Pontos idő: 2024.03.29. 12:47

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 7261 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130 ... 146  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.09. 15:50 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Misi !
Valahogy nem értem azt az elméleted, hogy az előzetesen kifejlett méheken lévő atka nem tud szaporodni, ahhoz előbb jól be kell laknia az álca testnedveivel(gondolom itt a nem dajka, felnőtt méhre gondolsz). Függetlenül attól, hogy az atka időközben mit csinált (kifejlett méhen volt-vagy sem) ugyanannyi ideje van az álca testnedveiből táplálkozni. A fedés előtt álló sejtbe bújás után. Az ezelőtti fedett fias periódusban (tehát amikor kifejlődött a kelés után) már van egy időszak, ami nem minden atka esetében ugyanannyi : az a pete, amelyik később lett lerakva, kevesebb ideig tud táplálkozni a méh kikelése előtt. Ezeknél a késői atkáknál már el tudom képzelni akár a B variációt is, vagyis ezek még nem tudnak szaporodni a kikelésüket követő fedett ciklusban, mert még csökevényesek az ivarszerveik az elégtelen táplálkozás miatt. De ennek nincs köze a közben eltelt időhöz. Már csak azért sem , mert télen akkor ki kellene pusztulniuk.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.09. 14:55 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
misi írta:

- Tény, hogy a méheken tartózkodó atkák jelentős hányada túléli az amitrázos kezelést, akár füst, köd vagy szétkenhető formában kapja.


Ez ha tény lenne, Magyarországon már nem lennének méhek!

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.09. 13:48 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
misi írta:
Tény, hogy a méheken tartózkodó atkák jelentős hányada túléli az amitrázos kezelést, akár füst, köd vagy szétkenhető formában kapja.
Biztos vagy ebben? Tudsz jobbat?

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.09. 12:55 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.28. 12:11
Hozzászólások: 536
Tartózkodási hely: Felsőszentmárton, Baranya
misi írta:
- - Tény, hogy a méheken tartózkodó atkák jelentős hányada túléli az amitrázos kezelést, akár füst, köd vagy szétkenhető formában kapja.
Az elképzelésem szerint ennek az oka is az atka táplálkozásában rejlik.


???
Nálad mennyi a jelentős hányad? Foretikus atkáról beszélsz?

_________________
Ne próbáld, csináld!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.09. 12:09 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
- Az én sejtésem a következő: A kifejlett méh nedveivel táplálkozó atka képtelen a peterakásra. Ahhoz, hogy tojni tudjon minenféleképp szüksége van arra, hogy előzetesen alaposan belakjon az álca testnedveivel, függetlenül attól, hogy azelőtt tojt-e már vagy sem.
- Ez miatt lesz lényegesen kevesebb az atka ott ahol szünetel a méhanya petézése.

- Tény, hogy a méheken tartózkodó atkák jelentős hányada túléli az amitrázos kezelést, akár füst, köd vagy szétkenhető formában kapja.
Az elképzelésem szerint ennek az oka is az atka táplálkozásában rejlik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: cerana
HozzászólásElküldve: 2010.01.09. 12:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
cerana írta:
A B állítás érdekes, nem hallottam róla.
Figyelembevéve azt, hogy 1 sejtben csak 1 atkát találtam, a (B) állítás csak akkor lehet igaz ha a kirepült rajban csak olyan atkák vannak ami addig még nem tojt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.09. 09:04 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Tibor!
Én is így gondolom, ahogy írod,és valóban főleg vírussal fertőzött méh visszatérési esélye lényegesen csökkent. Azért csak csökkent, mert akkor a családok visszefertőződésére nem lenne esély, ha az atkát szállító méhek mind elpusztulnának. De nyilván misi által említett A és B verzió is működhet egyben.Valamint ebbe beleszólhat a tömeges nektárhordás miatti spontán fiasításkorlátozás, amikor a dajkálni való fias aránya csökken le, tehát fiatal méhek is gyűjteni indulnak: ezt már nem biztos, hogy felismeri az atka. Másik eset a leröpítés: akkor is fiatalabban indulnak ki gyűjteni. Szerintem annak a valószínűsége csekély, hogy pont egy virágon találkozzanak a méhek,és az atka átadása is megtörténjen. De ez nem azt jelenti, hogy nem fordulhat elő, csak azt, hogy ritkán. Ezáltal nem tömeges az ilyen fertőzöttség,de ha egy szerrezisztencia átviteléről van szó, akkor nagyon komoly a jelentősége.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.09. 08:42 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
cerana
Én azt feltételezem hogy az atka felismeri a méh korát,nyilván a fiatal méheken vannak mert vele eggyütt keltek ki és innen a legrövidebb ut a fiasig.A probléma akkor jön ha ezek a méhek egy idő után kirepülnek mert nincs mit dajkálni,de én úgy gondolom ez a fiatal atkaszivott méh már nem tér vissza.Az atka szerintem már kelés előtt szivja a méh vérét ennek a méhnek esélye nincs visszatérni.Ha belegondolsz egész jó atkagyéritési módszer és ezt már mások is észrevették.Az viszont egy jó kérdés lenne :atkával kirepült méh a virágon vagy közelében át tud é szálni egy másik méhecskére mert ha igen a visszafertőződés hatósugara nem 4 hanem 8 km.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Mégegyszer
HozzászólásElküldve: 2010.01.08. 20:37 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
- Másik megfigyelésem: A vizsgált raj fiasítása febontásakor a sejtekben csak egy atkát találtam.

Ez egy természetes, június végén befogott, erősen atkás raj. Emlékezetem szerint 5%.
Abban a felbontott (18-19 napos fias) sejtben, amiben atka is volt csak egyetlen 1 atkát találtam.
(Ebben a rovatban 2009.08.03. 10:17 -kor érthetőbben sikerült leírni.)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Mégegyszer
HozzászólásElküldve: 2010.01.08. 20:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
- Egyik megfigyelésem: Az augusztusban kezdett amitrázkúra során a lehullott atka mennyisége 1/4 - 1/5 része volt a szokásosnak azoknál a családoknál amelyek (leröpített) fészek + bölcső állapottal kezdtek (április-május) és később sem lettek egyesítve az anyás résszel.
Ahol pedig az új anyát néhány napi petézés után legyilkolták, ott még ennek is a töredéke volt az atkapotyogás.

Ezek a családok a pályafutásukat (április végén - május elején) a következő öszzetételben kezdték:
az addigi 2 fészekfiókban az összes fiasítással és anyabölcsővel, de az öreg anya- és a kijáró bogarak nélkül.
Ebből az állapotbó jutottak el a betelelésig!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.08. 17:36 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
misi írta:
Az atkanépség jelentős csökkenésének okát abban vélem, hogy: 2 hétig szünetelt a petézés és újabb 2 hétig az atka azzal volt elfoglalva, hogy regenerálja a szervezetét az (A) vagy a (B) állítás szerint.

Az A állítás úgy tudom, hogy csak több hónapos fiasítás szünet esetén igaz. A B állítás érdekes, nem hallottam róla. Viszont józan paraszti ésszel gondolkodva a műrajok csekélyebb atkaszámát más is magyarázza. Belegondoltál már abba, hogy egy atka honnan tudja, hogy az a méh, amelyiken éppen van: ki fog-e repülni, vagy fiasítást dajkál. Lehet, hogy valami feromonhatást észlel, de ha nincs dajkálni való fias, akkor nagyobb a valószínűsége a kirepülésnek. Több kilométeren keresztül nem valószínű, hogy Niels Holgerson módjára tudna kapaszkodni a méhbe. Aztán leszállás után is, lehet,hogy megpróbál szabadulni az ilyen utazó eszköztől. Tehát szerintem jelentős számú atka veszik el így a kirepülések során, ahhoz képest, mint amikor a gazdaméh csak kaptáron belül sétálgat.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: csoky
HozzászólásElküldve: 2010.01.08. 13:56 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
misi írta:
csoky írta:
Akkor amennyiben kivilláztad a fiast utána kezelni is kéne atka ellen mert honnan tudod különben,hogy az összes benne volt-e?
Kiderül ha az időrenbeni sorban következőt is felbontjuk.

Persze. Addig villázgatjuk a fiast ameddig elfogynak a méhek!

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: csoky
HozzászólásElküldve: 2010.01.08. 13:15 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
csoky írta:
Akkor amennyiben kivilláztad a fiast utána kezelni is kéne atka ellen mert honnan tudod különben,hogy az összes benne volt-e?
Kiderül ha az időrenbeni sorban következőt is felbontjuk.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.08. 12:58 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
H Tibor írta:
Németeknél nyári időszakban a fiasfiók teljes elvételével,a család kettéválasztásával csinálják ...
- Egyik megfigyelésem: Az augusztusban kezdett amitrázkúra során a lehullott atka mennyisége 1/4 - 1/5 része volt a szokásosnak azoknál a családoknál amelyek (leröpített) fészek + bölcső állapottal kezdtek (április-május) és később sem lettek egyesítve az anyás résszel.
Ahol pedig az új anyát néhány napi petézés után legyilkolták, ott még ennek is a töredéke volt az atkapotyogás.

- Az Anivet forgófészkes reklámjában van egy állítás, miszerint (A) a téli szünet idején megromlik az atka testében tárolt hím csírasejt és az első ciklust kényszerűen azzal tölti, hogy a saját fiával megtermékenytteti magát. Lánynak valót, csak a következő ciklusban tojik.
(Ezt én erősen kétlem, ezért ha a körülmények lehetővé teszik hamarosan utánanézek hogy is van ez a kaptárban.)

- Másik megfigyelésem: A vizsgált raj fiasítása febontásakor a sejtekben csak egy atkát találtam.

- Egy másik (angol nyelvű) leírásban levő állítás szerint: (B) mindegyik atkalány az első fedett sejtben töltött idejét arra használja, hogy felfejlessze a szaporodókészülékét és tojásrakás nélkül jön ki. Csak a következő ciklusokban tojik.

- Az atkanépség jelentős csökkenésének okát abban vélem, hogy: 2 hétig szünetelt a petézés és újabb 2 hétig az atka azzal volt elfoglalva, hogy regenerálja a szervezetét az (A) vagy a (B) állítás szerint.
Összesen 1 hónapig szünetelt az atka szaporodása, és ha 2x -es rátával számolok akkor a létszám negyede annak mint ha a méhanya folyamatosan petézett volna.
Ez a számítás ráillik arra az esetre is ahol az új anya helyett megint anyanevelésre kényszerültek. Ebben az esetben ugyanis -a naptár függvényében- már csak a negyedrész negyede (1 / 16) atka maradt ami 90% feletti atkairtásnak felel meg.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.08. 12:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
H Tibor írta:
......Nembiztos a január lehet hogy a tél vége is jó hidegteleléssel.
....ugy gondolod egy keretkivétel nagyobb stressz mint egy nyakonöntés?


Fogalmam nincs, mindezt tényleg csak kísérlet alapján lehet megmondani.
Persze, ha bebizonyosodott, hogy egy működőképes megoldásról van szó, akkor a "nyakonöntés" elmaradhat.
Ahogyan azonban csoky mondja, most azonban - egy kísérlet során - tényleg kell egy kezelést adnod, hogy tudd mennyi atka maradt a családnál.

Ez a hidegtelelés megint csak egy érdekes téma, elképzelhető, hogy a fiasítás kezdetét valóban kitolhatja.
Bár ez a hidegtelelés is egy örök vitatéma (mármint, hogy mi a jobb a családnak, a gondos őszi betakarás, vagy csak a tél végi).

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.08. 10:35 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
H Tibor írta:
Robi
Azt nem mondtuk hogy egyszerű lessz,de az őszi kezelés is kezd necces lenni mert záródik az olló.Egyre nagyobb adagú és töbszöri kezelések kellenek kérdés a méhek meddig birják?(CCD)Nembiztos a január lehet hogy a tél vége is jó hidegteleléssel.
Hogy benne van é az atka már a hétvégén kiderül mert megvillázom,ugygondolod egy keretkivétel nagyobb stressz mint egy nyakonöntés?

Akkor amennyiben kivilláztad a fiast utána kezelni is kéne atka ellen mert honnan tudod különben,hogy az összes benne volt-e?

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.08. 10:33 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.05.06. 19:22
Hozzászólások: 756
H Tibor írta:
Hogy benne van é az atka már a hétvégén kiderül mert megvillázom.........

Nagy érdeklődéssel várom az eredményt. :|


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.08. 10:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Robi
Azt nem mondtuk hogy egyszerű lessz,de az őszi kezelés is kezd necces lenni mert záródik az olló.Egyre nagyobb adagú és töbszöri kezelések kellenek kérdés a méhek meddig birják?(CCD)Nembiztos a január lehet hogy a tél vége is jó hidegteleléssel.
Hogy benne van é az atka már a hétvégén kiderül mert megvillázom,ugygondolod egy keretkivétel nagyobb stressz mint egy nyakonöntés?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.08. 09:43 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Nekem ez a kora tavaszi (vagy inkább még tél végi) fiaskiemelés nagyon kockázatosnak tűnik. Sok a bizonytalansági tényező (időjárás, családok nem egyszerre indulnak, anyát vissza kell tenni, valóban ott van-e az atka nagy része,stb.), ami miatt nem szívesem nyúlnék bele ilyenkor a családokba.
Ettől függetlenül lehet, hogy működik, de hát ezt csak úgy lehet megtudni, ha valaki kipróbálja.
Ki válalkozik rá? :mrgreen:

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: H Tibor
HozzászólásElküldve: 2010.01.08. 00:33 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
Január végén már tavasz lenne? ;)

Gondolom, hőmérő segítségével meg lehet állapítani, hogy mikor kell kivenni azt az egy fiaslépet.
Kérdés, hogy az időjárás lehetővé teszi-e a kaptárbontást a kellő időben. Azt is el tudom képzelni, hogy arra az egy-két napra levinni őket pincébe vagy valami enyhe helyre. Talán még ez is megérné ha teljesen atkamentessé lehet tenni őket így.
Csak! Attól tartok, hogy nem bújik bele az összes atka abba az egy lépbe.
A múlt nyáron egy rajban megvizsgáltam ezt. Megállapítottam, hogy egyáltalán nem sürgős nekik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.07. 22:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
csoki
Ha megérzi a fias illatát gondolod nem találja meg? nem hiszem,de ha azt feltételezzük hogy télen nehezen tud mozogni akkor is az utolsó atka flotta ebből a keretből kelt ki sehová nem kell vándorolnia


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.07. 22:16 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Tibi!
Az nem lehetséges,hogy egy tenyérnyi fiasban csak
azon 2 lu.atkái vannak amelyikben találtad?
Mivel amennyiben a család fürtbe húzódva kezd el
fiasítani és ez az állapot a fedésig tart akkor a
szomszédos léputcákban lévő atkáknak esélyük
sincs fiast találni.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.07. 22:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
A nyári atkacsapdázásnál a kettéválasztott család fiasmentes részénél van az anya ide kerül a csapdalép,lényeg hogy az anya ne kapjon vegyszert.Az én olvasatomban a fiasos rész kapja a bölcsőt és itt alakul az uj család.
A koratavaszinál ugy gondolom ősszel középrerakjuk a selejteznivaló öreg keretet és koratavasszal(január vége) óvatosan kiemeljük vigyázva az anyára.Kiemeléskor rátekintünk a mellette lévő keretekre is és a fias mennyiséget jelőljük,ahol sok a fias nozéma ellen valamit okozni kellene szerintem.Én nem csináltam még hasonlót sem,egyszerüen halkan gondolkodok.
csoky
Most látom a kérdésedet ,attól tartok az ország különböző helyein nagy különbségek lehetnek,meghát az időjárás...
hét végén megkémlelem a helyzetet,ha 200 atkát feltételezek szerintem kis tenyérnyi fias két oldalról.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.07. 21:35 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Tibor!
Megkérdezném,hogy szándékod szerint mely időszakban
kellene ezt a műveletet elvégezni amikor biztos lehetsz benne,hogy
az atkák a födött fiasban vannak de a fias kiterjedése még nem számottevő?

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: H Tibor
HozzászólásElküldve: 2010.01.07. 21:13 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
H Tibor !
És hogyan történik a család másik részénél?
Te a tavasz melyik hónapjában gondolod?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.07. 20:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Az elnevezéssel van baj nem veletek.Németeknél nyári időszakban a fiasfiók teljes elvételével,a család kettéválasztásával csinálják az atkacsapdázást innen az elnevezés.Lényege hogy a fiasmentes egységnek középre egy álcás keretet tesznek majd ha fedett megy az olvasztóba,igy gondoltam tavasszal is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.07. 19:37 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.27. 04:38
Hozzászólások: 351
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
bebe írta:
fuli írta:
Tehát, ha most pénteken vagy szombaton(a jó idő beköszöntével) Api Ox-ot használok, akkor elméletileg az így is atkás fiasítást, s remélhetőleg a túlélő atkákat vágom gallyra?
Meg a méhecskékből is egy keveset. Szerintem, ez olyan helyzet, hogy melyik ujjamat harapjam.

Csorgas 15%-os tejsavat 8ml/léputca a méhek maradnak az atkáknak viszont KO!

_________________
“A legnagyobb dicsőség nem az, hogy soha nem vallunk kudarcot, hanem hogy minden bukás után képesek vagyunk felemelkedni.”


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.07. 17:37 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
tűzoltó írta:
Biztos én vagyok a tompika de még mindig nem értem mi az az "atkacsapdázás". A tavaszi első munkásfias kivillázása?


Szerintem erről van szó.
Máshogy is lehet csapdázni, mint fedett fias elvételével...?

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.07. 16:57 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
H Tibor írta:
a koratavaszi atkacsapdázás


Biztos én vagyok a tompika de még mindig nem értem mi az az "atkacsapdázás". A tavaszi első munkásfias kivillázása?

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.06. 23:38 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
fuli írta:
Tehát, ha most pénteken vagy szombaton(a jó idő beköszöntével) Api Ox-ot használok, akkor elméletileg az így is atkás fiasítást, s remélhetőleg a túlélő atkákat vágom gallyra?
Meg a méhecskékből is egy keveset. Szerintem, ez olyan helyzet, hogy melyik ujjamat harapjam.

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.06. 23:24 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 02:43
Hozzászólások: 145
Tartózkodási hely: Zala
Tehát, ha most pénteken vagy szombaton(a jó idő beköszöntével) Api Ox-ot használok, akkor elméletileg az így is atkás fiasítást, s remélhetőleg a túlélő atkákat vágom gallyra? A fiasítás pusztulásán kívül még miféle reális veszély fenyeget ilyenkor? Mi van, ha szombaton megkapják a kezelést és már másnap reggel nagyon lehül az idő? Károsodhat a család az így beköszöntő hideg miatt? Miért minimum 5 fok felett lehet kezelni az Api Ox-al?

_________________
fuli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.06. 22:41 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
H Tibor írta:
miért féltsük annyira a korai fiasitást mikor az semmit érő csak nozémát okoz

Attól, hogy kiveszed ezt a fiast még nem oldod meg a Nosemát. Mert a gondot a vízfelvétel jelenti, amit a fiasítás táplálására vesz fel a dajka, és ettől a Nosema spóra ki tud "csírázni". Valamint a fehérjetartalékok fogyása miatt a peritrofikus hártya is elvékonyodhat, ami a hámsejtek elérését teszi könnyebbé.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.06. 22:34 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
jani bátya írta:
[a családba bejuttatott aktiv hatóanyag tartalom 9szerese a perizinhez viszonyítva. Az apivar amitráz tartalma sem kevés 1gramm/ család.
Én mindig nedvesen tettem be a falapot, elhullást nem tapasztaltam, sőt az étolajos keverést is azért találták ki hogy minél tovább nedves maradjon a lap, a kiszáradt kikristályosodott amitrázos lap már csökkent hatást mutatott.

Üdv. jani bátya

Jani bátya azt ne felejtsd el, hogy a kilencszeres hatóanyagnak hetekig kell tartania, a Perizinnek pedig csak egy napig. Utóbbi így egy lényegesen magasabb napi dózis .
A nedves falapról egy méhésztársam számolt be, mely szerint az így berakott lapok után szó szerint forogtak le a méhek az után, hogy elkezdték felszívni. Lehet, hogy adagolási gond is volt.
Az étolajos dologról augusztus körül írtam, hogy szerintem olajfilm keletkezik a kültakarón, míg a száraz lap esetén beporzódik a szőrzet. Valószínűleg az olajfilm is előbb utóbb kiszárad, lepereg, ezért lehet tartósabb hatása, míg a száraz port hamar ledörzsölik. Mindenesetre az atkára ezek a kezelések kontakt módon hatnak, nem a méh véréből (vagy az olajos falapról) szájon át felvéve.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.06. 22:32 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
tűzoltó
Nem a herefiasra gondolok,miért féltsük annyira a korai fiasitást mikor az semmit érő csak nozémát okoz.Ősszel nem birjuk az atkát lenullázni csak akkor ha az állományt is lenulláztuk. :merg Már régebben is emlegetem hogy a koratavaszi atkacsapdázás a német irodalom szerint a meglévő atka 80 %-at likvidálja, ha ehhez hozzáteszünk egy herekitördelést ami megint 60-%-ék tizedére csökkenthetjük a kiba...ott vegyszereket ami viszont nem irtja ki családjainkat :D Most mi a f....on gondolkodunk.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.06. 22:05 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
tsanyi írta:
[
Mi lenne ha az elsőt vennénk el? Minden valamire való túlélő atkalány ott lehet????

Ha nem is szoktam elvenni az első fiast, de egy nem tökéletes őszi atkairtás után mindig megpróbáltam az első tavaszi napsugarakat kihasználva a legelső fias keretek mellé tartós hordozót rakva kirtani őket (mondván, úgyis ide akarnak bejönni majd, ha meg nem akkor máshol pusztulnak el utód nélkül). Sajnos azonban ilyen első fiasításokat csak komoly hideg utáni melegbetörésnél sikerült elkapnom. Sokszor volt úgy, hogy kaptárt bontani nem lehetett, de a fiasítás már javában tartott. És volt olyan is,hogy január közepi mínusz 18 fok ellenére is volt fias náluk, amint az két héttel később a jó idő beköszöntekor kiderült.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.06. 21:54 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
tsanyi írta:
tűzoltó írta:
...Itt a gyalogos herefias kivágásra gondolsz, vagy tudsz valami másik varázslást?

Hát beinditottál valami agymenést nálam .... ;)
Mielőtt megköveztek jelzem: Csak elméleti lehetőség!
Régebben azt mondták vegyük el az utolsó tenyérnyi fedett fiast, mert rengeteg atka van benn...
Mi lenne ha az elsőt vennénk el? Minden valamire való túlélő atkalány ott lehet????



Most kéne kapzárt bontani talán....

De ma én éppen kiástam a kaptárakat a hóból... ;)

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.06. 21:47 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 03:59
Hozzászólások: 1006
Tartózkodási hely: Zimány
tsanyi írta:
tűzoltó írta:
...Itt a gyalogos herefias kivágásra gondolsz, vagy tudsz valami másik varázslást?

Hát beinditottál valami agymenést nálam .... ;)
Mielőtt megköveztek jelzem: Csak elméleti lehetőség!
Régebben azt mondták vegyük el az utolsó tenyérnyi fedett fiast, mert rengeteg atka van benn...
Mi lenne ha az elsőt vennénk el? Minden valamire való túlélő atkalány ott lehet????

Pár éve 1 szlovák előadótól ugyanezt hallottam.

_________________
Feri


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.06. 21:46 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.16. 08:36
Hozzászólások: 659
Tartózkodási hely: Kalocsa
cerana írta:
Kontakt hatású. Pl. az Asuntol is kumafosz tartalmú, a szarvasmarhánál is a szőrzetre kell juttatni. A Check Mite plus is kumafosz tartalmú, és Amerikában az atka ellen tartós hordozóként alkalmazták. Ha nem lenne kontakt hatású, akkor így nem tudták volna törzskönyvezni (az Apivarról is ledörzsölik a méhek a szert, ha nedves falapot rakunk be, akkor felszívják és el is pusztulnak).

Igen kontakt hatású mint ahogy irtad , viszont a családba bejuttatott aktiv hatóanyag tartalom 9szerese a perizinhez viszonyítva. Az apivar amitráz tartalma sem kevés 1gramm/ család.
Én mindig nedvesen tettem be a falapot, elhullást nem tapasztaltam, sőt az étolajos keverést is azért találták ki hogy minél tovább nedves maradjon a lap, a kiszáradt kikristályosodott amitrázos lap már csökkent hatást mutatott.

Üdv. jani bátya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.06. 21:44 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
tűzoltó írta:
...Itt a gyalogos herefias kivágásra gondolsz, vagy tudsz valami másik varázslást?

Hát beinditottál valami agymenést nálam .... ;)
Mielőtt megköveztek jelzem: Csak elméleti lehetőség!
Régebben azt mondták vegyük el az utolsó tenyérnyi fedett fiast, mert rengeteg atka van benn...
Mi lenne ha az elsőt vennénk el? Minden valamire való túlélő atkalány ott lehet????

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.06. 21:06 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
H Tibor:"Újabban a koratavaszi atkacsapdázáson gondolkodom."

Itt a gyalogos herefias kivágásra gondolsz, vagy tudsz valami másik varázslást?

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.06. 17:56 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
jani bátya írta:
Talán így is lenne ha kontakt hatású szerről lenne szó. Üdv. jani bátya

Kontakt hatású. Pl. az Asuntol is kumafosz tartalmú, a szarvasmarhánál is a szőrzetre kell juttatni. A Check Mite plus is kumafosz tartalmú, és Amerikában az atka ellen tartós hordozóként alkalmazták. Ha nem lenne kontakt hatású, akkor így nem tudták volna törzskönyvezni (az Apivarról is ledörzsölik a méhek a szert, ha nedves falapot rakunk be, akkor felszívják és el is pusztulnak).

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.06. 14:42 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.16. 08:36
Hozzászólások: 659
Tartózkodási hely: Kalocsa
cerana írta:
Azért én azt gondolom, hogy a méhek 95 %-nak ilyen durva érintkezése a szerrel, mint a permetezés vagy 100 % körüli hatékonyságot mutat, vagy 0 % körülit (vagy hat, vagy nem hat).

Talán így is lenne ha kontakt hatású szerről lenne szó. Nem tartom valószínűnek, hogy porlasztással többet tudnak belőle felvenni a méhek mint a csorgatásnál.

Üdv. jani bátya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.06. 10:55 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Vérmérgezés után lábadozási időben egy savas nyakonöntés igy eggyütt,...hát nem tudom nekem még mindig a német kisérletek utáni intés cseng a fülembe,.miszerint a kétszeri drasztikus kezelés jelentős csökkenést okoz a tavaszi fejlődés lendületében(gondolom a félig megnyomoritott méhcsaládra gondol)Holott tudom a virus terjedéséhez elég 2-atka is.Szerintem a kérdés az :a virust 2-ik vagy 42-ik atka hordozza,de egy bizonyos ponton tuli irtás a család irtását eredményezheti vagyis nem hiszem hogy itt van egyensulyozott megoldás.Újabban a koratavaszi atkacsapdázáson gondolkodom.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.05. 21:18 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Tükör írta:
Cerana! Az általam olyannyira alábecsült visszafertőződésnek nem lehetett szerepe??

Amennyiben volt szerepe, akkor az egy induló atkából még többnek kell lennie, vagyis a rátánának még magasabbnak, hiszen rövidebb idő állt rendelkezésre a 3000-es atkalétszám eléréséhez.Ez mondjuk egy május-júliusi újrafertőződésre érvényes. Tömeges őszi (amiről pl. csoky is beszámolt) azért valószínűtlen, mert elmúlt tíz évben változatlanul nem mentem sehová, és ilyen atkaszámokat nem értem el. Csak 2007-ben volt az enyhe tél miatt max. 1000-es atkaszámom. Sokkal inkább az atkagenerációk száma befolyásolta az elmúlt években az őszi atkaszámot. (egy hónap plusz idő 1500-ról 3000-re emelheti az atkák számát, és akkor egy szolíd rátával számoltam.
Jani bátya: az oxálsavas készítményeket a Perizinhez szokták az egyes kísérletekben hasonlítani, ahol a 95 % körüli hatékonyságokat megállapították. Viszont úgy tűnik, hogy oxálsav használatakor tartósabb hatás is érvényesül. De ebben az esetben akkor az eredeti hatékonyság emeléséséről van szó, vagyis a megadott 90-95 %-ról. Azt is érdemes lenne mondjuk több méhészetben megvizsgálni, hogy nálam pl. amitrázos füstöléskor fiasmentes állapotban a negyedik füstölésnél is leesik minden negyedik családnál még egy atka, tehát hozzávetőlegesen csak 70 % a hatékonyság. Amit csoky írt az sem feltétlenül az oxálsav magasabb hatékonyságát jelzi, hanem azt, hogy (amennyiben fiasmentes állapot volt november közepén), 70 % körüli volt a Perizin hatékonysága, ami eredhet a sima csorgatásból is akár. Azért én azt gondolom, hogy a méhek 95 %-nak ilyen durva érintkezése a szerrel, mint a permetezés vagy 100 % körüli hatékonyságot mutat, vagy 0 % körülit (vagy hat, vagy nem hat). A nem tökéletes hatás azért van, mert az adott atka valamiért nem érintkezett a szerrel: füst esetén a hordozó méh bebújt a sejtbe, tartós hordozók esetén az atka előbb be tud menekülni a fiasításba, míg egy hatékony dózis az adott méhen kialakul az egymással történő érintkezés során, csorgatásnál a lánc végén levőnek nem jut hatóanyag. Permetezésnél egyikről sincs szó.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.05. 20:28 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
jani bátya írta:
Bár már elkéstünk vele ,szerintem egy próbát mindenféleképpen megérne, perizin után egy klartános vagy oxálsavas csorgatás. Lehet meglepő eredményt produkálna.

Üdv. jani bátya

Jani bátya!

Az általad említett kezelést én elvégeztem.
November közepén kezeltem Perizinnel akkor a hullás 30 és 50 között volt
fiasításmentes állapotban.(Megnéztem minden családot).
Akkor eldöntöttem,hogy a télen még egyszer kezelek Oxálsavval.
Ez megtörtént Dec 24-én.A hullás 26-án 7 és 15 között 28-án 1 és 7 között 30-án 0.
Még annyit,hogy Perizint is és Oxálsavat is tavaly használtam először.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.05. 19:20 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.16. 08:36
Hozzászólások: 659
Tartózkodási hely: Kalocsa
Bár már elkéstünk vele ,szerintem egy próbát mindenféleképpen megérne, perizin után egy klartános vagy oxálsavas csorgatás. Lehet meglepő eredményt produkálna.

Üdv. jani bátya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.05. 18:02 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Cerana! Az általam olyannyira alábecsült visszafertőződésnek nem lehetett szerepe??

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.05. 09:33 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
jani bátya írta:
cerana írta:
Ami a rátát illeti:

2,5-szörösére emelkedik az atkaszám a tél végén,
4-szereződik a tavasz folyamán
5-szörőződik nyáron
és 4-szereződik ősszel.

Üdv. jani bátya

Azt nem tudom, hogy ezek a számok milyen kísérletből származnak, de az enyém a következő volt. Minden egyes családtól elvettem ősszel (1999) az öszes fiasítást. Virágpermetezővel keretenként szétporlasztottam a méheken a Perizint. Azért így, mert nem hiszek abban, hogy egy csorgatás, amelyik a család tagjainak kb 10 %-át éri csak, ott a trophollhaxis (táplálékátadás, tsanyi szóhasználatában: szociális gyomor) révén a tizedik méh is hatékony adagot kap. Itt, ha a méhek fele lenne kinn véletlenszerűen, akkor csak egy táplálékátadás van, és nem tíz.
Szóval egy évig semmit nem csináltam, mondván lehetlen, hogy maradt egy atka is. Következő őszre lett 2000-3000 családonként. A fenti táblázat alapján egy atkából a szezon végére 200 db lesz. Akkor nekem egy ilyen kezelés után után 15 atkának kellett volna maradnia. Ez viszont ellenkezik ezeknek a szereknek a 95 %-os hatékonyságról szóló beszámolóival. Ugyanis a leeső atkáim, már amelyek nem a fiasban voltak 10 és 20 között mozogtak. Ha ugyanennyi még meg is maradt, akkor ez csak 50 % hatékonyság. És akkor a csorgatásé mennyi lehet ? Ezek miatt az ellentmondó adatok miatt jó lenne, ha esetleg bővebb információt tudnál adni a kísérletekről.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.04. 22:04 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
jani bátya írta:
cerana írta:
Ami a rátát illeti:

2,5-szörösére emelkedik az atkaszám a tél végén,
4-szereződik a tavasz folyamán
5-szörőződik nyáron
és 4-szereződik ősszel.

Üdv. jani bátya



Azér ezek így nagyon laza számok... ;)

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.04. 21:59 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.16. 08:36
Hozzászólások: 659
Tartózkodási hely: Kalocsa
cerana írta:
Ami a rátát illeti:

2,5-szörösére emelkedik az atkaszám a tél végén,
4-szereződik a tavasz folyamán
5-szörőződik nyáron
és 4-szereződik ősszel.

Üdv. jani bátya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 7261 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130 ... 146  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.