Pontos idő: 2024.03.19. 03:11

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 5708 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 115  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.21. 14:02 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.10.14. 12:01
Hozzászólások: 687
Tartózkodási hely: Pécs
Bogaras írja:
Próbaként megtettük hogy régi mártású elemeket újra mártottunk, nem sok anyagot vesznek fel , érdemes a nem használt elemeket néha újra mártani , bár 5-6 évig biztosan elég telítettek az elemek. Régi festett elemeket is belenyomtuk a viaszba szintén jól szuperált a dolog, a festés nem sérült a bütü és a deszka belső része szépen szívta az anyagot, szóval a festést végleg elhagytuk. Mindenképpen 2 emberes a dolog, mert egy ember márt , egy pedig elpakolja a mártott, lecsurgatott elemet. A másfél perces mártási idővel óránként számolhatok 30 kaptár elemet és a viasz-paraffin feles keverékem is kevesebbe kerül az elégetett gázzal is mint a festés[/quote]

Bogaras!
Azt írod:"szóval a festést végleg elhagytuk". Úgy érted, hogy már egyáltalán nem fested, csak kisütöd olajban a fiókokat?!
- Én most kezdtem a méhészkedést, a nyár elején csináltunk 4 kaptárt, nem festettem, csak kisütöttem. Arra gondoltam, hogy a tavaszi fertőtlenítést egy újbóli kisütéssel végezném, amennyiben azt látom, hogy a napsugárzás nem teszi tönkre a fa anyagát. A tavaszi fertőtlenítést gyorsabbnak gondolom, ha újra kisütöm a fiókokat, mint a gázlángos perzselést..., plusz újabb védelmet kap a fa.
-Ha idővel azt látom, hogy a festék hiánya miatt elöregszik a fa, akkor arra gondoltam, hogy a sütőolajba lehetne keverni sárga vasoxid festéket (olcsó, és természetes anyag, egyébként az olajfestékek egyik színezőanyaga), és ugyanúgy kisütni... Akkor pigment is kerülne a fára, és az olajat is megkapná. (Olaj, vagy lenolaj..., utóbbi jóval drágább, de az olajfesték eredeti alapanyaga.) (A lenolajról olvastam, hogy évtizedekkel ezelőtt a festők felmelegített lenolajjal kezelték a nyílászárókat.) További előnye lenne a műveletnek, hogy a fertőtlenítés, a favédelem (és ha működik a vasoxidos pigment-olaj keverés, akkor a festés is) egy műveletben oldódna meg. (Ez utóbbi csupán elméleti ötlet részemről..., nem tudom, működik-e a gyakorlatban, ill. egyáltalán szükség van-e rá!)
Mit gondolsz, mit gondoltok erről?
Attila


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.19. 18:31 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 322
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Sono írta:
Szilárd paraffint kell felmelegíteni olvadáspont fölé. Ezután csak belemártani a fiókokat és mikor kihűl, az anyagon egy kérget képez. Van aki olajban való főzésről váltott erre a technikára. Láttam egy két éves fiókot annak semmi problémája nem volt. Gondoltam hátha van valaki aki már régóta így csinálja és van tapasztalata. Olyan egyébként, mintha méhviaszba lennének mártva a fiókok csak hát a paraffin jóval olcsóbb.


Szilárd táblákban kaphatóba mártott ( csak a sarkait mártottam, utána lefestettem az egészet a mártás helyén 1 év alatt ledobta a festéket bár erre számítottam is. ) fiokjaim is vannak 10 - 12 évesek
Van olyan is ami azóta felújítás nélkűl használatban van. Majd egyszer lefényképezem és felrakom

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.15. 22:44 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.10.12. 23:42
Hozzászólások: 106
Tartózkodási hely: Bodrogköz
trobi, nekem eddig nem volt gond a gyantásodással, igaz csak egy évesek a kaptáraim, de kop-kop eddig jól bírják, a kaptár is és a festés is! plusz nekem NB kaptáraknál nem szempont, hogy nehezebb; olyan szerencsés helyzetben vagyok hogy a méhlegelő nagyon gazdag a környékemen, akác elbírna még 2-250családot, tehát vándorlást sem tervezek!
És persze borovi van a rokonságból nagyon jó áron :)

_________________
Breki -SiVisPacemParaBellum-


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.15. 22:39 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.10.12. 23:42
Hozzászólások: 106
Tartózkodási hely: Bodrogköz
Pöte írta:
Breki írta:
...kaptárakhoz illetve kerti bútorokhoz, játszóterekhez is szívesebben vitték a borovit!


Kültéri fa eszközökhöz pont a sűrűbb szálszerkezet és a magasabb gyantatartalom miatt használnak borovit. Gyanta nem csak a gyantatáskákban van a fenyő anyagban, de persze én nem vagyok ennek a témának sem szakértője.


Igazad van! Utánaolvastam és valóban, érdekes hogy nem vettem észre, hogy gyantásabb lenne, csak azt, hogy erősebb!

_________________
Breki -SiVisPacemParaBellum-


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.15. 20:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.04.11. 19:35
Hozzászólások: 164
Tartózkodási hely: pest megye
Pöte írta:
Breki írta:
...kaptárakhoz illetve kerti bútorokhoz, játszóterekhez is szívesebben vitték a borovit!


Kültéri fa eszközökhöz pont a sűrűbb szálszerkezet és a magasabb gyantatartalom miatt használnak borovit. Gyanta nem csak a gyantatáskákban van a fenyő anyagban, de persze én nem vagyok ennek a témának sem szakértője.


A borovi valóban sűrűbb és gyantásabb,a gyanta a rostok közt ,foltokban,esetenként egyenletesen eloszolva található a fában.Sajnos ez rontja a hőszigetelő képességét ,is és sajnos a napon, a gyanta kitágul,és kibuggyan az anyagból.Ezt egyik festék sem bírja ,elsősorban ezért nem használom kaptárkészítésre.A lucnál gyantatáskákban van a gyanta ,így könnyebben kiejthetőbb a hiba,ráadásul könnyebb is. :)

A felületkezeléshez egy kis idézet az Épületfelújítási kézikönyvből:
"Meg kell jegyeznünk, hogy a lenolajkencés beeresztés, a száraz fának lenolajkencével
való alapos beitatása, mûszakilag szinte tökéletes megoldást
biztosított, lényegében ma sincs jobb. A lenolaj kismolekulájú, jól folyó
anyag, amely mélyen behatol a légszáraz fa hajszálcsövecskéibe.
Mivel oldószert nem tartalmaz, nincs térfogatcsökkentô párolgás, a teret
teljesen kitölti. A száradáshoz szükséges oxigén felvétele a molekula térfogatának
növekedésével jár, a száradó lenolajkence „dugószerûen” befeszül
a kapillárisokba. Ma elsôsorban igen lassú száradása miatt mellôzik."
Az étolaj ezen tulajdonságokkal nem rendelkezik.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.15. 19:30 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.07. 20:10
Hozzászólások: 422
Tartózkodási hely: Sopron
margita344 írta:
szeretném kipróbálni ezt az olajos főzést.
Be kell szereznem akkora edényt amibe bele tudom mártani a kaptárelemeket vagy ecsettel kell felhordani a forró étolajat?


ecsettel fel nem hordod, csinálj egy kondért vastag lemezből ha tudsz hegeszteni oldalsóbb ha van haver akkor egy jó berugásból megvan

_________________
Belizár


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.15. 09:49 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Breki írta:
...kaptárakhoz illetve kerti bútorokhoz, játszóterekhez is szívesebben vitték a borovit!


Kültéri fa eszközökhöz pont a sűrűbb szálszerkezet és a magasabb gyantatartalom miatt használnak borovit. Gyanta nem csak a gyantatáskákban van a fenyő anyagban, de persze én nem vagyok ennek a témának sem szakértője.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.15. 08:42 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.16. 20:14
Hozzászólások: 400
Tartózkodási hely: Jász- Nagykun- Szolnok
A parafin viasz olvadáspontja 47–64 °C

http://hu.wikipedia.org/wiki/Paraffin

A napon, nem fog leolvadni?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.15. 08:36 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.09.16. 22:12
Hozzászólások: 429
szeretném kipróbálni ezt az olajos főzést.
Be kell szereznem akkora edényt amibe bele tudom mártani a kaptárelemeket vagy ecsettel kell felhordani a forró étolajat?

_________________
nyugdíjas egészségügyi gázmester

Kötekedő vizsgáztatás, vádaskodás, lehülyézés és a parancsolgatás senkit sem tesz hitelesebbé.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.15. 08:18 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2012.10.12. 23:42
Hozzászólások: 106
Tartózkodási hely: Bodrogköz
Pöte írta:
Biztos veszít valamennyi, mint ahogy a magasabb gyantatartalom miatt a borovi is rosszabb hőszigetelő.


Ezzel nem értek teljes mértékben egyet! Lehet hogy ezt írja róla valamilyen szakirodalom, de egész nyáron fenyővel dolgoztam! 60%ban borovival és én abszolút nem tapasztaltam, hogy magasabb lenne a gyantatartalom! Napi szinten 3-4 köbméter ment át a kezem alatt, és ennek a harmadát meg is munkáltuk, és saját tapasztalat alapján azt mondhatom, hogy nem gyantásabb mint bármelyik más fenyő! (aránylag sokat raktunk el méretre vágva a téli kaptárkészítéshez is, és később sem jelentkezett a gyanta)
Unokabátyám foglalkozik vele, én csak nyárimunkaként társultam; és kaptárakhoz illetve kerti bútorokhoz, játszóterekhez is szívesebben vitték a borovit!

_________________
Breki -SiVisPacemParaBellum-


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.15. 07:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:59
Hozzászólások: 501
Tartózkodási hely: Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye
Szilárd paraffint kell felmelegíteni olvadáspont fölé. Ezután csak belemártani a fiókokat és mikor kihűl, az anyagon egy kérget képez. Van aki olajban való főzésről váltott erre a technikára. Láttam egy két éves fiókot annak semmi problémája nem volt. Gondoltam hátha van valaki aki már régóta így csinálja és van tapasztalata. Olyan egyébként, mintha méhviaszba lennének mártva a fiókok csak hát a paraffin jóval olcsóbb.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.14. 19:48 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.06.10. 20:54
Hozzászólások: 322
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Talán a parafin emulzióra gondolsz?
4 éves fiókjaim vannak ezzel az anyaggal kezelve, nem igazán vált be, nem javaslom a használatát.
Az első 1,-2 évben csúszik. A tartós belső pára oldja. 3 évtől a fát már nem védi megfelelően a csapadéktól.

_________________
"Nincs igazság és nincs emberiség.
Csak igazságok vannak és emberek."
Szerb Antal


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.14. 19:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Ha meg rá süt a nap a szilárd burkodra akkor megfolyik, beszívódik a fába, csúszik a kezedben.
De kisérletezz nyugodtan, bár van akinek már évtizedes tapasztalata van elötted és megírta mit , hogyan.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.13. 19:57 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:59
Hozzászólások: 501
Tartózkodási hely: Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye
Amire én gondolok az nem olaj, hanem szilárd burkot képez az anyag körül.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.13. 19:05 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Egyáltalán mit vársz tőle? Nem hiszem, hogy jobb lesz, mintha kennéd, esetleg egyszerűbb és gyorsabb. Ha ez a cél, úgy nem rossz ötlet. Mindenesetre akkor is jobb szerintem 40-50 fokra felmelegíteni az olajat, mert úgy hígabb, könnyebben szívódik és a felesleg hamarabb csepeg le.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.13. 19:00 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:59
Hozzászólások: 501
Tartózkodási hely: Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye
Mit gondoltok a kaptárelemek sima paraffinba való mártásáról? Nem főzni, csak mártani. Van erről valakinek hosszabb távú tapasztalata?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.12. 17:12 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Kösz' Tibi! Csavarozni fogom! 8-)

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.12. 07:36 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Dolgozott már itt valaki száraz vörösfenyőből? Mennyire szegelhető? (Csak gyakorlati tapasztalatok érdekelnek, a "hallottam", meg az "olvastam" nem.)

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.12. 07:01 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.10.11. 13:25
Hozzászólások: 2170
Tartózkodási hely: Észak, közép Nógrád, A Karancs 10km-es körzetén belül.
morpheus00 írta:
Hali?
A lenolaj mitől jobb ha jobb mint az étolaj??? Na csak mert az étolaj még olcsóbb is?!!!!!!!!!!

1x már ezt megkérdeztem, de segítő ötleteket nem kaptam a kérdésemre, legalább küldjetek el a halál f......ra vagy valami. :)

Drágább, és mivel drágább, így több áfa is megy be az államnak. Ettől jobb. Már mint az államnak. Neked mindegy.
Mert egyébként, az első saját magam által gyártott kaptárakat, még hivatalosan, lenolajkencével alapoztam, vagy tíz alatt minden festék le táskásodott. Kb öt éve meg, 75% étolajhoz, teszek 25% szintetikus hígítót, ez meg még nem jött le. Szerintem,az étolajos is van olyan tartós, minta lenolaj.
Mert szerintem, mivel növényi olaj, ez is, meg az is, semmiben se különböznek. Ami a méhészetben számít, abban biztos hogy nem.
De ezek falcolt kaptárok. Itt valamennyi vetemedés, el megy. Ahol csak simán illeszkednek az élek, mint a Tamási rakodónál, ott ki kell főzni, és ott miben főzik? Étolajban. Tehát?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.04. 20:24 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Szerintem egyáltalán nem kell bele.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.04. 19:48 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.08.03. 22:19
Hozzászólások: 319
Tartózkodási hely: Zala megye - Milejszeg
Pöte írta:
Ki kell próbálni fiúk! Nekem egy ragacsos felületet képezett a fán, nem fogott rá a festék sem.


Akkor ezek szerint marad a lenolaj egy picike viasszal kombinálva?!!!! Na meg utánna a festés ami nekem eddig 70-80 % - 30-20 % olaj - zománcfesték arány.
De egyébként gondolkodok a viasz kihagyásán mert akkor egyből megszárad szinte, ahogy kiveszed az olajból./ Kijáródeszkákat sütöttem eddig / A viasznak több kell kicsit, de az is festhető lesz. Szóval azt meg nem tudom, hogy az a kis mennyiségű viasz mennyit ér a lenolajba?????


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.04. 11:54 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Ki kell próbálni fiúk! Nekem egy ragacsos felületet képezett a fán, nem fogott rá a festék sem.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.03. 22:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.05.08. 10:59
Hozzászólások: 501
Tartózkodási hely: Pest-Pilis-Solt-Kiskun vármegye
Morpheus ez a kérdés már bennem is megfogalmazódott többször. A neten gyakori kérdésekbe találtam egy olyat, hogy az étolaj dohosodik a lenolaj nem... De akkor az étolajba főzött kaptáraknak se tenne jót... Ha étolajba lehet főzni ecsettel mért nem lehet kenni?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.03. 21:36 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.09.16. 22:12
Hozzászólások: 429
A lenolaj nem száradó olaj, de az étolaj beszáradó. A lenolajról tudjuk, hogy táplálja a fát, a beszáradó olajokról úgy tudjuk, hogy nem.

_________________
nyugdíjas egészségügyi gázmester

Kötekedő vizsgáztatás, vádaskodás, lehülyézés és a parancsolgatás senkit sem tesz hitelesebbé.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.03. 21:34 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.08.03. 22:19
Hozzászólások: 319
Tartózkodási hely: Zala megye - Milejszeg
Hali?
A lenolaj mitől jobb ha jobb mint az étolaj??? Na csak mert az étolaj még olcsóbb is?!!!!!!!!!!

1x már ezt megkérdeztem, de segítő ötleteket nem kaptam a kérdésemre, legalább küldjetek el a halál f......ra vagy valami. :)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.02. 17:34 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Abból a szempontból át van ez gondolva, hogy a meglévő állomány hagyományos kereten van, most 20 új kaptárban lesz vállazatlan keret ez lesz a próba. Ha nem jön be akkor folytatom a megszokott kerékvágásban.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.02. 16:42 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.28. 12:11
Hozzászólások: 536
Tartózkodási hely: Felsőszentmárton, Baranya
Pöte írta:
A méztérben mindenféleképpen váll nélküli keretet alkalmazok, mert így olcsóbb is a rendszer, egyszerűbb is elkészíteni.


Azért ezt is jó átgondolni előre...

Igaz kezdéskor olcsóbb meg egyszerűbb, csak később lehet pont ez lesz a probléma.

Én úgy 480 méztéri fiókba való keretekre szögeltem keretvállakat pár éve...( :? ), mert gépi fedelezés így is megy, és főleg a keretek berakásakor sokkal gyorsabb, ha nem távtartóba kell beletalálni... (azért töri ám a népet amikor lengedezik mert csak felül lóg!)...

Szóval nagyon meggondolandó. A 9 keret meg simán mükszik és egyből 10% nyereség mind keretben, mind melóban (+egy fiók fedelezése után olyan, mintha újból kapott volna a fiók 1 műlépes keretet meló nélkül).

Igaz a távtartás nem lézerkivágott lemezből volt, de így sem foglal sok helyet a sarokban... :lol:

_________________
Ne próbáld, csináld!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.02. 15:17 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.10.28. 19:00
Hozzászólások: 350
Tartózkodási hely: Somogy megye, Siófok
Nekem is 10 keretes van most, 20-as lécekkel, késsel gyönyörűen (és gyorsan) fedelezhető. A "nagyok" szerint 9 hizlaltba is belefér ennyi, és akkor csak 9 keretet kell fedelezni, ráadásul a viasznak is jó az ára. Így sem tudom masszívan rögzíteni a kereteket billegés ellen, nem hogy a 9 keretet. Elvileg a felette lévő fiók leszorítja, de pörgetéskor szállításnál már lengenek rendesen... Erre van valakinek bevált módszere?

Üdv: Csizi


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.02. 07:55 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Sima 10 keretesben gondolkozom, mert úgy tűnik azok gépi fedelezése is eredményes vékony alsó-felső léc használata mellett. A távtartás több mint valószínű, hogy lézerkivágott lemezzel fog megvalósulni, mert az elérhető itt helyben is. Igazából van egy olyan kapcsozógépem ami olyan kapcsot használ ami krajnai videóján is látható, csakhogy nem működik. kb. 1000 éves, yodával lehet egyidős, nem tudom, hogy hol vagy ki tudná megjavítani, ha egyáltalán javítható. Ennek a használatával lehetne spórolni valamennyit, mert 2-3 forintos kapocsárral számolva kb 60 forintból jönne ki egy fiók, lemez távtartóval 140-160 ft. Igazából szerintem még ez is spórolás a vállazott keretek alkalmazásával szemben, mert ettől nagyobb a felára a vállas oldalaknak a sima oldalak árához képest.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.10.01. 18:26 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.10.28. 19:00
Hozzászólások: 350
Tartózkodási hely: Somogy megye, Siófok
Pöte írta:
A méztérben mindenféleképpen váll nélküli keretet alkalmazok, mert így olcsóbb is a rendszer, egyszerűbb is elkészíteni.


A méztérben hány keretet tervezel? 10 normál, vagy 9 (esetleg 8) hízlalt? Hogyan rögzíted őket? Kapoccsal vagy távtartós lemezzel? Hasonló dolgokon jár az én agyam is mostanában...

Üdv: Csizi


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.09.29. 18:36 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Biztos veszít valamennyi, mint ahogy a magasabb gyantatartalom miatt a borovi is rosszabb hőszigetelő.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.09.29. 18:30 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Tomi írta:
Igen, a hőmérséklet úgy gondolom lehetne magasabb,de akkor meghajlik a hosszú oldal nálam sajnos.
A edényt direkt csináltuk ilyenre, természetesen gyorsabb amit te írsz,és nagy méhészeteknek az ajánlott,de abba kell kb 50 liter olaj,ebbe elég csak 10. A méretezés akkora,hogy egy NB fiók is beleférjen,ha arra adom a fejemet esetleg később.
De köszi az észrevételt.
Ha esetleg valaki tud ajánlani jó áron folyadék hőmérőt, küldjétek el a linket légyszi.


Lehetne olyan edényt csinálni, aminek közepébe belehegesztünk egy másik "edényt", de úgy, hogy az aljához ne érjen hozzá, legyen alatta pár centi olaj. A fiókot pedig e köré raknánk. Így sokkal kevesebb olaj kellene.
Állítólag sütés után a kaptár veszít hőszigetelő képességéből. Ez igaz?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.09.28. 08:02 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
Mi csak fél percig sütjük a fiók egy egy oldalát, viszont a belinkelt videón láthatóhoz képest nálunk erősebben bugyog az étolaj, azaz forróbb. Egyébként mi is forgatjuk, mert egyszerre nem fér bele a fiók. Igaz van egy szélesebb edényünk is, abban a tetőket és aljakat kezeljük.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.09.27. 21:29 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2010.08.03. 22:19
Hozzászólások: 319
Tartózkodási hely: Zala megye - Milejszeg
Hali?
A lenolaj mitől jobb ha jobb mint az étolaj??? Na csak mert az étolaj még olcsóbb is?!!!!!!!!!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.09.27. 20:31 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.05.07. 20:10
Hozzászólások: 422
Tartózkodási hely: Sopron
Használt étolaj frankon leszűrve.Kicsit macerás hozzá jutni de simán lehet.Én rotyogtatom ha elfeledkezem és megcsúszok az előkészítéssel van hogy 4-5 percet volt olajban. nem volt gondom.Kicsit rántott hús szaga van de nem gond.Hideg időben nem érdemes csinálni mert ledermed az olaj azt macerás az elemek pakolgatása.

_________________
Belizár


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.09.27. 07:42 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
kazánhőmérőben is van nagyobb mint 120 fok és mivel a 110-120 közti hőmérséklet a cél ezért jobb a 160 fokos

http://kerner.addel.hu/detailproduct.ph ... c094966a67

http://www.tcdirect.hu/deptprod.asp?deptid=150/3

http://www.langor.hu/webshop/termekek.p ... k_LG21#kep


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.09.27. 07:33 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.10.27. 16:34
Hozzászólások: 1024
Tartózkodási hely: Somogy
Kazánhőmérő nem lenne jó megoldás? 120 fokig mér asszem.

_________________
Anti


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.09.27. 07:21 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Igen, a hőmérséklet úgy gondolom lehetne magasabb,de akkor meghajlik a hosszú oldal nálam sajnos.
A edényt direkt csináltuk ilyenre, természetesen gyorsabb amit te írsz,és nagy méhészeteknek az ajánlott,de abba kell kb 50 liter olaj,ebbe elég csak 10. A méretezés akkora,hogy egy NB fiók is beleférjen,ha arra adom a fejemet esetleg később.
De köszi az észrevételt.
Ha esetleg valaki tud ajánlani jó áron folyadék hőmérőt, küldjétek el a linket légyszi.

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.09.27. 06:36 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Szerintem nem elég meleg az olaj. Lehet kapni 160-200 fokig mérőt, nálunk 110-120 fok közt tartjuk a hőmérsékletét.
Az edényünk is nagyobb, a legnagyobb kaptár elem egyetlen behelyezéssel mártható, azaz a fiók lábbal lefelé teljesen elmerül és felette még 2-3 cm viasz pezseg. Azt hiszem egy tavalyi méhész újságban készültek a mártásról olyan képek ahol a kaptár elemek egy egyszerű vasból készült segédeszközzel mozgathatóak és a viaszba márthatóak illetve kivehetőek, egykezes a segédeszköz. A mártás ideje másfél perc nálam, de a sógor a két percet tartja jónak, így ez még nálunk is eltérő. A lényeg , hogy a fa átmelegedjen és minél jobban átjárja az anyag. A mártóedényhez csatlakozik egy ferde lemez amire a mártott elemet kiteszem, egyszerűen csurgatónak hívjuk. Amíg a következő elem a viaszban van addig itt az előző elemről szépen lecsurog a felesleg illetve elég jól meg is szikkad a mártott darab.
Próbaként megtettük hogy régi mártású elemeket újra mártottunk, nem sok anyagot vesznek fel , érdemes a nem használt elemeket néha újra mártani , bár 5-6 évig biztosan elég telítettek az elemek. Régi festett elemeket is belenyomtuk a viaszba szintén jól szuperált a dolog, a festés nem sérült a bütü és a deszka belső része szépen szívta az anyagot, szóval a festést végleg elhagytuk. Mindenképpen 2 emberes a dolog, mert egy ember márt , egy pedig elpakolja a mártott, lecsurgatott elemet. A másfél perces mártási idővel óránként számolhatok 30 kaptár elemet és a viasz-paraffin feles keverékem is kevesebbe kerül az elégetett gázzal is mint a festés


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.09.26. 23:00 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2009.10.15. 21:10
Hozzászólások: 2613
Tartózkodási hely: Kis-Magyar-Alföld
Nos,kisütöttük végül a fiókokat. Valószínű a túl forró olaj volt a probléma. Most figyeltünk,hogy ne legyen annyira meleg az olaj,hogy megreccsenjen és deformálódjon a deszka. Úgy tűnik sikerült.
Készítettem egy videót a műveletről, apám volt a segítség.
Várom az észrevételeteket, véleményeket. Van-e hiba, mire kellene figyelni sütéskor...stb. csak hogy okuljunk belőle.
Sima napraforgóolajat és kevés viaszt használtunk, a szakirodalom egyik helyen 2 perc sütést, a másik helyen fél perc sütést ír,mi 1 perces középutat választottunk.
http://www.youtube.com/watch?v=TJWtkxqmccI

_________________
1/2NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.09.26. 20:13 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.12.28. 08:48
Hozzászólások: 878
Tartózkodási hely: Zala
Pöte írta:
Mármint Axx-on kívül? Az övé is ilyen cserélhető lapkás spirál marófej, csak talán ettől nagyobb. Ő nagyon dicséri, de úgy emlékszem, hogy cseten beszéltetek már erről.


Beszélgettünk már róla a cseten, de nem tudtam, hogy ki tett fel róla képeket.
Majd axx.-al megtárgyaljuk.

Köszi


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.09.26. 08:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Második évtől van elég propolisz az érintkező felületeken ami meggátolja a csúszást. Első évben szokott gond lenni amikor a festet rész festettel a mártott mártottal érintkezik, azok csúszkálnak. Viszont minimum 1 cm kell emelés irányba is hogy a csúszkálásból , szétemelés legyen, mert a lábakon is át kell csúsznia a kaptár elemnek. Megkell húzni azt a spanit a kaptáron, kibírja mindkettő


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.09.26. 06:38 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.16. 20:14
Hozzászólások: 400
Tartózkodási hely: Jász- Nagykun- Szolnok
Pöte írta:
Nem esik le a fészekfiókról, stabilabb az egész. Ha nem higiénikus volna akkor hátrány volna, hogy nem lehet leszedni, tisztítani, de szerintem így nem az.


A fix aljakat, elrettentő példaként szokták volt emlegetni. Laza spaniferezés esetén szokott probléma lenni. De akkor máshol is elmozdulhat egymástól, ilyen logika mentén a fiókokat, menekülőteret, tetőt is oldhatatlan kötéssel kellene rögzíteni.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.09.25. 20:13 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Mármint Axx-on kívül? Az övé is ilyen cserélhető lapkás spirál marófej, csak talán ettől nagyobb. Ő nagyon dicséri, de úgy emlékszem, hogy cseten beszéltetek már erről.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.09.25. 19:40 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.12.28. 08:48
Hozzászólások: 878
Tartózkodási hely: Zala
Használ valaki ilyen marót keretléc gyártásához?

http://www.uni-max.hu/spiralmaro-e-line/d/


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.09.23. 14:53 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Igen én is erre akartam kilukadni, nekünk is egyszer esett meg, hogy szállítás közben leugrott a fiók az aljról, azóta stabilabb hevedert használunk. mondjuk az az egy eset is elég volt.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.09.23. 13:40 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.05.19. 10:43
Hozzászólások: 1724
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Mert mikor szokott leesni? Ha szállítom összekötöm, ha le van rakva akkor meg nem szokott leesni.
De hát ahány ház annyi szokás.

_________________
A súlytalan aki nem akarja megmondani a "valót" :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.09.23. 12:39 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Nem esik le a fészekfiókról, stabilabb az egész. Ha nem higiénikus volna akkor hátrány volna, hogy nem lehet leszedni, tisztítani, de szerintem így nem az.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.09.23. 10:55 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.05.19. 10:43
Hozzászólások: 1724
Tartózkodási hely: Bács-Kiskun
Pöte!

Mi az előnye a fix aljnak?

_________________
A súlytalan aki nem akarja megmondani a "valót" :-)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Kaptárgyártás otthon
HozzászólásElküldve: 2012.09.23. 10:47 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Mortimer írta:
Már ha így szaporítanál.


1/2Nb-nél szoktam így csinálni rajokat ez szerintem a legegyszerűbb módja a szaporításnak. Akác pergetéskor a kipergetett keretekkel teli fiók megy fel, majd 1 óra múlva már el is lehet venni, csak annyit kell csinálni, hogy a levett fiók, menekülőtér, tető hármast egy új aljra teszel. A zárkázott anya mehet is be. A törzscsaládra meg menekülőtér, tetőt. Kis előkészülettel, nagyon haladós és hasznosítható az akácon meglévő nagy méhtömeg. A fészekre anyarács kell.
A módszer jó, de jelen helyzetben és rendszerrel egyenlőre több előnyét látom a fix aljnak. Újabban akácról hazatérve szoktam böngészett rajokat készíteni 2-3 fias kerettel és rárázott néppel, lépretűzős anyazárkában beadott párzott anyával.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 5708 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 115  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 0 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  
cron



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.