Pontos idő: 2024.04.25. 18:26

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 311 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.07. 11:44 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
zsolti írta:
Szerintem sem anyafüggő a dolog. Biztosan van némi köze hozzá, de inkább egyéb körülmények dominálnak. Az erősen meszes családokat meg szerintem csak új kaptár - műléprerázás módszerével lehet meggyógyítani. Akár anyacsere nélkül.



Na ezért írtam az elején, hogy milyen érdekes kórság ez!!!

Ha erre járnál Zsolti cimbi megmutatnám milyen lépeken vannak amik tökéletesen meggyógyultak!!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.07. 11:42 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
tűzoltó írta:
Kilóz fejtegetésével kapcsolatban:
Egyszer hallgattam én is egy előadást (valamelyik méhész állatorvosunktól) aki azt mondta, hogy az első nagy atkavésznél csak a meszes családok maradtak meg mert azoknál kevesebb volt az atka. Így a magyarországi méhpopuláció az atka által meszességre lett szelektálva.



Mi hál' Istennek nem estünk bele valahogy az első atka pusztulásokba. (nem vettünk a rossz csíkból) mégis emlékszem elég sok meszes család lett akkoriban, szinte egy-két év alatt 90' körül.
(hoppá Kiloz: egy viszont biztos hogy akkoriban voltak a sárga (olasz) méheim sok, mert a Bánkától vettem 20 családot. Színtiszta olaszok voltak, mert ő hústermelésre, és méh eladásra rendezkedett be.nem is tudtam kaptárt bontani egész augusztusban!)(viszont a keresztapáméké nem ilyenek voltak, mégis hasonló arányban volt náluk a mész) ( sőt Jánoshidán akkor kaptunk egy jókora permetezést egy facélia táblánál, amit sokszáz családdal ültünk körbe, ahol benne voltam a minta vevős bizottságban, és ott is beszélgettük a többi méhésszel ezt az "új" betegséget,hogy mennyi családot érint!!!)(egyébként már vége volt a facéliának, de a háta mögött volt egy napraforgó, amit szépen lenyomattak repülövel a virágzásban. A növényvédős azt hiotte, a méhek még mindig a facéliára járnak)

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.07. 11:36 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4011
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
cerana írta:
Ami az elmúlt két évet illeti: volt néhány meszes családom, anyát cseréltem, maradt a mész. Olyan kaptárak voltak, amelyek észak felé néztek, mert volt előttük pár fa, ami nagyon megnőtt az utóbbi években, ezért erre járattam őket. A kijáró is közel volt a földhöz. Ősszel átraktam őket.


Szerintem sem anyafüggő a dolog. Biztosan van némi köze hozzá, de inkább egyéb körülmények dominálnak. Az erősen meszes családokat meg szerintem csak új kaptár - műléprerázás módszerével lehet meggyógyítani. Akár anyacsere nélkül.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.07. 11:11 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Ami az elmúlt két évet illeti: volt néhány meszes családom, anyát cseréltem, maradt a mész. Olyan kaptárak voltak, amelyek észak felé néztek, mert volt előttük pár fa, ami nagyon megnőtt az utóbbi években, ezért erre járattam őket. A kijáró is közel volt a földhöz. Ősszel átraktam őket.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.07. 10:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.08. 18:49
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: bihar-ro
Tükör írta:
Ez a sárga beütéses feltételezés, szerintem teljesen téves!!!!

Ez sajat megfigyeles es velemeny nem azt mondom hogy altalanos ervenyu.

Tavaly persze anyát is cseréltem náluk.

Szerintem itt a lenyeg!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.07. 10:35 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Kilóz fejtegetésével kapcsolatban:
Egyszer hallgattam én is egy előadást (valamelyik méhész állatorvosunktól) aki azt mondta, hogy az első nagy atkavésznél csak a meszes családok maradtak meg mert azoknál kevesebb volt az atka. Így a magyarországi méhpopuláció az atka által meszességre lett szelektálva.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.07. 10:20 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Ez a sárga beütéses feltételezés, szerintem teljesen téves!
Nekem eü. szempontból kb 1500 családra van rálátásom. Ez meszesedés szempontjából meg szinte teljesen valós, mert mindig a kijárók végig nézésével kezdem az eü vizsgálatot, és a mész ugye ott rögvest szembetűnik.
Ezért bátorkodtam azt is megjegyezni, hogy a kaptárak elhelyezése sem egyértelműen magyarázza a meszesedést. Már csak azért sem, mert az abszolut párás helyen, árnyékban lévőknek is csak egy részben jön elő, de előjön a teljesen napon lévőknél is.
A mértékre lehet némi befolyással, de a megjelenésre szerintem nem.
Az én állandó telephelyemen gyakorlatilag nincs árnyék, sőt megszorul a meleg. A kaptárak déli tájolásúak. Tavalyelőtt volt itt két irtózatosan meszes család, már előző őszrön kezdődőtt náluk. (egyik felsö, másik középsö kijárós egyébként) A talajtól elemelvekb 25-30 centire. Sütötte őket a nap ezerrel (sehová nem mentek, mert nem haladtak ötről a hatra). Na előző ősszel került képbe a beevital. Gondoltam ha ennyire növeli a takarítást, próba! Kitakarítottam a kaptárak alját (lapátolni lehetett a múmiákat tőlük mindig)és meglocsoltam őket. Második locsolás után már alig volt múmia!! Normálisan be lehetett telelni őket. Tavaly persze anyát is cseréltem náluk(de már előtte rendben voltak), közben kapták a BeeVitalt (igaz az egyik alsó kijárós kaptárba is került, de teljesen meggyógyultak anélkül, hogy a lépkészletük ki lett volna cserélve!!! Ez gyógyulás azt jelenti, hogy egész évben nem volt náluk meszes báb!!Pedig kifejezetten figyeltem őket!

Ja és az ősszel, nyár végén már egyáltalán nem is volt mész. Igaz másoknál is kevés volt, de hogy ennyiből egynél sem, ez nekem az utóbbi 20 évben nem nagyon jött össze. Hol kevesebb, hol több de volt. Meg az öszi vizsgálatokon is láttam másnál !!!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.07. 09:02 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.08. 18:49
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: bihar-ro
Na ezt szepen vegig beszeltetek. Ha megengeditek ,nehany megjegyzes.Miota is terjedt el meszesedes? Tobben megjegyeztetek hogy az atka megjelenese ota mind jobban eloterbe kerul.Az atka elleni vedekezes sikertelensege szinte periodikusan viszatero problema es erdekes modon altalaban a meszes csaladok nagy tobbsege atveszeli ezt a periodust.Errol egyidoben tobb cikk is jelent meg.Sajnos hiaba kerestem vissza nem talalom.Melyik tipusu fiasitasnal eszlelheto eloszor a meszesedes? Nem ott szaporodik eloszeretettel az atka!Az allomany visszaallitasohoz maradtak a meszes csaladok,az anyak es herek generaciokon keresztul vittek tovabb ezt a genetikai orokseget. Bizonyitek ra az anya csere,ha lecsereljuk az anyat szinte 100%-ban eltunik minden beavatkozas nelkul.Ugyan abban a csalodban is elofordul hirtelen gyogyulas,kimerult az anya sperma tartaleka az orokito heretol.A meszesedes terjedesebe szerintem -csak maganvelemeny -nagyban besegitett az ismeretlen eredetu es meggondolatlanul terjesztett genetikai anyag.Szerintem is forditott az arany de maskepp ,minel meszesebb egy csalad annal kevesebb az atka.
Janos nallad mennyire szamit a szaporitasnal hogy van e meszes csalad a meheszetben,vagy a kornyezetedben?
A meszesedest el lehet fedni kulonbozo kezelesekkel,vagy a tisztogato hajlam novelesevel ,also kijaro ,kijarok deli-keleti tajolasa, a kaptarak magassabra emelese ,stb .De ez az alapproblemat nem szunteti meg. A meszesedes fellepese a viragporszedesnel egy kizoro ok,az ilyen csaladok alkalmatlanok a szedesre.Ez iranyban is folyik a szelekcio,vannak meheszetek ahol a jovedelem forras 80%-at a viragpor adja.
A meszesedesnek is van egy lappango valtozata , de ez viragporszedesnel azonnal eszlelheto.
Visszaterve a szelekciora ,sokeves tapasztalat az anyak valogatasa szin szerint, nagyon szep kifejlett ,jol petezo anyak ,de sajnos meszesedessel,majdnem szaz-szazalekban sarga arnyalatu ,vagy sarga csikozassal ,lehet-e ez veletlen?
Az anyacsere nallam eszleles utan kotelezo.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.06. 19:03 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.13. 17:35
Hozzászólások: 81
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
János Bátyám!
Jó, hogy neked nincs szükséged ilyen vackokra, de mi az erdőben lakunk,(mint a méhek :P ) és itt bizony elkél a párátlanítás.
Véleményem szerint a páratartalmat nem csak az élővizek határozzák meg, hanem nagy részt a talaj tipusa és vízmegkötő képessége(ami az erdei talajnál elég nagy). Ezért gondolom, hogy bizonyos helyeken és időben ebben is lehet a méheket segíteni. Már csak azért is mert a párolgás hőelvonással jár ami szintén többlet fogyasztást eredményez.
Férfiasan bevallom, hogy feltételezésem csak elméleti jellegű, mivel a tavasszal kezdek újra méhészkedni, és 16 éve, amikor a méhész vizsgát tettem még nem nagyon beszéltek költés- meszesedésről(vagy nem figyeltem).De mi van akkor ha a meszesedés csak a következménye annak, hogy a cseppek párává alakítása közben a lépek nem takart részétől hőt von el és ez vezet a beteg fiasítás későbbi gombásodásához? De lehet,hogy ez hülyeség, végül is ezt az bizonyítaná, ha a lép szélein lenne a meszesedés java része.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.06. 17:54 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
ghihorz írta:
Két éve jelentős változás történt: a fatolvajok "megszabadítottak" az akácfáktól, és azóta szinte nem tapasztalok meszesedést.
Más se tapasztal nagy meszesedést két éve. A cunami nem azért volt Thaiföldön, mert egy lepke leszállt a rózsafámra.

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.06. 17:04 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2009.02.23. 21:06
Hozzászólások: 194
Tartózkodási hely: Kaposvár - méhek Abaligeten
Az árnyékban levő kaptárak és a meszesedés között én is egyértelmű összfüggést tapasztaltam.
25-30 éve a méhek közelében csak egy nagy körtefa volt, ami max. fél napig árnyékot adott 4-5 kaptárra. A többit állandóan sütötte a nap. Meszesedés gyakorlatilag csak az árnyékban levő kaptárakban jelent meg (nem minden évben).
A tűző nyári nap miatt egy akácfa sort telepítettem. Ahogy nőttek a fák, úgy lett egyre több meszes családom, elsősorban a csapadékos Medárd-időszakban. A szárazabb és melegebb júl.-aug. időszakban csökkent a meszesedés mértéke.
Időnként kezeléseket is alkalmaztam (5%-os ecet permet, régebben Nistatin tabl. szirupban), de legjobbnak az anyacsere bizonyult.
Két éve jelentős változás történt: a fatolvajok "megszabadítottak" az akácfáktól, és azóta szinte nem tapasztalok meszesedést.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.06. 17:02 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.05.24. 14:46
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: Zala megye
tűzoltó írta:
Tapasztalatom szerint a meszesedés csak nagyon ritkán vehető észre az alsó kijárós kaptáraknál. (Természetesen azért mert ezeket könnyebb takarítaniuk.) Részben ezért, az összes felső kijárós kaptáramat átalakítottam alsó kijárósra. Csak azokat használom felső kijáróval amelyeknél papír van bent atkaszámolás miatt.

Szerintetek... van abba valami ráció,hogy a meszsesedés csak a fakaptárok "betegsége"
Ugyanis a müa kaptáraimba lényegessen jobb a helyzet

_________________
Ha a méhek eltűnnek, az emberi fajnak négy éve van hátra a kipusztulásig.
Albert Einstein


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.06. 15:20 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Tapasztalatom szerint a meszesedés csak nagyon ritkán vehető észre az alsó kijárós kaptáraknál. (Természetesen azért mert ezeket könnyebb takarítaniuk.) Részben ezért, az összes felső kijárós kaptáramat átalakítottam alsó kijárósra. Csak azokat használom felső kijáróval amelyeknél papír van bent atkaszámolás miatt.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Horváth János
HozzászólásElküldve: 2010.02.06. 11:47 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Lehet, hogy félreérthető volt: A különböző táptalajoknál a tenyésztés során azért, hogy a gombákat izolálni tudják, és a baktériumok ne tudjanak kinőni, ezért olyan feltételeket alakítanak ki, ami a gombának kedvez, a baktériumnak nem. Az említett táptalaj esetén pont a pH csökkentése az egyik legfontosabb feltétel. Tulajdonképpen a savtűrése miatt tud a Candida a baktériumok közül szelektálódni a bélben, mert a szénhidrátok bontásakor is savas irányba tolódik a rendszer. Kivételként akartam említeni, hogy azért ez sem 100 %-os, mert vannak baktériumok is, amelyek bírják ezt az alacsony pH-t. Így pl. a L. acidophylus, ami valójában ezért tud a Candida vetélytársa lenni (ez a bélflóra normál baktériuma, ha antibiotikummal kiirtjuk, akkor előtérbe tud kerülni a gomba). De a Helicobacter pylori is ilyen savtűrő lehet, mert az a gyomorban él, a sósavas 1-2-es pH-n. Az egésznek csak az a lényege, hogy az egy tévhit, hogy a gomba nem bírja a savas pH-t. A nagyon savasat nem. A pufferkapacitással kapcsolatban pedig tökéletesen igazad van. Vagyis azért itt is borotvaélen táncolunk.

Más: a fluvanilát alkalmazása során fellépő meszedésről úgy hallottam azért van, mert bizonyították, hogy a lárvafejlődés során a vegyszernek egy olyan mellékhatása van, ami lehetővé teszi a gomba támadását. Pontos részleteket nem tudok.

Szerintem az atka és mész együttállása esetén van egy olyan logikai bukfenc, hogy ha az atka segíti elő a gomba behatolását, és az elpusztítja a lárvát, ezáltal a táplálékhiány miatt az atka is elpusztul a sejtben, de legalábbis szaporodni nem tud. Ezért szerintem inkább a meghosszabbodott fedett fias időszak lehet a ludas, mivel a csökkenő népesség nem tudja a megfelelő fészekhőmérsékletet fenntartani.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.06. 09:40 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.11. 10:28
Hozzászólások: 289
Tartózkodási hely: Somogyország
Persze a fiasítás savtűrése a gombához képest valóban a lényeges kérdés.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.06. 09:36 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.11. 10:28
Hozzászólások: 289
Tartózkodási hely: Somogyország
cerana írta:
Ez így ebben a formában nem egészen igaz. A gombák tenyésztésénél pl. a nagyon jó savtűrő képességet használják ki. Az izolálásukra használt Sabouraud agar pH-ja 5,6. A fehérjebontó baktériumok már 6,8 körül elpusztulnak. A Lactobacillus acidophylus 5 alatt is növekszik, a Candida albicans is közel ennyit bír. A háztartási ecet pH-ja: 2,4. Tehát valójában ez már bőven elegendő lehet az elpusztításhoz. Szerintem inkább a méhek, és a fiasítás savtűrő képessége a gombáéhoz viszonyítva a kérdés. Itt már tényleg tized foknyi különbségek lehetnek.


Igen valóban pontatlan voltam. Úgy kellett volna írni, hogy a gombáknak is megvan az optimális ph-ja a tenyészethez. Ha ezt valamelyik irányba eltolod akkor romlik az életfeltételük. A gyakorlatban savazni egyszerűbb, és talán hatásosabb is, mert gomba savanyítja a környezetét, és ha erre rásegítünk akkor hamarabb áll elő az az állapot amikor a melléltermékei már gátoják a fejlődését. A savasságot azonban a környezet pufferhatása visszaállítja az eredetihez közelire, tehát csak addig működik amig a megváltozott ph fennáll.

A Candida valóban gomba, de a Lactobacilus ahogy a neve is mutatja azért csak baci marad ám.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.06. 00:29 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Horváth János írta:
A sav esetében a ph változás a lényeg, mert néhány tizednyi változásra a gombák már elég érzékenyek.

Ez így ebben a formában nem egészen igaz. A gombák tenyésztésénél pl. a nagyon jó savtűrő képességet használják ki. Az izolálásukra használt Sabouraud agar pH-ja 5,6. A fehérjebontó baktériumok már 6,8 körül elpusztulnak. A Lactobacillus acidophylus 5 alatt is növekszik, a Candida albicans is közel ennyit bír. A háztartási ecet pH-ja: 2,4. Tehát valójában ez már bőven elegendő lehet az elpusztításhoz. Szerintem inkább a méhek, és a fiasítás savtűrő képessége a gombáéhoz viszonyítva a kérdés. Itt már tényleg tized foknyi különbségek lehetnek.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.06. 00:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
Nálam is bevált a taposórács és az anyacsere. Emlékeim szerint az atka előtti időszakban alig ismertük ezt a betegséget.

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára bebe 2010.02.06. 00:39-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.05. 23:56 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Na majdnem egyszerre írtunk, és ugyan nem láttuk egymásét, de vannak összecsengések!!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.05. 23:53 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.11. 10:28
Hozzászólások: 289
Tartózkodási hely: Somogyország
Tsanyi!

Igazad van, de csak részben. Bár a méhek szellőztetnek, az abszolút páratartalmat a kinti alá nem tudják csökkenteni. Pontosabban belül általában melegebb van, a meleg levegő több nedvességet tud felvenni, de a relatív érték ez miatt kisebb lehet a kintinél.
A kiáramló levegő viszont ha lehül, akkor kesevebb nedvességet tud megtartani, relatív páratartalma emelkedik a 100%-ig ahol a harmatpont elérésekor kicsapódik.

A ködös ügyben viszont neked adok igazat.

Kopaszkutya!

Az összefüggés amit írtál és amit én is írtam az nem fordított, hanem egyenes. Viszont az okokat én másképp rakom össze. Szerintem a gond az, hogy az atka szívása során a báb bőre megsérül és ott a készenlétben álló csírázó spórák könnyebben tudnak behatolni. A taposórács szerintem elsősorban nem csak a klimát állítja be, hanem a kihulló mészmúmiákat nem kell a méheknek a kaptárfenékről kitakarítaniuk, ezáltal a visszafertőződés veszélye csökken. A fertőzés a betegség első szakaszában valószínüleg akárcsak a nyúlósnál a dajkaméhek által következik be. Ha már a lépekben csörögnek a múmiák és vastagon állnak a fenéken akkor már nem kell a dajkák közvetítése.
Valóban az ilyen családok mindig készlet szegények is. Felborult népességű stresszes család keveset gyűjt és sokat fogyaszt.
Szóval sok atka - sok mész, kevés atka - kevés mész. Csak igazolnia kelene valakinek.
Ezenkívűl fiatal lépkészlet is fontos. Meg a tiszta kaptár.
Meg a takarítási hajlam, hogy a mészmúmia még a spóraszórás előtt kerüljön ki a kaptárból. Ez a mesterségesen elpusztított fiasítás kihordatásának a vizsgálatával jól ellenőrízhető és javítható is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.05. 23:49 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Érdekes kórság ez a mész...
Ezekből a hsz-ekből is látszik. Ahány méhész, szinte annyi féle képpen magyarázza.
Elmondom az én verziómat:
Az igazság, hogy valójában én sem tudom honnan jön. Ugyanis láttam már mindenféle körülmények között. hosszú száraz, meleg nyáron és az ellenkezőjén is. Ebből gondolom, hogy nem ezekben a külső körülményekben kell keresni az okát.Legalábbis nem a párásságban! (mást nem zárok ki,mint majd szó lesz róla)
Én leginkább a család takarító hajlamával hozom összefüggésbe a megjelenését, és az eltünését is. Ugyanis miért tűnne el egyébként csak attól, ha kicseréljük az anyát.
Márpedig számomra ez a módszer számtalanszor hatásosnak bizonyult, még a régebbi időkben. Az sem bizonyít mást, hogy a taposó rácsosaknál, higiénikus aljaknál visszaszorul, mert itt meg segítjúk a méheket a takarításban.
A BeeVital is eltünteti, mert nagyon megnöveli a takarítási hajlandóságot!

Egyébként amikor kezdtem méhészkedni, még nem nagyon hallottunk a meszesedésről.
Emlékszem nagyon, hogy eleinte, mikor megjelent,azt se tudtuk mi ez.
Amikor a fluvalinátos lapok elterjedtek, akkoriban jött elő! Az összefüggést nem tudom!
Igaz, az atka sem sokkal korábban jelent meg, így azzal is lehet összefüggés.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.05. 23:21 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.06. 20:39
Hozzászólások: 837
Tartózkodási hely: Heves-megye
Én összefüggést látok az atkaszám és a meszesedés között. Nem én állapítottam meg előszőr, de hajlok arra, hogy igazat adjak a feltételezésnek.
Érdemes lenne számszerüleg is vizsgálni olyannak akinek van rá lehetősége, hogy a meszes családoknál több atka hullik-e.
A feltételezés onnan adódik, hogy a nyár második felében néha megjelenik egy mészhullám, ami az atkairtás után eltűnik.[/quote]


Én az atka és a meszesedés kötött fordítva sejtem az összefüggést:amelyik család meszes, az atkásabb mivel sokkal több fiasítást nevel, ezáltal atkát is. A kevés méz is ennek tudható be szerintem merthogy feléli a sok fias amiből kaptárszemét lesz végül.
A kaptár szellőzése a lényeges. Mióta a konténerben vannak a méheim (taposórács a feneke a 18-asoknak) elvétve van meszes, csak az elgyengült családoknál.

_________________
http://www.egrimeheszbolt.hu/bolt/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.05. 23:12 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
tűzoltó írta:
... Sokkal közelebb mint Te voltál a Zalához. És kimondottan ködös, párás helyen vannak a méhek. .....

Hát én ezt tapasztaltam ....
Viszont egy észak déli völgyben folydogáló folyócska hatalmas párát tud csinálni a völgy alján .....
Talán másoknak is van tapasztalata......

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.05. 22:20 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Én meg nem ezt tapasztaltam. 10 évig voltak a méheim száraz hegyoldalban Baranyában. Állandóan kínlódtam a meszesedéssel. Most már sok éve a Duna mellett vagyok. Sokkal közelebb mint Te voltál a Zalához. És kimondottan ködös, párás helyen vannak a méhek. (Igaz, a kaptárakat délután kettőig süti a nap.) Most csak elvétve van meszes. Évente egy-két család amelyiknél ezért anyát váltok.
De én sem jöttem még rá , hogy mi váltja ki.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.05. 21:52 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6279
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Horváth János írta:
.....Valóban fontos a páratartalom, de a méhek ezt a kaptárban szabályozzák. Ha szárítod a kaptár levegőjét akkor több vizet hordanak be. Ennyi erővel hűtheted is. Legfeljebb több mézzel visszafűtik.....

Nem osztom páratartalomban a véleményed.
A méhek ha alacsony a páratartalom növelni tudják, de csökkenteni nem ....
Ha a külső páratartalom alapból magas, völgyben folyóhoz közel, reggel köddel ..... sokkal gyakoribb a meszesedés. A régi telephelyem a völgyben a Zalától 300m-re volt, a mostani egy domboldalon.
Ott sokat küzdöttem a mésszel, most az idén tünt fel 3 családnál, de mire beavatkoztam volna megszűnt ....

A páraelszívó viszont tényleg nem megoldás. Ha kint párás a levegő akkor a méhek álltal áthajtott levegő mennyiségtől órák alatt telítődik .....

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.05. 21:36 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.11. 10:28
Hozzászólások: 289
Tartózkodási hely: Somogyország
Földim!
Az ecet csak addig hat amedig el nem párolog. Persze valameddig tart a hatása, azon amire rá locsolták, mert lemarja róla a spórákat. Valóban fontos a páratartalom, de a méhek ezt a kaptárban szabályozzák. Ha szárítod a kaptár levegőjét akkor több vizet hordanak be. Ennyi erővel hűtheted is. Legfeljebb több mézzel visszafűtik.
A sav esetében a ph változás a lényeg, mert néhány tizednyi változásra a gombák már elég érzékenyek.
A leghatásosabb egyébként a szorbinsav, ezt kísérletekkel is igazolták, de ennél a szernél szerintem nem a savasság a döntő tényező.

A páratartalomhoz:
Kaptam egy párásítót és egy páramentesítőt. Betettem mindkettőt egy üres szobába, hogy rendezzék el egymás között.

Én összefüggést látok az atkaszám és a meszesedés között. Nem én állapítottam meg előszőr, de hajlok arra, hogy igazat adjak a feltételezésnek.
Érdemes lenne számszerüleg is vizsgálni olyannak akinek van rá lehetősége, hogy a meszes családoknál több atka hullik-e.
A feltételezés onnan adódik, hogy a nyár második felében néha megjelenik egy mészhullám, ami az atkairtás után eltűnik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.05. 17:08 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.13. 17:35
Hozzászólások: 81
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Alternatív ötletként:
- a falunkba öreg méhészek (anyósom lánykorában) ecettel kezelték a kaptárakat, valószinüleg gomba ellen, mert az ecet a fürdőszobai penészt eltávolítja a falról.+ valamit használhat noséma ellen is
- a kaptárba helyezett só megköti a nedvességet pl.: sós zacskó, sókristály (a lákásban is sólámpát használunk pára ellen)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.02.03. 20:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.03.17. 17:46
Hozzászólások: 579
Tartózkodási hely: Heves megye
A Bee Vital az egri Méhészboltban is kapható! ;)

_________________
Üdv.: Judit


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.01.17. 00:08 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Már az Apimondián is kaptam párat amikor bevásároltam náluk a HiveClean-ból, aztán meg a profi kongresszuson még jó csomó promóciósat kiosztottak.Abból is jutott pár... :lol:
Összetételét tekintve, ugyan annak tünik, mint a másik. Szerintem az is, csak még egy bőrt le akarnak nyúzni róla (aki nem veszi atka ellen, vegye mész ellen) kipróbálva még nem volt, de szinte biztos hatásos, mert a HiveClean is remek volt erre. Talán hatásosabb mint az atka ellen... ;)
Ha valaki erre jár, és ki szeretné próbálni, de ezért nem akar venni egy flakonnal, pár locsolásra valót tudok adni. Grátisz ;)

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.01.16. 21:15 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.08. 18:49
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: bihar-ro
Az osztrak- Beevital- atkaolo gyartoja piacra elokeszitett egy meszesedes elleni szert. En is kaptam egy 0,25l flakonnal kiprobalasra .A neve Chalk Brood. Tud-e mar valaki rola? Reszletek a www.beevital.com oldalon.Osszetetele szinte ugyanaz mint az atkaolonek,csak a folyadek szine piros.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.01.03. 15:50 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.31. 07:36
Hozzászólások: 721
Tartózkodási hely: Somogy
Ne feledjétek!
Minden vegyszeres beavatkozás a család életébe káros , sajnos van amikor muszáj:Pl atka.nosema.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.01.02. 18:00 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.05.24. 14:46
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: Zala megye
KGábor írta:
amatőrök írta:
Szerintem: nem kell kezelni a meszes családokat! Egyszerűen le kell cserélni az anyát .Sajnos még így is előfordul néha egy -két család. De ez már elenyésző.



Olvass vissza eggyel... Én is eképpen cselekszem ha van meszes családom.. :)
ez csak ötlet! Hátha érdekes lehet

x előadótól hallottam valamelyik gyülésen,hogy az oltatlan mész(kő) anyazárkába helyezve(elzárva améhektől) csökkenti a párát.
én nempróbáltam de jólehet

_________________
Ha a méhek eltűnnek, az emberi fajnak négy éve van hátra a kipusztulásig.
Albert Einstein


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.01.02. 10:31 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.11.21. 19:17
Hozzászólások: 137
Tartózkodási hely: Baja
amatőrök írta:
Szerintem: nem kell kezelni a meszes családokat! Egyszerűen le kell cserélni az anyát .Sajnos még így is előfordul néha egy -két család. De ez már elenyésző.



Olvass vissza eggyel... Én is eképpen cselekszem ha van meszes családom.. :)
ez csak ötlet! Hátha érdekes lehet

_________________
Ha eltanulod a méheidtől a szorgalmat, nem lesz baj... (Hiezl Imre bácsi)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.01.01. 18:24 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Azt gondolom, hogy a család elkezdene vizet hordani és párologtatni, hogy beállítsa a fiasításnak megfelelő páratartalmat.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.01.01. 17:24 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.31. 07:36
Hozzászólások: 721
Tartózkodási hely: Somogy
Szerintem: nem kell kezelni a meszes családokat! Egyszerűen le kell cserélni az anyát .Sajnos még így is előfordul néha egy -két család. De ez már elenyésző.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2010.01.01. 15:42 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.11.21. 19:17
Hozzászólások: 137
Tartózkodási hely: Baja
A minap eszembe ötlött valami, amikor a fürdőszobában cseréltem a páramentesítőben a tablettát.
Kiegészítő "kezelésként" vajon nem lehet ez jó a meszes családokba? Mert ugye köztudott, hogy egyik gomba sem képes száraz meleg levegőn szaporodni. Esetleg addig kéne csak alkalmazni amíg a tabletta a páraelvonás miatt megállítaná a gombák szaporodását, és a család saját erejéből, vagy kicsit besegítve le nem küzdi.
Csak egy Ötlet. :idea:
Érdekelne elsősorban azok véleménye, akiknek valamilyen vegyipari vagy egészségügyi végzettségük van.

_________________
Ha eltanulod a méheidtől a szorgalmat, nem lesz baj... (Hiezl Imre bácsi)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2009.12.01. 21:59 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 337
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
A meszes családokat, felerősítéssel kezeltem minimum 3 keret ( ½ NB ) kikelés előtt álló fedett fiasítással (ami önmagában is elegendő általában ), gyenge timolos párologtatással növelni lehet a tisztogatási hajlamot is. Bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy az idei évtől eltekintve 2004 előtt volt csak meszes családom, de talán még mindig működik.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2009.12.01. 21:02 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.11.21. 19:17
Hozzászólások: 137
Tartózkodási hely: Baja
Ha esetleg valamelyik családnál találok meszesedésre utaló jeleket, akkor azonnal anyát cserélek. Eddig ez nálam bevált. (tisztogatási hajlam)

_________________
Ha eltanulod a méheidtől a szorgalmat, nem lesz baj... (Hiezl Imre bácsi)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009.09.02. 20:03 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.01. 19:46
Hozzászólások: 148
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
A méhpatika nálam is bevált
Az atkaszámot is jelentősen csökkenti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2009.08.18. 15:02 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.27. 17:41
Hozzászólások: 693
Tartózkodási hely: Újkér, GY-M-S
Tükör írta:
Fenyob!

A Bee Vital eltünteti a meszet, sőt "mellékhatásként" atkát is irtasz vele!!!!



Köszi, kipróbálom!

_________________
Üdv: Bálint


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2009.08.18. 05:05 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.06. 04:40
Hozzászólások: 61
Tartózkodási hely: Tolna
tűzoltó írta:
Balu írta:
Tükör írta:
Fenyob!

A Bee Vital eltünteti a meszet, sőt "mellékhatásként" atkát is irtasz vele!!!!



A méhpatikával kapcsolatosan van tapasztalatotok?


Már második éve használom.

Nem pusztultak el tőle a méhek.

Hogy használ-e azt nem tudom, de jobban teleltem mint annakelőtte. Amíg nincs normális támogatott gyógyszer ezt fogom venni.



Köszi a választ!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2009.08.17. 20:25 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Balu írta:
Tükör írta:
Fenyob!

A Bee Vital eltünteti a meszet, sőt "mellékhatásként" atkát is irtasz vele!!!!



A méhpatikával kapcsolatosan van tapasztalatotok?


Már második éve használom.

Nem pusztultak el tőle a méhek.

Hogy használ-e azt nem tudom, de jobban teleltem mint annakelőtte. Amíg nincs normális támogatott gyógyszer ezt fogom venni.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2009.08.16. 05:47 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.06. 04:40
Hozzászólások: 61
Tartózkodási hely: Tolna
Tükör írta:
Fenyob!

A Bee Vital eltünteti a meszet, sőt "mellékhatásként" atkát is irtasz vele!!!!



A méhpatikával kapcsolatosan van tapasztalatotok?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2009.08.15. 20:13 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9385
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Fenyob!

A Bee Vital eltünteti a meszet, sőt "mellékhatásként" atkát is irtasz vele!!!!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2009.08.15. 08:53 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.27. 17:41
Hozzászólások: 693
Tartózkodási hely: Újkér, GY-M-S
Próbálta vki eredménnyel ezt az Apilacot?

Van néhány családom, kb 5 ,ahol vannak meszes múmiák, ki takarítottam a kaptárak alját, beszórtam égetett mész porral, állítólag segít, milyen szert érdemes megvenni?

_________________
Üdv: Bálint


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2009.05.27. 19:13 
[


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára karci 2010.08.17. 19:42-kor.

Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2009.04.26. 19:51 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.01. 19:26
Hozzászólások: 167
Tartózkodási hely: Nagykálló (sz-sz-b)
Igen igen, a nyúlos miatt kell 1 óráig száztizenvalahányfokon tartaniuk a műlépeseknek a viaszt, ezt kis mérő műszer(gráfszerűség) elvileg datálja a főzőberendezéseknél.

_________________
2X10 NB rakodó, NB17, NB24
25 család


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2009.04.26. 18:11 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Nekem csak annyi maradt meg a fejemben , hogy a műlépeseknek így kell kezelniük a viaszt öntés előtt. Lehet , hogy a nyúlós miatt ez a szabály.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2009.04.26. 14:31 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1148
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
Pityesz: köszi!

Tűzoltó a 112°C, az akkor vajon a nyúlós lenne?

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Költésmeszesedés
HozzászólásElküldve: 2009.04.25. 05:00 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.01. 19:26
Hozzászólások: 167
Tartózkodási hely: Nagykálló (sz-sz-b)
Atis írta:
Hogyan lehet biztonságosan fertőtleníteni?


A meszesedést okozó tömlősgomba ellenálló a fertőtlenítő szerekkel szemben, viszont hőérzékeny, 60 °C - on elpusztul. (méhésztanfolyamról rámragadt információ :D)

_________________
2X10 NB rakodó, NB17, NB24
25 család


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 311 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.