Pontos idő: 2024.03.28. 21:01

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 420 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2022.03.16. 10:34 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
meezesjeno írta:

Én még semmit nem csináltam, mint minden évben ilyen időben. Majd egy hét múlva kezdem az első átvizsgálást. Szerintem aki eddig bármit is csinált a méhekkel, az csak ártalmas volt nekik.

Én csináltam. Lepényeztem. Miért? Mert eszembe jutottál. Éreztem, hogy a februári melegnek böjtje lesz, és akkor majd kapjuk majd az sms-t, ahogyan régen írtad, hogy üljünk át egy másik autóba. Az rendben van, gondoltam, hogy én átülök, de a méheim hiába ülnek át egy másik kaptárba, ott sem lesz virágpor. Két perc alatt döntötttem, hogy akkor most életemben harmadszor megpróbálom a fehérjés lepényezést. Rendeltem gyorsan egy fajtát, aminek csak sajnos a nevében szerepel a magasabb fehérje tartalom. A lényeg a lényeg, hogy valamit javított azon a helyzeten, ami a nem lepényeseknél történt. Ez utóbbiak előbb leálltak, mint a lepényesek. Ennyi. Magasabb fehérje tartalmú lehet, hogy jobb lenne a fiasítás fenntartására. Tragédia biztosan nincs miatta, de attól tartok, hogy azokban az években lesz csak jó akác, amikor kemény fagyok, és hó van márciusban végig. Akkor pedig nem ártana majd növelni a hatékonyságot. A pluszban lerakott fias 4 generáció után 4-szeres mennyiségű méhet jelenthetne akácon. Azért már érdemes elindulni.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2022.03.16. 10:21 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Én próbáltam arra célozni neki, hogy abban igaza van, hogy a méh életét látszólag a fiasítás nevelése rövidíti meg, tehát az akáci korlátozás után még ki lehet neveltetni egy generációnyi méhet. Azonban nem árt vele sietni, mert a méhek sem végtelen ideig élnek. Ez szerintem az atkára is érvényes. A petéző atka azért él csak durván 50 napot, és nem 6 hónapot, mert erre van predesztinálva, és ha nem petézik, akkor tovább él. Más nézőpontból: a petézés lerövidíti az életét..
Abban visszont nincs igaza, hogy a téli napforduló és a nyári napforduló közötti fiasításból bármikor is (januárban vagy májusban) kevesebb méh lenne, mint amennyi azt kinevelte. A méh arra van programozva, hogy ilyenkor kevesebb méh több méhet tud előállítani, az év másik felében pedig fordítva. És pontosan ez határozza meg az élet hosszát. A konstans úgy néz ki, hogy a méhek darabszáma szorozva az élettartammal. Ez egy állandó szám. Kevesebb méh hosszabb élettartammal adja ki ugyanazt a számot, mint a több méh rövidebb élettartammal. Feltételezve ebben a folyamatos fiasítást. Ha nincs fiasnevelés (nyitott, azaz pempőt igénylő), akkor hosszabbodik az élettartam.
Ha Attilának tényleg szűkítenie kell, nem csak elővigyázatosságból teszi, akkor ott valóban probléma van. Beteg dajka, vagy fiaspusztulás nem tudom, de valami nincsen rendben. Azért, mert ilyenkor a fias kikelése után több méhnek kell lennie, mint előtte, hiába pusztul el az összes öreg méh. Egészen egyszerűen ez a méh alapprogramja.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2022.03.16. 09:25 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Tessék, már megint.
"
Tehát a népességben vannak fiatalok, és tavalyi öreg méhek.
Nem kell sokat várnunk, hogy az öregek elmenjenek, de az a kevés fiatal nem fogja tudni tartani a népességet, fűteni-etetni az álcákat, vizet-virágport esetleg nektárt begyűjteni, vagy az etetőből a szirupot.

A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta Nagyernyei Attila Dátum 2022. Március 16. 08:13 »
"

Tegnap belenéztem néhányba. 1-2 léputcányival több méh van mint egy hónapja. Biztosan igaza van abban, hogy most az öregek ha elmennek, akkor a kevesebb méh lesz a kaptárban, de a kevés új méh az csak a gyengéknél lesz. Normális erősségüeknél nagyon sok új méh van.

"Én valószínű, ha látványos lesz az öreg méhek távozása, újra szűkítem a fészket, és még erősebben takarok."

Tehát már szűkítette. :o Miért? Több a méh mint 3 hete. Valami nagy gond lehet ott.

Én még semmit nem csináltam, mint minden évben ilyen időben. Majd egy hét múlva kezdem az első átvizsgálást. Szerintem aki eddig bármit is csinált a méhekkel, az csak ártalmas volt nekik.

Engem meg azzal hívtak, hogy több a méh mint amennyivel beteleltek. Mondom az egyiknek tegyen fel képet a Klubvezetőnek, de inkább nem oktat. A többit amit mondott le sem merem írni. :oops:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2022.03.16. 09:10 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Természetesen komolyan gondolta.
A lellei egyesületben is előadta. Még hónapok múlva is gyűléseinken néha valaki bedobta, és jókat röhögtünk.
:taps Csak a piócásember...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2022.03.16. 08:49 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Jenő!
Amikor ezt a hízóholdat olvastam, azt hittem, hogy kiskakas fel akarja dobni a fórumot vicces beszólásokkal. Tényleg komolyan gondolta?

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2022.03.16. 08:27 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Szia Cerana!

Mivel engem ugye kizárt a Klubvezető Úr a feketefehérről, ezért csak itt tudok egy ismételten félrevezető butaságra reagálni.
Kérlek Zoltán alkalom (mivel Te ott is írsz) adtán ne feledkezz meg erről, és amiként én szoktam a Klubvezetőt a saját írásaival megcáfolni, azon módon a Baldavárit is kicsit helyre kéne rakni. De a csúcs amikor a Klubvezető írásával lehet megcáfolni "kiskakas" Baldavárit. Nézzük csak az idézetet!

"Dátum: 2022. Február 09. 20:48 »
QUQURIQ !!!

Hízóholdnál serkentsünk, (etetik a nyílt fiast), (a virágpor hordás is fokozódik), fogyóholdnál rengeteg a fedett fias, raktározzák a szirupot a méhek.

Kiskakas"


"Nevetséges. Egy előadáson ezt elmondtad, és kiröhögtek,"
Leírják neki, és visszavágni szeretne a kezdő méhésznek, ezért visszaidézi, hogy nem igaz, és teljesen másról beszél, mintha ...szóval érted.

Aztán most meg éppen a "hízóhold" előtt vagyunk, erre Nagyernyei ilyet mer írni, amire kiskakasnak azonnal reagálni kellene. Nem olvas a Klubvezető kiskakast? :lol: Felháborító. :oops:

"Re:A méhcsaládok általános állapota
« Utolsó üzenet: írta Nagyernyei Attila Dátum 2022. Március 15. 08:40 »
...
Álcának nyoma sincs, fedett sincs, csak ismét pete.
...
Nagyernyei Attila
"

Na tehát a tisztánlátás miatt.
Akkor petéznek az anyák, amikor arra alkalmassá válik az időjárás, amikor meg alkalmatlanná, akkor leállnak, vagy csökkentik. Áprilistól augusztus közepéig meg folyamatosan van normális családnál minden korú fiasítás a hordás, serkentés arányában. Semmi köze a Holdnak a családban lerakott peték vagy nyílt fias arányának.

3 hete nálam a 12-es Hunorban 2 Hunornyi fedett fias volt, 3-4 kereten. NB-ben ez 1 és fél keretnyi lenne. Valamennyit még növekedett utána, mostanra pedig a visszaköszönt tél miatt csak kelő és sok pete van. Előtte volt már kelés, és mostanra kb. 20 000 új méh van átlagos családnál. Na nem azok az átlagosak amelyeket Nagyernyei nevezte annak:

"4-5 léputcás (általam közepesnek ítélt) Hunor családok..."
2Re:A méhcsaládok általános állapota
« Válasz #2559 Dátum: 2022. Március 01. 07:08 »"

Azok nem átlagosak. AZOK GYENGÉK!!! Eteti a méhészeket a hülyeségeivel, elhiteti, hogy azok valamirevaló családok. NEM!
Az 5 léputcásból kettőt, a 4 léputcásból hármat össze kell azonnal rakni, mert enélkül csak vegetáló termelésképtelen családokká tudnak fejlődni akácvirágzásra. Továbbá ki kell deríteni, miért olyan gyengék. Mindenkinél vannak 4-5 léputcásak, nálam is. De azok nem átlagosak. Későn anyát váltott, rabolták feletetéskor, öreg anyás, rossz anyás stb.

Szakmailag szégyenletes ami azon a fórumon megy. Tudom, nem kell olvasni. DE kell, mert a kezdők azt hiszik, hogy ezt a szakmát lejtmenetben is lehet művelni, és a támogatásoknak köszönhetően átvészelni.
Na persze az olyan csonka állománnyal is lehet valami akácmézet pergetni, ha lezárják az anyákat. Csak ugye utána már ismét megvan a következő időszakra a gyenge állomány esélye, mert a gyűjtő megfáradt méhekkel dajkáltat a méhész, aztán jön a nozéma. Fias az időszaknak kevés, túlserkentéssel tovább is rontható. Ott már csak a sok "hízóhold" segít. :ut


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2021.06.21. 11:16 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.02.22. 18:16
Hozzászólások: 3
Josy írta:
Mindenképp átnézem, már nem is tudom mikor olvastam utóljára.

Köszönöm az infót, hasznos volt számomra, és meg nyugtató.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2021.05.31. 12:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.13. 22:28
Hozzászólások: 253
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
Mindenképp átnézem, már nem is tudom mikor olvastam utóljára.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2021.05.31. 11:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 560
Tartózkodási hely: Pest megye
OK, én javaslom Zsidei Barnabás Méhanyanevelés könyvében leírt javaslatokat elolvasni, ott elég részletesen van szó minden olyan körülményről, ami ezzel kapcsolatos.
Pl. párzatlan méhanyák kezelése.
Minden évben előveszem átnézni,még április elején, mielőtt nekikezdek, még akkor is, ha nem pontosan úgy csinálom, mert mindig van olyan dolog benne, ami egy év alatt kiment a fejemből, vagy csak emlékeztetőnek is hasznos.

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2021.05.31. 11:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.13. 22:28
Hozzászólások: 253
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
Minden bizonnyal valami más ok is felmerülhetett nálam, hogy nem volt sikeres a párzás. mondjuk ez már vagy 10 éve volt. Aztán ez nállam berögzősésé vált, hogy úgy időzítem a sorozatokat, hogy ne keljen sokat várni a kitelepítésig. De ha a jövőben előfordul, hogy huzamosbb ideig tárolnom kell a szűz anyákat, eszembe fog jutni, hogy nektek ezzel pozitív tapasztalataitok vannak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2021.05.31. 09:13 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 560
Tartózkodási hely: Pest megye
Josy, az anyák bepárzása inkább függ az eltájolástól, vagy az időjárástól, mint hogy meddig voltak zárkázva, feltéve, hogy a kellő törődést, meleget, élelmet megkapták-e közben.
Elég arra gondolni, hogy pároztatóban bölcsőből kelt anya párzása tartós rossz időben ugyanúgy várhat egy hetet simán.
Tehát az az egybeesés, hogy egy hétig zárkázva voltak és nem párzottak be, nem ok-okozat; tavaly pl. nagyon rossz eredménnyel párzott be az első sorozatom, de úgy emlékszem, Zsolti is erről számolt be itt a fórumon...

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2021.05.30. 16:27 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.13. 22:28
Hozzászólások: 253
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
Nekem ez volt egy alkalommal, tartottam őket de nekem egyik sem párzott be, azt hiszem 7-8 napig voltak zárkázva.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2021.05.30. 10:20 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Tíz, tizenegy napos anyát gond nélkül pároztattam a kis kaptárban. Valószínű két héten belül van a határ.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2021.05.30. 08:53 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 560
Tartózkodási hely: Pest megye
Én két éve két hétig is tároltam tömegesen a kikelt szűzanyákat zárkákban egy család mézkamrájában, utána értem csak rá párosítókba szétpakolni. Most is termel ebből még négy anyám. Később is kiválóan bepárzik, nem tudom, honnan jött ez az 5 nap után herepetézővé válik, Josy?
Zsidei Barnabás szerintem nem ezt írja.
Csatolmány:
IMG_20190515_135955_copy_800x600.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2021.05.30. 07:32 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.13. 22:28
Hozzászólások: 253
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
Igen. Maximum 5 nap keléstől számítva. Aztán muszáj párzani menni neki. Mert nagy az esélye hogy herepetézővé válik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2021.05.29. 20:43 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
A pározott anya zárkázásáról ír csak Őrösi és azt amikor postázás miatt van zárkában. Ott itatás nélkül + cukorlepény 5 nap, itatással 17 nap. Ha vannak kísérő méhek még több.
Amiről kérdezel, arról nekem nincs információm, de parasztlogikával: ha egy bizonyos ideig nem párzik be az anya, akkor utána már nem fog.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2021.05.29. 19:59 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.02.22. 18:16
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

Elég sok szakmai anyagot olvastam már, de arra, hogy a párzatlan új anya meddig lehet zárkába, még nem találtam róla anyagot. Valaki esetleg tudja a választ. Tehát ha nem tudom felhasználni azonnal, meddig lehet zárkába tartani.

Köszönöm a válaszokat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2020.06.07. 14:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 560
Tartózkodási hely: Pest megye
Köszönöm szépen. Jó pap holtig tanul.

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2020.06.07. 12:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
Csünt=fejlődésben visszamaradt, kicsi, ebben az esetben értéktelen anya


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2020.06.06. 20:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 560
Tartózkodási hely: Pest megye
Zümi írta:
csünt anya

Bocs ezt még nem hallottam, pótanyára gondolsz? Vagy ez elírás?
Egyébként nálam bőven van nyitott álcás keret, szívesen adnék...
Herefias a pároztatókból :D

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2020.06.06. 11:33 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.29. 12:57
Hozzászólások: 281
Tekate.
Valószínű,anyakeresés lesz,át túrás .Nem kapnak több álcás keretet mert valami csünt anya biztos van és sajnálnám ,ha kipucolnák. Ha megvan elnyomom és újraanyásítom. Inkább a jelenség érdekes,de úgy látom más sem találkozott még ilyennel.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2020.06.06. 06:17 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.09. 21:49
Hozzászólások: 195
Tartózkodási hely: Nyírlövő
Mortimer írta:
Lehet-e rajzasgátló hatása a megnövelt lépgerinctávolságnak? A szabvány ugyebár 35 mm, az NB-nél létezik 38 mm (nem tudom, miért). Mi történne, ha felvinnénk 40 mm-re? A lép fias részénél gondolom nem nyújtanák meg, így szélesebb maradna a léputca kb. 5 mm-el. Ezt talán kevésbé mernék elhagyni, illetve kevésbé éreznék szűknek a helyet. Valaki próbálta már?


Én vagy 2 évvel ezelőtt lép hiányban szenvedtem és a hordásban azt csináltam hogy húztam szét a kereteket hogy férjen a méz. de a családok menni akartak akkor is .

_________________
Szeresd felebarátodat mint önmagadat :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2020.06.05. 21:35 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 560
Tartózkodási hely: Pest megye
Én raknék be újabb fiast, álcásat, füst, rázás nélkül melegben, gyors áthelyezéssel, és két nap múlva újból ellenőrizném.
Vagy rászánnám magam, és áttúrnám, van-e anya. ;)

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2020.06.05. 18:55 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.29. 12:57
Hozzászólások: 281
Nekem fekvő van és a fészekben bőven volt még méz legalább 5-10 kg körül. Egy biztos : hordás már csak mérsékelt volt és én sem etettem őket. A gond,hogy továbbra is 2 verzió van: vagy van,vagy nincs anya.Mivel kiürítették az álcákat a vallatás nem sikerült.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2020.06.05. 07:53 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 05:50
Hozzászólások: 560
Tartózkodási hely: Pest megye
Ilyet nem tapasztaltam, bár olyat már igen, hogy akácon hirtelen bejött a hideg esős idő és kiürítették a nyílt fias lépeket alsó fiókban, mert más kajájuk nem volt. Azóta teszek oda mézesvp-os keretet is két szélre.

_________________
Amatőr hétvégi hobbiméhész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2020.06.04. 22:22 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.29. 12:57
Hozzászólások: 281
Akkor sem szokták kiüríteni a nyilt fiasítást csak nem húznak rá bölcsőt..legalábbis ilyet még nem tapasztaltam. De nem 1-nél,hanem 4-nél is ez a jelenség fogadott!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2020.06.04. 22:02 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.08.02. 20:26
Hozzászólások: 845
Tartózkodási hely: Békéscsaba
Akkor csak odakeveredhetett egy anya.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2020.06.04. 21:10 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.29. 12:57
Hozzászólások: 281
Akác előtt-alatt anyátlanodtak meg családjaim. Ez máskor is előfordul szerintem másnál is. Viszont amire csak az idén láttam eddig példát a szokásos vallatókereten lévő nyilt fiasítást eltüntették mire ellenőrzésre került sor! Más is tapasztalt már ilyent? Van még más bevált módszer is a vallatásra?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2019.05.22. 17:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Lehet-e rajzasgátló hatása a megnövelt lépgerinctávolságnak? A szabvány ugyebár 35 mm, az NB-nél létezik 38 mm (nem tudom, miért). Mi történne, ha felvinnénk 40 mm-re? A lép fias részénél gondolom nem nyújtanák meg, így szélesebb maradna a léputca kb. 5 mm-el. Ezt talán kevésbé mernék elhagyni, illetve kevésbé éreznék szűknek a helyet. Valaki próbálta már?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2017.07.13. 08:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 886
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Én pár éve akácon hordásban raktam át egy lerajzott család mézterét egy másikra, két- három maroknyi hulla volt az eredmény :oops:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2017.07.12. 20:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Köszönöm.
Reménykedtem, hogy azt mondjátok, hogy egyértelműen működik a dolog. Én olyat is hallottam, hogy nagy méhészetekben egyszerűen a fiókok cseréjével is egyenlítenek. Bevallom, pár napja én is csináltam ilyet, a 2. méztéri fiókokat cserélgettem pár családnál, eddig rendellenességet nem tapasztaltam, bár a fészket még azóta nem néztem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2017.07.12. 14:00 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 886
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Ha nem egy telephelyen vannak akkor működhet ,de szerintem egy éjszakát érdemes várni .Meg a szöktetőn is múlik szerintem, mennyire gyorsan tudnak lemenni .Azért nem ugyanaz mikor bekéredzkednek, mintha kaptáron belül tudnak mozogni.Nem véletlen szoktuk papíros módszerrel egyesíteni a családokat.
Én költözni is úgy szoktam ,hogy pár gyenge családot ott hagyok néhány napra.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2017.07.12. 13:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.09.01. 17:59
Hozzászólások: 383
Csináltunk már ilyet. Nappal elvettük a mézteret a családoktól, néppel együtt. Éjszaka hazahoztuk és másnap kiráztuk a kiscsaládok elé. Ahol véletlenül fent volt az anya a méztérben, azok a méhek megölték az anyát, amire ráráztuk. A többinél nem volt gond. Kell egy pár óra nekik, míg megérzik az anyátlanságot, akkor működhet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2017.07.12. 13:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Üdv.
5-6 keretes idei szaporítmányokra rá lehet szöktetni a termelő család méztereit? Persze 10 keretre kiegészítem a szaporítmányokat. Nem ölik le az anyát? Nem repül vissza a többség?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2016.08.12. 00:45 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.10.26. 11:01
Hozzászólások: 186
Tartózkodási hely: Sopron
Tétlenség esetén gyakori. Általában az erősebb és egészséges méhcsaládok viselkednek így, de ezt sem szentírás, mert megfigyeltem már kezdődő meszesedéssel küzdő, kicsit gyengébb családon is. Viszont hordásban soha nem fordul elő. Gyalulásnak is hívják.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2016.08.10. 21:53 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.11.29. 19:51
Hozzászólások: 42
Tartózkodási hely: Derecske, Hajdú-Bihar megye
Sziasztok!
A késő délutáni órákban kimentem a méhekhez és az egyik családnál az alábbit tapasztaltam: Az alsó fiók kijáró felőli oldalán egymást érve felsorakoztak a méhek, a kijáró felőli oldalt teljesen ellepték. Előre-hátra "billegtek/táncoltak a méhek. Belenéztem a kaptárba, az anya petézik, nyugi van. Ezt követően egy óra múlva viharral kísért felhőszakadás volt. Az idő miatt lehetett ez a furcsa jelenség? Mint írtam, csak egy családnál láttam ilyet. Tapasztaltatok már ilyet?

_________________
To bee or not to bee.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2016.08.09. 05:53 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Köszönöm a segítséget.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2016.08.08. 15:56 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.08.27. 10:05
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Felső-Bácska
Igen nevel heréket, a mi méhünk /az Apis Mellifera/ már anyát nem tud nevelni. Ha érettbölcsőt kap, majd fiasítást, lehet még egy tartalékcsalád. Augusztusban nem biztos, hogy ez megéri!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2016.08.08. 12:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Üdv.
Álanyás család (fedett herefiasok vannak már) csinálhat olyat, hogy anyabölcsőkben nevelget heréket? Vagy lehet még pótbölcsős anya?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2013.04.02. 21:56 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Ne itt folytassátok!
Ha javasolhatom: "Hogyan kezdjek méhészkedni" topik!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2013.04.02. 21:24 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.06.16. 10:16
Hozzászólások: 51
Tartózkodási hely: Borsod-Abaúj-Zemplén
galamb386 írta:
A hasonlat jó, mivel a lóval is több baj van mint a kerékpárral.
tanárbácsi!
Csak az érdekelne, hogy a nulla méhcsaládból hogy is lesz néhány rajod?
Nem is merek belegondolni a lehetőségekbe.


Nem nulla, 17.

Az az igazság, hogy több, mint 20 éves családi hobbiméhészetünkben az utóbbi 3 évben, amióta nem csak segítek, hanem oly módon igyekszem beletanulni, hogy át is vehessem, és továbbvigyem, sőt leendő családom megélhetésének egyik fő bázisává tegyem, szóval az utóbbi három évben igen sok volt a kudarc, mégpedig az időjárás miatt.
Szerintem ezzel sok méhész hasonlóképpen volt, de azért emlékeztetőül:
2010.: Átteleltek 10-en. Egész nyáron eső, eső, eső. Gyűjtés július elejéig szinte nulla. Ősszel viszont etetni nem kellett.
2011.: Átteleltek 14-en. Hárs idején előbb forró szárazság, aztán hűvös július, végül meleg, száraz ősz. Bőséges akác, felélt hárs, aztán ősszel még etetni kellett, pedig 20 évig megvoltunk nélküle.
2012.: Átteleltek 17-en. Bőséges gyümölcs, elfagyott akác, gyenge hárs, és bár a napraforgó és a szeder elég jól mézelt, az előző évinél is melegebb és szárazabb ősz miatt újra etetni kellett. Az enyhe télen jól teleltek, csak egy család pusztult el, de azóta márciusban még három. Így lett most újra 17 és le vannak maradva.

Annak szerintem nincs értelme, hogy vegyek még 20 méhcsaládot, 17 méhcsaládos és 3 éves tapasztalattal (bizonyos tekintetben 20 éves, de mindenre kiterjedni igyekvő figyelemmel 3 éves).
Úgy gondoltam, hogy az említett tervemmel talán tudok biztosítani egy biztonságos fokozatos fejlődést. Persze, azóta nekem is jutottak eszembe buktatók, legfőképpen az, hogy ha egy megrajzott családot kasból csupasz műlépes kaptárba akarok telepíteni, az olyan, mintha az eddigi években a megrajzott családjainkat első rajzás után azzal "büntettük volna", hogy összes kiépített keretüket csupasz műlépes keretre cseréltük volna.

Bocsánat, kicsit elkeseredett vagyok, célom most az, hogy dinamikusan szaporodó erős családjaim legyenek.
Arról meg sokfélét lehet olvasni, hogy mi a a jobb: egyik szerint gátolni kell a korai rajzást az erős családok érdekében, mások szerint hagyni kell és utána kell ügyesnek lenni, aztán ha nem sikerül, jöhet a családegyesítés. Rá kell jönni valahogy, melyik lenne a jó. Egy biztos: amikor szükségből volt egy kasunk meg egy gyámolos kasunk is a kaptárak mellett, akkor nagyon ügyesen felszaporodtunk 20 szép családra. Azután édesapám visszavette 10 körülire, sok volt neki magának a 20.

_________________
tanárbácsi

Van élet az akác után


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2013.04.02. 19:58 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.11.14. 21:45
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: BEKES MEGYE
Azt kellene erőltetni,hogy legyenek méh legelők,sok elhagyatott terület van azokat fel karolni bevetni virágport adó növénnyel,ezt kellene támogatni az államnak nem az akácot meg a selyemkórót táj idegenek ki kiáltani,és talán lenne nyári virágpor ami ugye kellene tavasszal :merg l.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2013.04.02. 19:54 
Online
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2229
Tartózkodási hely: Csurgó
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.06.16. 10:16
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Borsod-

Úgy látom 3 éve regisztráltál,azóta a kasos Úriember legalább 2 szer ki lett ebrudalva.
Mivel értesz te a szóból. Kérlek olvass vissza.Feszültség gerjesztésre semmi szükség.

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2013.04.02. 19:52 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.11.14. 21:45
Hozzászólások: 24
Tartózkodási hely: BEKES MEGYE
Ezt szeretem mikor vissza fele akarunk menni az időben,majd megyünk Szomolyára a kaptár köveket betelepiteni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2013.04.02. 19:41 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.02.01. 20:21
Hozzászólások: 208
Tartózkodási hely: Miskolc
A hasonlat jó, mivel a lóval is több baj van mint a kerékpárral.
tanárbácsi!
Csak az érdekelne, hogy a nulla méhcsaládból hogy is lesz néhány rajod?
Nem is merek belegondolni a lehetőségekbe.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2013.04.02. 18:37 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2012.07.19. 16:00
Hozzászólások: 883
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar, annak is a legszéle
Én alapvetően mindenre "vevő" vagyok, főleg, ha azt te és nem én csinálom. Néhány dolog érdekelne: Honnan veszel kast? Még gyártanak olcsón? Esetleg Te kívánod legyártani? Ha igen hogyan, miből? A nyúlóst hogyan ellenőrzöd? Már mint hogy nincs? Aztán miért nem egyszerűbb kis keretszámú kaptárat készíteni abból a keretméretből amin majd később termelni szeretnél? Azon is megszorulnak és kirajzanak. (gondolom én) Később jó lenne rajládának, tartalék családnak. Én magam is a drasztikus családszámnövelésen "dolgozom", de a kas nem alternatíva. Nekem úgy hangzik, mint ha azt mondanád, holnaptól a kerékpár helyett újra lóháton fogsz közlekedni.


H.apci.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2013.04.02. 16:46 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.29. 12:57
Hozzászólások: 281
Én sem igazán értem,hogy miért kéne ezt kasokkal kezdeni...
Azonkívűl a szaporításnak van azért más módja is a rajok eregetésén kívűl. De ahhoz is keretes kaptár kell!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2013.04.02. 16:13 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.09.09. 19:08
Hozzászólások: 577
Tartózkodási hely: Algyő
Keress másik ötletet,amiben nem szerepelnek kasok...

_________________
.....................


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2013.04.02. 15:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.06.16. 10:16
Hozzászólások: 51
Tartózkodási hely: Borsod-Abaúj-Zemplén
Kedves Méhésztársak!

Méhészetemet szeretném felfejleszteni. Eddigi tapasztalataim és a méhészeti szakirodalomban olvasottak alapján a következő ötletem támadt, melyet néhány idei rajjal indulva szeretnék szeretnék kipróbálni:

1. Az említett rajokat kasban hagyom. Reményeim szerint így biztosabban áttelelnek majd (persze az atkátlanítás itt sem marad el) és jövőre szép nagy első rajokat bocsátanak ki, melyeket valószínűleg szintén kasba teszek, de ez még képlékeny.

2. Ahogyan a nagy könyv írja, első rajzás után kb. 22 nappal átdobolom a család maradékát üres kasba, de nem hagyom benne, hanem az anyakas helyére tett kaptárba teszem, műlépre.
Kérdéseim:
a, Mennyire lehet sikeres egy ilyen áttelepítés?
b, A kaptár kijárója pontosan ott legyen, magasságban is, mint a kasé volt?
c, Remélhetem-e azt, hogy egy ilyen átlakoltatás után nem fog a család újra rajzani, illetve fel tud fejlődni és be tud spájzolni egy jó átteleléshez?

3. A kasból kaptárba tett családok reményeim szerint bőséges tartalékkal és nagyra fejlődve futnak majd neki a következő télnek, így kétévesen azt remélem tőlük, hogy egy szép nagy rajjal és bőséges mézzel ajándékoznak majd meg, amennyiben megfelelően folytatom majd velük a kaptáras méhészkedést.

4. A kaptárakból, illetve kasokból kijött rajokat valószínűleg úgy fognám be egyre inkább kaptárakba és egyre kevésbé kasba, ahogyan bővülnek majd ismereteim, tapasztalataim, gyakorlatom, lehetőségeim és "gépparkom" a méhészkedésben.

Nyilván a kasoktól nem remélek nagy jövedelmet, viszont bízom a fokozatos növekedésben.

Mi a véleményetek a tervemről?

Egy fontos hozzáfűzni való: Környékünk inkább hegyvidéki jellegű. Erőssége a gyümölcsfák, a hárs és és a szeder virágzása (+juhar, szurokfű, bogács, menta). Szarvaskerep is szokott lenni szépen, de egyre fogy. Szép akácos kb. 4 km-re, repce és napraforgó: 5-6 km-re van. Megfelelő időjárás esetén őszi etetésre nincs szükség, de a tavalyi és a tavalyelőtti szárazság idején kellett.

_________________
tanárbácsi

Van élet az akác után


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhek viselkedése
HozzászólásElküldve: 2013.04.02. 13:41 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.12.16. 21:57
Hozzászólások: 219
Tartózkodási hely: Európa, Magyarország, Szeged város
Nem is gondolnátok, hogy a méhek, az embernél is jobb matematikusok...
Ha átolvassátok, meggyőződhettek róla...

http://bibliaestudomany.network.hu/blog ... ai-a-mehek


Elég a link! Minek bemásolni mégegyszer az egészet?
Moderátor

_________________
istvanreveszx (véleménye/hozzászólása)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 420 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.