Pontos idő: 2024.03.28. 13:52

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17402 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100 ... 349  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.10. 22:19 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Ma érkezett vissza a füstölőm a gyártótól,ami az 5. füstölés után tönkre ment. :merg

Egyébként hihetetlen,milyen selejt dolgokat árulnak sokan,legyen az füstölő, kaptár, keret, méhészruha.... és ami még bosszantóbb,hogy ezek országos hírű eladók.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.10. 21:45 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Tomi írta:
Holnap még 19 fok. Szerintetek érdemes lenne még ilyenkor amitrázzal füstölni,vagy már veszélyes?

A hétvégén még meg lehetett (volna) csinálni. Én most már nem tenném. Hűvös lesz a hajnal.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.10. 21:44 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
abrakazabra írta:
tűzoltó: Nem veled akartam kötözködni, kizárólag szakmai szempontból érdekel a kérdés. Én úgy feltételezem, hogy amíg a méhek röpködnek és nincsenek fürtbe húzódva (legalább napközben), addig meg tudják magukat védeni. Engem pár napja még a méhestől távolabb is támadtak. Gond szerintem akkor van, ha az egér beköltözése után már olyan hűvösebb idő van, amikor nem tudják kizavarni vagy leölni. De ha valakinek ellenkező tapasztalata van, azt is elfogadom. Én már augusztusban fel szoktam tenni a rácsot a lepke miatt, úgyhogy nálam egér még sosem volt.

Október 22-től az éjszakák már hűvösek voltak. Akkor a méhek már fürtbe húzódtak. (Most megint nincs fürt.) Ha akkor bement egy egér a kaptár hátsó részében már megcsinálta a téli vackát. És tavaszig ki sem jön. A családot meg tönkreteszi. No meg a szaga!
Én a lepke elleni védekezést viszont nem tartom fontosnak. Legfeljebb elvisz egy kiskanál mézet. De általában rajtaveszt ha bepofátlankodik.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.10. 20:21 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Holnap még 19 fok. Szerintetek érdemes lenne még ilyenkor amitrázzal füstölni,vagy már veszélyes?

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.10. 11:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.03.15. 21:19
Hozzászólások: 357
A gyenge családoknál sikeresen képesek megbújni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.10. 08:31 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
tűzoltó: Nem veled akartam kötözködni, kizárólag szakmai szempontból érdekel a kérdés. Én úgy feltételezem, hogy amíg a méhek röpködnek és nincsenek fürtbe húzódva (legalább napközben), addig meg tudják magukat védeni. Engem pár napja még a méhestől távolabb is támadtak. Gond szerintem akkor van, ha az egér beköltözése után már olyan hűvösebb idő van, amikor nem tudják kizavarni vagy leölni. De ha valakinek ellenkező tapasztalata van, azt is elfogadom. Én már augusztusban fel szoktam tenni a rácsot a lepke miatt, úgyhogy nálam egér még sosem volt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.10. 08:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
gondnok: És hagyták nekik a méhek?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.10. 07:04 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.03.15. 21:19
Hozzászólások: 357
Én azt tapasztaltam hogy már Solidago alatt igyekeztek befészkelni magukat az egerek a kaptárakba.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.09. 20:56 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
abrakazabra írta:
Nem a felrakásra reagáltam, hanem arra, hogy át akarod vele nézetni ilyen melegben az összes kaptárját. Nyilvánvalóan fel kell rakni, ez nem kérdés, de fölösleges munkát minek kell csinálni?


Bocsi. Igazad van. Majd tavasszal úgyis megtalálja.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.09. 19:49 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Akkor gyorsan csináld meg.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.09. 19:07 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.02.19. 13:00
Hozzászólások: 305
Tartózkodási hely: Szabolcs Szatmár Bereg
Nálam is hasonló a helyzet, most akartam csinálni a záró kezelést atka ellen, de több családnál is találtam napos petét.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.09. 16:27 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.09.01. 17:59
Hozzászólások: 383
Sajna nálam is 1-2 család járja az itatót...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.09. 15:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
persze


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.09. 15:38 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.06. 18:45
Hozzászólások: 93
Ma?

_________________
Üdvözlettel: Richár


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.09. 15:33 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Újra petét találtam idei anyás családoknál....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.09. 12:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.19. 19:38
Hozzászólások: 365
Hallgatva a tanácsokra ma reggel felraktam a rácsokat. Igaz, a kezem olyan, mint a 10 napja vízbefullad hulla keze, de lehet, hogy megérte. A kezelést zárókezelésnek szántam, de a kisbogár beültetése után lehet, hogy míég egyszer megcsinállom a klezelést.

Üdv. jóska


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.08. 23:54 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Nem a felrakásra reagáltam, hanem arra, hogy át akarod vele nézetni ilyen melegben az összes kaptárját. Nyilvánvalóan fel kell rakni, ez nem kérdés, de fölösleges munkát minek kell csinálni?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.08. 22:05 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Akkor te ne rakd fel.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.08. 21:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Ilyen 20-23 fokos napokon nem sok esélye lenne bent egy egérnek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.08. 20:52 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Nagyon-nagyon elkéstél a ráccsal. Tedd fel és nézd át a családokat hátha elárulják magukat egy-egy fészekkel.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.08. 20:00 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.03.15. 21:19
Hozzászólások: 357
Jóska bá minél hamarébb tegye fel az egérrácsot mert cudar dolgokat képes tenni az egér a telelő fürtben!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.08. 19:14 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Gondolom ez még nem a záró kezelésed volt csak eddig az utolsó. Gyujtasz egy füstölőt és akkor lesz helyed a kijárónál vagy megoldás ha a méhek elött kelsz vagy késő délután mész ki


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.08. 18:38 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.19. 19:38
Hozzászólások: 365
Ma délután kb 2 óra körÜl a méhesben. mint a tavaszi tisztuló repüléskor, olyan élet volt. Péntekem végeztem az utolsó kezelést atka ellen. Az egérrácsokat még nem tudtam felrakni a nagy repülés miatt.

Üdv. Jóska


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.06. 20:56 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
esport írta:
Sziasztok!

Van egy kis problémám. Mivel ma jó idő volt benéztem a lányokhoz. A legerősebb és legjobban hordó családomnál, most a legfelső fiukban 3 db lépet is találtam amin szépen ki volt alakítva az a kifli alakú fedett mézkoszorú, de a lép közepén fedetlen méz van, amin ott dolgoztak a lányok, ez engem egy kicsit megijesztett(mivel elvileg az az élelem nincs beérlelve és ha jól gondolom ilyenkorra már az összes téli élelemnek le kéne fedve lennie?)).
Az etetést szeptember 14- ig befejeztem, családonként 10 kg gyógynövényes cukorsziruppal, 2 l es adagokban elosztva. októberben, mikor belenéztem a kaptárakba, szépen fedett volt minden családnál a lépekben az élelem, egy két kis foltot elvétve, na de nem 3 lépen 3 tenyérnyi részen ... :(,ami októberben nem is volt, vajon honnan hordhatták? (vagy esetleg most jutott volna eszükbe a fészek egy másik pontjáról oda hordani az élelmet?

Üdv!


Pontosan úgy van ahogy gondolod:kimentek a méhek a spájzba vételezni amire szükségük volt.
Így fog ez menni minden hideg hullám utáni meleg időben.
Némi nyitott mézre folyamatosan szükségük van.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.05. 19:24 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Arisztaiosz írta:
Egyébként pedig -miként írtam- felszívódik...

Jól mondom, hogy az atkába ugyanúgy, mint a méhbe a kutikulán keresztül? Ezáltal lehet kontakt. Amúgy ha Boca nem linkeli be, akkor Neked szegeztem volna a kérdést, hogy a növényvédelemben a szerves foszfátészterek miként hatnak. Toxicitás kérdése: először én is meglepődtem azon, hogy egy szerves foszfátészter miért nem toxikus a méhre ? Aztán a hírhedt kumarinszármazéknak tulajdonítottam a dolgot, hogy talán a receptorhoz kötődés más a rovarok és atkák esetében. Ahogyan a más más HQ értékekkel rendelkező neonikkek esetén is vélelmezhető a receptorhoz kötődés különbözősége.. "Az igazság azonban odaát van". Mármint nem az FF-en, hanem a Jó Isten tudja, hogy miért nem, vagy kevésbé toxikus.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.05. 16:36 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Délben kiszaladtam a hétfőn kezelt telephelyre és átnéztem 10 családot sajnos 3 családnál nemhogy fedett, még nyitott fias is volt. Atka hullás 1-5 között. Méheket tüzetesen átnéztem 1 atkás méhet sem találtam ez kicsit megnyugtatott. A telelő fürtöknek se híre se hamva, virágpor és propolisz hordás intenzíven


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.05. 14:15 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.10.18. 10:58
Hozzászólások: 43
Tartózkodási hely: Varese, Észak-Olaszország
Már majdnem teljesen eltűnt a méhészetekből, de más hatóanyagokra rezisztens vonalak miatt újra előkerült.
Sajnos valószínű, hogy a kis kaptárbogár megjelenése miatt több méhész fogja alkalmazni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.05. 12:35 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Nem akartam esmeg belefolyni a vitába, részben azért, mert olyan szakmai nagyságok álláspontját is olvashattuk, mint a dr. Fendriket idéző Nagyernyei Attiláét, másrészt azért, mert ez a terület inkább dr. Csujának való, aki csodálom, hogy még nem harapott rá a témára...

Jómagam Ceranaval, Boca-val és Csalánosival szeretnék egyetérteni, mellesleg véleményem szerint az organofoszfátok esetében közömbös, hogy azt elfogyasztják-e a méhek, avagy nem, a szerves foszforsavészterek mindenképpen felszívódnak a szervezetbe, részben a kutikulán keresztül, de a légzéssel is hasonlóképpen bejutnak a szervezetbe (rovarok esetében a tracheák kutikuláján keresztül). Tudom, hogy az atka elleni védekezés során a méhészek bármilyen mérget hajlandók a méhekre szórni, melyet a szeretett rovarunk még valamelyest képes tolerálni, de tisztában kell lennünk azzal, hogy a kumafosz hatóanyag rendkívül kétélű dolog a védekezésben, hiszen mindenképpen egy rovarölő foszfát-észterről beszélünk.
A szerves foszfátok az acetilkolin-észteráz enzim gátlásával a szinapszisokban megakadályozzák az acetilkolin kapcsolódását a nikotinos és muszkarin receptorokhoz (AChE inhibitorok). A részleteket nem bontanám ki, mert Cerana és aki tanult biológiát, az nélkülem is érti, a többiek pedig sokkal nyugodtabban méhészkednek, ha nem terhelem őket a neurotranszmitterek hatásmechanizmusával, de egyes kutatások fényében akár a CCD egyik fontos előidézőjeként is tekinthetnénk a coumaphos-ra, lévén találtam olyan publikációt, mely a kumafosz (és a neonikotinoidok) szubletális szintjének ilyen lehetséges hatását elemzi. E tanulmány szerint egyébként a kumafosz AChE-inhibitorként inaktív, de a metabolizmus során belőle képződő "kumafosz oxon" metabolit már aktív forma, mely hatékonyan képes gátolni az AChE-t. Felfedezték, hogy ez a metabolit hatékony neuromodulátor a rovaragy gombatestjeiben, az ún. Kenyon-sejtek membránját képes depolarizálni, az eltájolásban, "memóriavesztésben", "tanulóképesség romlásában" tulajdonítanak jelentős szerepet e vegyületeknek. Az is figyelemre méltó, hogy a többféle kolinerg peszticiddel szembeni kitettség fokozott neurotoxikus hatást okozhat, s ez nem csak egyszerű additív hatás. Az is köztudott, hogy lipofil molekulaként akkumulálódik a viaszban, imigyen használata magas expozíciós szintet eredményez a méhcsalád számára.
http://www.nature.com/ncomms/journal/v4 ... s2648.html
Csuja dr. régtől hangoztatja, hogy sokszor többet ártunk az atkagyérítéssel, -irtással, mint használunk, bár hazánkban talán csak nála jutottak el a méhek arra a szintre, hogy megtanultak együtt élni az atkával. Már azok a méhei, melyek életben maradtak... Mindenesetre főszaktudományos főszakértőnk vélelmeitől függetlenül is meggondolandó, hogy milyen peszticidekkel kezeljük méheinket, s bár a magam részéről nem szeretném minősíteni az atkagyérítési állatorvoslási gyakorlatot, de a kumafosz használatát mindenképpen meggondolnám, s csak kizárólag az évi egyszeri kontroll-kezelésre vélem használhatónak, anyanevelési szándékok esetén viszont mindenképpen kihagyandónak látom az atkagyérítésre használt peszticidek palettájáról.
Amúgy az eredeti kérdésre tömören válaszolva: Cerananál a pont, az amerikai gyakorlatban is kontakt szerként használják, szarvasmarhák ektoparazitáinak kontrollálására, s a marhákat fürösztik, permetezik vagy porozzák a kumafosszal, s nem keverik azt a takarmányukhoz. Egyébként pedig -miként írtam- felszívódik...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.05. 07:17 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.05.19. 10:43
Hozzászólások: 1724
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
tsanyi írta:
Amit én belinkeltem a gyártó bayer oldaláról, azt írja: ha adsz némi cukrot hozzá ..........


Igen 1/2 liter vízbe 1 kanál cukor és decemberi felhasználásnál a telelőfürtre alkalmazva.

_________________
A súlytalan aki nem akarja megmondani a "valót" :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.04. 22:58 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Az, hogy nincs lefedve, egyáltalán nem jelenti, hogy nincs beérlelve.
Ha középen van, és fedik a méhek, ne foglalkozz vele.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.04. 22:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
Sziasztok!

Van egy kis problémám. Mivel ma jó idő volt benéztem a lányokhoz. A legerősebb és legjobban hordó családomnál, most a legfelső fiukban 3 db lépet is találtam amin szépen ki volt alakítva az a kifli alakú fedett mézkoszorú, de a lép közepén fedetlen méz van, amin ott dolgoztak a lányok, ez engem egy kicsit megijesztett(mivel elvileg az az élelem nincs beérlelve és ha jól gondolom ilyenkorra már az összes téli élelemnek le kéne fedve lennie?)).
Az etetést szeptember 14- ig befejeztem, családonként 10 kg gyógynövényes cukorsziruppal, 2 l es adagokban elosztva. októberben, mikor belenéztem a kaptárakba, szépen fedett volt minden családnál a lépekben az élelem, egy két kis foltot elvétve, na de nem 3 lépen 3 tenyérnyi részen ... :(,ami októberben nem is volt, vajon honnan hordhatták? (vagy esetleg most jutott volna eszükbe a fészek egy másik pontjáról oda hordani az élelmet? sajnos e család alatt pont nincs higénikus alj, így nem tudom megnézni lehet e viaszmorzsa, de a kaptár előtt nem láttam. Más családnál nincs ilyen tapasztalat.
Szerintetek ezzel a helyzettel mit csináljak? ha jól gondolom lefedni már nem fogják tudni, viszont ez véleményem szerint nem is maradhat így. Tapasztaltabbaktól egy kis segítséget ha kérhetek.

Üdv!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.04. 21:34 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
rotarywings!
Amit én belinkeltem a gyártó bayer oldaláról, azt írja: ha adsz némi cukrot hozzá ..........
Bár én nem beszélek németűl, de úgy tűnik némi cukrot a gyártó is jótékonynak tekint.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.04. 20:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.02.09. 19:13
Hozzászólások: 392
Köszönöm, hogy foglalkoztatok a témával, ezért feszegettem mert én is így gondolom. Mivel a hatóanyag amit a perisin tartalmaz kontakt szer, felesleges édesítéssel azt a méhek tápcsatornájába juttatni minek mérgezzük őket? Egyébként is benyalnak belőle eleget.Ahogy sertepertélnek az atkák érintkeznek a hatóanyaggal az felszívódik náluk aztán remélhetőleg pusztulnak!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.04. 17:33 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Én ezeknek az érveknek megadom magam.
Azt írtam lentebb, amit eddig hallottam, ill olvastam.
Mentségemre legyen mondva, talán ha kétszer használtam eddig perizint, így nem is néztem, gondoltam komolyabban utána a mechanizmusnak, de valóban logikusabbnak a tűnik a ti verziótok.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.04. 10:39 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Én is a kontakt mellett szavaznék. Ugyanis permetezés után 2 órával szinte teljes a hatás. A szájon át történő felvétel és vérszívásra elpusztuláshoz kicsit keveslem ezt az időt. Ráadásul ez tisztán vizes oldat hatására.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.04. 10:23 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.10.18. 10:58
Hozzászólások: 43
Tartózkodási hely: Varese, Észak-Olaszország
A coumaphost főleg kullancs, tetű és legyek irtására használják háziállatokon, fürdetés, porozás útján. A gazdaállat szervezetébe kis mennyiségben felszívodik a szer de igen gyorsan le is bomlik. Ebben az esetben egyértelműen kontakt szer.
Méhek esetében egy kicsit komplikáltabb.
Ha cukorszirupban adjuk, a méhek mindet megeszik de hatóanyag csak 3%-a szívódik fel [1] és az is igen gyorsan lebomlik.
Ha a méhekre csöpögtetjük, a hatóanyag kb negyede kerül a méhek emésztőrendszerébe a többi külsőleg terjed szét a kaptárban (az atkákra is) [2].
Ezek alapján a coumaphost méhészetben is kontakt atkairtónak kellene tekintenünk.

forrás:
[1]http://link.springer.com/article/10.1007/s13592-011-0113-x
[2]http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1365-3032.1992.tb01024.x/abstract


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.04. 09:46 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Vagy mennyire hasznos?
A savas közeget állítólag a nosema se szereti... ;)

Amúgy tényleg nem tudom, amikor le takarítják egymásról, akkor felszívnak-e belőle és mennyit, de egy biztos, ha valahova a keretekre cseppen, azt nem szívják fel.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.04. 09:18 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:59
Hozzászólások: 501
Tartózkodási hely: Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye
csoky írta:
[quote="Tükör"

a BeeVitalt viszont nem szívják fel, hiába van benne cukor.


Az újabb kutatások szerint mégis bekerül a méhek tápcsatornájába az oxálsav, és viszonylag sokáig "14nap" kimutatható csökkenő töménységben a téli méhek szervezetében.[/quote]

Ettől tartottam. :( Ha ennyire édes valami (beevital 1 literben 400g cukor) akkor elég neccesnek gondoltam, hogy ne nyalogassák le egymásról. Cukor nélkül sem vagyok biztos abban, hogy nem nyalogatják le egymásról, mivel ők csak így tudják egymást letisztogatni. Vagy tévedek? Akkor már csak az a kérdés, hogy mennyire káros ez az oxálsavas bélmosás a méheknek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.03. 23:20 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Jó. Bocs!
A Perizin esetében értettem úgy hogy nem "kontakt", azaz értsd: nem úgy hat, hogy szétkenik magukon a méhek.
Általában így használjuk ezt a kifejezést az atka irtásról szóló eszmecserékben. Lehet bonyolítani, de szerintem nem érdemes, mert csak összezavarodunk.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.03. 22:02 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Hát ha nem kontakt szer, akkor miképpen hathat kontakt módon?
Ja és ugyan egyszer már értekeztünk róla: minek a szempontjából mondjuk azt, hogy kontakt? Az atka, vagy a méh aspektusából ?

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.03. 21:44 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
cerana írta:
A tartós hordozón lévő kumafoszt is ? (Check Mite plus).


Ez most hogy jön ide? :shock:
Persze, hogy azt nem szívják fel. :roll:

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.03. 19:37 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
[quote="Tükör"

a BeeVitalt viszont nem szívják fel, hiába van benne cukor.[/quote]

Az újabb kutatások szerint mégis bekerül a méhek tápcsatornájába az oxálsav, és viszonylag sokáig "14nap" kimutatható csökkenő töménységben a téli méhek szervezetében.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.03. 19:29 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Tükör írta:
Nem kontakt szer, hanem fel kell hogy szívják.


A tartós hordozón lévő kumafoszt is ? (Check Mite plus).

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.03. 19:06 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.12.22. 17:05
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Nógrád Megye
Kedves rotarywings !

Én minden évben csurgatok perizinnel amit cukorszirupba keverek el. Ha kell pontos keverési arányt tudok adni.
Csurgatáshoz mindenképpen kéz meleg kell hogy legyen, mert a méhek nem szeretik a hideg zuhanyt.
Azt tudom én is mondani hogy a méhek elfogyasszák és ahogy az atka táplálkozik úgy el is pusztul. Hatásos szer de van egy nagyon nagy hátránya amiért én bosszankodok miatta az pedig az, hogy csurgatás után van minimális méhpusztulás. Sajnos ez a szer hatása ami kb. 1 jó maréknyi bogarat jelent. Jönnek ki és elhullanak ami nem az bent lepotyog. :(

Üdv.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.02. 22:44 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Bayer írta:
Man kann auch etwas Zucker in die Lösung geben, dann wird sie von den Bienen noch besser aufgenommen.

Kevés cukorral ......
http://gesundebienen.bayer.de/html/docu ... winter.pps

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.02. 22:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.02.09. 19:13
Hozzászólások: 392
Igazatok lehet, de azért szkeptikus vagyok továbbra is, mekkora mennyiség jut az atka szervezetébe amikor megszívja a méhecskét? Igen erős ez a szer ha tényleg a keringésből szívott nedv képes megölni az atkát. Az is érdekes még, vajon mennyire táplálkozik az atka ilyenkor? Mert szerintem ők is lelassulnak a hidegebb időben.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.02. 22:18 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
upsz! :oops:

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.02. 21:55 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Az előzőekhez nincs nagyon mit hozzáfűzni nekem se.
Nem kontakt szer, hanem fel kell hogy szívják.

Csak Tűzoltónak mondom, hogy a BeeVitalt viszont nem szívják fel, hiába van benne cukor.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.02. 21:19 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
rotarywings írta:

Azért ezzel kapcsolatban kíváncsi lennék egy "profi" pl Tükör véleményére is. Szerintem a perizin kontakt szer nem gondolom hogy egészséges lenne a méhek tápcsatornájába bejuttatni.


Amíg egy profi ideér megerősítem az előttem szólók véleményét.
A perizin [u]nem[u] kontakt szer. Meg kell , hogy egye a méhecske. (A Mavrik a kontakt, azt vízben kell adni. Meg az oxálsavat is (Kivéve a Bee vitalt mert abban van cukor is.))

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2014.11.02. 21:17 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.05.19. 10:43
Hozzászólások: 1724
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Nagyernyei Attila szerint:
Tisztelt Méhészek!...........
A perzinnel való kezelés utóhatásáról írnék.
Gondolom tudjátok, de nem árt ismételni. Hogy fejti ki hatását a perizin?
A méhekre az előírásnak megfelelően rácsorgatjuk a munkaemulziót. Itt kicsit eltérnék a használati utasítástól.
Ne sima vízzel hígítsátok a perizint. 2/1-es "vékony" cukoroldathoz keverjétek, mert ezt a szert a méheknek el kell fogyasztaniuk. Tehát, akár milyen furcsa meg kell mérgeznünk a méheket. Ez ugyan úgy hat mint a kutyáknál a bolha-kullancs irtó. A kutya vérét megmérgezve, a vérszíváskor mérget is vesz magához a parazita. A méheknél is ez van. A méreg bejut a hemolimfába (méhek vérébe) és az atka mikor megszívja a méhecskét, kampó.
Igen ám, de a gyenge, egyébként is élete utolsó fázisába ért, esetleg atka szívott méh is áldozatul esik. Sajnos ezt nehezen éljük meg, de be kell látnunk, hogy akár melyik ujjunkat harapjuk fáj. A perizinnel való kezelés után, néhány tíz esetleg száz méh elvesztése, természetesnek mondható. Egyébként is nagy a valószínűsége, hogy ezek a méhek vírushordozók, csak a bajt hoznák a méhcsaládra. Gondolataim egy részét megosztottam volt kollégámmal Dr. Fendrik Péterrel, aki megerősítette mostani írásomat, de ő olyan magas szinten adja elő gondolatit, hogy azt méhész nyelvre fordítani nehézkes. Végeredményben, ha a kezelés után láttok némi veszteséget ne ijedjetek meg, sajna ez vele jár.



Gyári előírás:

ADAGOLÁS, ALKALMAZÁSI MÓD(OK) CÉLÁLLAT FAJONKÉNT
Méhkaptárban való alkalmazásra
A Perizin kizárólag a használatra kész munkaemulzió elkészítése után alkalmazható! Jól fejlett, egészséges méhcsaládok esetében kezelésenként 50 ml/család munkaemulzió alkalmazandó. Gyenge családok esetében, amikor is a méhek csak a lépek felét népesítik be, fél adaggal (25 ml/család) kezeljük. Mesterséges, illetve fiatal rajokat 10-25 ml Perizinnel ajánlatos kezelni.
Diagnózis: A varroózis kimutatására egyszeri kezelés elegendő.
Terápia: A varroózis felszámolása céljából 7 napos időközzel kétszer kell kezelni.
9. A HELYES ALKALMAZÁSRA VONATKOZÓ JAVASLAT
A kezelés időtartama:
Diagnózis: A varroózis kimutatására egyszeri kezelés elegendő. A kezelés előtt helyezzünk egy fehér lapot a kaptár aljára. Egy nappal később ellenőrizzük a lapon, hogy található-e rajta elpusztult varroa atka. Terápia: A varroózis felszámolása céljából 7 napos időközzel kétszer kell kezelni. Az egy méhészethez tartozó összes családot egyidejűleg kell kezelni.
A fedett fiasítás meglétekor abban az atkák túlélnek, így ebben az időszakban kétszeri kezelés
nem elegendő. A kezelést célszerű a külön forgalmazott Perizin adagoló készlettel elvégezni.
A munkaemulziót úgy állítjuk elő, hogy a szükséges mennyiségű Perizint az adagoló készlethez tartozó műanyag flakonba öntjük és vízzel elegyítjük (1/b kép).
10 ml Perizint (egy üveg tartalmát) 500 ml-re hígítjuk fel, vagyis 1 ml-ből 50 ml munkaemulzió készítendő (1/a kép).
Ezt követően a Perizin készlet adagoló részét, a toldalékcsövet és a hegyet összeállítjuk (2.
kép), majd szorosan a műanyag flakonra csavarjuk (3.kép).
Végül a munkaemulziót jól összerázzuk. Egy család kezeléséhez elegendő munkaemulziót
(lásd adagolás) a flakon megnyomásával az adagolóba juttatjuk (4. kép) és egyenletesen a
léputcák mentén a méhekre csepegtetjük (5. kép). A kezelést a hordási időn kívül, illetve tavasszal, legkésőbb 6 héttel a hordási időszak megkezdése előtt kell elvégezni, a kezelendő méhcsaládoknak megközelítően fiasítás mentesnek kell lenniük A munkaemulziót tárolni nem szabad, kezelés előtt mindig frissen kell elkészíteni!
A kezeléskor a munkaemulzió hőmérséklete ne legyen 25°C-nál alacsonyabb. Minden
elfoglalt léputcát kezelni kell.
http://bayerfarm.hu/static/uploads/2012 ... dat_hu.pdf



Gyári előírás szerint vízzel kell emulzióz készíteni és azzal kell locsolni. Hazudnék ha azt mondanám, hogy nem hallottam volna már a cukros elkészítését de én a gyári ajánlást szoktam alkalmazni. Gondolom meg van az oka, hogy miért így találták ki.
Talán Arisztaiosz tud ebben szakszerűen segíteni.

_________________
A súlytalan aki nem akarja megmondani a "valót" :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17402 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100 ... 349  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 25 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.