Pontos idő: 2024.03.28. 09:50

Időzóna: UTC + 1 óra





Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 7261 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99 ... 146  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.09. 09:01 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.12.18. 04:47
Hozzászólások: 523
Tartózkodási hely: somogy
Idézet:
Amikor a napraforgó kezd nyílni a méhek ősi ösztöne működésbe lép és a herefiasítás gyakorlatilag
megszűnik.
Innentől minden atka munkás vért szív és abban szaporodik,csak az nem mindegy milyen szintről indul ez július elején.
Amit a heresejtekkel kivetünk az nem fog.
Nem kell nagy matematikusnak lenni mennyi lesz ez a szám szept.1-én 4 azaz(négy) atkaszaporodási ciklus után mennyi lesz 100-300 vagy éppen 600 induló atka esetén.
Na ettől vörösödik John méhésztársunk kaptáralja ősszel.
A méhészek nagy többsége szerintem az utolsó pörgetés után(július vége) azonnal megkezdi az atkairtást.




Engem ugyan nem érdekel a vitátok de hamár megtaláltál akkor válaszolok neked.
Kicsit túlmisztifikálod a dolgot mert ha jól emlékszem a hozzászólásom arra vonatkozott amit te is megjegyeztél,hogy hiába tördeled a herelépet nem találsz benne atkát egész évben.Ez valóban így van ezt nem is vitatja senki.
De ez a nagy bizonygatás csak arra jó,hogy jobban eltudd hinni a hatékonyságáról alkotott téves elképzeléseidet,azzal a felkiálltással,hogy egész évben nem találtál atkát.Aztán ősszel meg amikor rádöbbensz mennyi is az atkaszám a családoknál akkor nyugodtan elkezdhess gyártani teóriákat a visszafertőződés mértékéről meg a rohadt szomszédokról akik messze mögötted járnak tudásban és nem képesek védekezni atka ellen.
Ahelyett,hogy helyén kezelnéd a dolgot és arra használnád,hogy ne a műléped legyen tele heresejtel,meg viaszt termelj vele,aztán ha atkát is sikerül vele irtanod az már csak hab a tortán.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.08. 09:19 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Te Bükk!

Melyek azok a szarvas hibák? Az a 3 :?:
Ha ismét lesz időm a gép elé ülni, hadd reagáljak azokra is.
Olvasd el még egyszer kérlek a cikket is, és azokat a gondolataidat is, amelyeket ide írsz! :?:

Meg valami anyagot az atkaölő szeres mézekről. Az nagyon hiányozna. Ugye? Csak hívd fel a figyelmét a méhészeket sanyargató "elitnek", hogy találjanak egy ismételt kapaszkodási pontot a mézárak ismételt visszavágására. Aztán majd jön megint a csaló biomaszlag, mert az jobb áron eladható.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.08. 09:03 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
bükk írta:
Összefoglalom Jenő miket "alkottál"herekeret és atka ügyben:

-Felraktál egy képet korábban a Fórumra melyen kitöröd a herekeretet.
A fias még nem volt lefedve,többen szóvá tették fedés után kéne.
Tudod írtad,de sok a családod nincs időd megvárni.

-Néhány hozzászólással alább magad leírod sokszor ki kell már a herefias mire
a család újra kezelésre kerül nálad.

-Leírod ugyan csak itt hogy méheid a túlzott vegyszeres kezelésed miatt elhagyták a a kaptárjukat és a
fákon töltik az éjszakát.(Van merszed leírni hogy ezért nem Te,hanem egy köztiszteletben álló
ember a felelős...nem semmi)

Szakmailag 3 azaz három szarvas hiba,ezek után cikket írni újságba herekeret és atkaügyben ölég nagy bátorság!
S'hogy a cikk miért íródott egyértelmű,azt is sokan megjegyezték enyhén szólva "érdekes" cikkek jelennek meg mostanában a szaklapban.

Korábbi írásodra...a Berencsei méhész suszter-akihez bejártam-a híres Márton cukrászda magasságában lakott Lellén.


Hihetetlen, hogy valaki ennyire képes a szakmai dolgokat és a történeteket összekeverni.

Amely képet akkor felraktam, azon már voltak fedett herebábok, és volt bennük néhány atka. A részben kiépített herecsapdában további lehetősége volt az atkának bebújni. Megoldhatatlan, hogy egy egész állománynál végig szedegesd az atkacsapdákat. Részleges kitördelés pedig még lehetetlenebb. Más munkafolyamatokkal kell összekötni, mert nem bontok kaptárat annyiszor mint pl. Te. Tehát akkor töröm amikor éppen más okból kaptárat bontok. Nem egyidejűek mindegyik családnál a herelépekben lévő ivadékok. Vagy gondolod, hogy fel kellene jegyeznem egy kis papírlapra a várható összes fedés időpontját, és akkor ismételten kibontanom, majd az optimális időben kitörnöm? Akkor nem maradna fele mennyiségű atka a családnál? Így mi értelme lenne? Azon a képen akkor azt láthattad, hogy nálam is van atka. Ha nagyon utána keresek, talán még néhány másik családnál is volt. Az idén mégy egyet sem találtam, pedig már az egész állományt végig buzeráltam.
Igen, valóban sokszor már kikel a herelép amikor kitördelni kellene, de semmi hátrányom nem származik belőle, akár csak azoknak a méhészeknek, akik nem használják. Ezt atkagyérítésre értem. Az új, frissen épített kereteim viszont heresejt mentesek lesznek. Más értelme nem nagyon van. Teljesen kezd feledésbe merülni, hogy építtető keret már az atka megjelenése előtti időben is volt. Bizony ám. Csak néhány nagyokos akarja atkátlanítani vele az állományát, és amit én írtam annak az a lényege, hogy nem megy, és a kontroll is éppen megvezet.
Na akkor leírom még egyszer, miért hagyták el még annak idején a méheim a füstöléskor a kaptárakat, mert félő, hogy erről / füstölésről/ viszont le akarod beszélni a méhészeket.
Mivel akkor / az Ausztrál Apimondiakor/ nem hullott atka nálam a füstölés hatására, akkor azt mondta a szaktanácsadónk, hogy mivel járta a méhészeteket, és nagyon nagy a fertőződés, ezért fújjam a családokat 2 naponta. Akkor majd meg fogom látni az eredményt. Megláttam. 1db atkám sem volt. Ki tette felelőssé a szakembert? Milyen agyatlan beszéd ez? Egyébként semmi károm nem származott belőle. Azért hadd jegyezzem meg: 8 év alatt több mint 5 000 családot teleltem be, és még vagy 1 000t ami nem az enyém. Soha egy sem pusztult el. Anyátlan lerablása , olyan volt. Nehogy már nekem az atkacsapdás baromsággal tömje valaki a fejemet!
Régebben Klartánt használtam. Akkor sem volt soha atkától pusztulásom, viszont nagyon sok munka azzal védekezni. Gyakran vesztek oda méhészetek a röpkörzetemben, és volt is állandó visszafertőződés. Ma már nem érdekel. Kezelek. Az idén még nem használtam semmit.


"Korábbi írásodra...a Berencsei méhész suszter-akihez bejártam-a híres Márton cukrászda magasságában lakott Lellén.[/quote]"
Már megint szamárságot beszélsz. Ahhoz akihez Te bejártál, Őt Dr. Meszes Istvánnak hívták. Soha életében nem pergetett. Állandóan elpusztultak a méhei, nem hagyta , hogy segítsenek neki. Idegi alapon leszázalékolt katonai térképész volt. A háza helyén épűlt a "Sp" bevásárló központ. Na most már látom, hogy Te kitől tanultad az alapokat. :o Így érthető.
Érdekes cikkek jelennek meg az újságban? Ott a lehetőség. Tedd érdekesebbé! De majd ha méhésztársaid belebuknak az atkacsapdás heregyérítésbe, akkor elégtételt vesznek rajtad.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.07. 22:16 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2010.04.24. 21:57
Hozzászólások: 755
Tartózkodási hely: Szolnok
Szia Bükk

"S'hogy a cikk miért íródott egyértelmű,azt is sokan megjegyezték enyhén szólva "érdekes" cikkek jelennek meg mostanában a szaklapban."

Légyszi ezt fejtsd ki bővebben..


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.07. 21:05 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
Összefoglalom Jenő miket "alkottál"herekeret és atka ügyben:

-Felraktál egy képet korábban a Fórumra melyen kitöröd a herekeretet.
A fias még nem volt lefedve,többen szóvá tették fedés után kéne.
Tudod írtad,de sok a családod nincs időd megvárni.

-Néhány hozzászólással alább magad leírod sokszor ki kell már a herefias mire
a család újra kezelésre kerül nálad.

-Leírod ugyan csak itt hogy méheid a túlzott vegyszeres kezelésed miatt elhagyták a a kaptárjukat és a
fákon töltik az éjszakát.(Van merszed leírni hogy ezért nem Te,hanem egy köztiszteletben álló
ember a felelős...nem semmi)

Szakmailag 3 azaz három szarvas hiba,ezek után cikket írni újságba herekeret és atkaügyben ölég nagy bátorság!
S'hogy a cikk miért íródott egyértelmű,azt is sokan megjegyezték enyhén szólva "érdekes" cikkek jelennek meg mostanában a szaklapban.

Korábbi írásodra...a Berencsei méhész suszter-akihez bejártam-a híres Márton cukrászda magasságában lakott Lellén.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.07. 07:18 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
Az atka azért részesíti előnybe a herefiast, mert az tovább van fedve, és a munkásfiassal ellentétben nem egy, hanem két-három nőstény atkautódot tud ott létrehozni, ezzel a fajfenntartás jobban biztosított a számára.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.07. 07:11 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
pter írta:
Tükör írta:
Akkó minek írtá még te is???
Ennyi. Soha nem bajlódtam ilyesmivel. Nézz rá a fészekre, hogy hány munkássejt van és hány heresejt. Ha nem műlép, hanem természetesen épített lép lenne csak, akkor lenne nagy hatása a herelépnek az atkaszaporulatban.


Szerintem is akkor lenne nagyobb hatása, ugyanis még nagyobb lenne az élettere az atkának, mert a heresejtekben biztonságosabb a szaporodása.
Gondolom nem azért szereti jobban a hereálcákat, mert jobb ízűek. Talán azok a vérvonalak maradnak életben túlsúlyban, amelyek a biztonságosabb helyen szaporodnak, és ezért azok utódai ismét valami örökletes dolog miatt szintén a heresejteket részesítik előnyben. Vagy mivel nő neműek, ezért a férfiak társaságát élvezik jobban. De nagyon rossz lehet az atkának táplálkozás közben. :oops: :lol:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.07. 06:51 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Akkor kijavítalak Bükk:


B:"Sok heresejtet tartalmazó fészeklépek esetén értelmetlen használni."
Nem azért kezdi el a méhész használni az építtető keretet, mert kevesebb heresejtet szeretne a következő időszakban kiépítendő keretein? Éppen azért kell használni, hogy a többi lépen kevesebb heresejt épüljön a jövőben. Tehát van értelme használni , és az új lépeken kevesebb lesz a heresejt.
B:"A 1/2NB herekeret kiépítése kora tavasszal lassú,így van idejük az atkáknak "beszállni",és ez a lényeg alacsonyan tartani a számukat."
Nem igaz! Teljesen lényegtelen a keret típusa. A mérete nem. Éppen az alacsony herelépet építik gyorsan. A magasat vontatottabban. A félNBre / műlépre/ kevesebb heresejtet építenek mint bármelyik másikra. Tsanyi írt egyszer róla.
B:"Használatával az atkák egy része eltávolítható,és nem csak a munkás vérét szívják az atkák."
Igen. Egy részük. Az eltávolítható. A másik részük pedig ott marad. Mint egy, azaz 1 füstöléssel. Akik ott maradtak, azok zavartalanul szaporodnak tovább. De már nem az építtetőben, mert abba most legalább 10-14 napig nem tudnak petézni. HOPPÁ!!! Aztán a következő elvételnél már gyakorlatilag csak néhány atkát találunk az építtetőben, mert nem abba mentek vissza petézni a nőstény atkák. Azokat is elvesszük. Már egy azaz 1 füstölésnyit sem ér a munkánk.
B:"Nyáron hordás közben nagyon meggondolandó milyen vegyszert adunk
méheinknek."
Nem azt írtam, hogy akác után kell sorozatfüstölés, vagy bármi, de azonnal? Nézd már meg! Milyen hordásra gondoltál? Legfeljebb mesterséges méhlegelő, de azért akkor is van lehetőség egy számolgatásos füstre. Vagy nem?
B:"Amikor a napraforgó kezd nyílni a méhek ősi ösztöne működésbe lép és a herefiasítás gyakorlatilag
megszűnik."
Ez komoly? Mióta? Amikor a napraforgó kezd nyílni, akkor a méhcsaládok ismét kezdenek kevéske herét nevelni. Remélem ezt mások már észrevették. Éppen az ősi ösztönük készteti erre őket. Tudod Bükk, ha nem vezeted régóta tévútra a méhészeket az atkacsapdának tulajdonított kiváló hatásfokkal, akkor talán nem is írtam volna meg felháborodásom okán ezt a cikket. Most írjak egyet arról is, hogy miért nevelnek az összehúzódás kezdetén ismételten heréket? Vagy Te is tudod, csak elírtad? Esetleg rosszul emlékszel?
B:"Innentől minden atka munkás vért szív és abban szaporodik,csak az nem mindegy milyen szintről indul ez július elején.
Amit a heresejtekkel kivetünk az nem fog."
Mert ugye amit a füstsorozattal lényegesen nagyobb hatásfokkal megöltünk, azok tovább szaporodnak?! Tehát az elvett / kivágott/ 50db az jóval több mint az 5x füsttel leölt 250? Kutyakukit. Azt! Ráadásul amit akácpergetés után megöltünk, az nincs. Szaporulata sincs.
B:"Na ettől vörösödik John méhésztársunk kaptáralja ősszel."
Hát nem ettől. Attól, hogy elhitte a herecsapdás atkagyérítés és kontrollról alkotott meséket, aztán kezelt végre hatékony mód-szerrel. Ettől vörösödött a kaptár alja. A hatékony kezeléstől, amit ha év közben is alkalmazott volna, akkor ősszel már nem lett volna annyi vöröslő. De hát ugye az atkacsapda -méhészcsapda.
B:"A méhészek nagy többsége szerintem az utolsó pörgetés után(július vége) azonnal megkezdi az atkairtást."
De meg ám. 5 füst 15 nap. Plussz amíg hullik. Aztán a telelő méhek egy része addigra már atka szívott. No meg azok is, akik a későbbi időben kelő telelő méheket dajkálják. Mintha erről is írtam volna...? Olvastad Te Bükk egyáltalán azt az " akadémiai " kiadványt, vagy csak vagdalkodsz már megint?
Tudod miben áll a nagy titok? Jót s jól!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.07. 00:09 
Tükör írta:
Akkó minek írtá még te is???
Ennyi. Soha nem bajlódtam ilyesmivel. Nézz rá a fészekre, hogy hány munkássejt van és hány heresejt. Ha nem műlép, hanem természetesen épített lép lenne csak, akkor lenne nagy hatása a herelépnek az atkaszaporulatban.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.07. 00:02 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Akkó minek írtá még te is???

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.06. 23:55 
Tetszik ez az herelépes vita, de ennyi időt és ennyi betűt nem érdemel szerintem.


Vissza a tetejére
  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.06. 20:51 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
sikora írta:
Szia Pőte . Mennyire könnyen üthetök ki az álcák a herelépből ?


Próbálom úgy időzíteni, hogy fedés után ne sokkal kelljen elvégezni ezt a műveletet, akkor még nagyon szépen kijön. Mikor már jó kövérek benne a herék akkor kevésbé!

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.06. 19:37 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
bükk írta:
Tükör írta:
Sok fölösleges plussz munka, ez a here tördelés, ha mégis kell a BeeVital is, meg a taktikos lap is!!

Én is csak azokkal védekezek mostanság, és elég.


Nem gond Tükör ha nem használod,attól még írhatsz róla Te is a "Méhészakadémiára". :lol:
Legfeljebb utána magyarázgatod majd a mechanizmust...

Néhány szakmai gondolat:
Sok heresejtet tartalmazó fészeklépek esetén értelmetlen használni.
A 1/2NB herekeret kiépítése kora tavasszal lassú,így van idejük az atkáknak "beszállni",és ez a lényeg alacsonyan tartani a számukat.
Használatával az atkák egy része eltávolítható,és nem csak a munkás vérét szívják az atkák.

Nyáron hordás közben nagyon meggondolandó milyen vegyszert adunk méheinknek.
Éppen elég az antibiotikum botrány!Túl sokan gondolják ebben a szakmában hogy értenek privát készítményekhez és ez nagy kockázat!

Amikor a napraforgó kezd nyílni a méhek ősi ösztöne működésbe lép és a herefiasítás gyakorlatilag
megszűnik.
Innentől minden atka munkás vért szív és abban szaporodik,csak az nem mindegy milyen szintről indul ez július elején.
Amit a heresejtekkel kivetünk az nem fog.
Nem kell nagy matematikusnak lenni mennyi lesz ez a szám szept.1-én 4 azaz(négy) atkaszaporodási ciklus után mennyi lesz 100-300 vagy éppen 600 induló atka esetén.
Na ettől vörösödik John méhésztársunk kaptáralja ősszel.
A méhészek nagy többsége szerintem az utolsó pörgetés után(július vége) azonnal megkezdi az atkairtást.


Tudod Bükk, ennyi szakmai tudatlanságot beleírni egy ilyen rövidke hozzászólásba nem csekély erőfeszítés. Vagy jönnek a meggondolatlanságok a semmiből?
Kérlek elemezd végig amit itt írtál, mert különben nekem lesz a feladatom, ha már megszólítottál ismételten! Tehát olvasd végig ezt a hozzászólást és javítsd ki, aztán kérj elnézést a méhésztársaidtól a méhészeti ismereteid hiányosságaiból fakadt szakmaiatlanságod miatt! Most ismét bebizonyítottad, hogy nem gonoszságból írsz ilyesmiket. Egyszerűen nem ismersz alapvető tényeket.
A "Méhészakadémiát" oda szerkesztették az újságban. Nem én írtam. De neked elnézem ezt a kekeckedést, mert régóta ismerlek. Sőt poénnak veszem. Egyébként bizonyos részeket kiemeltek alcímként, mert így áll össze egy cikk egésszé, miközben a gondolatokat rendezetten kell eljuttatni az olvasóhoz. Voltak akik már a megjelenés előtt is elolvasták, ha nem hiszel nekem, akkor adok néhány címet. Tőlük megkérdezheted, hogy én csak a cikket írtam, a kiemeléseket és a szerkesztés a Méhészet szerkesztői alkották meg. Maradjunk a szakmánál!
Tehát kérlek nézd át amit írtál, mert nem igazak az állításaid!!!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.06. 09:39 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
bükk írta:
...
Nem gond Tükör ha nem használod,attól még írhatsz róla Te is a "Méhészakadémiára". :lol:
Legfeljebb utána magyarázgatod majd a mechanizmust...Robz meg tanári módon kisegít. :taps
...


Elnézést, nem akartam kioktató lenni, ha így jött le, akkor bocsánat.
Csak leírtam, mivel nem értek egyet és miért, valamint megosztottam itt, én hogy használom.
Ezzel se rá, se lebeszélni nem akarok senkit a használatáról, Tükör kioktatása meg pláne nem a célom, tisztelem a tudását és tapasztalatát. Ez még nem azt jelenti, hogy mindenben ugyanúgy gondolkodunk, de miért is kéne?
Méhészkedni sokféleképpen lehet. (lásd kaptártípusok)

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.06. 08:06 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
Tükör!

Az a Te kereszted,ez a mienk!
Hogy mindegyik működik az a lényeg.
Az hogy a kutató szakma kontrollt és elszigetelt állomány esetén fogad el eredményeket az tény.
Nem kívánok parttalan vitákba bonyolódni sejted miért.
Gondolom hogy a következő Méhegészségügyis kiadványban Randy Oliver és a német kutatóintézetek ismét helyet kapnak majd.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.06. 07:36 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Bükk!
Azt hiszem, épp te bizonygattad nekem valami tanulmánnyal is, milyen távolságból képesek felülfertőződni atkával a családok!
Akkó most azzal mi ván?
Elég egy "gondos gazda" a (nem is annyira) közelben... és ott vagy ahol a part szakad.
De egyébként azt Robz is mondta, hogy nincs kontrol a bizonyításhoz, mert ugye azonos állományon belül nem is lehet (átfertőződés?) más állományoknál meg minden körülmény egész más lehet.
Nos vegyük úgy, hogy az én állományom kontrol.
Két BeeVital tavasszal, kettő akác után, és három ősszel. Ebből egy az amitrázos lapokkal egyidőben. Ja és amitrázt is nagyságrendekkel kevesebbet használtam mint itt sokan írták!!
A méhek köszönik jól vannak, van amelyik család már 30 kilónál több repcét gyűjtött!
Ja és hozzá tartozik, hogy a termelő családok némelyike,(amelyik kap kelő fiast esetleg tavasszal) még atka dúsításban is részesül!
Nem baj... ti csak dolgozzatok! ;)

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.06. 07:16 
Offline
Törzstag
Törzstag

Csatlakozott: 2008.11.03. 10:52
Hozzászólások: 1592
Tartózkodási hely: Balaton fővárosa
Tükör írta:
Sok fölösleges plussz munka, ez a here tördelés, ha mégis kell a BeeVital is, meg a taktikos lap is!!

Én is csak azokkal védekezek mostanság, és elég.


Nem gond Tükör ha nem használod,attól még írhatsz róla Te is a "Méhészakadémiára". :lol:
Legfeljebb utána magyarázgatod majd a mechanizmust...

Néhány szakmai gondolat:
Sok heresejtet tartalmazó fészeklépek esetén értelmetlen használni.
A 1/2NB herekeret kiépítése kora tavasszal lassú,így van idejük az atkáknak "beszállni",és ez a lényeg alacsonyan tartani a számukat.
Használatával az atkák egy része eltávolítható,és nem csak a munkás vérét szívják az atkák.

Nyáron hordás közben nagyon meggondolandó milyen vegyszert adunk méheinknek.
Éppen elég az antibiotikum botrány!Túl sokan gondolják ebben a szakmában hogy értenek privát készítményekhez és ez nagy kockázat!

Amikor a napraforgó kezd nyílni a méhek ősi ösztöne működésbe lép és a herefiasítás gyakorlatilag
megszűnik.
Innentől minden atka munkás vért szív és abban szaporodik,csak az nem mindegy milyen szintről indul ez július elején.
Amit a heresejtekkel kivetünk az nem fog.
Nem kell nagy matematikusnak lenni mennyi lesz ez a szám szept.1-én 4 azaz(négy) atkaszaporodási ciklus után mennyi lesz 100-300 vagy éppen 600 induló atka esetén.
Na ettől vörösödik John méhésztársunk kaptáralja ősszel.
A méhészek nagy többsége szerintem az utolsó pörgetés után(július vége) azonnal megkezdi az atkairtást.


A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára bükk 2011.05.06. 11:42-kor.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.05. 20:51 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Mer te napráról cukor mézet pergetsz??
Eztetet még nem is modtad... ;) :lol:

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.05. 20:40 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Naprán a drága cukorral?

:D

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.05. 20:34 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Na ez az!
Naprán kell építetni. ;)

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.05. 20:34 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Így is elherésítik némelyik műlépet,hogy bent van.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.05. 20:31 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
De azért nem kell hetente tördelni.
Meg engem azok se nagyon érdekelnek! Nem el férnek?
Kell az nekik!

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.05. 20:30 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Tükör írta:
Sok fölösleges plussz munka, ez a here tördelés,


Abban sem vagyok biztos,hogy felesleges,az elherésített fészek lépektől meg herótom van!

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.05. 20:25 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
Sok fölösleges plussz munka, ez a here tördelés, ha mégis kell a BeeVital is, meg a taktikos lap is!!

Én is csak azokkal védekezek mostanság, és elég.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.05. 19:35 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
meezesjeno írta:
...
Termelő időszak utánig - rengeteg munkával -talán a munkás fiasban nem szaporodna olyan mértékben, hogy gondot okozna. Viszont éppen ezért nem így használjuk. Nincs rá idő.




A napra tényleg kilóg belőle, mert ilyenkorra nem petézi a herést, de a hárs végéig nálam nincs semmi vegyszer.
A hárs végétől nálunk nincs semmi hordás, csak minimális nyári ez-az, ami szinten tartja őket, nem fogy el a kaja. Ekkor szoktam egy 3-as sorozat Bee Vital-t adni nekik, de ez nem méreg, termelési időszakban is adható. Ezzel kihúzom a napra végéig, amikor jön az amitráz olajos papírlapon. Majd szeptember közepétől megint amitráz, amolyan kontrollként egy rövid 3-as sorozat. (illetve hullás függvényében hosszabb) Novemberben meg oxálsavas csurgatás.
Nálam kb ennyi az év atka szempontjából.

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.05. 19:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Jó, hát értem én a dupla csapdát, de ha erre menne minden időm, akkor ki dolgozna.
A lényeget nem érted. (1)Az atka máshol is szaporodik.(2)Ha kitörted, akkor bizonyos ideig nyílt / fedés előtt lévő/ here fiasítás híján máshova fog menni petézni. (3) Csak akkor lenne nagy hatékonyságú, ha állandóan kiszednéd a fedett here fiasokat, és egy sem tudna kikelni. Így atka sem.
Termelő időszak utánig - rengeteg munkával -talán a munkás fiasban nem szaporodna olyan mértékben, hogy gondot okozna. Viszont éppen ezért nem így használjuk. Nincs rá idő.

-Azért használom, mert így a műlépes keretekre nem építenek heresejteket.
-Rajzásgátlás, mert csökken a zsúfoltság.
-Régebben szigorúan tördeltem, aztán füstöltem, és jaj....

Nem nekem van 120 családom, hanem a Tsanyinak. Azt neki írtam.Ő van munkaidőhöz kötve. Általában hétvégére jön meg a rossz idő, aztán akkor hogyan tördeljen, aki hét közben tanít? Én főállású vagyok régóta, nem meló mellett csinálom.
Vegyszer nélkül nem megy.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.05. 16:18 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
meezesjeno írta:
Szia Robz!

Tényleg hallgass Sanyira! Lassan olvasd!
De ne csak kétszer!

Nincs miről vitázni. A tények makacs dolgok. Nem csak a heresejtekbe mennek be a nőstény atkák szaporodni, hanem a munkásokba is. Ha az összes fedett here fiast elveszed, akár naponta, akkor is szaporodik, csak lassabban. Tiszta sor, ezt nem is vitatom!
Már háromszor kitörted az idén a herecsapdát? Most bontok harmadszor kaptárat az idén. Mert te már rutinos vagy, meg gondolom más technikával dolgozol. Nekem ehhez még sok idő kell, de ezt leírtam Tsanyinak is.
Nem fontosak a számok. Az érthetőség miatt kellettek. Ok, ezt is megértettem a cikked olvasásakor is, nem is ezzel volt bajom.
....
Na persze amikor több csapdát is állítasz, akkor jobb a hatásfok. Pontosan ezt teszem, dupla csapda -->kb 4 napos lefedettség a 14 napból.

...
Tehát arra a célra nem jó, amire szeretnénk, vagyis csak gyéríti az atkát. Lassítja a szaporodását. Az kevés. Kevés, nem kevés, nekem pl fontos, hogy minél több egészséges munkás legyen a családban, és gyengüljön az atkák lavinaszerű szaporodása. (Nekem nem mindegy, hogy 100-ból 80db egészséges pucol 20 atkásat, vagy 60db próbál 40 atkásat, természetesen a számok csak a példa kedvéért ilyen durvák.) Sok kicsi sokra megy és ebben az időszakban vegyszermentesen jobb híján ezt csinálom.
Nem jó diagnosztika részeként sem, mert éppen ott lesz kevés atka, ahol számoljuk. Nem számolom őket ebben az időszakban, mert kb mindegy, úgysem vegyszereznék, de ebben teljesen igazat adok neked.

Azt nem mondtam, hogy haszontalan,de arra kevésbé alkalmas, mint amire szeretnénk használni.
Nálam a harmadik tördelés akác utáni átvizsgáláskor történik. Addigra sok családnál ismét álcásak a már bábinges /kikelt/ heresejtek. Nem érek a végére. Akkor miért csinálod egyáltalán? Meg ha nem is gyakran töröd ki, akkor mi az alapja az összehasonlításnak? A problémám az az összehasonlításokkal, hogy ugyanolyan fertőzöttségű és erősségű családokból kéne kiindulni, amik hasonló viselkedésűek (tisztítási hajlam), ha hiteles eredményt szeretnénk kapni. Még a külföldi atkás kísérleteknél is pont ezt írják gyenge keresztmetszetnek a vizsgálatoknál. (USA és Francia kísérletet olvastam még csak különböző módszerek tesztelésére.) Az építtetőket én is jelölöm a felső lécen, hogy rögtön lássam, hol van a fészekben. Nagyban, ahogy te is csinálod 120 családdal, meló mellett tényleg nehéz lenne megcsinálni, de most nem is ez a vita alapja. Sok olyan dolgot is megcsinálok (és szerintem nem egyedül), amit pl egy sok száz családos USA méhész sosem tenne, mert időbe kerül, nem fér neki bele. Azt, hogy ez valamennyire hátrányos a családjaira a nagyobb családszámmal vígan ellensúlyozza, mert még így is többet termel munkaórára visszaszámolva.


_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.05. 15:55 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
tsanyi írta:
Előre bocsájtom se kedvem, sem időm most komolyabban belemerülni a vitába. Tehát kérlek ne vedd személyes megtámadtatásnak amit írok. Miért tenném? Mint írtam is, tanulnék belőle, nem a háborgás a cél.

1, Hogy Jenő atka irtásban nem tartja jelentősnek a szerepét ........szerintem minden elpusztult atka számít. Minden elpusztult akta számít, nekem nem mindegy, hány dolgozó lesz atkaszívott, legyengült.

2, Abban is igazad van, hogy én is korábban rakom be az építtető keretet, de elnézést kétlem, hogy addig már a 3. kitörésnél tartasz, szerintem a 2.-nál, különben már március közepén be kellett volna raknod a keretet. Amit ugyan megtehetsz, de akkor még nem építenek herelépet.
Akkor ezt a részt kifejteném bővebben, hogy ne gondolj feltétlen hazugnak. Az építtető kiépített állapotban bekerül szélső fiasnak március közepén, amikor a mézes megtépkedést is csinálom. Ezt április elején ellenőrzöm, hogy mit csináltak vele. Az erősek már befiasítják, legalább részben! (persze nem mind, csak a népesek) Az építtető nálam kb hárs után kerül fel a méztérbe, attól függően, használja-e az anya. Az utolsó heréket kivillázom, majd kiveszem a kereteket, hogy ne mézesítsék. A fejük felett hagyom a "lépőrző" fiókban, ahol a tartalék lépek vannak, mézterektől már leválasztva fóliával. Ekkor kezelem a családokat Bee Vitallal 3 alkalommal.


3. Ugyanez a probléma fenn áll a hetenkénti kitördeléssel is. Ha a család 2 nap alatt kiépíti és az anya be is petézi akkor 8 nap múlva fedik.
Ez eddig 10 nap. Családonként, anyánként is van 1-2nap eltérés 11-12 nap előtt nincs értelme tördelni. Nem értem, hol a gond ezzel? Nálam is ~14 naponta van kitörve az egyik fele. Így a 14 napból kb 4 van, amikor zárulnak, ennyi van szerintem lefedve idővel.
Amúgy se lenne időm 120 családot hetente áttúrni csak a kitördelés miatt. (Nem főállású vagyok.)
Nekem is osztott 1/2NB építtetőim vannak tehát itt tényleg csak azt töröm ki ahol fedett, ez javíthat a helyzeten. Amikor más miatt kaptárt kell bontani ezt is megteszem. Én sem emiatt nyitogatok hetente, hanem rajzási és egészségügyi ellenőrzésre, mert ilyenkor nem merném 14 napig zárva tartani őket. No meg, mert fiatal vagyok és lelkes, ja és meg rutintalan, amit sűrűbb ellenőrzéssel próbálok ellensúlyozni. Ezzel sem akarok túlzásba esni, így ha külön okot nem láttam rá, akkor hetente nyitok, sűrűbben nem.
4. Te viszed az építtetőt a nyitott fias felé, érveid logikusak .......
Nálam ez a legszélső fias, mert azt írták az atkáról, hogy az alacsonyabb hőmérsékletet kedveli, keresi. Ez is logikus ...
Melyikünknek van igaza??? Jó kérdés! Ki fogom próbálni szélsőként is összehasonlításképpen, bár nem lesz egyszerű. (két ugyanolyan család, ugyanannyi atkával, stb..?) Nekem a nyitottak között van mindig, bár ott mindig második, hogy gyorsan bepetézzék. A szélére azért nem tettem, mert az atkát az én ismereteim szerint a nyitott fias illata vonzza, a szélső környékén meg szokott lenni teljesen fedett is attól függően, hogy éppen merre jár a nyitottal az anya. Így attól félek, hogy egy munkásból kelő atkában felmerül a kérdés kelés után, merre induljon. Jobbra, vagy balra? Mindkét irányból van fias illat. Persze ez nem azt jelenti, hogy így is van, csak én erre számítok. :)

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.04. 22:29 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
tsanyi írta:
Robz írta:
Egyetértünk, hogy nem erre kell alapozni a védekezést, de hogy felesleges, azt nem mertem volna leírni.
Én eleve korábban teszem be hozzájuk, mint a cikkben írta Jenő. Amikor a cikk szerint az elsőt ki lehet törni, addigra nekem már a 3. lett törve. Így nem kel ki annyi generáció az atkákból, amíg elkezdődik a gyérítés. Az ilyen piramis jellegű szaporodásnál szerintem nagyon nem mindegy.
Amiből én kiindultam amikor elkezdtem az az a tény, hogy elvileg jobban kedvelik a herés fiast az atkák, mint a sima dolgozókét. Két dolog volt, amire odafigyeltem, amikor kialakítottam a stratégiámat: ez egyik, hogy minél hosszabb ideig tudjak nekik zárás előtti herés sejteket kínálni, ezt a 1/2NB keret ketté osztásával értem el, tehát felezve van vízszintesen. Az első fedéskor csak a felét töröm ki, a másik marad. Innentől nagyjából minden héten az egyik fele éppen fedett a másik nyitott, így van alkalmuk a behúzódni nagyjából folyamatosan. Igaz, így hetente nézni kell, de szerintem megéri.
A másik dolog: segítek az atkának a döntésben, hogy hova is húzódjon, mégpedig azzal, hogy az építtetőt viszem a fészek nyitott fiasai után kitöréskor, mindig közéjük kerül be.
A nyitott fias mindig egy környéken van ahogy az anya vonul, feltételezhetjük, hogy az atka is a sok nyitott fias felé megy, ha szaporodni akar. Így a kb. 5-6 nyitott között mindig ott az építtető, kb 1/3-ra a szélső nyitottól.
Senkit nem akarok győzködni, csak azért írtam le, hogy én így látom ezt a dolgot, vitassuk meg! Ha valaki azt írja, hogy szerinte zöldség amit csinálok, azt is elfogadom, ha szakmailag megindokolja. Tanulni nem szégyellek, szóval keressétek a hibát a technológiámban. (hátha javíthatok rajta még) :roll:

Előre bocsájtom se kedvem, sem időm most komolyabban belemerülni a vitába. Tehát kérlek ne vedd személyes megtámadtatásnak amit írok.
1, Hogy Jenő atka irtásban nem tartja jelentősnek a szerepét ........szerintem minden elpusztult atka számít. De ezt inkább majd vele beszéld meg.
2, Abban is igazad van, hogy én is korábban rakom be az építtető keretet, de elnézést kétlem, hogy addig már a 3. kitörésnél tartasz, szerintem a 2.-nál, különben már március közepén be kellett volna raknod a keretet. Amit ugyan megtehetsz, de akkor még nem építenek herelépet.
3. Ugyanez a probléma fenn áll a hetenkénti kitördeléssel is. Ha a család 2 nap alatt kiépíti és az anya be is petézi akkor 8 nap múlva fedik.
Ez eddig 10 nap. Családonként, anyánként is van 1-2nap eltérés 11-12 nap előtt nincs értelme tördelni.
Amúgy se lenne időm 120 családot hetente áttúrni csak a kitördelés miatt. (Nem főállású vagyok.)
Nekem is osztott 1/2NB építtetőim vannak tehát itt tényleg csak azt töröm ki ahol fedett, ez javíthat a helyzeten. Amikor más miatt kaptárt kell bontani ezt is megteszem.
4. Te viszed az építtetőt a nyitott fias felé, érveid logikusak .......
Nálam ez a legszélső fias, mert azt írták az atkáról, hogy az alacsonyabb hőmérsékletet kedveli, keresi. Ez is logikus ...
Melyikünknek van igaza???


Szia Sanyi!

Én is az első átvizsgáláskor rakom be, de a számok miatt írtam a cikkben úgy.
Nálam is szélső keret lett az építtető mára./Felső léc jelölve./ Nem véletlen.

Sok családnál már kikeltek a herék a építtetőben, :oops: de sok a meló. Nem bánom. Azoknál például, akiknél nincs még bölcső alap sem igazán, de nagyon erősek, ott hagyom valamennyit kikelni. Befogott raj anyásoknál, sörétes fiasításúaknál, vagy csak néhány sejtben meszeseknél nincs kegyelem. Na és a sárgáknál, és fészekhordósoknál. Gorombát nem találtam még az idén.
Nem láttam atkát sem az idén.
120 családnál munkahely mellett nem lehet hetente tördelni.
Ha lehetne kihúzható épkeret, -mert miért ne-, akkor nem kellene levenni azt a sok fiókot. :lol:


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.04. 22:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2011.02.13. 12:11
Hozzászólások: 698
Tartózkodási hely: Balatonlelle
Szia Robz!

Tényleg hallgass Sanyira! Lassan olvasd!
De ne csak kétszer!

Nincs miről vitázni. A tények makacs dolgok. Nem csak a heresejtekbe mennek be a nőstény atkák szaporodni, hanem a munkásokba is. Ha az összes fedett here fiast elveszed, akár naponta, akkor is szaporodik, csak lassabban.
Már háromszor kitörted az idén a herecsapdát? Most bontok harmadszor kaptárat az idén.
Nem fontosak a számok. Az érthetőség miatt kellettek.
A here sejtek fedése előtt 1-2 napig van lehetősége az atka anyának a beköltözésre. Általában ennyi idő alatt az összes here fiast fedik. Nincs is nagyon lehetősége a táblás / majdhogynem egyívású / here fiasba bebújni. Maradnak az egyéb szülőszobák,/ következő napokban szaporodni vágyó atkamamáknak/ amelyek a többi lépeken vannak. Na persze amikor több csapdát is állítasz, akkor jobb a hatásfok. Talán ha valamennyi félkeretre adnál lehetőséget és naponta tördelnéd, akkor már igencsak megnőne a hatásfok. Sőt ettől lehetne magasabb : Minden fias kivillázása... esetleg az anya zárkázása február 1től. Na az lenne az igazi kihívás az atkának.
Csak vicceltem az utolsó mondatokban.
Tehát arra a célra nem jó, amire szeretnénk, vagyis csak gyéríti az atkát. Lassítja a szaporodását. Az kevés. Nem jó diagnosztika részeként sem, mert éppen ott lesz kevés atka, ahol számoljuk.
Azt nem mondtam, hogy haszontalan,de arra kevésbé alkalmas, mint amire szeretnénk használni.
Nálam a harmadik tördelés akác utáni átvizsgáláskor történik. Addigra sok családnál ismét álcásak a már bábinges /kikelt/ heresejtek. Nem érek a végére. Ennek ellenére semmi különbség nincs az atka szaporodásában a már kikelt és az idejében kitördelt családok között. Nem nevelek feleslegesen a továbbiakban heréket, tehát megy az építtető a méztérbe, a helyébe pedig szűzlép. Hárson időnként még tudok építtetni műlépes kereteket, de akkor már nem igazán szoktak nálunk herézni. Ha mégis, akkor építgessék a méztérben az építtetőt./ Anyarács van.../ Here fiasba atka ilyenkor már nem tud egyébként sem petézni, mert az akác utáni sorozat füstéléstől az esetleges bekerült atkák és szaporulatuk többsége halott.
Fenyob írta valamikor, hogy a Furettó nem hazudik. Nem ám. De az atkacsapda az igen.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.04. 21:41 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Robz írta:
Egyetértünk, hogy nem erre kell alapozni a védekezést, de hogy felesleges, azt nem mertem volna leírni.
Én eleve korábban teszem be hozzájuk, mint a cikkben írta Jenő. Amikor a cikk szerint az elsőt ki lehet törni, addigra nekem már a 3. lett törve. Így nem kel ki annyi generáció az atkákból, amíg elkezdődik a gyérítés. Az ilyen piramis jellegű szaporodásnál szerintem nagyon nem mindegy.
Amiből én kiindultam amikor elkezdtem az az a tény, hogy elvileg jobban kedvelik a herés fiast az atkák, mint a sima dolgozókét. Két dolog volt, amire odafigyeltem, amikor kialakítottam a stratégiámat: ez egyik, hogy minél hosszabb ideig tudjak nekik zárás előtti herés sejteket kínálni, ezt a 1/2NB keret ketté osztásával értem el, tehát felezve van vízszintesen. Az első fedéskor csak a felét töröm ki, a másik marad. Innentől nagyjából minden héten az egyik fele éppen fedett a másik nyitott, így van alkalmuk a behúzódni nagyjából folyamatosan. Igaz, így hetente nézni kell, de szerintem megéri.
A másik dolog: segítek az atkának a döntésben, hogy hova is húzódjon, mégpedig azzal, hogy az építtetőt viszem a fészek nyitott fiasai után kitöréskor, mindig közéjük kerül be.
A nyitott fias mindig egy környéken van ahogy az anya vonul, feltételezhetjük, hogy az atka is a sok nyitott fias felé megy, ha szaporodni akar. Így a kb. 5-6 nyitott között mindig ott az építtető, kb 1/3-ra a szélső nyitottól.
Senkit nem akarok győzködni, csak azért írtam le, hogy én így látom ezt a dolgot, vitassuk meg! Ha valaki azt írja, hogy szerinte zöldség amit csinálok, azt is elfogadom, ha szakmailag megindokolja. Tanulni nem szégyellek, szóval keressétek a hibát a technológiámban. (hátha javíthatok rajta még) :roll:

Előre bocsájtom se kedvem, sem időm most komolyabban belemerülni a vitába. Tehát kérlek ne vedd személyes megtámadtatásnak amit írok.
1, Hogy Jenő atka irtásban nem tartja jelentősnek a szerepét ........szerintem minden elpusztult atka számít. De ezt inkább majd vele beszéld meg.
2, Abban is igazad van, hogy én is korábban rakom be az építtető keretet, de elnézést kétlem, hogy addig már a 3. kitörésnél tartasz, szerintem a 2.-nál, különben már március közepén be kellett volna raknod a keretet. Amit ugyan megtehetsz, de akkor még nem építenek herelépet.
3. Ugyanez a probléma fenn áll a hetenkénti kitördeléssel is. Ha a család 2 nap alatt kiépíti és az anya be is petézi akkor 8 nap múlva fedik.
Ez eddig 10 nap. Családonként, anyánként is van 1-2nap eltérés 11-12 nap előtt nincs értelme tördelni.
Amúgy se lenne időm 120 családot hetente áttúrni csak a kitördelés miatt. (Nem főállású vagyok.)
Nekem is osztott 1/2NB építtetőim vannak tehát itt tényleg csak azt töröm ki ahol fedett, ez javíthat a helyzeten. Amikor más miatt kaptárt kell bontani ezt is megteszem.
4. Te viszed az építtetőt a nyitott fias felé, érveid logikusak .......
Nálam ez a legszélső fias, mert azt írták az atkáról, hogy az alacsonyabb hőmérsékletet kedveli, keresi. Ez is logikus ...
Melyikünknek van igaza???

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.04. 21:08 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.09. 20:20
Hozzászólások: 9383
Tartózkodási hely: J-N-Szolnok
És azt hogyan építitek be ebbe a technológiába, amit itt sokan az át és vissza fertőződésről (annak nagyságáról)tartanak.

_________________
NB fészek+2x1/2NB szűz méztér(néha 3)
Halad az, csak csinányi köll....
"Tükörbe nézünk, de önmagunkba soha..."


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.04. 19:38 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
tsanyi írta:
A részleteket gondolom majd Jenővel megvitatjátok, de olvasd el kétszer lassan a cikket, és ne matematikai hibákon próbálj lovagolni, elég nagyvonalúan bánt a számokkal.
Egy két gondolat
-fontos az induló atkaszám
-erős családnál kisebb a hatásfok (hamar épül a lép és az anya 1-2nap alatt bepetézi)
Végül is az egész úgy működik mintha az adott családnál pl.: 2 hetente (ez a kitördelés ciklusa) használnál egy nem totális hanem valahány %-os szert. Ez a százalék pedig azzal egyenlő, hogy a heresejtek fedés előtti időszakban az atkák hány %-a választja a heresejtet a dolgozósejt helyett. Ezen esetleg lehet vitatkozni, hogy ez 50% vagy több.

A konklúzió is teljesen korrekt. Az atkacsapdázást lehet az atka szaporodási ráta csökkentésére használni fejlődési időszakban, de csak erre alapozni a védekezést vagy a fertőzöttség felmérését nem ajánlatos.


Egyetértünk, hogy nem erre kell alapozni a védekezést, de hogy felesleges, azt nem mertem volna leírni.
Én eleve korábban teszem be hozzájuk, mint a cikkben írta Jenő. Amikor a cikk szerint az elsőt ki lehet törni, addigra nekem már a 3. lett törve. Így nem kel ki annyi generáció az atkákból, amíg elkezdődik a gyérítés. Az ilyen piramis jellegű szaporodásnál szerintem nagyon nem mindegy.
Amiből én kiindultam amikor elkezdtem az az a tény, hogy elvileg jobban kedvelik a herés fiast az atkák, mint a sima dolgozókét. Két dolog volt, amire odafigyeltem, amikor kialakítottam a stratégiámat: ez egyik, hogy minél hosszabb ideig tudjak nekik zárás előtti herés sejteket kínálni, ezt a 1/2NB keret ketté osztásával értem el, tehát felezve van vízszintesen. Az első fedéskor csak a felét töröm ki, a másik marad. Innentől nagyjából minden héten az egyik fele éppen fedett a másik nyitott, így van alkalmuk a behúzódni nagyjából folyamatosan. Igaz, így hetente nézni kell, de szerintem megéri.
A másik dolog: segítek az atkának a döntésben, hogy hova is húzódjon, mégpedig azzal, hogy az építtetőt viszem a fészek nyitott fiasai után kitöréskor, mindig közéjük kerül be.
A nyitott fias mindig egy környéken van ahogy az anya vonul, feltételezhetjük, hogy az atka is a sok nyitott fias felé megy, ha szaporodni akar. Így a kb. 5-6 nyitott között mindig ott az építtető, kb 1/3-ra a szélső nyitottól.
Senkit nem akarok győzködni, csak azért írtam le, hogy én így látom ezt a dolgot, vitassuk meg! Ha valaki azt írja, hogy szerinte zöldség amit csinálok, azt is elfogadom, ha szakmailag megindokolja. Tanulni nem szégyellek, szóval keressétek a hibát a technológiámban. (hátha javíthatok rajta még) :roll:

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.04. 19:14 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.24. 07:28
Hozzászólások: 6274
Tartózkodási hely: Észak-Zala
Robz írta:
Olvastátok a mostani méhész újságban a herecsapdás cikket?
Örülök, hogy valaki jó matekból, de az általa leírt dolgok sokban sántítanak.
A technológiája teljesen eltér pl az enyémtől, bár nekem nincs is gondom az atkával.
Az első vegyszeres védekezés nálam napra után van közvetlenül, mégsincs sok atka. (nincsenek százas (több százas?) hullások kezelések után sosem)
A cikkben szerepel, hogy olvassa a fórumot, ő is itt fórumozik.
Jelentkezzen már ha olvassa a szerző, mert kitárgyalhatnánk érdemben a dolgot, hátha mégis profitál belőle más is.
Félrevezetőnek gondolok pár leírt dolgot, ami megjelent az újságban.
Arra is kíváncsi lennék, hogy aki rajtam kívül beépítette az éves technológiájába, az milyen tapasztalatokkal bír és konkrétan hogyan használja?
Én már párszor írtam róla, de lehet hogy leírom az éves technikáját, ahogy én csinálom.
Vitaalapnak jó lesz. :roll:

A részleteket gondolom majd Jenővel megvitatjátok, de olvasd el kétszer lassan a cikket, és ne matematikai hibákon próbálj lovagolni, elég nagyvonalúan bánt a számokkal.
Egy két gondolat
-fontos az induló atkaszám
-erős családnál kisebb a hatásfok (hamar épül a lép és az anya 1-2nap alatt bepetézi)
Végül is az egész úgy működik mintha az adott családnál pl.: 2 hetente (ez a kitördelés ciklusa) használnál egy nem totális hanem valahány %-os szert. Ez a százalék pedig azzal egyenlő, hogy a heresejtek fedés előtti időszakban az atkák hány %-a választja a heresejtet a dolgozósejt helyett. Ezen esetleg lehet vitatkozni, hogy ez 50% vagy több.

A konklúzió is teljesen korrekt. Az atkacsapdázást lehet az atka szaporodási ráta csökkentésére használni fejlődési időszakban, de csak erre alapozni a védekezést vagy a fertőzöttség felmérését nem ajánlatos.

_________________
advocatus diaboli


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.04. 18:16 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2008.11.03. 17:43
Hozzászólások: 310
Tartózkodási hely: Kiskőrös
Robz írta:
Feriadmin írta:

Akkor bemutatnám neked a cikk íróját, Molnár Jenő = meezesjeno.


Köszi!
Ezt nagyon szűkszavúan kommentáltad. Te használsz herés lépet atkacsapdának?
Mi a véleményed róla?
Később leírom (remélem este lesz időm), én hol és hogyan használom és mennyiben máshogy, mint ahogy az a cikkben megjelent.

Jenővel már volt itt erről csörte. Keresd meg. Kár elölről kezdeni..


Vissza a tetejére
 Profil  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.04. 17:32 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
Feriadmin írta:

Akkor bemutatnám neked a cikk íróját, Molnár Jenő = meezesjeno.


Köszi!
Ezt nagyon szűkszavúan kommentáltad. Te használsz herés lépet atkacsapdának?
Mi a véleményed róla?
Később leírom (remélem este lesz időm), én hol és hogyan használom és mennyiben máshogy, mint ahogy az a cikkben megjelent.

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.04. 14:12 
Offline
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 03:59
Hozzászólások: 1006
Tartózkodási hely: Zimány
Robz írta:
Olvastátok a mostani méhész újságban a herecsapdás cikket?
Örülök, hogy valaki jó matekból, de az általa leírt dolgok sokban sántítanak.
A technológiája teljesen eltér pl az enyémtől, bár nekem nincs is gondom az atkával.
Az első vegyszeres védekezés nálam napra után van közvetlenül, mégsincs sok atka. (nincsenek százas (több százas?) hullások kezelések után sosem)
A cikkben szerepel, hogy olvassa a fórumot, ő is itt fórumozik.
Jelentkezzen már ha olvassa a szerző, mert kitárgyalhatnánk érdemben a dolgot, hátha mégis profitál belőle más is.
Félrevezetőnek gondolok pár leírt dolgot, ami megjelent az újságban.
Arra is kíváncsi lennék, hogy aki rajtam kívül beépítette az éves technológiájába, az milyen tapasztalatokkal bír és konkrétan hogyan használja?
Én már párszor írtam róla, de lehet hogy leírom az éves technikáját, ahogy én csinálom.
Vitaalapnak jó lesz. :roll:


Akkor bemutatnám neked a cikk íróját, Molnár Jenő = meezesjeno.

_________________
Feri


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.04. 14:03 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
Olvastátok a mostani méhész újságban a herecsapdás cikket?
Örülök, hogy valaki jó matekból, de az általa leírt dolgok sokban sántítanak.
A technológiája teljesen eltér pl az enyémtől, bár nekem nincs is gondom az atkával.
Az első vegyszeres védekezés nálam napra után van közvetlenül, mégsincs sok atka. (nincsenek százas (több százas?) hullások kezelések után sosem)
A cikkben szerepel, hogy olvassa a fórumot, ő is itt fórumozik.
Jelentkezzen már ha olvassa a szerző, mert kitárgyalhatnánk érdemben a dolgot, hátha mégis profitál belőle más is.
Félrevezetőnek gondolok pár leírt dolgot, ami megjelent az újságban.
Arra is kíváncsi lennék, hogy aki rajtam kívül beépítette az éves technológiájába, az milyen tapasztalatokkal bír és konkrétan hogyan használja?
Én már párszor írtam róla, de lehet hogy leírom az éves technikáját, ahogy én csinálom.
Vitaalapnak jó lesz. :roll:

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.03. 19:14 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2008.11.08. 21:09
Hozzászólások: 781
Tartózkodási hely: (Fejér megye)
Pöte írta:
MrSotyi írta:
Nekem olyan kérdésem lenne evvel kapcsolatban,mivel én ezelőtt nem használtam atka csapdát, muszáj kivágni a lépet vagy elég kivillázni hogy kidobálják a méhek az álcákat.Azért érdekelne mert szeretném megmenteni a lépet hogy némi lépes mézet tudjak csinálni saját felhasználásra. :D


Én sokszor csináltam úgy, hogy kivettem a herelépet nagy késsel levágtam a sejtfedeleket az álcákat pedig kiütöttem a betonra. Így nagyon jól látható a fertőzöttség mértéke is. A keret ezután folyóvízzel való kimosásra majd visszaadásra kerül. Váltás kerettel könnyen megoldható állományszinten is, álló méhészetben meg még egyszerűbben. Úgy vagyok vele, hogy a viaszt inkább műlépre rakják.


Egy részét én is ki szoktam ütni, ellenőrzésképpen.
A többi megy a csirkéknek, majd azok "felvillázzák". :)
A sok fehérje jót tesz nekik, nem sajnálom tőlük.

_________________
Üdvözlettel:
Robz

1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.03. 17:40 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2010.01.23. 17:29
Hozzászólások: 216
Tartózkodási hely: Somogy
Szia Pőte . Mennyire könnyen üthetök ki az álcák a herelépből ?


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.02. 19:58 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
MrSotyi írta:
Nekem olyan kérdésem lenne evvel kapcsolatban,mivel én ezelőtt nem használtam atka csapdát, muszáj kivágni a lépet vagy elég kivillázni hogy kidobálják a méhek az álcákat.Azért érdekelne mert szeretném megmenteni a lépet hogy némi lépes mézet tudjak csinálni saját felhasználásra. :D


Én sokszor csináltam úgy, hogy kivettem a herelépet nagy késsel levágtam a sejtfedeleket az álcákat pedig kiütöttem a betonra. Így nagyon jól látható a fertőzöttség mértéke is. A keret ezután folyóvízzel való kimosásra majd visszaadásra kerül. Váltás kerettel könnyen megoldható állományszinten is, álló méhészetben meg még egyszerűbben. Úgy vagyok vele, hogy a viaszt inkább műlépre rakják.

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.02. 19:27 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:59
Hozzászólások: 84
Tartózkodási hely: Csongrád megye-Dóc
Koszontem Zsolti

_________________
UDV.: Jakab József
(1/2 Nb)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.02. 19:20 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.31. 18:22
Hozzászólások: 4005
Tartózkodási hely: Belső-Somogy
jakabjozsef90 írta:
mennyit kell a csikra rakni hány cseppet vagy valami merteket?


Még soha nem alkalmaztam ezt a módszert, de kilogikázva ha az Antivarból (20% amitráz) 3 csepp kell, akkor a taktikból (12%) 5 csepp.

_________________
Zsolti
(1/2 NB)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.02. 19:17 
Offline
Tag
Tag

Csatlakozott: 2011.03.27. 17:59
Hozzászólások: 84
Tartózkodási hely: Csongrád megye-Dóc
Helo
Lenne egy kerdesem.
Vegigolvastam mind az 50 oldalt de nem talaltam valaszt vagy csak elkerulte a figyelmemet.
TACTIC-ot szeretnek fustolocsikkal fustolni.Valaki tudja mennyit kell a csikra rakni hány cseppet vagy valami merteket?Hogy ne legyen keves sem meg sok sem.
Iden meg fustolocsikozom de jovore veszek furettot.

_________________
UDV.: Jakab József
(1/2 Nb)


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.01. 17:59 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 09:16
Hozzászólások: 2746
Tartózkodási hely: Baja
És a herelépbe nem is szeretnek mézet tenni. Én az akácpergetéskor meghagyok néhány szép szűzlépes mézes keretet és ezt osztogatom el a barátoknak meg a törzsvevőknek. Ez mindenkinek ingyen megy. Csak hogy tudják, hova kell menni az év többi részében mézért. ;)

Jó hordáskor erős családnál csináltam már olyat is, hogy kivettem keretek tetejéről a fóliát. Ekkor az egész menekülőteret bezugolják és megtömik mézzel. Kicsit macerás kivagdosni.

_________________
tűzoltó
(Schmidt Károly)

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.01. 17:28 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.09.16. 20:26
Hozzászólások: 3309
Tartózkodási hely: Tapolca
Muszáj kidobálni mert különben ha a méhek takarítják ki akkor az atkák a családban maradnak.
Mellesleg a bábinges lépben nem esztétikus a lépes méz.

_________________
Óvd a méheket véded a Földet!
Képeim:
http://meheszforum.hu/album/index.php?cat=10006


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.01. 17:13 
Offline
Tag
Tag
Avatar

Csatlakozott: 2011.02.01. 09:15
Hozzászólások: 89
Tartózkodási hely: Baranya - Észak Mecsek
Robi írta:
Nem sokkal lefedés előtt bújik az atka a fias sejtbe, ezért kell megvárni, amíg fedett lesz a here fias.


Nekem olyan kérdésem lenne evvel kapcsolatban,mivel én ezelőtt nem használtam atka csapdát, muszáj kivágni a lépet vagy elég kivillázni hogy kidobálják a méhek az álcákat.Azért érdekelne mert szeretném megmenteni a lépet hogy némi lépes mézet tudjak csinálni saját felhasználásra. :D

_________________
Akkor hazudik az ember ha hasznát látja.S akkor is ha nem........

A karma a szabad akarat működési mechanizmusa, amely lelkünk testet öltésével fejti ki hatását és mint törvény hat szellemi fejlődésünk során.


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.05.01. 10:49 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló
Avatar

Csatlakozott: 2008.10.28. 18:10
Hozzászólások: 1315
Tartózkodási hely: Dél-Somogy, Babócsa
mitrocsak írta:
Ezt mikor kell kivágni, meg kell várni amíg befedik, vagy lehet hamarabb is?

Nem sokkal lefedés előtt bújik az atka a fias sejtbe, ezért kell megvárni, amíg fedett lesz a here fias.

_________________
Kolics Róbert
1/2 NB


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.04.30. 13:23 
Offline
Törzstag
Törzstag
Avatar

Csatlakozott: 2008.11.02. 13:28
Hozzászólások: 4868
Tartózkodási hely: JNSZ - Karcag
mitrocsak írta:
Ezt mikor kell kivágni, meg kell várni amíg befedik, vagy lehet hamarabb is?


Gondolj bele, ha kivágod fedés előtt azzal mit érsz el?! Láttál már nyílt fiasban atkát?

_________________
Nekem itt van dolgom, nekem itt vannak álmaim…


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
 Hozzászólás témája: Re: Atka
HozzászólásElküldve: 2011.04.28. 22:05 
Offline
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Csatlakozott: 2009.06.06. 18:15
Hozzászólások: 507
Tartózkodási hely: Veszprém megye
mitrocsak írta:
zsolti írta:
kiss attila írta:
Hordási időszakban milyen ATKA elleni védekezési módot javasoltok?


Építtetőkeretes atkacsapda.


Ezt mikor kell kivágni, meg kell várni amíg befedik, vagy lehet hamarabb is?



Várd meg .


Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  
 
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 7261 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99 ... 146  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra


Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: smith valamint 6 vendég


Nem nyithatsz témákat ebben a fórumban.
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.
Nem szerkesztheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem törölheted a hozzászólásaidat ebben a fórumban.
Nem küldhetsz csatolmányokat ebben a fórumban.

Ugrás:  



Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Magyar fordítás © Magyar phpBB Közösség

greenmiles v1.0 desgined by CodeMiles Team.