Pontos idő: 2024.03.28. 18:47

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17402 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48 ... 349  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.21. 10:31 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.06.03. 20:04
Hozzászólások: 867
Tartózkodási hely: Fejér megye Adony
Szia! Nemcsak akkor nem építenek,ha rajozni akarnak ,pl ha nincs hordás,kevés az építő korú nép.Akkor sem fognak építeni.
Üdv

_________________
Cirkusz 3xH12


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.21. 06:43 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2017.01.27. 08:28
Hozzászólások: 69
Ez azert sokmindent megmagyaraz.
Akkor ha beteszek uj mulepes keretet es nem epitenek akkor szedjem szet oket, mert meg fognak rajzani, vagy mar akkor is keso mert a mehetnek mar bennuk van?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.20. 21:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
A rajzási hangulat miatt nem építettek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.20. 20:31 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2017.01.27. 08:28
Hozzászólások: 69
esport írta:
Az a lényeg, hogy erősek multkor 2 műlép is feladat volt számukra, most rajzás után is fedik a 18 ast :taps


Azt mai napig nem ertem, de mar arra gondoltam, hogy en mulepeztem rosszul. Maig nincs kiepitve teljesen, viszont ami ki van az tele van mezzel. Lehet hogy csak epitenui nem szeretnek, de hordani igen, mevel ket het kulonbseggel mar megint tudtam pergetni mindket csaladtol szamomra bosegesen pedig most szinte csak a fele lepkeszletet pergettuk ki. Szepen fedett keretek voltak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.19. 21:06 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.03.21. 22:04
Hozzászólások: 135
Nagyon szeretek kísérletezni így az idők során sok mindent kipróbáltam (nagyjából 8 éve, 16-17 évesen kezdtem). Jelenleg 18 - 15 és 1/2NB-m van. Hunorom sajnos még nem volt, de erősen gondolkodom rajta.

Személyes tapasztalatom az, hogy a rakodó átnézése kicsit nyűgösebb a fiókok és a keretek száma miatt. A pergetést én nem sugarasan csináltam, így sokkal gyorsabb nem volt. Szöktetésnél sokszor nem ment le az összes kis rovar, előrevinni meg sajnáltam őket nagyon, így inkább lesöpörtem mindet a kaptár bejárathoz. Eleinte pokolian szenvedtem a keret kiépítéssel is. Próbáltam lépcsősen rakni az új lépeket, az utolsó nyílt fiashoz, így azért valamivel jobb volt de elég lassan ment. Hordásban pedig a 18 asok nálam még mindig erősebbek. Viszont itt tisztább a méz valamivel.

18 as pergetésén szerintem sokat segít (állóméhészetnél) ha pl 8 kereten van a család, 10 kereten elválasztással a méztér, akkor úgy mint a rakodóból kiszedem a 10 mézest és berakom a helyükre a váltást. Aztán neki állok pergetni, és így viszem végig, 2 3 kaptárnyit meglehet így oldani. Természetesen ez a megoldás sem veszi fel a versenyt a rakodóval. De sokat segít.

Hunorral még nem volt találkozóm csak ismerősnél, az is biztosan sok izgalmat tartogat még magában. Majd egyszer ránézek arra is :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.19. 20:35 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2017.01.23. 22:05
Hozzászólások: 10
A rakodó termelékenyebb és a pergetés éppen, hogy rövidebb. Csak jó derék kell hozzá. Az NB kezelése könnyebb.
Méhészfüggő, hogy ki melyikkel boldogul jobban. A rajzással mi is gondban voltunk az idén. Az időjárás annyira abnormális volt, hogy alig volt lehetőség az átvizsgálásra. Az egyik családnál repce pergetés közben indult meg a rajzás. Szerencsére az anya megállt a röpdeszka alatt és ott álltak fürtbe. Gyorsan lepergettük a kaptárt és közben kikelt 8 anya.( Kettőt sikerült kispároztatóba tenni.) Lesz ami lesz alapon a kirajzott anyát a fürttel együtt leütöttem és visszaöntöttem a kaptárba. Megállt a rajzás bár nem igazán bíztam benne, nem lehetett tudni, hogy a kaptárban maradt-e még kikelt anya.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.19. 20:26 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.03.25. 18:48
Hozzászólások: 339
Tartózkodási hely: Hajdú- Bihar
Az átláthatóság miatt ajánlják a Nb kaptárt a kezdő ill. kis méhészetbe. Amúgy lehet hogy a méhésztől a rakodó több munkát igényel , de a pergetés gyorsabb. És az ember a saját munkáját ugye nem számolja.

_________________
1/2 NB.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.19. 11:04 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.03.21. 22:04
Hozzászólások: 135
Egyébként ma is áll még az alap "vélemény" ,hogy kis méhesben csak nagy boconádi jó, fölötte pedig rakodó valamely típusa?

Tudom ez nagyon megosztó, de talán úgy érzem rakodó több munkát igényel, és pergetés talán hosszadalmasabb. Itt kinek mi a tapasztalata e téren ?:)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.19. 10:45 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
Bea írta:
Krisztián81 írta:
Üdv.

5 családomból 3 megrajzott. Tegnapelőtt egy tegnap kettő. Sajnos pont most amikor indúlt az akác. Jó hír,hogy
mind a hármat be tudtam fogni. Akácmézem nem igen lesz viszont a szaporításról le van a gond. :)

Hát ez történt a kezdő méhesemben.

Nekem 2 ből 2 megrajzott 4-5 meter magassagra es mire letrat szereztem el is mentek.
De itt jon a de es mondjatok, hogy rosszul csinaltuk es tapasztalatlan vagyok, de igy is olyan sokan, rengetegen maradtak a kaptarban, a 18 baktarban az osszesen voltak es vagy 10et fedtek, es anyabolcsot is huztak a vizsgalat es a megrajzas kozotti 5 napban, hogy az egyikbol siman ki tudtunk venni 3 fias lepet mehekkel es anyabolcsovel, igy van egy plusz rajom. Hogy jol tettem-e azt nem tudom a jovo titka mi lesz veluk, lesz-e anya mindenhol.


Minek mondjuk ha ti jobban tudjátok "De itt jon a de es mondjatok, hogy rosszul csinaltuk es tapasztalatlan vagyok, de igy is olyan sokan, rengetegen" , akkor biztosan igazatok van. :shock: le sem írnám ezeket. 5 ből 3, 2 ből 2 . Van az a pont ahol el kellene gondolkozni, tudás idő, cél. Az a lényeg, hogy erősek multkor 2 műlép is feladat volt számukra, most rajzás után is fedik a 18 ast :taps


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.19. 10:27 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.03.21. 22:04
Hozzászólások: 135
Én sajnos sok éve méhészkedem de nem csinálom jól ezt a szakaszt sosem, most is rajzanak a családjaim, nem jut elég idő átnézni még ezt a keveset sem a munka miatt. Ma megint rajzott egy. Minden évben ez a két időszak a hibás nálam, a telelésen sosem pusztult családom, csak amikor elvittem őket itthonról a szomszéd miatt, akkor kb 15 (vagyis az összes amit elvittem). Betegségem, mászkáló méheim még nem voltak.

Úgy szeretném ezt kezelni valahogy, hogy nem szaporítok mert most kezdek lehet megint egyetembe, 5,5 órát utazok naponta munkába meg vissza. Hétvégén meg talán nem vagyok elég alapos. Mindig próbálom az erősebbek részét a gyengébbeknek adni de sosem elég amit elveszek.

Van 18 asom nagy boconádival perszer, és fél nagy boconádi rakodók. De mivel én állóméhész vagyok átállok szerintem teljesen 18 asra, rakodó nekem sajnos nem vált be. De még a 18 asokban se mindig sikerül megakadályoznom a rajzást:)

Sokat kell még tanulnom de legalább örömmel teszem :) Hála égnek nálam ez főleg hobbi így nem bánt ha megrajoznak csak az ,hogy nem csinálom jól.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.19. 07:08 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2017.01.27. 08:28
Hozzászólások: 69
Krisztián81 írta:
Üdv.

5 családomból 3 megrajzott. Tegnapelőtt egy tegnap kettő. Sajnos pont most amikor indúlt az akác. Jó hír,hogy
mind a hármat be tudtam fogni. Akácmézem nem igen lesz viszont a szaporításról le van a gond. :)

Hát ez történt a kezdő méhesemben.

Nekem 2 ből 2 megrajzott 4-5 meter magassagra es mire letrat szereztem el is mentek.
De itt jon a de es mondjatok, hogy rosszul csinaltuk es tapasztalatlan vagyok, de igy is olyan sokan, rengetegen maradtak a kaptarban, a 18 baktarban az osszesen voltak es vagy 10et fedtek, es anyabolcsot is huztak a vizsgalat es a megrajzas kozotti 5 napban, hogy az egyikbol siman ki tudtunk venni 3 fias lepet mehekkel es anyabolcsovel, igy van egy plusz rajom. Hogy jol tettem-e azt nem tudom a jovo titka mi lesz veluk, lesz-e anya mindenhol.

_________________
Üdv
Bea


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2017.05.18. 23:13 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 326
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Szia!

Több mint egy éve írtam az alábbiakat

dodo írta:
Az idegrendszeri károsodás következtében kialakuló mászkálást ugyanúgy okozhatják a vegyszerek, a nosema, vagy akár egy komolyabb oxidációs stressz vagy ezek együttes fennállása bármilyen kombinációban.
Mit szólnátok egy negyedik felvetéshez?
Talán a mászkálás legegyszerűbb magyarázatát is érdemes lenne körbejárni.
Nem igazán mélyültem el méhek citokróm rendszerének fejlődésébe, de a szárnyizmok fejlődése nem csupán az életkor függvénye, nagy jelentőséggel bír a viselkedési kaszt szerint betöltött szerepük is. Így nagyon nehéz megmondani, hogy a mászkáló méhek valóban fel vannak e készülve erre a feladatra.
Mint tudjuk az 1-2 napos méhek nem tudnak repülni
A szárnyizomzat teljes kifejlődése a 20. napra tehető.
Természetesen mint ahogy korábban tárgyaltuk is a nosema kapcsán koraérett méhek is végeznek gyűjtő feladatokat akik akár 8 naposan is fel vannak készülve.
De mi van akkor ha a hirtelen kitört hordási láz olyan egyedeket is magával ragad akiknek a szárnyizomzata nem elég fejlett a repüléshez, valamint testtömege is 40%-al az optimális szint fölött van.
Ha ez tömegesen is előfordulhat és nem térnek vissza a kaptárba a generációs űrt sokkal rövidebb élettartamú méheknek kell átvenni, ebből kifolyólag drasztikusan csökkenhet a gyűjtőméhek egyedszáma.

Találgatni lehet a végtelenségig. Itt egy komoly labor háttérrel végzett vizsgálatsorozatra van szükség, amely több eltérő körülmény hatására bekövetkezett esetek kapcsán vizsgálja a jelenséget.


Mondjuk öregebb méheket is láthatsz a mászkálók között igy a régebb óta fejtegetett intenzív hordások alkalmával kialakulható oxidációs stressz (ellenálló képesség gyengülés ) is felmerült nálam, de ha nem haragszol most nem részletezném.

Csak azért reagáltam az írásodra, mivel magam részéről nem mérgezési tünetnek gondolom az ezen időszak mászkálásait.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.18. 21:09 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.06. 11:54
Hozzászólások: 198
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B Mérk
Sziasztok!
Ma az enyimeknél is láttam mászkáló, fűre mászó méheket. Lehet,volt tegnap is,nem voltam azon a telephelyen.
Itt négy nappal ezelőtt indult az akác, nincs-e összefüggés az akácnyilás, és mászkálás között?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.18. 20:16 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.01.05. 15:00
Hozzászólások: 96
Tükör írta:
Sajnos a gesztenyefák fújásához sincs köze, de rendszeresen így jön elő.
Beszéltem én is sokakkal, és most kezdtek mászni, tegnap, tegnapelőtt. Feltételezések vannak az okára, bizonyosság nincs. Tavaly azért ugrott nekem a Csányi Anti, mert azt írta, hogy amikor a repce elkezd virágozni akkor elkezdik a mászkálást amikor meg vége a repcének, akkor leáll. Erre írtam én, hogy "ez felénk nem igaz". Most még kibővíteném, hogy nem csak felénk nem igaz, hanem sokfelé az országban. (de ettől még nem neveztelek hazugnak Anti, bár ezt akkor se értetted meg, de mindegy)
Most is hallom olyanoktól is, akik közelében nem voltak repcének. Komolyan mondom, hogy örülnék, ha attól volna, és ezt be is tudnánk bizonyítani, mert onnan lehetne elkezdeni tenni valamit.
Amíg csak találgatjuk a diagnózist, addig a gyógykezelés is csak sötétben tapogatózás.



Mindig van repce a környékemen s sosem volt mászkálás...
Én a virágpor hiányra tippelek akkora mennyiségű nyilt fias van amit nem birnak a méhek behordani s ez az állomány repcére lessz kijáró méh s ezek mászkálnak. Lehet tök baromság de azt vettem észre hogy ha 1-2 családnál elfogy a virágpor( szedésnél) akkor kb 4 hét mulva mászkálás van előttük...

_________________
"A legnagyobb termelő erő a tudás"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.18. 17:49 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 886
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Nálatok is mindig a mérleges rajzik meg ? :D


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.18. 16:08 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2017.01.25. 10:33
Hozzászólások: 97
Tartózkodási hely: Komárom-Esztergom
Üdv.

5 családomból 3 megrajzott. Tegnapelőtt egy tegnap kettő. Sajnos pont most amikor indúlt az akác. Jó hír,hogy
mind a hármat be tudtam fogni. Akácmézem nem igen lesz viszont a szaporításról le van a gond. :)

Hát ez történt a kezdő méhesemben.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.17. 21:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Szombaton kezdődő intenzív mászkálás mára alábbhagyott. Ilyen még nem volt, szabályosan látszik a népesség csökkenés leginkább a fészekben. Szerintem kb. 5 keret méh pusztult el. Hullák a méhestől pár méterre mérgezést sejtető mennyiségben. Nálam volt gyomirtás nem túl rég 20 és 50 méterre is. Hordást nem befolyásolja, csak a fészekből csökkent a népesség.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.17. 20:30 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
laxca1940 írta:
És szerintetek ez a mászkálás nem az antibiotikum hiányára vezethető vissza?...

Nem hiszem.
De benn a hűtőben két méhészetből a minta, holnap számolok nosema spórát.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.17. 20:12 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Kérdésem, hogy akiknél mászkálnak a méhek, esetleg nem történt-e nagyobb területen gyomirtózás a közelben?

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.17. 19:53 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 886
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Nálam is megjelentek, egyre több van biztos,hogy valami permetszer .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.17. 17:54 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.05.29. 14:46
Hozzászólások: 40
És szerintetek ez a mászkálás nem az antibiotikum hiányára vezethető vissza? Fumagilin, kakaspor stb. Annó amikor faterommal méhészkedtem még ős lehetet, soha nem volt ilyen jelenség, hogy mászkáló bogár. Atka volt, de a nosema minimális volt. Akkor max csak apis volt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.17. 17:00 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
tsanyi írta:
...Nálam eddig nincs gyaloglás...

Elkiabáltam.
Ma már volt, elég durva.
:evil:

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.17. 14:57 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
A csávázott vetőmagról a csapadék le tudja mosni a talajban a csávázószert?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.17. 14:22 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
A mászkálók egyik napról a másikra megjelenését vitán felül csak a vegyszerre lehet fogni. Sajnos a mászkálók általában mind el is pusztulnak, azok már nem repülnek fel, sokuk a hátán kapálódzik. Megnéztem a közelben lévő 2-3 h-os repcetáblát és semmiféle traktornyom nem volt benne. Tehát a közel multban egyáltalán nem vegyszereztek. A repcebecők hibátlan szép nagyok, virágok szépek és egyetlen fénybogár, szipoly, ormányos nincs rajta. Teljesen tiszta. Ezután egyértelmű a tényállás - csávázott a vetőmag. Megfogtam néhány méhet, a lábáról levéve a virágporcsomót csípős, erős ízű volt. Szerintetek a virágpor ilyen szokott lenni? Pedig mintát sem küldtem analizálásra, vagy jó lett volna?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.17. 13:26 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.05.29. 14:46
Hozzászólások: 40
A nosemat atkát rajzást kizárnám. Nem hinném hogy 40 család egyszerre 4 nap alatt rajzana ki úgy, hogy mindennap május elejétől kint voltam és nem találtam a fán illetve sehol rajt. De még raj bölcsőt sem. A nosemara és atkára keményen lekezeltem a családokat. Korábban már le is írtam a kombinációt. Maradt a vegyszer és a lopás. Na igen ez az. Ez a két dolog amit nehezen lehet ellenőrizni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.17. 13:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Vegyszer v. nozéma v. atka v. rajzás v. lopás


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.17. 12:45 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.05.29. 14:46
Hozzászólások: 40
Nagyon érdekes a helyzet. Három telephelyen vannak a méheim. Az egyik telephelyen ma reggel csak végig néztem az állományt népesség tekintetében. Azt tapasztaltam hogy 10 -13 NB kereten vannak a méhek mint, kb. 2 hete. Két hete amikor zártam az anyákat mondhatom hogy átlag 7 -9 fedett fias keret volt, ami tudjuk hogy (9 napon belül ki kell) ugyan ezen a telephelyen.Anyazáráskor a 12 kereten egyszerűen szorultak a méhek. Azt hozzá teszem és szerintem itt lényeg , hogy ezen a telephelyen az állomány 30% -ban zöld anyás vagyis 3 éves anyák vannak. A másik két telephelyen tavalyi fehér anyák vannak 98%-ban. Itt a népesség sokkal nagyon, kiterjedtebb mint a fenti telepen. Persze most azt mondjátok, hogy az anya miatt van. Ez így is van. De akkor hova tűnt a 2 hét alatt kikelt fedett fias bogár? Persze ők vannak most a kaptárban. De akkor hol van a kijáró? Tavaly ugyan ez volt a helyzet. Az akác nálunk 13.-tól kezdődött. Hogy tűnhet el ennyi bogár 4 nap alatt?
Szerintetek mi lehet? Mit csinálhattam rosszul, vagy mit nem vettem észre?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.17. 05:54 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2017.01.27. 08:28
Hozzászólások: 69
lizard666 írta:
És remélem tényleg nem befolyásolja a termést...

Én azt remélem, hogy nehogy valamilyen betegség legyen és elvigye a csaladjaimat

_________________
Üdv
Bea


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.16. 20:47 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.06.22. 12:01
Hozzászólások: 112
Tartózkodási hely: BAZ
Nem vándorlok repcére, de nálam is miden évben előfordul ez a mászkálás. Idén kisebb mértékben, pedig most hat év után ismét van 4-5 hektár repce a röpkörzetben. Valószínű, hogy nincs összefüggésben a két dolog.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.16. 20:32 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.08.09. 18:06
Hozzászólások: 30
Tartózkodási hely: Kutas
Én sem gondolom, hogy a repcével függ össze szorosan. Habár repcevirágzás másnapján kezdődött nálam de 4-5 nap után megszűnt és csak alig néhány bogár volt érintett. Viszont szerdán pakoltunk akácra, és csütörtöktől újrakezdték, most viszont látványosan. Nagyon érdekelne az oka engem is. És remélem tényleg nem befolyásolja a termést...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.16. 20:19 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
Jó (nyílván nem), akkor nem vagyok egyedül, pont ma szemléltem én is ezt, a kaptársorok előtt. 1 - 1.5 m en jellemző a mászkálás, pihenés a fűszálakon, nem is kevés. De méhecske volt az egész telephelyen a fűben ... . Én pont ilyen megfontolásból hagyom ki a repcét, de sajna mindig vetnek a környéken. De idén egy kisebb táblát láttam mindössze, az is É i irányba és elég messzire. Annyit még megjegyeznék, egy két családnál akác kezdetén volt népességfogyás, de egyáltalán nem lehetne mondani, hogy állományszinten. Az elmúlt egy hétben , pedig semmi komolyabb földmunkát nem is végeztek a közelemben, és felénk a szúnyogírtás csak az újságcikkek hasábjain jár.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.16. 20:17 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.05.16. 21:03
Hozzászólások: 298
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
A monitoringvizsgálati füzetek utolsó 2 kötetében írnak a mászkáló méhek vizsgálatairól és azok eredményeiről.
Van szó permetszerekről illetve a műlépekben is lehetnek kiváltó alkotóelemek illetve az együttes hatások.
Van olyan minta is amiből nem is tudtak kimutatni semmit sem.
/ nozéma is lehet


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.16. 17:48 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2017.01.27. 08:28
Hozzászólások: 69
En kb 15-20 ha közletlen szomszedségéban vagyok, ma állt le a repce kb 1 honapja viragzik, ha nem több. Egyetlen egy nap tapasztaltal maszkaló méheket kb ötöt ( lehet, hogy volt több is)a múlt héten több mint 25 méterre a kaptártól és elfelé mentek. Azóta nem tapasztaltam.
Most akkor ez betegség vagy nem?

_________________
Üdv
Bea


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.16. 17:09 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Évről-évre ugyanaz a történet és ugyanazok az eszmefuttatások.
Nekem úgy tűnik jól lehet róla így akác táján beszélgetni, de semmi előrelépés a kérdésben.
Sokadszor említeném, ha esetleg az OMME által NP-ből támogatott vizsgálatok közé egy évben ez is beférne?
Akkor nem lenne min sírdogálni?
Nálam eddig nincs gyaloglás. Két kicsi repcetábla van a közelemben.
Valamelyik éven már leírtam, hogy az állományom vándorló felében erős gyaloglás volt, az otthon maradottakban semmi.
Az előzőkből azt hiszem egyértelmű, hogy nem a repce növény, hanem valamilyen permetszer vagy permetszer kombináció, amit lehet esetleg nem is a repcében használnak :?: , lehet az ok.

Ez marad egyenlőre: https://internetfigyelo.files.wordpress ... icsont.jpg

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.16. 16:23 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.05.29. 14:46
Hozzászólások: 40
Igaza van Tükörnek. A környékünkön egyáltalán nincs repce. Csak akác és sok gyümölcsös és persze rengeteg erdei virág. És persze gesztenye sincs a közeli községben. Tavaly pont az akác idejével egybe kötve jött elő ez a probléma. Most hogy csúszott az egész akác legalább egy héttel a tavalyihoz képest, érdekes, hogy ez a jelenség is ugyanúgy csúszott. Érdekes egybe esés nem? Én a nosoma C+-t ill. A-t részemről kizárnám. Ami gyógyszert be lehetett adni azt beadtam már tavaly augusztus közepétől mostanáig. Atkára kontrollozok. De lehet akár permetszer, vagy valami ideg méreg is véleményem szerint. Soha nem volt ilyen gondunk, de most tapasztaljuk az elmúlt két évben. És az is érdekes, hogy a környékünkön viszonylag kevés a méhész. Aki méhészkedik is, azok odafigyelnek az állományukra.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.16. 16:01 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.05.10. 21:04
Hozzászólások: 3
Mi voltunk repcén, kb.másfél hete jöttünk haza. Lehet még ottani a történet? Valamit ott nyeltek be?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.16. 15:48 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Sajnos a gesztenyefák fújásához sincs köze, de rendszeresen így jön elő.
Beszéltem én is sokakkal, és most kezdtek mászni, tegnap, tegnapelőtt. Feltételezések vannak az okára, bizonyosság nincs. Tavaly azért ugrott nekem a Csányi Anti, mert azt írta, hogy amikor a repce elkezd virágozni akkor elkezdik a mászkálást amikor meg vége a repcének, akkor leáll. Erre írtam én, hogy "ez felénk nem igaz". Most még kibővíteném, hogy nem csak felénk nem igaz, hanem sokfelé az országban. (de ettől még nem neveztelek hazugnak Anti, bár ezt akkor se értetted meg, de mindegy)
Most is hallom olyanoktól is, akik közelében nem voltak repcének. Komolyan mondom, hogy örülnék, ha attól volna, és ezt be is tudnánk bizonyítani, mert onnan lehetne elkezdeni tenni valamit.
Amíg csak találgatjuk a diagnózist, addig a gyógykezelés is csak sötétben tapogatózás.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.16. 15:13 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.05.10. 21:04
Hozzászólások: 3
Most beszéltünk a környéken levő meheszekkel és másnál is ez a helyzet. Az Önkormányzat 2 hete fújatta a gesztenyefákat.... elgondolkodtató...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.16. 15:08 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Nálam, és a környékben máshol is ez szinte rendszerint előjön repce végén, akác elején, de nem akkora mértékű, hogy befolyásolná a termelést. Nosemát szoktak rá mondani, de nem tudom, hogy tényleg az-e.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.16. 15:07 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.05.29. 14:46
Hozzászólások: 40
Érdekes az egész. Mert 3 telephelyem van egymástól megfelelő távolságra, és mind a három telephelyen ezt tapasztalom.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.16. 14:39 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.05.10. 21:04
Hozzászólások: 3
Sziasztok!

Pont ezt akartam írni mint laxca1940.
Tegnap este vettem észre, hogy a kaptársor előtt kb.20m-es sávban rengeteg sok a lassan mászkáló bogár illetve a hulla. És a hordás ellenére nem lehet a közelükbe menni mert megesznek. A hullákon semmi jellegzetes nincs, különböző korú bogarak,nincs kinyújtott szívóka...Idáig semmi gond nem volt velük, nagyon szépen fejlődtek. Most várjuk az egészségügyist.
Valaki tapasztalt már hasonlót? Ami a földön mászik,nem tud elrepülni.
Koszonom a válaszokat.

laxca1940 írta:
Kedves méhész kollégák!

Egy olyan gyors kérdésem lenne felétek. Valaki akác hordás ideje alatt tapasztalt e a kaptár előtt, a földön mászkáló méheket? Ahogy beindult az akácról a hordás megjelentek a mászkáló méhek. A kaptár mögött nem, csak a kaptár előtt kb 1 m -s sugarú körben. Atka ellen jól kezeltem tavaly sőt még tavasszal is védekeztem. 10 alkalommal kapott nonosz pluszt + 2 alkalommal fehér üröm teát is. Plusz februárban kapott nosema ellen lepényt kétszer is és külön virágporos gyógylepényt. Tavalyi anyák vannak 98%-ban. A jelenséget ma reggel tapasztaltam. Arra gondolok hogy a kint maradt méhek tértek haza és el vannak fáradva. Vagy véleményetek szerint lehet valami komolyabb dolog is? Nosema C mondjuk? Atka ellen márciusban is kezeltem timol + illóolaj saját készítésű szerrel 1 hónapon keresztül. Azért érdekes a dolog mert tavaly akáckor egyszerűen eltűntek a kijárók a kaptárból akác végére. Csak a benti bogarak maradtak meg jóformán.

Még lehet egy hiba. Nincs feljáró a kaptár előtt. Így arra is gondoltam, hogy a visszatérő méhek nem tudnak felmenni a kaptárba (fáradság véget).

A válaszotokat és tanácsotokat nagyon köszönöm.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.16. 10:40 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.05.29. 14:46
Hozzászólások: 40
Kedves méhész kollégák!

Egy olyan gyors kérdésem lenne felétek. Valaki akác hordás ideje alatt tapasztalt e a kaptár előtt, a földön mászkáló méheket? Ahogy beindult az akácról a hordás megjelentek a mászkáló méhek. A kaptár mögött nem, csak a kaptár előtt kb 1 m -s sugarú körben. Atka ellen jól kezeltem tavaly sőt még tavasszal is védekeztem. 10 alkalommal kapott nonosz pluszt + 2 alkalommal fehér üröm teát is. Plusz februárban kapott nosema ellen lepényt kétszer is és külön virágporos gyógylepényt. Tavalyi anyák vannak 98%-ban. A jelenséget ma reggel tapasztaltam. Arra gondolok hogy a kint maradt méhek tértek haza és el vannak fáradva. Vagy véleményetek szerint lehet valami komolyabb dolog is? Nosema C mondjuk? Atka ellen márciusban is kezeltem timol + illóolaj saját készítésű szerrel 1 hónapon keresztül. Azért érdekes a dolog mert tavaly akáckor egyszerűen eltűntek a kijárók a kaptárból akác végére. Csak a benti bogarak maradtak meg jóformán.

Még lehet egy hiba. Nincs feljáró a kaptár előtt. Így arra is gondoltam, hogy a visszatérő méhek nem tudnak felmenni a kaptárba (fáradság véget).

A válaszotokat és tanácsotokat nagyon köszönöm.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.16. 06:50 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2017.04.09. 09:48
Hozzászólások: 41
Tehát szombaton mindent kipergettem jóformán, de még repcéről hordott. Ezt a 4 napot akarom kivenni még, aminek a java szintén repce lesz, mert már egyre inkább az akác irányába mennek. Nem az idei termést akartam bekockáztatni :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.16. 06:02 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.09.29. 22:30
Hozzászólások: 432
Èn már egy-másfél hete feladtam, az akác előtti pergetést. Jó lesz a vegyes méz is így elsőre.

_________________
Kavalos
Don't stop honey!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.16. 02:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:17
Hozzászólások: 530
Tartózkodási hely: Baranya
Pont azon tanakodtunk a minap, hogy elég sűrű a nektár. Ma megnézem refr.méterrel, mert nem csapódik a méztérben sem. És nem vagyok vele egyedül.

_________________
"Jobb gyertyát gyújtani, mint szidni a sötétséget."
Konfuciusz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.15. 22:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Kredenc, esetleg megpróbálhatod a méztéri lépek válogatását (rázással, melyik nem fröcsög), hátha van közte jobban beérlelt is, és ezeket külön pergetni. Persze sűrű méz nem lesz belőle, de talán 20% alatt marad és nem romlik egy darabig.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.15. 21:24 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Valóban rajzós.
Dehogy gyenge!

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.15. 21:05 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.02.19. 12:31
Hozzászólások: 56
Tartózkodási hely: délkelet pest megye
Jó kis rajzós év kerekedett
az akác meg eddig elég gyenge.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.15. 19:51 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2017.04.09. 09:48
Hozzászólások: 41
Hallgatom az érdekes történeteket ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2017.05.15. 17:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
:D Amúgy meg okos ember más kárán tanul... ;)

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17402 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48 ... 349  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Artur, ficzpet, Google [Bot], kova, robi75, televin valamint 26 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.