Pontos idő: 2024.03.28. 22:57

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17403 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106 ... 349  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.11. 20:11 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Romeoo!
Nekem kb. 1 literes tálkáim voltak. Ehhez szétvágtam egy másfél literes ásványvizes palackot olyan nagyra, mint a menekülőtér, hogy beférjen alá. Ahol elvágtam, ott egy helyen egy kb 1 cm magas, ék alakú vágást ejtettem. Álló helyzetben megtöltöttem vízzel, majd ráfordítottam az etetőtálba. Annyi víz folyt ki belőle, amennyit az ék alak engedett, utána nem kapott levegőt, így több nem folyt ki. Ekkor megtöltöttem az etetőtálat cukorral, és még annyi vizet öntöttem rá, hogy a cukor teljesen átnedvesedjen. A tetejére én polifoam matracból( 1 cm vastag) szabtam ki úszót, hogy a méhek ne fulladjanak bele. Az ásványvizes palack helyét körbe kivágtam, az úszó széle egészen a tál széléig ért, és inkább középen vágtam bele 1 cm széles csíkokat, ahonnan a méhek szívni tudták a szirupot. Kb 1 kg cukor ment a tálkába, és ez a nagyságú palack annyi vizet tartalmazott, ami a feloldódott szirup leszívása után ismételten annyi vizet engedett ki, ami már kellően nedvessé tette a cukrot. Ezzel a módszerrel nem maradt cukor az etetőben, csak egyszer kellett feltölteni. A tálka kb. öt centi magas, az először feltöltött cukor és víz után az 1 cm magasságú beeresztő nyílás elég volt ahhoz, hogy átnedvesítse a maradék cukrot. Kísérletezni kell, hogy adott edényhez, milyen magas legyen a nyílás.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.11. 20:04 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.22. 18:32
Hozzászólások: 343
Tartózkodási hely: Vas Megye
romeoo írta:
Etetni nem mindig este tudok ez nem lehet a gond ? Van mikor délelött van mikor kora délután



Amit te állítasz csak akkor igaz ha zümi szürcsivel etetsz!

_________________
Ervin
1/2 NB
http://meheszetifotok.5mp.eu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.11. 18:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.11.08. 15:33
Hozzászólások: 409
Tartózkodási hely: Sz.Sz.B.M.
Sziasztok A méheknek már a betelelésre kellene készülniük rendszerint. De itt sajnos még semmi nyoma a készülödésnek az összehuzodásnak. A családok sora eresztik a rajokat. nem kicsiket. Atka ellen kezelve voltak hullás 0-35db az első kezelésnél. A kaptárban méz van, betegségnek nyoma sincsen. A minap is egy 5-6 keretes raj huzottel a nővéremék kertje fölött. Néhány családban még látok válto bölcsött nagyon gondolkodom rajta, hogy mit csináljak. A bölcsök leszedése vagy a régi anyát nyomjamel.

_________________
1/2nb rakodó


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.11. 11:58 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.06.23. 19:35
Hozzászólások: 54
Tartózkodási hely: Nagykanizsa
Szia Cerena ?
Kérdezhetem ezt az autómata etetést hogy működik ?Nekem felül egy virágalátét van etetönek fa látétfával bele ide öntöm a cukrot, rá a vízet.Valamennyi méh igy is belepusztul


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.11. 05:20 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
Szervusz Bükk!
Ezt kipróbálom én is.
Az általad írt mennyiségnél nem kell attól tartani, hogy az etetett cukor bekerül a kipörgetendő mézbe?
Ezt a csekély mennyiséget felélik?
Augusztusban is ezzel a módszerrel etetsz, vagy akkor már sziruposan?
Üdv: Attila


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.10. 20:47 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
Rendszeresen etetek száraz cukorral nyáron hordási szünetekben.
1kg cukorra kb. 1/2 liter hideg vizet öntök,ezt 3 nap alatt bedolgozzák,utána újabb adag ha kell.
Serkentésre,kondíció fenntartására jó,szép táblás fiasítást eredményez.
Amikor külső hordás van otthagyják az etetőben,aztán napraforgó végén-jelezve hogy vége a hordásnak-ismét
nekilátnak a cukoroldásnak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.10. 19:53 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.24. 10:46
Hozzászólások: 419
Tartózkodási hely: Fejér megye
1 kg kristálycukor, önts egy kis vizet rá, nem felönteni, max fél dl.
Elhordják gyorsan, ha meg gyengébb és megmarad, akkor sem gond.
Tény, hogy jobban koptatja a méheket, a kemény cukor feloldása, mint
a szirupnál, de serkentésre egyszerűbb jóval és 2-3 naponta elég pótolni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.10. 19:29 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Én etettem valamikor kristálycukros-felöntős módszerrel nappal, soha nem volt belőle baj. Sőt alkalmaztam ezt automatizált módon is, vagyis nem kellett állandóan felöntögetni vízzel, mert azt a rendszer maga pótolta, amikor leszívták róla a már feloldott cukrot tartalmazó vizet. Ugyanígy nincs gond a légfékes etetéssel. Ott azért a kezdetben kicsepegő szirup okoz némi örömrepülést, de az abbamarad a vákuum kialakulása után. Ezért inkább elő szoktam csepegtetni (5 literesek a vödrök), amikor kialakul a vákuum, akkor rakom a keretek fölé. Igaz így a mozdulás hatására némi levegőt szív be a vödör, ami kezdeti csepegést okoz, de semmi gond nincs vele a nappali etetésnél. A kutatás csak a nyílt szirupos etetésnél van. Olyan módszerrel én már méhészkedni sem tudnék.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.10. 19:04 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.10.05. 19:32
Hozzászólások: 212
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Zacskóval etetek nappal.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.10. 18:27 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Arthur írta:
Kedves Arisztaiosz !

Az hogy nincs örömrepülés ez szerintem nem valós .Habár én a szirupos etetésről beszélek de hordástalan időszakban szerintem nincs különbség.
a család mindenképpen felzúdul ha ilyenkor élelemhez jut. Elég ha kint marad 1 keret vagy szirupos vödör.
Etetés előtt szép csend honol a méhesben etetés közben mire eljutok a 10-15-ik családhoz ahol kezdtem ott már zömével kint vannak és repülnek össze vissza. Sőt etetés végére bejönnek egészen a házhoz és a teraszon kutatnak keresgetnek kint a kertben pedig hatalmas zúgás.


Ezért etetünk éjszaka. ;)

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.10. 18:26 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2012.07.19. 16:00
Hozzászólások: 883
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar, annak is a legszéle
Nem tudom... Én 07.15. óta folyamatosan serkentek külső pipás etetővel, 3 naponta töltöm tele a félliteres kólás flakonokat, amin 1db 2mm-es luk van. Az elkészített szirupot 2l-es flakonokban viszem a méhekhez, ott az üres 0.5l-es flakont kiveszem, teletöltöm, és visszateszem. Sem reggel, sem kora délután nem okoz semmiféle különösebb problémát. Az igaz, hogy mivel sokat szaporítottam (megdupláztam az állományt) a családok 7-9 NB kereten vannak 4-6 keret fiasítással. A kijárók le vannak szűkítve, de csak ennyi. Meg még az is hozzátartozik a teljes igazsághoz, hogy biztosan kellett lennie külső nektárforrásnak is, mert nem hiszem, hogy a 3 naponkénti fél liter sziruptól lett a keretekben 10cm-es fedett mézkoszorú.



H.apci.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.10. 16:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Arthur!

Miként írja, sziruppal és szakaszosan etet. Én sem a saját kútfőmből merítettem az információt, lévén soha nem etettem "szárazon" kristálycukorral. Azt, hogy a kristálycukorral történő etetés nyomán nem kutatnak a méhek, Zsidei Barnabás "Méhészeti ismeretek" c. könyvének XXIV. fejezetében (A méhek táplálkozása és etetése), a 316-317.oldalon olvastam. Ott azt írja a szerző: "Aszályos nyarakon, hordástalan tanyákon, ha a méhész nem tud rendszeresen kiutazni a méheihez, hogy legalább kétnaponként szörppel etessen, akkor a méhek száma megcsappan, a petézés lecsökken , olykor meg is szűnik. Ezt a kedvezőtlen folyamatot megállíthatjuk kristálycukor beadásával. "
Nem idézném a teljes fejezetet, de a szerző a 317. oldalon a száraz etetés előnyeinek felsorolása folyamán a d, pontban az alábbiak szerint vélekedik: "hordástalan időben biztonságos. Nem vált ki örömtáncot, nincs rablás, kutatás alkalmazásakor."

Ha ennek alapján -megjelölve, hogy nem saját tapasztalat birtokában, hanem irodalmi források nyomán vélekedek így- idéztem a neves szakírót, azzal azt hiszem, nem vezettem félre senkit, csakúgy, mint ahogy ama kijelentéssel sem én hazudtam, hogy serkentésre javasolják csak e módszert, készletadó takarmányozásra nem. E kijelentés idézése során is hivatkoztam a szerzőkre, most pontosan megadom a forrásokat: Zsidei előbb idézett könyve, valamint Faluba Zoltán "Mit, hogyan, miért a méhészetben? c. könyve...

Nos, én ezeket írtam, mindenféle saját száraz-etetéses tapasztalat nélkül. Ha önnek e módszerrel kapcsolatban fenntartásai vannak, arról nem én tehetek, de e serkentési módról nálam tapasztaltabb szakírók véleményét idéztem, nem szándékozván félrevezetni a nagyérdeműt... Ha ön mégis kételkedik, olvassa el az idézett munkákat, s ha továbbra is szkeptikus lenne, s szeretné megtudni az igazat, esetleg próbálja ki a módszert. Javasolják, hogy kizárólag serkentés céljából, a téli élelemkészletezésre ne, bár azt sem merném bátran kijelenteni, hogy a "száraz" módszer sokkal jobban igénybe venné a méheket, mint a szirupos etetés... Egyébként ilyenkor -mint írják- nem árt bőségesen itatni, bár a méhek nem vízzel "oldják" a kristálycukrot sem...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.10. 14:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.12.22. 17:05
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Nógrád Megye
Kedves Arisztaiosz !

Az hogy nincs örömrepülés ez szerintem nem valós .Habár én a szirupos etetésről beszélek de hordástalan időszakban szerintem nincs különbség.
a család mindenképpen felzúdul ha ilyenkor élelemhez jut. Elég ha kint marad 1 keret vagy szirupos vödör.
Etetés előtt szép csend honol a méhesben etetés közben mire eljutok a 10-15-ik családhoz ahol kezdtem ott már zömével kint vannak és repülnek össze vissza. Sőt etetés végére bejönnek egészen a házhoz és a teraszon kutatnak keresgetnek kint a kertben pedig hatalmas zúgás.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.10. 13:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
A kristálycukros etetés az irodalom szerint hordástalan időszakban sem vált ki örömrepülést, nyomában nincs kutatás, rablás. A kérdező Romeoo pedig azt írta, "szárazon etet" (kristálycukor, leöntve vízzel, következő alkalommal ismét csak vizet kapnak). Zsidei, Faluba szerint serkentésre alkalmas e módszer, készletadó etetésre nem, állítólag nagyon igénybe veszi a méheket...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.10. 11:59 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Most még a 7-8 óra is korai!

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.10. 11:25 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.12.22. 17:05
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Nógrád Megye
Nagyon bátor vagy a délelötti etetéssel.
Én este 7-8 között szoktam és akkor is iszonyatosan megindulnak, megmaradni a közelben sapka nélkül nem lehet és a kaptár sor előtt is némi harc folyik.
Nálad mi lehet akkor napközben :shock:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.10. 07:42 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.03.15. 21:19
Hozzászólások: 357
romeoo írta:
Etetni nem mindig este tudok ez nem lehet a gond ? Van mikor délelött van mikor kora délután

szerencse hogy nem a közelemben tartasz méheket. OMG


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.09. 23:03 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Eszedbe se jusson! Szét fogják rabolni egymást!

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.09. 19:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.06.23. 19:35
Hozzászólások: 54
Tartózkodási hely: Nagykanizsa
Etetni nem mindig este tudok ez nem lehet a gond ? Van mikor délelött van mikor kora délután


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.08. 20:39 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.09.18. 21:17
Hozzászólások: 40
Tartózkodási hely: Erdőkertes
romeoo írta:
A méheimhez ha odamegyek már 5-10 méternél megjelenik egy két igazoltató méh, ha közöttük mozgok pár perc után körülöttem 30-40 méh probálkozok a letámadással. Nem tudom ,hogy az hogy szárazon ettetem eddig cukor vizzel leöntve,másnap megint leöntve. ez miatt vagy más miatt ilyen bolondok ?

Általában az etetett méhek nyugodtabbak, ezért nem hinném, hogy köze volna a dolgoz. Nekem volt olyan agresszív családom ami hasonló tüneteket produkált, itt csak az anyacsere tud segíteni. Persze ezek családok a legrosszabb anya elfogadók, ezért nagy körültekintéssel járj el. Másik lehetőség, hogy folyamatosan zavarja valami családokat, pl. darázs, szomszédos kiéheztettet méhészet. Másrészről időjárás és bizonyos virágok jöhetnek még képbe.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.08. 12:22 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.07.20. 13:44
Hozzászólások: 11
Tartózkodási hely: Szavanna
Tisztelt hollosa, köszönöm a gyors választ,nagy segítség ez nekem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.08. 09:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.03.15. 21:19
Hozzászólások: 357
romeoo írta:
A méheimhez ha odamegyek már 5-10 méternél megjelenik egy két igazoltató méh, ha közöttük mozgok pár perc után körülöttem 30-40 méh probálkozok a letámadással. Nem tudom ,hogy az hogy szárazon ettetem eddig cukor vizzel leöntve,másnap megint leöntve. ez miatt vagy más miatt ilyen bolondok ?

ne Menj oda. Nem szeretnek!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.08. 05:40 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.06.23. 19:35
Hozzászólások: 54
Tartózkodási hely: Nagykanizsa
A méheimhez ha odamegyek már 5-10 méternél megjelenik egy két igazoltató méh, ha közöttük mozgok pár perc után körülöttem 30-40 méh probálkozok a letámadással. Nem tudom ,hogy az hogy szárazon ettetem eddig cukor vizzel leöntve,másnap megint leöntve. ez miatt vagy más miatt ilyen bolondok ?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.08. 05:04 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Talán jobb lenne átvinni a témát az atka topicba. Oda írok néhány sort.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.07. 22:44 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
tsanyi írta:
Nem kell, hogy osszad a nézeteim.
Ami az én nézetem, az mindössze annyi, hogy atka hullás függvényében kell kezelni, hogy lehető legkevesebb szer jusson a mézbe.
Ezt tartom.

A kezelések számát és időtartamát inkább nézd meg a monitoring összefoglalókban.
Ha már a furettót írod. 11 kezelés ~93%, a késóbbi évben 7 kezelés vagy 10%-al gyengébb eredmény.
Apivar mint régi bevált tartós hordozójú amitrázos szer. A felhasználási útmutató 6 hetet ír, gondolom nem véletlenül.
Ezekből számomra az jön le, hogy a fedett fias időszak egyszeri átfedése kevés.


1-2 vagy pár éve is már, hogy feszegetjük az amitráz rezisztencia kérdését is.
Kiindulva ugye abból, hogy valamikor a kilencvenes években elég volt a füstöléssel egy 12 napos ciklust átfedni, és eleinte még úgy, hogy 4 naponta háromszor. Aztán már 3 naponta négyszer. Manapság meg látjuk mi van...
Ja... arról nem beszélve, hogy csak szeptemberben kezdtünk védekezni. Söpörni lehetett az atkát a fenékdeszkán. A családok mégis túlélték.
Szóval az utóbbi időben már hajlamos vagyok azt gondolni, hogy nem is föltétlen amitráz rezisztencia van itt, és azért kell hosszabb ideig védekezni vele, bár ez is megérne egy misét, hanem azt hiszem sokkal kevesebb atka is nagyobb bajt csinál (a vírusokkal, új típusú nosemával karöltve) mint anno a több.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.07. 19:59 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.11.12. 18:40
Hozzászólások: 110
Tartózkodási hely: Szatymaz
Sziasztok,

Köszöntem mindenkinek a hozzászólását,az atkakezelésről!:)
Én sokat tanultam a pro és kontrából is!:)

_________________
Tamaskó József (1897-1968)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.07. 17:53 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Nem kell, hogy osszad a nézeteim.
Ami az én nézetem, az mindössze annyi, hogy atka hullás függvényében kell kezelni, hogy lehető legkevesebb szer jusson a mézbe.
Ezt tartom.

A kezelések számát és időtartamát inkább nézd meg a monitoring összefoglalókban.
Ha már a furettót írod. 11 kezelés ~93%, a késóbbi évben 7 kezelés vagy 10%-al gyengébb eredmény.
Apivar mint régi bevált tartós hordozójú amitrázos szer. A felhasználási útmutató 6 hetet ír, gondolom nem véletlenül.
Ezekből számomra az jön le, hogy a fedett fias időszak egyszeri átfedése kevés.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.07. 13:31 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
tsanyi nem osztom a nézetedet. Ha van 500 atkám a kaptárban és jól kezelek akkor lejön a 6-7 furettózással ami ugye bőven átfedi a fedett fias időszakot, ha 1000 van akkor 12-14 kezelés kell? Nem a kezelések számától függ a potyogás. A megfelelő időben és megfelelő dózisban a megfelelően elvégzett irtás utáni maradék elégséges ahhoz hogy egy téli kezeléssel az együtt élhető szintet elérjük.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.07. 13:23 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.08.27. 10:05
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Felső-Bácska
Tisztelt TANYASI! iTT találsz választ a kérdésedre:
viewtopic.php?f=3&t=351


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.07. 13:02 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.07.20. 13:44
Hozzászólások: 11
Tartózkodási hely: Szavanna
Tisztelt Méhészek.
Érdeklődni szeretnék,hogy napraforgó mézen teleltethetem e a méheket,Válaszukat előre is köszönöm,


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.07. 09:02 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Bogaras.

-Ha megnézed a régebbi monitoring vizsgálatok leírását, ott a papírcsíkot 5 héten keresztül alkalmazták, erre vonatkoznak a hatékonyságára adott 90% feletti értékek. 3-4 hét esetén ez alacsonyabb lehet.
- Valóban a kezelés végére megmaradt atkaszám számít, de ha 300 potyog akkor a maradék is több lehet.
-Termelési időszakban, nem csak vegyszeres kezelések vannak, a herefias tördelés is gyérít ......

Az atkaszámot figyelni kell és ehhez igazítani a kezelések idejét, számát.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.07. 05:42 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Felmerül bennem már évek óta egy kérdés.
Ha az utolsó méz elvétele után amitrázt használva (papircsikos vagy lámpabeles hordozó esetleg furetto) a megfelelő dózisban az alkalmazás módjához. Megfelelő ideig ami 3 esetleg 4 hétig mint már egyre többen teszik és fiasmentes időben utána perizinnel csurgatva a családokat. Miért kell aggódni vagy év közben a mézhez keverni mérget, év közbeni kezelésekkel. Többször megjegyeztem, hogy az atkát ki írtani nem lehet, az atkaszámot kell olyan szintre csökkenteni ezzel a két kezeléssel , hogy együtt lehessen élni velük. Tavasztól őszig a méheknek kell meg birkózni velük és képesek is rá, legalábbis eddig.
Az atka kényes jószág, ha elszúrjuk a technológiát esetlegesen az emlegetett rezisztencia léphet fel, ha túl sok mérget használunk a mézünket mérgezzük. Bíznunk kell abban , hogy a méheink képesek a tisztogatásukkal az alacsony atka számot fenntartani, illetve aki nagyon aggódik az év közben az tegyen próbálkozásokat arra , hogy az atka szaporodási ciklusát megzavarja, csináljon a családoknál fiasmentes időszakot. (A hogyant ne kérdezze senki, gondolkozni kell) Mindig minden családban van atka, teljesen mindegy hogy a kezelések alatt 50 vagy 300 potyog, a végén életben maradt atka a lényeg. Ahol sok potyog ott csak az a kérdés, hogy dúsult fel, hol szedtem össze. Nem az a gondolkodás tárgya hogy milyen vegyszereket juttassak még be. A megfelelő kezelő anyag adott, a megfelelő technológiák is. Csupán az elvégzendő feladatot, feladatokat kell jól , időben elvégezni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.07. 04:16 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2009.02.15. 07:26
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Kaposvár
Szervusz tsanyi!

Jól írod - fertőzöttség esetén. És tűzoltó felvetése is igaz, mennyi potyogott, mert függvénye a további kezelésnek. ÉN' az általánost írtam. Nagyon helyfüggő egyébként. Nálam most ment le egy sorozat, s mivel nincsenek higiénikus aljdeszkáim, így még nem tudtam megnézni a hatást az időjárás miatt. Tavalyról bent felejtettem egy pár helyen fél keretet, amit kiépíteni tettem be a nagyok közé és arra húztak egy jó nagy szakállat, ami aztán herével volt tele. Kivilláztam és egyetlen egy atkát nem találtam. A tavalyi tavasz óta legalább is nálam, igencsak mérsékelt jelenlétet mutat (hála Istennek) az atka, még kaptárokra lebontva is. Ezért írtam, hogy igencsak függ a helytől és azon belül a körzeten belül található méhsűrűségtől is.

_________________
A természet nem szegi meg törvényét, csak az ember!
Nem a világ rossz, hanem az ember teszi azzá!
__________________________
torzo52 (Győző)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.07. 01:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.02. 23:02
Hozzászólások: 293
Egy család kijárójában a méhek furcsán állnak, remegnek van köztük 4-5 teljesen fekete, hulla a kaptár előtt egy sincs.Tanácsot kérek mi lehet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.06. 22:16 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
torzo52 írta:
Szervusz tibsz86!

3X7 napot, azaz 21 napot kell átfednie a csíkoknak, de ha most füstőltél, akkor felesleges mérgezni őket.

Sajnos ez így a gyakorlatban nem állja meg a helyét.
Az atkáknak jobban kedvező években, pl az idei, fertőzött család esetén, ennek kétszerese a kívánatos.
Szerintem.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.06. 20:33 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Mennyi atka potyogott?

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.06. 16:49 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2009.02.15. 07:26
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Kaposvár
Szervusz tibsz86!

3X7 napot, azaz 21 napot kell átfednie a csíkoknak, de ha most füstőltél, akkor felesleges mérgezni őket.

_________________
A természet nem szegi meg törvényét, csak az ember!
Nem a világ rossz, hanem az ember teszi azzá!
__________________________
torzo52 (Győző)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.06. 16:27 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.11.12. 18:40
Hozzászólások: 110
Tartózkodási hely: Szatymaz
Sziasztok,

Arról szeretnék érdeklődni,hogy szerintetek érdemes-e betenni lámpabeles amitrázos csíkot a családokhoz mindezt azután,hogy kaptak egy amitrázos sorozatfüstölést vagy mivel mind a kettőnek ugyan az a hatóanyaga csak más a bejuttatása így nem igazán hatásos.Illetve azt kérdezném attól aki már használt lámpabelet,hogy a lápabélnek meddig kell bent lennie, egyik ismerősöm 10 napot mond a másik 5-naponta cserét...:)

Köszi a választ!
Üdv:Tibi

_________________
Tamaskó József (1897-1968)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.04. 18:55 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
proficica írta:
2013-as nyár napraforgó 27 tábla-3km-en belül összterület kb 500 ha, aterületen 130 méhcsalád. 3-szor pergettem átlag 65 kg. a harmadik augusztus végén-19 kg-az utolsó pergetés kb fele volt napra a többi nemtudom honnan, de nem sötétbarna színű.Idén 1 km -re voltam a tavalyi helytől napra 23 -24 tábla megközelitőleg ugyanannyi terület. egyszer pergettem-20 kg-a területen 150 méhscalád volt. A sötétbarna mézzel előszór 2008-ban találkoztam , 2 naprapergetés után12 -15 kg val jöttem haza . Még közelítőleg se volt ennyi eső amikor a sötét mézet hordták, virágot nem láttam határban - valószínű levéltetű- idén egy sejt barna méz nincs a kaptárban pedig van tetű rengeteg. Várom az észrevételeket . tippeket.


A sötétbarna méz napraforgó mézharmata. Nem kell hozzá tetű. Gyönyörűre nőnek rajta a családok, aztán a legerősebbek télen tönkre is mennek/ mehetnek. Szóval szerintem inkább átok mint áldás.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.03. 06:14 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Tavaly tavasszal-nyáron nálunk pont jókor kapta a napraforgó az esőket, amikor fejlődésben volt. Idén volt egy forró száraz periódus június elején. Ennek ellenére az elején egész jól adta a nektárt, de aztán megállt a hordás. Mondjuk röpkörzetemben majdnem egyszerre virágzott minden tábla.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.03. 00:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.02. 23:02
Hozzászólások: 293
2013-as nyár napraforgó 27 tábla-3km-en belül összterület kb 500 ha, aterületen 130 méhcsalád. 3-szor pergettem átlag 65 kg. a harmadik augusztus végén-19 kg-az utolsó pergetés kb fele volt napra a többi nemtudom honnan, de nem sötétbarna színű.Idén 1 km -re voltam a tavalyi helytől napra 23 -24 tábla megközelitőleg ugyanannyi terület. egyszer pergettem-20 kg-a területen 150 méhscalád volt. A sötétbarna mézzel előszór 2008-ban találkoztam , 2 naprapergetés után12 -15 kg val jöttem haza . Még közelítőleg se volt ennyi eső amikor a sötét mézet hordták, virágot nem láttam határban - valószínű levéltetű- idén egy sejt barna méz nincs a kaptárban pedig van tetű rengeteg. Várom az észrevételeket . tippeket.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.02. 21:32 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Hát őzből azért kevesebb van .....
Csatolmány:
elefant_zalaegerszeg.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.02. 20:58 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
Vannak...
Őz a kertem végében, Pécsen.
Volt idő, amikor a vaddisznók is gyakori vendégek voltak.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.02. 15:44 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.03.15. 21:19
Hozzászólások: 357
Vagy költözz be a városba ott nincsenek őzek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.01. 21:13 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.01.15. 18:51
Hozzászólások: 114
KORNITOL ROT a GRUBE forgalmazza olajszerü folyadék, karókon rongydarebokkal kell körberakni a területet és utána rácsurgatni a rongyokra . Gyomorforgató a szaga, lehet hogy a méheket is elüzi :? ?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.01. 21:04 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.01.10. 15:43
Hozzászólások: 198
Tartózkodási hely: Dombóvár
Az itatást probáld megoldani másképpen vagy itató mellé tegyél az emlitett szoptatos bébi kakis pelenkából egy adagot.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.01. 20:55 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.24. 10:46
Hozzászólások: 419
Tartózkodási hely: Fejér megye
Pelenkával körbe kell tenni, időnként cserélni, olcsó is, jó is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.08.01. 13:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.13. 17:35
Hozzászólások: 81
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Ha tudsz szerezni merkaptánt (gázszagosító),(gázüzemű autó szűrőjéből), azt tedd egy injekciós-fecskendőbe, a tűt is tedd rá,hogy lassan párologjon. Tuti szer, a vadgazdálkodók is ezt használják, csak sajnos nem szabad forgalmú szer, nehéz beszerezni. Ez közbe változhatott, már 10 éve nem vagyok vadőr.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.07.31. 22:30 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.02.09. 19:13
Hozzászólások: 392
speti írta:
Tegnap 14-30-kor egy szarvas fel rúgott két kaptáramat.Valószínű hogy meg csipkedték és azért vadult meg.
Egyre több a vad a méhes körül.Van valakinek valami ötlete ,tapasztalata, hogy hogyan tartsam távol a méhestől a vadakat???


Villanypásztor jó más állat és ember állat ellen is! keress privátban gyártom őket, és vannak kiegészítőim is hozzá.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.07.31. 12:51 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Nekem úgy néz ki a haj harisnyában bevált, de cserélni kell időközönként. Mondjuk én főleg ősszel és télen használom.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17403 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106 ... 349  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: dodo valamint 38 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.