Pontos idő: 2024.03.28. 09:53

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 826 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 17  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.22. 21:52 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.11. 10:28
Hozzászólások: 289
Tartózkodási hely: Somogyország
Bogaras!

Mondjuk azt, hogy 15 éve erdészeti hatósági munkakörökben "tevékenykedem".

Szerintem, már egyébként említettem régebben, hogy:
Kis hazánktól bármerre eltávolodva értékesebb, szebb, természetesebb stb. erdőket tömegével lehet találni. De itt ezeket kell védeni, mert ide csak ezek jutottak. Viszont a valódi védendő érték a természetes gyepek védelme lenne (és az is) ahogy azt Rakonczay prof. mondta vala, mert az eurázsiai füves puszta rendszer utolsó legnyugatibb nyúlványa itt van nálunk. Ezek a valódi értékek, amelyeket súlyosan veszélyeztetett a rögtörés és az erdőtelepítés is. Most már a Hortobágyon nem tudsz úgy körbenézni, hogy ne látnál fát. (Ez erdészeti kritika volt). A másik pedig az erdők mindenáron való létesítésénél fontosabb nemzeti érdek lenne a mg.-i termőterület jó erőbeli és menyiségbeli megőrzése, mert az világviszonylatban is nagyon fogy. Kina és Arábia már Afrikában is vesz földet. Sajnos sok olyan terület áldozatul esett az erdőtelepítéseknek amelyek képesek voltak 100 q kukoricát is leadni, de a "kiszámítható" mg-i politika és a terményspekuláció a biztonságosabbnak vélt erdősítés felé lökte a földtulajdonosokat. (Ez is erdészeti kritika volt). Természetesen bolond az, aki 30 AK értékű bácskai, békési vagy hajdúsági szántót erdősít. Vagy nagyon erdész, de az majdnem ugyanaz.
Viszont hihetetlen, de tudni kell azt is, hogy az erdő foglalkoztató kapacitása nagyobb lett mint a sima növénytermesztésé. A munkaigényes állattartás leépült, és a kertészeti ágazatnak is komoly gondjai vannak. Az erdőn majdnem mindent meg kell fogni kézzel is, és ma már több embert tart el fajlagosan, mint a szántóföldi növénytermesztés, ahol akár 100 ha/ 1 fő is elműködteti az üzemegységet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.22. 20:08 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Bogaras írta:
.......Nem tudom ki mivel foglalkozik :D
Viszont az ő írásaikban ( lehet felületes vagyok ) nem is találtam sok kritikát inkább tankönyvszerű volt
Igen! Mert ők a szakemberek.
Bogaras írta:
Viszont sokan próbálnak nem a talajhoz, időjáráshoz megfelelő fajokat vagy társulásokat ültetni. Az én tankönyvemben még volt talaj típus amire nem ültethető erdő mert mezőgazdasági talaj és azt mezőgazdaságra kell használni, akármilyen szép erdő is lehetne rajtuk. Legalábbis anno én még így tanultam csak az élet közben másfelé vitt és nem gyakoroltam a tanult anyagot, de hibákat ma , visszatérve a természethez találok bőven

Zala 0,5-25AK/ha földek...... Itt inkább az a kérdés hova nem érdemes tölgyet, bükköt ültetni.....
Szétrohadt vadkerítés mögött, bonsai-nak tűnő kocsányos tölgy ..... az akác itt még vidáman nő telepítés nélkül is.....
Ez a kérdés.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.22. 19:31 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
tsanyi írta:
Bogaras írta:
Azért nem ilyen egyszerűek a dolgok ahogy itt páran képzelik.
Jó lenne ha aktív szakember is megszólalna. .....

János és Tomipapa nem elég aktív neked, vagy nem elég szakember ....? :mrgreen: :twisted:


Nem tudom ki mivel foglalkozik :D
Viszont az ő írásaikban ( lehet felületes vagyok ) nem is találtam sok kritikát inkább tankönyvszerű volt

Viszont sokan próbálnak nem a talajhoz, időjáráshoz megfelelő fajokat vagy társulásokat ültetni. Az én tankönyvemben még volt talaj típus amire nem ültethető erdő mert mezőgazdasági talaj és azt mezőgazdaságra kell használni, akármilyen szép erdő is lehetne rajtuk. Legalábbis anno én még így tanultam csak az élet közben másfelé vitt és nem gyakoroltam a tanult anyagot, de hibákat ma , visszatérve a természethez találok bőven


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.22. 19:20 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Bogaras írta:
Azért nem ilyen egyszerűek a dolgok ahogy itt páran képzelik.
Jó lenne ha aktív szakember is megszólalna. .....

János és Tomipapa nem elég aktív neked, vagy nem elég szakember ....? :mrgreen: :twisted:

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.22. 19:19 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Idézet:
Jó lenne ha aktív szakember is megszólalna.


Már mivel kapcsolatban gondolod???

Mert a Horváth Janinál aktívabb szakember itt közel s távol nem nagyon van!!!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.22. 18:03 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Azért nem ilyen egyszerűek a dolgok ahogy itt páran képzelik.
Jó lenne ha aktív szakember is megszólalna. Az erdő telepítésnek bármilyen területre is feltételei vannak. Az erdő törvények komoly dolgok bár az utóbbi 2-3 évtizedben egyre több baromság kerül bele. Egy oldalról az uniós hatás, másik oldal meg a sok hülye, állat és természetvédő csoport hatására.
Az erdő gazdálkodás is komoly üzlet, ezért ezt is mérlegelik az erdő tulajdonosok. Szerencsére kis % az aki rosszul dönt csak méhészeti szempontból mi ezt sokkal többnek érezzük.
Az erdészeti iskolák 100 éve és ma is tanítják a méhészeti szempontból hasznos fajtákat, de ez csak másodlagos szempont és nem is lehet más. Méhészként sem kívánom hogy ez másként legyen.
Az adott terület időjárása és talaja alapján válasszunk fafajt , egy véghasználat után felújítási módot pedig gazdasági szempontok szerint.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.22. 14:29 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
Ebben is egyetértünk!
Bár ..... amióta egy fenyves szélében, ahova folyó ügyeimet intézni léptem be, egy kosár (27db) hajdina vargányát szedtem 10 perc alatt ........ ebben sem vagyok teljesen biztos. (A hajdina vargánya bükkel, kocsányos tölggyel gyökérkapcsolt, ha jól hiszem.

tsanyi! Megerősítem,idén a fenyvesekben is akadt szépen vargánya.
http://gombaklub.freeblog.hu/archives/2 ... k_grofjai/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.22. 10:01 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.03.20. 05:44
Hozzászólások: 212
2. Többlettámogatást elérni, a gazda pályázhat, ha az erdő felújításakor vagy az új erdő létesítése során bővíti a méhlegelőt. Kérdés az,hogy mely földrajzi területeken legyen elérhető, és a lényegesebb, hogy ki fizeti. És miből?
A feladat most pedig az, hogy az érintett ágazatok képviselőinek egyeztetése után megfelelően elő kell készíteni a jogszabályi változásokat és biztosítani kell a várható igény szerint a forrást is.
Mellékesen megjegyzem, hogy a mezőgazdasági területek erdősítésén kívül az Únióban nincs direkt erdészeti támogatás, és nem is valószínű a kiharcolásának még csak az esélye sem. Ami így fut az is áttételes, mert valami természetvédelmi vonalhoz kötődik a pályázat. Tehát esély csak az erdőtelepítésnél lehet.
Ha valaki beleszáll akkor talán három, esetleg hét év (kormányváltási esély) alatt átverheti, ha talál rá pénzt. Valamint ki kell várni az aktuális rendeletmódosítási szándékot. Nem kis munka és utánjárás.
szasa77 bevállalod?[/quote]

Mivel úgy kezdtem-nem értek hozzá de még méhésznek sem tartom magam- így senki sem járna jól ha én intézkednék. De mivel vannak itt olyan emberek akik értenek az erdőhöz és a méhészethez is, és volt itt egy párt képviselője aki kérdezte tud-e segíteni gondolom a kettőt össze kellene hozni. Az erdészeti támogatás meg szerintem azért nem is olyan rossz pénz. Na meg kérdezem én, ha egyszer már végigmegy a földön a paraszt, oszt beledugja a földbe az elegyfát, így is úgyis. Akkor már nem mindegy hogy mit tesz a földbe. Menyivel kerül többe ha egy kőrist vagy egy hárs csemetét rak a földbe /HA? Szerintem ez nem kihasználás csak az érdekek egyeztetés. De ha az a telepítés hársai 20-25 év múlva ontani kezdik a virágot akkor bármelyikünk nem fizetne ezért helypénzt, egy körbekerített területen? Így az erdő tulajdonosa megkapja a telepítésért a pénzt ami nem is rossz pénz + ha szerencséje van akkor még 15 évig kapja kiesési támogatást azét meg 16.évben meg a méhésznek is van ott keresnivalója. Rakja mindenki össze a képet aztán gondolkodjon. Ennek ellenére még mindig lehet nincs igazam mert nem értek hozzá. Csak elgondolkodtam hangosan.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.22. 09:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.11. 10:28
Hozzászólások: 289
Tartózkodási hely: Somogyország
+ gyertyán, gesztenye, cser és a lucfenyő is! Meg a vörös és mocsár tölgy.

Gratulálok, jó fogás volt. Az ilyen helyet jegyezni és titkolni is kell!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.22. 09:04 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.12.16. 21:07
Hozzászólások: 979
Tartózkodási hely: Dél-Göcsej
Horváth János írta:
Amúgy bár az erdészről a közvélemény nehezen hiszi, hogy ért ahhoz amit csinál, számolni általában tud és csak ott vállal be akác átalakítást ahol erre a természetvédelmi szerv kényszeríti vagy anyagilag is megtérül. Szóval nem két fröccs közötti ötlet az, hogy unom már ezt a sok akácost ami jól felsarjad, és tíz év alatt sok pénz és munka árán kiszenvedek egy szir-szar tölöst.

János!
Abban a körben ahol én előfordulok, méhlegelőbajaink fő okozójának nem az erdészeket vagy a földtulajdonosokat, hanem azt a másik "szervet" tartják/juk!
Laikusként meggyőződésem, hogy több közöttük a nem mindig megalapozott elveihez fanatikusan ragaszkodó mint az értelmes, logikusan gondolkodó szakember.

Szerintem az ő meggyőzésükkel kéne kezdeni a "harcot", de mivel fanatikusok és egyre nagyobb (döntésbeli és anyagi) hatalommal bírnak erre van a legkevesebb esély.

_________________
" ...méhésznek lenni küzdelem a keserűség ellen"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.22. 00:15 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Horváth János írta:
....Amúgy bár az erdészről a közvélemény nehezen hiszi, hogy ért ahhoz amit csinál, számolni általában tud és csak ott vállal be akác átalakítást ahol erre a természetvédelmi szerv kényszeríti vagy anyagilag is megtérül. Szóval nem két fröccs közötti ötlet az, hogy unom már ezt a sok akácost ami jól felsarjad, és tíz év alatt sok pénz és munka árán kiszenvedek egy szir-szar tölöst......

Hát én is erre gondoltam, amikor Tomipapa hsz-ére reagáltam.

Horváth János írta:
.....Kevesen tudják, de a dunántúli dombvidéki akácosok jelentős része a filoxéravész alatt kipusztult szőlőterületeken áll. Hogy mi lehetett előtte? Valamiféle tölgyest gyanítok.
Vagy valami más.... ;)
Horváth János írta:
Még egy megjegyzés. Akácosban nincs vargánya!

Ebben is egyetértünk!
Bár ..... amióta egy fenyves szélében, ahova folyó ügyeimet intézni léptem be, egy kosár (27db) hajdina vargányát szedtem 10 perc alatt ........ ebben sem vagyok teljesen biztos. (A hajdina vargánya bükkel, kocsányos tölggyel gyökérkapcsolt, ha jól hiszem.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.21. 22:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.11. 10:28
Hozzászólások: 289
Tartózkodási hely: Somogyország
tsanyi!
Hogy pár száz éve milyenek voltak a környezeti viszonyok arról vannak leírások bőven. Többek között a Fertő úgy kiszáradt, hogy gyalogosan átjártak Rusztról a túlsó partra, de a Velencei tó medrében is gyakorolták a fehérvári huszárok a csapattestek egyszerre fordulását. Ellenkezőjére is van példa bőven, hidegek is voltak rendesen, Bécs környékén gyakran szeptember végére megfagyott a szőlő. A török azért nem jutott nálunknál tovább, mert az akciórádiuszát az éghajlat miatt nem tudta tovább növelni.
Szóval kongatják a vészharangot, de egy- egy ilyen eset miatt nem kell egy fafajt teljesen leírni. Volt szilfavész, tölgy pusztulás, most gesztenye kéregrák van. Egy erdő ellenálló képessége egyébként a benne található fafajok számától függ. Minnél több fordul elő annál jobban képes ellenállni a károsítóknak. Az erdővédelemben érintettek rettegve gondolnak arra az egyszer várhatóan bekövetkező pillanatra amikor a monokultúra akácosokban megjelenik valamilyen letálisan jelentkező új behurcolt kártevő vagy kórokozó.

Amúgy bár az erdészről a közvélemény nehezen hiszi, hogy ért ahhoz amit csinál, számolni általában tud és csak ott vállal be akác átalakítást ahol erre a természetvédelmi szerv kényszeríti vagy anyagilag is megtérül. Szóval nem két fröccs közötti ötlet az, hogy unom már ezt a sok akácost ami jól felsarjad, és tíz év alatt sok pénz és munka árán kiszenvedek egy szir-szar tölöst.

Azt még megmondhatná valaki, hogy melyik legyen az az állományalkotó csodafafaj amire a klímaváltozás miatt lecserélhetnénk értékes tölgyeseinket és bükköseinket.

Kevesen tudják, de a dunántúli dombvidéki akácosok jelentős része a filoxéravész alatt kipusztult szőlőterületeken áll. Hogy mi lehetett előtte? Valamiféle tölgyest gyanítok.

Még egy megjegyzés. Akácosban nincs vargánya!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.21. 22:23 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.11. 10:28
Hozzászólások: 289
Tartózkodási hely: Somogyország
Hej!
Az őshonos természetszerű állományok szóval a tölgy és a bükk, mint klímax társulások kísérő fafajai közül a juharok a hársak, szilek és a gyertyán azok melyek az erdőtársulásokban képesek a főfafaj(ok) alatt második szintet alkotni. Ez a második szint árnyalja a talajt, állandósítja a környezeti tényezőket, segíti törzstisztulást stb. Nélküle az erdő csonka, de tudni kell, hogy vannak olyan területek ahol a talaj nem bír el többszintes állományt, ott csak egy felső szint van, gyakran a cserjék is hiányoznak. A helyi viszonyok alapján kell e fafajok közül választani a talaj, a klima, a vízviszonyok figyelembe vételével.
Szóval legyen kötelező a hárs!
Módjai:
1. Politika nyomást elérve az erdőre vonatkozó rendeletekbe beleerőltetni. Kötelezőként, alaptevékenység szerűen. Valószínűleg osztatlan népszerűséget fog okozni az erdőgazdák között, hogy az olcsó és jól nevelhető pl. hegyi juhar helyett a drága hárs ültetésére kényszerülnek. Imádni fogják a méhészeket, akikkel azért helyenként sok gond van.
2. Többlettámogatást elérni, a gazda pályázhat, ha az erdő felújításakor vagy az új erdő létesítése során bővíti a méhlegelőt. Kérdés az,hogy mely földrajzi területeken legyen elérhető, és a lényegesebb, hogy ki fizeti. És miből?
A feladat most pedig az, hogy az érintett ágazatok képviselőinek egyeztetése után megfelelően elő kell készíteni a jogszabályi változásokat és biztosítani kell a várható igény szerint a forrást is.
Mellékesen megjegyzem, hogy a mezőgazdasági területek erdősítésén kívül az Únióban nincs direkt erdészeti támogatás, és nem is valószínű a kiharcolásának még csak az esélye sem. Ami így fut az is áttételes, mert valami természetvédelmi vonalhoz kötődik a pályázat. Tehát esély csak az erdőtelepítésnél lehet.
Ha valaki beleszáll akkor talán három, esetleg hét év (kormányváltási esély) alatt átverheti, ha talál rá pénzt. Valamint ki kell várni az aktuális rendeletmódosítási szándékot. Nem kis munka és utánjárás.
szasa77 bevállalod?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.21. 16:41 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
tsanyi írta:

Ellenben azon gondolkodtam el, hogy a romló éghajlati feltételek mellett az akác helyére, amelyet elődeink sem a legjobb területekre telepítettek, ültetett tölgy vagy bükk, hogy fog fejlődni?

Nálunk tizenvalahány éve kivágtak egy késői virágzású akácost. Bekerítették, akác ellen permetezték sokszor. Magról ültettek valamit. Azt, hogy mit azt sajnos nem sikerült kideríteni, mert semmi nem lett belőle. Ha meghagyták volna az akácot azt lassan már másodszor le lehetne termelni. Azóta pedig csak gaz nőtt rajta.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.21. 16:02 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Tomipapa írta:
......Az általad említett akácosból bükkös-tölgyes erdővé történő 'átalakítást' a termőhely ismerete nélkül nem tudom értékelni, de bízom abban, hogy a természetvédelem avatottjai képesek a helyes megoldást megtalálni. Előző hozzászólásomban is azt igyekeztem tudatosítani, hogy a felelősség nem alternatív lehetőség, a környezettudatos szakmaiság nem csak a környezetvédelemben, de a 'termelő' erdészetben is prioritással kell bírjon.
Üdv: Tomipapa

Tomipapa!
Igaz a csácsi bükkösről sokat cikkeztek, de nem kimondottan arra gondoltam. Gombászás közben máshol láttam, hogy öreg 100-év fölötti és 30-50 éves állományoknál is látható gondok voltak.
Ellenben azon gondolkodtam el, hogy a romló éghajlati feltételek mellett az akác helyére, amelyet elődeink sem a legjobb területekre telepítettek, ültetett tölgy vagy bükk, hogy fog fejlődni?
Van-e igazi haszna bármilyen szempontból, vagy csak látványos un környezettudatos akció, aminek esetleg később látjuk, hogy legalább annyi kára van mint haszna? (Lsd. biodízel)

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.21. 06:10 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
T

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tomipapa 2012.07.29. 21:43-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.20. 11:47 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Tomipapa írta:
....Talán ennek nyomán könnyebb belátni, hogy erdőt telepíteni csak felelősséggel, a tájra jellemző fajokkal szabad, s érthetőbbé válik, miért nem kaphat teret oda nem illő faj a védett területeken. .....

Tiszteletre méltó célok, de mennyire vannak összhangban a tényekkel? Natura 2000 területeken a letermelt akác helyén bükköst, tölgyest telepítenek. A bükk állomány felénk 2003-2006-ban hatalmas károkat szenvedett (zöld karcsú díszbogár, bóbitás bükkfaszú, meg valami gomba.....). A pusztulás eredő okának az éghajlat változást, az egymást követő aszályos éveket tartják. Érintett erdészek is kétségesnek tartják ,hogy a most telepített bükkösök megérik a vágásérett kort ......
Szerinted mennyire van értelme, a megváltozott éghajlati körülmények közt visszatelepíteni olyan fajtákat amelyek teljesen más időjárási viszonyok közt uralták pár száz éve a területet?

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.20. 04:23 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
T

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tomipapa 2012.07.29. 21:47-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.20. 01:03 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Köszönöm a helyesbítést, tényleg nincs szó arról a könyvben, hogy ez a 20 kg csak méz lett volna :oops:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.19. 22:59 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.11. 10:28
Hozzászólások: 289
Tartózkodási hely: Somogyország
Levettem a könyvet a polcról és elolvastam. Valamiért az Őrösire emlékeztem.
Az említett szövegben nincs szó pergetésről, csak a mérleges kaptár súlygyarapodásáról. Ebben a gyarapodásban biztosan van méz is, de ennek jelentős része virágpor ami meghaladhatja a napi egy kilót is. Tapasztalat az, hogy fűzön lehet ugyan mérni akár 5-8 kg súlygyarapodást is de a változékony idő miatt hamar fel is élik a méhek a gyors fejlődés miatt mind a virágport mind a nektárt és elvehető többlet nem jelentkezik. Gyakorlatilag méhtömeggé változik. A füzek virágzása alatt a fiasítás tömege a többszörösére növekszik, a népesség pedig kicserélődik és bővül is.
Amúgy a helyet, a körülményeket és a kort ismerve valószínűleg a környéket valami háborús vagy jóvátételi termelésként letarolták és az elhanyagolt területen arra az időre berobbantott a kecskefűz. Ma már ilyen nem nagyon van.

No persze ültetni kell ott ahol nincs és szükség is lenne rá.
Hajrá!

A méhészek elaludták a lehetőséget, mert megszokták, hogy más területéről jön le a méz. Most már késő. A kilencvenes évek elejétől virágtengert lehetett volna ültetni ebben az országban, ha észnél van a méhész és megteremti saját földjén a saját méhlegelőjét is.
Most pedig siránkozik mindenki, hogy kivágják az akácost, a hársfát, lekaszálják a szolidágót meg a dohányt és letárcsázzák a tisztesfüvet. És támogatás vagy térítés nélkül kötelezzék a gazdálkodót drágább technológia használatára csak azért, hogy a méhésznek jobb legyen.
Mielőtt a késért nyúlna valaki azért leírom azt is, hogy tisztában vagyok a méhészet közérdekű hasznával mindenki számára és a saját érdekemben is, de nem mások plusz tehertételeként kell számunkra jobbá tenni a méhészeti környezetet.
Ha valakinek olyan ingere van, hogy a tölgytelepítésbe a méhese mellett jó lenne egy kis hárs is, az beszélje meg a gazdával, vegye meg a csemetét és esetleg ültesse is el ha megengedik neki valahol.
Hajrá!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.19. 17:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Tisztelt Tomipapa, Horváth János, csoky!
Engem is meglepett a kecskefűzzel kapcsolatban ez az adat, hogy ennyi mézet adhat. Ha ez így van, akkor talán a legjobb méhlegelőjavító növény, szerintem. Az adat, ahol találtam:
Halmágyi Levente és Keresztesi Béla: A Méhlegelő (Akadémiai Kiadó, Budapest 1975)
Az az érdekes, hogy ezt a könyvet talán még senki nem ajánlotta itt a fórumon, pedig nagyon hasznos. 790 oldal! Hazánk tájegységeinek éghajlata, talajai, növénytársulása, az összes hazánkban fellelhető mézelő növény bemutatása, hektáronkénti várható mézhozamok...Csak az evódiákról 10 oldal!
A fűzekről azt írja, hogy a porzós alak sokkal több nektárt termel, mint a termős. Meg persze az adja a virágport. Nyáron sok édesharmatot is hordhatnak róla a méhek, de azt ki kell pörgetni minél elöbb, mert bekristályosodik, és úgy még a méhek sem tudják fogyasztani, sőt kihordják.
A 20 kilós hordás, amit leírnak, egy méhész megfigyelései alapján íródott, tehát semmi laboratóriumi körülmény, meg ilyesmi. Lehet, a méhész a betelelőélelmet pörgette ki tavasszal a füzesben. :ut
Tomipapa írta:
Azt nem tudom, honnan származik az információ, miszerint a porzós alak mézelne, de a bakonyi állomány minden bizonnyal magonc eredetű, s az előttem szólóhoz csatlakozván csak azt mondhatom, hogy tömeghordásra a kecskefűz esetében ne számíts.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.18. 17:47 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.03.20. 05:44
Hozzászólások: 212
Tisztelt Horváth János

"Amúgy a hárs ki van lobbizva. Csak nehéz a csemete megnevelése és drága is. Ezért ritkán alkalmazzák."

De mért nem kötelező? És mért nem teszik a támogatás feltételéül. Környékünkön az átkosban, sok föld területet be csöveztek, hogy így vezessék el a rossz minőségű lápos területekről a vizet. Ezek a rendszerek már tönkrementek, funkciójukat már nem töltik be. Mondhatni a természet vissza veszi azt ami az övé. Így mifelénk egyre több tölgy erdőt telepítenek de nem keveset, és én még hársot elegyfaként egyben sem láttam.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.18. 11:56 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
Méhészismerősöm a felhagyott szőllőhegy 4 hektáros területét megvéve telepített erdőt a napokban pályázat segítségével a méheimtől 100 m-re.
A terület bekerítve,és ha jól emlékszem a számokra 34.000 db akácot és 1.600 db fekete diót kellett elültetnie.
Ekkora terület egyszer majd nem csak csipegetést adhat.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.18. 09:10 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.12.16. 21:07
Hozzászólások: 979
Tartózkodási hely: Dél-Göcsej
Horváth János írta:
Amúgy a hárs ki van lobbizva. Csak nehéz a csemete megnevelése és drága is. Ezért ritkán alkalmazzák..

Szevasztok!
János! Gondolom a "drága" az erdő méretű telepítésre értendő, mivel a napokban vetettem - Tőled nem messze - 50 db ezüsthárs csemetét 30 Ft/db áron. Igaz, hogy 40-50 cm magas de gyönyörű a gyökérzete.

(A 100 db, ~10 éves evódiámmal együtt talán ez is ad egy kis "nyalakodnivalót" a méheimnek - majd valamikor... :lol: )

_________________
" ...méhésznek lenni küzdelem a keserűség ellen"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.17. 22:29 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.11. 10:28
Hozzászólások: 289
Tartózkodási hely: Somogyország
Tomipapa!
Ez korrekt volt!

Amúgy a hárs ki van lobbizva. Csak nehéz a csemete megnevelése és drága is. Ezért ritkán alkalmazzák.

Az említett kecskefűz hordás tényleg szerepel valamelyik Méhek között kiadásban, de nem mindegyikben. Kezelhetetlen az adat, mert emlékeim szerint a körülmények nincsenek leírva. Bár Őrösi csak olyant írt le amiről meg is győződött, bennem azért felmerül a gyanú, hogy ez rablásból is lehetett. Márciusban azért a gyűjtőméhek mennyisége nem annyi mint májusban, hogy virágról hordjon 12 kg-t. Viszont nyers virágporból előfordulhat kiló feletti hordás.

Amúgy már írtam, hogy kecskefűz csemete ültetése, majd a termősök kivágása az üdvözítő.
Erdészeti célra nincs szelektált kecskefűz fajta. A kertészetiről nem tudok, de ha van is akkor a vegetatív szaporítás költségei sokkal magasabbak a magcsemeténél.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.17. 21:35 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
T

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tomipapa 2012.07.29. 21:50-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.17. 21:10 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
T

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tomipapa 2012.07.29. 21:52-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.17. 20:09 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Mortimer!

Az a 20 kiló erősen sántít ugyanis a kecskefűz az egyik legkorábban virágport és nektárt adó növényünk.
Igaz ugyan,hogy jó idő esetén némi tartalékot tudnak képezni az erősebb családok.Azonban ez csak dekákban mérhető semmiképpen kilókban.Tíz kilókban pedig egyenesen dőreség.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.17. 17:54 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Vagy inkább csak hársat ültessenek ;)

Én meg azt kérdezem, hogy fajtiszta kecskefűz csemetét, abból is csak porzósat lehet-e nagyobb tételben vásárolni bárhonnan?
A méhlegelő című könyvben olvastam, hogy a Bakonyban (nem lápon!) egy méhész március végén (nem idén, és nem minden évben) családonként 20 kg mézet lepörgetett kecskefűzről.
Gondolom az akácgyűjtésre is eléggé feltuningolhatta ez a hordás a családokat :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.11.17. 17:20 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.03.20. 05:44
Hozzászólások: 212
Csak kérdezem. Nem értek hozzá. Mindenki ülteti a tölgy erdőt nyakra főre. Mivel az állambácsi erre adja a támogatást. Nem lehetne- e kilobbizni valahol, hogy elegy fának ne kőrist meg egyebet ültessenek. Hanem hársot, esetleg?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.10.12. 20:18 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.18. 18:16
Hozzászólások: 363
Tartózkodási hely: Zalaszentgrót
200Ft/db.Gyönyörűek!Postán elküldték.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.10.12. 13:46 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 10:59
Hozzászólások: 66
Tartózkodási hely: Dél-Baranya
Tomipapa!
Köszönjük, ez elég kimerítő volt, azt hiszem én is próbálkozok majd vele.

Zöldfülü!
Ha szabad kérdezni, mennyiért jutottál a palántákhoz?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.10.12. 05:54 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.18. 18:16
Hozzászólások: 363
Tartózkodási hely: Zalaszentgrót
Köszönöm Tomipapa a válaszod!

Közben alakultak a dolgok,ma érkeznek a Levendula palánták,amiket egy Tihanyi kertésztől rendeltem,persze előtte sokat leveleztünk,hogy mit hogyan kell csinálni.A palánta vásárlás volt az egyszerűbb elültetem,és nőhetnek szépen.

Üdv:Zöldfülű


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.10.11. 19:46 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
T

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tomipapa 2012.07.29. 22:02-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.09.27. 21:06 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.11. 10:28
Hozzászólások: 289
Tartózkodási hely: Somogyország
A nem szabad forgalmazás a vegyszerbolt küszöbéig értendő.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.09.27. 20:37 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
A kasza vagy a glialka évente többször alkalmazva 2-3 éven át szintén eltünteti.
Szabad forgalmazásúak.... :D
A telephelyem közelében így tüntette el az önkormányzat az út mellől. Most pár száz méterrel arrébb jelent meg 2 helyen is.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.09.27. 20:34 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.11. 10:28
Hozzászólások: 289
Tartózkodási hely: Somogyország
A szolidágó tényleg elvirágzott egy talán már egy hónapja is van neki.
A rendszeres kaszálást nem bírja. Vegyszerezni a Lontrel a jó, de az nem szabad forgalmazású szer.

http://www.dowagro.com/eu/hun/hu/prod/h ... rel300.htm


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.09.27. 19:32 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.03. 18:42
Hozzászólások: 843
Tartózkodási hely: nógrád
Glialka kiviszi.

_________________
Méhek után első a család.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.09.27. 13:24 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.02.10. 20:57
Hozzászólások: 120
Tartózkodási hely: Somogy
Hali!

Még nincs nagy tapasztalatom, de úgy néztem, ahogy a szolidágó kezd nálunk elvirágzani, úgy kezd ez a növény kivirágozni és így kitolja a nektár és virágpor gyűjtést.

Nálunk is betört a birtokra, de még csak örülni tudtam neki, de ha azt írják róla, h nem lehet kiirtani, az már gáz!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.09.26. 21:58 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.08.12. 14:25
Hozzászólások: 40
Tartózkodási hely: Pest megye
bagi írta:
Üdv Mindenkinek!
Kérdésem a Japán keserűfűvel kapcsolatosan tenném föl!
Itt a környéken rengeteg van,augusztus végén,szeptember elején virágzott,de van,ahol még most is gyönyörűen fehérlik! Rengeteg az illatos,fehér virága,szinte zsong a bokor,annyi méh van rajta!
Virágport,esetleg nektárt gyűjthetnek róla? Ha nektárt,az alkalmas e téli eleségnek??


Az én véleményem röviden a következő: menekülj tőle :)
Amikor megláttam egy erdei túrám során, hoztam haza egy kics tövet, mert szép volt., nagy hiba volt. Rendkvüli erőfeszítések árán tudtam csak visszábbszorítani. Vannak mellette más számomra kedves növények, ezek megnehezítik ugyan a dolgomat, de a fizikai írtás nem vezetett eredményre. A gyomírtós levélpermettel egyidejűleg, kapott egy gyomírtókoktélt is befecskendezve a szárába, egy fél évre eltűnt, de újra előbukkant

_________________
Lehetőség szerint hozzászólásainkkal ne elvegyünk, adjunk a fórumhoz!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.09.26. 09:36 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
bagi írta:
Üdv Mindenkinek!
Kérdésem a Japán keserűfűvel kapcsolatosan tenném föl!
Itt a környéken rengeteg van,augusztus végén,szeptember elején virágzott,de van,ahol még most is gyönyörűen fehérlik! Rengeteg az illatos,fehér virága,szinte zsong a bokor,annyi méh van rajta!
Virágport,esetleg nektárt gyűjthetnek róla? Ha nektárt,az alkalmas e téli eleségnek??



Japán keserűfű (vagy japánkóró) (Fallopia [Reynoutria] japonica)

A keserűfűfélék (Polygonaceae) családjába tartozik. Kelet-Ázsiában őshonos, Európába eredetileg dísznövényként került, majd elvadult. Nálunk is veszedelmes gyommá vált, különösen a hibrid ártéri japán keserűfű (Fallopia X bohemica).
- A második világháborús csapatok a növény levelét dohány helyett használták?
- Japánban helyenként fiatal, zsenge "mandulaízű" szárát fogyasztják?
- A növény kiskertben dísznövényként történő betelepítése komoly veszélyeket okozhat: elvadulhat, féken tartása szinte lehetetlen?
- Települési környezetben károsíthatja a közlekedési infrastruktúrát: szétfeszítheti a járdákat, de gyors növekedésű gyökérzete erős útburkolaton is áthatolhat?

Étkezéshez
Fiatal hajtásai tavasszal ehetők főzve, mint a spárga. Savanykás ízűk miatt felhasználhatók rebarbara helyett is: süteményben, gyümölcslevesben, lekvárban.
Az idősebb hajtások és hajtásvégek is megfőzhetők, enyhébb rebarbarára emlékeztetők.
Magja nyersen vagy főzve ehető, bár nem túl szapora, hiszen elég apró. Lisztté őrölve levest lehet vele sűríteni és ízesíteni.
Néha a gyökerét is fogyasztják.

Gyógynövény. A fajoknak nektáriumaik is vannak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.09.25. 19:52 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
bagi írta:
Üdv Mindenkinek!
Kérdésem a Japán keserűfűvel kapcsolatosan tenném föl!
Itt a környéken rengeteg van,augusztus végén,szeptember elején virágzott,de van,ahol még most is gyönyörűen fehérlik! Rengeteg az illatos,fehér virága,szinte zsong a bokor,annyi méh van rajta!
Virágport,esetleg nektárt gyűjthetnek róla? Ha nektárt,az alkalmas e téli eleségnek??

Mézel szerintem és a kutatók szerint is. (Locandro 1978-ban, Doll és Doll, 1998).
Virágport gyüjtő méheket is láttam rajt.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.09.25. 18:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.09.17. 18:03
Hozzászólások: 61
Tartózkodási hely: B-A-Z Megye
Üdv Mindenkinek!
Kérdésem a Japán keserűfűvel kapcsolatosan tenném föl!
Itt a környéken rengeteg van,augusztus végén,szeptember elején virágzott,de van,ahol még most is gyönyörűen fehérlik! Rengeteg az illatos,fehér virága,szinte zsong a bokor,annyi méh van rajta!
Virágport,esetleg nektárt gyűjthetnek róla? Ha nektárt,az alkalmas e téli eleségnek??


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.09.22. 15:37 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Jó napot méhészek! Van valamelyőtök másodvetésű repce-, mustár-, facélia-, stb táblán? Milyen hordást tapasztal ebben a jó időben? Az ilyen méznek a fészekbe kerülvén mi a sorsa (bekristályosodás)?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.09.21. 21:59 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.11. 10:28
Hozzászólások: 289
Tartózkodási hely: Somogyország
Amúgy nekem a hozzászólás írásakor aláhúzza a helytelent.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.09.21. 21:50 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.11. 10:28
Hozzászólások: 289
Tartózkodási hely: Somogyország
Csak három. Használj szövegszerkesztőt és helyesírás ellenőrzőt.
Egyébként kicsiny országunk jelentős részén települ az magától is.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.09.19. 19:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.12.06. 19:51
Hozzászólások: 71
Tartózkodási hely: Lakitelek
Telepítsetek minél több kecske-fűzet a környezetekbe,mert kora tavasszal talán ez a legfontosabb növényünk!
Méhészeti jelentősége rendkívül nagy, mert azok a méhcsaládok, amelyek kecskefűzről gyűjtöttek, az akácra megerősödnek és kiváló eredményeket lehet velük elérni.
Azok a nyitott fiasok amelyek ezen virágporon nevelkedtek,épp az akácvirágzásra lesznek gyűjtő korúak (általában).
(remélem nincs túl sok helyesírási hiba benne) 8-)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.09.14. 15:40 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Levendula tő: kb. 250-300 Ft/db
Vannak fagytűrő és nem fagytűrő változatai is.
Magról is lehet vetni....


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.09.14. 12:24 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.18. 18:16
Hozzászólások: 363
Tartózkodási hely: Zalaszentgrót
Tomipapa

Ha tudnál légy szíves írj pár sort a Levendula szaporításáról,mikor érdemes ültetni (vagy vetni?) lehet e venni palántát vagy egyáltalán hogy is kellene nekifogni.Pár tövet ültetnék.

Előre is köszönöm!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Méhlegelő javítása
HozzászólásElküldve: 2010.09.13. 14:06 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.24. 10:46
Hozzászólások: 419
Tartózkodási hely: Fejér megye
Idézet:
A méhlegelők zsugorodásával egyet értek, de az árokpartok agyonkaszálása? Felénk az út és az árok között beérett a napraforgó, az nem egy hónap...


Lehet helye válogatja, felénk a KPM sajnos elég lelkiismeretesen kaszál. A nagyobb probléma, hogy a gazdák egyre többet csalnak el a mezsgyéből szántáskor, tárcsázáskor. Ismerek helyeket, ahol 3-4 méteres mezsgye szűnt meg pár év alatt. Vagy vízelvezető árkok (most elég érdekes a sok eső miatt). Persze van, ahol nem, de volt olyan telephelye apámnak, ahol 30 ha virágzó rét volt, mióta nem legeltetik, hanem kaszálják azóta a méheket augusztusban etetni kell, mert csak vegetálnak a családok. A földalapú támogatások miatt, olyan földeket szántottak föl, ami legelőnek is gyenge volt. Szűkülnek a lehetőségek, az idei szélsőséges év elég erősen rávilágított erre. Ha kinemesítik a hibrid repcét, a napraforgó már évek óta probléma sok helyen, beszűkülnek a vegyes hordású területek igen nehéz lesz méhészkedni. Én helyben vagyok 20km-es körön belül mozgok, idén 4 fajtamézet termeltem a vegyesen kívül, megvannak a helyeim. Csak egyre többen telepednek rám hol 2 konténer ("megállunk kicsit pihenni"), 2 hónapig pihentek, meg jártak a méheik az én itatómra, hol 80 gyalogkaptárral, mentek a kiszemelt lefoglalt 18 ha-os(!) napraforgóra, ajánlottam másik helyet, szerencsére elmentek. Az utópia szerintem az, hogy ez csak egy évben fordult elő. Talán a vetőmagok terén lehetne a leglátványosabb eredményt elérni: tűntessék fel a gyártók kötelezően a mézelő tulajdonságot, a gazdákat valamilyen formában érdekeltté kell tenni, vagy állami szinten jutalmazni az engedélyeztetési eljárás díjának egy részét elengedni a jól mézelő fajták esetében. Mindenki bőrére megy ez a dolog. A méhészek elég összetartó közösség. Kevés dologban láttam rövid életem során, hogy ennyi önzetlen segítséget kapna az ember valamiben is, mint a méhészetben. A méhészeti támogatásokat is a magyar delegáció érte el, ami európai szinten nem kis teljesítmény. Remélem, hogy ez a mindenkit érintő téma sem fog szép lassan feledésbe merülni, hisz néma gyereknek az anyja sem érti a szavát. Problémák igenis vannak és azt hiszem, ha elegen állnak egy ügy mellé, akkor abból még akár valami jó is kisülhet.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 826 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 17  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.