Pontos idő: 2024.03.28. 17:35

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4306 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 87  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 23:09 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Én sem teszem egyértelművé az atkával való összefüggést, pontosabban nem egyedüli okként tüntettem fel, csak azt mondom, az atkásabb állományoknál nagyobb mértékűnek tűnik.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 22:55 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Az idén az állomány egy részét repcére vittem. Vándorlás után egy héttel kérdezte az egyik srác, hogy nálam vannak-e mászkáló méhek. Kiderült vannak. Előző nap nem voltak. Olyan mértékű volt a mászkálás, hogy elnézni, tévedni nem lehetett.
Érdekes még, hogy a srác is és még 2-3 méhész a környéken aznap észlelte a dolgot.
Elmentem a telephelyemre ahol a gyengébb vagy problémás családok maradtak, nem volt egyetlen mászkáló sem, és később sem jelentek meg ezeknél a családoknál.
Este megnéztem nozémára a mászkálókat és kijáróból fogott méheket. Mindkettőnél enyhe nosema volt. (5-7 spóra a látómezőben)
Kizártnak tartom mint okot.
Annyi látszik logikusnak, hogy valami külső hatásra indul a mászkálás, ami nem érte a telephelyen maradt családokat.
Ami biztos, érdemes lenne megvizsgálni a mászkáló méheket, vírusra szermaradványra ...........
Mintát a mászkálás megindulásakor kell venni, mert később ezekben a családokban rendszerint megnő a nozéma fertőzés, ami nem oknak, hanem következménynek tűnik, mert legyengül a méhek ellenálló képessége.
Érdekes még, hogy nem minden évben jelennek meg a gyalogosok, tavaly pl. nem láttam egyet sem.

ui.: Megszokott duma, hogy biztos atka fertőzés, ha nem most, akkor betelelés előtt. Nem. Se az ősszel, sem most nem volt komoly mennyiségű atkám.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 21:58 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
tsanyi írta:
Az, hogy 20km-en belül nem volt repcéd, csak akkor szólna a neos elmélet ellen, ha csak repcében használnák őket....

De olyankor miben van még, amiről gyűjtenek is?
Amikor nálam először láttam, akkoriban repce elvétve volt felénk. Több évben a gyümölcsösből az akácosba mentem.
Azt hittem a kötés segítővel, gombaölővel való permetezéstől mászkálnak.
Aztán már nem jártam a gyümölcsösbe, maradtam otthon a kökényen, viszont már többször előfordultam repcén. ugyanúgy mászkáltak.
Aztán kiderült ez az új típusú nosema. Na mondom, biztos ettől. Csak az a baj, hogy nem igazán látok (tapasztalati úton) egyértelmű összefüggéseket, sem legelővel, sem időjárással. Talán annyi, hogy ahol módszeresebb, szakszerűbb és pontosabb az atka irtás, mintha ott kisebb mértékű lenne.
de ezt is nehéz figyelemmel követni, mert csak a méhészek kikérdezéséből (eü vizsgálatkor) tájékozódtam más méhészetekről, és a válaszok mindig szubjektívek ugye.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 19:27 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Tükör írta:
......A mászkálás meg sajnos nincs diagnosztizálva, hogy pontosan mitől van.
....... A neos elméletnek az mond ellent, hogy olyankor is mászkáltak akác elején, amikor 20km-es körzetben sem volt repce.......

Az első állítással egyet kell értenem.
Több elmélet van amitráz túladagolásról, neoról stb .... egyikre sincs bizonyíték.
Az, hogy 20km-en belül nem volt repcéd, csak akkor szólna a neos elmélet ellen, ha csak repcében használnák őket....

Vizsgálni kéne, mert évről-évre gondot okoz, de pl egy szó sincs róla itt: http://www.omme.hu/portal/index.php?opt ... &Itemid=45

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 17:27 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Idén bizonyos fokú mászkálás nagyjából repce óta végig van.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 17:14 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Így már értem.
A mászkálás meg sajnos nincs diagnosztizálva, hogy pontosan mitől van. Ezért tartja magát a neos elmélet. Több helyen elmondtam már, hogy felénk az elsők között volt az országban. Aztán szép lassan mindenütt lett. A neos elméletnek az mond ellent, hogy olyankor is mászkáltak akác elején, amikor 20km-es körzetben sem volt repce.
Aztán meg is szűnik, vagy legalábbis erősen lecsökken, de van, hogy végig kitart napra végéig. Minden év más.
Mindenesetre az etetésnek nincs köze a megszűnéshez.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 15:04 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
Bocsánat az előzményekről nem írtam:
Tavaly 42 családtól pörgettem ki a napraforgó mézet, majd két hétig Németországban voltam, így a saját hülyeségemből éhen pusztítottam az állományt (volt olyan elképzelés is, hogy a neo csávázószer pusztított, de ez nem állta meg a helyét), ill. megmaradt 17 gyenge családom, ami a tél folyamán még leredukálódott 12-re. 3-4 kereten jöttem ki a télből nozémásan. Az volt a téli feletetéssel a gond, hogy nem volt bogaram a betároláshoz, pedig 2 családból csináltunk egyet. Nem vártam semennyi akácmézet, annak ellenére lett egy kevés.
Az idei évben annyi csak a célom, hogy 20 erős családdal szeretnék betelelni.Az okos ember más kárán tanul, én meg a sajátomból.

A mászkáló méhek: nem tudom, hogy van e pontosan diagnosztizálva ez a jelenség,de én az etetés jótékony hatásának írtam be a megszűnés okát.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 12:42 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Azokkal a családokkal amik a második akác után is csak 13-14 Nb kereten voltak, miben reménykedtél akácról te Veszti?
Ezt csak úgy kérdem.
Más. Ezt írod:
Idézet:
Ezt a technikát alkalmazva bizonyítani tudom én is, hogy megszűnik a járkáló bogár jelenség.

Én meg azt, hogy ez mindenféle etetés nélkül is bekövetkezett, egyenlegnél sőt kevés mínusznál is.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 08:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
A főhordás utáni etetés tapasztalatairól szeretnék néhány gondolatomat közölni veletek:
Nos az idei évben egy estleges méhészeti jegyzőkönyvben "főhordás" tárgy mellé a "Nem releváns" jelző lett volna a legkifejezőbb, ami olyasmit jelent, hogy nem értelmezhető, nem meghatározó, nem lényeges. A méheim nem dolgozták le magukat a második akácon, így nekem május 20.-tól beindult az etetési szezon. Mivel a 13-14 zsúfolt (megszorított) kereteken 7-8-9 fias volt, így az 1-1 es szirupból 5,5-6dl kaptak naponként! a családok. A célom az volt, hogy a június 7-i anyák érkezésekor legyen a fejük fölött élelem bőven. A szirupba 1% méhpatika és kb 1% apibiovit került 18 napon keresztül.
Az első meglepetés, hogy 1-2 dkg emelkedésnél nem volt több naponta.
Egy méhész barátom a hordástalan időszakban már-már a tökélyre fejlesztette a 24 órás etetés művészetét, úgy hogy emelkedés ne legyen, hanem csak ne éhezzenek a méhek. Ameddig a tálcás etetőben egy éjjel behordják a szirupot, addig a légfékes 1,5 mm lyukú etetőben ez másnap kora délutáni időre történik meg. Ezt a technikát alkalmazva bizonyítani tudom én is, hogy megszűnik a járkáló bogár jelenség.
Az idei évben virágpor bőség van, és nagyon színes, és ez megkérdőjelezi az apibiovit vitaminbomba szükségességét, de 20 családnál ez nem nagy költség.
Június 7.-én lettek szétszedve a családok 4-5 keret fiasra és megfeleztem a bogarakat is, valamit ki lett egyenlítve a teljes méhészet kb. azonos kondícióra, majd ez követően a szirup mennyiség lecsökkent 3 dl-re és 1:2 aránynál egy kicsit hígabb lett, és nem adalékoltam hozzá semmit. Ez után már volt olyan kultúra amiről nyalakodtak.
Nagyon szépen építették a műlépeket, sőt szinte tele táblásra kihúzták a herecsapdát is. Az utóbbiból egy (23 napos) ciklust alkalmaztam atkagyérítésként.
Hereűzés! Nem csak én, hanem több kolléga is megfigyelte már, hogy elkezdődött ez a jelenség. Állítólag a család érzi, hogy megszűnik az élelem bőség, így nem akarja fölöslegesen etetni, de ez nálam nem volt igaz. Érdekel a miértje, de még nem volt időm tüzetesebben utána járni.
Ma ott tartunk, hogy nagyon szépen fejlődik az állomány, igyekszem mindig egy kissé megszorítva tartani a családokat és hol a bal, hol a jobb oldalán a fészeknek bővíteni a NB 19-ben.
Amit az Őrösi és sok más szakember leírt az etetés jótékony hatásáról, jó azt látni a gyakorlatban.
A végére volna egy kérdésem is. A méhpatika dobozán ez van :" Illóolaj tartalma révén jelentősen csökkenti a Varroa atka külső parazitás fertőzöttség szintjét, de az atkák elleni célzott gyógyszeres (őszi) kezelését nem helyettesít". Nem a csersav tartalma miatt, ami bejut az álca pempőjébe az etetés során lesz atkagyérítő hatású?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 17:55 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.24. 10:46
Hozzászólások: 419
Tartózkodási hely: Fejér megye
Etetni kell a kölyök családokat, még gyenge hordás mellett is. Nem terheled a hordással a családot,
jobb az anya elfogadásának aránya, azok a méhek, amik nektárhordással/vízhordással lennének elfoglalva felszabadulnak és
több energiát tudnak fordítani oda, ahol azt helyénvalónak ítéli a család. Persze ezt ésszel kell csinálni, kis adagokkal kezdeni,
fokozatosan növelni, amit még este beadsz, azt reggelig hordja el, így elkerülheted a rablás kialakulását. Ha
"feltöltötted" a fészket, mézkoszorúk tele, két szélső lép tele, onnantól elég a serkentés, ha nincs hordás.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 17:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.12.28. 15:45
Hozzászólások: 685
Tartózkodási hely: Baranya Hetvehely
Megint vagdalkozol, ahelyett hogy figyelmesen olvasnál, és megköszönnéd Fibula válaszát!

Idézőjelbe tette a "cukros vizet". Hol olvastál itt erről? Itt mindenki a szirup, vagy cukorszirup kifejezést használja. Miért csodálkozol akkor megint? És miért válaszolsz neki ilyen tiszteletlenül köszönet helyett? Már javasoltam hogy gondolkozz el egy kicsit. Ismét felhívom erre a figyelmedet!

hárskeret

_________________
hárskeret
a legöregebb újra kezdő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 16:37 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.05.07. 12:14
Hozzászólások: 47
fibula írta:
Nekem egyre inkább tűnik provokációnak a kezdő tengerlany hozzászólása...
De a lényegnél maradva.
Akkor etetünk "cukros vízzel", amikor a család nem tud gyűjteni valamilyen okból nektárt viszont szeretnénk, ha az anya továbbra is sokat petézzen. Pl ez idő tájt, ha épp nincs virágzó, nektárt adó növény egyes helyeken...



megkérdezhetem, hogy mi ebben a provokáló? :ut


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 12:48 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Ezért is jó a mérleg.
A bölcsős szaporítmányokat, tehát ahol nincs fias, én nem etetem,van náluk méz, és még ilyen aszályban is hordanak valamicskét. Amikor az anya elkezd nagyobb ütemben petézni, és nincs hordás, akkor kapnak szirupot.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 12:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.31. 13:44
Hozzászólások: 203
Tartózkodási hely: szabolcs-szatmár-bereg
Hordástalan időben mindég. Hogy mennyit azt megmutatja a mérleg. Családonként a 4-5 kiló méznek bent kell lenni hogy jól érezzék maguk. Ezen felül a napi fogyasztást én ilyenkor minden másnap adom. Az értékek kimatekolásához szükséges a mérleg. Szerintem csak így lehet tisztán látni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 12:17 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Jobb esetben. Rosszabb esetben meg már semmi méz nincs a családnál.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 11:59 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.11.23. 09:10
Hozzászólások: 302
Nekem egyre inkább tűnik provokációnak a kezdő tengerlany hozzászólása...
De a lényegnél maradva.
Akkor etetünk "cukros vízzel", amikor a család nem tud gyűjteni valamilyen okból nektárt viszont szeretnénk, ha az anya továbbra is sokat petézzen. Pl ez idő tájt, ha épp nincs virágzó, nektárt adó növény egyes helyeken...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 11:55 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.19. 09:49
Hozzászólások: 86
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun Bugacpusztaháza
Én is totál kezdő vagyok és nem etetek. Sziruppal főleg nem, mert félek a rablástól. De egyébként is hordás van selyemfűről. Napraforgó nálam nem lesz, helyette a japán akác fog virágozni. Utána cukorlepénnyel fogok etetni (ha mesterem is úgy gondolja) :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.16. 11:05 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.05.07. 12:14
Hozzászólások: 47
sziasztok.

kezdő méhész vagyok, a család méhészkedik, de én is besegitek. érdeklődnék, hogy ti most etettek cukros vizzel? mikor van szükség etetésre, melyik hónapban? köszi előre is, üdv


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.03. 21:13 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.04.25. 19:43
Hozzászólások: 17
Értem én hogy ki mit mikor szokott, de én 1 honapja nulla léppel indultam, vagyis az uj mérettel muanyag mulepet epittetek es mindent arra rakok át, igy nem gond ha 50 kilo cukrot kell kolyokcsaladonkent feletetnem sem, mert az meg mindig olcsobb mint kesz csaladot venni.Azert meg soká lessz az a napra után:)
Csak azert kerdeztem mert nem volt viragpor a hideg miatt, sok raktarozva sem az eroltetett epittetes miatt. A 175 forint meg nem sok a szoja kilojáért.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.03. 20:57 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.24. 10:46
Hozzászólások: 419
Tartózkodási hely: Fejér megye
A virágport begyűjti, most még. Napraforgó után meg nem építtetünk. A tavaszi pótlás is
sok esetben felesleges, ilyenkor meg egyszerűen értelmetlen.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.03. 20:35 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.04.25. 19:43
Hozzászólások: 17
Szirupot kapnak folyamatosan amennyit el birnak hordani...
De csak en tudom rosszul hogy az epiteshez feherje is kell??????


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.03. 17:44 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Csabazsolt!

Lepénnyel nem fogsz tudni építtetni akármit is raknál bele, csak sziruppal (vagy hordással).

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.03. 16:39 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.04.30. 19:23
Hozzászólások: 107
Tartózkodási hely: Zemplén
És szerinted a szójadarától jobban kifogják építeni? :ut


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.03. 16:20 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.04.25. 19:43
Hozzászólások: 17
Nagyon szépen koszonom az épitő hozzászolást de nem ilyen tanácsra vagyok kiváncsi:)
Uz meretu keretekre raktam a murajokat es minel elobb ki szeretnem epittetni a lépeket, igy cukor, viragporpotlo nem szamit.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.02. 21:57 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
:taps

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.02. 20:52 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.04.30. 19:23
Hozzászólások: 107
Tartózkodási hely: Zemplén
A szójadarát a malacaidnak add ne a méheknek.Nekik olyan legelőt bizosíts ahol sok virágport tudnak hordani.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.06.02. 19:15 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.04.25. 19:43
Hozzászólások: 17
Azt szeretnem megkerdezni hogy a sima kereskedelmi extrahalt szojadarat hogy keveritek lepénybe, simán darálva? vagy valahyogy poritva?
Van szojababom is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.05.30. 09:25 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Én 2,5 deciseket használok úgy ahogy Békési doki ajánlja Nonos-al, nem böködöm kirágják és felszívják.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.05.30. 06:10 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.11.18. 19:29
Hozzászólások: 73
Szia Fenyob!

Nekem semmilyen lyukat nem rágtak rá (szerintem) csak azon szívogatták amit én szúrtam, de le elellenőrzöm a zacskókat, benne vannak még a kukában. Egyébként az etetőbe raktam be így nem tud szétfolyni.

_________________
Üdv.:tsá


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.05.30. 05:58 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.27. 17:41
Hozzászólások: 691
Tartózkodási hely: Újkér, GY-M-S
Én is kipróbáltam a múlt héten, jól működik, viszont mivan ha túl nagy lyukat rágnak rá és elúszik a menekülő tér, abból ebben az időszakban csúnya nagy rablás lenne.

_________________
Üdv: Bálint


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.05.30. 05:23 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.11.18. 19:29
Hozzászólások: 73
Szia Petrovics!

A dajka családok etetésére próbáltam ki (ahogy a videóban láttam) tök jól működött nekem is, három lyuk egy tűvel 24 ó alatt elhordtak cirka 1 L, csak ajánlani tudom.
Még annyi. amikor megcsomózod a zacskót ne legyen "feszülős" a zacskó (inkább laza), mert akkor amikor megszúrod a tűvel, míg le nem lazul, addig folyik a szörp.
Remélem érthető amit írtam.

_________________
Üdv.:tsá


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.05.29. 22:00 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.03.27. 16:06
Hozzászólások: 18
Üdv!
Van itt valaki aki "zacskósan" etet ?
Ha igen mik a tapasztalatok?
Nem folyik szét a cucc?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.05.28. 13:58 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.02.08. 09:32
Hozzászólások: 40
Sziasztok

A fendpollt szerintetek fel lehet oldani hogy könnyebben elhordják a méhek?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.04.03. 20:52 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.12.23. 15:45
Hozzászólások: 456
Csinálhatsz a répacukorral is egy nagyon sűrű cukorszörpöt és azzal gyúrod össze a porcukrot.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.04.02. 21:20 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
nem értelmeztem félre :( csak 1 példa: Robi egy régebbi receptje, de ez is egy válasz, , köszi.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.04.01. 20:09 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.02.09. 19:13
Hozzászólások: 392
Kicsit szerintem félre értelmezted. Tehát valaki izo cukorral keveri a porcukrot, és valaki mézzel. Pusztán méh EÜ oka van hogy általában izo-val keverjük a porcukrot.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.04.01. 19:54 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
üdvözlet!

Elég sok lepény receptet olvastam itt a fórumon és érdekelne, hogy egyesek miért készítik izocukorral a lepényt mások meg sima cukorral, ki miért érvvel az egyik illetve a másik mellett/ellen?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.03.18. 22:18 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.08.03. 22:19
Hozzászólások: 319
Tartózkodási hely: Zala megye - Milejszeg
Major László ! Az itatódról és a technikájáról ha írnál kisit bővebben esetleg képekkel azt megköszönném!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.03.18. 12:56 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.09.01. 10:15
Hozzászólások: 112
Tartózkodási hely: Pestmegye
Hordás után pergetéskor a kaptár higiéniája közel 100 %-os steril, ellenben kora tavasszal a méhek, nyári időszakhoz képest legyengült , leromlott éllapotban vannak némelyik család pedig a kihalás küszöbén billeg.Ilyen legyengül állapotban az álcát egyetlen spóra is megfertőzheti, mig nyáron hordásban életerős álca esetében ez a szám több tízszerese.Ebben van a kockázat!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.03.18. 09:11 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.05.16. 19:23
Hozzászólások: 150
Szép napot!
Mivel a meleg vizes itatót szinte minden nap feltöltöm 20.liter vízhez 1 csapott evőkanál sima konyhasót teszek.(ha marad benne azt kifolyatom) A nyári itatóba is használok konyhasót nekem 15 db tejes láda szolgál itató gyanánt, átfolyós rendszerrel, és egy jakab szelep segítségével fel is tölt saját magát, kb. 200l vízhez teszek 40dkg konyhasót, az itatókat hetente, de 2 hetente biztosan kitisztíttatom. (diák munka gyanánt)
Ecetet csak ősszel használok egy 120 literes hordóhoz 10% ecetből 1 litert, én főként azért is használom, mivel egyszerre nagy mennyiségű szirupot készítek, hogy a cukor penész ne támadja meg az elkészített agyagot, de más pozitív hatása is van a méhekre.

Üdv: Majorlaci


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.03.17. 22:48 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.01.13. 21:16
Hozzászólások: 259
Sziasztok!
Ecetet nem használtok?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.03.17. 22:04 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.08.03. 22:19
Hozzászólások: 319
Tartózkodási hely: Zala megye - Milejszeg
És mennyi sót szoktál? Jódozottat vagy simát? Azt a régi fajtát, amivel itthon a fater a sonkát is locsolja pácolja disznóvágás után :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.03.17. 15:33 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.01.07. 19:43
Hozzászólások: 35
Tartózkodási hely: Debrecen
Köszönöm László.

Nagyon hasznos volt számomra a hozzá szólásod.

Látod épp ezt mondom én is kitartóan,amit te is.
Teljesen egyet is értek vele.
Azt szeretném viszont kérdezni,hogy virágport
miért nem teszel a lepénybe?

Én sót eddig nem tettem az itatóba,de akkor
ezek szerint hasznos ha kapnak azt is?

Tisztelettel.Nándor.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.03.17. 13:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.05.16. 19:23
Hozzászólások: 150
Szép napot mindenkinek!
Évek óta használom a "fidbit" kicsit eltérően mint ahogyan javasolják kb 1/3 arányban méz, porcukor és fidbi. A méhek szeretik és el is hordják, azt tapasztaltam, hogy tényleg serkenti a családokat, de lentebb olvastam, hogy 2x-3x olyan erősek lesznek a családok, nálam ez nem igaz, de tény hogy erősebbek. Természetesen hozzá tartozik az is a dologhoz, hogy csodákra ez sem képes, 2 léputcás családokon ez sem fog segíteni.
Olvasom azt a polémiát, hogy ne etessünk természetes mézet mert nagy a fertőzés veszély, lehet hogy igaz, de tessék elképzelni egy 200-300 családos méhészet pergetését, hát ember nem mondja meg, hogy melyik keret melyik családtól való, szinte lehetetlen feladat visszatenni minden keretet a saját helyére, vagy ha igen akkor nagyon nagy időbe telik, ami pergetéskor a legkevesebb. Valószínűleg nagyon helytelen, de én mindig teszek el lefedett mézes kereteket tavaszra, mert mindig van olyan családom aki valamiért élelem ügyileg megszorul, ilyenkor nagyon jó hogy van.
Természetesen, ahány méhészet annyi szokás, mindenkinek szíve joga, nálam ez a módi bevált, ezidáig még komoly méhbetegség (20 éve) nálunk nem volt pedig nagyon, nagyon közelre ütött már be a mennykő.
Az itatóba a legelső meleg itatótól kezdve teszek konyhasót, igy a méhek nem mennek olyan helyekre ahová nem kellene menniük.

Üdvözlettel: Majorlaci


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.03.16. 21:46 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.01.07. 19:43
Hozzászólások: 35
Tartózkodási hely: Debrecen
eks írta:
Jó reggelt Nandi!
Olvasd figyelmesen Jopista irását; egyertelmüen mondotta, mint minden virológus is:
jopista írta:
..attól hogy nincs tünet, a nyúlós minden családban minden mézben ott van, csak különböző mértékben.

A saját termékek családonkénti visszaetetése lehetne az egyedüli járható út, különben átadod a többinek is az esetleges magasabb szintü fertözést, kvázi "cseppfertőzől", node ki gyúr lepényt családonként elkülönitve?...
A keretekben meg nem virágpor marad, hanem annak feldolgozott valtozata_nem mindegy!
Ez nem megoszlott vélemények kérdése, hanem tény.
Eredményes méhészkedést!
Üdv: K.



Erre az oldalra teljesen véletlen léptem fel,
itt le írnak számtalan módját fajtáját a lepénynek,és
sokban szerepel a méz,és virág por is :)

http://www.meheszet.netii.net/etetesrecept.html

Egyébként kíváncsi lennék rá,hogy egyáltalán van e arról tapasztalat,vagy akármi bizonyíték arra,hogy a vissza etetett méz miatt alakult ki a nyúlós?
Mert tény hogy egyik kaptárról terjedhet a betegség a többire.
Más külömben meg eszembe jutott az is,hogy pergetéskor simán keverednek a mézes keretek a családoknál,semmivel nem másabb az hogy pergetéskor a keretek ide oda,egyik családtól a másikig kerülnek illetve a között hogy lepénybe bele gyúrom a kipergetett mézemet.
De ha nem így van, javíts ki nyugodtan :)

Eszembe jutott az is, hogy kinek jó az hogy ne etesse vissza az ember a mézet,vagy virágport? Simán csak kizárólag azoknak aki a gabona darálékot(virágpor pótlókat) arany áron árulják,hatalmas haszonnal :) Mert ha meg nézzük,akkor bármelyik gabona fajta ára mennyi,és mennyi a virágpor pótló ára.Hát van rajta zsíros haszon :) Mert azért lássuk be,hogy nagy részben ezek gabonából vannak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.03.15. 21:50 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.01.07. 19:43
Hozzászólások: 35
Tartózkodási hely: Debrecen
Mortimer írta:
Nándi, itt vannak leírva tapasztalatok, aztán vagy elhiszi az ember, vagy nem.
http://hu.feedbee.eu/tapasztalatok.php



Köszi.

Egy részét régebben olvastam. ;)


Másrészt azért igazad van,vagy el hiszi az ember,vagy nem,mert nekik nyílván érdekük szépeket írni,és elfogultság sincs kizárva. :)
Épp ezért jó a saját,vagy más méhész gyakorlati tapasztalata itt fórumon.

Minden esetre van elég sok Fedbeem még tavaly őszről,azzal meg csinálom hogy az állomány egy harmadának adok fedbeet, és meg osztom itt,saját tapasztalatomat. :) Hátha valakinek hasznos lesz.

Addig is ha valakinek van konkrét tapasztalata azt is várom.


További szép hétvégét.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.03.15. 19:14 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Nándi, itt vannak leírva tapasztalatok, aztán vagy elhiszi az ember, vagy nem.
http://hu.feedbee.eu/tapasztalatok.php


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.03.15. 19:08 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.01.07. 19:43
Hozzászólások: 35
Tartózkodási hely: Debrecen
Veszti1982 írta:
A mi gyúrt lepényünk receptje: 15 családra elegendő mennyiség, 0,5 kg/csomagokban
4,5 dl izocukor
3,2 kg Feedbee
3,5 kg porcukor
1 evőkanál Apibiovit
0,4 kg sörélesző
1 evőkanál méhpatika

A második körön vagyunk túl és elmondhatom, hogy nagyon szépen elhordják, pontosabban azok a családok amelyek 6 vagy annál több NB kereten vannak, a gyenge családok csak kóstolgatják.
Nem szemetelik el, mert a kaptárszemétben elenyésző a lehullott mennyiség. A gyenge családok is inkább meghagyják.
A legjobb a tavaly behordott és feldolgozott méhkenyér, de ha ez nem elegendő akkor jöhetnek a pótmegoldások, mint amit felvázoltam.






Köszi.

Azt szeretném kérdezni,hogy mindíg az egész állománynak adsz? csak azért kérdezem,hogy valamilyen módon mérhető e,hogy lepénnyel,és lepény nélkül van e külmbség a családok fejlődésében?
Vagy van e valakinek konkrét tapasztalata arról,hogy mi a külömbség fedbees lepény,és lepény nélküli családok fejlődéséről?

Sajnos erre felé ősszel nagyon kevés a virágpor a méhcsalád számhoz képest.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.03.15. 15:35 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
A mi gyúrt lepényünk receptje: 15 családra elegendő mennyiség, 0,5 kg/csomagokban
4,5 dl izocukor
3,2 kg Feedbee
3,5 kg porcukor
1 evőkanál Apibiovit
0,4 kg sörélesző
1 evőkanál méhpatika

A második körön vagyunk túl és elmondhatom, hogy nagyon szépen elhordják, pontosabban azok a családok amelyek 6 vagy annál több NB kereten vannak, a gyenge családok csak kóstolgatják.
Nem szemetelik el, mert a kaptárszemétben elenyésző a lehullott mennyiség. A gyenge családok is inkább meghagyják.
A legjobb a tavaly behordott és feldolgozott méhkenyér, de ha ez nem elegendő akkor jöhetnek a pótmegoldások, mint amit felvázoltam.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2014.03.15. 15:08 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.01.07. 19:43
Hozzászólások: 35
Tartózkodási hely: Debrecen
Veszti1982 írta:
Nagyon javaslom, hogy hallgasd meg Hegedűs Dénes előadását a nyúlósról, és minden kivilágosodik.
Vannak olyan családok amelyek fertőződtek az amerikai költésrothadás spóráival, de a tapasztalatlan méhész még nem ismeri fel a tüneteket, és jó szokása szerint egy fekvő NB rendszerben kipörgeti még a fias kereteket is. Egy kereten milliárdos nagyságrendben lehet a baktérium spórája, amit a pergető szép egyenletes mennyiségben eloszt kipörgetett mézben, ami visszaetetve meghozza az állománynak az Armageddon-t.
A virágpornál is hasonló a helyzet. Nem az egészséges családok termékével van a gond, hanem a fertőzöttekével. Az is lehet, hogy megúszod a manővert, és szépen fejlődnek a családok, de nem jó kockáztatni, ill. túl nagy a tét



Köszi.

Meg hallgatom.

Viszont nagyon el kanyarodtott a beszélgetés az eredeti kérdésemtől :)
Ez a fórum a méhek etetésére van,de valahogy mindenki a nyúlóst ragadta ki a kérdésből :)
Nem gond,csak akkor beszéljünk az eredeti kérdés másik részéről is.

A be tett lepényeket biztosan meg is eszik a méhek,vagy ki hordhatják?
Illletve az is kérdés,hogy ha nem virágpor,akkor milyen pótló van ami jó is?
érdemes e bármit is be tenni,aminek van valóban jótékony hatása a családokra?
Én fedbeet is tettem be,de csak azt ették meg,amelyiknek nagyon nagy volt a cukor tartalma,szinte csekély mértékü volt maga a fedbbee.
Kérdés az is,hogy bármilyen méhektől idegen anyag,mint például ezek a gabona darálékok amiket arany árában adnak,valóban hasznosak e?mert valahol régi hozzá szólásban olvastam hogy talán még rosszabb volt az illetőnek azon családjai amik fedbeet kaptak.

Köszönöm az épitőjellegü hozzászólásodat. :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4306 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 87  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.