Pontos idő: 2024.03.28. 14:01

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4306 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 87  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2017.01.25. 10:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
A kaptárban levő párára gondoltam. Amúgy miért ilyen vékonyak a lepényeid? Ez mire elég?
Az enyémek ilyenek:


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2017.01.25. 10:48 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.02.28. 15:34
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: Kecskemét
[quote=A kemény lepény felületén a párától kialakul egy szirupréteg, azt le tudják nyalni a méhek könnyen./quote]
Szia! Amennyiben jó a technológia, nincs szirupréteg. Nagyon fontos a hűlés közbeni folyamatos keverés, és amikor kezd fehéredni akkor szabad adagolni.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2017.01.25. 08:54 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Köszi Propolisz. Ecetet nem mertem bele rakni, mert akkor keletkezik valamennyi HMF, ami nem jó a méheknek, bár akkor ezekszerint annyi nem számít. A másik, hogy mint írod is, az invertálás miatt nem keményedik meg tőle a lepény, amit én nem akartam, mert akkor szétesik meg ráfolyik a méhekre, mert én nem raktam zacskóba.
Pöte. A kemény lepény felületén a párától kialakul egy szirupréteg, azt le tudják nyalni a méhek könnyen. A gyúrtnál lehet nincs ilyen jelenség, talán az beszívja a párát.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2017.01.25. 08:05 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Propolisz írta:
...ételecet megakadályozza, hogy beton kemény legyen...


Néhány éve próbálgattuk a lepényeket, hisz számomra is kicsit hihetetlen volt az mikor mondta Hegedűs doki, hogy a kemény cukorlepényt jobban szeretik mint a puhát. Hozzáteszem, hogy a puha lepényt nem mézzel készítettük, de jól sikerült, sokáig puha, finom szemcséjű volt, bolti porcukorból.
Ugyanahoz a családhoz behelyezett kő kemény főzött lepényt hordták el a puhával szemben illetve állományszinten gyorsabban hordták a kemény lepényt mint a gyúrt puha lepényt.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2017.01.25. 00:22 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2015.12.08. 01:44
Hozzászólások: 408
Tartózkodási hely: Pest megye
Propolisz írta:
densie írta:
Sziasztok! Ha régi fajta terménydarálóhoz veszek 1mm-es szitát akkor tudok jó minőségű porcukrot készíteni, vagy így is kell még barkácsolni a szitán?

Hello, még nem próbáltam ugyan, de utána néztem: 0,6-os nyílású szitával pl. jól működik állítólag. Gyári cukordaráló gépnél 0,4-esről is hallottam. Szerintem 0,42-vel kezdve, már lehet kapni rozsdamentes szöveteket, persze kérdés mekkorát hajlandók min. levágni.

A darálótól is függ, mert nekünk is kb 1 milisek a lukak de hozzá nagy fordulatú és sok kalapácsos a daráló (380v-os a gép). A lényeg, hogy lassan kell vele darálni.

_________________
Szabad országban szabad ember azt csinál, amit szabad.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2017.01.24. 23:46 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Mortimer írta:
Hát bizony kell, mert már most néhány családra kellett sajnos tennem főzött lepényt.

A méhek természetéhez a méz ph értékéhez igazodó savasabb táplálék közelebb áll.
Ezért is szoktuk ecetezni a szirupokat és lepényeket is. Talán noszéma ellen is besegít.
De ecetes főzéskor a répacukor felbomlik, invertálódik valamilyen arányban.
Az invert cukor különösen jót tesz a puha lepény állagának, ne keményedjen ki túl korán. A kemény lepénynek sem árt. A lassú elhordás és az évszak miatt a méz minőségét ez nem veszélyeztetheti. Fel lehet turbózni gyógynövény teával is a lepényeket, bár lehet ezt inkább a puhánál érdemesebb elsütni. Tőlünk délebbre létezik timolos puha lepény noszéma ellen. Hogy hatásos-e ?...

Néhány főzött lepény recept, sajnos forrást már nem tudok megjelölni:

ecetes lepény 1
10 kg cukor, 2 liter víz, 1,5 dl 10%-os vagy 20%-os ecet
Nagyobb edényben főzzük, nehogy kifusson. Forráskor öntjük bele az ecetet állandó keverés mellett. Lassú tűzön még negyedóráig forraljuk. Utána levesszük a tűzről és folyamatosan kevergetve hűtjük, míg a keverőkanál fölött 5-6 mm-es réteg kikeményedik.

ecetes lepény 2
10kg kristálycukor 1,5 liter víz és 1,5 dl ételecet ezt felteszem a gáztűzhelyre melegíteni / célszerű nagyobb edényt használni a térfogat növekedése miatt / forráspontól kezdődően 20 percig forrásban tartjuk / vigyázz ki ne szaladjon , mint a tej / majd kiöntöm műanyag malterkeverő ládába itt kevergetem míg elkezd opálosodni. Ekkor cukros zacskóba betöltögetem.
Zacskó szélét bepödröm és tűzőgéppel rögzítem / 3-4 kapocs / majd vízszintesen hagyom kihűlni.
Az ételecet megakadályozza, hogy beton kemény legyen a minyon bevonatára hasonló lágyabb anyagot kapunk. Költés meszesedés megelőzésére is jó hatással van az ecet.

ecetes lepény 3
11 kg kristálycukor
2,2 liter víz
1,5 dl 20%-os ecet
A vizet forraljuk fel, oldjuk fel benne a cukrot. Ha újra felforrt tegyük bele az ecetet és ezt kb. negyed óráig, kevergetve főzzük. Amíg kihűl a keverék 6 db hunor keretet papírral béleljünk ki. Kb fél óra múlva elkezd sűrűsödni és ki lehet önteni a cukorlepényt. Ezeket a lepényeket félbevágva kb 1 kilós adagokhoz jutunk. Ezt a cukorlepényt nagyon szeretik a méhek. Lehetőség szerint 1 hónapnál tovább ne tároljuk mert elkezd megkeményedni. Nagyjából 80 családig gazdaságos házilag a lepénykészítés.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2017.01.24. 23:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
densie írta:
Sziasztok! Ha régi fajta terménydarálóhoz veszek 1mm-es szitát akkor tudok jó minőségű porcukrot készíteni, vagy így is kell még barkácsolni a szitán?

Hello, még nem próbáltam ugyan, de utána néztem: 0,6-os nyílású szitával pl. jól működik állítólag. Gyári cukordaráló gépnél 0,4-esről is hallottam. Szerintem 0,42-vel kezdve, már lehet kapni rozsdamentes szöveteket, persze kérdés mekkorát hajlandók min. levágni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2017.01.24. 22:52 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Szia Cirkusz. Hát bizony kell, mert már most néhány családra kellett sajnos tennem főzött lepényt. Félő, hogy tavaszra nem tudok minden családnak elegendő mézes keretet biztosítani. Ilyen esetekben eddig tavasszal 1:1-es szirupot szoktam adni a kritikus családoknak. Azért gondoltam az izocukorra, mert hátha az jobban kíméli a méheket. Tudok az ilyen jellegű hamisításról, és nem is szeretném, hogy belekerüljön a mézbe. Akkor marad a répacukot, meg majd ősszel a gondosabb betelelés.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2017.01.24. 21:52 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Nekem jó szokott lenni.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2017.01.24. 19:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.01.08. 15:06
Hozzászólások: 57
Sziasztok! Ha régi fajta terménydarálóhoz veszek 1mm-es szitát akkor tudok jó minőségű porcukrot készíteni, vagy így is kell még barkácsolni a szitán?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2017.01.24. 18:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.06.03. 20:04
Hozzászólások: 867
Tartózkodási hely: Fejér megye Adony
Sziasztok! Csak halkan jegyzem meg izo cukorral is hamisítják a mézet. Szóval,az árumézben kimutatva hamisítás gyanúba is eshet a jó szándékú méhész.
Tibi ! Használj répacukros lepényt,ha kell.
Üdv

_________________
Cirkusz 3xH12


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2017.01.24. 17:20 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.10.05. 19:32
Hozzászólások: 212
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
A répacukorral.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2017.01.24. 16:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Köszi.
Melyikkel lehet több melójuk, a répacukros sziruppal, vagy az izocukrossal?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2017.01.24. 13:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.04.28. 20:39
Hozzászólások: 52
Tartózkodási hely: Nagycsécs, Kazincbarcika
perszehogy jók a méheknek, de azzalmég van melójuk (invertálják)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2017.01.24. 10:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Üdv.
Az izocukorról ezt írják:
"Az izocukor magas fruktóz tartalmú szirup, a kukoricakeményítő enzimes hidrolízisével, tisztításával és sűrítésével nyerjük. Glükóz, fruktóz és típustól függően különböző mértékben magasabb rendű cukrok vizes oldata."
Ezek a magasabb rendű cukrok vajon jók a méheknek?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2017.01.07. 20:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.06.03. 20:04
Hozzászólások: 867
Tartózkodási hely: Fejér megye Adony
Szia ! Torzó féle ! Keress rá ! Szerintem ez a legjobb. Mortimmer által át alakítva. nincs jobb. Erre rá kell készülni,de csak jót tudok róla írni.
Üdv

_________________
Cirkusz 3xH12


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2017.01.07. 15:41 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2015.03.11. 19:05
Hozzászólások: 38
Én keretetetővel oldom meg, a takaró fólián vágok egy pár centis rést és tölcsérrel engedem bele a kívánt mennyiségű szirupot.A fólián még van 10-15 cm újságpapír réteg.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2017.01.07. 11:51 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.05.04. 14:50
Hozzászólások: 158
Tartózkodási hely: Erdély
Sziasztok!
Tavaszi serkentő etetéshez szeretnék valamilyen megoldást.
Olyan adagoló szerkezet kéne amivel azt az 1-3 dl szirupot reggelenként be tudom juttatni a hőszigetelt tartályból családonként az etető tálcákba egy kis nyíláson keresztül a szigetelés alá.
Van valakinek bevált módszere erre?

_________________
A tisztelet:Amikor a lelked nem ferdén hajol meg.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.14. 21:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.01.06. 22:33
Hozzászólások: 81
Tartózkodási hely: Békés megye
Holnapra kitalálok valamit,mert igy tuti nem hagyom! Köszi a hozzászólásokat!!!!

_________________
Hunor 2x13 meleg ép.konténerek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.14. 21:36 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Valami csak el lett nézve, mert ha augusztusban alig volt méz a fészekben (ezt nem tudhatom), esetleg abban a 6-10 fiasban semmi sem, akkor az 5 kiló cukor nagyon kevés ahoz hogy szép koszorúk alakuljanak ki.
Mehetett volna nyugodtan 12 kg cukor is, 3x6 literes adagban például. Feltételezem hogy jó népes családjaid vannak, így az az 5 kg cukorból készült szirup, csak bezsongatta őket, felét felélték rögtön szerintem.
Na erről ennyit, ezek csak ötletek :) , látni kellett volna.

Én keretet ilyenkor már nem vennék ki tőlük, középről szélre meg főleg nem, baráti megoldás amit Tükör írt, tegyél a kettő közé egy jó mézeset ha van.

Márpedig van, ahogy olvasom, mert rájuk akarod borítani. Helyett inkább tedd be nekik azt a keretet, vagy kettőt és nem fognak léputcát váltani sem.
De ha a keretet rá tudod borítani, akkor egy lepényt is be lehet csúsztatni nem?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.14. 20:33 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.01.06. 22:33
Hozzászólások: 81
Tartózkodási hely: Békés megye
esport írta:
Nem annak szántam, már ha csak a profilodat nézem sem, ha úgy ment át elnézést! Bocs néha hallani vad dolgokat, legyen csak bent az a kaja szeptember 15 ig. Ha meg tényleg bizonytalan akkor lepény rájuk, az oda kerül ahol a fürt . Ez évi vmelyik újságban is volt egy cikk, ilyen túlbiztosított családokról, megfelelő mennyiségű kaja plussz lepény. Vagy szűkiteni. Te amúgy szűkítesz? A lepényt meg tapasztalatból mondom, hogy jó!


Természetesen szűkitek! Lepény sajnos nálam nehezen kivitelezhető ,mert méretrevágott farostlemezzel takarok,ami mellett fel tudnak járni a méztérbe.Év végi zárókezelésig csak ez van a fejük felett. A zárókezelés oxálsavas csurgatás,majd,a fejük felé megy egy teljesen fedett mézes keret ráboritva, (konténerben tökéletesen ráfér) ennek a tetejére megy vissza a farostlemez.Innenstől már nincs baj, mert ha kifogy a léputcából a kaja akkor is ott van a fejük felett ,ill könnyen tudnak léputcát is váltani felülről.Majd január vége február eleje teljes takarás,a meginduló fiasitásnak.(modjuk ezt az egészet lehet a konténeres topikba kellene rakni....)

_________________
Hunor 2x13 meleg ép.konténerek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.14. 19:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
Nem annak szántam, már ha csak a profilodat nézem sem, ha úgy ment át elnézést! Bocs néha hallani vad dolgokat, legyen csak bent az a kaja szeptember 15 ig. Ha meg tényleg bizonytalan akkor lepény rájuk, az oda kerül ahol a fürt . Ez évi vmelyik újságban is volt egy cikk, ilyen túlbiztosított családokról, megfelelő mennyiségű kaja plussz lepény. Vagy szűkiteni. Te amúgy szűkítesz? A lepényt meg tapasztalatból mondom, hogy jó!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.14. 18:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.01.06. 22:33
Hozzászólások: 81
Tartózkodási hely: Békés megye
esport írta:
"A szeptember 15 szerintem már idejétmúlt,az enyhe őszi idők miatt." Szerinted csak az időjárás miatt etetjük javarészt augusztusban fel a téli élelmet?


Kicsit lekezelőnek találom a hozzászólásodat,de természetesen nem sértődtem meg.!!Az augusztusban beadott téli élelem (családonként 5 kg cukorból készült szirup kétszerre beadva) szeptemberben már sehol nem volt..Szeptember 12-én teljes állomány (155 család). átvizsgálásakor 6-10!!!!!! kereten főleg fedett fias,de több helyen táblás nyitott is (köszönhetően a nagy melegnek,és a zölditési programnak).Ráadásul mifelénk jellemző,hogy mindig kissé édesharmatos és nagyon sűrű a betelelő begyűjtött mézkészlet. Cukorszirup ráetetés nélkül bizonytalan lehet az áttelelés.

_________________
Hunor 2x13 meleg ép.konténerek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.14. 15:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
"A szeptember 15 szerintem már idejétmúlt,az enyhe őszi idők miatt." Szerinted csak az időjárás miatt etetjük javarészt augusztusban fel a téli élelmet?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.14. 15:19 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Én egyenesen így szoktam betelelni őket, ahogy Sanyi írta.
Ha esetleg van még kevés fias abban a két középsőben, akkor közéjük is lehet szúrni egy jó 3/4-ig mézeset.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.14. 14:08 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
D.istván írta:
Nem a kaja kevés,hanem a sok későn kikelt fiasitásos keret (ek-ben) kevés a méz.Ezért gondolkodom,hogy néhány liter( 2-3)jó sűrű szirupot a fejükre "tennék"!

Azt a két keretet venném ki amelyikben legkevesebb a méz, a többit össze tolnám.
Ha a népesség igényli akkor a kevés mézes mehet szélre, ha nem akkor szűkítésen túlra.
Bár az "Egyéb" kaptártípushoz nehéz tanácsot adni. ;)

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.13. 21:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Lehet hogy valóban sok a kaja a méheidnél, sőt biztos vagyok benne, de a fele is elég lenne ha jó helyen lenne, szűkítéssel nagy adagú ráetetéssel hamarabb kell gondoskodni róla, hogy a telelő keretekben időben kialakuljon a fedett mézkoszorú. Meg kell szorítani az anyákat időben, nincs mese, jövőre jobban figyeld, amúgy meg a szirupos etetést felejtsd el, a méhek telelnek, el sem hordanák.
Halgass Balázsra, mehet rá a 2 kilos lepény és nincs gond.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.13. 20:25 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.01.06. 22:33
Hozzászólások: 81
Tartózkodási hely: Békés megye
Balázs írta:
Ezt a méheknél jobban nem tudjuk mi se. Ha kevés a kajájuk még elhordják október végén is a szirupot közvetlen a fészek felől. Most az utóbbi évekhez képest hamarabb leállt a család és gyakorlatilag betelelt. Most nem lehet etetni már sziruppal. Ha kevés a kaja, akkor már teleléskor fejük fölé kell tenni egy 2 kg-os lepényt.


Nem a kaja kevés,hanem a sok későn kikelt fiasitásos keret (ek-ben) kevés a méz.Ezért gondolkodom,hogy néhány liter( 2-3)jó sűrű szirupot a fejükre "tennék"!

_________________
Hunor 2x13 meleg ép.konténerek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.13. 20:12 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Ezt a méheknél jobban nem tudjuk mi se. Ha kevés a kajájuk még elhordják október végén is a szirupot közvetlen a fészek felől. Most az utóbbi évekhez képest hamarabb leállt a család és gyakorlatilag betelelt. Most nem lehet etetni már sziruppal. Ha kevés a kaja, akkor már teleléskor fejük fölé kell tenni egy 2 kg-os lepényt.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.13. 20:05 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.01.06. 22:33
Hozzászólások: 81
Tartózkodási hely: Békés megye
Üdv a Fórumozóknak!!Több helyen,például az Őrösi könyvben is olvasható,hogy a telelő élelemnek(cukorszirup élelempótlásként) szeptember 15-re a kaptárban kell lenni,mivel utána a lehülő idő miatt nem biztos ,hogy a méhek invertálni tudják ill befedni.A szeptember 15 szerintem már idejétmúlt,az enyhe őszi idők miatt.Viszont semmilyen irodalomban nem találtam arra nézve konkrét adatot,hogy hány fokos az a külső hőmérséklet,ahol még lehet etetni cukorsziruppal,élelempótlásként.Tud erre nézve valaki megbizható adatokkal szolgálni?? Köszönöm!!

_________________
Hunor 2x13 meleg ép.konténerek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.07. 08:48 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.06.01. 17:03
Hozzászólások: 25
Köszönöm mindenkinek a hasznos tanácsokat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.07. 05:44 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.19. 20:12
Hozzászólások: 712
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar Zsáka
Hát nem tudom!
Nálam akác utáni hordásban is feltakarítják a legtöbb mézet a fészekből, amikor naprára megyek, szinte szárazra lehetne pergetni, de nem teszem, csak ha megtelnek a mézterek!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.07. 04:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.06.03. 20:04
Hozzászólások: 867
Tartózkodási hely: Fejér megye Adony
Szia pityi88 Így van. Csak akkor bontanak fedett mézet,ha nincs nyitott méz. Ez az egész évre igaz.
Üdv

_________________
Cirkusz 3xH12


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.06. 21:00 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.09. 21:49
Hozzászólások: 195
Tartózkodási hely: Nyírlövő
Hát ha van folyamatos 'utánpótlás' akkor elvileg a fedett mézet nem bontják fel nem? Persze a kérdésem elméleti ,feltételezve azt hogy csak mézen teleltet valaki.

_________________
Szeresd felebarátodat mint önmagadat :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.06. 20:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
pityi88 írta:
Ha már itt tartunk az etetésnél és bent hagyásnál. Lenne egy kérdésem.
: Ha a tavaszi mézet a fészekben hagyom egész évben úgymond téli élelemnek abból lehet baj? De persze úgy hogy repcét nem láttak a méhek.


Szerinted az a fészekben marad egész évben?!

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.06. 19:04 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Esetleg?

http://apikel.hu/index.php/hu/

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.06. 11:46 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.02.19. 13:00
Hozzászólások: 305
Tartózkodási hely: Szabolcs Szatmár Bereg
raciko írta:
Nem ragaszkodom a lepényhez. Milyen más téli élelemre gondoltál?

Vagy ezt is átnézheted, majd döntesz.
http://www.meheszpont.hu/34-mehek-etetese-ambrosia-meh-takarmany-vitaminok-sorelesztk-


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.06. 10:52 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.27. 17:41
Hozzászólások: 691
Tartózkodási hely: Újkér, GY-M-S
raciko írta:
Nem ragaszkodom a lepényhez. Milyen más téli élelemre gondoltál? Saját mézem vagy mézes keretem nincs.


http://www.erista.hu/termek/reszletek/1 ... vert-28-kg

_________________
Üdv: Bálint


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.06. 07:09 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.09. 21:49
Hozzászólások: 195
Tartózkodási hely: Nyírlövő
Ha már itt tartunk az etetésnél és bent hagyásnál. Lenne egy kérdésem.
: Ha a tavaszi mézet a fészekben hagyom egész évben úgymond téli élelemnek abból lehet baj? De persze úgy hogy repcét nem láttak a méhek.

_________________
Szeresd felebarátodat mint önmagadat :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.05. 21:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.03.09. 11:27
Hozzászólások: 298
Tartózkodási hely: Heves megye
cirkusz írta:
Sziasztok ! A mézen való teleltetésnek van egy titka ! Nem kell tőlük elvenni.A serkentés cukrát meg felélik a behordott nektárral együtt.
Amit meg mégsem,azt kora télen fogyasztják el.A fontos napokban már tiszta mézet esznek.
Szóval az elvehető méz fogalma a fészken kívüli mézre vonatkozik.Legalábbis nálam.
Üdv

Nem tudom megállni, hogy ne reagáljak erre az írásra. Jó érzés ezt olvasni. Ugyan ezt gondolom magam is és eszerint járok el. Meg lehet ezért mosolyogni de ez a valóság. Nem azért írtam ide gondolatom, hogy kitűnjek vele, hanem azért mert Cirkuszt és mind azok akik ugyanígy tesznek és gondolkodnak csak jó érzésű embernek lehet gondolni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.05. 21:11 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
De LPeti, lehet hogy saját pergetésű a mézed, de csak véletlen egyszer, csak egy családod járjon rossz helyen, már meg van a baj. Te kipergetsz, összekavarodik és szépen vissza osztod nekik.
Amit én tavasszal felkarcolok nekik, az a kettő, esetleg három fedett mézes keret, az most is ott van náluk, mindnek a sajátja. Nekem napraforgótól vigyázni kell nagyon, addigra több hónapos folyamatos vándorlásból hazatérnek a kollégák, röpkörzetben van mind bőven, ők maguk sem tudják akkor még hogy mit szedtek össze, szóval a fészkek napra indulásra be vannak állítva, nincs fészek keret csere-bere.
Az idénre fokozottan igaz, halálra zsúfolt akác-ámor-és dohány legelőkről tértek haza, nem éppen fényes állományokkal finoman mondva. Volt hazatérő akinek olyan atkás volt napra elején az állománya, hogy azt hitte mérgezés van nála. De ezen kívül is vannak trehány tudatlan méhészek az biztos, résen kell lenni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.05. 20:30 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
igi írta:
a méz visszaetetését törvény is tiltja


A méz visszaetetését nem tiltja törvény, ez tévedés!

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.05. 19:42 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.06.03. 20:04
Hozzászólások: 867
Tartózkodási hely: Fejér megye Adony
Sziasztok ! A mézen való teleltetésnek van egy titka ! Nem kell tőlük elvenni.A serkentés cukrát meg felélik a behordott nektárral együtt.
Amit meg mégsem,azt kora télen fogyasztják el.A fontos napokban már tiszta mézet esznek.
Szóval az elvehető méz fogalma a fészken kívüli mézre vonatkozik.Legalábbis nálam.
Üdv

_________________
Cirkusz 3xH12


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.05. 19:33 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.07.24. 12:31
Hozzászólások: 409
Tartózkodási hely: Békés megye
Lpeti! Idén 15 méhésznél volt nálunk nyúlós,kb. 370 méhcsalád lett elégetve. Meg a méz visszaetetését törvény is tiltja.
Van még kérdés?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.05. 19:29 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Na de Peti, honnan tudod , hogy a mézedben mennyi a nyúlós spóra ????
Ez nem barátság kérdése


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.05. 19:25 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Milyen kockázatra gondolsz? Szerintem a méz fennségesebb eledel a méheknek, mint a főzött cukortégla. Ez utóbbit ugyanis még fel kell oldani és át kell dolgozniuk. Egységnyi téglából nem lesz egységnyi méz. A mézzel semmi különös munkájuk nincs a bogaraknak, mint egyik helyről a másikra teszik. Ugyanez van, ha betesz valaki egy mézes keretet a fészek mellé és felkarcolja. Annyi a különbség, hogy ez nem keretben van, hanem tálcában. Nálam ez már több, mint tíz éve szépen működik. Velem kapcsolatban annyiban más a helyzet, hogy én a saját pergetésű mézemet etetem vissza, nem egy másik méhészetből valót. De azt írta "raciko", hogy tudna találni egy méhészt, akitől biztonsággal tudna beszerezni mézet az etetéshez. Ezért ajánlottam ezt a megoldást. ezzel többre megy, mint a cukorral és előbb be is tudja hordatni a fészekbe, valamint a télen nem kell azon rágódni, hogy mikor is tegye be a következő adagot. De a döntés az ő kezében van!

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.05. 19:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 886
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Kemény cukorlepény ahogy előttem írták ,gyengébb anyatartalékoknak szoktam minden évben betenni .Simán áttelelnek ha odafigyelsz rájuk ,szinte minden hónapban van pár enyhébb nap mikor rájuk pillanthatsz .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.05. 16:45 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.07.24. 12:31
Hozzászólások: 409
Tartózkodási hely: Békés megye
Én nem kockáztatnék a mézzel,főznék cukorlepényt. Ha egy jó vastag téglát a fejük fölé teszel azzal+a bent lévő mézzel van esélyük. Csinálsz tartalékba és télen mikor jó idő van beadod nekik. Én ezt tenném.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.05. 15:36 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Ha a méhész BARÁT, akkor nem fog adni neked fertőzést. Csak akkor ad mézet, ha biztos abban, hogy ettől a te állományodban nem lesz ilyen jellegű probléma.
A rablás nem kizárólag a mézzel történő etetés kockázata. A cukorszirup etetése esetén ugyanúgy kockázati tényező. De ezzel nem kell számolni, ha az etetést az annak megfelelő időszakban, azaz az esti órákban végzed.
Ha most nekiállsz mézzel etetni, lefedik szépen. A lényeg, hogy hígítatlan és folyékony, nem meleg állapotban kell beadni. Ez a hónap az előrejelzések szerint még alkalmas lesz arra, hogy ezt a mennyiséget be tudd etetni.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: A méhek etetése
HozzászólásElküldve: 2016.10.05. 15:24 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.06.01. 17:03
Hozzászólások: 25
Tudnék találni, de úgy tudom, hogy a mézzel való etetésnek is vannak kockázatai, fertőzés, rablás, illetve, hogy már nem fedik le és megromolhat. Rosszul gondolom?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4306 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 87  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.