Pontos idő: 2024.05.23. 06:32

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 7261 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143 ... 146  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.08.03. 21:38 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
"... Legalább ötféle mechanizmust sikerült eddig megjelölni, amelyek csökkentik a parazita atka
szaporodási esélyeit
a méhcsaládban. Ezek az un. vakarózási hajlam (borbélytánc)
fokozódása, az erősen fertőzött fiasítás eltávolítása, gyorsabb lárvafejlődési idő, kevésbé
vonzó (munkás) fiasítás és az atka terméketlenségét előidéző lárvák megjelenése. ..."
(Békési László, fertőzés.pdf)

"... Az optimális védekezőképesség, a fias fészek elhagyásának képessége és a fiasítás kifejlődésének rövidsége – a logika szerint – a Varroa elleni harc legideálisabb előfeltételei. ..."
(Varroa-tolerancia)

"... Kétségtelen tehát, hogy az atka korábban a fészek 35 C fokos hőmérsékletén élt és terjedt, de jóllehet ez a hőmérséklet még most is magas a számára. Az atka fejlődése a gyengébb családoknál gyorsabb, minthogy itt a hőmérséklet alacsonyabb a normálisnál. ..."
(Hungaronektár)

- Ha az atka szaporodását fékezi úgy a magas hőmérséklet mint a gyorsabb lárvafejlődés és a fiasítás kifejlődési ideje a magasabb hőmérséklet hatására lecsökken. Akkor lehet, hogy már nem is kellene atkairtás okán mérgezni a méhünket ha ilyen meleg a nyár mint a mostani?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: cerana
HozzászólásElküldve: 2009.08.03. 10:17 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
A tavalyi atkairtás során tapasztaltakon felbuzdulva, feltett szándékom, hogy a jövőben a "biotechnikai védekezés" elnevezésű eljárást fogom atka ellen alkalmazni. Ennek az előkészületeit kezdtem el július elején.
Az általános atkairtást augusztus elején szoktam kezdeni.
Kedvező esetben csak a jövő év áprilisában fejeződik be annak a vizsgálata, hogy a biotechnikai beavatkozásomnak mi lett az eredménye.
Hogy ezt ne befolyásoljam az amitrázos füstöléssel, és ne tegyem kockára a család életét se, azért kértem segítséget a mintavételes szintfelméréshez - amiről addig csak anyit tudtam, hogy olyan is van.
A fedett fiasítást huzkodtam ki.

cerana!

Mi lehet az oka annak, hogy a fedett (dolgozó) fiasítás kiszedésekor 1 sejtben csak 1 atkát találtam?
Nem többnek kellene lenni?

Azért Tőled kérdezem, mert nem tudom összeegyeztetni az Atkamatematika c. munkád tartalmával.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: misi
HozzászólásElküldve: 2009.08.03. 08:02 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
cerana írta:
.....Mivel tavaly elvettem az összes fiasítást és vele egyidejűleg beraktam a családokhoz egy (magam készítette) tartós hordozót kilenc-tíz napig, ezért idén tavasszal nem kezeltem a családokat. Októberre kiderül, melyik a jobb módszer.


Cerana!
Remélem beszámolsz majd a tapasztaltakról. Azt hiszem ez mindenkit érdekelne!

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: misi
HozzászólásElküldve: 2009.08.02. 08:16 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2642
misi írta:
Ha júliusban találunk 1% (100 méhenként 1) atkát, akkor feltétlenül le kell atka ellen kezelni a családot.
Mégsem alkalmazom ezt a módszert mert nagy a hibalahetőség.
Valószínű, hogy a fedettfiasban talált atkát fogom számolni, csak azt megint nem tudom, hogy ott mennyi atka milyen szintű fertőzöttséget jelent.
Valahogyan majdcsak kiderítem!

Ne haragudj, de ez csak sima extrapoláció kérdése. Ha tudod, hogy a fedett fiasnak hány százalékát vizsgáltad át (ezt kiszámolni kisebb munka, mint egyenként csipesszel kihúzkodni a fiasítást), akkor a talált atkák számát a teljes fiasításra vetíted. Szerintem téged nem ez érdekel, hanem az, hogy melyik fertőzöttségi szint az, ahol kockáztatod a méhcsalád életét? 3000 atka/család szeptemberben már határeset. Ehhez azt számold hozzá, hogy mondjuk 50 nap alatt a 12 napos fedett időszakot figyelembe véve négy generáció telhet el. Elméletileg ha most van egy atka, akkor első generáció után lesz kettő (erre biológialiag mindenképpen képes az atka, mert különben kipusztulna), második generáció után 4, harmadik után nyolc, negyedik után 16. Ha most 200 van akkor elméletileg 50 nap múlva lesz belőle 3200. Ezt vesd össze azzal, amit a krajnai topicban írtam az elvesző atkákról. Nagy megközelítéssel ezért vélhetően mostani 400 atka esetén mindenképpen indokolt az azonnali kezelés. Viszont nem szabad szem elől téveszteni azt, hogy a foretikus atka (értem alatta a méheken lévő atkát) száma fiasításos időben alacsony hányadot jelent, tehát az irtás is az lesz. (Hacsak nem a Zsolti illóolajos kiszorításos módszere tényleg jól működik, de ehhez nagyon jó volna egy egzakt kísérlet.) Nem véletlen, hogy az atkairtás ideje az ősz, amikor a foretikus atkák hányada emelkedik, és ilyenkor egy tartós hordozót alkalmazva lényegesen hatékonyabb atkairtás érhető el. Az egyszeri füstölés pl. méréseim szerint fiasításmentes időben sem éri el a 70 %-os hatékonyságot (nem rezisztencia !), egy tartós hordozó alkalmazása a fiasítás eltávolítása után (!) viszont elméletileg egy nyolcszori füstöléssorozatnak felel meg ( fiasítás újraindulása esetén, a nyolc napos idő alatt így 99,9934 %-os hatékonyság ). Tehát tartós hordozó alkalmazása októberben, amikor leáll a fiasítás elméletileg a leghatékonyabb megoldás : lásd Jano-t, aki ilyenkor adott be Apivart, és év közben semmit.) Korai hideg esetén a fürtbe húzódás miatt a hatékonyság már kérdéses lehet. Viszont a vírus fertőzöttségi szint emelkedése miatt a 3000-es határ is lehet, hogy túl magas. Az én koncepcióm ezért mindig is az volt, egész éven alacsony legyen a fertőzöttség. Ennek érdekében tavasszal is kezeltem, mondván azt, ha csökkenteni tudom az induló atkaszámot, akkor ki lehet húzni kezelés nélkül szeptemberig. De ilyenkor még egy tartós hordozó is csak alacsony hatásfokú (szerintem 50 % alatti), mert a foretikus atka a kiterjedő fiasítás miatt csökkenő hányadot mutat. Mivel tavaly elvettem az összes fiasítást és vele egyidejűleg beraktam a családokhoz egy (magam készítette) tartós hordozót kilenc-tíz napig, ezért idén tavasszal nem kezeltem a családokat. Októberre kiderül, melyik a jobb módszer.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.08.01. 16:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
A porcukros atkátlanítás nem macerás és nem hatástalan. Akit érdekel annak ki kell próbálnia és kész.
Itt a video végén jól lehet látni az atkák rohangálását a porcukorban. Bár a nyitott fiasításra porcukrot szórni nem tudom mennyire egészséges dolog. :|
http://www.youtube.com/watch?v=Y7C_pV9ig4c

Én valahogy így csinálom, pikk-pakk és viszlát.
http://www.youtube.com/watch?v=JQuOuGxv ... re=related
A méhek úgyis szétkenik egymáson a porcukrot, próbálják egymásról letakarítani. Ja és jó ha van higalj a kaptárak alatt, mert az atkák nem döglenek meg csak lepotyognak a méhekről.

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.08.01. 11:32 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.09.17. 08:52
Hozzászólások: 119
Tartózkodási hely: Hajdúböszörmény
Misi. " Hogy ez ki van már próbálva " Én azért mégis csak kipróbálnám, amit látok azt hiszem el, na de mindegy. Azt hogy kell e atka ellen védekezni, az nem is lehet kérdéses, hát persze !!! A fiasítás atka vizsgálata az tényleg nagyon macerás, én azt mondanám, hogy kár a méhekért, meg az időért. Az sem mindegy, hogy milyen családot vizsgálsz. Lehetőleg olyan családot kellene nézni, amely az idén nem váltott anyát, (tehát nem raj, műraj, stb.) Így látatlanba azért azt mondom, ha már kipergettél, akkor nyugodtan elkezdheted az atka irtást!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.08.01. 09:43 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6281
Tartózkodási hely: Észak-Zala
misi írta:
Ezen a 300 méhen levő atka leválasztásához jó a porcukor vagy a mosószeres víz -de ez elpusztítja a méhet.

Miért a fedett fias kihúzkodását túlélik?????

Mosószeres víz helyett alkalmazhatsz alkoholt is.
Egy kis segiccség hozzá! http://www.capabees.com/main/files/pdf/ ... eshold.pdf

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: fekete gábor
HozzászólásElküldve: 2009.08.01. 00:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
fekete gábor írta:
Misi: Én ebben a porcukros atka le választásban nem nagyon hiszek. Mindenesetre ki kellene próbálni...

Ki van már próbálva. Meglehetősen macerás.

A megbízhatóság kérdése nem a porcukorra vonatkozik, hanem az ellenőrzési eljárásra!
Azt akarom megtudni most, hogy az idén kell-e atkairtást végezni egyes méhcsaládjaimnál.
(Miközben itt a segítőkész "kollegák" csoportosan élvezkedtek, addig nekem sikerült megtudnom ami hiányzott.)
A vizsgálathoz egy méhcsaládból ki kell venni kb. 300 méhet és megszámolni hány atka van rajtuk.
Ezen a 300 méhen levő atka leválasztásához jó a porcukor vagy a mosószeres víz -de ez elpusztítja a méhet.
Ha júliusban találunk 1% (100 méhenként 1) atkát, akkor feltétlenül le kell atka ellen kezelni a családot.
Mégsem alkalmazom ezt a módszert mert nagy a hibalahetőség.
Valószínű, hogy a fedettfiasban talált atkát fogom számolni, csak azt megint nem tudom, hogy ott mennyi atka milyen szintű fertőzöttséget jelent.
Valahogyan majdcsak kiderítem!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.31. 22:04 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.09.17. 08:52
Hozzászólások: 119
Tartózkodási hely: Hajdúböszörmény
Misi: Én ebben a porcukros atka le választásban nem nagyon hiszek. Mindenesetre ki kellene próbálni. Fogni olyan méheket, amelyeken rajta van az atka, beszórni porcukorral, aztán ha leesik az atka működik, ha nem akkor, akkor nem. Ha mégis leesne ki lehetne próbálni más anyagot, ami olcsóbb a porcukornál, például fahamut??? hátha... bár nem tudom, hogy a mézbe belekerülhetne e? Ki kelen kísérletezni, hogy apró szemcsés anyagok alkalmasok e az atkairtásra, gondolom Békési L. nem beszél a levegőbe.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.31. 20:49 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
cerana írta:
Dehogyis. Olyan Kispályás-féle. Mindenesetre karizmatikus.


Ki mint veti....
:lol:

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.31. 20:31 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2642
Dehogyis. Olyan Kispályás-féle. Mindenesetre karizmatikus.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.31. 20:12 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
csatlakozom az előttem szólóhoz,
Naggyon gonosz :twisted:

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.31. 20:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
karci írta:
...Erre meg csak a te stílusodban válaszolnék!
Idézem az "egyéb-egyebekből":...


Gonosz! :twisted: :twisted: :twisted:
:D

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.31. 16:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.17. 14:09
Hozzászólások: 215
Tartózkodási hely: Ladánybene
:lol: :twisted: :twisted: :twisted:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.31. 15:48 
[


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára karci 2010.08.17. 19:34-kor.

Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.31. 11:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
Segítségre szorulok a méhcsaládjaim atkafertőzöttségi-szintjének felmérésében!
A körülményeim folytán ehhez olyan eljárásra van szükségem amelynek nem része a kaptáraljon való atkaszámolás.
A KÁTKI-s Dr. Békési László megbízható módszernek ajánlja a porcukros leválasztást (ezt meg tudom csinálni), de nem sokra megyek vele mert azt elmulasztotta közölni, hogy mennyi az annyi.
Nemrégen 300-nál több(150-ig számoltam) érett, fedett fiasítást felbontottam. Nem villával! Csipesszel. Egyenként megvizsgálva minden bogarat és azonnal a sejtet is amiből kivettem. Tanulságos élmény volt.
Ez az eljárás az időigényessége miatt állományszinten szóba sem jöhet.
Óriási segítség lenne ha valaki tudatná velem azt, hogy a porcukros (vagy oldószeres) atkaleválasztás alkalmazásánál mekkora az az atkamennyiség vagy hányad aminél már feltétlenül indokolt a beavatkozás!
Megjegyzés: Az elmúlt húszegynéhány évben mindig amitrázos füstöléssel irtottam az atkát, többnyire augusztusban, néha már július végén kezdtem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.28. 20:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
L@ci28 írta:
Szia Robz!
Lejjebb van már róla kép, én is készítettem egyet házilag, ha van pár dolog a műhelyedben bőven 5 alatt kijöhet...


Köszi az infókat, bár ez volt, amit kb eddig is tudtam. Csak a reklámos képet láttam lejjebb.
Ami konkrétan érdekelne:
-hogy van megoldva nálad a pontos vegyszeradagolás,
-az izzító hideg vagy meleg állapotában kell cseppenteni,
-a venti folyamatosan megy, vagy azt is kapcsolgatni kell
-miből van kialakítva a venti előtti átlátszó rész, amiben az izzító is van?

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.26. 21:10 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.05. 20:30
Hozzászólások: 163
Tartózkodási hely: Jászberény
ligustica írta:
Üdv.Már tavaly csináltam egy furettót,de csak most használom először.A keverési arányban bizonytalan vagyok,ezért kérem a segítségeteket.Úgy tudom a régi fórumról,hogy 100 családhoz 100ml petro,vagy paraffin,és 3.5ml antivar,illetve 5ml tactik.Ebből kell minden családnak 1 ml jó ez így?Nekem a pumpa 1.25ml nyom,így én 120ml paraffint akarom bekeverni,kérdés 100 családhoz jó-e a fenti arány.Előre is köszi.


Igen, hasznád nyugottan. Vigyázz be ne lobbantsd a kaptáradat!!!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.26. 11:49 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 06:06
Hozzászólások: 514
Tartózkodási hely: Vaspör
Üdv.Már tavaly csináltam egy furettót,de csak most használom először.A keverési arányban bizonytalan vagyok,ezért kérem a segítségeteket.Úgy tudom a régi fórumról,hogy 100 családhoz 100ml petro,vagy paraffin,és 3.5ml antivar,illetve 5ml tactik.Ebből kell minden családnak 1 ml jó ez így?Nekem a pumpa 1.25ml nyom,így én 120ml paraffint akarom bekeverni,kérdés 100 családhoz jó-e a fenti arány.Előre is köszi.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.25. 11:41 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.05. 19:37
Hozzászólások: 8
Tartózkodási hely: Sásd
Szia Robz!
Lejjebb van már róla kép, én is készítettem egyet házilag, ha van pár dolog a műhelyedben bőven 5 alatt kijöhet.
Kell egy nyomógombbal is ellátott hajszárító az izzószálakat ki kell dobni, és még pár apróságot, mert a motorja simán 12v-ról megy (diódák maradnak). Nyomógomb kapcsolja a szivargyújtót (ingyen kaptam egyet a vasgyűjtőknél),
a vegyszert egy fecskendővel tudod adagolni cseppenként. Azért nem árt egy gázálarc ha sokat használod, mert előfordul hogy szökik a füst!
Üdvözlettel!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.22. 16:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
Erről a hajszárítós cuccról nem tenne fel valaki képet?
Gondolkodom rajta, hogy jó lenne csinálni egyet, sokféle anyag bejuttatására jó, ahogy olvasom.
Hogy van beleapplikálva az izzító?
A vegyszeradagolás hogy van megoldva?

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.22. 13:46 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
köszi

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.22. 08:07 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Citovar; 20/4423004

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.22. 06:35 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Zsolti!
Honnan szerzed be az Antivart?

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.21. 20:43 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
Tükör írta:
zsolti írta:
4 napos timolos kiszorítás után tegnap este lefüstöltem Antivarral (papírcsíkra csöpögtetve, egy órás zárással) a méheket. Hát, ma reggelre sok atka potyogott. 3 kontrollt néztem, a potyogott atkák száma 70-200 db volt. Úgyhogy fel van adva a lecke. :?



Lentebb nem olvasol Robz?? ;)


Hű, bocsi... El is olvastam, de nem jutott el a nagy homályban az agyamig...
Ideje lenne aludni...?
:shock:

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.21. 20:38 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
zsolti írta:
4 napos timolos kiszorítás után tegnap este lefüstöltem Antivarral (papírcsíkra csöpögtetve, egy órás zárással) a méheket. Hát, ma reggelre sok atka potyogott. 3 kontrollt néztem, a potyogott atkák száma 70-200 db volt. Úgyhogy fel van adva a lecke. :?



Lentebb nem olvasol Robz?? ;)

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.21. 20:36 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
zsolti írta:
.... Akkor Tactikkal, és géppel füstöltem. Annak az eredménynek azért nem örültem, mert nem hittem el. A mostani eredmény szerintem reális, mivel az őszi atkaírtás óta nem kezeltem még vegyszerrel. Mindenesetre nem lehet hátradőlni a fotelben...
:roll:



Most hogy juttattad be az amitrázt? Ezek szerint nem géppel?

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.21. 20:22 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.18. 18:16
Hozzászólások: 363
Tartózkodási hely: Zalaszentgrót
Én szintén tegnap füstöltem,10 db atkánál,egy családnál sem hullott több.Bár nálam a timolos kiszorítás elmaradt :? .Szerintem ez kevés,a héten megint füstölök egyet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.21. 20:14 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Tükör írta:
Ez így nálad soknak számít Zsolti?
Más években mennyi szokott lenni??


Soknak számít-e? Hát így, beleszámolva a kiszorítást is, fene tudja. Aggodalomra adhat okot, de lehet orvosolni a dolgot.
Tavaly az első füstöléskor a timol berakása után 20 és 8 volt a kontroll. Akkor Tactikkal, és géppel füstöltem. Annak az eredménynek azért nem örültem, mert nem hittem el. A mostani eredmény szerintem reális, mivel az őszi atkaírtás óta nem kezeltem még vegyszerrel. Mindenesetre nem lehet hátradőlni a fotelben.
'99-ben három hetes timolos előkezelés után az egyik kontroll családnál valamivel több, mint 500 atka potyogott. Nekiálltam füstölni, és minden család áttelelt. Most is ezt teszem.

És egy pozitívuma is van a dolognak; az amitráz valószínűleg még jó. :roll:

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.21. 20:05 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Ez így nálad soknak számít Zsolti?
Más években mennyi szokott lenni??

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.21. 19:45 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
4 napos timolos kiszorítás után tegnap este lefüstöltem Antivarral (papírcsíkra csöpögtetve, egy órás zárással) a méheket. Hát, ma reggelre sok atka potyogott. 3 kontrollt néztem, a potyogott atkák száma 70-200 db volt. Úgyhogy fel van adva a lecke. :?

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.21. 18:57 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
zsolti írta:
Mától timolszagú a méhesem. :mrgreen:



Én hétvégére tervezem betenni a lapokat.
Viszont nem jutottam el a gyógyszertárig még, így nem tudom mindhez betenni.
Eszembe jutott, hogy van otthon kristályos timolom. Ezt használja valaki direktben?
Tavaly írta valaki, hogy valami rongyba tette csak, semmi hókuszpókusz.
Erről tudtok valamit? Érdemes? Adagolás...?

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.21. 16:08 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.01.11. 14:32
Hozzászólások: 23
Taktik 50 ml 1000 ml petróleum, Mitac, Tronic 36 ml 1000 ml petróleumba vagy parafinolajba. Ez van a kezelési utasításban a furettohoz!

Köszi szépen! :mrgreen:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.20. 20:31 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.21. 11:31
Hozzászólások: 147
Shark írta:
Üdv! Segítsetek nekem! Milyen arányban kell a Mitacot keverni a Furettóhoz? Köszi!
Taktik 50 ml 1000 ml petróleum, Mitac, Tronic 36 ml 1000 ml petróleumba vagy parafinolajba. Ez van a kezelési utasításban a furettohoz! ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.20. 16:17 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.01. 11:30
Hozzászólások: 419
Tartózkodási hely: Sz-Sz-Bereg megye (Kisvárda)
Shark írta:
Üdv! Segítsetek nekem! Milyen arányban kell a Mitacot keverni a Furettóhoz? Köszi!

A furetohoz ahhoz nem tudom :lol: :lol: de a petrohoz igen 2 decihez 10-ml mitac ha tac-tic a-kor számolj utána hogy menyivel kell többet belerakni mert az csak 12,5%-os hogy ugyan azt a hatóanyag tartalmat Vidbe


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.20. 15:52 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1149
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
zsolti írta:
Mától timolszagú a méhesem. :mrgreen:


Tegnap óta az enyém is (meg én is) :)

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.19. 12:07 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.01.11. 14:32
Hozzászólások: 23
Üdv! Segítsetek nekem! Milyen arányban kell a Mitacot keverni a Furettóhoz? Köszi!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.16. 19:38 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Mától timolszagú a méhesem. :mrgreen:

Petéző anyás családnál idén még nem láttam atkát a méheken, de ahol valamiért megszakadt a petézés, ott feltűnt néhány darab. Érdekes, hogy idén egész világosak az atkák. Ti nem tapasztaltatok ilyet? :shock:

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.14. 15:54 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.01.11. 14:32
Hozzászólások: 23
Tudnál erről bővebben írni??? :o[/quote]

Sokkal többet én sem tudok róla, mint ami az újságban megjelent. De szeretnénk kipróbálni és azért kérdeztem, hogy hol lehetne hozzájutni. Köszi a válaszokat!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Levendula ökobrikett
HozzászólásElküldve: 2009.07.12. 22:56 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.13. 21:05
Hozzászólások: 162
Tartózkodási hely: Mohács
Hobby!
A Méhészet 2008 júniusi, 2009 januári és a legújabb (2009 júliusi) számában volt (van) róla cikk!
Szerbiában fejlesztették ki.
Én magam részéről a füstölőbe szoktam tenni (saját termésű) levendulavirágot hosszú szárral vágva (annak is intenzív illata van). Érezni is a füstön az illatát.

_________________
Méhésztársi üdvözlettel:
B. Hive
NB + 1/2NB => 1/2NB
http://bhive.freehostia.com


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.10. 21:27 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.05. 20:30
Hozzászólások: 163
Tartózkodási hely: Jászberény
Shark írta:
Üdv! Esetleg vki tud valami helyet, ahol már lehet kapni hazánkban a levenedula ökobrikettet? Köszi előre is! SG


Tudnál erről bővebben írni??? :o


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.08. 23:06 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.03.23. 15:59
Hozzászólások: 135
Tartózkodási hely: Borsod-Abaúj Zemplén
Én láttam egy méhészvásáron a tavasszal 10 Db apró kockának tűnt az egész és majdnem 5 számjegyű volt az ára ...lehet h sokáig elég nem próbáltam még de a mérete alapján kicsit húzós volt az ára ...
Gabi24


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.08. 16:22 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.01.11. 14:32
Hozzászólások: 23
Üdv! Esetleg vki tud valami helyet, ahol már lehet kapni hazánkban a levenedula ökobrikettet? Köszi előre is! SG


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.08. 11:54 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Ha még szeretnél pergetni akkor ne.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.08. 10:55 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.01.29. 14:03
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tata
zsolti írta:
Az utolsó napraforgóméz elvételekor megkezdem az api-life-varos kiszorítást (kezelést), aminek ideje alatt hetenként füstölök amitrázos füsttel (Antivar).

Amíg van méz náluk, addig ne használjam egyiket sem?

_________________
A pásztorok is tarthatnak méhet, nem?
Képeim: http://meh.cjb.hu/gallery/index.php?cat=10045
Don't feed the trolls!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.08. 10:51 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
csoban írta:
Most (1 hónapja) vettem méheket, és kaptam az eladótól még néhány füstölő csíkot, el is használtam őket, de szerintem kellene még védekeznem atka ellen. Mit javasoltok?


Igen. Célszerű július végére eltüntetni az atkát, amennyire csak lehet. Én a következőképpen járok el már évek óta: Az utolsó napraforgóméz elvételekor megkezdem az api-life-varos kiszorítást (kezelést), aminek ideje alatt hetenként füstölök amitrázos füsttel (Antivar).

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.08. 10:19 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.01.29. 14:03
Hozzászólások: 91
Tartózkodási hely: Tata
Most (1 hónapja) vettem méheket, és kaptam az eladótól még néhány füstölő csíkot, el is használtam őket, de szerintem kellene még védekeznem atka ellen. Mit javasoltok?

_________________
A pásztorok is tarthatnak méhet, nem?
Képeim: http://meh.cjb.hu/gallery/index.php?cat=10045
Don't feed the trolls!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.03. 19:01 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
bordal ivo írta:
Jóbordal ivót senki nem védte meg. :cry: :( :shock: :oops:

?
Miről van szó? :roll:

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.07.03. 17:48 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.12.03. 00:19
Hozzászólások: 360
Tartózkodási hely: Pest megye
Jóbordal ivót senki nem védte meg. :cry: :( :shock: :oops:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.06.28. 22:07 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.16. 23:39
Hozzászólások: 145
Hello, ha az angol egyszerűbb:
http://www.beedol.cz/old-web/files/Varidol_fum_ANG.rtf

VARIDOL FUM sol.a.u.v.
5 ml and 50 smouldering strips -> 5ml szer, 50db füstölőcsík
active substance: amitraz 125 g/l -> 125 g/l amitráz tartalom
A leírás szerint: 1 fiókra 1 db füstölőcsík kell 2 csepp anyaggal. 2 fiókra a duplája, egyébként antivarhoz hasonlóan 1 óráig kell a kaptárt lezárni füstöléskor.
Aki árulja az OMME-n, biztos szívesen ad további felvilágosítást.
Üdv.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 7261 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143 ... 146  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.