Pontos idő: 2024.03.28. 14:33

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 774 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2018.07.09. 16:09 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
méhekkel zümmögő írta:
..... Amennyiben nem egy ilyen intenzív hordást adó növényt választ, hanem egy művi beavatkozást mondjuk egy belső etetős serkentést nem üti agyon olyan hamar a meheit. Több méh több takaró bogár több fias. Természetesen ezek csak az én gondolataim. Én ez éven kihagytam a repcét, és nagyon nem bántam meg.

Lehet, hogy papíron ez jön ki, de a valóság más.
A belső etetés valójában nem egyenlő a természetes hordással. A szörp nem tartalmazza azokat az összetevőket amire a méhnek szüksége van. A legfontosabb pedig a virágpor, jó minőségű és sok virágpor kell a fejlődéshez.
A repce ezt tudja általában, bár a növényvédelme bekavarhat.
Azt írod, hogy a hordó méh kopik. Ez valóban így van, de közben nektárt és virágport hord a kaptárba, a család fejlődik a méz gyűlik. De vajon mi történik azzal a méhhel ami 3 hét után kijáróvá vált és nincs hordás?

méhekkel zümmögő írta:
.....Az már csak hab a tortán ha bizonyos tájegységekről érkező több 100 valamis "méhészek" bepakolnak a kultúra, és a méhesem közé. Volt szerencsém látni hogy egy 1/2 NB 2 fiókos rendes ember úgy pakolt le, hogy srégan rajta keresztűl repült 8 méhészet méhe. A repce vége felé ennek a rendes embernek az utolsó 11 kaptár már 6 fiókon volt és még úgy is vastagon csüngött rajtuk kívül a méh. Persze a maradék 70 valami az az utolsó napon is 2fiókon volt. ;)

Bocs de képtelen vagyok elképzelni egy olyan lepakolást, hogy 8 méhészet méhei egy felett repüljenek el, ha csak nem egy sorba rakod őket egy tábla elé. (T M1, M2, M3 ..........)
A jogszabály azt írja: (4) Vándorméhészetet 20 családnál nagyobb állandó méhészettől csak legalább 200 méter távolságra szabad elhelyezni. Ettől a szabálytól azonban az érdekeltek megegyezéssel eltérhetnek.
Ez egy régi szabály. Az öregek sem voltak hülyék. Ez a távolság elegendő, hogy minimális legyen az eltájolás a méhészetek között, főleg ha a kaptárak tájolása is eltér kicsit.
Az általad leírt esetre egyébként roppant egyszerű a magyarázat. Az a kolléga a várható röpirányt tévesztette el. Vagy más táblára jártak a méhei mint várta, vagy szeles idő miatt kerestek egy szélvédettebb utat fasor stb mellett, és a kaptársor vége felől érkeztek haza. De ha kérdezel konténeres kollégákat ők is mesélhetnek a szélső sor felerősödéséről.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2018.07.09. 16:07 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
méhekkel zümmögő írta:
Feltételezem, hogy érted is amit írtál. ;) Nos nem ugyan arról beszélsz te, mint töröktibor. Ő úgykezdi
" Az amúgy is gyenge családjaim " .

Igen ez elkerülte a figyelmemet.

méhekkel zümmögő írta:
A REPCÉN EGY MÉHCSALÁD ÁLLÍTÁSOM SZERINT GYENGÜL.

Hát nem tudom. Nálunk gyalázatos szokott lenni a mézelés, de irdatlan mennyiségű virágport behordanak belőle. Óriásit tud robbanni ettől a család . Nem lehet, hogy nálatok rendszeresen permeteznek szabálytalan módon? A gyengülésbe a piretroidok beleférnek. Mondjuk szabálytalannak sem kell lennie egy tebukonazolos tiaklopridos permetezés esetén. Az éppúgy drasztikus eltűnést tud okozni. Nálam acetamiprid használat a jellemző virágzás idején, ezzel nem is szokott gond lenni.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2018.07.09. 13:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
méhekkel zümmögő írta:
Nos A REPCÉN EGY MÉHCSALÁD ALLÍTÁSOM SZERINT GYENGÜL.


Akkor úgy van, hogy repce előtt erős a családod, ami legyengül repcén és úgy mész akácra?
Vagy repce és akác között robbannak?
Nem értem mikor jönnek fel akácra a családok.... Vagy fel se jönnek?

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2018.07.09. 12:38 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.02.22. 21:33
Hozzászólások: 82
cerana írta:
méhekkel zümmögő írta:

Nos próbálom összeadni amit írtál, meg a napokat, de ez nekem nagyon sántít. ... a repcén lerombolódott családok hogyan álltak helyre akácra? Azt nem tudom kimatekozni. ..... Na mind egy.

Kíváncsi vagy rá? Csak a mind egy miatt kérdem (111) ? Az FF-n van egy Kíváncsi 111.
Szóval nekem két alkalommal volt ilyen. Repcén úgy eltűntek a kijáró méhek, hogy a fedett fiasra szinte nem is jutott takaró méh. Mindkét esetben rengeteg fiasa volt előtte a családoknak. A csoda az volt, hogy ilyen kevés takaró méh mellett is kikeltek. 2005-ben hoztak 20 kilót akácból, 2011-ben pedig harmincat. Annyit tudni kell hozzá, hogy mindkét esetben ez a fele volt annak, amit vagy a környéken lévők pergettek (2005), vagy nálam lévő méhcsaládok (2011). Azért mindkét esetben hosszú idő volt az eltűnés és az akác virágzása között. Az idő nagyon lehűlt. Idén azért nem így volt. Szerintem a növény növekedése miatt inkább a virágzás eleje a veszélyes, utána már lényegesen nagyobb tömegű növényben oszlik el a méreganyag, több a virág, így az egységnyi nektárban kisebb lehet a koncentráció. Aztán, hogy egy méhészeten belül miként lehetett ilyen különbség? Talán a kritikus időszakban ezek a családok már nagy tömegű fiassal rendelkeztek, ezért relatíve kevesebb volt a kijáró méheinek aránya.


Cerena Köszönöm, hogy reagáltál. Feltételezem, hogy érted is amit írtál. ;) Nos nem ugyan arról beszélsz te, mint töröktibor. Ő úgykezdi
" Az amúgy is gyenge családjaim " . Ebben az esetben nem lehetett bődületes fias mennyiséget feltételezni, ami majd " megmenti mire kell. Termelő családja végkép nem lehet akácra, véleményem szerint majd akác végére kezdődhet a népesedés. A nagy fias állományt , egy drasztikus januári februári márciusi generáció kiesés, majd aztkövető váltás után felneveli a benti alomány! De milyen áron? Egyébbként ez ebben az évben sajnos jellemző volt sokfelé .Minden nap senki nem nézi a kaptárt!! A nyitott fias egy része megy a kukába a fedett meg kikel úgy ahogy. A benti méhek sem hülyék. Csak annyit gondoznak amivel bírnak. Nos A REPCÉN EGY MÉHCSALÁD ALLÍTÁSOM SZERINT GYENGÜL. A valami, az esetleg erösödhet egy darabíg belül. Jónak látszik a sok pete a fias. De a hordó méh úgy kopik ha van csávázva ha nincs mint ahogy elő van írva. Még a termelőre művileg összedúrt család is kopoik. Egy azért mert felénk még a generáció váltás is bele bele nyúlik, másrészt hajtanak a méhek mint a güzü, arról már nem is beszélek ha kint marad a táblán a méh és jön rá egy eső vagy egy hideg nap. Az már csak hab a tortán ha bizonyos tájegységekről érkező több 100 valamis "méhészek" bepakolnak a kultúra, és a méhesem közé. Volt szerencsém látni hogy egy 1/2 NB 2 fiókos rendes ember úgy pakolt le, hogy srégan rajta keresztűl repült 8 méhészet méhe. A repce vége felé ennek a rendes embernek az utolsó 11 kaptár már 6 fiókon volt és még úgy is vastagon csüngött rajtuk kívül a méh. Persze a maradék 70 valami az az utolsó napon is 2fiókon volt. El sem merem képzelni mik lehettek. Nekem számszakilag sehogy nem jön össze a Tibor elmondása alapján semmi. Az amúgy is gyenge családnak egy repce az maga az öngól, vagy harakiri. Amennyiben nem egy ilyen intenzív hordást adó növényt választ, hanem egy művi beavatkozást mondjuk egy belső etetős serkentést nem üti agyon olyan hamar a meheit. Több méh több takaró bogár több fias. Természetesen ezek csak az én gondolataim. Én ez éven kihagytam a repcét, és nagyon nem bántam meg. ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2018.07.07. 06:01 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
méhekkel zümmögő írta:

Nos próbálom összeadni amit írtál, meg a napokat, de ez nekem nagyon sántít. ... a repcén lerombolódott családok hogyan álltak helyre akácra? Azt nem tudom kimatekozni. ..... Na mind egy.

Kíváncsi vagy rá? Csak a mind egy miatt kérdem (111) ? Az FF-n van egy Kíváncsi 111.
Szóval nekem két alkalommal volt ilyen. Repcén úgy eltűntek a kijáró méhek, hogy a fedett fiasra szinte nem is jutott takaró méh. Mindkét esetben rengeteg fiasa volt előtte a családoknak. A csoda az volt, hogy ilyen kevés takaró méh mellett is kikeltek. 2005-ben hoztak 20 kilót akácból, 2011-ben pedig harmincat. Annyit tudni kell hozzá, hogy mindkét esetben ez a fele volt annak, amit vagy a környéken lévők pergettek (2005), vagy nálam lévő méhcsaládok (2011). Azért mindkét esetben hosszú idő volt az eltűnés és az akác virágzása között. Az idő nagyon lehűlt. Idén azért nem így volt. Szerintem a növény növekedése miatt inkább a virágzás eleje a veszélyes, utána már lényegesen nagyobb tömegű növényben oszlik el a méreganyag, több a virág, így az egységnyi nektárban kisebb lehet a koncentráció. Aztán, hogy egy méhészeten belül miként lehetett ilyen különbség? Talán a kritikus időszakban ezek a családok már nagy tömegű fiassal rendelkeztek, ezért relatíve kevesebb volt a kijáró méheinek aránya.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2018.07.06. 22:15 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
méhekkel zümmögő írta:
...... A repcén nem felerősödik egy CSALÁD hanem pontosan hogy gyengül. .....

Ezt komolyan gondolod????
Egy normális repce elején már tömegesen kelnek a fiatal méhek, a jó minőségű virágportól tellnek a zsírsejtek, fejlődnek a "kövér méhek", amelyek az akácot hordják majd be.
Az idén nem igazából járták a repcét nálam sem.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2018.07.06. 21:15 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.02.22. 21:33
Hozzászólások: 82
Nekem idén közvetlenül a telephely mellett voltak repcetáblák. Az amúgy is gyenge családjaim - melyek repcén aránylag gyorsan fel szoktak erősödni - látványosan tovább gyengültek. Alig volt mozgás a kijáróban. Repce végére, akác elejére magához tért az állomány, és pergettem kb 10 kg repce-akác vegyes mézet, amely még mai napig sem kristályosodott ki. Vagyis alig van benne repce méz. Biztos vagyok benne, hogy mérgeződtek (tömeges elhullás jeleit a kaptár közelében nem tapasztaltam) de hétvégi méhész lévén ezt bizonyítani nem tudom. Ilyen repce tapasztalatom eddig soha nem volt.[/quote]

Nos próbálom összeadni amit írtál, meg a napokat, de ez nekem nagyon sántít. :) A repcén nem felerősödik egy CSALÁD hanem pontosan hogy gyengül. A VALAMI az lehet hogy jobban fejlődik minha szirupoznád nyilván több a repcén a fehérje+méz. De hogy a repcén lerombolódott családok hogyan áltak helyre akácra? Azt nem tudom kimatekozni. Virágzás optimális esetben 2hét amin folyamatosan kopik a hordó méh a méhek meg 21 napra kelnek. Tehát a repce első napján lerakott pete az majd valamikor akácon kel ki, de még hordani nem igen fog ...... Na mind egy.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2018.06.20. 10:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.04.19. 10:16
Hozzászólások: 85
Tartózkodási hely: Szeged
cerana írta:
pestlorinc írta:
Akác után visszatelepült

A János életében egyszer (több, mint 25 év méhészkedés alatt) vándorolt akácra. Akkor is lemérgezték. De nem ez a lényeg. Az a nagy kérdés, hogy miként tűnhetnek el a méhek méreg miatt? Hiszen ha kap a kinn lévő állomány egy permetezést, akkor tiszta a sor. Ha nagyon távol van a méhlegelő, akkor egy gyors hatású méreg esetén nem jön haza közülük semennyi. Ha egy csávázószeres méhlegelőn éri a felderítőt egy mérgezés, akkor az nem jön haza, a többi ki sem megy, tehát nincs semmiféle eltűnés. Miként indul a hordás? Feltételezésem szerint így: Hazajön egy méh, táncolni kezd, a körülötte levők szintén kimennek. Mondjuk egy táncolóra fog jutni 20, ami szintén kimegy, majd amikor azok visszajönnek, akkor 20*20 lesz az újabb gyűjtésre induló. Szerintem eddig egyetértünk. Mi van akkor ha az első 20-ból csak 1 jön vissza táncolni ? Kimegy újabb 20, elveszik 19, megint csak 1 táncol. És így tovább. A negyedik kör után az első esetben 1*20*20*20=8000 méh van kinn. A második esetben: 1*1*1*20=20 db méh van kinn, és elveszett 38 db , majd a kinn levőből még el fog veszni 19. Ez a kumulatív eltévedős verzió. Ha a mérgeződött méh haza is jön, az vajon fog táncolni ? Kivisz újabb 20 méhet? Be sem engedik, hanem kinn marad. Tehát ilyen módon nem tud eltűnni a gyűjtő méh. Nagy eltűnés akkor van, ha mind a négy fordulóban megtörténik a 20-20 méh értesítése, és azok valamennyien vissza is jönnek, majd a 8000 méh tűnik el. Ha ugyanaz a hatás éri őket, akkor ez nem lehetséges. Akkor sem, ha az eső felhigitotta a nektár méregtartalmát. Hiszen ha a méhek már a napraforgótáblában elpusztultak, akkor a visszacsatolás zavart szenved. Eltűnés akkor van, amikor a visszacsatolás kiválóan működik. Na ez miért van? Erre mondom én azt, hogy azért, mert a felderítő egy egészséges méh, az a bizonyos 8000 pedig a beteg. Tehát először az egészséges megy ki, aztán amikor már olyan mértékű a hordási láz, akkor megy boldog-boldogtalan. A beteg azonnal elpusztul kinn a kis mennyiségű csávázószertől, az egészséges pedig éppen a 10. körét futja, az is kb. ekkor fog elpusztulni, mert kumulálódott benne már a méreg. Ha a méhlegelő túl közel van, akkor az a verzió is előfordulhat, hogy a felderítő még képes a táncra egy heveny mérgezés esetén is , tehát megtörténik a 8000 méh kivitele. Távoli méhlegelő esetén a heveny mérgezésnél működik a visszacsatolás. A Csányi Antiék esete ( az évekkel ezelőtti és a mostani is szerintem) nem a hosszú hatástartamú, magas koncentrációjú csávázószeres eset, hanem a közeli heveny (permetezéses) mérgezés. Illetőleg a másik variáció az alacsony dózisú (krónikus, kumulatív) mérgezés és beteg méhpopuláció kombinációja.
A Jenő esetét aképpen tudom elképzelni egy magas dózisú csávázószer esetén, hogy az eső miatt felhígult (tehát nagy koncentrációjú) csávázószer később visszasűrűsödött. Logikailag akkor nincs bukfenc a dologban. Felderítők hígat vittek, nem pusztultak, az állomány viszont már sűrűt szívott fel. Nyilván ez az Antiéknél éppúgy előfordulhatott. A kérdés csupán az, hogy a növényben kicsi vagy magas a csávázószer koncentráció. Szerintem ezt méréseknek kell bizonyítania. Ha magas lenne, akkor szerintem nem tudott volna eddig eljutni a neonikotinoid téma, mert már az első években betiltották volna.
Nekem az nagyon nem áll össze, hogy a guttációs cseppben magasabb lenne a szerkoncentráció a nektárénál. Ez egy szelektív méregkiválasztó mechanizmust feltételez, úgy, mint az állatoknál a vese. Lehet, hogy van ilyen, de nekem valószínűbb a passzív transzport. Tehát Kozáron lehetett akár heveny csávázószere mérgezés, de lehetett a krónikus-Nozémás is. Szigorúan az alapján, amit Te is írtál, hogy a hordás indulása mindig a táncolást követően indul, akkor is, ha már ismeri a család a méhlegelőt. Erre egy jó bizonyíték az itatóból elfogyó víz: üres itató felett nincs keringő méhtömeg. Akkor lesz sok méh, ha van víz is.


Nekem idén közvetlenül a telephely mellett voltak repcetáblák. Az amúgy is gyenge családjaim - melyek repcén aránylag gyorsan fel szoktak erősödni - látványosan tovább gyengültek. Alig volt mozgás a kijáróban. Repce végére, akác elejére magához tért az állomány, és pergettem kb 10 kg repce-akác vegyes mézet, amely még mai napig sem kristályosodott ki. Vagyis alig van benne repce méz. Biztos vagyok benne, hogy mérgeződtek (tömeges elhullás jeleit a kaptár közelében nem tapasztaltam) de hétvégi méhész lévén ezt bizonyítani nem tudom. Ilyen repce tapasztalatom eddig soha nem volt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2018.05.06. 20:41 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.10.26. 18:48
Hozzászólások: 41
Tartózkodási hely: Somogy
tsanyi írta:
Érdekes volt a repce felénk.
Tőlem 1,5-2km-re voltak táblák. Repcemézem gyakorlatilag nincs.
A gyümölcsöt szépen járták a méhek 0,8-1,5 kg gyarapodás a csúcson. Amikor már gyümölcs alig volt, a virágzó repce táblák ellenére, kitűnő kellemes napsütéses, szélcsendes időben, a méhek otthon ültek, alig volt mozgás.
Kevés vegyes mézem lesz, de repce alig lesz benne.
Az idén eddig mászkáló méheket sem láttam, legfeljebb minimális számban öregeket .
Beszéltem másokkal is akik hasonlóan azt tapasztalták, hogy a méheik diszkriminálták a repcét. Nem tudom mivel hozható összefüggésbe.
Új hibridek?
Te mit tudsz erről, neked szakmádba vág, több infód lehet?


Biztosan nem az új hibridek miatt. Minden évben vannak új hibridek, de nem tarolják le a piacot, szóval a "paraszt" az előző évben jól bevált hibrideket preferálja, de persze újat is kipróbál. A neo a régi és az új hibrideken is rajta volt, ha kérte a felhasználó.
Bevallom, hogy én nem igazán hiszek a neo-s csávázás káros hatásában. Ennek ellenére a 256 ha elvetett repcénk mind neo-mentes volt. A virágzásban kijuttatott fungicid-neo kombináció káros hatását inkább el tudom képzelni, ezért Mavrikot használtunk.......
Úgy gondolom nálunk sem volt más a helyzet (méhészeti szempontból) repce-fronton, mint másutt.
Na de most az akácot sem járják........!!!!!!! :merg


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2018.05.03. 05:15 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Sokan a mászkálásnak tulajdonítják az NNI mérgezést. Én erre 5 százalék esélyt látok. Alapvetően a mászkálás mögött a legvalószínűbb oknak a Nosema ceranae plusz ABPV a legesélyesebb. Hideg időben. Melegben: Nosema ceranae plusz CBPV.
A konszolidált NNI mérgezés az, amit nem veszünk észre. A méhcsalád stagnál, nincs népesség robbanás.
Sokan a nemzedékváltásra fogják rá. Minden attól függ, hogy mennyi a nektárban az NNI szint. Ha nagyon magas (vagy tebukonazolos CYP blokk van), akkor egy héten belül eltéved a kijáró méh. Ekkor látványosan kiürül a mézkamra. Ha ennél kevesebb, akkor két-három hétig is bírhatja, ekkor van stagnálás, mert a kelő méhek száma egyensúlyban van az eltűnőkkel. Az enyémeknél most én ezt tapasztaltam. Semmit nem fejlődtek két hét alatt, de az ősszel egyesített családok 10 és 20 kiló között hoztak (virágporral együtt). Persze olyan is van, hogy nincs hordás. Ott a rosszul mézelő repce mellett az is lehet, hogy egyszerűen az az ok, hogy a hírvivő méh nem ér haza, mert egy nagyon durva mérgezés már előbb elpusztítja. Ilyenkor egymás mellett élnek békében a méhek és repce. A hírvivők átfordítják a veszélyt. A veszélyes lesz az ártalmatlan, a még éppen veszélyes pedig a halálos kór. A hírvivői rendszer a csoportszelekció legnagyszerűbb példája: az egyén áldozata megvédi a csoportot, a méhcsaládot.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2018.05.02. 20:31 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Érdekes volt a repce felénk.
Tőlem 1,5-2km-re voltak táblák. Repcemézem gyakorlatilag nincs.
A gyümölcsöt szépen járták a méhek 0,8-1,5 kg gyarapodás a csúcson. Amikor már gyümölcs alig volt, a virágzó repce táblák ellenére, kitűnő kellemes napsütéses, szélcsendes időben, a méhek otthon ültek, alig volt mozgás.
Kevés vegyes mézem lesz, de repce alig lesz benne.
Az idén eddig mászkáló méheket sem láttam, legfeljebb minimális számban öregeket .
Beszéltem másokkal is akik hasonlóan azt tapasztalták, hogy a méheik diszkriminálták a repcét. Nem tudom mivel hozható összefüggésbe.
Új hibridek?
Te mit tudsz erről, neked szakmádba vág, több infód lehet?

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2018.05.02. 20:04 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.10.26. 18:48
Hozzászólások: 41
Tartózkodási hely: Somogy
Szép estét mindenkinek!

Azért az a korábbi "várakozásoknak" szerencsére ellentmond, hogy ez a topic szerencsére nem túl aktív most tavasszal a neo-s repcék időszakában. A repcehordásnak nagyvonalakban vége. Persze akácon még lehet (sajna talán lesz is ) mászkálás. Ahogyan szokott is.
Akkor ezt megúsztuk? Vaklárma volt? Vagy csak most jön a feketeleves?
Ki hogyan vélekedik?

Üdv!
Vadkan


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2018.02.10. 22:05 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
A facéról:
Idézet:
Péter DrSebők megosztotta a bejegyzését.
2 órája ·
Kedves Barátaim! Méhészként, ügyvédként olyan pillanatban volt részem a Veszprémi Törvényszéken, ami nem mindennapos érzés. Látni az ügyfél szemében ezt a pillanatot, szinte hallani a kő lezuhanását, amelytől megkönnyebült, immáron jogerősen. Igazat kaptak a méhek, sajnos a mérgezésben lelt gyötrelmes halálukon már változtatni nem tudott, de valami nagyon fontos történt. Szolgálni a méheket és méhészeket többféleképpen lehet. Nekem megadatott, hogy a jog eszközével is szolgálhassam ezeket a csodálatos teremtményeket és az őket szolgáló méhészeket. Sajnos nem ritka, hogy hosszú éveket vesz igénybe az igen speciális tudást szakértelmet igénylő bizonyítási peres eljárás. Tóth Péter barátom szaktudása nélkülözhetetlen ezekben a perekben. Fáradhatatlan küzdelme komoly érték, amely óriási elismerést érdemel. Ezúton is köszönöm jómagam és a felperesek nevében. Együtt örülhettünk, hogy 6 méhész igazát sikerült bebizonyítani 6 év után. Az érdekvédelmi munka során minden segítséget meg kell találnunk, hogy a méhmérgezési ügyek, minél nagyobb számban kerüljenek felderítésre, peren kívüli, peres eljárás alá. A tudást egymás rendelkezésére bocsátani, csapatként dolgozva, ahogyan a méhek is teszik, immáron eredményesnek bizonyult. Továbbra is szolgáljuk a méheket, méhészeket, képviseljük érdekeiket a méhmérgezési ügyekben.
Tisztelettel és üdvözlettel Dr Sebők Péter méhész, ügyvéd

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2017.11.30. 23:20 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Jenei Ferenc írta:
Mai napon a kecskeméti biróság, eredményt hírdetett másod fokon, a 2013-as dunaegyházi méhmérgezési ügyünkben.
Négy éves huzavona után , másodfokon is MEGNYERTÜK!!! A beadványinkat elfogadták, és az első fokú bíroság döntését helyben hagyták. Az alperes beadványait végül mind elutasították.
Köszönet minden embernek, akik részt vettek az ügyben, és becsületesen végezték munkájukat. ( eü felelősők, hivatali személyek szakértők stb) :taps
Külön köszönet Tóth Péternek aki időt nem sajnálva, rengeteg munkával, és magas szakmai tudásával segítette ügyvédemet.
Köszönet Dr Agod Tamás ügyvédnek :taps

A sors pikantériája, hogy feleségemmel, éppen ma ünnepeljük házassági évfordulónkat, ráadásul 15h-kor, amikor az eredményhírdetés volt. :D
Kell ennél szebb ajándék!?


Ez szuper!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2017.11.30. 20:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Jenei Ferenc írta:
Mai napon a kecskeméti biróság, eredményt hírdetett másod fokon, a 2013-as dunaegyházi méhmérgezési ügyünkben.
Négy éves huzavona után , másodfokon is MEGNYERTÜK!!!...........


Feri!

Örülök a pozitív végkifejletnek, a továbbiakra nézve pedig mérgezésmentes, sikerekben gazdag méhészkedést kívánok!

Üdv: Tamás


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2017.11.30. 19:44 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
:taps :taps :taps

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2017.11.30. 19:41 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.12. 18:18
Hozzászólások: 183
Tartózkodási hely: Dunaföldvár
Mai napon a kecskeméti biróság, eredményt hírdetett másod fokon, a 2013-as dunaegyházi méhmérgezési ügyünkben.
Négy éves huzavona után , másodfokon is MEGNYERTÜK!!! A beadványinkat elfogadták, és az első fokú bíroság döntését helyben hagyták. Az alperes beadványait végül mind elutasították.
Köszönet minden embernek, akik részt vettek az ügyben, és becsületesen végezték munkájukat. ( eü felelősők, hivatali személyek szakértők stb) :taps
Külön köszönet Tóth Péternek aki időt nem sajnálva, rengeteg munkával, és magas szakmai tudásával segítette ügyvédemet.
Köszönet Dr Agod Tamás ügyvédnek :taps

A sors pikantériája, hogy feleségemmel, éppen ma ünnepeljük házassági évfordulónkat, ráadásul 15h-kor, amikor az eredményhírdetés volt. :D
Kell ennél szebb ajándék!?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2017.04.29. 19:03 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 20:31
Hozzászólások: 62
Tartózkodási hely: Sopron Vármegye Fertőendréd
Arisztaiosz írta:
Kaptam egy információt: megyénkben nem túl régen, a még kirepülésre és gyűjtésre alkalmas időszakban komoly méhmérgezés történt. A szakemberek és a méhészek közel egy hétig keresték a mérgezés forrását. Repcetábla mellett virágzó zöldtrágya-keverék (mustár, olajretek) "zöldítésbe" tartozó területrészletét kezelte le a repcével együtt a gazda. Természetesen nem méhkímélő technológiával...

Nem tudom, milyen szerrel kezelt, de a hatósági mintavételre sem került sor, mert a gazda vizsgálat nélkül leült és megegyezett a kárt szenvedett méhcsaládok tulajdonosaival, s vizsgálat és pereskedés nélkül fizetett. A kár mérete: 450 méhcsalád szenvedett (általában részleges, 1-2 léputca népességre terjedő) mérgezést.

A dolog tanulsága, hogy nem szabad legyinteni a probléma láttán, mondván:"úgy sem lesz meg a károkozó". Szakmai segítséget kell kérni (információm szerint Tóth Péter elnökségi tagunk nyújtott szakmai segítséget a méhészeknek a megyei szaktanácsadónkkal, Varga Tamás Imrével együtt). A gazda pedig el kívánta kerülni a hatósági vizsgálatot, feltehetően felmérte, hogy a szabálytalan növényvédelmi tevékenység miatt komoly növényvédelmi bírságra számíthat, s azt követően az okozott kárt is meg kell térítenie. A könnyebb (és olcsóbb) utat választotta.

A méhészek az OMME révén több alkalommal is megkapták a tájékoztatót, legutóbb Tóth Péter tollából a Méhészújság ez évi áprilisi számában (az egyesület honlapján is fenn van). A Teendők méhmérgezés esetén c. kis kiadvány és a kárfelvételi adatlap minden OMME taghoz eljutott. Köszönet érte az OMME vezetésének. Azt tanácsolom, alaposan tanulmányozza mindenki. Ha lenne olyan fórum-tag, aki nem tagja az Egyesületnek, annak kedvéért és épülésére felteszem ide a honlapon található ajánlást, egyúttal a NÉBIH honlapján megjelent ismertetőt is:
http://www.omme.hu/wp-content/uploads/2 ... k-2015.pdf

http://portal.nebih.gov.hu/-/a-mehmerge ... nak-rend-1

Azt kívánom, ne legyen rájuk senkinek szüksége...


Kedves Arisztaiosz!

Igaz hogy múlt őszi a bejegyzésed és én csak most most olvastam.Szeretném Veled megosztani ,hogy szakmai segítséget a méhészek csak a terület méhegészségügyi felelősétől kaptak és vele együtt lett az ügy felgöngyölítve.Igaz hogy utólag a felelős felvette a kapcsolatot Péterrel és a méhek bevizsgálásában segített így pontosan megtudtuk a mivel permeteztek.

_________________
Tibor
www.panaczmeheszet.mlap.hu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2017.04.25. 20:20 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
A nem jelölésköteles szerekről:

http://agroforum.hu/archivum/2017-febru ... edo-szerek

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2017.04.04. 22:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.02.23. 21:25
Hozzászólások: 135
Igen, ez az Ő fejében is megfordult, és biztosan fel is veszi vele a kapcsolatot, csak mivel egy ilyen dolog elég bizonytalan nem akarta rögtön ezzel kezdeni, és megkért, hogy a fórumon is érdeklődjek körbe a lehetőségekről. Ha valakinek van a témában tapasztalata amit szívesen megosztana, azért kíváncsian várom, akár privátban is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2017.04.04. 18:39 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Jó lenne megbeszélni a megyei szaktanácsadóval, vélhetően ő tudna segíteni is.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2017.04.04. 18:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.02.23. 21:25
Hozzászólások: 135
Ismerősömnek az egyik telephelyén a teljes állománya kipusztult, és mivel van egy "jóakarója" a mérgezés lehetősége is megfordult a fejében. Szeretne mintát küldeni a családoknál maradt mézből. Tudna valaki segíteni abban, hogy mi ennek a hivatalos módja, pontosan hova kell küldeni a mintát, és milyen költségekkel jár a vizsgálat? Van esély arra, hogy egy őszi mérgezést kimutassanak?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.10.12. 19:43 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
cerana írta:
Jó lenne lobbizni azért, hogy ne csak az acetamiprid kombináció esetében legyen kötelező a méhkímélő technológia.

Ezen vagyunk! Mi, és mikorra sikerül, rengeteg dolog függvénye.
Most ennyi sikerült. Talán vehetjük első lépésnek és így azt gondolom, mindenképp örülni kell neki.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.10.12. 16:03 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Tükör írta:
Idézet:
az OMME képviselői és a tárgyaláson szintén jelen lévő külső szakértők hitelt érdemlően bizonyították, hogy az acetamiprid és a tebukonazol hatóanyagokat tartalmazó permetszer kombinációk virágzó kultúrákban történő nappali alkalmazása méhmérgezések kialakulásához vezetnek....A méhészek érveit a hatóság meghallgatta és egyezség született arról, hogy az említett hatóanyagokat tartalmazó kombinációk kijuttatásakor a virágzó kultúrákban mindenképpen a méhkímélő technológiai előírások szabályait, tehát a csillagászati napnyugta előtt egy órával megkezdett és 23.00 óráig befejezett permetezéseket kell alkalmazni.

Hát nem tudom, hogy ennek örüljek-e? Nálam az acetamiprid nem szokott gondot okozni. Azt nem tudom, hogy tebukonazollal használták vagy sem. Ha igen, akkor félek, hogy inkább váltanak tiaklopridra, amit nappal is tudnak permetezni. Olyan esetben viszont már volt eltűnésem, Azt nem tudom, hogy amiatt volt-e. Jó lenne lobbizni azért, hogy ne csak az acetamiprid kombináció esetében legyen kötelező a méhkímélő technológia.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.10.12. 15:41 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Kaptam egy információt: megyénkben nem túl régen, a még kirepülésre és gyűjtésre alkalmas időszakban komoly méhmérgezés történt. A szakemberek és a méhészek közel egy hétig keresték a mérgezés forrását. Repcetábla mellett virágzó zöldtrágya-keverék (mustár, olajretek) "zöldítésbe" tartozó területrészletét kezelte le a repcével együtt a gazda. Természetesen nem méhkímélő technológiával...

Nem tudom, milyen szerrel kezelt, de a hatósági mintavételre sem került sor, mert a gazda vizsgálat nélkül leült és megegyezett a kárt szenvedett méhcsaládok tulajdonosaival, s vizsgálat és pereskedés nélkül fizetett. A kár mérete: 450 méhcsalád szenvedett (általában részleges, 1-2 léputca népességre terjedő) mérgezést.

A dolog tanulsága, hogy nem szabad legyinteni a probléma láttán, mondván:"úgy sem lesz meg a károkozó". Szakmai segítséget kell kérni (információm szerint Tóth Péter elnökségi tagunk nyújtott szakmai segítséget a méhészeknek a megyei szaktanácsadónkkal, Varga Tamás Imrével együtt). A gazda pedig el kívánta kerülni a hatósági vizsgálatot, feltehetően felmérte, hogy a szabálytalan növényvédelmi tevékenység miatt komoly növényvédelmi bírságra számíthat, s azt követően az okozott kárt is meg kell térítenie. A könnyebb (és olcsóbb) utat választotta.

A méhészek az OMME révén több alkalommal is megkapták a tájékoztatót, legutóbb Tóth Péter tollából a Méhészújság ez évi áprilisi számában (az egyesület honlapján is fenn van). A Teendők méhmérgezés esetén c. kis kiadvány és a kárfelvételi adatlap minden OMME taghoz eljutott. Köszönet érte az OMME vezetésének. Azt tanácsolom, alaposan tanulmányozza mindenki. Ha lenne olyan fórum-tag, aki nem tagja az Egyesületnek, annak kedvéért és épülésére felteszem ide a honlapon található ajánlást, egyúttal a NÉBIH honlapján megjelent ismertetőt is:
http://www.omme.hu/wp-content/uploads/2 ... k-2015.pdf

http://portal.nebih.gov.hu/-/a-mehmerge ... nak-rend-1

Azt kívánom, ne legyen rájuk senkinek szüksége...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.10.11. 16:47 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.03.25. 18:48
Hozzászólások: 339
Tartózkodási hely: Hajdú- Bihar
Köszönjük! :taps :taps :taps

_________________
1/2 NB.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.10.11. 16:40 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Elfogtam egy levelet: ;)
Idézet:
Kedves Kollégák!

Tisztelettel tájékoztatok mindenkit, hogy a magyar méhészek az EU-ban (de talán a világon is) elsőként elérték azt, hogy egy méhekre nem jelölés köteles rovarölő szerekben alkalmazott hatóanyagnak az acetamipridnek a másik ugyanilyen hatású (tehát méhekre nem jelölés köteles gombaölő szerekben megtalálható) tebukonazollal történő kombinációja esetén a virágzó kultúrákban történő permetezéskor a hatóság előírta a méhkímélő technológia alkalmazását.

A döntést előkészítő méhtoxikológiai kísérletet a monitoring keretből finanszíroztuk.

Üdvözlettel:Tóth Péter

Idézet:
2016 október 6-án tartották a NÉBIH Budaörsi úti központjában azt az immár hagyományosnak számító megbeszélést, aminek keretén belül a méhészeteket érintő növényvédelmi problémákat szokták a növényvédelmi és a méhészeti szakma képviselői egymással megbeszélni. Ennek az értekezletnek alkalmával az OMME képviselői és a tárgyaláson szintén jelen lévő külső szakértők hitelt érdemlően bizonyították, hogy az acetamiprid és a tebukonazol hatóanyagokat tartalmazó permetszer kombinációk virágzó kultúrákban történő nappali alkalmazása méhmérgezések kialakulásához vezetnek. Ez viszont azt jelenti, hogy a magyar méhészek az EU-ban elsőkén bizonyították be azt, hogy a méhekre gyakorolt hatásuk alapján méhekre nem jelölés köteles készítmények együttes alkalmazásuk esetén óvintézkedések bevezetését igénylik. A méhészek érveit a hatóság meghallgatta és egyezség született arról, hogy az említett hatóanyagokat tartalmazó kombinációk kijuttatásakor a virágzó kultúrákban mindenképpen a méhkímélő technológiai előírások szabályait, tehát a csillagászati napnyugta előtt egy órával megkezdett és 23.00 óráig befejezett permetezéseket kell alkalmazni.
Az egyesület vezetése köszönetét fejezi ki a SZIE Kertészeti Rovartani Tanszéke munkatársainak Dr. Pénzes Bélnak, Dr. Fail Józsefnek, Dr. Szabó Árpádnak és Dr. Vétek Gábornak, akik a döntést megalapozó méhtoxikológiai kísérlet kivitelezésében segítségünkre voltak. Ugyanilyen köszönet illeti meg azokat a méhésztársainkat (Tóth Károlyt, Horváth Jánost és Beck Csabát) is, akik a kísérlethez a méheket biztosították és részt vettek a munka előkészítésében.
Tóth Péter
OMME szaktanácsadó

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.07.10. 19:32 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.11.08. 15:33
Hozzászólások: 409
Tartózkodási hely: Sz.Sz.B.M.
Reggeli mászkálás megszünt több vergödöt nem látam. A kukoricát reggel járják tömegesen olyan fèltizig. Virágport rengeteget hordanak róla.

_________________
1/2nb rakodó


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.07.10. 19:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Amig a napra nyílik, kevéssé járják a csemegét, de utána.... Ha sokféle korosztály van kukoricából, sajnos nehéz a helyzet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.07.10. 14:16 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.11.08. 15:33
Hozzászólások: 409
Tartózkodási hely: Sz.Sz.B.M.
Nagyon szèpen köszönöm a választ. Igen a karate ès a steward volt a permetszer. A gazda 4napja szolt hogy szeretne permetezni. S egyeztetèsünk alapján tegnap mèhkimèlö technologiával kijutatva este 20:30után. Ma reggel kaptárankènt 10-15 mászkálo mèhecske 1-2 vergödö. Ezek a tünetek eddig a továbbiakat lásuk.
A csemegèről citromsárga a másikról narancssárga virágport hordanak.

_________________
1/2nb rakodó


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.07.10. 10:27 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Hoppá!

A válasz írása közben a kérdés eltűnt...! Sebaj, ha már melóztam, itt hagyom a választ...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.07.10. 10:25 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Ferenc!

A csemegekukorica most virágzik, s ilyenkor illik figyelni a moly (kukoricamoly) és bagolylepke (gyapottok bagolylepke) rajzását valamint a kukoricabogár imágók betelepülését. Feltehetően ezek ellen a rajzásfigyelés eredménye alapján vált szükségessé a kémiai védekezés, a csemegekukoricát mindegyikük képes oly mértékben károsítani, hogy az értékesíthetetlenné válik.

Csatolmány:
gyapottok bagolylepke értékrontó tevékenysége csemegekukoricában.jpg


A házikertben még csak hagyján, ott a gyapottok bagolylepke kártétele általában nem végzetes, de az árunövény sajnos eladhatatlanná válik a lárvakártétel miatt.
Csatolmány:
kukoricacső mentése a gyapottok bagolylepke kártétele után.jpg


A kukoricamoly már egy másik történet, az nem a csúcs felől támad, hanem általában a cső
felénél, alsó harmadában, s általában kártételét még gombás betegségek is követik, elsősorban fuzárium fajok.
http://www.dupont.co.hu/content/dam/dup ... _final.pdf

A kukoricabogár imágója a bibeszálakat rágja le, s emiatt a cső nem, alig vagy hiányosan köt.

A védekezés ezért elengedhetetlen e károsítók ellen. A rajzó lepkék és betelepülő bogár-imágók ellen a rajzáscsúcson végzett piretroidos kezelés általában hatékony, de közismerten csak taglózó hatást lehet elérni vele, a lepkék tojásaira, lárváira nincs hatással, lévén a lárvák a kikelést követően azonnal berágják magukat a csőbe (a kukoricabogár életmódja eltérő, lárvái nem károsítják a csövet). A használt szintetikus piretroid a lambda-cihalotrin hatóanyagú Karate. Nem tudom, melyik formulációban juttatták ki, felteszem mindkettőt:

https://www.cheminova.hu/Cheminova/web. ... 4AGLK.html

http://www3.syngenta.com/country/hu/hu/ ... -5-CS.aspx

A kérdezett másik szert (Stupid???) én sem ismerem, de az az érzésem, valami félrehallás lehet. Majd kérdezzen rá, nem véletlenül az indoxacarb hatóanyagú Steward 30 DF készítményről van-e szó, azt ui. használják mindhárom kártevő ellen:

http://www.dupont.co.hu/content/dam/dup ... teward.pdf

Mind a Karate, mind a Steward méhekre mérsékelten kockázatos besorolást kapott, kijuttatásuk a méhekre attraktív csemegekukoricában kizárólag méhkímélő technológiával engedélyezett.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.07.06. 18:44 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Jano2013 írta:
Moly ellen virágzás előtt permeteznek később már nem használnak rovarölöt ez akác virágzásakór van . A szőlőt ezt követően gomba ölö permettel permetezik ami nem ártalmas méhekre


Mindenkit kérnék, ne a Napraforgóban szőlészkedjünk! Ha mérgezéses esetet tapasztalt valaki, akkor írja meg a Mérgezés témába! Egyébként az sem igaz, hogy csak akácig permetezik a szőlőt rovarkártevők ellen, a molyok egyike kétnemzedékes faj, újabban mind fontosabb kártevőkké lépnek elő a kabócafélék is (az amerikai szőlőkabóca ellen szükség esetén hatósági védekezést is elrendelhetnek a szőlő aranyszínű sárga fitoplazma miatt).
https://www.nebih.gov.hu/szakteruletek/ ... ok_fd.html
Csak zárójelben: több olyan hatóanyagot is kénytelenek ellene használni a szőlészek, melyek méhész-körökben szitokszónak számítanak...

Mostanában a szőlészek a harlekin-katica miatt panaszkodnak, ez a betelepített idegenhonos és invazív faj képes a szüretkor megkeseríteni a borászok életét: https://www.farmit.hu/sites/default/fil ... tember.pdf

Gondolom mindenki emlékszik a klasszikus paksi mérgezési esetre, no, az éppen a selyemkóró virágzása idején történt, fipronil hatóanyag szabálytalan használatának következtében: http://www.szabadfold.hu/zoldfold/nyomoznak_a_meheszek

Tehát nem csak gombaölőkkel védekeznek a szőlőkben ebben és az ezt követő időszakban.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.04.27. 18:33 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.03. 18:42
Hozzászólások: 843
Tartózkodási hely: nógrád
Nekem hőségben sincs. :)

_________________
Méhek után első a család.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.04.27. 18:31 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.04.11. 19:35
Hozzászólások: 164
Tartózkodási hely: pest megye
Hűvösben ki a f...nak van kedve gyalogolni? :) :ut


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.04.27. 18:12 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.03. 18:42
Hozzászólások: 843
Tartózkodási hely: nógrád
Inkább azokon a napokon gyalogoltak nálam amikor a repcét járták. Hűvösebb napokon nem, akkor sem ha kijártak.

_________________
Méhek után első a család.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.04.27. 13:36 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.05.13. 21:14
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Baranya
Kb. két hetes ciklusokban gyalogolnak a méhek..........legutóbb a hétvégén.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.04.27. 09:34 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
Lisztes figyeld, hogy mikor permetezik a galagonyàt, mert a gondok akkor kezdődnek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.04.27. 07:10 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.12.07. 19:13
Hozzászólások: 345
Tartózkodási hely: Békés megye
Körülöttem sok galagonya van, ez okozhat gondot, vagy csak megjegyzés az hogy a galagonyásnál elkezdődött a gyaloglás?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.04.23. 20:42 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.09.01. 17:59
Hozzászólások: 383
Pár családot itthon hagytam galagonyán, ott van némi gyaloglás. Akik repcén vannak, azoknál nem vettem észre.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.04.23. 20:37 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Ma nálunk és a szomszédban is elindult a gyaloglás. :merg

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.04.21. 21:27 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.12.23. 15:45
Hozzászólások: 456
Idézet:
Javaslatom, hogy a méregek forgalmazási engedélyét felül kell vizsgálni az új szaktudományos ismeretek alapján. A szociális rovarokra vonatkozó hatóságilag elvárt vizsgálatok körét szélesíteni kell.
Kötelező legyen vizsgálni a szinergens hatásokat is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.04.21. 21:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.12.23. 15:45
Hozzászólások: 456
Idézet:
Magyarázd meg annak a méhésznek akinek most mászkálnak a méhei, gyalogol el a reménybeli akáchordás jó része, hogy az EFSA már megoldotta, nincs itt már probléma.


A válaszom:
Idézet:
az EFSA az összeszedett információkat elemezte és már elkezdte az előrelépést.


Nem azt írtam, hogy megoldotta, hanem azt, hogy elkezdte.

Vagyis nem visszafelé kéne haladni, ahogy a Vetőmagszövetség szeretné és csinálja, hanem előre, vagyis arra, amerre az EFSA mutatja az utat. A tiakloprid hatóanyagú permetszereket is ki kellene vonni a forgalomból, mert nem különb a környezet és természetkárosító hatásuk, mint a DDT-nek. De sorolhatnék még néhány szerves foszforsav tartalmú szert, továbbá a nagyon kedvelt piretroidokat is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.04.20. 22:05 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Azt javasoltam:.
tsanyi írta:
Ideje lenne valamit lépni. Vannak ismeretek össze kéne szedni aztán vizsgáltatni kéne a kérdést.


Te emlékszel mit írtál 2-3 napja?
pestlorinc írta:
Ez önmagában karcsú.
Már régen össze vannak szedve, sőt az EFSA az összeszedett információkat elemezte és már elkezdte az előrelépést.

Utána
pestlorinc írta:
Az EFSA korlátozta 3 neonikotinoid használatát.

Magyarázd meg annak a méhésznek akinek most mászkálnak a méhei, gyalogol el a reménybeli akáchordás jó része, hogy az EFSA már megoldotta, nincs itt már probléma.

Részemről zártam veled az iszapbirkózást.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.04.20. 21:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.12.23. 15:45
Hozzászólások: 456
Meggyőződésed, hogy neonikotinoidokat most nem használ a magyar mezőgazdaság?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.04.20. 20:04 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
pestlorinc írta:
....Az EFSA korlátozta 3 neonikotinoid használatát. Szerinted ez visszalépés vagy előrelépés?

Ennek most mi köze a mászkáláshoz amiről szó volt????
Az hogy csávázószerként két éve nem használják, ennek ellenére sokaknak mászkálnak a méhei, mutatja, hogy más a probléma.
Te pedig megint beleszólsz mindenbe anélkül, hogy tudnád miről van szó.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.04.20. 15:27 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.12.23. 15:45
Hozzászólások: 456
Idézet:
:o Tényleg?
Mire gondolsz?
Szerinted amikor Magyarország a világon elsőként betiltotta a DDT használatát, akkor visszalépés volt részünkről vagy előrelépés?
Az EFSA korlátozta 3 neonikotinoid használatát. Szerinted ez visszalépés vagy előrelépés?

Idézet:
Melyik országra gondoltál?
Melyikre kéne gondolnom?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.04.19. 14:37 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
pestlorinc írta:
...Már régen össze vannak szedve, sőt az EFSA az összeszedett információkat elemezte és már elkezdte az előrelépést......

:o Tényleg?
Mire gondolsz?
Nem mesét, hanem pl. egy linket kérek.

pestlorinc írta:
Egy egy ország engedélyeztetési feltételei lehetnek szigorúbbak az EU minimumnál.

Melyik országra gondoltál?

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.04.18. 23:15 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.12.23. 15:45
Hozzászólások: 456
Idézet:
Sőt szerintem régóta egyértelmű mindenkinek, hogy összefüggésben van a növényvédőszerekkel.
Szerintem 7-8 éve, évről évre rácsodálkozunk, és semmi érdemi nem történt.
Ideje lenne valamit lépni.
Mit tekintesz érdeminek?

Idézet:
Vannak ismeretek össze kéne szedni aztán vizsgáltatni kéne a kérdést.
Ez önmagában karcsú.
Már régen össze vannak szedve, sőt az EFSA az összeszedett információkat elemezte és már elkezdte az előrelépést.

Javaslatom, hogy a méregek forgalmazási engedélyét felül kell vizsgálni az új szaktudományos ismeretek alapján. A szociális rovarokra vonatkozó hatóságilag elvárt vizsgálatok körét szélesíteni kell.
Kötelező legyen vizsgálni a szinergens hatásokat is.

Egy egy ország engedélyeztetési feltételei lehetnek szigorúbbak az EU minimumnál.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: MÉRGEZÉS
HozzászólásElküldve: 2016.04.18. 21:10 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
Annyit még elfelejtettem, hogy ahogy járkálok mindenfele repcetáblákat látok, thát vándorolni sem kell rá, hogy összeszedjenek valamit a méhek....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 774 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.