10.06. 21:03 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.01.10. 16:34
Hozzászólások: 67
Tartózkodási hely: Tata
még1 kép


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2013.10.06. 21:02 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.01.10. 16:34
Hozzászólások: 67
Tartózkodási hely: Tata
Szép estét!

Ma azt hittem csodát látok!Nem tudom ez milyen bokor,de hatalmas volt,több méter magas,totális virágzásban!!!


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2013.09.24. 21:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.11.18. 16:34
Hozzászólások: 666
Tartózkodási hely: Vas Megye, Kőszeghegyalja
Ha sárga ès nem hamvas. ;)

_________________
___________________________
B.FERI


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2013.09.23. 22:11 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Szabó Attila!
A toruk meg azt hiszem ettől sárga, nem attól, amire te gondoltál ;) :
Csatolmány:
20130913_134646.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2013.09.23. 20:30 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.06. 19:51
Hozzászólások: 71
Tartózkodási hely: Lakitelek
Felénk szép telepeket alkot e növény. Utóbbi pár hét csapadékmennyiségének köszönhető hogy megjelentek.
Nem számítok rá hogy a kikelt fias helyét meghordják friss nektárral, de jól néznek ki.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2013.09.23. 20:17 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Igen, ismeri....

Sebestyén József szép virágporos fotót is tett fel róla a Virágporfotók lapra.

A növény a Crassulaceae (Varjúhájfélék) családjának a tagja, a Sedum nemzetség legtermetesebb képviselője. Böcsületes neve Sedum maximum (L.) Hoffm., felénk hallgat a "Bablevelű varjúháj" névre is.
Tölgyesek, bokorerdők, száraz, sziklás erdők, lejtők, homokpuszták növénye, a Tiszántúlon nem érdemes keresni, ott ritka, de miután a kertekben gyakorta ültetik, onnan is képes "kivadulni"....

A méhek előszeretettel keresik fel, sajnos nem tömeges az előfordulása. A kertemben a sötét rózsaszínű virágú kerti változata örvendezteti meg ősz táján a méheket, noha fajtamézet még nem kóstoltam róla....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2013.09.23. 19:05 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.06. 19:51
Hozzászólások: 71
Tartózkodási hely: Lakitelek
Ismeri valaki ezt a növényt? Most virágzik, járják a méhek


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2013.09.23. 09:45 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.04.10. 12:52
Hozzászólások: 142
Édesanyám virágoskertjében méh invázió van, úgy gyülnek a portolácskákra mintha mézzel lenne lecsorgatva. Minden méh lábán óriási virágpor-csomót látok! :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2013.09.16. 11:37 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.12.08. 10:09
Hozzászólások: 411
Tartózkodási hely: Pest megye
OFF
Mortimer írta:
Bár azt vettem észre, hogy némelyik család a pipás etetőből már alig hordja el a maradék szirupot, pedig hely még van, és hideg sincs nappal. Már leállhattak, vagy nem akarják az anyát még kiszorítani.

A pipás etetőhöz hűvös van sajnos. A fészek fölötti, vagy keretetetőből elhordják a szirupot azok a családok, ahol szükség van rá.
ON


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2013.09.16. 08:33 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Nagyon szívesen, örülök, ha egyik-másik hozzászólásom nem csupán ellenérzéseket generál, hanem "haszonnal" olvasható....

Jó szerencsém egykor lehetővé tette ugyan, hogy egy rövid látogatást tehessek a szigeten, de sajnos nem méhészeti irányultságú volt a vizit, ezért csak utólag, valóban a netről ismerkedhettem a korzikai méhészettel, eredetvédett mézekkel. Ha beüti a keresőbe: "Miel de Corse" vagy "Mele di Corsica", sok találatot kap.

A sziget eredetvédett méztípusainak ismertetése, a méhészeti specifikumok leírása pedig magyar nyelven is elérhető egy uniós jogszabályban: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 048:HU:PDF

A további ismerkedéshez: http://www.qualireg.org/mediatheque/vid ... l_de_corse
ill. a http://www.youtube.com/watch?v=pjWBcYhEIeQ

Ezekkel kívánok gondolatébresztő olvasgatást, nézelődést az érdeklődő fórumozóknak...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Virágpaletta
HozzászólásElküldve: 2013.09.16. 06:32 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Köszönjük Arisztaiosz!
Az esőknek köszönhetően itt sok lágyszárú virág előjött. Újra virágzik a pitypang, sok a cickafark, és valami sárga virágú kis őszirózsaféle. A japán keserűfű is most virít. Tehát van elvonó virág. Bár azt vettem észre, hogy némelyik család a pipás etetőből már alig hordja el a maradék szirupot, pedig hely még van, és hideg sincs nappal. Már leállhattak, vagy nem akarják az anyát még kiszorítani.
Erről a korzikai méhészkedésről a neten olvastál magyarul?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 962 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 20  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.