Pontos idő: 2024.03.28. 21:50

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 276 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2023.09.12. 22:19 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.05.14. 18:29
Hozzászólások: 31
Sziasztok mi véleményetek anya zárkázásrol.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.11.18. 15:13 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Így van, ezek felé a technológiák felé nyitni kell.
Az amitráz adagok egekbe emelése és a sorozatok rétestészta módjára történő elhúzása nem vezet sehová.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.11.18. 13:08 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.13. 10:53
Hozzászólások: 216
antimon írta:
Ez az oldalon jól összefoglalja, hogy mire kell figyelni. Ezért is lenne jó más szer, mint pl az oxál.
https://www.madarasimeheszet.hu/blog/9_flumetrin.html

Akác után két alkalommal megcsurgattam a családokat Bee Vitallal. Napraforgó után raktam fel az atka kaput , és egyúttal Bee Vitalal is megcsurgattam a családokat . A csurgatás minden tartós szernél lényeges , mert a tartós szerek csak kb egy hét után hatnak , miután a szer elkenődik a méheken.Nálam ez így össze jött, remélem még jövőre is. Ugyan így volt a Biovárnál is , ma már nem működik . Nem lehet tudni hogy PolyVar meddig lesz jó.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.11.18. 02:27 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.05.14. 18:29
Hozzászólások: 31
Kémiai védekezés kikelene egészíteni biológiai módszerekkel pl, anya zárva, fedett fiaselveni ,rajálapotbahozás .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.11.18. 00:04 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.27. 16:34
Hozzászólások: 1024
Tartózkodási hely: Somogy
Ez az oldalon jól összefoglalja, hogy mire kell figyelni. Ezért is lenne jó más szer, mint pl az oxál.
https://www.madarasimeheszet.hu/blog/9_flumetrin.html

_________________
Anti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.11.17. 23:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.08.02. 20:26
Hozzászólások: 845
Tartózkodási hely: Békéscsaba
Ha ez ilyen jó,lehet jövőre kipróbálom!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.11.17. 17:08 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.13. 10:53
Hozzászólások: 216
rotarywings írta:
A viragport nem kotorja le? Hogyan szelloztetnek hatékonyan így a méhek ? Csak ez a két kérdésem lenne.

A virágport nem kotorja le, a herék közlekedését és a szellőzést nem zavarja.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.11.17. 16:35 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.27. 16:34
Hozzászólások: 1024
Tartózkodási hely: Somogy
https://www.youtube.com/watch?v=fvvVGPTjxWQ&t=13s

_________________
Anti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.11.17. 15:20 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.02.09. 19:13
Hozzászólások: 392
A viragport nem kotorja le? Hogyan szelloztetnek hatékonyan így a méhek ? Csak ez a két kérdésem lenne.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.11.17. 13:38 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.13. 10:53
Hozzászólások: 216
antimon írta:
https://youtu.be/xQnpcv--cTA

Én az idén Polyvár atka kaput használtam. Július 15-én raktam fel , és október 22-én szedtem le . Úgy érzem nálam működött , kontroll kezelésnél nem találtam csak egy , egy atkát.Záró kezelést az idén nem csinálok , a családok nagyon jók.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.11.17. 02:52 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.05.14. 18:29
Hozzászólások: 31
Rablás esetén igen ,de szerintem nem a kijáró méheket kell meg célozni , atka a kelö méhen van vagyis ami dajka méh ,


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.11.16. 20:45 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.27. 16:34
Hozzászólások: 1024
Tartózkodási hely: Somogy
https://youtu.be/xQnpcv--cTA

_________________
Anti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.11.16. 20:25 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.27. 16:34
Hozzászólások: 1024
Tartózkodási hely: Somogy
Varroakapunak mennyire lehet létjogosultsága?
Oxalsavas tartoshordozoval könnyen el lehetne késziteni

_________________
Anti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.03.23. 05:57 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Köszönöm Tomipapa!
Minden ilyesmi érdekel. Azt azonban borítékolni tudtam volna, hogy Geddekastól milyen válaszra számíthatok. Fontos dolognak tartom a szembesítést.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.03.22. 06:46 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Cerana!

Mivel "odaát" nincs kedvem írogatni, a kérdésedet itt igyekszem megválaszolni. Tudom, hogy nem elegáns, de egyszerűbb "itthon" beszélgetnünk, mint áttételesen, nem a nyilvánosság előtt, noha a kérdés feltehetően érinti -s ennek révén érdekli is- a Nagyérdeműt.

Cerana írta:
Szakmai kérdések / Re:Méhek vs. növényvédelem
« Utolsó üzenet: írta neo Dátum 2018. Március 22. 04:08 »
Geddekas írta:
- 2018. Március 21. 20:26
Vannak máris és lesz egyre több és jobb fajspecifikus rovarölőszer, amelyek a megporzó rovarokra nem károsak.

Írnál ezekről egy összefoglalót? Elég a repce és a napraforgó ilyen rovarolőit leírnod. Elsősorban azokat csak, amire az NNI-ket használják.


Nos, a jó Geddekas szent hevületében ír néha butaságokat is: nincsenek tömegével "fajspecifikus" rovarölőink. Pontosabban talán csak egy van, s az sem rovarölő, mindössze olyan fajspecifikus íz-anyag, mely a kukoricabogárra nézve csalogató hatású, ráadásképp egyféle "kényszerevést" is kivált. Természetesen nem a kukurbitacin hatóanyag (egy tök-fajból kinyert anyag) öli a kukoricabogarat, hanem a vele együtt alkalmazott Diabro nevű, széles hatásspektrumú inszekticid, ami természetesen nem fajspecifikus, hiszen a hatóanyaga klórpirifosz. A megporzókra a kukurbitacin adjuváns (=hatásfokozó, csalogató-anyag) természetesen nem rendelkezik csalogató, vonzó hatással.

Egy kis olvasnivaló e szerről:

https://www.agronaplo.hu/szakfolyoirat/ ... echnologia
http://enfo.agt.bme.hu/drupal/node/1754
http://portal.nebih.gov.hu/documents/10 ... 9dc441d0e2
https://www.dportal.hu/Cheminova/web.ns ... Y6DKF.html

Léteznek még kifejezetten fajspecifikus egyéb anyagok is, melyek csalogató hatással bírnak a célzott fajokra, ám nem vonzzák a non-target (=nem-célzott) fajokat. Ilyenek a fajspecifikus szex-feromonok, melyek a hím egyedeket vonzzák, melynek következtében azok csapdázhatók, illetve egyes kultúrák esetében lehetséges az illatanyagokkal való légtértelítés is, "fajra irányítva", de egyik sem inszekticid hatású, hanem csalogató hatást gyakorol a célszervezetekre, s azok szaporodási mechanizmusán keresztül hat. Amely szerek ölik is a célszervezeteket, azok általában a hasznos, kímélendő szervezetekre is kockázatosak, jelenleg elképzelhetetlen valóban fajspecifikus rovarölő szer kifejlesztése. Különböző ízeltlábú-csoportok (törzsek) ellen léteznek "törzs-specifikus" készítmények (ilyenek lehetnek pl. a Bt-toxinok), de azok sem fajokra, hanem rovarcsoportokra specifikusak.

Ez viszont már egy nagyobb lélegzetű téma, alkalmasint ezekről is beszélgethetünk -igény szerint.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.02.12. 18:04 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Ha a BVHC esetében így van, lehet, hogy alkalmazható a csurgatással történő adagolás. Egy próbát megér. Van rá esély, hogy túlélik a bogarak.
Az itatás mellett azért gondolkodom jobban, mert azt meg lehet oldani folyamatosra is. A másik, hogy ennél a módszernél nem én adagolom, hogy mennyi kerüljön felhasználásra, hanem a méhek annyit hordanak el, amennyit gondolnak.
Próbálkozzunk!

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.02.12. 13:29 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Ha a BVHC-ba belemászik a méh, az is elpusztul.
Nagy kérdés tényleg a paprika fajtája, mert a kapszaicin tartalomra tényleg nagyon nagy szórás van.
Higiénikus aljjal, kontrolcsaládok mellett egy kísérletet megérhet a dolog.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.02.12. 13:09 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Próbáltam hirtelenjében gyorsan azt is, hogy befőttes üveg tetőbe öntöttem ebből a léből. A keretekre tettem, majd egy kis fadarabot távtartónak és rátettem a nejlont. Kb fél óra múlva visszanéztem, hogy mi újság a lapka körül. Mivel nem tettem bele úszót, amelyik bogár belemászott az ott megfeketedve volt elpusztulva. Nem találtam olyan bogarat, amelyik még esetleg megpróbált volna kimászni. Ebből én arra következtettem, hogyha a bogarat teljes egészében éri a paprikalé, az pusztulásra van ítélve. A lé nem pereg le a bogárról, mint az oxálsav, hanem rajta marad. Ha csurgatnám a léputcába, mint az Apiox-ot, akkor elég sok lenne a hulla. Szerintem. De ezt a csurgatást nem próbáltam ki, gondoltam, nem fogok a fiasítást gondozó bogaraknál tömegmészárlást végrehajtani. Igaz, amikor a csepegtetést végeztem a fias keretlécek tetejére, akkor előfordult, hogy a nem vízszintbe lévő kaptárnál a cseppek egybefolytak és lefolyt a léputcába. De ez csak egy csíkban folyt, nem pedig az egész léputca hosszába, mintha csurgatnám.
Emiatt gondoltam az itatásra.
Azért is próbáltam ki ezt a lapkás itatást, mert felmerült bennem a kérdés, hogy azért szívogatják-e fel a keretléc tetejéről, mert annak ott nincs helye, vagy azért, mert valamit találtak benne, amire szükségük lehet?
A tapadás végett nem szükséges az oldatba cukrot keverni, előbb írtam, hogy eláztatja a bogarakat cukor nélkül is.
Arról, hogy ez bekerül-e a mézbe, nekem a következő gondolat jutott eszembe:
Mivel ez nem édes, ezért talán amikor felszívogatják, nem az élelemhez hordják. Amikor vizet hordanak a kaptárba, azt sem a mézhez teszik, hanem egész más a célja. Hogy ez miként hathat? Talán amint felszívja kerülhet-e a szervezetébe és amikor az atka szívja, akkor részesül belőle? Vagy ebből kerül a fiasítának és abból a ki nem fejlődött fiasból szívogatva kerül az atkának is? Nem tudom, csak ebbe az irányba is jártak a gondolataim.
Olyan gondolatom is támadt, hogy ez a lé lehet, hogy nem külsőleg hat, mint egy kenőcs, hanem belsőleg. A méh szervezetből kerül az atka szervezetébe. Vagy egymást végig nyalogatják, és így kerül a külsejére? Halvány gőzöm nincs.
Igen, Bross úr írta a cikket. Nekem inkább a szenzációhajhászás került előtérbe, mint az aprólékos szakmai faggatás. Úgy vélem, hogyha ezt a megoldást tényleg komolyan lehet venni, akkor ezt már minden méhésszel meg kellett volna ismertetni a konkrét paprikafajta megnevezéssel, egy alátámasztott, többek által kipróbált kísérleti eredményt bemutatva. Egy olyan leírást kellett volna készíteni, mint (most hirtelen ez a szer jutott eszembe) az Apiox használati útmutató: Ebben az időszakban és ilyen módon kell használni. A másik, hogy ennek az idős János bácsinak nincsenek méhész barátai? Esetleg megoszthatta volna velük ötletét és mindjárt lett volna több referencia is erről a módszerről.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.02.12. 11:34 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Ami a falapnál biztosabb megoldás lehet, az a csurgatás a méhekre x naponként. Kérdés, hogy kellene-e cukor az oldatba a tapadás végett, illetve hogy mennyi, hogy a méhek felszívják-e vagy sem.
A másik, hogyha belekerül a mézbe, a méhek kiszedik-e a kapszaicint, vagy ,,erős" lesz a méz.
Amúgy ha jól emlékszem, Bross közölte le a cikket, amelyben az áll, hogy végre egy üdvözítő megoldás az atka ellen. Ha nem az, akkor nem szabad így leközölni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.02.12. 10:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Nincs hig. alj, átvizsgáláskor, amikor pár keretet kiveszek, úgy néztem a kaptár alját. Nem direkt atkát kerestem, csak feltűnt, hogy sok lepotyogott. Ez az időszak júniusban volt. Nyáron ezt eddig nem tapasztaltam. A rendes őszi kezelésnél hullott rendesen. Ezért gondolom, hogy az áztatásos módszerekkel szerintem nem sok eredményt értem el.
De ezt én csináltam így. Jó lenne, ha esetleg más is, akinek esetleg kedve, ideje van hozzá, megpróbálná a falapos módszert. Lehet, hogy én nem voltam valamiben ügyes.
Az újság cikkhez:
Az első cikkben pár hetes falapozás után már olyan eredményről számol be, mely hatásosnak bizonyult. A második cikkben már augusztus elejétől hetente újra kenegetve a falapokat lett eredmény. Nekem így nehéz már elhinni, hogy amint a cikkben olvasom, az úgy a tökéletes megoldás. Szerintem van még jó pár dolog, ami apróságnak tűnhet, de a végeredményt tekintve nagyon is fontos lehet, de nincs leközölve a cikkben.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.02.12. 08:42 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Szia LPeti.
Köszönjük, hogy megosztottad velünk a kísérletezésed.
Higiénikus aljon vizsgáltad a kezeléseket, vagy csak a keretek között letekintettél? Az őszi rendes atkairtáskor mennyi potyogott?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.02.12. 08:24 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Nagyon jó a kérdésed! Milyen a csípős paprika? Milyen csípős a paprika? Melyik csípős paprikára gondolt János bácsi?

Az első cikk megjelenése után, igaz több héttel, de írtam egy kérdéssort a cikkben megadott email címre. A második cikkben azt olvastam, hogy minden levélre válaszoltak, de én nem kaptam választ. Így maradt a kísérletezés. Kicsit hanyagnak tartom az újságírót is, mert egy sor részletkérdésre nem tér ki a riport. Közeli méhészbarátokkal beszélgettünk erről sokat, találgattuk, milyen és melyik lehet az a méregerős paprika? Chili paprika lehet, de akkor miért nem úgy fogalmaz, miért nem nevezi meg konkrétan? Sajnos itthon nem tudom megmérni, hogy hány ezer, vagy millió a hatóanyagtartalma. A cikk sem írt ilyen adatot.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.02.11. 16:23 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.01.02. 14:45
Hozzászólások: 16
Milyen erős paprikával próbáltad?
A kapszaicin tartalom miatt kérdem, mert a cikkben írja, hogy jó ha igen erős az a paprika. Aszt hiszem a sima erős fűszer nem jó, mert annak csak olyan néhány ezer a hatóanyag tartalma emiatt én őröltem magamnak fél kg 1millió hatóanyag tartalmút. Vala akarok próbálkozni


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2018.02.11. 14:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Nagyon érdekelt ez a történet, ezért kipróbáltam.
DE!
Nekem nem tetszik ez az egész újságban megjelent leírás! Vagy a János bácsival van probléma, vagy az újságíróval. Eleinte kezdtem hinni az újságban leadott történetnek. Annak, hogy ez milyen egyszerű, milyen praktikus és vegyszermentes. Miért nem hiszek ezek után? Ha valakit érdekel, szívesen megírom ezt is.
Kipróbáltam. Mivel máskor sem védekeztem évközben atka ellen, csak ősszel, ezért nyugodtan voltam, mert ha ez nem sikerül, majd meglátom, az őszi kezelésig mi történik. Tavasszal tettem ki a méhes udvarába csak úgy natúr őrölt paprikát egy dobozba esőtől védett helyre. Nagyon szépen megfürödtek benne a bogarak, mint azt egyik méhészkolléga a youtube-ról feltette ide fórumra. Aztán a tavaszi kaptárbontás után áztattam vízbe paprikát, majd ennek levébe áztattam falapokat. Majd betettem az újságban leírtak alapján a keretek közé. Majd pár hét után kivettem. Semmi különös nem történt. Nem bíztam ebben – mert mégis egy új, nem elterjedt eljárásról van szó – ezért arra gondoltam, hogy falapok nélkül megpróbálom bejuttatni a kaptárba a paprikalét. Megpróbáltam, hogy a felső keretlécre csurgatok belőle, amelyik keretben van fias. Ezt minden héten megtettem 5-6 héten keresztül, akácpergetést követően. Nehézkes volt, mert amelyik kaptár egy kicsit is lejtett, lecsurrant a keretlécről a lé és lefolyt a keret közé. Az volt a meglepő, hogy amíg a jódot csepegtettem a keretlécre költésmeszesedés ellen, attól a méhek meghátráltak. A paprika lé esetében először kíváncsiskodtak, aztán nekiláttak szívogatni. Egyik nap megnéztem: kora délelőtt csepegtettem, délután már nem volt ott semmi. Ettől függetlenül ezt hetente végeztem el. Aztán gondolkodtam, hogy mi lenne ennél még egyszerűbb. Vettem virágoázist, beáztattam a lébe és azt tettem a keretek tetejére a fias fölé. Ezt hetente áztattam és visszatettem. És augusztus lett. Augusztusban láttam a méheken atkát. Ez számomra azt jelentette, hogy itt az ideje védekezni komolyabban a kártevő ellen. Elvégeztem az éves atka-írtó rutint.
Hát ezek a kísérletezések történtek tavaly. Ami igazából szembetűnt, hogy amikor csepegtetem a keretlécek tetejére, abban az időszakban láttam a kaptárfenéken sok döglött atkát. A többi időszakban ezt a jelenséget nem tapasztaltam. Emellett érdekes tapasztalatokat szereztem arról, hogy milyen meleg legyen a víz a paprika áztatásához és mennyi paprika legyen téve a vízbe.
A falapot elvetettem és keret tetején való áztatásos megoldást is. Az idén azon gondolkodom, hogy milyen megoldással itassam ezt a levet a méhekkel.
Az újságcikkben leírtakból az alábbiak hasznosíthatók szerintem: jó lehet atka ellen a csípős paprika vízben kiáztatva. A többi szerintem nem egészen úgy van, amint le van írva.
Ez a véleményem a János bácsi féle módszerről.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.12.16. 21:32 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Üdv.
Valaki kipróbálta a Méhészet újságban bemutatott erőspaprikás-falapos atkairtást?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.11.17. 19:56 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Javítsd ki a linket vagy írj egy címet, hogy hogy keressük mert így nem tudjuk mire gondolsz!

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.11.16. 04:44 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.03.09. 13:59
Hozzászólások: 5
Tartózkodási hely: Tápiogyörgye
Sziasztok!
Van valakinek ilyen? Vagy mi a véleményetek?


https://www.aliexpress.com/item/New-sty ... 062f&tpp=1


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.28. 00:09 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.10.26. 11:01
Hozzászólások: 186
Tartózkodási hely: Sopron
Lisztes írta:
Pöte. A 90decibel az 90decibel. Folyamatosan ekkora hangerő már hallás károsodás. Vigyázz magadra.

Azért ennyire nem kriminális a történet. Egyrészről a phon skála szerint 15 Khz környékén a fül már elég érzéketlen, felnőttkorra lényegében felső küszöbnek is lehet tekinteni, a 20 Khz-et csak kevesen hallják. Másrészről pedig maga a méhcsalád kapja a 90 dB hangnyomást, nagyjából 10 cm-en. A távolság négyzetével 3 dB-el csökken a hangnyomás.
A használt piezo doksija.
http://www.farnell.com/datasheets/1498179.pdf?_ga=2.14856245.2013769728.1503874895-1394125040.1503874895


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.27. 12:07 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Pöte írta:
...

Számszerűen az összes eredményemet nem fogom tudni feltenni, nekem ugyanis az ÖMKI felé kell azokat közölni, Csáki Tamás fogja kiértékelni a kísérleti partnerek adatait és ő fogja publikálni. Ezt kérlek értsétek meg...



Magamat kell idéznem a dologgal kapcsolatban, mert ahogyan korábban írtam a gyilkos hang készülékeket és az oxálsavas tartós hordozókat is. On-farm partnere vagyok az ÖMKI-nek, mint arról már korábban többször írtam/beszéltem. Az ÖMKI az on-farm méhészeken keresztül próbálja ki az új, ökológiai módszereket, eszközöket, az adatokat összegyűjti és kielemezi és közzéteszi.

A mért eredményeket és tapasztalatokat az ÖMKI felé kell továbbítanom, azzal, hogy itt a lehetőségeimhez mérten közzéteszem a vizsgált módszereket csak azzal betekintést nyújtok az ÖMKI munkájának egy szeletébe és megpróbálom felhívni a figyelmeteket az ÖMKI munkájára, a múltbéli és jövőbeni publikációk figyelemmel kísérésére. Nameg nem titok, hogy ez a közösség, a méhészfórum van olyan kedves és elismert számomra, hogy amit lehet megosszak veletek.

Na volt is ebből egy kis félreértés, mert a közelmúltban leírtak miatt volt aki felhívta Csáki Tomit, hogy szeretne vásárolni Oxálsavas tartós hordozót. Az ÖMKI nem árul semmit, az oxálsavas tartós hordózóval tudomásom szerint senki sem kereskedik, a közkézen forgó recept alapján azért készültek el egy helyen, egy időben az on-farm méhészek részére a csíkok, hogy az esetleges más-más módszerek vagy technológiai hibák miatt ne torzuljanak az eredmények.

Remélem érthető és megérthető amit írtam! ;)

Hogy azért mondjak is valamit, ne csak beszéljek, a tálcák letakarítva, vazelinnek újrakenve. Így pontosabb lesz a mért érték, a számolást folyatom.
Hiába is írnék számokat, sokat nem mondana, majd a kezelés előtti és utáni természetes atkahullás számai egymáshoz viszonyítva fognak képet adni a módszerek eredményeiről.
Most úgy látom, hogy a gyilkos hang is tud valamit (meg is lepődtem az első ellenőrzéskor) az oxálsavas tartós hordozóra pedig komolyan oda kell figyelni a jövőben.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.27. 11:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Tomi írta:
Eredmény?

Hangosabban, nem hallja... ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.27. 09:53 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Eredmény?

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.25. 08:44 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Ma belenézek a gyilkos hanggal kezelt családokba, a kezelés időszakára áramtalanítom az eszközt.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.24. 20:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.12.07. 19:13
Hozzászólások: 345
Tartózkodási hely: Békés megye
Pöte. A 90decibel az 90decibel. Folyamatosan ekkora hangerő már hallás károsodás. Vigyázz magadra.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.24. 15:31 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.27. 16:34
Hozzászólások: 1024
Tartózkodási hely: Somogy
Hattorihanso írta:
Amit olvastam, hogy 90db el zümmög ez a kütyü, gondolom nem valós adat, mert akkor fülvédőt a szarvasoknak és medvéknek!
.


Ja, hogy medve riasztó is??? :D

_________________
Anti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.24. 08:18 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Azért a decibel nem egyszerűen hangerőt jelez és közvetlenül az eszköz valóban elég zavaró. Van ereje az biztos.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.24. 07:35 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.04. 21:30
Hozzászólások: 206
Tartózkodási hely: Győr
Én meghallgattam egypár ilyen videót és mindegyiknél mások voltak a leépülésem határai☺

Amit olvastam, hogy 90db el zümmög ez a kütyü, gondolom nem valós adat, mert akkor fülvédőt a szarvasoknak és medvéknek!
Ha jól rémlik tanulmányaimból, a mentőautó szirénája szól ilyen hangnyomással.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.23. 20:12 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Én konkrétan arra gondoltam, hogy az eszköz hangját hallom, de a youtube "videon" már nem hallom a kijelzett 15.000 Hz-et.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.23. 11:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.07.22. 13:48
Hozzászólások: 122
Tartózkodási hely: Szolnok
És nem mindegy, hogy hifi-n hallgatod, vagy a számítógép hangszóróján, nem beszélve az audio tömörítési eljárásról ahol szintén eltűnhet a 15kHz.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.23. 09:23 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
És ez nem is lehetetlen...
Vájtfülű hifisták szerint, sokan a 10.000-et sem hallják.
De amúgy nagyon sok mindentől függ, életkortól, volt-e fiatal korodban fülre menő megfázásod, de a hangerővel is érdemes játszani, meg a fejed mozgatásával, forgatásával.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.23. 08:15 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
jani bátya írta:
https://www.youtube.com/watch?v=qNf9nzvnd1k

Üdv. jani bátya



E szerint én már a tizenötezret nem hallom... :?

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.21. 17:49 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Amennyiben a kicsi sárgák lemásolják és occón piacra dobják akkor jó a cucc!

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.21. 17:35 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.16. 08:36
Hozzászólások: 659
Tartózkodási hely: Kalocsa
https://www.youtube.com/watch?v=qNf9nzvnd1k

Üdv. jani bátya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.21. 14:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
:D :D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.21. 13:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.07.22. 13:48
Hozzászólások: 122
Tartózkodási hely: Szolnok
Ha az embert 21 napig nagy intenzitású hangnak teszik ki olyan, gondolom mélyebb frekvencián ami rezonál a belső szerveinek saját frekvenciájával, akkor előszőr megsüketül, aztán elkezd fájni a feje, majd lemond a szaporodásról és végül a táplálkozásról is. Ezt enyhébb formában bárki megtapasztalhatja egy koncerten a hangfalak előtt állva.
Oszkár, remélem megosztod velünk tapasztalataidat "Méhészkedés a holdon" című könyvedben. ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.21. 11:40 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.09. 21:49
Hozzászólások: 195
Tartózkodási hely: Nyírlövő
De az ember 20-20000 hz közötti tartományban hall. Pötének jó hallása van, ezért hallotta. Ne akard hogy idő előtt süket legyen :lol:

_________________
Szeresd felebarátodat mint önmagadat :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.21. 10:53 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Én csak azt nem értem Hogy ha Pöte hallja a hangot amit a készülék kiad, akkor hogyan fejt ki bármilyen élettani hatást az atkára. Elvileg a rezgéssel öl amit kelt gondolom én...de akkor ha állok a kaptár mellett és fütyülök kitartóan vagy ha egy autópálya mellé rakom le a családokat akkor is döglik majd az atka.... Szóval én szkeptikus vagyok..... Jobban hinnék benne ha Pöte azt írta volna hogy semmilyen hangot nem hall..


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.20. 20:06 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Vagy három hétig folyamatosan kell működtetni az eszközt, de akkor is egy 80Ah akksival, egy 100W-os napelemmel elmenne simán addig.
Akksival együtt elég nagy helyet is foglal a kaptárban.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.20. 20:04 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
feketez írta:
... Mivel közérdek a használata (fogyasztók,méhészek,méhek), ezért kötelező lesz a használata természetesen teljes költségtérítés mellett.
Vagy nem?


Gyermeki naivságod elképesztő,bár csak így lenne. Előbb lesz a holdon házam,mint ez bekövetkezzen. :D :D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.20. 19:41 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.07.22. 13:48
Hozzászólások: 122
Tartózkodási hely: Szolnok
Egy 80 Ah-ás aksi egy hétig elvisz 40 családot. Csak működjön. Lehet hogy szakaszos üzemben is működhetne, főleg hogy mindig (hordásban is) használható, nem kell hogy taroljon, elég ha a szaporodási rátát egy alá viszi.

Mivel közérdek a használata (fogyasztók,méhészek,méhek), ezért kötelező lesz a használata természetesen teljes költségtérítés mellett.
Vagy nem?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Alternatív és bio védekezés
HozzászólásElküldve: 2017.08.20. 18:40 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
És az is gond hogy még egy kisebb állománynál is 20-30-50 db akkumulátor töltése nem egyszerű.

Ezt az akksi nélkül nincs garancia dolgot én sem tudom hová tenni.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 276 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.