Pontos idő: 2024.03.28. 14:54

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 12 hozzászólás ] 
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Vírusok
HozzászólásElküldve: 2019.05.31. 10:17 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 560
Tartózkodási hely: Pest megye
DWV pótanyánál:
Csatolmány:
IMG_20190530_165315.jpg

Csatolmány:
IMG_20190530_165306.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vírusok
HozzászólásElküldve: 2016.04.28. 02:46 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Ja és még egy dolog. Szóval a formállogika szabályai szerint, ha a bemeneti kapu a növényvédőszer, akkor a tüneteknek egy-két héttel később kellene jelentkezniük, nem akkor amikor a méh kimegy. Ugyanez érvényes a Nozéma eredményekre. Ha a Nozéma melléktünet, a mérgezés utókövetkezménye, akkor nem abban a mintában találjuk meg, amelyiket a mérgezés gyanúja esetén elküldünk, hanem két héttel később. A tünetek vonatkozásában azt írja, hogy először bénulnak le az idült méhbénulás vírusa esetén a szárnyizmok és utána a lábizmok. Ez szerintem mindent megmagyaráz . Ha a lábizom is bénult már, akkor a méh csak vergődni tud és utána elpusztul. Mondjuk én a heveny méhbénulás virusáról gondoltam a kórkép létrejöttét, de erre sokkal jobban illik.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vírusok
HozzászólásElküldve: 2016.04.28. 02:21 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
A wikipédián előjön az immunrendszer, ami egy egy egyszálú RNS vírus esetén nem fogható rá az RNS interferenciára. Akkor pedig kőkemény adaptív immunrendszert feltételez. Amit találtam, az egy fizetős cikk absztraktjában van, hogy egészséges méhet nem lehet fertőzni vele.Talán ezért gondolja a szerző az immunrendszeri károsodást. A lényeg szerintem az, hogy kell bemeneti kapu, anélkül nincs betegség. Felvetődik a Nosema , és a mérgek is, mint bemeneti kapu. Neo esetén nemigen tudom elképzelni a bemeneti kapu létrehozását, de Bt toxinról bármikor. Csakhogy azt repcében nem használják tudtommal, csak kukoricában. Csak halkan jegyzem meg, hogy volt olyan beszámoló, mely a Bt toxin Nozémát erősítő hatását írta le. Szóval ez még mindig a Nozéma vírus páros teóriát erősíti a mászkálás vonatkozásában, kiegészítve az általad leírt, ürülékben lévő rögökkel, ami szerintem azonos a Morrison rögökkel.
Egyébként gombaölőt sem tartom kizártnak, mint bemeneti kapu létrehozó mérget.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vírusok
HozzászólásElküldve: 2016.04.28. 01:51 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Tükör!
Nem hallottam, most néztem utána.
Egy Tuboly ppt-ben találtam. Aki vagy az Immonológia professzorom volt, vagy a fia.
Idézet:
A fekete kórban szenvedő méhek vékony belében kicsiny rögök (Morison féle rög) más vírus betegséghez hasonlóan előfordul,
A beteg családok fiatal még hamvas méhei a reggeli órákban kiülnek a kijáróba és reszketve, összebújva látjuk őket majd napközben lehullanak és elpusztulnak,


Ezt érdemes elolvasni, sok minden visszaköszön, és alátámasztja a megfigyeléseidet. https://hu.wikipedia.org/wiki/Feketek%C3%B3r

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vírusok
HozzászólásElküldve: 2016.04.27. 23:00 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Cerana!
Hallottál már a Morrison-féle rögökről valamelyik méhbénulás vírusa kapcsán?
Hogy nézhetnek ezek ki?

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vírusok
HozzászólásElküldve: 2012.11.13. 12:11 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.01.30. 13:07
Hozzászólások: 161
Tartózkodási hely: Tiszaföldvár
Költéstömlősödés vírus (Sacbrood virus SBV)

"A vírus az Iflavirus nemzettséghez tartozik, ikozahedrális kapszidja kb. 28 nm átmérőjű, burokkal nem rendelkezik. Pozitív szimpla szálú RNS genomja 8832nt hosszú, egy nyílt leolvasási keretet tartalmaz, melynek szerveződése a deformált szárny víruséhoz hasonlóan alakul (az 5’ véghez közeli területen található a szerkezeti fehérjéket kódoló terület, a 3’ véghez közeli területen pedig a nem szerkezeti fehérjéket kódoló terület).

Az SBV a világon a legszélesebb körben elterjedt méhvírus. Nagy-Britanniában az elpusztult lárvák 80%-ból sikerült kimutatni, míg az egészségesnek tűnő családokban is 30%-ban jelen volt. Elsősorban a mézelő méh lárváit fertőzi, és a fertőzés a lárva bábozódási zavaraihoz, majd a lárva pusztulásához vezet. A fertőzött lárváknak először megváltozik a színük, fehérből sárgává válnak, majd kiszáradnak, miközben tovább sötétednek, míg végül sötétbarna pörkké alakulnak.
Ez a betegség a lárvák fertőződése esetén a látható tünetek alapján viszonylag jól diagnosztizálható. A vírus ugyanakkor megfertőzheti a kifejlett méheket is, és bár klinikai tünetet nem okoz bennük, a fertőzés ily módon fennmarad a méhcsaládon belül. A vírus általánosan elterjedt, de masszív fertőzést csak ritkán okoz, mert a fiasítást gondozó dolgozó méhek észreveszik az elpusztult lárvákat, és eltávolítják azokat a lépből. Ez meggátolja a vírus gyors terjedését. Járványos méretű fertőzéssel akkor kell számolni, ha a gyűjtő méhek száma jelentősen lecsökken (pl. a hordási időszak kezdetén), vagy ha a táplálékforrások szűkösek. Az SBV által okozott kár a fiasításban főleg késő ősszel jelentkezik, és károkozása olyan családokban jelentősebb, amelyek fertőzöttek Varroa destructor atkával is. Az atka képes a vírus átvitelére egyik méhről a másikra. A költéstömlősödés tüneteit és a betegség vírusos jellegét először White írta le 1917-ben, de Bailey és munkatársai csak 1964-ben izolálták a vírust."


"A deformált szárny vírus (Deformed wing virus, DWV)
A vírus az Iflavirus nemzettséghez tartozik, melynek genomszerveződése hasonlít a picornaszerű vírusokéhoz, egy nyílt leolvasási keretet tartalmaz, melyen az 5’ véghez közeli területén vannak kódolva a szerkezeti fehérjék, és a 3’ véghez közeli területén a nem szerkezeti fehérjék. Ikozahedrális, 30 nm átmérőjű kapszidja van, nem rendelkezik burokkal.

Genomja 10140nt hosszú pozitív szimpla szálú RNS. A vírust először Lengyelországban írták le, ma már széles körben elterjedt, megtalálható Európában, Ázsiában, a Közel-Keleten és Afrikában is (Allen and Ball, 1996). A tünetek az erősen fertőzött méhek esetében a pödrött szárnyak, duzzadt potroh, röpképtelenség, lecsökkent élettartam. A DWV gyakran fordul elő olyan méhállományokban, amelyek fertőzöttek Varroa destructor atkával is. Ilyen esetekben súlyos károkat tud okozni, a felnőtt állomány és a fiasítás jelentős arányú pusztulását is előidézheti. Egy lengyelországi felmérés a nyár közepén gyűjtött méhminták 69%-ában mutatott ki DWV fertőzést szerológia módszerekkel. A vírus bábokba oltva képes kiváltani a jellegzetes tünetet, a szárnydeformitást, melyet korábban a Varroa atkának tulajdonítottak. A DWV kimutatásra került Varroa mintákból is, az atka képes volt továbbadni a vírust a fiasításra. Kimutatták, hogy a lárvák a rajtuk élősködő atkáktól és táplálkozás közben felnőtt társaiktól fertőződnek. Ahogy a fiasításban pusztulnak a lárvák és csökken a fiasítás száma, úgy a felnőtt méhek életképessége is csökken. A felnőttként fertőződött méhek letteljesítményét a fertőzés nem csökkenti. Ebben az esetben viszont a méhek életük végéig vírusrezervoárnak tekinthetők. A DWV elsősorban nem a család hirtelen pusztulásához vezet, hanem a korcsoportok arányát tolja el kedvezőtlen irányba, és a család legyengülését okozza.
Azok a családok, melyek a téli időszakra fertőzött, gyenge egyedekkel készülnek, nagyobb eséllyel pusztulnak ki teljesen tavaszra. A DWV fertőzöttség fatális hatásai alacsony Varroa fertőzöttség esetén is megmutatkozhatnak. A vírus a hordási szezonban (késő márciustól kora őszig) olyan mértékű fertőzöttséget tud kialakítani, amely 2 év alatt a család kipusztulásához vezethet. Hatása függ a hordási szezon hosszától és a fertőzés mértékétől. A vírus terjedésében az eltévedő és a rajzó méhek mellett nagy szerepet játszanak a méhészeti eszközök, és a méhek költöztetése, kereskedelme."

"Az idült méhbénulás vírus (Chronic bee paralysis virus, CBPV)
Az idült méhbénulás vírusa rendszertanilag még nem besorolt pleomorf vírus, mérete változó, 20´ 30-65 nm. A vírus világszerte elterjedt, kivéve a dél-afrikai és a karibtengeri térséget. A fertőzés a méhek röpképtelenségét, remegését okozhatja. E tüneteket korábban más fertőző betegségekkel hoztak összefüggésbe, mint például a nosemosis, malpighamoebosis vagy a légcsőatka kór, azonban Bailey 1967-ben egy vizsgálat során azt találta, hogy az ilyen tüneteket mutató méhek mintáiban 70%-os a CBPV előfordulása.


Kimutatták, hogy a látszólag egészséges állományokban a CBPV akkor terjed igazán, ha valamilyen oknál fogva – például hordásra alkalmatlan időjárás, rossz nektártermés, vagy az anya elvesztése miatt – megnövekszik a zsúfoltság a családon belül.
Felvetődött, hogy a vírussal szemben tanúsított gyengébb ellenállóképesség esetleg genetikailag öröklődik. A méhcsaládok nagy telepítési sűrűsége és az ebből következő élelemhiány is hozzájárulhat a betegség terjedéséhez. A vírus által kiváltott betegségnek két megnyilvánulási formája van a tünetektől függően (I. és II. típus). Az I. típusra jellemző a remegés, röpképtelenség, míg a II. típusnak, amit magyarul feketekórnak is neveznek (angolul „black robbers”), jellemző tünete a szőrtelen, fényes, fekete, duzzadt potrohún méhek megjelenése."

"A fekete anyabölcső vírus (Black queen cell virus, BQCV)
A vírus szintén a Dicistroviridae család Cripavirus nemzetségébe tartozik kb. 30 nm átmérőjű, ikozahedrális kapszidszimmetriájú, burokkal nem rendelkezik. A virion pozitív szimpla szálú RNS genomot tartalmaz.

A genom 8550 nukleotidból áll és két nyitott leolvasási keret található benne. Az 5’ végen lévő ORF szakaszon (ORF1) a nem strukturális
fehérjék (enzimek), míg a 3’ végen lévő ORF szakaszon (ORF2) a szerkezeti fehérjék génjei találhatók. Jelenlétét Európa több országában is kimutatták, különösen olyan méhészetekben, ahol a családok egyidejűleg fertőzöttek voltak a Nosema apis egysejtű parazitával is. Ezért a vírus terjedését összefüggésbe hozzák a Nosema apis egysejtű parazitával. Egy 2004-es franciaországi felmérés a méhészetek 86%-ában kimutatta kifejlett dolgozó méhekből a fekete anyabölcső vírust, és a méhészetek 23%-ában fertőzött bábokat is találtak. A vírus a nevét az általa okozott legjellemzőbb tünetről, az anyabölcső falának fekete elszíneződésről kapta. A kórokozó az anyalárvák rendellenes fejlődését
és a pusztulását okozza. A megbetegedett lárva sápadt, sárga színű, kültakarója zsákszerű, hasonlóan a lárvatömlősödés vírussal fertőzött lárvához (Bailey and Woods, 1977).
A BQCV-t először fertőzött méhanyák elpusztult lárvájából és bábjából mutatták ki. Kimutatták, hogy a dolgozó- és a herefiasítás is fertőződhet BQCV-vel, de klinikai tüneteket általában nem okoz bennük, bár Németországban leírtak herékben tünetekkel jelentkező BQCV fertőzést. A BQCV fertőzés gyakran fordul elő más vírusfertőzéssel, illetve egyéb társfertőzésekkel. A DWV és BQCV fertőzés együttes jelenlétét figyelték meg leggyakrabban a fertőzött családok között. Egyelőre még nem ismert, hogy a kevert vírusfertőzés vezethet-e genetikai rekombinációhoz az együtt élő vírusok között, és hogy az ilyen rekombináció eredményezheti-e egy új vírusfaj felbukkanását."


"Heveny méhbénulás vírus (Acute bee paralysis virus, ABPV)
A vírus a Dicistroviridae család Cripavirus nemzetségébe tartozik. A legtöbb ismert méhvírushoz hasonlóan ikozahedrális alakú kapszidja van, 30 nm átmérőjű, és nem rendelkezik burokkal.

Szimpla szálú RNS genomja van a poli a farok nélkül 9470 nt hosszú. A genom 5’ végen lévő ORF szakaszon (ORF1) a nem strukturális (enzim) fehérjék, míg a 3’ végen lévő ORF szakaszon (ORF2) a szerkezeti fehérjék génjei találhatók. Számos országban leírták a jelenlétét, Nagy-Britanniában, Olaszországban, Franciaországban és Magyarországon is.
A vírus által okozott tünetek: a fiasítás csökkenése, a lárvák pusztulása, a népesség általános csökkenése. A vírus, nevének megfelelően a kifejlett méhek bénulását okozhatja, a méhek a kaptár bejáratánál mászkálnak, röpképtelenek. A tünetek közé tartozik a tisztogató méhek aktivitásának csökkenése, és ez kedvez a betegség terjedésének is.
A vírust először laboratóriumi fertőzési kísérletek során sikerült kimutatni. Az ABPV az egyetlen ismert méhvírus melynek van a mézelő méhen kívül más gazdafaja is. A felnőtt méhek fertőzése 102 vírussal 8 napon belül az egyedek elhullásához vezetett. A vírus gyakran inapparens módon van jelen egészséges családokban."


Ennyit találtam most az olyan vírusokról amit ezen a lapon nem láttam.

_________________
***Hiszek a napban – akkor is, ha nem süt; Hiszek a szeretetben – akkor is, ha nem mutatkozik meg; Hiszek Istenben – akkor is, ha nem szól.***


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vírusok
HozzászólásElküldve: 2012.11.13. 12:01 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.01.30. 13:07
Hozzászólások: 161
Tartózkodási hely: Tiszaföldvár
Most olvastam:
"Kashmir méhvírus (Kashmir bee virus, KBV)
Az eredeti törzset az Apis ceranaból mutatták ki Indiában, de szerológiailag rokon vírust találtak Ausztráliában, Kanadában, az Egyesült Államokban és Spanyolországban is. Újabb vizsgálatok mutattak rá, hogy szerológiailag és genomját tekintve annyira közel áll az ABPV-hez, hogy tulajdonképpen nem is tekinthető önálló vírusnak."

_________________
***Hiszek a napban – akkor is, ha nem süt; Hiszek a szeretetben – akkor is, ha nem mutatkozik meg; Hiszek Istenben – akkor is, ha nem szól.***


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vírusok
HozzászólásElküldve: 2012.11.13. 11:59 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.01.30. 13:07
Hozzászólások: 161
Tartózkodási hely: Tiszaföldvár
Ennyit tudok róla:
"Izraeli heveny méhbénulás vírus (Israeli acute bee paralysis virus, IAPV)
A vírust 2007-ben írták le, és összefüggésbe hozták az Amerikai Egyesült Államokban nagyarányú méhpusztulást és nagy gazdasági károkat okozó családösszeomlás kórképpel. A vírust Európában is kimutatták Franciaországban. Hivatalosan rendszertanilag még nem besorolt vírus, az ABPV-hez való nagyfokú morfológiai és genomszerkezeti hasonlósága miatt nagy valószínűséggel szintén a Cripavirus nemzetségbe tartozik.
"

_________________
***Hiszek a napban – akkor is, ha nem süt; Hiszek a szeretetben – akkor is, ha nem mutatkozik meg; Hiszek Istenben – akkor is, ha nem szól.***


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vírusok
HozzászólásElküldve: 2010.07.11. 16:22 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.07.07. 11:12
Hozzászólások: 2
Tartózkodási hely: Románia, Érmihályfalva
Bocsánat, de most vettem észre, hogy a "CCD"-címü topic az én problémámat is taglalja. Ennek ellenére jó volna itt is ütköztetni az érveket és megosztani a tapasztalatokat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vírusok
HozzászólásElküldve: 2010.07.11. 16:02 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.07.07. 11:12
Hozzászólások: 2
Tartózkodási hely: Románia, Érmihályfalva
Üdv mindenkinek !

Kezdő vagyok a fórumon ,lehet, hogy elkerülte a figyelmemet, de sehol sem olvastam még a fórumon a hírhedt izraeli vírusról, ami az egész világon pusztítja a méheket. Úgy jelenkezik a betegség, hogy rendszerint ősszel az fiasitás eltünte után a családok elnéptelenednek, a télből pedig maroknyi méhhel jönnek ki és szinte érintetlen mézkészlettel, hullák nélkül. A jelenség és az eredeti népesség között nincs összefüggés, ugyanúgy támadja az erőset mint a gyengét.Mindez komlex atkaírtás dacára...Van esetleg valakinek a témában tapasztalata ?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Vírusok
HozzászólásElküldve: 2008.11.06. 20:37 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
Ennél alkalmasabb topicot nem találtam, újat meg nem akarok csinálni.
A CCD-ről néhány dolog:
http://www.cals.ncsu.edu/entomology/apiculture/

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Vírusok
HozzászólásElküldve: 2008.09.25. 06:48 
Idézet:
balui :
A tömlőst majd minden családban tapasztaltam. Mivel vírusos betegégről van szó jó lenne tudni, hogy mi az ami terjeszti, vagy hogy hogyan került be a családokhoz.
Itató? Virágpor?


Gyakorlatilag fogalmam sincs. Viszont vírusok az atka előtt is voltak. Márpedig ha azok tényleg csak úgy tudják a méheket megbetegíteni, hogy valami bemeneti utat nyit, akkor erre a Nosema a legesélyesebb. De tömlősnél, mivel a fiasítás betegsége, ez nem lehet, hacsak nem tud a felnőtt méhben szaporodva a garatmirigyen keresztül kiválasztódni. Akkor még mindig kérdéses, hogy az álcába miként jut be ? Az atka kézenfekvőbbnek tűnik, de a Ruzsvai dr. azt mondta, hogy azzal viszont nincs összefüggésben. Azért majd számolj be arról, hogy milyen erősségűek lesznek ezek a családok októberre, ill. tavaszra.


Vissza a tetejére
  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 12 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.