Pontos idő: 2024.03.28. 11:59

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17402 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108 ... 349  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.30. 19:26 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.06.29. 15:49
Hozzászólások: 3
A másik probléma hogy reggel (sejtésem szerint) míg harmat van kb 9-10 körül mennek, majd alig repülnek,du 15 óra körül újra megindulnak mintha rajoznának.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.30. 19:11 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.06.29. 15:49
Hozzászólások: 3
A 17 év alatt nem volt ilyen probléma.Nem vándorlok,de mindig jó volt.Az elmúlt 3 évem ilyen rossz.A csapadékra gondolok én is hisz nincs harmat,mivel keveset esik az eső.Azért köszi.Most virágzik a napraforgó,2-3 ültetés különböző turnusban virágzik.Ez az első turnus,hétvégén pergettünk volna és semmi.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.30. 19:06 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.03.13. 12:06
Hozzászólások: 332
Tartózkodási hely: Pest megye, Tápiószecső
Maci50!

Van virágzó, nektárt adó kultúra körötted Hevesben?
Felétek már virágzik a napra?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.30. 19:00 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.12.22. 17:05
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Nógrád Megye
Kedves maci50 !

Te 17 éve méhészkedsz és nem tudod mi lehet a baj én 9 éve de sok tanácsot nem tudok adni neked.
Én 3 okra tudok gondolni:
1. a napraforgó ha az van most körülötted nem mézelő fajta
2. sok a fiasításod így ez által kevés a kijáró méhed
3. a csapadék hiánya

Én ezekre tudnák tippelni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.30. 18:33 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.06.29. 15:49
Hozzászólások: 3
Üdv mindenkinek! Nem tudom jól teszem e fel a kérdést, most csatlakoztam. Olvastam mehesz13 (2014.06.29-én) kiírt kérdését, ugyan az a problémám mint neki. Tele van a kaptár méhecskével fiasítás szuper,méz egy nulla, ami benne van. Tavaszra 70 családból 35 családom maradt. Körbe vagyok véve egy vállalkozóval akinek mindenhol körülöttem gyümölcsöse van. Nem számít neki hogy reggel,délben vagy este van,ő akkor permetezik mikor kedve van.Biztos hogy a permetezés végett csökkent meg tavasszal a családok létszáma. Most hogy már a maradék megerősödött,lehetne hordani és nincs semmi? Adjatok légyszi tanácsot mi lehet az ok?JÁRT MÉG VALAKI ÍGY HOGY NINCS MÉZE PEDIG TUDNÁNAK HORDANI! :( JA ÉS ÍGY MÉG NEM JÁRTUNK PEDIG 17 ÉVE MÉHÉSZKEDÜNK :evil:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.30. 15:17 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
ha8rd írta:
Én ezt akarom kipróbálni, nem kell félj hogy kigyullad vagy elalszik a papírcsík.


Laci! Az étolajos-taktikos papírcsíkra gondoltam.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.30. 15:04 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.04.10. 12:21
Hozzászólások: 12
Tartózkodási hely: Baranya, Hosszúhetény
sajtkukac írta:
Én már egyébként /egyébként mások is/ tökéletesen össze vagyok zavarodva, hogy most mi a jó a méheknek, merre kéne elindulni.
Az amitráz perizin méreg... Ha a csak oxálsav sem jó akkor mégis mi a fenével lehetne úgy védekezni az atkák ellen, hogy a méhek is boldogan éljenek míg meg nem halnak?


Mindenképpen kell védekezni, és bármilyen módot választasz, nem lesznek tőle boldogok a méhek. A rovarirtóval mérgezünk. Az illóolajjal tönkre tesszük a család mikroklímáját. A savval leperzseljük a méheket. Fiasítás elvétellel legyengítjük a családokat. Egyik sem jó, de ezeket a módszereket kombinálva és megfelelő időben alkalmazva kevesebb kárt okozunk a méheknek a beavatkozásokkal. A kezelések idejét és módját a méhcsalád életciklusához és a termelési lehetőséghez kell igazítani. A beavatkozások száma pedig a fertőzöttség mértékétől függ, de természetesen van egy minimum, amit feltétlenül el kell végezni, akkor is ha látszólag nincs atka a családban.

Az én atkavédekezési stratégiám nagyon egyszerű, de eddig bevált, és úgy gondolom nem terhelem a méheket felesleges kezelésekkel. Július végétől 3 naponta 6 alkalommal füstölök Varidollal, egyszerre az egész állományt. Augusztus második felében már kialakítom a telelőfészket, és ide koncentrálom a telelőélelmet, ezzel amennyire lehet lecsökkentem a petézésre alkalmas lépfelületet. Mindent elkövetek annak érdekében, hogy az anyák minél hamarabb leálljanak a fiasítással. A fiasításmentes időszakban oxálsavval csurgatok. Ezzel minimálisra csökkentem az áttelelő atkák számát. Tavasszal arra törekszem, hogy a méhek szervezetét a lehető legkevésbé terheljem. Erősen szűkítek és takarok. Lepényt és szirupot nem etetek, hacsak nem áll fenn az éhezés veszélye, bár jól előkészített NB fészekben ez nem jellemző. Tavasszal az első herefiasítást kivillázom és megszámolom benne az atkát. Családonként 200-300 sejtet szoktam átnézni. Atkát még sosem találtam. Akácra 6 keretre korlátozom az anyát, ez is féken tartja az atkát. Akác után optimával (thymolos készítmény) serkentek és amikor az anya kiterjeszti a fiasítást, akkor elveszek 1-2 fedett fiasításos lépet (atkástól) és ezekből szaporítok. A szaporulathoz bölcsőt adok, mire az anya bepárzik már kikeltek méhek, és velük együtt az atkák. Ilyenkor lehet egyet csurgatni vagy füstölni.

Ez a módszer nekem tökéletesen bevált, DE! Állóméhészetem van, jó tavaszi legelőm van, akácom van, hársam van és utána semmi, csak amit nem kaszáltak le a közmunkások. Körülöttem jól kezelt állományok vannak. Nincs miért idevándorolni, ezért nem importálnak ide atkát sem. Ezeket a szempontokat mind figyelembe kell venni az atka védekezési stratégia kidolgozásánál. Az ad-hoc jellegű atkakezelés szerintem semmit sem ér, többet árt vele a méhész mint amennyi haszna van. A baj az, hogy nemcsak magának, hanem a környezetének is árt vele. Amikor azt hallom, hogy termelési időben a termelő családon sorozatkezelést végeznek, akkor örülök igazán, hogy a saját mézemet fogyaszthatom.

_________________
NB18 alsó kijárós meleg építményű fekvő kaptár


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.30. 14:07 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.04.10. 12:21
Hozzászólások: 12
Tartózkodási hely: Baranya, Hosszúhetény
ha8rd írta:
Én ezt akarom kipróbálni, nem kell félj hogy kigyullad vagy elalszik a papírcsík.


Tavaly vettem egy ilyen készüléket. Nem vált be. A kezelés úgy nézett ki nálam, hogy este elkészítettem a Varidolos papírcsíkokat, majd másnap hajnalban mentem kezelni a méheket:
- Soron következő kaptár elé odaáll,
- méretre vágott szivacs darabbal kijáró betöm,
- papírcsíkot betölt és meggyújt,
- csövet bedug a szivacs alatt
- ventilátort elindít
- 50-60 másodpercet vár, amíg elég a papírcsík
- eszköz kihúz,
- pernye darabokat kiütöget.

Az egész művelet másfél percet vesz igénybe családonként. Szerintem ez túl hosszú idő, már egy 20-30 családos méhészetben is necces, hogy nem érsz a végére, mire nyitni kellene a kijárót az első kezelt családnál (mert ugye a kaptárt fél óráig zárva kell tartani). Meg amúgy sem túl kellemes érzés egy füstölgő rovarirtós csík felett állni, még akkor sem, ha maszkot visel az ember.

Két éve sokkal hatékonyabban csináltam. Kerítés vezérdrótból vágtam egy 50 cm körüli darabot és U alakban összehajtottam. A végére ráerősítettem egy kis darab fém szúnyoghálót, amit úgy hajtogattam össze, mintha egy kis zseb lenne. Ebből a "szerszámból" készítettem annyit, ahány családom volt. Este elkészítettem a csíkokat és elhelyeztem a szúnyoghálós zsebben. Reggel irány a méhes:

- Soron következő kaptár elé odaáll,
- papír két végén meggyújt,
- eszköz a kijárón bedug,
- kijáró becsuk.

Az egész folyamat nem tart tovább 10-15 másodpercnél családonként. A papírcsík nem alszik el, mert a háló miatt alulról is kap levegőt (úgy kell megcsinálni!). A méheket sem égeti meg, mert felül is van szúnyogháló (a Varrojet-be mindig bemászott 1-2 méh, akit aztán ledarált a ventilátor).

Az első családnál megnézed mennyi az idő, és ahhoz képest fél óra múlva ugyan abban sorrendben ki kell nyitni a kijárókat és kivenni a szerszámot. Ilyenkor ellenőrizni is tudod, hogy leégett-e a papír.

Az idén ismét így fogom csinálni, nyugdíjba küldöm a Varrojet-et.

_________________
NB18 alsó kijárós meleg építményű fekvő kaptár


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.30. 13:23 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.05.16. 21:03
Hozzászólások: 298
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Pont a napokban gondolkodtam rajta Hegedűs doki mondta, ahogy Fibula is írta, hogy ha az ember meglát egy atkát a méh hátán akkor abban a családban 1000 atka van.
Létezik-e olyan történet, hogy nincs atka abban a családban ám megpillantom az atkát a méhecske hátán, de az éppen hozta be valahonnan a zsúfolt méhlegelőről?
Erre az esetre találták ki a tartós hordozót, de az viszont ha folyamatosan jelen van a kaptárban akkor folyamatosan pusztítom vele a méheimet is. akkor mi ilyenkor a helyes eljárás?
A méhész meg csak füstölög :geek:

Én már egyébként /egyébként mások is/ tökéletesen össze vagyok zavarodva, hogy most mi a jó a méheknek, merre kéne elindulni.
Az amitráz perizin méreg... Ha a csak oxálsav sem jó akkor mégis mi a fenével lehetne úgy védekezni az atkák ellen, hogy a méhek is boldogan éljenek míg meg nem halnak?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.30. 13:18 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.18. 08:53
Hozzászólások: 267
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Én ezt akarom kipróbálni, nem kell félj hogy kigyullad vagy elalszik a papírcsík.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Dadant Blatt+1/2 hízlalt méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.30. 11:55 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Nem tudom miért van még mindig ez a nagy füstimádat, mikor a papírcsík használata hatékonyabb is, és a méhész egészségére is kevésbé ártalmas.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.30. 11:37 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.06.06. 18:15
Hozzászólások: 507
Tartózkodási hely: Veszprém megye
adamez írta:
proficica írta:
Megjelentek a szárnyatlan méhek, lépenként 2-4 db, a kaptár előtt is lehet látni, kaptáranként 1-2 db-ot. Junius 4 óta3 naponta füstölök.


Talán abba kéne hagyni a füstölést. Ha jól számolom már legalább 9 alkalommal füstöltél. 6 füstölés lefed egy teljes fedett fias ciklust, vagyis elméletileg(!) lenulláztad az atkákat, ezért nincs értelme tovább folytatni. Hacsak persze nem akarod a méheket is lenullázni. A füstöléssel rovarirtó szert juttatunk be a kaptárba, ami a méhek szervezetére is káros, attól függetlenül, hogy -a megfelelő módon alkalmazva- nem pusztulnak el tőle. Az már más kérdés, hogy miért pont termelési időben végez valaki sorozatkezelést, hát még 9 alkalommal...


Mormolj el egy pár Miatyánkat a sok füst miatt . Aztán ha tavasszal össze lesznek piszkítva a kereteid akkor már tudhatod hogy a sok füsttől Nosemásak lettek a családok.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.30. 11:31 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.04.10. 12:21
Hozzászólások: 12
Tartózkodási hely: Baranya, Hosszúhetény
proficica írta:
Megjelentek a szárnyatlan méhek, lépenként 2-4 db, a kaptár előtt is lehet látni, kaptáranként 1-2 db-ot. Junius 4 óta3 naponta füstölök.


Talán abba kéne hagyni a füstölést. Ha jól számolom már legalább 9 alkalommal füstöltél. 6 füstölés lefed egy teljes fedett fias ciklust, vagyis elméletileg(!) lenulláztad az atkákat, ezért nincs értelme tovább folytatni. Hacsak persze nem akarod a méheket is lenullázni. A füstöléssel rovarirtó szert juttatunk be a kaptárba, ami a méhek szervezetére is káros, attól függetlenül, hogy -a megfelelő módon alkalmazva- nem pusztulnak el tőle. Az már más kérdés, hogy miért pont termelési időben végez valaki sorozatkezelést, hát még 9 alkalommal...

_________________
NB18 alsó kijárós meleg építményű fekvő kaptár


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.30. 07:58 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Ha annyival nem is, de 100-al igen. Én eddig úgy tapasztaltam.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.30. 07:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.11.23. 09:10
Hozzászólások: 302
Nekem azt tanították, hogy, ha a méhen atkát látok akkor már baj van. Egy látott atka ezer látatlannal ér fel....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.30. 06:24 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.02. 23:02
Hozzászólások: 293
A méheken egy darab atkát nem látok.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.30. 01:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.02. 23:02
Hozzászólások: 293
Megjelentek a szárnyatlan méhek, lépenként 2-4 db, a kaptár előtt is lehet látni, kaptáranként 1-2 db-ot. Junius 4 óta3 naponta füstölök. A repcekor erősen mászkáltak, ez azóta majdnem megszünt . A segitségeteket kérem. mit csináljak, én virusra gondolok.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.29. 15:19 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.27. 22:01
Hozzászólások: 12
Mehesz13, így jártam a levendulával. Annyi, hogy a zümik inkább a vaddohányra jártak.

:o A levendula méhlegelőnek van írva a szakirodalomban. A levendulával van baj, vagy a méhekkel....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.29. 06:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.09.01. 11:19
Hozzászólások: 97
üdv mindenkinek

Akác után (ami nem nagyon volt) elvittem a méheimet vaddohányra. Rengeteg volt belőle. Mondom itt jó hordás lesz. Hát nem volt, sőt etetnem kellett, semmit nem hordtak. Mostanra napraforgó fele kb kinyílt és csak 1-2 száll ki be. Olyan mintha nem lenne kijáró méhem!!! Jol látom? Mit tegyek? Virágport hord itt ott egy kis nektár, de azt meg is eszik. A családok jók, fiasitás anya létszám mindnél van.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.29. 04:49 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2012.07.19. 16:00
Hozzászólások: 883
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar, annak is a legszéle
Adamez válasza rendben van. De a kérdező 13 családot kezel és 5 párzott anyát venne. Nekem így jött ki a 18.



H.apci.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.28. 22:40 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.03.20. 01:43
Hozzászólások: 493
Tartózkodási hely: Sz- Sz- Bereg--Hodász
H.apci!
Azt hiszem félre értetted.
" (adamez) akkor két családot még július első felében is különösebb kockázat nélkül készíthetsz." tehát összesen 15 re gondolt.

_________________
*****
"Aki sajnálja a pénzt a tudás megszerzésére, az nem számol a tudatlanság költségeivel." (TONK Emil)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.28. 20:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2012.07.19. 16:00
Hozzászólások: 883
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar, annak is a legszéle
Bitang erősnek kell lennie annak a 13 családnak, hogy érdemes legyen belőle 18-at csinálni. 18 gyenge fele annyit sem ér, mint 13 erős. A méhész matek már csak ilyen. De megcsinálni meg lehet, ha tényleg erősek, talán még érdemes is, bár az anyásítás nem mindig egyszerű dolog. (én még nem próbáltam)



H.apci.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.28. 20:09 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.11.21. 08:12
Hozzászólások: 3
Tartózkodási hely: Pest megye
Kovács Balázs Zsolt írta:
Szerbusztok!
Lenne egy kérdésem amiben segítségre lenne szükségem, jelenleg 13 családot kezelek. Szeretném a családjaim számát gyarapítani, úgy gondoltam vásárolok 5 db párzott anyát, és az erős családok megosztását elvégzem. Kérdésem nincs ehhez már késő?
Üdv: Balázs

Szerintem meg lehet próbálni nyugodtan, még két hónapjuk van, hogy megerősödjenek a télre, nekünk sok június végén indított családunk áttelel rendben. Egyszerűbb, ha az újakat a régiek helyére teszed, az öreg méhek felhozzák őket, ha az anya folyamatosan petézik nem gond, ehhez folyamatosan etetned kell, lassan vontatottan.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.27. 13:05 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.04.10. 12:21
Hozzászólások: 12
Tartózkodási hely: Baranya, Hosszúhetény
Kovács Balázs Zsolt írta:
Jelenleg 13 családot kezelek. Szeretném a családjaim számát gyarapítani, úgy gondoltam vásárolok 5 db párzott anyát, és az erős családok megosztását elvégzem. Kérdésem nincs ehhez már késő?


Ilyen mérvű megosztáshoz már késő van, de ha a méhcsaládjaidban legalább 6-7 NB kereten kiterjedt fiasítás van, akkor két családot még július első felében is különösebb kockázat nélkül készíthetsz. Egy új család létrehozásához vegyél el 6 családtól 1-1 táblás (NB!) fedett fias keretet és helyezd léphordó ládába (előtte az anyát meg kell keresni és azon a lépen amin találtad át kell rakni egy külön léphordó ládába, nehogy elvedd a fiasítással együtt). A 3 erősebbtől rázz hozzájuk 1-1 keret fiatal népet nyitott fiasításos lépről. A ládát csukd le, de hagyj rajta egy kis nyílást, hogy az öreg méhek haza tudjanak repülni. Időnként füstölj be a ládába, hogy ezzel is siettesd az öreg méhek hazatérését. Néhány óra elteltével, bő füstölés mellett átrakhatod őket a végleges kaptárjukba, kiegészítve 2 jó mézes-virágporos léppel és az etetőt is már most érdemes berakni. A kijárót kockacukor méretűre szűkítsd le. Ha már megvan az anya, akkor szoktatósra állított zárkában beakaszthatod két fias lép közé. A kis családot minden nap etesd meg fél liter cukorsziruppal. Az anya elfogadását 3 nap múlva célszerű ellenőrizni. Ha nyugodtan sétálnak a méhek a zárkán, netán munkáslépet húznak a zárka alatt, akkor kirágósra állíthatod a zárkát. Ha kapaszkodnak a zárkába, próbálják támadni az anyát, akkor nézd át a fias lépeket, mert lehet hogy volt valahol nyílt fiasítás amire bölcsőt húztak. A bölcsőket le kell rombolni és várni megint 3 napot és ismét ellenőrizni. Kirágósra állított zárka esetében várj egy hetet, és utána ellenőrizd, hogy petézik-e már az anya. A serkentés folyamatosan menjen egész júliusban. Ha így csinálod, akkor két szép családdal bővítheted a méhészetedet még az idén. Én már kétszer is alkalmaztam ezt a módszert, és nem bántam meg. Nem én találtam ki, Faluba Zoltán "Mit, hogyan miért a méhészetben" című könyvében olvastam.

Sok sikert!

_________________
NB18 alsó kijárós meleg építményű fekvő kaptár


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.27. 06:53 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.09.18. 10:09
Hozzászólások: 296
Tartózkodási hely: St.Moravica[szerbia]
Lehet hogy el-el csipnek egy par mehet,nem tudom.....

De tavaji evben azt vettem eszre hogy kint a mehesben az arrajaro fecskeket egy csapat meh kergette,egy kicsit furcsalottam is.....

De lehet hogy rasszista meheim voltak akik nemcsiptek a fecskeket :lol:

_________________
facebook.com/NagyAttilamehesz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.26. 20:48 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.03.15. 21:19
Hozzászólások: 357
Jano2013 írta:
Rengeteg fecske van mehes felett ,nem fogyaszt fullànkos rovart vagy lehet hogy mégis

de ezért remélem nem bántja őket.jár Nekik is valami.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.26. 20:32 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Szerinted minek vannak ott?? Terülj, terülj asztalkám van nekik


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.26. 19:42 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.09.22. 12:22
Hozzászólások: 700
Tartózkodási hely: Nagykanizsa
Rengeteg fecske van mehes felett ,nem fogyaszt fullànkos rovart vagy lehet hogy mégis

_________________
Ha gyorsan akarsz menni, menj egyedül! Ha messzire akarsz jutni, menj együtt másokkal!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.26. 17:06 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.01. 20:18
Hozzászólások: 22
Köszönöm. Akkor ez az év már nem fog szaporításról szolni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.26. 16:38 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Szia!

Hallottam már ilyen szaporítási módról egy méhésztől, de annak már nincsenek méhei. Pedig esküdött rá. Az akác előtt készült rajok normál évben törzscsaláddá fejlődnek naprára, de már a selyemfű elején készítettekből is csak anyatartalék lesz. A napraforgó készítettek meg szerintem nullák, plusz legyengíted azt a néhány erős családot is. A családokat mostanra nem osztani, hanem szükség esetén egyesíteni vagy erősíteni kell. A kevesebb néha több!

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.26. 15:56 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.02.01. 20:18
Hozzászólások: 22
Szerbusztok!
Lenne egy kérdésem amiben segítségre lenne szükségem, jelenleg 13 családot kezelek. Szeretném a családjaim számát gyarapítani, úgy gondoltam vásárolok 5 db párzott anyát, és az erős családok megosztását elvégzem. Kérdésem nincs ehhez már késő?
Üdv: Balázs


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.23. 20:31 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.01.22. 13:37
Hozzászólások: 243
"házi" méz árakat tudtok mondani ?

Akác, Repce, Selyemfű...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.23. 14:13 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.27. 22:01
Hozzászólások: 12
Ismerem a nyári orgonát; erről szívesen gyűjtenek a méhecskék? Vagy amolyan "Ha nincs ló, jó a szamár is." féle növény? Majd kell magasításnak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.22. 23:32 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
(nyári orgona)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.22. 23:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Ez viszont ma népszerű volt a nektár fogyasztók közt:


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.22. 21:53 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.27. 22:01
Hozzászólások: 12
Az én tapasztalatom is az, hogy a bodzát messziről kerülik, még virágporért sem szállnak rá, ha nem muszáj. Viszont a levendula sem kell nekik, pedig a szakirodalom szerint nagyon jó méhlegelő. A papagáj virág volt a sztár, a levendulás mellett. Vagy nemesített a virág, és azért nem kell, vagy nem tudom, de illata sincs.--- én sem szedtem egy csokorral sem. A papagáj virágra még mindig sokan járnak.

A mászkáló méhekre én azt gondoltam stresszesek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.21. 21:43 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Idővel csökken az aromája, frissen a legerősebb.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.21. 20:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.17. 22:05
Hozzászólások: 167
Tartózkodási hely: Baden Württenberg, Németország
Jandasz köszönöm, igen én is csak ízesített mézet találtam az interneten.
Elkerülik?
Akkor az nem lehet a forrás.

Viszont bálványfa az igen.

Propolisz, köszönöm!
Biztos vagyok benne, hogy ez a megoldás!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.20. 23:29 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Ha muskotályos jellegű íze van, és található elvirágzott bálványfa a környéken, akkor az a legvalószínűbb forrása.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.20. 22:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.03.20. 01:43
Hozzászólások: 493
Tartózkodási hely: Sz- Sz- Bereg--Hodász
:) A bodzát messziről kerülik,hogy mért, azt nem tudom.De hallottam már bodza virággal ízesített mézről.

_________________
*****
"Aki sajnálja a pénzt a tudás megszerzésére, az nem számol a tudatlanság költségeivel." (TONK Emil)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.20. 21:24 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.17. 22:05
Hozzászólások: 167
Tartózkodási hely: Baden Württenberg, Németország
Sziasztok!

A környékemen most virágzik a bodza.
Pár napja vettem el mézet aminek íze és illata is erősen bodzás.
Nagyon kellemes.

Próbáltam rákeresni, de csak "mű"-mézet és aromás mézet találtam.
Valaki hallott már bodza mézről?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.20. 13:18 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.19. 09:49
Hozzászólások: 86
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun Bugacpusztaháza
Kedves Bogaras!

Nagyon köszönöm a választ! :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.20. 04:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Pusztakert írta:
Ez most jó, vagy rossz hír? Nekem vannak párzatlan anyáim családban, illetve van 2 családom, amiben most van bölcsőhúzás. Én nálam nem figyeltem meg hereűzést még.


Kinek jó, kinek rossz. A család amely űzi a heréket, elégedett az anyával és nem kívánatosak a herék a családban. A párzásra kirepülő anyáknak meg tök mindegy hogy van-e here a családban vagy sem , mert a szabadban van elég here a levegőben és be fog párzani. A here vándor jószág, ha egyik helyről kizavarják bekéretőzik másik családhoz ahol szívesebben látják. Nálam is már sok család zavarja ki őket, ennek ellenére van bőven, pedig én erősen írtottam a here fiasítást.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.19. 22:13 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.07. 20:10
Hozzászólások: 422
Tartózkodási hely: Sopron
Gesztenyén már bő egy hete üzik, meg is lepödtem, kicsit korainak tünik

_________________
Belizár


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.19. 21:12 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.03.09. 11:27
Hozzászólások: 298
Tartózkodási hely: Heves megye
Ezek után lehet, hogy meggondolja. Majd küldök neki párzatlan anyát. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.19. 14:12 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
A szép szomszéd anya "heréje" lehet, hogy nem lenne felhőtlenül boldog, bár ez nem mindenkinél jelent feltétlenül visszatartó erőt. Ennek ellenére azért óva inteném a szomszédos, biológiai késztetésüknek ellenállni képtelen "heréket", hogy ha a "házi here" nem is tiltakozna nyomatékosan (mondjuk vadászpuskával nyomatékosítva vélt birtokosi érveit), egyéb veszélyek is felmerülhetnek. Én úgy olvastam, hogy a herék párzókészüléke a párzás alkalmával általában bennszakad... Érdemes mérlegelni...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.19. 14:03 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
Ne "Molesztáld"! :mrgreen: :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.19. 12:23 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.03.09. 11:27
Hozzászólások: 298
Tartózkodási hely: Heves megye
"én a szomszéd anyát nagyon bepárzanám"
A heréje vajon örülne neki? :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.19. 12:15 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.03.09. 11:27
Hozzászólások: 298
Tartózkodási hely: Heves megye
Pusztakert írta:
Bizonyára. Csak azt nem tudom, hogy akkor mi fogja pároztatni az anyát?

Marad arra elegendő here ne félj. Megoldják ők ezt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.06.19. 11:37 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.03.15. 21:19
Hozzászólások: 357
Pusztakert írta:
Bizonyára. Csak azt nem tudom, hogy akkor mi fogja pároztatni az anyát?

én a szomszéd anyát nagyon bepárzanám :D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17402 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108 ... 349  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: fenyob valamint 24 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.