Pontos idő: 2024.04.27. 23:49

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 7261 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 146  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.08. 10:04 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
LPeti írta:
Titokban vártam, hogy majd ajánlotok egy olyan szert, ami csodafegyver az atka ellen, de ez elmaradt. Az okot leírtátok. Nagyon várom, hogy egyszer, belátható időn belül lesz egy hatékony megoldás!
Örülök, hogy van ez a fórum és annak is, hogy őszinték voltatok velem!


Csodafegyver nincs az atka ellen,de ha a jelenleg is használható szereket komplex módon használjuk,ésszerűen
rotáljuk sikeresen védekezhetünk.
Persze olyan esetben amikor a család atkafertőzése már túl magas szintet ért el,nincs az a szer ami megvédi
a méhcsaládot a pusztulástól.

Vadonatúj szer a piacon nem várható,mivel egy új szer kifejlesztése úgy 200 millió USD,ehhez a méhészet túl
kicsi ágazat,hogy megtérüljön.
Az eddigi szerek sem a méhészetre lettek kitalálva,hanem már létező szerek lettek a méhek
tűrőképességéhez igazítva

Íme egy spórolós méhész(méhegészségügyi felelős) arsenálja,atka ellen:

-akác után: Bayvarol

-napraforgó után: Apivar

-zárókezelés: kumafosz,vagy oxalsav

Eddig nem volt atka gondja,miközben a környező méhészetekben rendre vannak mászkáló szárnyatlan méhek.


hgábor!

Bár már nem vagyok bioméhész...
Ott a Biokontroll honlapja,minden kérdésedre kaphatsz választ,csak olvasni kell.
A biopiac most is keresleti piac,nem volt rozsszirup találat még eddig.Ebből az látszik komolyabb a VEVŐ laborja.
Ne TI mondjátok meg lehet a bio és mi nem,vannak erre EU előírások.
Egyébként is a VEVŐ véleménye a döntő,a szent.
https://www.fooddive.com/press-release/ ... th-during/

Laci,Tükör!

Több mint 3500 szerződött partnere van a Biokontrollnak,föleg zöldség-gyümölcs,bor,takarmány növény...
Méhész 100 alatt,és csökken a számuk....nem belőlük élnek jól.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.08. 06:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Nagyon hálás vagyok és köszönöm mindenkinek, aki az általam felvetett témákban hozzászólt, kérdéseimre válaszolt. Köszönöm a türelmeteket! Minden kérdésemre választ kaptam. Az utolsó két hozzászólás adta meg leginkább a választ. Titokban vártam, hogy majd ajánlotok egy olyan szert, ami csodafegyver az atka ellen, de ez elmaradt. Az okot leírtátok. Nincs.
A levendula brikettről hallottam, hogy atkagyérítő megoldás lehet. Ezt nem próbáltam ki. Amúgy erről még senki nem állította, hogy hat évig csak ezzel megoldotta az atka elleni védekezést sikeresen. Nagyon várom, hogy egyszer, belátható időn belül lesz egy hatékony megoldás!
Vagytok ketten, meg talán rajtatok kívül többen is, akik örülnek annak, megfelelő földrajzi távolságon kívül vagyok tőletek. Ti örültök, én nem annyira. Méhészek szempontjából eléggé elhagyatott ez a vidék. A tanácskérés is úgy működik, ahogy arról beszámoltam.
Örülök, hogy van ez a fórum és annak is, hogy őszinték voltatok velem!

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.07. 09:31 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.08. 20:09
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
nata írta:
A lépkészletből vettek már mintát vagy majd ha kicserélted mindet?


Még nem vettek mivel csak az idén kezdtem el az átállást.

_________________
A világon két dolog végtelen:a világegyetem és az emberi hülyeség.Bár az elsőben nem vagyok biztos.
Albert Einstein
Hunor fészek 1/2NB méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.05. 09:26 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Idézet:
Sajnos ma már egyformán rossz az egyes szerek hatékonysága fiasításos időben.

Sajna ezt már én is így látom, sőt én már nem látok olyat sem, ami a fias mentes időben is produkálná a
Idézet:
90-10-1
,
hatékonyságot.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.05. 08:22 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
LPeti írta:
Ha kontroll szert használsz, honnan tudod, hogy mennyi marad fenn?

Onnan, hogy használod az eszedet! Ha a következő kezelésre is hasonló mennyiségű atkát szedtél le, mint előtte, akkor az szinte biztos, hogy rossz hatékonyságot jelez. Fiasmentes időben egy 90 százalékos, tehát jó hatékonyságú szer, amely lehet ugyanaz, mint előtte volt, 100 atkából lehoz 90-et, a második kezelés 10-ből kilencet, az utolsó vagy lehozza azt az egyet, vagy nem. Ha a csökkenés meredeksége nem ilyen: 90-10-1, hanem 60-36-22-13-8, akkor tudod, hogy a hatékonysággal baj van. Fiasításos időben az atka szaporodása bezavarhat. Ha minden fennmaradó atka szaporodna a 12 napos (vagy 15) kezelési ciklust követően, akkor a maradék 10 atkából, már 24 lenne. A képet azonban árnyalja, hogy a kezelés többnyire a fiatal atkát hozza le, az öreg szaporodik csak, de ebbe most ne menjünk bele. A lényeg itt, hogy a két hetes ciklusokat veszed figyelembe. Igen, az mindig felmerülhet, hogy a 2.-3. kezelés, vagy kezelési ciklus esetleg az idegen atkákat hozza le, tehát nem arról van szó, hogy az alkalmazott szer hagyta fenn őket. Na ezért kell a kontroll család, kontroll szerrel történő kezelése a régi mellett. Az el fogja árulni, hogy a hatékonysággal volt-e gond, vagy idegen atkák jöttek be. Ehhez azonban különböző hatékonyságra van szükség. Sajnos ma már egyformán rossz az egyes szerek hatékonysága fiasításos időben. Fiasításmentesen még sok szerrel lehet elfogadható eredményt elérni. Egyre közelebb van az idő, amikor csak május-június hónapban, mesterséges fiasmentes állapot létrehozásával lehet megvédeni a családokat.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.04. 19:30 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
LPeti írta:
Ha kontroll szert használsz, honnan tudod, hogy mennyi marad fenn?

Régóta tudom, hogy nem lehet neked okosat mondani!
Nem volna ezzel baj, csak legalább a saját károdon tanultál volna már tavaly...
De az se sikerült.
Én elengedtelek, és örülök, mint Sanyi!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.04. 18:20 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Bocs Peti!

...de meg kell mondanom, annak örülök, hogy nem a szomszédságomban vagy.

Egy vicc jut az eszembe róla, amikor a lókupec vak lovat akar eladni. Az amúgy jó kiállású paripa a próba lovagláskor nekiviszi a fának a lovast.
- Nem vak az a ló instállom, csak bátor! -mondja a kupec.

Kontroll nélkül kísérletezni egy szerrel, vakrepülés. Ami nem csak a saját állományod veszélyezteti hanem a szomszédaidét is.
Anno én is belelkesültem a levendula őkobrikettől!
Hullott tőle az atka a füstölésekkor.
Aztán kb egy hónap után a kísérleti családok egy részét is lefújtam amitrázzal.
Volt amelyiktől több száz hullott. Ez még elég korán volt, hogy a kísérleti családokat is helyrehozzam. Szerencsére kontrolláltam.

Végül is beszélgettem pár forumozóval, és szóba került a módszered. Senki nem akart megsérteni, de az enyémhez hasonló véleményt fogalmaztak meg.
Én bevállalom.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.04. 18:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Ha nincs sok fias, a fias kivillázása is sokat elmond.
Sőt hasznos is. Ha valaki bírja energiával, idővel.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.04. 17:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
LPeti írta:
Tegnap délután a kaptár nem higiénikus alján ezt találtam. Lehet, hogy azokra a pici pogány élősködőkre mégis van valamilyen hatása annak a "nyüves "szenteltpaprika""-nak.

Ebben az a megtévesztő, hogy sok atka hullik, így a méhész hatékonynak találja a védekezést. Nézzük a másik oldaláról a végeredményt. A szer sokszori használata mellett ilyen nagy mértékben fel tudott szaporodni az atka. Tehát sok atkának nem árt a szer.
Kiváló atkaölők lehetünk, ha csak a lehullott egyedek számát nézzük, de közben a méheink legyengülnek, rosszabb esetben elpusztulnak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.04. 15:27 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Nekem ezzel az atka elleni védekezésekkel kapcsolatban az a legnagyobb gondom, hogy több évtized alatt nem sikerült egy hatékony és tuti megoldást kitalálni. Ami szerek nálam beváltak és nagyon jól működtek, azokat kivonták a forgalomból. Ami meg maradt, azzal meg csak próbálkozni lehet. Itt tartunk. Mindenki ezt csinálja. Próbálkozik. Ez a legnagyobb baj, nem pedig az, hogy mi ketten nem értjük meg egymást.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.04. 15:02 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Ha kontroll szert használsz, honnan tudod, hogy mennyi marad fenn?

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.04. 14:51 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
LPeti írta:
Én is eddig ezt emlegettem. De ti annyira azt hajtogattátok, hogy kell nézni, hogy mennyi hullik. Hát ennek is próbáltam eleget tenni.
LPeti írta:

Előbb már említettem, hogy én inkább az élő atkát keresem, mint az elhullottakat. Ha sok hullik, az nem baj, ha sok van a bogarakon, az viszont igen.

Már nem akartam erről többet írni neked, de ezt még csak :
Hogy egy szer mennyit hagy fent, azt nem úgy szoktuk nézegetni, hogy mennyi van a méheken. Az egy lutri, meg amúgy is ha már a méheken látsz többet is, akkor ott igen igen nagy már a baj!
Kontroll más szerrel, vagy szerekkel és akkor megint csak a lehullottat kell számolni. Csak az ilyesmit az ember annyira kézenfekvőnek gondolja, hogy nem írja le, de úgy látszik le kell.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.04. 12:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Hetente csurgatok a keretléc tetejére. Megfigyeltem, hogy szívogatják, szívogatják, de nem mindegyik bogár. Van, amelyik belekostól, aztán, mint az embernél is, ha nagyon csípős, el kezd futkozni össze-vissza. Nem tudom, hogy ez miért van. Talán előzőleg az a bogár szívogatott? Ezért csak az szívja, amelyiknek van kedve hozzá. A többit nem terhelem vele. Lehet, hogy úgy, amint írod, atka szempontjából jobb lenne. Ki tudja? Csak ezért nem csurgatom a léputcába. Senki nem tudja, hogy konkrétan a méhekkel mit művel ez lé. A léputcában van anya is, meg nyitott fias is. Ezekre gyakorolt hatásról nekem semmi információm nincs. Ezért rájuk bízom, kezdjenek vele, amit akarnak.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.04. 12:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Szia Peti.
Lehet átsiklottam felette, de én úgy tudom hogy csak a keretlécek tetejére csepegteted, és azt szívják fel a méhek. Nem próbáltad úgy, hogy közvetlenül a méhekre csurgatod? Ha akarják, igy is felszívják egymásról, az atka meg telibe kapná.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.04. 08:25 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Én is eddig ezt emlegettem. De ti annyira azt hajtogattátok, hogy kell nézni, hogy mennyi hullik. Hát ennek is próbáltam eleget tenni.
LPeti írta:

Előbb már említettem, hogy én inkább az élő atkát keresem, mint az elhullottakat. Ha sok hullik, az nem baj, ha sok van a bogarakon, az viszont igen.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.04. 08:10 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
LPeti írta:
Tegnap délután a kaptár nem higiénikus alján ezt találtam. Lehet, hogy azokra a pici pogány élősködőkre mégis van valamilyen hatása annak a "nyüves "szenteltpaprika""-nak.

Ahogy Cerana szokta volt mondani: sosem az a lényeg mennyi hullik, hanem mennyi marad fent...

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.04. 07:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Nem is fontos, hogy tudd, hogy milyen család kaptárjában készült a kép. Ez egy tömegsír. Egyik hullik a másikra, nem készítek mindegyik atkának külön megtisztított helyet. Ez nem egy adott pillanatnyi kezelés végeredménye. Most így szaporodik.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.04. 07:36 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2015.12.08. 01:44
Hozzászólások: 414
Tartózkodási hely: Pest megye
Én nem tudom ez milyen család (átlagos, vagy valami kezeletlen kontrol) de az biztos hogy ilyenkor ez már marha sok atka.

_________________
Szabad országban szabad ember azt csinál, amit szabad.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.04. 07:27 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Tegnap délután a kaptár nem higiénikus alján ezt találtam. Lehet, hogy azokra a pici pogány élősködőkre mégis van valamilyen hatása annak a "nyüves "szenteltpaprika""-nak.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.03. 20:01 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2015.02.15. 18:52
Hozzászólások: 11
Tartózkodási hely: Tornalja ( Felvidék)
Hello,

A paprikás módszerhez szeretnék pár észrevételt.
Próbaképp két családba beraktam egy egy 1mm x 50mm x 300mm es paprikába(habanero) beáztatott falapocskákat közvetlenül a fészek közepébe.
1 hónapig volt bent.Mikor kivettem az egyik családnál a falapocska közelében nem volt fiasitás, a másikban semmi eltérést nem láttam.
Az amitrázos füstölés után lepődtem meg igazán.
Ennél a két családnál 0-1,1-3 atka hullott két kezelés után.
A közvetlenül mellette lévő család (paprika mentes) ennek több százszorosát produkálta a többi úgy 30-80 átlagot hozott.Mondjuk ez az egy család nagyon fertőzött volt.Még most is az, vasárnap még mindig 34 pottyant.
A "vendég" atkák viszont valóba jelentős veszélyt jelentenek mert folyamatos kezelések után sem sikerül jelentősen csökkenteni az atkák számát.Megjelentek a kezelések ellenére a paprikás családoknál is 10-30.Vasárnap ezeknél 1-2 volt.
Ez csak egy tapasztalat.
Azt hiszem jövőre kipróbálom a paprikás módszert több családnál is.
További szép estét mindenkinek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.03. 19:36 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2017.06.25. 15:28
Hozzászólások: 153
Tartózkodási hely: Eger
csoky írta:
A idén már nem egy méhészetben rendeltettem el az atka elleni kényszer gyógykezelést. Függetlenül a méhész kilététől, hovatartozásától. Senki nem szórakozhat büntetlenül a környezetében lévő állományok egészségével! :merg


Tegnap elott inkabb megvasaroltam egy mehcsaladot a szomszed utcabol minthogy ott maradjon. Nem volt gazdaja..... 1 csaladrol volt szo. A gazdaja sajnos elhunyt. Megkerestek engem hogy nem-e vasarolnam meg oket..... Mit lehet ilyenkor tenni? Ha ott hagyom magukra oket akkor jovore megfertozheti az allomanyomat. a kaptarjukat hiaba zartam fel, kozlekedtek az oldalan levo kirohadt reszen. Ropkorzetemben volt ez a "csalad". Elmentem megneztem oket. kerdeses hogy at fog e telelni. hunor keret volt alul, amit mar a moly szetragott, igy szerencsetlenek a mezurben probaltak tulelni.... betegseget nem lattam benne. atraktam oket sajat kaptaromba, majd adtam nekik fustot atka ellen. hat mit is mondjak hullott boven. aztan este hazahoztam oket. egy napig bezarva tartottam a bandat. drasztikus modon adtam nekik meg egy fustot mielott kiengedem oket ekkor mar kevesebb atka hullott. remelem volt ertelme a mentesnek. jelenleg jol vannak, elelmuk van.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.03. 19:16 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
A idén már nem egy méhészetben rendeltettem el az atka elleni kényszer gyógykezelést. Függetlenül a méhész kilététől, hovatartozásától. Senki nem szórakozhat büntetlenül a környezetében lévő állományok egészségével! :merg

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.03. 18:27 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.09.01. 17:59
Hozzászólások: 384
A lépkészletből vettek már mintát vagy majd ha kicserélted mindet?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.03. 17:47 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.08. 20:09
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
Tükör írta:
Bagira írta:
.Azért az 500-600Ft árkülönbség elgondolkodtatott.Ha a vizsgálatoknak megfelel a méz és viasz meg a többi követelmény,akkor elvileg bio a méz.

Igen! Ez volna a lényeg! A vizsgálatoknak (amikor ilyen szinten tudnak kimutatni bármit) feleljen meg és akkor BIO. Nem pedig azért, mert össze-vissza füllentenek a méhészek a legelőről, a használt szerekről stb, papíron! Egy szervezet meg nagyszerűen megél ebből.


Úgy tudom,hogy most már komolyan veszik a vizsgálatokat.Egy részt már tapasztaltam is.

_________________
A világon két dolog végtelen:a világegyetem és az emberi hülyeség.Bár az elsőben nem vagyok biztos.
Albert Einstein
Hunor fészek 1/2NB méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.03. 17:33 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2017.06.25. 15:28
Hozzászólások: 153
Tartózkodási hely: Eger
Igen, ez sajnos igy van. Pedig mennyire szépen hangzik a bio szócska. :(


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.03. 17:22 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.09.01. 17:59
Hozzászólások: 384
hgabor783 írta:
Soha senki nem fog előállíttatni a méheivel bio repcét vagy bio napraforgót...


Csak a tisztánlátás kedvéért leírom, hogy termesztett kultúráról nem lehet minősített mézet előállítani. Kivétel ha a tábla is minősített és nincs a röpkörzeten belül "konvencionális" tábla, ez meg szinte lehetetlen nálunk.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.03. 15:50 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Bagira írta:
.Azért az 500-600Ft árkülönbség elgondolkodtatott.Ha a vizsgálatoknak megfelel a méz és viasz meg a többi követelmény,akkor elvileg bio a méz.

Igen! Ez volna a lényeg! A vizsgálatoknak (amikor ilyen szinten tudnak kimutatni bármit) feleljen meg és akkor BIO. Nem pedig azért, mert össze-vissza füllentenek a méhészek a legelőről, a használt szerekről stb, papíron! Egy szervezet meg nagyszerűen megél ebből.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.03. 15:30 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.03.08. 20:09
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Szabolcs-Szatmár-Bereg megye
Soha senki nem fog előállíttatni a méheivel bio repcét vagy bio napraforgót...stb Már a bio akácot is megkérdőjelezném, ha csak nem a többi agyonvegyszerezett más kultúra környezetében van....
szerintem ma nincs bioméhészet magyarországon, hanem csak egy annak titualt törekvés.



Talán a Biokontroll figyelmét kellene erre felhívnod hátha sikered lenne!
Én az idén kezdtem el az átállást.Évek óta csak "bio"szerekkel védekezem.Azért az 500-600Ft árkülönbség elgondolkodtatott.Ha a vizsgálatoknak megfelel a méz és viasz meg a többi követelmény,akkor elvileg bio a méz.

_________________
A világon két dolog végtelen:a világegyetem és az emberi hülyeség.Bár az elsőben nem vagyok biztos.
Albert Einstein
Hunor fészek 1/2NB méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.03. 12:31 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2017.06.25. 15:28
Hozzászólások: 153
Tartózkodási hely: Eger
A Bioméhészet számomra utopisztikus!
Hogyan lehetnénk bioméhészek egy ilyen világban?
Oké hogy Lpeti törekszik arra hogy vegyszerek nélkül gyérítse az atkát, ami számomra nagyon pozitív hozzáállás. Na de mi van a monokulturális növénytermesztéssel. Soha senki nem fog előállíttatni a méheivel bio repcét vagy bio napraforgót...stb Már a bio akácot is megkérdőjelezném, ha csak nem a többi agyonvegyszerezett más kultúra környezetében van....
szerintem ma nincs bioméhészet magyarországon, hanem csak egy annak titualt törekvés. Bocsánat ha ezzel bárkit is megbántottam. Magam részéröl már annak is örúlnék ha nem az aggresszív idegmérgekkel kellene kordábantartanunk az atkát.
üdv gábor


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.03. 11:54 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.25. 18:43
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Bakonszeg
Ezekhez nincs mit hozzáfűzni. Csak az a baj hogy olyan méhészek vannak kétségbeesve akik nagyon nagy tudással, lelkiismeretesen csinálnak végig minden szezont (hiszen esetleg csak ebből él!!!) de most szinte szélmalomharcot vívnak az atkával. Nem fogja senki rákiabálni az atkagyártókra hogy ez a te hibád. Csináld csak LPeti te is nyugodtan tovább, hisz kinek mi köze hozzá. Sok sikert kívánok a bioméhészethez, a nehézséget a kaptáradba.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.03. 11:00 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Azt már írtam előbb, hogy részletesen le kell írnom mindent. Azt, hogy miért mentem el augusztusban két hétre, ezt most itt nem fogom kirészletezni. Kérlek, érd be ennyivel! Ha pedig azt feltételezed, hogy ezt szakmailag nem tudtam, ezt honnét veszed? Annyit írtam, hogy bánom. Vagy ezt is fejtsem ki részletesen? "Pozitív megítéléssel hozott le egy cikket" ez nem egyezik azzal, hogy "ajánlott szerként beszélt róla". János bácsi lelkesítő gondolataira semmi figyelmeztetést nem fűz hozzá. Azt sem, hogy ezt majd vizsgálni fogják, hogy valóban hatékony megoldás-e az atka ellen. Azt sem, hogy óvatosan bánjunk ezzel a módszerrel, ha valaki mégis ki szeretné próbálni. Azt a paprikás részt elolvasva az jön le az én olvasatomban, hogy ez tuti megoldás, nem érti, hogy ezzel miért nem foglalkoznak komolyabban, mintha ennél kézenfekvőbb megoldás nem is létezne. Igazából mindegy, hogy te vagy én mit írtam, mellékletben csatoltam a cikket. Ha valamit röviden leírok, valaki biztos beleköt. Ha után részletezem, akkor rám van fogva, hogy magyarázkodom. Nem fogom azt sem részletezni, hogy én hogyan szaporítok akác után, hozzászólásodból teljesen egyértelmű, hogy másképpen, mint te. Ebben semmi kifogásolni valót nem látok. Miért kellene nekem mindent úgy tennem, ahogyan neked? Ha nekem jó ez a család így, nem fontos, hogy neked is jó legyen. Ha nekem jó ez az asszony így, hogy augusztusban megyünk el két hétre, akkor még nem várom el, hogy neked is jó legyen. Nem vagyunk egyformák, így szép az élet! A többi, amit írtál, tetszett.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.03. 09:56 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Peti!
Nem csak a módszeren, hanem a szeren is változtatnod kellett volna!
Amíg nem magadban keresed a probléma gyökerét először, addig szerintem nem is fogsz előbbre jutni.
Ugyan a cikkre nem emlékszem, de kizártnak tartom, hogy ajánlott szerként beszélt volna Bross Péter a paprika léről, Te pedig erre a cikkre fogod, a balul elsült védekezésedet. Az "alapvető hiányosságokat" a szakmai tudásodban pedig az a tény is nyilvánvalóvá teszi, hogy augusztus végén kezdted el az atkairtást. Ez még "normális" szerrel is késő. Az, hogy ez miért történt, teljesen másodlagos. Aki állatot tart, tisztában kell lennie, hogy annak a jószágnak mi az, amit meg kell adni. Ha nincs vele tisztában, ne tartson! Ha teheneid lennének két hétig nem adtál volna nekik enni, inni? Kezdőknek szoktam mondani: vigyázz, a méhe nem disznó! Az visít ha éhes, vagy valami baja van. A méhcsalád csak csendeben elpusztul, ha nem figyelsz rá és nem tudod mit kell csinálni. Gondolom ismered: "a gazda szeme hizlalja a jószágot". Mint sok más népi bölcsesség ez se légből kapott. Én évente többször elmegyek pár napra (3-5) erre, arra, motorozni, kirándulni stb, de 1 hétre (többre soha) max napraforgó elején, előtte teljesen átvizsgálva, rendbe rakva az állományt hagyom őket "felügyeletem" nélkül. A mérleg persze akkor is minden nap lekérdezve, és ha szükséges a beavatkozás, akkor Horvátországi nyaralásból is hazajövök korábban, nem hogy egy atka elleni küzdelem szempontjából frekventált időszakban két hétre magukra (cserben) hagyjam őket. (és ezt ráfogjam szegény családomra). Szóval ezeket a dolgokat én javaslom átgondolni, és magadban átértékelni, aztán eldönteni, mennyire akarod ezt komolyan csinálni. Máshogy meg nem tudom érdemes-é?

Még csak annyit: egy család állapotának pillanatnyi megítéléséhez, semmi szükség arra, hogy tudjam, :
Idézet:
Már tavasszal termelőnek indult, vagy akácon készített szaporítás?

Legfeljebb ez is csak magyarázkodásnak jó, hogy miért ilyenek.
Amúgy egy akácon normálisan elkészített szaporítás napraforgón mézteret, méztereket kap. Akkor miről beszélünk?

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.03. 08:33 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Tavaly már augusztus végén látható volt, hogy az, amit addig csináltam, nem jó. Az idén változtattam a módszeren. Ez idáig nem tapasztaltam azt, amit tavaly augusztus végén láttam. Az idén a családom is változtatott a szokásán, így az augusztusi egri kéthetes nyaralás miatt, meg az egyéb feltorlódott egyéb munkák miatt az őszi atkaírtással csak augusztus végén kezdődött. Ez nekem nagyon nem tetszett, de hát "a család az első" győzött. Ha annak tűnik, nem védekezem az engem ért támadásokra, csak leírom a tényeket. Mert látom, hogy mindent le kell írnom részletesen. Sajnálom és bánom, hogy az augusztusi atka elleni - bármilyen is lett volna - védekezésem kimaradt. Senkit nem kértem, hogy atka ellen paprikalével védekezzen: "mert az nagyon hatásos"! Aki mégis kipróbálja, hát próbálja. Nem tiltja senki és semmi. Bross Péter úr volt, aki a Méhészet hasábjain pozitív megítéléssel lehozott egy cikket János bácsiról. Neki kell megköszönni, hogy ez a paprikás történet elindult. Soha nem jutott volna eszembe, hogy csípős paprika levével atkát gyérítsek. Ám ezt a módszert még egyetlen egy "szemmel láthatóan" "alapvető felkészültséggel" rendelkező méhész sem próbálta ki, vagy ha kipróbálta, nem számolt be az eredményeiről. Vajon miért nem? Nem hisz benne? János bácsi ugyan ne mondja meg már a tutit? Ha pedig annyira nem hatásos ez a módszer, akkor miért hozza le egy szakmai újság olyan beállítással, hogy ez egy szenzáció, ez egy megoldás? Akkor mit ér ez az újság? Mennyire szakmai? Az, hogy a feltett képen látható méhcsaládot milyen állapotúnak minősíted úgy, semmilyen előzményről nincs információd, ez is megér pár kommentet. (Már tavasszal termelőnek indult, vagy akácon készített szaporítás? Nem mindegy.) Miért kellett volna nekem kiválasztani az állományból azt a "húú, ez aztán egy erős" méhcsaládot a kép elkészítéséhez? Ezt nem tudom. Próbáltam úgy fogalmazni mindig, hogy ez még nem egy végső megoldás. Ha ez működik, akkor sem vagyok benne biztos. Az igaz, hogy arról senkit nem beszéltem le, hogy kipróbálja. Az, hogy az én atkás bogaraim kihez mennek nem tudom, de akitől hozzám jönnek, őt sem igazán érdekli szerintem. Legalábbis még ebben a 30 évben senki nem szólt, hogy "elnézést kérek az atkás bogarak hozzád repülése miatt". Szeptember első felében etetés nélkül töltődött fel a fészek még üres része mézzel. Nem minden családnál lett tele, de az állomány felét nem kellett etetni. A fészek mellett lévő mézes keretekben most is ott van a méz, ami elfért volna a fészekben. De oda máshonnan hordtak. A képen is ez van, a jobboldali keretben. Ott van a méz, nincs hová behordani. Vajon honnan hordták? Vajon csak mézet hoztak?
Majd tavasszal felteszek még egy képet erről a családról. Ha lesznek benn bogarak akkor is, ha nem akkor is. Az lesz a beszámoló.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.03. 08:15 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1875
SzaboJ írta:
Több hónapot baszakodtam/tunk a paprika kipróbálásával. A végén már 1 200 000 kapszaicin tartalmút próbáltunk ki. Semmit nem ér.
Az atkahullás kb. a természetesnek megfelelő volt. Amitráz csík több száz darabot hozott le ugyanazokban a családokban. Valószínű, hogy valamelyik másik paprikában lévő hatóanyag viszi az atkát, ha viszi...…..?????????????????????


SzaboJ!

A polémia "hajnalán" a konfrontáció szándéka nélkül adtam egy nem teljes merítésű, ám aránylag reprezentatív irodalmi összefoglalást, melyben voltak cikkek, amelyek szintén jelentőséget tulajdonítottak a paprika fajának. Nálunk a chilis körökben hozzávetőleg öt paprika-faj fajtáit termesztik, egy része a fajtáknak ráadásul fajhibrid.

Mivel a kutatások jelentős része utalt arra, hogy feltehetően nem (csak?) a kapszaicin révén öli a paprika-kivonat a cél-(és a nem-cél-)szervezeteket, köztük a méheket is, érdemes lenne rákeresni, esetleg Csoky által javasolt tiszta kapszaicin-kivonattal is kontrollálni a natúr paprika-kivonatok biopeszticid-hatását.

A kapszaicin nem vízben oldódó alkaloida, a vizes "kivonatok" hatása ezért nem értékelhető, a hatékony kivonatok általában alkoholos oldással készülnek. Egyébként a kapszaicin zsíroldékony, ezért várható a viaszban való felhalmozódása és potenciális fiasításkárosító hatása is...

Én leírtam a saját tapasztalataimat is, a magam részéről nem kockáztatnék, s régi -némi kutatási előélettel is rendelkező- "motorosként" szeretnék rávilágítani, hogy kontroll nélkül egyetlen kísérlet sem kísérlet. Kontroll lehet kezelés nélküli állományrész, kontrollként használható egy nemzetközi kutatásokkal is igazolt szer is, természetesen csak abban az esetben, ha arra a helyi, vizsgált populációban nem alakult ki rezisztencia, keresztrezisztencia.

Mindemellett az a meggyőződésem, hogy nem egyedi, kereskedelmi kisméhészetben kell új hatóanyagok, atkairtó szerek után kutatni, valamint bármely kísérletről van szó, azt meg kell tervezni, megfelelő elemszámot alkalmazni és jó statisztikai módszerrel kell értékelni. Mindez nem kisméhészi kompetencia, a HáGK gyakorlatából is leszűrhető, hogy még "felkent" kutatóknak sem mindig sikerül rendesen -és megfelelő hatékonysággal- kutatni, s akár nagyobb méhállományokat is aránylag rövid idő alatt zéró élő családra is le lehet "kutatni", amortizálni.

Persze az OMME méhesének szomorú története sem így végződött volna, ha nincs egy újramelegített elnök, aki nemes egyszerűséggel "elengedte" az OMME méhészetet, mely az előző vezetés alatt -visszaállítási kötelezettséggel és szerződéses lefedettséggel- maradt volna az OMME tulajdonában és rendelkezésében. Kíváncsi lennék, hol tart a Gödöllőre kihelyezett vagyon amortizációja, ki vásárolhatja majd meg 5 Huf jelképes áron (az egy és kétforintosok már kikerültek a fizetőeszközök közül) a terepjárót, eszközöket, az egész csődtömeget, melynek csodálatos hivatása volt és lehetett volna: szolgálnia kellett volna az ujjá-éledő hazai méhészeti kutatásokat...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.03. 08:01 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
Örülök neki,hogy az előttem szólók leírták gondolataimat .Maximálisan egyetértek velük.

Remélem Balázs is így gondolja. Szublimálnék ezerrel,lehet ,hogy megmenthetők még.

A kritikákon,ha sokszor nyersek is, nem megsértődni,hanem elgondolkodni kell.Főleg ,ha építő jellegűek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.03. 07:22 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.04.24. 14:43
Hozzászólások: 47
Több hónapot baszakodtam/tunk a paprika kipróbálásával. A végén már 1 200 000 kapszaicin tartalmút próbáltunk ki. Semmit nem ér.
Az atkahullás kb. a természetesnek megfelelő volt. Amitráz csík több száz darabot hozott le ugyanazokban a családokban. Valószínű, hogy valamelyik másik paprikában lévő hatóanyag viszi az atkát, ha viszi...…..?????????????????????


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.03. 03:30 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.25. 18:43
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Bakonszeg
Nagyon egyetértek Tükörrel. Mondom az én véleményemet az esetről. Ez a magatartás közveszélyes. A te atkáidat a szomszédaid irtják. Azok akik komolyan veszik amit csinálnak és most izgulnak a szünni nem akaró atkanyomás miatt. Ez a viselkedés felelőtlen. Ha a kezelések után kontrolláltál volna tudnád jó-e a módszered. Mibe telt volna? Így meg a melletted lelkiismeretesen méhészkedök azok állományát, jövőjét veszélyezteted. Mit gondolsz az összeomlott család mozgóképes egyedei hova lettek? Segítek. Megszívja magát mézzel és az atkái társaságában átigazolt valahova..
Itt is írják többen hogy nem fogyik az atka. Vajon miért? Mert sokan nem kezelnek.. Ez az új trend. Nálunk egész évben nem volt veszélyesen sok atka, több szerrel kezeltem. Ennek ellenére az utolsó szublimálásra volt ahol 300 atka hullott. Tegnap újra szublimáltam...
Aki nem akarja becsülettel csinálni vagy adha el, vagy kénezné legalább le. Úgyis oda jut. Az egyik szerencsehuszárnál 150 ből kb 30 van meg, de kezelve nincs. Bocs, ez kikívánkozott belőlem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.02. 22:29 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
LPeti írta:
Jól gondolod, hogy akik a kontroll kezelést javasolták, arra gondoltak, hogy kezeljem a családokat atka ellen kontrollként valamilyen ma legális és hatásosnak mondott szerrel. Az elmúlt hétvégén nagyon kétségbe estem, sok kártevőt láttam a bogarakon. Nem egyet-kettőt, hanem 20-30-at. Beparáztam.

Volt is miért!
A kontroll nem föltétlen az, hogy az összes családot lekezeled egy másik szerrel. Elég csak az állomány egy részét. Olyanokat, ahol ellenőrizted a potyogást addig is, és ha az számottevően nem változik, akkor valószínűleg az előző szer is elég hatásos volt.
De nem is tudom mire gondolsz olyankor, amikor a méheken számos atkát látsz, potyogni meg nem potyog, te meg továbbra is locsolgatod őket ezzel a nyüves "szenteltparikával".
Tanácsot meg ha itt kértél volna, akkor már jó ideje le lettek volna furettózva, vagy szublimálva a szerencsétlen családjaid, akiknek nem jósolok túl szép tavaszt az ártatlanoknak az eddigieket olvasva. Nem hogy a múlt héten, de még most sincsenek tömör fürtben a méhek. Még ma ebben a viszonylag hűvösebb időben is 14-15 fok volt. Pár napja meg még 20 fölött is. Attól többet ne kérj tanácsot, aki azt mondta, hogy nem lehetett volna simán furettózni. Életmentés céljából még most se késő.
Erre a paprikás kísérletedre még mennyi családodnak kell rámenni, hogy felhagyj vele? Már tavaly se jött be, ha jól emlékszem.
A képről meg csak annyit, és én se kötekedés, vagy "fikázás" szándékával mondom, csak a szomorú tényt próbálom a magam "finom" módján közölni: ha ez a család jó minősítést kapott nálad, akkor bizony nagyon is meglátszik már az sok atka az állományon. És ebben az értékítéletben figyelembe vettem mindent, azt, hogy a képről nehéz megítélni, meg NB a keret, meg esetleg vastag a mézkoszorú.
Nálam is NB a keret, meg vastag a mézkoszorú is, de sírva fakadnék ha csak ennyien lennének a méhek a családokban.
Bocs, de talán egy ilyen nyersnek tűnő, ám hidd el reális értékelés végre felébreszt és komolyabban veszed ezt az atka elleni védekezést és nem gondolod, hogy neked kell új módszereket kipróbálni, felfedezni, miközben szemmel láthatóan és nyilvánvalóan ehhez nincs meg az alapvető felkészültséged.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.02. 21:44 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.09.01. 17:59
Hozzászólások: 384
Ha most október elejére nem estek össze a családok, akkor olyan nagy gond nem lehet. Fias sincs már sok. Én a héten meg a hónap vége fele locsolok BVHC-t és ennyi az idei évre.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.02. 21:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
Szia Peti!
Szerintem az a baj a paprikás írásaiddal, hogy az egy kísérlet, nem pedig egy beigazolódott vizsgálat. Leírod, sokan lemásolják, és ha Te hibáztál, akkor mások is hibáznak, mert lekövetik.
Én két éve hibáztam a tejsavval. Hullott az atka dögivel, ezért gondoltam akkor, hogy hatékony a módszer, és én bio méhész leszek. :) Aztán augusztusban elkezdték egymást rabolni a méheim, tavaszra teljes pusztulás lett a vége. Úgy emlékszem a tejsavas kísérletemből leírtam valamennyit a fórumra (nincs kedvem, időm visszakeresni) és leírtam a végeredményt is. Én azóta nagyon keveset írok, keveset is kísérletezek, pedig nagyon szeretek különféle módszereket próbálgatni. Ha kísérleteznék, azt hiszem azt is több év után írnám le nyíltan, mert mi van, ha ezzel félrevezetek másokat?
Üdv: Zsoldos Attila


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.02. 21:15 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.12.07. 19:13
Hozzászólások: 345
Tartózkodási hely: Békés megye
Én holnap délben kimennek ha van vagy 15-18 C fok és taktik füstölés de azonnal. Ez a legegyszerűbb most, szombaton 23c fok lesz, mehet a következő... Csak nem reggel vagy este, hanem délben. Ha vészhelyzet van, nincs mit tenni, nyomni kell.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.02. 20:27 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Jól gondolod, hogy akik a kontroll kezelést javasolták, arra gondoltak, hogy kezeljem a családokat atka ellen kontrollként valamilyen ma legális és hatásosnak mondott szerrel. Az elmúlt hétvégén nagyon kétségbe estem, sok kártevőt láttam a bogarakon. Nem egyet-kettőt, hanem 20-30-at. Beparáztam. Gondolkodtam, felhívtam két méheüst. A végén összeraktam, amit mondtak, aztán nem jutottam előbbre. Az egyik azt mondta, hogy Apiox kezelést végezzek akár hetente. Nem tudtam megállni, felhívtam a másikat, aki erről nagyon lebeszélt. Kérdeztem a sorozat füstölést. Hát ilyenkor már annyira tömör a fészek, hogy nem hatol keresztül a szer. Tegyek be valami tartós hordozót. Hát mire megrendelem, megjön, ráérek kimenni betenni ez egy hét minimum. Emellett több tízezer forint. Úgy fest a történet, hogy már nincs mit tenni. Az őszi zárókezelésig kell valahogyan, legalább addig átvészelni nagyobb atka kártétel nélkül. Ez van, ezzel kell valamit kezdeni. Vasárnap estére eldöntöttem, hogy folytatom a paprikázást. Egy család járt eddig rosszul, de az nem kapott semmit. Sok az atka, sok az atka, de a kaptár alján nem látok egyet sem elpusztulva. A fiasítást még nem rágják ki, a bogarak létszáma nem esett össze. Nem tudom mit csinálnak az atkával, hová teszik a dögöket?
Annyi mindent kérdeztek, kérdezhetek én is valamit? Az őszi zárónak Apioxot gondoltam. Azt hallottam erről a szerről, hogy ha kicsit gyengék a bogarak, atka szívottak (ha nem is az egész család, de egy jó része, de nem tudom, hogy egyáltalán mennyire), akkor az Apiox kinyírja a méheket is. Már csak arra gondoltam, ha lekezelem őket és ez nyírja ki a méheket, tavasszal a paprikára fogom ezt az elhullást. Ami nem biztos, hogy fedi a valóságot. Ebben nem vagyok hozzáértő, van köztetek, aki ehhez a kérdéshez érdemben hozzá tud tenni pár gondolatot? A kérdés konkrétan, hogy atkaszívott méheket konkrétan legyilkolja-e az Apiox? (Csak erre a kérdésre várok választ.) Köszönöm előre is!

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.02. 19:25 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
Ez is egy kontroll a nem kezelt,de nem arra gondoltak,hogy a paprikával kezelteket,locsold vagy fújd meg valami szerrel? Viszi-e rendesen az atkát?

Te nagyon bátor vagy, én nem merném ezt csinálni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.02. 15:06 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Nincs semmi gond, Oszkár! Másról írtál, mint amiért feltettem a képet. Ennyi. A kitelelés akkor is még egy jó kérdés. Nem a bogarak száma miatt aggódom, hanem az atkák száma miatt. Írtátok, hogy csináljak kontrollt, mert anélkül mit sem ér az egész. És jószándékúan mindezt. Így utólag már elmondom, hogy volt egy kontroll család. A kontroll az úgy működött, hogy nem kezeltem ezt a családot semmivel. Már pár hete láttam, hogy baj lesz vele, tegnapra elvérzett. A többi még jól van. Lehet, hogy fordítva vagyok bekötve, de nem tudok ellene tenni semmit!

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.02. 11:40 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
Még egyszer leírom. Semmi bántó szándékom nem volt. Csupán ez egy megállapítás volt részemről.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.02. 09:34 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Ezért írtam én is, hogy a méhész látja leginkább a család erősségét, egy kép nem árulja el igazán. Az, hogy lent vannak a méhek azért is van, mert van kaja bőven, ezért lehúzódnak a nyitott mézre.Ez NB-nél fokozottan igaz. Sokszor teleltetéskor NB családoknál megijedtem, mert nem láttam egy méht se, annyira lent voltak. Részemről is sok sikert kívánok és légy szíves oszd meg velünk tavasszal is a tapasztalatokat.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.02. 07:37 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2017.06.25. 15:28
Hozzászólások: 153
Tartózkodási hely: Eger
Szia Peti!

Nagyon várom az eredményeid a paprikalé hatásáról.
Amennyiben bevállik akkor meg lesz az egyszerü módszer az atkairtásra ami nem mérgező kemikáliákkal történik.
Sok sikert kívánok hozzá, és kérlek oszd meg velünk a tapasztalataidat.
Üdv Gábor


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.01. 20:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Először írtam egy hosszabb választ Balázsnak. Aztán még mielőtt elküldtem volna, kitöröltem az egészet és keletkezett belőle az a két mondat. Már nem bánom. Az indíték nem az volt, hogy így néz nekem egy család október elején, hanem az, hogy így szopogatják el a paprikalét a bogarak. Na mindegy. Nekem egy ilyen család az akácon (ha az időjárás és a virágzás kedvező) meghordja a NB18-at. Nekem ennyi elég. Ebből nem lesz verseny. Anyatartalék az én állományomban 2, vagy 3 NB kereten telel. Ezt csak viszonyítási alapként írtam le. Az első válaszomban leírtam, hogy amikor széthúzom a két keretet, akkor a léputcából egyszerűen lefolynak a bogarak. Az, hogy a keretléc tetején nincs bogár, az azért van, mert a paprikalétől először lehúzodnak, majd lassan merészkednek, csak felülre. És ezt azért nem írtam le az elején, mert akkor úgy fog kinézni a válaszom, mintha védekeznem kellene. De hál Isten nem kell. Inkább azt nézzétek, amiért a képet feltettem. A többit majd én figyelemmel kiserem.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.01. 19:46 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Meg a másik, hogy felülről nézve nem lehet jól megállapítani most a népességet. Szét kell húzni keretet. A képen meg NB keretről van szó. Ez hunorban egy kerettel többet takarna.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2018.10.01. 19:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Köszönöm a választ! Már vártam a lentiekhez hasonló hszeket. :) A tavasszal így kinéző családokkal lehet sok évben legjobban termelni. Nem mindig, pl. idén sem! A nagyon erős már repce közepén rajzana. Persze vannak módszerek, de mellékállásba sokszor a kevesebb néha több.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 7261 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 146  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 71 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.