Pontos idő: 2024.03.28. 17:50

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 238 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.06. 20:46 
Online
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
cerana írta:
...Nem hatósági eljárásra gondoltam, hanem arra, hogy mielőtt ország-világ előtt be akarjuk bizonyítani, hogy a mézünk csirke és disznótrágyából származik, nem ártana meggyőződni arról, hogy tényleg erről van-e szó.

Kedves cerana !
Állat tápokról itatóvízbe kevert gyógyszerről volt szó, egyedül te trágyázol itt egyedül ......
Valós megtörtént eseteket ki lehet vizsgálni de amit te írsz az teljesen értelmetlen.
Ki lehet például vizsgálni villámcsapás körülményeit, konkrét esetekben. Ezzel szemben a Te módszered, hogy megbízható emberekkel figyeled a villámcsapást egy ideig. Aztán megállapítanád, hogy nem létezik villámcsapás, aki ilyet jelent az biztosítási csaló.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.06. 20:33 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.10.05. 19:32
Hozzászólások: 212
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Tükör! Biztosan igazad van az elmult évben irtál nekem utoljára a zöld rendszámnál, akkor is ugyan ezt írtad. S lám ott sem történt semmi.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.06. 20:25 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.12. 14:03
Hozzászólások: 65
Tartózkodási hely: Mosonmagyaróvár
Igazad van Tükör!

Várni kell hétfőn, kedden, szerdán.... hogy mi lesz....
Részemről nem rosszindulatról van szó hanem bizalmatlanságról, és ez igen nagy különbség!
Féltem a megélhetésemet!

Szemléltetem egy példával:
Írva vagyon hogy a méhész telephelye nem megfelelő a mintázásra... (miért mindent csak laborban mintáznak?:)
Na a példa: kialkudtok egy árat a kereskedővel elszállítja a mézet mert nálad nem megfelelő a minta.... majd megjön az eredmény hogy antibiotikum ugyan nincs benne de a kialkudott árat csökkenteni kéne mert ez az nem optimális, és ha nem fogadod el viheted a mézed persze a TE költségeden haza....

A véleménynyilvánítás első segítség az OMME-nak hisz ÉRTÜNK van! Mi bennük bízunk amíg lehet, de a bizalom törékeny....
Bízom az OMME méhészek számára pozitív reagálásában!

MM


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.06. 20:08 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
cerana írta:
tsanyi írta:
hogy mielőtt ország-világ előtt be akarjuk bizonyítani, hogy a mézünk csirke és disznótrágyából származik, nem ártana meggyőződni arról, hogy tényleg erről van-e szó.


Azért túlzásokba ne essünk!! Erről szó nincs!!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.06. 20:06 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
RoB, Mézesmackó!
Harmadikán született ez az állásfoglalás. negyedikén jutott el az OMME-be. Ma hatodika van.
Mit kellett volna már tenni ezen a két napon???????? (szombat-vasárnap)

Süt a rosszindulat!!!

De mindenki előtt szabad a pálya. Be kell lépni részt venni a munkában, nem csak károgni!!!!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.06. 20:02 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
tsanyi írta:
Szerintem ha végig gondolod, Te is tudod, hogy egy hatósági eljárásban a "becsszó" pontosan annyit ér mint erdőtűznek a mókus pisi.

Nem hatósági eljárásra gondoltam, hanem arra, hogy mielőtt ország-világ előtt be akarjuk bizonyítani, hogy a mézünk csirke és disznótrágyából származik, nem ártana meggyőződni arról, hogy tényleg erről van-e szó.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.06. 19:35 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.30. 21:02
Hozzászólások: 1146
Tartózkodási hely: Duna-Tisza köze
Volt már erről szó régebben, talán egy éve. Az sem kizárt, hogy csak ezért van ez a botrány. Mert ez a rendszer hozza magával a halasztott fizetést... :merg
Lehet rabszolgásítani...

_________________
Atis
4x10 1/2 NB Sztiro


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.06. 19:05 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.03. 17:43
Hozzászólások: 310
Tartózkodási hely: Kiskőrös
olljani írta:
Mi az hogy,a mintavétel feltételei a termelőnél nem biztosítottak? Eddig sem volt alá aknázva a hordók környéke ezután sem lesz!!

Ez ezzel az egésszel a legnagyobb gond.(már aki igy odaadja a mézét a kereskedőnek ) Mert te hiába veszel akár a kereskedővel hitelesítve ellen mintát elszállításkor az ugye:
Idézet:
a Hatóság által alkalmazott, rendkívül alacsony határértékű bevizsgálások elvégzéséhez szükséges teljes körű mintavételezést a mézcsomagoló és forgalmazó cégek a saját telephelyükön végzik el, mivel ezen mintavételezés feltételei a Termelőknél nem biztosítottak
Tehát ha te nem tudsz elmenni a felvásárló telephelyére, akkor az ellen mintát nem fogja elfogadni. Ergo azt mond neked, amit akar nem tudod az ellenkezőjét bizonyítani. ( remélem érthető voltam... )


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.06. 18:29 
Online
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
cerana írta:
........ Azért össze lehetne szedni annyi hiteles embert, aki becsületszóra nem használt az elmúlt pár évben ilyen szereket. Ezeket a mézeket kellene minél nagyobb számban, minél érzékenyebb módszerrel, minél több hatóanyagra megnézni (anonim módon, monitoring jellegű vizsgálatok keretében). Amíg pedig meglesznek az eredmények, addig megkérni a hatóságokat arra, hogy csak zárolják a szennyezett mézeket, ne semmisítsék meg. .....

Kedves cerana!
Szerintem ha végig gondolod, Te is tudod, hogy egy hatósági eljárásban a "becsszó" pontosan annyit ér mint erdőtűznek a mókus pisi.
Eme érdekes kísérletnek mi légyen az eredménye? Került-e a kísérletekbe bevont méhészetek közül valamelyik valami ellenőrizetlen szulfonamid forrás közelébe?
Ha kérdezgetni akarsz akkor kérdezd meg azt a méhészt aki nemrég itt a fórumon panaszolta, hogy tavasszal a pár száz méterre lévő hizlalda tápjára jártak a méhei, aztán a disznós is följelentette meg a mézében is szulfonamidot találtak, és a felvásárló vissza szállította, nem kevergette a Te elképzelésed szerint.
Már rég abba akartam hagyni veled ezt az értelmetlen vitát. Te nem írod alá a petíciót, én igen. Ennyi.

De utoljára had kérdezzem meg, az igazat szeretnéd tudni, vagy a teóriádat igazolni?
Mert ha az igazságra kíváncsi a hatóság akkor az roppant egyszerű. A nemrég lezárult hatósági mézvizsgálat során találtak kis ppb-s szulfonamidos mézeket. Náluk gondolom nem gyanakszol kevergetésre. Ha nincsenek elegen, állítólag a kereskedőknél is visszakövethető kitől származik ilyen minta.
Ki kell menni az adott méhészekhez, mintát kell venni a fészek mézkoszorújából viaszából, és megvizsgálni.
Nem tudom, hogy adagolták nosema ellen a Trisulmix-ot, ha adagolták, de gondolom nem 0,000001g-onként, az Örösi tanár úr által leírt szulfázás is brutális adagokat jelentene. Bármelyik maradványai igen magas értéket kell, hogy adjanak hosszú ideig.
Szerintem.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.06. 18:19 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.10.04. 17:24
Hozzászólások: 141
Tartózkodási hely: Törökszentmiklós
Mi az hogy,a mintavétel feltételei a termelőnél nem biztosítottak? Eddig sem volt alá aknázva a hordók környéke ezután sem lesz!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.06. 18:12 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.10.05. 19:32
Hozzászólások: 212
Tartózkodási hely: B-A-Z megye
Szedik a tagdijat nem érnek rá.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.06. 18:00 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.12. 14:03
Hozzászólások: 65
Tartózkodási hely: Mosonmagyaróvár
Indula a bomba:

http://www.omme.hu/portal/index.php?opt ... &Itemid=53

Az én olvasatomban ez annyit takar, hogy a méhész a lehető legjobban (a mostaninál sokkal jobban)ki lesz szolgáltatva a felvásárló kedvének.
Természetes az utólagos méz ellenértékének kifizetéséről nem is beszélve!!!!!!!!!!!!!
A kereskedők megint a maguk javára fordítják a mézhamisítást!
Hol van ilyenkor az OMME?????????????

MM


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.06. 16:52 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Tükör írta:
De ha a többi lehetőséget vesszük figyelembe, akkor sajnos mindannyian kiszolgáltatottak vagyunk, és esetleg csak a szerencsén múlik, hogy megbélyegzettek legyünk, szakmailag és anyagilag ellehetetlenüljünk!!
Nem egy megnyugtató perspektíva!!!!

Tökéletesen egyetértek. Azért mondtam azt, hogy ezt a dolgot megfelelő vizsgálatokkal körül kellene járni. Azért össze lehetne szedni annyi hiteles embert, aki becsületszóra nem használt az elmúlt pár évben ilyen szereket. Ezeket a mézeket kellene minél nagyobb számban, minél érzékenyebb módszerrel, minél több hatóanyagra megnézni (anonim módon, monitoring jellegű vizsgálatok keretében). Amíg pedig meglesznek az eredmények, addig megkérni a hatóságokat arra, hogy csak zárolják a szennyezett mézeket, ne semmisítsék meg. Ha kiderül, hogy nem jogellenes tevékenység eredménye, akkor pedig mindig el lehet gondolkodni azon, hogy hogyan tovább. Azt gondolom, hogy a legnagyobb hiba az lenne, ha bármelyik variáció mellett megfelelő vizsgálatok nélkül tenné le a döntéshozó a voksot.
Tomipapa!
Köszönjük az ismertetőt.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.06. 14:42 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
cerana írta:
De, mint írtam, én a felhigításban hiszek.


Én egyszerű méhészként olvasva ezeket a ti hozzászólásaitokat, szintén ebben szeretnék hinni!
Tudniillik akkor pl én teljesen nyugodt lehetek, meg mindenki más, aki nem alkalmaz ilyen szereket!
De ha a többi lehetőséget vesszük figyelembe, akkor sajnos mindannyian kiszolgáltatottak vagyunk, és esetleg csak a szerencsén múlik, hogy megbélyegzettek legyünk, szakmailag és anyagilag ellehetetlenüljünk!!
Nem egy megnyugtató perspektíva!!!!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.06. 14:32 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
T

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tomipapa 2012.07.31. 09:10-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.06. 09:06 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Zoltán és Tsanyi !
A szulfonamidok a gerincesek béltarktusából felszívódnak. Ezért jók pl. baktériumos húgyuti infekciók kezelésére. Kivéve a szulfaguanidin, de az itt nem jött számításba.
Nekem más verzióm van az egy-két ppb-kre. A méz homogén, ezzel együtt homogenizálható anyag. Ha valaki talált egy 200 ppb-s tételt, akkor azt el tudta tüntetni x mennyiségű negatív mézzel (mert a negativitás álláspontom szerint egyenlő volt a kezdetekben a nullával). Aztán, ahogy megy lefelé a kimutatási határ, úgy kerülnek ismét elő a szennyezett mézek, mert a higítás is addig ment. Természetesen ez is hipotézis. Én miért hiszek mégis ebben ? Mert ott van az amitráz. Füstöljük, lapra rakjuk, mindent csinálunk vele,mégsem szól arról a fáma, hogy mennyi szermaradványos méz lenne belőle. Persze alapvetően zsíroldékony, és nem vízoldékony. De akkor a kumafosz talán már jobban vízoldékony, és azt is meg kellene találni. Mégsem hallottam róla (meg aztán az MRL értékek bemérésénél is csak találtak a mézben, mégpedig 100-200 ppb-ről van szó, tehát csak megjelenik a mézben is).
Hát sajnos angolul nem tudok. ÍGy a műlépes szennyezettségről szóló cikket nem tudom egzakt módon értelmezni. De tulajdonképpen nem is tudom miért is jelentene ez bármit is. Én arról vitatkozom, hogy a szermaradvány egy jogellenes tevékenység következményeként került-e be a mézbe, viaszba? Vagy úgy, hogy más állatfajok kezelése után a kezelt ivóvízből, trágyaléből? Azt gondolom, hogy utóbbi zártan kezelését még nem írja elő törvény. Tehát nem jogellenes előzményből származik, (az ivóvizes a madárinfluenza miatt lehet az )mondjuk úgy, hogy környezetterhelésből.Ez alól lehetne felmentést kérni. Ha arra gondoltok, hogy a viasz is lehet a méz szennyeződésnek a forrása, akkor az megintcsak jogellenes tevékenységből származik, tehát ez alól nem tudunk felmentést kérni. Vagyis a hólabda kétségtelenül gurul tovább. De azért én különbséget tennék az ilyen kontaminációs típusú szennyeződés, és a direkt bevitel mennyiségi viszonyai között. A megoldás a saját viasz lehet. De ehhez már litterae jobban ért, nem akarom félrevezetni az olvasókat.
Zoltán !
A gerincesek kezelésénél alkalmazott dózisok nem nagyon konvertálhatók át a méhekre. Ugyanis meghatározott szöveti koncentrációt kell elérni a baktériumok minimális gátló koncentrációinak eléréséhezott, ahol ahol abacik vannak (tüdő, máj, vese más és más lehet). Ilyesmi adatok méhek vonatkozásában nincsenek. Inkább tapasztalati értékek. Mint pl. az egyik méhészetben megtalált 966 ppb szulfatiazol. (milyen érdekes, hogy Örösi pont ezt a szert ajánlotta nyúlós ellen.) De, mint írtam, én a felhigításban hiszek.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.05. 18:15 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 12:00
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Budapest
Tomipapa írta:
Tsanyi!

Cerana egyébként arra igyekezett utalni, hogy az esetleges kemoterápiás szer-bevitelt követően azok a méh szervezetében metabolizálódnak, mi több, a méhek a felesleges vizet a kaptáron kívül fecskendezik ki.

Miként Cerana -nagyon helyesen- már leírta, 100 %-os biztonsággal állítani azt, hogy egy biológiai rendszerben a véletlen kizárható, nem lehet, de a hiba valószínűsége számítható.
Azt pedig igen nagy valószínűséggel ki lehet mondani, hogy Zoltán által idézett maradvány-értékek nem írhatók a véletlen környezeti hatások rovására.

Üdv: Tomipapa


Tomipapa!
Nem tanultam farmakológiát, és egyes gyógyszerek hatásmechanizmusával kapcsolatos ismereteimet is csak mellékesen szedtem fel szakterületem egyéb rejtélyeinek kutatása közben, ezért szeretném, ha Te, vagy állatorvos fórumozók segítenétek. Úgy tudom, hogy a mostanában a méhészek érdeklődésének középpontjába került gyógyszerek (szulfadimethoxin-trimethprim páros) a gerincesek béltraktusában szaporodó baktériumok ellen használatos több állatfaj esetén. Mint ilyen, nem szívódik fel, és metabolizálódik a gyógykezelésre szuruló szervezetben, hanem kiürül, akár elől, akár hátul. Ráadásul kémiailag eléggé stabilak, így lebomlásukra várni kevés az emberi élet hosszával mérhető időtartam.
Az általam idézett szermaradvány értékek extrém példák voltak, és most kénytelen vagyok ezért megkövetni a fórumozókat, mert a topicban olvasottak alapján elég nagy érzelmi vihar felhőit látom gyülekezni. Így most szeretném mulasztásomat pótolni: Említettem, hogy a laborunk által vizsgált minták kb. 20%-ában találtunk szermaradékot, ami így elég rosszul hangzik. Sajnos kihagytam, hogy e 20% kb. 90%-ában 10ppb alatti értéket mértünk, ez azért jelentősen árnyalja a helyzetet.
Egyet kell értenem tsanyi állításával, miszerint ezt a mennyiséget méhész nem tudja méhei gyógykezelésére használni. Egy gondolatkísérlet elvégzésében kérném most állatorvos fórumzók segítségét. Úgy tudom, a gyógykezelésre szoruló állatok testtömegkilogrammjára szokták megállapítani egy szer adagolási mennyiségét. Ha most egy kaptárnyi méhet "szabályosan" kezelnének Trisulmixszel, mennyit kellene adni belőle nekik, ez mennyi hatóanyagot takar, és egy családtól elvehető méz mennyiségében ez mekkora szermaradék koncentrációt okozna?
Kíváncsian várva az adatokat, üdvözlettel:
Zoli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.05. 16:23 
Online
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Cerana!
Ma hívott egy barátom aki olvasgatja csak a fórumot és felhívta a figyelmem egy cikkre.
Szulfonamid akár a műlépből is. https://biblio.ugent.be/input/download? ... Id=1003154

Ő kérdezné tőled azt, hogy hogy tud a méhész annyi kis hatóanyagot bevinni hogy a szennyezés 1ppb lesz (nem 100 vagy 1000)?

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.05. 08:37 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
tsanyi írta:
Hát abban csak bízni tudok, hogy nyúlós ellen nem szulfáznak egyesek, az pedig, hogy a fumidil engedélyezett, lehetővé teszi hogy ha drágábban is de kezelje a méhész a családjait, hatékonyan és kisebb rizikóval. De ha a méhész a hunyó akkor szerintem sokkal magasabb értékek vannak.

Alapvetően ez az én nagy problémám. Mert ha a Fumidilt cukorszirupban visszük be, akkor azt biztosan raktározzák. És ekkor magasabb értékek vannak. Viszont annak sincs megengedett szintje. Tehát ennek az aláírásnak a gyűjtése oda vezethet, hogy ráirányítja a figyelmet a Fumidilre, aminek az lesz a következménye, hogy tényleg eladhatatlan lesz a mézünk (mivelhogy magasabb értékek vannak). Attól, hogy engedélyezett, még nincs meghatározva maradékanyag szint, tehát szerintem ott is nulla. Azt azért belátod, hogy a kettő beviteli mód között maradékanyag tekintetében nagyságrendi különbségek vannak. Én nagyon remélem, hogy az általad vázolt (és amit krajnai is ír) a 0,5 ppb ezred-milliomod része. Ha ez nem így van, akkor nagyon -nagy a baj.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.05. 07:54 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
Én nem a nektár és a víz közvetlen kapcsolatára gondoltam. Ha egy dolgozó már kapcsolatba került a szennyezett vízzel (behordta, elpárologtatta a kaptárban, raktározta vagy csak "belekortyolt") aztán egy intenzív hordásnál nektárhordásra áll át, ahol tudjuk, hogy annak a hazaszállítás közben mirigyváladékával egy picit felhígítja! Aztán az érlelésnél az invertálásnál is fennáll ez. Nem lehet, hogy már a mirigyváladékban (is) benne vannak a szermaradványok!?

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.05. 07:51 
Online
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
cerana írta:
tsanyi írta:
Ti Ceranaval megint la akartok győzni, és nem meg akartok győzni.

Tévedsz. Már ami engem illet. Az a verzió, amit krajnai írt, bennem is felötlött. Csak a nektárhordás, és a vízhordás fordított arányosságban áll egymással. Valamint ha nektárt gyűjt, akkor logikus-e, hogy vízzel felhigítja, hiszen a víztartalom eltávolítása a célja. Én inkább olyasmire lennék kíváncsi, amit misi is írt. Hogy csak az én figyelmemet kerülte-e el a vízraktározás. Mert a méhnek legalább annyira szüksége van rá, mint a nektárra, virágporra. Nem is romlandó. Miért ne raktározhatná ?
Viszont a TE miért ? kérdésedet nem értem. Számtalanszor kibeszéltük, hogy fumagillin helyett adják, mert a spanyoloknál felvetődött, hogy esetleg jó a Nosema ellen. Bencsik úr tolmácsolásban jutott hozzánk. A Trisulmix francia gyár terméke. Örösi nyúlós elleni hatássoságáról beszélt már ötven éve. Vagy másra vonatkozott a miért ?

Cerana!
Tomipapa írta:
a mézhez pedig csak akkor adagolnak vizet, ha az túlzottaan viszkozus lenne, de ebben az esetben nem raktároznak, hanem etetnek, vagy üzemanyagként használják fel azt.
Van a méhecskén üzemanyagtartály? Vagy ha odaért a virághoz akkor a maradékot kirókázza, vagy keveredik a gyűjtött nektárral?
Csatolmány:
víz.jpg

Azért ha nem is sejtekben, de raktároz .........
Ha azt nézed, hogy a víz és nektárhordó méhek terhét is a belső munkások szállítják a felhasználási helyre, és pl egy áprilisi hajnalon reggel víz, később pl árvacsalán nektár jön. A méh közben, hol fogja a hólyagját sterilre mosatni????

Arról is gondolom tudtok, hogy a vizet nyáron hűtésre is használják. De egy kitisztított sejtbe kerülő víz elpárologtatása után mi marad a sejtben?
Ezek a keveredő mennyiségek roppant kicsik, de a mai vizsgálati érzékenység mellett könnyen összejöhet kimutatható mennyiség
Hogy miért nem általános? Szerintem a méhek néha kapnak rá ilyen számukra könnyen hozzáférhető helyen található gyógyszeres tápra, vagy vízre.
Hát abban csak bízni tudok, hogy nyúlós ellen nem szulfáznak egyesek, az pedig, hogy a fumidil engedélyezett, lehetővé teszi hogy ha drágábban is de kezelje a méhész a családjait, hatékonyan és kisebb rizikóval. De ha a méhész a hunyó akkor szerintem sokkal magasabb értékek vannak. Ezért lenne célszerű egy alacsony határ megállapítása.
Szerintem


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.05. 05:18 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
tsanyi írta:
Ti Ceranaval megint la akartok győzni, és nem meg akartok győzni.

Tévedsz. Már ami engem illet. Az a verzió, amit krajnai írt, bennem is felötlött. Csak a nektárhordás, és a vízhordás fordított arányosságban áll egymással. Valamint ha nektárt gyűjt, akkor logikus-e, hogy vízzel felhigítja, hiszen a víztartalom eltávolítása a célja. Én inkább olyasmire lennék kíváncsi, amit misi is írt. Hogy csak az én figyelmemet kerülte-e el a vízraktározás. Mert a méhnek legalább annyira szüksége van rá, mint a nektárra, virágporra. Nem is romlandó. Miért ne raktározhatná ?
Viszont a TE miért ? kérdésedet nem értem. Számtalanszor kibeszéltük, hogy fumagillin helyett adják, mert a spanyoloknál felvetődött, hogy esetleg jó a Nosema ellen. Bencsik úr tolmácsolásban jutott hozzánk. A Trisulmix francia gyár terméke. Örösi nyúlós elleni hatássoságáról beszélt már ötven éve. Vagy másra vonatkozott a miért ?

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.04. 22:54 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.18. 23:26
Hozzászólások: 295
A méh raktároz vizet a lép sejtjeiben! (Saját megfigyelés.)
Több esetben találtam (0,5 - 1 dl) vizet fekvőkaptár -méz nélküli- mézkamrájában.
Ezt természetesnek vettem, annyit azonban megjegyeztem, hogy nem a fészek melletti hanem távolabbi lépben volt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.04. 22:43 
Online
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
cerana írta:
tsanyi írta:
Cerana!
Szerinted, hogy kerül a mézekbe?

Szerintem úgy, hogy cukorszirupba bekeveri a méhész.

Miért? :o

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.04. 22:28 
Online
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Tomipapa írta:
Az utolsó, s már valószínűleg túlhaladott ismereteimet Örösiből merítettem, ő úgy vélte, a méhek a vizet nem raktározzák. Tovább keresvén sem találtam utalást, hogy a méhek a nektár érlelése során vizet használnának fel, a mézhez pedig csak akkor adagolnak vizet, ha az túlzottaan viszkozus lenne, de ebben az esetben nem raktároznak, hanem etetnek, vagy üzemanyagként használják fel azt.....

Tomipapa!
Megadom magam!!! Ti Ceranaval megint la akartok győzni, és nem meg akartok győzni.
Hibásan idézed Örösit, logikai bukfenc van a saját hsz-edben. Ha ennyire fontos akkor győztetek!

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.04. 19:41 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 19:42
Hozzászólások: 971
Tartózkodási hely: Hajdú
cerana írta:
Tsanyi !
Arra azért nagyon kíváncsi lettem volna, hogy a szennyeződés hatásmódját Te hogyan képzeled el. Magyarán hogyan kerül a mézbe a kontaminálódott ivóvíz. Raktározzák ? Ha igen, akkor mielőtt nektárt rak abba a sejtbe gondolom, hogy ugyanúgy kitisztítják, mint máskor. Nekem nincs meg a kapocs. Arra már én is gondoltam, hogy a sós vízet esetleg valamiképpen tényleg raktározzák, mert értékes anyag számukra, próbálnak vigyázni rá. De én még nem láttam a fiasítás körül sem olyan vízzel telt sejteket, ami a raktározásra utalna. Pláne nem a mézkamrában. Persze nyitott mézes keretekből tudtam már én is kilottyantani híg cukoroldatot tél végén, amikor hordás még nem volt. De ezt én a levegő páratartalmának tulajdonítom.


Csak logikázok. Ha a méh hazaviszi a libák elől az itatóvizet így közvetlen kapcsolatba kerül a szervezete vele. Aztán hazacipel egy kis nektárt, besegít annak átalakításába a méz érlelésébe és a szervezetén keresztül már szennyezte is a mézet.

_________________
http://krajnai.freewb.hu/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.04. 19:19 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
SztiRobi írta:
amikor virágpor helyett minden vackot ( fűrészpor, téglapor, csibetáp) behordanak a méhek a kaptárba, akkor nem lehetséges a keveredés a mézzel?

Tételezzük fel a takarmányt, hogy fehérjetartalmánál fogva beviszik a kaptárba. Aztán maximum megetetik az álcákkal, vagy mint az értéktelen fűrészport, romlott virágport kidobálják. Mézzel nem kerül kapcsolatba. Amikor pedig hordás van, akkor meg nem visznek be tápot, mert van virágpor. A víz is az álcák tápláléka.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Szermaradvány ...
HozzászólásElküldve: 2011.03.04. 19:15 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
T

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tomipapa 2012.07.31. 09:21-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.04. 19:12 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
tsanyi írta:
Cerana!
Szerinted, hogy kerül a mézekbe?

Szerintem úgy, hogy cukorszirupba bekeveri a méhész.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.04. 18:43 
Online
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
cerana írta:
Arra azért nagyon kíváncsi lettem volna, hogy a szennyeződés hatásmódját Te hogyan képzeled el. Magyarán hogyan kerül a mézbe a kontaminálódott ivóvíz. Raktározzák ? Ha igen, akkor mielőtt nektárt rak abba a sejtbe gondolom, hogy ugyanúgy kitisztítják, mint máskor. Nekem nincs meg a kapocs. Arra már én is gondoltam, hogy a sós vízet esetleg valamiképpen tényleg raktározzák, mert értékes anyag számukra, próbálnak vigyázni rá. De én még nem láttam a fiasítás körül sem olyan vízzel telt sejteket, ami a raktározásra utalna. Pláne nem a mézkamrában. Persze nyitott mézes keretekből tudtam már én is kilottyantani híg cukoroldatot tél végén, amikor hordás még nem volt. De ezt én a levegő páratartalmának tulajdonítom.

Cerana!
Szerinted, hogy kerül a mézekbe?

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.04. 16:58 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.03. 17:43
Hozzászólások: 310
Tartózkodási hely: Kiskőrös
cerana írta:
Arra azért nagyon kíváncsi lettem volna, hogy a szennyeződés hatásmódját Te hogyan képzeled el. ....

Csak mint hozzá nem értő ember: amikor virágpor helyett minden vackot ( fűrészpor, téglapor, csibetáp) behordanak a méhek a kaptárba, akkor nem lehetséges a keveredés a mézzel? Errefelé elég sok libatelep is van, azok mind szabadtéren vannak tartva, etetve. Azok tápjából pl szvsz simán kerülhet be a kaptárba ilyen antibigyo a méhész tudta nélkül...


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.04. 16:41 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
tsanyi írta:
Soha nem volt szó környezeti terhelésről ............
Amiről szó volt, hogy a méhésztől független, a maga területén teljesen szabályos, időszakos tevékenységből is származhat a szennyezés. Itt pl más állatfaj gyógyszerezéséről írtam.

Tsanyi !
Arra azért nagyon kíváncsi lettem volna, hogy a szennyeződés hatásmódját Te hogyan képzeled el. Magyarán hogyan kerül a mézbe a kontaminálódott ivóvíz. Raktározzák ? Ha igen, akkor mielőtt nektárt rak abba a sejtbe gondolom, hogy ugyanúgy kitisztítják, mint máskor. Nekem nincs meg a kapocs. Arra már én is gondoltam, hogy a sós vízet esetleg valamiképpen tényleg raktározzák, mert értékes anyag számukra, próbálnak vigyázni rá. De én még nem láttam a fiasítás körül sem olyan vízzel telt sejteket, ami a raktározásra utalna. Pláne nem a mézkamrában. Persze nyitott mézes keretekből tudtam már én is kilottyantani híg cukoroldatot tél végén, amikor hordás még nem volt. De ezt én a levegő páratartalmának tulajdonítom.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.04. 13:42 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.05.06. 19:22
Hozzászólások: 756
Tomipapa írta:
Úgy vélem, csak átsiklottál Zoltán válaszában -melyet, bár késve, de ezúton köszönök én is- leírt új méréshatár értéke felett, melyet ő ez év elejétől szulfonamidokra 0,5 ppb-ben adott meg...
Herpai Zoltán írta:
...Bizonyára elkerülte figyelmed az Általad idézett írásomban való múlt idő használata. Írtam, hogy már tavaly volt módszerünk a 0,5 ppb mérésére, de csak idén kaptuk meg rá az akkreditált státuszt. Azaz január 14.-e óta A Wessling labor is akkreditáltan méri ezeket az értékeket. Szermaradékok szempontjából tudjuk azt, amit a brémai laborok.

Jogos. Figyelmetlen voltam, pedig égyértelműen le volt írva.

Annyi haszna talán van a tévedésemnek, hogy kiemeltük, a Zoltánék laborja egyenrangú és azonos bizonyító erejű szakvélemény kiadására jogosult esetünkben, mint a híres brémai laborok.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.04. 12:44 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 12:00
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Budapest
Veszti1982 írta:
Volna egy kérdésem:
http://m70.hu/hu/cikk/mez_antibiotikum/
A cikk fő mondatában ez áll:Büntetőfeljelentést tett a szakhatóság és a Pannon Honig Kft. működését felfüggesztette, termékeiket pedig zár alá vette, miután újságírók antibaktériumot tartalmazó méz értékesítésén érték a cég vezetőjét.
Létezik olyan, hogy antibaktérium? Ez egy olyan baktérium akit Antalnak hívnak és utálja magát, vagy valós képződmény?


Szia!
Mint említettem, a média működtetői előszeretettel használnak olyan kifejezéseket, melyeket maguk sem értenek. Feltételezésem szerint a szakértő által pontosan megfogalmazott "antibakteriális szer" torzult nevetségessé értő olvasók számára. Sajnálatos, hogy az idézett médium célközönsége nem ez a réteg. Az antibiotikum-antibakteriális szer témáját Tomipapa decemberben részletesen taglalta, nem tennék hozzá semmit.
Üdv.
Zoli


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Herpai Zoltán 2011.03.04. 16:44-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.04. 12:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 12:00
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Budapest
Litterae írta:
Herpai Zoltán írta:
...Nem árulok el titkot, ha leírom, 2009 áprilisa óta jelenlegi munkahelyem, a Wessling labor is akkreditáltan méri a mézek antibiotikum tartalmát. Vizsgálati módszerünket, igazodva a nemzetközi gyakorlathoz, mi is 10 ppb kimutatási határra akkreditáltattuk. Technikailag képesek voltunk/vagyunk ennél kisebb mennyiségek mérésére is, de akkreditált jegyzőkönyvet csak 10 ppb -ig adhattunk ki...

Zoli!

Ahhoz, hogy a méhészek vitás esetekben eredményesen igénybe tudják venni a laborotok szolgáltatásait, elengedhetetlen, hogy a mérési határt a többi labor akreditációjához igazítsátok. Bizonyára időigényes, viszont abban az esetben, ha az elfogadott mérési mennyiségetek alatti értékekről folyik a vita, akkor nem használható bizonyítékként a szakvéleményetek. Most pont azért időszerű a téma, mert csökkent a mérési határérték.

Érdemes lenne itt tájékoztató jelleggel leírni, hogy mennyibe kerülnek az egyes vizsgálatok. Nagyobb méhészetek vagy értékesítési csoportok biztosan igénybe tudnák venni a labor munkáját vitás esetekben.

(Hasznos lenne ennek a témának egy külön topicot nyitni, a következő években biztosan megkerülhetetlen kérdés lesz ez.)


Miközben írtam, Tomipapa megelőzött, de azért elküldöm, mert írtam mást is.

Litterae!
Bizonyára elkerülte figyelmed az Általad idézett írásomban való múlt idő használata. Írtam, hogy már tavaly volt módszerünk a 0,5 ppb mérésére, de csak idén kaptuk meg rá az akkreditált státuszt. Azaz január 14.-e óta A Wessling labor is akkreditáltan méri ezeket az értékeket. Szermaradékok szempontjából tudjuk azt, amit a brémai laborok.
Árlistát bárkinek küldünk, aki megkeres minket, itt való feltüntetése véleményem szerint ütközne a fórum szabályzatával, miszerint reklám tevékenység folytatása nem megengedett. Tartok tőle, hogy már így is feszegetem a határokat. Kérhetsz árajánlatot, azzal jogod van azt tenni, amit akarsz, akár ide is felteheted. Ha kollektív igény van rá, megpróbálom elérni vezetőségünknél, hogy akár egy link segítségével elérhetővé tegyék a vándorméhész honlapjáról.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.04. 11:49 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
T

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tomipapa 2012.07.31. 09:24-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.04. 11:40 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 12:00
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Budapest
tsanyi írta:
Ez természetesen nem a magas értékekre vonatkozik. Szerintem, ha a méz célországai, akik azért maguk is termelők, fölállítottak egy határt, nem célszerű, hogy nálunk a kimutatható mennyiség a határ. Ez mindig folyamatos bizonytalanságot szül, ami nem tesz jót az ágazatnak. Olyan állapotokat nem lehet fönntartani ahol az idén bevizsgált és minden követelménynek megfelelő mézemért néhány hónap múlva súlyos büntetést kaphatok én vagy a kereskedő.
Erről az oldalról is meg kell teremteni a termelés biztonságát, és ezt szolgálja Péterék kezdeményezése, és alapvető érdekünk, hogy ezt támogassuk.
Erről részemről ennyit.


A fentiekkel egyetértve hozzátenném azt, amit már több helyen is elmondtam: A jelen helyzet legnagyobb hibáját ott látom, hogy a hatóság kiadja kezéből azt a jogkört, hogy megmondhassa, mi a határérték. Ezt most a legalacsonyabb menyiséget akkreditáltan mérni tudó labor teszi meg.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.04. 11:17 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.05.06. 19:22
Hozzászólások: 756
Herpai Zoltán írta:
...Nem árulok el titkot, ha leírom, 2009 áprilisa óta jelenlegi munkahelyem, a Wessling labor is akkreditáltan méri a mézek antibiotikum tartalmát. Vizsgálati módszerünket, igazodva a nemzetközi gyakorlathoz, mi is 10 ppb kimutatási határra akkreditáltattuk. Technikailag képesek voltunk/vagyunk ennél kisebb mennyiségek mérésére is, de akkreditált jegyzőkönyvet csak 10 ppb -ig adhattunk ki...

Zoli!

Ahhoz, hogy a méhészek vitás esetekben eredményesen igénybe tudják venni a laborotok szolgáltatásait, elengedhetetlen, hogy a mérési határt a többi labor akreditációjához igazítsátok. Bizonyára időigényes, viszont abban az esetben, ha az elfogadott mérési mennyiségetek alatti értékekről folyik a vita, akkor nem használható bizonyítékként a szakvéleményetek. Most pont azért időszerű a téma, mert csökkent a mérési határérték.

Érdemes lenne itt tájékoztató jelleggel leírni, hogy mennyibe kerülnek az egyes vizsgálatok. Nagyobb méhészetek vagy értékesítési csoportok biztosan igénybe tudnák venni a labor munkáját vitás esetekben.

(Hasznos lenne ennek a témának egy külön topicot nyitni, a következő években biztosan megkerülhetetlen kérdés lesz ez.)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.04. 10:41 
Online
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
cerana írta:
Tsanyi !
Ha a szulfonamidok jelenléte (elsősorban szulfadimetoxin, ha az stabilabb, mint a többi) környezeti terhelés eredménye lenne, akkor majdnem minden mézben benne kellene lennie. Ilyen környezeti terhelés származhatna pl. a talajvíz szennyezettsége, nektártermelő növény, nektár láncolatban. Rendkívül kicsi esélyét látom. A méhek által gyűjtött sós léről már írtam: itt is több olyan barrier van, ami a szennyeződés lehetőségét minimalizálja. A 80-20 százalékos arány önmagában azért is ellentmond a környezeti terhelésnek, mert nem állítható, hogy állandó lenne. Ha fordított lenne az arány, akkor lenne létjogosultsága az aláírás gyűjtésnek. Megfelelő háttértanulmányok elvégzése után is lehet még létjogosultsága. De csak azután.

Cerana
Szerintem értelmetlen vitatkozni. Zoli azt írta, hogy az 1:5 arány nem reprezentatív, tehát ettől eltérhet a valós szám.
Soha nem volt szó környezeti terhelésről ............
Amiről szó volt, hogy a méhésztől független, a maga területén teljesen szabályos, időszakos tevékenységből is származhat a szennyezés. Itt pl más állatfaj gyógyszerezéséről írtam.
Ez természetesen nem a magas értékekre vonatkozik. Szerintem, ha a méz célországai, akik azért maguk is termelők, fölállítottak egy határt, nem célszerű, hogy nálunk a kimutatható mennyiség a határ. Ez mindig folyamatos bizonytalanságot szül, ami nem tesz jót az ágazatnak. Olyan állapotokat nem lehet fönntartani ahol az idén bevizsgált és minden követelménynek megfelelő mézemért néhány hónap múlva súlyos büntetést kaphatok én vagy a kereskedő.
Erről az oldalról is meg kell teremteni a termelés biztonságát, és ezt szolgálja Péterék kezdeményezése, és alapvető érdekünk, hogy ezt támogassuk.
Erről részemről ennyit.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.04. 06:57 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Tsanyi !
Ha a szulfonamidok jelenléte (elsősorban szulfadimetoxin, ha az stabilabb, mint a többi) környezeti terhelés eredménye lenne, akkor majdnem minden mézben benne kellene lennie. Ilyen környezeti terhelés származhatna pl. a talajvíz szennyezettsége, nektártermelő növény, nektár láncolatban. Rendkívül kicsi esélyét látom. A méhek által gyűjtött sós léről már írtam: itt is több olyan barrier van, ami a szennyeződés lehetőségét minimalizálja. A 80-20 százalékos arány önmagában azért is ellentmond a környezeti terhelésnek, mert nem állítható, hogy állandó lenne. Ha fordított lenne az arány, akkor lenne létjogosultsága az aláírás gyűjtésnek. Megfelelő háttértanulmányok elvégzése után is lehet még létjogosultsága. De csak azután.

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.04. 06:48 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Én sem tudtam behozni a linkelt fájlt, meg most rendesen elolvasni sem, de szerintem a nem alkamazható arra vonatkozik, hogy a táblázat oszlopfejeiben megfogalmazott kritérium az adott anyag vonatkozásában nem alaklmazható, azaz itt valójában egy üres rubrikának kellene lennie. Pl. Méhek esetén nem alkalmazható az, hogy célszövet (zsír, izom, stb.)

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cerana 2011.03.04. 06:58-kor.

Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.04. 01:07 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.28. 14:40
Hozzászólások: 185
Tartózkodási hely: heves megye
Herpai Zoltán írta:
[Szia!
Ha nem csalódom, régi földimet köszönthetem Benned, bár kb. 35 éve találkozhattunk utoljára?... édesapáddal egy-két éve, és kellemes meglepetés volt. Ha tévednék, bocsánatot kérek.
De írásodra reagálván:
Nem a mundér becsületét akarom védeni (de igen! azt is, mert a mi szakmánknak is vannak kompromisszumai), de tudnod kell, hogy a szermaradékok esetén oly kis mennyiségekről beszélünk, amit átlagember nem használ. Ebben a tartományban a mérési bizonytalanság elég nagy. Példa: mértünk a mézben 12ppb szulfonamidot, de a mérés bizonytalansága 30 %. Ez azt jelenti, hogy az általunk mért mennyiség úgy értendő, hogy 8,4-15,6 ig tartó tartományba esik 90% valószínűséggel. Tudomásul kell venni, hogy nincs egy meghatározott mért érték, a mérés eredménye várható értékének van adott valószínűsége. Minél jobban csökkentjük a mérni kívánt koncentrációt, annál nagyobb a mérés bizonytalansága.
Ezért van az, hogy kritikus mérendő helyzetekben mindig van ellenminta, és az ellenminta eredményét fogadják el. Jó példa erre a doppingvizsgálat: A minta negatív-nincs probléma. A minta pozitív-ellenminta, az negatív- nics probléma. A minta pozitív- ellenminta pozitív-probléma van. Szeretném felhívni a figyelmet, hogy egy független vizsgáló labor nincs senkinek a pártján. Az eljárásrend pedig a tisztességes emberek oldalán áll részünkről.


Szia! Bizony az egercsehi Ficzere vagyok. Írok 'magán'-ban.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.03. 23:02 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
Volna egy kérdésem:
http://m70.hu/hu/cikk/mez_antibiotikum/
A cikk fő mondatában ez áll:Büntetőfeljelentést tett a szakhatóság és a Pannon Honig Kft. működését felfüggesztette, termékeiket pedig zár alá vette, miután újságírók antibaktériumot tartalmazó méz értékesítésén érték a cég vezetőjét.
Létezik olyan, hogy antibaktérium? Ez egy olyan baktérium akit Antalnak hívnak és utálja magát, vagy valós képződmény?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.03. 22:50 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.18. 04:47
Hozzászólások: 523
Tartózkodási hely: somogy
Veszti1982 írta:
Átolvastam a BIZOTTSÁG 37/2010/EU RENDELETE doksit és a méhekre ezek voltak beírva
Amitráz 200μg/kg
Flumetrin nem alkalmazható
Kumafosz 100 μg/kg
Oxálsav nem alkalmazható
Tau-fluvalinát nem alkalmazható

Az oxálsavat én Api ox.ot használtam. Tudom csak fiasításmentes időszakban szabad használni, de akkor ez a "nem alkalmazható"-t az arra érti, hogy a mézben nem lehet szermaradvány?


A flumetrin a Bayvarol hatóanyaga,oálsavat alkalmazzák sokan,fluvanillát tartalmú szer is van így ennek semmi értelme.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.03. 22:20 
Online
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Herpai Zoltán írta:
..... Örülnék, ha indulatmentesen lehetne megvitatni ezt a témát.
Zoli

Szia Zoli!
Sajnálom, hogy előző hsz.-em nem így kezdtem: Nagyon köszönjük az információkat!
Indulat legfeljebb annyiban lehet, hogy technikátok jelenlegi fejlettsége mellett, elhanyagolható mennyiségű szulfonamid, lehetőséget adhat a médiának a méhészet a méhészek lejáratására.
A sokat emlegetett Trisulmix legkisebb forgalomba kerülő csomagolása 100g (16,...g szulfadimetoxin) ~1500Ft,
az éves magyar méztermésbe keverve is kimutatható lenne.
Ezek után még inkább támogatandónak látom az aláírásgyűjtést.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.03. 22:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
Átolvastam a BIZOTTSÁG 37/2010/EU RENDELETE doksit és a méhekre ezek voltak beírva
Amitráz 200μg/kg
Flumetrin nem alkalmazható
Kumafosz 100 μg/kg
Oxálsav nem alkalmazható
Tau-fluvalinát nem alkalmazható

Az oxálsavat én Api ox.ot használtam. Tudom csak fiasításmentes időszakban szabad használni, de akkor ez a "nem alkalmazható"-t az arra érti, hogy a mézben nem lehet szermaradvány?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.03. 21:48 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.31. 06:37
Hozzászólások: 834
Tartózkodási hely: Tolna megye
Herpai Zoltán írta:
Ha másnak sem jön be, szívesen elküldöm az adminnak, tegye közkinccsé, Neked próbálom privátban elküldeni.

Közben átültem másik géphez, és azon bejött... Bocsánat


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.03. 21:46 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 12:00
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Budapest
Tetszik a publikációd, de nekem ez nem jön be:
Translations key [visu_message_not_available] does not exist.[/quote]
Köszönöm! Ugyan nem publikációnak szántam, csak a téma alpvető dolgainak tisztázására, tudom, hosszúra sikerült.
Más: Neked nem jön be: én ráklikkeltem, nekem igen. Linux+Tűzróka+Adobe plugin. Az azonnal olvasható részt szerettem volna linkelni. Ha másnak sem jön be, szívesen elküldöm az adminnak, tegye közkinccsé, Neked próbálom privátban elküldeni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.03. 21:28 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.05.06. 19:22
Hozzászólások: 756
Herpai Zoltán írta:
Litterae írta:
Ha nem gond, a jogérzékeddel kapcsolatban viszont lenne némi alakítani való: A jelenleg engedélyezett szermaradvány számmal kifejezve "0". Ez azt jelenti, hogy nem kerülhet a mézbe antibiotikum. Semennyi. Tehát a "0" feletti legkisebb érték is szabálytalan.

Az ok ami miatt büntethetnek az az antibiotikum léte a mézben. Arra eredményesen nem lehet hivatkozni, hogy korábban nem lett volna kimutatható egy jelenlegi érték, mert a mérhetőség csak következmény (bizonyíték) és nem az ok.


Ezt én is szeretném tisztán látni, és örülök, hogy első kézből kaphatok információt. Hol van az leírva, hogy 0 lehet benne? Nincs nevesítve a mennyiség, mert nem értelmezett egy adott termékre. A kettő ugyanaz jogász megfogalmazásban?

A hozzászólásom részlete, amit idéztél egy magyarázat, vagy érvelés volt Cerana számára. Személyre szabottan a korábbi "beszélgetéseink" alapján. Ráadásul más kontextusban merült fel a szermaradvány mennyisége. Ott a számonkérhetőség felől közelítve. A magyarázatot a címzett elfogadta, pedig nem az az "egyből rábólintós fajta". :) Néhány évig dolgoztam középiskolai tanárként, ezért nem kérek külön dicséretet.

Ami a kérdésed érdemi részét illeti a Magyar Élelmiszerkönyv így fogalmaz: " A mézhez - a fogyasztói forgalomba kerülő mézhez vagy az emberi fogyasztás céljára készült termékekben való felhasználás során - más élelmiszer-összetevő (beleértve az élelmiszer-adalékokat is), valamint a mézen kívüli egyéb anyag nem adható hozzá. "

Egy reál beállítottságú kolléga jobban köt a számokhoz. Valóban nincs nevesítve mennyiség a jogszabályban, de Ti ettől független mértek mennyiségeket. A szám viszont szám viszonylatában értelmezhető. Ha már a filozófiai megközelítésnél tartunk. :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Sajtófigyelő
HozzászólásElküldve: 2011.03.03. 21:27 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.12.23. 12:00
Hozzászólások: 79
Tartózkodási hely: Budapest
bükk írta:
Herpai Zoltán írta:
tsanyi írta:
!

Jól értelmezem,szerinted a nálatok lévő mézminták 80%-a a legszigorúbb kimutathatósági határnak is megfelel.
A többi valószínűleg a méhész hibájából problémás.


Szia Bükk!

Nem tudhatom, kinek a hibájából problémás. Jómagam is legalább tízféle változatot hallottam, melyeknek _lehet_ valóságalapja. Nem engedhetem meg magamnak, hogy érzelmi-indulati alapon nyilvánítsak véleményt, ezért csak a megbízható vizsgálatokkal alátámasztott tényeket továbbítom felétek, első kézből, hogy ne legyen számotokra se olyan misztikus egy labor munkája, eredményei.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 238 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: kágyé valamint 22 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.