Pontos idő: 2024.03.28. 11:09

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17402 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191 ... 349  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.30. 18:01 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.04.03. 10:49
Hozzászólások: 311
MA voltam a Csácsi arborétumba csak ugy zsongott az erdő:)Járták az erdei borostyánt rendesen.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.30. 17:46 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.11.08. 15:33
Hozzászólások: 409
Tartózkodási hely: Sz.Sz.B.M.
Sziasztok nálam is beindul valamiről egy kis hordás. S ennek hatására az anyák újra elkezdtek petézni van olyan család ahol 1,5keretnyi friss pete van.
Üdv

_________________
1/2nb rakodó


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.30. 15:33 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.01.30. 15:07
Hozzászólások: 1423
Tartózkodási hely: Mezőföld
Nálam is ott csillog a friss nektár a keretekben, és elég sok. Ezt már gondolom le sem fedik a méhek. Nagy falu mellett lakom, és a házaknál sok ilyen őszirózsa van, meg talán a lucerna is adhat valamit. Rablásra nem gyanakszom, mert nem erősek a családjaim. Itt nem esett sok eső, de azért újra kizöldelt a fű.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.30. 14:27 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.16. 20:14
Hozzászólások: 400
Tartózkodási hely: Jász- Nagykun- Szolnok
Tomipapa!

Köszönöm az infót, így már tudom a növény nevét.

Aster novii-belgii a környékünkön is virágzik a járják a méhek. Mi igencsak messze vagyunk a Dunától , Tiszától, de esett egy kis eső nem sok, egyszer 35 majd 5 mm. Előző hónapban szinte semmi. Ez a növény biztosan szárazság tűrő lehet. Mért adatokkal nem rendelkezek, de van annyi hordás, hogy lehet kaptárt bontani kutatás, és rablás veszélye nélkül. Nem úgy, mint az előző időszakban.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.30. 12:10 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
Nem tudom megítélni, kinek hírértékű, s kinek nem: nálunk tömeges hordás indult ma az Aster novii-belgii-ről (?) (kolduskrizantém), özön virágpor kíséretében. A kérdőjel a fajnak szól.

Ezelőtt nem sok idővel úgy véltem, hogy az aszály miatt idén az őszirózsák nem adnak értékelhető hordást. Ez a véleményem úgy tűnik, megcáfoltathatik, lehetséges, hogy a néhány mm-es csapadék felülírhatja ezt a vélekedésemet...
Nem lehetetlen, hogy a Duna vízgyűjtő területén hullott csapadék következtében a kisebb, de gyakori vízszint-emelkedések hatására indult tömegvirágzásnak az ártéri őszirózsa állomány.

T

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.29. 17:42 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.11.08. 15:33
Hozzászólások: 409
Tartózkodási hely: Sz.Sz.B.M.
Sziasztok köszönöm az értékes hozzá szolásokat. Elgondolkodtam az egyesitésen és vanak olyan családok amiket egyesitetem. Mert most még 5kereten vanak de lehet 1hónap mulva csak 4 vagy csak 3.5 Újságpapírral ill. zsongatással egyesitetem őket. Féltem töle hiszen eddig még soha nem csináltam.

Igen sajnáltam az anyákat hiszen mind az én tenyésztésem. Jó teljesitményü családokból válogattam a tenyészanyagot.

Tavaly összel teleltem be 3.5kereten kis kölyök családott. Amely repcén nem igazán, de akácon annál inkább megmutatta, hogy nem volt hiába való a pátyolgatásuk.

A méheüsnél nálam az vágta ki a biztositékot, hogy ő nem tanácsot adott jó szándékkal. Hanem rám parancsolt, hogy egyesitsem őket. Addig nem csinálja meg a papírt. Azota sincsen vizsgálatról semmi feljegyzés. De másokkal is csak kötekedik állandoan. Ha három családott egyesitek ahogyan ő mondta akkor 3fiokon lettem volna kénytelen teleltetni. Ez szerintem ireálisan nagy méh tömeg telelő népeségnek.

Üdv

_________________
1/2nb rakodó


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.29. 11:06 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.12.23. 17:59
Hozzászólások: 553
Tartózkodási hely: Györ-Moson Sopron
Sziasztok!!
Azért az se mindegy milyen típusú kaptárban van az az 5- 6 keret!!!
Én 5-8 KERETEN TELELEK ÁLT.Hagyományos kaptárról beszélek!
Ha nem bacogatják télen akkor simán kitelelnek!!
Más! Favágás lesz, még ha gyérítés is onnan menni kell!!!!!Fűrész, fadölés hupogással , na meg a gépek teherautók!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.29. 08:28 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.02.16. 20:14
Hozzászólások: 400
Tartózkodási hely: Jász- Nagykun- Szolnok
ferenc1227 írta:
""Mert ezek a méhek tavaszra elfognak pusztulni és akkor meg jön a betegség!! Tudom miaz??" Mondván mert most mindeenki egyesiti a családokat.

Üdv


Az elpusztult méheknek már teljesen mindegy, milyen betegség jön. Ez így értelmetlen!

Ha valójában másfél keretnyi méh van, akkor ott már régen baj van! Az egyesítés is kétes eredményű lehet,

Viszont ha egészségesek a méhek, miért ne telelhetnének át kevesebb mint 10 kereten, (kölyök családok, tartalékolt anyák, stb) tavasszal egy fiatal jó anya csodákra képes, főleg egy kis hozzáértő gondoskodással.

Az olvasottak alapján a méheüs, meg nyilvánulása, ha valójában így történt az eléggé kifogásolható.
Nem kötelezhet családok egyesítésére, esetleg segítő szándékból adhat tanácsot magán emberként.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.29. 07:16 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2010.06.27. 08:41
Hozzászólások: 39
Szia!

Pakolj onnan gyorsan mert tavasszal nem biztos hogy kell nézegetned a kaptárakat4
Nem birják a zavart!

Jó telelést!

Egy olyan kérdésem lenne, hogy az erdőben ahol vannak a méheim ott felező vágás lesz.
[/quote]

Félbevágnak minden fát???

Tisztítás , gyérítés (növedék fokozó, törzskiválasztó) és véghasználat van. Felezni max egy doboz sört szoktam , ha már nem vagyok szomjas[/quote]


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.28. 21:23 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.09.16. 22:12
Hozzászólások: 429
Kedves ferenc1227!

Javasolom, hogy ne csak a népesség, hanem a mézkészlet alapján dönts az egyesítésről. Örösi azt írja, hogy lépenként 2 kg élelem szükséges. Ha nincs meg a 2 kg élelem lépenként, akkor kockázatos az áttelelés. NB lépes családok esetén ilyenkor 8 lépen kellene lenni a népnek, de öt lépen is áttelel, persze aránylag többet fogyaszt a kisebb méhcsalád. A 40 dkg vagy annál kisebb népességű méhcsalád csak különlegesen védett körülmények között telel át.

_________________
nyugdíjas egészségügyi gázmester

Kötekedő vizsgáztatás, vádaskodás, lehülyézés és a parancsolgatás senkit sem tesz hitelesebbé.


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.28. 20:35 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.07.26. 19:10
Hozzászólások: 180
Tartózkodási hely: Bodajk
cirkusz írta:
Sziasztok! Csak egy szösszenet az előző hozzászóláshoz.Mielőtt az ember felszámol egy 5-6 keretes családot tudnia kell miért akkora.Az előzmény ismerete fontos.Egy jó anyát nem csak érdemes , de kell is pátyolgatni.
A rosszat ahogy tűzoltó is mondta ,nem kell sajnálni.
Üdv


Végül is ez így igaz,én is így gondoltam.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.28. 20:18 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2010.06.03. 20:04
Hozzászólások: 867
Tartózkodási hely: Fejér megye Adony
Sziasztok! Csak egy szösszenet az előző hozzászóláshoz.Mielőtt az ember felszámol egy 5-6 keretes családot tudnia kell miért akkora.Az előzmény ismerete fontos.Egy jó anyát nem csak érdemes , de kell is pátyolgatni.
A rosszat ahogy tűzoltó is mondta ,nem kell sajnálni.
Üdv

_________________
Cirkusz 3xH12


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.28. 19:57 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
mehesz13 írta:
hello

Egy olyan kérdésem lenne, hogy az erdőben ahol vannak a méheim ott felező vágás lesz.


Félbevágnak minden fát???

Tisztítás , gyérítés (növedék fokozó, törzskiválasztó) és véghasználat van. Felezni max egy doboz sört szoktam , ha már nem vagyok szomjas


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.28. 19:54 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2009.07.26. 19:10
Hozzászólások: 180
Tartózkodási hely: Bodajk
tűzoltó írta:
ferenc1227 írta:
Sziasztok ma járt nálam méheüs. Ami meglepet családok átnézése közben keveselte a családok népeségét. Igaz van olyan családom ami csak 4nb kereten van, de ő arra azt mondta, hogy az csak 1,5keret népecske. Azt mondta, hogy egyesitsem a családokat. Olyan családokat csináljak ami takarja a kaptárban lévő összes keretet. Mind a két keret soron. De ilyen népes családot csinálni betelelésre?? 10nb keretet?? Addig nem csinálja meg a papirt, hogy a családjaim rendben vannak. ""Mert ezek a méhek tavaszra elfognak pusztulni és akkor meg jön a betegség!! Tudom miaz??" Mondván mert most mindeenki egyesiti a családokat.
Kérdezném töletek, hogy ilyet követelhet-e a méheüs. Ha nem talált betegséget egy családomban sem??


Igaz teszem hozzá, hogy ő azaz ember akinek a fele álomány kiment az atka miat. De ha ő vagyis a felesége, mert nem ő méhészkedik hanem a kedves neje. Egyesiti a családokat akkor már másnak is kell???
Üdv


Sokáig gondolkodtam, hogy koptassam-e az ujjaimat de aztán nem hagyott nyugodni a dolog és mégiscsak leírom a véleményem mert van itt jó néhány nyeretlen kétéves akinek ige gatyája rámegy ha tavaszra elpusztul az állománya.
Szóval.
4-5 keret bogarat öngyilkosság betelelni, Föleg ha az a valóságban csak 2-3 keretet takar tömörem most.
Bogaras - és a méhegészségügyis is - helyesen mondta , hogy nagy erős családdal megyünk a télben. Tegnap egyesítettem azokat a családokat amelyek csak 6! kereten voltak. Csak kettő maradt meg mert még nem tudtam dönteni a sorsukról és rámsötétedett. Nem sajnáltam az anyákat ennyit tudtak. Jövőre is csak ennyit tudnának és állandóan pátyolgatni kellene őket.
Szóval köszönnöd kéne az egészségügyisnek , hogy próbált néhány tíz vagy száz ezer forintot belegyömöszölni a zsebedben.
Nem kell válaszolnod. Te már döntöttél, hogy ez így jó. A többi bizonytalannak akartam segíteni.

Nekem tavaly volt olyan kölyökcsalád,ami csak az anya miatt lett beteleltetve.(Tartalékba legyen anya).Repce után,a legerősebb családokkal versenyzett,a(kölyökcsalád).Erős szűkítés,takarás,élelem(Időigényes,de megéri).Főleg,ha szereti az ember amit csinál.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.28. 19:44 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
Ilyen kor már azért vannak több napos hidegfrontok, ha kinézel egy olyan időszakot amikor a pakolást követő 2-3-4 napban nem számítható nagy mozgás az segíthet a kis távolságra vándorláskor.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.28. 18:49 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
mehesz13 írta:
Egy olyan kérdésem lenne, hogy az erdőben ahol vannak a méheim ott felező vágás lesz.
Haza kellene hoznom a méheket, mert nem szeretném ha ott mellettük döntögetnék a fákat. A gond csak annyi, hogy csak 2-2,5 km-re tudom vinni a telephelyemre.
Szerintetek nem gond?


Októberben már jó eséllyel megmaradnak átrakás után, legfeljebb csinálhatsz egy próbát pár kaptárral, valamint a végén célszerű otthagyni 1-2 gyengébbet, azok összeszedik a visszamenőket. Később meg azt is elhozod.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.28. 18:47 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
tűzoltó: Ez más téma, hogy érdemes-e annyin betelelni, a kérdés az volt, hogy a méhegészségügyi felelős KÖTELEZHETI őt a családok egyesítésére. Nem jó tanácsot akart adni, hanem ultimátumot adott. Erre pedig egyértelműen nincs joga ebben az ügyben.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.28. 18:16 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2012.09.01. 11:19
Hozzászólások: 97
hello

Egy olyan kérdésem lenne, hogy az erdőben ahol vannak a méheim ott felező vágás lesz.
Haza kellene hoznom a méheket, mert nem szeretném ha ott mellettük döntögetnék a fákat. A gond csak annyi, hogy csak 2-2,5 km-re tudom vinni a telephelyemre.
Szerintetek nem gond?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.28. 18:07 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.02.28. 15:34
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: Kecskemét
Balázs!
"A nektár színét és ízét még mindig nem mondtad!"
Színe sárgás naprára hasonlit, íze - nem éreztem jellegzetes ízt.
Ma délután kezdett mozgólódni a nép és "csak" 10 dkg volt a hordás. Öszesen kicsit haladta meg az 1 kilot. Talán ez a mennyiség nem okoz gondot, ha atka nélkül érkezett, azt hétfőn akarom tesztelni.
Köszönöm szépen a segítséged!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.28. 17:20 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
ferenc1227 írta:
Sziasztok ma járt nálam méheüs. Ami meglepet családok átnézése közben keveselte a családok népeségét. Igaz van olyan családom ami csak 4nb kereten van, de ő arra azt mondta, hogy az csak 1,5keret népecske. Azt mondta, hogy egyesitsem a családokat. Olyan családokat csináljak ami takarja a kaptárban lévő összes keretet. Mind a két keret soron. De ilyen népes családot csinálni betelelésre?? 10nb keretet?? Addig nem csinálja meg a papirt, hogy a családjaim rendben vannak. ""Mert ezek a méhek tavaszra elfognak pusztulni és akkor meg jön a betegség!! Tudom miaz??" Mondván mert most mindeenki egyesiti a családokat.
Kérdezném töletek, hogy ilyet követelhet-e a méheüs. Ha nem talált betegséget egy családomban sem??


Igaz teszem hozzá, hogy ő azaz ember akinek a fele álomány kiment az atka miat. De ha ő vagyis a felesége, mert nem ő méhészkedik hanem a kedves neje. Egyesiti a családokat akkor már másnak is kell???
Üdv


Sokáig gondolkodtam, hogy koptassam-e az ujjaimat de aztán nem hagyott nyugodni a dolog és mégiscsak leírom a véleményem mert van itt jó néhány nyeretlen kétéves akinek ige gatyája rámegy ha tavaszra elpusztul az állománya.
Szóval.
4-5 keret bogarat öngyilkosság betelelni, Föleg ha az a valóságban csak 2-3 keretet takar tömörem most.
Bogaras - és a méhegészségügyis is - helyesen mondta , hogy nagy erős családdal megyünk a télben. Tegnap egyesítettem azokat a családokat amelyek csak 6! kereten voltak. Csak kettő maradt meg mert még nem tudtam dönteni a sorsukról és rámsötétedett. Nem sajnáltam az anyákat ennyit tudtak. Jövőre is csak ennyit tudnának és állandóan pátyolgatni kellene őket.
Szóval köszönnöd kéne az egészségügyisnek , hogy próbált néhány tíz vagy száz ezer forintot belegyömöszölni a zsebedben.
Nem kell válaszolnod. Te már döntöttél, hogy ez így jó. A többi bizonytalannak akartam segíteni.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.28. 08:05 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.05.25. 10:07
Hozzászólások: 31
Nappal igen, viszont éjszaka néhány alkalomtól eltekintve igen hűvös.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.28. 07:43 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Ottó írta:
Valójában az etetést nem szept. 10-ig kellene befejezni, hanem a méheknek kellene a mézes sejteket addig lezárni. Mivel azután már hidegszik az idő, párásak az éjszakák. Javítsatok ki ha tévednék.


Ha kinézel és megnézed a hőmérőt, akkor te is láthatod, hogy tévedsz, vagy nem. Nálunk tegnap 32 fok volt. Az utóbbi években rendszeresen 30 fok fölött van a hőmérséklet még szeptemberben is. Régebben a 10-15 fok elég gyakori volt egész hónapban.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.28. 07:38 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Akkor tényleg nem rablás. A fenyőerdőbe be kellene sétálni reggel. Ha van rajta méh, az gáz. Mondjuk Bács-megyében főleg feketefenyő van, azon nem szokott mézharmat lenni. Viszont nézd meg, van-e röpkörzetben szőlő! Arról is lehet friss hordás, de az szintén nagyon rossz telelő élelem. A nektár színét és ízét még mindig nem mondtad!

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.28. 07:11 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.05.25. 10:07
Hozzászólások: 31
Valójában az etetést nem szept. 10-ig kellene befejezni, hanem a méheknek kellene a mézes sejteket addig lezárni. Mivel azután már hidegszik az idő, párásak az éjszakák. Javítsatok ki ha tévednék.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.27. 21:06 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.02.28. 15:34
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: Kecskemét
Balázs!
A hordó családot megnéztem, a keretből oldalra forrditva kicsit rázva csepeg a nektár, én az etetést 11-én befejeztem. Ma már kevesebbet hordtak, 30 dkg. volt a +. Gondolatom szerint nem rablás mert akkor mézet hoznának és az nem folyna ki a seljtből. de lehet, hogy tévedek. Holnap megnézek egy másik családot is. Közelembe nem tudok semmi tömegesen virágzó növényt. Viszont fenyő az van kb. 2 km.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.27. 18:47 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.06.03. 09:32
Hozzászólások: 126
Tartózkodási hely: Vasvár
http://kepfeltoltes.hu/120927/IMG_20120927_114715_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
Ez az a méhcsomó.

_________________
"Nem a népnek kell félnie az ország vezetésétől, hanem az ország vezetésének a néptől!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.27. 18:22 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.06.03. 09:32
Hozzászólások: 126
Tartózkodási hely: Vasvár
Sziasztok!
Érdekelne a véleményetek:
Van egy családom, ami augusztusban nevelt anyát magának. Nem tudtam eldönteni, hogy váltani akar, vagy rajozni, mert serkentettem őket már jó hosszú ideje. Ma viszont amikor kaptárt bontottam, azt láttam, hogy az új anyát egy fél diónyi bogár lepi. Fűszállal le tudtam őket venni róla, de nagyon lepték. Szerencsétlen anya nem nagyon tudott mozogni tőlük. A régi anyával (kicsit sérült a szárnya) nem volt semmi különös. Mi lehet az oka? Most akarják leölni? Füsttel nem nagyon zaklattam őket.

_________________
"Nem a népnek kell félnie az ország vezetésétől, hanem az ország vezetésének a néptől!"


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.27. 13:59 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.01.10. 02:00
Hozzászólások: 1558
Tartózkodási hely: Kiskunmajsa-Bodoglár
Szerintem is végig kell nézni az állományt. Ha mindenhol szaporodik a méz, akkor mézharmat, de ebben a szárazságban nem látok rá esélyt. Főleg nem Bács-megyében.

_________________
A sikerhez vezető út kudarcokkal van kikövezve.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.26. 17:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
Nem hinném hogy mézharmat. Ha friss mézet találsz akkor kóstolásra keserű az mézharmat meg kicsit sötét is a színe, de nálad ebben az időben kizártnak tartom, inkább valahonnan rabolnak


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.26. 16:54 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.09.24. 16:33
Hozzászólások: 9
Köszönet a segítségért a halálfejes ügyben!

További eredményes méztermelést kívánok!

Üdvözlettel! Halálfejes lepke


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.26. 16:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.02.28. 15:34
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: Kecskemét
A levéltetű méz miről ismerhető fel, a keretbe?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.26. 16:41 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.02.28. 15:34
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: Kecskemét
"Akkor nektár lesz, de majd nézz bele is a keretekből többet látsz"
Hát ez a kérdésem! Mit kell látni? :ut


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.26. 16:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
bekesm írta:
Bogaras! Köszi, hogy válaszoltál!

24- én állítottam be a mérleget, ha jól emlékszem úgy 13 óra körül. ma 13 körül mértem a + 60 dkg-t, 15,30 körül a + 20 dkg-t, most 17,15 kor ismét néztem és bő 20 dkg. ez még repcén is jó hordás volna. Valószínű, hogy rablás. figyelem a méhek járását valószínű, hogy pár kaptár méhei csinálják, mert csak néhánynál van ilyen intenzív mozgás. Virágport hordják, de azt kb. minden 10-dik. szerintem abból nem lehet ilyen nagy gyarapodás.


Akkor nektár lesz, de majd nézz bele is a keretekből többet látsz


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.26. 16:32 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.02.28. 15:34
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: Kecskemét
Bogaras! Köszi, hogy válaszoltál!

24- én állítottam be a mérleget, ha jól emlékszem úgy 13 óra körül. ma 13 körül mértem a + 60 dkg-t, 15,30 körül a + 20 dkg-t, most 17,15 kor ismét néztem és bő 20 dkg. ez még repcén is jó hordás volna. Valószínű, hogy rablás. figyelem a méhek járását valószínű, hogy pár kaptár méhei csinálják, mert csak néhánynál van ilyen intenzív mozgás. Virágport hordják, de azt kb. minden 10-dik. szerintem abból nem lehet ilyen nagy gyarapodás.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.26. 16:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
A +60 dkg elött mikor olvastad le, mennyi virágport hordanak, mert az eső miatt sok helyen nagy mennyiség jelentkezik. Illetve a kitóduló bogár a füst miatt is mehet rossz helyre. Bele kell nézni a kaptárakba, mi a helyzet, illetve én reggel füstölök, mert a lehülő estékre , nem szerencsés szétmozgatni az össze húzódó családokat.
Téliesíteni meg még korai , mert csak a petézést nyújtod ami öregíti a fiatal bogaraidat, a most lerakott petéknek pedig még a kelés után kellene 2-3 hét, hogy összekapják magukat, hogy megérjék a tavaszt.
Sajna nálam is még 2-3 keretben tenyérnyi napos van erre a jó időre, egyáltalán nem vidított fel a látványuk, mert én csupán fedettet akartam találni a családoknál


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.26. 15:43 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.02.28. 15:34
Hozzászólások: 125
Tartózkodási hely: Kecskemét
Sziasztok!
Véleményeteket szeretném kikérni!
Tegnap este füstöléssel végeztem az atkairtást és pár család feltűnően nagy mozgást csinált, megvártam hogy lecsendesedjenek, és végeztem a füstölést.
Ma egy óra körül ismét rájuk néztem ismét nagy mozgolódás pár családnál. Egyik család alatt van mérleg, hát ránéztem van e változás, hát volt +60 dkg. A mérleget két napja állítottam be mert téliesítést végeztem (hungarocelt raktam fel). Spekuláltam nem –e tévedtem, 16 órakor ismét mérleg ellenőrzés ismét + 20 dkg. Tévedés kizárt.
Egyáltalán nem örülök a behordott valaminek (nem azért mert félek a pergetéstől :ut ).
Gondolatom szerint 2 lehetőség van:
- vagy rablás, (saját állományon belül nincs)
- vagy mézharmat,
mivel csekély a szakmai tapasztalatom, ezért másra nem tudok gondolni.
Mindkét eset rossz, vagy atkát, betegséget kaphatok, vagy mézharmattól téli nozémát.
Akinek van hasonló tapasztalata kérem írja le és ha van valami tennivalóm azt is.
Pár nap múlva ezt a családot ismételten atkátlanítani akarom. A tegnapi atkaírtás eredménye kb. 20 órára 16, illetve 17 db. atka. -2 db. higénikus aljam van.

Köszönöm a segítséget


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.26. 14:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Ez hülyeség, ilyet nem követelhet. Annyi kereten teleltetsz és annyi bogárral, amennyivel akarsz, ha egészségügyileg rendben vannak! Az állatorvos sem égettetheti el emiatt. Panaszt kell tenni az ilyen méheüs ellen.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.26. 14:20 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.11.08. 15:33
Hozzászólások: 409
Tartózkodási hely: Sz.Sz.B.M.
Én elküldtem volna már most a fenébe csak fenyegetőzik. Beirja, hogy kevés a nép s majd jön az állatorvos meg a megyei is és akkor ők megsemmisitik az egész állományomat.
Üdv

_________________
1/2nb rakodó


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.26. 14:08 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.20. 17:57
Hozzászólások: 2938
Tartózkodási hely: Soltvadkert
ferenc1227 írta:
Sziasztok ma járt nálam méheüs. Ami meglepet családok átnézése közben keveselte a családok népeségét. Igaz van olyan családom ami csak 4nb kereten van, de ő arra azt mondta, hogy az csak 1,5keret népecske. Azt mondta, hogy egyesitsem a családokat. Olyan családokat csináljak ami takarja a kaptárban lévő összes keretet. Mind a két keret soron. De ilyen népes családot csinálni betelelésre?? 10nb keretet?? Addig nem csinálja meg a papirt, hogy a családjaim rendben vannak. ""Mert ezek a méhek tavaszra elfognak pusztulni és akkor meg jön a betegség!! Tudom miaz??" Mondván mert most mindeenki egyesiti a családokat.
Kérdezném töletek, hogy ilyet követelhet-e a méheüs. Ha nem talált betegséget egy családomban sem??


Igaz teszem hozzá, hogy ő azaz ember akinek a fele álomány kiment az atka miat. De ha ő vagyis a felesége, mert nem ő méhészkedik hanem a kedves neje. Egyesiti a családokat akkor már másnak is kell???
Üdv


Ha a 4 NB keretet teljesen takarja akkor az ki fog telelni, az 5 keretesben sokszor csak 3 keretnyi a bogár ilyenkor, viszont igaz azok fullon vannak minden kereten mézzel és pincében telelnek. A családok felülről nézve mutathatnak csaló képet , ugyanis hiába jön fel 8-9 léputcában bogár ha az csak az NB keret tetejét érinti az alja meg üres. Sokan már 10 bogarat egy léputcában is 1 léputca bogárnak számolnak. Szóval minimum 4-5 lépet szépen takarjon a bogár az már áttelel , de nagy hordást ne várj , mert kicsik lesznek és max 10 keretig fejlődik akác végéig. A te érdeked a család egyesítés(7-9 keret), hogy tavasszal legyen még család amivel dolgozhatsz. A méh eüst meg küld el a fenébe , neki egy dolga van megnézze , hogy atkával hogyan állsz és esetleg ha te nem találtál nyúlóst hátha az ő szeme jobb. Ha te 1 anyát 100 dolgozóval akarsz telelőre küldeni ahhoz neki semmi köze


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.26. 13:45 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.04.06. 11:54
Hozzászólások: 78
Tartózkodási hely: Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye
A 4 NB keret méh, az valóban kevés!
Jövőre biztosan nem lesz termelő család, csak napraforgón!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.26. 12:23 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.11.08. 15:33
Hozzászólások: 409
Tartózkodási hely: Sz.Sz.B.M.
Sziasztok ma járt nálam méheüs. Ami meglepet családok átnézése közben keveselte a családok népeségét. Igaz van olyan családom ami csak 4nb kereten van, de ő arra azt mondta, hogy az csak 1,5keret népecske. Azt mondta, hogy egyesitsem a családokat. Olyan családokat csináljak ami takarja a kaptárban lévő összes keretet. Mind a két keret soron. De ilyen népes családot csinálni betelelésre?? 10nb keretet?? Addig nem csinálja meg a papirt, hogy a családjaim rendben vannak. ""Mert ezek a méhek tavaszra elfognak pusztulni és akkor meg jön a betegség!! Tudom miaz??" Mondván mert most mindeenki egyesiti a családokat.
Kérdezném töletek, hogy ilyet követelhet-e a méheüs. Ha nem talált betegséget egy családomban sem??


Igaz teszem hozzá, hogy ő azaz ember akinek a fele álomány kiment az atka miat. De ha ő vagyis a felesége, mert nem ő méhészkedik hanem a kedves neje. Egyesiti a családokat akkor már másnak is kell???
Üdv

_________________
1/2nb rakodó


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.25. 19:24 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.04.24. 21:57
Hozzászólások: 755
Tartózkodási hely: Szolnok
Jó nagy "bögöly"! :lol:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.25. 19:06 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
2004-ben csináltam pár képet...

Csatolmány:
IMG_1061.JPG


Csatolmány:
IMG_1083.JPG


Csatolmány:
IMG_1084.JPG


És javaslom, lassan térjünk vissza ahhoz, hogy mi újság a méhesben...


Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.25. 15:22 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.09.24. 16:33
Hozzászólások: 9
Tomipapa írta:
tsanyi írta:
... érdekes néha furcsa magas hangot bocsátott ki amikor megzavartuk, ilyet még "bogaraktól" (sem lepkétől, sem más rovartól) nem hallottam.


A halálfejes lepke közismert a hangadásáról, amit egy hártya segítségével "követ el", a magas, sípoló hang a levegő kipréselésekor keletkezik. Ez a szenderfélékhez tartozó lepke-faj nem csak az időjárás anomáliái kapcsán ritkult meg az utóbbi időben, hanem a burgonyához köthető életciklusa miatt. Hosszú évekre eltűnt, amikor megérkezett a tiametoxam hatóanyag a krumplibogarak fékentartására. Mikor visszatértünk a biológiai krumplitermesztéshez, ismét visszatértek a halálfejesek is...
Egyébként nem kizárólagos tápnövénye a Solanum tuberosum, megtalálható más, Solanaceae fajokon is (Lycium, Datura stb), de a legjobban a krumplit kedveli.

Ami a rovarok hangadását illeti, fórumunk kedvenc rovara a háziméh is képes ilyenre, utalnék a méhanyák feleselésére (kvákogás, tütülés)...
Nem ismeretlen a bogarak esetében sem a meglepő hangképzés, bizonyára sokan találkoztak már a kalló- vagy más néven csapócserebogárral. Ez a robosztus, márványozott-pettyezett cserebogár faj (Polyphilla fullo) megfogásakor magas, ciripelésre emlékeztető hangot hallat. Valóban furcsa és meglepő ez a hang, Barnuska unokám nagyon jót mulatott rajta, mikor a kezébe adtam, s "megszólalt" a bogár. Nálunk nem ismeretlen ez a faj, bár nem is túl gyakori, évente csak néhánnyal találkozom rajzásakor.
Sokan nyaralnak a Földközi-tenger és az Adria partvidékén, s hallották az énekes kabócák mindent betöltő "énekét". A hangadás e fajoknál a hímek sajátja, már a görög Xenarkhosz is megírta: "A kabóca vígan él, felesége nem beszél." A hímek viszont annál többet, s néha zavaróan hangosan. Jómagam nem hallhattam a trópusi fajokat énekelni, de barátaim, családtagjaim közül többen is úgy fogalmaztak onnan hazatérve, hogy jobb lett volna, ha a Teremtő némának teremti ezeket a rovarokat, mert "daluk" képes fizikai fájdalmat okozni. Ott állítólag van olyan faj, amelynek a nősténye is "dalol"...
Azért számomra, -akármilyen hangosak is a kabócák- fémesen csengő, mindent betöltő, még az imára hívó "mű-müezzin" harsogását is elnyomni képes cirpelésük elengedhetetlen kelléke a mediterrán régió szuhar-, artemisia-, ciprus- és citrus-illatú nyarának.

Mostanság pedig az esték, éjszakák hold- és csillagfényes hangulatát határozza meg egy rovar-ének. Az ősz avarillatú, makk- és diókopogásos éjszakáinak morzéjához társul be a pirregő tücsök (Oecanthus pellucens) mediterránt idéző melankolikusan, dallamosan hangzó pirregése. Idén ők is korábbra tették a koncert-kezdetet, már a Perseidák érkezte előtt felhangoltak, s mire megérkezett a csillagporos éjszakák ideje, teljes hangerővel zengett ez az aláfestő zene. Furcsa, s erősen antropomorfizált ebbe a pirregésbe a búcsúzást, a nyár elmúltát belehallani, hiszen ez is ugyanolyan szerelmi ének, mint a kabócáké, sáskáké, tücsköké... Nekünk mégis az ő dala a nyárbúcsúztató ének, mikor esténként összejövünk a baráti társaság valamelyik tagjának kertjében lágy kenyérrel szőlőt szemezni, szemérmesen piruló szalonnát sütni, sillert kortyolni és csillagképekben gyönyörködni, Lajos barátom hátradőlve, poharán keresztül gyönyörködvén a tűznyelvek aranysárgáját kárminná színező bor tükrös szépségében megszólal: -Halljátok...? Az őszi bogár.....

T

Köszönöm az ismertetőt!

Tisztelettel! Halálfejes lepke


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.25. 15:20 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.09.24. 16:33
Hozzászólások: 9
abrakazabra írta:
Halálfejes lepke írta:
Kérem segítsenek,mondják el,találkoztak-e a fajjal,vagy ezzel a jelenséggel.


Hajdú-Biharban már gyakran láttam. Augusztustól bukkan fel, estefelé, napnyugta után próbál bejutni a kaptárakba. A hulláját már sokszor megtaláltam a kaptár alján. Miatta szoktam augusztus elejétől rácsozni a kijárót. Az idén még nem láttam, de most más lepkékből, rovarokból is sokkal kevesebb van, nyilván az aszály miatt.



Nagyon szépen köszönöm!
Kérem figyelje és írja meg észrevételeit a fajjal kapcsolatban!

Üdvözlettel! Halálfejes lepke


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.25. 15:13 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.09.24. 16:33
Hozzászólások: 9
tsanyi írta:
Halálfejes lepke írta:
Balázs írta:
A halálfejes lepke éjszaka táplálkozik, nehéz megfigyelni. Kaptárba félig elfogyasztott és bepropoliszozott testével gyakran találkozni. A kitett darázscsapdákba is beledöglik időnként. Pont hétvégén dobtam ki egyet a kaptárból. A potroha félig le volt rágva. :)

Megtennéd,hogy legközelebb nem dobod ki,meg őrzöd és értesítesz?

Persze,ha van rá mód! Köszönettel! Halálfejes lepke

Tavasszal rám is számíthatsz. Hímpora nélkül, tavasszal mindig előkerül néhány példány aki rajtavesztett a mézlopáson.
Régebben amikor tálcás etetést csináltam este sötétedés táján, néha láttuk is, érdekes néha furcsa magas hangot bocsátott ki amikor megzavartuk, ilyet még "bogaraktól" (sem lepkétől, sem más rovartól) nem hallottam.


Ez meseszép!Köszönöm!Nagyon számítok rá!Elérhetőségem lentebb megtalálja!

Tisztelettel! Halálfejes lepke


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.25. 15:10 
Offline
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Csatlakozott: 2012.09.24. 16:33
Hozzászólások: 9
Toncsello írta:
Halálfejes lepke

Tudom nem rám tartozik de meg szeretném kérdezni hogy a Halálfejes lepke a kedvenc állatod vagy kutatást végzel vagy miért ilyen "fontos" a lepke?

üdv.:Toncsello

Üdv!

Így van,kedvenc szenderem,de ez nem merül ki pusztán ennyiből!Amatőr lepkész és fotósként: http://www.flickr.com/photos/antiopa/ arra adtam a fejem,hogy feltérképezzem a Magyar lepkefaunát,mind nappali,mind pedig éjjeli fajainkat!A nappali igen jól halad néhány éven belül elkészül és egy könyv illetve atlasz formájában mindenki kézhez veheti!Az éjjeli fajokat is vizsgálom,kutatom,mivel a halálfejes mostanában kezdi meg rajzását így vált aktuálissá a kutatása,de ez már évek óta így megy,mivel nem jártam sikerrel a faj kutatásában (többnyire éjszakai lámpázással) gondoltam Önökhöz fordulok,mint talán egy utolsó ötlet a keresésben!

Egyébként a lepke kifejezetten ritka,megdöbbenve olvasom,hogy sok a kaptárakban pusztul a szavaikból úgy veszem ki,hogy már csak a befalazott testet illetve a csupasz dögöt találják!Ha még is előfordul,hogy a lepkét épséges állapotban ,mondjuk éppen táplálkozás közben találják,kérem értesítsenek,szívesen lefotóznám az állatot!

Hálásan köszönöm! Halálfejes lepke


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.25. 07:21 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.14. 00:03
Hozzászólások: 1500
tsanyi írta:
... érdekes néha furcsa magas hangot bocsátott ki amikor megzavartuk, ilyet még "bogaraktól" (sem lepkétől, sem más rovartól) nem hallottam.


A halálfejes lepke közismert a hangadásáról, amit egy hártya segítségével "követ el", a magas, sípoló hang a levegő kipréselésekor keletkezik. Ez a szenderfélékhez tartozó lepke-faj nem csak az időjárás anomáliái kapcsán ritkult meg az utóbbi időben, hanem a burgonyához köthető életciklusa miatt. Hosszú évekre eltűnt, amikor megérkezett a tiametoxam hatóanyag a krumplibogarak fékentartására. Mikor visszatértünk a biológiai krumplitermesztéshez, ismét visszatértek a halálfejesek is...
Egyébként nem kizárólagos tápnövénye a Solanum tuberosum, megtalálható más, Solanaceae fajokon is (Lycium, Datura stb), de a legjobban a krumplit kedveli.

Ami a rovarok hangadását illeti, fórumunk kedvenc rovara a háziméh is képes ilyenre, utalnék a méhanyák feleselésére (kvákogás, tütülés)...
Nem ismeretlen a bogarak esetében sem a meglepő hangképzés, bizonyára sokan találkoztak már a kalló- vagy más néven csapócserebogárral. Ez a robosztus, márványozott-pettyezett cserebogár faj (Polyphilla fullo) megfogásakor magas, ciripelésre emlékeztető hangot hallat. Valóban furcsa és meglepő ez a hang, Barnuska unokám nagyon jót mulatott rajta, mikor a kezébe adtam, s "megszólalt" a bogár. Nálunk nem ismeretlen ez a faj, bár nem is túl gyakori, évente csak néhánnyal találkozom rajzásakor.
Sokan nyaralnak a Földközi-tenger és az Adria partvidékén, s hallották az énekes kabócák mindent betöltő "énekét". A hangadás e fajoknál a hímek sajátja, már a görög Xenarkhosz is megírta: "A kabóca vígan él, felesége nem beszél." A hímek viszont annál többet, s néha zavaróan hangosan. Jómagam nem hallhattam a trópusi fajokat énekelni, de barátaim, családtagjaim közül többen is úgy fogalmaztak onnan hazatérve, hogy jobb lett volna, ha a Teremtő némának teremti ezeket a rovarokat, mert "daluk" képes fizikai fájdalmat okozni. Ott állítólag van olyan faj, amelynek a nősténye is "dalol"...
Azért számomra, -akármilyen hangosak is a kabócák- fémesen csengő, mindent betöltő, még az imára hívó "mű-müezzin" harsogását is elnyomni képes cirpelésük elengedhetetlen kelléke a mediterrán régió szuhar-, artemisia-, ciprus- és citrus-illatú nyarának.

Mostanság pedig az esték, éjszakák hold- és csillagfényes hangulatát határozza meg egy rovar-ének. Az ősz avarillatú, makk- és diókopogásos éjszakáinak morzéjához társul be a pirregő tücsök (Oecanthus pellucens) mediterránt idéző melankolikusan, dallamosan hangzó pirregése. Idén ők is korábbra tették a koncert-kezdetet, már a Perseidák érkezte előtt felhangoltak, s mire megérkezett a csillagporos éjszakák ideje, teljes hangerővel zengett ez az aláfestő zene. Furcsa, s erősen antropomorfizált ebbe a pirregésbe a búcsúzást, a nyár elmúltát belehallani, hiszen ez is ugyanolyan szerelmi ének, mint a kabócáké, sáskáké, tücsköké... Nekünk mégis az ő dala a nyárbúcsúztató ének, mikor esténként összejövünk a baráti társaság valamelyik tagjának kertjében lágy kenyérrel szőlőt szemezni, szemérmesen piruló szalonnát sütni, sillert kortyolni és csillagképekben gyönyörködni, Lajos barátom hátradőlve, poharán keresztül gyönyörködvén a tűznyelvek aranysárgáját kárminná színező bor tükrös szépségében megszólal: -Halljátok...? Az őszi bogár.....

T

_________________
"Nem azért ír az ember, mert valamit mondani akar, hanem azért, mert van mit mondania"
(F. Scott Fitzgerald)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.24. 21:57 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2012.05.16. 11:25
Hozzászólások: 1523
Halálfejes lepke írta:
Kérem segítsenek,mondják el,találkoztak-e a fajjal,vagy ezzel a jelenséggel.


Hajdú-Biharban már gyakran láttam. Augusztustól bukkan fel, estefelé, napnyugta után próbál bejutni a kaptárakba. A hulláját már sokszor megtaláltam a kaptár alján. Miatta szoktam augusztus elejétől rácsozni a kijárót. Az idén még nem láttam, de most más lepkékből, rovarokból is sokkal kevesebb van, nyilván az aszály miatt.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Mi újság a méhesben?
HozzászólásElküldve: 2012.09.24. 21:28 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Halálfejes lepke írta:
Balázs írta:
A halálfejes lepke éjszaka táplálkozik, nehéz megfigyelni. Kaptárba félig elfogyasztott és bepropoliszozott testével gyakran találkozni. A kitett darázscsapdákba is beledöglik időnként. Pont hétvégén dobtam ki egyet a kaptárból. A potroha félig le volt rágva. :)

Megtennéd,hogy legközelebb nem dobod ki,meg őrzöd és értesítesz?

Persze,ha van rá mód! Köszönettel! Halálfejes lepke

Tavasszal rám is számíthatsz. Hímpora nélkül, tavasszal mindig előkerül néhány példány aki rajtavesztett a mézlopáson.
Régebben amikor tálcás etetést csináltam este sötétedés táján, néha láttuk is, érdekes néha furcsa magas hangot bocsátott ki amikor megzavartuk, ilyet még "bogaraktól" (sem lepkétől, sem más rovartól) nem hallottam.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 17402 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 185, 186, 187, 188, 189, 190, 191 ... 349  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: alma16, ficzpet, Kredenc valamint 27 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.