Pontos idő: 2024.03.28. 17:35

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1940 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 39  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.30. 11:03 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.27. 16:34
Hozzászólások: 1024
Tartózkodási hely: Somogy
De azért szökik a meleg, és nem mindegy h ez most 25 vagy 20 kaptárfalnál teszi.

_________________
Anti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.30. 10:58 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
LPeti írta:
melyik szigetel hő szempontjából jobban: egységnyi vastagságú újságpapír, vagy egységnyi vastagságú hungarocel?

A hőszigetelés mértéke egyenesen arányos a minél kisebb térfogatú térbe zárt levegő mennyiségével. Ilyennel az újságpapír nem rendelkezik.
Más: a 25 mm-es borovinak szerintem nincs jelentősége. Azért, mert a keretek nem érnek ki a kaptár faláig, így a méhek csak odáig fűtenek, amíg a fürt elér. A műanyag kaptárakban is csak április végén érzékelhető, hogy annyi hulladékhő keletkezik, ami az egész kaptár hőmérsékletét érdemben meg tudja emelni.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.30. 07:47 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Csak figyelek, hogy mennyire próbáljátok egymást meggyőzni a saját igazatokról. Gondoltam ebből valami okos dolog fog a végén kikerekedni. Szerintem a lényeg abban rejlik, hogy a méhek a tél előtt, ahogy az idő kezd hűvösebbre fordulni, próbálják a kis otthonukat a lehető legjobban megvédeni az ellen, ami nekik nem jó. Ennek a műveletnek az egyik része, hogy minden rést próbálnak propolisszal eltömíteni. Még akár a kijárót is leszűkítik propolisszal a méhész helyett, ha már nagyon időszerű. Tehát propolisszal körbe építenek mindent. Így a kaptár oldalát is.
Ezért van az, hogy a kaptár oldala szerintem mindegy, hogy milyen anyagból van. Ha fenyődeszkából van, annak is a vége kezd el korhadni, illetve a falcolásnál, ahol az anyag összeszárad-megdagad mozgásából eredően keletkeznek a propolisz rétegen rések. Mint ahogy a lakás falán is repedések, ahogy mozog a fal. Nekem farostlemezből van a kaptár (léckeret, kétoldala farostlemez, közötte 2 cm hungarocel), a farostlemez még soha nem dagadt meg és nem púposodott meg, mert van rajt egy vékony propolisz réteg, ami meggátolja, hogy a párát magába szívja.
Hogy a téli fészek tetejére milyen anyag kerül, szerintem mindegy. Ha a méhek találnak rajta olyan részt, ahol nekik nem megfelelő, mert esetleg szökik a meleg, bevonják propolisszal. Ha pedig bevonják propolisszal, akkor már mindegy, hogy az adott anyag beszívja eredetileg a párát, vagy nem. A propolisz ugyanis a pára áthatolását meggátolja.
Szerintem a páralecsapódás elleni legjobb védelem, ha a méhek a méhész által meghatározott téli fészket, a teret, a lehető legteljesebben kitöltik. A lecsapódó párát mindig tudják kezelni, hisz minden oldalhoz, minden kerethez a fészek egész területén hozzáférnek.
Előkerült a faodú. Szerintem a faodúban is ugyanez a helyzet. Mégpedig azért, mert a faodú "mennyezete" nem sík, hanem félgömb alakú és a méhek a tél folyamán valószínűleg a felső részében tartózkodnak. Így a keletkező páralecsapódás káros hatását is meg tudják gátolni. Ha mégsem, akkor is félgömb tulajdonsága miatt a lecsapódó pára nem a lépekre csepeg, hanem az oldalán végig folyik az odú aljába.
Végezetül a takarással kapcsolatos saját megoldásomról. A kereteket körbe nejlon fóliával takarom. Oldalról 3 cm-es hungarcel lapot teszek mellé. A felső nejlon fólia fölé pedig régi napilapokat, újságokat teszek kb. 3-4 cm vastagságban.
Így ahogy ezeket a sorokat írom, felmerült bennem egy kérdés, de csak a kíváncsiság kedvéért, hogy melyik szigetel hő szempontjából jobban: egységnyi vastagságú újságpapír, vagy egységnyi vastagságú hungarocel?

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.29. 21:41 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.18. 08:53
Hozzászólások: 267
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Idézet:
Már leírtam, nem ismétlem. A keretfedő a kaptár ötödik oldala.

Én ezzel egyet értek, én is hasonlóan alkalmazom és a tapasztata is azt bizonyitja hogy jobban telelnek, nincs penészes keret, igaz a Dadant kaptárjaim 25mm borovi fenyőből vannak.A keredfedő 8mm vastag , erre rájön a 5cm vastag hungarocel és a tető.

_________________
Dadant Blatt+1/2 hízlalt méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.29. 19:59 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
ha8rd írta:
Nem értem csoky mire gondolsz .


Arra gondoltam, hogy a fix építésű lépek és a lakás "födéme" közé vajmi nehezen, gyakorlatilag sehogy sem lehet semmilyen takaróanyagot elhelyezni.
Ebből adódóan a méhek zárt léputcában telelnek. A méhészek zöme ezért használ fóliát mert azzal a legkönnyebb elérni a zárt léputcát. Valóban üdvösebb lenne valamilyen páraelszívó anyag használata, ugyanakkor megint csak az odúra térek vissza ahol minden egyes négyzet milliméter propoliszozva van és ezáltal vajmi kevéssé engedi át a párát. Vélhetően a méheket sokkal kevésbé zavarja a kaptár magasabb páratartalma mint a méhészeket, hiszen egy rossz takarással elég sok lépet lehet tavasszal kiolvasztani penészedés miatt. Valamint a fa kaptárak állagát is rontja.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.29. 16:59 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.08.12. 20:46
Hozzászólások: 50
ha8rd írta:
Nem értem csoky mire gondolsz . Van 2db. 80 éves kasom azt sem tudom takarni fóliával...Régen nagyapám télen batakarta ujsággal és rosz ruhával szönyeggel kivülről kasokat, meg fedél volt felettük.

Már leírtam, nem ismétlem. A keretfedő a kaptár ötödik oldala. Különböző megoldások vannak, de a legjobb az egyszerű fenyő, nyár, vagy bármilyen deszka, ami legalább 20 mm vastag. Régen, még a nagyapám idejében kitűnő téli takaró volt a farost lemezen széna. Most ezt a szénát, hungarocell helyettesíti. Kitűnő takaró még a gyékény is, csak úgy magában. A lényeg. A méhek képesek saját maguk biztosítani a fészek hőmérsékletét, ha takarva vannak. Ez úgy történik, hogy kivonulnak a lépucákból, és a kijáró előtt lógnak, ha túl meleg van kint.
Akárki akármit is mond. A takaratlan fészket mindig fűteni kell. A fűtéshez energia kell, ez pedig mézből vagy inkább cukorból van általában télen. Ez pedig pénz. Az oduban a méhek mindig takarva voltak. Ha a méhek szabadon kimehetnek, tehát szállításon kívül, bármilyen meleg van, soha nem okoz gondot a szellőztetés. Viszont ha hideg van a fészket akkor is 36 fok körül kell tartani nekik.
Viszont azt is el kell mondani, a méhek nagyon életképesek. Sokszor hihetetlen helyeken képesek kitelelni, ha van nekik elegendő méz. Viszont mi a lehető legolcsóbban próbáljuk kiteleltetni őket, ezért kell a takarás.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.28. 21:04 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.18. 08:53
Hozzászólások: 267
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Nem értem csoky mire gondolsz . Van 2db. 80 éves kasom azt sem tudom takarni fóliával...Régen nagyapám télen batakarta ujsággal és rosz ruhával szönyeggel kivülről kasokat, meg fedél volt felettük.

_________________
Dadant Blatt+1/2 hízlalt méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.28. 20:10 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
[quote="ha8rd"]Nem olvastátok el figyelmesen és egy kicsit félre értettétek a dolgot ,vagy a videót nem néztétek végig, csak szajkózzátok ezt a takarás dolgot. Akkor leírom még egyszer hogy tisztán lássátok a dolgot amit én vagy Mulder ügynök vagy a Dohos László csinál. Nem a takarás ellen vagyunk hanem hogy a keret és a keret fedő közé fólia rakása ellen. Nekem a keret fedő tetejére jön egy 5cm hungarocel, vagy egy kartonokbol össze vart takaró .De a keretek és a fedő közt nincs semmi...a fa törzsébe sem kerül fólia:)[quote="ha8rd"]

Hol is van a fatörzsben a méhjárat a lépek felett?

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.28. 15:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.08.12. 20:46
Hozzászólások: 50
Igen, nagyapám is mindig azt mondta mikor Bokor Andris bácsival beszélgettek a kapuban a padon. "Igaz az, az újság is megírta". Igaz, hogy ők már mindketten jóval 70 fölött voltak akkoriban. De, ők még hittek az újságoknak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.28. 15:07 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.02.02. 12:49
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Dél Borsod
Azt nem mondtam! ;)
Csak idéztem egy újságcikkből.

_________________
Bízzunk Istenben,és tartsuk szárazon a puskaport!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.28. 14:40 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Aztán te ezt elhiszed Ludas?

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.28. 13:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.02.02. 12:49
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Dél Borsod
Egy kicsit idevágó téma ez is:Zimmer Zoli több 100 családdal termel!
Ezt írja:"Tegyük fel hogy akác előtt 10-14 nappal,egy termelő család 60-70 ndm fiasítással rendelkezik,akkor tavasszal nem az a feladatom,hogy minden családnál ezt elérjem,hanem hogy minden családnál a lehető legtöbb fiasítást hozzam létre,és a képződött fiasításokból termelő egységeket képezzek!!Így fordulhat elő,hogy akácon már több családunk termel,mint amennyivel átteleltünk!!!"

_________________
Bízzunk Istenben,és tartsuk szárazon a puskaport!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.28. 13:15 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.18. 08:53
Hozzászólások: 267
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
LudasMatyi írta:
Így,hogy a raklapon minden kijáró más-más irányba néz,tapasztalsz e valamilyen fejlődési eltérést tavasszal a családoknál?

Melegitik egymást..Tavasszal a dadant családjaim jobban indulnak de lehet a keret méret miat is. Virágpor hordás kezedete után (barka , gyümölcs) hetente bövitve egy kerettel, amugy szűkitve vannak 7-8 keretre elválasztó deszkával.

_________________
Dadant Blatt+1/2 hízlalt méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.28. 13:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
csjanszki írta:
Teljes takaràs ellen egy dolog szól:magas pàtatartam ezért penészes szélső keretek


Ehhez röviden annyit tennék, ha a szélső kereteket is takarják méhek, akkor nem lesz penészes semmi. Amúgy igaz a megállapítás.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.28. 10:19 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.02.02. 12:49
Hozzászólások: 570
Tartózkodási hely: Dél Borsod
Így,hogy a raklapon minden kijáró más-más irányba néz,tapasztalsz e valamilyen fejlődési eltérést tavasszal a családoknál?

_________________
Bízzunk Istenben,és tartsuk szárazon a puskaport!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.28. 10:02 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.18. 08:53
Hozzászólások: 267
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Nem olvastátok el figyelmesen és egy kicsit félre értettétek a dolgot ,vagy a videot nem néztétek végig, csak szajkozzátok ezt a takarás dolgot.Akkor leírom mégegyszer hogy tisztán lássátok a dolgot amit én vagy Mulder ügynök vagy a Dohos László csinál. Nem a takarás ellen vagyunk hanem hogy a keret és a keret fedő közé fólia rakása ellen. Nekem a keret fedő tetjére jön egy 5cm hungarocel, vagy egy kartonokbol össze vart takaró .De a keretek és a fedő közt nincs semmi...a fa törzsébe sem kerül fólia:)
A kaptárjaim 25mm anyagból vannak (dadant) és nyitott aljal, télen is felül pedig a keretfedő aztán rá mehet bármenyi szigetelés, takarás (esső ellen).Tavasszal nem nyitok kaptárt , nem szellöztetem fölöslegesen, az 50mm lyukról elhúzom a takarást ráfordítom a vödröt a sziruppal és mehet a serkentés. A szirup elhordása amúgy mindent elárul a családról.Ha figyelmesen végig nézed az álltalam belinkelt videót akkor lehet látni két kijárót hagy télire a kanadai méhész.Ott -20 és hó is van bőven egész tavaszig. Azért van a 4 kaptár a raklapon mert 2 oldalát egymás füti és nem hűti, felülről meg a párna rájön a keret fedőre de nem a keretkre!!!

_________________
Dadant Blatt+1/2 hízlalt méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.28. 09:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.08.02. 20:26
Hozzászólások: 845
Tartózkodási hely: Békéscsaba
Teljes takaràs ellen egy dolog szól:magas pàtatartam ezért penészes szélső keretek


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.27. 20:53 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Már nagyon sok gondolattal körbe lett járva, hogy télen takarjunk, vagy ne takarjunk. Van, aki egyikre esküszik, van, aki a másik módszerre. Azt nagyon sok helyen olvastam, hogy január közepéig igazából nem sok jelentősége van a takarásnak. Előbb gömbbe húzódnak a méhek, talán nincs séta a kaptáron belül. Mivel nincs sok mozgás, kevesebb energiára van szükség, kevesebb élelem fogy.
De csak eddig, mert ha elindul az "élet", akkor kell a 35 fok. Szigetelés nélkül ezt fenntartani sok mézbe kerül. Azt azonban nehéz megjósolni, hogy milyen idő lesz januárban, ha téli időpontra hagyjuk a takarást. Ezért jobb ezt előbb megtenni, talán ezért is alakult ki, hogy az utolsó atkakezelésnél történik a felülről takarás, hőszigetelés.
Ha takarunk felül és oldalt, akkor nem fog fájni a fejünk, hogy tavasszal mikor és mennyit etessünk. Az őszi betelelt élelemnek elégnek kell lenni.
Valaki egyszer kitalálta a takarást (oldalt és felül), valószínű, hogy több az előnye, mint a hátránya, ami miatt ez a művelet megmaradt. Annak ellenére, hogy be kell rakni és ki kell rakni a kaptárból, na meg tárolni kell a hordási idényben.
Az, hogy az olasz, francia, kanadai méhészeknek esetleg takarás nélkül is működik a telelés, lehet, hogy az országok azon részén nem olyan zord a tél. Ha tudom, hogy 5 fok alá nem megy a hőmérséklet egész télen, akkor elgondolkodnék azon, hogy hagynám a takarást a csudába. De nálunk azért szokott tél lenni, van amikor elég becsületesen kemény hidegekkel is.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.26. 19:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.08.12. 20:46
Hozzászólások: 50
ha8rd írta:
Sok kanadai , olasz, francia méhészetet néztem és sehol nem használnak fóliát, söt nem takarját felül. Nincs menekülő tér , nyitott alj vagy terasz van az is alul vándorláskor ott kapnak levegőt.Ami fontosabb az oldal takarás szűkítés.


Én meg olvastam, hogy a régészek különböző leletekből megtudták, hogy a Ramapithecus, és a Neandervölgyi ember is, mindig lefűrészelte az odukról a fatörzset, hogy a méhek ne legyenek takarva...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.26. 10:18 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Igen, ez a kiegészítés hiányzott részemről. Köszi!

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.25. 21:40 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Estefelé célszerű csinálni a felkarcolást, mert nappal rablást okozhat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.25. 21:30 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.05.13. 04:28
Hozzászólások: 349
Tartózkodási hely: Tiszapüspöki
LPeti írta:
Azért írtam ezt a módszert, mert én használom és működik. Azért gondoltam erre a megoldásra, mert az etetőtálca is felül van és abból pikk-pakk elhordják az élelmet (nálam a mézet.) Kipróbáltam, feltettem és működött. Méhek nélkül bármelyik családnak adhatod, de én annak adom, amelyik a legjobban rászorul. Ha egyiket kinyalják, mehet a másik.


Köszi! Nem cáfoltam, csak másoktól is megerősítést szeretnék. Amúgy én is ésszerűnek tartom. Csak még nem próbáltam. :D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.25. 20:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Hard írta:
Köszönöm! Én is erre jutottam.


Tavasszal majd lehet olyan gondod, hogy mire odaérsz, hogy kiveszed a NB keretet, már lesz benn fias. Az anya nehezen hagyja ott a NB keretet, ha teheti szívesebben petézik abba. Már csak ezért is lehet, hogy jobb lenne, ha még a tél előtt eltűntetnéd a NB kereteket. (Mindig az első gondolat a jó! Az idén szeretted volna ezt megtenni és bele is vágtál! Ez nem rutin munka! Tükör kollégának egyik jelmondata: "Halad az, csak csinányi köll...." )

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.25. 20:38 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Azért írtam ezt a módszert, mert én használom és működik. Azért gondoltam erre a megoldásra, mert az etetőtálca is felül van és abból pikk-pakk elhordják az élelmet (nálam a mézet.) Kipróbáltam, feltettem és működött. Méhek nélkül bármelyik családnak adhatod, de én annak adom, amelyik a legjobban rászorul. Ha egyiket kinyalják, mehet a másik.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.25. 19:22 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.05.13. 04:28
Hozzászólások: 349
Tartózkodási hely: Tiszapüspöki
Üdv!
Kérdeznék újra. :oops: Mentorom, ha olvasod, tőled is. :D Ez a felcsikart fedett mézes keret, telelőfészekre helyezésével történő etetés működik, működhet? Nekem lesz egy pár olyan keretem, ami kiszorul a fészekből A három család közötti, arányos elosztás, jó ötlet? Köszönöm!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.25. 14:15 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.10.19. 18:06
Hozzászólások: 51
Köszönöm! Én is erre jutottam.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.25. 09:25 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.19. 20:12
Hozzászólások: 712
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar Zsáka
Én úgy hagynám, ahogy van. Már a telelő fészek szépen látszik, feletetném megfelelően és kész, majd tavasszal folyt. köv.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.24. 20:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Hard írta:
Télire nem gond, ha vegyesen lesznek a keretek? A feles kereteket a fészek szélére, vagy a közepére rakjam?


Szerintem itt köztünk nehezen fogsz találni olyan méhészt, aki vegyes keretmérettel megy a télbe. Ha mégis lenne, akkor az most itt ki fog derülni.
Írtad, hogy most is már vegyes a keretméret egy kaptáron belül. Ha már van fiasításod a félkereteken, akkor egyszerűbb a dolog. (Gondolom a NB keretken is van fias, hisz azért nem tudod kivenni.) Tedd a félkeretekre az anyát, tégy a félkeretes fias és a NB fias közé egy elválasztó keretet, mely mellett (a félkeretek felöl) válaszd el fóliával a félkeretes fészket. a NB kereteket ne takard nagyon, egy kicsit legyen nyitva, a félkeretes részt viszont takard jól körbe. Így ebben részben fogják a fészket megtartani, a NB keretből pedig pár hét alatt kifogy a fias. Ekkor még szeptember közepe sem lesz, a méhek is tudják a NB kereten takarni a fiast. A fiasmentes NB kereteken szaggasd fel a fedett mézes részt és egyesével tedd vizszintesen a fészek fölé. Ezzel a módszerrel nagyon gyorsan kihordják a keretből a mézet, még azt is, ami nincs lefedve. Ha kihordták, mehet a következő keret, így át tudod a mézet is hordatni a félkeretes fészekbe.

Ha nincs a félkeretekben fiasítás, akkor szerintem most tél előtt hagyj fel ezzel a kísérlettel. Nagyon nehézkes az anyát átirányítani a félkeretre és nagyon kicsi eséllyel lesz sikered.
Vagy, mint
cirkusz írta:
akár az utolsó fiasítás kikelése sután is megteheted a váltást

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.24. 20:23 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Arthur írta:
A téli kaja feletetés végét általában mikorra szoktátok időzíteni? ... Idén csak serkentettem de a nagyobb adagot csak múlt héten kezdtem beadni.


Ha kristálycukor sziruppal végzed az etetést, akkor ahogyan eddig is tetted, legkésőbb szeptember közepéig illik befejezni. Ha nem sziruppal etetsz, akkor csak az időjárás (hidegben a méhek ledermednek, nem tudnak mozogni) szab határidőt a téli élelem beadásának.

A "serkentés" és a "nagyobb adag" kifejezést szerintem nem szerencsés ebben az esetben egymás mellett említeni. Serkentésre a híg szirupot szokták használni, míg élelem pótlásra a minél sűrűbb, nagyobb cukortartalmú szirupot adnak a méheknek. Persze ezt lehet nagy adagban is tálalni, amennyit két etetés közti időben elhordanak.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.24. 10:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.10.19. 18:06
Hozzászólások: 51
Télire nem gond, ha vegyesen lesznek a keretek? A feles kereteket a fészek szélére, vagy a közepére rakjam?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.23. 20:07 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.06.03. 20:04
Hozzászólások: 867
Tartózkodási hely: Fejér megye Adony
Szia! Amennyiben a feles keretek mézesek is,fedett mézesek,akkor akár az utolsó fiasítás kikelése sután is megteheted a váltást.
Tavasszal a második vizsgálatkor is cserélhetsz fészek keretet, a maradékot a helyszínen ,vagy a műhelyben szabod méretre,és a család úgy kapja vissza,de lehet akácon is fészek fiókot cserélni.Mindegyiknek van előnye és hátránya is.
Őrösi is foglalkozik e témával,és minden módszert pontosan leír,az előnyével,a hátrányával együtt.
Magam a tavaszi át fejlesztéssel szabadultam meg az NB.-től. Mit mondjak,nem egy leányálom,de egy nap alatt végeztem A családok szinte észre sem vették.
Gyorsan hozzá teszem ,nem haragból váltam meg az NB.-től. A gyorsabb méz elvétel volt a fő adu.Na meg a kisebb súly is a Hunor mellett szólt.
Üdv

_________________
Cirkusz 3xH12


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.23. 16:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.10.19. 18:06
Hozzászólások: 51
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni a téli fészekrendezéssel kapcsolatban. NB+1/2NB rendszerben méhészkedek, de idén úgy terveztem, hogy áttérek 1/2NB-re. Ezt úgy akartam megoldani, hogy amikor NB keretet selejtezek, akkor mindig berakok helyette 2db 1/2NB-t. Gondoltam, hogy amikor már 4-5 keret helyén feles keret lesz, akkor az anyát a feles kereteken lévő fiasítással lerakom alulra, az NB-ket pedig anyaráccsal elválasztva méztérnek. Ha ebből kikelt a fiasítás, akkor kicserélem feles keretre és készen is vagyok. Sajnos az idei méhészkedésem nem úgy alakult, ahogy terveztem, így a műveletet nem sikerült befejeznem. Ennek az az eredménye, hogy most a családoknál 1-5 NB helyén feles keretek vannak (párban). Van annyi feles keretem, amivel simán ki tudnám cserélni az NB kereteket, de gondolom most már nem jó ötlet ilyen komoly átalakítást csinálni...
Hogy célszerű ezt rendezni?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.23. 14:48 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.12.22. 17:05
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Nógrád Megye
Hali!

A téli kaja feletetés végét általában mikorra szoktátok időzíteni?
én minden évben szept. első hetére be szoktam fejezni az etetést de az volt a bajom eddig vele hogy túl korainak bizonyult a kezdés.
Idén csak serkentettem de a nagyobb adagot csak múlt héten kezdtem beadni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.23. 13:07 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.18. 08:53
Hozzászólások: 267
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
https://www.youtube.com/watch?v=3GL4Wm0Ascw

_________________
Dadant Blatt+1/2 hízlalt méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.23. 08:11 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
https://youtu.be/Fa09dWjyIgI?t=6110


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.23. 06:29 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.18. 08:53
Hozzászólások: 267
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Akkor jó, örvendek hogy egyet értünk.. :taps Idén egybe négy kaptárt akarok takarni, ha pénzem is lesz rá akkor takaró ponyva lesz csináltatva, oldalt meg a tetejét takarni (esső , szél ellen ) a keretfedőkre meg egy hungaroceles szigetelés jön.A mézteret leszedem , fészket rendezem és szűkitem, etetés , mérlegelés.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Dadant Blatt+1/2 hízlalt méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.23. 05:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.06.03. 20:04
Hozzászólások: 867
Tartózkodási hely: Fejér megye Adony
Szia ha8rd ! Nem kételkedtem. Csak azt mondtam,hogy a felső takarás is nagyon fontos.A vastagságának ,az anyagának a változtatása is számomra fontos. Egyszer,ha feléd járok szívesen meg nézném a méhesed. Szeretek tanulni,mindenhol látni jó dolgokat.
Üdv

_________________
Cirkusz 3xH12


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.22. 21:25 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.18. 08:53
Hozzászólások: 267
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Cirkusz: Én nem mondtam hogy nem takarok hanem hogy nincs fólia ,a képen is látod a fiókon csak a keret fedő van. Nincs zugolás, minimális a propoliszozás is.
Természetesen mindenki ugy csinálja ahogy jónak látja, nekem van még Tamási kaptáram (hunor) és az új Dadant de ha gondolod eljösz és megnézheted a külömbséget hogy elhidd nem csak beszélek a levegőbe.
Ez a sok féle keret méret is nem hiába van MO.- on ,Európában máshol elég 1-2 és mindenhol működik.

_________________
Dadant Blatt+1/2 hízlalt méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.22. 20:02 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
"
cirkusz írta:
Szia ha8rd ! Azt,hogy hol milyen rendszerű kaptárral méhészkednek azt a történelem hozta.Nem szabad a külföldi méhészeti szokásokat teljesen haza hozni. Ott lehet,hogy jók,de nálunk közel sem vagyok benn biztos, hogy úgy működik ahogy kell."


Az biztos, őnáluk meg sem kezdődik a szezon, nálunk jóformán vége is van.
Ők durván mondva mindenre ráérnek, mink semmire sem érünk rá, ilyen korai, rövid ideig tartó, változékony időjárásban zajló hordási viszonyok között, résen kell lenni a méhésznek, meg vagy ötször hatszor arrébb állni, ha alakítani akar valamit, a méhsűrűségről nem is beszélek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.22. 19:34 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Mulder Ügynök írta:
Jó van Roby-kám nyugodj meg. Ülj le. Semmi sem kötelező, te is azzal kínlódsz amivel akarsz. Csak a fizikát ne változtassátok meg ha lehet, mert már olyan is írt ide, /vagy valahová Facebook, fekete-fórum/ akinek a meleg mindig lefelé száll.


Nyugodt vagyok, nekem a méhészkedés nem "kínlódás", sem a kontiba, sem a 24-esekben, max a rakodóknál szezon végére megunom a lomolást :) , alig várom hogy levegyem a méztereket és bevágjam a raktárba.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.22. 19:32 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.06.03. 20:04
Hozzászólások: 867
Tartózkodási hely: Fejér megye Adony
Szia ha8rd ! Azt,hogy hol milyen rendszerű kaptárral méhészkednek azt a történelem hozta.Nem szabad a külföldi méhészeti szokásokat teljesen haza hozni. Ott lehet,hogy jók,de nálunk közel sem vagyok benn biztos, hogy úgy működik ahogy kell.
A hit,és a bizonyosság,is nagyon fontos.Ne keverd őket össze.Vagyis a fizikai törvények akkor is működnek,ha erről nem akarunk tudomást venni,vagy le tagadjuk őket. Az oldal takarás,a szűkítés is fontos,de a meleg általában felfelé törekszik. Mielőtt oldalra tér meg próbál utat keresni ott.Vagyis,ha van útja nem megy oldalra kicsit sem. Világos ezt sem szabad túlzásba vinni.
A magam részéről több fajta takarást használok egy évben. A fólia többször kikerül egy szezonban.helyére bakhátas rendszerű "keretfedő",vagy hullám papír kerül. Az adott évszakhoz,helyzettől függően.
Olvad végig a Hunor topikot Nem olyan nagy.Ott átbeszéltük már.
Üdv

_________________
Cirkusz 3xH12


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.22. 19:27 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.05.13. 04:28
Hozzászólások: 349
Tartózkodási hely: Tiszapüspöki
Üdv!

Ez a jó ebben a fórumban, hogy a sok, jobbnál jobb ötletből az ilyen kezdő is mint én, össze tudja rakni a számára legmegfelelőbb dolgokat. :D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.22. 19:18 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Az lehet, de nem sok mindenünk egyforma, nekem ifám van meg konténerem, abban meg tabi hunor kaptárak vannak, a gyalogok többsége meg 24-esbe, ez a felállás mostanában nem fog változni, az is lehet hogy ennek az istennek az idejében már így marad.
Kiválóan lehet méhészkedni, és termelni mindegyikbe magyar viszonyok között.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.22. 18:06 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.18. 08:53
Hozzászólások: 267
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Sok kanadai , olasz, francia méhészetet néztem és sehol nem használnak fóliát, söt nem takarját felül. Nincs menekülő tér , nyitott alj vagy terasz van az is alul vándorláskor ott kapnak levegőt.Ami fontosabb az oldal takarás szűkítés.

_________________
Dadant Blatt+1/2 hízlalt méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.22. 18:00 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.08.12. 20:46
Hozzászólások: 50
Jó van Roby-kám nyugodj meg. Ülj le. Semmi sem kötelező, te is azzal kínlódsz amivel akarsz. Csak a fizikát ne változtassátok meg ha lehet, mert már olyan is írt ide, /vagy valahová Facebook, fekete-fórum/ akinek a meleg mindig lefelé száll.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.22. 17:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Azért mert Őrösi "ezerkilencszáz szörnyű sokba" aszonta hogy a deszka a legjobb keretfedő, attól én még nem fogom ledeszkázni őket. Én is tudom hogy az lenne a legjobb, de tovább megyek szerintem a méheknek a Tamaskó kaptár a legjobb, abba nem kell semmi ;) .


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.22. 17:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Mulder Ügynök írta:

Jó van. Nekem úgy is jó. Belefáradtam már abba, hogy azokkal vitatkozzak akiknek jót akarok, holott ők meg nem akarnak jót maguknak. Azért mondom, felőlem mindenki azzal kínlódik amivel akar. Végül is, semmivel nem jobb nekem, ha másnak jobb.
Te meg állom világban élsz, ha azt hiszed, hogy ennyi fafejű méhész agyába bármit is képes vagy beleverni.

De a fizika az fizika. A fólia inkább káros mint hasznos a méhészetben. Mert sokan olyanokat hisznek róla mire a fólia egyszerűen nem alkalmas fizikailag.

Javasolnám néha elővenni Örösit.
A kaptárnak hány oldala is van?
Elmondom: öt. Négy oldal és a keretfedő. Vigyázat nem a tető, mert az a csapadék ellen véd. Az alj sem , mivel a méheknek nem nagyon számít, figyelmen kívül hagyják ami a fészek alatt, illetve az általuk takart lépek alatt van, ha fent jól takarva vannak. De, a kaptárt védi télen, nyáron az alj elkerülhető. Erdélyben vándoroltak, de talán még ma is szokás, hogy vándorolnak alj nélkül, amikor egy kapával csinálnak kijárót a földben. a tolvajok ellen, mivel így alj nélkül nehéz elvinni őket.
Mi a legjobb keretfedő Örösi szerint is?
Ami nedvszívó, ami hőszigetelő, és ami pucolható anélkül, hogy tönkre menne.
A fólia nem hőszigetelő, és nem pucolható./ Ebbe ugyan bele lehet kötni, de lényegtelen, a fóliát úgyis mindenki eldobja./
A Hungarocell hőszigetelő, de nem pucolható és szétrágják a méhek. Nem sorolom, de elmondom a legjobbat.
Ami lehet különböző vastagságú, de legalább 1 collos vastag fenyő, nyár stb. deszka.
Mert ez valamennyire nedv szívó, valamennyire hőszigetelő, és bármennyiszer lekaparható.
Ha ezt alkalmazod el lehet felejteni a többit. Ez csupán fizika. Ennyi.


Nem akarok én beleverni senkibe semmit :o , haggyad már azta ku@a deszkát, még azokat is futóval vigyem utánuk minden vándorlásnál :?: így is unom a rakodóimnál a lomolást, a fóliát én sem téli takarónak használom, hanem kora tavasztól késő őszig, azért hogy ne zugoljonak, meg ne ragasszák be a rosta szövetet, és kicsi a hely igénye.
Nem utolsó sorban, pont ebben az időszakban a rakodóknál is meg a fekvőben is szabályozni tudom vele hova vigye a kaját, és oda viszi, fentről is leviszi, meg oldalról is behordja alá, ezekre tökéletesen megfelel.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.22. 16:50 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.18. 08:53
Hozzászólások: 267
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Nem annyira újak, 2 évesek...Hunorról attértem Dadant Blat rendszerre.

_________________
Dadant Blatt+1/2 hízlalt méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.22. 16:37 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.08.02. 20:26
Hozzászólások: 845
Tartózkodási hely: Békéscsaba
szép új kaptár


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.08.22. 16:03 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.18. 08:53
Hozzászólások: 267
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Nekem is a fiók tetején nincs fólia kb. 8mm a hézag és rájön a keretfedő ami deszkábol vagy rétegelt lemezből van.Ügynök tapasztalatát csak megtudom erősíteni hogy a folia fölösleges és a méhek jobban is szeretik ha nincs felettük csak a deszka. Dadant kaptárjaim nyitott aljal , nyáron egészben nyitott, felül teljesen zárt. Egy 50mm lyuk van közpen ami az etető vödörnek van, nyáron egy rosta szövet van rajta de azt telibe beszokták propoliszozni.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Dadant Blatt+1/2 hízlalt méztér


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1940 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 39  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 22 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.