Pontos idő: 2024.03.28. 22:30

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17402 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 ... 349  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.12.13. 13:43 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Mi az az "ilyen is"?

Nálunk: csend, rend, nyugalom. Tegnap néztem rájuk.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.12.13. 07:40 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.01.04. 20:34
Hozzászólások: 52
Nálunk sajnos ilyen is volt vasárnap.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.12.12. 21:34 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Hétvégén szépen mentek a méhek, kitakarították az aljakat. Fürtök nem bomlottak fel, elől vannak.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.12.05. 19:13 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Nagy Péter írta:
Sziasztok!

Felajánlottak nekem márciusra 2 méhcsaládot hunor kereteken/fiókonban. Ezzel egy baj van, hogy én feles rendszerre vagyok berendezkedve. Kérdésem lenne, létezik e bármi megoldás hogy a hunorról a félkeretes otthonukba költözzenek a méhek ?

Köszönöm
Peti


Amikor a feleseidnél van bőven fias akkor 1-2 fiast elveszel tőlük rárázod a hunoros család anyás keretét, az anyát elválasztod anyaráccsal a hunor keretektől 21-25 nap múlva a hunorjaid full fiasmentesek lesznek. A télen csinálhatsz a félkeretes fiókjaidra menekülőteret, amelyikben nincs beépített etető tálca (9cm magas) ha ráteszed a fél fiókra akkor pont hunor magasságú lesz.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.12.01. 08:27 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
LPeti írta:
Lisztes írta:
egyszerre kezelünk ugyan azzal és akkor

Az idei atkaírtással kapcsolatos véleményeket, meglátásokat, eredményeket olvasgatva nagyon látszik, hogy van, aki egész évben kitatóan végzi a kezeléseket, sorozatokat és mégsem éri el a várt eredményt. Emellett vannak méhészek, akik aránylag kevés kezeléssel több eredményt érnek el.
Egy körzeten belül lévő méhészeknek a kezelése nem egyforma eredményt hoz. Lehet, hogy az egyik méhész csak gyérítgeti a másik méhészhez képest.


Ez valószínűleg abból is adódhat,hogy nem egyforma a méhészetek atkafertőzöttségi szintje.
Ahol már több ezer atka van a családokban,hosszú és kétséges folyamat lehet az atkák kívánt szint alá csökkentése.
3 telephelyen vannak méheink(röpkörzetük összeér) amit igyekszünk egyformán kezelni minden tekintetben,mégis eltérő
atkaszinttel találjuk magunkat szemben.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.30. 20:39 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.08.27. 10:05
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Felső-Bácska
Nem gond a 1,5-2 óra. Alacsony a hőmérséklet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.30. 20:30 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2015.03.11. 19:05
Hozzászólások: 38
Az első kanyar lerakás után, kb 1,5-2 óra kell mire lerakom a második adagot.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.30. 20:19 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.08.27. 10:05
Hozzászólások: 196
Tartózkodási hely: Felső-Bácska
Nem sietnék a nyitással, szerintem nyugodtan várd meg a következő fuvart. Az új fuvart leraknám, majd azt nyítnám amit elöszőr leraktam. Ha nem tódulnak ki, folytatnám a nyitást.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.30. 19:20 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2015.03.11. 19:05
Hozzászólások: 38
Sziasztok!

Hamarosan viszem az állományt a pincébe! 80 családot, 2 kanyarral vinném be, kb. 15 perces út kisteherautóval.A kérdésem az lenne, ha bevittem az első kanyarnyi 40 családot , akkor nyissam a kijárót, vagy kibírják amíg visszaérek a másik kanyarral és egyszerre nyissak kijárót? Ti hogy szoktátok megoldani? Tavaly 1 kanyarból megoldottam ,de idén már több van.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.30. 16:42 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Akác várható indulása előtt bő egy hónappal fölé bővítesz petézésre alkalmas lépes félfiókkal.
1 hét múlva, anya már belekapott a felső fiókba. Fiók csere.
Anyát ráccsal alsó fél fiókra zárod.
Akác induláskor a Hunor fiók levehető.
Csere után egy héttel mindenképp ellenőrizd, húztak-e bölcsőt!

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.30. 16:08 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.06.22. 12:01
Hozzászólások: 112
Tartózkodási hely: BAZ
Helló!
Több megoldás is létezik.
-Feles lépek/műlépek berakásával arra kényszeríted az anyát, hogy oda is petézzen. Aztán anyaráccsal elválasztod a hunort a felestől, és a fiasok kikelése után visszaadod azt a tulajnak/kifőzöd viasznak. Elég macerás.
-Átszabod feles méretűre a hunor kereteket lépestől. Ez is macerás.
- Eladod, és veszel helyette félkeretes családokat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.30. 15:12 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.01.07. 09:47
Hozzászólások: 8
Tartózkodási hely: Kecskemét
Sziasztok!

Felajánlottak nekem márciusra 2 méhcsaládot hunor kereteken/fiókonban. Ezzel egy baj van, hogy én feles rendszerre vagyok berendezkedve. Kérdésem lenne, létezik e bármi megoldás hogy a hunorról a félkeretes otthonukba költözzenek a méhek ?

Köszönöm
Peti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.29. 16:28 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Mi változott?
Tovább nőtt a méhcsaládok száma.
A felkapott méhlegelőkön kívül is brutális a zsúfoltság.
Sokan nem a fertőzöttség hanem a naptár szerint kezelnek, (Majd napraforgó után.) pedig rendelkezésre állnak olyan szerek is amelyek szezonban is használhatóak: Beevital, oxálsav, tejsav ....
Aztán forgó után, van a több ezer atka, aminek minden darabját szerinte mástól kapta a kolléga.
Vannak területek, ahol próbálnak rendet tartani, több kevesebb sikerrel. Nagy méhész, eü. felelős, aki inkább lekezeli a szomszédokét is ........ stb.
Ha folytatódik a mézárak mélyrepülése akkor tovább nő az elhanyagolt méhészetek száma.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.29. 15:18 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Én azért kíváncsi lennék hogy az idei évben kevés kezelés mellett kinek mi van a kaptárjában. Sajnos minden jel arra mutat hogy itt nem csak az atka a fő probléma. Valami nagyon és egyértelmű hogy hirtelen (2 év alatt ) megváltozott. Persze az előjelek már kB 5-6 éve is jelentkeztek


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.29. 12:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Lisztes írta:
egyszerre kezelünk ugyan azzal és akkor

Nekem ebből a felsorolásból hiányzik még egy kritérium. Ha kezeléseknek a méhészeknél nem ugyanaz a hatékonysága, akkor hiába azonos időben ugyanazzal a szerrel. Az idei atkaírtással kapcsolatos véleményeket, meglátásokat, eredményeket olvasgatva nagyon látszik, hogy van, aki egész évben kitatóan végzi a kezeléseket, sorozatokat és mégsem éri el a várt eredményt. Emellett vannak méhészek, akik aránylag kevés kezeléssel több eredményt érnek el.
Egy körzeten belül lévő méhészeknek a kezelése nem egyforma eredményt hoz. Lehet, hogy az egyik méhész csak gyérítgeti a másik méhészhez képest.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.25. 19:18 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.12.07. 19:13
Hozzászólások: 345
Tartózkodási hely: Békés megye
Mindig ugyan azt olvasom. Rezisztencia kialakulása, a másik a méhsürűség. A másodikon lehetne segiteni. Bár már mondtam és azt mondtátok naiv vagyok. Egy településen vagy térségben, ugyan azon időszakban, ugya azzal a szerrel kezelni, ezzel csökkentve a visszafertözést. Nem olyan nagy ügy lenne ez. Hála istennek engem az oktatóim vesznek körül, így egyszerre kezelünk ugyan azzal és akkor. A hűvösebb időben meszire meg már nem repülnek a méhek. Szerintem sokat segít az ügyön.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.25. 07:58 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Vili!
Szerintem az még nagyobb baj, amikor azt hisszük, hogy működik a szer, de mégsem. Ahogyan én is hittem: a kezelés szépen viszi az atkát, de a végén kiderül az igazság. Ilyenkor az egyenletesség lehet gyanús. Ha nem csökken a kezelés hatására lehullott atkák száma,olyan ütemben, mint ahogyan a Perizinnél is írtam: százas, tízes, egyes nagyságrend. Nyáron nyilván nem így, de legalább feleződnie kellene a hullott atkák számának. Amiről Te írsz, az a rezisztencia esete, az előtt azonban ott van a tolerancia. Erre jellemző az egyenletes potyogás.
Tsanyi!
Teljesen egyetértek. Rögzített feltételekhez rögzíteni az adatokat.
Apis!
Nagyjából egyetértek mindennel, amit írsz. Tsanyinak persze igaza van a tartós hordozóval kapcsolatban, de az a baj, hogy a szakaszolt (Furettós) kezelés csak a fiatal atkák esetén ad jó eredményt. Öreg atka esetén azt kell látni, hogy ha a herefiashoz való bebújási képességét egynek vesszük, akkor munkáshoz való bebújás lehetősége ennek a tizenketted része. Másképp fogalmazva 12 alkalmas álca közül egyhez tud bebújni. Azonban 12-szer annyi atka ki tud használni minden alkalmas lehetőséget (pontosabban ezek közül lesz egy atka). A szakaszolt kezelés esetén a szer gradiense a frissen kelők nulla szerszintje miatt a fészekben egy csökkenő koncentrációt mutat. Tolerancia esetén ezek az atkák nagy számban tudnak sikeresen bebújni. Minél több az atka, annál több tud bejutni. Tehát ezért lenne jó egyenletesen magas szerszintet biztosítani legalább 12 napig. Ez ami tényleg működik. Idén szeptember végén ezt megcsináltam fluvaniláttal 6 család kivételével. Óriási eltérés volt a két csoport között. Tehát ez lenne a járható út. Van azonban egy nagy bökkenő. Csak akkor lehet megcsinálni, ha ezt a magas szerszintet a méhek is elviselik. Ha már kicsit csökken a hatékonyság, akkor nem működik a rendszer, az adag emelése pedig nem járható út. Másik probléma az, hogy ez száraz kezelés. A nedvesen bejuttatott szer azt gondolom, hogy alacsonyabb dózissal is működik. Talán azért, mert a száraz leporlik, tehát az aktív szintet csak több szerrel lehet elérni. Szumma szummárum, nekem meggyőződésem, hogy előbb utóbb egyetlen szer sem fog hatni. A helyes szerhasználattal csak megnövelni lehet a használati időt. Minél nagyobb a méhsűrűrség, azaz a méhészetek közötti kapcsolatok száma (vándorlás), az atkapopuláció nagysága, annál rövidebb ez azt idő. Eért az gondolom, hogy világon ilyen helyzet először két helyen fog kialakulni: Kaliforniában és Magyarországon. Majd innen terjed szét.
Esport!
A családegyesítés bizonyos szempontból jó:jelentős mértékben képes mérsékelni atka miatti károkat. Azonban az őszi egyesítés a fiasítás leállását nagyon kitolja. Két család összerakásakor plusz hő képződik, az anyát fiasításra serkenti, a több fias több hőt igényel, a nagyobb család nagyobb fiasítást takar. A két évvel ezelőtti sok Furettózásnak ez is egyik oka lehetett. Gyakorlatilag december közepéig a családok 90 százaléka fiasított. Egyébként ennyi volt életem összes Furettózása, se előtte se utána. Pedig a leggyorsabb atka elleni kezelés. Más módszerekkel csak töredék mennyiségű méhcsaládot lehet ellátni. Szerintem országosan ez lesz még egy komoly méhcsaládszám csökkentő tényező.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.24. 23:02 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.12.16. 21:07
Hozzászólások: 979
Tartózkodási hely: Dél-Göcsej
cerana írta:
A méhész alapvetően aszerint kezel, hogy mennyi potyog. ..................A Furettónál sokáig gondoltam azt, hogy megfelelő hatékonyságú .......

Szerintem ez, hogy a kezelések következtében hulló atkák számából következtetünk az atkák mennyiségére általános de hibás gyakorlet és sokszor visz tévútra bennünket. ha nem elég hatékony a szer vagy a módszer, kevesebb atka hullik, hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy jól dolgoztunk, minden rendben van. Csak amikor másik, hatékonyabb szerrel kontrollt csinálunk derül ki (jó esetben), hogy az előző kezelés nem megfelelő hatásfokú volt.

Talán, ha nem csak a hullásból következtetünk hanem a családból vett mintát vizsgálnánk (pl. porcukros, stb. módszerrel) konkrétabb eredményt kapnánk, gyorsabban tudnánk reagálni. Igaz, macerásabb, időigényesebb mit rápillantani a tálcára.

_________________
" ...méhésznek lenni küzdelem a keserűség ellen"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.24. 21:39 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
apis1970 írta:
.......Sajnos nyilvánvalóvá vált , hogy az alacsony dózisú amitrázzal szemben rezisztenssé vált az atka. A magasabb amitráz dózis még simán viszi, feltéve ha tartós hordozón juttatod be és hetente cseréled............

Ellentmondást érzek a fentiekben.
A tartós hordozón szerintem csak szoktatod az atkát az amitrázhoz!
Az amitráz viszonylag gyorsan bomlik (talán ez a szerencsénk a rezisztencia kérdésben). Szerintem a metabolitjaira (bomlástermékeire) már van rezisztencia.
Éppen ezért szerintem a furettó jól használva, a jó eszköz.
Mikor van jól használva?
Nem mindegy, hogy 2 vagy 4 fiókos a kaptár, nem mindegy, hogy higiénikus nyitott vagy zárt alj ............tehát rögzíteni a feltételeket és ehhez mérni az adagot.
Az idei évben későn tudtam atkírtásba kezdeni, két 6-os furettó sorozat után kezelhetővé vált a helyzet.
Többek a mártogatott tartós hordozóval ráfizettek a környékemen.
Részemről a tartós hordozón bevitt amitrázt károsnak gondolom a tolerancia kialakításának szempontjából.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.24. 19:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
Mondjuk Cerena te egyesíted a családokat, nyílván ott meg sem kottyan ha elhullás van, ha van persze. Sima családot ( nem egyesítettet) is ennyivel kezelsz?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.24. 19:36 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2015.05.04. 08:30
Hozzászólások: 11
robi75 írta:
Na arról nem tudok véleményt mondani mert nem használtam, én évek óta taktikkal furettózok, de nem panaszkodok rá, eddig még kitakarította az atkát rendesen.

Sajnos nyilvánvalóvá vált , hogy az alacsony dózisú amitrázzal szemben rezisztenssé vált az atka. A magasabb amitráz dózis még simán viszi, feltéve ha tartós hordozón juttatod be és hetente cseréled. Furettó stb akkor működne jobban, ha megfelelő dózisban kapná a család és egy órára le lennének zárva a KAPTÁRAK, RÉGEN ÍGY FÜSTÖLTÜNK, egyébként én most ebben már nem hiszek. Aki akác után védekezett az idén atka ellen(sok hullott) annak nyilvánvalóvá vált, hogy az idén jóval több atka várható az ősszel, aki nem védekezett, vagy nem megfelelő dózisban nyáron és ősszel az most bajban van. Az amitráz titka eddig az volt , hogy nagyon gyorsan lebomlik és lassabban alakult ki ellene rezisztencia. A check-mite alacsony dózisú kumafosz én ezt nem engedtem volna be, mivel pár év és rezisztens lesz rá az atka , mint az USA-ban. Így könnyen elérhetjük, hogy a kumafoszt nem tudjuk zárókezelésként használni(perizin,, destructor)
A fentiekkel egy a gond, a jövő év tavaszán ismét figyelhetjük a mászkáló méheket a repcén (nozéma ) , ami az őszi amitráz utóhatása+repce növényvédelem MIXE.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.24. 19:17 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Na arról nem tudok véleményt mondani mert nem használtam, én évek óta taktikkal furettózok, de nem panaszkodok rá, eddig még kitakarította az atkát rendesen.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.24. 19:00 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Mitac.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.24. 18:49 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Amindenit, mi volt a furettóban?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.24. 18:47 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Tükör!
A méhész alapvetően aszerint kezel, hogy mennyi potyog. Ha még mindig sok, akkor betervez egy újabbat, aztán megint, és így tovább. Ha csak kettő potyog, akkor abbahagyja. Ha zsinórban összejön egy-két hónapos kezelés,akkor ott nem marad fiatal atka. Ez viszont arra is felhívja a figyelmet, hogy a hatékonysággal baj van. De hát ez utólag derül ki. A Perizin 100-as (100-200), tízes(30-40), egyes (5-10 között), és ez alatti (1-3) nagyságrendben hozta az atkát. A Furettónál sokáig gondoltam azt, hogy megfelelő hatékonyságú (pedig tudtam, hogy tartós hordozón már nem működik).

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.24. 18:31 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Pöte!
Összesen annyi kezelés volt szeptember-októberben. Azután a Perizin lehozott még 300 atkát.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.24. 17:44 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
cerana írta:
Amikor kevés az atka, a méhész keveset kezel,


Lehet, hogy "a méhész" így csinálja, de én kontrollálva kezeltem tavaly előtt is, és bár tényleg akkor is sok azka volt, a te kezeléseidnek szerintem nyomába se értem.
Én inkább a hosszú forróságra tippeltem, ami pl az idén nem volt annyi.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.24. 17:01 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Összesen tizenhét furettós kezelésre utalsz vagy ennyi sorozatra?

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.24. 15:42 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Tükör írta:
Na de akkor tavaly felénk miért volt olyan elképesztően kevés atka(és nem csak nálam). Meg az ország több területén?

Ahogyan nálam is rettenetesen kevés volt. Én annak tulajdonítottam, hogy előtte évben intenzív atkairtás folyt (én pl. tizenhétszer Furettóztam, és négyszer kaptak Perizint). A sejtből kikelő fiatal atka számára szükséges a petefészek éréséhez idő. Ezért lehetséges , hogy ezek az atkák nem bújnak rögvest a fiasba, akkor sem, ha egyébként más feltételek adottak (jó helyen vannak jó időben). Ezért a sok irtás a fiatal atkát pusztítja, az öreg szaporodik (mert ő ha lehetősége van azonnal visszabújik, a három naponkénti Furetto el sem éri nagy részüket.), Azonban amikor eléri a kb. negyedik fias generációt, akkor magától elpusztul. Se fiatal, se öreg atka nem lesz így az átteleléshez. Én csak következő októberben kezeltem először, és 150 atka volt a legtöbb egy családnál, de volt ahol összesen 50. Amikor kevés az atka, a méhész keveset kezel, akkor sok atka tud áttelelni, különösen enyhe télen, ráadásul átfiasítva, hiszen a fiatalok nagy része életben marad.
Én is találkoztam olyan jelenséggel, mint Te, és szerintem is az lehet oka, amit írsz. Esetleg az is lehet,hogy jó időben tág a fürt, hidegben összehúzódik, és így sok fias kívül rekedhet a fürtön.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.24. 14:29 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Ki van csukva. Ezeket a családokat különösen figyeltem a késői fias miatt. 3-as kontroll után az egyiknél 1db, a másiknál 2 db atka pottyant le.
Meg ha annyi atka lett volna rajtuk, hogy elpusztulnak, kizárt, hogy teljesen normálisan kifejlődjönek.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.24. 13:19 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Talán az utolsó atkák az utolsó fiasokba bebújtak, egy sejtbe több is, és a méh bár éppen kifejlett, de kikelés előtt elpusztult, a dolgozók ezt érzékelték, kiszedték, az atkák meg lemásztak róla.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.24. 12:37 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Na de akkor tavaly felénk miért volt olyan elképesztően kevés atka(és nem csak nálam). Meg az ország több területén?

Most vannak olyan családjaim, amiknél október 28-án még kifejezetten nagy, 2-3 keretben nagy kiterjedésű fiasok voltak. Mostanra teljesen fias mentesek. Épp valamelyik este beszéltük Sanyival, hogy látszottak pár napja olyan utolsó fedettek, amik nem keltek ki, hanem ki vannak rágva, el vannak pusztulva, épp kidobálás előtt, de egyébként teljesen kifejlettnek látszó méhekkel. Beszéltük, hogy miért lehet ez. Én azt mondtam, hogy a múlt heti hidegekben, abbahagyták a családok a fűtést mert úgy "ítélték" meg, hogy aránytalanul sok energiát igényelne a rendes kinevelés, és teljesen beszüntették a fiasítást, téli fürtbe húzódtak. Félre értés ne essék, nem gyenge családokról van és nem szélső lépekről, hogy csak úgy megfáztak volna.
Ami érdekes, hogy véletlenül Sanyi is talált ilyen családot, ilyen fiassal (én ugye tudatosan néztem meg, mert fel volt jegyezve az október végi kiterjedt) pedig egymástól több száz km-re vagyunk. Ő nem osztja az okról a véleményem, viszont ő sem tud racionális magyarázatot.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.24. 09:44 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
A novemberi fiasítás alapvetően abból adódik, hogy az első komolyabb lehűlések alkalmával ezek a családok nem állnak le a petézéssel. Alapvetően azt gondolom, hogy egyenes arányosság áll fenn a fiasítás nagyságával. Vagyis ahol több a fiasítás, jobban fűtenek, ez az anyát további petézésre ösztönzi. Nagyobb, hosszabb hideg erőteljesebben képes visszavetni a fiasítást. Szerintem napforduló előtt egyszer már leállt anya nem kezdi újból a fiasítást. Igaz, tavaly találtam kivételt, de el tudom képzelni, hogy nem újraindulásról volt szó, hanem volt néhány nap petézési szünet a hideg miatt, de fedett volt még, azt fűtötték, aztán megjavult az idő, a meleg fészekben az anya megint petézett. Amikor én néztem, akkor pedig csak pete és nyitott fias volt. Tavalyelőtt sok méhcsalád volt, amelyik fiasított karácsonyig, lehűlt az idő, leállt, és csak január közepén indult újra. Amelyek decemberben nem fiasítottak, azok a januári eleji melegben nekikezdtek az új évnek. Tavaly viszont jelentős számú átfiasítás volt. Megfigyelhető volt ezeknél a családoknál a kritikus atkaszám nyárra. Akármennyire levisszük az atkák számát, az átfiasító családoknál mindenképpen eléri a kritikus szintet következő nyárra az atkaszám. Ez régen nálam ismeretlen dolog volt.Tehát az idei kritikus atkaszámok véleményem szerint az átfiasítás miatt következtek be, nem a szerek részleges hatástalansága miatt. Az is belejátszhatott a dologba, de én pl. amitrázt nem használtam, mégis nagyon sok atkám volt. Egy biztos, ha idén is ilyesmi tél lesz, akkor jövőre elképesztő mennyiségű atka lehet nyárra. Hiszen irtózatosan folyik az amitráznak ellenálló törzsek kiszelektálása. A méhésztársadalom jobb híján el fog menni a falig, vagyis a teljes Furettós hatástalanságig. Ezzel párhuzamosan megtörténik a fluvaniláttal is ugyanez. Vagyis egy kemény tél utáni konszolidáltabb állapot csak a vihar előtti csendet jelenti majd. Három nagyon enyhe télen vagyunk túl, ilyen azért az én életemben még nem volt. Ha a negyedik is ilyen lenne, akkor nagyon félő, hogy olyan visszafordíthatatlan állapot alakult ki, ami az akácméznek is a legfőbb veszélyeztetője. Ugyanis azt látom, hogy az enyhe telet a természet májusban kompenzálja.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.23. 22:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Tudom, a második sorozatom október másodikán telt le, majd fújtam még kettőt, a záró kezelésem nekem se hozott semmit le, a konti végeiben pottyant pár darab, a többinél semmi, ja az is csak az egyik oldalon a keletin, akik napraforgó alatt az erdőn keresztül hazafele jártak, oda voltak tájolva(a gebacba), a nyugati oldal meg szilvás felé ment, és a gyalogok is, ezeknél még mutatóban sem láttam, a fiasításban sem. De hál istennek úgy fest semmi gond, kivirad és már tűnök is kifelé velük, sok itt tavasszal aza 200 család per négyzetkilométer.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.23. 21:50 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Augusztus-szeptemberben még nem úgy nézett ki. Nem akartak a dögök elfogyni.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.23. 21:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Jó helyen lakunk :) .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.23. 20:56 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
cerana írta:
Nálunk lassan indul a mogyoró. A termős virágok már kinyíltak. Amúgy sárga, narancssárga, szürke színű virágport hordanak a méhek. Amelyik családok nem hagyták abba a fiasítást (elég sok), ott napos pete is van.

Én ki merem jelenteni, hogy nálunk nincs fiasítás. Az is érdekes, hogy amikor az első ilyen melegebb nap volt, hatalmasat röptettek és ürítkeztek a méhek, pedig akkor a nap se sütött, azóta meg ezeken a napsütéses napokon is csak ímmel-ámmal röpködnek.
Az viszont meglepett, mennyire jól sikerült az atkairtás, annak ellenére, hogy sosem látott mennyiségben volt atka idén.
A záró kezelés gyakorlatilag lehet mondani nem hozott le semmit. Elvétve 1-1 volt itt ott. Egyetlen családnál esett le 8db. El se akartam hinni, ezért két másik módszerrel (és egy szerrel) csináltam kontrollt, de arra sem jött semmi, kivéve az említett 8-ast, akiktől még lepottyant 10, tehát összesen 18. De másik olyan sem volt, akitől 5db lejött volna.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.23. 19:12 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.09. 21:49
Hozzászólások: 195
Tartózkodási hely: Nyírlövő
Nem irigylem a déli, délnyugatiakat. Itt északkeleten ebbe a jó időbe éppen szállingóztak a méhek de eddig semmit nem hordtak. A mogyorónak meg esze ágába sincs virágozni de jól is van ez így!

_________________
Szeresd felebarátodat mint önmagadat :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.23. 18:08 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Nálunk lassan indul a mogyoró. A termős virágok már kinyíltak. Amúgy sárga, narancssárga, szürke színű virágport hordanak a méhek. Amelyik családok nem hagyták abba a fiasítást (elég sok), ott napos pete is van.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.20. 17:53 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2229
Tartózkodási hely: Csurgó
Én is így vagyok,mennyivel kellemesebb a dolog hogy nem idegeskedem az atkák végett.

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.20. 13:14 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.03.09. 11:27
Hozzászólások: 298
Tartózkodási hely: Heves megye
A képet látva nekem mindjárt más jutott az eszembe. De a viasz főzés sem kellemetlen kikapcsolódás, lazítás. Mindig tanul az ember valamit.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.20. 13:00 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2229
Tartózkodási hely: Csurgó
Lehet lazítani,Holnapi feladat.



http://www.kephost.com/image/v9iX


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.19. 18:40 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2229
Tartózkodási hely: Csurgó
Ma Amitrázos kezelés holnap atka számolás.Mivel az utolsó kezelésnél elfogadható atka számok voltak,ha ismét kevés lesz akkor lehet kicsi t lazítani.

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.19. 17:07 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.01.02. 18:31
Hozzászólások: 44
Tartózkodási hely: Debrecen
Ma délben minden családnál megbomlott a fürt, tavaszi zsongás volt a telephelyen


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.19. 14:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.12.22. 17:05
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Nógrád Megye
A csurgatások megvoltak !!!

Nagyon érdekes hogy a családok nagyon össze vannak húzódva. 4-5 léputcára az erősebbek 7-8 utcások.
Aggodalomra ad okot mert nem így indultak !!!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.17. 17:54 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2229
Tartózkodási hely: Csurgó
Most ebben a jó időben aki tud egy kezelést ejtsen meg.

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.15. 20:36 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Ha rendes sorozatokat nyomtál volna amitrázzal legalább kétszer, mondjuk napraforgó után rögtön, majd szeptemberben is, nem ért volna ekkora kár. Nálam egy sorozat furettóval hat alkalom három naponként, a szeptemberi sorozatban aminek a vége október másodikára esett, nyomtam egy hetediket is. Október végen toltam még egyet, jó idő lett felment vagy 15-16 fokra a hőmérséklet, a lehullások o-8 db. Abban az időszakban a pár gyalogomat oxállal locsoltam de nekem nem tetszett.
Az atkahullásom október végén csak pár családnál volt, azok is a konténer végeiben, ami érthető (úgyhogy utólag ezt ki is neveztem záróak). Akác után is volt rögtön egy rendes sorozatom, nálam is több volt az atka, tavasz óta sok "szörnyűséget" láttam, résen kellett lenni. Ilyen atkás évben szerintem a tartós hordozók nem érnek semmit, inkább szaporítja az atkát, lehet megijednek amikor a muksó belógatja a cuccot, hogy jaj itt a vég! és ösztönösen elkezdenek szaporodni ezerrel :mrgreen:, na ez hülyeség volt, de a számok ezt mutatják, de inkább az amitráz hiányát, néha meg kell őket vele kínálni nincs mese.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.15. 15:54 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.01.05. 15:00
Hozzászólások: 96
Balázs írta:
Az egyet az atka vitte ki. A kézilabdányi fürt meg lehet ám az 5 keret méh összehúzódásából is.


Sajna rengeteg a környéken az atka.. Kaptak 2 szer 4 getes timolos belógatós szert utánna kaptak 2 szer 3 amitrázos füstöt aztán 2 zsepis mavrikot s plussz egész évben csináltam azt a herefiasitásos épitetőkeretes atkacsapdát, higénikus aljuak a kaptárak s mégis 2-3 hete mikor kapták az oxálos csurgatást volt ahol 500 atka esett 8 nap alatt..
Amúgy meg 5-6 léputszán volt a fürt 2-3 hete most meg 3-4 en.. S mindezt úgy hogy szeptemberben hömpölygött a bogár a 10 nb -n.. Ezért tartom brutál picinek a fürtöt...

_________________
"A legnagyobb termelő erő a tudás"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.14. 20:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Az egyet az atka vitte ki. A kézilabdányi fürt meg lehet ám az 5 keret méh összehúzódásából is.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2016.11.13. 16:08 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.01. 18:16
Hozzászólások: 274
Tartózkodási hely: Csongrád megye
Tavaszig még sok ezer kaptár fog így járni.Csak a szűkebb környezetembe az állományok megfeleződtek!!!Nagyon nehéz év van mögöttünk, minden téren szükség volt a tudásunk legjavát adni.

_________________
A szánalom ingyen van , de az irigységért meg kell dolgozni!!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17402 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56 ... 349  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: leslie63 valamint 52 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.