Pontos idő: 2024.03.29. 03:14

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1909 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.20. 12:59 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.08.18. 17:33
Hozzászólások: 34
Tartózkodási hely: Szerbia, Bácska, Temerin
Kimberli1 írta:
Sziasztok!



Remélem, hogy holnap én is erős leszek, mert nagyon sajnálom a méhecskéinket, meg a belefektetett sok munkát..
Jó éjszakát mindenkinek!

Van erre egy jól bevált "orvosság" :Fél órával előbbre kell állítani az órát ébresztésre és meginni fél liter kisüstit. Hatásos, tapasztalatból írom. :re


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.20. 12:48 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.08.18. 17:33
Hozzászólások: 34
Tartózkodási hely: Szerbia, Bácska, Temerin
Tamás írta:
Sziasztok!

Én egy kicsit keveslem de úgy vagyok a kártalanítással hogy akkor is elégettem volna mindent ha nem fizetnek egy fityinget sem. Összeségében pozitiv dolognak tartom a kártalanítást mert minden józan gondolkozásu ember elégetné a fertőzött családokat és az hogy fizetnek érte bármekkora összeget is az jó dolog.

Nálunk ez sokkal egyszeűbben működik. Bevizsgálás (persze a méhész terhére) után égetés, kártalanítás a törvény szerint van, de a pénzügyi alap amelyből kártalanítani kellene mindig üres így a kártalanítás elmarad. Ilyenkor látszik meg legjobban mennyire együttérzők vagyunk a károsult méhésztárssal, ugyanis méhcsaládok vagy rajok ajándékozásával próbálunk a kárán enyhíteni. Mi ezt így oldottuk meg, ahogy a közmondás is mondja: segíts magadon, az Isten is megsegít.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.19. 19:34 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
Szia Kimberli!
Először is sajnálom, hogy így jártál. Erőt kívánok a folytatáshoz!
A másik dolog, hogy helyileg hol vagy Hajdúban, mivel mi is itt méhészkedünk.

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.18. 21:24 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.09.11. 08:02
Hozzászólások: 16
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
Sziasztok!

A vasárnapi mintavételnek ma lett meg az eredménye, holnap megyünk égetni:(
3 beteg család, de 5-öt kell elpusztítani, mert kettő 24 keretes dupla családos kaptárban van.
Ez a kártalanítás dolog elég érdekes, én is csak annyit találtam jogszabályban, hogy a kifizetett összegnek az eredeti állapot visszaállítását kellene szolgálnia.
Viszont elég érdekes, hogy mivel nincsen tételes leírás, hogy mi mennyit ér, így elképesztő különbségek vannak, ahogy olvasom a beírásokat. Ha egy méhcsaládot 2kg-mal számolnak el, akkor 4000 ft, ha meg családnak számolják simán, akkor 20000??
Nálunk áthúzódó zárlat lesz, vagyis tavaszig rendszeres ellenőrzés, mintavételek, telephelyen maradás stb. Tehát max. akác előtt tudunk új családot venni, akkor meg kb. 40ezer egy család..
Érdekes, hogy nálunk az új rajok egészségesek (egyelőre, remélem, hogy így is marad) és mindhárom érintett család erős volt.
Remélem, hogy holnap én is erős leszek, mert nagyon sajnálom a méhecskéinket, meg a belefektetett sok munkát..
Jó éjszakát mindenkinek!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.18. 18:23 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.08.17. 17:13
Hozzászólások: 29
Tartózkodási hely: Baranya
Még annyi örletem lenne a pergetőhöz hogy gázpörzsölővel izzásig hevíteni. Ez cirka 3000 ft és utána egy festés.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.18. 18:20 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.08.17. 17:13
Hozzászólások: 29
Tartózkodási hely: Baranya
.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tamás 2010.02.14. 06:57-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.18. 14:04 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Tamás!

Nem értem, hogy becsülték kilóra a családot? Kénezés után lemértétek a dögöt? Szerintem elég necces beavatkozás kénezés után egy beteg családot turkálni. A másik bajom, hogy nálam 1-2 éves kaptárakat égettünk. Fertőtlenítés a hatóság szerint nem jöhet/ett szóba. Szerintem is jogosan!!! Most csak az a baj, hogy szerintem a kártérítésből ugyanazt nem fogom tudni létrehozni, pedig erről szólna a dolog. Olvastam az összegeket, amiket felírtál. Ebben az esetben alig több, mint 50% kártérítést kaptál. Rosszul látom? Arre lennék még kíváncsi, hogy a kárfelbecsléskor felírt összegeknek hány százalékát kaptad. Ha jól sejtem ezidőtájt egy méhcsalád max 2-3 kg. Ezesetben a leírtak alapján még a lentebb írt kb. húsz sem jött öszze. Szerintem az aktuális méhárakat kellene figyelembe venni. Nem? Tehát kb 20, a család erősségétől függően. Lehet rosszul látok dolgokat, de nem sok felvilágosítást kapok, és ahogy látom ez a találgatás igaz másokra is. Igazán le lehetne tisztázni néhány dolgot. Mindenki rendeletekre utalgat, mondván abban benne van mindem. Hát kártérítésről semmi sincs!! Másik kérdésem, Te hogy fertőtleníted a pergetőt? Ahogy néztem a legtöbb módszer nem biztonságos. Napokig ellenáll, meg forralni kellene... Mit lehet ezzel tenni. Mindenki azt modja, mivel ez csak egy 10 éves gépi, nem önfordítós pergető, dobjam ki a francba. De azért azt pótolni is kellene. De nem szeretném később ez miatt a visszafertőzést. Még egy kérdésem lenne! Szó volt a mézről. Az akácomat sem tudom eladni, mert ahhoz szintén mü. igazolás kell, amit nyilván nem kapok meg. Tehát nem adhatom el! A beteg mézzel meg mi van? Megsemmisítik, vagy Győri kekszes lesz? Az mennyit ér?
Ha valakinek van tapasztalata, kérem írja meg, mert kicsit sz.rban vagyok etéren.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.17. 19:41 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.06. 11:54
Hozzászólások: 198
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B Mérk
Jani bátya!
Amellett még esély lehet egy áthuzódó zárlatra is, ha 2-3 hét elteltével nem lesz fias. Azt én sem értem miért nem égették el mindkét családot? Amugy holnap 5-kor nekem is mennem kell egy méhészetben "végrehajtani". Itt annyi a különbség, hogy meghaladta az 50%-ot,és megy az összes. Előbb felmerült a felmérés, hogy akkor fertőződhetnek a környékbeli méhek,azt miért nem a gödör szélén teszik, hajnalban? Mármint a felmérést!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.17. 17:32 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.16. 08:36
Hozzászólások: 659
Tartózkodási hely: Kalocsa
Szóval jogos a felháborodásom jól tudtam ,a jogszabály szerint 10 méhcsaládig mindet égetni kellett volna. Ez estben pedig a kettőből csak az egyiket semmisítették meg. A másik megfigyelés alatt áll. 6 hét hosszú idő . Mint irtam igazándiból csak az bosszant, hogy nagyon közel van a telephelyemhez. Az elmúlt negyed évszázadot megúsztam a nyavaja nélkül, nem lenne baj ha ez így is maradna.

Üdv. jani bátya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.17. 13:26 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.08.17. 17:13
Hozzászólások: 29
Tartózkodási hely: Baranya
Nálam kb 3 nap volt amig megjött az eredmény. De mondjuk annak is nekem kellet utánakérdezni mert az állatorvost értesítették az eredményről csak engem nem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.17. 13:19 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.09.11. 08:02
Hozzászólások: 16
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
Tamás köszönöm szépen a részletes leírást!
Nagyon rossz ez a várakozás, vasárnap vettek mintát, de még nincs eredmény:(


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.17. 12:19 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.08.17. 17:13
Hozzászólások: 29
Tartózkodási hely: Baranya
Sajnos nálunk is találtak három gyanús családot, még az eredményre várunk..
Nekünk a méheü. és az állatorvos is azt mondta, hogy kezdeti stádiumban lévő betegségnél csak a rakodó kaptárakat kell elégetni, a fekvőket elég gázperzselővel jól kiégetni, az lefertőtleníti..
Szerintetek nincs igazuk?
Még egy kérdés a főállatorvos azt mondta, hogy a kártérítés összege nagyon alacsony, ha nem titok, mennyivel számoltak el egy méhcsaládot, kaptárat stb?
Mert pontos leírást sehol nem találtam a neten.
Előre is köszi, ha válaszoltok![/quote]

Sziasztok!

A mi esetünkben le tudom írni a pontos kártérítési összeget. Nálunk az értékbecslés tételesen történt. Azaz 2500ft/anya 2000ft/1kg méh 750ft/1 kg viasz a bentlévő mézet 450ft/kg-os áron anyarács 500ft NB keret 200ft/db NB 18 keretes fekvő kaptár 10ezer párszáz ft rakodó kaptár esetében 1 tető+alj 2500 ft egy 1/2 NB fiók 1500 ft.
A kaptárak égetéséről pedig csak annyit hogy én nagyon jól tudom milyen amikor azt kell elégetni amivel az ember hosszú időn keresztül dolgozik de sztem nem érdemes ilyen spórolni. Sőt egyenesen elítélem. Mi gondolkozás nélkül elégettünk mindent ami kapcsolatban lehetett a beteg családokkal még ha nem is térítették meg őket. Lehet hogy valakinek "sikerült" vagy legalábbis azt hiszi de az ia könnyen meglehet hogy nem most vagy éppen nem is nála dejelentkezhet a betegség.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.17. 10:24 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 03:59
Hozzászólások: 1006
Tartózkodási hely: Zimány
deGonosz írta:
jani bátya írta:
Tegnap szólt az eü felelős hogy a telephelyem közelében /kb 600 méter/ nyúlós miatt égettek. 12 családom van a közelben, szóval most rezeg a léc. Még jó hogy a törzsállományt még nem telepítettem haza.

Egyébként nem értem hogy miért szórakoznak a 2 családos méhész égetés után megmaradt egy szem családjával. :?

Üdv. jani bátya
Ajánlom tanulmányozásra mindenkinek a 70/2003.(VI.27)FVM rendelet 23.§-26.§-át. Minden le van irva feketén-fehéren! ;)


Itt-> http://www.fvm.hu/main.php?folderID=1625&articleID=4414&ctag=articlelist&iid=1

_________________
Feri


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.17. 09:29 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.21. 11:31
Hozzászólások: 147
jani bátya írta:
Tegnap szólt az eü felelős hogy a telephelyem közelében /kb 600 méter/ nyúlós miatt égettek. 12 családom van a közelben, szóval most rezeg a léc. Még jó hogy a törzsállományt még nem telepítettem haza.

Egyébként nem értem hogy miért szórakoznak a 2 családos méhész égetés után megmaradt egy szem családjával. :?

Üdv. jani bátya
Ajánlom tanulmányozásra mindenkinek a 70/2003.(VI.27)FVM rendelet 23.§-26.§-át. Minden le van irva feketén-fehéren! ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.17. 08:39 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
A fertőző gócokat nem sikerül felszámolni évek óta, itt nálunk ugyanazon településeken találnak nyúlóst.
Ez a hatóság és valószínüleg a méhész nem megfelelő hozzáállása miatt van,pedig eddig vastagon kárpótoltak.
Gyógyszerrel csak a betegség tüneteit lehet megszüntetni,a spórák életképesek maradnak és újra fertőzhetnek.
A lappangási idő akár több év is lehet mire annyi spóra lesz a mézben hogy képes legyen megbetegíteni a családot.
Ismét a Méhegészségügyi ismeretek 4.kiadására utalok,számos cikk foglalkozik vele,figyelemreméltó javaslatokkal.
beekeeper,jó javaslataid vannak.
Úgy látom sem a hatóság,sem más nem akarja a jelenlegi rendszert megváltoztatni,végül is rajtunk kivül nem sok országban fizetnek kártérítést égetés esetén.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.16. 23:14 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
jani bátya írta:
Egyébként nem értem hogy miért szórakoznak a 2 családos méhész égetés után megmaradt egy szem családjával. :?

Üdv. jani bátya



???
Elvileg (talán)10 alatt megy az összes a tűzre, ha van fertőzött család.
Mit értettem félre?

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.16. 21:27 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.16. 23:39
Hozzászólások: 145
Ami még kellemetlen: az égetésre váró lépekhez kárfelmérés közben simán hozzáférhetnek idegen méhek.
Magyarul igyekeznek mézet lopni a keretekből :(


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.16. 21:21 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.16. 08:36
Hozzászólások: 659
Tartózkodási hely: Kalocsa
Tegnap szólt az eü felelős hogy a telephelyem közelében /kb 600 méter/ nyúlós miatt égettek. 12 családom van a közelben, szóval most rezeg a léc. Még jó hogy a törzsállományt még nem telepítettem haza.

Egyébként nem értem hogy miért szórakoznak a 2 családos méhész égetés után megmaradt egy szem családjával. :?

Üdv. jani bátya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.16. 20:57 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.16. 23:39
Hozzászólások: 145
Anélkül, hogy kibicnek tartanék bárkit, én még nem hallottam ilyen "hőntartásos" fertőtlenítésről a kaptárak esetében, de talán jó ötlet lehet.
Nagyobb méretű kemencében vagy szauna kamrában? Forró olajba mártva?
Kb. 180-200 fokig bírja a fa egy darabig, a festék már nem valószínű.
Ha valaki kitalálna és működtetne egy ilyen módszert, lehetne keresni vele, plusz garantálná a fertőtlenítést, ami biztonság lenne mindenkinek.
Működhetne mozgó kamionban is például. Állam is beszállhatna, mert csökkentené a kártérítést.
De a perzselés sem olyan bonyolult művelet, csak babrás, meg a kaptár belseje kap egy kis színt.
Arra kell figyelni, ha kigyullad ne várjunk sokáig az oltással :-)
A perzselés használt kaptár vásárlása esetén is javasolt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.16. 20:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
A lappangási időt nagyon sok minden befolyásolja. Elsősorban mézben van a betegség. Mikor fogy el a beteg méz? Nálam 2 beteggel indult az egész. Utána utasítottak, egyenlőre ne etessek, így természetesen elfogyott a mézes takaró és mézkoszorú nagy része. Betegség jeln volt, de nem tudott támadni, mert etetés hiányában nem volt megfelelően fiatal álca. Mikor nekiálltam kajáltatni őket robbant a dolog. Nőtt a fiasítás, így felütötte a fejét. Tehát függ a nyitott fiasítás mennyiségétől, az etetéstől, a hordástól, virágportól. Nekem Hegedűs Dénes azt mondta, szerinte akár akácon is kaphattam, mert hordásban nem jön elő, mivel erős a tisztogató hajlam, és az immunrendszer is. Méheim vaddohányos területen vannak, ahol az erdőalj tele van vándorokkal. Saját magam is láttam, és tapasztaltam, hogy méhészek nem itatnak, mert " itt sok a kanális"... Itt a sivatagban??? Csak azért, mert a mára már száraz tómederből még a nád nem pusztult ki??!! A hülye helyi méhész meg csodálkozik milyen szomlyasak a méhei...

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.16. 18:32 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.12. 13:49
Hozzászólások: 469
Tartózkodási hely: Közép-Zala
Jani bátyának igaza van ezt a gondolatot tovább szőve. Szeretném megkérdezni azon méhésztársakat akik kibicnek tartanak nyúlós ügyben.Mondjuk ha ezt a módját választják a fertőtlenítésnek,akkor mi is marad az oly drága kaptárból?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.16. 18:06 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.16. 08:36
Hozzászólások: 659
Tartózkodási hely: Kalocsa
PappL írta:
Azt tudja valaki hány fokon pusztul el a spóra? 110-120?


A méhviaszt 112 c fokon egy órán át fertőtlenítik hogy ne tartalmazzon fertőző spórát.

Üdv. jani bátya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.16. 12:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.11. 19:16
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
Sajnálom hogy nem érkezett olyan eljárás ami biztosnak mondható.
Azt tudja valaki hány fokon pusztul el a spóra? 110-120?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.16. 09:33 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.09.11. 08:02
Hozzászólások: 16
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
beekeeper írta:
A fertőtlenítés eredményességét és a bizalmat iránta erősítené, ha vagy az eü. felelős, vagy a helyi méhész kollektíva segítené/ellenőrizné a végrehajtást. Ez helyi összefogást igényelne, viszont kifejezné a szolidaritást is.
Ahol a méhész az álarcot "Majd 130 fokon kifőzöm!" (???) felkiáltással megtartja, ott nem sok jóra lehet számítani.
A fertőtlenítés az alapos és lelkiismeretes méhésznek való. Feltételezem a fórumon csak ilyenek vannak :-)
Egyébként ha nem hiszünk benne, akkor használt kaptárat se szabad venni.


Törvény írja elő, hogy a fertőtlenítésnél, égetésnél jelen kell lennie a méh eü-nek és a főállatorvosnak. E mellett kéthetente ellenőrzi az eü-s, hogy van-e újabb fertőzött család.
Én inkább attól félek, ha mi mindent megteszünk, elégetünk pl. méhészruha stb., attól még, ha vannak a röpkörzetben be nem jelentett méhészek, azoknál még ellenőrzés sem lesz, és tovább terjeszthetik a kórt, hiszen a méhek pl. a virágokon is találkozhattak egymással stb.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.16. 09:27 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.09.11. 08:02
Hozzászólások: 16
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
Bocsi a fekvő és keretes kaptár közt nincs különbség, az alábbi tv.-t értelmezhettem félre..

"70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet
a méhállományok védelméről és a mézelő méhek egyes betegségeinek megelőzéséről és leküzdéséről..
...(2) A kiirtott méhek nem keretes rendszerű méhlakásait tartalmukkal együtt el kell égetni, a maradványokat pedig az (1) bekezdésben leírt módon el kell földelni. A kiirtott méhcsaládok keretes rendszerű, deszkából készített, jó állapotban lévő méhlakásait - alapos tisztítást követően - fertőtleníteni kell. A tisztítás során összegyűjtött hulladékot, valamint a rossz állapotban lévő, fertőtlenítésre alkalmatlan, keretes rendszerű kaptárakat szintén el kell égetni, és a maradványokat az (1) bekezdésben leírt módon kell elföldelni."

Próbálok minden infót összeszedni, hogy ha pozitív lesz az eredmény, mi a legjobb, pl. kaptárt égetni v. fertőtleníteni stb..
Szerintem, aki így jár, ha van egy kis esze nem lapul a fűben, hiszen a saját érdeke is, hogy megállítsa, megszüntesse a betegséget.
De sajnos azzal is egyet kell értenem, hogy "orosz rulett" a dolog, mert a többi családban is lappanghat a betegség.
A méh eü-s azt is mondta, hogy évekig lappanghat a betegség, ezek szerint, a zárlat, a 60 napos megfigyelés sem nyújt biztonságot?
Ti tudtok valamit a lappangási időről, hogy mi az igazság?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.16. 09:16 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.16. 23:39
Hozzászólások: 145
A fertőtlenítés eredményességét és a bizalmat iránta erősítené, ha vagy az eü. felelős, vagy a helyi méhész kollektíva segítené/ellenőrizné a végrehajtást. Ez helyi összefogást igényelne, viszont kifejezné a szolidaritást is.
Ahol a méhész az álarcot "Majd 130 fokon kifőzöm!" (???) felkiáltással megtartja, ott nem sok jóra lehet számítani.
A fertőtlenítés az alapos és lelkiismeretes méhésznek való. Feltételezem a fórumon csak ilyenek vannak :-)
Egyébként ha nem hiszünk benne, akkor használt kaptárat se szabad venni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.16. 08:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.10. 18:03
Hozzászólások: 586
Tartózkodási hely: Zselic
Kimberli1 írta:
Valahol mindkét oldalnak igaza van, ha a kaptáraink közelében másnak lenne nyúlósa, én is arra vágynék, hogy égessék el mindet, nehogy az enyémekre átterjessze..
Ha meg az enyémek érintettek, akkor arra, hogy minél kevesebb veszteséggel megússzuk a dolgot.


Hát igen nézőpont kérdése a dolog.

Kimberli1 írta:
Nem hiszem, hogy létezik egyetlen méhész is, aki úgy dönt, hogy inkább elégeti az egészséges családokat, jó kaptárokat is (főleg, hogy azok után semmi nem jár), addig amíg nem találnak benne kimutatható betegséget.


Azért gondolom mindenki hallott már olyat, hogy nagyobb méhészetben találtak egy-két tünetek alapján gyanus családot, de inkább a tulaj viszonylag időben elégette saját maga kártérítés nélkül, mintsem a hivatalos procedúrát végigjárva az esetleges kártérítés reményében de jóval nagyobb családot égessen el.

_________________
Az éttermek dohányzó és nem dohányzó részre osztása olyan, mintha
a strand medencéjét belehugyozós és nem belehugyozós részre osztanák!

http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10007
http://www.meh.extra.hu/gallery/index.php?cat=10092


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.16. 05:59 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.09.11. 08:02
Hozzászólások: 16
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
Sziasztok!

Jó kis vita kerekedett belőle:)
Nem saját véleményt írtam, hanem a helyi méh eü-i felelős és főorvos véleményét. Azért az elgondolkodtat, hogy miért javasol az eü felelős perzseléses fertőtlenítést, miközben neki is vannak méhcsaládjai, jóval több, mint nekünk, és röpkörzeten belül..
A sajátjait nem félti, vagy csak nincs elég tapasztalata, vagy tényleg megfelelő mértékben fertőtlenít a perzselő?
Sajnos, ha pozitív lesz a minta két eddig egészségesnek tűnő családot is el kell égetnünk, mert 24 keretes kaptár egyik oldalában találtak beteget. Azon is meglepődtem, hogy a eü-s szerint azt sem fontos elégetni, legalábbis nem kötelező. Na meg persze azokra nem jár kártérítés..
De a saját érdekünkben is biztos, hogy nem mernénk a közvetlen közelében lévőt megtartani.
PappL. köszi az infót a kártalanításról!
Egyetértek veled, ha az embernek benne van a saját munkája, szereti a méheit, akkor szíve szerint menti, persze józan keretek közt, azt ami menthető.
Én most a neten szinte mindent elolvastam a témával kapcsolatban, én is azt találtam, hogy szinte minden családban benne van a spóra..
És mivel rengeteg országban nem égetik el a beteg családokat, csak tünetileg kezelik antibiotikummal, így sosem fog eltűnni a betegség. Aki gyógyszerez a méhei túlélik és hordozzák a betegséget, fertőznek, aki meg nem, az ölheti le a családjait:(
A fő gond szerintem, hogy pl. Pista bácsinak van 1-2 kaptárja a sufni mögött, amit nem jelent be, sosem ellenőriznek, bekakasporozza, ha betegséget észlel, nincs ellenőrizve, és terjeszti a betegséget.
Találtam olyan leírást is, ami szerint MO-on idejétmúlt törvény az égetés, hiszen az 1800-as évek végéről származik, elég lenne gyógyszerezni, mint máshol.
Valahol mindkét oldalnak igaza van, ha a kaptáraink közelében másnak lenne nyúlósa, én is arra vágynék, hogy égessék el mindet, nehogy az enyémekre átterjessze..
Ha meg az enyémek érintettek, akkor arra, hogy minél kevesebb veszteséggel megússzuk a dolgot.
Nem hiszem, hogy létezik egyetlen méhész is, aki úgy dönt, hogy inkább elégeti az egészséges családokat, jó kaptárokat is (főleg, hogy azok után semmi nem jár), addig amíg nem találnak benne kimutatható betegséget.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.15. 21:55 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Üdv mindenkinek!

Sajnos engem is érint a dolog. Nálam annyit mondtak, hogy mivel a deszka nem fertőtleníthető, így az megy a tűzre. Egyedül a műanyag kaptárat tartották fertőtleníthetőnek, az meg nincs. Nekem van néhány fekvőm is. Nem értem az mivel higénikusabb??? Sőt ha felső kijárós, akkor határozottan nem az! Nem egységes a rendszer, mivel a döntés területi jellegű. a kártérítésről pedig semmit sem tudok, pedig két alkalommal 2+8 lett elégetve. Tapasztalatom szerint feltehetőleg szétkentem már pergetéskor, de most gyengültek annyira, hogy megkapták. Nálam ehhez még hozzájárult, hogy az elején kérték ne etessek, így felélték a beteg mézet. Így lehetett a kettőből 8. Hány százalékos a kártérítés? 80-90 szerintem... Fertőtleníteni még mindig nem tudom hogy lehet jól. De igazán a hatóság se. Tapasztalatom, hogy nagyon okosak a kollegák, mindaddig, míg nem szívják ők is. Talán nem arra kellene elsőképp gondolni, hogy igénytelen a méhészet, meg béna a méhész. Ha pedig állambácsi nem térít tiszteségesen ( ugyanazt létre lehessen hozni ) akkor mit csodálkozunk azon, hogy lehetetlen kiírtani. Nem azokat a méhészeket kellene szivatni, akik időben jelezték a bajt, hanem akiknek rajfogó kaptáraikba rajok értkeztek, és már több hónapos a betegség. Ez sajnos létező, és friss példa. Az ilyen, és a csaló emberkék miatt kap keveset az is, aki rosszkor, rossz helyen volt. Ha pedig tényleg félni kell ettől a betegségtől, mint a tűztől, akkor talán a hatóság is lehetne felkészültebb, esetleg továbbképzésen résztvenni az egyre szaporodó esetek kapcsán, mert a döntéseket azok hozzák, akik méhét még nem sokszor láttak. ( Tisztelet a kivételnek! )

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.15. 21:06 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
beekeeper írta:
Más: régi fórumon szó volt róla (nem tudom igaz-e), hogy valamilyen szinten minden családban megtalálható a spóra, de menedzselik a családok.


Igen, ez egy örök téma. Szerintem nem igaz.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.15. 20:21 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.16. 23:39
Hozzászólások: 145
Szerintem nem a kiégetett-újrafestett kaptár a fő veszélyforrás, hanem - részleges égetésnél - a többi családnál lappangó betegség.
Vagy a szomszéd méhésznél meglévő betegség, amit nem ismernek fel, vagy pl. a pergető, ha nem lett jól fertőtlenítve stb.
Ilyenkor pedig lehet akár új kaptárunk is. Megértem, hogy a többi méhész beszántaná és sóval behintené a póruljárt méhész telephelyét, de vajon saját magával szemben is így járna-e el?
Vagy egyes - zárlatot semmibe vevő - vándorméhészekkel is ilyen szigorú-e?
A teljes likvidálás melletti fertőtlenítés eredményességéről az eü. felelősöknek biztos van tapasztalata, érdekes lenne megismerni.
De nem feltétlenül kell egymást meggyőzni...
Más: régi fórumon szó volt róla (nem tudom igaz-e), hogy valamilyen szinten minden családban megtalálható a spóra, de menedzselik a családok.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.15. 20:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.11. 19:16
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
Mondom hogy a kaptár állapota alapján dönt.
Könnyű addig véleményt mondani amíg kívül van az ember.
Amikor viszont neked kell megásni a gödröt és dobálod a tűzbe az elmúlt hetek,hónapok munkáját akkor már egy kicsit más.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.15. 20:04 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.12. 13:49
Hozzászólások: 469
Tartózkodási hely: Közép-Zala
Hatóság az ilyen? RAKÓDÓT égetünk FEKVŐT nem?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.15. 19:46 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.11. 19:16
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
Te virgó!

Nem lapul itt senki és semmi!
Égetni azt kell amit a hatóság előír,ha korhadt akkor égetik a kaptárt is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.15. 19:44 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.18. 18:16
Hozzászólások: 363
Tartózkodási hely: Zalaszentgrót
Szia virgó! :taps :taps :taps


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.15. 19:35 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.12. 13:49
Hozzászólások: 469
Tartózkodási hely: Közép-Zala
Urak szép dolog a spórolás meg mit tudom én mi nem!De az Isten szerelmére kapjatok már észbe!ÍRTOK ITT MINDENT ÍGY FERTŐTLENÍTENI MEG úgy pörzsölőzni.Való igaz még nem volt dolgom nyúlóssal -meg ne is legyen,de ez nem kívánság műsor!Kérdem én mi az hogy a rakodót kell csak elégetni a fekvőnek meg elég a pörzsölés.Mitől veszélyesebb a rakodósok spórája mint a fekvősöké?A Másik kolléga meg írja:tavaly volt neki az első,idén a második ,de ennek ellenére a tavalyi fertőzött kaptár még meg van.Mert elég volt fertőtleníteni ugye?Azt egyszer csak azt veszi észre ,hogy több mint 50% a fertőzött aztán mikor meg kimondják a méhészetére az égetés szót akkor majd lehet gondolkodni.Mindenki vegye tudomásul ez a spóra 50 év múlva is visszafertőzhet!!!!!Miért akarjuk Őrösi és a többi nagy méhész kisérletekkel alátámasztott eredményeit kétségbe vonni? Ja és még valami mondjuk tiszta a lelkiismerete a méhésznek aki csak fertőtlenít és nem éget.Mi van akkor ,ha másokat meg lefertőz -akkor is nyugodt a lelki ismerete?Vagy ha ki burul a bili akkor lapul a fűbe mint a .......?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.15. 18:10 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.11. 19:16
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
Nekem tavaly egy család volt, de az idén három.
Tavaly májusban jött elő,az idén augusztusban.
Kb 20 ezret fizetnek egy családért,de a kaptár az nincs elégetve.
Olyasmire gondoltam, hogy kiégetés után ki kellene főzni mondjuk lenolajban, ami a forrásban van akkor elérné a spórákra veszélyes hőfokot.
Sajnálom a szinte új kaptárakat, mindet sk készítettem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.15. 17:22 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.16. 23:39
Hozzászólások: 145
john írta:
PappL írta:
A kaptárak nagyon jó állapotban vannak. Pár évesek.


Ha beleszámolod,hogy újra elkell égetni legjobb esetben a családot belőle

Ezt nem értem, ha sikeresen fertőtleníti valaki, akkor miért kellene családot égetni?
Én évekkel ezelőtt öreg fekvő kaptáraimat égettem ki és festettem újra kivülről, nyúlós után, és semmi gondom nem volt vele.
Szerintem az mondjon eredményt, aki már próbálta "újrakezdeni" a régi kaptárakkal.
Ettől függetlenül valamennyi kockázata persze van, ami a hanyag fertőtlenítéssel jelentősen megnő.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.15. 16:55 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.18. 04:47
Hozzászólások: 523
Tartózkodási hely: somogy
PappL írta:
A kaptárak nagyon jó állapotban vannak. Pár évesek.


Ha beleszámolod,hogy újra elkell égetni legjobb esetben a családot belőle akkor már nullszaldós a dolog.
Ha nincs legjobb eset akkor tovaterjed és a többit is égetheted.
Ez pont olyan mint az oroszrulet.Ha szerencséd van jóljártál,de ha nincs akkor meg már nemkell többet a méheiddel bajlódni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.15. 14:47 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.09.11. 08:02
Hozzászólások: 16
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
bergli írta:
PappL írta:
A kaptárak nagyon jó állapotban vannak. Pár évesek.

És ez megéri a kockáztatást?!! ;)


Sajnos nálunk is találtak három gyanús családot, még az eredményre várunk..
Nekünk a méheü. és az állatorvos is azt mondta, hogy kezdeti stádiumban lévő betegségnél csak a rakodó kaptárakat kell elégetni, a fekvőket elég gázperzselővel jól kiégetni, az lefertőtleníti..
Szerintetek nincs igazuk?
Még egy kérdés a főállatorvos azt mondta, hogy a kártérítés összege nagyon alacsony, ha nem titok, mennyivel számoltak el egy méhcsaládot, kaptárat stb?
Mert pontos leírást sehol nem találtam a neten.
Előre is köszi, ha válaszoltok!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.15. 12:16 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.17. 14:09
Hozzászólások: 214
Tartózkodási hely: Ladánybene
PappL írta:
A kaptárak nagyon jó állapotban vannak. Pár évesek.

És ez megéri a kockáztatást?!! ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.15. 11:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.11. 19:16
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
A kaptárak nagyon jó állapotban vannak. Pár évesek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.15. 11:23 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.12. 13:49
Hozzászólások: 469
Tartózkodási hely: Közép-Zala
NYÍLT LÁNG! Tüzelj el minden éghető alkatrészét,ami meg nem éghető és fém azt vidd be a méh telepre.Miután elégetted a nyúlós kaptáradat, azután következhet a ruhád is amibe az égetést végezted.Tudtommal csak ez az 1 biztonságos tuti módszer létezik!!!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.15. 10:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.11. 19:16
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
Sziasztok!

Kiváncsi vagyok a tapasztalataitokra:
Nyúlós család kaptárjának a fertőtlenítésére ki mit próbált ki ami tuti hatásos?

Köszi


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.08.28. 10:16 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.08.17. 17:13
Hozzászólások: 29
Tartózkodási hely: Baranya
Vége a várakozásnak! Első körben negatív lett az összes minta. :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.08.27. 10:35 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Üdv!

Bálint! Bocs, nem oktatni akartalak. Több településes zárlat tényleg szívás....
Tamás! Az előzőekben írt jelenségekre nekem visszaigazolták, hogy nem beteg. Mától etethetek és indul a 60 nap visszaszámlálás. Akkor az akácméz belefér. Mondjuk a jegyzőkönyven is csak napraforgó szerepelt. Nálam a kártérítés nem volt így részletezve. Kaptáranként 22 keret 200 Ft-al, meg család+ kaptár. Mától etethetek. Elég húzós lesz szük egy hónap alatt.... Remélem nem üt ki mégegyszer a baj.
Minden jót!

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.08.26. 22:18 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.08.17. 17:13
Hozzászólások: 29
Tartózkodási hely: Baranya
Balázs írta:
Sziasztok!

Néhány észrevétel...A zárlat nem 10 km sugarú, hanem 10 km átmérőjű, tehát csak negyed akkora területű.
Tamás! Mikor én megtalálta a betegséget egy családban, és egy lépben volt kettő sejt. Nem volt hézagos a fiasítás, csak véletlen vettem észre. Két nappal rá a méhügyissel nézve már lépenként 10 körüli ilyen volt. Amíg nem született döntés a további fertőzés elkerülésére bezártam őket egy 2 l-es etetőnyi vízzel. Levegőt a szellőzőn keresztül kaptak. Egy hét múlva jöttek csak égetni, mivel az eredményre várni kellett. Most 91- ből 11 további lett mintázva. Ennek eredményét ma tudom meg. Elég para... A rendellenes nyílt fiasítást nem vettem észre. Viszont rendellenes zárt az van. Nem lapul a sejthez, ínkább összefonnyadt, besárgúlt- barnult, élettelen. Félő, hogy a baj elején vagyok még...A minták ilyenből lettek véve. Ha ezek betegek akkor nagy sz.ban vagyok.... Viszont semmit sem tudok még mái napig a kártérítélsről, pedig már kettőt elégettünk. Mennyi részét térítik? Mikor lehet mézet eladni ( mármint iparinak )? Adómentes? Később telephelyként ez a hely használható? Ha nem hány évet kell kihagyni? Úgy azért foglalkoztatna, mert ez nem lett beszámolva....

Köszi


Sziasztok!

Nálunk aznap hogy megjött a minták eredménye vagy másnap kijött az állatorvos meg a megyei fővalaki (elég ideges voltam nem tudtam megjegyezni) meg még egy valaki. Felvették a jegyzőkönyvet a kártérítésről. Szerintem elég korrekt volt az elszámolás ami a következőképp nézett ki. Mindent külön számoltak el értem ez alatt anya 2500 ft egy NB keret 200 ft viasz, méhek kg-ban megadva, rakodónál fiókok külön darabra elszámolva kaptártető+alj külön elszámolva + a bentlévő méz méh az anyarácsot is elszámolják. Méznél a 60 nappal a betegség megtalálása előtt pergetésre nem vonatkozik semmi. A 60 napon belüli pergetett mézről meg vmi olyasmit magyaráztak hogy mézeskalácsosnak vagy vmi hasonlónak lehet értékesíteni aki hőkezeli. Én holnapra várom az eredményeket.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.08.26. 20:41 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.16. 23:39
Hozzászólások: 145
Balázs írta:
Mennyi részét térítik? Mikor lehet mézet eladni ( mármint iparinak )? Adómentes? Később telephelyként ez a hely használható? Ha nem hány évet kell kihagyni?

A vonatkozó jogszabályt érdemes elolvasni, szerintem OMME oldalon is fent van.
Nekem 15 éve (ha jól emlékszem) 80%-os volt a kártérítésem, ez változhatott.
A kártérítések általánosan adómentesek, mert nem plusz jövedelem, hanem a korábbi helyzet visszaállítását segíti.
Jól kiégetett és újrafestett kaptár, fertőtlenített pergető stb. esetén a meglévő eszközök egy része is használható, a telephely meg pláne. Az öreg kaptárakkal nem vacakolnék. Kockázat persze mindig van. Szomszéd méhészektől is visszakanyarodhat....
A fertőzött méz kezelésére fokozottan kellene figyelni, komoly veszélyforrás lehet.
szerintem....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.08.26. 20:08 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.27. 17:41
Hozzászólások: 691
Tartózkodási hely: Újkér, GY-M-S
Balázs írta:
Sziasztok!

Néhány észrevétel...A zárlat nem 10 km sugarú, hanem 10 km átmérőjű, tehát csak negyed akkora területű.

Köszi


Ne haragudj, de tudom mi a különbség az átmérő és sugár közt ;) , 5 község van zárlat alatt egymás mellett, és így jön ki a kb.10 km-es sugár....

_________________
Üdv: Bálint


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.08.26. 17:08 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.17. 00:07
Hozzászólások: 162
Tartózkodási hely: Tiszaigar JNKSZ.
Nálunk kicsit más volt a helyzet, községi zár volt tavaly,aminek igazán nem láttam értelmét, mivelhogy a várostól kétkilómétere lévő domaházai tanya már másik közigazgatási terület volt, el lehetet vándorolni, míg a patkósi erdők füredhez tartoztak onnan nem, pedig ez 9 km-re van.Nekem úgy magyarázta a lódoktor,hogy a fertőzés 500 méteres köréből még a a zárlaton belül sem lehet vándorolni, azon kívül viszont lehet engedéllyel a zárlatban.
Halkan jegyzem meg én az 500 méteres körből vettem méheket, és mivel a doki régiségmániás egy réz mozsárért és egy szenes vasalóért kipakolhattam a méheket, na de erről nem beszélünk.Szóval ez is Magyarország
:taps

_________________
Üdv gyuszka


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1909 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.