Pontos idő: 2024.03.28. 10:41

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1940 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 39  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.02.04. 09:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.05.13. 21:14
Hozzászólások: 537
Tartózkodási hely: Baranya
cerana lentebbi irásában igaza van, miszerint a vastagon illetve ősszel takart családok felmennek a melegre. Ugyanis idén, jobban mondva tavaly semmit se tettem a keretek tetejére.....Ennek 4 család vesztés lett az eredménye. Ugyanis alul maradtak, és éhen vesztek 1/2 kereten. Úgy gondolom, ha olyan tél lett volna, mint a tavaly előtti, nincs a 4 család vesztés. A nagy lépen semmi ilyen nincs, ami logikus is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.02.02. 16:44 
Online
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2229
Tartózkodási hely: Csurgó
zsirosmeheszet írta:
A be nem takart családokról a külső réteg bogár lefagy.


Ígértem képet a család oldaláról,tessék.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.02.02. 16:11 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Robi!
Provokációnak szántam azt, hogy azért tíz keretes (vagy több) a rakodó, hogy ne dőljön el. Arra céloztam, hogy alapvetően sem nem méhbiológiai, sem nem méhészeti technológiai oka van a tíz keretes fiókoknak. Persze, hogy terjeszkedik a méhcsalád oldalra is, hiszen belakja az NB 24-est is. Alapvetően arra kell gondolni, hogy egy odú milyen átmérőjű. Egy negyven centis fában, amelyik nem dől ki, van mondjuk 25 cm átmérőjű odú. Az megfelel 7 keretnek, de itt a lép hossza is 25 cm (a leghosszabb), nem 42. Az odúban fél NB keret magasságban így kb. max 5 fél NB lépnyi méh van. Tehát ötkeretes fiók alapvetően nem lenne természetellenes a méhek számára. Ha ilyen kaptárakat akarnánk gyártani, akkor az eldőlne, mert 2 méter magas lenne. Viszont minél kisebb egység egy fiók, annál jobban lehet egységes módon kezelni fiókosan, nem keretes kezeléssel. Ha pl. olyan tömbkaptárat csinálnánk, ahol 20 család ötkeretes egységei alkotnának egy fiókot (képzeld el, hogy egy 2mx1 méteres fiókban tíz ötkeretes rész elölre, másik tíz ötkeretes rész hátulra járna ki, akkor tisztán fiókos kezeléssel megfelelő emelőeszközzel egy méhcsalád kezelési ideje alatt 20 családot lehetne kezelni fizikai munka nélkül.
Dodo!
Ma kinn voltam, úgy látom megvan mind. Kb. 90 százalék fenn volt a felső fiókban, de találtam olyant is, amelyik lenn volt. Ezek túl sok mézet nem ettek, mert lenn nincs sok. Szerintem a Perizin is besegít, hogy felmenjenek: drótkeretre ragasztott papírzsebkendőn adom be, és annyira büdös, hogy menekülnek előle (de közben szét is hordják). A kialakított kupola fenn 8 cm hőszigetelő, oldalt 3 cm egy hőcsapdát jelent, amit értékelnek a méhek. A probléma ott lehetett volna, hogy itt léputcaváltásra nincs lehetőség. Tehát ha elfogyott volna a méz a kupolában, akkor elpusztulhattak volna. Nyilvánvalóan csak akkor megy fel a család, ha nincs fiasa alul.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.02.02. 14:09 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
Dodo mikorra foglalja el a család és a fias a felső fiókot. Nálam 2 fiók a felső ful mézes de felül vannak a családok 1, 2 kivételtől eltekintve. A fiók elfoglalásában segítesz nekik, keretrendezéssel vagy maguk végzik? Munkaráfordítás szempontjából nem nagy meló így berendezni? Az alsóban nem lenne célszerűbb 10 keret mire azt birtokba veszi a család, már szerintem nincs jelentősége ott annak, hogy 8 van. Az első képen ahol nem látok 2 kereten felül drótozást azok vizszintesen vannak drótozva vagy más a jelentősége? Amgy szép család grat!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.02.02. 00:58 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Hát persze. Én is csak a kivételesen erős családokat hagyom teljes 10 kereten.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.02.02. 00:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 326
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Tükör nem vitattam én amit mondtál. Csak most a telelési problémák szemszögéből nézve azért kívánatos, hogy a család ne vesszen el a kaptár sarkában.
Ezért is szűkítek csak nyolc keretre így nem húzódnak el az oldalfaltól, tudják a tavaszi fejlődéskor oldaltakarótól oldaltakaróig belakni a fiókot és csak az alsó sík lesz kritikus felület számukra a beáramló hideg miatt.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.02.02. 00:21 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
dodo írta:
"A függőleges terjeszkedés a természetes, nem az oldalirányú."

Így van, miután (mint mondtam, ha van arrafelé elég helye) a 9-10 lépre kiterjedt oldalra.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.02.02. 00:18 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 326
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Remélem valamennyire látható a képeken, hogy 3x8 keret van.
A felső fiók léctől lécig fedett méz.
A középsőben kelt ki az utolsó fias, két két szélső fedett, középső négy fedett mézkoszorús, fedetlen mézes. Itt fog a téli fürt megalakulni.
A család olyan erősségű, hogy tél elején az első és második fiók keretei közötti 1 cm es rés a tél vége felé a 2 fiók alatt, felett is biztosítva van a méhek átjárhatósága a léputcák között.
Oldalirányban kitölti a szűkített fiókot és felfelé mozog.
Ebben a formában már szeptember elején elvannak rendezve a családok.
Ennél pl 2 keret széles keretetető volt ( keret etetősek az évi szaporulat ) a harmadik fiókban a másodikban azért van eggyel több a harmadikban eggyel kevesebb keret amit zárókezeléskor helyére teszek. Törzscsaládok tálcás etetővel rendelkeznek itt
semmilyen keret ide oda pakolgatást, lehordatást, felhordatást nem végzek ők raknak mindent oda ahova kell.
Bocsi, hogy kicsit túlmagyaráztam ezt is.
Cerana ha esetleg van képed arról, hogy telelted be idén őket szívesen megnézném.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.02.01. 22:43 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
cerana hozzászólásán töprengve nem jutok sehova, a fiókok nem azért 10 keretesek hogy ne dőljönek el :shock: , hanem azért mert a 12 keret már túl nehéz. Szerintem 12 keret szélességig gond nélkül megy a család oldalra is, az felett már biztatni kell őket az biztos, trükközni kell.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.02.01. 22:18 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Persze, egyet is értek veled, nekem is voltak olyan rajaim amik ki építettek 10 keretet, vagy éppen a tizes hunor fiókot rögtön be is lakták.
De azok komoly termelő családoktól mentek ki, a természetben magától ekkorák nemigen vannak szerintem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.02.01. 21:54 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
robi75 írta:
A rajból nem szabad kiindulni hogy mekkora legyen az ideális "kaptárszélesség", eleve nem rajokkal akarunk méhészkedni, a raj eleve kicsi mondjuk 5-6 keret, ehez mérten keresi a helyet magának és építi be, aztán rajzik újra.
De a méhészkedés nem erről szól, nehogy elkezdjünk 5-6 keretes fiókokat gyártani mert az a "természetes".


Robi! Pont azt írtam, hogy egy rendes raj is megépíti a 9-10 lépet.. Ami csak ötöt, az vagy satnya, vagy nincs helye.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.02.01. 21:25 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 326
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
"Akkor nincs két irányú terjeszkedésre lehetőség, ha az egyik irány alapból telített, vagyis teljes szélességben elfoglalja a család kiteleléskor a fiókot. A függőleges terjeszkedés a természetes, nem az oldalirányú."

Nagyon igaz több szempontból is. Arra kell törekedni beteleléskor, hogy így működjön.
Mint már régebben is írtam én 3 fiókon teleltetek. Sokan mondtak már itt negatív véleményt erről a módszerről amit meg is értek mivel jól kivitelezni talán a legnehezebb, de ha ráérez a méhész a lényegére hálás módszer tud lenni.
El is kell tudni dönteni, hogy alkalmas-e a család erre, vagy maradjon a biztonságosabb 2 fiókos telelés.
Pár éve raktam fel képeket arról az állapotról mikor először szükséges beavatkozni náluk, egyszerre 6 műlép beadása is lehetséges akár.
Most a zárókezelés ( csurgatás) során készült képeket raknám fel.
Csupán azért, hogy megkérdezhessem Cerana-tól, vajon miért nem vonultak közvetlenül a takarás alá nálam mint nála teszik.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.02.01. 20:52 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
A rajból nem szabad kiindulni hogy mekkora legyen az ideális "kaptárszélesség", eleve nem rajokkal akarunk méhészkedni, a raj eleve kicsi mondjuk 5-6 keret, ehez mérten keresi a helyet magának és építi be, aztán rajzik újra.
De a méhészkedés nem erről szól, nehogy elkezdjünk 5-6 keretes fiókokat gyártani mert az a "természetes".


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.02.01. 19:49 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Persze, mert mire teljesen kihúznák, be vannak fogva.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.02.01. 19:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Csak ekkor a széle fele egyre kisebbek a lépek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.02.01. 19:02 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Sokszor tapasztaltam már, hogy ha egy normális raj szabadon "garázdálkodhat" értsd gazdálkodhat a hellyel, mert van neki bőven, akkor 9 vagy 10 lépet épít.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.02.01. 18:55 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Azt én már többször is írtam, hogy a méhek nyáron sem fűtik a kaptárt, mert a keret nem ér ki a kaptár falához. Azonban van hulladékhő. A műanyag kaptárban a jobb hőszigetelés csak április második felében érezteti a hatását, de ekkor is csak a hulladékhő miatt. Én régen 7 keretes fiókokkal méhészkedtem, úgy hogy a tíz keretes fiókban benn volt 5-5 cm-es hőszigetelő. Itt nem létezett a szélső lép fogalma, mert mindig ott kezdte az anya a petézést. Tehát ezek a szűkítések a hulladékhőt fogták meg igen hatékonyan. A rakodókaptár szűkítése lehet, hogy hungarikum, de szerintem inkább a tíz keretes kaptár az abnormális. Nem a méhek miatt tízkeretesek az egycsaládos kaptárak,hanem azért,hogy ne dőljenek fel. Ugyanis szerintem úgy a méheknek, mint a méhésznek előnyösebb az öt-hat keretes rendszer. Így egy dimenziós irányú a méhcsalád növekedése során a kaptár elfoglalása, tehát csak függőleges irányú, és nem vízszintes és függőleges irányú egyben. Az üzemszerű technológiának ez a legfőbb akadálya, ezért nem létezik a valódi fiókos rendszer. Hiszen mindig a leggyengébb pont határozza meg a teljes rendszert. Ha egyszer is előfordul, hogy borul a fiókos kezelés, akkor az nem fiókos kezelés. Ha a családnak két irányú mozgásra van lehetősége, akkor az egyik így mozog, a másik pedig a másik irányban. Nem lehet egységes fiókos kezelést megvalósítani,mert mindig meg kell győződni róla külön-külön, hogy melyik család miképpen terjeszkedett. Akkor nincs két irányú terjeszkedésre lehetőség, ha az egyik irány alapból telített, vagyis teljes szélességben elfoglalja a család kiteleléskor a fiókot. A függőleges terjeszkedés a természetes, nem az oldalirányú.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.02.01. 18:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.19. 20:12
Hozzászólások: 712
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar Zsáka
Nagyapámnak 30-as vályogtéglából is volt kaptárja, valószínű abban is volt jégcsap, pedig jobban szigetel, mint 4-5 cm vastag fakaptár.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.02.01. 17:57 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
A téli szép napsütéses időszakok segítik a méhek léputca-vagy fiókváltását.
Lehet akár fagypont alatt a hőmérséklet a kaptár homlokfalai átmelegednek,a méhek egy
része elhagyhatja a telelőfürtöt.

Oldaltakarás rakodóban egy hungarikum. :)
Kísérletekkel bizonyították,hogy telelőfürt után következő első léputcában már 15 fokkal alacsonyabb
a hőmérséklet.
Mi több a kaptár szélén a lecsapódó pára jégcsappá alakulhat.
Egy ismerős asztalos méhész e jégcsap láttán dupla falú kaptárt készített.
Mindhiába,mert abban is jégcsapok keletkeztek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.02.01. 13:07 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Az egész polemizálás igazán arról szól, hogy a szűkítéssel vajon jót tesz az ember, vagy rosszat ilyen hosszú, hideg teleken. Írtam, hogy pár éve 3 héten át ennél sokkal, de sokkal hidegebb volt,mégis az erőteljesen leszűkített családok fiasítottak. Viszont a szűkítéssel maximalizálja az ember a méztartalék mennyiségét. Ha a "mézkoszorú" nagysága több, mint egy fél NB keret,az elvileg megoldás lehetne, de hát pont a félkeret esetén a vastag felső takarás miatt a méhek fel szoktak jönni a felső fiókba. Azért nálunk két hónapja tart most a hideg. Fiasítás esetén könnyen elfogyhat a szűkítésen belül a méz. Viszont szerintem az oldalsó hőszigetelő sok megtakarítással is tud járni. Most már pár nap múlva kiderül.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.31. 22:54 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 326
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Abban az esetben ha Te ezt megfigyelted, hogy a ledermedett méheket felmelegítették akkor igazad van realitása lehet). Valószínűleg elavultak ismereteim.
Erről még régebben az alábbiakat tanultam
Ezt a minimum hőmérséklet a méh torán, (mellkasán) kel értelmezni
A külső méhréteg hőmérsékletét 9 – 14 C között kell tartaniuk. A méhek a külső részről mozognak a belső rész felé. Ha ledermednek ezt nem tudják megtenni, valamint izomzatukat sem tudnák aktiválni, hogy felfűtsék magukat. ( az izommunka „remegés” következtében tora a 38 – 39 C is elérheti viszont potroha lehet csak 14 - 16 C marad. Ha melegszik az idő nagyobb területet foglal a fürt majd hidegebb időben kisebbet, lassan halad a méztartalékok irányába, oldalra valamint felfelé ( lefelé nem megy ) Egyszerre nem tud nagyobb mennyiségű hideg mézre vonulni.
A belső mag körbeforog a külső héj mentén így biztosítva az életképes testhőmérsékletet valamint elérhetővé teszi a mézet mindannyiuk számára. A ledermedt méhek kihullanak a fürtből az állandó mozgás következtében. Ha olyan kemény hosszan tartó hideg van, hogy a méhek nem tudnak mozogni az elérhető élelem ellenére is éhenhalhatnak.
De lényegében nincs jelentősége , úgy van ahogy mondod.
A lefagyást jól látod szerintem is abban a keretsorban áll fenn ennek a veszélye ahol nem tudják már felmelegíteni annyira a külső méheket, hogy a keretet megkerülve, vagy egy lukon keresztül követni tudják a fürt oldalirányú mozgását. Vagy az üres szélső lépen tartózkodok nem tudnak kontaktust teremteni a többiekkel, akár éhen is halhatnak. ( Rosszul elhelyezkedő ,nem megfelelően szűkített gyenge családnál fordulhat elő szerintem.) Vagy ha a fürt túl közel helyezkedik el a kijáróhoz extrém hideg esetén tudom elképzelni. Nem ötletelgetek tovább

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.30. 10:45 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Ugye én pont azt írtam, hogy a szélen 8 fok alá megy a hőmérséklet, mert itt dermedt állapotban vannak a méhek. Pl. takaratlan családoknál is megfigyelhető ez felülről, ahol a méhek éppen csak mozgatni tudják a végtagjaikat. Szerintem ebben az állapotban nem is esznek. Ennél hidegebb hőmérsékleten pedig mozdulatlanok, végtagjaik megmerevednek, így egymásba akaszkodva nem esnek le. Az ilyen méhek egy napot egészen biztosan képesek kibírni (amikor a ruhámon megmerevedett méheket bevittem az autóba, másnap amikor felfűtöttem, elkezdtek repkedni) Takart méheknél ha leveszem a felső hőszigetelést, akkor alatta a méhek normál aktivitást mutatnak, fel is repülnek. Tehát a léputcaváltáshoz az kell, hogy ilyen állapotú méhek legyenek szélen is, különben nem tudják követni a többit. Szóval szerintem ezeket a külső méheket a belsők tartják életben azzal, hogy annyira fűtik fel a fürtöt, hogy kívülre is elegendő hő jusson. Ilyen dermedt állapotban szerintem nem tud úgy életre kelni magától a méh, hogy felfűtse a környezetét. Akkor fog leesni, ha túl sok idő telik el ilyen dermedt állapotban, vagyis elfogy a belső tartalék szénhidrátkészlete. Szerintem hiába van mellette a keretben méz, abból a dermedt méh nem tud enni. Ezért mondják a méhészek, hogy a fürt külső széle "lefagy", nem azt, hogy ott éhen haltak. A kérdés az az, hogyha annyira képes a külsőket a fürt belseje felmelegíteni, hogy képesek a léputcaváltásra, akkor miképpen lehetséges a külsők "lefagyása"? Lehet, hogy ez a lefagyás valójában léputcaváltás esetén következik be? Tehát a fürt belseje otthagyja azon a szélén levőket, amelyek a rossz oldalon vannak? Esetleg a ledermedt méhek mégis esznek, és csak akkor van "lefagyás", ha mellettük elfogy az ennivaló?

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.30. 10:06 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 326
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
cerana írta:
A Méhészújságban olvasom, hogy fiasításmentes időben a méhek 27 fokig felfűtik a fészket, és csak akkor fűtenek ismét, ha 17 fok alá megy belül a hőmérséklet. Ilyen paraméterekkel lehetséges a léputcaváltás. Persze kérdés, hogy a 17 illetve 27 fokos fürt közepi hőmérséklet hány fokot jelent a fürt szélén mondjuk nulla fokos és mínusz 20 fokos külső hőmérséklet mellett?


Én régebbi szakirodalomba 18 C fokot olvastam a fűtés indulásához kapcsolva, de ez elhanyagolható. Lényegesebb inkább az, hogy a fürt külső felületének is megvan a min hőmérsékleti értéke ami 8 C fok, ha ez alá csökken a szélső méhek ledermednek,
nagy valószínűséggel el is pusztulnak későbbiek folyamán kihullanak a telelőfürtből.
A külső hőmérséklet szabályozza a fürt nagyságát, ( milyen vastag a külső tömör méh réteg) pl - 30 C foknál majdnem egy tömör méhtömeget képeznek.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.28. 20:02 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
Nekem méhesem van,abban könnyen látható és hallható hogyan mozognak a méhek
a nyugalmi időszakban.
Zöldfülűként azt hittem néhány család anyátlan azért zúg,pedig csak otthagyták a legalsó fiókot késő ősszel.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.28. 12:07 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
A Méhészújságban olvasom, hogy fiasításmentes időben a méhek 27 fokig felfűtik a fészket, és csak akkor fűtenek ismét, ha 17 fok alá megy belül a hőmérséklet. Ilyen paraméterekkel lehetséges a léputcaváltás. Persze kérdés, hogy a 17 illetve 27 fokos fürt közepi hőmérséklet hány fokot jelent a fürt szélén mondjuk nulla fokos és mínusz 20 fokos külső hőmérséklet mellett?

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.27. 17:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.04.11. 19:35
Hozzászólások: 164
Tartózkodási hely: pest megye
Teljesen kimentek legszélre,elfoglalták az összes mézes keretet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.27. 14:56 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Ez hány léputca volt? Egy-egy léputcával mentek arrébb, vagy elfoglalták a három mézes keretet?

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.26. 22:16 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.04.11. 19:35
Hozzászólások: 164
Tartózkodási hely: pest megye
trobi írta:
Az idei tél engem is megviccelt.Én 7-8 keretre szűkítettem az állományt zömében.Oldalsó szűkítés egy deszka lap.Tegnap kihúztam 15-20 család alól a ellenőrző tálcát,és igen csak meglepődtem. nagyrészt igen közel értek a hátfalhoz.Nagyon nyugtalanított így kibontottam kettőt.Az történt hogy nem az összes léputcán alakult meg a fürt hanem végigjöttek mondjuk négyen,mellettük meg ott van három full mézes keret.Az lenne a kérdésem,hogy váltanak e szerintetek léputcát vagy lepényt adjak nekik.Ja és azt elfelejtettem,hogy első telem, hogy felső vastag takarás nélkül telelek. :ut Csak fólia és az etetőtálca megfordítva van benn.
Köszi


Mára kiderült,váltottak léputcát,és újra elöl vannak.Úgy látszik nem ízlett a lepény mert azt meg otthagyták. :) ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.22. 16:15 
Online
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:29
Hozzászólások: 2229
Tartózkodási hely: Csurgó
Meglehet a tájolást változtatni kijáró védővel aminek az északi fele zárt.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Mérő szám? A tele hordók!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.22. 13:22 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Konténerről beszélt. Nem ugyanaz a kettő.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.22. 12:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
robi75 írta:
...A meglepetés február végén jött, jobb idő lett mondom rájuk nézek :) , északon semmi nem volt, szép mézkoszorús keretek a családok teljes nyugalomba, agyig rakva mézzel.
Délen az ellenkezője mindenütt fiasok, kaja koppig kifogyva, azonnal lepényt kellett nekik adnom, utána még egyet megettek mire olyan idő lett márciusban hogy bele lehetett nyúlni a családokba...


Robi, akkor azt mondod, hogy a kaptárakkal is úgy kéne telelni, hogy észak felé nézzenek a kijárók?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.21. 21:10 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.04.11. 19:35
Hozzászólások: 164
Tartózkodási hely: pest megye
Köszi urak ,akkor marad a lepény.. :oops:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.21. 19:39 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.06.22. 12:01
Hozzászólások: 112
Tartózkodási hely: BAZ
A múlt hét óta nem láttam a méheimet.(hét végén Zsóry, utána egy kis lázas betegség) Ma ez a kép fogadott. A gyenge telek miatt, már kb. 8-10 éve nem rakom fel a madárhálót. Hát ma felraktam!!!


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.21. 19:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Idén több méhcsaládnál tapasztaltam azt, hogy teljesen kihúzódott valamelyik oldalra, a takaró felől a szélső lép külső felén is csüngenek ekkor a méhek. Nagyon nem örültem neki, mert több helyre olyan keretet raktam szélre, aminek egyik fele jó mézes a külső fele meg szinte üres. Nemrég megnéztem pár ilyen családot, kíváncsi voltam a szélső keret külső felén lehet-e éhenhalás. Semmi ilyen nincs, az pedig csak úgy lehet, ha a külső léputcához is juttatnak fürtön belül mézet. Takarva telelek és nekem is az a tapasztalatom, hogy takaratlan vagy rosszul szűkített családnál bizony lehet ledermedés a szélső kereten.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.21. 18:37 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.12.07. 19:13
Hozzászólások: 345
Tartózkodási hely: Békés megye
Tükör írta:
Lisztes írta:

Látatlanban nem mondanék semmit arra a családra, pláne nem idegesítenélek, de azért azt el kell mondani, arányaiban mindig a jobb, egészségesebb, erősebb, nyugodtabban telelő család fogyaszt kevesebbet.


Ezért tettem fel a kérdést, mert kicsit gyanus. bár a 7kg nem izgatott volna, ha nem mindenki 4-röl ír. Van bent kaja, december végén takartam kicsit, akkor még épp hogy feljött a fürt elöl. Tény hogy a néhány családnál úgy selytem, elindult a fiasitás. Kint -1 fok van, alsó kijáróval telelek. A nap süti a kaptárt, gondoltam belesek a felső kijáron kicsit. Elöl vannak fent, és a napos oldalon jönnek mennek a méhek kaptárban. Kirepülés nincs, hangzavar nincs. Záró elött fiasmentes volt minden. Úgy gondolom a kezelések eredményesek voltak, bár több kelett az idén. Azért oda figyelek tavasszal.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.21. 16:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.12.22. 17:05
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Nógrád Megye
Erre én is kíváncsi leszek, mert nekem is néhány család még az alsó fiókban telel. Nem jöttek fel mert elég volt a méz odalent ezek szerint.
Jól hallatszik a halk zúgás egyenlőre attól aggódok ha fiasítás beindul és lent fog a méz elfogy és a fiast nem haggyák lent éhen pusztulnak.
Telel néhány tartalék család is 1 fiókon 3-4 léputcán 1/2 kereten.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.21. 15:49 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Én nem hiszek a léputcaváltásban. 8 fok alatti hőmérsékleten a fürt szélén a méhek ledermedt állapotban vannak. Ehhez először fel kell őket melegíteni, hogy mozogni tudjanak. Ahhoz méz kell. Ha azért kell léputcát váltani, mert nincs méz, akkor megakad a felmelegítéses mutatvány. A természetes mozgás az ugyanazon léputcában felfelé menni. Nyilván itt is fel kell melegíteni a szélső méheket,ekkor azonban az egyszerre megtett távolság sokkal kisebb, mint egy léputcaváltásnál. Arra inkább 8 fok feletti hőmérsékletek esetén látok lehetőséget. Más dolog a léputcák közötti átjárhatóság. A mézet tudják így fürtön belül egyik léputcából a másikba átvinni, ha az egyik kereten elfogyott volna. Így a fészek közepébe, a fűtés helyére tudnak mézet átvinni. A felfelé haladásnál egy pulzáló fűtéssel a szélső méhek is felfelé húzódnak. Én mindig vastag felső takarást alkalmazok (8 cm hőszigetelő). Azt tapasztaltam, ahogyan az alsó fiókban kikel a fias, az egész család felköltözik a hőszigetelő alá, tehát hidegben a felfelé való fokozatos mozgás nincs. Ott van a család, ahol a méz, nem pedig a méz után történő vonulás van.Tehát teljesen másképp viselkedik a takart és a takaratlan család.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.21. 14:47 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.04.11. 19:35
Hozzászólások: 164
Tartózkodási hely: pest megye
Az idei tél engem is megviccelt.Én 7-8 keretre szűkítettem az állományt zömében.Oldalsó szűkítés egy deszka lap.Tegnap kihúztam 15-20 család alól a ellenőrző tálcát,és igen csak meglepődtem. nagyrészt igen közel értek a hátfalhoz.Nagyon nyugtalanított így kibontottam kettőt.Az történt hogy nem az összes léputcán alakult meg a fürt hanem végigjöttek mondjuk négyen,mellettük meg ott van három full mézes keret.Az lenne a kérdésem,hogy váltanak e szerintetek léputcát vagy lepényt adjak nekik.Ja és azt elfelejtettem,hogy első telem, hogy felső vastag takarás nélkül telelek. :ut Csak fólia és az etetőtálca megfordítva van benn.
Köszi


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.21. 11:53 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Én fiasítás jelenlétére tippelek. Szerintem átfiasított. Ennek leginkább az atkahelyzet miatt van jelentősége. A tavalyi év alapvető problémája az átfiasítás volt. Kisebb jelentősége volt a csökkenő amitráz hatékonyságnak. A rendkívüli atkahelyzetet a kettő együtt idézte elő. Persze ez nem jelenti azt, hogy a további szelekció ne lenne képes hasonló atkahelyzetet előidézni átfiasítás hiányában. Ami a lényeg: szerintem a fogyás miatt nem kell aggódni, a nyári atkahelyzet miatt majd inkább. Itt kapcsolódnék amatőrök azon megjegyzéséhez, amikor Zsíros Pista azt írta, hogy a takaratlan méhek esetén a külső réteg lefagyott. Amatőrök szerint ez csak akkor fordulhat elő, ha a szélső lépeken elfogyott az élelem. Szerintem ez nem így van. A szélső lépekből a méhek nem esznek a téli fürtben. 8 fok alatt a ledermedt méh megmerevedik, ezáltal nem esik le. A fürt belsejében levők által termelt melegből jut a kintieknek. Ezáltal valóban lefagyhat a külső réteg. Ilyen ledermedt állapotban pl. megfigyelésem szerint egy napot simán kibír a méh, de lehet, hogy sokkal többet is. A takaratlan szót én inkább szűkítettnek mondanám. A felső takarás nem fogja megvédeni az oldalt lévő méheket, sem az alsókat. Ami meg tudja ezeket védeni, az a fiasítás. A 35 fokos fészekből eredő magasabb széli hőmérséklet. Pár éve volt, amikor februárban 3 hétig mínusz 20 fokos hőmérséklet volt. Akkor nem egyesítettem ősszel a családokat, nagyon gyengék voltak, ezért 4 félkeretre szűkítettem őket oldalsó hőszigetelővel. Azt hittem nem élik túl a telet. Amikor február végén vizsgáltam őket erősebb családok voltak, mint novemberben, és tele voltak fiassal. Az történhetett, hogy az előző év csapadékos volt, ősszel sok virágport gyűjtöttek. A méz alatt jelentős mennyiségű virágport raktároztak el. Ahogy megették a mézet, az alatta lévő virágpor beindította a fiasítást. Az aljdeszkán jelentéktelen mennyiségű hulla volt. Tehát a belső hő megvédte a külsőket is. A kilencvenes években volt olyan tél, hogy az aljdeszkán több hulla volt, mint ezek a komplett családok beteleléskor. Akkor nem alkalmaztam szűkítést.
Az azért nagyon necces annyira szűkíteni a családot, hogy fiasítás beindulásával ne fogyjon el a méz hosszú tél esetén. Pláne, ha az nem is mind méz, hanem jó része virágpor. Ezért inkább úgy csinálom, hogy a fejük felett lévő fiókban alakítok ki nem egyesített családoknál egy kupolát négy öt kerettel, oldalról és felülről hőszigetelőt betéve.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.21. 10:32 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Lisztes írta:
Nekem is csak három család, a java 5-6, de van 3-4 is sajnos. Csak pont a mérleges az egyik ilyen. Mindenki 4 kg fogyásról irt októbertől, ezért kérdeztem hogy a 7 sok lehet. De igy arányos.


Látatlanban nem mondanék semmit arra a családra, pláne nem idegesítenélek, de azért azt el kell mondani, arányaiban mindig a jobb, egészségesebb, erősebb, nyugodtabban telelő család fogyaszt kevesebbet.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.21. 10:03 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Pont ez a lényeg robi75! Másként próbáljuk, mint húsz éve, másként is csináljuk és mégis jó, mert sok mindent másként is kell csinálni. A változáshoz igazodni kell!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.21. 07:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.12.07. 19:13
Hozzászólások: 345
Tartózkodási hely: Békés megye
[quote="robi75".
Azé a legtöbb cimbimnek másfél, de inkább két családja van ennyi léputcán a nagyboci kereten.
Nekem 5-6 léputcások.[/quote]

Nekem is csak három család, a java 5-6, de van 3-4 is sajnos. Csak pont a mérleges az egyik ilyen. Mindenki 4 kg fogyásról irt októbertől, ezért kérdeztem hogy a 7 sok lehet. De igy arányos.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.20. 20:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
Na egyszer úgy jártam én hülye hogy november elején bejöttem a tanyáról a kontival telelőbe.
Na mondom ugye a napocska Ildiék háza mögött szokott lemenni, akkor ugye úgy állok hogy kelet -nyugat legyen.
Eszembe sem volt hogy télen Pali bácsi házánál megy le, egy negyed fordulattal arrébb, úgyhogy lett belőle egy majdnem észak-déli tájolás. Karácsony körül jöttem rá addig nem is foglalkoztam vele, mi az nekem "naggyereknek" hát leverem az égről is ha kell :x . Még annyi eszem sem volt hogy leárnyékoljam a déliek kijáróját :ut .
Az eredmény a következő: az északiak meg sem moccantak egész télen, a déliek főleg ebéd utánra mikor egy kis ereje is lett a napnak, mindig jöttek-mentek egy kicsit.
Na mondom mindegy le van sz@rva így alakult, kocsi le volt állítva víz leengedve stb, így maradsz tavaszig barátom.
A meglepetés február végén jött, jobb idő lett mondom rájuk nézek :) , északon semmi nem volt, szép mézkoszorús keretek a családok teljes nyugalomba, agyig rakva mézzel.
Délen az ellenkezője mindenütt fiasok, kaja koppig kifogyva, azonnal lepényt kellett nekik adnom, utána még egyet megettek mire olyan idő lett márciusban hogy bele lehetett nyúlni a családokba.
A tavasz azzal telt hogy az északiak teli mézes kereteit nem győztem adni a délieknek, eleinte a népességbeli különbség látványos volt dél javára, de ez repcén már eltűnt.
Utána is sok gond volt a déliekkel, korán elhasználódtak a méhek, az anyák kimerültek stb.
Csak érdekességnek írtam le hátha valaki tanul belőle, én tanultam az biztos.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.20. 19:03 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2014.02.03. 14:31
Hozzászólások: 1051
pityi88 írta:
Nekem is van ilyen de nekem több hulla van.Nekem ősz óta egy méh sem volt kinn idáig.me az idő sem olyan "kijárkálós" Normális ez?


Az, már régen nem tudtak kijönni, főleg ahol az ebéd utáni alacsonyan lévő napocska teljesen be tud sütni a kijárónyíláson keresztül, az mindig kicsal pár darab méhecskét a mínusz ellenére.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.20. 18:47 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.12.22. 17:05
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Nógrád Megye
Van olyan idő mikor kirepül egy kettő. Múlt hétvégén is elég napos idő volt 1-2 méh ki kukkantott és ledermedt. Ott voltam melengedtem őket és visszaraktam. Az ürítkezés is ilyenkor lehetséges. Nekem a kaptárak elött 2-3 méterrel arrébb a hóban 1-2 2-4 hulla van ami arra utal kirepült de ledermedve lehullott. Nincs külső takarásom semmi.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.20. 18:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.09. 21:49
Hozzászólások: 195
Tartózkodási hely: Nyírlövő
Nekem is van ilyen de nekem több hulla van.Nekem ősz óta egy méh sem volt kinn idáig.me az idő sem olyan "kijárkálós" Normális ez?

_________________
Szeresd felebarátodat mint önmagadat :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.20. 18:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.12.22. 17:05
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Nógrád Megye
Nem sötét nyomok hanem sárgás nyomok.
A kaptárakon nincs nyoma sehol még a kijárón sem. Ezek repülés közben potyogtak. én is először aggódtam hogy noséma de csaknem. majd képet készítek róla


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.20. 17:35 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.06.03. 20:04
Hozzászólások: 867
Tartózkodási hely: Fejér megye Adony
Szia Arthur ! Ezek sötét kis csíkok,vagy szétterült világos színű nyomok. Nem mindegy. A kaptárakon is nézz körül.
Üdv

_________________
Cirkusz 3xH12


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.20. 16:27 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.12.22. 17:05
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Nógrád Megye
Én most jártam kint a méheknél. A hóban szépen látszódik minden család elött 1-2 elhullott méh.
Ürítkezés nyomai is vannak a hóban gondolom mikor napos időben kijöttek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2017.01.20. 13:55 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
-22 fok is volt,csoda ha esznek?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1940 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 39  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: alma16 valamint 26 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.