Pontos idő: 2024.03.28. 16:19

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1827 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 37  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.04.24. 22:25 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 326
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Az idegrendszeri károsodás következtében kialakuló mászkálást ugyanúgy okozhatják a vegyszerek, a nosema, vagy akár egy komolyabb oxidációs stressz vagy ezek együttes fennállása bármilyen kombinációban.
Mit szólnátok egy negyedik felvetéshez?
Talán a mászkálás legegyszerűbb magyarázatát is érdemes lenne körbejárni.
Nem igazán mélyültem el méhek citokróm rendszerének fejlődésébe, de a szárnyizmok fejlődése nem csupán az életkor függvénye, nagy jelentőséggel bír a viselkedési kaszt szerint betöltött szerepük is. Így nagyon nehéz megmondani, hogy a mászkáló méhek valóban fel vannak e készülve erre a feladatra.
Mint tudjuk az 1-2 napos méhek nem tudnak repülni
A szárnyizomzat teljes kifejlődése a 20. napra tehető.
Természetesen mint ahogy korábban tárgyaltuk is a nosema kapcsán koraérett méhek is végeznek gyűjtő feladatokat akik akár 8 naposan is fel vannak készülve.
De mi van akkor ha a hirtelen kitört hordási láz olyan egyedeket is magával ragad akiknek a szárnyizomzata nem elég fejlett a repüléshez, valamint testtömege is 40%-al az optimális szint fölött van.
Ha ez tömegesen is előfordulhat és nem térnek vissza a kaptárba a generációs űrt sokkal rövidebb élettartamú méheknek kell átvenni, ebből kifolyólag drasztikusan csökkenhet a gyűjtőméhek egyedszáma.

Találgatni lehet a végtelenségig. Itt egy komoly labor háttérrel végzett vizsgálatsorozatra van szükség, amely több eltérő körülmény hatására bekövetkezett esetek kapcsán vizsgálja a jelenséget.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.04.24. 21:35 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Azt nem írtam, de a nosemát is kimutatták, pedig nem is a mászkáló méhekből lett a minta küldve, hanem a kaptárban maradottakból. Ha jól emlékszem közepes fertőzöttséget.
Megpróbálom a jegyzőkönyvet előkeresni a pontos adatokhoz.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.04.24. 20:03 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Tükör írta:
Számomra egyértelmű, hogy a mászkálás az új típusú (ceranae) nosémával jelent meg. Sokkal hamarabb, mint pl a neok széles körben alkalmazva lettek volna, csak akkoriban, még a kutyát nem érdekelte, mert nagyon kevés helyen volt.
........
Legelővel eddig nem sikerült, mert volt már, hogy repce közelben se volt, de és mégis jelentős volt a mérték, máskor meg 10-20 kilós repce pergetés után is kevesen másztak.
Én leginkább az előző évi atka fertőzöttséggel tudtam eddig összefüggésbe hozni.
Labor vizsgálat ez irányba egyszer történt, amikor egy tényleg erős mászkálós tavasz után, napraforgó elejére jelentős népesség vesztést tapasztaltam. A labor akkor 4 féle vírust állapított meg.
.....

Ebben a témában szokás szerint nem értünk egyet.
Kezdjük a az egyszerűbbel. A neokat elég rég alkalmazzák széles körben, Calypsót pl 2003-óta. A ceranae is ebben az időszakban hódít, 2006-ban bizonyítják Spanyolországban a jelenlétét 2007-ben nálunk.
De nem ez a lényeg.
Ahányszor ez szóba kerül, Te állítod, hogy a ceranae-val van kapcsolatban a mászkálás.
Én mindig leírom, elmondom, hogy amikor egy napon indultak gyalogolni a méheink több környékbeli méhészetben, az enyémből és még egy méhészetből vettem mintát.
Nem volt nozéma fertőzés, akkor. Két hét múlva már igen, de az következmény volt.
Ugyanezt leírja Tóth Péter is valamelyik monitoring összefoglalóban, hogy a mászkáló méhekből vett minták közt voltak nozémásak és voltak amelyek nem voltak nozémásak. Tehát a nozéma mint a mászkálás kizárólagos oka, kizárható.

De ha elolvasod amit írtál, magaddal is ellentmondásba keveredtél.
Tükör írta:
Labor vizsgálat ez irányba egyszer történt, amikor egy tényleg erős mászkálós tavasz után, napraforgó elejére jelentős népesség vesztést tapasztaltam. A labor akkor 4 féle vírust állapított meg

Vírust és nem nozémát.

Mászkáló méheket mint írod nem csak repcén tapasztaltál.
Ha feltételezzük, hogy esetleg egy növényvédőszert, vagy egy növényvédőszer párost szinergikus hatásban, keresünk.Ez annyit is jelenthet, hogy mint a legtöbb növényvédőszert, nem csak egy növénykultúrában használják.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.04.24. 18:15 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 326
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Akinek van türelme végigolvasni akár többször is, hogy értelmezni tudja a cikkeket, sok kérdésre kaphat választ, és még több kérdés fogalmazódhat meg benne.
A harmadik is érdekes lehet.
http://scientificbeekeeping.com/sick-be ... ne-system/
http://scientificbeekeeping.com/sick-be ... o-viruses/
http://rspb.royalsocietypublishing.org/ ... 5/20140454

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.04.24. 14:46 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Tükör írta:
Hozzá kell tenni, protokoll szerűen soha nem használtam fumagillint.

Szerintem a mászkálással, eltűnéssel a család gyógyítja önmagát. A probléma abban van, ha nincs elegendő fiasítás. A fél NB szerintem fokozottan érzékeny a július-augusztusi fiasítás csökkenésre. Fél keret-fél nép szoktam mondani. Az anya petézési ütemét nagyban lelassítja a két keretsor közötti hézag. Hosszabb tétovázás után pedig az anya inkább csak egy fiókban fiasít augusztusban.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.04.24. 13:52 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.12.23. 15:45
Hozzászólások: 456
Idézet:
Tehát itt a probléma azzal van, hogy a méh szervezetében irreverzibilis módon kötődik és nem bomlik le a vegyszer.
Ha lebomlik a vegyszer, de előtte a méhecske már irreverzibilisen károsodott, akkor nem kimutatható a molekula laboratóriumban. Ha viszont irreverzibilisen kötődik, akkor szerintem nagyon valószínű, hogy is kimutatható a méreg.

Idézet:
Az ilyen kumulációból eredő, eltévedésen alapuló eltűnést igazából még senki nem tudta bizonyítani.
Az eltévedés könnyen bizonyítható, de az, hogy ebből méhcsalád elnéptelenedése következik, azt bizony már csak közvetett módon tudjuk bizonyítani.

Idézet:
Szumma szummárum: akár nozéma, akár vegyszer miatt van mászkálás vagy eltűnés, az mindig is a hordáshoz fog kapcsolódni.
Szerintem is.

Olyat is tapasztaltam, hogy a kora reggeli órákban volt erős mászkálás, de gyakoribb, hogy a tájolás idején jelentek meg mászkáló méhek. Ez utóbbi eseteknél gondoltam vírusfertőzésre.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.04.24. 12:45 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Számomra egyértelmű, hogy a mászkálás az új típusú (ceranae) nosémával jelent meg. Sokkal hamarabb, mint pl a neok széles körben alkalmazva lettek volna, csak akkoriban, még a kutyát nem érdekelte, mert nagyon kevés helyen volt.
100%os megfigyelésem, ,mert akkor még 3 község (kisváros) eü-se voltam, és figyelemmel tudtam kísérni, hogy fokozatosan terjedt évről évre több méhészetben jelent meg.
Lassan az egész országban általános lett. Ezt itt a fórumon, ill elődjein is szépen nyomon lehetett követni.
A mászkálással együtt jelent meg, az a fajta ürülék, amit én szintén összefüggésbe hozok vele. Világos pöttyök, benne apró kis hosszúkás valamikkel(petére hasonlít leginkább). Autó ablakán jól megfigyelhető.
Mindig akác elején-közepén jelentkezett legnagyobb mértékben, és olyankor nem a gyűjtő méhek, hanem szemmel láthatóan az először tájoló repülésre kitóduló fiatal méhek mászkálnak leginkább. Nagyon régóta próbálom megfigyelés útján valamivel összefüggésbe hozni, az évenként változó mértékét.
Legelővel eddig nem sikerült, mert volt már, hogy repce közelben se volt, de és mégis jelentős volt a mérték, máskor meg 10-20 kilós repce pergetés után is kevesen másztak.
Én leginkább az előző évi atka fertőzöttséggel tudtam eddig összefüggésbe hozni.
Labor vizsgálat ez irányba egyszer történt, amikor egy tényleg erős mászkálós tavasz után, napraforgó elejére jelentős népesség vesztést tapasztaltam. A labor akkor 4 féle vírust állapított meg.
Hozzá kell tenni, protokoll szerűen soha nem használtam fumagillint. Nagyon ritkán, csak rendkívül indokolt esetben kaptak a méheim.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.04.24. 12:09 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Anti!
A Nosemesisról, mint betegségről írtam. Itt is említettem már:
viewtopic.php?f=7&t=20&p=131973&hilit=Csaba+Gy%C3%B6rgy#p131973
Annak vannak ilyen tünetei. De más dolgoknak is. A mászkálás alapvetően röpképtelenséget jelent. Ez lehet vírustól (melyet a Nozéma segíthet elő). Az elnéptelenedés pedig lehet vírusmentes Nozéma is. A mászkálás (röpképtelenség) lehet vegyszertől is. Repcén ez jól látható a csillagos fejű méhek mászkálása esetén.
Egy dolgot azonban a nozéma esetén meg kell érteni. A nozémás méhegyedek hordásmentes időben a kaptárban vannak. Észre sem veszed, mert nincs hasmenés. Amikor van egy hordási láz, akkor szeretnének ők is gyűjteni menni. Akkor veszik észre, hogy nem tudnak repülni (vírus + Nozéma). A másik eset, amikor nincs vírus: nem ér haza, mert rossz pl. a glükóz felszívódás (csak elméleti felvetés részemről, a spanyol doktornő állítja azt, hogy semmi más nem kell a CCD-hez csak a Nozéma). De eltűnhet a méhcsalád kijáró méheinek nagy része úgy is, hogy egy maximálisan méhkímélőnek kifejlesztett növényvédőszer csak a többedik kirepülés után ér el a méh szervezetében olyan szintet, hogy eltévedést okoz. Tehát itt a probléma azzal van, hogy a méh szervezetében irreverzibilis módon kötődik és nem bomlik le a vegyszer. Az ilyen kumulációból eredő, eltévedésen alapuló eltűnést igazából még senki nem tudta bizonyítani. Szumma szummárum: akár nozéma, akár vegyszer miatt van mászkálás vagy eltűnés, az mindig is a hordáshoz fog kapcsolódni. Az az állomány, amelyiknek a repcére vitt része nem mászkál, de az otthoni galagonyán lévő igen, ott vajon mi van a háttérben ? Ha elol
Arra azért nagyon kíváncsi lennék, hogy nálatok a tünetek induláskor vett méhminták miként álltak Nozéma fertőzöttség tekintetében? És hogyan fognak állni 2-3 héttel később?

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.04.24. 11:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.12.23. 15:45
Hozzászólások: 456
Dr. Békési László állatorvos szerint vannak állatfajok, amelyeknek a megbetegedései tünetszegényen futnak le. Ilyenek a halak és a méhek is. Vagyis ugyanazok tünetek számos okra vezethetők vissza.

Hétköznapi méhésznyelven ez azt jelenti, hogy a méhek nemcsak nozematózis miatt mászkálhatnak, továbbá azt is, hogy a nozematózis nemcsak a régi méhészkönyvekben ismeretett okok miatt alakulhatnak ki, hanem olyan új okok miatt is, amivel régen nem is számoltak.

Ezen új okok közé tartoznak a vírusok, amit az atka terjeszt, de a hosszú hatástartamú és ezért már nagyon kis mennyiségben is mérgező növényvédőszerek is.

Sőt a tartós hatású és kis dózisban is hatékony növényvédőszerek által legyengített méhcsaládokban a lappangó kórokozók (nozéma és vírus, de az atka is) könnyebben felszaporodnak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.04.24. 10:56 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2009.12.29. 12:21
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Baranya Megye
Cerana!

Mindig kihagysz egy egyszerű tényt.
A mászkálások,méh eltűnések csak akkor jelentkeznek amikor
a szántóföldről,mezőgazdasági kultúráról gyűjtenek a méhek.
Ezért mondom én azt,hogy az "új" növényvédelmi technológiák
áldozatai a méheink és ezáltal mi is.
Én nem tudom pontosan mi okozza ezt gyomirtók, hosszú hatású
rovarölők azaz a neonikotinoidok,az új gombaölők,vagy ezek
összeadódva fejtik ki áldásos hatásukat,de az biztos,hogy nagy,
óriási kárt okoz/nak.
Egyre durvábbak az esetek, napraforgó után ,
vagy például csemege kukorica után nem tudják a családokat a jó méhészek sem
megmenteni.Folyamatos elnéptelenedéssel gyakorlatilag megvalósult
itt is,kis hazánkban is a CCD.
Sokaknak "csak" olyan gondja van,hogy a családok csak stagnálnak,
érdekes csak addig amíg el nem fogy a rossz virágpor a kaptárból.
Azért ezek a tények nagyon elgondolkodtatók.


Csányi Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.04.23. 07:02 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Dodo!
Jó, akkor ebben közös nevezőre jutottunk.Tudod nekem alapvetően az is zavarná nagyon a fülemet, ha valaki arról írna,hogy az alkohol lebontását is a szervezet immunrendszere végzi. Hiszen ezen az alapon az alkohol dehidrogenáz enzimnek is az immunrendszerhez kellene tartoznia.
Ismétlem nekem nem a fogalom használat, hanem a funkció szerinti megközelítés a lényeges. Ezzel pedig az immunerősítés fogalma az összeférhetetlen. Az alkohol dehidrogenáz enzim működését hogyan lehet erősíteni ? A termelődését lehet a szubsztráttal, tehát az alkohollal serkenteni. De az enzim csak ugyanolyan intenzitással fogja bontani az alkoholt, akármilyen erősítővel próbáljuk a működését potencírozni. Ha több enzimre van szüksége a szervezetnek, akkor azt a génszabályozás eszközrendszere végzi, pl. laktáz esetében a laktóz operon. Az operonoknak pedig semmi köze nincs az immunrendszerhez.
Van persze egy határterület, ahol az öröklött és nem öröklött (ez a valódi adaptív) immunrendszer összeér. Pl. a fagocitózisra képes sejtek léte, amelyek már a méhekben is megtalálhatók. Ezek azonban nem oldják meg a kórokozók elleni specifikus védettséget.
Az alábbi idézet második mondatával éppen ezért nem tudok egyetérteni. Én egyetlen olyan vegyületcsoportot ismerek, amely képes az immunfolyamatok blokkolására, ezek pedig a sztreoidok. Tehát, akkor a méhek valahonnan szteroidokhoz jutnak ?
Idézet:
A Nosema ceranae önmagában nem növelte a családok halandóságát.Véleményünk szerint csak akkor növelné, ha egyúttal a méhek immunrendszerét elnyomó tényezők is fennállnának


Szerintem sokkal racionálisabb magyarázat, hogy a kékkel kiemelt szóra a családra fókuszálunk. Hiszen pontosan erről írtam: az egyed halandóságát növeli a Nozéma, nem a családét. Pontosan visszaköszön a Mérgezések topicban leírt jelenség. A család , mondhatjuk úgy is, hogy a csoport védekezési mechanizmusa kompenzálni képes az egyed sérülékenységét. Ez lenne a Bross által sokszor hangoztatott csoportszelekció ? Azt hiszem igen. Vagyis a Nosema ceranae-t nem szükséges az immunrendszernek kordában tartania ahhoz, hogy a méhész ne vegye észre a kártételét. Az egyed fokozott halandóságát a család a fiasítás mértékének növelésével kompenzált állapotban tartja. Azonban az ezt akadályozó tényező fellépése esetén napvilágra kerül az eredeti probléma is. Természetesen elképzelhető az is, hogy létezik a vitellogeninben olyan fehérjefrakció, amelyik semlegesíteni képes a Nosema apist (!). Mert ahhoz adaptálódott az évezredek során. De a Nosema ceranaet nem képes semlegesíteni, mert ahhoz nem tudott adaptálódni. Ha lenne adaptív immunrendszere, akkor két hét alatt ez megtörténne. Így viszont kell hozzá néhány évezred. Azért nem egy-két évtized, mint az atkánál az atkaölőszerek esetén, mert a fehérje sokkal bonyolultabb szerkezet, sok mutáció kell egy ilyen bonyolult struktúra semlegesítéséhez.
Végezetül pedig az is lehetséges, hogy a Nosema apis elleni vitellogenin fehérje frakció képes semlegesíteni a Nosema ceranae-t is. Mert a felületi antigénjeik nem különböznek egymástól. Elképzelhető ez is. Ebben az esetben akkor lép fel probléma (amire Te is célzol), ha kifogy a vitellogenin. De nem az, ami az idézetben van, hogy valami elnyomta az (aktív) immunrendszert. A "passzív" immuntartalékok merültek ki. De ez is inkább csak analógia a passzív immunrendszerrel, semmiképpen nem azonos vele. De ezeknek a passzív immuntartalékoknak a képzése a fiasítással történik. Vagyis a probléma akkor kerül elő, amikor a fiasítással van a probléma: virágporhiány, fiasítás korlátozás stb. Ha ez nem korlátozott, akkor semmi akadálya nincs a semlegesítő vitellogenin képződésének. Vagyis a Nosemosis nem immundefektusból, immunrendszert elnyomó ágens hatására bekövetkező betegség. Sokkal inkább kompenzált állapotban az egyed csoportszinten tolerált megbetegedése, nem kompenzált állapotban a csoport újjáképződésének zavara miatt napvilágra került, mindvégig jelen lévő betegség végkifejlete. Ebből nem lehet kizárni azt, hogy a fiatal méhek alacsonyabb fertőzöttségét a vitellogenin biztosítja, de azt sem, hogy egyszerűen arról van szó, hogy azért alacsonyabb a fiatal méhek fertőzöttsége, mert a szaporodáshoz idő kell. A méh Nozéma mentesen "születik", ha egy spórát vesz fel, és az szaporodik folyamatosan, akkor 30 nap múlva eléri a letális szintet. Ha nem egy spórát vesz fel, hanem többet, akkor hamarabb éri el a letális szintet. Ebben az esetben hazánkban néhány évenként a családok olyan állapotba kerülnek, hogy törvényszerűen elnéptelenednek, mert túl hamar elpusztulnak az öreg méhek. A kellő nagyságú fiasítás miatt beindul egy új ciklus az alacsonyabb fertőzöttséggel, hiszen az eltűnés egy drasztikus spóraszám csökkentést is jelent egyben. Ebben az esetben lehet létjogosultsága a fumagillines kezeléseknek. Nem engedi elérni a kritikus spóraszámot. Ha a vitellogenin képes a ceranaet semlegesíteni, akkor felesleges a fumagillinezés, mert nem a folyamatosan növekvő spóraszám miatt következik be az eltűnés (mászkálás), hanem a vitellogenin képződés hiánya miatt. Azt, hogy melyik variáció az igaz, azt nem ismerjük.

Eltűnés (mászkálás) pedig rengeteg más ok miatt is lehetséges.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.04.22. 22:41 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 326
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Cerana

Nem kívántam felhozni az immunrendszer kérdéskörét, tudomásul vettem, hogy a Te értelmezésed szerint nincs a méheknek immunrendszerük.
Az értelmezésem szerint meg van a méheknek immunrendszerük. ( igaz mást értek alatta mint amit többször is elmondtál )

Bizonyára igazad van ebben én nem ebből szigorlatoztam.
De mivel olvasmányaim során különböző cikkekben használják ezen kifejezéseket valószínűleg az én értelmezésemben mást tartalommal bírnak ezen kifejezések ( valószínűleg helytelenül ha Te mondod )

Pár példát címszavakban:

MÉHÉSZET 2015 április
A méhek immunválaszának műszeres mérése – méhészakadémia

„defenzin-1, mely a méhek immunrendszerének összetevője „

És ha már Spanyol kutatásokra hivatkoztál harmadiknak legyen
Méhegészségügyi ismeretek 3. kötet 197. oldal 12 sor
„A nosema ceranae önmagában nem növelte a családok halandóságát, Véleményünk szerint csak akkor növelné, ha egyúttal a méhek immunrendszerét elnyomó tényezők is fennállnának, „

De ha mégis ennyire zavaró számodra ami miatt a lényegi tartalomra nem tudsz figyelmet fordítani.
Mindenhol helyettesítsd be az alábbiak szerint. pl.

A méhegyedek immunrendszere és a családszintű immunválasz egyaránt aktiválásra kerül

A méhegyedek védekezési rendszere és a család szintű védekezési rendszer egyaránt aktiválásra kerül

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.04.22. 20:05 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Dodo!
Emlékeim szerint én nem ezt tartottam zagyvaságnak, hanem az rh-val kapcsolatos dolgokat. Illetve a másik dolog az immunválasz. Alapvetően a problémám mindig is azzal volt, amikor a magasabb rendű szervezeteknél érvényes élettani folyamatokat természetesnek veszed a méhekre is. A madarak, emlősök adaptív immunrendszerének hiánya miatt kételkedem most is az immunválasz tartalmát illetően. Azóta ugye a vitellogenin rendszerrel kapcsolatosan felmerült egy ilyesféle mechanizmus lehetősége, mellyel szemben szkeptikus vagyok, de hát ezt a kérdést nem én döntöm el. A DNS-ben kódolt speciális Nosema ellenes hatás létét abszolút nem zárom ki, hiszen évezredeken át tartó mutációs hatások szelekciójaként ez teljesen elképzelhető . Hiszen az egyes kémiai anyagokkal szembeni tolerancia alapja is pontosan ez. A két hét alatt bekövetkező bármilyen, addig a szervezet számára ismeretlen kórokozóval szembeni, antigénfelismerés utáni célzott immunválasz az, amit erősen kétségbe vonok. Ez egy rendkívül bonyolult rendszer, melynek jóformán egyetlen alkotórésze sem található meg a méheknél. A madaraknál is létezik ez a bonyolult rendszer is, és a vitellogenin rendszer is. Nehezen tudom elképzelni, hogy ugyanazt a feladatot párhuzamosan két rendszer végezné el. A normál immunrendszer esetén sem lehet igazán hatékony immunerősítésről beszélni, az öröklött mechanizmus esetén pedig ez kizárt: vagy működik a gén vagy nem. A kórokozó az, ami a gén működését képes stimulálni. Adaptív immunrendszer esetén ezt hívjuk vakcinázásnak. Az immunválasz szóhasználat annak, aki ebből kőkeményen szigorlatozott, az felhördül rajta, mert az egy teljesen más folyamatot takar. A kórokozó semlegesítése szóhasználat viszont már más megvilágításba képes helyezni a vélt mechanizmust.
A most idézett dolgokkal nagyjából egyetértek ( a szóhasználattal kapcsolatos megszorításokkal), szerintem én erre nem írtam azt, hogy zagyvaság. Az egy másik hsz volt.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.04.22. 18:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 326
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Cerana!

Előző hozzászólásoddal teljesen egyetértek, most kivételesen nem vitatkozni szeretnék veled.
Emlékszel tavalyi hozászolásomra ( ami kapcsán tudatlannak tituláltál) ?
Mintha hasonlóság lenne a következtetések terén.

Az én értelmezésem szerint Dr Hegedűs Dénes is pont azt állítja mint amit Te írtál most.

Idézem az akkori írásom ide vonatkozó részét. Kérdésem most is csak zagyvaságnak tartod?

„A méh egyed a noséma kártételére immunválaszként nagy mennyiségű fehérjét pumpál vitellogenintartalékaiból a véráramába szervezete védelmében ( oxidációs stresszhatás megszüntetése érdekében)
(A vitellogenin a méhek élettanában tartaléktáplálékként, az immunrendszer egyik összetevőjeként, antioxidánsként vegyük számításba és tekintsünk most el a fiatal méhekre a későbbi gyüjtő-viselkedés szabályzásában betöltött szerepétől, mert ennek tragikus visszafordíthatatlan következményei egy hosszabb ideig elhúzódó erős oxidációs stresszhatás esetében szignifikáns. Esetünkben most a legegyszerűbb helyzetet feltételezzük.)Tehát megfelelő mennyiségű és minőségű virágpor hordás van és nincs nagy mennyiségű nektárhordás. (Mert mikor a méhcsalád nagy mennyiségű nektárt dolgoz fel, esik a méhek testének fehérjeszintje, még akkor is ha korlátozott mértékben hordják a virágport is )
A méhegyedek immunrendszere és a családszintű immunválasz egyaránt aktiválásra kerül a fertózés leküzdése érdekében.
Családszintű immunválasz az etil-oleát feronom termelésének növelése, ez az elsődleges feromon a munkásméhek érésének szabályozásáért, ezáltal a güjtőfunkcióra való felkészüléséért is felelős.
Célja ezzel azon méhek gyüjtőméhekké változtatása amelyek felélték vitellogenin tartalékaik nagy részét így védtelenekké váltak a fertőzésekkel szemben.
A fehérjék létfontosságúak a méhek vonatkozásában is a kaptárban élő méhek testében tárolják
vitellogenin formájában vigyáznak ezekre a készletekre és felhasználva ezeket mielőtt gyűjtőméheké válnának. A gyűjtőméhek így feladják a vitellogenin élettartamot növelő és immunerősítő előnyeit.
Méheinknél a feladatoknak hierarchikus kockázati rendszere van, és a méhek feladatvégzése az egészségi állapotuktól függ. Ennek az az értelme, hogy az egészséges dolgozó értéket képvisel a család számára a nem egészséges méhek kockáztatása azt a célt szolgálja, hogy a család megszabaduljon tölük. A beteg fertözött méhek magukra vállalják a veszélyesebb feladatokat feláldozzák magukat a méhcsalád érdekében. Erős fertőzés esetén sok méh hal meg egyszere
afenntiekből következően csökken a belső, külső munkások száma is.
A történet végkifejletét a megfelelő számú egészségi állapotban megmaradt fiatal méhek száma és a rendelkezésre álló fehérjetartalék mennyisége fogja nagyrészt meghatározni abban a pillanatban mikor
a korrokozok számát a küszöbszint alá sikerült szorítani."

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.04.22. 14:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.06.27. 18:28
Hozzászólások: 80
Tartózkodási hely: Zala
CARENA! Nosemával kapcsolatban!


Amit úgy látok,hogy alkalmatlan arra ,hogy tovább foglalkozzak vele,egyszerűen leölöm a családot. Ez
Furcsán hangzik és fájó,de legjobb megoldás,sajnos!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.04.22. 06:46 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Nemtom írta:
Dr Hegedűs Dénesnek van egy előadása a YouTube-on ő azt mondja hogy a ceranae akkor okoz gondot ha az atka felszaporodik, mert egyébként az erős család tünetmentes antibiotikum nélkül is.

Kaposváron tartott előadást egy spanyol doktornő sok-sok évvel ezelőtt. Ő sokat foglalkozott a nozémával. A kísérleteihez, ha negatív kontrollra volt szüksége, akkor horrorisztikusan sokszor kellett fumagillinnel kezelnie a méheket. Emlékeim szerint évente tízszer. Rengeteg spóravizsgálati eredménye volt. A jellemző az volt, hogy a beteg méhcsaládok és tünetmentesek spóraszáma nem különbözött egymástól szignifikánsan. Egyaránt nagyon magas volt. Egyetlen egy fontos kritériumot lehetett megállapítani: a fiatal méhek spóraszámának meghatározása. Vagyis minden méh a kor előrehaladtával egyenes arányban nagyobb spóraszámot produkál. Ezáltal csökken az élettartama. A család megbetegedése attól függ, hogy a fiatal méhek spóraszámának átlaga milyen mértékű. Minél korábbra tevődik egy kritikus spóraszám elérése, annál szorosabb a korreláció a család összeomlásával. Ezt azonban a nagy mértékű fiasítással kompenzálni tudja a család. Tehát az összeomlás másik faktora az, ha korábban valamilyen oknál fogva csökkent mértékű volt a petézés. Akár az anya miatt, akár pl. hordási viszonyok miatt. Ezek a megállapítások kizárólag a ceranaera érvényesek. Hozzáteszem, hogy nálunk a ceranae szaporodásának hőmérsékleti korlátai is vannak. Alapvetően a meleg időszakban tud szaporodni. Úgy tűnik, hogy az apisra érvényes peritrofikus gát nem érvényes rá, vagy Spanyolországban valamilyen más oknál fogva minden méhcsaládra jellemző az az állapot, amikor vékony a peritrofikus hártya. Ilyen alapos hazai adatokról még nem olvastam. A tünetmentes állapot megszűnése és az atka kapcsolata szerintem a petézéssel lehet összefüggésben. A család leghatékonyabb természetes védekezési módja az atka ellen, ha leáll az anya a petézéssel. Ez viszont utána előhozza a Nozéma ceranae eddig rejtett időzített bombáját. A családnak nem lesz elegendő dajkáló méhe a fiasítás újraindításához, mert a beteg méhegyedek a rövidebb élettartam miatt hamarabb elpusztulnak, lesz egy generációs lyuk, amit az idős méhek hiánya miatt a család nem tud pótolni. Egészséges méhcsalád esetén közismert, hogy az idős méhek ismét dajkálni képesek. Itt viszont se fiatal (petézési szünet miatt), se idős méh nincs (korábbi halálozás).

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.04.21. 18:45 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Nemtom írta:
....Dr Hegedűs Dénesnek igaza van!

Miben?
A nosemáról azt mondják legtöbbször kísérő betegség valaminek a következménye, erős atka fertőzés, mérgezés vagy stressz ....... van aki szerint túlzott cukoretetésé is lehet .......
Ha megjelenik a nosema akkor kezelni csak fumagillinnel lehet.
A többi csak mese.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.04.21. 18:36 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
2009 szeptember végén majdnem elvitte az állományomat a nosema ceranae, pedig abban az évben kifejezetten kevés atkám volt. (Hála a fumagillinnek az összes család áttelelt.)

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.04.21. 13:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.06.27. 18:28
Hozzászólások: 80
Tartózkodási hely: Zala
Polai.Richard írta:
Arisztaiosz végigolvastam amit linkeltél. tudom nem szerencsés részeket kiemelni de úgy értelmezem, hogy a Fumagilin csak tüneti kezelés. Ha abbahagyják a használatát a család újra megbetegszik 6 hónapon belül. Illetve azt is írták, hogy a cerranae antibiotikum tűrő képessége jóval nagyobb mint az apis-é, ezért több antibiotikum mellett érhető el a tünetmentes állapot. Illetve ha nem a kellő mennyiséget visszük be csak nagyobb bajt csinálunk mert a cerranae spórák még jobban kiszóródnak. Ezek szerint az októberi 1 gramm Fumagilin per család csorgatással csak nagyobb bajt csináltam mert ezt is sorozatjeleggel kell kezelni.

Dr Hegedűs Dénesnek van egy előadása a YouTube-on ő azt mondja hogy a ceranae akkor okoz gondot ha az atka felszaporodik, mert egyébként az erős család tünetmentes antibiotikum nélkül is.
Erről mit gondoltok? Nálunk a megyei méhegészségügy felelős azt mondja, hogy ő már 10 éve nem használ Fumagilint se Fumidilt.



Dr Hegedűs Dénesnek igaza van!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.03.16. 09:15 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Arisztaiosz végigolvastam amit linkeltél. tudom nem szerencsés részeket kiemelni de úgy értelmezem, hogy a Fumagilin csak tüneti kezelés. Ha abbahagyják a használatát a család újra megbetegszik 6 hónapon belül. Illetve azt is írták, hogy a cerranae antibiotikum tűrő képessége jóval nagyobb mint az apis-é, ezért több antibiotikum mellett érhető el a tünetmentes állapot. Illetve ha nem a kellő mennyiséget visszük be csak nagyobb bajt csinálunk mert a cerranae spórák még jobban kiszóródnak. Ezek szerint az októberi 1 gramm Fumagilin per család csorgatással csak nagyobb bajt csináltam mert ezt is sorozatjeleggel kell kezelni.

Dr Hegedűs Dénesnek van egy előadása a YouTube-on ő azt mondja hogy a ceranae akkor okoz gondot ha az atka felszaporodik, mert egyébként az erős család tünetmentes antibiotikum nélkül is.
Erről mit gondoltok? Nálunk a megyei méhegészségügy felelős azt mondja, hogy ő már 10 éve nem használ Fumagilint se Fumidilt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.03.16. 00:48 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
Polai.Richard!

Talán segíthet eldönteni a kérdést, ha a hivatkozott cikket átfutja. Abban nem olyan egyértelműek a következtetések, mint a Wiki-idézetben:
http://journals.plos.org/plospathogens/ ... at.1003185

Én mindenesetre átolvasnám az alábbi cikket, s várnék még a következtetésekkel, az alábbi munka jó irodalomjegyzéket ad, összefoglalja az eredményeket, illetve sejtet valamennyit a jövő lehetőségeiről is:
http://mingaonline.uach.cl/scielo.php?p ... ci_arttext


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.03.16. 00:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 326
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
"Akkor ha jól értem itt azt írják hogy a Fumagilin nagyban segítette a ceranaet hogy kiszorítsa az apist. És segítsetek fordítani de én úgy értem az utolsó bekezdést hogy a Fumagilin felgyórsítja vagy felerősíti a nosema cerranae szaporodását.?! Ezt jól értelmezem?"

Igen hozzásegít.
Nem egészen. A fumagilin nem pusztítja el csak meggátolja a szaporodását, majd a kezelés abbahagyása után alakulhat ki egy a kezelés előttinél nagyobb fertőzöttségi szint.
Véleményem szerint abban van nagy szerepe, hogy kitolja az időt lehetőséget adva a méheknek arra, hogy immunrendszerük felerősítésével (Tudom hogy itt sokak szerint nincs immunrendszerük a méheknek) már megtudjanak birkózni a korral.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.03.15. 19:42 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Még annyi hogy ha a Wikipédián elolvassátok ezt:

There is little advice on treatment but it has been suggested that the most effective control of Nosema ceranae is the antibiotic fumagillin as recommended for Nosema apis.[14] The genome of Nosema ceranae was sequenced by scientists in 2009. This should help scientists trace its migration patterns, establish how it became dominant, and help measure the spread of infection by enabling diagnostic tests and treatments to be developed.[15][16]

Nosema ceranae is apparently released from the suppressive effects of fumagillin at higher concentrations than that of Nosema apis. At fumagillin concentrations that continue to impact honey bee physiology, N. ceranae thrives and doubles its spore production. The current application protocol for fumagillin may exacerbate N. ceranae infection rather than suppress it. Fumagillin application should be a major cause of N. ceranae dominance in this time.[17]

Akkor ha jól értem itt azt írják hogy a Fumagilin nagyban segítette a ceranaet hogy kiszorítsa az apist. És segítsetek fordítani de én úgy értem az utolsó bekezdést hogy a Fumagilin felgyórsítja vagy felerősíti a nosema cerranae szaporodását.?! Ezt jól értelmezem?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.03.15. 19:42 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
A fumagillin mindkét nozéma ellen hatékony.
A Fumagillinnek ma Magyarországon nincs engedélye,
A 117 000-ár túl magas. 90 körül is beszerezhető, de a profilodban szereplő 10 családra túlzás a 454g.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.03.15. 19:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Méhésztársak ezt jól tudom hogy a nosema apist nagyrészt kiszorította a nosema cerrana és a Fumagilin a nosema cerranara nincs is hatással? Csak mert egy ismerősöm mondja hogy ő már csurgatta a Fumagilines szirupot. És hogy vegyek én is csak hát egy doboz 117.000 Ft.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.03.14. 23:10 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Pl Acidum2 Kft 4030 Debrecen, Borzán Gáspár utca 16. Tel.: +36 (52) 437-279 | +36 (52) 439-733

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.03.14. 22:40 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.08.05. 15:21
Hozzászólások: 61
Tartózkodási hely: Jász-Nagykun-Szolnok
Tudna ajánlani valaki egy helyet, ahonnan ecetsavat lehet rendelni?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.03.08. 18:53 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.11.05. 09:14
Hozzászólások: 1164
Tartózkodási hely: Tolna megye, a méhes észak Baranyában
Elvileg szelídgesztenye kivonat, nem olyan mint anno a "kakasospor"....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.03.08. 18:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
Ez használható méheknél?
"Célállatok:Nyúl ,baromfi ,sertés,szarvasmarha"

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.03.08. 18:44 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.09.20. 11:37
Hozzászólások: 1
Sziasztok!

Valaki használja a FarmaCastan nevű szert? Esetleg adagolást tudja valaki?
Köszönöm!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.02.23. 18:47 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.19. 19:38
Hozzászólások: 365
pgy írta:
Amit még használok az a fehérüröm tea. Az ÉN' receptem fél liter víz egy csapott nagykanál fehérüröm tea leforrázva



Jobb-e hideg vizbe áztatva egy éjszakára?

Ezt amennyiséget hogyan adod a családoknak és hány családra elég
Üdv. Jóska


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.02.23. 13:26 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Antal biotikum.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.02.23. 13:17 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.10.10. 18:02
Hozzászólások: 116
Tartózkodási hely: kondoros
rallysta írta:
kifejtenéd bővebben?

megszüntették.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.02.23. 11:37 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.08.04. 05:37
Hozzászólások: 85
Tartózkodási hely: Szaniszló - Szatmár megye - RO
kifejtenéd bővebben?

_________________
20 keretes fekvő DADANT


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.02.23. 06:41 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.27. 16:34
Hozzászólások: 1024
Tartózkodási hely: Somogy
Nem csak ez az egy probléma van vele kapcsoaltban, hogy nagyon drága...

_________________
Anti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.02.23. 06:39 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.08.04. 05:37
Hozzászólások: 85
Tartózkodási hely: Szaniszló - Szatmár megye - RO
Nosema ellen ugy hallottam a Fumagilin a leghatásosabb, ami megállitja a nosemat..... Egy baj van vele, h nagyon drága... Nincs esetleg valakinek, aki átadna kb 25g-ot?

_________________
20 keretes fekvő DADANT


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.02.21. 13:16 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.19. 19:38
Hozzászólások: 365
Én nem nagyon használtam szereke a nosema ellen, mert nem volt rá szukség.
A sok hozzászóllás viszont figyelmeztet, hogy a megelőzés nem ártana. Nálunk szinete nincs semilyen gyógyszer, vagy egyéb készítmény. Melyik szernek van jobb hatása. A NOZEVT-nek, vagy NONOSZ-nak
Üdv. Jóska


Ü


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.02.20. 18:09 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.01. 09:15
Hozzászólások: 89
Tartózkodási hely: Baranya - Észak Mecsek
Értem!
Valóban mind a három szer leírásában ugyan az szerepel, pontosan ezért nem tudtam eldönteni hogy melyik a nyerő, de egy ilyen turmixal nem lő az ember mellé!
Köszönöm szépen hogy megosztottad, kipróbálom az idei szezonban, amitráz kontrollal, illetve kontroll családokkal.
A fehér üröm teát használom és is, vagy is eddig alkoholos oldatot használtam, de kipróbálom a forrázásos módszert.Jóval olcsóbb és gyorsabb is.

Üdv
Sotyi

_________________
Akkor hazudik az ember ha hasznát látja.S akkor is ha nem........

A karma a szabad akarat működési mechanizmusa, amely lelkünk testet öltésével fejti ki hatását és mint törvény hat szellemi fejlődésünk során.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.02.20. 17:00 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2009.02.15. 07:26
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Kaposvár
pgy írta: "Jobb-e hideg vizbe áztatva egy éjszakára?"

Ebben is különbözőek a vélemények. ÉN' abból indultam ki, hogy a teákat általában forrázzák, és ily módon ázik ki a hatóanyag. Így is rettentő erős, ugyanis néha szoktam inni belőle, mert sok mindenre jó pl: bélféregűző. Amit bogaras ír úgy is jó, de nehéz és drágán lehet hozzájutni tiszta szeszhez. Több éve így használom.

_________________
A természet nem szegi meg törvényét, csak az ember!
Nem a világ rossz, hanem az ember teszi azzá!
__________________________
torzo52 (Győző)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.02.20. 16:19 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
A különböző anyagok különböző eljárásokkal oldódnak ki a növényekből. Én úgy emlékszem , hogy visszább van egy írás ami azt írja , hogy a forrázással a nekünk fontos anyagok egy része elillan, a hideg szerintem nem oldja. Valamikor szeszmesteri munkám során a fehérürmöt alkoholban áztattuk a keserű likőrökhöz. A méhekhez szánt fehérürmöt is így használom


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.02.20. 12:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.08.10. 22:22
Hozzászólások: 58
Amit még használok az a fehérüröm tea. Az ÉN' receptem fél liter víz egy csapott nagykanál fehérüröm tea leforrázva



Jobb-e hideg vizbe áztatva egy éjszakára?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.02.20. 09:37 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2009.02.15. 07:26
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Kaposvár
MrSotyi írta: "Melyik APIDIÁR terméket szoktad alkalmazni?"

ÉN’ mind a négyet oly módon, hogy a hármat keverem. Ha megfigyeled, akkor a javallatoknál majd mindenesetben azt írja, hogy: „Féregűző, baktérium-és gombaölő hatású gyógynövényekből származó méh takarmány-adalék étvágy növelésére, az emésztés javításával az immunrendszer támogatására.”

Kivétel az Apivit B complex. Ezért az Apidiár black, plusz,garlicot keverem össze olyan mennyiségben, hogy: a black a plusz és a garlicot keverem úgy, hogy az adja ki azt a 10ml-ert, amit az adagolás ír a 30 liter vízhez illetve sziruphoz. Hiszen mindhárom szernek egyforma az adagolási javallata:10ml/30 liter szirupba illetve vízbe vagy külső itatóba.

" Illetve mi az amit még alkalmazol megelőzésre, ami természetes anyag?"

Amit még használok az a fehérüröm tea. Az ÉN' receptem fél liter víz egy csapott nagykanál fehérüröm tea leforrázva, majd kihűlve beleteszem a keveréket és ezt öntöm 5 kiló porcukorhoz és előzőleg abban elkevert 10dkg szójafehérje izolátum ami állítólag GMO mentes egészen addig, amíg be nem bizonyítják az ellenkezőjét. Ahogy ez a Fortevitnél is történt. Ez pont egy 10 literes vödörben megkeverhető. Ez a fél liter keverék pont felveszi az 5 kiló porcukrot oly módon, hogy egy jó állagú gyurmát kapok. Szirupnál is ez a keverési arány. Ja - és veszek mindenféle vegyes virágmagot a gazda boltban és amerre megyek a környékemen azt elszórom a szántások szélibe, evvel is próbálom a biodiverzitást növelni. Szükség van rá!

_________________
A természet nem szegi meg törvényét, csak az ember!
Nem a világ rossz, hanem az ember teszi azzá!
__________________________
torzo52 (Győző)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.02.20. 06:20 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.01. 09:15
Hozzászólások: 89
Tartózkodási hely: Baranya - Észak Mecsek
torzo

Melyik APIDIÁR terméket szoktad alkalmazni?
Idei évben szeretném kipróbálni, az általad leírt módon.
Illetve mi az amit még alkalmazol megelőzésre, ami természetes anyag?

Üdv
Sotyi

_________________
Akkor hazudik az ember ha hasznát látja.S akkor is ha nem........

A karma a szabad akarat működési mechanizmusa, amely lelkünk testet öltésével fejti ki hatását és mint törvény hat szellemi fejlődésünk során.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.02.17. 19:49 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2009.02.15. 07:26
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Kaposvár
Mortimer írta: "Kissé felületes voltam, és elfelejtettem, hogy te csurgatod, és nem eteted."

Mégsem figyeltél, mert csurgatok flakonból 2-hetente a léputcákba és etetek is befőttes üvegben, egy harmadik fiókban. De akkor sem volt semmiféle problémám.

"Mondjuk felétek akác után van hársról hordás, nálunk napraforgóig általában semmi, és utána se. Ezért gondoltam én híg szirupban, légfékesen vödörrel etetni. Így sem okozna rablást?"

Látod, erre nem tudom a választ. Sok tényező, ami befolyásolhatja. Nálam az üvegek meg vannak töltve és egy kis füsttel lehajtom a méheket és a harmadik fiókba teszem a közepén lévő lyukra.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
A természet nem szegi meg törvényét, csak az ember!
Nem a világ rossz, hanem az ember teszi azzá!
__________________________
torzo52 (Győző)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.02.17. 15:10 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Köszönöm.
Kissé felületes voltam, és elfelejtettem, hogy te csurgatod, és nem eteted. Mondjuk felétek akác után van hársról hordás, nálunk napraforgóig általában semmi, és utána se. Ezért gondoltam én híg szirupban, légfékesen vödörrel etetni. Így sem okozna rablást?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.02.17. 12:58 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2009.02.15. 07:26
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Kaposvár
Szervusz!

Csak a folyamatos használat hatásos.

Igen a testnedveken keresztül hat és ha a kezelés folyamatos, akkor az atka is folyamatosan potyog, ha van.

„Azt nem tudom, hogy a méhek felszívták-e az oldatot, de szerintem nem, a túl erős íze miatt.”

Természetesen, hiszen szirupba adva nem is tudják másképp. És a locsolás is hígabb sziruppal történik, amit alkalmazok tavasztól őszig. Ugyanez igaz a lepénynél is.

„ Te milyen töménységben adagolod?”

Az előírtaknak megfelelően.

„ Én nem mertem akác után a szirupba tenni, mivel féltem attól, hogy az erős illata miatt rablást okoz. Te nem tapasztaltál ilyet?”

Miért? Egyrészt nincs tilalmi ideje bármikor használható, nincs mellékhatása és nem vettem soha észre, hogy kutakodnának a locsolás után főleg, hogy rövid idő alatt minden család megkapja, és a sajátját szívogatja. :)

_________________
A természet nem szegi meg törvényét, csak az ember!
Nem a világ rossz, hanem az ember teszi azzá!
__________________________
torzo52 (Győző)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.02.17. 12:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Győző.
Én is locsoltam tavaly egyszer az Apidiárral. Olyan 1 deci szirupba 10 ml Apidiár Plusz volt a receptem, tehát az előírtnál jóval töményebb. Nekem az volt a gondolatom, hogy kontakt módon az atkára kerülve végez a kártevővel. Viszont csak néhány potyogott le.
Azt nem tudom, hogy a méhek felszívták-e az oldatot, de szerintem nem, a túl erős íze miatt.
A te kezeléseid szerint a méhek hemolimfáján keresztül hat hosszú időn keresztül a szer, ezért én nem vetem el, hogy hatásos lehet. Te milyen töménységben adagolod? Én nem mertem akác után a szirupba tenni, mivel féltem attól, hogy az erős illata miatt rablást okoz. Te nem tapasztaltál ilyet?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.02.17. 09:06 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2009.02.15. 07:26
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Kaposvár
sajtkukac írta: ' Amitrázt használtam mellette."

ÉN' semmit sem használok mellette! Egész éven át kéthetente locsolom őket, kivéve a beteleléstől tavaszig tartó időszakot. Minden feletetett szirupba benne van és a lepényt is evvel gyúrom a megfelelő adagolás szerint. Szerintem pont az amitráz a felelős a nosemáért. Mert legyengíti a méheket pont akkor, amikor a télbe mennek és fokozatosan nagy párának vannak kitéve. Aztán a párában szaporodnak a gombák és lehet, hogy levisz egy-két, atkát az amitráz, de több kárt tesz a párás környezetben jól érző gombák elszaporodásával, mint nélküle. Egyszerűen azért, mert nem kompatibilis, analóg az élőszervezettel. Ami aztán tavasszal éri el a csúcsot. Csinálj egy kontrol családot minden vegyszer nélkül, és az majd megmutatja a hatásfokát a terméknek. Egyébként kaptam a gyártótól egy Bitter nevezetű új készítményt kipróbálásra (kapni még nem lehet) aminek az összetétele: Víz,E 484 emulgálószer,propilén glikol,Izo-propil-alkohol, fehérürömolaj, timol-aroma. Felhasználási javallat:1-3ml/10liter szirup, ivóvíz 2-6ml /10kg gyúrt lepény. Erről csak majd az idei idény végén tudok mondani valamit, mert az évvégén kaptam, de már a lepénybe raktam belőle.

_________________
A természet nem szegi meg törvényét, csak az ember!
Nem a világ rossz, hanem az ember teszi azzá!
__________________________
torzo52 (Győző)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.02.16. 19:40 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.05.16. 21:03
Hozzászólások: 298
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
2 szezont!
Amitrázt használtam mellette.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2016.02.16. 16:55 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2009.02.15. 07:26
Hozzászólások: 1274
Tartózkodási hely: Kaposvár
sajtkukac írta:" Használtam sokáig az apidiárt."

Szervusz!

Időben ez mit jelent?
Meg mellette a mérgeket is. Jól gondolom?

_________________
A természet nem szegi meg törvényét, csak az ember!
Nem a világ rossz, hanem az ember teszi azzá!
__________________________
torzo52 (Győző)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1827 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 37  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.