Pontos idő: 2024.03.28. 10:58

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 515 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.07.24. 08:06 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 326
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Beekeeper Novice írta:
Sziasztok!

Két év után úgy döntöttem tovább fejlesztem a viasztermelésem, eddigiekben katlanon főztem a viaszt, de rájöttem, hogy nem jövedelmező több dologban is hiszen akarva akaratlanul letud égni, a sonkolysalakban pedig sok viasz maradt, ezért úgy döntöttem, hogy szeretnék házilag kivitelezhető gőzős viaszolvasztót készíteni, mert a boltokban kapható olvasztok számomra túl drágák, így magam szeretném házilag elkészíteni.
Ötleteket,tippeket,tanácsokat esetleg képeket szeretnék tőletek kérni, hogy ti méhésztársak milyen gőzviaszolvasztóval dolgoztok, mik lehetne ka hibák, miből lenne érdemes összeállítani.
A bolthely.hu weboldal méhészeti részén találtam egy 4 l-es gőzfejlesztőt 2000 w-os teljesítménnyel 1,5 óra működési idővel Gőzteljesítmény: 60 g/perc
Tip.WAGNER W16. Esetleg erről van véleménye? Képes lenne 30-50 db keret kiolvasztására is ?

Válaszokat és ötleteket előre is köszönöm!



Üdv: Beekeeper


Szia!

Lehet már nem aktuális.
Az én gőzös olvasztom 2 db 120 hordó egyik cca 1/3 nál elvágva a másik hogy ebbe szorosan belecsússzon a kettő között rács amin egy szűrőszövet van.
Kuktával termelem a gőzt (cca 5 liter/óra) ebbe lazán 40 db tömören 50 db ½ lépet szoktam belehelyezni szépen kiolvasztja.
De már csináltam egy folyamatos prést sonkolyra ahol üstben melegített sonkolyt préselem ki.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.07.17. 10:44 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Zümi: Szinte fekete öreg lépek voltak. Azt elfelejtettem leírni, hogy 9 NB keret fér bele, de kivágva belefér 10db is egymás mellé, és akkor még vagy vagy kettő ráférne a tetejére is


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.07.17. 10:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Természetesen mindenkinek a saját lehetőségeit kell követni. A már meglévő eszközökhöz, valamint a tárolási helyigényhez kell igazodni. A prés biztosan jobb hatásfokú, főleg olcsóbb, gázról melegítve. Amit leírtam, kb. 80 perc az első főzés, és kb. 70-75 lehet a második, mikor már meleg a gőzgenerátor. És közben 2kW-ot fogyaszt. Ezt mondjuk nem mértem, de meg kellene, mert láttam már egyet s mást. De ha igaz, akkor 5kWh is lehet 10db kivágott NB lép energiaigénye. Viszont az újratöltésen kívül nem kell vele csinálni semmit. Felügyeletet sem igényel, közben lehet mással foglalkozni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.07.17. 10:33 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.29. 12:57
Hozzászólások: 281
Laza! Szerintem az kiváló eredmény. Mennyi ideig tartott ez az olvasztás a 7 kerettel? Mennyire voltak sötétek, bábingesek a lépjeid?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.07.17. 09:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
"Ár-érték" arányban vettem a jófogáson 4000-ért egy 15-20 literes szőlőprést.
Van egy 35 literes rozsmentes fazekam (szintén jófogás), melegítem gázzsámolyon, merem bele, préselem, szinte folyamatos a munka.
Egy melegítésre való viasz (ha nincs több), maximum egy jó óra alatt megvan mindenestől.
Nem kellett barkácsolni, olcsóbb az üzemelés, és gyorsabb.

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.07.17. 09:18 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Sok kivagdosott lép után összeszedett törmeléket, ami az edényt szinte színig töltötte, már olvasztottam ki. Ebben volt minden. Az öreg műléptörmeléktől kezdve, napviasz olvasztóból kijött apróságok, és gombócba gyúrt zugépítmény is. Ha nem is lábbal taposva, de elég sűrű, tömör töltet volt. Ebből 3.5kg viasz jött ki. Háromszor töltöttem a gőzgenerátort, de harmadikra már alig jött valami. Ezért, és a NB lép olvasztása után állapítottam meg, hogy kétszer elég tölteni. Érdemes volna olyan gőzgenerátor konstrukciót kialakítani, amiben egyszerre van kb.10l víz, vagy valami légfékes utántöltést. Hogy ne kelljen sokat várni az újratöltéssel újraforralással. De szerintem ez így marad, mert készen van, és működik. Lehet hogy egy prés vagy centrifuga jobb hatásfokkal működik, de ár érték arányban nálam ez a nyerő. Összesen kb. egy órát ha dolgoztam vele, mire a kifolyót és a gőz cső helyét kifúrtam. Valamint a kifolyó oldalán a doboz íves sarkát feltöltöttem sziloplaszttal. egyrészt hogy a rács arra felfeküdjön, másrészt hogy ne ott álljon meg a viasz. Ezt egy szigetelőszalagból odaragasztott "gát" feltöltésével értem el. A kifolyó 12mm átmérőjű lett. Először csak 6-os volt, mert nem akartam hogy a gőz hamar kiszökjön. De úgy eldugult az elején, mert még hideg volt a műanyag és belefagyott az épp megolvadt viasz. 12mm kb. optimális lett, mert a kiáramló gőz folyamatosan tisztán tartja. Azt hiszem mindent leírtam a konstrukcióról :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.07.17. 00:19 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Ha az ilyen olvasztóba kivágott és taposással összeprésselt lépet teszek, azt is kiolvasztja?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.07.16. 22:44 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.16. 21:50
Hozzászólások: 197
Tartózkodási hely: Jászberény
Elkészültem végre én is saját olvasztómmal, az itt olvasottak alapján. Használtan vásárolt tapétaleszedő(5eFt) gőzgenerátora, ami 2000W-os és 4.5l-es. Az olvasztó edény tescós műanyag doboz(most 3.2eFt), és egy esztergályosnak kellett egy üveg méz a csőcsatlakozó csavarért. És egy alumínium rácsot hajlítottam az aljára. 7db NB keretet tettem bele egyben(egyébként 9 fér) és kétszer főztem le. Korábban írták többen, hogy NB lépenként kb. 18dkg nyerhető ki, így kb. 1,26kg lenne várható. Elsőre 1.15kg jött le. Így keveseltem, mivel az egyiken egy majdnem dupla zugépítményes léprész is volt, ezért megpróbáltam még egy töltetet lefőzni. A kereteket kivettem, gyakorlatilag teljesen levált róla minden. A maradék cucc az edény alján kb. 4-5cm volt összesen. Ezt még jól összekevertem. A második főzet még 28dkg viaszt adott, így már összesen 1,43kg lett. Azért ebben még van piszok, ami az egybeolvasztásnál gondolom kiválik. Végülis elfogadható ez az érték, nekem megfelel.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.07.13. 08:06 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Én Ráczéktól vettem, nagyon jó.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.07.06. 21:14 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.06.22. 12:01
Hozzászólások: 112
Tartózkodási hely: BAZ
Tisztelt Kollégák!
A következő támogatási időszakban szeretnék vásárolni egy gőzös viaszcentrifugát. Próbáltam visszaolvasni, de nincs túl sok infó erre vonatkozóan. A Königint néhányan dicsérték, de más gyártmányokkal kapcsolatos tapasztalatok is érdekelnek (pl. Inoxon). 35-40 családhoz kellene, nem ipari méretekben gondolkodom.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.04.17. 17:26 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Tul sokáig ne főzd, inkább csak melegítsd olvadásig. Az eső víz jobb szokott lenni, mert lágyabb, az üst az jó. A napviaszolvasztó tényleg egy másik jó megoldás, felszecskázva világosabbá olvad benne.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.04.17. 16:14 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.02.23. 21:25
Hozzászólások: 135
Ha van napviaszolvasztód, akkor szerintem érdemes lehet azzal újraolvasztani.
Szabó Károly - A méhész műhelyében: 199. oldal "Mivel a nap színbontó hatása...."
A 200. oldalon kezdődő fejezet a viasz fehérítéséről szól, de elég macerásnak tűnik a leírt módszer, talán a napviaszolvasztóval többre mész.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.04.17. 15:40 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.06. 19:34
Hozzászólások: 90
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
Valami tanácsot adjatok már, hogyan tudom a viaszt szép világossá tenni, van egy korong már harmadjára főzöm át, és mégis szürkés színű. Valami adalék létezik ami világosítja a viaszt? Túl sokáig főzöm vagy a hozzáadott víz miatt lehet? Zománcozott üstben főzöm.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.03.30. 06:10 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
tothg69 írta:
Köszi . Nem szükséges, hogy hőálló legyen? Illetve kell e a vödör aljába eg kevéske víz?


Nem kell hőállónak lennie.
Önthetsz a vödör aljába egy deci vizet, de sok jelentősége nincs.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.03.29. 22:20 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.05.16. 21:03
Hozzászólások: 298
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Én sima 100ftos boltban kapható 12l-es műanyagvödröket használok. Amikor már fölmelegedett a készülék a vödör aljába szoktam egy kis forró vizet tenni, épp csak egy keveset. A vödör tetejére cserepeket teszek, épp csak annyi nyílást hagyok, hogy az olvasztó csapja beleférjen. Ha lecsökken a készülékben a víz azt is forróvízzel pótolom. Így folyamatosan melegen van tartva a viasz és nincs is gőzfürdő a műhelyben. Ha kihűl akkor az alját lekaparom és gyönyörű SAJT korongokat kapok, nem kell újra olvasztani. A lekapart részből a hasznosat bedobom a következő olvasztandó kupacba.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.03.29. 21:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
A "klasszikus" módszer az, hogy az üstben vízzel együtt felolvasztott sonkolyt kipréselik, a viasz egy hideg vízzel teli edénybe folyik (pl húsosláda), ahol gyorsan megdermed, majd a viaszt újra felfőzik tiszta vízzel és lassan hagyják hűlni saját edényében vagy vödrökbe töltve. Az előbbinél lassabb a hűlés, jobb a tisztulás, de esetleg bazi nagy korong lesz belőle.
Én azt akarom kipróbálni, hogy hordozható olcsó műanyag hűtőládába kitöltve milyen viaszt kapok. Alakra/méretre is kezelhetőbb (szögletes) lenne, szigetelés be van építve...
Mindenesetre mint korábban írtuk, nem szabad bőszen és hosszasan forralni, zubogtatni a viaszt, mert romlik a minősége.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.03.29. 20:15 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
"Húsos" láda is jó.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.03.29. 19:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.04.09. 19:13
Hozzászólások: 224
Tartózkodási hely: Hajdú
Köszi . Nem szükséges, hogy hőálló legyen? Illetve kell e a vödör aljába eg kevéske víz?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.03.29. 19:12 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Én is műanyag vödröket használok erre a célra.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.03.29. 17:27 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Én műanyag vödrökbe szoktam, jó a Diszperzites vödör is. A végén rozsdamentes üstben összeolvasztom, hogy egy nagy tömb legyen, így az alját csak egyszer kell lekaparni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.03.29. 16:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.04.09. 19:13
Hozzászólások: 224
Tartózkodási hely: Hajdú
Sziasztok.

Most kezdenék gőz-viasz centrifugával sonkolyt főzni, ezen a téren tapasztalatlan vagyok, tulajdonképpen az érdekelne, hogy milyen edény a legjobb a kinyert viasz felfogására, amiből könnyedén kijön a tömb ha megkeményedett a viasz. Rozsdamentes edény?Zománcos edény? vagy elég a hőálló műanyag?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.01.07. 17:26 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Igen a meleg viaszt jól nyomja , mert alacsony nyomáson is a meleg viasz kipréselődik a sonkolyból. Viszont amire Te gondolsz ott sokkal nagyobb nyomás és kisebb rések szükségesek ahhoz , hogy a méz és a viasz szétváljon. Ráadásul ott is kell a nyári 30-35 fokos hőmérséklet mert azért 25 fokon is lényegesen nehezebb a leválasztás. Az egy csigás tömörítés , hasonlóan a paradicsom paszírozóhoz ami jóval kisebb vagy a szőlő folyamatos préshez ami meg jóval nagyobb.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.01.07. 15:41 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Olyan 40 db NB fér bele, kettő léc rács van benne, de igazából a mézet-viaszt elválasztani szerettem volna, mert a forró viaszt jól nyomja.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.01.07. 10:24 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Mennyi sonkoly van a présben, és mennyi nyomólapot használsz?

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.01.07. 10:19 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Ilyennel! Lehet sűrű volt kicsit az anyag, mivel hússzövettel csináltam.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2017.01.07. 05:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Milyen szőlőpréssel próbáltad? Nem mindegy. A technológia a folyamatos prés elvén működik csak. Szőlőprésben az meg jóval nagyobb, mint amit viasz-méz elválasztásra készítenek és a csiga vége is kicsit más.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2016.12.30. 19:19 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Érdeklődnék Tőletek, használ-e valaki viaszprést? Ami a viaszt /fedelezést/ a méztől választja el. Mennyire működik ez? Én próbáltam hússzöveten szőlőpréssel, de nem volt megfelelő.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2016.12.05. 19:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
LudasMatyi írta:
Szervusztok kedves barátaim!
Hagy kérdezzem már meg,hogy közületek használ e valaki ruha centrifugát,viaszcentrifugának?
Pontosan hogy használja,és mik a tapasztalatok?
Valami ilyesmire gondoltam:
http://aprohirdetesingyen.hu/hirdetesek ... 909655.jpg
Előre is köszi!


Hogyne használnánk :D Varrattam egy zsákot az asszonnyal bele, kerek fenék úgy ahogyan a dob mérete kívánja,inkább kicsit nagyobb legyen mint kisebb, mert ha kicsi akkor dobálja a dobban forgás közben. Régi fajta lepedő anyagból csinálta az elég sűrű és erős. A centrifugát kívülről hőtükörrel körbe vontam az oldalfalon így nem ragad bele a viasz, jó melegen tartja. A zsákot 3/4-ig töltöm a száját összekötöm. A trükk itt van , mert volt akinek a kötés a dob tetejénél elakadt és csúnyán tud pörögni az egész , nem csak a dob. Én óvatosan pörgetem padlóra , ha rángatna valamelyik oldalra , már állítom is le és igazítom a zsákot. Macerásnak tűnik, de nagyon szép tisztán dolgozik. A kivágott kereteket egy üstben felmelegítem és utána egy zománcos nyeles konyhai literes másfél literes mericskével töltöm a centrifugába. Amíg egy adag kipörög addig új lépeket dobok az üstbe. Az eddigi csúcsom 400 db félkeret volt 1 nap alatt. Csak kivágott keretekhez használom, a fedelék síma gőzzel kerül olvasztásra


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2016.12.05. 16:43 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Vagy a facén, vagy itt láttam, hogy valaki ilyet használ. Le volt fényképezve.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2016.12.05. 10:00 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.02.02. 12:49
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Dél Borsod
Szervusztok kedves barátaim!
Hagy kérdezzem már meg,hogy közületek használ e valaki ruha centrifugát,viaszcentrifugának?
Pontosan hogy használja,és mik a tapasztalatok?
Valami ilyesmire gondoltam:
http://aprohirdetesingyen.hu/hirdetesek ... 909655.jpg
Előre is köszi!

_________________
Bízzunk Istenben,és tartsuk szárazon a puskaport!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2016.11.29. 20:59 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.26. 09:51
Hozzászólások: 80
Tartózkodási hely: Zala megye nyugati határszéle
Sziasztok

Érdeklődnék,hátha valaki tud segíteni. Mrakovics Gyula gyárt még viaszolvasztókat Csatárban? Esetleg nem-e tud valaki eladót? Előre is köszönettel: Tóth Zsolt

_________________
Zsolti NB 21


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2016.07.23. 09:59 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:01
Hozzászólások: 592
Tartózkodási hely: Szank
Kipróbáltam én is az orosházi kisebb viaszcentrifugát. A napviaszolvasztóból kiszedett 140 hunor lép sonkolyát három adagban tudtam belerakni 9:00-14:00 óra között végeztem. Az eredmény 4,2 kg viasz. (Mégegyszer mondom a napviaszolvasztó után) Véleményem szerint túl magas a gép még nekem is kicsit problémás ki-be emelni a kosarat. a tetőben lévő csapágy nincs biztosítva rárakáskor kilöki a tengely. (A 3-ból csak egyszer esett ki de nekem ez sok) Kétszer ki kellett nyitni centrizéskor és megkeverni mert nagyon ütött. Sajnos arról nincs mérésem mikor üstben felolvasztottam az ugyan ilyen sonkolyt és hajdu centrifugával csapattam ki, de érzésem szerint nem tart ennyi ideig és világosabb volt a viasz. Mondjuk ott ott kell lenni mindig. Amúgy kényelmes, tiszta és használható készülék. Annyit még, hogy ez elektromos fűtésű volt és javaslom nem használni fali konektorban csak az órától közvetlen hosszabbítóról, mert a fali konektorom összeolvadt, és ki tudja hány kötés van a falban az óráig ami esetleg szintén melegedett. A villanyszerelő szerint biztos laza volt a kötés és javasolta, hogy a centrizéskor kapcsoljam le a fűtést ami logikus, de nekem eszembe se jutott előtte. A szerelőt is számolva ez az akcióm nem volt igazán gazdaságos.

_________________
S. Csontos Zoltán


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2016.06.24. 11:17 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.19. 19:38
Hozzászólások: 365
Próbáld meg itt: www.furak.sk magyarul is beszélnek
Üdv. Jóska


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2016.06.24. 08:00 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.04.24. 14:43
Hozzászólások: 47
Tisztelt Méhésztársak,

Segítséget szeretnék kérni. Viaszcentrifuga vásárlást tervezem. Több kollégától hallottam, hogy Szlovákiában jelentősen olcsóbban lehet beszerezni, főleg Balassagyarmati méhészek mondták ezt. Sajnos pontos címet senki nem tudott mondani. Ha valaki tudna segíteni megköszönném.

Köszönettel:

Szabó József
30/565-7188


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2016.01.08. 17:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.07.24. 12:31
Hozzászólások: 409
Tartózkodási hely: Békés megye
És mennyire hatékonyak ezek a centrifugák, hány dkg viaszt lehet kinyerni egy NB lépből?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2016.01.08. 17:14 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2010.02.04. 18:29
Hozzászólások: 881
Tartózkodási hely: Veszprém
Szia!
Nekem a Königin kisebbik centrije van,24 félkeret fér bele keretestől tökéletesen müxik.
a nagykeretet kivágom azt úgy rakom bele.
Üdv. Axx.
-----------------------------
Az örök kezdő.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2016.01.08. 15:48 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.06.29. 15:30
Hozzászólások: 30
Tartózkodási hely: somogy
Tisztelt méhésztársak!
Viaszcentrifugát szeretnék vásárolni.Melyiket válasszam amely korrekt módon dolgozik? Akinek van tapasztalata és megosztaná velem azt köszönettel venném.
Előre is köszönöm a tippeket.Köszönettel Juráskovics


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2015.12.29. 20:05 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Beekeeper Novice írta:
...Képes lenne 30-50 db keret kiolvasztására is ?...


Lényegében az erősen meghatározza a dolog működését, hogy milyen edényben történik az olvasztás. Minél szigeteltebb ládának kell lennie illetve minél kevesebb szabad légtérnek kell benne lennie.
Viszont akármilyen jó is az olvasztó edény akkor sem fog működni 20 keret fölött szerintem.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2015.12.29. 17:05 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.12.30. 19:04
Hozzászólások: 67
Sziasztok!

Én két bográcsot egymásba teszek,közte víz.
Néha kifröccsen,ilyenkor vissza hűtöm hideg vízzel.
A két bográcsot,fülinél össze kell kötni.
Így nem ég meg a viasz a bogrács oldalán sem.

A gőzölős olvasztóm egy tapéta leszedő.
A fiók alatt tölcsér,felette fólia.
Egy fiókot olvastok egyszerre,10 1/2 keret kb 20 perc.

üdv:Zsozi


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2015.12.29. 14:44 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2015.10.05. 12:14
Hozzászólások: 12
Sziasztok!

Két év után úgy döntöttem tovább fejlesztem a viasztermelésem, eddigiekben katlanon főztem a viaszt, de rájöttem, hogy nem jövedelmező több dologban is hiszen akarva akaratlanul letud égni, a sonkolysalakban pedig sok viasz maradt, ezért úgy döntöttem, hogy szeretnék házilag kivitelezhető gőzős viaszolvasztót készíteni, mert a boltokban kapható olvasztok számomra túl drágák, így magam szeretném házilag elkészíteni.
Ötleteket,tippeket,tanácsokat esetleg képeket szeretnék tőletek kérni, hogy ti méhésztársak milyen gőzviaszolvasztóval dolgoztok, mik lehetne ka hibák, miből lenne érdemes összeállítani.
A bolthely.hu weboldal méhészeti részén találtam egy 4 l-es gőzfejlesztőt 2000 w-os teljesítménnyel 1,5 óra működési idővel Gőzteljesítmény: 60 g/perc
Tip.WAGNER W16. Esetleg erről van véleménye? Képes lenne 30-50 db keret kiolvasztására is ?

Válaszokat és ötleteket előre is köszönöm!

Üdv: Beekeeper


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2015.12.17. 07:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.06. 11:54
Hozzászólások: 198
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B Mérk
Sziasztok!
Nekem három éve van centrifugám,és az első főzések után már rájöttem, jó ha keverve van a sonkoly. Nem sokkal hosszabb egy ciklusidő, de megéri! Igaz ez a viasz sokkal sötétebb, így külön edénybe fogom fel, és kihűlés után ujraolvasztom.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2015.12.16. 22:32 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
hárskeret írta:
Hogy a visszamaradó salakban még mennyi a viasz nem tudom, de szerintem nem sok, a centrifuga szépen kiviszi.


Beálltam a viaszcentrifuga-tulajdonosok sorába.
A fent idézett mondathoz egy megjegyzés: Mielőtt a vásárlás mellett döntöttem évekig járkáltam a téma körül. Az egyik ismerősöm, aki sokáig használt egy viaszcentrifugát, eladta valakinek. Szerinte a prés hatékonyabb. Úgy gondolja - osztom a véleményét - hogy azért hagy a centrifuga a salakban viaszt, mert vannak olyan bábinggyűszűk, amelyek a centrifugában szájukkal befelé forognak, és mivel a salak nem mozog a kosárban, ezek a gyűszűk végig magukban tartják a beléjük került olvadt viaszt. Az említett ismerősöm a centrifugából kiszedett salakból még tudott préssel kinyomni viaszt.
Ma, miután lefolyt az utolsó adag, gondoltam telerakom a centrifugát már kiszedett sonkolysalakkal, és kipróbálom, hogy nekem kijön-e az a viasz, ami az ismerősömnek a préssel utólag. A salakot berakás előtt apró darabokra törtem. Kijött, mégpedig olyan mennyiség, amiért érdemes volt megpörgetni még egyszer. Lehet, hogy ha egy első centrifugázás után a salakot átkevernénk, akkor is el lehetne érni hasonló eredményt.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2015.11.10. 06:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.12.28. 15:45
Hozzászólások: 685
Tartózkodási hely: Baranya Hetvehely
Ez is igaz. Nem véletlenül lágyítják a vizet a gőzkazánnak. Itt a víznek csak kb a fele lesz gőz, a másik fele nem. Biztonság miatt szintszabályozó van beépítve. Ez megakadályozza a fűtőbetét szárazon járását, lassítja a vízkő képződést, és a vízkő savazással eltávolítható. Mire ez bekövetkezik, szerintem már az örök vadászmezőkön fogok tartózkodni, ezért nem foglalkozom a lágy vízzel.

_________________
hárskeret
a legöregebb újra kezdő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2015.11.09. 20:11 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Ez mind igaz csak nem mindegy, hogy a gépet mennyi idő múlva kell szétszedni a fűtőbetét elvízkövesedése miatt.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2015.11.09. 18:57 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Igen én is erre jöttem rá amikor első felindulásból lágy vizet akartam javasolni.
Ennek csak régen volt jelentősége amikor az üstben felfőzött sonkolyt centrifugáltuk.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2015.11.09. 18:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Semmi! Mindegyik desztillált víz.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2015.11.09. 18:42 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
És vajon mi a különbség a lágy vízből vagy kemény vízből keletkező gőz között? ;)

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2015.11.09. 18:29 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
A gőz tényleg mindegy miből keletkezik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2015.11.09. 18:20 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Hárskeret nem vízzel főz. Csak a gőz érintkezik a viasszal, illetve a lekondenzált víz.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Gőzös viaszolvasztás
HozzászólásElküldve: 2015.11.09. 18:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Én a lágy vizes főzésnél azt vettem észre, hogy a viaszkorong alján kevesebb a salak. Vékonyabb és könnyebb lekaparni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 515 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 23 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.