Pontos idő: 2024.03.29. 07:00

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 3175 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 64  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.30. 20:38 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.09.29. 22:30
Hozzászólások: 432
Meg a csőben át kell állni másik keretméretre, és a technológiaváltás mindig macerás.:)

_________________
Kavalos
Don't stop honey!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.30. 17:45 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.03.25. 18:48
Hozzászólások: 339
Tartózkodási hely: Hajdú- Bihar
Öregek azt mondták: "Vas csőben is..."[/quote]
De a vascsőbe nem várnak valami nagy átlagot a családtól.

_________________
1/2 NB.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.30. 17:25 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.09.29. 22:30
Hozzászólások: 432
Köszönöm ismét!
Akkor összeségében 10 C° felett érdemes szétszedni, alatta nem, de igazából a méhek elhelyezkedésétől is függ.
Nekem mindkét fiókon vannak, mert a korábban a fórumon írtaknak megfelelően alulról felhúztam középre két fiast, így felülről csurgathatok.

_________________
Kavalos
Don't stop honey!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.30. 05:40 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.27. 16:34
Hozzászólások: 1024
Tartózkodási hely: Somogy
Tükör írta:
Öregek azt mondták: "Vas csőben is..."


Én annyival kiegészíteném, hogy de milyen áron?

_________________
Anti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.29. 23:36 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
kise írta:
Tapasztalat: erős méhcsalád, sok mézzel, kevés atkával, mindent túl él, még a méhész durva hibáit is!


Öregek azt mondták: "Vas csőben is..."

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.29. 19:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Miért az odúban élőket kitakarja be?

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.29. 15:16 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2014.04.19. 09:06
Hozzászólások: 31
Robi írta:
Én is csak felülről csorgatok, viszont olyan alkalommal, amikor már van legalább 12-13 fok. Ilyenkor fellazul a fürt, jobban látható.....na és hidegben nem is szeretem zaklatni őket.



Hozzád hasonlóan én is +10fok felett csorgatok, de biztosabbnak látom a felső fiókot leemelni, ugyanis az esetek többségében a
telelőfürt lent van. Szeretem látni, hogy hova és mennyit kell csorgatni. A felső dobozban fedett mézes keretek vannak.
+5-6 fok körül inkább kivárnék.

Bár nem ide tartozik, de:
Tavaly ősszel az utolsó csorgatásos kezelésnél az egyik családnál a felső és alsó dobozt nem raktam jól össze, maradt egy kb 1 centis rés.
-20 fokban vettem észre a problémát. Biztos voltam benne hogy ez a család nem éri meg a tavaszt. Sajnáltam is,mert szép erős család volt. Nos, gond nélkül kitelelt.
Tapasztalat: erős méhcsalád, sok mézzel, kevés atkával, mindent túl él, még a méhész durva hibáit is!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.29. 10:43 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Én is csak felülről csorgatok, viszont olyan alkalommal, amikor már van legalább 12-13 fok. Ilyenkor fellazul a fürt, jobban látható.....na és hidegben nem is szeretem zaklatni őket.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.28. 14:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.09.29. 22:30
Hozzászólások: 432
Köszönöm a segítséget!

_________________
Kavalos
Don't stop honey!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.28. 09:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.09.01. 17:59
Hozzászólások: 383
Ilyenkor én már nem merném szétemelni a két fiókot. Évek óta felülről csurgatom le őket.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.28. 07:05 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.09.29. 22:30
Hozzászólások: 432
Kedves Fórumozók!
Érdeklődnék, hogyan történik az oxálsav oldatos csurgatás ilyenkor a gyakorlatban. 1/2 NB-ben, ha két fiókon vannaka családok csak a fészek tetejét csurgatjuk, vagy a felső fiókot megbillentve a fészek közepét is? Ha alul-felül kezelnünk akkor is érvényes az 5 ml/léputca szabály?
Mondjuk akinek NB, Hunor stb. kaptára van, csak felülről kezel :)
Előre is köszönöm a válaszokat!

_________________
Kavalos
Don't stop honey!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.27. 20:56 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Nem ismerem a terméket, de jó látni a sok negatívum mellett a hazánkban is feltörekvőket! Hajrá!

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.27. 19:27 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.07.24. 12:31
Hozzászólások: 409
Tartózkodási hely: Békés megye
Csak gyártjuk a gépeket és sodródunk az árral. :) Sokféle nemzetiségű méhésznek adtam már el gépet,de a legbüszkébb arra vagyok hogy egyetlenegy elégedetlen ügyfelem sem volt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.27. 18:21 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.05.13. 04:28
Hozzászólások: 349
Tartózkodási hely: Tiszapüspöki
Megelégedéssel használom én is! Gratulálok a piac nyílásához, megérdemelted! :taps


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.27. 15:37 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2016.01.22. 17:50
Hozzászólások: 85
Tartózkodási hely: Debrecen, Nagycsere
Nagyon jó készülék, én 1 éve használom, de volt már 150 családos méhésznél is. Ő is azt mondta hogy mínőségi termék.
Gratulálok Igi. Csak így tovább.

_________________
A Méhek nem is olyan gyorsak mint hisszük, csak nem tudnak lassabban zümmögni! :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.27. 05:00 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.14. 13:57
Hozzászólások: 108
Tartózkodási hely: Heves megye
:taps :taps :taps Gratulálok!!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.26. 21:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.25. 18:43
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Bakonszeg
Igi, gratulálok. :taps


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.26. 21:03 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.07.24. 12:31
Hozzászólások: 409
Tartózkodási hely: Békés megye
http://provap.eu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.24. 22:01 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.25. 18:43
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Bakonszeg
Ahol volt atka vitte mind. Hogy mennyit hagy fent az más kérdés. Így nem tudnék különbséget tenni. Mavrikkal nem kezeltem mindet csak néhány atkásabbat hogy tudjak viszonyítani az amitrázhoz.
Aki amitrázozott annak sem lettek hamarabb rendetéve a családjai. A végén azért döntöttem az oxálsav mellett mert még mindig ezt tartom a méhek számára a legkíméletesebbnek, a hullás meg nem igényelt komolyabbat. Ha egyáltalán az amitráz még komolyabb.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.24. 21:24 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Kopter és mi volt a tapasztalat? A taktik, mavrik, oxál hogy vitte egymáshoz képest?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.24. 20:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.25. 18:43
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Bakonszeg
Ja, és ami fontos. Napra után kezdte a sógorom a kezelést furettóval, és ekkor nem volt még kirívóan atkás családja, úgy fest később váltak azzá. Napra után közvetlen visszavándorolt a városba (kb. 1000+ család osztozik a röpkörzeten), mi maradtunk a pusztán. A kezelést egyszerre kezdtük, atka alig hullott ezért kontrolláltam mavrikkal hogy nem-e az amitráz adta fel. Mivel alig találtam atkát átálltam oxálsav szublimálásra. Azzal lőttem amíg hullott.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.24. 19:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.08. 18:49
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: bihar-ro
Valahol el lett rontva az egész. Nemrég az 1000 fertőzöttség sem okozott csalad összeomlást,most a 100 nagyságrend mar katasztrófális!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.24. 19:24 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
kopter83 írta:
A családban viszont aki sűrűbb helyen van a méhekkel ott sokkal több atka jött le, a családok kb. 5%-ánál pedig eszméletlen mennyiség, ezres nagyságrend.


Ez oly annyira igaznak látszik, hogy nálam ezek a családok kezdenek átköltözni az örök méhlegelőkre.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.24. 14:03 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.25. 18:43
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Bakonszeg
Amit Petyu ír abban tényleg lehet valami. Nekünk nem is volt baj az atkával. Kis méhsűrűségű helyeken voltunk idén. A családban viszont aki sűrűbb helyen van a méhekkel ott sokkal több atka jött le, a családok kb. 5%-ánál pedig eszméletlen mennyiség, ezres nagyságrend.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.24. 12:09 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Kopter igazad lehet én nem mikroszkóp alatt néztem őket.
Petyu bárcsak igazad lenne és az átferzőzés miatt nem csökken a sorozatkezelések mellett. Sajna szerintem nem lesz ekkora szerencsénk de kívánom hogy neked legyen igazad.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.24. 11:01 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.01.03. 15:24
Hozzászólások: 27
Tartózkodási hely: Csongrád
Én azt gondolom az atka kérdésről hogy folyamatosan az okozattal foglalkozunk, nem pedig az okkal. Nálunk az idei évben szándékosan nem volt szaporítás, nem volt heretördelés, évközbeni atkakezelés stb. amivel csökkentenénk az atkaszámot. Az átlagos atkaszám 100 db körül volt(bár még nem volt zárókezelés), mint az ország több részén is. (Mi ki tudtuk nagyjából zárni a visszafertőzést, mivel a környező méhészeteket is vizsgáltuk.)
Tehát ha úgy lenne ahogy sokan gondolják, hogy az atka 2-3 naponként újra elkezdene szaporodni akkor nem lehetne védekezés nélkül 100 körüli atkaszám sehol.(1db atkából 1000+ atkának kellene lenni mindenhol a nyár végén az exponenciális növekedés miatt)
Tehát szerintem a magas atkaszámért egyértelműen a visszafertőzés felelős. A következő években ezt speciálisan vizsgálni fogjuk, s ha kiderül, hogy nincs igazam akkor arról is beszámolok.

_________________
Petyu
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.24. 05:32 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.25. 18:43
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Bakonszeg
Nagy részével egyet értek amit írsz, viszont azzal nem hogy nincs az oxálsavszublimálás után élő atka az aljon. Én találtam már többet, ha nem is sokat. Mikroszkóppal nézve hátárafektetve a kis lábaival kalimpált, meg a kis tapadóit kinyomta, behúzta. Ha jól gondolom a tapadója kocsonyaszerű anyag, azzal tapad oda. Így simán elképzelhetőnek tartom hogy a méhek szőrére kicsapódott oxálsav azt megmarja. Mint a csiga ha megsózod a talpát.
A kumafosz is csak ideig óráig lesz jó. Majd bentfelejtik a tartóshordozót, oszt kész. Talán annyi jó van benne hogy erre nem nagyon van házi pancsolós recept, mint az amitrázra, mert ezt nem lehet okosba szerezni. Bár ezt csak gondolom, nem jártam utána. Mert akkor jönne majd a mindent vivő intimbetét lámpabél rajzlap papírtörlő meg anyámkínja, napra után betéve, repce előtt kivéve. A másik ami probléma lehet tudtommal nyugaton nem nagyon szeretik a kumafoszt vagy maradványait a mézben.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.23. 22:27 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
A tavalyi kanizsai mézes napon a horvát állatorvos mutatta ezt a lenti táblázatot onnan mentettem. Ő mondta, hogy alacsony tartalmú oxálsavas oldatokkal évente többször kezelnek náluk a méhészek. Erre Rusvai prof. megjegyezte, hogy ő ezt nem szívesen hallja, mert az alacsony oxálsav tartalmú oldat egyenes út a rezisztenciához.

Én is sokat filozofáltam ezen, hogy hogyan hathat. Az én tapasztalataim korábban olvashattátok, ott a táblázat hogy mikor mennyi atka esett le tőle. Tehát nekem úgy tűnik, hogy csak azok hullanak le tőle intenzíven 24-48 óra elteltével, amik a befújás idején találkoztak az oxálsav gőzzel. Ebből lehetne arra is következtetni, hogy mérgezést okoz, de ahhoz meg túl sokáig haldokolnak, és szublimálás után mozgó atkát még nem láttam.

Arra is gondoltam, hogy a tapadó korongok megkötik, vagy felveszik a savat és így szívódik fel illetve remélem, hogy megmarja a lábukat is mert a marás ellen nehezebben tudna alkalmazkodni, mint egy mérgezéssel szemben, amit kivéd azzal, hogy elkezd a mérget lebontó enzimeket termelni. Bár a marásos elméletnek ellentmond az, hogy csak azután potyognak le, hogy már elpusztultak és már nem mozognak. Szóval nekem úgy tűnik sajnos, hogy ez is toxikusan hat de ne legyen igazam! Mondjuk a kaptárban a legsavasabb anyag talán a méhpempő, annak ha jól tudom 3,8 körüli a ph értéke, az oxálsavé meg 1. Az azért elég nagy különbség szóval lehet maró hatása is van.

Engem az nyugtalanít, hogy amíg van fias addig 3 napos kezelési közzel nem lehet nullázni vele. Viszont kéne valami ami odacsap az atkának. drasztikusan csökkenti a számukat, de erre csak a kumafosz képes (most még, ki tudja meddig.)

Én sem akarok 3 naponta meg 2 naponta kezelni de egyszerűen higyjétek el nem volt más választásom... és a szublimálást követő chek-mite-os potyogás számai igazolták sajnos a sűrű kezelés szükségességét meg a szublimálás korlátait.

És közben ugyan ez van az amitrázos ködöléssel az sem nulláz. Ott már egyértelmű a tolerancia, rezisztencia, ugyanis ha növelem az amitráz mennyiségét a duplájára akkor 30-40 % al több potyog. De hiába érek végig 7X3 kezelésen amitrázal, utána folytatom kihagyás nélkül szublimálással és továbbra is hozza.

Az teljesen egyértelmű, hogy a méhészek többsége nem fogja alkalmazni a szublimálást és rettenetesen ellenkeznek ezzel kapcsolatban. Sőt engem is sokan elmondanak mindennek meg próbálnak erről lebeszélni még a környezetemben is.

Teljesen osztom azt, hogy több szerrel kell kezelni felváltva. De ez nem fog megvalósulni a magyar méhésztársadalomban. Egyszerűen a többség annyira ragaszkodik a régen működött módszerekhez meg a kényelemhez, hogy a végsőkig kitart ezek mellett. Ha nincs a herba sztrip valószínűleg még érezhetőbb lenne a baj, de ez egyenlőre a méhészek egy részét kihúzta, kihúzza a bajból.

De minden módszerrel szemben bizalmatlannak kell lenni. Mindent fenntartásokkal kell kezelni és ellenőrizni kell.

És sajnos nem számít hogy valaki 40 éves méhészmúlttal méhészkedik, vagy 4-el, ha nem újít, próbálkozik, fogad be új dolgokat akkor pórul járhat. De én a fészbukos fórumok tartalmából úgy látom, hogy a helyzet elkeserítő ezen a téren.

A környezetemben tudok olyat, aki csak furettózott tak tikkal, utolsó kezelés októberben volt nála még az utolsó meleg napokon. Már 1-2 hete becsomagolta a kaptárait és megmondta, hogy ő már márciusig hozzájuk nem nyúl. Na most azt mondta, hogy nála nincs atka, de az utolsó ködölés után 1 nappal voltam nála, és megnéztem 8-10 hig aljat. Mindenhol hullott 5-10-15-20 atka. ennek minimum a 10 szerese lehetett még a fiasban. Tavaly 3-4 léputcás családokkal jött ki a télből de ezek is csodát tettek, 19 kg akác/család lett az eredmény. Kiváncsi vagyok meddig lehet így hazárdírozni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.23. 20:23 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.25. 18:43
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Bakonszeg
Köszönöm a válaszodat. Nekem ilyen szintű szakmai tapasztalatok híján is az a véleményem hogy a vegyi fegyverekkel hiába hekkerelünk, maximum időt nyerünk. Egyelőre úgy fest hogy az oxálsav működik, de még nem végeztem zárókezelést mivel nagyon sok családnál van még fias nálam. Ja , nem oxálsavval zárózok majd, ha lesz rá szükség. Remélem hogy az oxálsavra nem lesz rezisztencia, mert idén kétkedésre adott okot a furettó-amitráz párosítás a környékbeli méhészeknél. Én szinte csak szublimáltam, ők CSAK furettóztak, egymás után két sorozat közte kis szünettel és nem volt több atkám pedig esküdni mertem volna hogy az amitráz hatékonyabb.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.23. 19:27 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Oxálsav rezisztenciáról nem tudunk semmit.
Ellenben van egy huszonéves tapasztalatom. Akkor klartánnal toltuk. Egy idősebb méhésztársnőtől vettük a beáztatott falapot.
Ő rokoni szálakon keresztül kapta a klartánt Franciaországból.
Akác után beraktuk a klartános lapokat, aztán azt hittük minden rendben. Facélián viszont gyalogolni kezdtek a méhek, bőven volt atka a családokban.
Idős méhésztárstól vettünk újabb klartános lapokat mert Ő biztosan nem spórolt a klartánnal.
Két hét múlva a falap melletti sejtekben virgonc atkák mászkáltak..... Megjött a rezisztencia.
Akkor kezdtünk amitrázos füstölőcsíkot használni. Hajcsavaróban raktuk be a parázsló csíkokat, zártuk a kaptárakat egy órára.
Az első kezelés után a környékbeli fűzfák tele voltak a túladagolás miatt kiköltözött méheinkkel.
Szerencsére minimális veszteséggel megúsztuk.
Aztán megtanultuk a füstölést csíkkal, furettóval .........
De az egészből ami számomra a legnagyobb tanulság, hogy egyféle hatóanyagra bízni a méhészetet hazárdjáték.
Azóta minden évben 2-3 eltérő hatóanyagú kezeléssorozatot használok. Működik.
A 2-3 naponkénti sok-sok oxálsavas kezelésekről olvasok. Számomra nem szimpatikus.
Nem hiszem, hogy vegyi háborút kell viselnünk a méheink ellen.
Nem tudjuk okoz-e majd rezisztenciát.
Nem tudjuk, hogy hat a méheinkre, okoz e károkat, pl hogy hat a vírus fertőzésekre.
Én a váltott szerekkel történő lehető legkevesebb kezelésben hiszek.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.23. 04:52 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.25. 18:43
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Bakonszeg
Köszönöm. Én is pont erre gongoltam.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.22. 23:02 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Egyenlőre azt se nagyon tudjuk, hogyan hat valójában.
Így a vele szembeni rezisztenciáról pláne fogalmunk sincs.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.22. 14:08 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.25. 18:43
Hozzászólások: 311
Tartózkodási hely: Bakonszeg
Kíváncsi vagyok ezzel a rezisztenciával kapcsolatban hogy ki alakulhat-e egyáltalán? Kíváncsi lennék többek között pl. Tsanyi véleményére. ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.22. 10:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Remélem segít. De az alacsonyabb töménységű oldatokkal a rezsztencia veszélye miatt nem ajánlott sokat kezelni. De arról sajnos nincs tapasztalatom hogy melyik oldat mennyire hatékony.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.21. 19:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.06.21. 12:57
Hozzászólások: 1118
Tartózkodási hely: Szombathely
tsanyi írta:
Az Api Ox receptjét írod hibásan.
Helyesen: Oxálsav dihidrát 5,0 gramm Glükóz 20 gramm Desztillált víz ad 100 ml.
Az ad azt jelenti, hogy feltöltve 100 ml-re.

Az 50g 35g eltérés onnét adódhat, hogy az 50g oxálsav-dihidrát ~35g oxálsavat tartalmaz. (A dihidrátot tudod vásárolni)
10C elég a kezeléshez, de néhány hullád lesz belőle kaptáranként.

Ui.:Védőfelszerelés minimum a gumikesztyű. Feltételezve, hogy magadra nem locsolod.
Api Ox esetén ezt írják:
Erista Kft. írta:
Használat közben enni, inni nem szabad. Használat közben tilos a dohányzás. Használata során megfelelő személyi védőfelszerelés, arcvédő maszk és gumikesztyű viselése kötelező. A bőrrel való érintkezés kerülendő. Ha az anyag bőrre kerül, szappannal és vízzel azonnal le kell mosni. Kerülni kell a szembejutást. Nem szabad belélegezni, lenyelni. Lenyelése esetén azonnal orvoshoz kell fordulni, az edényt/csomagolóburkolatot és a címkét az orvosnak meg kell mutatni.

_________________
Andor
http://www.meheszmerleg.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.21. 18:55 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.05.24. 14:46
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: Zala megye
Pöte írta:
Hatástalan nem lesz, de a víz keménységét okozó kálcium az oxálsav egy részét megköti és az oldat veszít a hatékonyságából. Minél keményebb a víz annál kevésbé lesz hatásos az oldatod. Használj desztillált vagy ioncserélt vizet. És ne 1:1-es szirupot használj, az nagyon tömény.

Köszönöm a tanácsokat,de még most se tudom mennyi oxálsavat használjak!

_________________
Ha a méhek eltűnnek, az emberi fajnak négy éve van hátra a kipusztulásig.
Albert Einstein


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.21. 18:44 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Hatástalan nem lesz, de a víz keménységét okozó kálcium az oxálsav egy részét megköti és az oldat veszít a hatékonyságából. Minél keményebb a víz annál kevésbé lesz hatásos az oldatod. Használj desztillált vagy ioncserélt vizet. És ne 1:1-es szirupot használj, az nagyon tömény.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.21. 16:23 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.27. 16:34
Hozzászólások: 1024
Tartózkodási hely: Somogy
fgyuri írta:
Szasztok! Kérdezném 1liter viz 1kg cukorhoz menyi oxálsavat rakjak? Köszönöm!


40%-os szirup tartalom esetén Hegedüs doktor úr szerint már elfogyasztják a méhek. Valamint csapvízzel nem jó a szer, mert hatástalan lesz.

_________________
Anti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.21. 13:23 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.05.24. 14:46
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: Zala megye
Szasztok! Kérdezném 1liter viz 1kg cukorhoz menyi oxálsavat rakjak? Köszönöm!

_________________
Ha a méhek eltűnnek, az emberi fajnak négy éve van hátra a kipusztulásig.
Albert Einstein


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.18. 13:30 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.01.19. 17:50
Hozzászólások: 299
Nézd meg az előrejelzést, bőven lesz rá lehetőséged.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.18. 08:31 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2013.09.01. 17:59
Hozzászólások: 383
Aki BVHC-t használ, annál mi a legkisebb hőmérséklet ahol használja? Ilyen hidegbe még nem használtam és félek egy kicsit, hogy nehogy a kezelés miatt valami gond legyen. Az volna az igazi, ha utána repülni tudnának, talán jövő hétvégén még lesz erre alkalmas idő.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.15. 19:45 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Nekem a szublimálás elmúlt két hétben többet hozott le mint a m*tac furettozva előtte. :shock:
De jobban be vagyok szarva tőle...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.15. 17:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.05.13. 04:28
Hozzászólások: 349
Tartózkodási hely: Tiszapüspöki
Felénk is leponyvázottak már a méhesek, pedig nem hallotam csodaszerről. Nekem még eszembe sem jutott.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.14. 15:13 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.06.23. 10:48
Hozzászólások: 168
Oxxovar hatékony gyógyszer? h kell alkalmazni?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.14. 13:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Igen valószínűleg van valami olyan szer a birtokában ami a fiasítás mellett is nulláz és ezt fenntartja hosszú időn át.

De sajnos nincs ilyen a szer a birtokában és csak furettózott taktikkal.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.14. 12:38 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.07.24. 12:31
Hozzászólások: 409
Tartózkodási hely: Békés megye
Lehet hogy Ő szakszerűen,megfelelő hatékonysággal megcsinálta a kezeléseket nem úgy mint mások.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.11.14. 09:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
2017.nov. 11-i.szublimálás után vannak családok ahol 20-30 között potyogott az atka pedig október végén már csak 1-2 esett max. Van még fias. Nagyon fontos lesz hogy a fiasmentes időszakban legyen hatékony záró kezelés.

Ennek ellenére sajnos tudok olyat aki már kátránypapírral becsomagolta a családokat és februárig valószínűleg hozzájuk sem fog nyúlni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.10.31. 18:41 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.02.06. 18:11
Hozzászólások: 34
Tartózkodási hely: Veszprém megye, Balaton
Dr. Hegedűs Dénes előadásán hallottam, ha valaki használni akarja 1-2 ml elég a 10 literhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.10.31. 17:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.09.01. 10:15
Hozzászólások: 112
Tartózkodási hely: Pestmegye
csoky írta:
10 liter vízhez 3-5 ml Mavrik takart léputcánként 5 ml-t csorgatva 5 fok felett.

Szerintem sok a 3-5 ml ilyenkor max. 2ml . De kíváncsi vagyok a véleményetekre.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Oxálsav
HozzászólásElküldve: 2017.10.30. 17:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.10.05. 19:32
Hozzászólások: 212
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
5 fok kevés csurgatás után tudjon még repűlni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 3175 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 64  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.