Pontos idő: 2024.04.19. 23:50

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 311 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2020.08.11. 20:03 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.05.04. 20:08
Hozzászólások: 105
Tartózkodási hely: Baranya
Oké hogy méhcsaládonként 20 gramm de mennyi szirupba és hány alkalommal.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2020.08.10. 10:26 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1875
Nagyon jellegzetes probléma, hogy többen is olyan helyen keresnek válaszokat, ahol nincsenek adekvát válaszok, miközben rendelkeznek regisztrációval azon a Fórumon is, ahol nagyon jól tematizáltak a fórumtémák.

Így járt ezzel a jó norgio85 fórumtárs is, egy régi (2016-os eredetű) sértődöttség mián a "szomszéd" blogban keresi a választ a költésmeszesedés ellen használható szorbinsavról, kálium-szorbátról. Érdekelné az adagolás...

Az egy dolog, hogy a meszesedésnek külön témája van itt a Méhegészségügy főtémában, melyben a szorbinsav is alapos kitárgyalásra került, de a Google keresőben is található egy kifejezetten ezzel a kérdéssel foglalkozó kereső-kifejezés: "kálium szorbát adagolása méheknek"... A találatok száma 756... Rögtön a legelsők hozzák a "cukorszirupban beadni 20 grammot méhcsaládonként"... természetesen mindenki tudja, hogy ez nem koncentráció, de ezt is megírtuk a Fórumon

Szóval nem igazán értem a dolgot, amit a költésmeszesedésről el lehet mondani, azt elmondta dr. Csaba György a dr. Koltai László szerkesztette "A méhbetegségekmegelőzése és gyógyítása" c. könyvben (tudom, azóta sok változás állt be a gyógyszerhasználatban), de nagyon sok megszívlelendő tanács található fórumunk eme rovatában is az ide írt 309 hozzászólásban. Ami eddig sehol nem szerepelt, bár az adagoláshoz csak áttételesen van köze:

https://portal.nebih.gov.hu/-/hatterinf ... szorbatrol

Szóval nem igazán értem a dolgot... Vagy lehet, hogy mégis értem? A FF-blogon gyakorlatilag "megállt az idő", s valamivel jó lenne felrázni, élőbbé tenni a haldokló, és az amúgy szakmailag eddig sem meghatározó Klubot. Egyébként tényleg fölösleges próbálkozás, a szakmailag autentikus válaszadók ismert okoknál fogva nem írnak a Klubra. A klub vezetője is a Ződön kezdi a reggeli kávé elfogyasztásakor a napot, nyugodtan megírhatná az érdeklődő klubtagnak, hogy a Méhész fórumon gyakorlatilag mindent megtalál, amire szakmailag kíváncsi. Ráadásul ha nem is látogatják annyian a Fórumot, mint a Klubot 2019. November 20. 00:21-kor, amikor 859 fő (mind vendég!) múlatta az időt a portálon, a látogatottsága a fórumok látogatottsági átlagának megfelel, szakmailag megkérdőjelezhetetlen, adminisztrációja, moderációja megtámadhatatlan, s a visszajelzések alapján a szakma-politikai programjában sem találhat senki kivetni valót, a tiltott, személyiségi jogokat sértő tartalmakat nem tűrik, ám a saját véleményhez fűződő jogait mindenki világnézetétől és politikai, szakma-politikai hovatartozásától függetlenül szabadon gyakorolhatja.

Szóval kifejezetten a béke szigete! Gyertek, jöjjenek Kedves Méhészek, itt a szakmán és békén túl gyakorlatilag igazi érdekvédelmi műhelymunkába kapcsolódhat be mindenki, hiteles tájékoztatást kap, s egy igazi, nagy méhész-család tagja lehet, ahol számít mindenki véleménye, számít mindenki jövőről alkotott viziója, a Fórum nyitott a zöld gondolatokra, nyitott a haladó újdonságokra és emellett őrzi azokat a hagyományokat is, melyek szakmailag és emberileg megőrzendők és ápolandók...

Gyerünk, Tisztelt méhészek, ha a Covid-19 engedi, akkor nem egészen egy hónapon belül végre ismét kezébe veheti a sorsát a méhész-társadalom, lerázva magáról a brossi "alkotmányos monarchia" minden nyűgét-keservét, a szervilis, önálló véleményalkotás és érdekvédelmi munka szempontjából impotens választott tisztségviselőket, önjelölt "terapeutákat", marketing-gurukat, cinkbádog-kutatókat és anyagi megfontolásból hajbókoló önérdekképviselőket. Gyertek, jöjjenek, ezen a Fórumon -mint eddig, s ezután is- minden vélemény számít...! Hozzátok, írjátok, beszéljünk azon dolgokról, amik foglalkoztatnak Benneteket, Tisztelt és Nagyérdemű Közvélemény! Hajráááá...!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2019.08.07. 10:35 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Free írta:
Szerintetek a cukorszirupban feloldott ecet mennyire lehet hatással rá? Egyátalán elhordják a méhek?
Meg milyen ecet, almaecet, vagy sima ecet?

Elhordják-e az ecetes cukorszirupot?
Ezt már annyiszor kiveséztük: miért ecetezzük, mennyi kell belőle stb.
A telelő élelem kapcsán. Keress rá.
Meszesedésre jó-e?....Hát... nem tudom.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2019.08.06. 22:45 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6278
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Hát az ecet legfeljebb áttételesen.
Meszesedés ellen legtöbbet a higiénikus aljak teszik.
Másod sorban jöhet pl a kálium-szorbát.
De a kálium-szorbát igazából savas közegben működik ehhez kell egy kis ecetsav ....

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2019.08.06. 21:37 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2015.12.08. 01:44
Hozzászólások: 411
Tartózkodási hely: Pest megye
Már rég volt írva ebben a témában, de idén több helyről is hallottam hogy van 3-4 meszes család.
Szerintetek a cukorszirupban feloldott ecet mennyire lehet hatással rá? Egyátalán elhordják a méhek?
Meg milyen ecet, almaecet, vagy sima ecet?

_________________
Szabad országban szabad ember azt csinál, amit szabad.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2018.10.07. 08:46 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.08. 18:49
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: bihar-ro
Elegendo csak az anyat lecserelni.
Vagy az anya vagy a parzo here viszi tovabb a problemat.
Ha mas vonal az anya a meszesedes onmagatol megszunik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2018.10.05. 20:50 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2018.04.23. 21:00
Hozzászólások: 11
Tavasz óta van egy meszes családom. A kezelések ellenére ismét láthatóvá vált a kór.
Meg szeretném őket szüntetni. Le akarom rázni a kifejlett méheket a keretekről egy másik
családba. A kereteket ki akarom főzni a kaptárt kifertőtleníteni.
A kérdésem az, hogy a kifejlett, lerázott méhekkel is tovább terjeszthetem a betegséget ?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2018.01.19. 17:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Akkor viszont nincs eltérő véleményünk ebben. Az állandó meleg, napos hely, vagy esetleg az állandó hűvösebb hely valóban nem befolyásolja a meszesedés kialakulását, de ezt ha előbb írtad volna felvetésemre nem borzolom idegeid, véleményed megváltoztatása ürügyén. Nekem ügy rémlett, hogy a megfázott, túlhűlt fias kapcsán szóltam a témához. Elnézést akkor.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2018.01.13. 22:55 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Amikor én hőmérséklet szerepéről beszéltem, akkor az állandó meleg, napos hely, vagy esetleg az állandó hűvösebb hely méhcsaládokra gyakorolt hatására gondolhattam, bár már nem is emlékszem, vissza kellene keresni. Az általad idézett rész meg úgy nézem a hirtelen hőingadozásoknak a fiasra gyakorolt hatásáról szól inkább. Mondjuk én ezt se osztom egészen, ill azt mondom, ezek az állapotok nálunk nem, vagy nem úgy fordulnak elő, mint abban a cikkben szerepel.
Amúgy éppen a napokban olvasgattam régi jegyzeteimet valamit keresve. 90-es évek elején, amikor nagyon rákaptunk a Klartános falapokra, előfordult, hogy egyes állományokban 80-90%-ban voltak a meszes családok.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2018.01.13. 13:59 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Tükör!

Emlékszel még a régebbi nézeteltérésünkre a költésmeszesedés kapcsán?


dodo írta:
Tükör!
Csuppán egy felvetéseddel nem értek egyet ami most is elhagzott "Meg a hőmérsékletnek se sok"A többi állításoddal teljes mértékben egyetértek, igy nem is vitatom.
Nem az mellett kardoskodtam, hogy a nedvesség vagy a penészes keret az okozója.
De azt viszont állítom, hogy tél végén, kora tavasszal a jó idő hatására a család erősségéhez viszonyítottan kialakuló kiterjedt ( nem az optimális helyen lévő ) fisításnál beköszöntő erős lehűlés kedvező feltételt teremt a meszes családok megjelénésének. Ez véleményen szerint szoros összefüggésbe hozható azzal hogy a fiasítás 100%-án nem tudják tartani a 35 C közeli hömérsékletet és ez jelent kedvező feltételt. ( Nem azt állítom, hogy ez váltja ki, de a mérleg nyelve rossz irányba mozdul)
Az ok okozati viszony kapcsán mindig előtérbe helyeztem a kiváltó okok (kedvező feltételek) kizárásának lehetőségét és ezek megszüntetésére tett kisérlet után van értelme foglalkozni a tünetek kezelésével, ellenkező esetben folyamatos végetnemérő küzdelembe bocsátkozik az ember. A kelő fiassal való kezelés célzottan arra szolgál, hogy a megnövekedett feladatok ellátásához biztosítsuk a szorgos népet. ( A népességhez visszított reletív nagyszámú fiasítás nevelés és kihordáson felül másra is jusson a család erejéből, átvitt értelemben nekik is csak két kezük van és 40 fokban sem nő ki a harmadik.) A tisztogatási hajlam növelését javasoltam én is, csak pár takarító felvétele mellett.
Ezen elv alkalmazása megvalósítható az öszi betelelés kapcsán ( rakodóknál pl a háromfiokos 6, 8,10 vagy 6,8,8-as betelelés igy böven van hely is még lefelé fejlödni) tavasz vagy akár a nyár folyamán is.
Az anyacsere ellen sem vagyok a megfelelő időben.

Vivaldi amit írtál az meg természetes, hogy a lépekből kitakarított meszes bábokat őssze kell gyüjteni.

Igy a végén belátom, hogy az összefüggések összekapcsolása (a megfelelő betelelés, fészekhőmérséklet, feladatok elvégzéséhez szükséges nép bíztosítása) részemről nem vezetett eredményre és tulajdonképpen csak magamat sikerült elgondolkodtatnom.


Kérlek olvasd el a Méhegészségügyi ismeretek 12 8. oldalán egy 2016-os cikkben irtakat, kiollozom neked engedelmeddel.

" A költésmeszesedés kialakulásának legfőbb oka a fiasításos lépek hőmérsékletének hirtelen csökkenése, ... "



"

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2017.04.13. 21:22 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
LPeti írta:
Az nem feltétlenül baj, hogy ezt a jód csepegtetést még nem csinálta senki. Biztos, hogy kipróbálom


A gyógyszertárban készíttettem, kipróbáltam és működik. A fias keretek tetejére 8 csepp jódoldat megtette a hatását. Egy hét múlva teljesen rendbe jött, a fiasítás táblás és nem "sörétes". A kaptár alján csak pár db meszes maradványt találtam.

Gondoltam az eredményt megosztom veletek.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2017.04.12. 08:48 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:01
Hozzászólások: 592
Tartózkodási hely: Szank
Egyetértek Zsoltival.

_________________
S. Csontos Zoltán


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2017.04.11. 18:52 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4006
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
A meszesedés előfordulását az én tapasztalataim szerint elsősorban a méhes mikroklímája határozza meg. Ha gyakori a meszesedés, ott a hellyel van a baj.
Az előző telephelyem egy fákkal körülvett, szélárnyékos mélyedésben volt. Állandó volt a magas páratartalom, és a tavaszi-nyári hajnalok hideg leülése. Állandó problémát okozott a meszesedés. A második - mostani telephelyem adottságai pont az ellenkezőek. Dombtetőn vagyok, nincs erdővel körülvéve a hely. Melegebbek a tavaszi-nyári éjszakák, sokkal gyakoribb a légmozgás. Évi szinten egy-két családnál jön elő a baj, de van olyan év, hogy nem is látok meszes sejteket.
Tudom, hogy a kérdés nem erre irányult, ezt csak úgy leírtam tapasztalatképpen.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2017.04.11. 18:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.19. 19:38
Hozzászólások: 368
A jó családok békén, rajzás idelyén a meszeseknek bölcső
Próbáltam követni a stílust.
Üdv. Jóska


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2017.04.11. 17:31 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Nekem ez így nem jött be!

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2017.04.11. 17:29 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.08.03. 22:19
Hozzászólások: 319
Tartózkodási hely: Zala megye - Milejszeg
Helló!
Az milyen megoldás lenne a meszes családok ellen, hogy most tavasszal átnéztem őket és van pár gyenge de egészséges család! Ezeket erősíteném a meszes családdal? Meszes család anyja elnyom és átrak- egyesít az egészséges családhoz? Ezzel a gyenge családból termelőt tudok, illetve a meszesedésre az alap az anya csere is megtörténne?!!! Vélemények?????


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2017.02.18. 20:45 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.12.16. 21:07
Hozzászólások: 979
Tartózkodási hely: Dél-Göcsej
Tükör írta:
Én a BeeVitalban és a hig aljban jobban bízok.

Én is! És ezért is említettem a BeeVitalt mert ahol meszesedés van, ott az atka elleni védekezési technológiába beépítve gyakorlatilag ingyen, a mellékhatását kihasználva lehet a meszesedés ellen is védekezni. Meg, ha jól rémlik, idéntől ismét támogatott is.....
De a legcélszerűbb valóban erős, jól takarító családokat tartani fiatal lépen és a gombának kevésbé kedvező klímájú kaptárakban.

_________________
" ...méhésznek lenni küzdelem a keserűség ellen"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2017.02.18. 20:36 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Az az alap ugye, az anya csere.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2017.02.18. 18:37 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Vagy a jó minőségű tisztító hajlamú anyás családokban.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2017.02.18. 17:20 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
És valószínű egyébként is ez történt volna, mert ez szokott...
Amikor még volt nálam meszesedés, ezt csinálta, minden kezelés nélkül is. Időnként csökkent, egyes családoknál el is tűnt.
De legyen így. Ártani nem használ.
Majd Peti kipróbálja.
Én a BeeVitalban és a hig aljban jobban bízok.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2017.02.18. 16:48 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6278
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Akkor mégis beleszólok ........
Erről már beszélgettünk.
A jódtinktúra nem 3%-os.
~5% jód és ~4% kálium-jodid tartalmú alkoholos oldat.
Írtam már róla ha jól emlékszem, hogy a fészek keretléceire csöpögtetve a méheket erőteljes takarításra ösztönzi. (4-6 csepp).
A meszes álcákat szépen kitakarítják a lépekböl.
Nálam nem szignifikáns a dolog, a higiénikus aljaim miatt, de egy kollégának adtam az ajándékba kapott nosepip jódoldatát aki tömör fenékkel dolgozik. Ö háromszor kezelt vele 3 naponként.
Most felhívtam, hogy tavaly mi is lett nála az eredmény.
A családok felénél eltűnt a meszesedés, a többinél csökkent.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2017.02.18. 12:53 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
A keresőt néha nem ártana használni, bár sokszor mondtuk már, úgy látszik nem eleget.
Ez nem face, itt mindent meg lehet találni majd 10 évre visszamenőleg, tematikusan.
Amúgy nosemára is van olyan szer, ami jódot tartalmaz. szerintem arra se jó, de van itt írás meszesedésre is:
Tomipapa írta:
Fekete Péter!

Gondolom, az is elég lehetne, ha kérdező fórumtársunk visszaolvasna ebben a témában, mert amit tudunk a meszesedéssel kapcsolatban, azt itt leírtuk már párszor...

A jód egyébként olyan fertőtlenítő-szer, mely hatása révén alkalmas is lehetne a költésmeszesedés ellen, hiszen gombafertőzés ellen is hatásos lehet, de nem vagyok képes belátni, milyen előnyök mentén szeretné használni a kérdezett. A költésmeszesedés biológiájáról nagyjából összegyűlt már annyi ismeretanyag itt, hogy képbe kerülhessen a fórumozó. Értelmetlen olyan fertőtlenítő szert keresni, mely erre a feladatra nem alkalmas. A jód csak szabad formában antimikrobális hatású, vízben nagyon rosszul oldódik, alkoholban már sokkal jobban. Ezen tinktúrát szokás vízzel hígítani. Gyenge oxidálószer, 3 %-os vizes oldatát szokták felületi fertőtlenítésre használni. Ha az érdeklődő utána olvasna a gombánk biológiájának, belátná, hogy a jód-oldat a fiasítás esetében nem alkalmazható, a kitartó spórák ellen pedig nem hatásos, tehát a kaptár fertőtlenítésére sem alkalmas.

Javaslatom, hogy ne e fertőtlenítő-szerben keresse kérdezőnk a megoldást a költésmeszesedés ellen, mert annak megelőzésére, gyógyítására nem ez az alkalmas szer.

Üdv: Tomipapa

pláne a keretek tetejére csepegtetve...

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2017.02.18. 00:05 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
A BeeVitalt már használtam pár évvel ezelőtt. Nem azt mondom, hogy nem hatott, de nem minden családnál tett rendet. A szűkítés egyelőre, ami mindig meghozta az eredményt. Ettől kicsit rövidebb idő alatt szeretném megoldani a meszesedést. Nem jellemző az állományban a meszesedés, de éves szinten pár családnál előfordul. Erre szeretnék egy gyorsabb megoldást. Az nem feltétlenül baj, hogy ezt a jód csepegtetést még nem csinálta senki. Biztos, hogy kipróbálom, de ha lett volna valakinek erről már tapasztalata, az érdekelt volna. Így még megmaradt a kérdőjel.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2017.02.17. 22:49 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.12.16. 21:07
Hozzászólások: 979
Tartózkodási hely: Dél-Göcsej
Peti!
6-7 éve fordult elő utoljára néhány családnál a költésmeszesedés. Azokat egy-két BeeVitalos locsolással kikezeltem. Azóta a higiénikus aljaknak köszönhetően nem is láttam meszes családokat.
Lehet, hogy a BeeVitallal az "egycsapásra több legyet" elvvel jobban járnál.

_________________
" ...méhésznek lenni küzdelem a keserűség ellen"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2017.02.17. 21:56 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
... vártam egy "kicsit", hátha betoppan valaki. Köszi a választ. Ezek szerint erről a jód csepegtetős kezelési módszerről senki nem tud semmit. Lehet, hogy idén kipróbálom. Ha lesz tapasztalat, megírom.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2017.01.26. 11:05 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.05.31. 16:59
Hozzászólások: 31
Tartózkodási hely: GyMS megye
Van rá "gyári" szer ami jódot tartalmaz.
http://www.bee-master.co.uk/askotom-p-2 ... hives.html
Kezelésére jó, megszüntetni nekem nem sikerült vele. Ha termelő család, és a többi család átfertőződése is esélyes, jobb a hagyományos (megszüntet, kiolvaszt, fertőtlenít) módszer.

_________________
SimonZs


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2017.01.26. 10:22 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Költésmeszesedés kezelésére valaki hallott-e már arról, hogy jó erre a jód? 6-7 cseppet csepegtetve a fias keretek tetejére, a felső keretlécre? Állítólag pár nap alatt megszünteti a betegséget.
Eddig én erre a szűkítést használtam. A fias kereteket egymás mellé téve, egy nejlont téve mellé. A jobb hőgazdálkodás pár hét alatt megszűnteti a betegséget és tüneteit. De, ha a jód ezt pár nap alatt elvégzi, akkor mégis jobb lenne.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2016.10.25. 21:11 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1054
Nálam még elvétve sincs meszesedés, pedig nem használok semmit, nyitott alj még nyomokban sincs nálam, mert konténerbe vannak, a gyalogok meg 24-esekbe, úgyhogy a dolog kilőve.
Viszont tavasszal jártam egy nagyobb méhészetben, ahol az egész állomány erősen nosemás volt, na ott meszesek is voltak a családok, olyan szinten hogy én még olyat nem láttam sohasem, már a kijáró is tele volt, odabent meg vastagon, de sajnos már bogár sem nagyon volt ami kihordja.
csoky hozzászólását olvasgatva jutott ez az eszembe.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2016.10.25. 20:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Coj írta:
Minden családom alatt higiénikus aljdeszka van.

Azt is tegyétek hozzá lécci, a tálca alatt van-e deszka alj vagy sem. Mert többnyire még deszka aljjal készítik, nem nyitott aljjal. Félreértésre adhat okot. Nálam nyitott alj van.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2016.10.25. 19:27 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.08.11. 15:39
Hozzászólások: 36
Minden családom alatt higiénikus aljdeszka van. Egész nyáron tálca nélkül vannak. 5 éve használok tavasszal méhpatikát, azóta nincs költésmeszesedésem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2016.10.23. 09:24 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Írd le légyszi a higiénikus alj topicban, hogy hogyan használod az aljakat, mikor van bent, mikor kint, hogy és milyen időközönként tisztítod és hogy kezeled az aljakat atkairtáskor. köszi

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2016.10.23. 07:14 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.09.23. 07:07
Hozzászólások: 1
Csak most léptem be a fórumba .Látom hogy a meszesedés még mindíg sokaknak probléma. nekem a higiénikus kaptárfenék egycsapásra megszüntette a meszesedést kb 10 éve nem is láttam meszes családot pedig 100 családdal dolgozom.. mindenkinek ezt javaslom .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2016.07.08. 20:55 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Sokat kínlódtam a meszesedéssel. Állítom minden elérhető taktikát kipróbáltam, még a Beeguard méhészeti tisztítószert is. Megfelelő eredményt egyik eljárás sem hozott.
A higiénikus fenék segített a problémán. Ma 1% alatt van a meszes családok száma.
Még valami eszembe jutott. Amikor erősen meszesek voltak a családok, minden esetben erős Nosema fertőzés is kimutatható volt.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2016.07.08. 09:37 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.08.02. 20:26
Hozzászólások: 845
Tartózkodási hely: Békéscsaba
Szerintem anya probléma.
nem jol takarító fajta.szűkíteni,hogy minnél kevesebb részt kelljen takaritaniuk.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2016.07.07. 15:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.03.09. 11:27
Hozzászólások: 298
Tartózkodási hely: Heves megye
"mehesz76" Sziasztok!

Nálam idén több kölyökcsaládnál is van költésmeszesedés illetve lehet hogy költésköves. .

Merülj bele a visszaolvasásba mert létezik több megoldás is. Mindenki arra esküszik ami neki bevált. Válogathatsz kedvedre.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2016.07.06. 21:14 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
A meszesedéskor én nem szoktam az anyát lecserélni elsőkörben. Leszűkítem a család helyét annyira, hogy jól tömötten fedjék a kereteket és nejlonnal függőlegesen lezárom, a többi keret marad, kivéve, ha fias keret is kiszorul a leszűkített fészekből, akkor azt egy másik családnak adom nép nélkül. A leszűkítés után 2 héttel már nincs kidobott meszes fias a kaptár alján, ha van is, csak elvétve. Én sörélesztős lepénnyel szoktam etetni.

A barátom ecettel átitatott szivacscsíkot helyez a fiasítás alá középre. Ő arra esküszik.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2016.07.06. 20:13 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.08.20. 00:09
Hozzászólások: 11
Tartózkodási hely: KEREPES
Sziasztok!

Nálam idén több kölyökcsaládnál is van költésmeszesedés illetve lehet hogy költéskövesedés.
Tavaly is volt 2 családnál és azon beevital becsorgatása segített augusztusban - téli élelem beadása mellett.
Igazából az lenne a kérdésem , hogy miért van az, hogy 8 év méhészkedés alatt egyszer sem volt ilyen gondom és most egyre gyakrabban.
A helyi méhegészségügyi felelős azt ajánlotta , hogy cseréljem le az anyát.
Nem tudom, hogy mi köze az anyának ahhoz hogy gombás fertőzés van.(szerintem ez csak találgatás) - habár ezt már itt is leírta valaki-
Egy másik helyen olvastam, hogy az igazi ok az az, hogy az ősszel lepincézett keretben ha virágpor van és azt következő évben berakom a családnak (fészekbe) akkor az okozhatja a meszesedést.
Vizsgálatok szerint a tavalyi virágporban nagyon nagy koncentrációban van jelen a gomba.
Kálium szorbáton gondolkozok! Az már bevált valakinek?
A másik hogy etetek 1 héten át kb. 4dl/nap...1-1 arányú cukor-víz + kis ecet
Mondom kölyökcsaládokról van szó amik ált. 6 KB kereten vannak..így nem tudom hogy mennyit etessek.
Ha valaki tud ebben segíteni kérem írjon.
Az anyák 2016-osak... ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2015.08.17. 13:41 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2015.08.16. 13:48
Hozzászólások: 2
Köszönöm!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2015.08.17. 12:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Szia.
Hőségben nem takarják annyira.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2015.08.17. 08:05 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2015.08.16. 13:48
Hozzászólások: 2
jó napot!
egy eddig ismeretlen jelenséggel találkoztunk a méheskertben.
A méhek nem takarják be a fiasitást... eddig két kaptárban figyeltük meg, hogy sok bogár van a kaptárban, de a fiasitás, habár 4-5 rámán van, és sok a fiasitás, ott van hagyva magára, és a méhek, más rámákon vannak.... tudja e valaki mi az oka ennek? vagy mi a jelenség neve? esetleg kezelési mód?
köszönöm


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2015.08.15. 14:18 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.16. 14:05
Hozzászólások: 62
Tartózkodási hely: Fejér megye
Vargánya biztosan elég lesz a szűkítés, nálam is hasonló volt a helyzet kb. két hete. Az akkori ellenőrzésnél, egy gyengébb családnál úgy két maroknyi meszes fiasítást söpörtem össze a kaptárfenékről. Leszűkítettem a fészküket nyolc keretre- addig bent volt pörgetés után kinyalatásra az összes keret- és a kijárót is szűkítettem. Ma ellenőriztem őket, minden rendben volt. A család egy NB 17-es fekvőben lakik :D .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2015.08.15. 04:44 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.01.11. 23:21
Hozzászólások: 22
Tartózkodási hely: Győr-Moson-Sopron megye
Köszi a válaszokat,remélem sikerül leküzdeni!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 21:41 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.08.02. 20:26
Hozzászólások: 845
Tartózkodási hely: Békéscsaba
Vargánya!

Napokban olvastam 20 évvel ezelőtti méhészújságban,a szerző szerint a szűkítés a leghatékonyabb mód-hogy megfelelően tudják takarítani/tartani a hőmérsékletet ill. anyacsere.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 21:00 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.03.09. 11:27
Hozzászólások: 298
Tartózkodási hely: Heves megye
Érdemes még belekezdenem a gyógykezelésbe,vagy mondjak le róluk?

Üdv!
A család gyógykezelését mindenképp el kell kezdened, semmiképp sem mondj le róluk. Van jó néhány kezelési megoldás tapasztalt, gyakorlott méhészek biztosan tudnak jobbat is. Addig is olvass vissza légyszíves (2015.06.23. 23:05) mert az általam leírtakat is alkalmazhatod. Őszintén szólva nekem bevált.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 17:42 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.01.11. 23:21
Hozzászólások: 22
Tartózkodási hely: Győr-Moson-Sopron megye
üdv!
Ma találtam az egyik családomnál költésmeszesedést.Ez az első ilyenem,úgy tudom,ez leginkább tavasszal fordul elő,mikor megfázik a fias,kevés a takarónép,vagy gyengébb minőségű a táplálék.Mi lehet az ok most?Érdemes még belekezdenem a gyógykezelésbe,vagy mondjak le róluk?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2015.06.29. 08:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.04.03. 18:33
Hozzászólások: 277
Tartózkodási hely: Budapest / Tirol
Köszönöm a válaszokat! Mindenképpen megszerzek néhány ilyen Magyar klasszikust. Örösin meg a gödöllöi anyagon kívül föleg német nyelvü anyagom van még csak sajnos. Persze azokban még csak az Amitrázról sincs szó természetesen. De pótolom.

_________________
Minnél egyszerübb annál jobb,.!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2015.06.28. 21:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1875
Maciur!

A híresztelések ellenére van szakirodalmi hivatkozás a szorbinsav alkalmazásának javaslatára a költésmeszesedés elleni méhészeti védekezés kapcsán. A dr. Koltai László által szerkesztett "A méhbetegségek megelőzése és gyógyítása" c. kiadvány (Mezőgazdasági Kiadó Bp. 1985.) a 136-137.oldalán olvashat a szorbinsavnak és sóinak terápiás felhasználásáról. Nem mondom, hogy minden tekintetben autentikus eme irodalom, de azt nem lehet mondani, hogy ne kellene foglalkozni a javasolt szorbinsavval, illetve K-szorbáttal folytatott terápiás lehetőségekkel is, annak ellenére, hogy elsősorban nagyanyáink savanyúság-eltevési módszerének egyik leggyakrabban használt tartósítószerét ajánlotta a szerző a költésmeszesedést okozó gombakártevő ellen is...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2015.06.28. 20:23 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.03.09. 11:27
Hozzászólások: 298
Tartózkodási hely: Heves megye
Üdv!
Maci úr!

Valószínű egyik szakirodalomba sincs így leírva az, hogy kálium-szorbáttal kell védekezni meszesedés ellen. Három szakkönyvvel rendelkezem de egyikben sem olvasható. Méhészeti boltok hirdetik a meszesedés elleni készítményeket. http://www.meheszbolt-tamasi.hu/mehesze ... lleni-szer Idősebb tapasztalt méhészek biztosan tudnak még más változatot is ami jó a meszesedés ellen. Én is ezek alapján védekeztem és sikeresen.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2015.06.27. 19:00 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2015.04.08. 09:54
Hozzászólások: 3
Tartózkodási hely: Kiskunfélegyháza
Köszönöm a választ B. Feri! Kezdjük is az atka elleni védekezést.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2015.06.27. 18:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.11.18. 16:34
Hozzászólások: 666
Tartózkodási hely: Vas Megye, Kőszeghegyalja
Pigmentálódott szem látható , akkor valamilyen kórokozó (val.sz. atka)miatt visszarágták a sejtfedelet .
Meszesedés esetén a lárva korábbi stádiumban mumifikálódik .

_________________
___________________________
B.FERI


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 311 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.