Pontos idő: 2024.03.28. 17:21

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4998 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 100  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2018.04.03. 09:00 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
sznupi írta:
Rügypattanástól számítva hány napra szokott virágba borulni a fa?

A legkorábbi 23 nap volt nálam. Április 20 utáni rügypattanást követően. Ha szerencsénk van, akkor akác előtt jön egy lehűlés, nem akkor, amikor már pár nap hordás is volt. Sajnos a késői rügypattanások velejárója a hosszú meleg időszak, ami megbolondítja az akácot. Viszont ezekben az években a legritkább az elfagyás veszélye. Alapvetően nekem a május 15 előtt induló akácokról nincsenek jó tapasztalataim, ilyenkor szokott rossz idő lenni akác alatt.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2018.04.02. 22:08 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Olyan 3-4 méter magasan volt ez. De mint írtam, arról a fáról van, amit tudom, hogy a legelsők között szokott virágozni, és alig találtam még ilyet rajta, jószerével ezt az egyet.

Sznupi! Van aki 6 hetet mond, van aki 40 napot. De úgy van ahogy írtad. Nagyban függ ez az időjárástól, ami addig lesz.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2018.04.02. 20:19 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.03.25. 18:48
Hozzászólások: 339
Tartózkodási hely: Hajdú- Bihar
Ma délután néztem szét én is az akácosban, de itt még nem pattant meg.
De szerintem csak napok kérdése.

_________________
1/2 NB.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2018.04.02. 20:07 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.02.19. 13:00
Hozzászólások: 305
Tartózkodási hely: Szabolcs Szatmár Bereg
Rügypattanástól számítva hány napra szokott virágba borulni a fa? Tudom időjárás függő de hallottam már valahol csak nem emlékszem a pontos számra.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2018.04.02. 19:52 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.05.29. 14:46
Hozzászólások: 40
A nagy ho utan vagyis egy hete tortunk le egy meter ket meter es harom meter magasrol akac agakat. Majd egy vizzel teli vazaba raktukbe szoba homersekleten. Mind a harom kihajtott.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2018.04.02. 18:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Tükör, hány méter magasan fényképezted? Nekünk az alsó régiót érte a fagy, érdekes, hogy a nedv keringés ott is beindult, megtörve zöld a gally, de a rügy száraz.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2018.04.02. 18:17 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Igen! Itt sokak fejében rendet kell tenni a rügypattanás fogalmával kapcsolatban.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2018.04.02. 18:16 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Ma délután az első akácos helyemen fotóztam azon a fán, ami leghamarabb szokott nyílni.
Ez ugyan az, csak nem annyira nagyítva:
Csatolmány:
20180402_164347.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2018.04.02. 18:13 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
tűzoltó írta:
Olyan volt az ősz óta. Majd ha látsz egy hangyányi zöldet.

Pl ilyet?
Csatolmány:
20180402_164432.jpg


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2018.04.02. 17:15 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.19. 20:12
Hozzászólások: 712
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar Zsáka
Majd egy hét vagy 10 nap múlva pattan ha bejön a jósolt 18-20 fok.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2018.04.02. 15:14 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
Olyan volt az ősz óta. Majd ha látsz egy hangyányi zöldet.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2018.04.01. 20:52 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Akkor miért nem olyat fényképeztél?

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2018.04.01. 16:26 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.09.22. 12:22
Hozzászólások: 700
Tartózkodási hely: Nagykanizsa
Ma patant.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
Ha gyorsan akarsz menni, menj egyedül! Ha messzire akarsz jutni, menj együtt másokkal!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2018.03.09. 18:20 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.08.11. 15:39
Hozzászólások: 36
Majd két hét múlva,rügypattanás után kell izgulni!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2018.03.09. 17:32 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.05.29. 14:46
Hozzászólások: 40
Kedves Mehesz tarsak!

Valaki nezte mar esetleg hogy az akacot milyen fagykar erte, vagy egyaltalan lefagyott, vagy mi a helyzet vele?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.06.03. 20:55 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
csjanszki írta:
Balázs,te profilod alapján 200családos vagy.Hogyhogy nem vagy főállású méhész?


Mellékállásúként talán kicsit jobban lehet ütemezni az anyagiakat, bár ha jól gazdálkodik a méhész főállásúként sincs ezzel gond. Kötetlen munkaidőbe dolgozok, ez tavaly azt jelentette, hogy nem voltam szabin Nógrádkor, fent aludtam, délelőtt építkezésen voltam, délután meg a méhekkel. Nem könnyű, de megoldható ha van munkabírás, a főnökömet meg csak az érdekli, hogy a munka el legyen végezve. Egyszer szeretnék majd főállású lenni, de még hiszek abban, hogy van értelme annak amit csinálok. Az tuti, hogy méheket szeretnék mindig tartani, de hogy mennyit majd kiderül. Eddig ennyire volt szükség a boldoguláshoz.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.06.03. 20:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 886
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
A 18-20 kg átlag, közepes családokkal, nálam is megvolt . Nem tudom ,mennyi lett volna a megszokott helyemen ,de ezzel is elégedett vagyok. Most ,hogy kezd feltisztulni az összes hordó főleg.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.06.03. 19:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.01.31. 22:57
Hozzászólások: 86
Én minden évben kb. 14 fiasra átlagolom a családokat. A gyengéket feláldozom addig míg elérem az átlagot. Nem érdekel mennyit teleltem be, mennyi telelt ki, mennyit áldoztam fel. Azzal osztom a méz mennyiséget amennyi termelő család lett akác előtt. Néha vándorlok második akácra, néha nem.
A méz mennyiség osztva termelő családdal: 20 kg. (volt már sokkal jobb is). Most ennyit "tudtunk" kihozni én és az időjárás.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.06.03. 17:10 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.08.20. 00:09
Hozzászólások: 11
Tartózkodási hely: KEREPES
Kerepesen nekem 18 kilós átlagom lett, egy kicsivel több mint az elmúlt években.
Akkor 11-12 kilós volt az átlag.
Azért 2009 óta nem volt jó akác itt akkor 33 kilós átlagom lett.
Akármilyen szögből nézem a napraforgó itt már a főszereplő az a fő bevétel!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.06.03. 13:35 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.24. 10:46
Hozzászólások: 419
Tartózkodási hely: Fejér megye
18kg per család. 1 akácon, 5 nap ment el a repce miatt (volt egy kései vetés), elég akácos íze lett a repcének, olyan 4kg
körül saccolom, ami belement. Ezt az évet előre aláírnám jövőre is. Maradt bennt még pár kg családonként, de fiast nem szédítek, ez nálam elvi kérdés. Lesz belőle vegyes napraforgó előtt. Aki toppon volt 2 vándorlással biztos szépen gyarapodott, de istenigazából ez lenne a normális: többletmunka, többletbevétel. Az elmúlt öt év nem volt jó, már mindenkire ráfért egy elfogadható. Az áram meg olyanok, amilyenek. A lenyomják a mézárat a fórum hallatán mindig jót mosolygok, a felvásárló ismerőseim közül mindenki méhész...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.06.03. 12:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.08.02. 20:26
Hozzászólások: 845
Tartózkodási hely: Békéscsaba
Balázs,te profilod alapján 200családos vagy.Hogyhogy nem vagy főállású méhész?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.06.03. 08:08 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Balázs írta:
Tükör Te főállású vagy, persze, hogy csúcsra járatod a dolgot, ez így helyes. A leírt átlagot pedig egy akácról írtam, azt gondolom természetes, hogy két akácról nagyjából kétszer annyi jön. 40 kg körüli terméssel meg ki ne lenne elégedett? :) A betelelt családjaiddal pedig nem csak munkád, hanem költséged is volt, igaz a vándoroltatott állomány fajlagos bevétele, munkája és költsége is nagyobb. Minden szám lényegtelen a matekoknál, lényeg a kimutatott nyereség!
Mellékállású méhészként nem lehet annyira csúcsra járatni a dolgot, mert két nap alatt nem lehet ennyi családot lebölcsőzni. Nálam a gyenge, közepes, erős közt egy-egy hét eltolódás van. Az állomány méretét pedig úgy állítom be, hogy szerényebb családonkénti termés esetén is az elvárt hordószám legyen. Részemről elégedett vagyok, még úgy is, hogy tudom minden potenciált nem tudtam kihasználni.


És ez a lényeg, hogy elégedett vagy. Egyébként szerintem még főállásúként is nehéz lenne 200-at bölcsőzve kordában tartani.
De egyébként is ez a kulcs mondatod:
"Minden szám lényegtelen a matekoknál, lényeg a kimutatott nyereség!"
Az előadásomon is mindig ezt emelem ki elsődlegesen. Ez a lényeg, abból a szempontból, hogy megélsz-e, vagy hogyan élsz meg belőle. Ezért nincs jelentősége, hogyan számoljuk az átlagot. Mindenki számolja úgy, ahogy neki tetszik. Nekem meg így sokkal jobban. De mindig hozzá teszem a számítás alapját.
Sőt vannak, ugye, akik nem is a családonkénti átlagot szeretik emlegetni. Jellemzően a giga méhészetek. Irtózatosan imponáló, amikor elhangzik, hogy 120 hordó akácom lett. Igen, de milyen költséggel. Egy felvándorlás 1misi. Aztán ott az amortizáció, a segéd erők, stb, stb. Egyszer egy nagy méhész előadásán(pedig még talán ő nem is "giga") hallottam, hogy az éves költsége 40kg méz családonként.
Az én egy emberre optimalizált, viszonylag kis méhészetemben ettől a költség szinttől fényévekre vagyok. Nálam ez a gazdaságosság alapja, persze a termelés és az értékesítés hatékonysága mellett. Mert a haszon ugyebár bizony nálam is , mint mindannyiunknál, úgy jön ki, ha a bevételből kivonom a kiadásokat.

Azért azt vándorként elmondom,, hogy egyáltalán nem természetes, hogy "két akácról nagyjából kétszer annyi jön ki", mint az állónak.
Sok tényezős. Normál esetben, mivel egyiket se csinálod teljesen végig, nem is jöhet ki, hisz te kopptól-koppig kihasználod azt az egyet. Nagyon ritkán, időjárástól függően velünk is előfordul, hogy mindkettőt végig vihetjük. Persze ettől még a vándornak tűnhet úgy, hogy kétszer annyi lett, mert mindkettőn ugyanannyit vesz el. Sőt, hol az egyiken, hol a másikon többet. Persze mindez nagyjából azonos körülményekre igaz, azaz: kb ugyan olyan méhcsaládok, ugyan azon terület, stb.
Unoka bratyóval kb hasonlóan méhészkedünk, közel van egymáshoz az első akácos területünk, de ő soha nem vándorol fel. A legritkább esetben van kétszer akkora termésem mint neki, családonként.
Viszont én olyan alacsony költséggel vándorolok, hogy épp a múltkor számoltam ki a haveroknak, hogy már 2 kilóért is megérné felmennem abban az esetben, ha a lentit egyébként végig vittem.
Ez mondjuk idén már a tájolós napon többszörösen túl lett teljesítve... :)
Igazad van egyébként, valóban van egy alapköltség, a munkán kívül is, minden családon. De ez az alap, nálam nagyjából az atka elleni szerekben merül ki. Valójában plusz költséget kellett volna a vándorokkal kapcsolatban írnom. Azokkal sokkal több a munka és természetesen ott van a vándorlásé is, de mint fentebb írtam, arra mióta vándor vagyok mindig nagyon nagy hangsúlyt fektettem, hogy ezt minimalizáljam, persze úgy, hogy másoktól mégis lehetőleg függetlenül nagyon gyorsan tudjak pakolni, amikor szükséges.
Álló méhészetben persze igaz, hogy adott területen az "győz", akinek több családja van. Pláne, ha az a terület még esetleg kissé túlterhelt is, akkor ez hatványozott is lehet az abszolút értéket tekintve.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.06.03. 06:16 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.13. 10:53
Hozzászólások: 216
LPeti írta:
Az akácvirágzással nekem semmi negatív gondolatom nem volt. Három tényező alakult rosszul: A családoknál hiányzott 3 léputca bogár, az akác virágzás kezdetől még 4 napig kitartóan virágzott a repce. A harmadik az időjárás volt: repce pergetés után (ekkor már 4 napja virágzott az akác) 2 nap hordás, 2 nap hideg, esős, aztán egy nap hordás, aztán három nap szeles, esős, hideg idő. Aztán a maradék 4 napban a még megmaradt, később nyíló virágokról amit még sikerült begyűjteni. Így lett egy kis kóstoló, 8 kg/család. A hűvös időjárás miatt tovább tartott a virágzás. Majd jövőre lehet szépíteni ezen az eredményen.

Ez a valóság jellemezte Vas megyét . Mi hétfőn reggelre érkeztünk délről . Hétfőn jó hordás volt , kedden esett 45miliméter eső , aznap még délután volt egy kevés hordás , és itt vége lett az idei akácnak .Régen volt ennyire gyenge Vas megye.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.06.03. 06:11 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Tükör Te főállású vagy, persze, hogy csúcsra járatod a dolgot, ez így helyes. A leírt átlagot pedig egy akácról írtam, azt gondolom természetes, hogy két akácról nagyjából kétszer annyi jön. 40 kg körüli terméssel meg ki ne lenne elégedett? :) A betelelt családjaiddal pedig nem csak munkád, hanem költséged is volt, igaz a vándoroltatott állomány fajlagos bevétele, munkája és költsége is nagyobb. Minden szám lényegtelen a matekoknál, lényeg a kimutatott nyereség!
Mellékállású méhészként nem lehet annyira csúcsra járatni a dolgot, mert két nap alatt nem lehet ennyi családot lebölcsőzni. Nálam a gyenge, közepes, erős közt egy-egy hét eltolódás van. Az állomány méretét pedig úgy állítom be, hogy szerényebb családonkénti termés esetén is az elvárt hordószám legyen. Részemről elégedett vagyok, még úgy is, hogy tudom minden potenciált nem tudtam kihasználni.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.06.03. 00:02 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Minden évben előjön ez az átlag számítási mizéria. Maradjunk már annyiban, hogy ez a te véleményed, amúgy meg mindenki úgy számol átlagot ahogy akar. Jó, hogy nem a tavaly előtt beteleltekre számítjuk már...
Én azokra számolom, amikre költségem is van, vagyis a vándoroltatottakra. De ezekért nem számolok fel, és egyesítek egyetlen családot sem, csak csapolok. Amiket így tavasszal gyengítettem, mostanra már kérik a méztereket, vagy bölcsőznek, de egyetlen forint ráfordítása nélkül. Igazából azóta még munka se volt velük, csak a szűkítést vettem ki, miután már úgyis átlépték azt. Vándorolni meg csak olyan megy, ami segítséggel, vagy anélkül, de az általam elvárt maximális erőben van.
És mint mindig, most is azok termelték átlagosan a legtöbbet, akiket legalább kétszer le kellett bölcsőzni. Az idén egyébként nem volt vészes a rajzás, egyetlen egy sem ment ki, pedig a termés igen jó lett. Jó ütemben jöttek ki a pergetések, a vándorlások, a nagyobb hordások és a visszaesések, így mindig volt egy megtorpanás a készülődésükben.
De itt nincsenek lébecoló "közepes" családok. Mi a fenének tartani, hozni vinni azokat, dolgozni velük a semmi, vagy minimális haszonért? Vannak a "bikák" akik nyomják a termést befelé akkor is ha csak pár nap van, meg akik ezt kiszolgálják, és mint írtam mostanáig semmi dolgom nem volt velük a csapolás óta. Ez az én módszerem, szerintem költséghatékony. Szerintem régen tudjuk, hogy 5 erős többet termel, mint 10 közepes. Aki nem hiszi el, próbálja már ki.

A mérleg: megint csak azt mondom, mi a fenének gyenge, közepes, erőset feltenni? értem én, amit írsz, hogy így tudod megsaccolni az eredményt. De azt én nem saccolni akarom, hanem majd megszámolni a végén a hordókat, oszt jónapot. Vagy csak annyit mosol el, vagy annyit veszel, vagy miért fontos előre tudni az úgysem pontos adatot? A mérleges(ek) azért kell(enek), hogy tudjam mi van a legelőben, mikor kell vándorolni és azt csak a jók mutatják meg.
Az még plusz, hogy arra is inspirál, hogy látom, hova kell fejlődni, ugyanis nálam a mérleges a mérce, amihez az átlagnak közelíteni kell! Ezen kell dolgozni! Mivel a mérlegeseken nagyobb a figyelem, és mindig többet termelnek, és mérnek, mint ami átlagban kijön.
Ahogy meg felvezetted az átlagokat, miszerint akinek 10-20 kilónál több lett az varázsolt(ne adj Isten, valami galádságot is elkövetett), akkor le se merem írni, mert nekem még a betelelt családszámra is lényegesen több lett ennél, pedig nekem összességében annak ellenére, hogy télen csak egy családom pusztult el, de a kora tavaszi anyátlanodások miatt (amire egyébként többen is panaszkodtak) arányaiban még nagyobb is lett a veszteségem, mint a tiéd. Ha meg az én logikusnak érzett számításomat nézzük, no az meg leverné a FI relét rendesen egyeseknél, aztán jönnek a Háry János-ozással, meg hogy ez leveri a mézárakat stb. Én meg röhögök a markomba, mert nincs rajtam fogás. Még normális etető tálcáim sincsenek, cukrot évek óta nem vettem, a méheim mézen telelnek. Ilyen eccerű ez... ;)
Persze, nem tagadható, az idén az időjárás miatt a szerencsének valamivel nagyobb szerepe volt az átlagosnál, de pl lent kicsit fázottabb virágom volt az átlagnál, így az utolsó három napban már nem úgy adta, mint pl 20km-el arrébb olyan helyen, amivel mindig egyformát mérünk, viszont Nógrádban meg kétszer is elment mellettünk mindkét oldalon a zivatar zóna, miközben pár kilométerrel arrébb meg elcseszte az aznapi hordást. Viszont ott kellett lenni, jókor, jó helyen, erős állománnyal, ami a pillanatnyi lehetőségeket is ki tudta használni. És én ott voltam. fizikálisan elég megterhelő akác szezon volt, de hál' Istennek, lezajlott szerencsésen összességében és a termés már a miénk!
A vevőim meg küldik az emaileket, az sms-eket és rendkívül jó érzés, hogy megint el tudom őket látni a következő termésig... :)

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.06.02. 20:58 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Nem a mérleges a lényeg, hanem a hordóba rakott mézmennyiség!! Nálam 3 mérleg van, rajta erős, gyenge és közepes család, így tudom nagyjából jól saccolni a pörgetési átlagot. Nem a bikát rátenni, hogy legyen 50 kg emelkedés 20 kg pörgetéshez!! :) Déli akácról amit eddig hallottam 10-20 kg/kitelelt család átlagok. Efölötti termés valami varázslás eredménye jellemzően, amikor gyengéket felszámolja az erős javára, vagy ráröptet, stb. De átlagot akkor is kitelelt családra kellene számolni. Sőt igazából a betelelt családszámra vetített átlag lenne érdekes főleg ebben az évben. Aki nem így kalkulál az magát is becsaphatja. Pl az a méhész nem húzhatja ki magát, aki ősszel/télen legyengítette az állományt, majd a maradék családokat összerakva termelt kaptáranként szépet. Ott az átlag számításnak semmi értelme!
Méztermésben nagy szórás van a méhcsaládok eltérő erősségei miatt. Nem volt ez rekord év átlagban, de aki felkészült volt tudott elfogadható mennyiségeket termelni lent is, fent is.
Nálam a számtan 222 db betelelt család, ebből 20 redkívül gyengén ment a télbe. Téli veszteség 2 db, anya problémás meg 3 tömött keretnél gyengébb, emiatt megszüntetett 9 db. Többi család nem volt kiegyenlítve, ami erős volt abból raj lett készítve, eddig 120 db. Az ilyen vegyes képű állománnyal 18,5 kg átlagot értünk el szórvány déli akácról. Részemről le mertem írni az adataimat, kíváncsi vagyok mennyien mernék ezt a kronológiát vázolni. ( A fővásárlóknak meg 8 ez az infó, mert amúgy is jól informáltak. )

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.06.02. 20:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
Az akácvirágzással nekem semmi negatív gondolatom nem volt. Három tényező alakult rosszul: A családoknál hiányzott 3 léputca bogár, az akác virágzás kezdetől még 4 napig kitartóan virágzott a repce. A harmadik az időjárás volt: repce pergetés után (ekkor már 4 napja virágzott az akác) 2 nap hordás, 2 nap hideg, esős, aztán egy nap hordás, aztán három nap szeles, esős, hideg idő. Aztán a maradék 4 napban a még megmaradt, később nyíló virágokról amit még sikerült begyűjteni. Így lett egy kis kóstoló, 8 kg/család. A hűvös időjárás miatt tovább tartott a virágzás. Majd jövőre lehet szépíteni ezen az eredményen.

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.06.02. 20:03 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.04.07. 20:06
Hozzászólások: 95
Tartózkodási hely: Pest megye: Fót
A termelő családok szépen gyűjtöttek, ez az év jónak számít akáchordás szempontjából? A mérleges 25 kg mutatott itt helyben, de a dandár nem volt magas 4 kg volt a legnagyobb napi mérésem. Sokáig volt szép idő, ennél egy kicsit többet vártam...Nákatok hogy alakult?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.05.31. 21:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.07.29. 12:35
Hozzászólások: 68
Tükör: bocsi h így késve válaszolok :) nekem GYMS megye is észak :D de nem gondoltam volna h ekkora különbség van pl GYMS megye és nógrád közt :) még tapasztalatlan vagyok, ilyen téren is :) :(

_________________
/Méhész az aki szeretetből foglalkozik a méhekkel, méhtartó pedig a nyereségvágyó méhhajhász/;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.05.30. 19:22 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.07.02. 17:20
Hozzászólások: 9
Tartózkodási hely: Csongrád megye
Sziasztok Mesterek!
Érdeklődhetnék, hogy a 3. akác az tart e még illetve, kb meddig szokott tartani egyes helyeken?
Nagyon szépen köszönöm és minden jót felétek!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.05.29. 22:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 886
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Csatolmány:
18789776_1554335737941388_382810377_o (1).jpg
:taps A hordókban is feltisztul csak idő kell neki .Köszönöm megint tanultam . ;)


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.05.29. 21:19 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Mert a vegyes nem tisztul fel?
Már miért ne tisztulna?
Csak sárga lesz.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.05.29. 21:03 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
tibibi írta:
...... nem tudom biztosan honnan és miről hordtak. Olyan sűrű ,hogy alig tudtuk kipergetni gondoltam repcével keverték .

Akkor most nézd meg az üveget!
Ha az alsó néhány centi feltisztult akkor csak türelem, ha ellenkezőleg, akkor sok vegyesmézet termeltél!

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.05.29. 16:18 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.02.23. 09:15
Hozzászólások: 2
fiatal méhész írta:
északon 15 kg ment a mérleg eddig




Szia! Északon merre ha szabad megkérdeznem? Mert ahogyan írtam, 2,5 kg-t az mára már csak 0,5 kg eddig sajnos.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.05.28. 22:19 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 886
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Csatolmány:
IMG_20170528_113448.jpg
Balázs írta:
Más topikban jó minőségről beszéltél.

Hazudtam ;)
X hordóból Y ilyen van, mint írtam külön pergettük .Ami nincs teljesen lefedve az hígabb és nem ilyen fehér, szerintem szokásos akác állaga, színe van .Én betudtam annak ,hogy repcével keveredett az első fiók és azért ilyen.
De mint írták nincs két egyforma év.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.05.28. 22:03 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.06.23. 10:48
Hozzászólások: 168
északon 15 kg ment a mérleg eddig


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.05.28. 21:41 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
"Mindenki nyugodjon le a 3,14csába" ;)
A facén is ezen pörögnek.
De higgyétek már el, hogy vannak ilyen évjáratok, amikor már a nektár is sűrű és így a méz is az átlagosnál sűrűbb lesz.
Igazi jó minőségű akác lesz az majd "akárki meglássa"!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.05.28. 20:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2017.02.05. 07:15
Hozzászólások: 72
Ez a hab nem teljesen "normális"!Ekkora buborékokat személy szerint én még nem láttam! :o


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.05.28. 20:16 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.04.26. 20:19
Hozzászólások: 342
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Tüskevár
A képet nézve a hordó tetején az a hab nekem kicsit idegen képet mutat. Azzal nincs semmi gond, hogy habosodik a teteje, de nekem azok a nagy buborékok ismeretlen jelenség. Ha habosodik a teteje, akkor az a hab szinte krémes. Lehet, hogy ez csak nekem tűnt fel!

_________________
"Legtovább tart, ami becsületes!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.05.28. 20:11 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Más topikban jó minőségről beszéltél.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.05.28. 11:27 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 886
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Csatolmány:
IMG_20170528_113621.jpg
[/quote]
Nagyon híg méznek kell lenni ami reggelre letisztul.
Sőt nem is le, hanem fel.
Én pár hét múlva szedem le a hordók tetejéről a habját.
Üvegben 1-2 nap alatt látszik az eredmény.[/quote]
Akkor még reménykedjek :?: hordóban így néz ki, nekem eléggé repce állagúnak tűnik.
Nem tudtam menni zárlat miatt a megszokott akácos helyemre ezért nem tudom biztosan honnan és miről hordtak. Olyan sűrű ,hogy alig tudtuk kipergetni gondoltam repcével keverték .


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.05.28. 09:14 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2016.02.23. 09:15
Hozzászólások: 2
Északi akác szerintem jó lesz. Mi tegnap érkeztünk ezért hordás annyira nem volt mindössze 2,5 kg. Viszont akivel ma beszéltem 8 kg hordást mért. Nos nekünk is javasolták, hogy nincs értelme menni, viszont ez a mennyiség ad egy kis biztatást!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.05.28. 06:24 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.03.13. 12:06
Hozzászólások: 332
Tartózkodási hely: Pest megye, Tápiószecső
Kise!

Zsoltinak és Tsanyinak igaza van! ;)
Még nem találkoztál ilyennel?
Pedig előfordul, hogy felhabzik pergetésnél...
Öntsd ki mintának, kis üvegbe és ha 3-4 nap múlva nem tisztul fel, akkor parázhatsz... :lol:
Látni, fogod napról- napra, ahogyan alulról kibontakozik a szép tiszta akácméz és húzódik felfele a zavaros, légbubis.
De nem lesz ott semmi baj, sűrű akácnál napokig eltart míg a légbuborékok feljönnek ( egy hordónál meg hetekig is eltarthat), ami miatt zavarosnak tűnik.
Ezért, ne vidd túlzásba a borozást! 8-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.05.28. 04:56 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
kise írta:
az akácmézem a befőttes üvegben inkább citromlére emlékeztet


Nyugi; nincs annak az akácméznek semmi baja! Szép sűrű, és a levegőtől ilyen. Majd kitisztul.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.05.28. 02:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2017.02.05. 07:15
Hozzászólások: 72
Ha sok ezüstfűz van az akácos környékén akkor is opálos lesz az akácméz!Íze jobb lesz az állaga nem változik.Csak nem lesz áttetsző!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.05.27. 21:19 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
tibibi írta:
Először azt hittem csak a levegőbuborékok aztán reggel megnéztem a hordót letisztult e és dobtam egy hátast.

Nagyon híg méznek kell lenni ami reggelre letisztul.
Sőt nem is le, hanem fel.
Én pár hét múlva szedem le a hordók tetejéről a habját.
Üvegben 1-2 nap alatt látszik az eredmény.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.05.27. 21:18 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.04.19. 09:06
Hozzászólások: 31
Ok, kösz az infót. Reggel megnézem. Jó éjt !


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.05.27. 20:41 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 886
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Igen az a repcés akácméz :re ne is mond nekem is ráhordta jó pár család külön kell pergetni jó móka :lol: Ha holnapra elkezd bekristályosodni akkor biztos lehetsz benne.
Először azt hittem csak a levegőbuborékok aztán reggel megnéztem a hordót letisztult e és dobtam egy hátast.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.05.27. 20:16 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.04.19. 09:06
Hozzászólások: 31
Kedves Kollégák !

Ma délelőtt pergetettem akác mézet , de az akácmézem a befőttes üvegben inkább citromlére emlékeztet, nyilván a sűrűsége az olyan mint a méznek. Ez annyira megdöbbentett, hogy már a második üveg boromat nyitottam ki azóta.
Valakinek valami hasonló tapasztalata, esetleg ötlete?
Ilyen a repcés akácméz? Már 5 akácszezonon túl vagyok, de ilyen még nem volt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Akác
HozzászólásElküldve: 2017.05.24. 15:32 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 886
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Még az időjárás is kedvez az északi akácon lévőknek 8-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4998 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 100  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Krisztián81 valamint 9 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.