Pontos idő: 2024.03.28. 14:12

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 826 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.07.09. 11:42 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Múlt héten láttam ezt a növényt köztéren ültetve, a méhek nektárt gyűjtöttek róla. Hétköznapi növény lehet, de nem ismerem. Méhek nagyon járták!


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.07.09. 11:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
zsolee írta:
Sziasztok! Korábban olvastam a kínai császárfával kapcsolatban, miszerint nem telepíthető ültetvényként, most úgy tűnik változott a helyzet. Egy hibrid változatát (oxyfa) telepítik ültetvényként itthon is, sőt az erre épülő program magyar ötlet. Az oxyfa virágzásáról nem igen írnak, de lehet csak nem olvastam át elég alaposan.
Itt a link: http://oxytree.com/hu/


Nem tudom, miért nem használja a keresőt? Idén, február végén belinkeltem a hazai álláspontot a császárfákkal kapcsolatban. Higgye el, van rálátásom a dologra. A reklámszövegek elfelejtik megemlíteni, hogy a növény C4-es asszimilációs típusú, nektárját -az akácmézhez nagyobb arányban keveredve- a laboratóriumok képesek kiszűrni.
Arról sem regélnek a forgalmazók, hogy a fajok, hibridek sokkal magasabb vízigényűek, mint amit nálunk természetes úton biztosítani lehetne. Gyakorlatilag 1000 mm feletti csapadékigénnyel lép fel. Miután magam is telepítettem pár darabot, tisztában vagyok azzal, hogy intenzív öntözés nélkül a növekedési erélyében, gyorsaságában rejlő potenciális lehetőségeket kihasználni nem képes. Vízállást, pangó vizet, magas talajvizet viszont nem tűr, attól gyökere elpusztul.
Díszfaként telepíthető, de sem erdészeti, sem energetikai célból nem rendelkezik telepítési engedéllyel egyik faj vagy klón sem. Kicsit visszakeresve (keresőszavak: Paulownia, császárfa, stb.) látható, hogy többször is beszélgettünk már róla, értékeltem már ebben a témában is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.07.09. 10:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Már méhészvásárokon is árulják a császárfát.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.07.09. 09:25 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.03.09. 11:27
Hozzászólások: 298
Tartózkodási hely: Heves megye
Szia!

Olvass arról is és erről is.http://www.civilkontroll.com/felhaborit ... hek-ellen/
Véleményem szerint ha az európai unión múlna csak, úgy biztosan kiírtaná Magyarországon az összes akác erdőt. Sajnos jó néhányan kaptak támogatást az akác kiírtására és éltek is vele már hazánkban. Valószínű sokan megmosolyognak kijelentésemért de ha éhen halnék sem tenném. Nem tudni, hogy fog e olyan gyorsan növekedni ez az OXY-fa mint az akác de majd kiderül. Valaki vagy valakik ebben óriási pénz gyarapodást látnak és az érdek az nagy úr.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.07.09. 09:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
A munkahelyemen ültettek 400 tövet, és csak annyi vele a bajom, hogy az akáccal egy időben virágzik, hatalmas virágzata van, és nem emeli az akácméz minőségét.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.07.09. 08:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.16. 14:05
Hozzászólások: 62
Tartózkodási hely: Fejér megye
Sziasztok! Korábban olvastam a kínai császárfával kapcsolatban, miszerint nem telepíthető ültetvényként, most úgy tűnik változott a helyzet. Egy hibrid változatát (oxyfa) telepítik ültetvényként itthon is, sőt az erre épülő program magyar ötlet. Az oxyfa virágzásáról nem igen írnak, de lehet csak nem olvastam át elég alaposan.
Itt a link: http://oxytree.com/hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.02.27. 17:20 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.09.18. 10:09
Hozzászólások: 296
Tartózkodási hely: St.Moravica[szerbia]
Igen erdekes......

Mindenesetre koszonom a valaszt.

A lila es a sarga akacot ismerem-jobban mondva lattamm- Emezt meg marmint ami a "judasfat" illeti,majd elvallik hogy hogyan halad a novesben stb.

_________________
facebook.com/NagyAttilamehesz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.02.27. 16:20 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Köszönöm! Valójában tényleg kúszónövény az amire én gondoltam.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.02.27. 14:44 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Nem egészen egy növényről beszélnek. A lila akác a glicinia, böcsületes néven Wisteria sinensis , egy kúszócserje, a hazai kertekben rajta kívül találkozhatunk még két másik rokon fajjal, a W. floribunda-val és a W. frutescens-szel is. Az első kettő japán származású, az utóbbi amerikai. A kerti változatairól írtam már itt is, méhészeti értékük jelentéktelen, nálam a Xylocopa violacea és a poszméhek járják tömegesen.

A sárga "akác" viszont megint más nemzetségbe tartozik, ha hallgat a nevére, akkor a Laburnum nemzetségnévre hallgat. Nálunk a dél-európai és ny-ázsiai fajok, illetve a hibridjeik fordulnak elő a kertekben, a Laburnum anagyroides, magyarul közönséges aranyeső, a L. alpinum és a kettő hibridje, a L. x watereri.

Az eddig említett nemzetségek a pillangósvirágúakhoz soroltatnak, a júdásfa (Cercis) viszont egy rokon családba, a lepényfafélékébe (Caesalpiniaceae) tartozik a közeli rokon lepényfával (Gleditsia) és a vasfával (Gymnocladus) együtt.

A Klubon elhangzott róla egy csomó ostobaság. Korántsem gyors növekedésű, viszont rendkívül dekoratívak idősebb korban. Igazán nem fák, hanem méretes bokorfák. A közönséges júdásfa (Cercis siliquastrum) D-Európában, Ny-ázsiában honos, a C canadensis (amerikai júdásfa) nevének megfelelően é-amerikai. Nem ismerem méhészeti értéküket, s bár aránylag gyakorta ültetik őket kertekbe, közparkokba, a mennyiségük nem akkora, hogy méhészeti szempontból jelentőséggel bírhatnának.
Csatolmány:
Cercis siliquastrum.jpg
Csatolmány:
Laburnum x watereri.jpg
Csatolmány:
Wisteria sinensis.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.02.27. 13:25 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Felénk egyszerűen lila akácnak hívják és ha minden igaz akkor citromsárga változata is van.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.02.27. 13:17 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.09.18. 10:09
Hozzászólások: 296
Tartózkodási hely: St.Moravica[szerbia]
Arisztaiosz írta:
Igen, ezt-azt tudunk róla...

Mi érdekelné?


Hat speciel az hogy,tenyleg ugy-e van mint ahogy irjak,miszerint gyorsan novo fa es a meheszetileg van-e ertelme?

Erre felenk nem lattam hogy volna ilyen "judasfa" sott nem is hallottam rolla eddig.....

Kaptam egy picike csemetet,es pont ezert erdekelne hogy mi a tapasztalat vele?
Erdemes-e beszerezni vagy szaporitani,persze ha ugy van mint ahogy irtak.....

_________________
facebook.com/NagyAttilamehesz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.02.27. 11:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
N.Attila írta:
.......
http://www.csaszarfa.hu/a_csaszarfa_jellemzoi


egyebkent a mi forumunkon van rolla szo [szerb] :) ;)
http://www.spos.info/forum/
csak be kell jelentkezni[persze rendes nevvel]...butyok-tucsok-tukor nevek nem jok ;)


A szerb szabályozást nem ismerem, a magyart pedig részleteztem.

Adalékot adnék a hazai szakmai megítéléséhez, hiszen a forgalmazók általában nem teljesen korrekt adatokat közölnek, sokszor a jó tulajdonságokat túlhangsúlyozzák, a hátrányosakat pedig vagy elhallgatják, vagy igyekeznek elbagatellizálni.

A szakmai megítéléshez javaslom bepillantásra a hazai kutatóintézeti álláspontot:
http://erdeszetilapok.oszk.hu/01775/pdf ... 11_342.pdf

A tájékoztatást annak tudatában adom, hogy magam is foglalkozom a növénnyel, szeretem és igyekszem megismerni, megtanulni a benne rejlő lehetőségeket. Teszem ezt néhány évtizedes kertészi-botanikai-dendrológiai véna birtokában. Még nekem sincsenek korrekten értékelhető üzemi tapasztalataim, ahhoz, hogy arra szert tegyen valaki, néhány év nem elegendő. A forgalmazók dicshimnuszait pedig rendkívül óvatosan kezelem, tudván, hogy a vásárban minden eladó "a saját lovát dicséri"... Állítom ezt úgy, hogy tisztában vagyok a hazai kísérleti ültetvények szinte minden paraméterével, s néhány momentumra közvetlen rálátásom is van.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.02.27. 11:37 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Igen, ezt-azt tudunk róla...

Mi érdekelné?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.02.26. 21:27 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.09.18. 10:09
Hozzászólások: 296
Tartózkodási hely: St.Moravica[szerbia]
Errol a farol tud valaki valamit?

http://www.dmkert.hu/fenyok/judasfa_10_darabos_sovenyakcio

_________________
facebook.com/NagyAttilamehesz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.02.26. 16:11 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.12.28. 15:45
Hozzászólások: 685
Tartózkodási hely: Baranya Hetvehely
Elég, ha méhészek olvassák. Ha nem lesz vevő, akkor forgalmazó sem.

_________________
hárskeret
a legöregebb újra kezdő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.02.26. 15:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Nem tudom, a fehérvári vásárra igyekvő forgalmazók olvassák-e ezeket a sorokat...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.02.26. 15:42 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Uraim!

Ugyan részben magam ellen beszélek, de azt kell mondanom, jelenleg sem fatermő ültetvény, sem energiatermelő ültetvény céljából nem javasolható telepíteni. Javaslatom nem vonatkozik a dísznövényként történő hasznosításra, az ugyanis teljesen legális.
Az energia-ültetvények telepítésének engedélyezéséről, telepítéséről, műveléséről és megszüntetéséről a 71/2007. (IV.14.) Kormányrendelet, annak végrehajtási rendelete, valamint a 45/2007. (VI.11.) FVM rendelet intézkedik. Az erdészeti telepítésekről, fatermelési célú ültetvények telepítéséről a 2009.évi XXXVII. törvény (Erdőtörvény) és az előbb említett Korm. és FVM rendeletek rendelkeznek.

E hatályos jogszabályok alapján jelenleg sem energiatermelő ültetvény, sem erdészeti telepítés nem engedélyezhető a Paulownia fajokkal, fajhibridekkel és fajtákkal, klónokkal. Dísznövényként szaporíthatók és telepíthetők, a szaporítóanyag előállítása, forgalmazása viszont ezen esetben is hatósági szabályozás alá esik, azt a 45/2008. (IV.11.) FVM rendelet szabályozza.
A Paulowniák egyébként a C4-es asszimilációs típusba tartoznak, nektárjuk stabil szénizotóp-aránya alapján a belőlük készült mézet a mézlaborok képesek kiszűrni az európai mézek közül...

Mindezt azért írom, hogy figyelmeztessek: jelenleg ne erre igyekezzenek alapozni a méhlegelő-javítási programot, mert a hatályos jogszabályokkal ellentétes az ültetvény-telepítésük. Természetesen nagyon szívesen szolgálok tanácsokkal a dísznövényként történő telepítésükkel, gondozásukkal kapcsolatban, s a szaporítóanyag-beszerzésben is tudok segíteni...
Nagyon szép díszfa, gyors kezdeti növekedéssel, csodálatos illattal. Nálunk nem ismerem a méhészeti értékét, vélhetően az esetleges engedélyezése után sem válhatja le az akácot.
Csatolmány:
Paulownia fasor.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.02.26. 14:04 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.09.18. 10:09
Hozzászólások: 296
Tartózkodási hely: St.Moravica[szerbia]
.......
http://www.csaszarfa.hu/a_csaszarfa_jellemzoi


egyebkent a mi forumunkon van rolla szo [szerb] :) ;)
http://www.spos.info/forum/
csak be kell jelentkezni[persze rendes nevvel]...butyok-tucsok-tukor nevek nem jok ;)

_________________
facebook.com/NagyAttilamehesz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.02.26. 09:11 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.08.18. 05:27
Hozzászólások: 85
Üdv.

Kínai császárfának a mézeléséről tud e valaki valami biztatót. Pl. van több faja ( shang tong, elongata, tomentosa) méhészeti szempontból, melyiket volna érdemes telepíteni?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.01.09. 18:56 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Arisztaiosz írta:
Tomi!

Nem a facélia "termeli" az atkát, hanem a túlzsúfolás, a méhlegelő túlterhelése...

Ha egyedül van a táblán (és a környékről sem repítenek rá arra az egy hektárra néhány száz családot), akkor csak a saját atkáival kell számolnia. Kevés az esély arra, hogy egyedül legyen, felénk ilyen csoda nem szokott megesni, de én amondó vagyok, hogy ha túlzsúfolt lesz egy facélia-tábla, akkor nem atkát kell irtani utána, hanem rögvest eliszkolni onnan, mert a kisalföldi gyakorlat szerint nem csak atkát szokott "kapni" a méhészet. Bármit, ráadásul még a pollenért is verekednek a méhek...

Ja, és Lecso a profilja szerint 40 család számára javítaná a legelőt. Javasolnám 10 hektárra emelni a facélia-területet, annyi képes ellátni 40 családot úgy, hogy még valamennyi mézet el is lehessen venni tőlük.

Józsi barátomnak ~90 családja van a telephelyén, ~0,5ha körüli kis területre, idén pl a tök helyére vet kevéske facéliát. A környezetében tőle 1-2km-re több nagyobb méhészet is van.
Nála nem jelentkezett az a negatív hatás amiről írsz.
Atkát bárhol beszerezhet 1-2db-ot, de atömeget mindenki magának neveli.
Más méhbetegségről nem tudok ami esetleg a virágon gazdát cserélhet.
Pollenért verekedő méheket virágon még nem láttam.
Én evódiákat ültettem, melyek a legnagyobb hordástalanságban adnak valamit. Annak ellenére, hogy az én állományomnak is kevés, és még van 1-2000 család röpkörzetben káros hatását nem láttam.
Lecsó helyében mindenképp megpróbálnám.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.01.09. 06:40 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.03.19. 11:26
Hozzászólások: 67
Tartózkodási hely: Bács-kiskun, Tázlár
Tisztelt Arisztaiosz,

Számomra ez esetben nem a mézelvétel számít, csupán az akác után fellépő virágporhiány enyhítése, hogy a legjobb méhlegelőnk( a napraforgó) virágzásának idejére újra a legjobb kondícióban legyenek a termelő családok. Úgy gondolom az elmúlt évek tapasztalatai alapján erre kell törekedni, bár még nincs a hátam mögött jelentős méhészmúlt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.01.08. 23:04 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Tomi!

Nem a facélia "termeli" az atkát, hanem a túlzsúfolás, a méhlegelő túlterhelése...

Ha egyedül van a táblán (és a környékről sem repítenek rá arra az egy hektárra néhány száz családot), akkor csak a saját atkáival kell számolnia. Kevés az esély arra, hogy egyedül legyen, felénk ilyen csoda nem szokott megesni, de én amondó vagyok, hogy ha túlzsúfolt lesz egy facélia-tábla, akkor nem atkát kell irtani utána, hanem rögvest eliszkolni onnan, mert a kisalföldi gyakorlat szerint nem csak atkát szokott "kapni" a méhészet. Bármit, ráadásul még a pollenért is verekednek a méhek...

Ja, és Lecso a profilja szerint 40 család számára javítaná a legelőt. Javasolnám 10 hektárra emelni a facélia-területet, annyi képes ellátni 40 családot úgy, hogy még valamennyi mézet el is lehessen venni tőlük.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.01.08. 21:09 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Atkairtásra figyelj utána.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.01.08. 06:45 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.03.19. 11:26
Hozzászólások: 67
Tartózkodási hely: Bács-kiskun, Tázlár
Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget. Azt hiszem a facélia mellett döntök és ha kell öntözöm.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.01.07. 18:54 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Nata!

A Méhész újság augusztusi számában Benke Szabolcs és Pecze Rozália (Syngenta Kft.) írt a méhlegelők telepítéséről, ismertették a cég hazai beporzó szervezetek számára kifejlesztett programját, s a Lajtamag által forgalmazott magkeveréket is. Itt, a Fórumon is foglalkoztunk már ezzel, de előre kell bocsájtanom, hogy a program elsősorban a vad beporzók élőhelyét és táplálékbázisát hivatott javítani, véleményem szerint üzemi méhészet ellátására ebben a formában és fajösszetételben nem igazán jelent megoldást. Azt is leírtam már, hogy a méhlegelő elsősorban felület kérdése, azt egy hektárral "javítani" nem igen lehet, bár egy ötcsaládos méhészet szépen "elvan" rajta, s ha pollen-szolgáltató képessége is van, valóban kiváló lehetőséget ad, különösen a pollent nem adó selyemkórós legelő mellett. A facélia valóban kitűnő lehet ilyen szempontok alapján, de a sülevényes homoktalajokon -aszályos periódusban- nem várható tőle semmi. Tavaly nálunk is kiváló legelőt adott, de nincs minden évben ennyi csapadék nyár végén. A vándorokról már nem is beszélek, a mi régiónkban hihetetlenül túl képesek terhelni a facéliát. Ezt is érdemes fontolóra venni.
Mindenesetre van több olyan homoktalajon is mézelni, pollent adni hajlandó növény, mely a kicsiny állóméhészetet ellátni képes, én a somkóróval, bükkönnyel, zsályákkal szereztem jó tapasztalatot, amelyeket kevésbé befolyásol a csapadékellátás. Sajnos a virágzásukat nehéz úgy időzíteni, mint a facéliáét, hiszen csak kaszálással időzíthetők. A pohánka, mustár is a csapadékosabb vidékekre való, a Lajtamag összeállítását ezért nem tartom mindenhol jónak. A pillangósok aránylag megbízhatóak, a lucerna pedig csak szükségből kerüljön a keverékbe, mert nem a mézelő méhek növénye, a szabóméheknek való, a mi méhünk csak végszükség esetén gyűjti a pollenjét.
Görgessen vissza a témában, remélem megtalálja a kérdéseire a választ.
P.s.: A kérdezett vetőmagkeveréket a Lajtamag honlapján is megtalálja, értékelést pedig valahol ebben a témában...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.01.07. 16:56 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.09.01. 17:59
Hozzászólások: 383
Nekem idén a facélia megtetszett. Vetés után az 5. napon kikelt majd rá kb 45-50 napra virágzott. Sűrűn vetettem, így szinte 2 hónapig tartott a virágzás. Viszont az idén a csapadékra nem lehetett panasz, gyanítom egy száraz időszakban locsolás nélkül kisült volna. Különösen itt az alföldi homokon.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.01.07. 16:46 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Az evódia nagyon vízigényes, homokon biztos locsolni kell az első években.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.01.07. 16:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.09.22. 12:22
Hozzászólások: 700
Tartózkodási hely: Nagykanizsa
Evodiát

_________________
Ha gyorsan akarsz menni, menj egyedül! Ha messzire akarsz jutni, menj együtt másokkal!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2015.01.05. 09:16 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.03.19. 11:26
Hozzászólások: 67
Tartózkodási hely: Bács-kiskun, Tázlár
Sziasztok,

Érdeklődnék ,hogy milyen növényt tudnék vetni méhlegelő javítás céljából ami napraforgó után is ad virágport, illetve vaddohány előtt-alatt. Kb. 1 Ha. a terület Bács-kiskun megyében. Elég homokos viszont a környéken vaddohány van, öntözés megoldható.
Az idén valamelyik Méhészetben volt egy cikk egy vetőmagkeverékről, de sajnos nem találom. Ezzel a vetőmagkeverékkel kapcsolatban van e valakinek tapasztalata?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.09.04. 21:54 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Online növényhatározó "közönséges kunkor"-nak adta ki.
Arisztaiosz a szóbeli elmondásom alapján kitalálta. :taps
Heliotropium europaeum - mondta
És valóban: Európai kunkor.
De ami a lényeg, amerre a vándor állományom most van, fel van vele vetve egy csomó tarló, amit az esők miatt nem tárcsáztak fel, és a méhek szépen járják.
Úgy nyílik, mint a facélia. Kunkorodik kifelé a virágzat.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.09.04. 21:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.06.13. 10:16
Hozzászólások: 109
Tartózkodási hely: kecskemét
szia Tükör. talán pohánka?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.09.04. 21:06 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Ezt ismeritek?
Csatolmány:
virág5.jpg

Csatolmány:
virág4.jpg

Csatolmány:
virág.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.08.13. 21:11 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.09. 21:49
Hozzászólások: 195
Tartózkodási hely: Nyírlövő
akkor telepítek mjad belőle egy jó sort... :)

_________________
Szeresd felebarátodat mint önmagadat :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.08.13. 20:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Csatolmány:
Symphoricarpos albus látogatója.JPG


Ez már nem fért az előző hsz.-ba, de kár lenne kihagyni: valóban kedvelik a méhek...


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.08.13. 20:19 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Többféle hóbogyó is díszíti kertjeinket, parkjainkat, mindegyikük közös jellemzője, hogy inkább mezofita viszonyok közé való, a szárazságot egyikük sem igazán kedveli. A leginkább szárazságtűrőnek még a Symphoricarpos orbiculatus bizonyult, a S. albus és a hibrid S. x chenaultii kifejezetten a kissé nyirkosabb, jó vízellátású talajt kedveli, szárazságban meghálálják az öntözést. Egyébként mindegyikük kiváló mézelő, de ahhoz, hogy valóban profitálhassanak róluk a méhek, sokkal nagyobb felületeken kellene ültetni őket. Városi körülmények között sokat telepítettünk belőlük, mert talajtakarónak kiválóak, s miután vagy terjedő tövűek, vagy a lehajló ágaik legyökeresedve gyors borítást adnak, kitűnő rézsűkötők is, amennyiben nem túl száraz a környezet. Nagyon sokat ültettek egy időben az utak terelőszigeteire is, sajnos a hazai környezeti kultúra folyományaként gyakorlatilag szemétfogó és -gyűjtőként funkcionáltak e telepítések, melyekből a szemetet szinte lehetetlen volt eltávolítani... Sokat kellene ültetni belőlük, ráadásul az otthoni szaporításuk is nagyon egyszerű: fás dugvánnyal kiválóan szaporíthatók.
Csatolmány:
Symphoricarpos albus var. laevigatus.jpg
Csatolmány:
Symphoricarpos orbiculatus.jpg
Csatolmány:
Symphoricarpos chenaultii.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.08.13. 18:32 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Nálam a homokon az egyik leghálásabb a hóbogyó. Mondig vannak rajta méhek és szépen szaporodik magától is.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.08.11. 22:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.09. 21:49
Hozzászólások: 195
Tartózkodási hely: Nyírlövő
Üdv van valakinek tapasztalata a hóbogyó nevű cserjéről? mert a munkahelyemen van egy sor és hosszú ideje virágzik már és a méhek szépen járják. Meg nem tudom valaki megnézte e hogy a vaddohány amit letárcsáztak mennyire szépen virágzik. egy pár szál volt a szőlőbe, és letárcsáztam virágzás végefelé és most az új hajtáson sok bimbó van... pár nap és nyílik...

_________________
Szeresd felebarátodat mint önmagadat :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.08.08. 21:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
A kertem fölött a domboldalon van egy kis rét, amit régebben mindig kaszáltam. Mióta méheim vannak ritkán kaszálom, sok réti virág nyílik rajta, amit járnak a méhek. (Még élvezem is, hogy nem kaszálom... :) )


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.08.08. 20:53 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Most hogy mondod, a városunk tele van japánakáccal,de még nekem sem tűnt fel,hogy virágoztak volna,pedig látványos szokott lenni.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.08.08. 13:27 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Idén alig láttam virágot a japánakácon, furi....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.07.30. 11:35 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.12.08. 10:09
Hozzászólások: 411
Tartózkodási hely: Pest megye
Röganyó írta:
A kakukkfű egy szuper növény, jó kis telepket képez, még fúszernövényként is szedhető (lenne, ha ráérnék májusban).


Köszönjük az összefoglalót! Kakukkfüvet (Thymus serpyllum) még most is szedhetsz, javában virágzik, sok méhet láttam rajta hétvégén.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.07.30. 09:01 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.11.29. 23:49
Hozzászólások: 34
Balázs!
Köszönöm a kiigazítást, a hóbogyó valóban nyári virágzású, júniustól augusztusig.

Tegnap este visszaolvastam, mert emlékeztem Arisztaiosz Úr egy igen tartalmas (mindig az) hozzászólására, amikor a levendulához keresett egy fórumos társunk társnöványt.
Ott igen sok jól mézelő növény volt felsorolva. Elkezdtem az internetről megismerkedni a fajtákkal is, mert a fajokat ismertem.
Asszem, ha lesz egy kis időm, fogok magvakat gyűjteni.
Viszont germán zsálya magot találtam az interneten egy német WEB-áruházban. Még foglalkozok a témával, mert jobb lenne 300 szemet venni belőle, hanem sokkal többet, mert szerintem az sokakat érdekelhet.
A nálunk élő zsályákat is nagyon szeretik a méhek, tehát érdemes új fajtákat is eltelepíteni.

A kígyószisz is kedvencem lett, mert nagy túlélő növény, és az augustusi kánikulában is szépen díszlik és nagyon járják a méhek.

Nagyon fontosnak tartanám, hogy találjunk olyan szárazságtűrő fajokat, fajtákat, amiket elszaporítva a forró nyári hónapokra is lenne némi legelő.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.07.29. 19:31 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Nagyon hasznosak a leírtaid! Köszönjük! Annyi, hogy a hóbogyó nem tavaszi, hanem nyári. A vaddohánnyal együtt kezd virágozni.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.07.29. 18:07 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.11.29. 23:49
Hozzászólások: 34
Jó ideig nem fórumoztam a sok munka miatt.

Visszaolvastam, ahhoz néhány gondolat:

Tavaszi virágpor források:
som, mogyoró, törökmogyoró, homoktövis, kecskefűz, hóbogyó

Akácvirágzás végén és utána közvetlenül virágzik a vadon növő közönséges fagyal, annak a virágzása végén a Ligustrum ovalifolium sárga-zöld levelű változata. Nekem itthon a kertben van mindkettő, az utcán hársfa. Így a virágzási időket is megfigyeltem és azt is, hogy a sárga-zöld levelű fagyal virágját nagyon kedvelik a méhek, a közönségesét sem itthon, sem kint a telephelyen nem járják. Gondolom, van nekik ezidőtájt sok egyéb.

A telephelyen a legelőn nagyon sok vadon növő orbáncfű van, kedvelik a méhek és a vadon növő kakukkfüvet, mentát is. A kakukkfű egy szuper növény, jó kis telepket képez, még fúszernövényként is szedhető (lenne, ha ráérnék májusban).

Itthon van egy nagy szibériai szellőrózsa bokor (lágy szárú), hónapokig virágzik és kedvelik a méhek, sok virágport ad.

Ősszel, amikor már alig van virág, a kínai kékszakáll a méhek kedvence.

Augusztustól virágzik a medveszőlő (három karéjú és 5 karéjú is)és a borostyán, itthon van/volt belőle. Ami zümmögés ott van! Nagyon szeretik.

Konténerben nevelek hóbogyókat, illatos barátcserjéket és sok egybet, hogy a telephelyen hasznosan szépítsek.

A nyáron voltam méhanyákat venni. Megmutatta a telephelyét a méhésznő, csodálatos volt. Még nincs kút (az lesz a következő beruházás, mert autóval hordják a vizet). Rengeteg fát ültettek, lágyszárúak is nagy mennyiségben. A facélia akkor már hetek óta virágzott, de még hetekre elhúzódik. Egyszerűen árvakelésből van, kikelt a krumpliban. Nem bánták, hogy elöli a krumplit, mert olyan sok legelőt adott. Jövőre, hogy vetésváltás is legyen, éppen egy darab gyepet készítettek elő szántáshoz a facéliának.
A fehér herén azt sem tudtam, hogyan menjek át, mert nem akartam a méhekre lépni, de repülni nem tudok. Tele voltak méhekkel.

Így meggyőződtem a facélia alkalmasságáról, mert nem igazán hittem.

Most olvasgattam a pohánkáról. Kár, hogy a szántóink több km-re vanank a telephelytől. Olvastam, hogy az oroszok két fajtát vetnek egymás mellett és oda viszik a méheket.

Én itthon konténerben nevelgetek sok szaporítóanyagot, hogy kiültessem a méheknek.
Sok cserjét, fát lehet dugványozással is szaporítani, úgy olcsóbb. Én a kontáneres ültetés híve vagyok (természetesen nam erdőnyi mennyiségre gondolok), mert gyorsabban begyökeresednek, mint a szabad gyökerűek.

Ősszel hozok téli zöld jázmint nagyobb mennyiségben, mert azt gondolnám, mivel illatos és kora tavaszi virágzású, talán lehet méhészeti jelentősége, csak eddig nem volt olyan elvetemült, aki eddig nagyobb mennyiséget ültetett.

Nagyon kíváncsi lennék még a vadcitromra (Poncirus trifoliata), ér-e valamit méhészetileg? Abból is nevelgetek 40 db felett.
Az Evodiák is szépen nőnek.

Igen megváltozik az ember véleménye a növények hasznosságáról vagy haszontalanságáról.
A szúrós gyomokat mindenki utálja. Mivel az elhanyagolt területeken sok van belőlük, tavaly meglepve tapasztaltam, hogy amikor augusztus végén már szinte mindenki volt sülve, ezek a szúrósok még vigadtak és a méhek járták őket. Azért a somkóró jobb lenen helyettük, az is nagy túlélő.

A málnát, szedret is nagyon szeretik. Tavaly októberben még nagyon szorgoskodtak a vadszedreken.

Bálványfa: a szomszéd kert olyan vegyes tulajdonú, következésképpen senki nem gondozza. Egymásba érnek a bálványfák, a téglakerítés alatt átfolytak a gyökerek. Már akárhányszor lefűrészeltük a fát, de újra hajtanak. A kerítésben is van egy, ami a diófáfal egy magasságú. Nem is tudom, hogyan lehet megszabadulni tőla károkozás nélkül. Ki volt fűrészelve az is sokszor, most 3. éve nem. Most először tele van terméssel.
A szomszédból hozza a szél a magot. Kikel a konténerjeimben, a palántákban, a nyaraló szobanövényekben és mindenütt. Most is rengeteg magonc vigad. Mivel a konténereket öntözöm, remekül kelnek és nőnek. Egerben közterületeken rengeteg van belőlük. Iszonyú gyorsan nőnek és szép egyenesek.
Asszem, ezekkel nem tudnék megbékélni csak akkor, ha nem lenne más fafaj.
De ha arra gondolok, hogy a telephelyen az istálló környékén a disznók imádnak mindent kitúrni, lehet, ezt kellene ültetni, mert olyan büdös, hogy nem nyúlnának hozzá. Ha a többi jószágnak sem kellene, akkor az komoly érdeme. Aztán hamar adnának jó árnyékot.
De lehet, inkább hársat kellene ültetni és komoly védelemmel ellátni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.06.17. 09:01 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.01.30. 13:07
Hozzászólások: 161
Tartózkodási hely: Tiszaföldvár
Üdv Mindenkinek
Kisebb területen,méhesek környékén ez sem rossz megoldás,természetesen akinek van földje (mármint saját) annak ez egy jó megoldás.
http://www.lajtamag.hu/sites/lajtamag.h ... %BCzet.pdf
Csatolmány:
05 Rendszergazda.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
***Hiszek a napban – akkor is, ha nem süt; Hiszek a szeretetben – akkor is, ha nem mutatkozik meg; Hiszek Istenben – akkor is, ha nem szól.***


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.05.10. 20:53 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.04.27. 14:59
Hozzászólások: 16
Köszönöm a segítséget arisztaiosz.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.05.10. 20:11 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Szikra!

Részben jól értette, a Ligustrum vulgare-ból nyírott sövénytől nem várhat gazdag virágzást. A növény a hajtásvégeken virágzik, a metszéssel a virágzatok nagy részét levágjuk, s a tömött sövényfalban már nem várható virágzás.
Csatolmány:
Ligustrum vulgare Atrovirens.jpg

Lehet természetesen nyíratlanul is hagyni a "sövényt",
Csatolmány:
Ligustrum vulgare.jpg
ezen esetben viszont az alsó, árnyékolt részek rövidesen felkopaszodnak. A 3-4 m elsősorban a cserje magasságára vonatkozik (természetesen nyíratlan állapotban). A cserje terjedő tövű, de a terjedése nem túl gyors, kerti körülmények között a sövény nem "vándorol" odébb, korántsem agresszív terjedésről van tehát szó. Szaporítani sem nehéz, otthoni körülmények között akár fás-, akár zölddugványozással jó hatásfokkal szaporítható. A faj nálunk sok helyen előfordul, fényigényes, de tűri a beárnyékolást is. Elsősorban tölgyes-bükkös flóraelem, de miután eléggé társulás-közömbös, szinte minden erdőtársulásunkban gyakori, inkább mészkedvelőnek mondható. Az időszakos szárazságot is jól bírja. Olcsón szaporítható, "beszerezhető" sövénycserje, erdőkben tömegesen gyűjthető (jómagam a "nyírfaseprőt" is ebből kötöm, felénk az egyik leggyakoribb erdei cserje-faj).
Csatolmány:
teljes virágzásban.JPG


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.05.09. 10:21 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.04.27. 14:59
Hozzászólások: 16
Kedves Arisztaiosz!

Utána néztem a Ligustrum vulgare- nak és azt írják a leírásban, hogy : "3-4 méterig terjedő tövű, felálló ágú cserje" Ez azt jelenti, hogy oldalra kezd terjedni 3-4 méter szélességben ha nem metszem meg erősen? Én kb olyan 1- 1,5 méter széles és kb 2 m magas sövényre gondolok. Ha ezt fagyallal erős metszéssel tudom csak elérni, akkor mint írtad nem fog annyi virágot hozni? Vagy félre értettem?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.05.09. 09:38 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.04.27. 14:59
Hozzászólások: 16
Nagyon szépen köszönöm a válaszokat, hasznosak. Így már kilövöm a nyári orgonát.
A talaj fekete föld, viszonylag nedves, mert rét van az alján és eddig rendszeresen volt trágyázva. A leendő sövény helyét más nem árnyékolja. a sövényen belül a méheken kívül egy kis vegyes zöldséges tölti majd ki a helyet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2014.05.06. 22:00 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
szikra írta:
Sziasztok!

Én a telephely széleire szeretnék legalább 2 méter magas, sűrű sövényt. Azért hogy a méhek röppályáját mihamarabb felfelé kényszerítsem a jó szomszédi viszony miatt. Viszont akkor már jó lenne, ha mézelne is. Nyári orgonára gondoltam. Valakinek van vele tapasztalata? Nyírható ebből a növényből a fent említett sövény? Vagy esetleg van szerintetek ennél megfelelőbb fajtájú növény e célra?
Válaszaitokat, előre is köszönöm.


Szikra!

A Buddleia fajok és kerti hibridek ugyan kiváló rovar-vonzók, de ez nem a mi házi méheinkre vonatkozik, azok ugyanis nem gyűjtenek róluk. A nyári orgonát elsősorban "lepke-virágként" emlegetik, tapasztalatom szerint látogatják a nappali pillangókon kívül a viráglegyek, poszméhek is, de találkoztam látogatóként a kacsafarú szenderrel is rajta. A mi méheink nem gyűjtenek róla.

Balázs!

A Buddleia-k nem csak jól tűrik a metszést, hanem egyenesen igénylik is. A nemzetség tagjai félcserjék, csak az az évi hajtásokon virágoznak. Mi a Buddleia-kat, elsősorban a B. davidii kulturfajtákat minden esztendőben kora tavasszal szinte tövig vissza szoktuk vágni, akkor a legszebb a nyári virágdísze. Megkapó látvány a virágzó bokrokon a temérdek színes pillangó, sürgölődő poszméh és villám-röptű viráglégy. Csak sajnos a mézelő méheink nem hasznosítják. Sövénynek én sem javasolnám, szoliter cserjeként javaslom a felhasználását, akkor érvényesül legjobban.
A fagyalok közül a Ligustrum vulgare a leginkább vonzó faj a méhek számára, de a nyírással sokat veszít méh-vonzó képességéből. Magas termetű, gyorsan növekedő cserjékből sok faj áll rendelkezésünkre, de a nélkül, hogy a sövény "kitettségét" ismernénk, nehéz jó tippet adni a faj megválasztásához.
Csatolmány:
Buddleia vendégei.jpg
Csatolmány:
butterfly-bush-buddleia.jpg
Csatolmány:
Volucella zonaria Buddleian.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 826 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.