Pontos idő: 2024.03.28. 17:48

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17402 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 ... 349  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.19. 00:19 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
ggyula írta:
Arra nem gondolt még senki...


De! Több író meg is említi pl. a méheü ismeretekben. Hazai előadáson is hallottam már illetve mivel én is egyetértek a dologgal én is meg szoktam említeni.
Ezért is kezdtek el kisérletezni a furetto-val is, hogy nem petroval keverik a taktikát hanem alkohollal.
A petróleumtól olyan olajködterül a méhekre ami biztos, hogy nem egészséges.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.18. 19:45 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Sajnos nem ezen múlik Gyula. Nem egyben volt a 15-16 amitráz kezelés. És ebből kB 6 történt furettóval a többi a Mohai féle füstölővel.

Nagyon sok minden megváltozott.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.18. 17:03 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.19. 20:12
Hozzászólások: 712
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar Zsáka
Arra nem gondolt még senki, hogy kerülni kéne a vivőanyagok használatát? Itt konkrétan a furetto-val és társaival kijuttatott petróleumra, mint kőolajszármazékra gondolok.
Akár ez is okozhatja a nozema-t.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.17. 20:02 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Polai.Richard írta:
Pöte lehetséges, hogy rám gondolt a Tamás...


Említett téged is Tamás, de amit írtam azt egy ott személyesen megjelent méhész adta elő. Azt mondta, hogy az övé megvannak, de a szomszédoké még ősszel összeestek.

Egyébként Nosema ellen a híg oxálsavas szirul lehet hatásos, az szublimált oxál nemigen.

Nálam az 5 naponkénti szublimálás eddig mindig jó volt. 2014-ben napra után 3 naponta 7x szublimáltam, de azóta 5 naponta.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.17. 19:50 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.10.12. 14:03
Hozzászólások: 33
Sajnos ez a 15-16 fújás nem egyedi eset. Igaz az is, hogy az amitrázos fújás egyes szériái után érdemes szert váltani és egy két hét után folytatni csak amitrázzal. De talán nem is biztos, hogy az amitráz a hunyó a noséma kialakulásában. Én inkább a furettóval való kijuttatásában látom a veszélyt a hideg időben. Tavalyi tapasztalatomat tudom itt leírni. Amitrázos kezelést a nyár folyamán, augusztusban Mavrikos zsepire váltottam, majd újra furetto és újra Mavrik. A zárókezelést VAT-1 készülékkel szoktam végezni M1-AER szerrel, aminek a hatóanyga hasonló a Mavrikéhoz és ezért a tavalyi évben átváltottam a szeren amitrázra. Hidegben juttattam be 5-10 C időben acetonos hordozóval, ahogy az útmutatóban le van írva, és nem vettem észre, hogy nosémát okozott volna a családoknál. Csak az egyéb okokból legyengült családoknál találtam összepiszkított kereteket, ahol anyavesztés, vagy más probléma volt. Nem szeretnék ebből egyértelmű, javaslatot senkinek adni, de ez egy tapasztalat ami 800 családon le volt próbálva. Igaz ez a technológia rettenetesen munkaigényes és biztos nem ez a legtutibb módszer az atka ellen.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.17. 19:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.12.22. 17:05
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Nógrád Megye
Polai.Richard írta:
"Október végére jutottam el oda, hogy 0-10 közé sikerült levinni a számot. Most gondoljatok bele május végétől októberig akár mivel fújtam be garantált volt a 100-200 lepotyogó atka. "

Előszöris ennyi atka nem biztos hogy nálad termett. Mostanában nagy hangot adnak a vándor atkáknak amit más méhészetből szedsz össze. Tavaly elég sokan jártak így mivel a mellettük lévő méhészetben nem kezelték az állományt.

"Na most 15-16 ra teszem az amitráz füstölések számát, és olyan 20-ra a szublimálást.


Amennyiben 15-16 alkalommal fogsz amitrázzal fújni akkor biztos lehetsz a fosásban. Ezt tapasztalatból mondom neked. A 7.-ik fújás utánn szünet kell minimum 2 hét.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.17. 18:06 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.06.23. 10:48
Hozzászólások: 168
Ma átnéztem a családjaimat annyira jó lett a kedvem hogy nem igaz:DD....51 ből 1 gyenge, 2 anyátlan, többi 8-10 léputcát takar de az alsó fiókban is van méh bőven, fias is már 2 keretben, 1 gyengéhez anyátlan családokból kap bőven az is erős lesz, nem hittem hogy így állnak a családjaim jó kedvem lett:DDD


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.17. 15:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
Köszi. Szerencsére nem sok az atka. Én is addig kezeltem őket ősszel amíg elfogadható mértékre szorultak vissza. Akkor majd áprilisban.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.17. 14:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Oszkár én nem kezeltem és áprilisig nem is tervezem. Most még a nosemaból lábaljanak ki valahogy. Most farmakasztinos sziruppal végig csorgalom őket pár alkalommal.

Ha úgy gondolod baj van jelölj ki 3-4 családot és csinálj azokon egy szublimálást. Ha van közepes népessége a családnak nem zavar be túlzottan a szublimálás de nyilván zavarja őket! Szóval csak mértékkel kivéve ha mértéktelen atkával kell harcolnod


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.17. 14:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
Most márciusban kezeltetek már? Ha, igen hányszor érdemes? Nem zavarja meg nagyon a kezdődő fiasítást?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.17. 13:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Pöte lehetséges, hogy rám gondolt a Tamás, de azért ezt kiegészíteném. Amennyiben nem rám gondolt, úgy csak megosztom a tapasztalatom. Az elején úgy terveztem, hogy heti egyszer szublimálok és meglátjuk mit hoz le. Azt láttam, hogy darabszámra nem volt különbség az amitráz és az oxál által lehozott atkák között. akác végétől júliusig stabilan 100-200 között hullott az atka. Nimfából 1-5 között a többi sötét színű volt. Na most akác után végeztem egy sor taktikos füstöléssel, 3 naponta 7 szer. utána jött a kontroll oxál. Elvileg minimális atkának kellett volna maradnia, erre azt láttam, hogy 100-200 között esik.

Tudtam, hogy baj van és ez így nem fog működni ezért elkezdtem 5 naponta szublimálni és azt láttam, hogy nem fogy az atka. Ezért a végén már volt hogy váltogattam a 4-5 napos közöket. Egyértelmű volt, hogy amitrázból ennyit nem bírnának el. Ezt az adatot olvastam valahol, hogy a méhek 90 X jobban bírják az oxált mint az atka.

Október végére jutottam el oda, hogy 0-10 közé sikerült levinni a számot. Most gondoljatok bele május végétől októberig akár mivel fújtam be garantált volt a 100-200 lepotyogó atka. Szeptember elején volt egy megtorpanás, volt kb 2 hét amikor 50-100 közé mérséklődött majd újra felment 100 fölé. És ezt egy úgy értsétek, hogy 25 kaptár alatt van higiénikus alj. Ebből 15 nél stabilan 150-200 között hullott míg 10 nél nagyjából 70 és 100 között ingadozott. Szeptemberre már lehetett hallani összeomló méhészetekről a környéken is.

Na most 15-16 ra teszem az amitráz füstölések számát, és olyan 20-ra a szublimálást. Úgy gondolom, hogy nem a kezelések számával van a baj, hanem azzal hogy ennyi atkát nem lehet büntetlenül elviselni. Mivel átlag 5 naponta szublimáltam, így volt 2-3 napja az atkának bebújni a sejtekbe, szívni a méheket. Magyarul ennyi atkát nem lehet büntetlenül megúszni.

Közben voltak olyan feltevések, hogy a nosema ellen is megvéd minket az oxál. Hát ebben biztos vagyok, hogy nem! Sikerült az atkától megmenteni a méheket. Novemberben viszont tapasztaltam népesség csökkenést. Majd jött a tartós hideg és a végén a nosema.

Na most a szublimálás biztos, hogy jobb bárminél, mivel mellette voltak kiugróan fejlődő családok. De sajnos ez nem úgy van, hogy dögöljön csak meg a szomszéd méhe, az enyémeknek nem lesz baja mert folyamatosan irtom az atkát...

Sajnos megdöglik azé is aki kitartóan védekezik, ha körülötte akárcsak 1 méhész nem védekezik.
És ezen kívül a népesség csökkenés oka legalább annyira a nosema számlájára is írható.

Szóval nem jókedvemben védekeztem át az egész nyarat, hanem azért mert már nem lennének méheim, ha bízok abban, hogy szublimálok 5 naponta 4 alkalommal és utána 1 hónapig nem csinálok mást csak etetek.... Ezen kívül az 5 napos köz nyáron a nagy melegben nem működik. Többen úgy gondoljuk, hogy hamar "kiszellőztetik" a méhek a kaptárt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.17. 08:19 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
oszkár írta:
Hidd el a nagy méhészetben is használják. 1000 vagy 1500 családnál Csányi Antal.


Valóban egyre többen és egyre több nagy méhészetben is használják a szublimálókat. A múlt héten volt az ÖMKI tavaszi rendezvénye, idén nem zártkörű volt mint korábban.
Én erősen feszegettem a határokat a szublimálással kapcsolatban az elmúlt években, de ott volt aki olyan mértékű oxálsavas szublimálásról beszélt, hogy nekem is kerekedett a szemem. Röviden az a történet, hogy (valahol Dunántúlon, nem emlékszem már,hogy merre...) a méhészember látta már nyáron,hogy valami nem fasza, ezért megkeresett néhány szublimálásban járatos személyt, vett egy szublimálót és lényegében addig kezelt amíg hullott az atka. Azt mondja, hogy közben nyáron, nyár végész a szomszéd méhesek estek össze, lényegében tönkre is mentek. Az ő méhei köszönik szépen jól vannak.
Többen is számoltak be arról, hogy az amitráz nem hozott le sok atkát, de gyanakvásból csak megfújták őket oxálsavval, ami több százas vagy ezres atkahullást okozott.
Még egy plusz infó: idén az ÖMKi vizsgálni fogja az oxálsav szublimálás utáni kaptárnyitásokkor levegőbe kerülő oxálsav mértékét. Ez még egy érdekes és értékes adat lesz. Valószínűleg ez fogja eldönteni, hogy hosszútávon mennyire használható az eljárás a nélkül, hogy a méhész egészsége veszélybe kerülne.
Javaslom továbbá figyelemmel kísérni a szublimálóval kijuttatott tejsavas és citromsavas kezelésekkel kapcsolatos tapasztalatokat!

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.17. 06:46 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Tegnap 18óra43perc

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.16. 23:55 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.09.22. 12:22
Hozzászólások: 700
Tartózkodási hely: Nagykanizsa
Nem veszed le a rácsot?

_________________
Ha gyorsan akarsz menni, menj egyedül! Ha messzire akarsz jutni, menj együtt másokkal!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.16. 22:52 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.04.07. 20:06
Hozzászólások: 95
Tartózkodási hely: Pest megye: Fót
:taps
csoky írta:
https://www.youtube.com/watch?v=gR3HA5YZ6eM&feature=em-upload_owner

Most?

:taps Miről hordják ezt a sok virágport?

Rekettyefűz.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.16. 20:47 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Csoky szépen járnak a méheid de inkább azt mond el, hogy mennyi atka hullott tavaly nálad májustól októberig és mivel védekeztél, hányszor, milyen időközben.
És tapasztaltad e júliusban a stagnálást augusztusban pedig a hanyatlást akár folyamatos atka elleni védekezés melett? Továbbá mivel védekeztél a nosema ellen? Hányszor használtad? Milyen időközzel?

Nem mindent megoldó csodaszer az oxálsav sem. Nagyon sok a kérdés még vele kapcsoltban.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.16. 20:04 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
Hidd el a nagy méhészetben is használják. 1000 vagy 1500 családnál Csányi Antal.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.16. 19:42 
Online
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.11.06. 18:45
Hozzászólások: 93
"Ez a videó privát."

_________________
Üdvözlettel: Richár


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.16. 19:34 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
https://www.youtube.com/watch?v=gR3HA5Y ... load_owner

Most?

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.16. 18:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
Oszkár nem magamnak írtam hanem Nabunak. Azzal én is tisztában vagyok amit írsz, hogy úgy lesz tökéletes de addig a fiasba mennyi atka bújik vissza, és mennyi méh lesz atkaszívott, vírusfertőzött. Mondjuk ez érdekes lenne, mennyi nagy méhészetben használják ezt a módszert mert kis méhészetben oké, de nagyban ...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.16. 18:18 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.03.25. 18:48
Hozzászólások: 339
Tartózkodási hely: Hajdú- Bihar
Csatolmány:
Macska-méh.jpg
Lehet erre gondolt! :D


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
1/2 NB.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.16. 18:07 
Online
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Csoky!
Valami nem O.K. a képekkel!
Idézet:
404. Ez egy hiba.

A kért URL-cím nem található ezen a szerveren. Ez az összes információnk.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.16. 18:05 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.03.25. 18:48
Hozzászólások: 339
Tartózkodási hely: Hajdú- Bihar
Nem tudom megnyitni a linket. :roll:

_________________
1/2 NB.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.16. 17:43 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
https://www.youtube.com/watch?v=gR3HA5Y ... load_owner

Ez az az állapot amikor lekerülnek az egérrácsok.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.16. 17:30 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2017.01.23. 22:05
Hozzászólások: 10
Írtam, hogy szeptemberben még hordtak a zöldítésről de ez a hónap első felében volt. 15.-e körül leszántották. A sok "zöldítést" értettem. Az atka ellen az idén mi is az oxálsav szublimálásra térünk át, tanulmányozom a dolgot.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.16. 16:42 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
Nabu. Most pontosítanák,lehet,hogy neki is van felvétele a kezelésről.Nem vagyok 100% biztos benne. Olvasd végig az Oxálsavas topikot. Az igi és berkesandor hozzászólásaikat különös figyelemmel.E három méhésztárs profi az atka elleni védekezés szublimálásos módjában (na nem csak ők), sok előnye van:

méhkímélő,hatásos,gyors,szermaradványmentes,hőmérsékletfüggetlen,nem okoz nosemát. Zárókezelésnek is! Az amitrázos azért maradjon meg kontrollnak,de ne, főleg ne erre alapozd az atka irtását. Amit nem találsz meg leírva kérdezd meg tőlük.Segíteni fognak biztos.
igi-nek 100% van videója a kezelésről,keresd oxálsav szublimálása.

esport

"a fias késői elhúzódása okozhat gondot" Október vége felé villázd ki a fiast (nem olyan sok már) és kezelj!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.16. 12:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
Rosszul látod, a fiasítás késői elhúzódása okozhat gondot, amit a zöldítés serkent, elkopnak a téli méhek és az atka is tud szaporodni, így az írtása nehézkessé válik. Ha meg bejön a hirtelen hideg nagy feladat a lesz a kiterjedt (nyílván nem áprilisi mennyiségű) fias gondozása. Bár véleményem szerint ha lassan mérséklődik ősszel az időjárás , virágpor van, még jó téli méhek lehetnek azokból is. De az időjárás sokszor megtréfál bennünket.

A "zöldítést" Richard utolsó hozzászólására írtam. Csak egy példa, lehet, hogy rendesen védekezett valaki atka ellen, "80" sorozat furettóval .... meg még pár csorgatás valamivel, ...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.16. 11:55 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2017.01.23. 22:05
Hozzászólások: 10
Amikor a zöldítésnek vetett repce-olajretek keverékről hordogattak már megvolt nekik a kellő mézmennyiség. És ez nem mézharmat méz ami bajt okozhat. A hideg atka szempontból szerintem kedvező volt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.16. 09:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
Ennyi "zöldítést" már ....

Hideg nélkül is lehetne ám baj, ha átfiastottak volna a családok ennyi atkával. Legalább sokan észhezkaptak idén, jó volt ez a tél így ahogy volt, ennyi. A legnagyobb baj az, hogy ezek a jelek sem fognak sok embert eltántorítani attól, hogy hanyag módon méhészkedjenek....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.16. 08:13 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Nabu a zöldítéssel vigyázz, ne örülj neki annyira. A késői hordás, szeptember végi-október eleji nagyon veszélyes lehet. Többen nagyon megszívták miatta. Ez a hideg a legrosszabbkor jött, mert most mindenki arra fogja az erős nosema fertőzést, hogy a hideg... Na de csak felvetésképp. Mi van akkor, ha amúgy hideg nélkül is hasonlóan erős nosema fertőzés lenne? És nyilván nem véletlen, hogy az atka is teljesen elharapódzott. Úgy kell gondolkodni, hogy a hideg nélkül is lehetne hasonlóan súlyos a helyzet. Sajnos csak most jutottam el fejben én is odáig, hogy a nosemat is mint az atkát folyamatosan kell kezelni. Nálam idén a farmakasztin minden etetés része lesz és minden hónapban legalább kétszer végigcsurgatom őket farmakasztinos sziruppal.

Még annyi, hogy én nem hiszek abban, hogy majd idén kevesebb atka lesz. Persze mivel sok helyen a családok tartalék szintre vagy az alá gyengültek és alig van kirepülő bogár ezért májusig talán nem lesz dömping, de ahogy június-júliusra összekapják magukat ugyan erre kell készülni.

Nálunk Zalában megjelent olyan újságcikk is, ami azt tartalmazta, hogy a méhészek vesztesége átlagosnak mondható, meglepetés csak azt érhette, aki nem védekezett rendesen atka ellen. Ezzel csak az a baj, hogy meglepetés nem csak azt érte aki rendesen védekezett atka ellen....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.16. 05:53 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2017.01.23. 22:05
Hozzászólások: 10
Szia Oszkár! Így már nem bántó az a mondat. Nem is minden videóról állítottam, hogy rossz gyakorlatot mutat be de van közöttük olyan is. Nekem úgy mutatták meg, hogy a furettó csövét toljam be egy kicsit a léputcák közé 3-4 cm-re és úgy fújjam be az adagot. Na most szerintem a cső vége körüli méhek sokat kapnak nem beszélve arról ha nekitámadtak a forró csőnek. Ezért örültem amikor láttam azt a megoldást, hogy közvetlenül a fenékdeszka fölötti furaton nyomják be az adagot
hátul. Ott jóval kevesebb méh tartózkodhat és mire a kijárón megjelenik a füst már az egész kaptárban szétterjedt.
Az általad említett videót hol találom?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.15. 23:00 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
SZia Nabu . Nem akartalak megbántani, de az hozzászólásod a videóról, (nézd meg Pötét ,hogy és mivel) a méhek kímélése(amitráz fűstölés,)és mikéntje nekem kicsit ellentmondásos.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.15. 22:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.12.07. 19:13
Hozzászólások: 345
Tartózkodási hely: Békés megye
Szia. Én is kezdő vagyok. Javasolták nekem is és most én neked, ha van egy kérdésed, keresd meg a topicot, olvasd végig és ha még mindig kérdés, tedd azt fel. Hidd el én is megkaptam, de igazuk volt. Minden kétdésre többször is meg van a válasz.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.15. 21:21 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2017.01.23. 22:05
Hozzászólások: 10
Mint írtam tavaly kezdtük a méhészkedést, a saját tapasztalat még kevés így lehet hogy hülyeséget is írok. De hát erre lenne a fórum hogy ilyenkor
elmondjátok ezt nem jól látod ezért meg ezért. Ez a "hallgattál volna bölcsebb maradtál volna" hozzászólás fájt egy kicsit. Az hogy napraforgó méz maradjon
télire egy öreg méhész tanácsa volt ő így csinálja. Én megfogadtam így teleltettem be, hogy 4 kereten hagytam benn és még ráetettem cukorsziruppal. Őrösi is írja hogy ha időben történik a sziruppal való beetetés és a méhek be tudják érlelni és fedni akkor jó téli élelem. Szerencsére a méheink még szeptemberben is találtak legelőt a kötelező zöldítés miatt vetett repce-olajretek keveréket ami szépen kivirágzott és hordtak róla szépen. Szóval ez csak az én véleményem, hogy a természetes méz jobb, úgy gondolom több benne a szükséges ásványi anyag vitamin nyomelem ami a méhek szervezetét erősíti. Szerencsére nálunk nem volt noséma talán köszönhető annak, hogy január 18-19.-én volt két szép napos idő amikor kijöttek tisztulni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.14. 21:42 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
"Ne haragudjatok, de ezeknek az általam lekezelőnek érzett egy soros hozzászólásoknak mi értelme"

Gondolom ez részben nekem szólt. Engem ilyenkor érdekelnenének ezek a megállapítások kicsit bővebben, főleg a tapasztalat. Tehát érdekelt volna a nem szabad miértje. Erről minek írjak litániát?!. A különbséget mindenki tudja szerintem, de én bizony nagyon nagy részt cukron teleltetek, köszönik jólvannak. Ennek is meg van az oka. Amúgy meg Fülemüle helyesen írja!! Nem utólag kell kapkodni, hanem idejében használni ezeket. Pl , télre feletetésnél!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.14. 18:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Olyan immunrendszerről, mint a gerincesek esetében nem beszélhetünk. Valamelyest lehet hozott immunitás, de más jelleggel. Szerzett immunitásról meg nemigen beszélhetünk, mert a méh rövidke élete alatt /5-6 hét/ nincs rá idő, hogy kialakuljon. Mire kialakulna végére ér életének. Azzal segíthetünk, ha a kórokozók számát csökkentjük, szerencsére a nosema olyan, hogy sokféle hatóanyag hat rá. Mint látjuk - hangyasav, jód, csersav stb. Ha nem engedjük felszaporodni a kórokozókat, akadályozhatjuk a betegség kitörését.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.14. 12:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Ceranae nem vagyok immunulógus főleg nem rovarok terén. Azt tudom, hogy a társas rovaroknál a szociális viselkedés az elsődleges "immunválasz". Nem tudom, hogy van -e olyan értelemben immunrendszerük mint az embernek a sok fajta fehérvérsejtje. De most utána olvasok mert úgy látszik már ez is ránk hárul átlag méhészekre.... lehetséges hogy a genomjukban van kódolva valamilyen válasz a káros hatásokra...

Addig is itt egy tanulmány ami elvileg erről szól...

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1847501/

a címe: Immune pathways and defence mechanisms in honey bees Apis mellifera vagyis immun válaszok és védelmi mechanizmusok a mézelő méhben. Ettől még lehet igazad lesz... nem olvastam és fordítottam le még a cikket de most neki állok...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.14. 12:10 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Polai.Richard írta:
És még egy gondolat, folyamatosan arra koncentrál minden kutatás hogy a kártevőket próbálja írtani... ez nem fenntarthatónak tűnik. Mért nem arra koncentrálnak, hogy a méheket (a méhek immunrendszerét) próbálják erősíteni....

Most megint egy provokatív válasszal tudok jönni. Talán azért nem az immunrendszert próbálják erősíteni, mert az nincs nekik. Pár éve ezen csörtézünk dodoval. Abban ugye megegyezhetünk, hogy ehhez az adaptív immunrendszerre lenne szükség, ha elfogadjuk a Nosema ceranaet a bajok okozójának, tehát nem az apist. Hozzáteszem, hogy azért most inkább ennek lenne az ideje, de állítólag a ceranae már kiszorította. Tehát ha adaptív immunrendszer, akkor fogadjuk el azt ténynek (ebben dodo sokat kutakodott, és talált is valamit), hogy a rovarok is rendelkeznek egy alternatív adaptív immunrendszerrel, ahol a két külön evolúció egymásnak megfelelő funkciójú immunsejteket hozott létre (éppen magyar kutatók munkája számol be erről). De itt jön a bökkenő: a mesterséges fertőzéses kísérletekben miért nem látszik a nyoma sem ennek az alternatív immunrendszer működésének? A spóraszámok a fertőzés hatására mindkét faj esetében ugyanolyan lineáris növekedést mutatnak, amelyet nem fékez le az immunrendszer. Tény, hogy egy nagyon magas spóraszámnál kialakul egy tető. Ami ugye jelentheti azt, hogy a létező összes sejt megbetegítésre került, de jelentheti azt is, hogy itt jelentkezik az immunrendszer hatása. De ekkor már minek van immunrendszer ? Immunrendszerrel vagy anélkül ugyanolyan módon megbetegszik a méh.
Ha bővebbet akarsz megtudni a Nosemáról, akkor olvasd el a tavaly májusi hozzászólásokat a Nosema topicban.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.14. 10:58 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Ne haragudjatok, de ezeknek az általam lekezelőnek érzett egy soros hozzászólásoknak mi értelme? Rengetegen telelnek úgy hogy ráetetnek a napraforgó mézre, és tudjuk azt is hogy a cukor szirup kiváló telelő méz leszámítva azt hogy pusztán szénhidrát. Na most amúgy mért van az, hogy a tavalyi gyenge akác és napraforgó és egyébként is nagyjából az ország kétharmadára kiterjedő katasztrófális év után. Amikor is a méhészek nagyon nagy része jóval több cukrot volt kénytelen feletetni mint egy átlagos évben, tehát nagy valószínűséggel a családok java része szirupon telelt... most úgy áll a helyzet, hogy nincs az a fumagilin mennyiség amit ne etetnénk be... Mégiscsak nem lehet hogy a méhek immunrendszere nem úgy küzd mint kéne, amire nyilván nem segít rá az sem, hogy tavaly bármikor de bármikor fújtam be a kaptárba májustól szeptemberig 70-100 atka hullott. És azt sem értem, hogy mért elméletben vitatkozunk arról, hogy mennyire hatékonyak az atka ellenes szerek. Mért nem csinálta még meg egyik nagy kutató sem, hogy néhány családot elkülönülten sátor alá helyezünk, mint amikor pl a Monsanto biológusai a génmódosított hagyma beporzásához sátor alá zárt méhcsaládot használnak. 18 napot átfogó kezelés sátor alatt. Ki van zárva a visszafertőzés lehetősége és egyből tisztában lennénk vele mennyire hatékonyan tudjuk leírtani az atkát, hogy viselkedik a család, milyen a fiasítása, meddig élnek a dolgozók.

És még egy gondolat, folyamatosan arra koncentrál minden kutatás hogy a kártevőket próbálja írtani... ez nem fenntarthatónak tűnik. Mért nem arra koncentrálnak, hogy a méheket (a méhek immunrendszerét) próbálják erősíteni....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.13. 22:39 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
"Tapasztalt és eredményes méhész ismerősöm nekem azt mondta, hogy maradjon a napraforgó mézből bőven a kaptárban, mert csak cukorsziruppal nem szabad betelelni."

?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.13. 22:10 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2015.07.10. 09:06
Hozzászólások: 637
Erre mondaná nagyapám: "Fiam,ha hallgattál volna,sokkal bölcsebb maradtál volna.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.13. 21:45 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2017.01.23. 22:05
Hozzászólások: 10
Üdv! Az utóbbi hozzászólásokhoz szeretnék néhány gondolatot írni. Richardnak nagyon sokban igaza van. Sajnos nagyon közeledünk ahhoz hogy teljesen tönkre tegyük a környezetünket. Nagyon sok kemikáliát kell alkalmaznunk és ez az élővilágra és így a méhekre is nagy terhelést jelent. Sajnos kell, de kevés tapasztalatom ( tavaly kezdtük a méhészkedést) alapján is azt írom, hogy nem mindegy hogyan. Például az atkairtás, sajnos még videók is vannak a szerintem helytelen gyakorlatról. A kijárón éppen bedugva a furettó csövét benyomja a méhész kolléga az adagot, aminek nagy része a keretről gellert kapva ki is jön a kaptárból. Jó nagy füst van megnyugszik, megy tovább. Pedig a cél az lenne, hogy minél gyorsabban a kaptárban lévő összes méh megkapja az
azt a hatóanyag mennyiséget, ami optimális az atka elpusztulásához. Aki közel van a " tűzhöz" az meg is kapja a többszörösét, aki a kaptár másik végében van az meg alig alig. Ne csodálkozzunk ha rezisztens lesz az atka. NB kaptárban én is azt a megoldást használom, hogy hátul a fenékdeszka felett van egy 8-as furat középen és ott dugom be a furettót. Nem én találtam ki ügyes dolog, robbanásszerűen és egyenletesen terjed a füst a kaptárban.
A másik a nosema. A téli eleség valóban nem mindegy. Tapasztalt és eredményes méhész ismerősöm nekem azt mondta, hogy maradjon a napraforgó mézből bőven a kaptárban, mert csak cukorsziruppal nem szabad betelelni. Nálunk 13-ból egy pusztult el a télen. A mi hülyeségünk miatt. Idejében szűkíteni kellett volna, nagyon szét volt szórva a méz. Még 4 kereten volt méz csak nem tudták elérni. A megmaradtak szépen mozognak, ma megtalálták a terménydarálót és arról hordták a finom lisztport. Hogy a fiasítás miképp áll még nem mertem megnézni. Nagyon változékony és hűvös az idő, ha süt a nap akkor biztosan erősen fúj a szél.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.12. 13:57 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Atkás család a nyugtalan telelés miatt biztos hajlamosabb nosemára, de nem kell atka a nosemához. Némi amitráz túlterhelés, késői feletetés, szirup ph érték, rossz telelőméz, téli zavarás (madarak), hosszú tél stb. mind probléma lehet. Szóval lehetne tágítani a kört. Sajnálom, hogy így jártál, de valami objektív oka kell, hogy legyen. A méhek genetikailag nem változtak (max. idegen méhfajták pl. buckfast behurcolása). A környezet, amiben élnek, az igen. Szerintem kemikália régen is volt. Vannak új méhbetegségek (nosema ceranae, vírusok) meg méhsűrűség.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.12. 13:33 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Propolisz a hideg az atka és a nosema hogy nem függne össze...? A védekezésem 90 % ban oxálsav szublimálás volt. És hogy eloszlassam a tévhiteket 5 naponta nem elégséges a hatásfoka. Ismerek olyat aki mikroszkóppal nézi a spóraszámot és 4 fumagilin locsolás után is azt mondja sok a spóra több mint 50 a látómezőben. Az hogy a méhek immunrendszerrével baj van azt nálam okosabbak is gondolják még ha nyilvánosan nem is hirdetik még...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.12. 12:37 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Polai.Richard írta:
De sajnos lehet hogy a méhekben változott meg valami. Az immunválaszuk. 30 év leghidegebb telén vagyunk túl és ezért sem tudom megválaszolni magamnak hogy a hideg vagy a sok atka miatt veszítenek még mindig léputcákat a családok hogy már csak egy maroknyi méhecske küzd az életben maradásért. És a hideg alatt most már a nosemat értem.

Első lépésként érdemes lenne a hideg és nosema között különbséget tenni
Polai.Richard írta:
Eddig azt gondoltam hogy a nosema csak akkor gond ha nincs kezelve az atka.

Nem tudom miből következtettél erre eddig. Ráadásul tapasztalat szerint pont az atka elleni kezelés miatt "mérgezett" méhek hajlamosabbak a nosemára. Meg most volt egy hosszú tél is. Atka eljövetele előtt is volt nosema tudtommal.
Polai.Richard írta:
Most azt gondolom mi van ha folyamatosan lappang a nosema cerranae ami gyenge immunrendszert eredményez amiből nem megfelelő védekező viselkedés következik az atkával szemben.

Ez érdekelne, milyen atka elleni védekező viselkedésre gondolsz, amikor még nem "gyenge az immunrendszer". Kiköltöznek a kaptárból?

Talán nagy csodák nincsenek. A múlt év újra egy atkás év volt. Ráadásul hideg hosszú tél volt. Aki túl sokat kezelt "mérgekkel", ott a nosema, aki nem kezelt, ott az atka intézte el az állományt. Talán a tudatosabb (eredményfüggő) atkaírtás, az oxálsav szublimálás vagy egyéb bió módszer lehetett most a nyerő.

Mindenesetre szerintem ne a méhekben keressük a hibát, hanem elsősorban magunkban. Elhanyagolt szomszédos méhesekre is oda kell figyelni...

Nosema ellen - ha az a baj - meg sürgősen vess be valamit.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.12. 10:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.17. 22:05
Hozzászólások: 167
Tartózkodási hely: Baden Württenberg, Németország
Meg nem nyugodtam meg, de azert biztato a jelenlegi helyzet.
Ugy gondolom nagy gond mar nem lehet nalam.

Richarddal egyet ertek teljesen!
Tul sok a vegyszer, de nem csak a kornyezetben, hanem a meheknel hasznalatban is!
Olvasni is rossz mibol mennyit kapnak szerencsetlenek!
Jora nem fog vezetni es ha megoldast is jelent egy szer az adott gondra, lesz mellekhatasa is!
En csak es kizarolag hangyasavat hasznalok osszel (tehat egyszer egy evben).
Ezen felul herelepet vagok ki...
Persze azt is hozza kell tenni, hogy nincs millio csalad a kozelemben es szerencses modon termeszetvedelmi-madarvedelmi teruleten vagyok.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.12. 01:31 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Csak egy két gondolat azokhoz akiknek nem olyan derűs a tavaszi indulás. Eddig azt gondoltam hogy leginkább az atka az oka mindennek. Ha elnéptelenedő családot láttam rögtön az atkára gondoltam. De semmi nem ilyen egyszerű. A tavalyi brutális atkaszámot a visszafertőzésekre próbáltam fogni. De mi van akkor ha itt sokkal nagyobb a baj. Feltettük a kérdést sokan hogy talán megváltozott valami az atkában? De sajnos lehet hogy a méhekben változott meg valami. Az immunválaszuk. 30 év leghidegebb telén vagyunk túl és ezért sem tudom megválaszolni magamnak hogy a hideg vagy a sok atka miatt veszítenek még mindig léputcákat a családok hogy már csak egy maroknyi méhecske küzd az életben maradásért. És a hideg alatt most már a nosemat értem. Lehetséges hogy az atkát még úgy ahogy kibírták volna de jött a nosema. Eddig azt gondoltam hogy a nosema csak akkor gond ha nincs kezelve az atka. Most azt gondolom mi van ha folyamatosan lappang a nosema cerranae ami gyenge immunrendszert eredményez amiből nem megfelelő védekező viselkedés következik az atkával szemben. Közben eszembe jutott még valami. Nem vagyok túl idős 31 éves de 3-6 éves koromból rengeteg emlékem van a házunk előtt a fűben ugráló mindenféle szöcskéről sáskáról lepkékről pókokról. A házunk előtt... Nem beszélve a rétekről ahogy az ember lépett fröcsögtek előle ezek a kis rovarok. Kisgyerekként játékból órákon át ezeket nézegettem fogdoztam. Számtalan különböző színű formájú rovarral találkoztam. Most végig megyek az ismerős réten és töredéke ugrál előlem. Azok is leginkább a kisebb jellegtelen barna színű sáskák. Biztos vagyok benne hogy sok sok faj tűnt el, szorult vissza. Neonikotinoidok, és mindenféle vegyszerek tonnái kerülnek kijuttatásra minden évben. Idén sokan újra felfedeztük a fumagilint. Megindultak a törekvések hogy engedélyezve legyen újra. Vajon megment minket és ha igen meddig? Régen a penicilin sok sok ezer embert mentett meg. És a régen alatt itt pár évtizedet értek. Most meglehet kérdezni az orvosokat mennyire hatékony a penicilin. És akkor adja magát a kérdés mennyire hatékony a méhek esetében az amitráz az oxálsavazta a fumagilin. Úgy érzem sokan csak csendben vannak és lapítanak. Nem ismerik be hogy micsoda katasztrófa zajlik a méhegészségügy terén. Többen elismerően bólogattak nálunk arra a tervre hogy a jelöletlen elhanyagolt erdő széli méhészeteket a jövőben fel lehessen számolni. De ez mit old meg? Jóval mélyebben megbújó problémák vannak gondolok itt elsősorban az immunrendszer csődjére szerencsétleneknél. Ha 10 évre előre tekintünk vajon ezek a problémák megszűnnek vagy megmaradnak? Vagy eljutunk oda hogy hobbi méhészeteket lesznek. Esetleg közelebbi kapcsolatba kerülünk az afrikanizált méhekkel? Ez csak elmélkedés de ne feledjük hogy itt van pár 100 km re már a kis kaptárbogár. Szerencsétlen krajnai méhünk nagyon nagyon küzd de mit bír még ki? Méhésztársak ne haragudjatok a késő esti agymenésemért de nem alszom túl jól mostanában a fent írt dolgok miatt. Így kiírva magamból talán el tudok aludni. Jóéjjt mára mindenkinek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.11. 22:54 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.17. 22:05
Hozzászólások: 167
Tartózkodási hely: Baden Württenberg, Németország
Sziasztok!

Nalam az ujsag:
15csaladbol 14idaig rendben van.
Anya petezik, viragpor hordas es takaritas gozerovel.
Friss nektar is van eleg sok, bar nem igazan tudom mirol lehet.
Az illata nagyon kellemes.

Egy csalad akik 15kereten teleltek be (egy fiokon szoktam teleltetni, de oket nem tudtam egyre osszehuzni), most 11keretet erosen fednek.
Nagyon szepek, csak ugy omlenek ki a kaptarbol.

Arrol az egy csaladrol aki elpusztult mar irtam korabban.
Anya volt, petezni is kezdett, de elszakadtak a kajatol.
Kar ertuk!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.10. 13:32 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.12.07. 19:13
Hozzászólások: 345
Tartózkodási hely: Békés megye
Akkor ahogyan ígértem. 6-án ráztam ki az anyátlan családot, ma 10-én néztem bele a tartalék családba. Aggódtam, mert az elmúlt napokban nem indult be a virágpor hordás a családnál. Félelmem oktalan volt, mert nem hogy elfogadták az anyát, de két szép, kis tenyérnyi területet egy eddig szűz kereten be is petézett az anya. Ennyit számít, hogy megnőtt a család létszám és jobban tudnak takarni, fűteni. Ma szűkítettem is őket egyúttal és este adnom kell nekik enni, mert a kaját viszont gyorsan fogyasztják. Viszont mától lepik a tiszafákat és a kecskefüzeket. Ontják a virágport.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.03.10. 06:38 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.12.07. 19:13
Hozzászólások: 345
Tartózkodási hely: Békés megye
Mivel nem találtam anyát, lehet egy késöi váltás szűz anyája, vagy álanya volt a családban, ezért inkább ráztam.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17402 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 ... 349  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: kágyé valamint 23 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.