Pontos idő: 2024.04.24. 10:14

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1909 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2010.01.16. 20:14 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
Vivaldi írta:
Végszónak.
Gyógyíthatatlan vagy. Olyan vagy, mint A. A. Milne "Mici mackó"-jában a tigris. Ő mindent jobban tud, de mindent jobban tud, és akkor is mindent jobban tud.
Attól, hogy nem írom le 10x, hogy túl hosszú időre és túl nagy területre terjed ki így is a zárlat, attól még továbbra is ez a véleményem, csak épp nem pampogok, nem hisztizek ezen annyit mint te.

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2010.01.16. 20:00 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
Végszónak.
Azért úgy látom, igazi darázs fészekbe nyúltam. És valami igazam is van, legalábbis erre utal a nagy hallgatás. Mindig mondom a tényekkel nem lehet vitatkozni. Bizony, bizony, tisztelt méhésztársak, a zárlatokat úgy szüntetik meg, ahogy az egyesek érdekei kívánják. Nem pedig akkor, amikor a fertőzés megszűnik. Meg ígérhetem, azoknak akik ide vándorolnak, nagyon alapos méhegészségügyi vizsgálatban lesz részük, még akkor is, ha a rendőrséget kell kihívni. Bár szerintem, az országban tíz éven belül, így is, úgy is, be kell szüntetni a vándorlást, a nyúlós katasztrofális terjedése miatt. Ha csak nem akarjuk mi is, antibiotikumozni a méheket.
Ez megállapítás, és nem várok választ. Köszönöm.
De ha kínos amit írok, nyugodtan töröld le a fórumról, úgy szoktad. Semmin nem változtat, ez ezen a fórumon nagy szokás.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2010.01.13. 13:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
Tükör írta:
Szóval Nógrád! Én is azt gondolom, hogy a vándoroknak van némi szerepük a nyúlós terjedésében, de nem úgy, nem akkor, és nem ott. A többi stimmel... ;)
Szerintem: ( és az a baj, hogy ez itt nálam is csak elmélet, holott mint már mondtam én a gyakorlat embere vagyok) odafönt a második akácon már azoknak a méhészeknek is feljönnek a családjaik, amik az elsőn még nem voltak a csúcson. Akiké meg már ott is, na azokra pláne igaz, hogy eregetik a rajokat szépen(jó hogy mindenki igyekszik ezt elkerülni, de rengeteg ott a méhcsalád, még ha csak 3-5% rajzik is meg). Ezeknek a rajoknak igen tetemes része nem lesz befogva. Ezek, ha megtelepszenek az erdő közepén, majd csak 1-2 év múlva pusztulnak ki. vajon addig mi van velük, mindenféle kezelés (atka stb) és ellenőrzés nélkül??? (én valami ilyen odut sejtek az ominózus minden évben nyúlóssal küzdő méhésztárs közelében is)
Azt ne gondolja senki, hogy a nyúlós olyan mint a nátha. Hiába van akárhány család röpkörzetben, ha hordás van, ill a kezelések és pörgetések megfelelő szakértelemmel, és bizonyos szabályokat betartva történnek, akkor nem kapják el egymástól az állományok. Még olyanok sem, amik közvetlen közelében vannak egymásnak. egészséges életerős családok esetében, jelentős mennyiségü fertőzött méznek kell valahogy (rablás, etetés, itatás) bekerülni a rendszerbe, hogy megfertőződjenek.

Amúgy egyáltalán arra is van statisztikád vivaldi, hogy odafönt koncentráltabban van a nyúlós mint máshol???

Jut eszembe: mi is mondhatnánk, hogy a lenti méhészek onnan hozzák minden évben tőletek. Nem pedig ők viszik oda!!! És ebben is van logika! Szóval ez ilyen...

Természetesen az akác végi pörgetés szerintem is egy bolondokháza ott fent. Én ezt igyekszem is elkerülni ha tehetem, abban a formában, mint az sokaknál zajlik.

Elöljáróban, Nógrád sem egységes, vannak itt is valamivel előbb nyíló akácok, és olyan is van ahol nincs lepakoló hely. A legdivatosabbak a legkésőbb nyílók. Itt vannak a legtöbben. Cered, Salgótarján környéke, a többit nem írom le különböző okokból. Ezekben a körzetekbe tartozó helységekben, de nem mindig ugyanabban, de sokszor csak a szomszéd helységekben szinte állandóan zárlat van valahol, az utóbbi öt évben. nem írom le ezen helységek nevét sem.
Más. Itt garantáltan felszámoljuk a nyúlóst költés rothadást, még azon az áron is ha,/ nem úgy mint máshol,/ de elhúzódó zárlatok vannak akác idején is. Itt van a legtöbb áthúzódó zárlat, mert itt nem veszik figyelembe hogy akácra kell menni. Ennek az is az oka, hogy itt még nem jött létre a méhcsaládoknak egy tulajdonosnál történő centralizálása. Valószínűleg mert ez a vidék szegényebb, ritka a több száz családos méhészet. Ahol ilyenek vannak, vagyis több száz család egy tulajdonosnál, azok nem igen foglalkoznak azzal hogy zárlat van náluk, mert sok az anyagi veszteség ha helyben maradnak. És innen, ha csak nem zárolt területre vándorolsz nem viszed tovább a nyúlóst ez biztos. Egyébként is nekünk már olyan gyakorlatunk van nyúlós felismerésében, és felszámolásában hogy tanfolyamot is tarthatnánk.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2010.01.13. 00:38 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Na azért persze nem kilókra kell gondolni, de relatíve jelentős mennyiségúre!
Azt akartam ezzel inkább érzékeltetni, hogy az még egyáltalán nem elég a terjedéshez, hogy egymás mellett voltunk akácon jó hordásban, aztán oldalba bökték egymást a méhecskék a virágon!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2010.01.13. 00:07 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
Tükör írta:
jelentős mennyiségű fertőzött méznek kell valahogy (rablás, etetés, itatás) bekerülni a rendszerbe, hogy megfertőződjenek.
Igen! Szerintem ez a titka a fertőzés terjedésének. Ha egyetlen család is súlyosan fertőzött és beáll a hordástalanság és kis helyen sok méhcsalád van, akkor a kutatás, rablás miatt robbanásszerűen terjedhet a nyúlós. Persze az állományon belüli terjedés oka rendszerint kicsit más, mert az elsősorban a méhész munkájának eredménye.

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2010.01.12. 22:22 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Szóval Nógrád! Én is azt gondolom, hogy a vándoroknak van némi szerepük a nyúlós terjedésében, de nem úgy, nem akkor, és nem ott. A többi stimmel... ;)
Szerintem: ( és az a baj, hogy ez itt nálam is csak elmélet, holott mint már mondtam én a gyakorlat embere vagyok) odafönt a második akácon már azoknak a méhészeknek is feljönnek a családjaik, amik az elsőn még nem voltak a csúcson. Akiké meg már ott is, na azokra pláne igaz, hogy eregetik a rajokat szépen(jó hogy mindenki igyekszik ezt elkerülni, de rengeteg ott a méhcsalád, még ha csak 3-5% rajzik is meg). Ezeknek a rajoknak igen tetemes része nem lesz befogva. Ezek, ha megtelepszenek az erdő közepén, majd csak 1-2 év múlva pusztulnak ki. vajon addig mi van velük, mindenféle kezelés (atka stb) és ellenőrzés nélkül??? (én valami ilyen odut sejtek az ominózus minden évben nyúlóssal küzdő méhésztárs közelében is)
Azt ne gondolja senki, hogy a nyúlós olyan mint a nátha. Hiába van akárhány család röpkörzetben, ha hordás van, ill a kezelések és pörgetések megfelelő szakértelemmel, és bizonyos szabályokat betartva történnek, akkor nem kapják el egymástól az állományok. Még olyanok sem, amik közvetlen közelében vannak egymásnak. egészséges életerős családok esetében, jelentős mennyiségü fertőzött méznek kell valahogy (rablás, etetés, itatás) bekerülni a rendszerbe, hogy megfertőződjenek.

Amúgy egyáltalán arra is van statisztikád vivaldi, hogy odafönt koncentráltabban van a nyúlós mint máshol???

Jut eszembe: mi is mondhatnánk, hogy a lenti méhészek onnan hozzák minden évben tőletek. Nem pedig ők viszik oda!!! És ebben is van logika! Szóval ez ilyen...

Természetesen az akác végi pörgetés szerintem is egy bolondokháza ott fent. Én ezt igyekszem is elkerülni ha tehetem, abban a formában, mint az sokaknál zajlik.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2010.01.12. 21:56 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Vivaldi!

Sajnos megint nem szabad hagynom, hogy butaságok terjedjenek:
Az egyetlen ésszerű magyarázat már le lett írva, csak te szépen figyelmen kívül hagyod, ami nem a te igazadat bizonyítja.
Elöször is: a méh.e.ü. vizsgálatok ált aug. szept. hónapban történnek. Ugye ekkor derülnek ki a betegségek (persze ezen lehetne inkább polemizálni, hogy miért én veszem észre és miért nem a méhész de mindegy) na most: ezután megindul egy folyamat, ami jó esetben teljes égetéssel, de azt hiszem a pénzhiány miatt egyre inkább csak részleges égetéssel zárul (figyelj,mert ez is oka a szaporodó kórságnak). Ezután el kell telni annak a bizonyos 60 napnak, amiről Tsanyi itt ír:
tsanyi írta:
A méhegészségügyi zárlat feloldásáról alapfokon:

A zárlatot akkor lehet feloldani, ha az utolsó fertőzött méhcsalád elégetése után 60 nappal tartott ellenőrzéskor nem találnak fertőzött családot.
Abban az esetben ha, mint ez sokszor megesik, az égetés után 60 nappal nincs fiasítás a családoknál, akkor ugye nincs mit vizsgálni, nem lehet feloldani a zárlatot.
Ilyenkor áthúzódó zárlatról beszélünk. Ilyenkor a tavasz is zárlattal indul. Mi a teendő?
Ilyenkor a vizsgálatot a tavaszi első fiasítás megjelenésétől számított hatvan nap után kell megejteni, és feloldani a zárlatot. Rosszabb esetben újra égetés és zárlat ha tavasszal akár egyetlen családnál is találnak.....
A jogszabály azonban a méhészek érdekeit is figyelembe veszi. Nem lehet egy adott terület zárlatát indokolatlanul a főhordásig kinyújtani, ezért ad a tavaszi vizsgálat elvégzésének egy végső határidőt: április 30.

Jogásznyelven is megtalálható ez: 70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet 29. §
link: http://www.omme.hu/portal/download/jog/70_per_2003.doc
:ugeek: Most talán sikerült mindenki számára érthetően leirnom.



Innen kezdve, azt hiszem teljesen világos mindenki számára, aki elfogulatlanul számba veszi a tényeket, hogy miért épp áprilisban van a legtöbb zárlat feloldás.
Ehhez még az is hozzájön ( a mi szászberki esetünk is élő példa erre,mert teljes égetés volt) hogy már hamarabb is fel lehetne oldani, csak a hatóság se csipkedi magát, mert minek, viszont ahogy közeledik az akác természetesen a méhészek kezdik firtatni,hogy mi van már, hisz régen letelt a határidő.
Szóval mielőtt összeesküvés elméleteket gyártunk, és alaptalanul vádolunk embereket(méhészt, eü-st,hatóságit), meg kéne nézni mi van valójában a gyakorlatban.

Az hogy miért van ez a nagy esetszám emelkedés? Nézd meg mióta nem használják a méhészek a kakasost!!!

Én saját szememmel láttam olyat vagy 10 éve, amikor a méhész bizonyos okok miatt, későn kezdte meg az őszi etetést. Persze az akkoriban nagyon sokaknál szokásosan kakasos is volt a kajában, de közben én megtaláltam a nyúlóst nagyon sok családban. Ezután elutazatam, és húzódott az ügy. Mintavételre csak azután került sor, hogy hazaérkeztem. Szinte nem voltak első ránézésre betegek a családok, amiket előző ellenőrzéskor bejelöltem. Új beteg sejtek, egyszerűen nem voltak. csak a sok pörk.Azt meg még a gyakorlott szem is csak akkor látja, ha keresi. Különösen idősebb lépeknél.
Sajnos mondhatom, hogy igen nagy gyakorlatra tettem szert a nyúlós megállapításában. Az utóbbi évek eseteiben, egyetlen egyszer sem tévedtem. A labor minden egyes megállapításomat visszaigazolta, akár pro akár kontra.
Elég sokat foglalkoztam is a nyúlóssal minden tekintetben. Felbukkanása, terjedése, megszünése. És nem elméleti síkon. Szigoruan csak gyakorlatban.
Épp ezért azt gondolom, tévúton jártok ahogy a helyzetet kezelni szeretnétek, de lelketek rajta!Másik hsz-ben folytatom mi az én véleményem a nógrádi helyzetről!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tükör 2010.01.12. 22:23-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2010.01.12. 21:55 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
dr.Cserényi Péter írta:
Egyre több méhész használ – érthetetlen módon – tiltott antibiotikumot.

Az idézet nem a Fórumból való, hanem az Aurelius által belinkelt online újságból. Azt gondolom, hogy a magyar méhész van annyira értelmes, hogy felmérje mit kockáztat az antibiotikum etetésével. Ezért szerintem indokolatlanul nem adja. Vagyis a háttérben olyan dolog van, amitől jobban fél, mint a lebukástól.

dr. Cserényi Péter írta:
Ezért, a következő határozatot hozta az OV: A Magyar Mézkereskedők és Mézcsomagolók Egyesületével együttműködve az Országos Magyar Méhészeti Egyesület minden lehetséges lépést megtesz azon méhészek ellen, akik mézében antibiotikum van.


Azt gondolom,hogy ez rendben is van. De az nagyon nincsen rendben, hogy semmiféle intézkedés nem történik annak érdekében, hogy az okokat felszámoljuk. Ezért, szeretnék a következő javaslattal élni : ha komolyan veszem azt, hogy az OMME és a Mézkereskedők és Mézcsomagolók egyesülete valóban tenni akar valamit,akkor utóbbi egyesület minden méhésztől származó mézmintáját vizsgáltassa meg nyúlós költésrothadás spóraszámra.(Talán olcsóbb megoldás, mint a visszaküldött tételek ára). A vizsgálatokat az OMME a német (vagy más egyéb országok) vizsgálati módszereiről való tájékoztatással indítsa be az Állategészségügyi Intézetekben, ha nincs rá fogadókészség, akkor külföldön vizsgáltasson. Hozzanak létre közösen egy adatbázist, amelyeket a klinikai nyúlós költésrothadás miatti esetekkel összevetve feltérképezik a rejtett betegséggócokat. A hatóság ezen adatokat figyelembe véve szervezze meg a spóravizsgálatok alapján gyanúsnak minősíthető méhészetek alapos klinikai vizsgálatát.
Aki hallja adja át !

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cerana 2010.01.12. 21:57-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2010.01.12. 21:10 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
bebe írta:
Vivaldi!
Ha valami eget verő hülyeséget írtam volna, már több méhegészségügyis felháborodott volna soraim olvastán és itt sorakoztak volna a hozzászólásaik. Nyugi. Amit írtam azt a tapasztalatom alapján írtam.

Igaza van Cerananak, hogy néha 10-15 községet lezárnak. És - én teszem hozzá, hogy - rendszerint későn és rosszul. Mert aki ott volt a fertőzött állomány közelében az már hetedhét határon túl van, de egy távolabbi állóméhész meg nem tud semmit tenni, ő zárlat alá kerül, pedig nyilvánvalóan nem azonos legelőre jár a két méhállomány, tehát nem valószínű az fertőződés sem.

A zárlatoknál jogszabály, körző, vonalzó működik nem pedig az ész. Kezdetén mindenki pánikol. Aztán persze lassan győz a józanság, amikor a kárfelmérés során a kezdeti pánik elmúlik.

Tapasztalatom szerint a nyúlós egyik méhállományról a másik méhállományra elég lassan és nehezen terjed. De állományon belül az eszközökkel, pergetéssel, lépcserével, le és ráröpítéssel, tehát a méhészeti technológiáinktól függő sebességgel, de elég gyorsan terjed. És éppen ezért írtam, hogy gyors méhegészségügyi beavatkozásra, ugyanakkor rövidebb idejű és kisebb területű zárlatokra lenne szükség.

Szerintem meg túl gyorsan oldják fel a zárlatokat főleg áprilisban, mert májusban virágzik az akác. Ott is feloldják ahol indokolt lenne a további zárlat. Ha gondolod indokolom adatokkal, ha nem hiszed, nézd meg az omme oldalon az áprilisi zárlatok feloldását. Így hordják szét az országban a nyúlós költésrothadást, ezért emelkedik Szeptemberre ugrás szerűen a fertőzött helységek száma. Ez az egyetlen elfogadható magyarázat. Vagy, szerinted van más életszerű magyarázat is?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2010.01.11. 19:49 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
Vivaldi!
Ha valami eget verő hülyeséget írtam volna, már több méhegészségügyis felháborodott volna soraim olvastán és itt sorakoztak volna a hozzászólásaik. Nyugi. Amit írtam azt a tapasztalatom alapján írtam.

Igaza van Cerananak, hogy néha 10-15 községet lezárnak. És - én teszem hozzá, hogy - rendszerint későn és rosszul. Mert aki ott volt a fertőzött állomány közelében az már hetedhét határon túl van, de egy távolabbi állóméhész meg nem tud semmit tenni, ő zárlat alá kerül, pedig nyilvánvalóan nem azonos legelőre jár a két méhállomány, tehát nem valószínű az fertőződés sem.

A zárlatoknál jogszabály, körző, vonalzó működik nem pedig az ész. Kezdetén mindenki pánikol. Aztán persze lassan győz a józanság, amikor a kárfelmérés során a kezdeti pánik elmúlik.

Tapasztalatom szerint a nyúlós egyik méhállományról a másik méhállományra elég lassan és nehezen terjed. De állományon belül az eszközökkel, pergetéssel, lépcserével, le és ráröpítéssel, tehát a méhészeti technológiáinktól függő sebességgel, de elég gyorsan terjed. És éppen ezért írtam, hogy gyors méhegészségügyi beavatkozásra, ugyanakkor rövidebb idejű és kisebb területű zárlatokra lenne szükség.

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vivaldi
HozzászólásElküldve: 2010.01.11. 19:16 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Előrebocsátom, hogy messze nem tartozom azok közé, akik azt gondolják, hogy ez így jól van. Csak az a gondom, hogy a hiteles statisztika az lenne, ha közölnék, hogy ennyi méhészet, ennyi méhcsaládjában állapítottak meg tíz évre visszamenőleg nyúlós költésrothadást. Mert az általad említett statisztikában nagyon sokszor keveredik az, hogy egy eset miatt felsorolnak tizenöt községet, míg egy másik megye úgy szolgáltat adatot, hogy falu neve mellé csillagot tesz, és azt mondja, hogy innen 5 km sugarú körön belül van zárlat. Mindemellett én is úgy érzékelem, hogy az utóbbi években tényleg megnőtt a nyúlós esetek száma. Viszont a tavaszi és őszi esetszám közötti természetes különbség okáról is írtam már a zsúfolt méhlegelők topicban.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2010.01.11. 16:43 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
bebe írta:
Vivaldi írta:
Nem tudom de nekem ez nem tetszik.Főleg azért nem mert a három velünk határos községből, kettőben most is zárlat van, és egyben a múlt évben volt.
Nekem se tetszik a nyúlós miatti zárlat, de nem hisztizek miatta. Szerintem azzal nem lenne kevesebb zárlat 2010-ben, 2011-ben vagy 2012-ben, ha majd még májusra sem oldanák fel.
Szerintem a zárlat elrendelése nem sokat segít a terjedés megakadályozásán, mert mikor elrendelik, akkor rendszerint már késő. Szerintem nem is kéne olyan sokáig fenntartani, ahogy elő van írva. ÉS TALÁN, de ezt már csak halkan mondom, hogy mindig túl nagy területet és sok méhállományt helyeznek zár alá. Szerintem amikor a fertőző forrást megtalálják és az égetés stb. megtörténik, már nem kéne sokat vacakolni a zárlattal.

Most ugye provokálsz csak, és nem gondolod komolyan?
Tény, a mostani eljárásnak sincs eredménye, erre akartam rámutatni. És azt hiszem hisztizni fogsz, amikor a környékeden, vagy nálatok állandóan lesz zárlat. Nem tudom mi lenne akkor, ha azt csinálnák amit javasolsz, illetve tudom, és meg is jósolom, beállna és lehet hogy így is beáll a, káoszból csőd állapot. Amit beszélsz az egyszerűen átgondolatlan. Nem is tudom erre mit mondjak? Te azt javaslod hogy dobjuk a gyeplőt a lovak közé. Mit gondolsz meddig ad kártérítést az állam? Elmondanám már azon gondolkodnak hogy megszüntetik. Ha betegség ebben az ütemben terjed, egyszerűen nem lesz rá pénz. Itt a terjedés üteme a lényeg. Tíz éven belül eljutunk addig hogy több lesz a zárlat mint a szabad hely. És akkor mi lesz? Betiltják a vándorlást? Hiszen, mint látható, a leroggyant méhegészségügyi felelősi rendszer már nem képes szinten tartani sem a betegség terjedését. Vagy antibiotikumozunk? A magyar méz most azért keresett mert nincs benne antibiotikum. Nos akkor szerinted, ne is legyen zárlat mert az zavar téged. Elmondanám ez barátom véresen komoly dolog, csak még nem jöttél rá. De majd rá jössz.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2010.01.10. 21:26 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
Vivaldi írta:
Nem tudom de nekem ez nem tetszik.Főleg azért nem mert a három velünk határos községből, kettőben most is zárlat van, és egyben a múlt évben volt.
Nekem se tetszik a nyúlós miatti zárlat, de nem hisztizek miatta. Szerintem azzal nem lenne kevesebb zárlat 2010-ben, 2011-ben vagy 2012-ben, ha majd még májusra sem oldanák fel.
Szerintem a zárlat elrendelése nem sokat segít a terjedés megakadályozásán, mert mikor elrendelik, akkor rendszerint már késő. Szerintem nem is kéne olyan sokáig fenntartani, ahogy elő van írva. ÉS TALÁN, de ezt már csak halkan mondom, hogy mindig túl nagy területet és sok méhállományt helyeznek zár alá. Szerintem amikor a fertőző forrást megtalálják és az égetés stb. megtörténik, már nem kéne sokat vacakolni a zárlattal.

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2010.01.10. 20:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
márna írta:
kolias írta:


Hülyeség ellen nincs orvosság, meg aztán ugye égetés előtt nálunk a hatósági állatorvos bejelenti a jegyző melett a Tűzoltóságra is a dolgot, nehogy vakriasztást kapjanak.....

De lehet hogy gazdagabb környéken előre odakészítík a fát is, hogy biztosan be lehessen gyújtani :D, meg elég parázs legyen a szalonnához :D !

Jó, a dolgoknak az egyik fele vicc, de a másik (bejelentés) komoly és megszívelendő!

n a szóval uraim a tények. 2005 márciusától érdemes megnézni a dolgot amikor is, Magyarországon és ezt nem írom, le külön ezentúl a zárlat alatt lévő
helységek száma 48db volt, vehetjük ezt normálisnak is,
mert 2005 szeptemberében is csak 27 zárlat lett. A közti idővel ne is foglalkozzunk mert a zárlat alatt lévő helységek száma,
2006 szeptemberében csak 68 helység ami egy kis emelkedés szóra sem érdemes.
Az első jel hogy valami nagyon nincs rendben 2007-ben jelentkezett. Ekkor ugyanis a
tavaszi 78 zárolt helységből,
szeptemberre 237db zárolt helység lett.
Na itt van a kérdés itt mi történt. Valami biztos hogy történt amiről azóta nem beszélt még senki. De folytatom. Ez valahogy eltűnt és
2008 Szeptemberében 99db zárlat lett.
Ez a 99db zárlat, Áprilisra 56db, majd láss csodát,
Májusra 19 db lett, Emlékeztetek mindenkit, Májusba nyílik az akác.
Na és itt eljött az év 2009 szeptembere, illetve a mai napi állapot, amikor is a zárolt helységek száma bizony........210db.
Tehát az idén aztán csúcsot javítottunk, míg 2007-ben csak 3 szorosára,
2009-ben 11 szeresére javítottuk, a nyúlós költés rothadással fertőzött helyek számát.
Nem tudom de nekem ez nem tetszik.Főleg azért nem mert a három velünk határos községből, kettőben most is zárlat van, és egyben a múlt évben volt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.12.17. 18:03 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.11. 19:16
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
kolias írta:


Látszik, hogy szakember írta:lángra lobbantak a méztől, az irtásra ítélt méhállományt tartalmazó faketrecek :D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.12.14. 15:41 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.28. 12:11
Hozzászólások: 536
Tartózkodási hely: Felsőszentmárton, Baranya
kolias írta:


Hülyeség ellen nincs orvosság, meg aztán ugye égetés előtt nálunk a hatósági állatorvos bejelenti a jegyző melett a Tűzoltóságra is a dolgot, nehogy vakriasztást kapjanak.....

De lehet hogy gazdagabb környéken előre odakészítík a fát is, hogy biztosan be lehessen gyújtani :D, meg elég parázs legyen a szalonnához :D !

Jó, a dolgoknak az egyik fele vicc, de a másik (bejelentés) komoly és megszívelendő!

_________________
Ne próbáld, csináld!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.12.14. 09:32 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.10. 18:03
Hozzászólások: 586
Tartózkodási hely: Zselic
Amikor túl nagyra sikerül a tűz.
http://www.szon.hu/hirek/im:szon:crime/ ... 2-08013704

_________________
Az éttermek dohányzó és nem dohányzó részre osztása olyan, mintha
a strand medencéjét belehugyozós és nem belehugyozós részre osztanák!

http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10007
http://www.meh.extra.hu/gallery/index.php?cat=10092


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.15. 12:25 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Piglertibor!
A CCD topikban válaszolok.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.14. 08:32 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
piglertibor írta:
üdv.!A nyúlós költésrodhadáshoz semmi köze a méhpatikának,az ellen a tűz a alegjobb gyogyszer,.


Ezt itt aki neked válaszolt mindenki tudja. Csak azt nem tudta mindenki, hogy te is tudod...
Na ezért kell minden kérdést a neki megfelelő topikban feltenni.
Egyrészt nincs félre értés, másrészt nem születik ennyi off hozzászólás egy fontos topikban.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.14. 07:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.07.26. 19:10
Hozzászólások: 180
Tartózkodási hely: Bodajk
üdv.!A nyúlós költésrodhadáshoz semmi köze a méhpatikának,az ellen a tűz a alegjobb gyogyszer,nehogy fertőzz vele!!!Méhpatikát tavaszi serkentö etetéshez használnám,nézzetek utána mit tud a szer.Azt hittem valaki használta már közületek,és a tapasztalatra lettem volna kíváncsi.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.13. 23:46 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.28. 12:11
Hozzászólások: 536
Tartózkodási hely: Felsőszentmárton, Baranya
[quote="PappL De a méhész túléli 8-)[/quote]


Nem tudom milyen nyavalya ez a Méhpatika, de még szerencse, hogy habár nem gyógyítható azért a méhész túléli :D ! De mi lessz a méhtartókkal :ut ?[/quote]

Magyarázkodnom kell :oops:
Mivel a nyúlós topicban tette fel a kérdést, sőt az előző kérdés is hasonló irányú volt, úgy gondoltam még mindig azt akarná meggyógyítani 8-)[/quote]


Dehogy kell! :D Ha valamit direkt félre akarunk érteni azt félre is értjük. :D :D :D

_________________
Ne próbáld, csináld!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.13. 19:56 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.11. 19:16
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
márna írta:
PappL írta:
piglertibor írta:
üdv.!A méhpatikáról mit tudtok?

Értsd meg , hogy nem gyógyítható!
De a méhész túléli 8-)



Nem tudom milyen nyavalya ez a Méhpatika, de még szerencse, hogy habár nem gyógyítható azért a méhész túléli :D ! De mi lessz a méhtartókkal :ut ?


Magyarázkodnom kell :oops:
Mivel a nyúlós topicban tette fel a kérdést, sőt az előző kérdés is hasonló irányú volt, úgy gondoltam még mindig azt akarná meggyógyítani 8-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.13. 19:35 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.28. 12:11
Hozzászólások: 536
Tartózkodási hely: Felsőszentmárton, Baranya
PappL írta:
piglertibor írta:
üdv.!A méhpatikáról mit tudtok?

Értsd meg , hogy nem gyógyítható!
De a méhész túléli 8-)



Nem tudom milyen nyavalya ez a Méhpatika, de még szerencse, hogy habár nem gyógyítható azért a méhész túléli :D ! De mi lessz a méhtartókkal :ut ?

_________________
Ne próbáld, csináld!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.13. 18:22 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.11. 19:16
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
piglertibor írta:
üdv.!A méhpatikáról mit tudtok?

Értsd meg , hogy nem gyógyítható!
De a méhész túléli 8-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.13. 18:16 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.07.26. 19:10
Hozzászólások: 180
Tartózkodási hely: Bodajk
üdv.!A méhpatikáról mit tudtok?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.10. 12:45 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Semmilyen gyógyszer nincs engedélyezve, sem a megelőzésére,sem a gyógyítására.
Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport...

Azaz: tegyél meg minden tőled telhetőt, hogy egészséges,erős családjaid legyenek. Igyekezz mindenkitől a lehető legtávolabb lepakolni,lehetőleg a te méheidet se rabolják, meg a te méheid se raboljonak (ez utóbbi nem eccerü), és reménykedj!!!!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.10. 08:33 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.07.26. 19:10
Hozzászólások: 180
Tartózkodási hely: Bodajk
Üdv.!Ronda egy betegség,hogyan lehet megelőzni,milyen gyógyzer kell hozzá?Magam szaporítom a méheimet,én csinálom a paptáraimat,és nem szeretnék egyet sem eltüzelni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.08. 12:32 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.08.14. 20:08
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Jász-Nagykun-Szolnok
Láttam már sok barbár fogást méhészek között, sőt több ilyen konfliktust kell kezelni szerintem sok méhésznek. Egyébként ki az aki nem csinált még bakit, na de a szabadban etetni????????
Nincs körülmény, van amit nem lehet csinálni, és reklámozni ennyi.

Nem szeretném ha rabolgatni járnának méheim, főleg nagycsaládos, vagy hanyagolt méhészetbe.

Nekem mindegy mit csinálnak a kolégág csak azt tegyék úgy hogy az én, és szerintem mások méhészetét ne zavarja, legfőképp kárt ne okozzanak.

A településünk körül mindaddig nem volt nyúllós, míg néhány éve egy konténeres kolléga akác után gányolt, 5 km-re, csak éppen a település méhei arra tájoltak, 5 méhész megkapta a nyullóst. Repcét általában 8-10 Km-re ültetnek, hihetetlen mégis repce virágport hordanak és jobb években repce mézet lehet pergetni.
__________________

Tisztelt K.László:
Teljesen felháborít hogy az alapos okú hozzászólásom letörölte az oldalról személyes okok miatt.
Ha felszólít én magam írtam volna át. Ez szemét munka volt.
Nem szócsatára és személyeskedésre iratkoztam fel, hanem eszmecserére és nem az észt osztom hanem leírtam a tapasztalataim na és a dühöm, ami nem ok nélküli, és remélem épül valaki.
Kedves nagyon szuper méhész úr remélem tanulhatok öntől és én is igazi méhész lehetek.

Igaza van, "elavult kasokban" méhészkedem, parányi huszonéves méhésztapasztalatom eltörpül másoké előtt, és emiatt veszek részt itt. Ha úgy érzem nem tanulok a fórumon és sokan leszólnak majd, vagy netán nem a tapasztalatszerzés érdekében van a fórum, abbahagyom.

Vállaltam a nevem ez biztosít hogy nem zavarkodni szeretnék.
Csak annyit hogy méhekkel a bölcsőmben születtem, én 1990 óta méhészkedem, apám 45 éve, a nagyapám meg egész életében, mindig becsületesen, összhangban a méhészekkel.

""párcsaládos méhész lehetsz!? Netán rakodókasos???""
Ne szóljon be ilyen hülyeséget, főleg ha az személyes okok miatt van, hanem cáfolja meg írásom, okítson ki ahogy azt egy becsületes embertől íllik!
Ha tudtam volna kinek írjak én is úgy teszek, na de ez így sokkal jobban sült el.

Ha annyira jó az a külső etetés akkor miért vette le az oldaláról?

Tudja ha engem letolnak én tudomásúl veszem, és elismerem, ellenben önnel.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.06. 20:59 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.06. 20:39
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Heves-megye
Csak tanulság képpen írom le. Tavaly Imrehegyen voltam dohányon, egyik nap szétnéztünk a környéken, hogy milyen a virág. belebotlottunk egy "méhészetbe": A kinyalatni való lépek kupacokban imitt amott, a friss fedelezés kiöntözve keretfedőkre...júúújjj. Tábla sehol méhész sehol. Este húztunk is a sunyiba. És milyen "érdekes" ősszel már zárlat volt Imrehegyen.

_________________
http://www.egrimeheszbolt.hu/bolt/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.06. 16:23 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
K.László írta:
Látom sok bakit megjárt méhész vagy. Lehet, hogy ezért óvsz mindenkit. Körülményeket nem ismerve mondod a véleményed. Ezért levettem az oldalamról a „borzadályt”. Írásaid alapján párcsaládos méhész lehetsz!? Netán rakodókasos??? Hírtelen berobbanva keményen osztod a tanácsokat a fórumon.

:re :merg

Szia László!
Nagyon szép a weboldalad és a képek alapján a méhészeted sem akármilyen .......
Valószínűleg én is csak kis méhész vagyok a ~100 családommal hozzád képest, de egyetértek én is a méhésztárssal (attól függetlenül, hogy fásládában vagy virágtartóban méhészkedik-e).
A külső etetést részemről is nagyon kockázatosnak tartom ..... attól függetlenül, hogy tudtoddal 3km-en belül nincs más méhészet.
Eü. szempontból pont ellentétes azzal pl amit a fedett itatóddal szeretnél elérni, ami szerintem követendő példa lehet! http://www.mehesz.aspnet.hu/!belso!/Kep ... ImageID=96

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.06. 14:17 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.05. 09:34
Hozzászólások: 60
Tartózkodási hely: Kisszállás
Látom sok bakit megjárt méhész vagy. Lehet, hogy ezért óvsz mindenkit. Körülményeket nem ismerve mondod a véleményed. Ezért levettem az oldalamról a „borzadályt”. Írásaid alapján párcsaládos méhész lehetsz!? Netán rakodókasos??? Hírtelen berobbanva keményen osztod a tanácsokat a fórumon.

:re :merg

_________________
http://www.mehesz.aspnet.hu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.06. 11:45 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.08.14. 20:08
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Jász-Nagykun-Szolnok
Írtam nem szeretnék lejáratni senkit, de a külső etetés minden képen helytelen.

Másik így is sok kellemetlenséget okoznak a méhészbakik. Nincs szükség ilyen labilis technológiára.

A vizes itató folyamatosan csepeg folyik le a földre és tisztul, ha spóra kerül is oda, nagyrészt lemossa az álandó csepegő víz.

A külső etetőben valósággal fürödnek a méhek és mindet elhordják.
Szerintem minél többet kell megtenni a betegségek féken tartására.
Sok kicsi sokra megy.
Valamint ez az etetési forma kiegyensúlyozatlan, mert egyes családok nem rablóak mások meg akár 10szer annyit elhordhatnak.

A méhek hozzászoknak hogy a természetből a virágokon kívül is találnak édes táplálékot, és emiatt folyamatos kutatás, édes nedü guberáláshoz vezethet évek multán. Saját méheimen megfigyeltem ezt már hogy néhány év alatt képesek módszert váltani.
Nem igazán lenne jó ha méheink mindenfelé a lakásokban keresgélnének.

A belső etetés hasonló a lép leszakadásához és a szörp elhordása valójában helyreállító munka, a méhlakás javítása karbantartása, ez nem ösztönzi hogy a szabadban édes leveket keresgessen.
Manapság mikor több 100 méhcsalád van kicsi helyen mindíg próbálkoznak a méhek virágon kívüli élelemforrást keresni ne erősítsük ezen hajlamukat, hanem pont fékezzük.

A tudatos méhész igyekszik a rossz tulajdonságokat fékezni.

Egyébként örülök a kolléga méhészoldalának, biztosan sok fáradtságba került.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 18:34 
Nem vagyok benne biztos, de mintha úgy emlékeznék, hogy a méhek kültéri etetése méhegészségügyi okok miatt tilos.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 16:33 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
A vadon élő rajokról nem is beszélve.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 16:17 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.06. 20:39
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Heves-megye
Egyszer lessz ami sose volt.... Pl. valaki környékeden "méhészkedni" kezd, és vesz 10 beteg családot. Orosz rulett amit csinálsz.

_________________
http://www.egrimeheszbolt.hu/bolt/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 16:00 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.05. 09:34
Hozzászólások: 60
Tartózkodási hely: Kisszállás
Örülök a véleménynyilvánításnak, ha bíráló is. A kültéri etetésről több méhésznek kedvező a tapasztalata. Én is mostani beteleltetésnél próbáltam ki. A tapasztalataimat leírtam itt: http://www.mehesz.aspnet.hu/Ismeret/Default.aspx Háromkilóméters röpkörzeten belül nincs méhészet, így minimális a betegségek áthurcolása. Természetesen se, az én se a szomszédos méhészetekben nincs beteggyanús család. Ezt az etetési módott én se ajánlom kezdőknek.
A képből kinagyítottam egy részletett, ott látszik, hogy nem hullák!!
Ha betegség volna az állományba az itatókról is, terjedne, ott is hasonló tömegű méh van. A rablás kialakulásának kisebb az esélye, mint a kaptárban etetéskor. Így gyengébb, anyátlan családoknál se illatozik egésznap a szirup! Az etetés nem egész nap tart, csak kb. másfél-kettő óra! Ha elfogy a szirup csak egy-két lézengő méhet lehet látni az etetők körül. Szerintem, ha megvannak a feltételek kevésbé veszélyes, mint a kaptárban az etetés. Így egyszerre kezdődik, és egyszerre fejeződik be. Nem kell hosszabb ideig az állomány egy részét etetni.

_________________
http://www.mehesz.aspnet.hu


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára K.László 2009.11.07. 07:09-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 14:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
ligustica írta:
De valóban mennyivel nagyobb a kockázat ,méhegészségügyileg mint itatáskor?A rablást kivéve.

Szerintem sokkal nagyobb a kockácat. Vízlelőhely a legtöbb méhészet pár kilométeres körzetében nagy valószínűséggel található. Így arányaiban egy vizes itató jóval kevesebb méhet vonz oda más méhészetből. És azért a rablást se hagyjuk ki ilyen nagyvonalúan, mert abból van csak igazán nagy baj!
Hordástalan időszakban élelem (szirup) külső etetése magyarországi viszonyok között szerintem felelőtlenség, mivel aligha tudom elképzelni azt, hogy van olyan hely itthon, ahol röpkörzeten belül ne lenne más méhes. Persze lehet, hogy tévedek, mert a kollega a honlapja szerint a délalföldön méhészkedik, nem ismerem azt a vidéket. Előfordulhat, hogy van néhány hely, ahol ez megvalósítható, de semmiképpen sem általánosan alkalmazható.
Mindenesetre mifelénk szóba sem jöhet ez az etetési mód.
Én is úgy gondolom jobb, ha a kezdő méhészekben is tudatosul ennek az etetési módnak a veszélye, nehogy a látszólagos egyszerűsége, olcsó eszközigénye miatt egyből ebben gondolkodjon és terjedni kezdjen mindenfelé!

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 13:57 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.08.14. 20:08
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Jász-Nagykun-Szolnok
Úgy látom Magyarországon történik az előző borzadály. :re :merg
Ezúttal kérek minden kezdő és nem hozzáértő méhészt a külső etetést feltétlenül mellőzze, ugyanis nemcsak saját méheit eteti, hanem akár 5km-es környezetben, és ha netán fertőző betegség van szétterjesztheti más és saját méhei között.

Nem akartam a kolléga hírnevét rontani, de ez már kíván reakciót.
Az kell még hogy a kezdők elkezdjék használni.


A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára szenteinorbert 2009.11.06. 12:00-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.04. 19:34 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 06:06
Hozzászólások: 514
Tartózkodási hely: Vaspör
Robi írta:
szenteinorbert írta:
Így kell a méhbetegségeket megelőzni:
http://www.mehesz.aspnet.hu/!belso!/Kep ... mageID=128


Ez sem Magyarországon készült kép....vagy legalábbis bízom benne, hogy nem.

De igen.De valóban mennyivel nagyobb a kockázat ,méhegészségügyileg mint itatáskor?A rablást kivéve.A méhek etetése topicban a kolléga elmondhatná a véleményét,mert szerintem nála működik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.04. 15:03 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
Nem hullák, ezek csak szivogatnak.
De ne legyetek naivak. Egy itatón is tökéletesen össze lehet keverni és szét lehet osztani a kórokozókat. Persze én is gyalázatosnak tartom ami itt van.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.04. 14:58 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
szenteinorbert írta:
Így kell a méhbetegségeket megelőzni:
http://www.mehesz.aspnet.hu/!belso!/Kep ... mageID=128


Ez sem Magyarországon készült kép....vagy legalábbis bízom benne, hogy nem.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.04. 14:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Jól látom méhhullák vagy mi ez Norbert?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.11.04. 14:07 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.08.14. 20:08
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Jász-Nagykun-Szolnok
Úgy látom Magyarországon történik ez a borzadály. :re :merg
Ezúttal kérek minden kezdő és nem hozzáértő méhészt a külső etetést feltétlenül mellőzze, ugyanis nemcsak saját méheit eteti, hanem akár 5km-es környezetben, és ha netán fertőző betegség van szétterjesztheti más és saját méhei között.

Nem akartam a kolléga hírnevét rontani, de ez már kíván reakciót.
Az kell még hogy a kezdők elkezdjék használni.

Csatolmány:
KepetBe.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


A hozzászólást 6 alkalommal szerkesztették, utoljára szenteinorbert 2009.11.06. 12:15-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.10.30. 20:23 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.16. 08:36
Hozzászólások: 659
Tartózkodási hely: Kalocsa
kissamu írta:
Amellett még esély lehet egy áthuzódó zárlatra


No ezt így össze is hozták.

Üdv. jani bátya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.22. 21:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Hát ezt az ellenállás dolgot én is észlelem. Nem a család erősségétől függ szerintem, hanem a tisztogató hajlamtól. Legutóbbi átvizsgáláskor találtam egy beteg családot. Néhány sejt nyúlt. Rá egy nappal a méhügyissel egy sejtet sem találtunk betegnek. Gyönyörű család, szépen dolgozik, szinte elhittem, hogy rosszul láttam multkor. Lemintáztuk, sajna pozitív lett. Ennyit a szemrevételezéses vizsgálatról! Egyébként sokan írják, hogy a szagra figyeljünk, mert azzal jár. Hát szerintem ha akkor van észrevéve, amikor már büdös, akkor az gáz. Egyébként ki hohy áll fiassal? Nekem 2-3keretben van már csak. Az is a folyékony etetés miatt.Szóval nem sok idő van a végére járni. Nálam tuti áthúzódó zárlat lesz. :(

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.22. 11:59 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.08.17. 17:13
Hozzászólások: 29
Tartózkodási hely: Baranya
.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tamás 2010.02.14. 06:55-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.21. 20:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
zsolti írta:
beekeeper írta:
Más: régi fórumon szó volt róla (nem tudom igaz-e), hogy valamilyen szinten minden családban megtalálható a spóra, de menedzselik a családok.


Igen, ez egy örök téma. Szerintem nem igaz.


Azt én sem tudom, hogy ez igaz e, de az biztos, hogy ha a testvércsaládokból (amelyeknél azonos származású anyák vannak) egy család a fertőzés jeleit mutatja, akkor érdemes azt a vérvonalat fokozottan kontroll alatt tartani . Mert esetleg fogékonyabb lehet a nyúlósra. Ezért is érdemes valamilyen kaptárjegyzetet használni, hogy tudjuk melyik anya honnan van, melyik kaptárban vannak még testvérei.

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.21. 15:41 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 03:59
Hozzászólások: 1006
Tartózkodási hely: Zimány
Kimberli1 írta:
Sziasztok!

Találtam egy térképet az alábbi linken, itt meg lehet nézni, hol van nyúlós miatti zárlat az országban, megdöbbentő, hogy milyen sok helyen. De sajnos ez sem naprakész, hiszen pl. Berettyóújfalu sincs rajta..
http://vandormehesz.extra.hu/news.php
Az OMME honlapja meg még régebbi adatokat tartalmaz, mert ott 2009. áprilisi a legújabb jelentés..
Kim

Sajnos igazad van de Én csak a beküldött adatok alapján tudom a térképet frisíteni. Eleinte többen küldtek de mára már csak 1 ember maradt aki ezt megteszi.

_________________
Feri


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.21. 12:09 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.09.11. 08:02
Hozzászólások: 16
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
Sziasztok!

Köszi az együttérzés, szombaton átnéztük a családokat, új beteget szerencsére nem találtunk. Túl vagyunk az égetésen, nem volt kellemes:(
Mi is inkább mindent elégettünk, ami érintkezhetett a beteg családokkal, a viaszukkal stb, pl. kerettartó állvány, fedelező állvány, méhleseprő kefe stb.
Most meg reménykedhetünk tavaszig, hogy nem jön elő a többi családnál is.
Krajnainak: Mi Debrecenben lakunk, de a méhek Békés megye határában vannak a Körös partján. Sajnos ahogy hallottam a méh eü.-től most Újfaluban és tőle délre több helyen is zárlat van, nyúlós miatt. Találtam egy térképet az alábbi linken, itt meg lehet nézni, hol van nyúlós miatti zárlat az országban, megdöbbentő, hogy milyen sok helyen. De sajnos ez sem naprakész, hiszen pl. Berettyóújfalu sincs rajta..
http://vandormehesz.extra.hu/news.php
Az OMME honlapja meg még régebbi adatokat tartalmaz, mert ott 2009. áprilisi a legújabb jelentés..
Talán sokat javíthatna a terjedésen, ha valahol naprakész jelentések lennének, tudnák a méhészek, hogy hova ne vigyék a méheket, vagy pl. honnan ne vegyenek családot, kaptárt stb..
Nagytatának: Köszi a tippet, de a kisüsti elmaradt, kisbabát várok, így nem ihatok, bár hozzáteszem, máskor sem szoktam..
Szép napot Mindenkinek!

Kim


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nyúlós költésrothadás???
HozzászólásElküldve: 2009.09.20. 20:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Tamás!

Köszönöm válaszod! Akkor Te már talán túl vagy rajta! Te nem voltál naprán? Nálam a fertőzés napraforgó pergetés előtt lett összeszedve, mert szétkentem. Most várok az eredményre. 26- ot mintáztunk, eddig 91-ből 10 lett pozitív. Azért ez 10% körüli arány, ami már aggodalomra ad okot. A fiasítás meg már minimális, ugyhogy áthúzódó zárlat lesz.... :( Számomra a repce ugrott, de másra sem akarok jövőre szállítani, még ha lehetne is. Elég kellemetlen, hogy mennyi problémát okozok így kollegáknak, hatóságnak. Szerencsére ahol én vagyok - Bodoglár - ott a körzetben csak 1 méhész van, az is messze. Talán nem fertőzök át senkire sem... Ahogy látom, nagy a baj országszerte. Mi lesz így? Ezt már megállítani nem lehet! A szállítást meg ezerszer meg lehet gondolni, bár mellénk is jöhet a betegség, akár hanyagságból, akár csak azért, mert lappangó stádiumban a méhész észre sem veszi.Egyébként szívesen elégetném, -akár kártalanítás nélkül is- a 20%-ot, ha tudnám, hogy azzal megszabadulok tőle...

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1909 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.