Pontos idő: 2024.04.27. 23:24

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 3175 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55 ... 64  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.20. 21:15 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.04.03. 10:49
Hozzászólások: 311
Margita!CSak megint nem a Balázs konkrét kérdésére válaszoltál.De igaza van Tsanyinak nem érdemes veled foglalkozni :merg


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.20. 19:45 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Balázs írta:
De még mindig nem értem miért kell a tömeg, miért nem elég a léputcánként kijuttatandó mennyiség.

Ne foglalkozz vele, nem érdemes.
A család súlya nehezebben becsülhető mint az, hogy hány léputcát takar.
Itt az oxálsav topicban átestünk a paci másik oldalára. Nem 0,1% töménység eltérésen és nem +-5ml oldaton függ a kezelés hatékonysága.
Ez pl a svájci méhészeknek kiadott útmutatóból van:
Empfehlungen 2000 für die Träufelbehandlung mit Oxalsäure
(Schweiz und Mitteleuropa)
Zusammensetzung der Lösung: 35 g Oxalsäuredihydrat in 1 Liter Zuckerwasser 1:1
Lösungsmenge: 30 ml für ein kleines Volk
40 ml für ein mittleres Volk
50 ml für ein grosses Volk
Diese Menge entspricht 5 – 6 ml pro besetzte Wabengasse in einem Dadant- oder
Schweizerkasten.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.20. 17:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.09.16. 22:12
Hozzászólások: 429
Mivel nem a dühöngőbe írtál és nem privibe, ezért itt kapod a választ.

Látom, nagyon tökös legény vagy a gáton. Az ilyet nagyon szeretem. De ne haragudj, majd szólok, ha a te segítséged nélkül nem boldogulnék.

Balázs kérdezett és válaszoltam.

_________________
nyugdíjas egészségügyi gázmester

Kötekedő vizsgáztatás, vádaskodás, lehülyézés és a parancsolgatás senkit sem tesz hitelesebbé.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.20. 14:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.04.03. 10:49
Hozzászólások: 311
Margita!Mekkora egy nagy tudású méhész vagy te ,ha nem mondod el ezeket a dolgokat lehet jó páran hülyén halunk meg! :ut


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.20. 12:09 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.09.16. 22:12
Hozzászólások: 429
Szerintem nem mindegy, hogy hány dkg méhtömeg van léputcánként.
"Azt írja az újság", hogy legnagyobb a léputcánkénti méhtömeg, ha +5 C fok van a fürtön kívüli légtérben a kaptárban és a fürt hőmérséklete még a magjában sem éri el a 34-35 C fokot. De tréfán kívül. A léputcánkénti méhtömeg a kaptár hőmérsékletétől és a fürt hőmérsékletétől függ. A kaptár hőmérséklete az időjárástól függ elsősorban, mert a méhek nem a kaptárt fűtik, hanem saját magukat és ha van akkor a fiasítást is. A fürt hőmérséklete pedig attól, hogy van-e vagy nincs fiasítás, ill akar-e fiasítani vagy nem akar. Nem tennék fel egy árva kérdést sem az ügyben, ha nem hinnék ezekben. Ha melelgebb van vagy 35 C fokos a fürt magja, akkor minimum egy léputcával tágabb a méhfürt vagyis ugyanakkora méhtömegre 5 ml-rel többet kell a használati utasítás szerint csurgatni.

_________________
nyugdíjas egészségügyi gázmester

Kötekedő vizsgáztatás, vádaskodás, lehülyézés és a parancsolgatás senkit sem tesz hitelesebbé.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.20. 11:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
De még mindig nem értem miért kell a tömeg, miért nem elég a léputcánként kijuttatandó mennyiség.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.20. 10:40 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.09.16. 22:12
Hozzászólások: 429
Nem kell grammra megmondani a méhtömeget, de 1 kg, 1,5 kg stb. mennyiséget te is meg tudsz saccolni. A cél, hogy a káros jószág elpusztuljon, de csak ő pusztuljon és semmi más ne! A becsöpögtetett oxálsav eloszlik a méhtömeg testfelületén. Nem mindegy, hogy mekkora méhtömeg felületén oszlik el és mennyi mennyiség. Ezt az arányt az ezzel foglalkozó állatorvosok tudják. Akik az Api-Ox technológiát kidolgozták, azoknak le kellett tenni az asztalra egy méhtömeg/szermennyiség adatot és csak ez után írhatták le a használati utasításba ezt az általunk ismert 5ml/léputca mennyiséget.

_________________
nyugdíjas egészségügyi gázmester

Kötekedő vizsgáztatás, vádaskodás, lehülyézés és a parancsolgatás senkit sem tesz hitelesebbé.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.19. 22:26 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Hát ember legyen a talpán, aki most tudja pontosan hány kg. méh van egy kaptárba. Fölülről ugyanúgy kinéző léputcáknál is sok az eltérés.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.19. 22:13 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.09.16. 22:12
Hozzászólások: 429
Ceranae!

Jó lenne ha írna a fórumra valaki aki tudja, hogy mennyi a méhtömeg/oxálsav arány, tehát 1 kg méhtömeg hány gramm oxálsavat visel el.

_________________
nyugdíjas egészségügyi gázmester

Kötekedő vizsgáztatás, vádaskodás, lehülyézés és a parancsolgatás senkit sem tesz hitelesebbé.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.19. 21:22 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.03.10. 16:58
Hozzászólások: 87
Tartózkodási hely: Szlovákia, Érsekújvári járás
tsanyi írta:
Az eredeti leirat 1-2g-ot ír családonként, én is 2g-ot használok kétfiókos családjaimhoz.
http://www.biovet.ch/en/Imkerei/varrox-vaporizer.html
Az eredeti készülékhez adtak mérőkanalat, de utángyártotthoz is készíthetsz. Valamilyen kanalas gyerekgyógyszer adagolóját csiszoltam akkorára, hogy a csapott kanál 2g.

Köszönöm Sanyi a hozzászólásod!

_________________
"Mindenkinek megvan a maga méhese." (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.19. 16:40 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 12:00
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Budapest
hjanos írta:

Tisztelt Herpai Zoltán a számítást privátban el fogom küldeni.
Ez úton szeretném megkérni, hogy vezesse le a hibátlan számítást.

Megkésve bár...
Most volt időm rendesen végigolvasni a kérdésed, és nehéz rá válaszolni, mert olyan feltételeket említesz, amivel nem tudok számolni.
Ha oxálsavra 3,2%-os oldatot szeretnél 3050ml-t, akkor oxálsav-dihidrátból
3,2/0,7143*30,5=130,6g oxálsav-dihidrátot kell felhígítanod 3050ml-re az általad használni kívánt cukoroldattal. Ez a cukoroldat úgy készül, ahogy leírtad, 1 kg cukorhoz hozzáadsz 7,5 dl vizet. Nem tudom, ennek mennyi lesz a térfogata. Cukorra nézve 1*100/1,75=57,14%-os lesz. És akkor itt pontosítanék, hogy tömegszázalékról beszélünk, ami g/100g-ot jelent. Eddigi beszélgetésben általában vegyes százalékról volt szó, ami g/100ml-t jelent, de az általad leírt cukoroldatra ezt nem tudom kiszámolni, mert nem tudom, mennyi lesz az oldat térfogata.
A helyedben én azt tenném, hogy fognék másfél-két kiló kristálycukrot, hozzáadnék annyi vizet, hogy 3 liter legyen, majd hozzáadnék 130-135 g oxálsav-dihidrátot. Szerintem nem mg-okon és ml-eken fog múlni a kezelés hatásossága.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.19. 08:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.09.16. 22:12
Hozzászólások: 429
Én is arról beszégettem vasárnap a segítségemmel, amikor csurgattam a méheket, hogy vajon hogyan fog ez hatni, hiszen teljesen téli fürtbe vannak tömörödve. Szerintem ez a léputca/ml arány valahogy túl pontatlan, de nem olvastam még ennél pontosabb leírást.

Jó lenne ha írna a fórumra valaki aki tudja, hogy mennyi a méhtömeg/oxálsav arány, tegát 1 kg méhtömeg hány gramm oxálsavat visel el.

_________________
nyugdíjas egészségügyi gázmester

Kötekedő vizsgáztatás, vádaskodás, lehülyézés és a parancsolgatás senkit sem tesz hitelesebbé.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.19. 07:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Tomi, ez igaz, de nagyjából tudjuk, milyen családjaink vannak. Ha egy jó család kap 40 ml-t összesen, egy közepes meg 30-at, akkor valószínűleg nem tévedünk sokat. Ha nagyon erős, akkor meg max. 50-et. Vagyis szerintem elsősorban arra kell ügyelni, hogy az össznépességhez képest összesen mennyit adjunk.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.18. 19:18 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Ha már csurgatás, az is megérne egy misét,hogy az apioxból 5ml/léputca vajon helytálló-e egy erősen szűkített fészekben. Mert ugye más a 10-10 keret pl félnb-ben, meg más a 6-6 vagy 7-7 keret.a 10 kereten lehet akár az összes léputcában is szétterülve a fürt,míg pl 6-6 kereten egészen más a méhek elhelyezkedése. Az egyikben akár 50ml-t is kaphat léputcák szerint a család,míg a másikban csak 30-at kaphat akár ugyanannyi méhecske, mint a szűkítetlenben.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.18. 18:56 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.09.16. 22:12
Hozzászólások: 429
Gázálarcban nincs kedvem méhészkedni. Mindenkit elriasztanék a környékről. Sőt ha valaki ilyet meglátna nálam, soha többé nem venne tőlem mézet.
Inkább csurgatom az oxálsavat.

_________________
nyugdíjas egészségügyi gázmester

Kötekedő vizsgáztatás, vádaskodás, lehülyézés és a parancsolgatás senkit sem tesz hitelesebbé.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.18. 18:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.01. 11:30
Hozzászólások: 419
Tartózkodási hely: Sz-Sz-Bereg megye (Kisvárda)
Nem tudom hogy láttátok-e már ezt
http://youtu.be/i9SgYR3uZTE


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.17. 18:00 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Az eredeti leirat 1-2g-ot ír családonként, én is 2g-ot használok kétfiókos családjaimhoz.
http://www.biovet.ch/en/Imkerei/varrox-vaporizer.html
Az eredeti készülékhez adtak mérőkanalat, de utángyártotthoz is készíthetsz. Valamilyen kanalas gyerekgyógyszer adagolóját csiszoltam akkorára, hogy a csapott kanál 2g.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.17. 16:22 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.03.10. 16:58
Hozzászólások: 87
Tartózkodási hely: Szlovákia, Érsekújvári járás
Idén először kívánom használni a Varrox-ra hajazó szublimáló készülékemet. Mivel szeretnék biztosra menni, kérném segíségeteket!
A használathoz ugye nem kell a por alakban lévő oxálsav-dihidrátot tablettává tömöríteni? ( Az összes bemutató videóban és fényképen tablettákat használnak, ezért a kérdés.)
Három fiókon telelnek a családaim. Milyen mennyiséget használjak?
Ti hogyan méritek ki otthoni körülmények között pontosan a dózist?
Építő jellegű hozzászólásaitokat előre köszönöm!

_________________
"Mindenkinek megvan a maga méhese." (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.17. 13:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Igen, én vetettem fel, közben én is megkérdeztem egy vegyész ismerőst a témában. Azt mondta, hogy ha egy százalékos értéket adnak meg, akkor annak a hatóanyagra kell vonatkoznia, ebben az esetben az oxálsavra és nem az oxálsav-dihidrátra. Valamint, hogy szerinte is teljesen felesleges analitikai minőséget használni, bőven megfelelőnek gondolja a technikait is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.17. 11:47 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 12:00
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Budapest
Ezekben is teljesen igazad van. Tapasztalatom szerint egy átlagember fél attól, amit nem ismer és "tudományosnak" gondol. És ezzel visszajutottunk oda, miért írtam feltöltés helyett hozzáadást. Ebben az esetben nincs jelentősége.
Annak lehet, hogy oxálsavat, vagy oxálsav-dihidrátot használnak a méhészek, mert hatóanyagban majd' 30% eltérés van. És akkor itt említeném meg, hogy ha 4%-os oldatot írnak, akkor az oldatnak kell 4%-osnak lennie, mindegy, hogy oxálsavat, vagy oxálsav-dihidrátot használnak az elkészítéséhez. Asszem abrakazabra vetette ezt fel. Persze, illene a pontos receptet adni az előírás mellé, de ezt ne rajtam kérjétek számon légyszi.
hjanosnak küldöm majd a számolást, valszeg este.
Még egyszer bocs, hogy olyan topicba szóltam be, amihez semmi közöm.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.16. 22:23 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Herpai Zoltán írta:
....1 deci vizet hozzáönteni valamihez könnyebb, mint "jelre tölteni".
A mérés bizonytalanságában is teljesen igazad van. Ezért nem értem, miért akarnak többen analitikai tisztaságút venni? Nem az én pénztárcámból megy, úgyhogy nincs közöm hozzá, nekem csak mulatságos, de ezzel nem szeretnék senkit megsérteni.


Azért akar a méhész alt. minőséget mert fél, hogy az a 0,3% a technikaiban valamilyen olyan anyag ami árthat a méheinek.
Én is óvatos duhajként először 2 családot kezeltem le technikaival 10 nap különbséggel, mindkétszer kicsit túladagolva.....
Azóta merem használni.
A feltöltés nem ördöngösség, de nagyon túl van lihegve a dolog. Ha precízek akarunk lenni akkor ioncserélt vízzel dolgozunk mert a kemény víz is oxálsavat fogyaszt ....stb,stb....
Ha csak egyszerűen olcsón akarunk védekezni akkor 7-8dl cukoroldatban feloldunk 50g oxálsav-dihidrátot (hétköznapi életben oxálsavat) aztán cukoroldattal feltöltjük 1l-re.
Szerintem.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.16. 19:31 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.09.16. 22:12
Hozzászólások: 429
A Méhegészségügyi füzetek 2. kötetében azt írják, hogy a cukor nélküli, tehát tiszta oxálsavas oldat nem hatásos. Ugyanakkor azt is írják, hogy az magas cukortartalmú oxálsavas oldat hatásos, de veszélyes a dolgozó emésztőrendszerére. És azt is írják, hogy a cukor csak külső testfelületen való tapadást segíti elő és ezért szükséges. Ingadozom, de hajlok arra, hogy az alacsony cukortartalmú oxálsav oldatot használjam.

_________________
nyugdíjas egészségügyi gázmester

Kötekedő vizsgáztatás, vádaskodás, lehülyézés és a parancsolgatás senkit sem tesz hitelesebbé.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.16. 14:40 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 12:00
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Budapest
tsanyi írta:
Herpai Zoltán írta:
.....Ha jól értelmezem, akkor 100 ml desztillált vízben van oldva 20 g glükóz és 5 g oxálsav-dihidrát....

Zoli!
Ha emlékeim nem csalnak akkor ad 100 ml. az 100 ml-re feltölt-vét jelenti.

Igazad van. Nem találkoztam még ezzel a készítménnyel, ezért egyszerűsítettem le a mondanivalómat, köszönöm, hogy figyelmeztettél rá.
Én fel tudok hígítani egy porkeveréket úgy, hogy 100ml legyen a végtérfogat. A fórumozók közül még kb. 10-20-an?
Néha kell vennem a gyógyszertárban olyan gyogyit, amit otthon kell feloldani vízben. DE! Ahhoz adnak olyan edényt, amin van jel a végtérfogathoz. Mivel nem ismerem ezt a készítményt, ezért írtam amit.
1 deci vizet hozzáönteni valamihez könnyebb, mint "jelre tölteni".
A mérés bizonytalanságában is teljesen igazad van. Ezért nem értem, miért akarnak többen analitikai tisztaságút venni? Nem az én pénztárcámból megy, úgyhogy nincs közöm hozzá, nekem csak mulatságos, de ezzel nem szeretnék senkit megsérteni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.16. 09:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
A mostani Méhészetben meg azt írják, hogy nem is kell bele cukor, a gyáriban is csak annyi van, hogy jobban tapadjon.
Elég nagy kísérletezgetés folyik, ahogy látom, valószínűleg nem mindegy, hogy 20 g cukor, vagy ötször annyi.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.15. 23:15 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.10.18. 15:15
Hozzászólások: 8
Köszönöm szépen a válaszokat.
Valami ilyesmire számítottam.
Nem ennyire durvára, de ilyesmire.

Tisztelt Herpai Zoltán a számítást privátban el fogom küldeni.
Ez úton szeretném megkérni, hogy vezesse le a hibátlan számítást.
Amit szeretnék, 61 családra elkészíteni a javasolt 3,2 %-os oldatot családonként 50 ml oldattal számolva, összesen 3050 ml oldatra lenne szükségem, még ha nem is minden család kapja meg az 50 ml-t.
Elnézést de kifelejtettem, hogy a sziruphoz 1 kg cukorhoz 7,5 dl vizet szeretnék használni és oxálsav dihidrát lenne az oxálsav forrás.
Fáradozását előre is megköszönve.

A kiindulási alapként feltüntetett recept http://erdo-kert.hu/index.php?page=termek&termek_id=431 innen származik.
"d.) A csurgatásos oxálsavas védekezést prof. Antonio Nanetti vezette kutatócsoport dolgozta ki. A javasolt koncentráció 3.2 %.
A recept a következő:
100 g cukor
100 ml víz
7.5 g kristályos oxálsav (dihidrát)

Az oldat kb 160 ml, ami 3-4 család kezelésére elegendő a népességtől függően.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.15. 22:58 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Herpai Zoltán írta:
.....Ha jól értelmezem, akkor 100 ml desztillált vízben van oldva 20 g glükóz és 5 g oxálsav-dihidrát....

Zoli!
Ha emlékeim nem csalnak akkor ad 100 ml. az 100 ml-re feltölt-vét jelenti.
Ez legfeljebb 0,1%-os eltérést adhat, aminek az adagolás bizonytalanságát figyelembe véve, nem sok jelentősége lehet.
Számomra az Api Ox a kísérletekben szereplő 3,2 és 4,2 %-os oldatok közti kompromisszumnak tűnik.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.15. 22:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Herpai Zoltán írta:
Ha oxálsavra nézve 4 %- os oldatot szeretnél...

Én ezt olvasgattam hozzá: http://depositfiles.com/files/ub461ypj8


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.15. 21:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 12:00
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Budapest
[quote="abrakazabra"][/quote]

Mármint mi és mire nézve?
Ha jól értelmezem, akkor 100 ml desztillált vízben van oldva 20 g glükóz és 5 g oxálsav-dihidrát. Ebben az esetben a készítmény oxálsavra nézve kb. 5*0,7143=3,57 %-os lesz. Glükózra nézve kb. 20 %-os. A kb. azért, mert nem vehettük figyelembe (nincs adat) a 100 ml víz térfogatnövekedését az anyagok feloldása során.
Más.
Bemutatkozásomkor kértem a fórumokon szokásos tegező forma használatát, de nekem megfelel, ha abrakazabra úrnak szólíthatom önt.
Más.
hjanos írása eltűnt, még az idézett is. Ha nem lett végképp az enyészeté, kérném az illetékes admint, hogy küldje el nekem privátban, mert az olyan csúnya volt, hogy már szép. Én megőrizném. Feltételezem, feltételezik rólam, hogy nem visszaélni akarok vele, csak gyűjtöm a kuriózumokat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.15. 21:36 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Legelőször is azt kellene ezek fényében tisztázni, hogy amikor megadnak egy százalékos ajánlást, akkor azt az oxálsavra, vagy az oxálsav-dihidrátra értik. Mert ez nincs mindig egyértelműen feltüntetve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.15. 21:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Lényegében ugyanezekkel az arányokkal készítjük mi is otthon az oxálsav-oldatot. Ha jól emlékszem, még valamikor a KÁTKI honlapjáról töltöttem le, de már nem találtam fent a leírást.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.15. 20:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Herpai úr! A gyári készítményre (Api Ox) ez van írva:

Oxálsav dihidrát 5,0 gramm
Glükóz 20 gramm
Desztillált víz ad 100 ml.

Akkor az most hány százalékosnak felel meg?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.15. 20:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.09.16. 22:12
Hozzászólások: 429
Próbálta-e valaki az oxálsavas oldatot cukor hozzáadás nélkül csurgatással használni? Ha igen, mi volt a tapasztalata?

_________________
nyugdíjas egészségügyi gázmester

Kötekedő vizsgáztatás, vádaskodás, lehülyézés és a parancsolgatás senkit sem tesz hitelesebbé.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.15. 18:14 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 12:00
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Budapest
Első megközelítésben jó.
A másodikban nem. Mert:
oxálsav (H2C2O4) móltömege 90 g/mol
oxálsav-dihidrát (H2C2O4.2H2O) móltömege 126 g/mol. Azt jelenti, hogy minden oxálsav molekulához 2 db vízmolekula kapcsolódik a kristályban.
A fentiek azt jelentik, hogy 126 g oxálsav-dihidrát-ban 90g oxálsav van. A kristályos oxálsav víztartalma feloldáskor oldószer (víz) lesz
Ebből:
az oxálsav-dihidrát oxálsav tartalma 90*100/126=71,43 %
Tehát, ha te 40g oxálsav-dihidrát-ot oldasz fel 1 literre, akkor 40*0,7143/10= 2,86 % os oldatod lesz oxálsavra nézve.
Ha oxálsavra nézve 4 %- os oldatot szeretnél, akkor 40/0,7143=56 g oxálsav-dihidrát-ot kell felolhígítanod 1 literre.
Remélem érthető, és segítettem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.15. 17:17 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Én a 40 gr oxálsav dihidrátot szoktam felhigítani cukros vízzel 1 literre.
Remélve, hogy 4%-os oldatot kapok. De már félve írom le.... :? :shock:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.15. 16:42 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 12:00
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Budapest
Nem tudom javítani a hozzászólásomat.
Csak azt szerettem volna jelezni, hogy bárkinek szívesen kiszámolom a keverékhez szükséges anyagok mennyiségét, ha leírja, milyen oldatot szeretne.
hjanos írása alapján nem javaslom a kísérletezést.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.15. 16:19 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 12:00
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Budapest
hjanos írta:
A kiindulási alap:



LYALLY (jajj)

Ha leírja valaki, mit szeretne készíteni, inkább kiszámolom...
Le is vezetem.
Elnézést kérek, csak bebotlottam ide.
Üdv.
Zoli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.15. 13:01 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.04.28. 20:39
Hozzászólások: 52
Tartózkodási hely: Nagycsécs, Kazincbarcika
Csak figyelmeztetlek titeket, hjanos számításai nem pontosak(nem idéztem mert fölösleges és nagy terjedelmű).
A vegyészmérnök kolleganője meg lesütött szemmel tépje szét a diplomáját, ha ilyen zagyva számításokat leír.
Véleményem szerint törölni kéne az egész zagyva számolási agymenést.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.14. 19:56 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.08.23. 21:10
Hozzászólások: 170
Tartózkodási hely: Pest megye
zombee írta:
Malya Péter írta:
Ha valaki nem tudná, hol kel beszerezni.Azúr - Vegyszerbolt 1085 Budapest József krt.65 Tel: 06-1-318-5377, 06-1-338-4461
Én a jövő héten veszem meg és decemberben adom be.

Kérdezted, hogy milyen tisztaságú? Analitikait itt tudtommal nem lehet beszerezni, ez júliusi infó tőlük..

Kb. két hete voltam náluk és volt nekik analitikai. Csak kilós kiszerelésben árulják és 9000 Ft/kg az ára. A technikait 3000 Ft/kg-os áron adják és bármennyit kimérnek.

_________________
Sárosi István


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.14. 14:18 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Acidum-os technikai minőséget használok évek óta. Nem volt pusztulásom emiatt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.14. 14:03 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.12.08. 10:09
Hozzászólások: 411
Tartózkodási hely: Pest megye
Malya Péter írta:
Ha valaki nem tudná, hol kel beszerezni.Azúr - Vegyszerbolt 1085 Budapest József krt.65 Tel: 06-1-318-5377, 06-1-338-4461
Én a jövő héten veszem meg és decemberben adom be.

Kérdezted, hogy milyen tisztaságú? Analitikait itt tudtommal nem lehet beszerezni, ez júliusi infó tőlük..


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.13. 22:07 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Beszerezhető még Acidum-2 Kft.
4030 Debrecen Borzán Gáspár út 16.
tel: 52 / 437 279 52 / 439 733 fax: 52 / 541 098
http://www.acidum2.hu

Van technikai és analitikai tisztaságú is. Postán is küldik.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.13. 21:27 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 20:30
Hozzászólások: 558
Tartózkodási hely: Mátrafüred
Ha valaki nem tudná, hol kel beszerezni.Azúr - Vegyszerbolt 1085 Budapest József krt.65 Tel: 06-1-318-5377, 06-1-338-4461
Én a jövő héten veszem meg és decemberben adom be.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.09. 19:26 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.08.23. 21:10
Hozzászólások: 170
Tartózkodási hely: Pest megye
Köszönöm a segítséget :D

_________________
Sárosi István


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.09. 19:22 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.13. 22:28
Hozzászólások: 253
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
Nem ha nem teszel bele propoliszt :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.09. 19:21 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.08.23. 21:10
Hozzászólások: 170
Tartózkodási hely: Pest megye
Így már kell várnom?

_________________
Sárosi István


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.09. 19:18 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.13. 22:28
Hozzászólások: 253
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
Ez az eredeti kérdésből kimaradt!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.09. 19:16 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.08.23. 21:10
Hozzászólások: 170
Tartózkodási hely: Pest megye
Csalánosi írta:
Milyen anyagokat?

tsanyi írta:
Robz írta:
...Házi recept? Szerintem az Api Life Varral kevered...

Vagy erre gondol:
Összetétel: 1 liter meleg (40-50 °C-os) víz, 200 g cukor, 10 g propolisz, 50 g száraz, kristályos, 100%-os tisztaságú oxálsav. Átlagosan 1liter = 40 család, 2,5 liter = 100 család kezelésére elegendő.

Ezeket az anyagokat keverjük össze egy saválló edényben és hagyjuk állni egy napot, azután engedjük át rozsdamentes szűrőn. A kész oldatot mindig jól lezárt edényben (pl. üvegben) tároljuk, legfeljebb 1-2 napig. A folyadék mérgező és maró hatású.

forrás: http://www.katki.hu/KATKI/osztalyok/Bekesi_01.html

_________________
Sárosi István


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.09. 18:33 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.13. 22:28
Hozzászólások: 253
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
Az oxálsav szirup keverék készítés után egyből felhasználható!
De amúgy én nem használnám fel, eleget mérgezzük a méheket így is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.09. 18:29 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.05.19. 10:43
Hozzászólások: 1724
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Milyen anyagokat?

_________________
A súlytalan aki nem akarja megmondani a "valót" :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2012.11.09. 18:21 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.08.23. 21:10
Hozzászólások: 170
Tartózkodási hely: Pest megye
Tudom hogy nem sok idő, de a kérdés nem ez volt. Azért kérdeztem, mert egy korábbi hsz szerint "Ezeket az anyagokat keverjük össze egy saválló edényben és hagyjuk állni egy napot, azután engedjük át rozsdamentes szűrőn." Tehát ha most megcsinálom újra akkor nem tudok holnap kezelni.

_________________
Sárosi István


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 3175 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55 ... 64  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 76 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.