Pontos idő: 2024.03.28. 11:02

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4800 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93 ... 96  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.05.10. 20:47 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.01.06. 22:33
Hozzászólások: 81
Tartózkodási hely: Békés megye
Mi a helyzet a konténerekkel? Azokra is kitér a rendelet?

_________________
Hunor 2x13 meleg ép.konténerek.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.05.10. 20:41 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.03.30. 12:25
Hozzászólások: 202
Tartózkodási hely: Pest megye
2. § E rendelet 2012. június 1-jén lép hatályba és a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.
Ez most az amire gondolok ? Tehát másnap hatályát veszti, vagy mi van ?
Ti ezt értitek?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.05.10. 20:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.02.17. 13:09
Hozzászólások: 1719
Tartózkodási hely: Pest megye
Nem

viewtopic.php?f=21&t=344&p=80272#p80272


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.05.10. 19:49 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.05.04. 20:08
Hozzászólások: 105
Tartózkodási hely: Baranya
Sziasztok!

Igaz az, hogy 50 család alatt nem kell igényelni TIR/ENAR számot?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.05.10. 19:48 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Tomipapa írta:
Tomi!

Sajtófigyelő, 2012.04.22.

Azért Csoky nem konkrétan azt írta, hogy ebből újabb lenyúlást vél kialakulni, csak azt, hogy annak alapjául szolgálhat. A hírlánc végén megint úgy járunk, Gizike csak gőzekeként végzi...

Üdv: Tomipapa

Na de azért elgondolkodtató a dolog. Valamiért ki kellett találni ezt az ésszerűtlenségnek tűnő dolgot.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.05.10. 13:27 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.05.09. 15:59
Hozzászólások: 2
Kedves Péter!

Igen, én vagyok aki gyártja a táblákat és a besütőket.
Elől járóban leszögezném, hogy nincs tökéletes megoldás a kaptárak azonosítására és lopásmeggátlására!
Az autóknál is tapasztalva, ha valamit el akarnak lopni azt el is lopják! Sajnos! Ezek a jelölések csak megnehezítik a lopásokat, nem garantálják hogy ne lopják el őket. A táblák rögzítésére, vannak ragasztók amelyektől (megfelelő felületen+csavarozás vagy szögecselés)
biztosan csak roncsolással lehet eltávolítani az azonosító táblákat. Fölvettem már azt is hogyha be vannak sütve a kaptárak,és lopáskor rögtön letakarom egy táblával, akkor már vihetem is bárhová.
Biztosan lenne olyan megoldás is amivel jobban lehetne védeni de, az előbbi hozzászólások alapján azt hiszem többe kerülne.


"Jelenleg eü-engedély kell ,mért nem lehet ezt esetleg adásvételi szerzödéssel(amejen az ár nem szerepel,csak a személyek)megtoldani. Vagy esetleg önkormányzati engedéj,vagy netán rendőrségi útvonal bejelentési kötelezettség stb"

Mi cnc marással is tudnánk a kaptárakat azonosítani de ez már "kicsit" többe kerülne. Pl.: el kellene hozni hozzá a kaptárakat a géphez.

További szép napot kívánok minden fórumlátogatónak!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.05.10. 07:37 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 20:30
Hozzászólások: 558
Tartózkodási hely: Mátrafüred
Kedves pali Kecskemétről.Ha jól értem, te első hozzászólásodban a kecskeméti Fodor Pál által gyártott azonosító tábla hirdetési linkjére hívod fel figyelmünket.
Ha te vagy a gyártó, kicsit bővebben kérnénk a gondolat kifejtését, különösen ami tábla roncsolás nélkül nem eltávolítható módon történő rögzítését jelenti.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.05.10. 07:02 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.05.09. 15:59
Hozzászólások: 2
Malya Péter írta:
„(5) Az állattartó köteles a TIR szerinti tenyészetkódot a kaptárak külső felületén, jól láthatóan, legalább 20 milliméteres számokkal, roncsolás nélkül nem eltávolítható módon, égetéssel, vagy korróziónak ellenálló hordozón feltüntetni.”

Engem inkább az érdekelne, erre milyen megoldást érdemes kialakítani.A facsavarral rögzített rozsdamentes lemezre, műanyag lapra gravírozott tenyészetkód, ha lecsavarom a korróziónak ellenálló hordozót az roncsolás nélküli eltávolításnak minősül? Esetlegesen valamilyen szegeccsel kellene rögzíteni, ragasztással kombinálva vagy a kaptár gyártásakor bedolgozni annak szerkezetébe? Besütővast itt - ott már kínálnak valaki erre is rámozdulhatna.



Szép napot kívánok!

Itt egy link a besütőkre: http://www.omme.hu/portal/index.php?opt ... Itemid=167


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.05.09. 22:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
Tomi!

Sajtófigyelő, 2012.04.22.

Azért Csoky nem konkrétan azt írta, hogy ebből újabb lenyúlást vél kialakulni, csak azt, hogy annak alapjául szolgálhat. A hírlánc végén megint úgy járunk, Gizike csak gőzekeként végzi...

Üdv: Tomipapa

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.05.09. 21:09 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Még szerencse,hogy tavaly sütöttem bele a fiókjaimba a méhészetem monogramját. Most sütögethetek újra.
Csoky írta valahol, hogy ez valójában nem a lopások ellen van kitalálva, hanem egyfajta nyilvántartásba veszik a kaptárakat, aminek alapján aztán majd... de nem akarok hülyeséget írni,csak hirtelen nem találom hova írta a hsz-t,ami felett elsiklottunk,pedig meggondolandó.


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.05.09. 20:26 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 20:30
Hozzászólások: 558
Tartózkodási hely: Mátrafüred
A keretlécbe beégetés jó ötlet, én idáig keretléc bélyegzést alkalmaztam, de ez is csak akkor működik ha a méhesben ki van írva ez a védelmi megoldás. Én a konténerre kiírtam, hogy a keretek névjelzéssel ellátottak.A kedves rabló úr nehogy meglepődjön, az eltulajdonítás után hogy a keretek névvel jelzettek.
A fémbeütőről még csak nem is hallottam, biztos jó, de műszaki vonalon sosem jeleskedtem.
Az egységesített fémlapka jogos hogy röhejes, ha az könnyen oldható módon van rögzítve hiszen elég egy csere, és rabló úr a sajátját helyezi a régi helyére.
Akkor hogyan is tovább?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.05.09. 20:10 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.12.10. 16:58
Hozzászólások: 142
Tartózkodási hely: Somogy megye
Nem akarok beleszólni e-nagy vitába!De, mivan ha valaki a méheket kaptárral együtt adja el?Mit csinál a beégetett számokkal?Esetleg idővel szintén eladja kaptárral,élete végéig magyarázkodhat,ki honnan vette.Jelenleg eü-engedély kell ,mért nem lehet ezt esetleg adásvételi szerzödéssel(amejen az ár nem szerepel,csak a személyek)megtoldani. Vagy esetleg önkormányzati engedéj,vagy netán rendőrségi útvonal bejelentési kötelezettség stb mindjárt lecsökkenne a lopások száma.UFF beszéltem ja és ezért a dakotáksem haragudhatnak

_________________
Nem biztos, hogy az a rossz akit annak tartanak,
hanem azok, akik rossznak tartják.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.05.09. 19:41 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.06.24. 10:46
Hozzászólások: 419
Tartózkodási hely: Fejér megye
Fémbeütőt kell használni 2mm mélyen behatol a fába ennyit kicsiszolni már nem lehet látható nyom nélkül,
ha mégis, akkor is a fa szerkezete a beütés helyén sűrűsödik, amit ki lehet mutatni. Alapos gyanú esetén a
labor segíthet. A fém lapka röhejes, főleg, ha egységesített, leszedi, aztán felteszi a sajátját... A besütést meg le
lehet csiszolni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.05.09. 16:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.10.28. 19:00
Hozzászólások: 350
Tartózkodási hely: Somogy megye, Siófok
Ebben teljesen igazad van Péter!
Még a beégetett kód is viszonylag könnyen, nyom nélkül eltávolítható. Újrafestés után meg nem mondja senki, hol volt a régi kód.
Én inkább annak látom több értelmét, hogy a keretek felső lécébe is beégetem a számsort, hiszen így már elég sok vele a macera: kaptárelemekről eltávolítani, a régi kereteket megsemmisíteni... Talán így már nem annyival olcsóbb a lopott, mint az új.

Üdv: Gábor


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.05.09. 10:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 20:30
Hozzászólások: 558
Tartózkodási hely: Mátrafüred
„(5) Az állattartó köteles a TIR szerinti tenyészetkódot a kaptárak külső felületén, jól láthatóan, legalább 20 milliméteres számokkal, roncsolás nélkül nem eltávolítható módon, égetéssel, vagy korróziónak ellenálló hordozón feltüntetni.”

Engem inkább az érdekelne, erre milyen megoldást érdemes kialakítani.A facsavarral rögzített rozsdamentes lemezre, műanyag lapra gravírozott tenyészetkód, ha lecsavarom a korróziónak ellenálló hordozót az roncsolás nélküli eltávolításnak minősül? Esetlegesen valamilyen szegeccsel kellene rögzíteni, ragasztással kombinálva vagy a kaptár gyártásakor bedolgozni annak szerkezetébe? Besütővast itt - ott már kínálnak valaki erre is rámozdulhatna.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.26. 20:06 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.02.10. 20:57
Hozzászólások: 120
Tartózkodási hely: Somogy
:taps
ott a pont :)

G


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.26. 18:23 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.07.28. 16:37
Hozzászólások: 63
Tartózkodási hely: Zemplén
Nem olyan bonyolult ám a dolog!
A hivatkozott rendeletet (38/2012. (IV. 25.) VM rendelet), ahogy olvashattad, a 119/2007. (X. 18.) FVM rendelet módosítására hozták. Miután a módosítással kiegészül a 119/2007. (X. 18.) FVM rendelet, a hatályba lépést követően a módosító rendeletet nincs értelme hatályban tartani, hiszen a szöveg beépül a 119/2007 rendeletbe, annak a 10. §-a kiegészül egy (5) bekezdéssel, ami tartalmazza a módosítást.
Ennek megfelelően, a kaptárak külső felületén alkalmazandó jelölésre (TIR szerinti tenyészetkód) vonatkozó szabályozást, 2012. június 1. után a tartási helyek, a tenyészetek és az ezekkel kapcsolatos egyes adatok országos nyilvántartási rendszerének szabályozásáról szóló 119/2007. (X. 18.) FVM rendeletben találod majd meg.
üdv. bekaa


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.26. 16:55 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.06.02. 23:03
Hozzászólások: 222
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar megye
Hm... Fibula! Csatlakozom hozzád, mert én sem bírom értelmezni! :) Egyik napon hatályba lép, következőn meg már hatályát veszti... Magyarul nem lesz semmi belőle vagy mit akar mondani??

_________________
"Attól lehetsz valaki majd, hogy mi az amit megteszel,
Emlékre vagy érdemes, vagy a múlt ködébe veszel."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.26. 11:27 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.02.10. 20:57
Hozzászólások: 120
Tartózkodási hely: Somogy
olvasd át az egészet újra 8-)

G

fibula írta:
Olvasom a OMME honlapján:
http://www.omme.hu/portal/index.php?opt ... &Itemid=45

De én annyira buta vagyok, hogy ezt nem értem belőle:

2. § E rendelet 2012. június 1-jén lép hatályba és a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.

:ut


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.26. 08:00 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.11.23. 09:10
Hozzászólások: 302
Olvasom a OMME honlapján:
http://www.omme.hu/portal/index.php?opt ... &Itemid=45

De én annyira buta vagyok, hogy ezt nem értem belőle:

2. § E rendelet 2012. június 1-jén lép hatályba és a hatálybalépését követő napon hatályát veszti.

:ut


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.10. 12:18 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.27. 16:34
Hozzászólások: 1024
Tartózkodási hely: Somogy
http://www.omme.hu/portal/index.php?opt ... &Itemid=47

_________________
Anti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.08. 14:09 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.19. 20:12
Hozzászólások: 712
Tartózkodási hely: Hajdú-Bihar Zsáka
De megvan a határérték, csak nem verik nagydobra. ;)
Ezért mintáznak most már minden mézet, aztán viszi a felvásárló.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.07. 06:53 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.05. 07:29
Hozzászólások: 258
Azért lenne egy észrevételem a téma kapcsán. Mégpedig hogy a 70 (2003.VI.27) FVM rendelet 39§ alapján, ha jól értem, szinte kilehetne irtani Magyarország szinte összes méhcsaládját. Hiszen ki határozza meg, hogy mi tekinthető az atkák „dúsulásnak”?
Mi az elfogadható szint, és mi számít elhanyagolt feldúsulásnak? Egy atka normális kettő feldúsulás?
Másik. Magyarországon engedélyezett készítményt a törvény szerint használhat a méhész. Ha viszont használ, a mézében szermaradvány keletkezik. Azt viszont a méz nem tartalmazhat, egy másik törvény szerint semennyit. Hogyan engedélyezték akkor a gyógyszert? (tudom, ezért kellene egy minimum szermaradvány szintet meghatározni rendeletben.)
De ilyen még nincs. Hogyan legyek ilyen törvényekkel jogkövető? (még egy pár ilyen ellentmondásos dolog eszembe jutott, csak nem akarok senkit magamra haragítani a taglalásával)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.06. 21:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
tsanyi írta:
..Ha már meg szólítottál...... :twisted:
70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet 2. §
36. § (3)
39. § (6)
Mint látható papírforma szerint, de jure ,nem sok tennivaló van.
2. § -ban nem utólagos bejelentést, hanem a tevékenység megkezdését előtti engedélyeztetést kell szerepeltetni, aminek feltétele alap szakmai végzettség megléte, (szerintem tartási szabályok méheü.) valamint jogszabályoknak megfelelő telephely tulajdon vagy használati joga szerepelne és O.K.
Euro konformak vagyunk, és kész.


Tsanyi!

Egy ideje -mióta voltál szíves felhívni figyelmem az intelligenciámban tátongó hiányosságokra- óvakodom, hogy személyesen megszólítsalak, mert beláttam, párbeszédünk fundámentuma nem okvetlenül az érvek ütköztetésén alapul. Miután nékem nem áll rendelkezésemre a nem kívánatos vélemény törlésének és az azt elkövető fórumtárs pihenőre küldésének moderátori lehetősége, igyekszem nem kitenni magam azon inzultusnak, hogy esetleg néhány hétre biztosítsd számomra az írásmentes, pihentető olvasgatás lehetőségét, eképp a jözan mérlegelés jegyében igyekeztem kerülni a személyes konfrontálódást, s ennek jegyében megszólíttatásodat is.

Eképp véleményem netre vetése során Cerananak igyekeztem vázolni azon emócióimat, melyek a jelenlegi méhészkedési gyakorlat szabályozottságával/szabályozatlanságával kapcsolatosak, kiemelve azon érzetemet, hogy néha a szándék és tett között nehezen vagyok képes felfedezni a korrelációt. Amennyiben ui. az általad idézett jogszabály tartalmazna kitételt az engem feszélyező kérdésekre, akkor a jelenlegi szövegértési képességem jegyében nem vonnám fel a szemöldököm, ha egy általunk előadott uniós Tagi Álláspont fontosnak véli a méhészkedés szabályozásának szükségességét, nevezetesen a regisztrációs kötelezettségen túl az engedélyezés bevezetésének igényét. Amennyiben az általad idézett 70/2003 (VI.27.) FVM rendelet tartalmazna a regisztrációs kötelezettségen kívül egyéb kitételt is az engedélykötelezettség vonatkozásában, akkor eszembe sem jutna csodálkozni, hogy ez szándékként felmerülhetett egy uniós Tanácsi Következtetés megfogalmazásakor. Tagadhatatlan, hogy olyant nem állítottál, hogy jelenleg engedélyköteles a méhészkedés folytatása, csak azt fogalmaztad meg, hogy így is lehetne. De nincs így, eképp nem tudom, miért idézted a nevezett rendelet 2.§-át, az ugyanis nem tartalmaz mást, mint a bejelentkezési kötelezettséget, azt is utólagosan (8 napon belül).Sajnos, a virtuális méhcsaládok regisztrációs kötelezettségére sem tér ki a rendelet egyetlen paragrafusa sem, a módosítás alkalmával erre sem ártana gondolnia a jogalkotónak...

Bár nem teljesen ismeretlen előttem az idézett rendelet, de információk hiányában nem tudom, miként igyekszik a hatóság érvényt szerezni a 36. és 39. §-okban foglaltaknak, az intézkedésekre valószínűleg szükség lehetne. Ebből eredően, ha "de jure" nincs is tennivaló, úgy vélem, "de facto" azért lehetne. A hatósági intézkedések és retorziók vonatkozásában valószínűleg sokkal pontosabb információid vannak, mint nekem, de ha már beidézted a rendelet idevágó paragrafusait, megkérnélek, legalább néhány elrettentő példa erejéig idézz fel nekünk néhány olyan esetet, mikor a hatóság az elhanyagolt, kezeletlen méhészetet a felszólítást követően felszámolta a varroozis és a légcsőatka-kór lokalizálása érdekében, mert az OMME honlapon csak a nyúlós költésrothadás miatt zárlat alatt álló települések listáját találom. Gondolom, neked rendelkezésedre állnak az adatok, s ha már "de jure" nem látod szükségét a változtatásnak, kérlek, "de facto" nyugtass meg bennünket, hogy minden rendben van, s nincs is más dolgunk, mint nyugodtan kivárni, hogy a piaci folyamatok szabályozó hatása érvényre jusson.

Segítőkész és megvilágosító válaszodat előre is köszönöm, egyúttal megkérnélek, hogy e hozzászólásomat ne töröld nyilvános indoklás nélkül, mert szándékom szerint nem a moderálási gyakorlatot kívántam ezúton bírálni, csupán annak szerettem volna hangot adni, hogy a tiédtől eltérő véleményeknek is lehet létjogosultsága talán ezen a Fórumon...
Itt a te "nagyon gonosz" emotikonod ellensúlyozására egy "nagyon empatikus" smile kellene következzék, de egyrészt szeretem gondolatokkal kifejezni mondanivalómat, másrészt ilyet nem találtam a készletben, így inkább eltekintettem attól, hogy érzelmeimet a smile-k közvetítésére bízzam.

Üdv: Tomipapa

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.06. 19:53 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Mati ne idézz már folyamatosan, ha az előző hsz-re reagálsz!
Fölösleges!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.06. 19:09 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.27. 04:38
Hozzászólások: 351
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
mati írta:
tsanyi írta:
Mati!
Eddig is bejelentésköteles volt az egy család is!
Ez alól legfeljebb a 0 családos virtuális méhészetek kivételek.

Igen az tiszta.De a saját telephely már nem az.Pl nekem bérelt telkem van.

Bocsi újra olvastam.(vagy használati joga szerepelne és O.K.)

_________________
“A legnagyobb dicsőség nem az, hogy soha nem vallunk kudarcot, hanem hogy minden bukás után képesek vagyunk felemelkedni.”


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.06. 19:07 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.27. 04:38
Hozzászólások: 351
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
tsanyi írta:
Mati!
Eddig is bejelentésköteles volt az egy család is!
Ez alól legfeljebb a 0 családos virtuális méhészetek kivételek.

Igen az tiszta.De a saját telephely már nem az.Pl nekem bérelt telkem van.

_________________
“A legnagyobb dicsőség nem az, hogy soha nem vallunk kudarcot, hanem hogy minden bukás után képesek vagyunk felemelkedni.”


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.06. 19:03 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Mati!
Eddig is bejelentésköteles volt az egy család is!
Ez alól legfeljebb a 0 családos virtuális méhészetek kivételek.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.06. 19:01 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2009.02.27. 04:38
Hozzászólások: 351
Tartózkodási hely: Székesfehérvár
tsanyi írta:
Tomipapa írta:
... a kárhozott lélek jogi képviselőjét, ........uniós Tanácsi Következtetésnek, mely alapján az illetékes eu-s bizottságnak tovább kell gondolnia a méhegészségügyi helyzetet és arra válaszokat kell keressen. Ezen Álláspontban találtam azt a kitételt, mely szerint javasoljuk, hogy a méhészeti tevékenység ne csak regisztráció-, de engedélyköteles is legyen az uniós tagállamokban!! Nem mellékes az a kijelentése sem az Álláspontunknak, mely javasolja, hogy az illetékes állategészségügyi hatóságok a méhegészségügyi szempontból veszélyes, elhanyagolt méhészeteket fel kell derítsék és felszámolásukra intézkedniük kellene…!......

Ha már meg szólítottál...... :twisted:
70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet 2. §
36. § (3)
39. § (6)
Mint látható papírforma szerint, de jure ,nem sok tennivaló van.
2. § -ban nem utólagos bejelentést, hanem a tevékenység megkezdését előtti engedélyeztetést kell szerepeltetni, aminek feltétele alap szakmai végzettség megléte, (szerintem tartási szabályok méheü.) valamint jogszabályoknak megfelelő telephely tulajdon vagy használati joga szerepelne és O.K.
Euro konformak vagyunk, és kész.


A hobbi szinten méhészkedők? 2-3 méhcsalád?

_________________
“A legnagyobb dicsőség nem az, hogy soha nem vallunk kudarcot, hanem hogy minden bukás után képesek vagyunk felemelkedni.”


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.06. 18:00 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Tomipapa írta:
... a kárhozott lélek jogi képviselőjét, ........uniós Tanácsi Következtetésnek, mely alapján az illetékes eu-s bizottságnak tovább kell gondolnia a méhegészségügyi helyzetet és arra válaszokat kell keressen. Ezen Álláspontban találtam azt a kitételt, mely szerint javasoljuk, hogy a méhészeti tevékenység ne csak regisztráció-, de engedélyköteles is legyen az uniós tagállamokban!! Nem mellékes az a kijelentése sem az Álláspontunknak, mely javasolja, hogy az illetékes állategészségügyi hatóságok a méhegészségügyi szempontból veszélyes, elhanyagolt méhészeteket fel kell derítsék és felszámolásukra intézkedniük kellene…!......

Ha már meg szólítottál...... :twisted:
70/2003. (VI. 27.) FVM rendelet 2. §
36. § (3)
39. § (6)
Mint látható papírforma szerint, de jure ,nem sok tennivaló van.
2. § -ban nem utólagos bejelentést, hanem a tevékenység megkezdését előtti engedélyeztetést kell szerepeltetni, aminek feltétele alap szakmai végzettség megléte, (szerintem tartási szabályok méheü.) valamint jogszabályoknak megfelelő telephely tulajdon vagy használati joga szerepelne és O.K.
Euro konformak vagyunk, és kész.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.06. 17:13 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
Uraim, olvassunk csak vissza. Kis idővel ezelőtt, ha megérintettem a méhészkedés bármilyen korlátozását, hatan estek nekem, tíz oldalon szapulva nézeteimet. és lám" elkövetkezendett ama idő," amikor, nem hogy csak mi tárgyalunk róla ezen a fórumon, de bárhol máshol ahol méhészek össze jönnek legalább ketten-hárman, ha nem is az első, de a harmadik téma biztosan ez. Sőt talán megkockáztatom, hogy olyan emberek közt is téma, akik a mai Magyarország méhészeti vezetői közé tartoznak.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.06. 14:23 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Ez egy közös uniós monitoring vizsgálat lesz, az európai méhpusztulások okainak felderítésére, aminek pont az a lényege, hogy nem a tagországok végzik külön-külön, hanem egy francia laborban csinálják, azonos alapelvek szerint.
Egyenlőre nincs még meg, hogy miket vizsgálnak, kidolgozás alatt van az egész.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.06. 12:59 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Tomipapa írta:
nem kellett vele újfent irritálnom a kárhozott lélek jogi képviselőjét, aki az OMME-vezetés újraválasztása ürügyén indult polémiában - hozzám hasonlóan – sikerrel felismerte azt a „gumicsontot”, melyet aztán sikerrel, alaposan le is rágtunk.

Tomipapa, Tomipapa!
Be kell, hogy lássam, erre a nyelvi Talentumra születni kell. Ezer év alatt is képtelenek lennék megtanulni azt, ami Belőled mindenféle erőltetés nélkül ömleni képes.

De ami a konkrét dolgot illeti: az általad idézett Magyar Tagi Álláspontot nem ismerem. Én abból indultam ki, hogy a közveszély oldaláról lehet egy dolgot korlátozni, ahogy ugye jelenleg is működik a nyúlós költésrothadás szabályozása terén. Azonban, ahogy ezzel is, és az engedélyhez, jogosítványhoz kötött hivatás gyakorlásssal is az alapvető probléma nincs megoldva: a méhsűrűségből eredő egy családra jutó csökkenő nektárhozam . Amire utaltam, a biológiai szabályozás pont azt teszi lehetővé, hogy nagyobb méhsűrűség mellett lehessen biztonságosan méhészkedni. Az engedélyhez kötött is hasonló eredményre vezet. Tehát abban azért csak igaza van azoknak, akik azt mondják, hogy a piac fog szabályozni, akik majd egy csökkenő hozam mellett is gazdaságosan lesznek képesek méhészkedni. Apropó mézhozam: ha a méhlegelő már most is maximálisan ki van használva, akkor ugye a méhcsaládszám emelkedése miatt az export adatoknak sem lenne szabad emelkedniük. Kíváncsi vagyok a 2010 utáni adatokra majd.
Ami az EU-t illeti: tegnap hallottam valami EU-s monitoring programról, ami minden megyét érint majd, a vizsgálatokat a budapesti Intézet végzi majd, de, hogy mit érint, arról nem sikerült információt beszereznem: méhelhullás vizsgálatot, esetleg nyúlós spóravizsgálatot, vagy toxikológiai felmérést ? Nem tud esetleg róla valaki bármit is ?

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.06. 08:41 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
Cerana!

Az összefoglalód jó, bár én nem csak a nekem tulajdonított megoldásban (méhegészségügyi megközelítés) látom a kibontakozás egyedüli lehetőségét, Csoky nagyon korrekten és tömören szintúgy adott szempontokat…

Hál’ Isten, Litterae előttem érkezett a válasszal, így a vadászati tanpéldád kis módosításokkal adaptáltatott a nektár-tulajdonlását firtató gondolatodhoz, s ezért okafogyottá vált válaszomat törölhettem, s nem kellett vele újfent irritálnom a kárhozott lélek jogi képviselőjét, aki az OMME-vezetés újraválasztása ürügyén indult polémiában - hozzám hasonlóan – sikerrel felismerte azt a „gumicsontot”, melyet aztán sikerrel, alaposan le is rágtunk.

Nos, azért írtam a „beugratós kérdés” kitételt az elébb, mert -miként a javarészt nékem címzett hozzászólásból is kiviláglik - ez a kérdés tavasztájt – különösen az akác fagykárok esetén – rendszeresen előkerül, beszélgetésre, „beugrásra” késztetve azokat, akik felülnek a vitát generáló felvetésnek.

Miként a méhészeti Fórumok olvasgatása során kristálytisztán kiviláglik, s jó találati aránnyal prognosztizálható, ez a legalkalmasabb időpont, hogy a hosszú téli periódus alatt felgyülemlett dühünket, frusztrációnkat ráönthessük arra a fórumtársra, aki leginkább a bögyünkben van.

Sajnos, csak négyévente van tisztújítás az OMME-vezetésben, ha évente lenne, akkor a küldöttgyűlésen el nem hangzott vélemények kapcsán is gyakrabban tudnánk tetemre hívni egymást, kinyilvánítani az eddig még kimondatlan, vagy nem eléggé odamondott ellenszenvünket…

Szomorú, de OMME-választás csak négyévente van, így a közbeeső időszakban meg kell elégednünk a hagyományőrző gumicsont rágcsálásával, de az ellenszenv méltó kifejezésére szerencsére ez sem teljesen alkalmatlan. Jól van ez így, hiszen ez egy beszélgetős Fórum, melynek nem szükséges – hisz nem kompetenciája – megoldania a méhészeti ágazat nagy sorskérdéseit, bár az utóbbi reakciók tükrében nyilvánvaló, hogy itt beszélgetni is felesleges róluk, hiszen csak gumicsontot rágicsálunk. Felesleges, mivel akár van, akár nincs rajtunk sapka, a témától függetlenül csak bőszítjük a másikat, a bensőnket feszítő kérdések és az azokra adott válaszok csak azt szolgálják, hogy méltán oldalba „szakértőztessük” és „áltudományoskodónak” tituláltassuk magunkat.
Kár, hogy szövegformálási képességem még nem fejlődött ki annyira, hogy érzékeltetni legyek képes: „agymenéseim” javarészt az irónia jegyében fogantak…Ezután majd jobban igyekszem!

Mindazonáltal a minket érdeklő, a szabályozás szükségességét firtató kérdéskör - miként írtam - feltétlenül bizottság megalakítását igényli, mert annak felállítása nélkül a hazai méhsűrűség generálta probléma-halmaz még képes lenne önmagától megoldódni. Miként egykor jeleztem, szépen haladok a látnokképző tanulmányok során, de nem gondoltam volna, hogy ilyen öles léptekkel, mert ráérő időmben olvasgatván, belébotlottam a „predicted” bizottságba! E bizottság ugyan nem tudom, hogy milyen részarányban állt OMME-tagokból, de mivel az érdekképviselet éves beszámolója hozta az általa tett megállapításokat, vélelmezem, hogy nem a tudta nélkül született meg a Magyar Tagi Álláspont, mely valószínűleg alapjául szolgálhatott azon uniós Tanácsi Következtetésnek, mely alapján az illetékes eu-s bizottságnak tovább kell gondolnia a méhegészségügyi helyzetet és arra válaszokat kell keressen. Ezen Álláspontban találtam azt a kitételt, mely szerint javasoljuk, hogy a méhészeti tevékenység ne csak regisztráció-, de engedélyköteles is legyen az uniós tagállamokban!! Nem mellékes az a kijelentése sem az Álláspontunknak, mely javasolja, hogy az illetékes állategészségügyi hatóságok a méhegészségügyi szempontból veszélyes, elhanyagolt méhészeteket fel kell derítsék és felszámolásukra intézkedniük kellene…!

Tehát lehetséges, hogy te már előttem is ismerted vagy olvastad ezt az anyagot, s ez esetben azt kell mondjam, hogy a szabályozás méhegészségügyi szempontból történő megközelítési lehetőségét hiba lenne az én elmeszüleményemnek tulajdonítani, legfeljebb csak úgy adódott, hogy én is hasonló lehetőségekben gondolkodtam, mint a javaslattevők. Ez esetben viszont számomra nem logikus, hogy az OMME elnökhelyettese a küldöttek előtt a méhsűrűségben rejlő veszélyek elhárítására a piac szabályozó szerepét favorizálta, hiszen ismerte a Tagi Álláspontot, mely a méhegészségügyi helyzet kihívásaira nem a piacgazdaság törvényszerűségeinek érvényesülése mentén igyekezett a választ megtalálni …

Jó lenne e kérdésben tisztábban látni, s nem ködösítő, maszatoló részinformációk, álláspontok mentén tájékozódni. Azt pedig végképp vakvágányként élem meg, hogy az érdekképviselet vezetősége a méhészeti képzésben lássa a méhsűrűség növekedésének gyökerét, nézőpontom szerint a méhészeti tevékenység -minőségi képzés végén tett hatósági vizsgával záruló, ahhoz kötött - engedélyezése lehetne a megoldás. Szerintem ezt kellene erősítse az OMME és a képzésnek kellene az élére álljon, garantálva annak színvonalát, s nem sopánkodnia az elburjánzó „képzési biznic” okozta apokaliptikus helyzet láttán…

No, de ez már megint egy „hagyományőrző gumicsont”, a további rágcsálását nem szívesen vállalom…

Üdv: Tomipapa

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.04. 07:45 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
A hozzászólások konklúzióit levonva én azt gondolom, hogy a szabályozás gazdasági alapon nem tud működni. Ezt, ahogy az élő rendszereknél szokásos, biológiai alapon lehetne megtenni. Biológiai, konkrétabban méhegészségügyi alapon, amire Tomipapa is utalt. Jó rendeletekkel magasabb méhcsalád sűrűség tartható fenn, rossz rendeletekkel alacsonyabb. Kérdés, hogy a kettő közül melyik inkább érdeke a méhésztársadalomnak?

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.03. 21:56 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
http://www.omme.hu/portal/index.php?opt ... &Itemid=45

Az utolsó bekezdés tetszik.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.03. 20:58 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.05.06. 19:22
Hozzászólások: 756
cerana írta:
...szembesültem azzal az alapvető problémával, hogy a nektár tulajdonjoga vajon eredeztethető-e a méhlegelő tulajdonjogából. A vadászati törvényből levezetve nem. A vad állami tulajdon, annak ellenére, hogy a nem (vad)tulajdonos földhasználó neveli fel. Ezáltal a nektár is közös tulajdon, akkor is ha a méhlegelő birtokosa történetesen méhész...

Cerana!

Nem feltétlen örülök a nyilvános kérdésednek, mert egy idő óta kétszer is meggondolom, hogy van-e értelme bizonyos emberek kezébe muníciót adni. Ez természetesen nem rád és az egyenes méhészekre vonatkozik, ezért a nagyon szűk lényeget tekintve igyekszem a kérdésedre választ adni.

Éppen nem keresgéltél logikailag rossz helyen, amikor a vad változó tulajdonjogából indultál ki, de jogi ismeretek nélkül innen nagyon nehéz lett volna az általad keresett megoldásig eljutni. A vad tulajdonosa az állam, és a vad elejtésével szerez tulajdonjogot a vadgazdálkodó. Csak a vadgazdálkodó, az orvvadász például nem. (Vannak kivételek is, pl. zárt vadaskert, de nekünk ez most nem fontos.)

A nektár (a virágpor, egyéb növényi nedvek) tulajdonosa viszont a növény tulajdonosa. Egészen addig, amíg a nektár a növénytől el nem válik. Jelesül a méh, más rovar – ellenőrizhetetlenül- kiszívja a nektárt és távozik. Ebben a pillanatban megszűnik a növénykultúra tulajdonosának a tulajdonjoga a nektár felett. A méhész akkor szerez tulajdonjogot a méh által gyűjtött nektár felett, amikor a birtokába kerül, magyarán a méh azt a méhész kaptárjában lerakta.

Lehet erre azt mondani nyers igazságérzettel, hogy a méhek ellopják a nektárt, majd a méhész ebből gazdagodik, de ez ellenőrizhetetlen folyamat, mint ilyet, pedig lehetetlen szabályozni.

A lényeget elmondva egy mondatban, a méhész jogszerűen szerez tulajdonjogot a méhei által gyűjtött nektáron, bárkinek a növényeiről is gyűjtötték azt.

Ebből következően a jelen jogrendszer alapján nem támasztható anyagi igény a méhésszel szemben a méhlegelő tulajdonosa részéről. Viszont bárki kérhet „terület bért” ha a területére szeretne valaki lepakolni, vagy akár meg is tilthatja a területe használatát.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.03. 20:48 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Hasonló hosszúságú hozzászólást vajúdtam ki én is, mint Sanyi, de szerencsére később lettem kész mint ő, és amikor el akartam küldeni és megláttam, majd elolvastam az övét, az enyémet töröltem is egyből, mert annyira hasonló módon ítéljük meg ezeket és annyira frappánsan meg is fogalmazta, hogy a hozzászólásom gyakorlatilag teljesen okafogyottá vált ennek árnyékában.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.03. 20:34 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
No újra előkerült a gumicsont, nagyon ráérnek a méhészek! ;)
Csak egy két gondolatot szeretnék leírni, nem akarok a téma "szakértőivel" vitatkozni.
Alapvetően két módszer van.
I. Szabadpiaci, ami van jelenleg. Mindannyian egyre inkább tapasztaljuk a nehézségeit, veszélyeit.
Ezt sokan megszívjuk és csak az igazán életképes fog(unk) talpon maradni.

II. Van az úgynevezett "szabályozott" ami az átkosban is ismert tervutasításos rendszer maradványa, mai mintára uram-bátyám elemekkel aktualizálva.
Itt áltudományos paraméterek alapján kvótákat hoznának létre és azt szintén homályos ismérvek alapján kiosztanák. Ideje, hogy még előbbre lépjünk a korrupciós ranglistán. :twisted:
Ez utóbbi rendszert természetesen azok pártfogolnák akik kerítésen belül érzik magukat, biztosak a kvótáikba, így akarva másokat kiszorítani.
Így kaphatna talán Fejér megyei méhkvótát egy szolnoki üzletember, Győr-Mosoni méhész vállalkozásán keresztül .......
Érdekes kérdés lenne, hogy ezek a kvóták örökölhetők, vásárolhatók lennének ???

De nézzük a tudományos ismérvet méheltartó képesség! Jól hangzik tök tudományosan, talán még valami definíciót is lehetne hozzá tákolni .....adott területen,........ átlagosan ....... bla,bla,bla
Mikor tartja el egy adott terület a méhet? Ha annyit tud hordani, hogy nem pusztul éhen vagy ha éves átlagban családonként 100kg-ot pörgetek?
Ebben még talán meg is lehetne egyezni.....
Egy ilyen területen vannak fák és vannak szántóföldi kultúrák. Ha a környékemen vetnek pár száz ha repcét akkor pl 2000 család az eltartó képesség
más éveken 1000? Mi van akkor ha tarra vágnak 50ha akácot röpkörzeten belül, akkor 10-15évre abba kell hagyni a párton kívülieknek a méhészkedést?
Natura 2000 esetén örökre.
Azt hiszem, hogy aki prekoncepció nélkül végiggondolja, érti hogy egy megállapíthatatlan paraméter alapján megszabott területi kvóták nem lehetnek tisztességesek.

Kvóták elosztása. Méhcsaládok száma osztva méhészetek számával? Létrehozunk sok pici életképtelen méhészetet (lsd népi kohó mozgalom)? Vagy döntsön az kinek van jobb protekciója???? Esetleg a környék leglepattantabb alkesza családi méhészetet alapít ezért 10-szeres kvótát kap???
Vagy árverezzük el a kvótát, így a szegényebbek kiszoríthatók innét is, de jut a feneketlen zsebekbe ..... :twisted:

Jogosítvány.
Részben jó hasonlat, de nem arra amire írták. A jogosítvány bizonyos paraméterekkel rendelkező jármű vezetésére jogosít.
Valóban a méhészet speciális tulajdonságai miatt szükséges lenne egy államilag felügyelt szigorú vizsga.
DE nem arról amiről ma szól! Nem érdekel, hogy a kezdő tud-e lépesmézet termelni (érdeklődő ezt ne vedd személyeskedésnek, nem az), nekem az a fontos, hogy a mindenből ötösre vizsgázott kezdő a pörgetett lépeket ne tegye ki az udvarra kinyalatni!!!
Tehát MNP pénzen ingyenesen alap oktatás, méhtartási szabályokból és méheü. ismeretekből. Csak 100% a nyerő, a többi saját költségen ismétel.

A méhlegelők díja, és megporzási díj stb.... ezt hagyjuk.
Csak azt kérdezném meg, hogy mennyit kéne annak a gazdának fizetnem akinek a repcéjére 50 méterről nem láttam méhet menni, ellenben 2km-ről szépen hordtak.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.03. 20:27 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Kis ember vagyok én,hogy ilyen magasröptű vitához érdemben hozzászólhassak.Azonban én először a méhtartás jogi szabályozása felől közelíteném meg a dolgokat.
Mert ugye azt nagyon tudja mindenki aki méhészkedni szeretne ,hogy méheket tartani állampolgári joga. Azt azonban rendre elfelejtik,hogy ez a jog számos kötelezettséggel is jár.No,én először ezen a kötelezettségek betartását szeretném számon kérni,és utána lehetne esetleg másról is beszélgetni.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.03. 18:06 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Tomipapa írta:
Jó kis „beugrató” kérdéseket tettél fel, de én nem szeretnék „beugrani”

Tomipapa!
Nem beugratni akartalak. Csak már jó néhányszor végiggondoltam én ezt már az elmúlt egy-két évtized alatt. A kiindulási alap azonban nem a szabályozás volt, hanem plebanoshoz hasonlóan egy méhlegelő telepítési program. Akkor szembesültem azzal az alapvető problémával, hogy a nektár tulajdonjoga vajon eredeztethető-e a méhlegelő tulajdonjogából. A vadászati törvényből levezetve nem. A vad állami tulajdon, annak ellenére, hogy a nem (vad)tulajdonos földhasználó neveli fel. Ezáltal a nektár is közös tulajdon, akkor is ha a méhlegelő birtokosa történetesen méhész. Mert a röpkörzet miatt ütközik pl. a magántulajdonhoz fűződő jogokkal. Azt azért mégsem lehetne megtiltani, ha nekem van egy 50 hektáras akácosom, akkor röpkörzeten belül senki ne vásárolhasson méhcsaládjai számára telephelyet, és ott méhészkedhessen. Mert ugye magát a tevékenységet sem lehet megtiltani, ráadásul saját földterületen. Természetesen piaci alapon el lehetne indulni a nektártermés adásvételi rendszerével, kombinálva vándorlási , és állandó telephely kialakítási tilalommal, de a röpkörzetek átfedése miatt azt gondolom, hogy ezt képtelenség lenne kivitelezni. Nem beszélve az alkotmányossági problémákról.
Azért persze beszélgethetünk arról, hogy milyen alapokra helyezve lehetne az egészet kivitelezni. Azért azt szerintem így ingyenesen is közkinccsé tehetnéd!
Várom a jogászi véleményt is Litteraetől !

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.03. 18:02 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.01.08. 20:33
Hozzászólások: 356
Tomipapa az ésszerű támogatások mindig elfogynak mire odakerülne az egyszerű méhész.Sok olyan méhészt ismerek főt vagy hobbyt aki még életébe nem kuncsorgott alamizsnáért.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.03. 17:00 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
Tomipapa megkövezel, ha azt mondom hogy egyetértek veled? A méhlegelők leterhelését valamilyen módon szabályozni kell. Szerintem a személyed nagyon is alkalmas arra hogy kidolgozd, ezt vagy ezeket a módszereket.
Mire alapozom?
Megvan hozzá az elméleti tudásod.
Van időd.
Ismered a helyzetet.
De részben kívül álló vagy.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.03. 16:48 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
cerana írta:
[Ebben a variációban érdekelne az a megoldási javaslatod,


Cerana!

Jó kis „beugrató” kérdéseket tettél fel, de én nem szeretnék „beugrani”, ráadásul ódzkodok a „méhészek ellenségeként” az újabb parttalan és nemtelen vitáktól Ráadásul nem is szeretném egy személyben megoldani a hazai méhtartás problémáit. Úgy vélem, arra ott az ágazati irányítás és az újonnan megválasztott érdekképviseleti vezetés, hisz valószínűleg az utóbbit azért választották meg, mert ők lehetnek képesek az érdekképviseletet biztosítani és adekvát válaszokat adni a problémákra. Tudom, hogy a két „kórus” ma még nem fúj egyazon nótát, de remélem, egyszer még megérjük, hogy legalább kánonban énekelnek, de legjobb lenne, ha eljutnának oda, hogy egy szólamban dalolnak…

Ezért nem kívánom megelőző agymenésemet tovább ragozni, hiszen az csak néhány lehetséges szempontot vázolt. Természetesen –szigorúan vállalkozói alapon – hajlandó vagyok részleteiben kidolgozni a méhészeti ágazat szabályozásának rendszerét, de (miként néhányan már utaltak rá e Fórumon), az ilyennek ára vagyon… Ha ragaszkodtok hozzá, hogy végezzem el ezt a nem kis munkát, az árát megszámíthatjuk méhcsaládokban is, véleményem hitelességének megteremtése és alátámasztása érdekében elgondolkodtam azon, hogy fel kellene adnom a méhcsaládok számának vonatkozásában az eddigi önkorlátozó magatartásomat és a „galambászatról” a méhészkedésre kellene váltanom, ha már itt osztom az észt. A családszám megegyezés szerint, de túl kevés nem lehet, mert én adok a hitelességemre. Sokat adok…

No, félre a malíciával, a jelenlegi maszatolásnak úgy tűnik, nincs alternatívája, s amit nem akarunk rendbetenni, azt nem is fogjuk.

A konkrét szabályozási megoldások helyett viszont lehet egy generál-szempontot vázolnunk: miként Litterae is írta, a kérdést nem méhészetek, hanem méhcsalád-szám alapján kell megközelíteni. Elsőként azt kell megállapítani, hogy a jövedelemszerző tevékenységként űzött méhészet ( méz- és méhcsalád-termelés, viasztermelés, stb.) piaci tevékenység, annak összes velejárójával, imígyen a régi/új vezetőség álláspontja -mely szerint azt a problémát feszegetni, amely nem hajlandó önmagától megoldódni, csak felesleges erőfeszítés – konzekvens, hiszen ha van kellő türelmünk még egy kicsinyt gyönyörködni magában a problémában, a piac azt majd úgyis megoldja helyettünk…

Ezen a ponton kell újragondolni azokat a piaczavaró momentumokat, amelyek zavarják a versenyhelyzetet, tehát azonnal le kell állítani a gyógyszer-/cukor-támogatást, a fiatal gazdákat helyzetbe hozni szánt támogatásokat, az összes eszköz-támogatást, stb., s a lovak közé hajított gyeplővel hagyni, hogy a piaci verseny szabályozza az ágazatot. Hangsúlyozom, mindezt kőkeményen konzekvens piaci alapon! A megtakarított támogatási pénzekből pedig meg kell erősíteni az ágazat méhegészségügyi ellenőrzését, a monitoring-redszert, a NAV és NÉHIB ellenőrző apparátusát, a konzekvens ellenőrzések nyomán befolyó bírságokból pedig részeltetni kell a kutatási tevékenységet is, természetesen azt is piaci alapokon, az adok-kapok elv nyomán…

Lenne még természetesen sok egyéb ötletem is, de a vízeszű, fecsegő vénember már eddig is sokat fecsegett. Mivel még nem védettem le „alkotásomat”, mint azt a Zümiszürcsivel és a kiépített műléppel tették feltalálóik, azt csak a „copyright in all countries” kiadása után részletezném. Rohadtul jól jönne az a hitelesség!

A megoldás nem feltétlenül igényelne alkotmány-módosítást, de mivel a „nemakarásnak nyögés a vége”, s a méhészkedés –az ellenkező híresztelésekkel és deklarációkkal szemben – jövedelemszerző tevékenységként értékelendő, azt nem a „boldogabbik”, emocionális vége, hanem a kőkemény ökonómiai szempontok felől kellene megközelíteni. Egyszer ez az idő is elkövetkezik, mert a világon sehol nem támogatják a hobbi-tevékenységet, csak nálunk…

Üdv: Tomipapa

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.03. 13:11 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.01.08. 20:33
Hozzászólások: 356
Oszt mi alapján lenne az ebírálás? Hogyan korlátoznánk a fiatal,vagy öreg méhészt? Ez egy nevetséges dolog.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.03. 11:15 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.05.06. 19:22
Hozzászólások: 756
Pöte írta:
Szombaton olyan felvetés hangzott még el a sorok között, hogy kötelesek vagyunk-e minden jelentkezőt felvenni a mi helyi egyesületeinkbe. Mert ugye ha senki sem vesz fel olyan személyt aki egy akármilyen kritériumrendszernek nem tud megfelelni akkor az nem fog támogatást kapni. Persze ennek is van másik oldala, mert aki odajön a gyűlésre, hogy tag akar lenni, az már valószínűleg megkezdte a méhészeti tevékenységét és ha azt mondják neki, hogy erre nem lehet tag akkor nem fogja azt beszüntetni.


Ott voltam én is ezen a küldöttgyűlésen, követtem ezeket a javaslatokat. Nem is lenne szükséges mondanom, Te is hallottad, a hozzászólások nagyobb többségét tették ki a méhészetek számának növekedése miatt aggódó felszólalók.

A Cserényi Péter ez ügyben adott válasza a laikusok számára is érthető volt, a lényegét tekintve helytálló. Nem korlátozható jelenleg a méhészeti tevékenység. Nyilván nem tudta ezt jogi szaknyelven megfogalmazni, de ez ott nem is volt elvárás.
Váltottunk erről a témáról néhány mondatot több egyesületi vezetővel, s vezetőségi taggal, konszenzus volt abban a kérdésben, hogy végső soron a „piac” alakítja majd ki a méhészetek számát.

Ha nagyon pontosan akarok fogalmazni, akkor a méhcsaládok számát, mert ennél több méhészet is volt már az országban, különösebb méhegészségügyi problémák nélkül. Jelenleg a méhcsaládok száma miatt aggódnak a jövedelmüket féltők. Méhegészségügyi-járványügyi helyzet egyelőre nem támasztja alá a korlátozást szorgalmazókat. Ha valóban kialakulna egy „járványügyi” helyzet, akkor lehetne drasztikus lépéseket tenni.

Elhangzott néhány olyan vélemény, köztük az általad említett felvetés is, amelynek nem sok alapja volt. Nem oly régen jött ki az Alkotmánybíróság határozata, amelynek indokolásában szerepel, hogy Magyarországon mindenki számára biztosított az OMME mint érdekképviseleti szervezet tagjává válni, a szervezeti életében résztvenni. Ezek után azt a gondolatot pengetni, hogy korlátozzuk az OMME tagságot, enyhén szólva is komolytalan. De láthattad, sokféle ember volt ott, sokféle egyéni és csoportérdekkel.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.03. 10:28 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.10.23. 18:03
Hozzászólások: 285
Tartózkodási hely: Borsod-Abaúj-Zemplén megye, Miskolc.
Akác témában szerintem ez fölösleges, mert gyakorlatilag jó évben leterhelhetetlen egy nagyobb akácerdő, más kultúráknál viszont érdekesebb téma lenne, de szerintem képtelenség lenne leszabályozni viszont a biztonság részét szerintem érdemes lenne összehangolni....

_________________
"... A méhek tökéletesek, jók, kötelességtudók, szorgalmasok, erősek, művészek, szépek, a természet legremekebb, csalhatatlan apró teremtményei. Az ember ellenben csupa hézag..." /Részlet: Kádár Lajos: Méhészkönyvtár/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.03. 10:15 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.09.19. 08:32
Hozzászólások: 2638
Tomipapa írta:

Nem lenne ördögtől való a környezet méheltartó képességének megfelelő számban kiadott vándorlási engedély pályázati úton történő kibocsátását bevezetni, ahol a mezőgazdasági és erdészeti szakigazgatás adatai alapján a megyei szaktanácsadók felügyelhetnék az arányos területterhelést, a vándorlási szabályok betartását.

Tomipapa!
Ebben a variációban érdekelne az a megoldási javaslatod, hogy a helyi méhészek miként kerülnének itt képbe. Elsőbbséget élveznének, vagy sem? Ha igen, akkor növelhetnék-e az állományuk nagyságát vagy sem? Új állandó méhész telepedhetne-e ide, vagy sem ? Az állandó méhész vándorolhat-e, vagy sem? Ha vándorolhat, akkor ő ott vándorméhész, vagy állandó méhész ?

_________________
A méhes nem az elvonulást, hanem a (jelen) lét felsőfokát jelenti. (Hamvas Béla)


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.03. 10:14 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.10.23. 18:03
Hozzászólások: 285
Tartózkodási hely: Borsod-Abaúj-Zemplén megye, Miskolc.
Szerintem a szabályozás is kevés,ez az egyetlen hely ahol ezt észrevettem Magyar országon, sajnos inkább a "túlbürokratizálás" a jellemző felénk...

De nagyon kevesen is tartják be. Jó mondjuk nekem sem az hiányzik amit játszanak a méhészkedés kezdetén,hogy kérjél 15 féle számot, mert azzal már torkig vagyok, mert semmi értelme....
Hanem a ténylegesen hasznos elvárások és szabályok meghozatala!

_________________
"... A méhek tökéletesek, jók, kötelességtudók, szorgalmasok, erősek, művészek, szépek, a természet legremekebb, csalhatatlan apró teremtményei. Az ember ellenben csupa hézag..." /Részlet: Kádár Lajos: Méhészkönyvtár/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: OMME hírek
HozzászólásElküldve: 2012.04.03. 10:11 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.10.23. 18:03
Hozzászólások: 285
Tartózkodási hely: Borsod-Abaúj-Zemplén megye, Miskolc.
Igazad van, de az adott témakörrel (nekem egyik tételem a lépes méz termelés volt) kapcsolatban már lehet gyorsan felvázolni egy helyzetet és 1 perc alatt kérdezz,felelek játékot játszani, ha kielégítő a válasz ennyi volt, ha nem jobban belemenni a témába.

_________________
"... A méhek tökéletesek, jók, kötelességtudók, szorgalmasok, erősek, művészek, szépek, a természet legremekebb, csalhatatlan apró teremtményei. Az ember ellenben csupa hézag..." /Részlet: Kádár Lajos: Méhészkönyvtár/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4800 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93 ... 96  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: alma16, ficzpet, Kredenc valamint 26 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.