Pontos idő: 2024.04.19. 05:52

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2096 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 42  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.05.07. 19:27 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.11. 19:16
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
Ezt még nem hallottam.
A tamási féle saroklécét hogy lehet megfordítani?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.05.07. 19:26 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.10. 18:03
Hozzászólások: 586
Tartózkodási hely: Zselic
Susán Ádám írta:
Josy írta:
Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy készítettem egy pár 1/2 boconádi kaptárt és érdekelne, hogy ki milyen módon használja
a menekülőteret, vagyis, hogy mikor és milyen módon használja, mindig fent van e vagy nem, és hogy a rostaszövetet benne csak a tetejébe lehet betenni és mindig marad a keretlécek és a rostaszövet között 9cm vagy a menekülőtért aljába is bele lehet tenni és akkor ráfekszik a keretsorra?

Lehet, hogy egy kicsit értelmetlenre sikerült, meg az is lehet, hogy nem a legjobb időpontban teszem fel a kérdést, na de remélem, hogy tudtok segíteni.

Előre is köszönöm Josy!


úgy kell megcsinálni a menekülőteret hogy megfordítható legyen,ha szállítás van akkor fölül legyen a rostaszövet ha nincs szállítás akkor meg alul.


Így is lehet, de fóliával egyszerűbb lezárnia a keretek tetejét és legalább nem ragasztják be a rosta lyukait.

_________________
Az éttermek dohányzó és nem dohányzó részre osztása olyan, mintha
a strand medencéjét belehugyozós és nem belehugyozós részre osztanák!

http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10007
http://www.meh.extra.hu/gallery/index.php?cat=10092


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.05.07. 19:18 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.07.06. 21:33
Hozzászólások: 598
Tartózkodási hely: Nógrád megye, Homokterenye
Josy írta:
Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy készítettem egy pár 1/2 boconádi kaptárt és érdekelne, hogy ki milyen módon használja
a menekülőteret, vagyis, hogy mikor és milyen módon használja, mindig fent van e vagy nem, és hogy a rostaszövetet benne csak a tetejébe lehet betenni és mindig marad a keretlécek és a rostaszövet között 9cm vagy a menekülőtért aljába is bele lehet tenni és akkor ráfekszik a keretsorra?

Lehet, hogy egy kicsit értelmetlenre sikerült, meg az is lehet, hogy nem a legjobb időpontban teszem fel a kérdést, na de remélem, hogy tudtok segíteni.

Előre is köszönöm Josy!


úgy kell megcsinálni a menekülőteret hogy megfordítható legyen,ha szállítás van akkor fölül legyen a rostaszövet ha nincs szállítás akkor meg alul.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.05.07. 18:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.13. 22:28
Hozzászólások: 253
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar
Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy készítettem egy pár 1/2 boconádi kaptárt és érdekelne, hogy ki milyen módon használja
a menekülőteret, vagyis, hogy mikor és milyen módon használja, mindig fent van e vagy nem, és hogy a rostaszövetet benne csak a tetejébe lehet betenni és mindig marad a keretlécek és a rostaszövet között 9cm vagy a menekülőtért aljába is bele lehet tenni és akkor ráfekszik a keretsorra?

Lehet, hogy egy kicsit értelmetlenre sikerült, meg az is lehet, hogy nem a legjobb időpontban teszem fel a kérdést, na de remélem, hogy tudtok segíteni.

Előre is köszönöm Josy!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.05.07. 14:14 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.04. 12:42
Hozzászólások: 15
Üdv!
Ha kérhetném nekem is küld el léci ;)

köszönöm
h2ildiko@gmail.com


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.05.07. 09:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.04.24. 21:57
Hozzászólások: 755
Tartózkodási hely: Szolnok
Hy
Légyszíves nekem is küld már el!
előre is köszönöm:D

a cím: ahetedik@citromail.hu


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.05.07. 08:36 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Ez még egy régebbi módszere. Már nem pontosan így csinálja.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.05.07. 07:30 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.02.10. 20:57
Hozzászólások: 120
Tartózkodási hely: Somogy
köszi! :)

tibcsi1974 írta:
Helló!
Légyszíves küld el nekem is .
marschallpeter@freemail.hu



Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.05.06. 22:00 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
Nos, közben megoldódott a dolog, ahogy látom :roll:
Bár annyit hozzáfűznék, hogy a módszeren csiszolt Bertalan egy kicsit, pár éve megjelent egy picit módosított verzió is.
Az eltérés annyi, hogy a fészekrendezéskor az alsóban a nyitottabb az anya lépei alá kerül, hogy ne bölcsőzzenek ott sem, 2 műléppel elválasztva mellé meg az idősebb fiasok, amire már nem tudnak bölcsőt húzni.
A 3. fiókba is tesz 2-3 műlépest a fiasok mellé, ezzel is hűtve a fészket.

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.05.06. 21:22 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.16. 21:48
Hozzászólások: 65
Tartózkodási hely: SZ-SZ-B NYÍREGYHÁZA
Helló!
Légyszíves küld el nekem is .
marschallpeter@freemail.hu

Bertalan Imre
Fészek-mézkamrás mézeltetés 1/2 NB kaptárral:
Minden év tavaszán megoldandó feladat, hogy méhcsaládjaink akácvirágzásra optimális erősségűek legyenek. Beavatkozással a rajzást is megakadályozhatjuk, de még mindig gondot Jelenthet az akác mézelése előtt a kaptárban lévő méz elvétele. Ha ezeket meg tudjuk oldani, akkor jó mézeléskor rendkívüli eredményeket is elérhetünk, és minőségi akác mézhez jutunk.
Nagy családszám esetén a fentieket biztosítani bizony nagyon nehéz, különösen változékony - esős - időjárás esetén. Véleményem szerint Magyarországon azért is terjedt el az NB kaptár, mert fészek mézkamrás mézeltetéssel, mérsékelt-közepes hordásnál jó eredményeket lehet elérni. Ha a méhész megtalálja az anyákat, a kaptárt különösebb nehézség nélkül be tudja rendezni fészek mézkamrás mézeltetésre, de a tiszta, érett akácméztermelésre és nagy tömegű nektár fogadására az NB kaptárak nem igazán alkalmasak. A 1/2 NB kaptárra megbízható mézeltetési módszereket nem tettek közzé, holott valahogy mindenki érzi, hogy ezzel a kaptárral lehetne eredményeket elérni, de őrült sok munkával. Ez utóbbi senkinek nem hiányzik! Én ennek ellenére a 1/2 NB kaptárt választottam, mert mézeltetésen kívül más tehetőségeket b ad. Amíg lehetett, tavasszal a repcetáblákat kerültem, ugyanis a méz elvétele „macerés" volt Ma már kifejezetten örülök a 20 kg körüli pergetett repceméznek. És elhiszem Buchinger úr állítását... Ha az időjárás kegyes, akkor hihetetlen eredményt érhetünk el és kifejezetten jó minőségű mézet kapunk első pörgetéskor is.
A méhészetemről: munkahely mellett 200 körüli méhcsaláddal dolgozom. Minden családhoz 5 db fiók keretekkel. 2 db anyarács és szöktető ráma tartozik. (Természetesen rendelkezésemre állnak a pergetéshez szükséges eszközök és egy szállító jármű.) Méhészetünket feleségem segítségével kezelem. Csak az akácméz ki-pörgetésénél segít még egy családtag. A fészek mézkamrás mézeltetés már évek óta foglalkoztat Erről az Í996. évi Emlékeztetőben már írtam. Mára úgy érzem, sikerült megvalósítanom ezt a termelési fogási félkeretes kaptáraimban. Elinduláskor arra gondoltam, ha vízszintesen jói működik a rendszer - fekvő NB kantárakban -, akkor működnie kell függőlegesen is, 1/2 NB rakodó kaptárban! Az alapötletet az adut hogy egy téglatest ugyanakkora álló és fekvő helyzetben is. Igaz, másként látjuk! További gondolataimat kipróbálásra ajánlom. Munkálataim gerincét a következő munkafolyamatok jellemzik.

1. Betelelt állapot (október vége, november eleje)
-80%-ban 6 pár kereten vannak a családok,
- belső (akarás egyrétegű fóliával, a kereteken,
-8 db teljesen lefödött mézes keret,
- kijárók egérszűkítővel ellátva, sok levegő áteresztéssel
- belső takarás február vége felé, egy oldalról (farost lemez és 3 db méretre szabott karton-lap) és felülről

2 Tavaszi gyors átvizsgálás március végén. Az anya és az élelem meglétének ellenőrzése, szükség szerinti beavatkozással.

3. Bővítés (áprilisban, fűzfa-virágzás előtt)
- oldalsó takaró kivétele, - fenék csere,
- alsó és felső fiókok fészekkeretekkel való telerakása,
- a fészekhez nem nyúlunk, ezért ez a művelet is gyorsan elvégezhető!
A félkeretes kaptártól a méhészek többet várnak, mint a régebbi típusoktól. Sőt az a tévhit is elterjedt, hogy a méhek emberi beavatkozással felerősíthető!;. Hallottam én is a különböző jó fogásokról", amelyeket évekig próbálgattam saját méhészetemben. Tedd ide a hasítást, cseréld meg a fiókokat... akkor meglátod, mi lesz! Egy biztos, sokat dolgoztam, a méhek nem győzték korrigálni a hibáimat. Tavaszi gyors fejlődésük miatt nem is vettem észre, hogy mii hibáztam él. Egy idő után az is feltűnt, hogy a tedd ide, tedd oda jó tanácsok csak tavaszi idényre vonatkoztak. Később már nem fontos, hogy a méhek még jobban fejlődjenek - összehasonlítva más kaptárakkal
- és több mézet termeljenek? Egyik alkalommal szeles vidéken teleltem. Tiszta időben sokszor látható volt, hogy az osztrák sógorok szélkerekét a szél becsülettel tekeri. A bővítést az erős szél miatt úgy végeztem el. hogy a fiókokat teleraktam keretekkel. És mi történi? Az anya úgy vette birtokába az új kereteket, mintha azok nagy NB keretek lettek volna. Amikor szükségesnek érezte, oldal irányban keretet váltott. Rádöbbentem, hogy rakosgatással bármit elkövethetünk, az anya attól még több petéi nem tud lerakni... Sőt megzavarjuk a méhek életét.

4. Vándorlás repcére Amennyiben nincs a röpkörzetben elegendő repce, a méneket vándoroltatom. A kaptárakat úgy rakjuk le, hogy mögöttük teherautóval tudjunk közlekedni. Ez a szabály minden vándorlásnál érvényes - kivétel a téli telelő telephely -, hisz a fiókok mozgatásakor időt és energiát takarítok meg. Ezért nálam már másodlagos, hogy a méhcsalád jö helyre kerüljön, pl. árnyékos helyre. Ügyelek arra, hogy munkám alatt semmi se akadályozzon, kézre legyen minden. A méztéri fiók felhelyezése vándorlás előtt vagy után történik. Fontos, hogy anyarács kerüljön a fészek fölé!

5. Repcevirágzás alatt
- a fészket nem piszkáljuk;
- szükség szerint - ha nagyon kell - bővítés még egy méztéri fiókkal az anyarács felett;
- a természet figyelést, akácvirágzás kezdetének jósolgatása;
- általában április 27-30. közön, amikor a vadgesztenyefán jelentkezik a virágzás, a fészket anyaráccsal kettéválasztjuk az anyakeresés miatt, naponta kb. 70 családnál.
Tapasztalataim szerint ennyi anyát találok meg egy nap;
- három nappal később történik az anyakeresés és fészek-rendezés. (Párhuzamosan a bölcsők, bölcsőkezdetek elzúzására is sor került;
- a fészek kialakítása
- alsó fiókban 10 db fias keret, faltól falié, a szélsők nagy felületben nyitottak,
- föléje anyarács.
- második fiókban egyik oldaltól kezdve:
- két fias keret
- üres keret
- egy fias
- 6 db mű-lépes keret - anya,
- föléje anyarács
- a kaptár további részében
- a harmadik fiókban a fészekrendezéskor kikerülő keretek, max. 3 db fias kerettel, az új fészek felett függesztve.
- felettük a XXXXX méztéri fiókok) változatlanul.
A rendezés célja a feszek-mézkamra kialakítása - sajnos az anya megkeresése itt sem kerülhető el. Az előzőekben leírt elrendezést az alábbiakkal indokolom.'
- Alsó fiók fiasításos kereteibe a család nem hord repcemézet, igaz nagyobb hordásnál ide is leni de ezt később felviszi a méztérbe. Ide gyűlik a virágpor. A régi fészekmézzel is ez történik, mert a kijáróhoz közé nem szívesen hagy mézet a család, másrészt a hizlalások akadályozzák a méheket mozgásukban. Különben is a fészek közepén sosem hagy mézel a csatád, bármilyen kaptártípussal is méhészkedőnk!
- A második fiókban - az új fészekben - az anya „durcás" lesz az átalakítás miatt, petézése csak négy keretre korlátozódik. Megcsüng rajtuk. Hogy miért nem építi a család a mű-lépeket még azokban az években is. amikor a pörgetési állag meghaladja a 20 kg-ot repcéből? Nem tudom. Ritka, ha egy műlépei is kiépítenek! Végül is ez most nem baj, sőt ellenkezőleg, ez a jó!
Ezzel elérem, hogy ebből a két fiókból nem kell kivenni egy keret mézet sem. Ez 200 családnál akác előtt óriási előnyt jelent!

6. Vándorlási előkészületek
- vándorlás előtt két nappala méztéri fióktok) alá a szöktető behelyezése (harmadikra kerül a szöktető keret).
- két nap múlva a méztéri fiók(ok) leszedése, hazaszállítása,
- szöktetők leszedése, ~
- kaptárak lekötözése.
- reggeli vándorlás - a család három fiókon van.

7. Megérkezés az akácerdőbe
- rakodás után a méhek kieresztése;
- két óra múlva a család „kipörgetett" fiókot kap harmadiknak, föléje szöktető ráma kerül;
- ezeknek a szállítását meg kell oldani;
- erre kerül a repcéről hozott harmadik - mindenes fiók leszöktetésre.
Eredmény: Teljesen kipörgetett" családokhoz jutunk
- kb. 2-3 kg méz, ha marad náluk! Ha a hordás beindul, a családok mennek, mit a golyó! Mindnyájan tudjuk, a tejesen üres kaptár a legjobb rajzás gátló! Elek is vele!

8. Két nap múlva
- a szöktető feletti fiók elvétele. A fias keretek miatt a kereteken maradnak méhek, ezért lesöpréssel kell ezt a műveletei kombinálni. A későbbi pergetés miatt ezek a Hasítások nálam legtöbbször megfáznak. Ezért is kerülőm a három keretnél több fias keret alkalmazását ebben a fiókban. Lehetőleg azok is kis felületűek,
- szöktető levétele,
- alsó két fiók cseréje, az alsóra helyezünk csak anyarácsot.
- a fészket nem piszkáljuk!

9. Mézel az akác
16 kg-os emelkedés elérésekor a családokat bővítem úgy, hogy a fészket továbbra sem piszkálom. A következő folyamatok figyelhetők meg:
- a fiatal méhek a fiasításos keret melletti műlépei kiépítik,
- az anya léctől-lécig betetézi a kiépülő kereteket,
- a család gátfutók módjára kiépíti az új fészket az anya rendre bepetézi a kereteket
- a fészek folyamatosan bővülhet hiszen műlépek miatt a méz nem korlátozza a fenti folyamatot
-a fészekben kitűnő a hangulat.
Az anyarács fölé kerül a bővítő fiók, közepén 4 db m műléppel, ezzel a fiatal méhek viaszépítő hajlamát kihasználom, jó hangulatot teremtek a családban, a bővülő fészek felett a hideg műlépeket szinte egy nap alatt kiépítik, a szélső keretekbe méz kerül.
A bővítésnek a mézhordásra rendkívüli hálása van! Tanultuk, hogy a méhcsaládnál a fészket a méz és a Hasítás együtt alkotja. Nálam az anya-rács a fészket kettéválasztja, az anyarács a herék mozgását korlátozza. A fészek fiasítása az anyarács alatt, méze a rács felett helyezkedik el. Mi történik, ha a rács fölé üres fiók kerül? A feszek teljesen megváltónk, hisz nem tartalmaz mézet A családnak ezt pótolnia kell. Ha van hordás, akkor ezt intenzív gyűjtéssel pótolja is. Szinte tudomást sem akar venni a kaptár többi fiókjában lévő mezről. Az üres fészek rajzás gátló. A fészek le bölcsőzéséről a család maga gondoskodik. A harmadik fiákból folyamatosan kelnek a fiatal méhek, Megürült sejtjeikbe méz kerül. Ide a méh szívesen hordja terhét. Ezen tulajdonságáért is alakították ki az ún. fészek mézkamrás mézeltetést pl. az NB kaptárakban. A negyedik fiókban érik a méz. Másnapra akár pörgethetővé válhat A kora délelőtti órákban a szöktetőket a felső fiók alá helyezzük. Használatával elérem, hogy a begyűlő nektárból ide nem keríti semmi. A méz víztartalma ezért nem fog nőni. A szűkítő ráma feletti méhek a hordásból kiesnek.
Lehúzódásukat az is korlátozza, hogy a kaptár alattuk folyamatosan telik mézzel, illetve meleg van. A lesöprés időigényes és fáradságos, sokszor mégsem kerülhető el. A méhek eltávolítása lefújással kíméletesen gyorsítható. Erre a célra egy motoros permetezőgép vásárlását tervezem. A méhek előbb munkába állnak. Ezzel a hozam is növekedhet.
Mihez hasonlíthatnám a családokat? Egy olyas rajhoz, amelynek létszámát legalább szinten tartja a kelő fiasítás, és van egy bővülő fészke. A fiókos bővítés pedig a begyűlő nektárnak további helyet ad Hogy a raj mit tud hordásban? Mindenki tudja: hihetetlen dolgokra képest összefoglalva leírhatom: ha van hordás, úgy gondolom, hogy ez a kaptár ilyen berendezkedéssel lefőzhetetlen, ha nincs bordás, akkor meg mindegy, hogy milyen kaptárral méhészkedünk Szóval ez a rendszer működik... jó hordásban (1999-2000), rossz hordásban (1997-1998) és nagyon szeretem...

10. Pörgetés
Helyét a hordás alakulása szerint választom. Legszívesebben otthon pörgetek, de felszerelésem lehetővé teszi a vándortanyai pörgetést is. A Méhészei 1996-os számaiban többek között a vándor bódémról és fedelező állványomról is készült leírás. A pörgetés ütemezettségét az a cél vezérli, hogy mindig legyen legalább egy üres fiókunk a bővítéshez, illetve a gyors vándorlás megvalósítósához.

11. Vándorlás
Második akác vándorlására is lehetőség nyílik, ha van Üres fiók a bővítéshez. Harmadik fióknak az utoljára beadott méztéri fiók marad, amennyiben a fészek mézkamrában a fiasítás kikelt. Ha ügyesek vagyunk és a hordásban a vándorlás előtt fennakadás van, akkor a vándor-fás elvégezhető. Hogy jártam az utóbbi két évben? A mérleg azt mutatta, hogy az akác már csak mézelget A családokat vándorlásra készítettem, rendre megkapták a fészek fölé az üres fiókot. Másfél nap alatt az állományról a felesleges meztéri fiókok lekerültek. A meglepetés lekötözéskor ért Azok a családok, amelyekről először szedtem le a méztéri fiókokat, újból nehezek lettek... Minden kezdődött elölről, a további akácra való vándorlás elmaradt...

12. Második fészekfiók Akác végére a család népes marad.
Következő méhlegelő facélia. Ha szerencsénk van, akkor az is mézel. A népesség nagysága és az anyarács miatt a fenti mézeltetés továbbra is folytatható, ezért a fészekfiókkal való további bővítése ilyenkor még nem célszerű. Akác végére a fiasításos keretek száma átlagban déri a nyolcat Ez közei 50 (tor családonként. (Csak felteszem a kérdést: Melyik kaptárban van ennél több?) A kaptár újból adja a méheket... A legelőtől függ, hogy mikor célszerű fiókkal bővíteni. Sokszor csak a fészek közepéből felteszek 3-4 db keretet és helyükre sötét fészekkeret kerül. A műlépet is kiveszem. Ilyenkor az alsó fiókban már nem építik ki azokat a méhek. 13. Előtérben a szaktudás Első olvasatra bizonyára rendkívül bonyolultnak tűnik ez a leirat. Mégis az a tapasztalatom, ha az anyát ily módon korlátozzuk és rendezzük be a fészkét, akkor a többi munka nem is kíván méhészeti szaktudást. A családokat egyforma erősségűekre hozzuk, ha betartjuk a fias keretek számára és helyére vonatkozóan is az ajánlást Ezután bölcsőzgetésre nincs szükség. Időt takarítunk, és családjaink mézelését sem zavarjuk meg. 1999-ben, amikor a méhészek futkostak a rajok után, akkor nekem csak 15 rajom volt. (Ezt az akác utáni problémás fészkek száma alapján feltételezem.) Tavaly egy sem volt... Az egész méhészkedés csak rakodás, pörgetés és vándorlás, ami segédmunkással is elvégeztethető. A méhész tapasztalatai alapján csak irányítson, hozza meg a helyes döntéseket Látszólag öregedő méhészcink, ha fejben el tudják végezni ezen műveleteket és cl tudják képzelni, hogy nem nekik kell elvégezni minden munkát, akkor hajlott korukban is nagy méhészetet képesek irányítani.
Kijelentem, hogy így nagy méhészettel is termelhető I. osztályú akácméz, a méhészet rendkívüli termelékenységgel üzemeltethető, ezzel az írásommal egy nagyüzemi méhészet technológiájának legfontosabb részletét tartja az olvasó a kezében.
Tapasztalataimat szívesen adom tovább, segítve ezzel a kezdő és a váltani képes méhésztársaimat Mindnyájuknak eredményes méhészkedést kívánok.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.05.06. 21:09 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.05.22. 22:08
Hozzászólások: 114
Tartózkodási hely: Komárom-Esztergom Megye Bajna
Helló!

Légyszíves küld el nekem is .
marschallpeter@freemail.hu

Előre is köszönöm!

Péter!

_________________
Szikla Méhészet KB+1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.05.06. 18:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.03.23. 15:59
Hozzászólások: 135
Tartózkodási hely: Borsod-Abaúj Zemplén
légyszíves küld már el az e-mail címemre :
gabi2424@citromail.hu
Köszönöm szépen
Gabi24


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.05.06. 18:22 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.02.10. 20:57
Hozzászólások: 120
Tartózkodási hely: Somogy
Heló!
Elküldhetnéd nekem is a módszert.
GeryG@freemail.hu

Robz írta:
Gabi24 írta:
A méhészújságban olvastam arról h az anyát lerakják anyaráccsal az alsó fiókba(10-12 nappal akác előtt) néhány fias léppel , a maradék fiast szétoszlatják a 2-3 fiók között az lenne a kérdésem h alulra hogyan oszlassam el a fiasítást (középre rendezzem,esetleg megtűzve kiépített kerettel) illetve h hány keret fiast tegyek és nyitott vagy fedett fiast érdemesebb
és ha jól értem ezen a néhány lépen fog tengődni az anya az akác végéig vagy a fedett fiast folyamatosan emeljem az anyarács felé úgy hogy ,mindig legyen helye a petézésre??
Előre is köszi
Gabi24


Ez Bertalan módszerére hasonlít így ránézésre. (nem olvastam a szóban forgó cikket az aktuális újságban)
Nem a legalsóba kerül 10 nappal korábban, hanem a 2. fiókba 2 anyarács közé, aztán az akác kezdésekor kerül legalulra fiókostól.
Pont az a lényege, hogy az anya csak lassan tudja növelni a nyitott fias mennyiségét, mert a kiépülő műlépeket tudja csak birtokba venni, így sok fiatal dajkaméh hordásra kényszerül, mert munkanélkülivé válik a kaptárban.
Esetleg át tudom küldeni a teljes leírást emilben, ha érdekel.
Itt leírni kicsit hosszú lenne.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.05.05. 22:40 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
Gabi24 írta:
A méhészújságban olvastam arról h az anyát lerakják anyaráccsal az alsó fiókba(10-12 nappal akác előtt) néhány fias léppel , a maradék fiast szétoszlatják a 2-3 fiók között az lenne a kérdésem h alulra hogyan oszlassam el a fiasítást (középre rendezzem,esetleg megtűzve kiépített kerettel) illetve h hány keret fiast tegyek és nyitott vagy fedett fiast érdemesebb
és ha jól értem ezen a néhány lépen fog tengődni az anya az akác végéig vagy a fedett fiast folyamatosan emeljem az anyarács felé úgy hogy ,mindig legyen helye a petézésre??
Előre is köszi
Gabi24


Ez Bertalan módszerére hasonlít így ránézésre. (nem olvastam a szóban forgó cikket az aktuális újságban)
Nem a legalsóba kerül 10 nappal korábban, hanem a 2. fiókba 2 anyarács közé, aztán az akác kezdésekor kerül legalulra fiókostól.
Pont az a lényege, hogy az anya csak lassan tudja növelni a nyitott fias mennyiségét, mert a kiépülő műlépeket tudja csak birtokba venni, így sok fiatal dajkaméh hordásra kényszerül, mert munkanélkülivé válik a kaptárban.
Esetleg át tudom küldeni a teljes leírást emilben, ha érdekel.
Itt leírni kicsit hosszú lenne.

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.05.05. 19:06 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.11. 19:16
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
Ma az alábbi szerint rendeztem:
-erős család: szélre 1 kiépített keretmézes virágporos, mellé az anya azzal a kerettel amelyiken megtaláltam,1 műlép, 1 üres kiépített keret,5műlép és szélre 1 üres kiépített keret
-gyengébb családnál 1-2 műlép helyett kiépített keret vagy 1nyitott fias.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.05.05. 18:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.03.23. 15:59
Hozzászólások: 135
Tartózkodási hely: Borsod-Abaúj Zemplén
A méhészújságban olvastam arról h az anyát lerakják anyaráccsal az alsó fiókba(10-12 nappal akác előtt) néhány fias léppel , a maradék fiast szétoszlatják a 2-3 fiók között az lenne a kérdésem h alulra hogyan oszlassam el a fiasítást (középre rendezzem,esetleg megtűzve kiépített kerettel) illetve h hány keret fiast tegyek és nyitott vagy fedett fiast érdemesebb
és ha jól értem ezen a néhány lépen fog tengődni az anya az akác végéig vagy a fedett fiast folyamatosan emeljem az anyarács felé úgy hogy ,mindig legyen helye a petézésre??
Előre is köszi
Gabi24


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.30. 10:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
bebe írta:
Célszerűbb lenne a két fiók között a fiaslépeket szétosztani és műlépekkel tűzdelve kiegészíteni a lépkészletet. ........


Régebben, amikor átfejlesztés után még kevés volt a kiépített félkeretes lépünk, úgy bővítettünk 3 fiókra, hogy a kivitt teli műlépes fiókba a meglévő kétfiókos fészekből 3-3 lépet tettünk, az onnan kikerült 6 műlépet meg a két fészekbe tűztük be.
Magyarán: az egy fióknyi műlépet és a fészeklépeket elosztottuk 3 fiókba. Nagyon szépen kiépítették repce alatt és némileg a rajzás ellen is hatott.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.29. 22:33 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.09.06. 20:27
Hozzászólások: 153
Tartózkodási hely: Pest-Pilis-Solt-Kiskun Vármegye
Köszönöm a válaszokat

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.28. 19:35 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
ori írta:
én ezt nem venném annyira drámaira. sőt annak örülök, minél több fias van a 1/2NB-ben, nemhogy még elvennék. ez a beállítás szerintem fekvős berögződés, ahol mindeképp korlátozott a kaptár befogadó képessége. a rakodónál ha gáz van, akkor legcserélem egy gyengébbre vagy beletolok egy műlépes fiókot. ezért fiasszámot nem határoznék meg konkrétan.

normál esetben és munkamegosztásnál a méhek életkora mindenképp fontos, hogy mikor válnak gyűjtővé. viszont a családban meg is lehet borítani a munkamegosztást, mint ahogy az öreg bogarat is rá lehet szorítani újra az építésre és fiasetetésre -nyilván már nem olyan minőségben és mennyiségben-, úgy ha nincs dolog a kaptárban optimális körülmények közt dandárban a fiatalabb is kimegy gyűjteni. vagy részben nektárt érlel. tehát akác előtt, sőt alatt kikelő szerintem semmiképp sem haszontalan, sőt termésnövelő.

amiről talán sokszor elfeletkezünk, pedig lényegében minden anyakorlátozás ezt célozza: hordásban minél kevesebb nyitott fias legyen. inkább fedett és kelő. ez belső munkást szabadít fel. ha utána számolunk, hogy már 7-8 nyitott fias mennyi bogarat tud lekötni etetésre, ami a nektárral is tudna foglalkozni, akkor elgondolkodtató számok jönnek ki.


Én is erre akartam célozni azzal, hogy 30 napos korát nem megvárva már 20 naposan is hordhat a méhecske. A 10 keret fias akác előtt az biztos, hogy ha nem is kevés de nem is sok!

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.28. 17:33 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2008.12.28. 11:23
Hozzászólások: 27
Pöte írta:
Bza írta:
Üdvözlet.
Lehet volt már szó róla, de nem találom a választ. Segítséget szeretnék kérni egy dilemmámra. Felfigyeltem, hogy mikor Ádám93 írta:
Ma átnéztem a családokat.
Mindkettőben 14 vegyes korú fiasítás van.
Senki nem tanácsolta neki, hogy majdan vegyen el kereteket a családoktól és készítsen kis családot belőle. Ez azért dilemma, számomra mert ismerősök, akik ezt a kaptárt használják évek óta azok szerint repce előtt/ elején a 10 fias keret már elég, van aki szerint 12 re kell állítani a családot, ha egy fiókra zárjuk az anyát 2-3 nyitott fiassal és petézésre alkalmas üres keretekkel, ekkor várható a legnagyobb robbanás akácra.
Nos érdekelne kinek mi a tapasztalata mi az a fias mennyiség ami még nem rajzik meg ha sokat akarunk építtetni (és mi az a sok) velük és mézet is akarunk termeltetni.
A segítséget előre is köszönöm.
Üdv: Bza


Szerintem az a 10-12 nem sok. A legtöbb szakirodalmi adat rakodóra is 6-8 NB keretnyi fiast ajánl az akác jó kihasználtásgához. A másik dolog, hogy ha a család akácra "robban" az már az akácot nem tudja jól kihasználni. Akácon a legalább 20 napo, de inkább 30 napos bogár fog gyűjtővé válni. Amelyk most kelnek azok már csak építeni fonak akác alatt, esetleg a végéből hordanak. Az egy fiókra zárás szerintem nem rosz technika, de a 2-3 nyíl fias mellé egy virágporos keretet tennék és műlépet.
Annak ellenére, hogy már beszéltem olyan méhésszel aki gyűjt is virágport akácon :ut , Én még nem tapasztatam olyat, hogy ne gyökkenjen jelentős mértékben a család virágporkészlete akácon, így a virágporos keret is bepetézésre kerül majd.


én ezt nem venném annyira drámaira. sőt annak örülök, minél több fias van a 1/2NB-ben, nemhogy még elvennék. ez a beállítás szerintem fekvős berögződés, ahol mindeképp korlátozott a kaptár befogadó képessége. a rakodónál ha gáz van, akkor legcserélem egy gyengébbre vagy beletolok egy műlépes fiókot. ezért fiasszámot nem határoznék meg konkrétan.

normál esetben és munkamegosztásnál a méhek életkora mindenképp fontos, hogy mikor válnak gyűjtővé. viszont a családban meg is lehet borítani a munkamegosztást, mint ahogy az öreg bogarat is rá lehet szorítani újra az építésre és fiasetetésre -nyilván már nem olyan minőségben és mennyiségben-, úgy ha nincs dolog a kaptárban optimális körülmények közt dandárban a fiatalabb is kimegy gyűjteni. vagy részben nektárt érlel. tehát akác előtt, sőt alatt kikelő szerintem semmiképp sem haszontalan, sőt termésnövelő.

amiről talán sokszor elfeletkezünk, pedig lényegében minden anyakorlátozás ezt célozza: hordásban minél kevesebb nyitott fias legyen. inkább fedett és kelő. ez belső munkást szabadít fel. ha utána számolunk, hogy már 7-8 nyitott fias mennyi bogarat tud lekötni etetésre, ami a nektárral is tudna foglalkozni, akkor elgondolkodtató számok jönnek ki.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.28. 11:58 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Bza írta:
Üdvözlet.
Lehet volt már szó róla, de nem találom a választ. Segítséget szeretnék kérni egy dilemmámra. Felfigyeltem, hogy mikor Ádám93 írta:
Ma átnéztem a családokat.
Mindkettőben 14 vegyes korú fiasítás van.
Senki nem tanácsolta neki, hogy majdan vegyen el kereteket a családoktól és készítsen kis családot belőle. Ez azért dilemma, számomra mert ismerősök, akik ezt a kaptárt használják évek óta azok szerint repce előtt/ elején a 10 fias keret már elég, van aki szerint 12 re kell állítani a családot, ha egy fiókra zárjuk az anyát 2-3 nyitott fiassal és petézésre alkalmas üres keretekkel, ekkor várható a legnagyobb robbanás akácra.
Nos érdekelne kinek mi a tapasztalata mi az a fias mennyiség ami még nem rajzik meg ha sokat akarunk építtetni (és mi az a sok) velük és mézet is akarunk termeltetni.
A segítséget előre is köszönöm.
Üdv: Bza


Szerintem az a 10-12 nem sok. A legtöbb szakirodalmi adat rakodóra is 6-8 NB keretnyi fiast ajánl az akác jó kihasználtásgához. A másik dolog, hogy ha a család akácra "robban" az már az akácot nem tudja jól kihasználni. Akácon a legalább 20 napo, de inkább 30 napos bogár fog gyűjtővé válni. Amelyk most kelnek azok már csak építeni fonak akác alatt, esetleg a végéből hordanak. Az egy fiókra zárás szerintem nem rosz technika, de a 2-3 nyíl fias mellé egy virágporos keretet tennék és műlépet.
Annak ellenére, hogy már beszéltem olyan méhésszel aki gyűjt is virágport akácon :ut , Én még nem tapasztatam olyat, hogy ne gyökkenjen jelentős mértékben a család virágporkészlete akácon, így a virágporos keret is bepetézésre kerül majd.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.27. 20:47 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.09.06. 20:27
Hozzászólások: 153
Tartózkodási hely: Pest-Pilis-Solt-Kiskun Vármegye
Üdvözlet.
Lehet volt már szó róla, de nem találom a választ. Segítséget szeretnék kérni egy dilemmámra. Felfigyeltem, hogy mikor Ádám93 írta:
Ma átnéztem a családokat.
Mindkettőben 14 vegyes korú fiasítás van.
Senki nem tanácsolta neki, hogy majdan vegyen el kereteket a családoktól és készítsen kis családot belőle. Ez azért dilemma, számomra mert ismerősök, akik ezt a kaptárt használják évek óta azok szerint repce előtt/ elején a 10 fias keret már elég, van aki szerint 12 re kell állítani a családot, ha egy fiókra zárjuk az anyát 2-3 nyitott fiassal és petézésre alkalmas üres keretekkel, ekkor várható a legnagyobb robbanás akácra.
Nos érdekelne kinek mi a tapasztalata mi az a fias mennyiség ami még nem rajzik meg ha sokat akarunk építtetni (és mi az a sok) velük és mézet is akarunk termeltetni.
A segítséget előre is köszönöm.
Üdv: Bza

_________________
Kép


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.27. 11:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.11. 19:16
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
A viaszmoly a közepén megy és ott rág. A méhek nem tudják azt visszaépíteni.
Lefogják rágni és lesz belőle torz építmény vagy heresejt.
Én a kitördelt hereépítményt is teszem az olvasztóba majd kiszedem a bábokat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.27. 11:51 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.03.05. 14:35
Hozzászólások: 73
Tartózkodási hely: Somogy
nincs eldeformálódva, ha a rágáson ezt érted, csak mintha "poros" lenne
tehát a herés viaszt is ugyanoda gyűjthetem pörgetéskor is?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.27. 10:52 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.11. 19:16
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
Elég egy helyre elküldeni a kérdéseket. ;)
Amúgy bármit beolvaszthatsz. A molyrágta lépet nem fogja úgy visszaépíteni ahogy kellene, legalábbis az enyémek nem szeretik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.27. 10:08 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.03.05. 14:35
Hozzászólások: 73
Tartózkodási hely: Somogy
Sziasztok!

én a lépekkel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni:
- már kiépített lépem (nem használt fiókban) molyos lett-a kevésbé molyosakat betehetem-e újra a méheknek vagy bajuk lesz tőle?
a nagyon molyosokat beolvaszthatom-e?
- egy az első téli átnézés utáni kaptáramat kint hagytam bezártan a méhesben, de mivel leszedtem a tartófáról a nedvesség miatt olyan mintha néhány lép kicsit bepenészesedett volna, beolvaszthatom-e?

a fiókcserékkor a téli összeépítéseket és heréket lehúztam a keret tetejéről, ezt a herés viaszt be lehet-e olvasztani vagy dobjam ki? érdemes külön gyűjtögetnem jövőre a sima viasz építményt és a heréset?

előre is köszönöm a segítséget: egy kezdő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.26. 09:04 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
Ádám93 írta:
Ezek a családok 2 fiókon voltak. Azért építenek alul mert Selectra Flórás sztiropol kaptárakban vannak és
nagyon mély a fenék az alsó keretléc és a szellőzőrács között.
Célszerűbb lenne a két fiók között a fiaslépeket szétosztani és műlépekkel tűzdelve kiegészíteni a lépkészletet. Mivel a hungarocellnek nagyon jó a hőszigetelő képessége, ezért nálad a fészek melegen tartása és építés nem sok hőenergiát igényel. Persze mindez csak akkor érvényes, ha van nektár és virágporgyűjtés, ha a legelő aszályos, akkor vontatottan halad ez a megoldás is.

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.26. 07:46 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:26
Hozzászólások: 485
Tartózkodási hely: Lovasberény Fejér m
Ádám93 írta:
Ma átnéztem a családokat.
Mindkettőben 14 vegyes korú fiasítás van.
Az anyát ráccsal letettem az alsó fiókba és alátettem egy
műlépeset mert már a fenékben építenek.
A felső fiókot anyaráccsal leválasztottam.
Szeretném megkérdezni jól cselekedtem-e?
Csatolmány:
P4240103.JPG

Alsó fiókban én nem építtetek. Alsó fiókos bővítéshez , vagyis lefejlesztéshez kiépített kereteket használok, lehetőleg olyat, amiben már volt fiasítás. Lehet nyitott mézes kereteket, vagy kipörgetett mézes kereteket is rakni. A lépeken lévő hizlalásokat ilyenkor le kell vágni. Ha nincs kiépített kereted a fészekből vegyél nem fiasított kereteket, és a fészket műlépezd.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.25. 21:57 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1148
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
Jaa, azt át kell csavarozni felülre :)

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.25. 20:37 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.02.08. 20:30
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Veszprém megye
sala78 írta:
Ádám93 írta:
Szeretném megkérdezni jól cselekedtem-e?


A műlépes fiókot inkább 2.-nak tedd, de szerintem elég lett volna csak tűzdelni.

Ezek a családok 2 fiókon voltak.Azért építenek alul mert Selectra Flórás sztiropol kaptárakban vannak és
nagyon mély a fenék az alsó keretléc és a szellőzőrács között.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.24. 22:29 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.31. 22:08
Hozzászólások: 265
Tartózkodási hely: Tét, Budapest
Ádám93 írta:
Szeretném megkérdezni jól cselekedtem-e?


A műlépes fiókot inkább 2.-nak tedd, de szerintem elég lett volna csak tűzdelni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.24. 21:00 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.11. 19:16
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
Az hogy a fenékbe építenek a fenék hibája, túl mély.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.24. 20:57 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.02.08. 20:30
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Veszprém megye
bebe írta:
Ádám93 írta:
Szeretném megkérdezni jól cselekedtem-e?
Nem volt ez korai?

Igazából az volt a dilemmám,hogy a felső fiók már annyira mézes volt,hogy az anya nem tudott hova petézni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.24. 20:42 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.05. 18:02
Hozzászólások: 814
Tartózkodási hely: Észak-Pest megye
Ádám93 írta:
Szeretném megkérdezni jól cselekedtem-e?
Nem volt ez korai?

_________________
"Az idő a legjobb tanár - eltekintve attól, hogy az összes tanítványát megöli."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.24. 20:34 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.02.08. 20:30
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Veszprém megye
Ma átnéztem a családokat.
Mindkettőben 14 vegyes korú fiasítás van.
Az anyát ráccsal letettem az alsó fiókba és alátettem egy
műlépeset mert már a fenékben építenek.
A felső fiókot anyaráccsal leválasztottam.
Szeretném megkérdezni jól cselekedtem-e?
Csatolmány:
P4240103.JPG


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.14. 12:10 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.11. 19:16
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
Akác előtt 2 héttel venném el.
Ha petéző anyát kap jól fel is fejlődik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.14. 11:59 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.01.02. 16:09
Hozzászólások: 106
Tartózkodási hely: Bélmegyer
PappL írta:
Ha két fiókon van akkor minek a 2.-ra rács?


Bocsi!

A két fiókot a fészekre értettem.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.14. 10:54 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.11. 19:16
Hozzászólások: 372
Tartózkodási hely: Sz-Sz-B
Ha két fiókon van akkor minek a 2.-ra rács?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.14. 10:35 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.16. 07:55
Hozzászólások: 72
Tartózkodási hely: Dunasziget
benzinkutas írta:
Tisztelt méhészek a véleményeteket szeretném kikérni!
Repce végén szaporírani szeretnék és ezt az akác mézeltetésével is össze akarom kötni.
Repcén a család két fiókon marad (a masodik fiókon van anyarács) a második felében a rácsot a két fészekfiók közzé teszem így néhány nap mulva lesz olyan fiókom amiben nem lesz pete. Ezzel a fiókkal meg egy érett bölcsővel fogok szaporítani. A család fészke akácra ezután egy fiókon marad, de a benne lévő fedett fiast a méztérbe teszem helyét műléppel töltöm ki. Azt még nemtudom, hogy mikorra időzítsem ezt. De gondolom az akác nyillásakor volna jó, mert az elvett fiókban a kikelő bogár úgy sem hordana akácon (szerintem) így kicsi lenne a veszteség. És a rajzást is hátrálná.

Mit szoltok hozzá?


Hát én még csak ugatom apám mellett a dolgot, de véleményem az van.

Repce végén 2 fiók = rajzás... de javítsatok ki ha tévedek :o

_________________
A kávé nem a cukortól lesz édes, hanem a keveréstől... a cukor csak arra való, hogy tudjuk meddig kell keverni! :P


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.14. 07:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.01.02. 16:09
Hozzászólások: 106
Tartózkodási hely: Bélmegyer
Tisztelt méhészek a véleményeteket szeretném kikérni!
Repce végén szaporírani szeretnék és ezt az akác mézeltetésével is össze akarom kötni.
Repcén a család két fiókon marad (a masodik fiókon van anyarács) a második felében a rácsot a két fészekfiók közzé teszem így néhány nap mulva lesz olyan fiókom amiben nem lesz pete. Ezzel a fiókkal meg egy érett bölcsővel fogok szaporítani. A család fészke akácra ezután egy fiókon marad, de a benne lévő fedett fiast a méztérbe teszem helyét műléppel töltöm ki. Azt még nemtudom, hogy mikorra időzítsem ezt. De gondolom az akác nyillásakor volna jó, mert az elvett fiókban a kikelő bogár úgy sem hordana akácon (szerintem) így kicsi lenne a veszteség. És a rajzást is hátrálná.

Mit szoltok hozzá?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.13. 13:00 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.02.08. 20:30
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Veszprém megye
cerana írta:
Ádám93 írta:
A hungarocell kaptár elég jó hőszigetelő?

Abban az esetben, ha nincs benn menekülőtér, hanem a tető közvetlenül a keretek felett van. Mert elsősorban a felső szigetelés a fontos ilyenkor, ott veszik veszik el a hő nagy része.

Nincs rajta menekülőtér. A lépeken hőtükör fólia és mindjárt a kaptár tető.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.13. 12:58 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Ádám93 írta:
A hungarocell kaptár elég jó hőszigetelő?

Abban az esetben, ha nincs benn menekülőtér, hanem a tető közvetlenül a keretek felett van. Mert elsősorban a felső szigetelés a fontos ilyenkor, ott veszik veszik el a hő nagy része.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.13. 12:42 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.02.08. 20:30
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Veszprém megye
Ezért gondolom, hogy az Ádám által leírt helyzet esetén nincs ok félnivalóra megfelelő hőszigetelés esetén.

A hungarocell kaptár elég jó hőszigetelő?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.12. 10:14 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2640
Én a Cserényi módszernél sem igen értem ezt a fias lerendezés értelmét, a fiókcsere helyett. Ha alul van 4 keret fias , és a másik hatot nem takarják, akkor fiókcsere esetén az fordulhat elő, hogy a volt felső fiók veszít valamennyi meleget, a volt alsó pedig kap. Jó felső takarás esetén így bemelegíti a hiányzó részt, tehát az anya tud petézni. Ha hidegebb van, akkor szorosabb fürtöt képez, és nem engedi fel a meleget, tehát rosszabb nem lesz a helyzet, legfeljebb ugyanolyan. A Cserényinél legfeljebb arról lehet szó, hogy fiasmentes alsó fióknál néhány fias lerakásával csak a felette levő helyet melegítik be alulról, tehát egy fokozatos bővítés lesz csak. De abban az esetben, ha már magától lent befiasított négy keretet, akkor jó felső takarás mellett lehet időt nyerni, ahhoz képest, mint amikor maga foglalja el. De megfázásról ebben az esetben szerintem nem lehet szó. Megjegyzem én is a bükk-féle szisztéma szerint csinálom, hagyom, hogy az anya maga foglalja el a fiókokat (én egyébként a kétfiókosaimnak egyszerre két fiókot adok alulról.) Azt azonban korábban úgy tapasztaltam, hogy fiókcserével lényegesen növelhető a fiasítás terjeszkedése akkor, ha csak a felső fiókban volt 6-7 keret fias, akkor április végi csere esetén 10 nap alatt telepetézte az anya a cserélt fiókot. Ezért gondolom, hogy az Ádám által leírt helyzet esetén nincs ok félnivalóra megfelelő hőszigetelés esetén.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.12. 05:22 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4006
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Ádám93 írta:

Az esetlegesen lekerülő mézes lépekből nem hordják fel a mézet felbontás után?


De igen!

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.11. 20:37 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.02.08. 20:30
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Veszprém megye
bükk írta:
Ádám93!

Tegyél egy 3.fiókot keretekkel legalsónak.
Így a méhcsalád hőgazdálkodásába alig avatkoztál bele,viszont a család zavartalanul fejlődhet tovább akárhogy is alakul az időjárás.
A két fészekfiók megcserélése kockázattal jár a gyorsan változó időjárás miatt,valamint az első fiókba lekerülő vélhetően szélső fedett mézes keretek később rajzás előidézői lehetnek repcén.

Az esetlegesen lekerülő mézes lépekből nem hordják fel a mézet felbontás után?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.11. 13:23 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
Ádám93!

Tegyél egy 3.fiókot keretekkel legalsónak.
Így a méhcsalád hőgazdálkodásába alig avatkoztál bele,viszont a család zavartalanul fejlődhet tovább akárhogy is alakul az időjárás.
A két fészekfiók megcserélése kockázattal jár a gyorsan változó időjárás miatt,valamint az első fiókba lekerülő vélhetően szélső fedett mézes keretek később rajzás előidézői lehetnek repcén.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.10. 20:36 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Ádám93 írta:
Ma csak belenéztem a 2 család méhem fészkeibe.
A felső fiókban 7 táblás fias van 3 lép tele mézzel az alsóban
4 fias és némi virágpor.
Valahol olvastam,hogy ezen állapotnál végre lehet hajtani a fiókcserét.
Véleményetek szerint elvégezzem vagy várjak még?


várd meg hogy kezdjen melegedni az idő mert most 2-3 nap hűvösebb lesz, most jön a téli bogarak elhullása és az újak nem biztos hogy takarnák a fiast, a legjobb a fiókforgatásra az az idő amikor a mostani fedett fiasod zöme kezd előbújni
nálunk ez a szombati átnézésnél már látszott és szerintem szerdáig közel 7-8 kerettel nő a népesség, kérdés hogy a telelők meddig húzzák


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.10. 19:14 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.02.08. 20:30
Hozzászólások: 33
Tartózkodási hely: Veszprém megye
Ma csak belenéztem a 2 család méhem fészkeibe.
A felső fiókban 7 táblás fias van 3 lép tele mézzel az alsóban
4 fias és némi virágpor.
Valahol olvastam,hogy ezen állapotnál végre lehet hajtani a fiókcserét.
Véleményetek szerint elvégezzem vagy várjak még?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhészkedés 1/2NB kaptárban.
HozzászólásElküldve: 2010.04.05. 08:18 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
sikora írta:
Kellemes húsvétot . Mi a véleményetek ? Nem csináltam nagy bajt ,hogy levettem a belső takarot de a hötükör foliát rátettem ,mivel felénk lehült .



Most van a legtöbb takarás a méheimen és ez még kb 2 hétig így marad utána a párazárók , fóliák kikerülnek csak nedvesség elszívók maradnak és a kisebbeknél a hőtükrök


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 2096 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 ... 42  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.