Pontos idő: 2024.04.28. 03:10

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 288 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.11.24. 17:39 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Tejsav vivőanyagának valamilyen szesz a megfelelő. Tiszta alkohol vagy denaturált szesz, ez egy másik kérdés.
A Lega Furetto (tehát az eredet) pumpájában van egy bőr tömítés ami nem szereti ezt a szeszes anyagot, kikeményedik, akadozni kezd, nem adagol megfelelően.
Nem tudom, hogy pontosan mit szeretnél megtudni. A tejsav vizes oldatának spricceléses felhasználásával szemben a tejsavas "furetto-zás" használata érdekel?

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.11.24. 14:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.03.09. 11:27
Hozzászólások: 298
Tartózkodási hely: Heves megye
Rendbe köszi, de én az ő válaszát is szívesen olvasnám és nem keresgélem Arisztaiosz hozzászólásait mert nem biztos, hogy az érdekelne most éppen.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.11.24. 14:30 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Szerintem Arisztaiosz már leírta párszor. A tejsavat nem tudjuk szublimálni.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.11.24. 14:19 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.03.09. 11:27
Hozzászólások: 298
Tartózkodási hely: Heves megye
Bodnar Istvan írta:
Igen írtam a pumpás permetezős tejsavazásról 4 éve két családdal. MA már körülményes . A tejsav ki permetezése, hatékonysága , áttelelő atkák, miatt váltottam.Nálam is probléma volt a tejsav szublimálva kiválik , ugyan úgy egy elktr. szabályzott furretto elvén működő készüléket kellene építenem v. gázzal fűtöttet. Inkább az oxálsavra váltok.


Üdv.

Ezt úgy érted, hogy furettóval való tejsavas kezelés jobb lenne? A furettó nem szublimál, de ezt te is tudod vagy mégis de éppen nem tudjuk hány fokon végzi mert nem olvasható róla. Vagy én értelmezem rosszul amit leírtál?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.11.24. 08:46 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.06.29. 15:30
Hozzászólások: 30
Tartózkodási hely: somogy
Tisztelt Méhésztársak!
Ha valaki megosztaná velem a Fekete László Fehérgyarmati bióméhész tel számát azt Megköszönném. A neten nem találtam.Vagy privátban,vagy a juraskovics67@gmail.com email címen.
Köszönettel:Juráskovics Ferenc


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.10.30. 18:51 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.09.29. 15:33
Hozzászólások: 26
Igen írtam a pumpás permetezős tejsavazásról 4 éve két családdal. MA már körülményes . A tejsav ki permetezése, hatékonysága , áttelelő atkák, miatt váltottam.Nálam is probléma volt a tejsav szublimálva kiválik , ugyan úgy egy elktr. szabályzott furretto elvén működő készüléket kellene építenem v. gázzal fűtöttet. Inkább az oxálsavra váltok.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.10.30. 16:22 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Eredendően a fűtési hő bizonytalanságából adódóan ott is lehet hiba, de én ajánlom, hogy próbáld ki!

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.10.30. 14:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
Nekem szerb ködölőm van, ebben saválló acél a spirál, illetve a pumpa is rézből van.
A géphibán kívül volt valami oka, hogy abbahagytad azt az irányt?
Hatásfokkal kapcsolatban mit tapasztaltál?

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.10.30. 14:22 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
A furettó különböző alkatrészei nem bírják a szeszes keverék folyamatos afagolását. Kikeményedik.a bőrtömítés...stb.
SublimOx-al jól működik.

Lehet spriccelni, de célzottan még ha jó hatásfokú akkor is lassú. Valamint ha nyílt fias sejtbe jut a savkeverék akkor az álca elpusztul, így felülről a léputcákba nem spriccelhető. Ki kell emelni minden keretet és megdöntve, alulról kell spriccelni.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.10.30. 12:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
Pöte írta:
Így van, a szublimáció kifejezés a tejsav esetén nem helyes, ezt csak az egyszerűség és az érthetőség miatt mondom így, sublimox készülékből kijuttatva értem így a felhasználását. Akit megtévesztettem attól elnézést kérek.



A Furettóval való bejuttatást miért vetettétek el?
@Pöte:
Anno úgy indult, hogy ezt próbálod ki.
Mi volt a gond azzal az eljárással?
Végigolvasva ismét a topikot nem tiszta, hogy évközi kezelésnél furettóval működik-e a dolog?
Egyszerűbb lenne, mint csorgatni, illetve permetezni.


Valaki írta régebben, hogy mindig kéznél van a permetező 15% vizes oldattal kezelésnél.
Ez hogy működik, milyen gyakran alkalmazza, aki ezt csinálja?

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.10.03. 18:53 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Tomipapa! (Arisztaiosz)

tsanyi közben ezt is írta:
tsanyi írta:
Szabypda írta:
NEM forraljuk fel a tejsavat!! Csupán gőz állapotba hevített alkohol segítségével juttatjuk a kaptárba! 122 fokon forr a tejsav, EZ ALATTI hőmérsékleti értéken használjuk a gépet! Az alkohol már 85 fok felett légnemű, ezért én 100-110 fokon használom a gépet, így a kazánból is elég hamar kijut a szer (sacc 2-3mp), és a tejsavam se forralom fel!

Hasonlóan gondolkodtam és 15 családot oxálsav helyett tejsavval próbáltam lekezelni. 30-at akartam, de 15 után szerencsére megnéztem a kazánt. Valami barnás folyadék 1-2ml volt az alján. Szerintem tejsav.
Utána méhek nélkül megismételtem a kísérletet 140C-ra állított kazánnal. Eredmény hasonló.....
A módszer nem müködik, a tejsavas kezelés után nem volt atkahullás, az oxálsavval kezelt családok 24-26 óra alatt 0-18 hullást produkáltak.

Most kicsit utána kerestem. A Wikipediában található az ominózus "122 °C @ 12 mmHg" .
A hangsúly a 12Hgmm-en van, ami vákumot jelent.
Kicsit kutattam: Boiling point 227.6°C at 760 mmHg (forrás: http://www.chemnet.com/cas/en/50-21-5/D ... -acid.html)
Én újra kezelem a 15-t. Neked is ajánlanám az így kezelt családokra.
Kis alkohol gőzben megfürösztöttük őket, ami javíthatja a hangulatot, ha tényleg hasonlóan hat rájuk mint az emberre, de az atkát nem viszi.

Mindezt leírtam 2015.12.07. 16:57-kor.
Tehát itt vannak a gyakorlati tapasztalatok, annyit még hogy 2-3 héttel később egy kontroll emlékeim szerint 0-10 atkát hozott a tejsavas családoktól.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.10.03. 18:22 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Ugyanaz, mint oxálsavnál.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.10.03. 16:22 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2231
Tartózkodási hely: Csurgó
Mi a kötelező védőfelszerelés hozzá,Szublimox esetén?

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.10.03. 15:57 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1875
esport írta:
Tsanyi írta:
"Tejsav forráspontja 122C, az etanolé 78C nyitott rendszer esetén kizártnak tűnik a 150C.
A furettó elé 15-20cm-re téve a kezed nem égeti, tehát 50C alatt van.
Ha végig gondolod a működési elvét nagy hőmérsékletre nem kell számolni."


A 122 C fok forráspont 12 mmHg nyomáson és nem légköri nyomáson érvényes. A tejsav sajnos légköri nyomáson magasabb hőfokon párolog csak el, az a hőfok pedig szintén sajnálatos, de már nagyon közel van a reakció-határhoz (laktid-képződés). Az pedig a műanyag-iparban lehet kívánatos reakció, atkairtás során szerintem nem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.10.03. 09:44 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Így van, a szublimáció kifejezés a tejsav esetén nem helyes, ezt csak az egyszerűség és az érthetőség miatt mondom így, sublimox készülékből kijuttatva értem így a felhasználását. Akit megtévesztettem attól elnézést kérek.

Nyilt kias károsodása korábban is kérdés volt, figyeltük, de senki sem számolt be ilyen nem kívánatos hatásról.

Tavaly többször is próbáltuk a tejsav töménységének és az alkalmazott adagoknak a növelését, részben azért mert nem vitte úgy az atkát mint a 2 gr oxál, másrészt kiváncsiak voltunk, hogy mennyire bírják a méhek a túladagolást.

2 ml már jobban hozza az atkát és a dózis nyolcszoros mértékben sem károsította a méheket. A töménység háromszoros mértékével nem volt gond.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.10.02. 20:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
"A szublimáció olyan halmazállapot-változás (fázisátalakulás), amelynél a szilárd halmazállapotú anyag átmegy gőzállapotba melegítés hatására anélkül, hogy közben folyékony állapotot venne fel. Energia (hő) kell a folyamat végbemenéséhez"

Mint ahogyan lentebb írtad permetezéses eljárásnál megdöntik a kereteket, így a fias nem károsodik. Pár hozzászólással lentebb belinkeltem már több oldalt ahol a tejsavat furettóval juttatják ki, elvileg megelégedéssel. Ha károsítaná valószínű sokan nem használnák, de nekem erről nincs tapasztalatom.

ez meg egy régebbi T... és tsanyi beszélgetése

"
....... A tömény salétromsavval (disszociálatlan sav ) nem nitrogén dioxid képződése, hanem nitrogén-oxid keletkezése mellett oxidálódik [ 3 Cu+ 8 HNO3= 3 Cu(NO3)2 + 2NO+4H2O ], imígyen.

..........A tejsav hidroxil- és karboxil-csoportja már enyhe melegítés hatására is intermolekuláris kölcsönhatásba lép, ekkor keletkezik a laktil-tejsav, míg ha 150 Cfok fölé melegítjük, egy dilakton-származék: laktid keletkezik.
Eképp a tejsavat melegítve kijuttatni lehetséges, hogy méhkímélőbb eljárás, mint a permetezés, mégis, a magam részéről nem melegíteném (bár kíváncsi lennék, milyen hőmérsékletet közöl a Furetto az általa kijuttatott vegyszerekkel, talán egyszer azt is elárulja valaki).
......

A probléma kémiai részénél maradva, köszönöm a kiegészítést, de ha vegyészkedünk akkor leírom, hogy a réz oldása hígabb ~30% salétromsavval is működik, ilyenkor kis melegítéssel indítottuk a reakciót, a töményet a xantoprotein reakció miatt nem szeretem. Egyébként a nitrogén-monoxid a levegővel érintkezve azonnal, dioxiddá alakul és ez teszi látványossá a reakciót, bemutatókon.

Tejsav forráspontja 122C, az etanolé 78C nyitott rendszer esetén kizártnak tűnik a 150C.
A furettó elé 15-20cm-re téve a kezed nem égeti, tehát 50C alatt van.
Ha végig gondolod a működési elvét nagy hőmérsékletre nem kell számolni.
"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.10.02. 18:21 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 10:23
Hozzászólások: 16
Tartózkodási hely: Vas megye Sárvár
Talán rosszul fejeztem ki magam, azt szerettem volna kérdezni, ha tejsavat szublimálunk sublimox készülékkel, nem károsodnak e a peték úgy, mint amikor virágpermetezővel spricceljük le a kereten ülő méheket 16%-os tejsavval?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.10.01. 20:36 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
Nem keveritek a ködölést és az esetlegesen furettóval vagy más készülékkel bizonyos hőfokon való kijuttatást?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.10.01. 20:26 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 10:23
Hozzászólások: 16
Tartózkodási hely: Vas megye Sárvár
Ha ködölés után kiválik a tejsav, az nem okozhat károsodást a nyitott fiasban? Azért kérdem, mert permetezéses eljárásnál, mikor virágpermetezővel permetezzük le a kereteket, azt javasolnák, hogy döntsük meg e kereteket, ne érje közvetlenül az oldat. Esetleg ködöléskor nincs annyi tejsav, ami károsíthatná a fiast? Mondjuk családonként, az 1ml tejsav nem hangzik soknak...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.10.01. 15:19 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.10.26. 11:01
Hozzászólások: 186
Tartózkodási hely: Sopron
Az eddigi kísérletekben akkor hogy volt sikeres az 1 ml-es kezelés ? Illetve te is 1-1,5 ml-t említettél egy régebbi hozzászólásodban.
Sublimox rendszerű készülékkel csinálod ? Folyékony 80-90 %-os tejsavat hígítasz vissza alkohollal 20 % alá ? A családok mennyi ideig vannak zárva a kezelés után ? Mennyi idő múlva kezd el hullani az atka ?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.10.01. 09:22 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
berkesandor írta:

11 ml vagy elírás, vagy nagyon sok.


Az sok! Az biztos, hogy a 16%-os keverékből kevés az 1 ml, növelni kell 2-3-ra, de a 11 ml 20%-ból szerintem sok.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.09.30. 19:45 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.09.29. 15:33
Hozzászólások: 26
Mikor elfogyott az oxálsavam 4-5ml pumpáltam a 20 % os dent.-tejs. keverékből családonként. Ez volt szept elején. Olvastam itt érdemes 2 naponta védekezni mivel a ivarérett öreg atka 50-60 óra múlva képes a sejtbe vissza térni míg a fiatal atka szaporodó képessége 4-5 nap múlva lehet / ekkor váll ivaréretté.Saját szublimax-al 185 fokon csináltam másnaponként számoltam. Ugyan úgy 80-100 atkám hullott.Lehet még az oxálsav hatása de így sikerült remélem ? megfogni az atkát.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.09.30. 17:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
Pöte írta:
80%-os tejsavból tömény alkohollal 16%-osra hígított keverékből 1 ml kerül a Sublimox készülékbe. Ha vizet használsz a keverékhez a kémiai reakció a víz felforrásának és elpárolgásának az idejével ( jelentősen ) megnövekszik .



11 ml vagy elírás, vagy nagyon sok.

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.09.30. 16:22 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.09.29. 15:33
Hozzászólások: 26
Igen az arány megfelel a 20% nak. Felhívnám figyelmed 5 ml tartalma 1 ml tejsav ebből is visszamarad bizonyos mennyiség Érdemes alulról kijárót szűkítve szublimálni v. furretózni. minden második napon. Természetesen számolni kell. és folytatni a kezelést mig 20 alá nem megy. Havonta ha az idő engedi ismételni lehet


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.09.29. 22:39 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 10:23
Hozzászólások: 16
Tartózkodási hely: Vas megye Sárvár
Akkor ez a pontos recept, ha tejsavat akarok ködölni?
89,2 ml denaturált szesz + 17ml 80%-os tejsav, ebből az oldatból kell családonként kijutatni 11ml-ert?
Denaturált szesz hány %os legyen?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.08.11. 15:35 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.09.29. 15:33
Hozzászólások: 26
A veszőkért bocsánat de a betűket örülök ha megtalálom. Valójában rá világítottál a lényegre.A szublimax kazán v. légtere teszi lehetővé a denszesz tejsav szétválását míg a furreto kis átmérőjű spirál csövében magával sodorva örvénylik a keverék. Gondolom ÉN. ÜDV : Bodnar I


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.08.07. 22:48 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Ezek szerint nem fontos hogy viszonylag alacsony hőmérsékleten alakuljon gáz halmazállapotúvá? A furettó azért nem 120 fokon porlaszt. Amúgy azt tudják már hogy a tejsav hogyan öli meg az atkát szóval hogy mi a hatásmechanizmusa? Lehet hogy a tejsav rokonvegyületei is alkalmasak lennének erre? Pl vajsav glikolsav?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.08.07. 20:54 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
Pár vessző kimaradt szerintem. Na meg összekevered a kettőt, de majd az okosabbak megírják, addig is

http://www.biokontroll.hu/cms/index.php ... 43&lang=hu

https://www.youtube.com/watch?v=Es1jD42PE6Q

és a házi verziója

https://www.youtube.com/watch?v=YQU5trxTRBg

ez meg az oxálsav szublimálására való, erről kérdezd a fórumon a kollégát akinek köszönhetjük ezt:

https://www.youtube.com/watch?v=aJEowM9TDco

Véleményem szerint kevered a szerek kijuttatásához használatos eszközöket. Én egy oxálsavas szublimálás után kevesellem így azt az atkamennyiséget, elején vagyunk még. Itt is de a neten máshol is találsz bőven információt!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.08.07. 20:02 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.09.29. 15:33
Hozzászólások: 26
Több éve alapvetően tejsavat használok mechanikusan bevíve nem is volt problémám.Csináltam szublimaxot gondoltam denszeszel egyszerűbb lesz. Nem megy a sav víszamaradt túlhevíteni nem akarom belátom nem tudom mivel hígítják. Oxálsavat szublimáltam rá három napra egyből lett 15-20 atkám.A problémáról múlt ősszel olvastam a gyakorlatban most látom' ha van más lehetőség esetleg alkoholban oldani a tejsavat.Minden esetre előre is köszönöm a segítő gondolatokat.ÜDV : Bodnar I


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.07.28. 14:53 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.05.14. 18:29
Hozzászólások: 31
Használtam hulot töle.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.07.28. 08:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
Ma felhívtam őket és megkérdeztem, azt mondták semmi baja, hatásfokbeli különbség sincs, szóval lehet bátran használni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.07.27. 20:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
Én is onnan rendeltem mint te, érdekes! Illatra nem tudok mit mondani nem bontottam még ki. Mindenesetre szerintem holnap felhívom őket, abból baj még nem volt :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.07.27. 16:30 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.02.23. 21:25
Hozzászólások: 135
Elég érdekesen néz ki. Az enyém kb. színtelen. Illatra hasonló?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.07.27. 16:02 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.05.14. 18:29
Hozzászólások: 31
Ugyan ilyen volt az enyim is ,tavalyi világos idelyi sötét ,Tm bolt vetem .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.07.27. 15:09 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
Sikerült!


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.07.27. 15:05 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
Szerintetek mi a magyarázata annak, hogy amit idénre rendeltem tejsavat, inkább enyhe barnás színe van a tavalyinak meg átlátszó? 85 % os mind a kettő, illetve ugyan onnan rendeltem, az egyik ismert méhészboltból. Esetleg találkozott e már valaki ilyennel? tapasztalat?

Bár a többi savat nem ismerem de arra is gondoltam, hogy összekeverhették ragasztásnál a cimkét? igyekszem képet is feltenni, de eddig nem engedte.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.02.17. 19:10 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.04.23. 19:19
Hozzászólások: 68
Tartózkodási hely: Madaras
Furetto elvén működik ez is!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.02.16. 18:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
Milyen ez a ködölő?

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.02.16. 16:31 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.04.23. 19:19
Hozzászólások: 68
Tartózkodási hely: Madaras
Nyilván ezt senki nem tudja. Na sebaj, azért Én majd kipróbálom :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.02.14. 15:38 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.04.23. 19:19
Hozzászólások: 68
Tartózkodási hely: Madaras
És tudja valaki, hogy a Domán féle ködölő is alkalmas erre a tejsavas feladatra?
Arányok stb. ugyanaz?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.01.17. 19:03 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Ugyanazon védőfelszerelések ajánlottak mint az oxálsav esetében.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2016.01.17. 18:44 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.09.29. 15:33
Hozzászólások: 26
Üdvözlök mindenkit! Boldog Újévet! Ennek reményében gondoljuk újra amit eddig sikerrel alkalmaztunk méhészetünkben vagy olvastunk az újságban.

Alapvető probléma a felhasznált szerek ,savak menyiségének egymáshoz arányitása. Megtévesztő mert keverjük az általános hígitás és a felhasználandó menyiség szabályait.
Negyedik éve tejsavpermettel védekezem.Kiegészítve here kontroll ha szükséges tach-tich szalag év végén 3.5% -os tejsav+1:1szirup keveréket csorgatva.
A következő évben szublimax kezelést szeretnék tejsavval alkalmazni.A biokontroll tanulmányból kitünik, a 16% os tejsavat csak denaturáltszesz használatával ködpermetként jutatjuk a kaptárba.
A szesz elillan a tejsav kicsapódik és felveszi a környezete víztartalmát, higroszkópikus módon. Így, a méhek tisztogtása és táplálkozása folytán a nyitott keringési rendszerükbe kerül. Az savassá válik az atkák számára. Meglepően kevés, csak 1,5 – 2 ml tejsav szükséges család szinten, de ehhez jön a denaturált szesz 6 -szorosa. Ez a magyarázata annak, hogy az alacsony savszint elfogadhatóbb a méhek táplálékláncában. Szemben az oxalsav szublimálásnál a kiváló kristályok míg vizet vesznek magukba külsőleg roncsolják az atkát,napokkal később teljesedik ki hatása.
A 1 L 80 % os tejsavat higitunk 0.8 tejsav 0.2 viz
20 %-os 0.8 tejsav +3.2 denszesz, ebből 4 L lesz.
15%-os 0.8tejsav +4.53 dnsz 5.3 L
10%-os 0.8 tejsav +7.2 dnsz 8L
Így számolom az általános oldatot elhagyva a 0.2 viz tartalmat.

A felhasználandó menyiségből kiindulva számolhatunk % ban, liter, deciliter, stb elhagyva a 0.2 viz tartalmat igy.
1L tejsav 80% os 800 ml tejsav 200 ml viz 1 % 8 mlsav +2m viz
20 %ha 1% 8 ml lesz 160 mltejsav
800:160 =5 5X 800=4000 vagyis 4 L
15% 1% 8ml 120ml tejsav ehez adunk denaturáltszeszt
800:120=6.66667 ez szorozva 800 5333.3ml vagyis 5.3L
10 % os 80mltejsav
800:80=10 10X800=80000 8L

1L 85 % tejsaból 2 % tartalmaz 17ml sav 3ml víz csak a savval számolva.
17:16=x:84 v.17 ml úgy aránylik a 16 %-hoz mint a x ml aránylik a 84 % hoz. Elvégezve,
89.2 ml denszesz + 17 ml tejsav, együtt 106.2 ml, ami 1.1dl, ez 9–10 család kezelésére elég.

Segítséggel volt szerencsém egy készüléket építeni. Lényeges a rexen feltüntetett 5 -ös 4-es pólust és a relé 3 -as 4- es pólussal egyeztetni. Pluszt a pluszhoz. A felfűtés gyors a kazán alsó irányába csúsztatva a fütést, csökenthető a hő különbség. Szívesen olvasnék véleményeket a védőfelszerelés szükségességéről, tapasztalatokról.
Mindanyian várjuk a tavaszt a jó gondolataink reményeink valóra válását.
ÜDV: Bodnár.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2015.10.28. 17:54 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.03.12. 07:45
Hozzászólások: 175
Tartózkodási hely: Csongrád megye
Sziasztok
Tejsavat Janovics-féle ködölővel próbált már valaki szublimálni töményen,ha jól számoltam akkor 0,32 ml kell hozzá ami 12 csepp ha minden igaz?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2015.10.15. 18:51 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Igen, szerintem is gáz ... volt. Jelenleg pontos töménységű keveréket használunk, ez minél töményebb alkohollal 16%-osra hígított tejsavat jelent. A keverékből 1-1,5 ml-t kell használni.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2015.10.15. 04:01 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Pöte írta:
Tükör írta:
Más: most beszéltem egy emberrel, akinek infója van több éves tapasztalatról ill. maga is használta már két évben is a tejsavat, (a profin beszámolót fog tartani erről) azt mondta,hogy párologtatáshoz nem hígítja. Úgy ahogy van, a gyógyszertárit használja. 2ml-t.


Érdekes az a "gyógyszertári" kifejezés, mert nekem két gyógyszertárban sem tudták megmondani, hogy hány százalékos töménységű az a tejsav amit adnak. Annyi volt,hogy van egy töményebb és egy kevésbé tömény. Lényegében erről folyt a diskurzus már a 2011-es hozzászólásain egy részében is. Ezért is vettem aztán az Acidum2-től.
Esetleg az általad említett ember meg tudná mondani, hogy milyen eszközzel használja fel a tejsavat és az milyen töménységű?


Az már elég gáz , hogy a gyógyszertárban nem tudják megmondani , hogy a forgalmazott termék milyen töménységű!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2015.10.14. 19:27 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.06.25. 13:26
Hozzászólások: 27
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Nem csináltam mert tavaszra gyengébbnek tűnt mint a többi, de nem biztos hogy a tejsav miatt. Idén meg már nem kisérleteztem vele.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2015.09.27. 14:35 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
Roland94 írta:
Ja az lehet, de azóta papírcsíkos módszert próbálgatom 1:1-es keverék tejsav plusz olaj és ebbe 1mm vastag papír csíkot áztatok és úgy vettem észre hogy ugyanúgy esik az atka mint az amitrázos papirlapnál.


Ez a papírlapos próba azóta is megy?
Kiterjesztetted több családra is?
Mi volt a kontroll kezelés szezon végén?

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2015.09.14. 09:42 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.10.17. 09:37
Hozzászólások: 49
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Ködölésnél, ha jól értem a kijáró nyitva marad. Mi a helyzet a nyitott aljjal, különösen alsó kijáró esetén?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2015.09.13. 11:30 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.05.28. 14:24
Hozzászólások: 11
Tartózkodási hely: Nagyatád
berkesandor írta:
Pöte 1 ml 16%-os irt, hogy a kísérletben úgy használják, az 0,16 ml tiszta tejsav, 2 ml 88%-os az ,meg 1,76 ml. 11 szeres dózis.
Most ilyenkor mi van?

https://youtu.be/jzEGtMlP0Z0
Próbáltam párologtatni az előbb, de olyan mintha az "üst" bal oldalánál maradna egy nagyon kicsi maradék.
Megpróbálom, töményem mit csinál. Remélem nem a tejsav marad ott, az alkohol meg elillan.


Szia!

Csorgatásnál, vagy permetezésnél ha jól tudom lépoldalanként 5 ml-t mondanak (az kérdés mekkora lép, én 1/2 NB-nél fiókonként 100 ml 16%-os tejsavat csorgattam). Az egy 3 fiókos családnál 300 ml, ami 48 ml tiszta tejsav. Nem tudom, ennyivel hatékonyabb-e a párologtatás, de ez az általad említett 0,16 ml tiszta tejsavhoz képest 300-szoros dózis.

_________________
Üdv, Szarka István


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Tejsav
HozzászólásElküldve: 2015.09.12. 11:06 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Tükör írta:
Más: most beszéltem egy emberrel, akinek infója van több éves tapasztalatról ill. maga is használta már két évben is a tejsavat, (a profin beszámolót fog tartani erről) azt mondta,hogy párologtatáshoz nem hígítja. Úgy ahogy van, a gyógyszertárit használja. 2ml-t.


Érdekes az a "gyógyszertári" kifejezés, mert nekem két gyógyszertárban sem tudták megmondani, hogy hány százalékos töménységű az a tejsav amit adnak. Annyi volt,hogy van egy töményebb és egy kevésbé tömény. Lényegében erről folyt a diskurzus már a 2011-es hozzászólásain egy részében is. Ezért is vettem aztán az Acidum2-től.
Esetleg az általad említett ember meg tudná mondani, hogy milyen eszközzel használja fel a tejsavat és az milyen töménységű?

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 288 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 48 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.