Pontos idő: 2024.03.28. 22:45

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1827 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 37  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.05.09. 11:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.01.10. 09:12
Hozzászólások: 162
Tartózkodási hely: észak Heves
Nálam a repce végén volt,de már úgylátom kinövik,és már csak egy pár mászkál.Elég rosz látvány volt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.05.09. 09:14 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.03.15. 21:19
Hozzászólások: 357
Nálunk most vannak sétálgatók sajna.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Fumidil B "SÜRGŐS"
HozzászólásElküldve: 2014.04.14. 15:30 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.06.03. 18:46
Hozzászólások: 4
Szevasztok!

Fumidil B vásárlására keresek társakat, vagy vennék valakitől 4 család kezelésére elegendő szert.

Szabó Gábor
30/870-7178


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.04.06. 20:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.01.25. 15:03
Hozzászólások: 231
Tartózkodási hely: Fejér
Egyetértek, mindenki óvatosan csak a saját felelősségére.
Ügyeljünk az állományukra, mert kinek-kinek megélhetést, jövedelemkiegészítést, vagy szeretett passziót jelent a méhészkedés.
Havasi, ha nem titok hol méhészkedsz?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.04.06. 20:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.11.07. 17:31
Hozzászólások: 72
Tartózkodási hely: Hargita
Nem kötelező alkalmazni!!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.04.06. 20:10 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.01.25. 15:03
Hozzászólások: 231
Tartózkodási hely: Fejér
havasi írta:
20ml kell egy liter szirupba!! 300g ajánlott egy etetéshez, 3 naponként hétszer egy családnak.

Lehet fokozni az élvezetet :re .
Erdélyben olcsóbb az alkohol.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.04.06. 20:08 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.01.25. 15:03
Hozzászólások: 231
Tartózkodási hely: Fejér
A részletek nagyon sok esetben igen fontosak lehetnek....
Alapesetben 3-szor kapnak 4ml-t, tehát összesen 12ml-t.
Egy-egy adag 2dl 1:1-es szirupba kerül.
Én így alkalmazom.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.04.06. 20:07 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Sanyi!
Ahogy én olvasom, csak egy kérdés van:
"Mekkora egy-egy adag, amibe keveri?"

Nem 3-4ml-t ír, hanem 3x4ml-t.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.04.06. 20:01 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.11.07. 17:31
Hozzászólások: 72
Tartózkodási hely: Hargita
20ml kell egy liter szirupba!! 300g ajánlott egy etetéshez, 3 naponként hétszer egy családnak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.04.06. 18:55 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
mellis írta:
........ A családok a nyár végi etetéskor ebből kapnak 3x4ml-t 1:1-es cukorszirupba keverve. Az etetés utolsó adagjaiban kapják.........

Köszönjük a választ!
De még kérdeznék-
Számomra sajnos nem egyértelmű. :oops:
-Összesen kapnak 3-4ml-t vagy etetésenként?
-Hány etetésben kapják a tinktúrát? Mekkora egy-egy adag amibe kevered?
-Hány ml-t kap egy család összesen?
Az ördög sokszor ilyen részletekben bújik meg.

Bocs, de alkalmazáshoz ezek is szükségesek lennének.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.04.05. 15:46 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.03.15. 21:19
Hozzászólások: 357
zsolti írta:
Így van. Megerősítem a 4. pontban leírtakat. Az egész állományomat kis híján az összeomlás határára sodortam azzal, hogy hittem a - hogy az egyik barátom szavaival éljek - pelenka szerekben. Hála a Fumidilnek megmenekültek a méhek, és a következő szezon (2010) jól sikerült.

szia mi volt az a Pelenka szer?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.31. 10:41 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2009.02.15. 07:26
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Kaposvár
mellisnek és akit érdekel!

Üdvözöllek Testvérem!

Úgy gondolom hogy tekinthetem magam a valakiknek, merthogy jó magam is gondolkodó józan paraszti ésszel megáldott lélek vagyok. Ami annyit jelent, hogy mindig másképp áltam hozzá a dolgokhoz - mondhatnám egy lónak az analógiáját. Sem nem az elejéhez mert az harap, sem nem a hátuljához, mert az meg rúg, hanem a közepéhez. Aki középen tud járni és tud és akar is gondolkodni az felismeri a dolgok lényegét, mint ahogy azt TE' is. Az élet maga egy csoda! A világon minden de minden egy inteligens organizmus, mégha sokan ezt másképp látják is. A teremtés soha nem teremt feleslegesen semmit és amit teremt az úgy jó ahogy azt megteremtette. A baj ott kezdődőtt, hogy az ego átvette a hatalmat és fejre fordította a világot. Igaz, hogy teremtőtársai vagyunk a Originálisnak, csak az nem mindegy, hogy mit teremtünk! A mai világ megmutatja, hogy mit. A fényből sötétséget csináltunk. Az embernek az lenne a feladata, hogy segítse a teremtést az életet és nem az, hogy gáncsolja. Amíg az életet szolgálta az ember az élet is szolgálta ŐT'. De, amikor belekontárkodott, annak mindig fájdalmas vége volt - van - és lesz is egészen addig, amíg fel nem ébred és öszíntén be nem valja magának, hogy zsákutcába tévedt, amikor azt gondolta, hogy majd ÉN' megmutatom ki vagyok. Ami a lényeg az az, hogy amint a közmondás is mondja " Kutyaharapást szőrével" kell kezelni. Hogy miért? Mert az szerves anyag, ami analóg az emberrel. Ezért is működnek a gyógyteák és fűvek, aminek semmiféle mellékhatása nincs szemben a szintetikus anyagokkal. A méheknek is a természet adta szerves anyagokra van szüksége és nem mérgekre. Magam is ezt használom tea és tinktura formájában,amit mellis és meghálálják a méhek. Mert mindig olcsóbb és nem utólsó sorban humánusabb a megelőzés, mint megvárni a betegség kialakulását és azt mérgekkel kezelni. Az, hogy a nosema ennyire elhatalmasodott, annak is maga az emberi viselkedés az oka. Ahogy bánunk a természettel az élőlényekkel, azok is úgy bánnak velünk. Ezt úgy adják tudtunkra, hogy vagy belepusztulnak az emberi ténykedés hatására, vagy agresszívak lesznek az emberrel szemben. Nagyon vigyázni kellene az egyensúlyra!...... És, ahogy a közmondás is mondja: TESSÉK MÁR ÉSZRE VENNI! "Amit vet az ember azt fogja aratni" Jah! És ott - ahol vetette!

_________________
A természet nem szegi meg törvényét, csak az ember!
Nem a világ rossz, hanem az ember teszi azzá!
__________________________
torzo52 (Győző)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.31. 02:19 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
Mellis!
Köszönöm a leírást.
Pár családos tanuló vagyok.
Örömmel próbálkozom az ürömmel... :)
Üdvözlettel: Attila
Csatolmány:
Fehér üröm.JPG


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.30. 23:47 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.01.25. 15:03
Hozzászólások: 231
Tartózkodási hely: Fejér
Sanyinak és akit érdekel.
Mint említettem sokat változott a szemléletem a méhek betegségeit, illetve annak kezeléseit illetően.
Egy-két gondolat. Tekintsetek fel derült időben a hajnali égboltra! Számos sugárhajtású repülőgépet láthattok, melyek az eget "szántják". Gondoljátok ez hatásnélküli a mi méhecskéikre?
Hatásnélküli az a mérhetetlen mennyiségű kemikália, melyet okkal-ok nélkül, kellő körültekintéssel, vagy anélkül környezetünkben alkalmaznak?
Miért találkozunk íztelen, illatszegény, gumiszerű zöldségekkel, gyümölcsökkel a multik polcain?
Nem szeretném én itt a meggondolatlan "zöld" hatását kelteni, hiszen jól tudom, ha rajzik a moly, monília, lisztharmat, tafrina veszély van védekezni kell, mert oda az éves munkánk. Nem mindegy azonban hogyan, mennyit, mikor.
Van- e valamilyen határ, korlát, lehetőség? Szerintem igen!
A nagy kérdés tudunk vajon élni vele, van-e bennünk önkorlátozás, vagy legyőz mindent a korlátozás nélküli profitéhség.
Közöttünk ismertek Einstein gondolatai a méhekről, környezetről az élet lehetőségeiről. De azért érdekes 2014-ben egy diplomás, magát műveltnek gondoló gyümölcstermesztő álláspontja:
-Hát persze neked az a fontos,hogy mézed legyen, nekem meg az hogy almám legyen....
Számomra elfogadható., követendő az a kínai szemlélet, mely szerint az élőlényt problémáinak, betegségeinek megítélésekor, a gyógymód meghatározásának során, teljes egészében kell vizsgálni. A tüneti kezelés választása helyett célszerűbb, az egész organizmust tekinteni.
A fokozódó környezeti terhelés jelentős hatással van a méhek immunrendszerére. Józan szemlélet mellett ez nem megkérdőjelezhető.
Úgy látom a fentiek mellett nem mehetünk el, ha a nosema problémájára tekintünk. Éppen a napokban kaptam meg a Méhész Újság márciusi példányát, melyben Cserényi dr a nosema kártételének drámai hatásait elemezte.
Személy szerint megítéléseivel a megelőzés és a tennivalók tekintetében, a fumagillin alkalmazását kivéve egyet értek-igaz, az én méhészetem volumene messze nem egyezik az Övével.
Az antibiotikumoknak, közte a penicillinnek rendkívül fontos szerepe volt sok-sok tízezer ember életének megmentésében. Mindez igen fontos ma is.
A megelőzésként való alkalmazás azonban meglátásom szerint erős kérdőjeleket vet fel.
A fehérüröm.
Egyik kedves méhészbarátom, akivel az 1960-as évek közepén kezdtünk el méhészkedni - ha hiszitek, ha nem csak a varázslat kedvéért és ami szerencsére még ma is megvan - hozzám fordult.
Figyelj-mondja az elmúlt évben alig pergettem valamit annyira elnosemásodtak a méheim, nem tudtam velük mit kezdeni. ( Nem kispályás, több mint 200 családdal űzi közös szenvedélyünket.) Ajánlottam neki a fehérürmös kezelést. Ez év tavaszán elemeztük a helyzetet , örömmel köszönte, hogy a tippnek köszönheti az állomány stabilizálását.
A környékbeli községekben több méhészetben eredményesen használják tanácsomra.
Ismétlem nem tuti megoldás mindeni a saját felelősségére alkalmazza - itt van a felelősség elhárítás , mint a multiknál :-) .
Semmiképpen sem ajánlom a nagyarcú, mindenhez értő, a minimális tiszteletet sem tudó, nagyokosságokat osztó néhány családos "fórumtársaknak" :!: !
A "recipe" semmi különlegességet nem tartalmaz, vannak akik biztosan ismerik, találkoztak vele.

40 gr fehérürmöt 1000ml 90-95%-os alkoholban oldok 5-10 napig. A családok a nyár végi etetéskor ebből kapnak 3x4ml-t 1:1-es cukorszirupba keverve. Az etetés utolsó adagjaiban kapják. Ha az időben megcsúszok, csurgatni szoktuk szeptember végén. ekkor hígabb szirupban alkalmazzuk. Tavaszi, kora nyári időszakban nem alkalmaztuk erről nincs tapasztalat.

A mértéktartó méhésztársak óvatosan :re megkóstolhatják, a fehérüröm az egykoron betiltott abszint egyik hatóanyaga. Számos csodás alkotásában játszott szerepet lásd Vincent van Gogh, Édouard Manet, Amedeo Modigliani, Arthur Rimbaud, Guy de Maupassant, Henri de Toulouse-Lautrec és Paul Verlaine műveit. Ez persze nem támasztja alá a méhészetben való alkalmazhatóságát.
Az ürmösborok, extra finom likőrök receptjeiben is találkozhatunk vele.
Örülök, ha valakiknek segíthettem, ismétlem csak a valakiknek, nem akárkiknek! :!:
Üdv


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.24. 23:05 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
mellis!

Írnál bővebben a kezelésről és az adagolásról?

Néhány éve nézegetem a méheimnél a nosemát és próbálkoztam alternatív szerekkel többek közt az ürömmel is.
Azt biztosan állíthatom, hogy sok függ az alkalmazás időpontjától és módszerétől.
Azt pl határozott véleményem, hogy az őszi feletetésbe kevert fumagillin, legtöbbet a méhész lelkiismeretének használ, amúgy kidobott pénz.
Hogyan készíted a tinktúrát, mikor használod és milyen adagolásban. Ezek lennének a lényeges kérdések.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.24. 19:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.01.25. 15:03
Hozzászólások: 231
Tartózkodási hely: Fejér
Kedves Zsolti!
Átfogó vizsgálatokat nem végeztem! Semmiképpen sem szeretnék tuti tippet adni, nincs nálam a "Szent Grál". Egy lehetőségre hívnám fel a figyelmet, segítőkészen.
Valamennyien- gondolom Te is- keressük az utakat és talán tudatosan az alternatív lehetőségeket.
Az 1970-es években én is használtam Neotesolt, sőt a humán gyógyászatban alkalmazott Tetránt, majd fumagillint, fumerrát. Ez már a régmúlt.
Később sok mindenre rájöttem, az idő a legjobb tanító mester.....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.24. 18:48 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.08.03. 22:19
Hozzászólások: 319
Tartózkodási hely: Zala megye - Milejszeg
Igen az ára ami... de ma pont megtudtam kérdezni a szaktanácsadót hogyan mikrószkopizál :9 és tök egyszerű és azt mondta aldis 16.000 Ftos akciós mikrószkopót használ. Szóval lehet beruházok egyre és olcsóbb mint a fumidil és tudom pontosan ellenőrizni a családokat egyenként majd. És egy mikrószkóp nem kér enni tehát hosszútávon... sztem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.24. 17:36 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Azt, hogy bevált csak akkor mondhatod, ha a kezelt családok mellett kezeletlen kontroll családok megbetegettek.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.24. 09:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.01.25. 15:03
Hozzászólások: 231
Tartózkodási hely: Fejér
Csak fehérüröm tinktúrát használok a nosema megelőzésére. Nálam bevált, közel 20 éve semmi egyéb.
Itt a fórumon többször volt szó róla.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.23. 22:02 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.01.07. 19:43
Hozzászólások: 35
Tartózkodási hely: Debrecen
morpheus00.
semmi gond a vénnyel.
Csak azzal hogy egyébként is drága szer,és
még pluszba a ki iratása is pénz :D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.23. 21:58 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.01.07. 19:43
Hozzászólások: 35
Tartózkodási hely: Debrecen
Szia.

Csak meg előzésre gondoltam.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.19. 20:46 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.01.25. 15:03
Hozzászólások: 231
Tartózkodási hely: Fejér
nandi111 írta:
Tudtok e valami nem vény köteles szert nozéma ellen?
Olyat,ami valóban jó is.?


Észleltél fertőzést, vagy csak megelőzésben gondolkodsz?
Üdv


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.19. 20:36 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.08.03. 22:19
Hozzászólások: 319
Tartózkodási hely: Zala megye - Milejszeg
nincs :) Fumidil b de nem tudom mi a probléma a vénnyel?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.19. 18:03 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.01.07. 19:43
Hozzászólások: 35
Tartózkodási hely: Debrecen
Tudtok e valami nem vény köteles szert nozéma ellen?
Olyat,ami valóban jó is.?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.19. 00:10 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Arisztaiosz írta:
...... Nem vitatom Fendrik dr. hipotézisét -gondolom, ez a leírtakból is kihüvelyezhető-, de vitatom, hogy egy hőkezeléssel (fagyasztással) betárolt és szabályosan szállított mintában, nevezetesen a fagyasztott-hűtött méh-kadáverekben a Nosema szaporodni képes lenne.
Tekintettel arra, hogy nincs érdekeltségem az alternatív Nosema elleni kezelések népszerűsítésében, semmi érdekem az alternatív szerek használatának javasolásában. Nem tudok viszont olyan vizsgálatról, mely a tavaszi-nyári nosemosis elleni kezelés folyamán szignifikáns különbségű pozitív hatást közölt volna a fumagillines kezelés javára, tudok viszont olyan vizsgálati eredményekről, melyek a fumagillin hőbomlásra való érzékenységét bizonyították, ezért annak -a technológiai javaslatok között szereplő- meleg szörpös locsolással történő kijuttatását felesleges pénzkidobásként értékelem. A személyes tapasztalattal vitába szállni nem szeretnék, azt inkább átengedném azoknak, akik személyes tapasztalatokkal rendelkeznek.

Fendrik dr ép a mintavétel és vizsgálat közti folyamatos hűtés hiányosságai miatt hozta szóba a tovább szaporodást.
Sok mindent elolvastam én is az alternatív szerek teszteléséről. Általában a favorizált új szer és a fumagillin szerepelt jól. (Vajon ki fizette a számlát?) Aztán egy másik tesztben ......
Ezekre az alternatív szerekre aztán rákerül, hogy "Méhek nosemosisának kiegészítő kezelésére" vagy megelőzésére.

Egyet tudok. A fumagillines szörppel (~25C) történő locsolás olyan időszakban amikor minuszos a mérleg, mindig erős spóraszám csökkenést okozott nálam. A többi szerre sajnos nem mondhatom ezt el.
Pedig én is szívesebben használnék valami "bioszert" vagy olcsóbb gyógyszert, egyben a kettő meg főnyeremény lenne.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.18. 21:12 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.05. 07:29
Hozzászólások: 258
Csak annyit, hogy a minta negatív-e, vagy pozitív. Pozitív esetén a látómezőben lévő spóraszámot is közlik.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.18. 20:55 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Alpár, mi szerepel egy ilyen megküldött vizsgálati jelentésben? Mit tartalmaz?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.18. 20:14 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.05. 07:29
Hozzászólások: 258
A kátki honlapján az árak hibásak, a nozéma vizsgálat 1000ft+áfa.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.18. 13:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
A postán megküldött mintából történő KÁTKI-s vizsgálat kapcsán két alapvető kérdőjel merült fel bennem
- a minta folyamatos hűtése (vagy preparálása)
- a méhek korából származó természetes spóraszám eltérés figyelembe vétele
A KÁTKI honlapján viszont rátaláltam, hogy mintavételi eljárást is meghatároznak:
http://genmegorzes.hu/meheszet/node/48
Árlista:
http://genmegorzes.hu/meheszet/node/49
br. 3200 Ft/minta

A házi eljárás mintavételének finomságait Randy Oliver itt tárgyalja:
http://scientificbeekeeping.com/the-nos ... -sampling/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.17. 23:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Köszönet a személyes tapasztalatokért, a "megszólíttatás" nagyrészt ennek érdekében történt.

Az alapkérdés a házi diagnosztika lehetőségére irányult. Erre igyekeztem adekvát választ adni. Nem javasoltam kizárólag a kaptárfenéken található méh-hullák vizsgálatát, az első adott linkből a mintavétel szabályai markánsan kiolvashatók. Nem vitatom Fendrik dr. hipotézisét -gondolom, ez a leírtakból is kihüvelyezhető-, de vitatom, hogy egy hőkezeléssel (fagyasztással) betárolt és szabályosan szállított mintában, nevezetesen a fagyasztott-hűtött méh-kadáverekben a Nosema szaporodni képes lenne.
Tekintettel arra, hogy nincs érdekeltségem az alternatív Nosema elleni kezelések népszerűsítésében, semmi érdekem az alternatív szerek használatának javasolásában. Nem tudok viszont olyan vizsgálatról, mely a tavaszi-nyári nosemosis elleni kezelés folyamán szignifikáns különbségű pozitív hatást közölt volna a fumagillines kezelés javára, tudok viszont olyan vizsgálati eredményekről, melyek a fumagillin hőbomlásra való érzékenységét bizonyították, ezért annak -a technológiai javaslatok között szereplő- meleg szörpös locsolással történő kijuttatását felesleges pénzkidobásként értékelem. A személyes tapasztalattal vitába szállni nem szeretnék, azt inkább átengedném azoknak, akik személyes tapasztalatokkal rendelkeznek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.17. 23:12 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Így van. Megerősítem a 4. pontban leírtakat. Az egész állományomat kis híján az összeomlás határára sodortam azzal, hogy hittem a - hogy az egyik barátom szavaival éljek - pelenka szerekben. Hála a Fumidilnek megmenekültek a méhek, és a következő szezon (2010) jól sikerült.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.17. 22:49 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Ha már ördögöt emlegettetek, (vagy az ügyvédjét). Megjelenik.
-Néhány megjegyzés-
1, 400*-os nagyítás szükséges és elégséges ....(tapasztalat)
2, Nosema fajták elkülönítése felesleges. Szinte csak kizárólag ceranae van ....(Dr Békési László idei előadás)
3. Az elpusztult méhekben a spóra továbbszaporodása lehetséges (Dr Fendrik Péter) Gondolom ez hőmérséklet függő is, erre akkor nem tértünk ki a beszélgetésben.
Ez utóbbi téma kimondottan érdekelni kezdett a héten nézett friss és azonos méhészetben korábban elhullott méhek vizsgálata után.
Nagyságrendbeli eltérés volt.
Ha valaki tud ezzel kapcsolatos vizsgálatokról.... Örülnék ha megosztaná velem.
4, A belinkelt vizsgálati eredményektől nagyon eltérő saját tapasztalatom, illetve teljesen függetlenül, Zsolti-nak is hasonló kellemetlen tapasztalata volt az adott alternatív szerrel!

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.17. 20:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
A méh tetemben történő továbbszaporodásról gyakorló "házi laboros" méhész beszélt. Mikroszkóp hiányában, ha akarnám se tudnám ellenőrizni állítását. Mindenesetre neki gyakorlati tapasztalatai vannak. A behivatkozott OMME anyagban szereplő (ha jól emlékszem Randy Olivér által kidolgozott) módszer szerint:
"A méhmintavétel
1. Gyűjtsünk össze 20-50 élő méhet a kaptár bejáratából, vagy keretek tetejéről. A mintavétel helyét konzekvensen kell megválasztani, mert a kaptár különböző részeiből származó méhek Nosema-fertőzöttsége eltérő lehet. "

Ennek megfelelően ugyan lehetne konzekvensen kaptárszemétből is gyűjteni a méh hullákat, a nosema minden bizonnyal kimutatható, csak a fertőzés mértékére - szerintem - nem lesz releváns megállapítás az élő állomány vonatkozásában. Az meg, hogy nosema-t találtunk (persze típusa is számít), önmagában nem túl sok információval bír, a fertőzés mértéke a nagy kérdés. Remélem a kérdezőt segítette a plusz infó.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.17. 16:10 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Az optikai minőséget megítélni nem tudom, a nagyítási paraméterek alapján az immerziós objektívvel alkalmas lehet ez a mikroszkóp is a spórák vizsgálatára.

Azt nem tudom, az elpusztult méhekben a Nosema képes-e a további fertőzésre, de a betegség kórokozója biológiájának ismeretében nem látszik túl valószínűnek, a fejlődésének optimális hőmérséklete 30 és 40 C fok között van, az irodalmi közlések szerint a kórokozó spórája 35 C fok feletti hőmérsékleten nem csírázik ki. Mindezeken túl a postán szállított mintában a lehetséges továbbszaporodás erősen kétséges lehet, a kórokozó spórája egyes kutatók szerint a középbélben fertőz, annak peritrofikus hártyájában, pontosabban a hámsejtekben csírázik ki, s a hámsejtek protoplazmájában több fejlődési alakon keresztül szaporodik fel.( Néhány kutató a garatmirigy spórás fertőzöttségének tényét is kiemeli.) A beteg hámsejtek leválnak a bél faláról, bennük spórák képződnek a vegetatív alakból, majd a spórákkal teli hámsejtek jutnak el a középbélből az utóbélbe. A vegetatív alak nagyon érzékeny, nem is azt, hanem a kitartó-képletet, a spórát használják a fertőzés súlyosságának megítéléséhez. A spóra az, mely a fertőzés továbbvitelére képes, és az amely akár több éven keresztül is képes fertőzni. A Nosema-vizsgálat tehát spóra-vizsgálat, a kitartó képlet mennyiségét számolják. A spóra a számára nem megfelelő közegben csírázni nem képes, így az alacsony hőmérsékleten, számára nem megfelelő körülmények között (mint pl. egy elpusztult méh középbele) nem képes szaporodni, fertőzni. Mindezek ellenére a Békési-Szalainé-féle diagnosztikai eljárás mintaküldési ajánlásában is azonnal lefagyasztott és hűtve szállított mintát ajánlanak, noha véleményem szerint akár a kaptársöpredékből vett elpusztult méh-hullákból álló mintákból is kitűnően diagnosztizálható a nosemosis, hiszen a spórák több hónapon, akár éven keresztül is megőrizhetik fertőzőképességüket.
A kérdés egyébként is otthoni monitorozásra vonatkozott, azon esetben viszont van lehetőség még nagy számú minta esetében is a helyes minta-tárolásra és feldolgozásra. Már csak azt kell eldöntenie Morpheusnak, érez e kedvet a nem túl nagy befektetéssel járó házi laboratórium felállítására és működtetésére...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.17. 12:31 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
A Lidl-ben árultak karácsonykor mikroszkópot 20 ezer körül, USB lehetőséggel, később még kicsit engedtek belőle. Kínai gyártmány, német disztribútorral:
http://www.meadeshop.de/item.php5?lang=de&id=8855002
Elméletileg alkalmas a nosema vizsgálatra. Gyakorlatban nem próbáltam, nem vettem ilyet.
A mintavétel módja és a minta kezelése is jelentősen befolyásolhatja az eredményt ismereteim szerint. Tehát pl. a méh hullában hűtés nélkül tovább szaporodik a nosema. Ha ez igaz, a postázott mintáról ennyit... Ha nem mutatnak a családok nosema fertőzést (pl. hasmenés, elnéptelenedés), én már nem locsolgatnám őket, de ez szubjektív vélemény, lehet nincs igazam. Lelkiismeret nyugtatásként meg lehet olcsóbb szereket adni pl. fehérüröm tea, tölgyfakéreg tea, polioel stb.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.17. 11:00 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
morpheus00 írta:
Egy sima egyszerű mikroszkóppal is itthon megtudnám nézni a nosémát a családoknál? Mert nem olyan drága egy mikroszkóp a Fumidil meg kb.90.000 Ft. Átnézném minden családot és ha szüksége akkor adnék Fumidilt. Vagy megelőzésnek nem árt????? Ár ide vagy oda jobb megelőzni a bajt.


Igen. Az egyszerű mikroszkóp minimálisan négyszázszoros nagyításra legyen képes. Jobb, ha nagyobb felbontással rendelkezik.

A spóradiagnosztika sem ördöngösség, Tsanyi emlékeim szerint végezte otthoni körülmények között. Ahhoz, hogy ne kísérletezgetni kelljen, adnék egy linket:
http://www.omme.hu/portal/index.php?opt ... Itemid=263

A Nosema fajok otthoni elkülönítése nem igen lehetséges, azt laborra kell bízni. A vizsgálatok is meglehetősen költségesek:
http://www.huveta.hu/bitstream/10832/15 ... tation.pdf

Egy link a Fumidiles kezelés gazdaságosságához és a mérlegeléshez, különös tekintettel annak bomlékonyságára:
http://www.hillspet.hu/mehesz/vizsgalat.php

Ennyi talán előzetesen elég is lehet a probléma körbejárásához és a helyes döntés meghozatalához, ha nem, további linkekkel is szolgálhatok a mikrobiológia és mikroszkóp világából.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.17. 09:59 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.03.31. 19:26
Hozzászólások: 108
Tartózkodási hely: Bács
Megéri bevizsgáltatni egy általános korképet kapsz az állományod álapotárol.Esetleges kezelésük akkormár célzottan történhet nem pedig találgatás alapján. Megjegyzés , egykis szakmaiság ráférne a forumra mert ennyi badarságot mint mostanában nem olvastam , elnézést nem álltalánositani akarok.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.17. 08:47 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.08.03. 22:19
Hozzászólások: 319
Tartózkodási hely: Zala megye - Milejszeg
Értem! Csak úgye elvinni bevinni stb. idő idő idő és sztem nem fogják ott minden családot egyesével megnézni te meg megtudod majd. Gyakorlat meg majd kialakul sztem a 10. családnál már.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.17. 07:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.05. 07:29
Hozzászólások: 258
morpheus00 írta:
Mert nem olyan drága egy mikroszkóp a Fumidil meg kb.90.000 Ft. .


De még a nozémavizsgálat sem olyan drága, hogy ne érje meg elvégeztetni (Kátki 1000ft). Ráadásul, a házi nézegetés mikroszkóppal némi gyakorlatot is igényel, ennek hiányában viszont biztosabb a labor.
Szerény véleményem szerint!


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.16. 22:42 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.08.03. 22:19
Hozzászólások: 319
Tartózkodási hely: Zala megye - Milejszeg
nandi111 írta:
Sziasztok.

Megelőzés céljából tennék be valamit. pl: fumidil-b t.
Vagy van más is ami valóban hasznos nozéma ellen?
Ha lepénybe szeretném tenni,akkor hogyan alkalmazzam?
Mivel lepényt úgy is teszek be,így nem lenne külön munka.


Fumidilt csurgasd most!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.16. 18:30 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.01.07. 19:43
Hozzászólások: 35
Tartózkodási hely: Debrecen
Sziasztok.

Megelőzés céljából tennék be valamit. pl: fumidil-b t.
Vagy van más is ami valóban hasznos nozéma ellen?
Ha lepénybe szeretném tenni,akkor hogyan alkalmazzam?
Mivel lepényt úgy is teszek be,így nem lenne külön munka.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.16. 16:49 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.08.03. 22:19
Hozzászólások: 319
Tartózkodási hely: Zala megye - Milejszeg
Egy sima egyszerű mikroszkóppal is itthon megtudnám nézni a nosémát a családoknál? Mert nem olyan drága egy mikroszkóp a Fumidil meg kb.90.000 Ft. Átnézném minden családot és ha szüksége akkor adnék Fumidilt. Vagy megelőzésnek nem árt????? Ár ide vagy oda jobb megelőzni a bajt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.16. 13:12 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.12.23. 15:45
Hozzászólások: 456
A téle és koratavasszal elanyátlanodott családoknál is megjelenik a nozéma. Ennek gyógyítása a családegyesítéssel lehetséges.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.13. 00:04 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 326
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Arisztaiosz írta:
A stressz azért aránylag megfogható, de legalább megközelíthető dolog. Mondjuk néhány technológiai elem megváltoztatásával kizárható néhány stresszor, pl.: vándorlás abbahagyása, az atka elleni védelem során amitráz- piretroidok és a kumafosz-használat csökkentése, elhagyása, megfelelő méhlakás biztosítása (pl. rakodókas), a fok-gazdálkodáshoz történő visszatérés, s ahol az nem lehetséges, ott a mezőgazdasági és erdőgazdasági monokultúrák konzekvens elkerülése, visszatérés az ökológiai mezőgazdálkodáshoz, pörgetések, mángorlások elhagyása, virágporszedés elhagyása, zsúfolt legelők elkerülése, cukoretetés elhagyása, rajzásgátlás elhagyása, a telephelyi zsúfoltság csökkentése, a területre eső méhsűrűség radikális csökkentése, végül a termelő méhészkedés abbahagyása.

Ezzel a jelenleg ismert jelentősebb stresszorok javarészt elkerülhetők, mindössze az árutermelő méhészkedést kell beszüntetni, s vissza kell állítani az utolsó eljegesedés előtti természeti állapotokat, emberi populációsűrűséget és az akkori természetes méhsűrűséget, haza kell küldeni a jövevény-fajokat (köztük az atkát, ázsiai nozémát, kultúrnövényeket, inváziós idegenhonos növény- és állatfajokat. Van még természetesen sok lehetőség, de addig amíg ez a fikció megvalósítható, lehet, hogy még egy darabig szükség lesz az Aspergillus fumigatus által termelt antibiotikumra is...

A pontos okokat meg ismeri, küszöbölje ki azokat.




Erről az oldaláról célszerűbb lenne megközelíteni.
De talán ezen ős fehérjék evolúcióban betöltött szerepe érdekes lehet 130 131. oldal
http://www.linkgroup.hu/docs/pcs/Stresszfeherjek01.pdf

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.03. 17:36 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Korábbról:
Csalánosi írta:
torzo52 írta:
Szervusztok!

Valaki megtudná mondani, hogy a Fumidil B adagolása milyen arányokban történik?
És hány alkalommal? Pl: 1 liter sziruphoz, mennyi Fumidil B.....

Előre is köszönöm!


Szia torzo52!

Ezeket találtam:

zsolti írta:
Hello panda!

Igen, egy családra 2 decit öntök. Ebben van 1.5 g Fumidil-B. (Ennek a hatóanyagtartalma 30 mg fumagillin.)
A gyakorlatban ez úgy működik, hogy 16 liter szirupba teszem bele egy nagy doboz Fumidil-B 1/4-ét. Ezt kapja a 80 család. Ásványvizes flakonokat bejelöltem anyajelölő filccel 2 decinként, a kupakokra fúrtam egy lyukat, és abból adagolom az anyagot.


zsolti írta:
Gyógykezelés esetén egy adag: 2 deci szirupba 1,5 g Fumidil-b 5-6 alkalommal minden 3. napon.


tsanyi írta:
250 ml cukorszöpben 1,5 gramm fumidil-b családonként, 4 alkalommal, 3-4naponként.
Ez a spanyolok által leghatékonyabbnak talált módszer. Nálam is bejött.
Van aki másképp adagolja.

Nem írtad, mennyire betegek a méhek. Ha nagy a baj, legjobb locsolni őket a sziruppal. Akkor viszont szerintem sok a 2-2,5 dl.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.03.03. 10:48 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.08.14. 13:23
Hozzászólások: 6
Tartózkodási hely: Szetendre
Sziasztok!
Fumidil-B-vel szeretnék csorgatni,mit javasoltok milyen töménységű szirupot készítsek és mennyit kapjon egy család?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.02.23. 16:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 326
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Arisztaiosz írta:
A stressz azért aránylag megfogható, de legalább megközelíthető dolog. Mondjuk néhány technológiai elem megváltoztatásával kizárható néhány stresszor, pl.: vándorlás abbahagyása, az atka elleni védelem során amitráz- piretroidok és a kumafosz-használat csökkentése, elhagyása, megfelelő méhlakás biztosítása (pl. rakodókas), a fok-gazdálkodáshoz történő visszatérés, s ahol az nem lehetséges, ott a mezőgazdasági és erdőgazdasági monokultúrák konzekvens elkerülése, visszatérés az ökológiai mezőgazdálkodáshoz, pörgetések, mángorlások elhagyása, virágporszedés elhagyása, zsúfolt legelők elkerülése, cukoretetés elhagyása, rajzásgátlás elhagyása, a telephelyi zsúfoltság csökkentése, a területre eső méhsűrűség radikális csökkentése, végül a termelő méhészkedés abbahagyása.

Ezzel a jelenleg ismert jelentősebb stresszorok javarészt elkerülhetők, mindössze az árutermelő méhészkedést kell beszüntetni, s vissza kell állítani az utolsó eljegesedés előtti természeti állapotokat, emberi populációsűrűséget és az akkori természetes méhsűrűséget, haza kell küldeni a jövevény-fajokat (köztük az atkát, ázsiai nozémát, kultúrnövényeket, inváziós idegenhonos növény- és állatfajokat. Van még természetesen sok lehetőség, de addig amíg ez a fikció megvalósítható, lehet, hogy még egy darabig szükség lesz az Aspergillus fumigatus által termelt antibiotikumra is...

A pontos okokat meg ismeri, küszöbölje ki azokat.


Mivel pont azon okból szóltam a témához, hogy felhívjam tisztelt méhésztársak figyelmét, hogy minden mindennel összefügg
a pontos okok megismerése kis túlzással fogalmazva az estek többségében feltételezéseken alapszik pontos behatárolása rendkívül nehéz feladat.
Ha a következmények ellenni kezelésre gondolt az már viszonylag jobban megfogható, de itt már igencsak elkéstünk.
Mindig a legolcsóbb megoldás a megelőzés.

Nem éppen a valóságtól elrugaszkodott dolgokra kell kihegyezni a témát. Nem értem miért kell mindent félremagyarázni és
egész más irányba terelni a világ legtermészetesebb dolgait.
Az előfordulhat hogy sokak számára nem egyértelműen fogalmaztam, de akkor mielőtt kritikát ír vagy hülyeségnek titulálja legalább a fáradságot vegye, hogy elolvassa. Ha nem világos neki nem kommentálja, vagy kérdez.
De számomra elfogadhatatlan, hogy ha érti és ennek ellenére félremagyarázza.

Inkább azon egyszerű a " termelő méhészkedés " kapcsán feleslegesen indukált, vagy kis odafigyeléssel
könnyen megvalósítható ár érték arányban megtérülő tevékenységekre amit minden a méheit megfelelő odafigyeléssel
kellő szakismerettel rendelkező méhész meg is tesz.

Ha eltekintünk azon állításomtól, mert Ön még nem olvasott arról hogy a károsító hatás következtében kialakult
alkalmazkodási válasz a szervezet energiatermelését hirtelen erősen megnöveli, és amennyiben a méhek szervezete
hiányt szenved a számára létfontosságú tápanyagokból, (vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek, aminosavak stb )
kimerül a szervezetük, (akár a végletekig) gyenge lesz a szervezet védekezőereje és különböző betegségek ezért
tudnaki előtörni.

Akkor kérem azon Japán kutatás eredményére adjon elfogadható választ nekem, mikor az áttelelt méhek korosztály összetételét
vizsgálták. Mivel elég közismert téma nem részletezem most itt.

Nagyon sok mindent lehetne írni, de csak pár dolgot emelnék ki amit a feleslegesen indukált
károsító tényező kategóríába sorolok.

Atkaírtás során túlzott mértékű vegyszerterhelés. Amit már nagyon sokan észrevételeztünk.
( Megfelelő időben a megfelelő szeren van a hangsúly )
Nem megfelelő minőségű és mennyiségű téli élelem biztosítása ( Nem a napraforgó mézre gondolok már én is sokszor
hagytam náluk, még ráetetés nélkül is elvannak rajta)
Alapelvként annyi a minimum, hogy április végéig ne keljen hozzájuk nyúlni. ( eltekintve pár extrém évtől mint pl a tavalyi )
Akkor nem kényszerülünk a kora tavaszi kaptárnyitogatásokra lepényezésre stb.

A vándorlás elhagyását pont nem sorolom ide, mert kívánatosnak tartom ha folyamatos hordásban vannak a méhek, hozzájutnak a természetes
nektár, virágporforrásokhoz.

Sokan panaszkodnak hogy még szeptember végén is van fiasításuk.
Nekem például már fedett fiasitásom is elvétve akad szeptember közepén.
Ahol nyílt fias is akad nagy számban bizony valami nem kerek és ezt érzik a méhek is amire a család a fiasítás
fenntartásával reagál Itt sem esik szó ennek megelőzésének lehetőségeiről csak egy nagyon durva kedvezőtlen külső körülmény
általi kényszerítésről a család fészkének hűtéséről.

Azt már itt is leírtam, hogy több mint 10 éve nem használok nozéma ellen antibiotikumot.
Azt nem állítom, hogy méheim nem nozémásak. ( A nozéma jelen van ), de a betegség nem hatalmasodik el.

Összefoglalva a stresszfaktorok által generált alkalmazkodási válasz ne járjon a szervezet legyengülésével és a
különböző betegségek súlyosabb formában történő előretörésével mert a kórokozók jelen vannak minden kaptárban.

De aki nem ezt olvasta ki előző hozzászólásaimból az már csak azért sem ezt fogja, hiába írom le többször egymás után, hogy a
STRESSZ NEM BETEGSÉG!

De senkit nem kívánok meggyőzni semmiről, és azt hiszem eddig sem voltam más véleményen bár nem írtam a tárgykörben
az alábbi utalások kivételével.

dodo Hozzászólás témája: Re: Atka Hozzászólás Elküldve: 2009.11.22. 06:51

Nem biztos hogy sokszor kell kezelni őket. Megfelelő időben a megfelelő szeren van a hangsúly.
.
.
Természetesen legfontosabb talán, hogy telelő méheidet védd meg már fias korukban az atkakártételektől.

dodo Hozzászólás témája: Re: Atka Hozzászólás Elküldve: 2009.12.12. 16:15

Természetesen most is jogosan felmerülhet a kritika, hogy mi köze ennek az atkához.
Egy egyszerű szervezet alkalmazkodó képessége sokkal gyorsabb ( nem az egyedre gondolok)
A nem megfelelő védekezési stratégiánk következtében méheink immunrendszerét folyamatosan gyengítjük. Egyre kevésbé
lesznek életképesek.
Ha nem találjuk meg az élő szervezettel harmonizáló védekezési módokat rövid időn belül magunk fogjuk elpusztítani
a méheket.

További eredményes méhészkedést kívánok minden kedves méhésztársnak.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.02.17. 16:07 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.04.01. 18:04
Hozzászólások: 40
Tartózkodási hely: Zala megye közepe
Cukorlepénybe akarom belekeverni a Nosestat-ot,de viszont már tavaly tavasszal összekevertem a két oldatot.Lehet belőle valami baj ha a maradékot felhasználom? Meg még volna egy bontatlan doboz és elvileg 02.20-án lejár a szavatossága, utána azért még feltudom használni mondjuk már. közepén?!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.02.15. 21:22 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.12.23. 15:45
Hozzászólások: 456
A stresszt az ember előtt is ismerték az állatok, tehát nek kell visszamászni a fára, hogy csökkenjen a stressz.

Azzal meg ne altassa el magát senki, hogy amit lát az stressz, tehát ez ellen nem lehet védekezni. Nem igaz. Lehet és kell védekezni. Keresni kell az okot és ha megvan, lesz megoldás is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2014.02.15. 11:27 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
A stressz azért aránylag megfogható, de legalább megközelíthető dolog. Mondjuk néhány technológiai elem megváltoztatásával kizárható néhány stresszor, pl.: vándorlás abbahagyása, az atka elleni védelem során amitráz- piretroidok és a kumafosz-használat csökkentése, elhagyása, megfelelő méhlakás biztosítása (pl. rakodókas), a fok-gazdálkodáshoz történő visszatérés, s ahol az nem lehetséges, ott a mezőgazdasági és erdőgazdasági monokultúrák konzekvens elkerülése, visszatérés az ökológiai mezőgazdálkodáshoz, pörgetések, mángorlások elhagyása, virágporszedés elhagyása, zsúfolt legelők elkerülése, cukoretetés elhagyása, rajzásgátlás elhagyása, a telephelyi zsúfoltság csökkentése, a területre eső méhsűrűség radikális csökkentése, végül a termelő méhészkedés abbahagyása.

Ezzel a jelenleg ismert jelentősebb stresszorok javarészt elkerülhetők, mindössze az árutermelő méhészkedést kell beszüntetni, s vissza kell állítani az utolsó eljegesedés előtti természeti állapotokat, emberi populációsűrűséget és az akkori természetes méhsűrűséget, haza kell küldeni a jövevény-fajokat (köztük az atkát, ázsiai nozémát, kultúrnövényeket, inváziós idegenhonos növény- és állatfajokat. Van még természetesen sok lehetőség, de addig amíg ez a fikció megvalósítható, lehet, hogy még egy darabig szükség lesz az Aspergillus fumigatus által termelt antibiotikumra is...

A pontos okokat meg ismeri, küszöbölje ki azokat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1827 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 37  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.