Pontos idő: 2024.03.28. 13:07

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 171 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2019.11.15. 03:51 
Online
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2229
Tartózkodási hely: Csurgó
https://www.agrarszektor.hu/allat/aggas ... 17309.html

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2019.05.21. 06:41 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
Erősen megnőtt a munkamennyiség a vándorlás miatt, igy alig van idő a forumra.
Láttam olyan elpusztult egyedet, amelyiknél csak szárnycsökevény volt, de olyat is amelyet írsz, hogy egészségesnek látszó szárny de fölfelé néz az egyik.
Nagyon kellene egy atkaírtás, de most megyek a második akácra, és nekem ez azért nagyon fontos, mert ez lesz a tiszta kiszerelni való akácmézem amelyben nincs repce semmi, de már levágtam a söralátét kartonokat. Ha hazaértem megkapják.
Olvastam Wr véleményét, hogy a nagy számú atka elleni kezelés mennyire árt a méheknek, de mit csináljak másképp, hogy "normál" szinten maradjon az atkapouláció?
Sok atkám van, de a 2018 as táblázatom ha valaki megnézi láthatja, hogy nem a hanyagság az oka.
Az idén mindenhol már most új anya van, pontoabban kettönél még tavaji, de van egy olyan tervem, hogy vastagon 9 lépnyi bogárral telelni, akár két családot összerakva, hogy mihamarabb leálljon az anya.
No majd meglátjuk.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2019.05.21. 04:57 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Hát nézegettem a BQCV-t. Ezt a vírust kapcsolják a Nosemához, és szignifikáns az összefüggés a K formációval. A Nosema-t illetően a Nosema apis került megnevezésre, melyről tudjuk, hogy az alacsony hőmérséklet kedvez a szaporodásának. A javaslat a megelőzésre is a kaptárak meleg, napos helyen történő elhelyezése. Azt hiszem módosítanom kell az elképzelésemet e kórképet illetően. A tünetek miatt gondoltam az ABPV-re (a CBPV esetén a hőmérséklet és egyéb tüneteke sem stimmelnek), hiszen a nevében is közelebb áll egy részleges szárnybénuláshoz, mint az, hogy egy fekete anyabölcső elváltozást előidéző vírus okozna szárnytüneteket.
Ami az NNI-ket illeti: én alapvetően az eltűnés mellett teszem le a voksomat. A mászkálás kórképének olyatén magyarázata, hogy a legkisebb zavar elve alapján lesz röpképtelen, nemigen emeli ki sok más növényvédőszer közül. Magyarán más rovarölőknek ugyanakkora esélye van ezt a tünetet kiváltani, mint az NNI-nek. Tehát a mászkálás NNI háttere csak csekély mértékben esélyes, mert pont akkora eséllyel válthat ki más hatóanyag csoport ugyanilyen tüneteteket, tehát akár a gombaölők is.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2019.05.20. 13:23 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Szilveszter!
A kétféle szárnytünetet más és más vírus idézi elő. A szárny nélküli méhek a DW vírus miatt vannak, ezek egyértelműen atka következményei. A "K" form wing tünetét okozó vírusként a CBPV (idült méhbénulás vírus) és a BQCV vírus került már megnevezésre. Alapvetően a különböző források az előző vírust említik többször. Ezt a kórképet emlegetik a légcsőatkával kapcsolatban is. Szerintem alapvetően az atkának ebben az esetben is a vírusnak a méh szervezetébe juttatása a szerepe, a kórképet magát valamelyik vírus idézi elő. Én azért gyanakszom az ABPV-re, tehát a heveny méhbénulás vírusára, mert az az amelyik a hidegben tud csak szaporodni. Tehát magyarázatul szolgálhat arra, hogy nyáron megszűnik ez a kórkép. Az idült méhbénulás vírusa inkább nyáron szokott megbetegedést kiváltani, és a tünetek is mások: lekopaszodás, feketekór stb. Ami a K formájú szárnyat illeti: jó képet én még nem láttam róla. Azonban abban az anyagban, ahol a BQCV-ről írnak, ott úgy írják le, ahogyan én is láttam: merőlegesen áll az egyik hátsó szárny, ami nekem nem tűnik K betű formájúnak. A BQCV hőmérsékleti optimumáról nincsenek adataim. Azt gondolom, hogy az atka bármelyik vírust képes hatékonyan terjeszteni, a DWV viszont atka nélkül nem is okoz tüneteket, tehát ott egy sürgős atkairtásra van szerintem szükséged, ahol szárnyatlan méheket láttál.
Nálad idén a fűtött konténer méhei is mászkáltak? A szárnyatlan méhek is mászkálnak, és a K formájú szárnyakkal rendelkezők is. Azért, mert egyik sem tud repülni. Azonban olyasfajta tömeges mászkálást szerintem sem tudnak ezek okozni, mint ami pl. tavaly a leírások alapján a Csányi méhészetben volt. Annyi atka nem lehet ilyenkor egy családban, és ha az vinné be, akkor azok a családok rövid időn belül elpusztulnának egy ilyen magas atkaszám miatt. Nosema elvileg bevihetné, hiszen egészen más darabszámot visel el belőle a méhcsalád, mint atkából. Akkor viszont ilyen súlyos mértékű vírusterhelés a nyári hónapokban az atkával együtt szintén kipusztuláshoz vezetne. Mindenesetre szerintem érdemes figyelgetni a mászkálók szárnyait, hogy mennyi közöttük a merőleges szárnyállás.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2019.05.20. 06:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
Carena, a mászkálás és a virus kapcsolatában említetted, hogy télen alacsony a virus kezdeti szintje, és a hideg miatt tud szaporodni.
Nekem más a megfigyelésem. Február 22 óta 28 fokot tartottam a konénerben. Fantasztikus a tavaszi fejlődés, de most májusban az esős hideg napokon mikor láttam a gyurgyalagot a kijáróból lakmározni, odalépve a méhészetemhez megfigyeltem, hogy hordanak ki deformált szárnyú elpusztult méheket. Volt közöttük here is. Megnéztem, épp a a számú család ahol nagyon sok atka volt az ősszel. Biztos másiknál is volt ilyen, de ezt a szememmel láttam.
Ja és nálam is volt mászkálás, nem is kicsi, pedig repcén a második méztér is tele volt bogárral. Irígylésre méltó volt az állományom.
Nálam a fő hunyó szerintem az atka, de a NNi rakja fel a pontot az i re.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2019.02.12. 20:22 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Tomipapa!
Én nézegetem, amit belinkeltél a Natureből. Mintha úgy értelmezném, hogy előtte és utána mennyi volt a fedett sejetk száma, és mennyi a felnőtt méhek száma. Azt viszont nem találom, hogy a virágzás alatt mennyi volt az eltűnő idős méhek száma. Én ezt a cikket ez alapján értékelem. Te találkoztál ilyen adattal?

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2019.02.12. 19:00 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
No, embörök, lehet keresni cérnát, gombot, mert erre a cikkre tényleg gombot kell varrni!

https://www.agrarszektor.hu/noveny/klot ... jrah6I32aM

Először azt hittem, április elsejét ünneplik a szerzők a cikkel, de aztán előkotortam az eredeti közleményt. Igaz, még nem rágtam át magam teljesen az anyagon (a gazdag irodalomról nem is beszélve), de egy dolog letisztult bennem az olvasás során. Innentől fogva úgy leszek én a "szent tudománnyal", hogy hagyom őt érni, mint a jó bort, s ha 8-10 év után már teljesen letisztult, akkor a valós tényekre támaszkodva alkotom meg a saját véleményem a dolgokról, mert e cikk alapján egyértelmű, hogy bármi lehet igaz, de leginkább annak ellenkezőjére is érvényes a szentencia.

Pedig a cikk nem akárhol jelent meg, a Nature még Körmendy-Rácz-P. János kényes tudományos ízlésének is megfelelhet.

Olvasgassák, ízlelgessék és gondolják ismételten végig az eddigi álláspontjukat, kijelentéseiket! Legelébb talán Nagyernyőke, Csányi Antal és a főszaktudományos-főkandidátus K-R.P.J.-nek javasolnám az értő olvasást:

https://www.nature.com/articles/s41467-019-08523-4

Hajráááááá, de ne csak a magyar ferdítést tanulmányozzák, az eredeti közleményben rendkívül érdekes hatóanyag-maradványokat láttam, s valójában csak abból érthető meg, hogy ezek a fránya neo-kotonoidok évjáratonként teljesen eltérő hatóanyag-szinteket képesek produkálni, s gondolom, majd sikerül belátniuk, hogy Tóth Péter nem csak kiemelkedő méhész-növényvédős-agrometeorológusi kvalitásokkal rendelkezik, de látnoknak sem utolsó, mikor az eltérő évjáratok eltérő maradványértékeiről számol be a monitoring-vizsgálatok során...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2019.02.11. 22:11 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2018.02.22. 22:20
Hozzászólások: 48
Idézet:
Tóth Péter szerepe nem kérdéses, nem tudom, hogy miért feledkeztek el minduntalan. Tóth Péter tudományos közleménye, amelyet az OMME nevében az OMME kutatásoktól tett közzé egyértelmű. Közleménye a mai napig olvasható a Méhészek Világszövetségének, az APIMONDIÁ-nak a honlapján.


http://www.apimondia.com/congresses/201 ... 0Peter.pdf


Nézzük csak, szó szerint hogy fogalmaz Tóth Péter: During our work, we studied with the effect of the neo-nicotinoid type pesticides. According to our experiences these ingredients do not raise serious problems in the honey production.

Azaz: A munkánk során tanulmányoztuk a neonikotionid tipusú peszticidek hatását is. Tapasztalataink szerint ezek az összetevők nem jelentenek komoly problémát a méztermelésben.


Egy másik helyen is keményen kiáll a növényvédőszerek mellett:
In our opinion the plant-protection activities do not rise to significant bee losses, which were observed in 1987, 1997, and 2007.


Azaz: Véleményünk szerint a növényvédelmi tevékenységek nem emelik számottevően a méhveszteségeket, amelyeket 1987, 1997 és 2007-ben megfigyelhettünk.


Idézet:
Hajajajj...
Arisztaiosz feldobott egy labdát, amelyet nem tudok szó nélkül hagyni.
Amikor állandóan egy "nótát fújok" az már sok méhésznek akár visszatetsző is lehet.
Tóth Péter és elvtársai folyamatosan azzal vádolták az OMME elnökét, hogy miért nem küldte el azt a tiltakozó levelet a minisztériumba amit az elnökség megszavazott?


Igazán megtisztelő, hogy ennyi munkát öltek "nagyjaink- Nagyernyei Attila és dr Körmendy Rácz János" írásaim olvasásába. Nem utolsó teljesítmény, hogy kb. három hete tanulmányozzák a cikkeimet és most végre találtak "valamit". Na lássuk csak mi az igazság az említett tablóval.
2011. szeptemberében elkészítettük a magyar nyelvű változatot, amelyben a neonikotinoidokkal kapcsolatos mondat így szólt:

Az eddigi tapasztalataink szerint ezek a hatóanyagok üzemi szinten nem okoznak olyan komoly problémákat Magyarországon, mint arról a szakirodalomban másutt olvasni lehet.

Ez angolul a következőképpen fordítottuk:

According to our experiences these ingredients do not serious problems in the honey production, oppose other experts.

Ezt a variációt elküldtem Pestre az OMME-be, annak érdekében, hogy az általam itthon elkészített verziót esetleg tökéletesítsék, ugyanis azt meg kell vallanom, hogy ugyan 40 évesen letettem a középfokú "C" típusú nyelvvizsgát, de igazából kevés időt töltöttem el angol nyelvterületen, így tudásom a vizsga óta eltelt időben kissé megkopott. Szóval az említett mondat így változott meg a lektoráció következtében:

According to our experiences these ingredients do not raise serious problems in the honey production.

Ami annyit tesz magyarul, hogy: Vizsgálataink szerint ezek a hatóanyagok nem okoznak jelentős problémát a méztermelés alakulásában.

Az eredeti anyagok (első, magyar nyelvű változat és az ebből készült első angol fordítás, valamint annak "javított változata alább olvasható- ha valakit érdekel):
https://drive.google.com/file/d/1wWnuBP ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1Ga_yDs ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1noWtwx ... sp=sharing


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2019.02.08. 11:40 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Olvasom az FF-et. Komolyan mondom, hogy Attilánkkal gondok vannak. Én szeretem Attilát, nem arról van szó, hogy kötözködni akarok vele, de ne járassa már le magát ennyire. Megint számon kéri Tóth Pétertől azt, amit a gazdájától Bross Pétertől kellene. Hiszen Tóth Péter pont ezt a tiltakozást szerette volna elérni, amit most Attila számon kér rajta. Amiért Magyarország az EU-s tiltás ellen foglalt állást. Bross Péter asszisztált ehhez a döntéshez, nem Tóth Péter. Attila, még a végén ki fogod nyírni a gazdádat! A döntés 2018. április 27-én volt!
https://www.agroinform.hu/szantofold/do ... -36383-001

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.11.27. 08:41 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Gondolom sokan olvastuk a neos vizsgálati eredményeket. Amíg a talaj ilyen erősen szennyezett, felesleges a zöldítési és a biodiverzitási csíkokat pozitívan szemlélni, mert az ott virágzó kulturák több kárt tesznek, mint hasznot. Talán majd évek mulva....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.10.05. 17:15 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
A neók csak az egyik ok a pusztulásra. Tapasztalatom szerint a másik probléma, hogy rápermeteznek valamivel a növényre. Ez vagy gombaölő, vagy lombtrágya, vagy rovarölő szer. Ebben a dózisban már megnövelt hatással kell számolni, ilyenkor mérgeződik a virágpor, a viasz és a nektár is. Nem tudok számadatokat mondani, de utóbbi években igen megemelkedett a vegyszer felhasználás és valószínüleg a dózis is. Különösen intenzív művelésű területeken.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.10.05. 11:25 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
A 2000-es évek eleje óta használnak Magyarországon neonikotinoidokat csávázásra. Hogyhogy csak az utóbbi pár évben okoztak gondot? Remélem ez okozta a méhcsaládok problémáját, ami a betiltásukkal megszűnik, de én pl. ezt sem tudtam:
,,Magyarország továbbra is vezető helyen áll mind a csemegekukorica termelésben, mind a fagyasztott és konzerv késztermék exportban Európában, és világszinten is csak az Egyesült Államok előzi meg."
Ezt meg permetezni kell rovarkártevő ellen. Egy ismerős méhész is azt mondta, akkor csappant meg a népesség, mikor megjelent a szedőben a kukorica virágpor.
Vagy lehet, az utóbbi időben több neot tettek a vetőmagra, vagy másik fajta neót? Vagy a korábban induló virágzások kavarnak be?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.10.05. 09:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:17
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: Baranya
Igen! Bocs, hogy kételkedtem!

_________________
"Jobb gyertyát gyújtani, mint szidni a sötétséget."
Konfuciusz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.10.05. 08:52 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
szemerej!

Akkor csak jó következtetést vontam le! (érted mire gondolok)


Arisztaiosz

Valójában részemről nincs titkolózás. Hivatalos mintavétel még nem történt. Ez csakis az én magánakcióm volt eddig.

Kiszedtem,elküldtem vizsgálják meg. A labor nem "szupertitkos",csak nem akarok kellemetlenséget okozni senkinek. Nem lehetne ilyen vizsgálatokat végezni "fű" alatt.
Ez "csak" arra volt jó,hogy lépjek -e tovább,vagy ne.

A NÉBIH válaszát ide is leírom szó szerint: A repce vetőmag neonikoniodokkal történő kezelése 2018 őszén még szükséghelyzeti engedéllyel sem volt lehetséges.

Kérték adjam meg a tábla hrsz-ét,és a tulajdonos nevét. És adjak információkat,amely alapján feltételezhető,hogy ilyen kezelés történt. Ezt a fent említett okokból nem tettem meg.

Én bárgyú,nem adtam meg a település nevét.

Erre írt Jordán úr egy emailt amiben ezt kéri. Köszönte a pontosítást,"utánanézünk".

Eddig ennyi.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.10.05. 08:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
szeremej írta:
Na végre!
És ez miért nem kap egy kicsit nagyobb média felületet?
Csak hogy tisztán lásson az embör...
Köszönöm Arisztaiosz, a többiek nevében is!!!
:taps


Köszönöm a visszaigazolást, hogy valóban méhészeket érdeklő és érintő témához szóltam hozzá. Valójában nincs más oka a szűk média-spektrumnak, mint az, hogy a másik, híreket közlő fórumon a méhészeti érdekképviseleti egyesület elnöke kilövési engedélyt adott személyemre a csicskásának (mit adott, elrendelte), így privátban kértem Oszkárt, hogy az ott elhangzó kérdést tegye fel itt is, ha beszélgetni akar róla. Ott valamilyen oknál fogva nem keltett komolyabb hullámokat a felvetés.

Mindenesetre beszélgettem Tóth Péterrel a problémáról, s neki is az a véleménye, hogy nagyobb nyilvánosságot érdemelne a kérdés, ha igazolható a neós csávázás. A vizsgálatok tárgyában felajánlotta a segítségét, de a problémával szembesülő méhészeknek kell megtenni a kezdeményező lépéseket, s kell keresniük Őt, hiszen eléggé sok elfoglaltságot ad most számára a monitoring-vizsgálatokról szóló kiadvány összeállítása, nyomdába adása is. A tartalom bizonyára érdekli a méhészeket, s Péter személye a garancia, hogy a tájékoztatás őszinte és hiteles lesz, mint azt eddig megszokhattuk tőle.

Akinek kérdése, felvetése van a problémával kapcsolatban, keresse Őt e-mailban (a profiljában megtaláljátok a címét), mert jelenleg ritkán jut el a Fórumra, s találkozik a privát üzenetekkel.

A csávázószer-kérdésről is beszélgettünk, s kíváncsi voltam, milyen nagyságrendű volt a helyettesítő Lumiposa (ciantraniliprol hatóanyag) csávázószer felhasználása a repce őszi vetése során. Az információk szerint (a NÉBIH-nek sincs konkrét adata, hiszen az idei évtől a készítmény rendelkezik felhasználási és forgalmazási engedéllyel repce-kultúrában, tehát csak a későbbiekben lehet hozzávetőleges adatokat gyűjteni a felhasználók adatai nyomán). Becslések vannak a területekről, én óvatos becslésekkel találkoztam, a NÉBIH szerint talán a vetésterület felén kezelhettek Lumiposa-val. A készítmény hatékonyságával kapcsolatosan is sokféle véleményt hallottam, van ahol bizakodók a növényvédősök, van viszont olyan tapasztalat is, hogy a repce őszi kártevői ellen nem minden esetben kellően hatékony (nem merem azt írni, hogy nem ért ellenük túl sokat, nagyon alapos monitoring-munka nyomán lehetne csak alapos véleményt alkotni). Mindenesetre a növényvédős portálokon láttam a szerrel csávázott növényekről fotót, a látvány korántsem volt olyan meggyőző, mint a kommentár... Alább igyekszem beidézni a linket, amely ezzel foglalkozik.

A NAK-nak tényleg kellene foglalkoznia ezzel a kérdéskörrel, hiszen mi hiába beszélgetünk itt és a többi méhészeti internetes felületen a problémáról, azt a gazdák nem látják, hacsak nincs kettős érdekeltségük. Probléma viszont van: jelenleg az őszi repce- és gabonavetésekkel, a zöldítés növényvédelmi problémákat okozó rendelkezéseinek következményeivel (ez utóbbiról is küldök egy linket, éppen a NAK interpretációjában), de még semmit sem lehet tudni a jövő évi csávázási lehetőségekről, hiszen sem kukoricában, sem napraforgóban, sem tavaszi gabonákban, cukorrépában, mákban nincs jelenleg hatékony csávázószerre felhasználási és forgalomba-hozatali engedély.

Annyit tudni lehet, hogy az engedély-tulajdonosok az előző hozzászólásban említett 2018 őszi 415 000 ha repce-területen kívül 2019-es szezonra árukukoricára 120 000, árunapraforgóra 403 000 hektárra kértek szükséghelyzeti felhasználási engedélyt neonikotinoidos csávázásra, melyet a hatóság mindhárom kultúrára és mindkét évre nem adott ki, ám elgondolkodtató, hogy meddig lesz képes a hatóság (és a kormányzat) ellenállni a gazdák nyomásának, hiszen hatékony inszekticid csávázószer nincs engedélyezve egyik kultúrára sem, a talajfertőtlenítés pedig van ahol megoldást jelent, de van olyan, hogy nem (lásd repce), ráadásul a talajfertőtlenítés és a földi gépes inszekticides sorozatkezelések rendkívül nagy környezeti terheléssel, egyúttal méhveszélyességgel járhatnak. Diamid-inszekticid csávázószer tudomásom szerint nincs engedélyezve jelenleg az Unióban kukoricában és napraforgóban...

Szóval "helyzet van", s nagyon fontos lenne, ha az információkat megosztanánk egymással és a szakemberekkel is, mert konkrétumok nélkül én is hallottam olyan szándékokról, hogy a problémákat illegális neonikotinoidos csávázásokkal próbálták/próbálják áthidalni. Ha valakinek ilyen jutna a tudomására, nem elég bedobni a köztudatba a "hallottam-, megsúgták-hírt", eredményt csak tettenéréssel lehet elérni... Kell a minél szélesebb nyilvánosság.

A jelen növényvédelmi helyzetről néhány linket ígértem, a minket leginkább érdeklő őszi repcére fókuszáltam, de találtok benne egy gabonás és pár zöldítéses cikket is:

http://www.karkep.hu/napikep/napikep-2018-09-12 Engem ez a kép nem győzött meg túlzottan...
http://www.karkep.hu/napikep/napikep-2018-09-20
http://www.karkep.hu/napikep/napikep-2018-09-21
http://www.karkep.hu/mindekozben-a-fold ... 2018-09-21 sajnos nem tudom megosztani a cikket, regisztráció szükséges az olvasásához. Jó összefoglalást ad az őszi repce-kártevőkről
http://www.karkep.hu/napikep/napikep-2018-09-21
http://www.karkep.hu/napikep/napikep-2018-09-24 tényleg döbbenetes kép
http://www.karkep.hu/napikep/napikep-2018-09-27 csak erős idegzetűek nyissák meg
http://www.karkep.hu/napikep/napikep-2018-10-01
http://www.borsonline.hu/aktualis/alher ... tok/160590
http://www.karkep.hu/repce/rovarkartevo ... -eletmodja
http://www.karkep.hu/repce/rovarkartevo ... e-repceben
https://agroforum.hu/novenyvedelmi-elor ... karositok/

http://nak.hu/tajekoztatasi-szolgaltata ... sodvetesek

Remélem sikerült ezzel a néhány linkkel (különösen az "elborzasztókkal) rávilágítanom, hogy míg a méhésznek a potenciális mérgezések jelentenek súlyos problémát, addig a gazda sok esetben képtelen kezelni a kártevő-nyomást, s mindketten a megélhetésüket féltik és lehetőleg igyekeznek azt biztosnak látni. Eközben természetesen könnyen egymás ellen is lehet fordítani őket. Ne engedjünk az ilyen szándékoknak...!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.10.05. 06:41 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:17
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: Baranya
Ez annál jelentősebb esemény, szerintem... Köztévé, bulvár, ellenzéki sajtó is foglalkozott a pusztulással. Akkor ez is megér ekkora nyilvánosságot. Erre már lehetne mellet is döngetni...aki csak akarja...
Mellesleg, ha nem lesz számottevő mérgezés repcén, napraforgón az még akár bizonyíthat is feltevéseket... Ha meg igen, akkor is...Több ötletet nem adok...

_________________
"Jobb gyertyát gyújtani, mint szidni a sötétséget."
Konfuciusz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.10.05. 06:23 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.05.16. 21:03
Hozzászólások: 298
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
A NAK lapban lenne jó egy cikk, azt a termelő megkapja.
Idáig nem volt benn e semmi a problémáinkról.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.10.05. 03:35 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:17
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: Baranya
Na végre!
És ez miért nem kap egy kicsit nagyobb média felületet?
Csak hogy tisztán lásson az embör...
Köszönöm Arisztaiosz, a többiek nevében is!!!
:taps

_________________
"Jobb gyertyát gyújtani, mint szidni a sötétséget."
Konfuciusz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.10.04. 23:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Oszkár!

Valójában nem értem, mi értelme titkolózni, ha valóban a csávázásra betiltott hatóanyagok közül valamelyik hatóanyaggal kezelt maggal történt a vetés, az teljesen illegális. A NÉBIH zöld számon is lehet bejelentést tenni, s úgy olvastam "odaát", hogy laboratóriumi mintavétel is történt. Reményeim szerint szabályos volt a mintavétel, mert csak abban az esetben lehet a laboratóriumi eredményt felhasználni egy esetleges eljárás során.

Sokadszorra és többek által feltett kérdés, hogy van-e türelmi idő ezekre a csávázószerekre. Hivatalosan nincs, hiszen a hatóanyagok a végleges uniós csávázási tiltás előtt két esztendeig csak szükséghelyzeti engedélyezéssel kerülhettek felhasználásra, azóta pedig szükséghelyzeti engedélyt nem adott ki az engedélyező hatóság.

A kételkedés egyébként jogos és alapos, hiszen a régi engedélytulajdonosok idén is kérelmezték a repce vetésterületét meghaladó területre (415 000 hektárra) a neonikotinoid hatóanyagú csávázószerek szükséghelyzeti felhasználási engedélyének kiadását, amit a hatóság nem volt hajlandó kiadni, így hivatalosan 2018-ban a neonikotinoid csávázószerek repcére nem voltak használhatók, ilyen kezeléssel nem kerülhetett földbe repce.

Ha került, akkor feltehetően előző évi megmaradt csávázott vetőmaggal történhetett vetés, teljesen illegálisan, hiszen ezen a csávázószerekkel kezelt vetőmagvakra nincs "türelmi idő", s információim szerint a hatóság nem is tervezi a továbbiakban a szükséghelyzeti engedélyezésüket. Nem akarom felkavarni az érzelmeket, de amíg lehetőség lesz, bizonyára próbálkozás is lészen a hatósági engedélyek megkerülésére. Amint a méhészek is hajlamosak nem engedélyezett szerhasználatra, úgy a gazdák mindegyikéért sem teszem tűzbe a kezem. A próbálkozások egy része bizonyára felderítetlen marad, egy részét fel lehet deríteni, de egy laboratóriumi szűrő-vizsgálat költsége oly magas, hogy azt a méhészek magánúton tömegesen vállalni nemigen képesek. Egy-egy eset felderítése pedig nagyon kevés hozadékkal kecsegtet, különösen, ha nem bizonyítható esetekről van szó.

Városi legendák szintjén az én fülembe is eljutott néhány olyan vélelem, amelyet bizonyítani csak tettenéréssel lehetséges. Pontosan emiatt gondolom úgy, hogy most ideje volna letesztelnünk az OMME monitoring-bizottságának képességeit. Ha valaki nem csak papírgyűjtési céllal spájzolja be a tagdíjából 2300 Ft éves hozzájárulással finanszírozott egyesületi szaklapot, akkor a nylon-bugyiból kiszabadított októberi lapszám 14-17. oldalain elolvashatja Tóth Péter cikkét a "Neonikotinoid-szermaradékok repcében (2017-2018)" cím alatt, illetve ha visszakeresik a korábbi Méhészújságokban, ott is a monitoring-vizsgálatok kimutatták, hogy milyen ütemben oldódik le a hatóanyag, illetve mennyi ideig mutatható ki a hatóanyag a növényben, miképp mozog talajban, illetve talajvízben. Nem akarok senkit arra buzdítani, hogy elbagatellizálja a repce csávázására betiltott hatóanyagok illegális használatának veszélyét, s most lenne alkalom, hogy Tóth Péter és az OMME Monitoring csapatának közreműködését kérjük. A kérdést feltettem Tóth Péternek, aki szeretettel várja a jelentkezést, a kapcsolatfelvételhez javaslom a fórumon is megtalálható levelezési címén felkeresni Őt.. Mindenesetre a "szupertitkos" laboratórium analitikai eredményét fel kellene tenni ide is, valamint kíváncsian olvasnánk a NÉBIH által a bejelentésre adott választ is.

Meggyőződésem, hogy csak a lehető legszélesebb nyilvánosság lehet képes az illegális szerhasználatot visszaszorítani, ha csak "magunk között" terjed a szóbeszéd, annak nem sok visszatartó ereje lehet. Egy masszív növényvédelmi bírság és a büntetés minél szélesebb média-felületen történő körözése viszont talán előbbre vihetné az ügyet.

Azoknak, akik még mindig úgy gondolják, hogy a tavalyról megmaradt neóval csávázott vetőmag idei elvetése legális, felteszem a jogszabályi környezetet, egyértelmű, hogy az illegális szerhasználat teljesen szabálytalan, az semmiképpen nem legalizálható. Más kérdés, hogy minden szabály annyit ér, amennyi betartatható belőle. Ez már viszont kőkemény hatósági kompetencia. A neókkal szembeni kormányzati elszántság komolynak tűnik, nincs tudomásom menet közbeni "felpuhulásról", az esetleges renitens szereplők elleni fellépés szigora és következetessége segíthet felülkerekedni a problémán.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a0400089.fvm A 89/2004. (V. 15.) FVM rendelet
a növényvédő szerek forgalomba hozatalának és felhasználásának engedélyezéséről, valamint a növényvédő szerek csomagolásáról, jelöléséről, tárolásáról és szállításáról

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a0400048.fvm A szántóföldi növényfajok vetőmagvainak előállításáról és forgalomba hozataláról

https://novenyvedoszer.nebih.gov.hu/Eng ... eso/kereso Növényvédőszer-adatbázis

http://portal.nebih.gov.hu/-/tajekoztat ... -rendjerol Ez a NÉBIH közlemény tartalmazza, hogy a 2017-es és a 2018-as eljárásrend miben különbözött, 2017-ben a termelő köteles volt a Kormányhivatal Járási Hivatal felé bejelenteni a neóval csávázott kultúrát és szántóterületet.

https://www.agroinform.hu/kalkulatorok_ ... reso-23886 Ez a kereső segít az engedélyezett hatóanyagok, szerek kiválasztásában a kultúrákra is lebontva.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.10.04. 17:51 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
A betiltott neokkal csávázott magot tavaly is csak szükséghelyzeti engedéllyel lehetett vetni.
Akkor ugyan a vetőmag termelőknek adták ki az engedélyt, aminek eredményeképp, bárki bárhová vethette.
Az idén úgy tudom nem lett ilyen engedély kiadva, tehát jogszerűen nem kerülhet a földbe.

Egyetlen vis maior helyzetet tudok elképzelni, valaki a tavaly szabályosan vásárolt magot vetette el.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.10.04. 14:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
Akkor, egy méhész társunk érdeklődésére itt is felvetem a témát.

Most ősszel (1 hete ) találtam neoval csávázott repce vetőmagot elvetve. Jelentettem a NÉBIH-nek. Jött rá válasz,de azt majd később leírom.

Kíváncsi vagyok a véleményetekre. Szerintetek lehet-e vetni,vagy nem? A témával kapcsolatba bármi jöhet,nemcsak a kérdésre a vélemények.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.09.27. 13:43 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Köszönöm. Tehát a lényeg az, hogy mezőgazdasági kultúrákban nem használják rovarirtók kiegészítőjeként.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.09.27. 12:01 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Cerana!

Szerintem erre gondolsz:

viewtopic.php?f=2&t=48&p=109144#p109144 első felütés
viewtopic.php?f=2&t=48&p=109149#p109149 jegyzőkönyvek
viewtopic.php?f=2&t=48&p=109172&hilit=somogyt%C3%BAri+m%C3%A9rgez%C3%A9s#p109172 én is belebeszélek (fölöslegesen).

A Deet repellens tudomásom szerint a szúnyog- és kullancsriasztók hatóanyaga, ismereteim szerint növényvédő szerek formulázásánál nem használják.

Az én teóriám szerint a Deet úgy kerülhetett a mintába, hogy azzal a mintavevő szennyezte be a méh-hullákat, azaz feltehetően kullancs- vagy szúnyogriasztót használt mintavétel idején, ám Tóth Péter a monitoring-vizsgálatok során foglalkozott a hatóanyaggal, s Ő úgy véli, hogy a műlépgyártás során használták molyriasztóként. Szellemes a magyarázata, a lépből vett minta bizonyítjani képes az igazát: http://www.omme.hu/wp-content/uploads/2 ... 3%A1ba.pdf

Egyébként a Deet valójában acetilkolin-észteráz gátló: "Kimutatták, hogy a DEET mind a rovarokban, mind az emlősökben gátolja a központi idegrendszer egyik enzimének, az acetilkolinészteráznak a működését. Ez az enzim az acetilkolin neurotranszmitter hidrolízisét végzi, így szerepet játszik az izmokat irányító neuronok működésében. Ezen a tulajdonságon alapul számos rovarirtószer: blokkolják az acetilkolinészterázt, így az acetilkolin felhalmozódik a szinaptikus résben, ami neuromuszkuláris paralízist és fulladásos halált okoz. A DEET-t rendszerint inszekticidekkel kombinálva alkalmazzák. A DEET növeli az acetilkolinészterázt blokkoló inszekticidek egyik csoportjának, a karbamátoknak a toxicitását. Ezek az eredmények bizonyítják, hogy a szaglórendszerre kifejtett toxikus hatáson kívül a DEET a rovarok agyára is hat, és toxicitása más rovarirtószerekkel együtt alkalmazva erősödik." Hozzáfűzném, hogy a Deet a rovarok szaglóreceptoraira is hatással van, rühellik a szagát, de újabban úgy vélik, hogy a rovarok szagkötő fehérjéinek egyikéhez molekulárisan is kötődik, ezzel gyakorolva repellens hatást.

Egyébként ennek a beszélgetésnek idején, illetve kb. két hónappal később a Mérgezés topicban is csörtéztünk, azt a beszélgetést nem idézném, akit érdekel, ott megtalálja.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.09.27. 10:27 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Hát most nem találom Tomipapa hol értekezett a somogytúri mérgezésről. Csak bevillant, hogy Jenő azt mondta akkoriban, hogy a napraforgót nem permetezték. Azonban a méhhullákban találtak DEET-et, vagyis rovarriasztót. Megnéztem a napraforgó virágzat eredményét, abban nem vizsgálták. A méheket a napraforgótáblán találták elhullva. A DEET-et csak permetszerhez szokták adagolni? Ha igen, akkor ott a környéken csak kellett valamit permetezni, nem?

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.08.16. 10:26 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.05.16. 21:03
Hozzászólások: 298
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Első ránézésre azt hittem, hogy valami időjárás jelentésről készült a fotó :lol:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.08.15. 20:18 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Hölgyeim, Uraim és Mindazok, akik e két nem közé vagy tájékáraigyekeznek belőni az identitásukat!

A megelőző borongós látásmódom egycsapásra eufóriába csapott át, mikor ezt a kis színest meghallgattam. No, meg a látvány: a magabiztos, megnyugvó-félben lévő OMME elnök karján a frissen szakajtott virágszállal, Lesti Kittivel bizakodóan pillant a jövőbe,

Csatolmány:
Bizakodó jövőkép.jpg


s egyértelmű az üzenet is, nincs itt méreg, nincs itt tragédia, itt bizakodás és a hazai fogyasztás van a fókuszban.

https://tv2.hu/musoraink/mokka/267364_t ... enyei.html


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.08.15. 08:36 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Rendben, elfogadom. Ha a zöld virág guttálna, akkor érthető lenne egyből, hogy a rosszul mézelő virágra kiment méhek nektár hiányában ezt vinnék haza. Amelyről tudni lehet, hogy sokszorosa az NNI tartalma, mint a nektárnak, ezáltal heveny mérgezés következhet be. Ez mégiscsak valószínűbbnek tűnt nekem, mint az, hogy a kevés nektár esetén a növény szárán kezd kutakodni. Édes nedv esetén lehetséges lenne (tetű), de azt már írtam, hogy oktanilag zárható ki. Maradhat még a kabóca (egy generációs) , amelyik csak az első édesharmatcsepp termelése után pusztul el (feltételezés, nem tény). Hát ez sem nagyon valószínű. Kizárásos alapon úgy lehetséges, hogy az első nektárcseppek a többszörösét tartalmazzák a méregnek, mint később. Ezt azonban utólag nem lehet bemérni, és kétségeim is vannak, hogy egy ekkora növény esetén a szárban és levélben ilyen nagy koncentráció különbség lehessen pár nap leforgása alatt.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.08.15. 08:24 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Így van, ahogy Fülemüle írja. Az szinte olyan minta a gyanta. Nem guttálás.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.08.15. 07:46 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Ez olyan ragacsos, mézgás anyag. Ez szokta a méhek szőrét koptatni. Van amelyik napraforgó többet, van amelyik kevesebbet termel.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.08.15. 07:30 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Nekem fogalmam sincs, de ha az, akkor megvan a rejtély oka.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.08.14. 18:53 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
Ezek gutációs cseppek?
Megfigyelésem szerint nem nagyon foglalkoztak a méhek vele.
Csatolmány:
IMG_20180721_164442.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.08.14. 07:54 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:17
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: Baranya
Idézet:
Idén komoly gondok voltak Békés megyében is, pedig ott nem lehet panasz a mézelésre, 30Ak feletti föld mind. Azt vettem észre, hogy akiknél probléma volt, azok már nagyon korán ott voltak napraforgón, amikor még csak pár fej volt kinyílva. Én egy kicsit késtem, nem is volt semmi gond, egyedül a medve ijesztett egy kicsit rám, 20m-re volt a kaptáraktól.

Igen. Nekünk az első 3 nap alatt tűnt el 2 félfiók nép. Előző években 1 félfióknyi a végére! Az egyik kolléga is vándorolt Tolnába, ő mindig elkésik. Nem is volt pusztulása...

_________________
"Jobb gyertyát gyújtani, mint szidni a sötétséget."
Konfuciusz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok.
HozzászólásElküldve: 2018.08.14. 05:16 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Tehát, amikor jól mézelt, akkor nem volt gond? Ha jól értem, amit írsz. Ez alapján neked lett érdemleges hordásod. Az nyilvánvaló, ahol elvesznek a méhek a mézelés kezdetén, ott nincs, ami hordjon, de attól még a napraforgó termelhet elegendő nektárt. Ettől eltekintve állítólag a napraforgó az első virágnyílástól kezdve jól mézel, ahol megfelelőek a körülmények. Szerintem a virágzás elején idén pont azzal volt a gond, hogy nem volt megfelelő az egyik fontos körülmény, a meleg. Ezért ebben az időben talán koncentráltabb volt a nektár NNI tartalma, ami később, a jobb idő hatására veszélytelen mértékűre hígult a több nektárban. Ez nyilván csak akkor igaz, ha a virág a nektárhoz a vizet külön úton választja ki, mint a cukrokat. Tehát ehhez az kell, hogy a nektár ne szűrlet legyen, mert ebben az esetben a kevesebb és több nektár egyforma koncentrációban kell, hogy tartalmazza az NNI-ket. Azt sem szabad szerintem figyelmen kívül hagyni, hogy más dolog áll a háttérben. Konkrétan az, hogy a zöld növényi részek NNI tartalma a sokszorosa a nektárénak. A nektármirigy egy biológiai barrier, ahová nem jut akkora mennyiségű méreg (mérések alapján), mint, amennyi a nedvkeringésben található. Tehát az sem kizárt, hogy a rosszul mézelő területeken esetleg nem nektáreredetű nedvet szívogatnak a méhek, ezért nagyobb a rizikó, mint ott, ahol van bőségesen nektár, és ezért nem kényszerül a méh ezen nedvek szívogatására. A nedvek eredetére vonatkozóan gondolhatnánk a levéltetvekre, de azoknak ilyen NNI koncentráció mellett nem illene életben maradni. Az extraflorális nektármirigy pedig szintén barrierként kellene, hogy működjön, tehát szintén alacsony NNI koncentrációjúnak illenék lenni.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.08.13. 19:48 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.09.01. 17:59
Hozzászólások: 383
cerana írta:
tibibi írta:
Akkor innentől mindenki reménykedjen a szerencsében?

Nekem évek óta van olyan érzésem, hogy az NNI probléma napraforgó esetén a rosszul mézelés velejárója. Értem ezalatt azt, hogy a kevés nektárban talán töményebb a koncentráció, mint a sok nektárban. Vagyis alapvetően nem a szerencse kérdése, hanem az, hogy olyan helyre vándorolsz, ahol több év átlagában jó talajon, jó fajtát vetnek. Aki állóméhész, mint én, és csak 60 kilós napraforgója van (30 év alatt összesen), annak pedig menekülnie kellene.


Idén komoly gondok voltak Békés megyében is, pedig ott nem lehet panasz a mézelésre, 30Ak feletti föld mind. Azt vettem észre, hogy akiknél probléma volt, azok már nagyon korán ott voltak napraforgón, amikor még csak pár fej volt kinyílva. Én egy kicsit késtem, nem is volt semmi gond, egyedül a medve ijesztett egy kicsit rám, 20m-re volt a kaptáraktól.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.08.13. 16:32 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Arisztaiosz írta:
...„amíg a méhészeknek megéri visszaállítani az állományt, addig nem lesz gond”. De ha a tömeges méhpusztulás nem egyszeri jelenség és a méhészek folyamatosan elveszítik az állományt, akkor egyre kevesebb méhcsaláddal tudnak dolgozni, és a saját családjukat sem tudják majd eltartani. Ebben a feltételezett helyzetben Bross Péter elképzelhetőnek tartja, hogy a méhészek szakmát váltanak majd.".....

Nem vagyok főállású méhész. Nekem csak a hobbimat és a mellékjövedelmemet érinti B.P. kijelentése.
Vannak akiknek sokkal húsbavágóbb a kérdés. No most nekik kéne maguk közül kiválasztani egy tettrekészebb elnököt. Talán nem lejátszott még ez a játszma, ha egy komoly érdekképviselet jönne létre.
Majdnem azt írtam, hogy B.P.-nek és sleppjének meg megköszönni eddigi munkáját.
Nem tudom van e mit. Azt a sunyi lapítást amit az idén is bemutattak neo ügyben?

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.08.13. 16:06 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
tibibi írta:
Akkor innentől mindenki reménykedjen a szerencsében?

Nekem évek óta van olyan érzésem, hogy az NNI probléma napraforgó esetén a rosszul mézelés velejárója. Értem ezalatt azt, hogy a kevés nektárban talán töményebb a koncentráció, mint a sok nektárban. Vagyis alapvetően nem a szerencse kérdése, hanem az, hogy olyan helyre vándorolsz, ahol több év átlagában jó talajon, jó fajtát vetnek. Aki állóméhész, mint én, és csak 60 kilós napraforgója van (30 év alatt összesen), annak pedig menekülnie kellene.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.08.13. 08:44 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 886
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Tükör írta:
Mellesleg: ahol én voltam napraforgón a környékbeli gazdáktól (meg persze a jegyzőtől) tudom, hogy minden napraforgó csávázott volt. Kiváló termésem lett. Ugyan a tavalyi rekord közelit nem éri el az átlag (igaz a mérlegesem talán minden idők legjobbját hozta) de a tavaly előttit, meg azelőttit meghaladja. A méheim, amik ott voltak, köszönik jól vannak, az elkopásuk csak a szokásos egy ilyen jó napraforgó termés utáni.
Akkor most mi van?
Tudom szerencsém van(volt). És ha nem? Tényleg szeretném én is tudni ennek az okát!
Ja, és az idén még mászkálóm is átlag alatt volt.

Akkor innentől mindenki reménykedjen a szerencsében? Vagy amit Bross emlegetett mostanában, hagyja abba azt amibe nem kevés pénzt,munkát és időt fektetett az évek során? Nem talán azokat kellene képviselnie és megvédenie akikből él? Bár sejtem,hogy nem ebből,de ha végre szabályozva lenne a családszám, valamilyen szinten és engedélyhez kötve a méhészet már eggyel kevesebb gondunk lenne.A neonikitinoid és egyéb társai meg még évekig fogja megkeseríteni mindenki életét.Talán ha valaki kimutatja,hogy mekkora kárt tesz az emberi szervezetben majd lesz változás.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.08.13. 07:29 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
tsanyi írta:
Mit vártál tőle?

Hát vagy igazam, vagy depresszióm van. :?


A programját azért tettem fel,hogy ne merüljön feledésbe.
Apropó,hogy áll az általa kért "békítési" folyamat,egyáltalán világos az kinek kivel kell kibékülnie.

Elég magas már az ingerküszöbön,hogy méhész témában írjak.
Azt viszont nehéz megemésztenem,hogy hárson már nem tudok üres fiókokat adni mert mind tele van,majd
ahogy elindul a napraforgó azt sem tudom mit kezdjek a sok üres fiókkal.
Hozzáteszem néhány éve még ezen a területen jól mézelt a napraforgó.
Méhészkedni sem felejtettem el talán,hiszen a napraforgó mentes másik telephelyemen szép népesek a családjaim.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.08.12. 23:49 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Mindenki vérmérsékletének és ismeretanyagának tükrében mérlegel, értelmez, viszonyul, berzenkedik és marad a kitaposott úton, esetleg keres új utakat...

Most egy cikk melynek végső kicsengése: Bross Péter OMME elnök borúsan tekint a jövőbe, s már a szakmaváltás lehetőségét sem tartja kizártnak. Valami ilyesmivel kecsegtet:

„amíg a méhészeknek megéri visszaállítani az állományt, addig nem lesz gond”. De ha a tömeges méhpusztulás nem egyszeri jelenség és a méhészek folyamatosan elveszítik az állományt, akkor egyre kevesebb méhcsaláddal tudnak dolgozni, és a saját családjukat sem tudják majd eltartani. Ebben a feltételezett helyzetben Bross Péter elképzelhetőnek tartja, hogy a méhészek szakmát váltanak majd."

Hoppá! Ez lenne az ígért paradigma-váltás? Azon paradigmáé, melyet restaurálása tájékán váltott, s mivel az a váltás nem sikerült valami fényesre, most újabb váltás következnék? Mondjuk én valamelyest kevésbé like-olom ezt a kijelentését, én inkább azt szeretném, ha most nem paradigmát váltana, hanem "munkahelyet" (az idézőjel az elnök munkával kapcsolatos hozzáállásával kapcsolatos szkepticizmusomat hivatott érzékeltetni). Nem tudom, csak én érzem-e úgy, hogy a jó elnök kezd lassan beletörődni, hogy a méhészek nemsokára szakmát váltanak majd...

https://www.hirado.hu/belfold/gazdasag/ ... pusztulast

Nem tudom, miért van olyan érzésem, mintha a jó Bross Péter nem saját magára gondolna, amikor szakmaváltásról értekezik. Vagy csak én érzem így, s az elnök éppenséggel a saját emócióit szeretné idézni, amikor az "Elmegyek, elmegyek, hosszú útra megyek" magyar népdal Kodály Zoltán Kászonimpéren gyűjtött strófáinak, dallamának kíséretében kanyarítá vállára a hamubansült pogácsát rejtő iszákját, s indul a száműzöttek keserű kenyerét majszolni...?

No, majd az idő meghozza, de ha már útilapu kerül a neonikotinoid csávázószerek szükséghelyzeti engedélyei elleni tiltakozást elsunnyogók és az ehhez asszisztáló cinkosok talpára, akkor vigyen már mindenkit magával, akik segget csinálva a szájukból egyik nap megszavazták, hogy TILTAKOZNI KELL, majd amikor annak szándékos elmulasztását a pórnép kezdte forszírozni, akkor azt mondták, hogy nem követett el bűnt az az elnök, aki a saját egyhangúan kimondott, leírt elnökségi határozatuk (elnököstől!!!) ellenére nem volt hajlandó exponálni magát az inszekticid csávázószerek szükséghelyzeti engedélyeinek országos kiterjesztése ellen. Aki ezt cinikus szemhunyorítás kíséretében felvállalta, az most is legyen lojális, oszt vegye ő is a vándorbotot, vállra az iszákot, aztán eriggyen a francba, ahol ez a mentalitás tűrt és támogatott.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.08.12. 22:46 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Ugyan Sanyi szokott az ördög ügyvédjének szerepében itt nyilatkozni, de ehhez azért hozzáfűzném, hogy semmi olyat nem mondott a miniszter, hogy a Te kijáró méheid nem tűntek el. Csak annyit mondott, legalábbis ebben az interjúban, hogy hülyeséget írtak abban a cikkben, amiben azt állították:
"Tavasszal, a napraforgó virágzása idején a magyar méhcsaládok fele odaveszett"
Sőt, kifejezetten megerősíti a Te állításodat, miszerint napraforgó virágzása alatt történnek népesség vesztések, kijáró méhek eltűnése.
Mellesleg: ahol én voltam napraforgón a környékbeli gazdáktól (meg persze a jegyzőtől) tudom, hogy minden napraforgó csávázott volt. Kiváló termésem lett. Ugyan a tavalyi rekord közelit nem éri el az átlag (igaz a mérlegesem talán minden idők legjobbját hozta) de a tavaly előttit, meg azelőttit meghaladja. A méheim, amik ott voltak, köszönik jól vannak, az elkopásuk csak a szokásos egy ilyen jó napraforgó termés utáni.
Akkor most mi van?
Tudom szerencsém van(volt). És ha nem? Tényleg szeretném én is tudni ennek az okát!
Ja, és az idén még mászkálóm is átlag alatt volt.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.08.12. 22:18 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.08.10. 22:22
Hozzászólások: 58
[quote="Arisztaiosz"]Tsanyi!

https://tenyek.hu/tenyek/267563_pusztulnak-a-mehek.html


Vagy részegen félrebeszél, vagy józanul mellé... Egyik se jó.
Viszont örülök, hogy csak félreértés, hogy eltűntek a kijáró méheim napraforgón! Csak én értettem félre, hogy eltűntek a kaptárból. Igaz is, megvoltak, ott agonizáltak a virágok fonákján, a leveleken... , biztos csak nem volt kedvük hazamenni!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.08.12. 20:25 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
bükk írta:
....Mégis nagyon dühítő és fájó amikor olyan érveket mond,hogy más országokban is pusztulnak a méhek,lehet egyébként is betegek voltak(!)
Sok mindent vizsgálnak ezért most már tudják csak jövőre lesz eredmény!(vajon más labor nem segíthetne be????).......

Mit vártál tőle?
Nincsenek hónapokig tartó vizsgálatok. Sok minta eredményének meg kell lenni.
A csávázószerek engedélyezését végző szerv, végzi a vizsgálatokat. No comment.
Érdekvédelmi szervezetünk gyakorlatilag nincs. Az amit annak neveznek, az az uniós pénzek (jó ;) ) elosztására szakosodott. Arra sem hajlandó, hogy független vizsgálatokat végeztessen.
A mérgezésben érintett méhészek közül kevesen jelezték a történteket, inkább csak azok akiknél a teljes állomány brutálisan tönkrement.
A többség inkább kerüli azt az eljárást ahol mondjuk kiderülhetne, hogy atka elleni védekezésre nem az engedélyezett oxálsavat vette brutális áron, hanem a garantált tisztaságú analitikai vegyszert, töredékéért.
Micsoda bűn!
Különben is már komoly tapasztalata van abban, hogy a hatóság laborjai nem találják az általuk engedélyezett szerek maradékát, helyette több-kevesebb atkát, és nosemát.
Ez utóbbi ugyan egy mérgezés után rövid idővel általában megjelenik, de indoknak nagyon jó.

Hát vagy igazam, vagy depresszióm van. :?

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.08.12. 17:53 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
Ez a méhész-agrárminiszterünk eredeti úgymond méhészeti programbeszéde,ill. annak első tompított változata.
(Ultimátum és a fenyegetőzés törölve)
http://magyarmezogazdasag.hu/2018/06/12 ... kremegyunk
Azért tettem fel,mert kíváncsian várom mi fog ebből megvalósulni.

Tamás,ebben a TV interjúban egy sima agrárminisztert látunk,nem egy méhész-agrárminisztert.
Persze nehéz szituációban van komplex ágazati érdekeket kell néznie.
A szántóföldi növénytermesztés az ágazat édes gyermeke,hogy a birtokosokat és azok hovatartozását már ne is említsem.

Mégis nagyon dühítő és fájó amikor olyan érveket mond,hogy más országokban is pusztulnak a méhek,lehet egyébként is betegek voltak(!)
Sok mindent vizsgálnak ezért most már tudják csak jövőre lesz eredmény!(vajon más labor nem segíthetne be????)
Mi lesz addig,a repcét augusztusban szokták vetni.
Nálam inflálódik rendesen a miniszter Úr.

Bejelentettük a méhek eltűnést,válaszul kaptunk az OMME-től egy köszönő mail-t,ennyi ami történt összesen.
Miközben az a hír gőzerővel dolgoznak.
Nekem lett sok munkám (szűkítés ,takarás,etetés,lép megóvás).
Az utóbbi 2 hétben szépen jönnek fel a családok,remélem csak jól telelnek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.08.12. 11:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Tsanyi!

Só, ami só, megint lebuktattál...!

Hát persze, hogy csúsztatok, de javamra legyen mondva, komoly mestereim voltak, Geddekas és a myelin-hüvelyes K-RPJ új, vegyszermentes ökológiai gazdálkodásának emlején nevelkedtem ilyen szép csúsztatósra.

No, de hogy ne csak mindig rajtam köszörülje itt az összes neo-ellenes ügyvéd a nyelvét, küldök egy kis finom gumicsontnak-valót, legfeljebb ezután nem egyedül engem köpködtök meg...:

https://tenyek.hu/tenyek/267563_pusztulnak-a-mehek.html

Ugyan már szakállas ez a hír, de nem akartam elrontani a teljes hétvégéteket, viszont most már nem érdemes visszatartanom az információt...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.08.01. 13:49 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Szépen írsz, de nekem erről a curling jut eszembe, nagyokat csúsztatsz!
Arisztaiosz írta:
Az agrárminiszter ugyan tett egy szent fogadalmat, hogy most már aztán nem lesz szükséghelyzeti engedély neonikotinoid csávázószerre,.....
A szent fogadalom meg annyit ér, amennyi megvalósítható belőle, volt ráadásul a méhekre nem kockázatos besorolású és nem kivont hatóanyagú neonikotionid csávázószer is (tiakloprid, Sonido igaz, csak kukoricára és az idei évtől nem engedélyezve!), tehát ideje tisztázni, melyik szélmalommal szembe vágtatva szeretnének a döntéshozók Rocinante hátáról rohadt nagyot nyekkenni, miközben a szélmalom vitorlája néhányszor röndösen megforgatá őket...

Nem akarok növényvédelmi szakmai vitába szállni veled mert ehhez kevés vagyok mint elefántba a minitampon.
Inkább csak az eredményeket mutatom.
Csatolmány:
Olajnövények.JPG
forrás: http://www.ksh.hu

Mikor is voltak a neok betiltva, úgy hogy nem vagy alig volt szükséghelyzeti engedély kiadva?
Basszus! Nem látom a terméseredményekből!
Ügyesek ezek a magyar mezőgazdászok, megoldották neok nélkül is.
Hogy milyen szerekkel, azt nem miniszter úrnak kell kiválasztani. Ő az első számú vezető és megfelelő szakmai stábot választ(ott) maga mellé akinek ezt a feladatot adja.



Még valami amit érvként akarsz használni, de sántít:
Arisztaiosz írta:
..... és a tíz évből kétszer-háromszor mézelni hajlandó hárson .......

Igaz a hárs szeszélyes mézelő, épp ezért egy település környékén található néhány száz hárs, csak néha ad mérhető eredményt a hasonló számban ott lévő méhcsaládoknak, ezért vándorolnak a méhészek hárserdőbe.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.07.31. 17:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Miklosb!

Ne exkuzáld magad, alapjában véve a kalászosokra ugyanúgy vonatkozik a hatályos jogszabály, mint a repcére.

Szükséghelyzeti engedéllyel akár vethetnék csávázva a repcét is, hiszen a tiltás csak 2018. év végétől érvényes, tehát a 2018-as szezon őszi periódusában hivatalosan nem lenne akadálya, hogy 2017-hez hasonlóan szükséghelyzeti engedélyt kapjanak a neonikotinoid csávázó szerek repcében is, a mutatványnak valójában csak emocionális akadálya lehet, avagy van.

Az agrárminiszter ugyan tett egy szent fogadalmat, hogy most már aztán nem lesz szükséghelyzeti engedély neonikotinoid csávázószerre, de kíváncsian várom, hogy valós hazai vizsgálatok nélkül valóban be meri-e vállalni bárki is, hogy megpróbálja Lumiposa-val (cyantraniliprol hatóanyag a diamid inszekticidek közül) leváltani a jövőre betiltandó neonikotinoid csávázószereket. Ha valakit érdekel, rápillantottam az új alternatív hatóanyagra, de most nem mélyednék el a kérdésben...Annyit viszont illenék megjegyeznem, hogy nem elég elhatározni, hogy holnaptól csak Lumiposat engedélyezek, annak ismernem kellene a pontos hatásmechanizmusát, környezeti életét és nem utolsó sorban azt, hogy honnan és mennyit tudok beszerezni belőle, mert hiába engedélyezem, ha ezt a gyártó nem tudja, a piacon e szerből bizony hiány lesz. Persze lehetne helyette más szert is szükséghelyzeti engedéllyel forgalomba hozni, de akkor meg nem fogadalmakat kell tenni, hanem fel kellene mérni a valós piaci viszonyokat is, alkalmasint nem csak keresleti, de kínálati oldalról is... Ha egy lépéssel tovább lépek, akkor arra is kíváncsi lennék, mi az elképzelése a mi neonikotinoid csávázószer-ügyben oly elszánt és elkötelezett agrárminiszterünknek a kukorica és napraforgó növényvédelmében támadt jövő évi likkal kapcsolatban, mert az már látszik, hogy repce-fronton némi hiátusai mutatkoznak, de nem oly sokára azt is megkérdezi a gazda, hogy mi a rossebbel gondolja a miniszter úr az egyébként is csökkenő jövedelmezőségű szántóföldi kultúrák jövedelmezőségét növényvédelmi oldalról megtámogatni...

A szent fogadalom meg annyit ér, amennyi megvalósítható belőle, volt ráadásul a méhekre nem kockázatos besorolású és nem kivont hatóanyagú neonikotionid csávázószer is (tiakloprid, Sonido igaz, csak kukoricára és az idei évtől nem engedélyezve!), tehát ideje tisztázni, melyik szélmalommal szembe vágtatva szeretnének a döntéshozók Rocinante hátáról rohadt nagyot nyekkenni, miközben a szélmalom vitorlája néhányszor röndösen megforgatá őket...

Mit ne mondjak, a szitu némelyest ellentmondásos... Van aki szerint a diamid inszekticidek kockázatmentesek, mások szerint életveszélyesek (már ami a méhveszélyességet illeti). Ostoba dolog lenne ugyan 19-re lapot húzni ez esetben is, de akkor még felvetődik a kérdés: a legelterjedtebb neonikotinoid csávázószerek milyen kockázati valószínűséggel válthatók le egy teljesen körbe nem járt új hatóanyag-csoporttal. Van-e fogalma jelenleg bárkinek is itthon, hogy milyen méhveszélyességgel kell számoljon e hatóanyagok esetében, van-e esetleg valami segédfogalma arról, hogy e hatóanyagokra létezik-e már tolerancia, rezisztencia és mely rovarok részéről (találtam már néhány irodalmi hivatkozást, hogy immár e szercsoportra nézve is sikerült egyes rovaroknak rezisztenssé válniuk, a Bemisia tabaci már tudja ezt a mutatványt...) Ha valakit érdekel, komoly linkgyűjtemény alapján formálhatnánk véleményt, de ezidáig azért nem hoztam ide a problémát, mert 2-3 emberen kívül nem sokan képesek higgadtan és pártatlan álláspontról érvelve okos véleményformálásra. Ebbe a nem igazán kompetens körbe merészelem beleérteni az agrárminisztert is, aki politikai indíttatásból akár lehet, hogy jó szándékkal kíván tüzet oltani, ám sajnos kijelentéseinek szakmai súlyával nem mindig sikerül tisztában lennie. Szándékaim szerint 2018 szeptemberében szeretném őt "tetemre hívni" a repce csávázószer-kérdésben. Én tuti, hogy itt leszek, ha Isten is úgy akarja, hogy itt legyek... Ráadásul nagyon szeretném felhívni Nagypista figyelmét arra is, hogy mielőtt bármit is száműzne a növényvédő szerek palettájáról, vessen egy szempillantást a repce növényvédelmének jelenleg sorsfordító problémájára, nevezetesen arra, hogy a repce-fénybogár hazai populációinak közel 80 %-a immáron totálisan rezisztens a piretroid hatóanyagokra (melyek ettől függetlenül tökéletesen irtják a mézelő méheket), s immár némi egyéb hatóanyagokra is alakul esetükben a kereszt-rezisztencia... Várom, erre van e javaslata a miniszter úrnak, repesve várjuk, hogy e növényvédelmi problémára is sikeresen varrjon gombot.

Az egykori növényvédős azt mondatja velem, hogy borotvaél, amin most táncolunk, szeretnénk hatékonyan repcét termelni, de presszionálnak, hogy ezt próbáljuk meg eszközök híján. Én biztos csökkenteném a repce-felületemet, ha egy nagybirtokot igazgatnék, mert tudom, hogy képtelenség hatékony növényvédelem nélkül gazdaságos növénytermesztést folytatni, s ez az olajrepcére fokozottan igaz, bár ennyi erővel ezt érvényesnek kell tekintsük az olaj-napraforgókra is. E két kultúra pedig egymagában is meghatározó szántóföldi növény-kultúra lehet a méhészet szempontjából is, ha ezen két növény gazdaságosan nem termeszthető, akkor az árutermelő méhészetek e két kultúra híján gyakorlatilag minden külön agyalás nélkül bátran bezárhatnak, ha az akác-hozamos évek tendenciája az utóbbi tíz év alapján várható.

Ki merem jelenteni, hogy tíz éves átlagban a szántóföldi mezőgazdasági kultúráknak nem volt, nincs és nem lesz alternatívája. 1 200 000-1 300 000 méhcsalád egy hektikusan mézelő erdészeti kultúrán, az akácon és a tíz évből kétszer-háromszor mézelni hajlandó hárson nem fenntartható, ha tehát a szántóföldi mezőgazdasági kultúráktól távol kívánunk maradni, akkor kénytelenek leszünk tudomásul venni, hogy a jelen "professzionális " szisztéma fenntarthatatlan. Lehet sikeres a nyomásgyakorlás az irányban, hogy a gazda hagyjon fel az árutermelő szántóföldi gazdálkodással, ám addig, míg a méhész saját jogon (és természetesen saját földterületen) el nem kezd gazdálkodni, addig nemigen van miről vitatkoznunk és nemigen hiszem, hogy érdemes álmodoznunk.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.07.31. 15:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Az a baj, hogy a guttációs cseppeket nem lehet itt sem kikerülni. Sokszor ezt szívesebben szívogatják, mint az itató vizét.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.07.31. 12:57 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.10. 08:09
Hozzászólások: 161
Tartózkodási hely: Észak zala
Elnézést kérek de az előző hozzászólásomat szeretném törölni mivel nem repcére hanem kalászosokra vonatkozik a link.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.07.31. 11:41 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.10. 08:09
Hozzászólások: 161
Tartózkodási hely: Észak zala
2018.juliusi Méhészetben Nagy István Agrárminiszter azt nyilatkozta, hogy nyugodtak lehetünk idén nem vetnek egyetlen tő neonikotinoiddal csávázott repcét sem.
https://agromag.hu/hasznalja-ki-az-utol ... vetomagot/
A fenti link tartalmát olvasva némi rossz érzés van bennem, mert ebből azt vettem ki hogy neonikotinoddal csávázott repce vetőmagot lehet vásárolni és vetni is.
( Repce töveket biztosan nem vetnek, de ez csak elírás lehetett.)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Neonikotinoidok
HozzászólásElküldve: 2018.07.31. 09:56 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.10. 08:09
Hozzászólások: 161
Tartózkodási hely: Észak zala
Idén még mindig vethetik a neonikotinoidos repcét?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 171 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.