Pontos idő: 2024.03.28. 15:41

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17402 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 349  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.02.11. 19:27 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2017.04.09. 09:48
Hozzászólások: 41
Mortimer írta:
Anyátlanság?

Mikor feletettem őket, még megvolt. Onnantól én nem bántottam a kaptárat. Ha érte valami október óta, arról tudomásom nem volt. Novemberben még egyszer nyitottam, de akkor már a kereteket nem bántottam.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.02.11. 18:07 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Anyátlanság?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.02.11. 15:48 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2017.04.09. 09:48
Hozzászólások: 41
Polai.Richard írta:
Nem kèretőztek azok sehova. Ha nem atka akkor gondold vègig mi öli őket. Èn kezdem egyre inkább ùgy gondolni hogy az atka a legkisebb gond. Nosema biztos hogy brutálisan gyengìti őket plusz a rengeteg mèreg amit kijuttat az intenzív mezőgazdaság. Hajrá biomèhèszkedès...


3x legalább tisztítottak. Ezért gondolom, h a nosema sem kellene, h így lerendezzen egy ősszel erős családot.
De folyamatosan furán viselkedtek a többi kaptárhoz képest.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.02.11. 14:39 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Nem kèretőztek azok sehova. Ha nem atka akkor gondold vègig mi öli őket. Èn kezdem egyre inkább ùgy gondolni hogy az atka a legkisebb gond. Nosema biztos hogy brutálisan gyengìti őket plusz a rengeteg mèreg amit kijuttat az intenzív mezőgazdaság. Hajrá biomèhèszkedès...


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.02.11. 11:53 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2017.04.09. 09:48
Hozzászólások: 41
Sajnos ma kiderült, h az egyik családomnak annyi. 6 kereten telelt mind a 11 családom. Bármikor néztem, ez olyan furcsán viselkedett. Olyan nyugtalanul. Atka írtást és zárót nyilván egyszerre és egyformán kaptak.
Ma ahogy körbenéztem ennél hiába hallgatóztam, semmi. Fólia alá néztem, és a kaptár gyakorlatilag üres. Itt ott hulla. De messze nem hat keretnyi. Nyilván nehéz lenne megmondani, hogy mi történt, de hová lett a 6 léputca méh? Létezik, h mondjuk a szomszédba bekönyörögték maguk?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.02.02. 07:58 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Eu elvileg kíváncsi rá, hogy mitől pusztulnak a beporzók. Töltsètek ki a kèrdőìvet.

https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/99 ... anguage=HU


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.31. 20:01 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
mehesz76 írta:

- 15 liter szirup van feletetve (tálcás etetővel) családonként 1 literes adagokban augusztus 1-től szeptember 10-ig 15-ig kb.Napraforgóméz fiasítás mellett benthagyva.
- bő virágporhordás szolidágóról augusztus elejétől szeptember elejéig kb. ( virágport nem szedtem el )



A téli élelemmenyiséget nem úgy kell meghatározni,hogy mennyit etetett fel arra a célra valaki akkor az biztos elég.
Egy nyár végi bőséges virágporhordás alkalmas arra,hogy sokáig nagy terjedelmű legyen a fiasítás.Ennek lehet olyan következménye,
hogy bár népesek a családok,de a mézkészletük csak szerényen gyarapodott.

Addig kell etetni a családokat amíg az általunk szükségesnek tartott élelemmennyiség bent nincs a kaptárban,
méghozzá döntően lefedett állapotban.
15-20kg/család mézkészletnél lehet a január az átlagosnál jóval hidegebb(-5 C fokkal 2017),vagy idén az átlagosnál várhatóan +5 fokkal melegebb a méhcsaládoknak lesz elég élelme,és nem szorulnak cukorlepényre január végén.
Amelyik család most szorul cukorlepényre,annak márciusig még jó pár lepényre lesz szüksége.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.31. 19:33 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2015.12.07. 19:13
Hozzászólások: 345
Tartózkodási hely: Békés megye
Szerintem azon tudnál javítani, ha békén hagynád őket. Ha jó a feletetes és csináltál volna egy zárót fias mentes időszakban akkor most semmit nem kell tenned. Én csak napraforgó mézen telelek. Van rajtuk egy lyukas fólia és nem bontottam kaptár csak 1x október óta, karácsony után a melegben megcsináltam a záró kezelést. Nincs fészek bontás, piszkálás.... Csak nyugi. Neked is ezt javaslom. Nyugi.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.31. 18:57 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.08.20. 00:09
Hozzászólások: 11
Tartózkodási hely: KEREPES
Üdvözletem

Nem vetem el azt persze, hogy nem tökéletes a teleltetésem.
Nem vagyok főállású méhész!
A helyzet az : - 11 keretes középboczonádi rakodókat használok
- csak 2017-es anyák vannak (saját nevelésű)
- 15 liter szirup van feletetve (tálcás etetővel) családonként 1 literes adagokban augusztus 1-től szeptember 10-ig 15-ig kb.Napraforgóméz fiasítás mellett benthagyva.
- bő virágporhordás szolidágóról augusztus elejétől szeptember elejéig kb. ( virágport nem szedtem el )
- a családok atkamentesítve (július 25-e körül kezdve) 9x3 naponta, plussz októberben szép napos időben 2x bepöffentettem amitráz alapú szerrel, mikor már nem volt kiterjedt fiasítás!
- a kaptárak 22mm-es borovi BC anyagból készültek ( kb. 8 évesek)
- használok 20mm-es alsó szigetelőt a koptatófa közé becsúsztatva, 2 keretszigetelőt kaptáron belül, keretek felett nylon, deszka, újságpapír, és padlószőnyeg szigetelésre.
kijárónyílás szűkítve, középen van rés kb fél centi széles 2 cm magas.
- madárháló kifeszítve
- a kaptárak kamionponyvával vannak letakarva felül és hátul leér a földig. Súlyokat raktam rá hogy a szél ne mozgassa őket ami zavarná a méheket.
- a telelő családok 6 tömött kereten (erősebbek 7 kereten) vannak középre pozicionálva a kaptáron belül. (páralecsapódás miatt)

Hirtelen ennyi jut eszembe.
Mi az amin még tudnék javítani?
Válaszokat előre is köszönöm


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.30. 17:48 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
mehesz76 írta:
....Hát igen ez egy olyan válasz volt Csaba ami jellemző manapság sokakra.
Senkit és semmit nem visz előre de te azért jól érzed magad tőle.
:taps
......

Hát elég baj, ha nem visz előre.
Pedig el kéne gondolkodni, hogy mostanság az enyhe teleken több élelem fogy, mint egy régi kemény télen.
Ilyenkor okozhat gondot egy március eleji keményebb hideg.
Ha már most január végén bekövetkezik az élelemhiány le kell vonni a következtetéseket, mindenkinek a saját érdekében.
Én lassan harminc év után is mindig tanulok, bár megsértődni egyszerűbb ... :evil:

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.30. 08:14 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 886
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Pedig igaza van!Rakhatnék fel képeket,hogy normálisan betelelt családoknak milyen az aljdeszkájuk amit egy mozdulat megnézni. De szerintem felesleges.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.30. 01:17 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.08.20. 00:09
Hozzászólások: 11
Tartózkodási hely: KEREPES
csjanszki írta:
Sokan olvassuk ezt a fórumot csak már kevéssé mozdulunk ezekre a kérdésekre....Ahány ember annyiféle gyakorlat.
Az,hogy (szerinted) nem élték volna meg a lepény nélkül a tavaszt---nem a lepény csodálatos családmegmentő képességét bizonyítja,inkább az ősszel végzett betelelés sikertelenségét.

Csaba


Hát igen ez egy olyan válasz volt Csaba ami jellemző manapság sokakra.
Senkit és semmit nem visz előre de te azért jól érzed magad tőle.
:taps
Nem először teleltetek és tudom hogy nem csak attól az 5 dologtól függ a teleltetés amit az iskolában tanítanak.
Utálok vészmadárkodni de ilyen szélsőséges időjárásnál sokan nagyot fognak nézni ha most nem cselekedtek.
Pár ezren olvassák szerintem ezt a fórumot ahhoz képest alszik a topik.
Szerintem nagyon nincs jól, hogy ennyire meleg van januárban.
MJanóka köszi a receptet


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.29. 23:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.08.02. 20:26
Hozzászólások: 845
Tartózkodási hely: Békéscsaba
Sokan olvassuk ezt a fórumot csak már kevéssé mozdulunk ezekre a kérdésekre....Ahány ember annyiféle gyakorlat.
Az,hogy (szerinted) nem élték volna meg a lepény nélkül a tavaszt---nem a lepény csodálatos családmegmentő képességét bizonyítja,inkább az ősszel végzett betelelés sikertelenségét.

Csaba


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.29. 20:50 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.03.25. 18:48
Hozzászólások: 339
Tartózkodási hely: Hajdú- Bihar
Csatolmány:
20180126_103217.jpg

A kemény lepény nem serkentés hanem élelempótlás.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
1/2 NB.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.29. 20:31 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.02.09. 19:13
Hozzászólások: 392
Szerintem nem bántásnak szánták a többiek amit írtak inkább hasznos tanácsokat kaptál..... egyáltalán nem halott ez a fórum nem tudom honnan sikerült ezt leszűrni.... nem nagyon értem a matekodat sem szerintem csak kb 30-40 e Ft ot buksz ha kipusztul egy családod ....
akkor buknál többet ha tavasszal nem pótolnád ..... a lepény szerintem ha megfelelő mennyiségű élelemmel teleltél egy baromi felesleges macera lepényezni.... meg persze plussz költség főleg ha sok a család....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.29. 19:44 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.08.20. 00:09
Hozzászólások: 11
Tartózkodási hely: KEREPES
A "jó ha megtanulod" és "már tudnod kéne" kivételével köszi a válaszokat.Nem tudom hogy mennyien olvassák ezt a fórumot de azt látom eléggé halott ez a topic. A főzött cukorlepényt megfogadom habár receptem nincs rá és neten ahány ember annyiféleképp csinálja. Ma benéztem pár családhoz és kiterjedt fiasítás illetve napos peték vannak eléggé sok kereten a kajájuk vészesen fogy! Az biztos hogy cukorlepény nélkül nem élték volna a meg a márciust. Eléggé nagy probléma ez az enyhe idő januárban, nem csak a mezőgazdaságnak hanem a méhészeknek is. Szerintem a jó megoldás az ha ilyenkor (13 C°-ban) mindenképp kapnak a családok cukorlepényt független attól hogy van e kiterjedt fiasításuk vagy sem. Igazából 200 Ft-ról beszélünk!!! Ha meg elhullik egy család az kb. - 60-70ezer forint mert se eladható család se méz se szaporítás. Mi a véleményetek?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.27. 17:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.12.22. 17:05
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Nógrád Megye
[quote="mehesz76"]Üdvözletem mindenkinek!

A másik kérdésem hogy ha 29-én tisztuló repülést nem csinál 1-1 családom, hogyan lehetne őket rávenni arra, hogy még is megtegyék?
Az elmúlt évben 40-ből 12 családom maradt tavaszra, abból is csak 6 jött fel akácig mert súlyosan nozémásak voltak.
Azt tudom, hogy nem voltak atkásak és volt elegendő élelmük, viszont nem volt tisztuló repülésük januárban februárban!!!


Kedves mehesz76 !
Nálam a méhek még nem tisztultak mert nem volt jó idő. November óta nem nagyon mozogtak. De nem aggódom mert máskor is volt ez így és átteleltek. Nem kell őket rávenni az csak kedvező ha kitudnak jönni tisztulni.
Nem lesz egyforma éved sosem ezt jó ha megtanulod. Nálam is akadnak gondok minden évben ezekből tanulsz majd.
1 családom nosémás mert a kretekekt már összefosták nemtudok mitt tenni az idő rossz folyamatosan kivárok.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.27. 16:59 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2014.03.25. 18:48
Hozzászólások: 339
Tartózkodási hely: Hajdú- Bihar
Főzött cukorlepényt adhatsz be nekik élelempótlásnak.
Azt a családot amelyik nem tisztul 12 fokon árnyékban, az szerintem csak akkor fogod rávenni hogy kijöjjön a kapárból ha lesepred az aljdeszkáról.
De tíz év után mindezt már tudnod kellene.

_________________
1/2 NB.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.27. 15:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2013.09.22. 12:22
Hozzászólások: 700
Tartózkodási hely: Nagykanizsa
Szerintem ne lepényez ha van kajájuk feleskeges plusz költség .

_________________
Ha gyorsan akarsz menni, menj egyedül! Ha messzire akarsz jutni, menj együtt másokkal!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.27. 14:25 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2013.08.20. 00:09
Hozzászólások: 11
Tartózkodási hely: KEREPES
Üdvözletem mindenkinek!

A hétfői (január 29-e) +12 celsius fok alkalmas arra hogy a cukorlepényeket bedjuk.
Van aki gondolkozik rajta, hogy beadja vagy ez még korai időpont?
Nem e csinálok vele nagyobb kárt?
A másik kérdésem hogy ha 29-én tisztuló repülést nem csinál 1-1 családom, hogyan lehetne őket rávenni arra, hogy még is megtegyék?
Az elmúlt évben 40-ből 12 családom maradt tavaszra, abból is csak 6 jött fel akácig mert súlyosan nozémásak voltak.
Azt tudom, hogy nem voltak atkásak és volt elegendő élelmük, viszont nem volt tisztuló repülésük januárban februárban!!!
10 éve amióta elkezdtem, nem volt ilyen problémám!
Mi lehet az oka a nagy elhullásnak? Esetleg a kukorica molyra használt permet ( cipermetrin ) lehet a lúdas?
Válaszokat előre is köszönöm!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.25. 08:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2016.01.05. 15:00
Hozzászólások: 96
Polai.Richard írta:
Na még mielőtt valaki megszól hogy kamuzok az előző képek között véletlenül kettő ugyan arról a családról készült, úgyhogy rakok fel még 2 jónak mondhatóról és egy gyengéről képet.
Na most amilyen a gyenge bázán 70 ből nagyon sok ilyen, pedig a legtöbb olyan volt mint itt a jók. 7-8 léputca. Tényleg teljesen úgy gondoltam, hogy ezekkel nem lehet baj. De ez az hogy atka okozta vírus sem lehet, mert nem volt akta. Nagyon kevés volt. És a sokkal atkásabbak között van sok a mi szép továbbra is.
Bázán meg 6-7 léputcás családnál teljes kaptárelhagyás. A szaporítások fele elnéptelenedett vagy elhagyta a kaptárat kb 10 család. Erős termelő egységek visszaesve 4 léputcára. Pedig 7-8 léputcát fogtak fürtben és a fürt bőven az alsó kereteken is folytatódott még október elején is. Biztosan nem az oxálsav okozza mert akkor a rigyáci állománynak még rosszabbnak kéne lennie, ugyanis azok novemberen kaptak egy zárót pluszba. Míg bázán letudtam a zárót október végén. Mert októberben már 10 ból csak kettő családnál volt minimális fedett fias.

Az hogy most sokan fedett fiast látunk nem normális. A jó családoknál az anya nem kell, hogy visszaállítsa a népet ezért azokat csak ez a 2-3 nap meleg és a mogyoró virágpora indította be, azoknál csak napos pete volt még vasárnap... Na mind egy elkeserítő az egész.



Nekem nb rakodo van. Az ami ojan ami itt a gyengébb azt én akácra 2 szer leszaporitom és pörgetek róla..
Ha van 4 lépusza az nb. Ben az kellő odafigyeléssel repcén kibuggyan a kaptárból.. Ehez kell a virágpros lepény a rendszeres keret karcolás keret rendezés s mikor virágzik a mandula akkortól a pipás etetés..no meg a jó anyuka.

Szerintem semmi ok a félelemre.
Mondjuk ha hunor vagy fél boci otg nemtudom hogy kell kinéznie..

_________________
"A legnagyobb termelő erő a tudás"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.19. 21:19 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Még él minden család, de kettő nagyon legyengült. Takaró mindenhol meleg volt. Ha nagy lehülés lesz, akkor még lehet baj.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.18. 17:53 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.14. 13:57
Hozzászólások: 108
Tartózkodási hely: Heves megye
Pár órás napsűtés délelött.Hordták a vizet rendesen.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.18. 09:01 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2015.12.08. 01:44
Hozzászólások: 408
Tartózkodási hely: Pest megye
Eggyel lentebbi topicban azt írták hogy 0,4kg-os csak. (Nem mindegy!)
Amúgy mi rendes kalapácsos darálóval baráljuk, igaz nagyon apró rostán, de az is tökéletes hozzá.

_________________
Szabad országban szabad ember azt csinál, amit szabad.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.17. 23:00 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.08.02. 20:26
Hozzászólások: 845
Tartózkodási hely: Békéscsaba
Asszem pennyben volt 0.5 kg. -os porcukor 100 ft ért.mostanában


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.17. 22:02 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.08.03. 22:19
Hozzászólások: 319
Tartózkodási hely: Zala megye - Milejszeg
Hali!
Tudnátok abban segíteni hol lehet kapni olcsón porcukrot, vagy cukorlisztet? A dextróz az jó lepénynek? Mert az olcsóbb mint a porcukker!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.10. 23:02 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2011.01.20. 19:34
Hozzászólások: 29
Tartózkodási hely: BAZ megye
Én is néztem miskolctól 25 km délre és majdnem 3 fél keret. Ami jobban zúgott 110 ből 12 ben mind volt fias. A többit nem néztem mert azok nem mozgolódtak úgy.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.10. 22:26 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
galamb386 írta:
Ma néztem egy jó családot nem volt benne fias! Miskolcon
Délebbre ???

Délebbre?
Délebbre van.
Azt mondják...
Mondjuk attól, hogy egy jó családot megnéztél, ne legyél benne biztos, hogy nálad nincs egyben se.
Meg a délebbieknél sincs mindbe.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.10. 20:31 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.03.20. 20:37
Hozzászólások: 886
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun megye
Nem néztem ,de most komolyan tudsz bármit csinálni ha van? ;)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.10. 20:16 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.02.01. 20:21
Hozzászólások: 208
Tartózkodási hely: Miskolc
Ma néztem egy jó családot nem volt benne fias! Miskolcon
Délebbre ???


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.10. 09:45 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.13. 10:53
Hozzászólások: 216
Zrt írta:
Üdv. Csak belekérdeznék- takarmány vagy konzerv kukorica volt melletted??

Mindkettő volt a határban.Hogy mi volt a hunyó nem tudom . Tény hogy a februári növény labor vizsgálatnál a mézkoszorúban kimutatták a cipermetrint.Valószínű hogy kukorica virágporral került a kaptárba. A téli élelem fogyasztáskor januártól mérgeződtek folyamatosan a méhek . A vándor tanyáról szeptember 1-én haza szállított méhek nem mérgeződtek .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.10. 04:37 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.08.15. 13:51
Hozzászólások: 112
Tartózkodási hely: nyiregyháza
Üdv. Csak belekérdeznék- takarmány vagy konzerv kukorica volt melletted??

_________________
Azt az embert barátodnak nevezheted aki mindent tud rólad és mégis szeret!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.09. 21:17 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
A 2 telephely közül csak az egyiknek a méhei estek látványosan össze. Nem minden család de nagyjából a fele. Vannak még normális családok amiknek látszólag semmi baja, a legtöbb 4 léputcára gyengült le. És sajnos van eddig 8-10 ami a kaptárelhagyás jeleit mutatja főleg az idei szaporítások. Itt volt sok kukorica. Októberben semmi baj nem volt. december végén rájuk néztem abban a pár meleg napban és akkor láttam mi a helyzet. Csak találgatok, a szaporításoknál stagnálás volt megfigyelhető augusztusban. Ez mondjuk utalhat nosemara is. Illetve ha igazatok van abban, hogy egy esetleges méreg bevitel minden családot tönkre tesz akkor valószínűbb a nosema. Hát sajnos tenni semmit nem tudok... márciusra kiderül.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.09. 19:45 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.13. 10:53
Hozzászólások: 216
Bocsi , a naprára vándorolt méhészet rendbe volt. Az állandó telephelyen volt a gond , kukorica miatt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.09. 19:34 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Hapiary!
Gondolom a csávázott naprán lévő állomány minden családjában erős volt a népességfogyás.
Itt a családok jelentős részéről van szó, de nem az adott telephely minden családjáról.
Egy naprás mérgezéskor gondolom fogy minden családból a méh.
Hogy volt ez nálad?

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.09. 18:27 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.13. 10:53
Hozzászólások: 216
Kedves Polai. Richárd !
Sajnos Én is jártam így 2014 tavaszán . Az egyik állományom csávázott napraforgón volt , szeptember 1-én szállítottam haza
a telephelyemre . Az itthon levő állomány folyamatosan ment össze januártól. Tavaszra csak az anya maradt meg és egy marék bogár.
A vándortanyai állomány rendbe volt.Hívtam Tóth Pétert , Ö vitt mintát Velencére és a Tábornok utcába Pestre. Pesten mindent rendbe találtak /atka , nozéma/.A Velencei növény labor Cipermetrint talált a méhekben is, és a mézkoszorú mintában is.
A faluban minden méhészetben volt veszteség , a családok összeestek . Valószínű hogy a kukoricát permetezték ,
kukorica moly ellen. Ez egy hosszú folyamat volt , ősszel még jók voltak a méhek . Eső után köpönyeg .
Richárd te is íród , hogy amelyik állomány le gyengült , ott sok volt a kukorica.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.08. 22:32 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Én azt nem tudom, mit csodálkoztok, hogy van valamennyi fiasítás.
Január közepén még rendes hidegben is kezdenek megmozdulni az anyák, legfeljebb olyankor nem néztek bele.
1-1 tenyérnyivel semmi gond, ha van kaja.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.08. 21:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Nálam nem egyszer a felső képen lévő család hunorban termelő lett akácra, még nincs veszve a dolog. Jómúltkor néztem Hegedűs Dénes előadását, ahol pont azt hangsúlyozta, hogy nem az atkaszám már a lényeg, lehet elég 100 db fertőzött atka is a család lenullázásához. A vírust mi meg nem látjuk, csak az atkát. Kaptárelhagyás egyértelműen atka jellegű problémára utal, esetleg nosemával fűszerezve. Két telephely közt lehet eltérés a szomszédok és az azok által terjesztett vírusok vonatkozásában is. Érdemes lenne megtudni, hogy a két telephelynél a többi méhésznek milyenek a méhei. Ha a legyengült állomány mellett találsz csak egy erős állományt is, akkor nem általános a probléma. Ha mindenkié gyenge, akkor tovább kell kutakodni az okok kapcsán.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.08. 19:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Na még mielőtt valaki megszól hogy kamuzok az előző képek között véletlenül kettő ugyan arról a családról készült, úgyhogy rakok fel még 2 jónak mondhatóról és egy gyengéről képet.
Na most amilyen a gyenge bázán 70 ből nagyon sok ilyen, pedig a legtöbb olyan volt mint itt a jók. 7-8 léputca. Tényleg teljesen úgy gondoltam, hogy ezekkel nem lehet baj. De ez az hogy atka okozta vírus sem lehet, mert nem volt akta. Nagyon kevés volt. És a sokkal atkásabbak között van sok a mi szép továbbra is.
Bázán meg 6-7 léputcás családnál teljes kaptárelhagyás. A szaporítások fele elnéptelenedett vagy elhagyta a kaptárat kb 10 család. Erős termelő egységek visszaesve 4 léputcára. Pedig 7-8 léputcát fogtak fürtben és a fürt bőven az alsó kereteken is folytatódott még október elején is. Biztosan nem az oxálsav okozza mert akkor a rigyáci állománynak még rosszabbnak kéne lennie, ugyanis azok novemberen kaptak egy zárót pluszba. Míg bázán letudtam a zárót október végén. Mert októberben már 10 ból csak kettő családnál volt minimális fedett fias.

Az hogy most sokan fedett fiast látunk nem normális. A jó családoknál az anya nem kell, hogy visszaállítsa a népet ezért azokat csak ez a 2-3 nap meleg és a mogyoró virágpora indította be, azoknál csak napos pete volt még vasárnap... Na mind egy elkeserítő az egész.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.08. 19:32 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Úgy látom ma megvolt a tisztulás a méheknél.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.08. 17:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.10.05. 19:32
Hozzászólások: 212
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
"2011-ben 205 családdal mentem a télbe .Egész télen mínuszokban , este sötétben is jöttek kifelé.
Már november végi zárónál becsuktam 80-90 körül,tavaszra 154 családot.Maradt 51 roncs 3-4 kereten.Atka okozata virus.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.08. 17:47 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.12.22. 17:05
Hozzászólások: 353
Tartózkodási hely: Nógrád Megye
Richard!
Nálam is ugyan ez a helyzet. Vannak erősebbek sé gyengébbek. Egy telephelyen vannak és nem volt ekkora különbség. Én nem kezeltem őket túlságosan atka a végére alig hullott. Zöldítés nem volt mégsem egyformák a családok. Volt olyan amit 8 utcára szűkitve indítottam télbe most 5 utcás. Nincs egyforma család sajnos és egység sem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.08. 17:43 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2011.04.09. 19:19
Hozzászólások: 615
Tartózkodási hely: Derecske
Szerintem beindult a fiasítás és elkezdtek virágport fogyasztani. Nem lehet, hogy a virágpor növényvédő szeres volt?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.08. 17:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Szóval ezek dec. 28-i képek. Ezek a rigyáci családok. és ilyen családból azért nem ez a 3 van. hanem itt rigyácon az állomány fele ilyen minimum. Ha lemérgezem őket a szublimálással akkor nem néznének így ki szerintem. A nosemaban azért kételkedek megint csak mert kezeltem MEdivetes Fumagilin -B vel. Olyan nem létezik, hogy akár több engedélyezett rovarirtó vagy gombaölő szer kerül be valahogy a méhekbe és azok egymást felerősítve fejtik ki hatásuk?.... más magyarázatot nem találok arra hogy a két telephely között miért óriási a különbség....


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.08. 15:14 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Polai.Richard írta:
Az egyik legatkásabbnak ami az oxálsavas táblázatban szerepel semmi baja. Az olyan amiről egész évben nem esett 50 atka és fürtben 8 léputca volt most csak 4.

Az nem lehet, hogy ami jó volt, ott leállt korábban a fiasítás, ezért azok a méhek több kezelésen átestek, mint az atkásabbak, ahol több és hosszabb ideig tartó fiasítás volt? Ott folyamatosan keltek és lettek olyan méhek, amik kevesebb kezelést kaptak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.08. 14:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Többször írtam már, hogy 2013-ban ráfutottam nosemára, ami akkor fájó veszteségeket hozott ( kb. 40% termelés kiesés ). Hát abba az évben nem kellett a felesleget eladni... Lényeg, hogy komoly bajok voltak, több tényező miatt, de az egyik legfontosabb, hogy túl nagy mennyiségű amitrázt juttattam be. Az elnéptelenedés már Karácsonykor jelentkezett. Hasmenés utána lett, amikor kiterjedt fiasokra megjött a tél a legyengült családokra. Ekkor volt a március 15-i havazás, ami következtében a legyengült 4 léputcás családoknál hasmenés lett. Ebben az évben volt már februárban 3-4 keret fias is, nagyon hasonló körülmény az eddigi télhez. Sok család egész télen "szórta" ki a méheket. Kirepült, majd zuhanó repülés a hóba. De ebben a nagy problémában is az állomány kb. harmada sérülésmentesen telelt és fejlődött tavasszal, termelt a szezonba. Azt gondolom ez is jól mutatja, hogy ugyanolyan körülmény és kezelés mellett sincs két egyforma méhcsalád. Egyik bírja még a hatásokat, a másik meg összeomlik.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.08. 05:39 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2014.06.24. 15:39
Hozzászólások: 200
Igen elsőre a technológiát vettem elő én is. De semmi logika nincs benne. Tükör akkor mért van az hogy azonos számú szublimálás mellett van család ami 2 fiókot kitölt. Egyik sorban 5 családból mind jó semmi baj nincs velük másik sorban 10 ből 4-5 gyenge. Az egyik legatkásabbnak ami az oxálsavas táblázatban szerepel semmi baja. Az olyan amiről egész évben nem esett 50 atka és fürtben 8 léputca volt most csak 4.

Szeptemberig nem voltak ilyen különbségek. És továbbra is vannak erősek is akkor azoknak mért nem ártott a sok kezelés? A rigyáci szaporításokat átvittem bázára, a bázaiakat rigyácra hogy ne legyen lereptetés. Mert mindig a földön vannak a hármas pároztatók. A rigyácra kerültek teljesen jók 7-8 léputcát fognak. A bázára kerültek összeomlottak. Egyebként bázán roszabb a helyzet. Az állomány fele volt naprán. Ezek között is van erős meg gyenge is. Ennél sokkal egységesebbek voltak. Nem azt mondom hogy a csávázott napra a hibás. Amúgy is csak talágatás ez. De bázán idén sok volt a kukorica.

Októberben megcsurgattam őket kanadai Fumagilinnel 3 szor 1 gramm hetente. Akkor ha nosema rosszul kezeltem mert már napra végén kellett volna csurgatni...

Nem tudok képet felrakni mert több mint 1 megásak de majd délután számítógépről megoldom.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.07. 22:46 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Pláne ilyen mennyiségű vegyszer mellett, amit a Richard beküldött a kaptárakba.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.07. 20:54 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Hát, igen. A ceranae-t alulértékelik a méhészek, pedig veszélyesebb szerintem, mint az atka. Amolyan csendes gyilkos, mint az embernél a magas vérnyomás.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2018.01.07. 20:32 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Látom Laci megelözött, de ha már írtam küldöm.

Polai.Richard írta:
.. Ez biztosan nem atka, nem nosema és nem is a szublimálás okozza ugyanis akkor egységesen romlottak volna le a családok. .....
...Mivel heti szinten tisztában voltam az atkával tudom hogy nem az az ok.
...Hullák nincsenek viszont a méhek folyamatosan szivárognak ki még 0 fok körül is a kaptárból és nem találnak vissza Vagy többszöri próbálkozás ellenére sem mennek be a kijárón felreppenek és már nem mennek vissza. Valamilyen idegrendszeri probléma van a méhekkel. ....

Hát elég érdekes leírás.
Ilyen logika alapján a neo-kat is kizárhatod hiszen ugyanazon a méhlegelőn volt a telephelyed egész állománya.

És ha mindent kizárunk akkor ............. :?
Én pl. nem zárnám ki a nosema ceranae-t, illetve a vírusfertőzést.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17402 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 349  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 29 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.