Pontos idő: 2024.03.29. 16:28

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 417 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.11.03. 23:05 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Sándor!

Látod, a SZAKEMBER mire is képes?

Ez a miszter Boros nem vacakol holmi piszlicsáré bokorlakó darázsfészkekkel, hanem irt, életeket ment és SZAKÉRT egy piszkos kézzel...

https://www.blikk.hu/aktualis/belfold/d ... to/0pw9dy8

És tudja...!!! Ő már tévedhetetlenül látja a jövőt, s mint írják, ő nem csak egy kimlei ázsiai sárgalábú kolóniáról tud, hanem már legalább kettőről! Hol vagyunk mi ettől a szakszerűségtől...?! Mint Makó Jeruzsálemtől...

Ez az ember mindenre is képes, nem visel védőruhát ha harcba száll a darazsak légióival, t'án még óvszernek is élő csörgőkígyót használ és immár egész Európára (is) kiterjesztette áldásos és embermentő tevékenységét. S mint olvashatjátok, ő szerinte jövőre feltehetően tényleg mindmeghalunk...bááár ...talán ... van még egy szikrányi remény, s ennek a reménysugárnak neve: Boros Tibor!

https://www.szeretlekmagyarorszag.hu/ke ... gcoleYaTZo

https://kekvillogo.hu/a-halal-arnyekaba ... QBZIPYSvy8

https://www.blikk.hu/aktualis/belfold/d ... es/y37fbhl

A nagyon jó és igazságos Isten óvja ennek az embernek minden lépését, hordja tenyerén és ha lefőtt e géniusz kávéja, emelje magához a magos Mennyeknek Országába, s ültesse a jobbjára az emberiség e félelmet nem ismerő jótevőjét, hős megmentőjét...! Ámen!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.10.11. 15:59 
Online
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Arisztaiosz tömör szösszenetéhez annyit tennék hozzá, hogy bár emlékeim szerint a fészket lefotóztam, nem állok neki megkeresni a képet.
Néhány dobozban és pár GB tárhelyen vannak a fotóim, majd ha én is nyugger leszek ......
Hozzátenném 61 év alatt egyetlen ilyen szabadban épített lódarázsfészket találtam. Nem a darázsfaj azonosítása volt akkor fontos, szüleim hétvégi telkének sarkában.
Pedig írtottam lódarazsat fészerben, garázsban, fatörzs gyökere között..... Itt a környéken szóltak, hogy neked/magának van olyan ruhája, segítene?
Sajnos úgy érzem közel sem ez a veszély a legnagyobb méhészeteinkre.

De úgy látom más méhész is találkozott már darazsakkal:
http://www.borostyanmeheszet.hu/erdekes ... egyujtese/

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.10.09. 21:08 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
cerana írta:
Sanyi!
Félreértesz! Én nem mondtam olyant, hogy nem lehetne. Korábban azt állítottam, hogy crabro fészket én még nem láttam szabadban. Az általad közölt kép kiváló cáfolat. ..............................


Cerana!

Sanyi illusztrációja nem bizonyíték a Vespa crabro födetlen helyen, lombkoronában történő fészkélésére. Miért nem? Levezetem...

Nos, Sanyi -kiemelve, hogy a kép illusztráció, s nem a saját naspolyás "légi darázsfészkét" ábrázolja- illusztrációképpen feltett egy szabadban épült darázsfészket. Szép fészek, de nekem gyanús... Lássuk a forrást!

A Google a barátom, tehát hozzá fordultam. Tudta...!

https://www.istockphoto.com/es/foto/nid ... 7-45948910

Hoppá! 'Iszen ez nem hazai fotó! A szerző egy attraktív fotós csaj, a neve: "michellegibson"... Feltalálási helye: Toronto, Canada... A honlapja:

http://www.michellegibsonphoto.com

És a portfóliója:

https://www.istockphoto.com/es/portfoli ... hotography

Nos, ha már meglelte a Barátom, hát belelapoztam, s lám, a 4. oldalon egy tisztálkodó (erősen szőrös) és egy sok kalapot viselő (kevésbé szőrös) macska képe között ott is van Sanyi fotója...!

https://www.istockphoto.com/es/portfoli ... phy&page=4

Nézzük hát meg alaposabban a képet, mert az nem "europäer" lódarázs-fészeknek tűnik...

https://www.istockphoto.com/es/foto/nid ... 7-45948910

Nos, nagyítva valami furcsán fekete-fehérnek és pöttyösnek látszó darazsak a kijáró-liknál... Jé, ez tényleg nem a mi európai lódarazsunk, hanem az amerikai "kopaszarcú darázs", egy "hosszúarcú" faj (s e faj valójában nem is "hornet", hanem egy "yellowjacket"-rokonságú darázs, mely nemzetséget nálunk szögletesfejű darazsak néven ösmer a tudomány). Ez a faj tehát nem a Vespa , nem a Vespula, hanem a Dolichovespula nemzetség tagja, faji szinten pedig a Dolichovespula maculata a böcsületes neve Linné óta:

https://en.wikipedia.org/wiki/Dolichovespula_maculata

És a fészekről egy (másik) jó fotó, melyen a faj egyedei kevésbé szemérmesen rejtőzködők:

https://en.wikipedia.org/wiki/Dolichove ... ced_hornet)_nest.jpg

Tehát leszögezhetjük, hogy az illusztráció semmiképpen nem lódarázs és nem is egy európai honosságú szögletesfejű darázs szabadon, a lombok között épített fészke. Amerókás a lelköm.

Elég régóta rovarászok már, de én még nem találtam szabadon, a fakoronában vagy bokorban épített európai lódarázs-fészket, de bizonyára nem lehetetlen ilyet sem találni, bár nálunk a lombok között elsősorban a fészeképítő szögletesfejű fajok (vannak nem fészeképítő, ún. szociális fészekparazita Dolichovespula fajok is, melyek a fészeképítők fészkében élnek, szaporodnak, kiszorítva onnan az eredeti fészek-tulajdonosokat) ismertek, s néha-néha a német darázs, a Vespula germanica https://en.wikipedia.org/wiki/Vespula_germanica sem a földben , hanem a lombkoronában építi meg a fészkét: https://www.shutterstock.com/hu/image-p ... anged=true
Azért az a faj jobban szeret földi üregben fészkelni, egyszer kiszántottam egy 5-7-emeletes fészket. Még szerencse, hogy éppen a fülkés traktorral adtam elő a mutatványt... csak úgy kopogtak ezrével a fülke üvegén a felbőszült darazsak... Ha akkor a szellős, fülke nélküli "cabrio"-val dolgozom, t'án a kezeslábast is lerágták vón' rólam...

Tehát látjuk, nálunk mely darázs-fajok építenek ún. "légi fészket", s közülük is leggyakrabban a társas darazsak között is elsősorban a "hosszúarcúak" vagy más néven "szögletesfejűek" lombkoronában felfüggesztett fészkeivel találkozhatunk. Ez a darázs-nemzetség a Dolichovespula genus, benne ragadozó és ún. "szociális parazita" fajokkal. Fészket értelemszerűen nem a parazita fajok építenek. Európában négy faj tartozik a fészeképítőkhöz:

https://en.wikipedia.org/wiki/Median_wasp

https://en.wikipedia.org/wiki/Dolichovespula_saxonica

https://en.wikipedia.org/wiki/Dolichovespula_sylvestris

https://en.wikipedia.org/wiki/Dolichovespula_norwegica

A D. norwegica-val azért szükséges foglalkoznom, mert tegnap Sanyival beszélvén, felmerült, hogy biztosan nagyon gyakori a faj, mert itthon még a darázsirtók egyik cége is kiemelten foglalkozott ezzel a darázzsal, mellyel be kell vallanom őszintén, hogy még soha nem találkoztam, lévén a nálunk található Dolichovespula fajok közül a legritkább.

https://agrohydro.hu/tag/norveg-darazs/

Háááát....! Azért ez a cég "hősiesen", halált megvető bátorsággal irtja ezt a fajt is... No, ha már ennyire veszélyes, rákeresek, gondoltam...

No, akkor próbáljuk már meg elhelyezni a társas darazsak hazai megtalálásának gyakorisága szerint. Van egy jó dolgozat, mely térképesen is feldolgozta a társas darazsaink bizonyított elterjedését. Lássuk hát szociális darazsaink (Hymenoptera, Vespidae: Vespinae, Polistinae) annotált ellenőrző listáját és elterjedését Magyarországon:

https://www.researchgate.net/publicatio ... in_Hungary

Hát... nemigen a norvég szögletesfejű a leggyakoribb társas darazsunk itthon, darázsirtóék is nekigyürkőzhetnek, ha meg szeretnék e kies honban találni...!

Ahogy nézem, egyelőre talán nem köllene még irtani az árva norvég "hosszúarcút", s érzésem szerint Sanyi naspolyafácskájában sem az a faj fészkelhetett, bár ahogy Jenő tutkóra tud számos fakoronában épített lódarázsfészket mutatni nekünk, úgy akár Sanyi naspolyája is adhatott otthont a Dolichovespula norwegica kolóniának... A Dolichovespula maculata-nak semmi esetre sem, hiszen az nincs Európában... még...!

Száz szónak is ugyanannyi lészen a vége, mint kettőnek: Sanyi illusztrációja nem bizonyíték az európai lódarázs bokorban, fakoronában történő fészkelésére, mint ahogy arra sem, hogy az európai és a sárgalábú ázsiai teljesen azonos életviteli és fészkelési szokásokkal rendelkezne. No, de nem is rendelkeznek annyira hasonlóval.

Nincs persze igazán komoly jelentősége, hogy az európai lódarázs épít-e a szabadban a fák koronájában, vagy sem. Jelentősége annak van, hogy a Vespa velutina nigrithorax viszont ott épít, ráadásként immár itt is van az országban, immár számolni illik vele. Akár fosunk tőle, akár nem, komoly veszélyt jelenthet nem csak az európai, hanem a hazai méhészetre is, tehát nem úri huncutság a csapdázása, a fészkeinek felderítése és felszámolása, hanem a méhészet és a méhészek érdeke (nem beszélve a méhekről...!). Ha beszélünk róla, az nem fölösleges és bűnös riogatás, pánikkeltés, hanem szükségszerű és kötelező információ-átadás, mert ahogy minden méhész alapvetően a saját állategészségügyi felelőse és "állatorvosa", úgy szükségszerűen a saját "darázsásza" is kell legyen, mert ha tetszik, ha nem, az ázsiai lódarázs itt van és számolni kell vele.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.10.07. 07:03 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Az "őshonos" lódarazsunk is épít szabadban. Ezért IS írtam valamikor azt, hogy nincs különbség az életvitelük között.
Gyerekkoromban, lehettem másodikas vagy harmadikas amikor a somogybabodi kastélynál vadgesztenyét szedett az iskola népe. Talált valamelyik gyerek egy óriási "labdát" az egyik fa ágai között, aztán dobálták gesztenyével. Senkit sem szúrtak meg, de volt visítozás és futás, mert jöttek mint a (na mik?) A vödrökért nem mertek sokáig visszamenni a tanítók, és az ott lakó két ember is csak a házból nézelődött. Nem is tudták addig mi van a fejük felett. Ha békén hagyják őket, nem bántanak senkit.
Többször láttam már szabadban építményt. Nagycsepely mellett van egy tó, és mögötte a réten egy magasles, amiben minden évben van lódarázsfészek. Az itt fórumozó Bükk-el szoktunk ott gombászni, Ő a másik irányból közelíti meg az erdőt, de talán látta már.

A múltkor felraktam egy képsorozatot, ahol keltek a lódarazsak nálam, egy kivénhedt kaptárban, aminek rést rágott a családalapító a bedugott kijáróján. Ott valamennyire kivehető, hogy már a nagyobb darazsak kelnek. Ha ugye csak egy nagy van, akkor az még az az anya, aki a családot alapította, most pedig kelnek már a herék, és a következő évi anyák, azok nagyobbak mint a dolgozók, akik hamarosan elhalnak. Dolgozót már nem nevelnek egy ideje. Az öreg anya már elveszett, kimerült, nincs petézés, dajkálás, csak kelők. Az utolsók a korábban érkező esős ősz esetén nem kelnek ki. Egerek, hangyák szokták őket eltakarítani.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.10.07. 06:31 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Sanyi!
Félreértesz! Én nem mondtam olyant, hogy nem lehetne. Korábban azt állítottam, hogy crabro fészket én még nem láttam szabadban. Az általad közölt kép kiváló cáfolat. Azt is írtam, hogy a két crabro fészkes magaslesen kívül másik ugyanolyan leseken nem találtam fészket, tehát ez is cáfolja azt, hogy pusztán a fedett helyek hiánya lenne a limitáló tényező. Nálam egy-két kilométeres körzetben nincsenek padlások. Ez csak egy elvi lehetőség számbavétele volt, melyet azért nem zárnék még ki most sem teljesen, mert az említett cikk viszont beszél primer és szekunder fészkekről. Gondolom a primer fészekhez egy kicsi, befűthető hely kell. Ez még lehet limitáló tényező, de az is lehet, hogy ez sem számít. A fákon lévő fészkek, mint kiderült szekunder fészkek. Én már találtam sok üres megkezdett crabro fészket. Lehet, hogy azok is primer fészkek voltak.
Egy biztos: a crabro a természetben egyensúlyi állapotban van. A velutina pedig terjed, azaz a több kolónia lesz a következő évben, mint az előzőben volt. A kérdés továbbra is az, hogy mi korlátozza a crabrot, ami a velutinát nem. A csapda vajon szelektál-e? Ha a crabrot a méhészek csapdázása tartja egyensúlyban, akkor a velutinát is egyensúlyban kellene tartania. De nem teszi azt, mert terjed. Ekkor a csapda a crabro ellen hatékony, a velutina ellen nem? Ha nem szelektál, akkor a velutina terjedhet azért is, mert vagy nagyobb egyedszámú kolóniát fejleszt, vagy hasonló egyedszámút, de többet. Ekkor a csapdázás fokozása lehet eredményes.
Én is azzal kezdtem az egész témát, hogy a tavaszi csapdázás lehet a hatékony. Egy tavaszi darázs elfogása több ezer őszi darázs elfogását jelenti. Hiszen nagy valószínűséggel ekkor még a termékeny anyát tudjuk megfogni. Ezért én már hosszú-hosszú évek óta nem rakok ki semmilyen darázscsapdát. Ha viszont tavasszal találok a cserepek alatt bármilyen darazsat, azt elpusztítom. Egyébként érdekes módon idén ezeket most találom tömegéável. Egyforma nagyságú kecskedarázs-félék, de volt olyan is, ahol közöttük egy dupla nagságú darázs volt. Nem tudom, hogy ez volt-e az anya, a többi pedig dolgozó lett volna? Inkább arra gyanakszom, hogy két külön faj társbérletbe került, és mindegyik bepárzott anya volt.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.10.06. 18:13 
Online
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
cerana írta:
....... Lehetséges, hogy a megfelelő hely korlátozza azt, hogy a 100 termékeny anyából hány tud új kolóniát alapítani. Én azt látom, hogy ebben a velutina messze megelőzi a crabrot, mert nem fedett helyen is képes fészket építeni........

Az én logikám szerint nem a helynek, kell korlátozni a kolóniák számát, hanem a méhésznek.
Sok éve naspolya fán-bokron találtam kosárlabda méretű darázsfészket, nem tudom miért és hogyan bírta ki a szabadban, mikor szerinted ott nem lehetne. A perzselő lángját nem bírta.
Csatolmány:
darazsfeszek-egy-fan.jpg

/a kép csak illusztráció/
Nem hiszem, hogy ennek a darázsfajnak a fészeképítési szokásai számítanának. Rengeteg elhagyott épület van az országban, de a lakott épület padlásán is mikor jár a 80+ -os gazda?
Esélytelen a fészkek megkeresése, elpusztítása.
Marad a csapdázás. Vásárolhatók gyári csapdák, vagy készíthetők pet palackból. Csalinak is vannak a gyári és a házi megoldások. Nálam a cukorszirup-almaecet-sör kombó vált be legjobban.
(A rothadó hús szagát én nem bírom.)
De itt a hangsúly tapasztalataim szerint az idő faktoron van. A márciusban kirakott csapda százszor többet ér, mint az ami már a darazsak tömeges megjelenésekor kerül ki.

Remélem az idő engem fog igazolni.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.10.06. 10:34 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
cerana írta:
meezesjeno írta:

Én már hallottam ilyesmit, de csak gyanítottam, hogy az atka volt a háttérben, bizonyítékom nem volt rá. Azért volt érdekes a dolog, mert a méhész egy topicot nyitott arról, hogy atkairtás, de ésszerűen. A darazsak kártételét pedig valamiképpen mintha egy lábtöréssel hozta volna összefüggésbe.


Rajta kívül sok méhészt ismerek, akik próbálták a hulladék eltakarító darazsakat az eredeti probléma okaként hírbe hozni, ha Ő az.
Tippelhetek? G...s. Nem írhatom le kire gondolok mert kitiltanak pusztán ezért is. Ha ennek ellenére is, majd rád hivatkozok Zoli, mert Te hoztad szóba. (Csak hülyeség.):ut
Mondtam is a haveroknak a minap, hogy csodálkozom amiért még nem állt az élére a új kihívásnak, mintannak idején a kaptárbogaras világban. Most kell kirakni azokat a csudahexadobozokat darázscsapdának elnevezve, omikron feromonnal. Majd mindjárt felhívom, hogy talán így meglehetne szabadulni tőlük, és egy kis pénzet is visszahozna. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.10.06. 09:06 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
meezesjeno írta:
KI HALLOT MÁR OLYAT, AMIKOR A MÉHÉSZNEK AZ ATKÁK TETTÉK TÖNKRE A MÉHÉSZETÜKET, AMIT AZTÁN A DARAZSAK (NEM AZ OMIKRON) SZÉPEN ELTAKARÍTOTTAK? DARAZSAK VOLTAK ÉS KÉSZ...

Én már hallottam ilyesmit, de csak gyanítottam, hogy az atka volt a háttérben, bizonyítékom nem volt rá. Azért volt érdekes a dolog, mert a méhész egy topicot nyitott arról, hogy atkairtás, de ésszerűen. A darazsak kártételét pedig valamiképpen mintha egy lábtöréssel hozta volna összefüggésbe. Én célozgattam arra, hogy nem szabad összetéveszteni a lassú hatást, a tartós hatással. Nem tudom, hogy van-e valaki ma Magyarországon, aki még azt gondolja, hogy egy augusztusi oxálsav csorgatás megoldja a teljes évi atkairtás problémáját. Ugye ez az ésszerű atkairtás szerinte.
Ami a Vespa velutinát érinti. Én azt szoktam mondani, hogy az idő majd eldönti kinek van igaza. Ami a személyes véleményemet érinti: én ebben az esetben is csak a matematikából tudok kiindulni. Mindkét faj a crabro és a velutina is képes arra, amire az atka. Egy termékeny anyából egy év alatt 100 új termékeny anya létrehozására. A különbség a darazsak és az atka között, hogy az atka otthona biztosítva van, a darazsaké nem. Lehetséges, hogy a megfelelő hely korlátozza azt, hogy a 100 termékeny anyából hány tud új kolóniát alapítani. Én azt látom, hogy ebben a velutina messze megelőzi a crabrot, mert nem fedett helyen is képes fészket építeni. Minél nagyobb a parazitáló egyedek száma, annál kisebb a méhek esélye. Az is lehet, hogy a táplálék korlátozza az új sikeres kolóniák számát. Ebben az esetben tényleg nem kell semmitől tartani, mert nem a méhek száma határozza meg, hogy hány sikeres kolónia lesz a százból. Egy dologra azonban szerteném felhívni a figyelmet. A crabro nem terjed, hiszen mindenütt ott van már, és egyetértve Jenővel , nem veszélyezteti a méheinket. Azonban a velutina képes a terjeszkedésre. Ami azt jelenti, hogy nem áll elegendő korlátozás alatt. Nos én ebben látom a különbséget. Az atka is terjeszkedne, ha a méhész nem irtaná. Nem gondolom, hogy a crabro azért nem terjeszkedik, értsd alatta azt, hogy a létszámuk nem egy folytonosan növekvő állományt mutat, mert a méhészek tarják korlátozás alatt. De ha így is van, akkor egy terjeszkedni képes fajjal szemben ez a korlátozás nyilvánvalóan nem elegendő (hiszen akkor nem jutott volna el hozzánk).
Ami a túri dühöst érinti, abban is lehet valami. Mármint, hogy azt olvastam a velutináról a Méhészújságban Lászlóffy Zsolttól, hogy kerüli a nagy méhészeteket, és a gyenge méhcsaládokat pécézi ki magának. Lehet, hogy egy nagy méhészet kollektív védekező képessége gátat tud szabni neki. A terjeszkedő képessége miatt, azért én nem vagyok nyugodt. A dolgok eredője ugyanis az. Ha egyensúlyban lenne a rendszer, akkor erre nem lenne képes.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.10.06. 07:11 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Arisztaiosz írta:

A kereséshez és felszámoláshoz eszközökre is szükség van, s még többre lesz szükség, mert lehet, hogy a Túri Dühös tájfajta képes lesz szembeszállni a V. velutina-val, de ilyen tájfajtája nem lehet mindenkinek...! Azt viszont nem javasolnám, hogy az ázsiai lódarázs miatt rohanja meg azonnal minden méhész Jenőt a kis Dühöskékért, előbb meg kellene győződni arról, hogy tényleg képesek-e a védekezésre... (egyébként meg nem akarom rontani Jenő bótját, szerintem az is járható út, hogy mindenki vesz tőle annyi családot, amennyinek a viselkedéséből szignifikánsan kiderül, hogy fölösleges a darázs elleni védekezés, elég a Túri Dühös beszerzése, oszt' még darázskutatók sem köllenek, a kis Dühösek még el is mennek a darazsak után, ha eléggé felbőszültek már...
.


Hogyne lehetne mindenkinek? Tavasszal mindig sorban állás van érte. Lefertőztem velük az egész országot. :ugeek: Neves szakember szerint azért, mert valami atka ellenálló fajtával dolgozom, hiszen nálam nem szoktak kiürülni a kaptárak más időszakokban csak tavasszal, és akkor is rövid időre, aztán ismét tele szaporítom. Naná! Atkatoleráns. :? Lókukit, asztat :lol:
Kérdezte egyszer a leköszönt szaktanácsadónk, hogy nálad mennyi üres kaptár lett tavaszra? Mondtam neki a számot...erre "Miért nem szóltál, volt ingyenes vizsgálat az OMME segítségével?" Mondom: tudod Csaba, nálam (akkor még) negyvenezerért ürültek ki. Na ezt elég sokszor visszahallottam azóta.

De tudod Tomipapa, keltsd csak a feszültséget! Jó ez azoknak akik ebből élnek. Ha esetleg a minden csapból folyó méhészeti problémák nem vették volna el a kedvét az embereknek a méhészkedéstől, vagy nem félemlítették volna meg eddig eléggé a méhészttel foglalkozni szándékozó több ezer jövőbeni méhész kollégát, akkor ez a darazsas hiszti minden bizonnyal pontot tesz a túlszaporodásunk végére.
Javasolhatnád politikusainknak, hogy a nálunk is megtelepedett V. Omikron által kieső termelési veszteségeinket, kiemelve a megporzás várható katasztrofális következményeit az egyéb növénytermesztő ágazatokban, vagyis az ezáltal elszenvedett mezőgazdasági kiesést a méhészek számára jelentős anyagi támogatással segítsék.

Na jó, hát az OMME-nak a vezetőinek, és mindenkinek aki számít, fel kell valamit mutatni ez ügybe, ha már felkorbácsolták a hangulatot, és adománygyűjtés is folyik, mint Izaura megmentéséért. Ha csendben elnevetgéltek volna, mint a kaptárbogár hisztikor, akkor meg az lett volna morgolódásod oka.

Na most a méhészektől is kérdeznék valamit. Gondolom Ceranan kívül talán más is leírja a véleményét.
KI ÁLLAPÍTOTTA MEG FRANCIAORSZÁGBAN A V.OMIKRON ÁLTAL OKOZOTT KÁR NAGYSÁGÁT, AMI OKÁN MÁR ELKÖLTÖTTEK ERRE 12 MILLIÓ EURÓT?
KI HALLOT MÁR OLYAT, AMIKOR A MÉHÉSZNEK AZ ATKÁK TETTÉK TÖNKRE A MÉHÉSZETÜKET, AMIT AZTÁN A DARAZSAK (NEM AZ OMOKRON) SZÉPEN ELTAKARÍTOTTAK? DARAZSAK VOLTAK ÉS KÉSZ...

Nagy buli lesz ez a darázs, már látom. Talán öregségemre nekem is kellene nem csak a sok melóval, hanem kis okoskodással pízt csinyányi. Na egyelőre megyek keretet szögelni, aztán majd csak megkeres valaki vaskos nokiásbuxával, hogy segítsek nyomni a hülyeséget, talán ha cukrászdát nem is, de valami kis folyószálát nyithatok Svácban, mert úgy hírlik ma az a menő.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.10.05. 22:39 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Nini, mit találtam, Embörök!


Csatolmány:
első Vespa velutina darázsfészek megtalálása.PNG


Aztabánatoshétszentségit, csak nem összedobták a méhészek dr. Kolics Balázsnak a rádiotelemetriás kütyüre valót...?

Ja nem, Jenőnek sikerült lebeszélnie az adakozásról a Nípeket, magam is ujjal mutogattam a magasságos Hatóságra és a miniszterre, de arra sem kapta föl a fejét különösképpen senki az érintettek közül (tudom, a mi szerelmetös Pista méhészünk elébb Erdélyben tanácskozott, aztán meg Szilvásváradon "vágtázott", nemigen maradhatott ideje noszogatni a Hatóságot a darázs-felderítés ügyében...)

Információim szerint első kanyarban az OMME teljhatalmú és ellenzékétől ügyesen megszabadult elnöke sem óhajtotta anyagilag támogatni a darázskukkolást és felderítést, ahhoz képest most ölég gyorsan odatalált, mikor úgy látszott, tőkét lehet kovácsolni a sikeres felderítő és megsemmisítő akcióból. Ollan szípen mosolyog a jó elnökecske -mit mosolyoglyog, inkább bazsalyog őkelme, mint tót a vadkörtére-, mint aki fölfödözte, hogy millen bölcs dolog volt mégis, hogy meghagyta a győr-moson-sopron vármegyei szaktanácsadót a posztján, most lehet aratni a dicsőséget, ha már Márta Tomi barátom és az összetrombitált holland-belga szakembercsoport ilyen ügyesen elcsípte azt az inváziós betolakodó kolóniát "az OMME szakembereinek közreműködésével"... Gondolom a felhőtlen örömöt sugárzó csoportképen az "idegenhonos" darázsszakértőkön és a vármegyénkbáli két Tomin és egyikük párján kívül az "aktívan közreműködő" OMME szakemberek népes csoportja adja arcát a sikertörténethez...

Már csak azt nem értem, hogyan lehet, hogy az OMME elnökség aktív méhészeti kutató tagja -aki pedig -az adománygyűjtést is felvállalva- elsők között indult darázsvadászni, miként nem érhetett oda a fotózkodásra... Vagy ő nem lenne tagja az OMME "aktívan közreműködő" szakember-gárdájának...?

No, de nézzük a dolog pozitív aspektusát: megvan az első darázsfészkünk, a méhészeknek nem került egy fillérjébe sem a mutatvány, az OMME is ölég óccsón jutott a megérdemelt siker birtokába (persze, hogy megérdemelt, hiszen ha Bross nem lett volna képes belátni, hogy a vármegyei szaktanácsadónk egy valódi kincs, akkor most nem bazsalyoghatna ezen a képen a szakival, mint a jóllakott kisóvodás az ozsonna után).

Tehát szinte mindenki happy, szinte mindenki a nyertes csapatban játszik, ezért nem ildomos belehuhognom, pedig mégis azt teszem. Nem hiszem, hogy ne lehetne lehetne könnyedén belátni, hogy ez a darázskolónia egy komoly figyelmeztetés volt: immáron Magyarország is felkerült a V. velutina-térképre. Ha pedig felkerültünk, akkor biztosak lehetünk benne, hogy ez az első volt, de korántsem az utólsó, hiszen eljutott idáig (feltehetően a Duna völgyén haladva Nyugatról Kelet felé... Ahonnan az ezt a kolónia-alapító anya jött, onnan akár több száz termékeny anya is érkezhetett a régióba. Erről csak egyféleképpen lehet megbizonyosodni: csapdázni kell!

Nem ad hoc kék csapdázni, hanem szisztematikusan. Kell egy jó ismertető a darázsról, kell jó ismertető az életmódjáról, kell hozzá a méhész, kertész, aki felismeri a fajt, s kell a méhész-, kertész-elkötelezettség, hogy nem vállrándítva elbagatellizálja az invázió veszélyét, hanem tudatosan figyelve azonnal leadja a riasztást, mint azt Márta Tamás tette.

Ezt követően persze fel kell készülni arra is, hogy a méhészek, kertészek felismerik a fajt, s le is adják a riasztást. Akkor viszont kellenek azok a szakemberek is, akik képesek koordinálni a felderítést, s képesek a megfelelően hatékony felderítési módokat ötvözve megtalálni a fészkek nagy részét. Ne legyenek illúzióink, ahogy Franciaországban nem sikerült kiirtani a sárgalábút, valószínűleg nálunk sem lehet. Lehet viszont kezelni a problémát, lassítani a terjedését, illetve mérsékelni az általa okozott kárt.

Ehhez kell egy tenni akaró szakembergárda és mint általában minden háborúhoz: kell sok-sok pénz is . A kutatások szerint a franciaországi méhcsaládok elvesztésének becsült gazdasági hatása elérheti a 30,8 millió eurót évente! Friss tanulmányok szerint akár 30 %-os családveszteséget is okozhat Franciaországban, s ha nem csökken jelentősen a családszám, az azért lehet, mert a méhészek pótolják az elveszített családokat. Az ázsiai darázsok terjedésének megfékezésére irányuló kísérlet éves költsége elérheti a 11,9 millió eurót Franciaországban, a 9,0 millió eurót Olaszországban és a 8,6 millió eurót az Egyesült Királyságban!

Egyszóval: elbagatellizálni komoly bűn lenne. Meg kell tanítani a méhészeket, kertészeket csapdázni, meg kell tanítani őket a felismerésre és fel kell állítani ütőképes kerső és felszámoló csapatot. A kereséshez és felszámoláshoz eszközökre is szükség van, s még többre lesz szükség, mert lehet, hogy a Túri Dühös tájfajta képes lesz szembeszállni a V. velutina-val, de ilyen tájfajtája nem lehet mindenkinek...! Azt viszont nem javasolnám, hogy az ázsiai lódarázs miatt rohanja meg azonnal minden méhész Jenőt a kis Dühöskékért, előbb meg kellene győződni arról, hogy tényleg képesek-e a védekezésre... (egyébként meg nem akarom rontani Jenő bótját, szerintem az is járható út, hogy mindenki vesz tőle annyi családot, amennyinek a viselkedéséből szignifikánsan kiderül, hogy fölösleges a darázs elleni védekezés, elég a Túri Dühös beszerzése, oszt' még darázskutatók sem köllenek, a kis Dühösek még el is mennek a darazsak után, ha eléggé felbőszültek már...

Mint mondtam, jó csapdázás-technika nélkül nincs darázs-követés, felderítés. A csapdázást viszont akár Nemzeti Programból is lehetne finanszírozni, beleértve a felkészítést is. A felderítés eszközigényét viszont érdemes lenne nem egyesületi illetve Nemzeti Program forrásaiból előteremteni, hiszen valójában egy entomológiai radar lenne a legjobb támogató-eszköz, az pedig piszok drága... Feltehetően hatósági keretek között lehetne a legjobb konstrukciót felállítani, de az legyen a magos minisztérium gondja, miként oldja meg. Az érdekképviselet is bekapcsolódhat, de hatósági feladatokat nem vállalhat föl, nem az ő kompetenciája, mint ahogy nem érdekvédelmi szervezet feladata egy kórtani, toxikológiai és méz-laboratórium fenntartása és üzemeltetése sem.

No, de most örüljünk Bross apátokkal együtt ennek a jelentős sikernek, gondolom az OMME minden cseppjét kicsavarja e sikernek és természetesen cseppenként ki is élvezi ezt a sikert, de aztán neki kéne buzdulni mielőbb a jövő feladatainak, mert -mint említém már- a jövő elkezdődött...


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.09.19. 22:07 
Online
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
tibibi írta:
Minek fejteném,egy nem érek rá a google böngészni,kettő nincs grafomániám! Három,méhecske volt a jelem :lol:

Látod ez a probléma.
Tomipapa alias Arisztaiosz, szakmájából adódóan ért is a mezőgazdasághoz, nyugdíjasként jobban ráér mint mi sokan, és összeszedi az információt amire szükségünk van.
Az hogy ezt a saját stílusában közli miért probléma?
Ha van időd és kedved végigolvasni a linkeket is, sok információt kapsz a témáról, dönthetsz önállóan.
Sokkal ECCERÜBB lenne ha három mondatban közölné a véleménye szerinti konklúziót, és nem kényszeríten olvasásra, gondolkodásra?
Valóban így van, de én jövőr is korán kiteszem a darázscsapdáim. ;)

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.09.18. 10:46 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 886
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
tsanyi írta:
tibibi írta:
Én még embert ennyire ráérni nem láttam :D régebben azt hittem ez tudás,de rá kellett jönnöm internetről össze ollózgatott halandzsa.

Hát kedveském, itt a lehetőség fejtsd ki nézeteidet.
Bizonyára te már az oviban is találkoztál az ázsiai lódarázzsal. Esetleg ez volt a jeled?
Mi csak az internetről esetleg könyvekből ismerjük ezt a kártevőt.

Egyébként emlékeim szerint egy másik rovarkártevő a dióburokfúrólégy ügyében sokat kommunikáltak Jenő és Tomipapa. Talán nem is haszontalanul. ...de ez egy másik történet.

Minek fejteném,egy nem érek rá a google böngészni,kettő nincs grafomániám! Három,méhecske volt a jelem :lol:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.09.17. 17:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Szia Sanyi!
Sajnos haszontalanúl, de ez nem Tomipapa hibája. Ő mindent elmondott amire alapozni lehetett egy módszert, vagy hogyan mondjam??? Próbált segíteni, az is egy új kártevő nálunk, és annak is vannak rokonai--- (gabonalégy) hosszú. Az a módszer sajnos nem működik a diónál, és tilos is ma már. Lengyeltótiban is próbálkoztak vele. Sok növénynél működik egyébként. Nem akarok erről dumálni, mert nem a méhészettel kapcsolatos. Néhány mázsa dióm lesz csak, az almamoly több kárt okozott. Szerdán kezdem a szedést, addigra beteleltem a méheket. :( PONT.

Na szóval. Egy olyan újabb kártevő jelent meg, amivel valószínűleg annyi problémánk lesz, mint az itt élővel.
Ha elolvasod a Balázs honlapján(vagy minek hívják?) a szaporodását, akkor láthatod, hogy aki nem ismeri a mi lódarazsunk életét, az valami igazán gonosz új lény felbukkanását raktározza el a fejében. Ugyan úgy él, mint a jelenleg itt élő. Semmivel nem rosszabb a francia és spanyol méhészek élete a darázs megjelenése óta ott.
Ami videókat eddig láttunk, arról viszont lehet véleményünk, ha magát ezt a dögöt nem is ismerjük.
Nézzétek meg a lépet, amit kivesz a méhész a kaptárból!!!!! Már kértem, de vagy senkit nem érdekel, vagy senki nem érti. Azokon lépeken látszik, hogy agyonetették a méheket, és elfogytak valamiért. Nyomorult egy népség lehetett, mert herés, részben kiépített csúnya lépek stb. Először megették a darazsak a méheket, és amikor az utolsóval is végeztek, akkor elkezdtek bejárni az egérrácsos kijárón keresztül a mézért? Kérdőjel. Kérdezem. Egyszerre végeztek valamennyi méhvel. A környékbeliekkel is? Azért nem látni rabló méhet az üres, de mézeslépes kaptárban? Hülyéknek beadhatják, és azoknak, akik nem méhészek.
Na és az utolsó videó? Ahol a szőlőt zabálják. Nem kellene szólni a szőlősgazdáknak, hogy dobjanak már össze egy kis lét kutatásra? :ut


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.09.17. 15:09 
Online
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
tibibi írta:
Én még embert ennyire ráérni nem láttam :D régebben azt hittem ez tudás,de rá kellett jönnöm internetről össze ollózgatott halandzsa.

Hát kedveském, itt a lehetőség fejtsd ki nézeteidet.
Bizonyára te már az oviban is találkoztál az ázsiai lódarázzsal. Esetleg ez volt a jeled?
Mi csak az internetről esetleg könyvekből ismerjük ezt a kártevőt.

Egyébként emlékeim szerint egy másik rovarkártevő a dióburokfúrólégy ügyében sokat kommunikáltak Jenő és Tomipapa. Talán nem is haszontalanul. ...de ez egy másik történet.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.09.17. 11:44 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2229
Tartózkodási hely: Csurgó
Ezek azok a veszélyes darazsak ? A Japán gyerek pólóban .

https://www.youtube.com/watch?v=onq9ixC7OEg

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.09.17. 09:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 886
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Én még embert ennyire ráérni nem láttam :D régebben azt hittem ez tudás,de rá kellett jönnöm internetről össze ollózgatott halandzsa.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.09.17. 07:04 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Miért Tsanyinak címezted, ha nekem írtad hajnali négyig?

(Ha nem jöttél volna még rá, ezért kerüllek régóta a többiekkel együtt, és nem beszélgetek veled, mert ugyanezt csináltad a Covid alatt is. Arra is azt mondtam, majd elmúlik, és igazam lett.)
Hagyd abba a feszültségkeltést! Túlzásba viszed, holott tényleg semmi közöd a méhészethez.
Már 20 éve ott van a spanyoloknál. Rég elfelejtették akik termelnek normálisan.
20 év múlva megvitatjuk. OK? Addig szállj le rólam!

Annyira hülyítik a méhészeket, és olyan mértékűre turbózzák a félelemkeltést, hogy már van olyan nyolcvanon túli bácsi, aki a fiának azt mondta, ki se menjen a méheihez, úgyis mind elfog pusztulni.

https://drive.google.com/drive/folders/ ... N2h46SC9Wy

Na ez, mi ez?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.09.17. 04:07 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Tsanyi!

Ha pikírt szeretnék lenni, azt mondanám, hogy van itt a fórumon több autentikus szakértője a darazsaknak, közte a sárgalábúnak is. Mivel a jó Gebekas mostanában inkább politikusi erényeit csillogtatja facebook-relációban, az ő szakértelmére most nem támaszkodhatunk, ám rajta kívül szerencsére akad egy dr. Gödény szintű Omikron-darázs-szakértőnk is, aki a "Vespa-fajtákat" tökéletesen a helyükön képes értékelni.

Szerintem őt kellene kérdezni, gondolom majd ő képbe hozza a nagyérdeműt, ráadásul a célratörő tömörség elkötelezett híve, az ő válaszát bizton nem lapozza át ásítozva az olvasó az első- második fejezet olvastával, belefulladva a reá öntött bő nyálba...

No, de tudod, hogy nem vagyok pikírt, nem vagyok végzetesen sértődékeny sem, legfeljebb mondok egy fohászt Barátunk nyugtalanul háborgó, ám a viharos háborgás ellenére is halhatatlan lelkének üdvéért és békéjéért, ha netán ellentmondó válaszom nyomán megfordulna benne a bornyú...

Természetesen nagyon gazdag irodalmi anyag áll a rendelkezésünkre, s ha van időd és türelmed, akkor adok egy pár linket. Barátunknak nem javaslom, no, de ő nélkülem is, mindennel kapcsolatban is otthon van...

Legelőször egy tavalyi, tehát nem hozzám hasonlóan avittasan szakállas munka. Érdemes átolvasni mindenkinek, egy kitűnő áttekintő revíziója a Vespa velutina, azon belül is az invazív V. velutina nigrithorax problémakörének:

https://www.sciencedirect.com/science/a ... 8122000462

Mint látható, minden kitűnősége ellenére ez a cikk végtére egy irodalmi áttekintés, de mint a szintetizáló munkák többsége, nem törekedhet a részletek kibontására. Eredeti tervem az volt, hogy lövök egy hosszú sorozatot a V. velutina fogására alkalmas csapdák linkjeivel, de mégsem ezt teszem, inkább adok több olyan szemelvényt először, ami alapján a csapdákat is sikerült megalkotni.

Nos, itt van tehát a nyakunkon a sárgalábú veszedelem, lássuk, miért vacog azok foga, akik nem olyan magabiztosak, mint közös szakértő Barátunk. Lássuk tehát a következő -szintén nem régi- dolgozatot az ázsiai darázs és az ázsiai, valamint az európai (mézelő) méhek koevolúciós versenyéről. Azért nagyon fontos ez a munka, mert rávilágít a predator-préda kölcsönhatásokra, a "nagy evolúciós versenyre". Felhívom a figyelmet, hogy az ázsiai lódarázs csapdázásának elvi (kémiai, biokémiai, biológiai) aspektusairól részletesen írnak ebben a munkában... Barátunknak nem való, nem elég szűkszavú, ráadásul undorítóan gazdag irodalmi hivatkozás-tsunamival terhelt...!

https://flore.unifi.it/bitstream/2158/1 ... 037-v2.pdf

Ha valaki -hozzám hasonlóan- nem anyanyelvi szakmai angolságot szívott az anyatejjel, annak egy géppel fordítható változata az előbbi dolgozatnak:

https://webcache.googleusercontent.com/ ... clnk&gl=hu

Egy régebbi, de szintúgy jó cikk, mely az Apis mellifera védekező viselkedését tárgyalja a Vespa velutina ellen Franciaországban, arra keresi a választ, hogy az európai mézelő méhek képesek-e hatékony kollektív védelmet kialakítani egy új, inváziós ragadozó ellen. Ez szerencsére nem túl bőbeszédű, ám barátunknak mégsem ajánlom, megállapításai homlokegyenest ellentmondanak az VOmikron darázs-szakértői tapasztalatoknak és a "Túri dühös" Pannon méh-tájfajta darázsállóságával kapcsolatos vélelmeknek...

https://www.sciencedirect.com/science/a ... via%3Dihub

Ezt követően egy friss munka kivonata az ázsiai lódarázs franciaországi gazdasági kártételének költségeiről. Nem is köll bővebb nyál, így is eléggé meggyőző...

https://www.sciencedirect.com/science/a ... 9723041992

A következő tanulmány három, a kontinentális Európában és a Földközi-tenger medencéjében előforduló Vespa faj, az invazív ázsiai sárgalábú darázs, a V. v. nigrithorax, valamint két őshonos európai lódarázs faj (nem fajta!), a V. crabro és a keleti lódarázs, a V. orientalis -amelyekkel a betolakodó versenyez- éghajlati réseiről nyújt információkat. Összességében az éghajlati résekben és a fajok elterjedésében az éghajlati változókra adott válaszként bizonyos fokú átfedést mutattak ki. Ennek ellenére néhány fontos különbséget észleltek: a V. crabro a hideg és száraz éghajlati viszonyokhoz jobban alkalmazkodó fajnak tűnik, míg a V. orientalisa száraz körülményekhez jobban alkalmazkodott faj. Ezek a különbségek előnyt jelenthetnek az őshonos fajok számára az invazív konkurenssel való versengés esetén, különösen azokon a területeken, amelyeket a V. v. nigrithorax számára alacsony környezeti alkalmasság jellemez .

https://www.mdpi.com/1424-2818/15/4/495

Egy újabb cikk, mely az invazív ázsiai lódarázs, a Vespa velutina hatását elemzi a bennszülött darázsfajokra nézve, s ez a kísérlet a populációszintű hatások megértésére fókuszál Európa már megszállt területén.

https://link.springer.com/article/10.10 ... 22-00405-3

No végre elérkeztünk ai invazív darazsunk elleni konkrét védekezéshez Galíciában Nem régi, de nem is eléggé szűkszavú, ráadásul végzetesen nem méh és méhész-centrikus, tele olyan undorító kifejezésekkel, hogy "polgár", "humán", "lakossági igény", meg efféle badarságok...

https://link.springer.com/article/10.10 ... 22-01690-z

Ezt a blokkot egy brit cikkel zárnám, tanulságos.

https://www.nature.com/articles/s41598-020-76690-2
A Vespa velutina nigrithorax behatolásainak kezelése az Egyesült Királyságban: növekvő fenyegetés a méhészetre... Érdekes, még a tökös britek is tartanak a "sárgáktól"... Értem én a félelmüket, nekik nincs "Túri dühös" tájfajtájuk... Még...!

Nos, ennyi előkészítő információ birtokában ideje felismernünk, detektálnunk és a fészkéig követnünk hősünket, ha már nem áll rendelkezésünkre a "Túri dühös" tájfajta az inváziós darazsunk helyszíni felkoncolására... Adok néhány linket, a link mellett emlékeztető széljegyzettel a cikk tartalmának vonatkozásában. Van köztük olyan is, amelyre most dr Kolics Balázs is fókuszál, s gyűjt az eszközpark költségeire...

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10107170/ A sárgalábú lódarázs (Vespa velutina) automatikus felismerése optikai érzékelővel gépi tanulással
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4782260/ harmonikus radar tervezése a V. velutina darázs nyomonkövetésére
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5496521/ harmonikus radar legújabb fejlesztései az ázsiai sárgalábú darázs nyomonkövetésére
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8190064/ Vespa velutina inváziós lódarázs követése összetett környezetben harmonikus radar segítségével

Kár, hogy Barátunk nem olvasta az ezzel kapcsolatos "szófosásomat", pedig abban álláspontunk is egyezhetett volna, igaz, amíg én a jogszabályi környezetet igyekeztem kibontani, addig Barátunk inkább a potenciális "lenyúlás" rémképét igyekezett vizionálni és szuggerálni.

Pedig -miként a Kárpátok bősz vérmedvéje-a sárgalábú lódarázs sem játék, ellenkezőleg, bejelentéskötelezett, uniós szinten veszélyes, listás inváziós faj, melyet hatósági eljárás keretében állami védekezéssel kötelező kontrollálni, nem házi kutatási, detektálási, felderítési és követési projekttel és a megtalált fész(k)ek irgumburgummal történő megsemmisítésével kezelhető.

Nem neheztelek persze Barátunkra, belátván, hogy néki sokkal fontosabb tennivalói mellett szabad elfáradnia és szabad átlapoznia is egy emeritus vén trotty Mikulás késő éji órákon elkövetett merényletét, melyet a megfáradt és nem is túl élénken érdeklődő gyakorló nagyméhészek praekoncepciójával szemben merészelt és igyekezett elkövetni...

Nos, a vége felé járva tényleg ideje lenne rövidebbre fogni a konkrét választ. Látom, Sándorom, neked sem könnyű kivárnod a választ, s biztos vagyok benne, hogy elmulasztottad megkeresni Barátunkat a vágyott információ gyorsabb megszerzésének érdekében... Én meg ilyen totyogó, motyogó, szómenéses vénemberként itt csak bűnöző módon szófosok, s nem igyekszem betölteni az információs űrt a darázscsapdázás titkaiban. Tudom, a segítőkész nyuszika is úgy járt az agresszív kismalaccal, miként most én is jártam.
Történt, hogy az agresszív kismalac beleesett egy mély verembe, s nem tudott onnan kikepeszteni. Arra járt az empatikus nyuszi, s látva a kismalac problémáját, így szólt:
-Ó te szegény kismalac, látom beleestél a gödörbe. Sajnos nem tudlak kihúzni, de várj kérlek, gyorsan hazaszaladok a létrámért... Mire az agresszív kismalac:
-Nem várok, vazze!

Tudom, kétszer ad, aki gyorsan ad, sajnos én már korántsem vagyok olyan gyors, mint szeretném, de azért a tarsolykám fenekén kotorászva csak megtaláltam, amit kerestem, s most szeretettel íme lábatokhoz helyezem:

A csapdák és csalik hatékonysága és szelektivitása az invazív Vespa velutina elkapásához:
https://www.mdpi.com/2075-4450/11/10/706

A Vespa velutina invazív darázs ellenőrző eszközeként használt csalikkal ellátott csapdák teljesítménye és hatásuk a nem célzott rovarokra:
https://link.springer.com/article/10.10 ... 018-0612-0

Módszer a Vespa velutina szelektív csalicsapdákhoz
Sűrített levegős "ágyú" használata
https://upcommons.upc.edu/bitstream/han ... e_UPCp.pdf

Ez a link ugyan nem a Vespa velutina csapdázásának tárgyában "fogja a kezünket", hiszen kifejezetten az ázsiai óriásdarázs, a Vespa mandarina csapdázására tanít, de gondoltam, hogy felteszem. Soha nem lehet tudni, Amerikában már ott van, hátha....
https://cms.agr.wa.gov/WSDAKentico/Docu ... ctions.pdf

No, ez már megint sárgalábú, egy gyakorlatias csapdakészítő-csalizó -feliratozható- videó
https://www.bbka.org.uk/faqs/how-to-mak ... ornet-trap

Beverley Méhész Egyesület "sorvezetője, hogyan monitorozzuk, csapdázzuk a sárgalábú darazsat... Érdekes az uk. egyesület valamivel az OMME előtt jár darázsilag...
https://www.beverleybeekeepers.co.uk/20 ... ring-trap/

Ez az olasz innováció az, amit kerestél, itt a tavaszi és a nyári szelektív velutina-csapdacsalád!
https://www.taptrap.com/en/vespa-veluti ... raps-work/

Kanadából, s nem csak az ázsiai sárgalábúhoz
https://www.pheromonehelper.ca/asian-hornet-trap-2/

Bajnok csali és csapda, a világ minden részében. Hazai disztributor: https://www.veto-pharma.com/distributors/?cc=HU
https://www.veto-pharma.com/products/ve ... an-hornet/

Egy ragyogó ragasztós-csapda (állítólag hatékonyabb, mint a vödrös vagy dobozos varsás csapdák. Itthon a Vernalis forgalmazza: https://www.vernalis.hu/
https://www.vita-europe.com/beehealth/p ... rnet-trap/

Az előző cég ládacsapdája, Vernalis forgalmazza
https://www.vita-europe.com/beehealth/p ... rnet-trap/

Egy szekektív, attraktánsos vödörcsapda Ausztriából.
https://www.produits-veto.com/en/patent ... rnet-trap/

Talán itt meg is állnék, s reménykedem, hogy még tudod hasznosítani az információkat a bő nyál ellenére is.

Ha Barátunkkal beszélnél, mondd meg neki, hogy én már rövidebben és tömörebben nem tudok, de nem is akarok írni. Igaz, mostanában ritkábban írok, de ha írok, akkor aztán igyekszem minőséget adni a Nagyérdeműnek
.
Nem azoknak írtam eddig sem:
-akiknek nincs szükségük az én portékámra
-akiknek nincs megfelelő szövegértési képességük
-akiknek nincs idejük az írás elolvasására
-akiknek nincs türelmük az írások olvasásához
-akiknek az övékétől eltérő vélemény "szófosás", "bő nyál", "bűnös terjengősség" stb.
-akik kettős mércével képesek csak mérni
-akiknek a moralitása nem egyezik az enyémmel
-akik képtelenek a kultúrált diszkusszióra, képtelenek a releváns argumentációra

No, búcsúzóul még egy tanács Barátunknak, s az ő elveivel azonosulóknak, illusztrálandó határtalanul empatikus mentalitásomat. Ha tényleg a fáradtság mián lenne terhes az írásom részletekbe menő elolvasása, akkor van több lehetőség is a nirvánába jutáshoz.

Legelébb kerülni kell a provokatív, inspiratív megszólításomat. Ha azt látom, hogy névvel említve kér valaki információt vagy netán tarsolyos segítséget, akkor hajlamos vagyok reagálni a csiklandozásra. Köztudott, hogy nem kenyerem a szó, ám az írással szeretem megtisztelni a beszélgető-partnere(i)met.

Tehát ha valaki érezné a kajakóma érkeztét, esetleg az esti intenzív lepedőcsata után veszített jelentősen a turgorából, netán pszichedelikus gombát vacsorázott volna, akkor semmiképpen ne szólítson meg. Aznap... Majd máskor, ha képes befogadni az információt, amikor a szar és az ivari feromonok sem büdösek és a tornyosuló, jeget hozó viharfelhők látványa is lágy dopamin-hullámokat pumpál a lelkes potenciális olvasó agyába.

Gyakorlatilag tényleg szörnyű lehet beleütközni egy nyúlfarknyi szöveg-morzsámba is, ha szegény "olvasó" már a nickem gondolatától is csalánkiütést kap, s csak azért tart otthon epinephrine hatóanyagú injekciót, mert legutóbb is anafilaxiás sokkot kapott két rövld tőmondatom olvastával. Nekik csak a teljes Tomipapa- vagy Arisztaiosz-absztinencia segíthet, számukra tilos a közvetlen napfény, a gazdagon fűszerezett kaja, meg kell tartóztassák magukat ágytól-asztaltól és orvosi rendelvényre kötelezően kell kikerülniük az írásaimat. Az talán segíthet, ám késő éjjel is szigorúan tilos kiosonni a klaviaturához és titokban "Tomipapát nassolni".

Aki meg már eleve nem tervezi az írásaim olvasását, az eleve megmenekül egy súlyos traumától, bőre kisímul, álma pihentető, haja újra dús és csillogó lesz, és mikor lefő a kávéja, még a Paradicsomban is 72 gyönyörű és odaadó szűz várja...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.09.16. 22:06 
Online
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Érdeklődtem kicsit a témában, de nem lettem okosabb.
Default (GPT-3.5) írta:
Az ázsiai lódarázsok elleni csapdázás során hatásosnak bizonyult csalianyagok között szerepelnek a következők:

Hús vagy hal: Friss húsdarabok vagy halakat használhat csalianyagként. Az ázsiai lódarázsok húsevők, így az ilyen élelmiszerek erős szaga vonzza őket.

Sör vagy bor: Alkoholos italok, például sör vagy bor is hatásosak lehetnek csapdázáskor. A darazsak vonzódnak az alkoholos italok szagához, és amikor belemásznak a csapdába, nehezen tudnak kijönni belőle.

Méz vagy cukorszirup: Az édes ízek is vonzóak lehetnek az ázsiai lódarázsok számára. Méz, cukorszirup vagy lekvár használata is hatékony lehet.

Kereskedelmi feromoncsapdák: Számos kereskedelmi feromoncsapda kapható, amelyek az ázsiai lódarázsok számára kifejlesztett speciális csalianyagokat tartalmaznak. Ezek a feromonok az ázsiai lódarázsok természetes viselkedését utánozzák, és vonzzák a darazsakat a csapdába.

Az egyes területeken és időszakokban a hatékony csalianyagok változhatnak, és az is fontos, hogy a csapdákat helyesen helyezzék el és karbantartsák. A hatékony csapdázás érdekében érdemes helyi szakértőkkel vagy hatóságokkal konzultálni, hogy megtudják, milyen csalianyagok és módszerek a leghatékonyabbak az Ön területén az aktuális időszakban. Az irodalom és a kutatás folyamatosan fejlődik, így érdemes naprakész információkat keresni a helyi viszonyokhoz igazított csapdázási stratégiáról.


"egyes területeken és időszakokban a hatékony csalianyagok változhatnak" mosom kezeim mondja AI.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.09.16. 21:26 
Online
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
„a hídon akkor kell átmenni amikor odaérünk” mondja az angol.
Jelenleg a betelelés időszaka van. A méhészek szerintem most inkább ezzel foglalkoznak, talán azért is mert némi mézre nem sikerült jó áron vevőt találni, a cukor ára pedig nem a mézével mozog együtt.
Visszatérve a darázs kérdésre. Nálunk eddig az idei évben béke volt. Csapdáim néhány kóbor lódarazsat fogtak, a kistestűk most kezdenek nagyobb számban megjelenni.
Tomipapa írásából arra következtetek, hogy a hagyományos csalianyag nem biztos, hogy egész szezonban használható. Vajon mi lenne jó csali?

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.09.16. 07:54 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Amit néhány szóban is el lehet mondani, azt ilyen bő lére engedve már bűncselekményként is lehet értelmezni. Szokták is mondani, hogy aki litániát ír az egyszerű dolgokról, amit néhány mondatban is le lehet körmölni, az más bűncselekményekre is képes. Egyébként ezeket nagyon kevesen olvassák végig. :idea:

Na akkor figyelj Tomipapa!
Én elolvastam amit ott a V. Omikronról leírtak. UGYAN ÚGY SZAPORODIK, TELEL ÁT MAGÁNYOSAN, ÉPÍT FÉSZKET, majd nevel dolgozókat, aztán heréket, és végül anyákat stb. Akik nem ismerik a jelenleg itt élő lódarázs (mint írtam ÁLETVITELÉT), azoknak az ott olvasottak már eleve félelemet építenek az agyukba, holott semmi különbség köztük.
Én láttam lódarazsat csapatban támadni. Semmivel sem agresszívebbek a videón látható darazsak. Ugyan úgy viselkednek.
A V.O.-nak többnyire méhek a táplálékai? Hányszor hallottam én már ezt a mi lódarazsunkról? :o A gyurgyalag, az igen. Azt meg kitüntetik, habár ez más példában is szerepelt már itt, lett is per belőle. :lol:
Zabálják azok amit találnak, mint többi darázs. Különösen a lepusztult méhészeteket lepik meg. Takarítanak, megtisztítják a területet a szeméttől, többek között az atkától tönkrement kezdő méhészetektől leginkább. Néhány napja voltam egy ilyen helyen a minitorig vizsgálatot végezni. 2 km tőlem. Megölték a darazsak a méheket. Aha. Mit mondjak? Beírtam a vizsgált családszám rovatba a nullát. Nálam is van darázs -sokkal kevesebb az idei időjárás miatt- de most sem okoznak problémát.
Nemrég zártam be egy öreg kaptáramon a lyukat, amit egy anyalódarázs a tavasszal megtalált, és kibontott neki megfelelő méretre, aztán gyönyörűen jártak, mert ügyesen képviselte fajtája jó tulajdonságait, melyeket megpróbálva továbbadni- addig. :lol:
Rajkészítéskor az új kaptárakban többet is elnyomtam a kzdeti fészekalapon.

Mostantól én is figyelem az új félelmetes darazsat. Azonnal jelentem, és segítem a hatóság munkáját.
Remélem jó sok pénzt fognak ügyes emberek keresni ezzel is, mint a kaptárbogár hisztivel, és az eredeti Omikronnal. Aki meg nem érti mire céloztam, azt :(

Megnézted Tomipapa a videóban azt az elpusztult családról készített felvételt? Láttad azokat a lépeket, amiket onnét kivett a "méhész"? Azon már nem éltek méhek. Azok a lépek Zsíros Pista szerint rég az olvasztóban végezték volna nála is. Telelő veszteség sem lehetett, mert nem fogyasztottak belőle. A darazsak sem.
Még 1x!!! Írja már meg valaki, mit tettek volna a méhei, ha ilyen nyitott kijárós (egérrácsos a videóban) kaptárban mézes lépeket szabadon eléjük rakva, svédasztalos módon tárult volna elébük.
Na erre szokták mondani, egyébként már néhányan mondták, hogy vazze ha nem mondod észre sem veszem. Én nem a hozzá nemértők cikkeiből komponálok egy következőt, hanem a földön járok. Ja ugye sokat kell látni, és akkor már egy méhesbe érve is tud az ember sok mindent, amit a gazda sem. Már egy lép is annyit elárul néha, hogy a kaptárat sem kell végig lapozni, természetesen csak annak, aki ott már sokat "olvasott". Ott a videóban nincs méhészet, eltakarítja a szabad prédát a darázs.

Na most akkor beidézem mennyire érdekli a gyakorló méhészeket a téma.
A minap felraktam a levelet, amihez hozzászólva azt kérdeztem, ti kaptatok-e ilyet. Arra válaszolt Pöte, és rakta fel a linket, amiben a videók vannak.
Azóta ismét küldött a titkárunk egy levelet. A 8-ból 4 a mi válaszunk. A Zasszony, Fiam, Lányom, Én. Gondolom a másik 4 a Titkár Úr, és akik íratták vele. Kérdeztem már méhészeke a darázsról. Had(d)jam a hülyeséget! Visszakérdeztek.
Mi van a mézzel? Emelkedett a felvásárlási ár?
Mi van az állatjólétivel? Gyógyszer-cukor? 500 forintos?

A levél:

A Vespa velutinával (ázsiai lódarázs) kapcsolatban csak egy észrevétel, 89-en kapták meg a levelet elvileg, elektronikus formában, és hány válaszemail érkezett vissza, na hány email???
Dobpergés .........

8db.

Érted, 8 db.
A mai napig.

8.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.09.16. 00:33 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Jenő, Jenőkém!

Először az enyhén provokatív említés ellenére sem terveztem választ, mert sokkal jobban tisztellek annál, hogy a "nyílt színen" mondjak élesen ellent a véleményednek, de aztán beláttam, hogy nem azzal szolgálom a Népet, ha bölcsen hallgatok, hanem megpróbálok úgy szembe menni veled, hogy az ne sértő és romboló, hanem építő legyen.

Autentikus és szinte kivétel nélkül az én értékrendemmel is elfogadható, illetve egyező megnyilvánulásokat produkáló véleményvezér szerepét töltöd be a Fórumon és a Klubon is, ezért tartom fontosnak és kihagyhatatlannak, hogy szóljak: jelen esetben a tollhegyre tűzött kérdés esetében több pontban sem nálad a helyes válasz.

Szeretem a kiérlelt magabiztosságod, amikor az általad 100 %-ban birtokolt méhészeti tudással a szakmai kérdésekben megnyilatkozol, de most vélelmem szerint nincs igazad, az ázsiai lódarázs nem analóg a kis kaptárbogárral. Nemsokára 20 éve lesz, hogy feltűnt Európában, 2004-ben Franciaországban elsőként, s mára elérte, hogy ott már kénytelenek lettek beletörődni: a kiirtása feltehetően lehetetlen. Első betelepedését követően nagyon rövid idő múlva megjelent Spanyolországban, Portugáliában, Olaszországban, Svácban, Németországban, Belgiumban, Hollandiában, Luxemburgban, a Csatorna-szigeteken, az Egyesült Királyságban, s feltehetően Ausztriában is, ha mára már nálunk is megtalálták...Tette ezt úgy, hogy komoly erőfeszítéseket tettek a detektálására, monitorozására, feltartóztatására a kezdetektől fogva.

Szívem szerint rövid link-sorozatokat lőnék az érdeklődő Nagyérdeműre, ám valószínűleg nem teszem, inkább a tőlem megszokott kevésbeszédű módon rövid tőmondatokban válaszolnék a kérdésedre:

meezesjeno írta:
.........
Ha elolvastátok a cikket, akkor tudnátok-e valami különbséget felállítani arra a kérdésre, hogy miben különbözik ennek a darázsfajtának az életvitele a mostani lódarázsétól. ............


Jenő! Jártál te a Kolics Apiaries oldalán, pontosabban a velutina-tarsolyban is olvastál ( https://kolicsapiaries.com/velutina/ ), oszt' mégis ilyet kérdezel?

Igen az ázsiai veszedelem jelentősen különbözik a hazai, őshonos európai lódarázstól. Egyrészt a legfontosabb: a hazai mézelő méh az ázsiai faj európai inváziója előtt nem találkozott ezzel a ragadozó darázzsal, értelemszerűen nem is alakíthatott ki ellene védekezési stratégiát, mint azt az A. cerana megtehette és megtette. A probléma analóg a Varroa-problémával, azaz megérkezik a kártevő, s nincs rá válasza az őshonos szervezetnek, melyet ráadásul előszeretettel predál (darázs), parazitál (atka) a "betolakodó". Az Apis cerana-nak van válasza a Vespa velutina-ra, a V. mandarina-ra és a V. soror-ra is. Az Apis mellifera-nak nincs, talán majd egyszer kialakul, ha megmarad az európai méh (a francia vizsgálatok szerint sajnos jelenleg vesztésre áll a mézelő méhünk az ázsiai darázzsal szemben...), hiszen az európai lódarázs-fajokra (Vespa crabro és V. orientalis) van válasza. Jó, azzal pár tízmillió év óta együtt él, vó't idejük összeszokni.

Adhatnék cikkeket, amikkel a kérdést talán könnyebben sikerülhetne illusztrálni, de jobb, ha nem adok, Kolics Balázs részletesen és érthetően vázolta a problémát. Ha többet szeretne valaki olvasni, nagyon szívesen kibontom a kérdést, de a tapasztalat azt mutatja, hogy az embör dógozik pár napot, hogy aránylag érthető tájékoztatást legyen képes adni, oszt' szemmel láthatóan fölöslegesen kepeszt, meg se nyitják a linkeket...

No, de nem böstörködni jöttem, hanem válaszolni... Persze természetes, hogy a "Szent Biodiverzitás" is megszenvedi az ázsiai darázs-faj (nem fajta!) invázióját, hiszen a "migráns" általában nem talál üres ökológiai fülkét, tehát igyekszik elfoglalni a honos fajokét, momentán a honos társas darazsak fülkéjét, lehetőség szerint kiszorítva onnan azokat. Tehát egyes kutatók szerint a biodiverzitás kérdésében egyelőre nem látszik még végzetesnek a feltűnése, ám méhészeti szempontból annál inkább komoly veszteségeket okozhat, ha elbagatellizáljuk a veszélyt. Franciaország egyes részein 30-80 %-os családpusztulásokat okozott a mézelő méheknél, az észak-olasz terjeszkedésének következményeit kutatva viszont kiderült, hogy egyelőre aránylag egyensúlyt tudnak vele tartani a honos darázs-fajok. A mézelő (európai) méhek ott sem...

A mézelő méheinkre azért is veszélyesebb, mint a V. crabro, mert eltérő a táplálkozási stratégiája. Nem támad közvetlenül a kijáróra, nem akar feltétlenül betörni a kaptárba, hanem többedmagával előtte lebeg "helikopter-módban", s várja a fáradtan, megrakodva hazatérő dolgozókat, s azokból veszi ki a vámot. A hazai lódarázzsal és egyéb társas darazsakkal szemben ivadékai táplálékának akár kétharmadát is mézelő méhekből fedezi, tehát a méhészetekre kifejezetten veszélyes, hiszen egyféle táplálékspecifitást alakíthat ki, s ráadásnak sok fiasítást nevel.

S mindez nem elég, a franciáknál tapasztalt éves 30-80 %-os családveszteséget nem csak a dolgozók fogyasztása útján okozza, hanem a zaklatott családok "pánik-válaszával" is, hiszen a stresszelt családok nem csak a gyűjtéssel állnak le, de az anya is beszünteti a petézést, s a család a betelelés helyett rövid időn belül összeomlik. A hazai társas (euszociális) darazsak csak a legyengült családokat, állományokat képesek "kivégezni" (általában a családroncsok kaptárjaiban járnak háborítatlanul, s a hazai lódarázs sem kizárolagos méh-fogyasztó), az ázsiai unokatesó az erős állományokat is képes nem csak megtizedelni, de akár harmadolni, ötödölni is. Inváziójára júliustól kell számítani, mely tart egészen októberig.

Nos, talán sikerült érzékeltetni, hogy miért vélem sokkal veszélyesebbnek jelenleg a "sárgalábú" ázsiai veszedelmet a kis kaptárbogárnál. Az ázsiai lódarázs ui. képes a szabadban is felépíteni a másodlagos, szabadban épített fészkeit, s ezáltal könnyen gyűrűbe képes fogni a méhészeteket, nem feltétlenül igényelve a fedett fészkelő helyet. Természetesen e faj is csapdázható, de a méhészek általában nem csapdázzák sikerrel. Tudni kell az életciklusát figyelemmel kísérve csalizni, mert más csalogatóanyag kell a kezdeti, "fiasításmentes" stádiumban és más a családkiterjesztés, fiasításnevelés idején (a kifejlett darázs -anya, dolgozó, később hím is- "vegetariánus", nem fogyaszt "húst", szívesebben szörpözik/sörözik, csak a fiasítás táplálására szállít a fészekbe állati fehérjében gazdag táplálékot a lárvák "épülésére").

Ezek szerint a méhészeknek érdemesebb előrelátóan "reszketnie", s nem biztos, hogy indokolt a túlzott magabiztosság, de majd a vak módjára lehet, hogy meglátjuk. Te valószínűbb hogy igen, én meg majd meglátom, megérem-é...bár ez sem biztos... Mostanában mintha kicsivel bizonytalanabb lennék... Vagy mégsem...?

Mivel eddig mindig "jó szaglással" éreztél rá a kártevők veszélyének mértékére, fontosságára, kissé elbizonytalanított volna a véleményed, ha nem olvasnék sokat a kérdésről. Így viszont azt mondom, hogy nem feltétlenől van igazad, ha most alábecsülöd a veszélyt.

Egy dologban viszont mélységesen igazad van: nem Kolics Balázs feladata lenne "kalapolni" egy eszköz beszerzése érdekében, s nem a méhészek dó'ga vó'na összedobni a lóvét. Levezetem...:

Az Európai Unió rendelettel szabályozza az idegenhonos inváziós fajok elleni közös és egységes fellépést. Az Európai Parlament és a Tanács 2014. október 22-i 1143/2014/EU rendelete az idegenhonos inváziós fajok betelepítésének vagy behurcolásának és terjedésének megelőzéséről és kezeléséről 2015. január 1-jén lépett hatályba, és minden tagállamban – így Magyarországon is – közvetlenül hatályos és közvetlenül alkalmazandó - https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 32014R1143 .


Ki kell emelni, hogy a jogszabály a gazdasági szempontok elé helyezi a biológiai sokféleség védelmét. A szabályozás minden olyan fajra megfogalmaz általános rendelkezéseket, amelyek az adott életközösségekbe (emberi közreműködéssel) idegenként érkeznek és agresszívan terjednek. Elsősorban a megelőzésre fekteti a hangsúlyt, amelynek feltétele a korai észlelést támogató felügyeleti rendszer kialakítása. Ennek része az adatgyűjtés és monitorozás kiépítése, a tagállamok közti információcserére és tájékoztatásra vonatkozó szigorú előírások bevezetése, a hatósági ellenőrzések fejlesztése, az észlelést követő gyors kiirtási intézkedések elrendelése, valamint a terjedési útvonalak feltárása és azok kapcsán cselekvési tervek kidolgozása.


Fontos, hogy a Rendelet hatálya minden idegenhonos inváziós fajra kiterjed. Az Európai Unió Bizottsága azonban elfogadott egy listát, mely kifejezetten az egész Unió számára veszélyt jelentő fajokat sorolja fel (=az unió számára veszélyt jelentő idegenhonos inváziós fajok jegyzéke). A Rendelethez kapcsolódó végrehajtási rendelet jegyzéke tartalmazza az Európai Unió számára veszélyt jelentő idegenhonos inváziós fajokat. Erre a listára egyelőre 41 növény- és 47 állatfaj került fel, a jegyzéken szereplő fajokra minden tagállamnak szigorú intézkedéseket kell hoznia és alkalmaznia. Az Európai Bizottság 2016. július 13-án fogadta el az Unió számára veszélyt jelentő idegenhonos inváziós fajok 1143/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti jegyzékének elfogadásáról szóló 2016/1141. végrehajtási rendeletét, melyet a Bizottság (EU) 2017/1263 végrehajtási rendelete 2017. július 12-én 12 fajjal bővített. A bővített lista 2017. augusztus 2-án lépett hatályba. A második körös bővítés 2019. augusztus 15-én lépett hatályba az EU újabb végrehajtási rendeletével (Bizottság (EU) 2019/1262 végrehajtási rendelet), mely további 17 fajjal bővíti az eddig elfogadott listát. A Bizottság (EU) 2022/1203 végrehajtási rendeletének 2022. július 12-ei hatályba lépésével pedig megtörtént az Európai Unió számára veszélyt jelentő idegenhonos inváziós fajok jegyzékének harmadik bővítése – 22 fajjal – , így a listán szereplő fajok száma 66-ról 88-ra emelkedett.

A hazai szabályozás alapja az idegenhonos inváziós fajok betelepítésének vagy behurcolásának és terjedésének megelőzésével és kezelésével összefüggésben történő módosításáról szóló 2016. évi CXXXVII. törvény, mely azóta beépült a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvénybe (Tvt.) https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=99600053.tv . Abban a 77/A. § szól az inváziós fajok elleni védekezési kötelezettség alapvető szabályairól. A Hatóság jár el a veszélyes inváziós faj elleni védekezés ügyében, de az érintett terület tulajdonosa, használója vagy vagyonkezelője mentesül a védekezési kötelezettség alól, ha az idegenhonos inváziós faj behurcolása, betelepítése neki nem felróható és a tevékenysége során kellő gondossággal járt el. Márta Tomi tökéletesen teljesítette a kötelességét, a felfedezést követően azonnal a Természettudományi Múzeum Hymenoptera gyűjteményének kurátorához juttatta el a bizonyító példányokat, s Vas Zoltán erősítette meg a veszélyes inváziós faj megjelenését Magyarországon. Innen az Agrárminisztériumnál és a Hatóságnál pattog a labda.

Mivel esetünkben semmiképpen nem deríthető ki és nevezhető meg "felelős" ( eszerint nem lesz, aki kicsengesse a védekezés költségét sem), tehát az idegenhonos inváziós faj elleni közérdekű védekezés elrendelésének feltételei nem állnak fenn, ezért a 10. § (4) bekezdése szerinti hatóságnak nem közérdekű, hanem állami védekezést kell elrendelnie. Mivel nincs "elkövető", értelemszerűen csak állami védekezésre kerülhet sor, ennek költségeit az Agrárminisztérium (AM) előirányzatának keretéből lehet (és kell) finanszírozni.

Anno 2016-ban megszületett egy új, kifejezetten az idegenhonos inváziós fajok kezelésére vonatkozó kormányrendelet. Az idegenhonos inváziós fajok betelepítésének vagy behurcolásának és terjedésének megelőzéséről és kezeléséről szóló 408/2016. (XII. 13.) Korm. rendelet meghatározza az 1143/2014/EU Rendelet egyes cikkek által meghatározott feladatok végrehajtásáért felelős szerveket és az egyes hatósági eljárási szabályokat. A kormányrendelet meghatározza a folyamatos információcserén és együttműködésen alapuló rendszer szabályozási kereteit, amely lehetővé teszi az azonnali és eredményes cselekvést. https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1600408.kor

Jogi szabályozás szempontjából még sok rendelkezés és cselekvési terv is foglalkozik az idegenhonos inváziós fajok elleni védekezéssel, de jelen szituációban most nem részletezném, inkább levonnám a "tanulságot".

Tehát jogszabályok vannak. Számosan. Nincs megnevezhető felelős, a fránya darázs csak úgy "bejött". Ellene védekezni kötelező, az Uniót is értesíteni kell...

Mint említettem, tehát nem dr. Kolics Balázs feladata a felderítés és a védekezés megszervezésének és lefolytatásának anyagi megalapozása (lásd. 408/2016. (XII. 13.) Korm. rendelet), tehát mint OMME elnökségi tagnak elsődleges feladata a hatósági védekezést megalapozó eljárás érdekében lefolytatott - első nekifutásra belső - érdekvédelmi kommunikáció, és semmiképp nem lehet feladata ősszekalapozni a felderítéshez leginkább alkalmas eszközpark beszerzésének és üzemeltetésének anyagi hátteréhez szükséges pénzt sem.

Az általa (is) legjobbnak tartott harmonikus rovarkövető radarberendezés és radarkövetés kezdeti berendezés-költségei kb. 100 000-150 000 euró egységenkénti befektetést igényelnének (és ez még csak az eszköz, a "humán erőforrás" költsége és az üzemeltetés finanszírozása sincs benne), s nem hiszem, hogy ezt az értékesítési nehézségekkel permanensen küzdő méhészeknek kellene összedobni. Persze lehetne így is, ám nem hiszem, hogy az OMME tervezi egy ázsiai lódarázs-monitorozó team felállítását, eszközparkjának beszerzését és annak üzemeltetését, nem lévén hatóság. Akkor pedig nem tudom ki és milyen konstrukcióban végezné el a várhatóan egyre nehezedő és "eszkalálódó" feladatot a hatóság helyett.

Mint írtam, ez hatósági kompetencia és feladat, idéztem a jogszabályi hátteret, s mielőtt elfelejteném, meg kell említsem, hogy az uniós listán "hősünk", a sárgalábú ázsiai lódarázs uniós szinten veszélyesnek nyilvánított inváziós idegenhonos faj, azaz a Vespa velutina nigrithorax, az ázsiai lódarázs, mely 2016.08.03.-a óta szerepel a "veszélyes listán", a hazai "nem észlelt" stáuszát immáron az "észlelt", azon belül is a "természetben előforduló, de nem széles körben elterjedt" státuszra cserélte. Innen : hajrá Érdekképviselet, hajrá Agrárminisztérium és hajrá Hatóság és hajrá Unió!!!

Lenne egy javaslatom az érdekképviselet felé: ha már úgy is mennek szeptember 18-án a minisztériumba "acetamiprid-válságtanácskozni", "egy piszkos kézzel" vigyék már be a méhész-miniszter elé a "Vespa velutina válság" problémakörét is, feltehetően dr. Nagy István nem zárkózik el a probléma megoldásának kísérletétől, ez ui. nem a "megoldhatatlan megoldás" kategóriába sorolandó, -persze ha idejében hajlandó(k) az illetékes(ek) lépni. Egy kis további gyönyörködés a probléma eredendő szépségében, s eme (rosszabb) esetben akár többszáz áttelelt darázs-anya gondoskodhat a következő évi dinamikus populációnövekedésről és a valóban "megoldhatatlan megoldás" szindróma nyilvánvaló és elkerülhetetlen bekövetkeztéről.

No, ennyi első nekifutásra a Vespa velutina 'Omikron'kérdéshez, de volt még némi inspiráló utalás is némely "darázsinváziókra"...:

meezesjeno írta:
..... talán Tomipapa kaparászhat tarsolyából, és tudna idézni neves darázsszakértőtől aki a méh-ál-tudományok, k-n-aptárak, és egyéb ökörségek tudora, kinek néhány éve olyan gondolata támadt, amely által a telelő darázskolóniák felkutatására, elpusztítására ösztönözte méhésztársait, kiknek atka által elnéptelenedett állományait már a nyomorult maradék méheik sem voltak képesek lerabolni, és ez a feladat a darazsakra maradt. ........................


Te Jenő!

Nehogy már azt mondd, hogy a te tarsolykádban nincs meg ez a rendkívül emlékezetes december középi N.Agyernyő, OMME Ustora, Kemény Magja és Szilárd Karógyökere, Bross Mujkója és FTF csicskája által elkövetett bejegyzés az újkori F(T)F Megváltó klubról. A " beszélgetést beindító" írás feltalálási helye: a "Darázs és egyébb(sic!) más kártevők/védekezés/ téma, de inkább ide másolom, mert oly jellemző a Klubra... Már a témagazda személye is elgondolkodtató, a topic-cím "helyesírása" nemkülönben.

Tudom a klubon divat a hangkettőzéssel való konzekvens spórolás (had/ hadd), nemkülönben a hangkettőzéssel való pazarló bőkezűség (pl. ál- =nem valódi, hamis helyett áll-). Ez meg "egyébb"... Gondolom, ott még úgy tanulták, hogy a középfokot a -bb- jel fejezi ki, mely mindegyik fokozható melléknévhez és nem képzett határozószóhoz járul.

Ja, azt mondod Jenőkém, hogy az "egyéb" egy határozatlan névmás, és e szövegkörnyezetben még csak nem is melléknévi, hanem főnévi értelemben szerepel, mint ahogy a Magyar Nyelv Értelmező Szótára is írja: az egyéb főnévi értelemben használt határozatlan névmás "az említett, a szóban forgó dolgon v. a felsoroltakon kívül számba jövő s vele (velük) egy kategóriába sorolt, ill. sorolható ugyanolyan fajtájú dolog."...

Idézet:
Szakmai kérdések gyűjtő-téma
Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
Indította atya « 1 2 3 ... 19 »
272 válasz; 130256 megtekintés
Utolsó üzenet:2022. Január 08. 10:09 - írta Csányi Antal


No, de lássuk a "vitaindítót"... Reményeim szerint a fórum- és topic-tisztaság felett éberen őrködő és a nem kifejezetten éteri tisztaságú szakmai opusok "onnan ide átemelé/sét/seit" ritkábban (bár nyomokban néha) toleráló jó Sólyomszemeink most empatikusan mellépillantanak, s nem gyomlálják ki azzal a megjegyzéssel, hogy ezt még a "Humor" topicban sem látnák szívesen, kímélendő a N.Agyernyei agymenésektől a jobb sorsra érdemes Nagyérdemű fórumközönséget,aki ilyeneket olvasván még visszamaradnának a növésben...

Ezért a "felütésre" adott mélységesen "szakmai" válaszokat (mint pl. Gebekasé, Bálinté, NB18-é, RavAsz-é, robi 75-é) keressétek meg ott, jelenleg talán még megvannak. Egyébként tőlem nem volt ott válasz (feltehetően nem volt kedvem esmeg regisztrálni oda, ami végtére tényleg nem jelent mást, mint hogy sikerült addig tekergetnem a "marha farkát", míg az föl nem rúgta a sajtárt és megtorlásként ki nem vetett onnan "ebrúdon", még az "IP címemet is törölve", helyét sóval behintve). Rajtad, Huberen, izso-n kívül főleg Wenhardt Gyuri csörtézett végeláthatatlanul és vitézül a délceg vertikális kiterjedésű homlokkal rendelkező klubmegvezetővel és az akkor még Bross iránt szervilis-szekértoló-szerepben csicskálkodó/vitézkedő Gebekassal...


Idézet:
Nagyernyei Attila

Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #138 Dátum: 2016. December 17. 18:46 »

Sziasztok!
Nem tudom ki, hogy van vele, de nálam még mindig tart a darázsinvázió.
Hihetetlen de ebben a hideg időben is aktívak ezek a dögök.
Kicsit lassabbak, így könnyebb őket lecsapni.
A több mint 3 évtizedes méhészeti pályafutásom alatt még hasonlót sem tapasztaltam, hogy ilyen későn (december közepén) a darazsak ilyen tevékenyek legyenek.
Baromi aggasztónak tartom.
Annyit agyonütöttem, hogy sárgul a zúzott kő a kaptárak előtt, de szerintem csak a töredékét tudtam kinyírni.
Ma mínusz 8 fok volt hajnalban, délután pedig plusz 1.
Simán repkedtek, ki-be jártak a kaptárakba.
Némelyiket láttam, hogy méheket is elragadott, de legtöbbjük a mézkészletet dézsmálja.
Volt időm megfigyelni a mozgásukat, és azt tapasztaltam, hogy egyik kaptárból ki, hárommal arrébb pedig be.
Számomra egyértelmű, hogy a betegségek hordozásában is szerepe lehet a darazsaknak!
Mivel a méhek nem repülnek, holnap a kijárókat szúnyoghálóval lefedem.
Talán így éhen maradnak, és elpusztulnak.
Nagyernyei Attila


Idézet:
Nagyernyei Attila

Re:Darázs és egyébb más kártevők! /védekezés/
« Válasz #184 Dátum: 2016. December 27. 21:15 »

Ma ismét felébredtek a darazsak.
Próbáltam a napos oldalon a fészkeket meglelni, de semmi esélyem nem volt.
Azért a méhek sem tétlenek, elég sokat kinyírnak.
Jó lenne egy csontig hatoló, visító mínusz, vagy egy hétig, akkor talán kapufa lenne nekik.
Ma beszéltem egy szaktanácsadóval, és említettem neki a darázsinváziót.
Azt mondta, hogy focilabda nagyságúakat pusztított el az idén.
Valamit ki kéne okoskodni, mert így hosszútávon gondot fognak okozni.
Már kora tavasszal kiteszem a darázscsapdákat, akkor talán megelőzhető, hogy így felszaporodjanak.
Körös körül szőlőültetvények vannak ezen a dombvidéken.
Szerintem ez az oka, hogy így felszaporodtak.
Szüret idején, és szőlő préselésekor felhőben lepik a mustot.
Nagyernyei Attila


Tetszenek látni, miért nem "emelem át" az egész polémiát? Noná, az e témában elsütött hozzászólások száma 40 feletti (a 138-tól 184-ig terjedő válasz-folyamból talán ha 3-4 nem izesült szervesen a decemberi közepi-végi darázsinvázió és darázsfészek keresés rendkívül drámai témájához... Mondjuk azok is kincset érők, Csányi Tónyiék párezernyi elbótolt pakundekli-Hunorjain nosztalg-iáztak a beszélgetők, élen a fő-giga-cukrászmesterrel...

Mindenesetre ma is mélyen elgondolkodtat a december közepén-végén méhecskéket "elragadó" hazai társas darazsaink víziója a jó klubmegvezető klaviatúrájából...

Nagyernyei Attila írta:
Némelyiket láttam, hogy méheket is elragadott, de legtöbbjük a mézkészletet dézsmálja......
Mivel a méhek nem repülnek, holnap a kijárókat szúnyoghálóval lefedem.
Talán így éhen maradnak, és elpusztulnak.


Édes és megbocsájtó jó Istenem, de nagy a Te állatkerted, s milyen fájón tud hiányozni a kerítés körülötte... Embörök! Nem mondom, hogy decemberben kizárt némi darázs-kóválygás egy hosszabb felmelegedés eredményeképp, de hogy egy nőstény darázs fehérjetartalmú táplálék beszerzése céljából méheket ragadozzon december idusán...!!! A darázs csak a fiasítását eteti a méhecske fehérjedús thorax-ából "gyártott méh-pellettel", azaz "hússal", ám ő maga vegetariánus (bár jómagam már láttam méhecskét predáló lódarazsat, amint a mézgyomor tartalmáért "ölt", ám azt meg csak hordásidőben szokta elkövetni, nem decemberben, s akkor sem méh-hamburgert csipegetett, csupán kortyolt egy jót a "nektár-szállítmányból" úgy, hogy a szállítóeszközt lefejtette a szállítmányról...

Kérem, nézze el mindenki ezt a válaszrészt, de még ma is könnybe lábad a szemem, ha eszembe ötlik a fenti zimankós decemberi drámai darázsinváziós burleszk... És Gebekas ökológusi-biológusi válaszai...! Ki ne hagyják, fenomenális a decemberi "meleg domboldali avarkupacban fészkelő darázscsalád", aminek irtására a sörcsapdát tudja ajánlani a jó jogerős... Páratlan...! A "darázsszakértő" Dr. Csunja...

No, de ha már a Vespa velutina volt a "nyitány", akkor kotorjunk már le a tarsolyka mélyére, hiszen itt a fórumon már 2012-ben is intenzíven beszélgettünk a Vespa velutina-ról, illetve az ázsiai lódarázsról. Még a jó jogerős Gebekas "szakcikkéről" is jót vitáztunk a "mézeskaptár nagykövetével", szaboattila-val. Van néhány ma is érvényes idézet is a sok-sok hozzászólásban, a kíváncsiak (akiknek nem 111) a "Vespa velutina" vagy "ázsíai lódarázs" kereső-kifejezésekkel sok találatot kaphatnak.

Ha pedig nem viselkednek jó gyerek módjára, akkor jön a "feketeleves", és rövid sorozatokban kilőtt lódarázs-linkekkel sorozom meg a renitenskedőket...


P.s.: Jenő! Most látom, megint belegabalyodtál az Omikron-darazsak és a Túri Dühös őshonos Pannon-méh tájfajta kaptátbéli interakciójának víziójába... Ne haragudj, de tényleg küldök a taligányi Omikron helyett egy taliga irodalmat, ahol mindegyik cikkben leírják, hogy az Omikronkák "nem mennek szobára", hanem megvárják, míg kijönnek a dühös kis csajok, oszt' künn kapják derékon őket... Nagy valószínűséggel viszont a kis dühösök kikuksizni se mernek, ha megjelennek a ninja-darazsak.

No, csak a kedvemért gondold át, kérlek...!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.09.15. 19:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
cerana írta:
meezesjeno írta:
Majd elmúlik, mint a kis kaptárbogár. Lesz belőle előadás NP-ből, arra talán futja.

Jenő!
Azt ne feledd, hogy a kis kaptárbogár nagyon szigorú intézkedések következtében múlt el részben. Pl. Éveken át tartó vándorlási tilalom.



Láttam sok videót. Minden szemetet felfaltak. Még rothadt tökben is megéltek a kaptárbogárnak nevezett korhadéklakók. Felzabálták az atkától elpusztult méhek lépjeit is a lépraktárban, megelőzve a molyokat, vagy azokat is felfalták. Kimásztak a rosszul záródó ajtók alatt, és elmentek bebábozódni a puha talajba, mint tették azt ezer éve más néven, míg az elpusztult méhészetek lépjeire is rá nem találtak. Ezért lettek kaptárbogarak. A darazsak sem tesznek mást, sőt hasznosak. Eltakarítják a szemetet. Normálisan kezelt egészséges állományokban semmi kárt nem tesznek. Néhány méhet elfognak, de ez évszázadokon keresztül így volt.
Biztosan láttad Balázs "oldalán" a videókat. Nézd meg milyen lépet húz ki a kaptárból a méhész, amiben zabálnak a darazsak!!! Kezét eltörni, felnégyelni, eltiltani a méhészkedéstől!
Volt abban élő méhcsalád?
Hozzatok hozzám egy talicska Vespa Omikront! Tegyetek rá egérrácsot, mint a videóban van. Lesz esélye egy Omikronnak is oda bejutni? :ut Egy óra alatt még a lépeket is szétrágják a méheim, nem csak a darazsakat.
EMBEREK! Hülyítés. Minden napra jut legalább egy. Ami tényleg probléma, azzal senki nem foglalkozik.
Gumicsont. Esetleg egy újabb pénzlenyúlás. Néhány videó amint a darazsak eltakarítják a szemetet, aztán jöhet az állami kártérítés. Nem is rossz. :roll:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.09.15. 08:27 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
meezesjeno írta:
Majd elmúlik, mint a kis kaptárbogár. Lesz belőle előadás NP-ből, arra talán futja.

Jenő!
Azt ne feledd, hogy a kis kaptárbogár nagyon szigorú intézkedések következtében múlt el részben. Pl. Éveken át tartó vándorlási tilalom.

meezesjeno írta:
Ha elolvastátok a cikket, akkor tudnátok-e valami különbséget felállítani arra a kérdésre, hogy miben különbözik ennek a darázsfajtának az életvitele a mostani lódarázsétól.

Hát próbáltam arra célozni, hogy én hazai lódarázs esetében még sosem láttam nem fedett helyen lévő fészket. Ezért a crabronál a fedett helyek korlátozott száma nagyban befolyásolja a kolóniák számát. A velutinának nagyon úgy tűnik, hogy nem feltétlenül szükséges fedett hely a fészeknek. Persze ettől még máshol is lehet a kritikus szabályozási pont. Azt írja a honlap, hogy a velutina táplálékának a felét a háziméh adja. Elképzelhető, hogy a táplálék másik felének hiánya fogja szabályozni a kolóniák számát. Azért, mert abban van valami létfontosságú anyag, amit a háziméhből nem tud pótolni. Ekkor valóban csak nyűgöt fog jelenteni, mert nem tud túlnőni a méhállományon. Ha az a másik fél nagyon kevéske, akkor a méhekből is csak ilyen keveset fog fogyasztani. Az eddigi francia beszámolók azért nem ezt sejtetik.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.09.14. 09:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Én is pötének köszönhetően találtam rá. Egyébként egy hete hívott Balázs, hogy mi a véleményem. Csak röviden. Majd elmúlik, mint a kis kaptárbogár. Lesz belőle előadás NP-ből, arra talán futja.
Ha elolvastátok a cikket, akkor tudnátok-e valami különbséget felállítani arra a kérdésre, hogy miben különbözik ennek a darázsfajtának az életvitele a mostani lódarázsétól. Habár talán Tomipapa kaparászhat tarsolyából, és tudna idézni neves darázsszakértőtől aki a méh-ál-tudományok, k-n-aptárak, és egyéb ökörségek tudora, kinek néhány éve olyan gondolata támadt, amely által a telelő darázskolóniák felkutatására, elpusztítására ösztönözte méhésztársait, kiknek atka által elnéptelenedett állományait már a nyomorult maradék méheik sem voltak képesek lerabolni, és ez a feladat a darazsakra maradt.

Aztán azon is jót mosolyogtam, amikor a fűnyíróra bezsongtak. Miért? Mit kellet volna reagálniuk? Nálunk nem így viselkednek a darazsak? De mondok mást a hitetlenkedőknek, akik még nem próbálták. Jöjjön el hozzám, próbálja meg az én méheim elött végig tolni azt a szétesett nehezen induló fűnyírót, amit azt hittem MTZ-vel kell végül behúzatni.

Gurbi Méhésztárs kérdezte előadása közben. Magának milyen fajta méhei vannak Jenőkém?
Túri dühös. Tájfajta. Ott nem tolja végig a fűnyírót. Azóta is híre van ennek, és aki ott volt jól megjegyezte.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2023.09.14. 08:03 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Nem találtam darázs topicot, ezért itt írom meg a magam véleményét.
meezesjeno írta:
Megoldják. Nélkülem. Én már öreg vagyok hülyének.
Ez a darás kisebb mint a mi őshonos :?: lódarazsunk. Ha Kínában, meg akárhol ekkora károkozó, akkor miért dől a "méz" onnét??? Hülyítésből is meg lehet gazdagodni.
Van egy javaslatom. Nevezzük Vespa Omikronika-nak. :lol:

Erre ugye az lenne a legegyszerűbb válasz, hogy Kínából nem méz dől be hozzánk, hanem szutyok. Azonban van más érvem is. Ehhez elmondok most egy kb. 10 napos történetet.
Szóval jártamban, keltemben az erdőben, megpihentem egy magasles alatt. Ez a hely néhány száz méterre volt attól a méhészettől, ahol öt éve még 500 méhcsalád volt. A tavasszal olyan 150, a nyáron pedig negyven. A szomszédos faluban megláttam kb. 40 család méhet, amelyek ugyanilyen kaptárban voltak. Gondoltam megnézem, hogy itt megvannak-e még a méhek. Hát nem. Ezeket vitte be a faluba. De nem is ez a lényeg, csak a közelmúltbéli méhek közelsége. Szóval a magasles alatt arra lettem figyelmes, hogy folyamatos zúgást hallok. Felmentem a lépcsőn, és egy hatalmas lódarázs fészket pillantottam meg a magasles teteje alatt a függőleges borítódeszkán. A darazsak nagyon feketének tűntek, és kisebbnek, mint a lódarázs. Próbáltam nézni a lábvégeket, hogy sárgák-e, de nem láttam annak. Ezzel ott le is zártam magamban a dolgot, de otthon nem hagyott nyugodni a dolog. Mondom megnézem, hogy milyen lódarázs féle van, ami ilyen fekete. Hát nem találtam semmilyet, csak a velutinát. Nos nem hagyott nyugodni a dolog, másnap reggel védőszereléssel mentem megnézni a fészket. Ja, közben elfelejtettem írni, hogy a szomszédos magaslesen is ugyanez a kép fogadott még előző nap. Ezért a napot azzal kezdtem, hogy megnéztem a volt méhes 500 méteres körzetében látható összes magaslest, és odút, hogy van-e még fészek. Nem volt. Azon morfondíroztam, hogy ha ez velutina lenne, akkor tényleg nem okozna gondot nekünk, mert a fedett helyeken fészkelhet. Igaz ugyan, hogy nekem egy fán látható fészek volt az emlékeimben, de elhessegettem magamtól ezt a látomást, hiszen az csak valami ritka kivétel lehet, hiszen esőben szétázna a fészek. Nos, amikor megvizsgáltam a két lódarázs fészket, akkor az mindkét esetben crabronak bizonyult, nem velutinának. A fekete szín észlelése optikai csalódás volt a külső fény, és az árnyékos, fedett belső miatt.
Most, hogy Pöte jóvoltából rátaláltam a Kolics Balázs honlapjára, azért ott a fedetlen helyen lévő fészkek bizony általánosnak mondhatók. Szóval erős a gyanúm, hogy a velutina azért jelenthet nagyobb veszélyt, mint a crabro, mert neki nem kell fedett hely a fészekhez. Talán vízálló ragasztóval készíti a fészkét? Vagyis a nyála kölcsönözhet a papírszerű fészekanyagnak valamiféle vízállóságot? Ha igen, akkor ettől kezdve szabad az út előtte.
De! Ahogyan korábban már írtam, az én kaptártetőim helyett cserepek vannak. Nos, nagyon sok év ápriisában megtörtént már, hogy a cserepek alatt ledermedt lódarazsakat találtam. Ilyenkor volt olyan, hogy minden tizedik kaptárnál volt egy-egy lódarázs. Kolónia alapítás előtt álló királynő. Azt nem tudom, hogy mit akartak azon a szűk, 2-3 cm-es helyen, mert fészket építeni oda nem tudtak, az biztos. Talán átmeneti száraz menedék volt nekik. A velutinás honlapon a fű között talált fészken kívül volt egy olyan videó is, ahol egy kis faházikó tetejében volt a fészek. Tehát, el tudom képzelni azt, hogy valójában az ősi ösztön él, és a velutina is a fedett helyet keresi alapvetően, csak ha olyant nem talál, akkor építkezik szabadon. Azonban nem kizárt az, hogy neki is van olyan életszakasza a primer fészek építése előtt, amikor még fedett helyre van szüksége, mint az én lódarazsaimnak a cserepek alatt. Amikor már vízálló fészket épít, akkor ott már van saját fedél a feje fölött, de addig nincs. Ha ekkor meg tudnánk fogni a családalapítás előtt lévő, áttelelt, termékeny királynőket, akkor az hatékony védekezés lehetne. Ekkor jutott eszembe a Geddekas. A PUR hab változatos (a la "misi") tyúk kotyoltató. Amit Csuja Laci ipari mértékben gyártatott le. Nos, ha mondjuk tavasszal hektáronként 1-2 ilyen Geddekast kihelyeznénk Kimle környékén, azzal vajon nem tudnánk-e a kolónialapító királynőket becsalogatni. Hiszen a kezdeti védett hely mellett mindjárt a fészekhez alkalmas fedett helyet biztosítanánk neki megfelelő méretben. Azt érdemes lenne megpróbálni, hogy pl. 50 ilyen Geddekasból vajon hányban találnánk velutinát. Crabrot szerintem biztosan sokat, ezért lehet, hogy a velutina azzal tud túléni a crabro mellett, hogy nem a fedett helyeket foglalja el, mert onnan a crabro a nagyobb testmérete miatt kiszorítja. Viszont később a crabro azért pusztul ki, mert a velutina elveszi előle a táplálékot. Vagyis olyan helyeken, ahol ez már megtörtént a Geddekas alkalmas lehet a védekezésre. Mindenesetre hatékonyan védekezni ellene szerintem ebben a kolónia alapítási időszak előtt lehetne.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2019.12.04. 12:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Én is ezt használom évek óta.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2019.12.04. 09:48 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.06.08. 00:30
Hozzászólások: 141
8mm-es a lyukméret, sorja egyáltalán nincs.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2019.12.03. 20:35 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Ha sorjás lenne, feltűnt volna szerintem. A lyukak méretét nem tudom most megmondani,mert itthon nincs belőle. Legközelebb ha kimegyek megmérem.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2019.12.03. 08:47 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Valahol nekem is kell itthon lenni ilyen hulladéknak... Mekkora átmérűjűek a lulak a profilon? Nem túlsorjás vagy éles a luk belső éle?

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2019.12.02. 19:06 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Ötlet egérrácsra:
Két éve ősszel gipszkartonoztak nálunk, és maradtak ilyen alumínium "L" profil élvédők. Szétlapítva egyenesre és elvágva méretre tökéletes egérrács. (Nyilván a képen csak az alsó fele látszik, mert felső felét eltakarja a léc.)

Csatolmány:
DSC06137.JPG


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2019.11.29. 08:42 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
pgy írta:
Egy jó szublimálás vajon hogyan hat beszökött egérre, cickányra?


Sajnos jól bírják...

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2019.11.27. 18:24 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.03.25. 18:48
Hozzászólások: 339
Tartózkodási hely: Hajdú- Bihar
Szerintem óvatosan kukkants be a kaptárba inkább amíg jó idő van. És ha van a méheken kívűl még bent valaki akkor ugraszd ki.

_________________
1/2 NB.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2019.11.27. 12:05 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.08.10. 22:22
Hozzászólások: 58
Egy jó szublimálás vajon hogyan hat beszökött egérre, cickányra?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2019.11.21. 19:10 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Egér ragacsot ken rá és jó minőségű kutyakaját kell mér rárakni

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2019.11.21. 19:00 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.12.07. 19:13
Hozzászólások: 345
Tartózkodási hely: Békés megye
Méh hullákat ragaszt fel? Azután a ragacsba beleragad a lódrazs? Egér ragacs alkalmas lenne szerintem. De minek a sok lyuk a gömbön? Fény csapda?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2019.11.19. 20:11 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Többször említettem már, hogy szerintem ideje volna valami felkészülési folyamatot kezdeni az egzotikus kártevők (vártnál hamarabb történő) megjelenése esetén. Természetesenaz ázsiai lódarázsra és a kis kaptárbogárra gondolok. Nagyban nézegetem mostanában a lódarázs csapdákat, több érdekes megoldás van köztük. Ezek egy részét már hivatalosan árulják a francia, olasz méhészeknek, így a reklámanyagból sok nem derül ki, igen jó volna ezekből beszerezni egyet-egyet. Legalábbis szerintem, van aki homlokegyenest máshogy látja...
Több módszer alkalmas lehet a honos lódarázs kártételének csökkentésére is, így valószínűleg jövőre kipróbálok amit csak tudok.
Szívesen fogadok ötleteket, host ezt találtam ami érdekes lehet:
https://www.youtube.com/watch?v=4_YBzd4czYY

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2019.01.06. 11:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.05.13. 04:28
Hozzászólások: 349
Tartózkodási hely: Tiszapüspöki
Köszönöm a válaszokat, kiűzöm a kis orrost mindenképpen! :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2019.01.05. 18:39 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.02.01. 20:21
Hozzászólások: 208
Tartózkodási hely: Miskolc
Amikor nálam is beköltözött én csak kaptárbontással tudtam kiűzni.
Nekem mindig legfelül hegyelt és már fészkelt is. ( 1/2 NB rakodó 2 fiókon)
Amelyik nem ugrott azonnal ki hanem lefelé menekült azt szét kellett szednem.
Nem lett bajuk a méheknek de mindenképpen figyelni kell őket mert nosemásak lehetnek.
Egy ilyenem volt azt csak anya csere után jött helyre.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2019.01.05. 17:34 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Kaptárbontás nappal, ha bent van kimenekül. Még mindíg jobb, mint ha bent telelne. Utána egérrács,azon nem megy át, ha nem bántod, nagyobb kárt okoz.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2019.01.05. 16:00 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Nálam úgy volt bennt, hogy csak éjjel, nappal kiment mindig a saját helyére. Tehát lehet, most nálad sincs benn. Akkor viszont szűkítés most.
Állítólag ha bennt van most, a szagáról megéreznéd.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2019.01.05. 13:26 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.03.25. 18:48
Hozzászólások: 339
Tartózkodási hely: Hajdú- Bihar
A kijáró megnyitásával és a kaptár óvatos megdöntögetésével egeret már ugrasztottam ki.
Hátha működik a cickánynál is.

_________________
1/2 NB.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2019.01.05. 10:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.05.13. 04:28
Hozzászólások: 349
Tartózkodási hely: Tiszapüspöki
Sziasztok!
Cickány eltávolítására (kinyírására), tudom védett és érdekelne is, ha nem éppen a méhcsaládomat tenné tönkre, kaptárbontás nélkül van lehetőség? Hét milliméteres kijáróm van, ami az egér ellen oké is volt, de ez a kis gyilkos bejutott valahogy. Oxálsav szublimálás nem hatásos. Olvastam korábban és bíztam is benne, de túlélte. Ürülékek a higiénikus aljon és méhszárnyak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2018.11.08. 22:03 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
No, egy kis darázs elleni potenciális védekezési jövőkép fotókon:

Csatolmány:
Andreas Kay-entomopatogén gomba darázson 1..jpg


Csatolmány:
Andreas Kay-entomopatogén gomba darázson 2..jpg


Csatolmány:
Andreas Kay-entomopatogén gomba darázson 3..jpg


Kár, hogy nem itthoni fotó, Ecuadorban fotózta Andreas Kay

Kár, hogy Agyernyő törölte az IP-címemet is a Sötét Oldalakon, elküldtem volna a jó DR. Körmendy-Rácz P. János Zsolt PhD. kollégának is...


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2018.07.15. 09:22 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Anti!

Nem!

Ott vannak a háztartásban használható, kiváló darázsirtó szerek, s most nem a reklám igényével, de neveket és hatóanyagokat is kiemelve két készítmény esetében:

https://www.gazdabolt.hu/irtoszer/619-p ... 00-ml.html Hatóanyag: 0,3 % cifenotrin + 0,1% d- tetrametrin

http://www.irtoszer.info/rovarirtoszer/ ... o-aeroszol Hatóanyag: 0,2% tetrametrin + 0,2% permetrin

Ezeken kívül még egy csomó készítmény, szintúgy azonnal ölő piretroid-kombinációkkal. Bros (bár nem két s-el, de ez legalább hat...), Vape, Mortein, stb.

Ha a fészek a földben, üregben van, a hab is kiváló megoldás: https://www.gazdabolt.hu/irtoszer/3315- ... 00-ml.html (permetrin+tetrametrin)

Ezek a készítmények mindegyike azonnali ölő hatást gyakorol, a lódarázs sem éli túl, ha a permetléfelhőbe=aerosol-felhőbe kerül, repül.

Mindenképpen csak akkor érdemes hozzákezdeni, ha a fészek népessége otthon van, a kint tartózkodó példányok hazatérve eléggé morózusak tudnak lenni. Én a hajnali, hűvösebb időt szeretem, akkor nem olyan vehemensek, s mindegyik otthon van. A meleg, teliholdas éjszakákon sok dolgozó kint tartózkodik, képesek a telihold fényereje segítségével is tájékozódni, táplálkozni (a dolgozók, anyák kifejezetten cukortartalmú nedvekkel táplálkoznak, ha saját fogyasztásra vadásznak mézelő méhet, azt a mézgyomor tartalma miatt teszik, az izomszövetekkel a fiasítást táplálják).

Egyszóval (pontosabban kettővel): ne féktisztítóval!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2018.07.15. 07:57 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.27. 16:34
Hozzászólások: 1024
Tartózkodási hely: Somogy
Lódarázs fészek irtására tudtok valami jó szert? Féktisztító?

_________________
Anti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2018.02.15. 01:09 
Online
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Megosztottam Zsolt Ujvari Nature Photography bejegyzését.
február 12., 10:46 ·
Ajánlom mindenkinek, aki érdeklődik a rovarok, pókok világa iránt, nem utolsó sorban kedves méhésztársaimnak is...

Lopakodó árnyak - Crawling shadows III.

Runcinia grammica - Peremesfejű karolópók (Thomisidae - Karolópókok - Crab spiders)

A méhészek egyik nagy ellensége a fehér és viráglakó karolópókokkal együtt. A hívogató nektár szirénjei, a virágok csapdái ők. Érdemes megnézni az arányokat. Ahogy a Biblában, a természetben is gyakran akadnak Dávidok és Góliátok...

Köszönöm, ha megosztod, azt pedig különösen, ha ajánlod az oldalt néhány ismerősödnek!

One of the greatest invertebrate enemies of beekeepers along with Thomisus and Misumena species. Sirens of the tempting nectar, ambush of flowers. It's worth looking at the ratios. As in the Bible, we can find Davids and Goliaths all over nature...

Feel free to share this post! I'm grateful if you recommend my page to your friends!
Csatolmány:
peremesfejű karolópók Runcinia grammika méh áldozatával.jpg


S ha már az előbb megosztottam Zsolt Ujvári "méhgyilkos" karolópókjának fotóját, szeretném ezt tenni Hahn Mihály barátoméval is. A napraforgó virágzatán feltételezésem szerint Viráglakó karolópók - Misumena vatia látható áldozatával, de ha faji szinten tévednék, kérem, javítsanak ki. Nem szakmabéli "pókászként" a kép korrekt aláírása: Karolópók, mézelő méh-áldozatával a karolópókfélék (Thomisidae) családjából. A példány minden bizonnyal nőstény (a családban jellemző a markáns ivari kétalakúság)
Csatolmány:
Viráglakó karolópók - Misumena vatia Hahn Mihály fotóján.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2017.09.21. 09:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Mintha Metro-ban is láttam volna ilyet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2017.09.21. 06:51 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 21:35
Hozzászólások: 314
https://www.google.hu/search?q=plus+zap ... e&ie=UTF-8


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Egyéb kártevők
HozzászólásElküldve: 2017.09.20. 22:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.08.02. 20:26
Hozzászólások: 845
Tartózkodási hely: Békéscsaba
Hol lehet beszerezni?ja és mennyiért?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 417 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.