Pontos idő: 2024.04.26. 19:05

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 3175 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 64  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.09.15. 04:51 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
BehoPet!
A kezelések esetén sosem az a lényeg, hogy mennyi esik le, hanem az, hogy mennyi marad fenn! Ennek megállapítására legalább 2 kezelés kell fiasmentes időben, vagy két ciklus kezelése. 2*12, herefiasításos időben pedig 2*15 nap kezelésekor az egy-egy ciklus alatt lehullott összes atkaszámot kell összeadni. Ha a 2. kezelés, vagy 2. ciklus atkaszáma töredéke az elsőének, akkor az egy jó hatékonyságú kezelés. Az én tapasztalatom az, hogy ma már gyakorlatilag minden szer és kezelés esetén fiasításos időben a két ciklus lehullott atkaszáma egyenlő közeli állapotot mutat. Ez két dolgot jelenthet. Az egyik, hogy kísértetiesen mindegyik szer hatékonysága pontosan egyforma, és a mértéke azonos a szaporulat mértékével. A másik eset, amit részletesen taglaltam is, hogy csak a szaporulatot tudjuk irtani. Az öreg atkát nem. Már lassan tíz éve annak, hogy a két fórumon kifejeztem ebbéli aggályomat az oxálsav vonatkozásában, azért, mert az oxálsav hatása lassú. Az öreg atka előbb bebújik, mint ahogy megölné az oxálsav, így nem halmozódik fel benne az ölő mennyiség. Más hatóanyagok esetén a helyzet más. Ott arról lehet szó, hogy a gyors bebújás miatt az atka magával visz egy kis hatóanyagot, ami még nem öli meg. Ez a hatóanyag aktiválja a citokróm P450-es enzimrendszert, aminek az a feladata, hogy kisebb molekulákra bontsa szét a nagyobbakat, ezáltal semlegesítve a méreganyagokat. Tehát a hatóanyag kiváltja a nagyobb mennyiségű enzim termelődését, ami többet tud bontani, mint a kevesebb enzim. Ez a szint aztán fennmarad akkor is amikor kijön a sejtből, így a nagyobb sebességgel történő bontás több méreganyagot tud közömbösíteni. Ha az alkalmazott dózis nagyobb ennél, akkor az atka elpusztul. Az evolúció azonban működik, ha van életben maradt atka. Az fog életben maradni, amelyik a leggyorsabban tud bontani. Ilyen különbség azért alakulhat ki, mert mindig van mutáció. Ahogyan a coronavírus omikron változata esetén hatvannál több helyen van mutáció a tüskefehérjében a vuhanihoz képest. Enélkül kihalt volna a coronavírus. 8 milliárd ember közül, elég ha egynél kialakul a mutáció. Mondjuk ez általában egy-kettő helyen történő változást jelent, de a kialakult védelem miatt (vakcina és természetes átvészelés együtt) azok nem tudtak elterjedni. Ez is a bizonyítéka a vakcina hatékonyságának, mert csak a hatvan helyen történő változás volt képes életben tartani a coronavírust. Visszatérve az atkára a mutációk ott is az egyre gyorsabb bontással rendelkezőket tartják életben. Tehát az adag emelése, vagy a bontás gátlása, vagy a felszívódás gyorsítása az alternatíva ezzel szemben. Ezek nélkül viszont az atka túlél. A fiatal azért nem, mert az számításaim szerint tíz napnál is hosszabb ideig van kinn, tehát benne összegyűlik a méreganyag ahhoz, hogy elpusztuljon. Az alacsony adag persze nála is ki tudja váltani az enzim szint növekedését. Van azonban egy csavar a történetben. Ha a fiatal atka már a sejtben találkozik a hatóanyaggal, akkor benne is növekedett enzimszint van. Ugye az nem elég, hogy a DNS-ben legyen meg a mutáció, meg a még több mutáció a még gyorsabb bontáshoz, hanem annak megfelelő mennyiségben termelődnie is kell. Így aztán ha kijön, akkor már a fiatal is védett. Azon hatóanyagok esetén, amelyek nem bomlanak, és képesek kijönni a viaszból. Ilyen a kumafosz. A piretroidok is ilyenek, bár a kijövetel talán lassabb a kumafoszénál. Azonban az amitráz nem ilyen. Az hamar lebomlik. Tehát amitráz esetén a fiatal atka így nem tud védetté válni, hiába van meg benne a mutáció, vagy mutációk. Az amitrázra toleráns atka így úgy viselkedik, mint a oxálsavra nem toleráns atka. Azonban az oxálsav esetén is zajlik a mutációs verseny csak nem tudjuk, hogy mondjuk tíz év alatt mennyit halad előre. A kettő hatóanyag esetében ezért működhet az a stratégia, hogy a fiatalt addig irtjuk, amíg az öreg magától el nem pusztul. Ha időközben nem jön be máshonnan öreg atka, mert akkor kezdődik elölről a számolás. Az a számolás, hogy az öreg atka meddig szaporodóképes? Télen 180 napig is, nyáron szerintem csak 40-60 napig, amíg kimerül a petefészke. De hát ez nem biztos, hogy így van, jó lenne tudományos kísérletekkel megállapítani. Ha ugyanis egyszerre alkalmazná ezt a módszert mindenki, akkor nem tudna sehonnan sem bejönni öreg atka, ami miatt újra kell indítani a kezeléssorozatot. Addig is marad azt Andor által leírt megoldás. Vészhelyzet esetén anya zárkázás. Akkor ugyanis az öreg atka is elpusztul egy olyan kezeléstől, amelyik esetén többet tud lebontani ugyanannyi idő alatt, mint amennyi felszívódik. De hát a mutáció állandóan dolgozik. Előbb utóbb ki fogjuk azt az atkát is tenyészteni, amelyik mindegyik szer esetén gyorsabban fog bontani, mint a felszívódás. Még amitráz esetén is, mert az anyavegyület azért kimutatható a viaszból, és bizonyos mértékű közlekedés van a pempő és a viasz között. Erre egyetlen egy megoldás van csak. Ha az R=1 értéknél egy hajszállal több atkát irtunk ki, mint amennyi keletkezik. Akkor megszűnik a mutáció utánpótlása.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.09.14. 20:39 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.08.01. 19:31
Hozzászólások: 54
Szerintem moss vagy procukrozz le atkát a családokról! Akkor lehetsz biztos a hatékonyságban.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.09.14. 13:46 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2021.12.04. 18:34
Hozzászólások: 112
Tartózkodási hely: Kaposvár
(cerena) Engem azért érdekelne, hogy az 1-3 atka hányadik kezelésre hullik? 10-es nagyságrendben.

Ezek kérlek szépen jul.15.egy és 18 még egy.A legtöbb 5-6db.(nem60-70) 2hét szünet majd aug.2. 5 naponta fújtam 5 alkalommal. .Most 5.én és 9.én Akkor is ennyi 1-3 pottyant.
Én tudom milyen amikor atkásak a családok sajnos.(5-600 két fújásra) Furetto párti voltam taktic-al. meg sok minden más. Sok a méreg, egyre több mézet eszünk! Varsányi Szabolcs egy dombóvári méhész előadása fogott meg,csak oxál semmi más. A puding próbája... Minden szerel próbálkozunk amit közénk dobnak!!! Aztán jövőre megírják hogy jó volt-e vagy elpusztult fél állományunk, de legalább támogatott volt a szer! Miért is furcsa az 1-3 atka?! Sajnos a70 családból 5 higiénikus,de van és nézem.
De Tekate 7hó.21. írta ugyanezt Pest megyéből hogy 1-3 potyog "Atka oldalon". Már akkor gondoltam hogy nem merném ezt így kijelenteni,de már késő.
Valamit rosszul csináltam? Vagy majd áprilisban. Egyébként a mostani vándor tanyán kb.3-3,5km körébe nincs méhész,vagy csak nem tudom ,ez még sokat számíthat.
Ja, azt hitem itt laksz a szomszédba, 1hétig Covidosak voltunk mind a hárman(családom), nem volt kellemes, erre még arról is írsz. :D Őszintén Kösz mindent!


.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.09.11. 18:43 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
berkesandor írta:
Ha valamiből 40 kezelés kell, akkor ott tuti nem jó valami. (szerintem).

Mondott akkoriban érdekes dolgokat a Glicerox kitalálója. Például, hogy minden egyéb szerre rezisztencia van már Argentínában. A Gliceroxra is mintha 70 napos folyamatos kezelést említett volna. Sokan fényképezték a diáit, ha valakinek van pontos adata róla, feltehetné. Alapvetően a téli fiasítás szünet nagysága, vagy éppen hiánya azért lényegesen módosíthatja a stratégiát. Azonban az Apivarra is van már 56 napos kezelési leírás. Azzal egyetértek, hogy ha ilyen hosszú kezelésekre van szükség, az akkor sem jó, ha ez még elegendő hatékonyságú. Hiszen éppen a csökkent hatékonyság bizonyítéka.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.09.11. 15:58 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Gabor1985 írta:
A szublimálás időpontja nem mindegy. Ha pl hajnalban, vagy késő este fújtam, alig hullott atka, ha viszont napközben intenzív röpködéskor fújtam, ahogy mostmár mindig így csinálok, akkor hullik a 15-25 atka másnapra...


Ezzel egyetértek, szerintem is hatásosabb nappal.

Ha viszont mindenhol a harmadik hozzászólásod után rosszul érzed magad a fórumokon, lehet veled is van baj...

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.09.11. 14:02 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
Ha valamiből 40 kezelés kell, akkor ott tuti nem jó valami. (szerintem).

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.09.11. 13:38 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2020.08.17. 15:21
Hozzászólások: 65
Aki okos az hallgat másra,a méhészetben sok minden félre vezető dolog van,van aki nem mondja el a titkokat,egy biztos az atkát írtani kell,ki hogy csinálja az ő dolga,azért 40 kezelés nem semmi lehet oxálból.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.09.11. 11:31 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Nem kellene megsértődni. Szerintem arról van szó, amit egyszer még egy hobby nevű felhasználó (Tükör mintha Palikémnek hívta volna) írt le, hogy hidegben zárt a fürt, ezért nem hatol be a köd a fürt belsejébe. Ő volt az első, aki saját gyártmányú Furettót készített. Valószínűleg érvényes lehet ez a szublimálásra is.
Engem azért érdekelne, hogy az 1-3 atka hányadik kezelésre hullik? 10-es nagyságrendben. Egy és tíz között, tíz és húsz között, vagy ennél is több. Argentínában negyven kezelésre van szükség, ha jól emlékszem az előadásban elhangzottakra.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.09.11. 08:31 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2020.12.13. 14:46
Hozzászólások: 7
Tekate írta:
Gabor1985 írta:
A szublimálás időpontja nem mindegy.

Napon belül mindegy, hogy reggel, este, vagy délben, ha nem tél van éppen.


Leírtam, hogy miért nem mindegy, olvasd el. Neked lehet mindegy, nekem nem.

Nagyokosok, mindent is tudók vannak bőven itt is. Köpedelem ez a fórum is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.09.10. 16:49 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 564
Tartózkodási hely: Pest megye
Gabor1985 írta:
A szublimálás időpontja nem mindegy.

Napon belül mindegy, hogy reggel, este, vagy délben, ha nem tél van éppen.

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.09.10. 16:33 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2020.12.13. 14:46
Hozzászólások: 7
bné írta:
Javasolnám olvasni a feketén a zöld gondolatoknál megjelent írást az oxálról.


Biztos, hogy van atka ott bőven. A szublimálás időpontja nem mindegy. Ha pl hajnalban, vagy késő este fújtam, alig hullott atka, ha viszont napközben intenzív röpködéskor fújtam, ahogy mostmár mindig így csinálok, akkor hullik a 15-25 atka másnapra. Akkor kell fújni megtanultam, amikor a dolgozók kint vannak, így nagyobb az esélye annak, hogy eltaláljuk a kikelő méheket és a dajkákat, mert rajtuk van az atka főleg!
Idén először fogom zárkázni az anyákat, kíváncsi vagyok mennyi atka fog záporozni fias-mentes állapotban majd.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.09.10. 14:37 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2020.08.17. 15:21
Hozzászólások: 65
Javasolnám olvasni a feketén a zöld gondolatoknál megjelent írást az oxálról.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.09.10. 11:17 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2021.12.04. 18:34
Hozzászólások: 112
Tartózkodási hely: Kaposvár
Először szublimálom végig az évet,csak ezt kapták semmi mást. Atka 1-3 potyog most, de nem is volt több,mint ha kihalnának. :cry:
Ennyire jó, vagy kevés az atka? Aki így kezelt az előző években az a zárót is szublimálja vagy valami kontroll szert kapnak?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.08.04. 11:30 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
csjanszki írta:
Nálam van 3-4 lyuk is hátul.Nehéz okosnak lenni.
A készülék gyártója évekig a keretlécek alá hátul befúrt lyukon lötte be.Idén én is így teszek.
Ahol irreálisan sok kijött,bedurrantottam még egy fél adagot


Ha "kijön", akkor segít a plusz fél adag (ami szintén kijön)?

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.08.04. 08:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 564
Tartózkodási hely: Pest megye
Nálam hátul van minden fiókon egy lyuk, amiben tipli van.
A kereteket úgy rendeztem, hogy a luknál középen szét van kicsit tágítva a léputca a fészekben.

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.08.04. 05:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.12.06. 21:40
Hozzászólások: 50
Tartózkodási hely: Veszprém megye
Nálam a menekülő téren van a furat, keret fedés nélkül használom a kezelések alatt. Eddig jó.kb 4éve


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.08.03. 08:53 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.08.02. 20:26
Hozzászólások: 847
Tartózkodási hely: Békéscsaba
Nálam van 3-4 lyuk is hátul.Nehéz okosnak lenni.
A készülék gyártója évekig a keretlécek alá hátul befúrt lyukon lötte be.Idén én is így teszek.
Ahol irreálisan sok kijött,bedurrantottam még egy fél adagot


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.08.02. 13:17 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Ha erős a család és gyenge vagy nincs hordás, akkor kora reggel (5:30) is képesek kirohanni és gorombáskodni.
Kaptársorban az előzőleg kezelt család méhei támadnak.
Egy hátul fúrt, apró lyukon keresztül pont az anyát eltalálni, hasonló esélyed lehet mint a lottó telitalálatra.
Szublimáláskor néha látni fehér, eltalált méheket szerintem azok sem pusztulnak el.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.08.02. 12:42 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
Javasolhatom a hajnali szublimálást? Szúrás nélkül szoktunk dolgozni, továbbá kevesebb izzadság csöpög a maszkba.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.08.02. 11:59 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2021.12.04. 18:34
Hozzászólások: 112
Tartózkodási hely: Kaposvár
Lenne egy-két kérdésem. A szublimálást a kijárónál juttatom be,idén lassan már több szúrást kapok mint egész évben.Az mondja ismerős, csináljam hátulról (elba..om kezdhetem elölről) neeem .Fúrjak egy lyukat de feljebb, mert kifújom a kijárón ha alulra fúrom. Mi ellőtt ki fúrnám a kaptárakat hátul: nem veszélyes az anyára nézve a szublimálás, ha 4-5cm-ről véletlen telibe kapja a forró gőzt? Elpusztul. Van aki így csinálja és működik? Tartok tőle,tudom hogy a másikba is van rizikó,de nem annyi! Vagy bírni kell a szúrást ez van !


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.07.21. 21:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 564
Tartózkodási hely: Pest megye
Én meg amitrázzal nem kezelek, már kb. 5 éve , csak oxálsavval, miután azt vettem észre, hogy egy idő után nem hatott az amitráz.

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.07.21. 21:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2020.08.17. 15:21
Hozzászólások: 65
Tavaly úgy csináltam,4 szeri szubli.után /4 maponta/hulott is az atka bőven az amitráztól,többet soha nem csinálok ilyet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.07.21. 21:33 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 564
Tartózkodási hely: Pest megye
Hogyan mozognak, azt nem tudom, De a kontrollt amitrázzal minimum egy teljes 3-4 hetes kezelési ciklus után csinálnám csak.

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.07.21. 21:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2020.08.17. 15:21
Hozzászólások: 65
Az lehet,de akkor vissza is bujhatnak a sejtekbe is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.07.21. 21:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 564
Tartózkodási hely: Pest megye
Három nap kevés ahhoz, hogy minden kint lévő atka belegyalogoljon az oxálkristályokba, majd még szomjan is dögöljön, és le is hulljon.
Az oxálsav hosszabban fejti ki hatását, nem taglózó hatású, mint az amitráz.

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.07.21. 16:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2020.08.17. 15:21
Hozzászólások: 65
Csak 1 adat.17 én szublimálás/2gr-minden család,enolapival/,2 nap után lehullás 8-10 atka a legtöbb,20 án amitráz füst 3 családnál kontrollnak,lehullás 30-40 atka?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.07.20. 18:00 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Akkor én adnám nekik a 2 grammot.

Egyébként ne higgy el mindent amit a videókban hallassz! :D

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.07.20. 10:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.13. 19:05
Hozzászólások: 118
Tartózkodási hely: Zalamegye
Pöte írta:
Rajmund írta:
Sziasztok! Most akarom majd csinálni az első szublimálásomat. Nekem ez még új dolog. Kérdésem lenne, hogy kölyök családnak is ugyan az a mennyiség mehet mint a termelőknek? Vagy van különbség erős és közepes család között a bevitt mennyiségben? Elvileg a nagyobb dózis sem tehet kárt úgy hallottam egy videóban de azért nem akarok kockáztatni sem.



Mekkora az a kölyökcsalád? Ha nem pároztató méret akkor én teljes adagot adok. Pl. 5-6 KB keretes kölyök 2 grammot kap.


10 1/2 kereten vannak. Átlag 6-7 vegyes fiassal. Már rendesen ellepték a fiókot.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.07.20. 10:16 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Rajmund írta:
Sziasztok! Most akarom majd csinálni az első szublimálásomat. Nekem ez még új dolog. Kérdésem lenne, hogy kölyök családnak is ugyan az a mennyiség mehet mint a termelőknek? Vagy van különbség erős és közepes család között a bevitt mennyiségben? Elvileg a nagyobb dózis sem tehet kárt úgy hallottam egy videóban de azért nem akarok kockáztatni sem.



Mekkora az a kölyökcsalád? Ha nem pároztató méret akkor én teljes adagot adok. Pl. 5-6 KB keretes kölyök 2 grammot kap.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.07.20. 06:15 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
Javaslom én is a fél adagot, de ne úgy hogy belepakolsz a tégelybe 2 g ot és menet közben az egyik kaptártól a másikba helyezed át kb a félidőben. Valaki szerint ugyanannyi oxált kap egy egy kiscsalád, de szerintem nem. Fél adag esetén kiürül a tégely, ez az ideális.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.07.19. 22:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 564
Tartózkodási hely: Pest megye
Három keretes pároztatóba untig elég fél adag, egy fiókos családnak mehet nyugodtan 2g-os teljes adag.

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.07.19. 21:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.13. 19:05
Hozzászólások: 118
Tartózkodási hely: Zalamegye
Sziasztok! Most akarom majd csinálni az első szublimálásomat. Nekem ez még új dolog. Kérdésem lenne, hogy kölyök családnak is ugyan az a mennyiség mehet mint a termelőknek? Vagy van különbség erős és közepes család között a bevitt mennyiségben? Elvileg a nagyobb dózis sem tehet kárt úgy hallottam egy videóban de azért nem akarok kockáztatni sem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.01.03. 14:20 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Én is ilyen gondban vagyok, szerintem nem. Előlről, a fenékdeszka főlé és a keretek alá gondoltam lyukat fúrni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.01.03. 07:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
A meleg építményes, télre leszűkített NB kaptárat hogy lehet hátulról szublimálni?

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2022.01.03. 07:45 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.03.16. 11:31
Hozzászólások: 17
zsirosmeheszet írta:
Ma készült kép . A szemléltetés miatt , ha kicsit lengedezik a szél nem vagy porban .

Gyalog kaptárat is hátulról szublimálom, mert nem csesztetnek annyira mint a kijárónál. meg eső elől is véd bár még csak 2x szublimáltam szemerkélő esőben. (Meg nem kell cipelni a létrát :D :D :D ),de még nincs elvetve az ötlet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2021.12.31. 11:27 
Online
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2231
Tartózkodási hely: Csurgó
Ma készült kép . A szemléltetés miatt , ha kicsit lengedezik a szél nem vagy porban .


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2021.12.30. 20:41 
Online
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2231
Tartózkodási hely: Csurgó
" "Témánál maradva: Konténerben bentről szublimálva, "

Áruld már el , miért nem kívülről szublimálsz ? Az lenne a kézenfekvő .

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2021.12.30. 18:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2021.12.04. 18:34
Hozzászólások: 112
Tartózkodási hely: Kaposvár
Szia!
Ez egy jó kérdés.
Csak egy esetet tudnék hozzátenni ha segít valamit!
Szeptemberi szubli.után az első soron (ahol kezdtem) 6.kaptár 10 perc után "kifolytak" a méhek.
Végeztem a fújással az még 35-40perc majd összepakoltam hosszabbító,stb ,vártam ez kb.:45-50 perc
Az másfél óra ,mivel még mindig vastagon kint voltak a méhek,úgy gondoltam baj van kinyitottam a kaptárat és a sav gőz ott volt !!!szerintem a fólia felett megrekedt! Pedig az okosságok alapján lefelé igyekszik.(azóta se tudom miért csinálták) "nem zárom a kijárót csak szűkítve van"
Egy szélcsendes időben ,jó negyed órát , a ködölés (furetto) még ott lebeg a méhes felett!
Nem tudom van-e rá számítás, de inkább több óra,másnap. Ha sürgős, csak álarcban!
Ez csak egy személyes tapasztalat.
Az egészség fontos!
Üdv. Péter


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2021.12.30. 12:00 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.03.16. 11:31
Hozzászólások: 17
Hát akkora tudással nem rendelkezem ezen a téren hogy bárkivel is vitázzak, inkább csak informálódnék. Szeretném minél inkább vegyszermentesen csinálni a dolgaimat (nem csak a méhesben). Lehet kicsit naiv voltam az oktatással kapcsolatban. Témánál maradva: Konténerben bentről szublimálva, meddig marad rám nézve veszélyes mennyiség vissza a folyosón, és mennyit célszerű várni a kaptárnyitással?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2021.12.27. 18:13 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Őszintén szólva én is gondoltam, hogy írok a víz és zsíroldékony anyagok jellemzőiről, de ez is egy hitbéli dolog sokaknál, nem feltétlenül győzhetőek meg tényekkel vagy kutatásokkal, úgyhogy egyre kevésbe megyek bele ilyen meddő vitákba.
A tanfolyamokat sem szeretném minősíteni, nem mindegyik tudott az egykori "ötvenezres", "vizsgátoleltekintős" képzések színvonalától.
A minap egyébként egy német fészbuk csoportban hasonló téma merült fel, az itt is tárgyalt oxálsavas viasz-világosítással kapcsolatban. Ott is abban egyeztek meg a kommentelők, hogy nem marad benne a sav a viaszban, de a színén kívül az illatán is változtat. Ebben az esetben azonban a viasz össze van főzve oxálsavval.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2021.12.24. 15:45 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Hát ezzel nem hiszem, hogy vitát váltasz ki bárhol.
Legfeljebb néhány tanfolyamon oktatónak kéne megérteni, hogy ami nem a szakterületem, amihez nem értek, arról nem beszélek.
A beeculture.com ennyivel intézi l a dolgot:
Idézet:
Residues in wax

Hydrophilic substances (water soluble) including some varroacides (formic, lactic and oxalic acid) and certain pesticides cannot accumulate in wax or only to a minor degree. Amitraz rapidly degrades into its metabolites. They are detectable only in honey and not wax.

https://www.beeculture.com/facts-about-beeswax/

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2021.12.23. 21:48 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.03.16. 11:31
Hozzászólások: 17
Nem akartam megalapozni a következő pár hónapot 1 vitával, meg kérdésekkel, csak figyeltem. Kicsit elkeserített, hogy hivatalos tanfolyam révén, csak van valami alapja a dolognak, és megingott az oxálról alkotott hitem. Rem. az oktatóim vannak kicsit félreinformálva. Köszönöm a válaszokat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2021.12.22. 18:21 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Nem olvastam még olyan kutatást vagy megfigyelést ami a viaszban történő magas felhalmozódásra figyelmeztetett volna, lám a te oktatóid többet tudnak. Azért figyeld csak a világtrendeketet!

Írtam privát üzenetet.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2021.12.21. 21:48 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.09.01. 17:59
Hozzászólások: 384
Az én oktatóm a suliban a pótbölcsős(majd nevelnek maguknak) anyanevelést istenítette. Nem kell velük vitatkozni, el kell engedni a dolgot...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2021.12.20. 20:09 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.03.16. 11:31
Hozzászólások: 17
Sziasztok! Méhésztanfolyam 1. gyakorlati napján szidni kezdték az oktatók az oxálsavat 1000-el. "Legnagyobb méreg, veszélyesebb az emberre mint a más hatóanyagok". Állításuk szerint a viaszban nagy mennyiség marad vissza, ennek van valami valóság alapja,mert úgy tudtam kb. 2 hét alatt teljesen eltűnik a kaptárból?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2021.11.03. 12:07 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.08.03. 22:19
Hozzászólások: 319
Tartózkodási hely: Zala megye - Milejszeg
Hali!
Az oxalsav sublimálóval Provap kilehet juttatni vajon az amirázt? Annak hány fok kell? Mert lehet kisebb térfogatú üstöt is csinálni a provap mintájára ??!!!! A lényeg hogy itt is injekciós fecskendővel adagolnék.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2021.10.17. 16:03 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
És nem is hevíti túl az amitrázt olyan mértékben mint a pirosan izzó spirállal dolgozó furetto.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2021.10.16. 19:09 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.01.15. 18:51
Hozzászólások: 115
A VARROJET-et amitrázra találták ki ( esetleg fluvalinát???), vagy valmiről lemaradtam. (Tudomásom szerint 5?-10 ++ mp egy család ,tabletta ill. papírcsík függő. Állítólag lassabb mint a furettó, bár nem visz be kőolajszármazékot a kaptárba. Lehet hogy veszek egyet, vagy kettőt, bár az engem is érdekelne, hogy inoxból készítik-e a fém részeit. ) offoff


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2021.10.16. 18:14 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.19. 19:38
Hozzászólások: 368
A VARROJET- tel mi a tapasztalat a tobbi aplikátorokkal viszonyítva


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2021.09.21. 22:33 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.08.02. 20:26
Hozzászólások: 847
Tartózkodási hely: Békéscsaba
Összesen 7 *3 naponta most
valamint
Akác után de akkir csak 3* 3 naponta


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 3175 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5 ... 64  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Zizu valamint 8 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.