Pontos idő: 2024.03.28. 12:55

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4306 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 87  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.24. 14:59 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
A penészgombák spórái szinte mindenhol megtalálhatóak.
Régebben volt nálam is penészesedés.
Most szezon előtt hypós vízzel kimosom az etetőket és amit már szeremej is leírt káliumszorbátot teszek a szörpbe.
Nincs penész, nincs erjedés.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.24. 10:54 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.19. 09:49
Hozzászólások: 86
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun Bugacpusztaháza
Tiszta cukorszirup esetén, adalékok nélkül nem lehet benne penész. Még ÁNTSZ-s hatósági munkámban találkoztam ugyanakkor olyan esetekkel, amikor régi, elhasználódott műanyag élelmiszertárolókban volt fertőtlenítés után is penészedés. Az akkori laborvizsgálatokkal bebizonyosoddot, hogy a spórák a műanyag mikrorepedéseiben telepedtek meg. Etető esetén sarkoknál vagy recéknél lehetséges lehet ilyen. Legalább 90 fokon 20 percig kell elmosni az edényzetet ahhoz, hogy az spóramentes legyen.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.23. 21:47 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1146
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
Ez érdekes, én 4l-es vödörben borítom rájuk a kaját, de melegben 4-5 nap múlva garantáltan penészesek a vödrök belülről.

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.21. 21:26 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
A fendpollban penészedést soha nem tapasztaltam még. Az etetések után mindig kiveszem,és elmosom őket. De nem minden etetés után,csak a legutolsó után,ezt a félreértések elkerülése végett írom.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.20. 18:58 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.19. 19:38
Hozzászólások: 365
3-4 napos nem lehordott szirup utánn nem szabad penésznek lenni. Ott valami más probléma van.
Üdv. Jóska


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.20. 18:26 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:17
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: Baranya
Atis írta:
Én nem erre gondoltam, hanem arra,hogy beleöntök 3-4 napi eleséget és mire azt elhordják az etető oldalán szerintem már kezd megjelenni a penész. Ha nem az első, akkor 2. vagy 3. alkalommal már biztosan. Vagy nem?

Nálam is gond volt a 3l-es vödröknél a penész, de a kálium-szorbát megszüntette.

_________________
"Jobb gyertyát gyújtani, mint szidni a sötétséget."
Konfuciusz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.20. 14:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.16. 14:05
Hozzászólások: 62
Tartózkodási hely: Fejér megye
Ebben még nincs tapasztalatom, idén júliusban kezdtem használni, először napi 2 dl-el, most 5 dl-t adok nekik, amit reggelre el is hordanak, penészedést nem tapasztaltam. Élelemmel jól állnak, ezért csak szeptember elején tervezek néhány nagyobb adagot, ha szükséges lesz. A tapasztaltakat majd megosztom.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.20. 13:59 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1146
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
Én nem erre gondoltam, hanem arra,hogy beleöntök 3-4 napi eleséget és mire azt elhordják az etető oldalán szerintem már kezd megjelenni a penész. Ha nem az első, akkor 2. vagy 3. alkalommal már biztosan. Vagy nem?

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.20. 06:59 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.16. 14:05
Hozzászólások: 62
Tartózkodási hely: Fejér megye
Ugyan úgy, mint bármely más etetőt az etetések után,amikor kiveszed a kaptárból el kell mosni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.19. 20:44 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1146
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
Ezek szerint a fendpollt minden etetés után el kell mosni?

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.15. 21:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.16. 14:05
Hozzászólások: 62
Tartózkodási hely: Fejér megye
Azért írtam, hogy szőrszálhasogatás, mert valószínűleg minimális a lerakódás, talán azért látszik jobban, mert keverek bele Immunobee-t, ami barnára színezi az etető alját. Amúgy 1:1-es szirupot használok, kézmeleg vízben oldom fel, 60 ml Immunobee-t adok hozzá tíz literenként, és fél litert kapnak kétnaponta.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.15. 21:36 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Hogyan csinálod azt a szirupot,hogy annyi cukor rakódik le,hogy akár mérhető is? Nálam ez szinte egészen minimális.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.15. 21:14 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.16. 14:05
Hozzászólások: 62
Tartózkodási hely: Fejér megye
Tomi köszi a tanácsokat.

maciur nem takarás van rajta, hanem két darab felnyitható fedél. Úgy van kialakítva az etető, hogy egyszerre lehet folyékony és szilárd táplálékot tenni bele. A méhek alulról tudnak feljutni, a szilárd (pl. lepény) táplálék rekeszébe be tudnak menni, ez a kisebb,a másik oldalon van a szirupnak kialakított rész, ebbe nem tudnak bemászni, egy vályú van kialakítva nekik, ahova vékony réseken keresztül folyik át a szirup, a réseken a méhek nem férnek át. Az egész teljesen le van fedve, a fedelek praktikusan egy irányból nyithatók kézzel, vagy kaptárvassal. Nagyon fontos a keretek fedése, csak az etető feljáróján juthatnak fel, rakodóban ezt könnyebb megoldani mint fekvőben, és ez miatt nem lehet kinyalatni velük. A mai etetés közben arra jutottam, csak kíváncsiságból megmérem majd az etetőt mosás előtt, és után így kiderül mennyi cukor rakódik bele, de szerintem ez csak szőrszál hasogatás.
Kicsit bővebben:
http://fendpoll.com/fendpoll-meheszeti-eteto/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.15. 19:21 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Tavaszi serkentésre jó lesz,de belső itatás nálam nem működik. Ha van kint víz forrásuk, akkor az etetőből nem fogják a vizet elhordani. Bepárásodik max az egész kaptár, ami nem túl jó tavasszal. Akár meszesedést is okozhat. Én ilyenkor szirupot használok benne, ám télre kiveszem,lehet feleslegesen,de a téli takarásom miatt nem hagyom bent. Szerintem ha bent hagyod,mindenképpen ki kell nyitni résnyire a kisebbik fedőt, hogy a pára ki tudjon menni.
Amúgy jónak találom ezt az etetőt, egyetlen gondom,hogy kicsi.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.15. 16:30 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.04.03. 18:33
Hozzászólások: 277
Tartózkodási hely: Budapest / Tirol
Nem lehet levenni azt a takarást róla annyi ideig hogy a méhek kipucolják??

_________________
Minnél egyszerübb annál jobb,.!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.15. 15:22 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.16. 14:05
Hozzászólások: 62
Tartózkodási hely: Fejér megye
Egy kicsit más. Most próbálgatom a fendpoll etetőt, jól használható, egyetlen bajom van vele, mégpedig az, hogy a cukorszörp elfogyasztása után egy vékony réteg cukor lerakódik az etető aljában, ahol a méhek nem tudják felszívni. A nyitott etetőnél ez a probléma nem jelentkezik, ott ugye teljesen hozzáférnek a méhek. Azt gondolom, a lerakódott cukor mennyisége minimális, viszont nincs kutatás, nem kell szürkületben, este etetni, és nem fulladnak bele a méhek sem, na meg a hangyák sem kajálnak bele. Télre bent szeretném hagyni, hogy tavasszal ha kell tudjak serkenteni, és a belső itatást is kipróbálnám vele. Van valakinek tapasztalata ezzel kapcsolatban, amit szívesen megosztana?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.15. 14:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.05.16. 14:05
Hozzászólások: 62
Tartózkodási hely: Fejér megye
robi75 azért mert valaki nem vándorol nem jelentheti egyértelműen azt, hogy ő hobbiméhész- én személy szerint kivétel vagyok, nem vándorlok, és hobbiméhész vagyok (még)- és folyamatosan etetnie kell. Szerintem a vándorlás vidéktől, elvárt bevételtől és persze sok más dologtól is függ. Kezdő vagyok, 2010-ben kezdtem, kisebb vándorutakat tettem kezdetben, gyümölcsösbe (ha 20ha meggy, mellette 10ha szilva), akácra. A falubeli idősebb méhész mindig csak mosolygott ezen, három évembe telt mire rávettem magam hogy kipróbáljam a vándorlás nélküli méhészkedést, és bejött. Összevetve a vándorlással járó dolgokat, gondokat és a vándorlás nélkül begyűjtött méz mennyiségét döntöttem úgy, hogy egy helyben maradok. Etetnem sem kell többet, mint vándorlás mellett, méhek sem stresszelik magukat (én sem), de ez egy ilyen vidék, és nekem ennyi elég," a kevesebb néha több". Az azért biztos, hogy vándorlással lehet igazán sokat ill., fajta mézeket termelni, és ha sikerül egy nagyobb állomány telelő élelmét begyűjteni, hát az sem hátrány.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.14. 15:45 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.19. 09:49
Hozzászólások: 86
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun Bugacpusztaháza
Azért vannak tölgyből, mert itt ez az őshonos fa és ebből volt régen a legtöbb. A dupla fal inkább átok, mert a kaptárak nagyon nehezek. A hőszigetelés valóban kiváló, de azért takarom őket, mert a betekintő ablakoknál vékonyabb a fa.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.14. 15:41 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.19. 09:49
Hozzászólások: 86
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun Bugacpusztaháza
Tényleg elnézést kérek, ha nem ide illő szavakat használok, de ezek csak úgy jönnek belőlem. Szóval nálam is annyi az átlag, mint országosan a KSH szerint :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.14. 15:38 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Mit jelent az hogy ekvivalens? :shock: tölgyből? dupla fallal? azt a mindenit! Te még a sarkkörön túl is tudnál méhészkedni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.14. 15:08 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.19. 09:49
Hozzászólások: 86
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun Bugacpusztaháza
Lemaradt a mosoly jel, és az is, hogy elképzelni sem tudjátok, mennyit segítetek nekem is a hozzászólásaitokkal, még akkor is, amikor kritizáltok :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.14. 15:02 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.19. 09:49
Hozzászólások: 86
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun Bugacpusztaháza
A hobbi nem igaz esetemben. Igen Tamaskó, és azért, mert a faluban régen ezzel méhészkedtek a Helyi Értéktár Bizottság kutatásai alapján. Nekem sikerült 30 darabot eredeti állapotban, újként megvásárolni talán az egyedüli gyártótól itt Magyarországon, pontosabban annak örökösétől (a kaptárak 30 (!) évesek, tölgyből, dupla fallal, 3 illetve 5 méztérrel). Használatában senki sem tudott tanácsot adni Dr. Ludányi Istvánon kívül. A kis falum a Nemzeti Park közepén van, körben Natura2000-es területekkel. Akác, selyemfű, keskenylevelű ezüstfa és japán akác az, amit hordanak. A mézelési átlagom ekvivalens az országos átlaggal, igazából a kaptár technológiai berendezésétől függ. Az etetés kezdetét a japán akác virágzása határozza meg, ami szeszélyes - idén most is virágzik, de alig nektároz. Virágpor bőven van a környéken. Imádom csinálni!!!!!!!!!!!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.14. 14:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Na így már kerekedik. Felénk rengeteg méhész van mind vándorol, én is abban nőttem fel. El sem tudnám másképpen képzelni. Akkor neked a méhek hobbi, a méhészkedés meg gyakorlatilag folyamatos etetésből áll igaz? Az a baj hogy szük az agyam, mióta a méhek közt vagyok csak termelő vándorméhészekkel van és volt kapcsolatom. Bevallom olyat mint a tied még sohasem láttam. szerintem a profilodba szúrd be hogy "tamaskó, álló" és akkor képben leszek. ettől függetlenül ne etess velük kotyvalékokat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.14. 14:48 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.19. 09:49
Hozzászólások: 86
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun Bugacpusztaháza
Errare humanum est :) de 6 km-re van tőlem a legközelebbi méhész :) legalábbis tudomásom szerint :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.14. 14:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.07.24. 12:31
Hozzászólások: 409
Tartózkodási hely: Békés megye
Pusztakert írta:
a környéken rajtam kívül nincs más méhészet.

Ezt te komolyan gondolod?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.14. 14:25 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.19. 09:49
Hozzászólások: 86
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun Bugacpusztaháza
Nem vándorlok, álló méhészetem van, idén japán akác után csak 1 kg tartalékuk van. Erről a szintről idő őket feletetni. Az atka nálam nem akkora gond, részben a hatóanyagok pontos felhasználása, a rezisztencia figyelése és a monitorozás miatt, részben pedig azért, mert a környéken rajtam kívül nincs más méhészet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.14. 14:04 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Pusztakert írta:
A méhek életét 90%-ban a környzeti tényezők szabják meg, melyek minden földrajzi területen mások. Ezt vagyunk mi hivatottak okosan és felelősen finomítani.



Ez szép és igaz is. A gyakorlatban ez úgy fest hogy a nagyboci 10 keretes fészkeim majdnem telelésre készek, napraforgó óta. Kb 18 kg kaja van náluk, a két szélső majd teli van a többiben egy harmad mézkoszorú, ebből beavatkozás nélkül átlag hat keret fias. természetesen a telelésre alkalmas kereteket naprára beállítottam, ezt a rendet egy bentfelejtett szűz vagy műlépes keret elrontja, mivel napforduló után vagyunk. Ezen valóban csak finomítani kell a szó szoros értelmében, ami maximum 1-2 keret áthejezést jelent azt is kétszer meggondolom. Ne haragudj de az október közepéig tartó, szirup+kotyvasz etetés, az nem okos felelős finomítás a család életében, hanem durva beavatkozás igen későn. Környezeti tényezőkre hivatkozva :shock: ?? az atkáról én sem akarok dumálni de ez is a hozadéka lessz ennek! A méheknek a nappalok rövidülése a meghatározó nem a talaj. Ekkora külömbség szerintem nincs a méheink élete között. Kettőnk közt viszont van. Pl: az ényémek szinte kész vannak, te még október közepén is öntöd a löttyöt! Jó indulatú iskolázott ember vagy ez látszik, nem akarlak bántani, de előbb utóbb kinyírod őket.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.14. 13:26 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.19. 09:49
Hozzászólások: 86
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun Bugacpusztaháza
Számításba kell vennem a globális felmelegedés hatását is, ami az én környezetemben szignifikáns. Ehhez kummulálódik a helyi mikroklíma meleg hatása a medencetányér-effektus és a homoktalaj miatt. Az atka kérdésről nem beszéltem. Az itt nem téma.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.14. 12:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Nem írtam naptári napot de inkább előbb hagyd abba egy héttel mint utánna. A méhek a nyári napfordulo után a télre készülnek! Mindegy milyen meleg a nyár vagy az ősz! Szerintem örösi idelyében is ki kitartott a vénasszonyok nyara oktober végéig. A szeptember második felében meg oktoberben lévő kis nektár és virágporhordás messze nem indítja be az anyát és vele együtt a családot ugy mint a szirupos etetés és a méheket sem gyötri. Az etetéssel előidézett viszonylag sok fias intenzívebb hordásra kényszeríti őket később is természetellenesen. Becsapos lehet a látvány igaz? Mi idéztük elő így van? Az így tudatlanul előidézett viszonylag sok kései fiasban megbuvo atkát meg sem tudod gyéríteni! A témát csak érintettem az atka meg a nosema az már csak bonusz. Ha így folytatjátok elő fog jönni és kitakarít idő kérdése. Komoly méhészek akik évtizedek ota csinálják sikeresen azok szeptember derekátol atkát gyéríteni járnak a méhek közé meg leskelődni.Ja és a meglévő állományuk mellett a szaporulatot eladják tavasszal mert akkor ára van! És akkora érik be a sok káros hatás amit tudatlanul de meggyőződve előidéz egy kezdő ! Például: mindenféle szirrel szarral eteti őket jo sokáig hogy bisztos legyen! Amire egyáltalán nincs szüksége a méheknek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.14. 11:13 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.18. 08:53
Hozzászólások: 267
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Pontosan így van :). Szerintem nem a naptári nap fogja meghatározni hogy etess vagy ne etess. Amikor még az Őrösi írta a könyvet voltak igazi telek, és novemberben nem voltak 15-20 C fokok.Szerinte egyre jobban eltolódik ez a dátum mivel hosszabban kinyúlik az ősz.

_________________
Dadant Blatt+1/2 hízlalt méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.14. 11:09 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.19. 09:49
Hozzászólások: 86
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun Bugacpusztaháza
A méhek életét 90%-ban a környzeti tényezők szabják meg, melyek minden földrajzi területen mások. Ezt vagyunk mi hivatottak okosan és felelősen finomítani.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.14. 10:25 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Pusztakert írta:
Maradok a saját gyári bevált termékhasználatomnál: Méhpatika, Nonosz, Levendula, Fortevit a téli felkészüléshez. 2 naponta 1 liter cukorszirupba 3 kg cukor/4 liter vízhez szeptemberig. Méhpatika 10 alkalommal augusztus elején Fortevittel, Nonosz 10 alkalom szeptember végén 1:1 sziruphoz. Szeptembertől téli beetetés 1:1 sziruppal 2 liter/kaptár 2 naponta október közepéig levendula kivonattal (12 csepp/fél liter). Leállás akkor, amikor a kaptármérleg eléri a 20-25 kg-ot (tavaly ez az elhúzódó fiasítás miatt október vége volt.) Fontos tudni, hogy a Nemzeti Park közepén vagyok, ahol nincs kaszálás és van virágpor, illetve valamennyi nektár is.





Atya gatya! Oktober közepéig szirupozol?? :o Nem szabad szeptenber közepén fejezd be legkésőbb! Sose fog leállni a fiasod és a telelőbe menő méheket is megdolgoztatod elkopnak. Azt a kaját érlelni raktározni is kell nekik. Az anyákat is kimerítheded a végletekig tél előtt! Ennek hatására a rengeteg fiasnak egyértelműen sokkal több kaja kell ez a 22 es csapdája. Kíméljed a méheidet az ősz folyamán sokára lessz még tavasz! Elég nekik az atka irtásokat elviselni. Gondolom a sok késői fias miatt az atkával is gondok lehetnek rámehet az állományod! Hiába védekezel! Hirtelen ennyi jutott eszembe.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.14. 09:33 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.04.03. 18:33
Hozzászólások: 277
Tartózkodási hely: Budapest / Tirol
Pusztakert írta:
nincs kaszálás és van virágpor, illetve valamennyi nektár is.



Szerencsés vagy!!

_________________
Minnél egyszerübb annál jobb,.!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.14. 09:27 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.19. 09:49
Hozzászólások: 86
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun Bugacpusztaháza
Maradok a saját gyári bevált termékhasználatomnál: Méhpatika, Nonosz, Levendula, Fortevit a téli felkészüléshez. 2 naponta 1 liter cukorszirupba 3 kg cukor/4 liter vízhez szeptemberig. Méhpatika 10 alkalommal augusztus elején Fortevittel, Nonosz 10 alkalom szeptember végén 1:1 sziruphoz. Szeptembertől téli beetetés 1:1 sziruppal 2 liter/kaptár 2 naponta október közepéig levendula kivonattal (12 csepp/fél liter). Leállás akkor, amikor a kaptármérleg eléri a 20-25 kg-ot (tavaly ez az elhúzódó fiasítás miatt október vége volt.) Fontos tudni, hogy a Nemzeti Park közepén vagyok, ahol nincs kaszálás és van virágpor, illetve valamennyi nektár is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.14. 09:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.04.03. 18:33
Hozzászólások: 277
Tartózkodási hely: Budapest / Tirol
A lepénybe tett élesztö tovább puhán tartja azt, így könnyebben elhordható a méheknek a citromlé pedig kicsit savasítja a lepényt.
A receptet leírtam már korábban is. Itt kipróbált müködö funkciókról van szó nem arról hogy én azt gondolom hogy az jó. Marhatrágya levén is láttam már egy csomóban méheket gondolnivaló hogy az ásványianyag tartalom miatt szürcsölték de ettöl még nem fogom a kaptárba villázni. :)
A méhek nem válogatósak.

_________________
Minnél egyszerübb annál jobb,.!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.14. 04:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
Most akkor? Szója + tejpor? Csirkék ezek?
"Örösi forogna a sírjában....."


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.14. 03:58 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
Így van, gondolom te is próbáltad, utánajártál, és rájöttél, hogy nem jó.
Sokan etetnek pl. sörélesztőt, az a méheknek van kitalálva? Persze..

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 23:09 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.04.03. 18:33
Hozzászólások: 277
Tartózkodási hely: Budapest / Tirol
A kutyának meg zabot adsz, reggelire meg csirketápot löksz a tejedbe mert ha a csirkének jó akkor jó neked is.

Örösi forogna a sírjában.....

_________________
Minnél egyszerübb annál jobb,.!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 22:47 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.13. 17:35
Hozzászólások: 81
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Meg lókoponyát is... ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 21:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.08.02. 20:26
Hozzászólások: 845
Tartózkodási hely: Békéscsaba
kolbászt is adtak régen a méheknek (kirakták a kaptárok elé-de tényleg olvastam vhol!!) bár ők nem hiszem,hogy tudták mit csinálnak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 17:40 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
A ma használatos borjútápok, tápszerek zömében antibiotikum mentesek viszont rengeteg tejpotlót , vitamint és nyomelemet tartalmaznak. Magas fehérje tartalmúak és aromásítottak. Ezek arányai viszont a borjaknak van kitalálva. A méhek az aromára és a tejpótlóra mennek, de csak akkor ha nincs virágpor. Ha te teszed bele csak magadat nyugtatod, én biztosan nem főzött lepényt készítenék és virágport tennék bele, ha lepényeznék.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 09:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
Tuti nincs. De nem vitatkozom.

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 09:32 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.10.10. 18:02
Hozzászólások: 116
Tartózkodási hely: kondoros
berkesandor írta:
Főzött cukorlepényt adok nekik, mikor kész és hűl, tejpótló borjútápszert keverek bele (ez a hivatalos neve, ezt adják a borjaknak a tehenészetekben.) Fehérje, vitamin és ásványi anyagban dús, alacsony a hamu tartalma, és kedvelik a méhek is. Antibiotikum és gyógyszer mentes. Nekem nagyon bevált.

nézd meg jobban azt a borjútápszert , van abban böven atibiotikum


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 09:25 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
berkesandor írta:
Tavaszi lepényre gondoltam, bocs. Nem voltam pontos.
Kecsketej jó gondolat.... Mennyiért lehetne venni 1 kecskét?


Ha elnézel a szarvaközött felénk ingyen . :D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 09:16 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.19. 09:49
Hozzászólások: 86
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun Bugacpusztaháza
Tamaskó kaptáraim vannak. Ezekben a technológiától függően nagyboconádi és félboconádi keverten, illetve a mézesekben csak félboconádi keretek vannak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 09:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Bocs pusztakertnek írtam. Ne tegyetek a kajájukba szarságokat. Lehet nem árt nekik de a méhek nem emlős állatok. Ha van mézük meg csipogatnak virágporokat az elég nekik. A sok kotyvasztol esetleg nosema meg mászkálás lessz tavaszra. A fene tudja hogy ezek a szarok hogy állnak el a téli kajába kavarva. Nehogy gáz legyen!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 08:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
Tavaszi lepényre gondoltam, bocs. Nem voltam pontos.
Kecsketej jó gondolat.... Mennyiért lehetne venni 1 kecskét?

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 08:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Jo gondolat! Ne is gyötörd őket ősszel lepénnyel! Azt tavasszal kaja potlásra használom a hunoroknál semmi másra. Kicsit hosszu a lista amit a szirupba keversz. (Nem kell azoknak ennyi kotyvasz mert még betegeg lesznek tőle) Nonoszt adjál nekik nosema megelőzés céljábol. Milyen kereten méhészkedsz?

Jézusom! Borjutápszer! A méheknek a mézben és virágporban megvan mindenük! Esetleg akkor már fél liter kecsketej a szirupba kiválo immun erősítő :D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 08:47 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.19. 09:49
Hozzászólások: 86
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun Bugacpusztaháza
Miért fontos a főzés?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2015.08.13. 08:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
Főzött cukorlepényt adok nekik, mikor kész és hűl, tejpótló borjútápszert keverek bele (ez a hivatalos neve, ezt adják a borjaknak a tehenészetekben.) Fehérje, vitamin és ásványi anyagban dús, alacsony a hamu tartalma, és kedvelik a méhek is. Antibiotikum és gyógyszer mentes. Nekem nagyon bevált.

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4306 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 ... 87  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nasda valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.