Pontos idő: 2024.03.28. 20:38

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1827 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 22:07 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
:taps Glaciális
Nyelv: latin

jégkorszakbeli

a jég mozgásával kapcsolatos

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 21:32 
Talán a jégecetet becézik így.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 21:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
Mi évek óta almaecetet keverünk a feletetett szirupba, olcsó és bioszer. Eddig nem is volt gondunk a nosemaval.
A hangsúly a család kondícióján van, azt kell toppon tartanunk.

"Az antibiotikumok kiváltására létrejött sok új irányzat közül az egyik a szerves savak használata. A szerves savak előnye, hogy könnyen felszívódnak a baktériumok sejtfalán s roncsolják azok DNS-ét, lehetetlenné téve ez által szaporodásukat. Számos szervessav-készítmény közül kiemelkedik az almaecet, egy ősidők óta meglevő, de feledésbe merült szer,...."

Ez áll a Fumidil B tájékoztatóján..
"A spórákkal történő újrafertőződés megelőzésére, kora tavasszal tiszta lépekkel cseréljük ki a régi lépeket, és utóbbiakat az újra történő felhasználásuk előtt fertőtlenítsük formalin gázzal, (vagy glaciális ecetsavval, ha maradék mézet és virágport tartalmaznak)."
Lehet tudatlan vagyok, de mi az a glaciális ecetsav?

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: cerana
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 19:13 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
A ceranae kártételének kiváltó okai még nem tisztázottak,ellene igazán hatásos gyógyszer sincs.
(E témában korábban belinkelt oldal fordítása a Méhegészségügyi ism. 4.kiadványában megtalálható)
Ismerőseim igen pedáns méhészetét(férj,feleség főállású) idén letarolta.
Tavaly rekord termésük volt,de már ősszel gyengén mentek telelőbe.Tavasszal miután észlelték a bajt folyamatos gyógyszerezés mellett a családok 20%-a maradt meg de azok is alig fejlődtek.
Kora nyáron kipróbálták az immunerősítőket http://organit.eu/index.php?option=com_ ... 50&lang=hu és nagyon kedvezőnek találták.

A méhek immunrendszere nagyon sok féle ok miatt legyengülhet,visszaszerzéséhez több méhgeneráció szükséges.A gyengén táplált fiasból kelő méhek élettartama csökken,ez sokáig kihat a családra
Ma a CCD,ceranae és más rejtélyes méheltűnésre adott válasz:erős méhcsalád,virágpor-és vitaminpótlás,etetés hordástalan időben,kíméletes vegyszer/gyógyszerhasználat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Újrabogaras
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 15:18 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Az atkatoleráns méhek tenyésztésénél is úgy kezdtek kísérletezni, hogy nagy szelekciós nyomással akarván dolgozni:- semmivel nem kezeltek. El is pusztult mind.
Nosema esetén engem egyre többet foglalkoztat az a dolog, hogy egy Nosema apis fertőzést követően a családok miképpen tudnak megbirkózni a ceranaeval ? Szóval egy enyhe tünetekben megnyilvánuló Nosema apis fertőzöttség hatására nincs-e védelem a ceranae-val szemben? És ahol a gyógyszeres védekezés miatt az apis sem tud felszaporodni, ott nem súlyosabb-e a ceranae kártétele ? De, mint mondtam a méhek immunitásáról rendkívül keveset tudunk. Ezért érzem sarlatánságnak az immunerősítőkről szóló mendemondákat, mert pl. gerincesek esetében sincs a levamizolon kívül túl sok ilyen szer.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Cerana
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 14:37 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
Egyedeken keresztüli szelekcióról a méhek esetében nem lehet szó, csak utódokon küresztülin. Egyszerűen, ha egy vérvonal kezelés nélkül nem bírkózik meg a betegséggel , az nem szaporodik. Az ellenállóbb fajta igen. De ez is inkább lehetőség, mert kedvezőtlen körülmények hatására kialakul a betegség. Nem biztos, hogy közvetlen azévi termelési érdekből meg kéne védeni, sőt szaporítani kellene a nosema bármelyik formáját gyógyszer nélkül elviselni képtelen vonalakat.
Tudom, amit most írok gazdaságilag közvetlenül és látszólagosan kárt okoz, de meg kellene fontolni szaporítás mellett a gyógyszer nélkül ellenállni képtelen vérvonalak felszámolását, vagy elvesztésének elviselését.
Mindez saját anyanevelés mellett érvényesül leginkább.
Ebben az esetben nincs állatorvosi vizsgálat, gyógyszerbeszerzés és az állandó frász, mit hoz a holnap.
Valószínűleg nehezebben fogalmazhatnék meg ilyeneket, ha a méhészkedés lenne a megélhetésem forrása, és létfontosságú lenne az éves bevétel. Engem is érdekel a méhészkedés eredményessége, de hosszú távon járhatok jobban így.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 14:02 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Zsolti én is épen erről beszélek
A fumagilin beadásánál mit lehet hibázni?
Visszafertőződés honnan ?a méhek nem repültek.A hajlamositó tényező az lehet bármi(vegyszer stb)a kiváltó meg ez esetben az indokolatlanul beadott fumagilin amely ha nincs betegség nem lehet kezelés.
Cerana
A többéves kórfejlődési elméleted az azért nem igaz mert hidd el minden évben beavatkozunk(eddig sikerrel)ez a dolgunk most is ezért diskurálunk hogy ezen munkánkat minnél eredményesebben végezzük.Megjegyzem a rokonom mostmár nem szerbiába telefonálgat hanem az immunerősitőket böngészi és elemzi.Ha egyszer Erdélyben gyógynövénnyel le tuják szoritani a spórák számát minimumra miért kellene nekem az árbevételem 5%-át gyógyszerre költeni és izgulni hogy a termelt mézben maradhatott é antibiotikum.De ez nem úgy működik hogy meglátom a csomóban repülni képtelen bogarakat és benyomok valamilyen gyógylevelet,hanam a tavaszi jó fejlődés érdekében már előző év juliusában elkezdem leszoritani a nozéma spóraszámokat(erdélyben sikeresen)megtervezetten az időjárásnak megfelelően egyszóval felkészülten.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 13:31 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
H.Tibor vitaindító felvetésére válaszolva, azt hiszem mindenki egyetért abban, hogy a méhek általános kondíciója döntő a betegség kialakulásában. Ezért a legfőbb védekezés ennek biztosítása. Hordástalan időben az élelem (nektár, virágpor) pótlása létfontosságú, főleg gyenge legelőn egy aszályos nyáron.

Mi azelőtt sem vettük lazán ezt a kérdést, de amióta 2 éve belefutottunk egy akác előtti népességvesztésbe, azóta fokozottan ügyelünk a családok megfelelő ellátottságára és bizony mi tavaly és az idén is adtunk a családoknak egy őszi fumagilines kezelést.
Nem mondom, hogy ez a jövőben is gyakorlat lesz minden évben, de egyenlőre biztosra akarunk menni.
Természetesen a hordástalan időkben serkentünk. A szirupba Nonoszt, vagy Méhpatikát, illetve az idén vitaminkészítményt is kaptak. Kora tavasszal FeedBee-s lepényt adtunk próbaképpen és azt hiszem a jövő tavasszal is megkapják.

Fumagilinre visszatérve. Pár napja visszaolvastam a Méhegészségügyi füzetek 3. nozémáról szóló részét. A cikk írója is arról írt, hogy az őszi utolsó etetéssel beadott szirupban lévő hatóanyag tartósan megmaradt. Ezt folyamatosan fogyasztva kapja meg a család a kezelést.

Egyébként a betegség kezelésre szerintem is talán a locsolás a legjobb megoldás, de egyetértek ceranaval abban, hogy a megelőző kezelésre a telelőélelem feletetése utáni szirupos beadás is megfelelő.
A mi esetünkben én egyébként is úgy gondolom, hogy nem annyira megelőző kezelésről, hanem inkább utókezelésről lehet szó. Az írások alapján a betegség több év alatt ér a tetőfokára és szerintem több év kell ahhoz, hogy az állományt hatásosan kikezeljük belőle.

Az atka elleni védekezés szerepét már ki sem emelem, mert az természetesen alapvető fontosságú minden betegség szempontjából.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: zsolti
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 12:35 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Mondjuk úgy, hogy egy nyári Nosema ellen sikeresen védekeztél Fumagillinnel. És nyáron az apis eddig ritkán okozott gondot. A virágpor hiány a bélben lévő peritrofikus hártya vékonyodását váltja ki, amelyet a Nosema ostora így könnyebben át tud ütni. Emiatt gondolkodtam már én is sokszor a nyári Fedd-Bee etetésről, de eddig mindig csak tervben volt. Azt hiszem jövőre mindenképpen kipróbálom.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: H Tibor
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 12:29 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Azért egy betegség fellépése egy méhcsalád esetén nem mindig jár együtt azonnali kipusztulással. Atka esetén is évek kellenek hozzá, annak ellenére, hogy a kritikus atkaszámot már első évben is el tudja érni a család. A fiasítás csökkenése (erős hordások idején) jelentős atkacsökkentő, a tél szintén. A baj az, hogy a következő év magasabb fertőzöttségi szinttel kezdődik, mint az egy évvel korábbi. És a következő pedig még magasabbal, beavatkozás nélkül. A Nosema esetén is a nyári, hordásos időszakok csökkentik a fertőzöttséget, a bezártság növeli. Elképzelhető, hogy Te,az erdélyi méhészek még csak alacsonyabb lépcsőfokán álltok a betegség kórfejlődédnek, de az is lehet, hogy az áll fönn, amit Újrabogarasnak írtam. Tulajdonképpen ezt a vitát, csak a tapasztalatcsere képes tisztába önteni. Azt azért elmondhatom, hogy a termelési potenciál egy kórokozóktól mentes, vagy alacsony szinten fertőzött élőlénynél lényegesen magasabb, mint a betegséggel átvészeltetettnél. És utóbbi esetében fennáll a kockázata a teljes összeomlásnak is. Bár ahogy írod az ismerősödnél a kezelések ellenére voltak nagyobb gondok, mint nálad. Ezek azok a tapasztalatok, amelyeket össze kell gyűjtenünk, hogy közelebb kerüljünk az igazsághoz. A laborvizsgálatokról annyit: eddig hányan tudták az elveszett méheiket laborba küldeni ? Az otthoniak vizsgálata csak arra alkalmas, hogy feltételezhetően jelzi a valóságos kórokozó jelenlétét, de annak valódi súlyát nem képes meghatározni, mert hiszen ezek nem vesztek el.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 12:27 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
cerana írta:
Zsolti nálad vizsgálták azt, hogy ceranaeről van-e szó ?


Közben megjött a fajmeghatározásra irányuló vizsgálat eredménye. Az eredmény jó is, meg rossz is. Jó, mert a beküldött mintában nem találtak nosema spórákat, így a rossz, hogy sajnos nem tudom meg, melyik nosema okozta nálam a problémát.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 12:24 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
H Tibor írta:
De Zsolti a barátunk az utolsó etetésnél beadott fumagilint megelőzésnek szánta ninden évben igy csinálta


Ja, értem. Hát akkor ott vagy a beadás módja nem volt megfelelő, vagy pedig volt egy újrafertőződés. Szerintem. :shock: 8-)
Mindenesetre én úgy tudom - bát tévednék - hogy a nosemaspórák minden családnál ott vannak, csak mivel ez másodlagos károsító, nem bukkan fel ha nincs más egyéb hajlamosító tényező, ebből következően minden kezelés fertőzöttségre irányul, nem pedig megelőzésre.
Idén nálam a hajlamosító tényező valszeg az augusztusi totális virágporhiány lehetett.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Újrabogaras
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 12:11 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Írtam ezelőtt egy hsz-t, de elküldés után nem vettem észre, hogy Tibor is írt, így nem ment el, hanem elveszett. Abban pont azt fejtegettem, hogy alapvetően felmerülhet az, hogy a betegség átvészeltetése esetleg olyasmi immunitást válthat ki, mint a gerincesek esetén, csak másfajta immunsejtekkel. A kétkedésem oka az, hogy alapvetően rövid életű egyedekről van szó, ahol az ilyen immunitás kialakulásához az egyedek közötti ellenanyag átadása lenne szükséges. Mondjuk a pempő esetleg alkalmas is lenne rá, de a Nosema a felnőtt méhek betegsége, ezért nagyon bizonytalan az, hogy egy immunanyag olyan sokáig aktív tudjon maradni. De nyilvánvalóan ez nem elképzelhetetlen. Aki pedig kezelésekkel alacsonyan tartja a fertőzöttségi szintet, ott az immunválaszt kialakító inger hiánya miatt ez a védettség nem tud kialakulni. A szelekcióhoz szerintem túlságosan kevés idő telt el, ahhoz sokszor évezredekre van szükség (bár maga a mechanizmus ebben az esetben szerintem rém homályos, hiszen akkor tud egy halálos támadást egy élőlény túlélni, ha már adottak vele szemben a védekezési képességei.)

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 11:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
De hogy lehet kezelés amikor a fertőzöttség,feldusulas laborban nincs bizonyitva?
Husz évvel ezelőtt hol volt a cerana?
Erdélyiek nem ismerik a fumagilint és tudomásom szerint itt M o- nagyobb volt a méhpusztulás pár év alatt.
Ez év tavaszán rokonommal egymás melett voltunk fűzön ő a lepénybe is és még locsolva is nyomatta a fumagilint én feed-beet használtam repce elején kb:60% bogara eltünt őszre jöttek fel.Kis mértékben engem is megérintett de tudtam termelni.Akkor hogy is van ez?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 10:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
Nem tudom megítélni, milyen szerepe lehet a szelekciónak a kétféle Nosema kértételével szemben.A nem védekezés következtében létrejövő szelekció esetleg segíthet ellenállóbbakká tenni a méheket?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re:H Tibor
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 09:46 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Hát Tibor egyezzünk meg abban, hogy nagyon felületesek az információid az immunitásról (diplomatikus formában kifejezve). Alapvetően nem lehet a gerincesek és a rovarok között párhuzamot vonni, mert utóbbiaknál teljesen mások a védekezési mechanizmusok (pl. nincsenek T, B lymphocitási stb.)
Amit Te megelőzésnek gondolsz, az valójában nem megelőzés, hanem kezelés. Mert ahogy írod is, amikor nem mennek ki, akkor belül ürítkeznek. Ott, ahol nem kaptak Fumagillint.Mert belső ürítkezést én az elmúlt húsz évben a méhészetemben két télen láttam,( amikor nem kaptak gyógyszert), és akkor is csak családok 2 %-nál. Arról van szó, hogy alacsony szinten tartom a fertőzöttséget. ( Az árbevételem 5 %-át fordítottam Fumidil B-re.) Sokan voltak, akik nem használták időben, de nekik a gyógyszer költsége 100 %-a volt az árbevételüknek, mert csak annyit tudtak pergetni. Persze lehet, hogy ez csak apis volt náluk, és nem ceranae. Mert a ceranaet valószínű nem is látja a méhész, csak annyit vesz észre, hogy népesség fogyás van. kimegy és kint pusztul el.
Viszont az is igaz, hogy sok méhész tud Fumagillin nélkül méhészkedni. A kérdés az, hogy azért-e mert valamit jobban csinál, vagy egyszerűen nem fertőzöttek ceranaeval a méhei ?

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 08:52 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
De Zsolti a barátunk az utolsó etetésnél beadott fumagilint megelőzésnek szánta ninden évben igy csinálta,a fél ország méhészei is igy csinálják csak most valamiért sikerült jobban legyengitenie a méheit,és igy a spórák feldúsultak amely már okozott tüneteket.Tévedsz ha azt hiszed nem félek a nozémától nagyon félek mert tehetetlen vagyok(akkor már csak fumagilin)főleg ilyen időben képzeld hogy kirepülni sem tudnak őssze...arják az egész kaptárat.Szóval továbra is azt állitom hogy a megelőző kezelés egy baromság a nevezett esetben lehet hogy ez okozta a spórák feldúsulását.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 08:30 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
H Tibor írta:
ÉN egyikőtökkel sem értek eggyet nekem ez a megelőzéses tecnológia nagyon nem tetszik mondhatnám egy baromság.


Ki beszélt itt megelőzésről?
Érdemes csináltatni laborvizsgálatot (800ft/cs), és ha az esetleg erős fertőzést mutat, akkor ott a megoldás. Vagy új kell járni, mint az ismerősöd. (Egyébként az erős nosema ceranae fertőzés még nem biztos, hogy klinikai tünetekkel jár, ezért érdemes a laborhoz fordulni segítségért.)

Tudom, hogy akit még nem érintett meg a nosema szele, az hajlamos elbagatellizálni a dolgokat. Erre lehetne mondani, hogy nem baj, úgy is sok az eszkimó! ;)

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.11.05. 07:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
ÉN egyikőtökkel sem értek eggyet nekem ez a megelőzéses tecnológia nagyon nem tetszik mondhatnám egy baromság.Nézzük meg közelebről mit is csinálunk illyen esetekben.Tehát a méh élelmébe valamilyen módon kis adagokban előre beadagoljuk az antibiotikumot mondván ha jön a kór már a bogarak ettek a gyógyszeres élelemből azért védettek.Egy nagy sz@rt az történt hogy immunrendszerét legyengitettem,ugyanis az antibiotikum mindig legyengiti az immunrendszert de ha van gyulladt góc a két probléma közúl a nagyobbat megoldja.Ha betegség nélkül antibiotikumot adagolsz embernek vagy állatnak tönkreteszi a bélflórákat a felszivódás lelassul,megnehezedik a vitaminok felszivódása de a reklámba mindenki hallotta már hogy a védekezőképességünk 80-%-a belekben van.Megelőzésképpen nem lehet funagilint adni az immunrendszert kell erősiteni valamilyen immunerősitővel nyomelem stb. ezt tesszük mi is a közelgő virus miatt és nem a tetrant szedjük szerintem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: zsolti
HozzászólásElküldve: 2009.11.04. 20:31 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Nem tom. Ez a szirupos téma valahogy nekem elég homályos. Mindenesetre a lepényes, és a locsolásos módszert a magam részéről biztonságosabbnak tartom. Tény, hogy a locsolás macerás. :?

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: zsolti
HozzászólásElküldve: 2009.11.04. 20:24 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Valóban ellentmondásos az, hogy a szirupba keverve hamar elbomlik, a mézben pedig hónapok múlva is kimutatható. Amikor a gyártónál erre rákérdeztem, akkor ott mondták, hogy a vizsgálatoknál a tiszta vízben feloldva másnapra teljesen lebomlott, míg a mézben nagyon stabil volt. Szóval valószínűleg a víztartalomnak lehet szerepe (hidrolízis) a bomlás esetén. Szerintem éppen ezért a minél töményebb szirupba történő keverés a biztonságosabb megoldás.
Az utolsó adagok pedig nagyobb valószínűsűgét adják annak, hogy a kikelő fiasítás helyére kerül, a téli fürt helyére, de nyilvánvalóan ha a beadás más ütemben történik, mint a fias kelése, úgy nem feltétlenül a fenti módon fog történni a raktározás.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.11.04. 19:48 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Igen, az utolsó adagban beadva javasolta a Fumagillint anno Zsidei Barnabás is a Méhészkedés 12 hónapja c. művében. Nem az ő, ill. mások szaktudását vonom kétségbe, de valahogy ez a bejuttatási mód nekem elég bizonytalannak tűnik. A Fumidil-B betegtájékoztatója írja, hogy a szirupba kevert gyógyszer nem tárolhazó néhány napnál tovább hatásvesztés nélkül. Miért lenne ez másképp a beraktározott méznél? Valamint azt, hogy a méhek a gyógyszeres szirupból hova, és mennyit raktároznak, és hogy mikor nyúlnak hozzá, azt sem tudjuk. Ezek e kérdőjelek is azok közé tartoznak, amiket említesz.

Három vizsgálat volt nálam. Az első megállapította a fertőzést, és annak mértékét. A második a kúra után volt, ami megállípította, hogy a fumidil-b használt. A harmadik vizsgálat olyan mintából történt, amiben a kúra után még volt gyenge fertőzés. Ez irányult a fajmeghatározásra. Sajnos még nem jött meg az eredmény, pedig már vagy 10 nap eltelt a minta elküldése óta.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.11.04. 19:01 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Tulajdonképpen szerintem nagyon sok a kérdőjel az egész Nosema ceranae-val kapcsolatban.
Annyiban vitatkoznék zsoltival, hogy az utolsó adagban beadott gyógyszer szerintem azért jó, mert valójában így az élelem fogyasztásával folyamatosan jut a szerhez a méhcsalád. Persze kérdés, hogy mekkora volt a bevitt dózis. Klinikailag beteg családok esetén valóban a locsolás a legjobb alkalmazás. De ha jól értem a dolgokat, akkor itt az etetés és a betegség klinikai megjelenése között azért eltelt egy-másfél hónap. Így pediglen a gyógyszernek hatásosnak kellett volna lennie. Ha : megfelelő volt az adag (54 család/475 gramm Fumidil B), a gyógyszer hűvös helyen volt tárolva, a bekeverés nem tiszta vízben történt, hanem sűrű szirupban ( sima vízben nagyon hamar bomlik) stb. És persze az is felvetődhet, hogy nem hat a ceranaera, ahogy régebben bükk írt róla. Azért a tapasztalatokról jó lenne részletes beszámoló. Zsolti nálad vizsgálták azt, hogy ceranaeről van-e szó ?

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.11.04. 12:40 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Az a gond ezzel a nosemával, hogy egy esetleges fumidiles kiirtás után is újrafertőződhet az állomány máshonnan. Szeptember pont ezeknek az újrafertőződéseknek a hónapja, ezért is védekezünk már eben a hónapban is atka ellen is.

Írtad, hogy az utolsó adag szirupban kapták meg a méhek a gyógyszert. Szerintem nem lehetett az indokolatlan, csak a beadási mód nem volt megfelelő. Ha elolvassuk a "betegtájékoztatót", vagy ha egyszerűen belegondolunk az antibiotikumok hatásmechanizmusába, ne adj Isten emlékszünk mit szokott mondani az orvosunk egy baktériumos nátha alatt, mikor felírja a gyógyszert, akkor tudnunk kell, hogy ezek a szerek nem egyszeri beadással hatnak, hanem egy bizonyos ideig tartó kúrát kell velük végezni. Ha ezt nem tartjuk be, csak annyit érünk el, hogy elszórtuk a pénzünket. Miért? A fumidil (fumagillin) nem nosemaölő, hanem szaporodásgátló antibiotikum. Rendes használat esetén nem engedi a méhek belében a nosema elszaporodását, és mivel a méhek kijárnak üríteni, szép lassan kifogy a belükből a spóra, és más egyéb fejlődési alak. Egyszeri beadással ezt sehogy nem tudjuk elérni, mert a nagy dózis után a bélben maradt spórák vígan kicsíráznak, és szaporodnak tovább.

Még azt is megkockáztatnám, hogy a "betegtájékoztatóban" leírt szirupos beadás sem jó, mert akkor nagy része az álcák etetésére fordítódik, aminek semmi értelme nincs, mivel azokat meg sem lehet fertőzni nosemával. Szerintem a legjobb bejuttatási mód a viszonylag kis mennyiségű (2-3 dl) szirupban feloldott fumidillel való kúraszerű locsolás, mert az a szer biztosan a felnőtt méhek belébe jut, nem pedig álcaetetésre, esetleg raktározásra.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.11.04. 12:33 
H Tibor írta:
Rokonaimmal beszélgetve szoktam volt mondani nem az atkától félek hanem a N cereneától.
Történt ugyanis egész délen nagyméhészetben egyik napról a másikra előjelek nélkül eltünta bogár.Orvosi vizsgálat amely megerősitette a gyanunkat cerena tipusú nozéma,jelen pillanatban a gönb fel van lazulva a maradék bogarak az aljdeszkán futkoznak népesség felére csökkent eddig.
Az atka minden egyéb fertőzésre is érzékennyé teszi a méhcsaládot, mondják a tapasztalt állatorvosok és méhészek, és ezzel egyet is értek. Természetesen ebben az esetben közvetlenül az laboratórium által kimutatott betegségekre kell kell kezelni a méhcsaládot, ha még van esély a megmentésükre.
Vannak esetek, amikor erős atkafertőzés kialakul majd csökken, majd előjön más betegség és amikor a méhész állatorvosi segítséget kér a laborvizsgálatok már nem mutatnak ki nagy atkafertőzést. Ennek okát nem értem, de több ilyen esetről olvastam. A leírt CCD-s esetek egy része ilyen.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.11.04. 10:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Rokonaimmal beszélgetve szoktam volt mondani nem az atkától félek hanem a N cereneától.
Történt ugyanis egész délen nagyméhészetben egyik napról a másikra előjelek nélkül eltünta bogár.Orvosi vizsgálat amely megerősitette a gyanunkat cerena tipusú nozéma,jelen pillanatban a gönb fel van lazulva a maradék bogarak az aljdeszkán futkoznak népesség felére csökkent eddig. :evil:
Gondoltam jó lenne hangosan és közösen elgondolkodni hogy megelőzésképpen tudunk é valamit tenni,előzmény napráról fele élelem benthagyva szükséges élelem cukorszörpel kiegészitve a klasszikus módozatban utolsóban fumagilin.

Ami nekem eszembe jut-Nem telelek vagy tavaszolok vizpart mellett
-A fészekben igyekszem nedvszivó természetes anyagokat alkalmazni ami a fészek páratartalmának
szabályozását megkönnyiti.
- Indokolatlan esetben antibiotikumot nem alkalmazok,mert szerintem a fenti esetben is lehetett ez
egy immungyengitő művelet.
- Immunerősitők alkalmazása esetleg tavasszal gyógynövénykészitmény is szóba jöhet.
Esetleg kifelejtettem valamit? szivesen meghalgatnám apátok véleményét is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: jani bátya
HozzászólásElküldve: 2009.10.31. 14:27 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
jani bátya írta:
Az ár a fél literes kiszerelésre vonatkozik.
Üdv. jani bátya


Köszönöm! Bár ha hatásos, akkor így is "ingyen van". ;)
Van róla valami infód?

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: stupar
HozzászólásElküldve: 2009.10.31. 11:44 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.16. 08:36
Hozzászólások: 659
Tartózkodási hely: Kalocsa
tsanyi írta:
Stupar!
19 lei literje?

Bár nem én voltam a megszólított. Az ár a fél literes kiszerelésre vonatkozik.

Üdv. jani bátya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.10.24. 09:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
Tükör írta:
De talán mindnél több flavonoidot tartalmaz a propolisz!!! :taps


Na igen, efelől semmi kétség. ;)

Egy méhésztalin hallottam, hogy vki ezt keveri a lepénybe/szirupba nosema ellen.
http://ossejt-terapia.shp.hu/hpc/web.ph ... IyBNuBqHBV
Az ára az elég durva.
http://ossejt-terapia.shp.hu/hpc/ws_mem ... e=Flavin77

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.10.23. 23:00 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
krajnai írta:
A fehérürömről apunak a lósóska vagy más néven lórom jutott az eszébe. Nagyon régen nagyapám huszár volt és ha a lovaknak ment a hasa, akkor lósókából készült főzetet itattak velük.
A lórom és a fehérüröm is tartalmaz flavonoidokat. Talán ez is használható lenne. :?:
http://xenon.bibl.u-szeged.hu/~vidaa/ho ... _lorom.pdf


De talán mindnél több flavonoidot tartalmaz a propolisz!!! :taps

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: stupar!
HozzászólásElküldve: 2009.10.23. 07:42 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
stupar!

Két napja ment egy privi!

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.10.23. 07:03 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
A fehérürömről apunak a lósóska vagy más néven lórom jutott az eszébe. Nagyon régen nagyapám huszár volt és ha a lovaknak ment a hasa, akkor lósókából készült főzetet itattak velük.
A lórom és a fehérüröm is tartalmaz flavonoidokat. Talán ez is használható lenne. :?:
http://xenon.bibl.u-szeged.hu/~vidaa/ho ... _lorom.pdf

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.10.22. 10:10 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
jani bátya írta:

Ez egy kicsit úgy hangzik mintha fumagillin nélkül nem lehetne méhészkedni.

Üdv. jani bátya


Nyilván lehet, de aki így tesz, az oroszrulettet játszik. Szerintem.
Én egy jó hónapja majdnem szembelőttem magam ezzel a játékkal.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.10.22. 07:18 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
jani bátya írta:
Ez egy kicsit úgy hangzik mintha fumagillin nélkül nem lehetne méhészkedni. Üdv. jani bátya

Két éve akác előtt belefutottunk egy népességvesztésbe. Addig nélküle méhészkedtünk. Azért egy ilyen eset után az ember elgondolkodik.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.10.22. 03:44 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.15. 07:12
Hozzászólások: 77
Tartózkodási hely: Esztergom
Fehérürömöt patikában is , és gyógynövényboltban is lehet kapni. A tavaszi szerkentésnél tudja használni aki akarja. Volt már erről a receptről szó valamikor. 40bramm fehérürömöt 1-liter tisztaszeszben áztatni minimum egy hétig. ezt a mennyiséget 50-liter sziruphoz lehet keverni. összel feletetésnél , és tavaszi serkentésnél 2-szer 3-szor adni. Lehet hogy a teafőzés jobb nem tudom. Arról viszont tudok, hogy a beteg családokat nem gyógyitja meg. Lehet abban van valami, hogy a megelőzést elősegíti.

_________________
Szúrósak szőrösek mégis kedvesek!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.10.21. 21:03 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.16. 08:36
Hozzászólások: 659
Tartózkodási hely: Kalocsa
zsolti írta:
A nosema ellenfele pedig direktben a fumagillin hatóanyag. Ez meg tény.


Ez egy kicsit úgy hangzik mintha fumagillin nélkül nem lehetne méhészkedni.

Üdv. jani bátya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.10.21. 17:15 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Baglyos írta:
zsolti írta:
stupar írta:
A fumagilin antibiotikumot tartalmaz,a mézedet nem tudod eladni.

A fumagillin (Fumidil-B) használata Magyarországon engedélyezett, a vizsgálatokon ezt a hatóanyagot nem keresik. Tehát amit írsz, az nem igaz. A nosema ellenfele pedig direktben a fumagillin hatóanyag. Ez meg tény.
Kereshetik és szerintem keresik is, de ha nincs a határérték felet, akkor nincs gond, de ha felette van az már gond


Ha keresik, akkor a felvásárlók miért mondják, hogy nem keresik? Azért, mert nem keresik. Mást keresnek. Ha keresnek.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.10.21. 17:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.01. 11:30
Hozzászólások: 419
Tartózkodási hely: Sz-Sz-Bereg megye (Kisvárda)
zsolti írta:
stupar írta:
A fumagilin antibiotikumot tartalmaz,a mézedet nem tudod eladni.

A fumagillin (Fumidil-B) használata Magyarországon engedélyezett, a vizsgálatokon ezt a hatóanyagot nem keresik. Tehát amit írsz, az nem igaz. A nosema ellenfele pedig direktben a fumagillin hatóanyag. Ez meg tény.
Kereshetik és szerintem keresik is, de ha nincs a határérték felet, akkor nincs gond, de ha felette van az már gond


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.10.21. 07:13 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Mi koratavasszal szoktunk lepényezni és te ebbe javaslod beletenni a protofilt..értem.
A 19.lei szerintem nem sok de nyilván olcsóbb szedni csak erről már lekéstünk.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.10.20. 19:28 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
stupar írta:
A fumagilin antibiotikumot tartalmaz,a mézedet nem tudod eladni.

A fumagillin (Fumidil-B) használata Magyarországon engedélyezett, a vizsgálatokon ezt a hatóanyagot nem keresik. Tehát amit írsz, az nem igaz. A nosema ellenfele pedig direktben a fumagillin hatóanyag. Ez meg tény.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.10.20. 19:01 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.04.12. 16:27
Hozzászólások: 49
Tartózkodási hely: Marosvásárhely
Akik telyesen csoron hadják a családokat télen kandicukrot adnak a méheknek,vagy cukorlepényt,hogy átvészelyék a telet.A .cukor lepény,vagy kandi készitését Örösi Pál Zoltán nagyon szépen leirja,Ebbe mondom hogy kell tenni protofilt ugyan olyan arányba mint a szörpbe.
A fumagilin antibiotikumot tartalmaz,a mézedet nem tudod eladni.Protofil(fehérüröm kivonat nem tartalmaz antibiotikumot.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.10.20. 06:11 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Ez a keretek tetejére szórt (porcukros gyógyszernek értelmezem) szer ami nem antibiotikum érdekes lehet.
Stupar
Ezt a porcukros-mézes készitményt a keretek tetejére télire hogy is csináljátok?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.10.19. 18:36 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Ez nem valami olyasmi lehet, mint a Nonosz?

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: stupar
HozzászólásElküldve: 2009.10.19. 18:31 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Stupar!
19 lei literje? http://www.apinatura.ro/shop/?p=product ... Product=26

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.10.19. 18:22 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.04.12. 16:27
Hozzászólások: 49
Tartózkodási hely: Marosvásárhely
ha fertözött az állományod,már télen is tehetsz a porcukros-mézes készitménybe a keretek tetejére ugyan olyan arányba mint a szörpbe,De megelözéskép is.Romániába ezzel kezeli mindenki a nozémát.Itt fumagilint nem árulnak,csak rendelésre.De még biztosabb ha veszel protofilt.az garantált.de én ismerem az összetételét.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.10.19. 18:00 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
stupar írta:
Romániába van Protofil készitmény a bukaresti méhészkombinát terméke,ami fehérüröm kivonat.Mivel nagyon drága,én is elkészitettem házilag,nagyon bevált.
elkészitése a következö:-1 liter alkoolba 10szál fehérüröm,5 szál menta,5 szál egérfarku füvet,10 napig hadjuk aztatni.10 nap után leszürtem.10 liter cukorszörphöz 200ml,protofilt teszek,egy hét alatt ki lehet kezelni a vérhast.A lepiszkolt kereteket el kell távolitani a kaptárból,a lépet kiolvasztani .A keretet lefertötleniteni kell lemosni ecetsavval,újra lehet mülépezni.A kaptárt is szitén ecetsavval kell fertötleniteni.A fumagilint felejsd el!


Mit jelent a nagyon bevált? Használtad fertőzött, tüneteket mutató állományban??

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.10.19. 17:30 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.04.12. 16:27
Hozzászólások: 49
Tartózkodási hely: Marosvásárhely
Romániába van Protofil készitmény a bukaresti méhészkombinát terméke,ami fehérüröm kivonat.Mivel nagyon drága,én is elkészitettem házilag,nagyon bevált.
elkészitése a következö:-1 liter alkoolba 10szál fehérüröm,5 szál menta,5 szál egérfarku füvet,10 napig hadjuk aztatni.10 nap után leszürtem.10 liter cukorszörphöz 200ml,protofilt teszek,egy hét alatt ki lehet kezelni a vérhast.A lepiszkolt kereteket el kell távolitani a kaptárból,a lépet kiolvasztani .A keretet lefertötleniteni kell lemosni ecetsavval,újra lehet mülépezni.A kaptárt is szitén ecetsavval kell fertötleniteni.A fumagilint felejsd el!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.10.16. 20:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
zsolti írta:
Van arra vonatkozó adata valakinek, hogy nosemás családot sikerült meggyógyítani fehér ürömmel?


Szerintem inkább megelőző dolog lehet, de engem is érdekelne a dolog.

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.10.16. 20:24 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
tsanyi írta:
zsolti írta:
(A szakadékhoz érés előtt kaptak abból az gyógynövényes szerből, amit 5300 forintért árulnak. Nem ért sz..t sem.)

Hát ha arra a szerre gondolsz amelyikről az egyik szaklapunkban, az egyik méhészeti kutatóintézetünk munkatársai, a közelmúltban, elismerően írtak. Akkor egyetértünk!!!
Nálam is úgy szerepelt. :?


Igen, arra. És pont a cikk miatt vettem meg, mert látatlanban nem bíztam benne. És akkor még nem tudtam, hogy itt nálam nosema lesz a sláger, csak úgy kapták "megelőzésképpen".

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2009.10.16. 20:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.09. 08:47
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Nógrád Salgótarján
Szerintem a gyógynövény az megelőzés lehet és nem gyógyitás.A gyógyszer akkor biztos hatékony ha kisérletképpen csak a felének adod be,és a másik fele kipusztul lehet hogy a te állományod gyógyszer nélkül is visszajött volna.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1827 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.