Pontos idő: 2024.03.28. 23:18

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17403 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57 ... 349  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.13. 16:08 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.01. 18:16
Hozzászólások: 274
Tartózkodási hely: Csongrád megye
Tavaszig még sok ezer kaptár fog így járni.Csak a szűkebb környezetembe az állományok megfeleződtek!!!Nagyon nehéz év van mögöttünk, minden téren szükség volt a tudásunk legjavát adni.

_________________
A szánalom ingyen van , de az irigységért meg kell dolgozni!!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.13. 15:19 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.01.05. 15:00
Hozzászólások: 96
Pár napja kimentem a méhesbe s 1 kaptárnál gyanus volt a nyüzsi, benéztem s a 5-6 léputszányi méh eltűnt csak 1 marok méh hulla volt a kaptárban köztük az anya.. Fedett fias nuku napospete 1-2 tenyérnyi..
Barátom tanácsára belestem a szomszédba.. Ott kis kézilabdányi fürt.. Az 5-6 keretes fürt hejett(az 5-6 keretes fürt kb 2 hete volt)
Belenézte. 1 pill re 4-5 kaptárba s mindenhol ez volt a hejzet.. Nemtudom hova de eltűnt 1 csomó méh... Szerintem tavaszt ennyi mé nem fogja megérni...

_________________
"A legnagyobb termelő erő a tudás"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.08. 20:54 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.04.04. 20:05
Hozzászólások: 29
Tartózkodási hely: Nagykökényes
Köszönöm, kipróbálom minden képen.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.07. 09:15 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
15 %, egy BVHC flakonnal. Levágtam a kis csővet róla, majd fodrászkellékesben vettem pipettát, annak a végét levágtam és belehúztam. Vastagabb a vége több szert tudok vele kijuttatni és haladósabb. Az adagot nem mérem, még egyszer mondom csak ne ázzanak el. Amúgy meg halad ez is. De ha adagot akarsz kérdezni, egy flakon (fél L) 11 ~13 családra elég, tényleg nem sokat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.06. 19:51 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.04.04. 20:05
Hozzászólások: 29
Tartózkodási hely: Nagykökényes
Esport!
Milyen töménységűvel, léputcánkénti mennyiséggel végzed ezt a kezelést? Fecskendőt használsz?
Köszi!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.06. 13:16 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
Pusztulás? Én évek óta alkalmazom és nincs pusztulás, az csak akkor van ha a kelleténél többet locsolsz, és eláznak a méhek. A permetezés megint egy másik eljárás, ugyan ezzel a szerrel. Locsolásnál épp az a baj, - hogy ne ázzanak el a méhek kevesebbet - kell bejuttatni a kaptárba, és mivel a tejsav nem nyújtott hatású, így azt a keveset dolgozza át a fürt. Többször kell alkalmazni de hatásos. Potyogás pár napig. Lassú de kíméletes.

De próbaképp régebben volt olyan család amit jobban meglocsoltam és igen ott volt méhelhullás.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.06. 07:42 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.04.04. 20:05
Hozzászólások: 29
Tartózkodási hely: Nagykökényes
Köszönöm a válaszodat Figura!
Ettől tartottam, hogy viszonylag nagy lesz a pusztulás a hatáshoz képest. Jól hangzik permetezni, de már egy közepes állományt nagyon sokáig tart, esetleg tavasszal tudom elképzelni, de még akkor is szívás. Marad a szublimálás, ahogy mondod.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.05. 22:09 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.22. 17:50
Hozzászólások: 85
Tartózkodási hely: Debrecen, Nagycsere
Sajnos van pusztulás. Jövőre veszek egy oxálsav szublimálót.

_________________
A Méhek nem is olyan gyorsak mint hisszük, csak nem tudnak lassabban zümmögni! :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.04. 20:32 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.04.04. 20:05
Hozzászólások: 29
Tartózkodási hely: Nagykökényes
Köszönöm a választ!
Mit tapasztaltál a csurgatással? Méhek hogy viselték? Csak azért érdekelne, mert így többet kap egy-egy méh mint a permetezésnél. Pusztulás van-e mint a perizin és társainál?
Köszi :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.04. 16:59 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.22. 17:50
Hozzászólások: 85
Tartózkodási hely: Debrecen, Nagycsere
Szia!
Én a leírtak alapján csinálom:

Tejsav - 1 Liter 80%-os további információk
Leírása:
A tejsav (2-hidroxipropionsav) színtelen (többnyire azonban kissé sárgás), viszkózus, savanyú ízű, higroszkópos folyadék, illetve kristályos anyag. A tejsavat aludttejben Scheele 1780-ban fedezte fel. A tejsavnak tulajdonképpen nem egyetlen vegyületet nevezünk. A tejsav különböző, egymástól optikai aktivitásukban eltérő sztereoizomer módosulatokban létezik. A polarizált fény síkját jobb vagy bal irányban képesek elforgatni. Ennek alapján megkülönböztetnek L- és D-tejsavat. Mindkét fajta tejsav alkoholban és vízben igen jól, míg éterben kevésbé oldódik. A tömény tejsav a bőrre és nyálkahártyára maró hatású. Erős hígításban az L-tejsav nagy hatású moszkitó csalogatóanyag az emberi bőrön.
Méhészeti felhasználása:
A tejsav méhészeti felhasználásának a Varroa Jacobsoni atka elleni küzdelemben van jelentősége. Több olyan jellemzője van a szóban forgó területen, ami miatt a figyelem felé fordult. A tejsav természetes anyag, amely nem halmozódik fel a viaszban. Az atka elleni hatása eléri a 96-99%-ot. Ez a hatás az ismert szerekhez viszonyítva igen magas, és a kísérletek alapján kimutathatóan igen egyenletes. A Varroa Jacobsoni méhatka elleni tejsavval történő védekezés során kétféle módszer alakult ki. Hasonlóan az oxálsavhoz, itt is ismeretes az itatásos vagy csurgatásos és a permetezéses módszer. A következőkben csak a két anyag felhasználása közötti különbségeket ismertetem. 
A felhasználás javasolt időpontja október-november, amikor a méhcsalád fiasításmentes. A külső hőmérsékletnek 5 ?C környékén kell lenni. Lényeges, hogy a méhek ne repüljenek a kezelés időszakában. Jelentős hatásfokbeli eltérés van akkor, ha a méhek kirepülnek a kezelés ideje alatt. A kezelést 16 %-os tejsavoldattal kell végezni. A kereskedelemben kapható tejsav koncentrációja 50-90 % közötti, a kicsomagolástól függően. Ezt kell vízzel, (lehetőleg desztillált vízzel) 15 %-ra hígítani. Az így felhígított tejsavból 8-15 ml-t kell lépoldalanként a méhekkel fedett oldalakra juttatni. Az NB méretnél a nagyobb értéket, míg kisebb méreteknél kisebbet alkalmaznunk. A túladagolás nem veszélyes mindaddig, amíg a méhek el nem áznak. A kezelést kétszer kell megismételni, hét nap időeltéréssel. Óránként, segítséggel 12 család kezelhető le.
A kezelés a méhekre semmilyen negatív hatással nem jár, (sokkal kíméletesebb, mint a hangyasav). A kezelés hatása egy nap múlva kezd mutatkozni, növekszik az atkák elhullása. A tejsav főleg befejező védekezésként alkalmazandó, de a fiasításos időszakban is kifejti hatását. Ekkor 4-5 kezelést kell, alkalmazni, 5-7 naponta. Ilyen esetben a tejsav a petéket károsítja. Ezt a károsítást akár 70 %-ot is elérheti. Ez ellen úgy védekezhetünk, hogy a lépet 45 fokban megdöntve végettük el a permetezést, vigyázva, hogy a petéket közvetlen tejsavpermet ne érje. Ebben az esetben petekárosodás nem következik be. A permetezéses módszer mellett ismert az itatásos módszer, hasonlóan a Perizinhez, vagy a korábban említett oxálsavhoz. A mennyiség megegyezik a permetezéses eljárásnál említettekkel.

_________________
A Méhek nem is olyan gyorsak mint hisszük, csak nem tudnak lassabban zümmögni! :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.04. 08:18 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.04.04. 20:05
Hozzászólások: 29
Tartózkodási hely: Nagykökényes
Sziasztok!
Figura írta:
15% tejsavval csorgattam 10.31.-én.

Figura, vagy valaki ki fejtené kicsit bővebben a tejsavas csurgatást? Akár az atka topikban is.
Köszönöm!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.03. 23:53 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
Mindenképp! egy kontroll mehet nekik, semmi bajuk sem lesz, és fog ott még potyogni. Csak el ne áztasd őket!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.03. 21:33 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Szedd ki a felesleges lépeket. Amelyik léputcában benne van a fürt az marad.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.03. 18:53 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.22. 17:50
Hozzászólások: 85
Tartózkodási hely: Debrecen, Nagycsere
15% tejsavval csorgattam 10.31.-én. Előtte 2 héttel 4% oxálsavas csorgatás volt 50-200 atka hullott az oxálsavtól. Tegnap 5-20 db atka hullott a tesztpapira. A szélső keretek mellé karton papírt tettem, 8 db mézes Nb keret maradt bent, sajnos van olyan család amin csak 4 kereten vannak bogarak (ők voltak atkásabbak). Meg szeretnék kérdezni egy tapasztaltabb méhészt, hogy ezektől a családoktól vegyek-e el még mézes keretet, ( szűkítsek jobban)hogy kisebb helyett kelljen fűteniük? Én úgy tervezzem, nem kezelek tovább, de azért érdeklődnék, szerintetek adjak még egy tejsavas kezelést?

_________________
A Méhek nem is olyan gyorsak mint hisszük, csak nem tudnak lassabban zümmögni! :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.18. 04:27 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.01. 18:16
Hozzászólások: 274
Tartózkodási hely: Csongrád megye
Addig is beszerezhetnél egy magyar nyelvű klaviatúrát, megkönnyítve az olvasást.

_________________
A szánalom ingyen van , de az irigységért meg kell dolgozni!!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.17. 19:54 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.01.07. 09:47
Hozzászólások: 8
Tartózkodási hely: Kecskemét
Koszi a sok infot. Az atkaresz az vilagossa valt sajnos es ertheto is... Ebbol nyilvan le kell vonni a konzekvenciat es jovore mashogy es idoben reagalni...


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.17. 16:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.05.13. 21:14
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Baranya
Köszi Károly!
Bár ez a család 42x31,5 keretméreten van......még egy kicsit várok vele, ha úgy alakul, aláteszek egy félkeretes családot.

Azért elgondolkodtató, miért pont az egyik legerősebb családok egyikét tudja tönkretenni a darázs.......miért nem a leggyengébbet, ahol nincs annyi védekező méh!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.17. 16:06 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.04.02. 23:02
Hozzászólások: 293
A rendben lévő családdal semmilyen darázs nem bír kikezdeni. Ahol igen, azt a gondot, úgy hívják, Varroa .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.17. 15:52 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.09.01. 17:59
Hozzászólások: 383
Mondom, amit én láttam méhészeteket, ott az atkafertőzött családok mindig egymás mellett voltak. Gondolom az átfertőződés(eltájolás) miatt. És nyilván ezeket a családokat kezdik ki a darazsak, ezért járnak a kollégánál egymás melletti családokhoz, lényegében sorban rabolni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.17. 15:02 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
nata írta:
Ha egymás melletti családokról van szó, akkor méginkább az atkára fognám. Ha valamikor is atka problémás méhészetet láttam, a fertőzött családok mindig egymás mellett voltak.


Ebbe mi az összefüggés? Idén a szokásosnál sokkal nagyobb atka kártétel várható, erre utaló jeleket már áprilisban észre lehetett venni, aki nem ezek szerint méhészkedett az évben, annak bizony üresek lesznek a kaptárai Karácsonyra. Mi pl. minden mézminőséget nem rontó módon védekeztünk szezonba is atka ellen, mégis volt mit irtani...Darazsak meg azért mennek rabolni ezeket a családokat, mert érzik az egyensúly megborulását, pont úgy ahogy minket is hamarabb támad a baktérium gyenge immunrendszer esetén. Nálam is sok a darázs, néhány kaptár előtt sárga a fű a tetemüktől, meg reggelente a mézterekben nyalakszik pár.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.17. 14:43 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
sarkozine írta:
Szerintem kicsit korai volt még az a záró kezelés, főleg hogy van még fedett fias. Épp ez a lényege a zárónak, hogy ha lehetséges ne legyen fiasítás. Én valamikor november vége december eleje körül szoktam a zárót csinálni.


Azt írta 1. zárókezelés!!! Miért lenne korai?

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.17. 14:29 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.01.07. 09:47
Hozzászólások: 8
Tartózkodási hely: Kecskemét
Nem azert irtam, en nem sertodok meg :) Koszonom hogy megosztottad a tapasztalatod velem, igen tanulsagos ;) Odafigyelek a dolgokra, atka resz az vilagos es gyanitom ez volt a fo ok, csak nekem meg szokatlan vol ilyen intanzitasu darazsaktivitas. A halos megoldassal probalkoztam, reszleges sikernek latszott, am ugy vettem eszre a meheket nyugtalanitja... (nyilvan en sem szeretem ha korlatozzak a mozgasterem) Most az "aldozat" kaptarat nyitva hagytam, termeszetesen szukitve es a bejarat ele kozvetlen odatettem a darazscsapdat... igy a darazs ha akar bepreseli magat de kifele mar egyenesen a csapdaban talalja magat. 10 perc alatt 30-40et osszeszedett ma megyek uriteni, ha erdekes lehet beszamolok a tapasztalatokrol...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.17. 14:18 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.04.04. 20:05
Hozzászólások: 29
Tartózkodási hely: Nagykökényes
Sziasztok, szia Péter!
Szeretném megosztani főleg veled az én történeténetemet:
A kezdetek kezdetén volt négy családom, minden jól nézett ki, viszonylag népes családok szép koszorú szeptemberben. Aztán jöttek a darazsak sorba a kaptárakon, először egyet egyet láttam, szűkítettem. Mire az első kaptár kiürült, már mind annyira volt szűkítve , hogy csak egy méh fért át. Teltek a napok és vele fogytak a méhek, egyre több lett a darázs. Gondoltam, hogy ők okozták a bajt. Megoldás egy jutott eszembe a darazsak ellen, a zárt helyen telelés. Két nap után beköltöztettem őket a nyári konyhába. Sötét és kb 10 fok volt. A méhek nagyon zúgtak. Zavartak voltak. Kb 2hét telt el és végleg elhallgattak.... Karácsonyra pergettem szó szerint biomézet. Közben kitakarítottam a kaptárakat mindegyikben volt ugye minden. Ekkor lettem figyelmes a sok atkára, amikről nem volt ugye kezdőként nagy tudásom, ezért volt 'bio' a mézem.
Levontam a következtetés:
Ezen a télen fordult meg a kezemben az összes szakkönyv amihez hozzá fértem.
Tanultam tanultam és tanultam, nagy segítség volt a fórum is.
Tavasszal vettem 4 családot és beíratkoztam egy képzésre, talán a legszínvonalasabbra.
Eltelt pár év, volt még kudarc, de siker is. Jelenleg 50 családdal várjuk a tavaszt. Teltek már a hordók is.
Ennek ellenére meg nézheted az atka topikban augusztusban feltöltött képemet a higi aljról.
Tényleg képben kell lenni minden téren mert egy pici hibából óriási a katasztrófa.
Darazsakról a következtetésem: előfordul ha beszökik egy a kaptárba, de ha már több akkor ott baj van...

Tudom segítséget kértél, de hosszú távon ez is az. Nagyon azért nem tud hozzá szólni senki mert egy jó kondiban lévő méhészetben, jó felkészülés mellett ez a gond nem állhat fenn. Csapdázunk, szűkítünk, odafigyelünk, hogy meg védjék magukat.
A Te cipődben állva rostaszövetezném a kijárót. Méhek mozdulásakor le venném, majd vissza. (volt erről szó a fórumon) szörnyű lesz minden nap erre figyelni. Aztán keresd a hibát és jövőre másképp csináld.
A fórumon pedig láss a sorok közé, nem bántani akar mindenki, pusztán rá vezetni a hibára, ami mindenkinek van.....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.17. 08:57 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.01.07. 09:47
Hozzászólások: 8
Tartózkodási hely: Kecskemét
Sziasztok!

A vilagert nem akartam konfliktust generalni. Csupan egy kezdo tapasztalata, erdeklodese. Es vegkepp nem keresek onigazolast, hisz veregethetem a vallam hogy nem az en hibam, attol meg nem szapodnak vissza a csaladjaim. Megoldast keresek. Tapasztalt kollega latta a csaladokat, igen valoban magas atkafertozottseg volt, amire amitraz kodoles meg is volt es a takaras elott mar latszolag sokkal egeszsegesebb csaladjaim voltak. A ket gyengebb csaladnal nem is csodalkoztam csak elszomoritott. Am amikor a legerosebb legnepesebb csaladomtol jarkaltak 3asaval ki-be a darazsak mar kezdtem ketsegbe esni. A hetvegen kiderult hogy az a kaptar mar a darazsake. 9 darazscsapda tizedeli oket (meg en ha kint vagyok csapkodom oket. 2-300 mar a foldon de renduletlenul jonnek). Erdekelne hogy lehet lekovetni a feszkuk helyet. Nagy valoszinuseggel szelmalomharc lesz, mivel a kaptarak mogott tavaly kivagott akacerdo sarjai kozott egy kutya nehezen fer at, nemhogy en, de hatha szerencsem lesz, es nem ott van...

Elore is koszi
Peti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.17. 07:09 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.09.01. 17:59
Hozzászólások: 383
Ha egymás melletti családokról van szó, akkor méginkább az atkára fognám. Ha valamikor is atka problémás méhészetet láttam, a fertőzött családok mindig egymás mellett voltak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.16. 22:51 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
fnkezdő írta:
tűzoltó!
Annak ellenére, hogy az a kevés fias nem sörétes, cseréljem le az anyát? Vagy hagyjam tavaszra....


Hát, ha van még egy ilyen gyengébb akkor és összecsapnám.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.16. 21:30 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.04.04. 08:07
Hozzászólások: 28
Tartózkodási hely: Zala
Ok! Akkor miért az egymás mellett lévő családok fogynak el? Mondjuk 20 méteres sorban 4 egymás mellett.Utána sorban mind jó kb 15 család.Egy gyengébbet megtámadtak leszűkítettem, a két mellette lévőt már támadták is.A darazsak nem fogytak csak a méhek szemmel láthatóan. A kutatóméhek meg érzékelik,hogy hol van gyengülés gond.Anyák a végsőkig megvoltak mindenhol.Nem másban keresem a hibát vannak jó családjaim is.Vannak igen atkák is.Meg lesz zárókezelés is.Nem segítséget kértem,csak leírtam a tapasztalatomat tisztelt zalai kolléga.Részemről lezártam a témát.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.16. 21:11 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.04.03. 10:49
Hozzászólások: 311
z8946 írta:
Védik..Persze,hogy védik.Nem az atkák jártak ki-be a kaptárba úgy mint a méhek hordáskor.Egy 5-6 keretes szaporulat 2-3 nap alatt elfogy ilyenkor. Azért messziről Te jobban tudod. :ut


Én is zalai vagyok nálunk se termett semmi, darázs is van de még egy családot se végeztek ki .Lehet darazsazni foghatod te Gipsz Jakabra bármire ettől lehet jobb a lelkednek.Te toltál el ott vmit de rendesen tudom ezt nehéz beismerni de ha beismeri az ember magának az már egy hatalmas lépés...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.16. 21:00 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Antarax írta:
Igen, az aljon heverő méh testrészeket (fejek, lábak, szárnyak stb) valószínűsíthetően nem az atkák termelik.

Nem az atkák, cickány. 6mm-nél nagyobb lyukon befér.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.16. 20:40 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.06.08. 00:30
Hozzászólások: 141
Igen, az aljon heverő méh testrészeket (fejek, lábak, szárnyak stb) valószínűsíthetően nem az atkák termelik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.16. 20:28 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.04.04. 08:07
Hozzászólások: 28
Tartózkodási hely: Zala
Védik..Persze,hogy védik.Nem az atkák jártak ki-be a kaptárba úgy mint a méhek hordáskor.Egy 5-6 keretes szaporulat 2-3 nap alatt elfogy ilyenkor. Azért messziről Te jobban tudod. :ut


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.16. 19:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.05.13. 21:14
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Baranya
Véleményem szerint se a darazsak a hunyók..... Ha már 10C°felett van a hőmérséklet akkor már védik a kijárót a méhek. Legalábbis én ezt tapasztaltam. Ha hűvösebb, akkor igen ki be járnak a darazsak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.16. 19:53 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.05.13. 21:14
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Baranya
tűzoltó!
Annak ellenére, hogy az a kevés fias nem sörétes, cseréljem le az anyát? Vagy hagyjam tavaszra....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.16. 19:52 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.09.01. 17:59
Hozzászólások: 383
Nehogy abban a tévhitben legyen már bárki is, hogy a darazsak kinyírnak családokat. Hideg időben, amikor a méhek fürtben vannak, akkor ki-be járkálnak, de ettől nem lesz semmi baja a családnak. Nálam is kiment már 3 gyengébb család, de ebből hosszútávon profitálok, mert rájöttem, hogy az atkát nagyon komolyan kell venni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.16. 19:46 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.04.04. 08:07
Hozzászólások: 28
Tartózkodási hely: Zala
Sziasztok! Mivel itt Zalában minden gyümölcs elfagyott,a földi darazsak nekem is megkezdték a méhcsaládjaimat.Nekimentek a legnagyobb családoknak is ,az 5-6 keretes szaporulatokat ki is végezték.Nem segített a szűkítés sem,6-8 fokban reggel korán és este is járták a méhest.Szép lassan felőrlik a legerősebb családot is.Utána a kutató,rabló méheknek már könnyű dolguk van.Nagy nehezen találtam meg a fészküket kb. 50 méterre a fák között a földben fél méter mélyen.Már nem támadnak... Kosárlabda nagyságú fészek volt. 15 éve méhészkedek,de még így soha nem jártam velük.81 családom volt,most nem írom le,hogy mennyi van.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.16. 19:02 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Az anya a végét járja valószínűleg.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.16. 18:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.05.13. 21:14
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Baranya
Sziasztok!

Ma járva kelve a méheknél, kijárókat nézve megpillantottam egy herét visszatérni. Nyomban meg is néztem azt a családot mi lehet a gond. Fiasítás egy kereten, tenyérnyi nagyságú fedett egyöntetű, népe kb 6keret. Úgy 10 alatt a herék száma, rendes nagyságúak. Gond lehet evvel a családdal a hónapok folyamán? Idei anya....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.16. 12:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 886
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
"Talan gyengebbek voltak a csaladok de a darazsak effektiv honfoglalast vegeztek... tegnapra egyik legerosebb csaladomnal szinten 3asaval lattam ki be ropkodni a darazsakat."

Más lehet a gond ,mert egy normális állapotú családot nem tudnak a darazsak kiirtani. Bejárni is csak addig tudnak amíg kb 12-14 fok nincs utána megvédik a kijárót.Próbáld meg minél jobban leszűkíteni a kijárót mint rablásnál,addig amíg még járnak a darazsak . Nem tudom mióta méhészkedsz ,de lehet nem ártana ha valaki ránézne a kaptárakra,hogy minden rendben van e.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.16. 10:36 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.30. 12:25
Hozzászólások: 202
Tartózkodási hely: Pest megye
Szerintem kicsit korai volt még az a záró kezelés, főleg hogy van még fedett fias. Épp ez a lényege a zárónak, hogy ha lehetséges ne legyen fiasítás. Én valamikor november vége december eleje körül szoktam a zárót csinálni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.15. 17:30 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2009.02.23. 21:06
Hozzászólások: 194
Tartózkodási hely: Kaposvár - méhek Abaligeten
A mai jó időt kihasználva elvégeztem az első zárókezelést - Destruktorral.
Abaligeten 15-17 fokban gyenge mozgás mellett még virágport is hoztak a méhek.
A leszűkített 7-10 keretet sűrűn fedik a méhek (jól működött a Varidolos sorozatkezelés).
Nyílt fiasítás már nincs, még 1-2 kereten van tenyérnyi fedett.
A mézkoszorú 15-20 cm-es, virágpor is bőségesen van.
A második kezelést kb. 3 hét múlva tervezem, azután már csak a hóvirágot várom.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.14. 15:16 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Azokkal a családokkal más probléma is lehetett.
A darazsak csak bevégezték esetleg a dolgot.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.14. 14:43 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.01.07. 09:47
Hozzászólások: 8
Tartózkodási hely: Kecskemét
Sziasztok!

Nálam annyi darázs van hogy nem tudok mit kezdeni velük. 10 Kaptárból a héten mikor kint voltam ellenorizni, 2 ben mar csak darazs volt. Talan gyengebbek voltak a csaladok de a darazsak effektiv honfoglalast vegeztek... tegnapra egyik legerosebb csaladomnal szinten 3asaval lattam ki be ropkodni a darazsakat. Par szerencsetlen joszag volt meg bent de itt is nyertek a darazsak. 12 darazscsapda van korben a kaptarak korul es hetente cserelem oket. Ebbol 10 mindig fullon van doglottekkel. Szukites, egerracs fent. De felek hogy a tobbiekkel is vegeznek ezek a dogevok... Otlet valakinek hogy ebben a helyzetben mit tudnek tenni?

Elore is koszonom!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.10. 20:15 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Méhesben telelő kép. Családok összehúzódva felülről nézve 6-8, alulról nézve 5 keret körüli képet festenek hidegben. Családok átlag népessége 7-8 keret lesz 9-10 kereten telelve. Kutatás nem jellemző, de a tisztuló-tájoló kirepülések elég intenzíven és gyakran szokatlan időpontban jelentkeznek. A darazsak és a kijárónál lévő próbálkozások miatt agresszió azért akad. Virágpor hordás már csak elvétve, fias is csak néhány helyen. Egeret már találtam kaptárba.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.10. 17:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.05.13. 21:14
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Baranya
Ha már komposztálás.....Mondjuk nem ide tartozik, de kellő időben aktiválva, akár a konténerek fűthetőségét is megoldaná.

https://www.youtube.com/watch?v=jV5J8p4TRu4


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.10. 15:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2012.07.19. 16:00
Hozzászólások: 883
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar, annak is a legszéle
Tisztelt Arisztaiosz úr!


Nagyon szépen köszönöm. Igen, tudom, feltehettem volna a kérdést anélkül is, hogy személyesen Önnek címeztem volna, és egy igent kaphattam volna mástól is. De ezt így csak Öntől. Még egyszer köszönöm.



H.apci


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.10. 12:11 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.02.13. 18:52
Hozzászólások: 1874
H.apci írta:
Sziasztok!



És egy kérdésem lenne Arisztaiosz úrhoz azzal kapcsolatban, hogy az így megfogott és elpusztult darázstetemeket, melyek 1:1-es szirupban úsznak, lehet-e, szabad-e, érdemes-e a komposztba önteni? Azt gondolnám, hogy igen, de mert biztos nem vagyok benne, így nem mertem az egész éves fűnyesedékemet ezzel nyakon önteni, de ha ettől a paradicsom jobban nőne, jövőre már nem sajnálnám bele. (legyen hasznuk a darazsaknak is)


H.apci!

Az igazság az, hogy meg lehetne a kérdést egy rövid tőmondattal is válaszolni: öntse a darázstetemeket bátran a komposztra!
A szerves anyagok előbb-utóbb tuti, hogy lebomlanak. E lebontási folyamatok letéteményesei egyes magasabbrendű szervezetek (ízeltlábúak, földigiliszták), illetve az általuk nem lebontott szerves anyagokat mineralizáló mikroorganizmusok. A lebontási folyamatok nagyon vázlatos, de szemléletes folyamatábrája:
Csatolmány:
lebontási folyamatábra.png


A szervesanyagok lebontásának vázlata:
Csatolmány:
szerves-anyagok bontása.jpg


Eljutottunk tehát oda, hogy a szerves anyagok miként bomlanak le a komposztban, tudjuk, hogy a talaj mikroflórájának van ebben döntő szerepe. Ezek a lebontó, mineralizáló szervezetek a baktériumok, gombák, sugárgombák, melyek a bonyolult szerves vegyületeket egyszerűbbekké bontják le, közben energiát nyernek belőlük. A mikroorganizmusok lebontó tevékenysége enzimatikus úton zajlik, az enzimek anyag-specifikusak. A lebontandó szerves vegyületek változó "ellenállóságúak" a lebontási folyamatokkal szemben, legkönnyebben a szénhidrátok, majd a keményítők, fehérjék, hemicellulóz, zsírok és végül a legnehezebben lebomló lignin követik egymást nehézségi fok szerint.
Elérkeztünk tehát a lebontási folyamatok útján a szén- és nitrogén-vegyületek átalakításához. Ez is több úton valósulhat meg: aerob és anaerob úton, tehát oxigén jelenlétében és oxigén hiányában. Az előbbi a teljes lebomláshoz vezet, a "végtermékek" a CO2, víz és ásványi elemek. Utóbbi esetben a rothadási, korhadási folyamatok során metán, kénhidrogén és ammónia keletkezik. A két folyamat általában nem válik el élesen, legtöbbször párhuzamosan, egymás mellett zajlik.
A lebontást végző szervezeteknek az oxigén-igényükön túl jellemző hőmérsékleti igényük is van, ezért megkülönböztetünk pszihrofil, mezofil és termofil mikroorganizmusokat, azaz hideg- és meleg-tűrőket, köztük a közepes hőigényűeket. A hőmérsékleti határok igen tágak, de hozzávetőleg +1 és +72 C fok közötti hőmérsékleti értéken zajlik a lebontás, a hidegtűrők hőoptimuma mintegy 15 C fok, a melegtűrőké kb. 50-60 C fok, a leggyakoribb mezofiloké 25-35 C fok. (A melegtűrők dolgoznak az istállótrágya lebontásakor, amikor a trágya "begyullad", s a kertész ezt a folyamatot állítja a szolgálatába, amikor "melegágyat" készít. Persze ez jobbára múlt időben történt, nekem még inas koromban sűrűn volt alkalmam ilyennel dolgozni, annyi lótrágyát "gyújtottunk", hordtunk és tapostunk be, hogy bátran "trágyajogászi doktorátust" is abszolválhattunk volna...)
Ne feledkezzünk meg a vízről sem, a mikroorganizmusok ui. vízigényesek.
Eljutottunk tehát a komposztra került szerves anyagok lebontásának boncolgatása során a különböző komponensek lebontásához. A bontás nehézségi fokát megismertük, nézzük, a komposzt komponensei között a szén- és nitrogén-tartalmú anyagok katabolizációs folyamatait. Ez már viszont meghaladja e "dolgozat" ésszerű kereteit, innentől csak az folytassa, aki rendkívül kíváncsi e dolgokra. Mivel semmi kedvem a lebontó szervezeteket, azok enzimeit, biokémiai folyamatait ide bepötyögni, ezért inkább idézek egy összefoglalót Jáger Katalintól,a katabolitikus folyamatokról, aránylag közérthető és "emészthető" nyelven:
http://elte.prompt.hu/sites/default/fil ... 07s02.html

A 7.2.1.1.3. fejezetben a kitin bontásának folyamatát is tanulmányozhatja a Nagyérdemű, de a komposzt készítője a tekintetben is képbe kerülhet, miként mennek végbe a többi szén- és nitrogénforrást jelentő szerves anyagok mikrobiológiai lebontási folyamatai.

S ha mindezt sikerrel abszolváltuk, nincs is más hátra, mint üstöllést belevágni a komposzt-készítésbe, köztük a csapdáinkban rekedt darázs-hekatombák bátor -de mostanra legalább biokémiai, mikrobiológiai ismeretekkel is kiegészített és alátámasztott- felhasználásával.

Jó komposztálást kívánnék mindenkinek!


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.10. 09:04 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.12.26. 15:52
Hozzászólások: 10
Nálam is sok a darázs, viszont a darázs csapdáimmal én muslicát, legyet és molyleépkét fogtam és csak elenyésző számban darazsat (1-2 db-ot) a szirupom: egyik cukros víz egy kis ecettel, másik pedig sör. Vkinek ötlet?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.10. 06:32 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.06. 11:54
Hozzászólások: 198
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B Mérk
Sziasztok!
Az elmult héten az óvoda stukaturjából kb egy négyzetméternyi fészket, és lakóit irtottam ki. A gyerekek csoportszobájába a világitás vezeték mellett is bujtak befelé,ezért volt veszélyes. Egyébként a hátsó falon jártak be. Ami érdekes, két méretü sejtjeik voltak, gondolom a nagyobbak az áttelelő leendő családanyák.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.10. 06:15 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2012.07.19. 16:00
Hozzászólások: 883
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar, annak is a legszéle
Sziasztok!


A Lisztes által leírtakat én tavaly éltem meg, ezért idén már szeptember elején elkezdtem a darazsak csapdázását. A rendszer, ami bevált két elemből áll. Átlátszó petpalack az oldalára fektetve, 1:1-es sziruppal feltöltve, (1-1.5dl) olyan kaptárakon, amelyben nem laktak méhek. (nekem méh nem járta, gondolom, nem fértek hozzá a darazsaktól) És hogy a szél ne fújja le, két oldalról 1-1 befőttes üveggel megtámasztva, a tetejükön 8mm-es lukkal, belül 1:1-s sziruppal. Mivel a méhek ekkor még a kaptárakat őrizték, a darazsak erre szoktak rá. Úgy működik, hagy a darázs be megy a petpalackba. Ha beledöglik a szirupba jó. Ha kitalál még jobb, hívja a többieket, azokból is sok beledöglik. Ahogy emelkedik a hullák száma, egyre több darázs tud megszökni, mert a többiek hátán meg tud állni, és így elhordják a szirupot. amikor a szirup el fogy, elkezdenek szaglászni a környéken, és felfedezik a befőttes üvegeket, amelyekkel a petpalackot a helyén rögzítettük. A befőttes üvegből én még darazsat kijutni nem láttam. Ezért nagyon hatásos, de azért nem hatékony, mert a darazsaknak egyenként kell felfedezni, mert onnan hírvivő nincs, szemben a petpalackal. Iszonyat mennyiségű darazsat fogtak, még is vannak még bőven. De a kaptárakat nem piszkálják, mert a palackokra vannak szokva. Igaz, azok napi szinten vannak cserélve, újra töltve. 5kg cukrom bánja. Igen hatásos, ha egész nap a méheknél vagy, hogy 1-2 óránként a petpalackokra rácsavarod a kupakot, és az éppen benne lévő darazsakkal együtt a földre dobod, a helyére pedig másik palackot teszel.


És egy kérdésem lenne Arisztaiosz úrhoz azzal kapcsolatban, hogy az így megfogott és elpusztult darázstetemeket, melyek 1:1-es szirupban úsznak, lehet-e, szabad-e, érdemes-e a komposztba önteni? Azt gondolnám, hogy igen, de mert biztos nem vagyok benne, így nem mertem az egész éves fűnyesedékemet ezzel nyakon önteni, de ha ettől a paradicsom jobban nőne, jövőre már nem sajnálnám bele. (legyen hasznuk a darazsaknak is)



H.apci


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.10.07. 21:25 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Én tavaly ez okból ideiglenesen rostalemezzel takartam az egérrácsos kijárókat. Pár nap alatt eltűntek a darazsak.
Ha kirepülésre alkalmas idő jön, akkor le kell venni a lemezeket mindenképpen.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17403 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57 ... 349  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: boksai, foldi1234 valamint 29 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.