Pontos idő: 2024.03.28. 19:55

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1827 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 37  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.30. 09:33 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Bocsánat, de a spanyol módszer hatóanyag csökkenést jelent az eredeti Fumidil B-s verzióhoz képest : az 160 mg bevitelét jelentette egy kezelési ciklus alatt, itt 120 mg-ot javasolt, mert a 160 mg-os adagolás sem hozott jobb eredményt. Az eredeti magyar Fumagillin adag 136 mg/ család, ha az 1 kg-t 250 családnak adták. De nem ez volt a jellemző, mert ez ugye 4 g / család, míg sokan csak 2 g /család adagban adták, ami 69 mg hatóanyag családonként. A két szernek nem azonos a hatóanyag tartalma!
Ami a folyamatos etetést illeti, az szerintem is jobb lenne, csak ebben az esetben figyelembe kell venni a minimális gátló koncentráció fogalmát is, vagyis 120 mg szétosztása 4 hétre, 8-10 szeri alaklommal, esetleg oda vezet, hogy olyan alacsony a hatóanyag szintje, hogy nem éri el a szaporodás gátlásához szükséges szintet. Ugyanekkora mennyiségű hatóanyag rövidebb időn keresztül történő alkalmazása pedig ahhoz vezethet, hogy nem fed át akkora időintervallumot a kezelés, hogy az egyes kezelési sorozatok száma ne legyen több kettőnél. Ugyanis azt látom a legnagyobb problémának, hogy maradéktalanul kirtani nem lehet, csak egy kívánatos szintre lehet leszorítani a jelenlétét, ami beavatkozás nélkül ismét fellángol. Legalábbis az eddigi leírásokból ezt lehetett kihámozni. Véleményem szerint is nagyon fontos év közben alternatív szerekkel megpróbálni szinten tartani a fertőzöttséget, és ezt vizsgálni is laboratóriumban a kijáró és belső méhekkel együtt. Vagy más megoldást keresni: pl. Illés Sándor nevét olvasom a regisztrált fórumozók között. Remélem nem csak az anyanevelőkről szóló statisztika nyomon követése miatt regisztrált. Ugyanis azt hallottam, hogy nála nem tudtak Nosema kísérleteket végezni, mert nem lehetett a kórokozót kimutatni. Szívesen vennénk, ha leírná azt, miképpen méhészkedik, mit használ stb.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.30. 08:08 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Tibor!

Őszintén szólva én is furcsállom azt, amit Spanyolországban állítólag csinálnak. Mindig is úgy tudtam, hogy az antibiotikumok hatásmechanizmusának a lényege az állandóan és folyamatosan adagolt hatóanyag. Na most a hetenkénti lökés szerintem sehogy nem nevezhető folyamatosnak.
Beszélgettem egy méhésszel. Feltette a kérdést: Biztos, hogy a külföldi leírások önzetlenül jót akarnak nekünk? Hiszen mi konkurenciát jelentünk nekik.

Kaposváron elhangzott, hogy az évi két fumagillines kezelés a kívánatos. Nem sok ez egy kicsit? Vagy valakinek az az érdeke, hogy a magyar mézet kitiltsák a piacról? Nem lehetne esetleg évi egyszeri kezelés + a nosema féken tartása immunerősítő tápszerekkel + savasított szirup etetésével?
Szóval legyen is antibiotikum a kaptárban, meg ne is hasson...

Lehet, hogy jobban járunk, ha felkeressük állatorvosunkat, valamint a józan eszünkre hallgatunk! ;)

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.30. 06:52 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Kérdezném a hozzáértőket
A régi fumagilin() és a fumadil B között hatóanyagban adagolásban mi a különbség?
Dr úr szerint a Spanyol módszer szerinti hatóanyag emelést nem tartja helyesnek sokalja a 6 g-ot és a négy hetet is merhogy ez nem Spanyolország.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: bükk
HozzászólásElküldve: 2010.01.26. 14:59 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
De azért az angliai tél nem olyan hideg, mint a kontinentális éghajlatú tél. Feltételezem, hogy kemény fagyokra van szükség a spóra elpusztulásához. Egyébként szerintem a Buckfast pont azért nem alkalmas a mi éghajlatunkon való (akácméz) termelésre, mert az enyhe telekhez adaptálódott.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: cerana
HozzászólásElküldve: 2010.01.26. 13:20 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
Kalifornia időjárása jóval melegebb mint a miénk,nagy méhészetek és összefüggő nagy méhlegelők.
Angliában hűvőssebb az időjárás,igen kis méhészetek vannak,változatosabb méhlegelő.
Méhek itt is ott is eltűnnek,pontosan nem tisztázott körülmények között.

Előadásra visszatérve a spanyol hölgy említette hogy a ceranae-val erősen fertőződött család ősszel sokáig fiasít,esetleg egész télen.
Ez észlelhető.
Itt a fórumon valaki már írt arról hogy a hideg ellenére a fertőzött családok nem húzódnak fürtbe hanem lazán maradnak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.26. 11:07 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
cerana írta:
bükk írta:
Megjegyzem Angliában a Buckfast szűlőhazájában kétszer(2x) olyan gyorsan csökken,tünik el a méhállomány mint Európa más részein.
(cerana,ez válasz a Nosema topikban a CCD-re vonatkozó kérdésedre).
Bükk!Pontosan melyik kérdésre, és mi a válasz ?
Nekem valami szöget ütött a fejembe. Azt hirdetik a buckfast hibridről, hogy jobban bírja a nosemat mint a fajtaméhek. Akkor most mi van Angliában ahol nagyon sok a buckfast? Akkor most mire jó a buckfast? Vajon a buckfast családok pusztulnak ki olyan gyorsan vagy a nem buckfast? Vagy azért pusztulnak, mert a hibrid méhek utódai is ott vannak és azokban olyan ősi tulajdonságok jelentek meg, ami miatt jobban pusztulnak? Igaz egyáltalán, hogy jobban bírja a buckfast a nosemat?

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.26. 09:19 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
bükk írta:
Megjegyzem Angliában a Buckfast szűlőhazájában kétszer(2x) olyan gyorsan csökken,tünik el a méhállomány mint Európa más részein.
(cerana,ez válasz a Nosema topikban a CCD-re vonatkozó kérdésedre).

Bükk!
Pontosan melyik kérdésre, és mi a válasz ?

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.24. 18:02 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
cerana írta:
..Szerintem a kérdés az, hogy mikortól nem engedélyezett? 2007-ben még úgy tudom az volt, mert akkor volt szó róla Jászberényben, hogy ott van ideiglenes engedélye. Meg aztán létezik kerülőút is.

Igen közben megtaláltam a választ.
2008 decembertől nem engedélyezett, de tavaly a méhészek újra kérték az engedélyezését. Egyévi készletet meg biztosan spájzoltak .... ;)
http://www.guadaque.com/index.php?optio ... &Itemid=70

és a Ceva spanyol terméklistáján is szerepel vényköteles szerként 2009 dec. 7-én ...
http://www.ceva.es/corporate_es.nsf/FO_ ... &Expand=13

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.24. 17:56 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.10. 08:09
Hozzászólások: 161
Tartózkodási hely: Észak zala
Szasztok!
Második éve,hogy hasonlót tapasztaltam én is mint Tükör. A napraforgó virágzás első hetében eltüntek a gyüjtő méhek, csak szürke kis bolyhosak maradtak. A kaptárak környékén nem találtam méhhullákat.
Most nem tudom hova varjam a gombot.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.24. 17:47 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
tsanyi írta:
. Az előadásból az jött át, hogy a fumidil már nem engedélyezett.

Szerintem a kérdés az, hogy mikortól nem engedélyezett? 2007-ben még úgy tudom az volt, mert akkor volt szó róla Jászberényben, hogy ott van ideiglenes engedélye. Meg aztán létezik kerülőút is.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.24. 17:39 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Lassan gyűlnek a kérdéseim …
-2005 volt a nagy Spanyol méhpusztulás éve, amit a ceranae számlájára írtak. Ideiglenesen engedélyezték a fummidil-t, kidolgozták az adagolását.
Azóta nem hallottunk hasonló pusztulásról az Ibériai-félszigetről. Az előadásból az jött át, hogy a fumidil már nem engedélyezett.
Akkor most mi van ????????
Kiirtották a cerenae-t? (Nem hinném.)
Más gyógyszert használnak? (Nem említette a hölgy.)
Ezek szerint mégis valahogy együtt élnek a száraz nosemával.
Esetleg az érzékenyebb családok (~50%) elpusztultak és a többi tudja tolerálni?
Vagy a méhpusztulásnak, csak egyik faktora volt a ceranae, és a másik, esetleg, többi ok szűnt meg???? :ugeek:

......... és sokadik kérdés hol puszulnak el a méhek a virágon vagy útközben?

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.24. 16:58 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Ja... télleg az eevtás vót!
Eh' régen láttam már, fel kéne újítani!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.24. 16:55 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Tükör !
Az véletlenül nem Virág elvtárs volt ?
Ami azt illeti, abban igazad van, hogy lehet, hogy csak a töredéke volt az elhullott méheknek a levendulaföldön.
Te is ugyanazt fogalmaztad meg, amit én: a méhek eltűnésében én nagyon elképzelhetetlennek tartok egy olyan ultraspecifikus mérget, ami az idegrendszeren belül csak a tájékozódást károsítja, a mozgáskoordinációt, látást, szaglást, izomműködést pedig nem. Rossz felszívódás, üzemanyag elfogyása már elképzelhetőbb. De ha már ott van a levendulavirágon, akkor miért nem tudja pótolni az elfogyott üzemanyagot, ha rosszabb hatásfokkal is, mint egészséges állapotban, és főleg úgy, hogy addig is kitartott neki. Ezekben a kutatásokban én pont azt hiányolom, hogy valami sivatagféle mesterséges terep kialakításával, adott távolságú méhlegelővel derítsék ki, hogy a méhek útközben vesznek el, a méhlegelőn, vagy ezen a területen kívűl (eltájol).

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.24. 16:20 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Na azt azért nem hiszem, hogy a levendula ültetvényeken elpusztulva megtalát méheket megszámolták volna, így nem állíthatjuk, hogy mind ott pusztult el. Elhullhattak abból sokan akár utközben is.
Mindenesetre jópár éve már, hogy nekem feltűnt mennyi magatehetetlen, gyámoltalan, "kómás" méh szédeleg a virágokon gyűjtési időben.
legelőször napraforgón láttam ilyeneket,meg azóta is azon látok legtöbbet, de láttam már akácon, és selyemfün is!!!
Ezekből is érdemes lenne esetleg vizsgálatra begyűjteni egyedeket.
Élnek, csak olyan nagyon lassan,lomhán mászkálnak a virágokon,meg a napraforgó levélen. Repülésre képtelenek.
Akkor fedeztem fel őket, amikor egyszer azt nyomoztam, vajon miért nincs egyáltalán hordás a napraforgóról, és a táblában bolyongava vizslattam a jószágokat, vajon mit csinálnak a virágokon.
Én akkor magamnak azt a magyarázatot ötöltem ki, hogy annyira nem találnak nektárt, hogy egyszerüen elfogy az üzemanyag az ide-oda röpködés közben.
Aztán következő évben kezdődött a gauchó mizéria.
Na akkor azt mondtam, biztos ez volt a gond. Ezt látszott az erősiteni, hogy általában korán virágzó napraforgóknál tapasztaltam a jelenséget leginkább.
De mint mondtam, azóta már akácon is láttam bőven ilyen méheket.
Szóval bonyolódik a helyzet. Vagyis "fokozódik" , hogy a gátvédert idézzem...

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.24. 13:42 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
bükk írta:
Hogy a kezelések hogy hatnak a mézminőségre(2X4hét)arról nem volt szó,csak felhívta a veszélyre a figyelmet.

Én is azt gondolom, hogy a Fumidillel csak időt nyerünk. Valamelyik Méhészetben írták a spanyolok, hogy Nosema mentes állapotot a kísérleti méhesükben talán egy-két havonta ismétlődő kezeléssel tudnak csak fenntartani. Ez nyilvánvalóan nem alkalmazható méztermelő családoknál. Azt az időt kell túlélni, amíg jobb megoldás nem születik. Az is érdekes volt, hogy az eltűnt méheket a levendulaültetvényen elpusztulva találták meg. De miért pont ott hullottak el, nem menet közben? Amennyiben itt a CCD -ről van szó, akkor ugye ez nem tájékozódási zavar, de nem is felszívódási probléma, hiszen 700 métert el tudtak menni. Vajon nektárgyűjtés előtt pusztultak el (már nem volt erejük hozzá), vagy utána ( a friss nektár ozmotikus aktivitása miatt a sérült bélfalon át folyadék áramlás történt a bél üregébe a hemolimfából )? Ha már szóba került a CCD :ez mennyire jellemző hidegebb téllel jellemezhető országokban ? Amerikában is úgy tudom, hogy Kalifornia a legérintettebb.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.24. 13:18 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
ceranae!
Elől ültem jól láttam,hallottam mindent.
A kontroll vagyis a kezeletlen családok 20%-a élte túl a 2 évet,a kezelt méhészetekben ez az arány 60-70%-os volt.Hogy a kezelések hogy hatnak a mézminőségre(2X4hét)arról nem volt szó,csak felhívta a veszélyre a figyelmet.
Döbbenetes volt hogy napok,sőt napszakon belül(reggel és dél)milyen fertőzési különbségek voltak a kijáró méhek esetében.
Száraz Nosemanak -ahogy nevezte-nincsenek jól látható jelei a kaptárban lépeken mert nem jár együtt hasmenéssel.A kijáró öreg méhekből mutatható ki amelyek sokszor már nem is tudnak visszatérni a kaptárba.
Más forrásból tudom hogy a ceranae-t poszméheken és darazsakon is kimutatták Spanyolországban.
Tsanyi!
Erre a kérdésre nem tért vissza.
De a vázlat egyik alpontja az volt hogy méhészeten belül a terjedésének módja ismeretlen.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.24. 13:11 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Valóban fel kellett volna venni, mert én sem tudom, hogy a tsanyi által említett családok sorsa mi lett.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.24. 11:11 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 06:06
Hozzászólások: 514
Tartózkodási hely: Vaspör
tsanyi írta:
A spanyol professzornő tegnapi előadásából számomra egy adat kimaradt.
Az elsőnek megfertőzött család mellé tettek 66 családot, erre kétszer is kitért. Viszont feltehetően figyelmetlen voltam, mert nem emlékszem hány fertőződött ezek közül??? :oops: :oops: :oops: :oops:
Segítenétek?

Táblázatban mutatta,de én sem tudom.Esetleg felvette valaki?Az is érdekes volt számomra,hogy a fertőződést követő évben egy felszálló ága volt a családnak.Egészen őszig,majd néhány nap alatt,teljes pusztulás,kezelés nélkül.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.24. 11:00 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
A spanyol professzornő tegnapi előadásából számomra egy adat kimaradt.
Az elsőnek megfertőzött család mellé tettek 66 családot, erre kétszer is kitért. Viszont feltehetően figyelmetlen voltam, mert nem emlékszem hány fertőződött ezek közül??? :oops: :oops: :oops: :oops:
Segítenétek?

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.23. 23:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
tsanyi írta:
Nem reagálod túl kicsit a dolgokat?
Nem valószínű, hogy bárkinek is kárt okozna ez a minimális mennyiségű szalicilsav, de a piaci versenyben minden marhaságot kitalálhatnak a konkurensek. Gondolj csak arra, hogy milyen szemét eszközöket alkalmaztak a magyar májliba tenyésztők ellen. Bevetették az állatvédőket és olyan filmet adtak le főműsoridőben a német televíziókban, amivel súlyos kárt okoztak az egész ágazatnak. Ráadásul az egész hazugság volt.

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.23. 22:15 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Bükk !
Alapvetően a különbség látszott az elpusztult családokat illetően, bár sajnos a gyors vetítés miatt nem tudtam kellően áttekinteni. Ez egy dolgot jelent: a ceranae nem rendelkezik a fumagillinnel szemben "született" rezisztenciával. Az általad említett kísérlet, és ez is sajnos azt támasztja alá, amiről már H Tiborral is értekeztünk-vitatkoztunk, hogy fertőzött állományban nincs szó megelőző kezelésről, az valójában egy általános fertőzöttségi nyomást csökkentő beavatkozás.Viszont nem is több. Sajnos. Meglepetést számomra pont a Békési dr. által vázolt szaporodási módja miatt ez nem okozott. Már a bélben ismét csírázni képes újból a spóra, és azonnal újrafertőz. Nagyon valószínű a több éves kórfejlődés is. Nagyon is fel van adva a lecke a Fumidil vonatkozásában, mert lám Spanyolországban is visszavonták az ideiglenes engedélyét. Kérdés, hogy nálunk ez mikor következik be ? A csersavas készítményekkel is szerintem maximum ezt a fertőzési nyomást tudjuk csökkenteni, és a gyakori alkalmazásának hatásáról sem tudunk sokat. A hideg éghajlatú területeken történő telelés hatását szerintem érdemes lenne vizsgálat alá vonni, mert ha nincs fiasítás, nincs folyadékfelvétel, a spóra nem tud kicsírázni, hanem tisztuláskor kiürül. A fokozottabb élelemfelhasználás pedig a fürt helyének változtatását idézi elő, tehát a kaptárban ( ott, ahol éppen nincs a fürt) a hideg hatására elpusztulhatnak a spórák. Csak hát ilyen kísérletekre Magyarországon nincs esély.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.23. 21:49 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Tsanyi !
Úgy van ahogy mondod, én közben belejavítottam az irományomba, aztán így maradt. Mindenesetre 80 család méh/doboz.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re:cerana
HozzászólásElküldve: 2010.01.23. 21:30 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
A spanyol hölgy előadása nagyon jó volt,sok dolgot a helyére tett.
Teljesen megegyezik a kezelések száma és a dózis nagysága a Méheg.Ism.4.-ben leírt "Áztatásos" módszerrel,ami nem véletlen.
Annak az eredményei nem voltak túl biztatóak és itt is voltak elpusztult családok szép számban a kisérleti méhészetekben.
A végén úgy foglalta össze hogy a kisérletek során egyre több a megválaszolatlan kérdés egyenlőre.
Én nem éreztem optimistának.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.23. 21:09 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
bebe írta:
A tartósítószerek, ilyen a szalicilsav is, nagyon nehezen bomlanak. Vajon mennyire oldódik a viaszban? Ha jól oldódik a viaszban, akkor egyszer ebből bajunk lesz még. Eddig szerencsére még ilyesmire nem volt szükségem.

Bebe!
Nem reagálod túl kicsit a dolgokat?
A szalicilsav ott van a fűzfában a kamillában .......
Növényi hormon ...
Gyógyászatban, kozmetikában élelmiszeriparban .....
Mindenhol nagyságrendekkel nagyobb koncentrációban .....
Talán Micimackónál jelentkezhetne enyhe vérzékenység, napi több kg lépestől fogyasztott méz esetén..... ;)

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.23. 20:48 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
A tartósítószerek, ilyen a szalicilsav is, nagyon nehezen bomlanak. Vajon mennyire oldódik a viaszban? Ha jól oldódik a viaszban, akkor egyszer ebből bajunk lesz még. Eddig szerencsére még ilyesmire nem volt szükségem.

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.23. 20:44 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
cerana írta:
.... a fumagillin hatásos a Nosema ceranaera. Hetente egyszer 250 ml cukorszöpben 1,5 gramm/ család (120 mg hatóanyag) Fumidil B-t adva, négy alkalommal ismételve, évente kétszer alkalmazva ...

Bocs félreérthető! 1,5g fumidil 30mg fummagillint tartalmaz. A négy kezelés együtt 120mg! ;)

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.23. 20:19 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Hát érdekes előadások voltak ma Kaposváron a Nosema ceranaeről. Megtudtuk, hogy a Nonosz valójában szalicilsav származékot, mondjuk úgy, hogy Aszpirint tartalmaz. Mi lenne, ha vizsgálnák rá a mézeket ? Azért a spanyol hölgy előadása elég sok dolgot helyretett: a fumagillin hatásos a Nosema ceranaera. Hetente egyszer 250 ml cukorszöpben 1,5 gramm/ család (120 mg hatóanyag) Fumidil B-t adva, négy alkalommal ismételve, évente kétszer alkalmazva a fenti kúrát megfelelő hatás érhető el. (Így a 475 grammos 80 családnak elég, nem 54-nek.) Az azért megdöbbentett, hogy amelyik család megfertőződik, az két éven belül kezelés nélkül elpusztul. Azért a Békési dr. utalt arra, hogy ebben eltér az ő véleménye. Lehet, hogy a hidegebb éghajlat miatt nálunk a tél is jelentősen csökkenteni tudja a ceranae fertőzöttségi szintjét ? Ezért a spanyol adatok nem feltétlenül érvényesek nálunk ? Ha így is van, akkor sincs arról szó, hogy nálunk nem fordulna elő, tehát télen nem pusztul ki, viszont lehet, hogy több év alatt hoz létre családösszeomlást nálunk, és nem két év alatt ? Ha belegondolunk a Tükör által említett 2007-es nyárra, amikor komoly nyári elnéptelenedések voltak, az előtte lévő tél abszurd módon enyhe volt. Az atkával együtt lehet, hogy ez volt a háttérben ?

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.19. 19:14 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
csoky írta:
tűzoltó írta:
Természetesen nyáron már nem műkszik a dolog mert kutatást okoz. :!: :!:


Nyáron is működhet,ha szirup helyett vízzel készül az oldat.


Megint tanultam valamit. :ut
De hát ezért járok ide. :)

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.19. 19:12 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.11.21. 19:17
Hozzászólások: 137
Tartózkodási hely: Baja
Kösz az infókat.

_________________
Ha eltanulod a méheidtől a szorgalmat, nem lesz baj... (Hiezl Imre bácsi)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.19. 19:05 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
tűzoltó írta:
Természetesen nyáron már nem műkszik a dolog mert kutatást okoz. :!: :!:


Nyáron is működhet,ha szirup helyett vízzel készül az oldat.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.19. 18:53 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
A lényeg benne van csoky hozzászólásában. Amit én másképp csinálok:

Nem másnaponta locsolok hanem akkor ha dolgon van a méhekkel, de legalább hetente egyszer. Ez praktikusan a fészekbővítések időpontja. Ez megy egészen akácig a rendszeres kirepülés elejétől. Én 7 %-os oldatot használok 1:1-es szirupban. A perizin adagolóból kapják, átlag 50 millilitert családonként. Nincs tökölés mert hamar kihűl ilyenkor a fészek, ezért leveszem a perizin adagoló csorgató rátétét és nyomom a palackot a "csorgatásnál". Így a légzőlyukon és a csorgató lyukon egyszerre jön kifelé az anyag, amúgy tűzoltósan kötött sugárral ;) . Így két léputcát tudok spriccelni egyszerre és pikk-pakk készen van a család és nem hűl ki. A méheknek nem okozott még problémát , hogy nagyon eláztak volna vagy ilyesmi.

Természetesen nyáron már nem műkszik a dolog mert kutatást okoz. :!: :!:

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.19. 18:29 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
- a NONOSZ készítmény esetében ezt a módszert azért ajánljuk, mert a gyomorvész betegségnél nagyobb a tétje egy rosszul alkalmazott kezelésnek, itt a tét az egész család, a teljes méhészet, mert a betegség (Nosemosis apium) sokkal veszedelmesebb mint a költésmeszesedés (Ascosphaeriosis). Mivel a gyomorvész betegséget biztosan csak laboratóriumban lehet diagnosztizálni ezért a készítmény hatóanyagát tartalmát úgy állapítottuk meg, hogy a legsúlyosabb fertőzésből is kigyógyítsa a kezelt családokat. Cukorszörpből (50% víz és 50% cukor) vagy vízből készítünk 10%-os NONOSZ oldatot (900 ml cukorszörp vagy víz, 100 ml NONOSZ készítmény). Családonként 50-100 ml (0,5-1,0 dl) így elkészített oldatot a léputcába, a méhekre kell locsolni, csurgatni. A 100 ml (1,0 dl) oldat csak irányszám és a család állapotától függően módosulhat. Például egy gyenge, fejlődő család esetében valószínűen elegendő a 50 ml (0,5 dl) is. A családot ne áztassuk el, hűtsük le a sok folyadékkal locsoláskor mert az méhpusztuláshoz vezethet. Az esti kezelést ajánljuk, mert akkor általában magasabb a hőmérséklet mint reggel. Soha ne locsoljuk le a méheket +15 °C alatti hőmérsékleten! A locsolásos, csurgatásos kezelést öt (5) alkalommal kell elvégezni, egy-egy nap kihagyással. Így egy teljes kezelés (5 alkalommal) 25 ml NONOSZ mennyiséget jelent családonként. A készítményt ősszel, a méztéri keretek eltávolítása után, a legutolsó etetéshez és tavasszal a tisztító kirepülés után ajánljuk használni. Súlyos fertőzés gyanújakor, amelyet laboratóriumi vizsgálat is megerősít, a leírt kezelést meg kell ismételni.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.19. 18:12 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.11.21. 19:17
Hozzászólások: 137
Tartózkodási hely: Baja
tűzoltó írta:

Én is hallottam a Hegedűs dokinak ezt az előadását. (Szerintem ezt akkor ki is tárgyaltuk itt a fórumon.) Valami cellulóz dologról is szó volt. Szóval az a lényeg , hogy erdei pocsolyavizet igyanak a méhek és ne a klóros csapvizet ami lefertőtleníti a bélflórájukat. Példaként egy olyan méhészt hozott akinek a méheinél még mutatóban sem találnak soha nosemát. Ő ilyen pocsolyás helyen tartja a méheit. Én ismerem az illetőt és az Ő módszere szerint locsolgatom tavasszal a méheimet Nonosszal mert az igazsághoz hozzá tartozik , hogy azt is használ.
(A nonosszal meg Zsolti nem volt megelégedve.)
Most akkor mindenki döntse el , hogy mi a jó. :)



Tűzoltó! Megosztanád velünk azt a Nonosszal történő locsolgatós módszert?

_________________
Ha eltanulod a méheidtől a szorgalmat, nem lesz baj... (Hiezl Imre bácsi)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.02. 16:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.08. 18:49
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: bihar-ro
Valoban nem kell de lehet hasznalni.
Az ecet mennyisege a meghatarozo,tuladagolasnal a mehek mar hozza se nyulnak a sziruphoz,
feltetlen be kell tartani az eloirt tomenyseget es a felhasznalas modjat.Etetes vagy locsolas.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.02. 13:09 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.10. 08:09
Hozzászólások: 161
Tartózkodási hely: Észak zala
Sziasztok!
Én ecetet a szirupba akkor szoktam tenni ha darázscsapdát készítek, hogy a méhek rá se szagoljanak.
Üdv.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.02. 10:37 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.16. 08:36
Hozzászólások: 659
Tartózkodási hely: Kalocsa
KGábor írta:

Én úgy tudom, az ecet azért kell a szirupba, hogy a kellő savassága meglegyen és könnyebben feldolgozható legyen a méhek számára.
Ha nem így van, javítsatok ki. :)

Nemkella szirupba, csak van aki tesz bele. Van aki virágpermetezővel locsolja a méhekre kezeléskor higított állapotban. A cél valószínüleg a fertőtlenítés, a savas közeg lassíthatja-gátolhatja bizonyos betegségek ez esetben a nosema, esetleg a költésmeszesedés kialakulását elgondolás alapján.

Üdv. jani bátya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.02. 10:16 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.11.21. 19:17
Hozzászólások: 137
Tartózkodási hely: Baja
kiloz írta:
Újrabogaras írta:
Azt hiszem, nem az almaecet, hanem az ecet, az ecetsav a sav számít. Valamilyen mértékben biztosan hat a Nosemára. Bertalan Imre egyik tavaszi kezelésében írta, hogy az első tavaszi átvizsgáláskor a fenékdeszkát ecettel átkeni. Ez biztosan a Nosema visszaszorítására szolgál. A téli és tél végi élelembe kevert ecet is ezt a célt szolgálja.
Nallunk a 80-vanas evektol ajanlottak a meheszkonyvekben a kovetkezo receptet:megelozesre 0,5 liter almaecet 10 l sziruphoz vagy ,40ml ecetsav 1liter sziruphoz,a teli elelem feletetesenel.
-kezelesre 1liter almaecet 10 liter sziruphoz ,100ml ecetsav 1l szirup permetezessel kijuttatva a csaladokra.A szirupkeszitesnel a vizbe be lehet fozni 700g csalant.
A szirupot meg keszitetek hagyma teaval vagy belereszelt hagymaval.


Én úgy tudom, az ecet azért kell a szirupba, hogy a kellő savassága meglegyen és könnyebben feldolgozható legyen a méhek számára. A méznek is savas ph-ja van.
Ha nem így van, javítsatok ki. :)

_________________
Ha eltanulod a méheidtől a szorgalmat, nem lesz baj... (Hiezl Imre bácsi)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.01. 20:23 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.08. 18:49
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: bihar-ro
Sokat segithet a nosema fekentartasaban a kovetkezo megoldas.
Gyogynoveny alkoholos kivonatanak a szirupba keverese :
-Protofil vagy Verofil ugyanaz a tartalom de mas ceg csomagolja .
-17ml 1liter sziruphoz vagy 34 ml 1kg lepenyhez ,csak hidegen szabad bekeverni.
Sajat recept evek ota hasznalom:
-a sved bitter novenyi osszetevoit alkoholos kivonatban:
-100gr gyogynovenykeverekre 1liter 90% szeszt uvegedenyben ratoltve 14 napig tartani es naponta felrazni. 14 nap
utan szurni es a kevereket desztilalt vizzel atmosva ki kell egesziteni 1 1/2 (masfel) literre. Uvegben fenytol vedett hellyen
felhasznalasig tarolni.
Felhasznalhato szirubban 10ml/liter,25ml/ kg lepeny, vagy az itato vizbe toltve 17ml/3liter.
A novenykeverek tartalmaz:
Noszirom-irisz,baberlevel,akacvirag,anizs,koris,boroka-bogyo,angyalgyoker,fenyogyanta,keserufu,koliander,par
szem szegfubors,feher urom,sarga tarnics,bodza virag,silmarin-kardi.
Bocs a rosz bemasolasert.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára kiloz 2010.01.03. 13:20-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2010.01.01. 18:53 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.08. 18:49
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: bihar-ro
[quote="Újrabogaras"]Azt hiszem, nem az almaecet, hanem az ecet, az ecetsav a sav számít. Valamilyen mértékben biztosan hat a Nosemára. Bertalan Imre egyik tavaszi kezelésében írta, hogy az első tavaszi átvizsgáláskor a fenékdeszkát ecettel átkeni. Ez biztosan a Nosema visszaszorítására szolgál. A téli és tél végi élelembe kevert ecet is ezt a célt szolgálja.
Nallunk a 80-vanas evektol ajanlottak a meheszkonyvekben a kovetkezo receptet:megelozesre 0,5 liter almaecet 10 l sziruphoz vagy ,40ml ecetsav 1liter sziruphoz,a teli elelem feletetesenel.
-kezelesre 1liter almaecet 10 liter sziruphoz ,100ml ecetsav 1l szirup permetezessel kijuttatva a csaladokra.A szirupkeszitesnel a vizbe be lehet fozni 700g csalant.
A szirupot meg keszitetek hagyma teaval vagy belereszelt hagymaval.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.12.31. 14:08 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.23. 08:31
Hozzászólások: 193
kőszőnőm ,lementettem az egész nozéma topicot.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.12.31. 13:45 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.16. 08:36
Hozzászólások: 659
Tartózkodási hely: Kalocsa
Szerintem a hozzászólás a protofil nevű készítményre vonatkozott.
Egy oldallal előrébb található.

Üdv. jani bátya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.12.31. 13:22 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.23. 08:31
Hozzászólások: 193
Valamelyik erdélyi méhész irta hogy ismeri a polien (11.hó 8-án esett róla szó)összetételét:fehérürőm,egérfarkfű ,erre a kettőre emlékszem ,de nem találom az eredeti hozzászólást.Ha valaki mégis tudná kérem segitsen.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.12.27. 18:06 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.12. 18:18
Hozzászólások: 183
Tartózkodási hely: Dunaföldvár
márna írta:
Jenei Ferenc írta:
A legtöbb hullát mutató családnál mintavétel, biztos ami biztos alapon!


Eredményről és hogy hogyan kaptad leírást kérek! Én is vettem mintát, csak még nem értem rá, de "jegeltem" az ügyet.

Az atka topicot folytatván: Nem találtam spórát a mintában!
Persze ez mindenképp jó, mert hát ha most lenne akkor nagy a baj !


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.12.25. 15:00 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.28. 12:11
Hozzászólások: 536
Tartózkodási hely: Felsőszentmárton, Baranya
Jenei Ferenc írta:
A legtöbb hullát mutató családnál mintavétel, biztos ami biztos alapon!


Eredményről és hogy hogyan kaptad leírást kérek! Én is vettem mintát, csak még nem értem rá, de "jegeltem" az ügyet.

_________________
Ne próbáld, csináld!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.12.25. 14:58 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.12. 18:18
Hozzászólások: 183
Tartózkodási hely: Dunaföldvár
A legtöbb hullát mutató családnál mintavétel, biztos ami biztos alapon!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.12.23. 21:00 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.28. 12:11
Hozzászólások: 536
Tartózkodási hely: Felsőszentmárton, Baranya
KGábor írta:
márna írta:
Ja, ennyiről tudsz! :D Ne vedd sértésnek!


Te már csak tudod, biztos sokat láttad az állományom.
Ne vedd sértésnek! ;)


Ok. Szóval én arra gondoltam hogy lehetett olyan ugye ahol gyenge lefolyású volt, esetleg épp nem észrevehető... De ezek után nálad nem volt ilyen.

_________________
Ne próbáld, csináld!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.12.22. 20:41 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.11.21. 19:17
Hozzászólások: 137
Tartózkodási hely: Baja
márna írta:
Ja, ennyiről tudsz! :D Ne vedd sértésnek!


Te már csak tudod, biztos sokat láttad az állományom.
Ne vedd sértésnek! ;)

_________________
Ha eltanulod a méheidtől a szorgalmat, nem lesz baj... (Hiezl Imre bácsi)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.12.22. 07:01 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Dehát pont ezt a gyógynövényt kellene használni megelőzésre szerintem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.12.21. 21:06 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.28. 12:11
Hozzászólások: 536
Tartózkodási hely: Felsőszentmárton, Baranya
KGábor írta:
H Tibor írta:
Gábor
Bocsi elvarázsoltam magamat a másik topikban és a keretmunkáknál az én műveletem következett,k...va sok ez a keret.
Arra gogoltam van valamilyen anyag ami a kioldást megkönnyiti mert az sem mindeggy vizben vagy szirupban,mennyi ideig áztatod?Te próbáltad é már és mik a tapasztalataid?



Hello!

Nem próbáltam még, csak ennyit tudok róla amit le is írtam. Azért nem foglalkoztam vele, mert én inkább a megelőzés híve vagyok. Bármennyire hihetetlen de az eddigi 6 évemben mindösszesen 3 nosemás családom volt.


Ja, ennyiről tudsz! :D Ne vedd sértésnek!

_________________
Ne próbáld, csináld!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.12.20. 20:14 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.11.21. 19:17
Hozzászólások: 137
Tartózkodási hely: Baja
H Tibor írta:
Gábor
Bocsi elvarázsoltam magamat a másik topikban és a keretmunkáknál az én műveletem következett,k...va sok ez a keret.
Arra gogoltam van valamilyen anyag ami a kioldást megkönnyiti mert az sem mindeggy vizben vagy szirupban,mennyi ideig áztatod?Te próbáltad é már és mik a tapasztalataid?



Hello!

Nem próbáltam még, csak ennyit tudok róla amit le is írtam. Azért nem foglalkoztam vele, mert én inkább a megelőzés híve vagyok. Bármennyire hihetetlen de az eddigi 6 évemben mindösszesen 3 nosemás családom volt.

_________________
Ha eltanulod a méheidtől a szorgalmat, nem lesz baj... (Hiezl Imre bácsi)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1827 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 37  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.