Pontos idő: 2024.03.28. 22:16

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 7261 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131 ... 146  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.04. 21:30 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.16. 08:36
Hozzászólások: 659
Tartózkodási hely: Kalocsa
H Tibor írta:
Nem véletlenül sokaltam én azt a 200-atkát.Ugyancsak a német irodalom szerint ha juniusban 1%-ot eléri az atkafertőzőttség azonnali beavatkozás szükséges a telelőméhek egészsége érdekében.Okt- novemberi adatként ugy fogalmaz 2%-elérésénél téli beavatkozás szükséges ami szerintem nem is egyszerű.

A 2% egy , egy kilós telelő családnál cirka 200 atkát feltételez.

Üdv. jani bátya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.04. 10:29 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
cerana írta:
Csakhogy akkor pontosan ennyit is ér szerintem a táblázat. Szerintem abból kell kiindulni, ha egy atka nem képes megduplázni magát egy cikus alatt (12 plusz 3-4 nap), akkor réges régen kipusztult volna. De nyilvánvaló, hogy néhány ciklus után a szülő elpusztul, ez csökkenti a számtani rátát. Viszont egy sima fedett ciklus alatt lehet, akár két utód. Így viszont sokkal magasabbnak kell lennie a rátának annál, hogy havonta duplázódjon. Már beszéltünk róla, hogy a méhek pl. felnyitják az atkával fertőzött sejteket. Ha emiatt lenne csak havi duplázódás, akkor viszont megint oda jutok ki, hogy az atkaproblémát régen elfelejthettük volna, hiszen ha a méhek ennyire képesek lennének visszafogni a szaporodását, akkor már kipusztult volna. Nálam a kettes rátával számolva havonta négyszereződik. Így viszont január közepi fiasítás indulással 6 db kezdő atkával június 24-re elpusztul a család.


Ezeket a atkatáblázatokat és kalkulátorokat csak iránymutatónak tekintem, inkább csak gondolatba ejtőnek jók.
Rengeteg olyan tényező van ami az atkapopuláció valós alakulását befolyásolja (család tisztogatóhajlama, visszafertőződés, kezelések hatásossága esetleg hiánya, időjárás, tartási technológia, herefiasítás alakulása stb). Ezek között a méhésznek kell okosan levíroznia, hogy a családokat feleslegesen ne kezelje, de az atkát se hagyja a kritikus szintre feljönni.

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.04. 07:14 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Nem véletlenül sokaltam én azt a 200-atkát.Ugyancsak a német irodalom szerint ha juniusban 1%-ot eléri az atkafertőzőttség azonnali beavatkozás szükséges a telelőméhek egészsége érdekében.Okt- novemberi adatként ugy fogalmaz 2%-elérésénél téli beavatkozás szükséges ami szerintem nem is egyszerű.Ha azt a stratégiát alkalmazzuk hogy a téli hónapokban természetes hullásból mérjük a fertőzöttséget minden(gyanús) családban akkor kora tavasszal be tudunk avatkozni.Az irodalom szerint akkor még csak egy keretben lévő fiasitás megy az olvasztóba(mert abban lessz az atkák 80%-a)a családot pedig tejsavval permetezni.A fiast nem kell sajnálni mert ugyis teli van atkával keretet pedig öreget kell odakésziteni.Aki úgy érzi maradhatott fertőzött családja és tudja is hogy melyik az(tél végi rendellenesnél nagyobb elhullást átmosni)már találtunk is egy megoldást, hogy ezt állomány szinten érdemes é megcsinálni?.....ezen még gondolkodni kell.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.04. 03:36 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Tükör írta:
De ez sem lehet teljesen pontos, mert akkor napraforgó végéig (mivel sokan csak akkor kezelnek) rengeteg családnak el kéne pusztulni!!

http://vandormehesz.extra.hu/downloads/ ... ulator.xls
Kettes rátánál igen. De, mint ott írtam is, szerintem valahol 1,5 és kettő között lehet az igazság. Viszont ha Jani bátya által mondott számokat nézzük, akkor januári induló 150-200 atka már 1,15-1,25-ös rátánál is elpusztítja a családokat kezelés nélkül őszre. És tulajdonképpen az egész táblázatnak csupán az a célja, hogy beállítva az induló fiasítás kezdő dátumát (idén nagyon korán lesz), és az induló atkaszámot a rátát kitapasztalva kalkulálni tudjuk azt az időpontot, amikor feltétlenül kezelnünk kell. Lehet egyébként, hogy Jani bátya is pont arra gondolt, hogy 4 % fölé ne engedjük a fertőzöttséget az év folyamán, nem pedig az indulóra.
Ami a rátát illeti: én egyik évben olyan drasztikus kezelést csináltam, hogy azt hittem nem maradt az állományomban egy atka sem. Egész évben nem kezeltem semmivel, csak szeptember végén. Meglepve tapasztaltam, hogy kb 2000-3000 atkám volt családonként. Ha azt feltételezem, hogy 1 db atkám maradt meg, akkor a ráta 1,6-1,7 közötti. És természetesen a herefiasítás jelenléte egyáltalán nincs figyelembe véve a táblázatban, ezért sem lehet pontosnak tekinteni.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.03. 19:32 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
De ez sem lehet teljesen pontos, mert akkor napraforgó végéig (mivel sokan csak akkor kezelnek) rengeteg családnak el kéne pusztulni!!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.03. 18:08 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
krajnai írta:
Nekem egy ilyen táblázatom van: http://kepfeltoltes.hu/100103/atka_www. ... es.hu_.jpg
De itt is az első hónapban 16-os a szorzó aztán meg csak kettes.

Csakhogy akkor pontosan ennyit is ér szerintem a táblázat. Szerintem abból kell kiindulni, ha egy atka nem képes megduplázni magát egy cikus alatt (12 plusz 3-4 nap), akkor réges régen kipusztult volna. De nyilvánvaló, hogy néhány ciklus után a szülő elpusztul, ez csökkenti a számtani rátát. Viszont egy sima fedett ciklus alatt lehet, akár két utód. Így viszont sokkal magasabbnak kell lennie a rátának annál, hogy havonta duplázódjon. Már beszéltünk róla, hogy a méhek pl. felnyitják az atkával fertőzött sejteket. Ha emiatt lenne csak havi duplázódás, akkor viszont megint oda jutok ki, hogy az atkaproblémát régen elfelejthettük volna, hiszen ha a méhek ennyire képesek lennének visszafogni a szaporodását, akkor már kipusztult volna. Nálam a kettes rátával számolva havonta négyszereződik. Így viszont január közepi fiasítás indulással 6 db kezdő atkával június 24-re elpusztul a család.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.03. 13:17 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
Nem írok újat, minden szükséges atkamentesítés hasznos, és minden szükségtelen atkakezelés káros. De nagyon nehéz megállapítani milyen sávban van a határ , és ez hogyan mérhető.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.03. 10:59 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.16. 08:36
Hozzászólások: 659
Tartózkodási hely: Kalocsa
tsanyi írta:
KATKI írta:
Szakirodalmi adatok szerint egy átlagos nyári méhcsaládban a napi természetes atkahullás értékét 120-al szorozva kapjuk meg az összes atkaszámot a családban.
Ez esetben nem átlagos nyári méhcsaládról van szó hanem telelési állapotban lévő családról.
Ez a szorzószám az én feljegyzéseim szerint időszakonként, inkább hónapokra lebontva változhat.

Üdv. jani bátya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.03. 10:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
jani bátya írta:
cerana írta:
azt jelenti, hogy 6 és 7 atka között van a családban. Ez szerintem nagyon sok. .

Én kibékülnék ezzel a számmal, de szerintem bármelyikünk. 150-200 darabig vagyis a méhnépesség 4%áig nem jelent veszélyt az áttelelés szempontjából, azért nem kockáztatnám meg a penge élen való táncolást.

Üdv jani bátya


Nekem egy ilyen táblázatom van: http://kepfeltoltes.hu/100103/atka_www. ... es.hu_.jpg
De itt is az első hónapban 16-os a szorzó aztán meg csak kettes.

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.03. 10:13 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
jani bátya
Nemtudom ezeket a számokat ki és mikor mondta,vagy állapitotta meg én nagyon sokallom.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.03. 10:07 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.16. 08:36
Hozzászólások: 659
Tartózkodási hely: Kalocsa
H Tibor írta:
Viaszmorzsából vizsgálva havi 0.5 a normál elhullás :o

Napi 0.5 db lehullott atka esetén már kezelni kell a méheket ebben az időszakban. Ebből adódóan az ez alatt szám normális.

Üdv. jani bátya


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára jani bátya 2010.01.03. 10:14-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.03. 09:52 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.16. 08:36
Hozzászólások: 659
Tartózkodási hely: Kalocsa
cerana írta:
azt jelenti, hogy 6 és 7 atka között van a családban. Ez szerintem nagyon sok. .

Én kibékülnék ezzel a számmal, de szerintem bármelyikünk. 150-200 darabig vagyis a méhnépesség 4%áig nem jelent veszélyt az áttelelés szempontjából, azért nem kockáztatnám meg a penge élen való táncolást.

Üdv jani bátya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.03. 08:18 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Magyarul: tíz nap alatt lehullott tíz db atka, azaz napi egy. Akkor ez azt jelenti, hogy 400 atka van a családban. Értelemszerűen havi fél atka osztva 30-cal, szorozva 400-zal: azt jelenti, hogy 6 és 7 atka között van a családban. Ez szerintem nagyon sok. Miért gondolom ? Mert az alábbi link szerint elég komoly atkaszám gyűlhet össze nyárra, ha abból indulunk ki, hogy minden ciklusban megkettőződik atka , és január 10-én kezd fiastani az anya.http://vandormehesz.extra.hu/downloads/ ... ulator.xls Viszont a mostani Méheü. négyben azt írja, hogy havonta duplázódik a számuk. Ebben az esetben viszont a szaporodási rátát kisebbre kell állítani. Mivel a kalkulátor elméleti számítás (feltételezi, hogy a családban nincs here), ezért még a havi duplázódás elfogadható is lenne, de a könyv táblázatában nem értem, hogy az első hónapban miért lesz egy atkából tizenhat, utána csak 2.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.02. 23:49 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.16. 08:36
Hozzászólások: 659
Tartózkodási hely: Kalocsa
Természetes atkahullás.
Atkahullás x 400 osztva a megfigyelt napok számával, csak a leírt hónapokra vonatkozik.

Üdv. jani bátya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.02. 20:21 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
fuli írta:
Mi a véleményetek? Ha januárban adódik melegebb nap érdemes vagy lehet atka ellen még kezelni?
Api Life Var(július 25-től 1,5 csomag/család)-Bee HiveClean(2 sorozatkezelés/család)-Hangyasav(CD-s kezelés, ami 2-szer 40 ml/család volt) kezeléseket kapták a családok.
Decemberben, amikor meleg volt 24. környékén, akkor nem kezeltem sajnos, csak most érkezik majd a megrendelt ApiOx. Úgy tudom 5 fok felett lehet használni az említett készítményt.
Azért gondolkodom rajta, mert egyik családnál egy jó maréknyi méhhulla volt a kaptár előtt, amikor decemberben kirepültek a méhek. Lehullott atkát 1 db-ot találtam az említett kaptár alatt.(gondolom ez természetes elhullás lehetett) Alul nyitott/rácsos műanyag kaptárban van a család 6NB keretre szűkítve.



A kérdésedre válaszolva: általában január közepe táján szokott megenyhülni az idő. Szerintem ilyenkorra már igencsak van valamennyi fiasítás, és ezért egy egyszeri kezelés már aggályos, valószinű nem a várt eredményt hozza...

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.02. 20:01 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
KATKI írta:
Szakirodalmi adatok szerint egy átlagos nyári méhcsaládban a napi természetes atkahullás értékét 120-al szorozva kapjuk meg az összes atkaszámot a családban.
jani bátya írta:
A november, december, január, februári szorzószám 400. Így könnyen kiszámítható, a valószínű körülbelüli atkaszám.

Üdv. jani bátya
:geek:

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.02. 19:52 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Ezt a négyszázat én sem értem jani bátya biztos felhomályosit minket. :o


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.02. 17:33 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
A karácsonykor lekezelt kontroll családok alatt másnap 0-tól 16 -ig volt a lehullott atkák száma.
Ma ismét "alájuk néztem" és az előzőleg 0-ás családoknál is 2-3 atkát találtam, a 16-os alatt ma 6 db volt. Oxálsavval csináltam a kontrollkezelést. Én nem igen piszkálom már őket.

Jani Bátya!
Ezt a 400-as szorzót hogyan érted?

jani bátya írta:
A november, december, január, februári szorzószám 400. Így könnyen kiszámítható, a valószínű körülbelüli atkaszám.

Üdv. jani bátya

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.02. 17:32 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
john
A német Kutatóintézetek Munkaközösségének dolgozataként jelent meg a lent emlitett 0.5/hó természetes atkahullás.Ők azt merték feltételezni hogy az átlagméhész a négy téli hónapot be tudja szorozni 0.5-tel. ;) ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.02. 16:00 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.16. 08:36
Hozzászólások: 659
Tartózkodási hely: Kalocsa
A november, december, január, februári szorzószám 400. Így könnyen kiszámítható, a valószínű körülbelüli atkaszám.

Üdv. jani bátya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.02. 14:29 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.18. 04:47
Hozzászólások: 523
Tartózkodási hely: somogy
H Tibor írta:
Viaszmorzsából vizsgálva havi 0.5 a normál elhullás :o



Persze,nálam is két részletben esnek le. :D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.02. 13:20 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Viaszmorzsából vizsgálva havi 0.5 a normál elhullás :o


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2010.01.02. 12:01 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.23. 02:43
Hozzászólások: 145
Tartózkodási hely: Zala
Mi a véleményetek? Ha januárban adódik melegebb nap érdemes vagy lehet atka ellen még kezelni?
Api Life Var(július 25-től 1,5 csomag/család)-Bee HiveClean(2 sorozatkezelés/család)-Hangyasav(CD-s kezelés, ami 2-szer 40 ml/család volt) kezeléseket kapták a családok.
Decemberben, amikor meleg volt 24. környékén, akkor nem kezeltem sajnos, csak most érkezik majd a megrendelt ApiOx. Úgy tudom 5 fok felett lehet használni az említett készítményt.
Azért gondolkodom rajta, mert egyik családnál egy jó maréknyi méhhulla volt a kaptár előtt, amikor decemberben kirepültek a méhek. Lehullott atkát 1 db-ot találtam az említett kaptár alatt.(gondolom ez természetes elhullás lehetett) Alul nyitott/rácsos műanyag kaptárban van a család 6NB keretre szűkítve.

_________________
fuli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.30. 21:25 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
szigetivili írta:
Zsolt!
Ahogy ma hallottam, januárban lesz ismét jó idő, akkor szerintem ismételd meg a kezelést.
Ja, és nem csak annyi az atkahullás, amit a papíron látsz, mert a BeeV. többünk tapasztalata szerint több napig fejti ki a hatását.


Ez Így igaz Vili.
Dec 24-én kezeltem Api Ox-szal Másnap számoltam 12 atkát ma ismét volt lent 8db.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.30. 20:59 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.12.16. 21:07
Hozzászólások: 979
Tartózkodási hely: Dél-Göcsej
Zsolt!
Ahogy ma hallottam, januárban lesz ismét jó idő, akkor szerintem ismételd meg a kezelést.
Ja, és nem csak annyi az atkahullás, amit a papíron látsz, mert a BeeV. többünk tapasztalata szerint több napig fejti ki a hatását.

_________________
" ...méhésznek lenni küzdelem a keserűség ellen"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.30. 17:11 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.26. 09:51
Hozzászólások: 80
Tartózkodási hely: Zala megye nyugati határszéle
Valójában nem szedtem szét őket, csak picit félretoltam a kereteket. Így nem is láthattam, hogy van-e fiasítás. Az igazságot megvallva, nyáron kezeltem őket Bayvarol csíkkal és utána semmit nem kaptak atka ellen. Sajna meg is lett az eredménye :(
Most, hogy kicsit jobbra fordult az idő és takarították a kaptárt, tűnt fel hogy sok elpusztult héhecske hever a kaptárak előtt. Ennyit tesz a tudatlanság :cry:

_________________
Zsolti NB 21


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.30. 16:12 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Én sem értem , hogy miről készült ez a kép. (A sok atkát azt látom.)

Meg kellene számolni , hogy mennyi potyog a locsolástól. Aztán majd meglátjuk.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Zsolt
HozzászólásElküldve: 2009.12.30. 16:07 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Zsolt !
Ez egy elpusztult családról készült kép ? Mert ha szétszedted a családot akkor tudod, hogy van-e náluk fiasítás ? Ha van, akkor biztosan nem elég egy csurgatás, de fiasításmentes állapotban is csak tűzoltásra elég. (Feltételezve, hogy fiasításmentes állapotban 95 % hatékonyságú, akkor 3000 atka esetén marad 150 db. Ez a 150 megmaradt atka akácra kinyírja a családot. Fiasítás jelenléte esetén 50 %-át vihetted le az atkáknak. Kb 3000 atka nyírja ki a családot, ha nem vagy vírusokkal erősen fertőzött. Ha igen, akkor sokkal kevesebb is elég.)

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.30. 15:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.26. 09:51
Hozzászólások: 80
Tartózkodási hely: Zala megye nyugati határszéle
Ma megkereszteltem a méhecskéimet 1 kis Beevital Hive Clean-nel(másik topikban írtam hogy sok volt az elhullás és ott ajánlották). Sajnos rengeteg természetes halált halt kis kártevő teteme hevert a keretek alatt(akkor mennyi élhet még a méheken?). 1 csurgatás elég lesz nekik?


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Zsolti NB 21


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.29. 18:57 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1146
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
hqueen írta:
Hawaii atka hirek: ( valasz Cerana kerdesre):

... ráadásul igen komoly nozémás fertőzés is van (a hawaiian Queen cégnél tutira), és az is biztos, hogy cerana faj van jelen.


Az atka előtt hogy álltak a nozemával?
Mert ha eddig nem volt baj, akkor meg van rá a gyógyszer 8-)

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.29. 17:42 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
hqueen írta:
Hawaii atka hirek: ( valasz Cerana kerdesre):



Az szép. Gondolom telnek az idegosztályok a méhészekkel. :x

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.29. 16:43 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Hát ez nem semmi. Kösz. Jól értem, hogy timolt etenek a méhekkel atka ellen ?

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.29. 10:09 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.24. 06:55
Hozzászólások: 59
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Hawaii atka hirek: ( valasz Cerana kerdesre):

Most kaptam hirt Hawaii-rl már javában tiszta atkásak a családok a nagy méhészeknél is a legdélebbi szigeten, az anyanevelőkről beszélek, szóval áll a báll. Timolos szörppel védekeznek, nem tudom annak milyen hatása van a trópusi környezetben... ráadásul igen komoly nozémás fertőzés is van (a hawaiian Queen cégnél tutira), és az is biztos, hogy cerana faj van jelen. Szóval áll a bál, a kis pároztatók betelepitéséhez ugye ott van a sok kicsi család, amikből a fiasitás meg mézes kereteket veszik ki. Na ezek állitólag 8O %-ban el vannak pusztulva.
Ilyenkorra (decemberre) átlag 2OOO pároztató be szokott telepitve lenni. Most kétszáz van......


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.28. 21:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.26. 09:51
Hozzászólások: 80
Tartózkodási hely: Zala megye nyugati határszéle
Köszönöm a segítséget és a tippet. Üdv.: Zsolt

_________________
Zsolti NB 21


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.28. 20:53 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
Zsolt!
Én ma vettem az Alpha Vetnél. Pont van vmi akció rá, 4500 helyett 3900 Ft!
http://www.alphavet.hu/

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.28. 20:37 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.11.21. 19:17
Hozzászólások: 137
Tartózkodási hely: Baja
Zsolt írta:
Sziasztok
Mint többen is írtátok, ilyenkor Bee vitállal kell kezelni a méheket. Ma voltam Lentibe az állatpatikában(méhészbolt!) és mondtam a gyógyszer nevét, de úgy néztek rám mintha nem lennék komplett. Azt mondták ilyen gyógyszer nem létezik. Akkor most mi van? Ez a név esetleg valami rövidítés? Üdv.: Zsolt




Teljes neve: BeeVital Hive Clean
Nem csak ezzel lehet ilyenkor.

_________________
Ha eltanulod a méheidtől a szorgalmat, nem lesz baj... (Hiezl Imre bácsi)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.28. 20:17 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.26. 09:51
Hozzászólások: 80
Tartózkodási hely: Zala megye nyugati határszéle
Sziasztok
Mint többen is írtátok, ilyenkor Bee vitállal kell kezelni a méheket. Ma voltam Lentibe az állatpatikában(méhészbolt!) és mondtam a gyógyszer nevét, de úgy néztek rám mintha nem lennék komplett. Azt mondták ilyen gyógyszer nem létezik. Akkor most mi van? Ez a név esetleg valami rövidítés? Üdv.: Zsolt

_________________
Zsolti NB 21


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.27. 18:03 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.12. 18:18
Hozzászólások: 183
Tartózkodási hely: Dunaföldvár
Jenei Ferenc írta:
Ma kapták a kontrolt (csorgatás), holnap kiderülnek a további teendők!
Az utolsó kezelés elviekben+ az akkor látott családok állapota alapján jónak kellett sikerülnie, de majd meglátjuk!


Meg van az eredmény, de.....
öt/egy cs.nál 1szem atka.Egyik szemem sír,a másik......
Ha legalább pár darabbal több lett volna, lehet, h nyugodtabb lennék.
Azt hiszem a kontrol is kap egy kontrolt!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.26. 18:53 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 03:59
Hozzászólások: 1006
Tartózkodási hely: Zimány
24.-én meglocsoltam a csapatot Bee Vitállal, ma számoltam atkát és a számokkal meg vagyok elégedve. A lehullás 1-3 közötti atka. Reménykedem abban, hogy "atkamentesek" mert úgy vélem enyhe telünk lesz.

_________________
Feri


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.25. 19:37 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.16. 08:36
Hozzászólások: 659
Tartózkodási hely: Kalocsa
A hideg beálltával elhúzódott a hullás. Az időjárás enyhülésével jobban mozog a család, így a még rajtuk lévő elhullt atkák gyorsabban leesnek.

Üdv. jani bátya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.25. 18:14 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.06. 11:54
Hozzászólások: 198
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B Mérk
Biztosan lefagytak az atkák is. Én rettenetesen sok atkairtó beavatkozásnak tartom,nem beszélve a párologtató szer novemberi beadásáról.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.25. 16:49 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.11. 19:51
Hozzászólások: 65
Tartózkodási hely: Tolna megye, Hőgyész
Ha novemberben megkapták az Apigardot( 3héten át napi 2-3 atka) ,december eljén 2 X perizint ( 4 nap különbséggel 17 majd 3 atka esett le ) , AKKOR MOST a nagy fagyok után mitől esik le még 20 darab egyszerre?? :merg


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.25. 14:54 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.12. 18:18
Hozzászólások: 183
Tartózkodási hely: Dunaföldvár
Ma kapták a kontrolt (csorgatás), holnap kiderülnek a további teendők!
Az utolsó kezelés elviekben+ az akkor látott családok állapota alapján jónak kellett sikerülnie, de majd meglátjuk!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.23. 08:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
En egyre jobban hajlok a tejsav felé,kiméletes nem olyan erős sav csak többet kellene tudni róla.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.22. 11:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
vb1 írta:
Milyen szerrel?
VB


Ezen agyaltam egy pár órát. :|
Utoljára nov 13.-án csurgattam oxálsavat, ekkor még itt ott lehetett vmennyi fias. Most perizinnel terveztem a kezelést, de amitráz lett belőlle.
Kölcsönkaptam egy kütyüt amivel 2-3 fokig amitrázt is lehet ködölni. Persze jobb ha magasabb a hőmérséklet, hogy a fürt ne legyen teljesen zárt. Csütörtök-péntek körül tervezem a kezelést, biztos bőrig ázom de még egyszer le akarom őket kezelni.
Egy elég beszédes táblázat, az idő múlásával az áttelelt atkák darabszámának alakulását mutatja.
http://www.bienenwohl.com/ itt klikk a Anatomie der Milbe linkre

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.22. 07:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Én eggyet tudok de mégis necces mert az előtte lévő időkben nagy hidegek voltak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.21. 14:35 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1146
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
ha az idő engedi én is szeretnék egy kört menni a Bee Vitallal
Hány fokig lehet azt használni? 5-ig?

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.21. 09:16 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
krajnai írta:
A jövő héten talán pont lesz alkalmas idő egy utolsó kontrollkezelésre vagy ha kell egy állományszintű kezelésre.

Nekem a hőfok neccesnek tűnik. Meg korábban jobb is lett volna.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.21. 08:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.04. 12:40
Hozzászólások: 264
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
krajnai írta:
Nekem még csak ma sikerült hazakeverednem, 5 hete nem láttam a saját méhesemet. :? A jövő héten talán pont lesz alkalmas idő egy utolsó kontrollkezelésre vagy ha kell egy állományszintű kezelésre.


Milyen szerrel?
VB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2009.12.21. 00:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
Nekem még csak ma sikerült hazakeverednem, 5 hete nem láttam a saját méhesemet. :? A jövő héten talán pont lesz alkalmas idő egy utolsó kontrollkezelésre vagy ha kell egy állományszintű kezelésre.

Tegnap a vacsoránál egy német kolléga is a vendégünk volt, elmondása szerint Dél-Németországban már most 25% körüli veszteségről beszélnek!

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 7261 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131 ... 146  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Timon valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.