Pontos idő: 2016.07.01. 16:07

Időzóna: UTC + 1 óra

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1608 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 33  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Nosema
HozzászólásElküldve: 2015.02.23. 15:39 
Törzstag
Törzstag

Tükör írta:
Ezt én annyiban módosítanám, hogy nem a gyűjteni induló méhek ezek, hanem az első tájolásra kijövők.

Jogos az észrevétel. Azonban szerintem az első kirepülést, ezáltal a tájolást a hordás ténye, a hordási láz ösztönzi.
Az opálos bél: az opálos szín (fehér) átlátszatlanságot jelent. Azért, mert elhalt a bél nyálkahártyája. A Nosema miatt. Ez azonban nem veleszületett tulajdonság, hanem vélhetően magas spóraszámból eredő erőteljes Nosema szaporodás. Alapesetben csak kb. két héttel később lesz ilyen a méh bele a Nosema ceranaetől. Nem tudom, hogy a fehér színű bélre gondolsz-e , amikor opálosat írsz. Ekkor kinyomható a sárga béltartalom. Misi egyébként olyasmit mond, hogy genetikai probléma van a háttérben, mert ő olyan méheket talált, amelyeknek ki sem fejlődött a bél hátulsó szakasza.Ilyen szempontból összecsengenek a megfigyeléseitek, ha az opálos bél mást jelent, mint amire én gondolok.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015.02.23. 08:34 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

dodo írta:
De más is képes hasonló tünetet produkálni.

Illetve esetleg több tényező együttállása.

cerana írta:
A jelenséget a hordás megindulása idézi elő: ki akarnak menni gyűjteni, de akkor szembesülnek vele, hogy ők nem tudják mozgatni a szárnyaikat. !

Ezt én annyiban módosítanám, hogy nem a gyűjteni induló méhek ezek, hanem az első tájolásra kijövők.
Szemmel láthatóan fiatal "szöszös" méhecskék. Zömében teljesen üres béllel (csak opálos), ami számomra azt jelenti, hogy eleve betegen vagy mérgezetten születtek, vagy legalábbis az életük legelején történt velük valami.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.02.23. 05:48 
Törzstag
Törzstag

Nem véletlenül írtam az idézetet. 15 évvel a legelső neo megjelenése előtt írta le a tüneteket Csaba György. Sok-sok évvel ezelőtt írtam, hogy szerintem a klinikai tünet megjelenése a hordás jele. Ezek a méhek addig is ott voltak a kaptárban,de nem pusztultak el, hiszen csak repülni nem tudnak. A jelenséget a hordás megindulása idézi elő: ki akarnak menni gyűjteni, de akkor szembesülnek vele, hogy ők nem tudják mozgatni a szárnyaikat. Amikor nincs repce (Tükör írta), akkor más hordás sem volt?
A tiakloprid téma: én azt gondolom, hogy a Nozémás méhnél a neonikotinoidok felszívódása sokkal nagyobb mértékű, mint nem Nosémásnál ( a természetes gát tűnik el). Tehát Nosema mellett pl. akár csávázott növény nektárjából is felszívódhat annyi méreg, ami képes megölni a méhet. Noha valójában csak huszadannyit tartalmaz, mint az LD50. Nyilván tiaklopridnál mások az arányok. A gombaölő akár a peritrofikus hártya szintézisét gátolva is elősegítheti a Nosema kialakulását. De lehet más alapon is működő a mechanizmus. A lényeg azon van, hogy a gát (idegen szóval a barrier) sérül, átereszti az egyébként méhekre bizonyítottan toxikus hatású mérgeket. Az engedélyezési vizsgálatok feltételezhetően Nosema ceranae mentes méhekkel történtek. Az amitráz hatása hasonló lehet. Nosémára hajlamosít, hiszen ebben a mennyiségben méhekre nem jelent halálos adagot. Vagyis méhekre csak nagy mennyiségben ölő hatású mérgek alapvetően Nosemára hajlamosítanak szerintem, a Nosema pedig egyaránt átengedi a vírusokat (heveny méhbénulás: klasszikus mászkálás) , illetőleg neokat: mászkáláshoz kapcsolódó tömeges méhelhullás. Véleményem szerint !!!

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 23:58 
Tag
Tag

Azt hogy a külömböző permetszerek, valamint a méhészek által használt vegyszerek ( pl amitráz ami idegméreg ) idegrendszeri zavarokat okozhatnak a méheknél szerintem senki nem vitatja.

De más is képes hasonló tünetet produkálni.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 23:16 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

A tiakloprid pontosan fedi az idei esetem. A Biscayaval permetezett repcén lévő vándor állományban volt csak mászkálás, az otthon hagyott gyenge családoknál nem. De erről már akkor is írtam.
Akácra egyforma volt a teljes állomány. :merg

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 23:08 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Ja és még valami.
Amerre én járok, naprát már vagy 10 éve nem láttam permetezni. A repcét igen, de azt sem mindig, csak ha föltétlen kell. Nem szórják a pénzt a gazdák.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 22:54 
Tag
Tag

A tiakloprid nincs betiltva, és elég sok mezőgazdasági kultúrában használható...Mellesleg Németországban már csak méhkímélő technológiával lehet kijuttatni, bár a lényegen nem tudom változtat-e....Harmadsorban a gyártó csak önmagában vizsgálta a méhveszélyességet, gömbaölőkkel együtt már nem...

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 22:43 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Én megmondom őszintén, hogy nagyon örülnék neki, ha így lenne, mert akkor a neok betiltásával ez a gondunk megoldódna. Sajnos olyan tapasztalatom van, hogy akkor is volt mászkálás, amikor repcének híre sem volt felénk. Aztán tavaly is volt bőven, naprán is. Erre felé minden méhészetben láttam.
A tünetekből ítélve nem csak nosema, hanem a méhbénulás vírusa is föltétlen jelen van. Ahogy én figyeltem, naprán az atkásabb években jelentősebb mindenképp (de nem keverendő a csökött szárnyúakkal).
Ill tavasszal szintén összefüggést mutat a mászkálók mennyisége azzal az érdekes, világos (pötty) ürülékkel, amiben apró kis "bizgentyűk" vannak.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 22:33 
Tag
Tag

Több külföldi oldalról és a Greenpeace egyik új tanulmányából kiindulva a tiakloprid hatóanyag okozhatja a mászkálást. Valószínűleg idegrendszeri károsodás éri őket. Úgy néztem, javarészt nem is a kijáró, nektár és virágpor hordó méhek, hanem az első, tájoló kirepülésen lévő fiatal méhek mászkálnak. Mellettük látni heréket is. Szinte biztos hogy többségében a virágporral kerül be a rovarölő hatóanyag. A fiatal méhek ebből fogyasztanak.
Papírforma szerint a tiakloprid méhekre nem veszélyes neo-nikotionid, fényes nappal virágzásban kezelhető a növény.Többek között Biscaya és a Calipso nevű készítmények tartalmaznak tiaklopridot. És itt még nincs vége a történetnek. Ugyanis a gombaölők többségével együtt kijuttatva, szinergikus hatás jeletkezik, így a tiakloprid hatása több száz vagy ezerszeresen jelentkezik. És mégegy ok... Javarészt ezt a hatóanyagot használják tavasszal repcén, és nyáron napraforgón. Ami lényegében egybeesik a mászkálásokkal...
Már csak vissza kell menni időben, hogy mikor kezdődtek a mászkálások, és mikor kapott Magyarországon engedélyt a hatóanyag, illetve mikor kezdték túlnyomórészt ezt használni repcén és napraforgón....
A másik pedig.....A röpkörzetben lévő első tiaklopridos/gombaölős permetézésektől számolni kell a napokat a mászkálás megindulásáig.
----- Nagy mennyiségű virágpor behordása, ami közvetlenül érintkezett a permetszerrel
------Raktározás a sejtekben
------Bedolgozás a fiasításba, illetve fiatal méhek fogyasztanak belőle
------És a virágporból fogyasztott méhek első kirepülése.....
Szerintem kijönnek az időpontok.....

Amúgy valami köze van a dologhoz a nosemának is. Már csak az a kérdés, hogy a kezdeti akár alacsony szintű nosema fertőzöttség is fokozza a mászkálós, röpképtelen tűneteket. Vagy a mérgezés miatti immunrendszer összeomlása miatt hatalmasodik el...

Aki meg az amitrázon gondolkodik az vagy hülye, vagy lefizették....

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 21:46 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Repce végén, de leginkább akác elején kezdődik, ill akkor a legtömegesebb.
Na de aztán pl miért van napraforgón is egy újabb nagyobb hullám?

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 21:40 
Tag
Tag

Pontosan nem tudom mikor kezdődött országosan a mászkálás, de ezt az időpontot nem lehet összekötni a nagytömegű nektárhordás indulásával?
Mert akkor jó kiindulási alap lehetne az itt nemrég írt hozzászólásom, valamint az atka topikban írt utolsó hozzászólásomban fejtegetett
fehérjeszint csökkenés hatására beindult immunválasz következtében fellépő idegrendszeri károsodás. Ez okozhatja az amúgy akár teljesen egészséges méhek röpképtelenségét ?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 20:47 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

tsanyi írta:
Vagy ha igen, akkor valami magyarázatot kéne adni arra az egyszerű kérdésre, hogy a méhek miért csak az amitrázos kezelések után fél évvel kezdenek gyalogolni, és miér csak abban az 1-2 hónapban.

Meg miért kezdődik szinte egy héten belül országosan mindenütt egyszerre?

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 19:32 
Törzstag
Törzstag

Idézet:
"a méhek tömegesen jönnek elő a kaptárból és rövid vergődés után elpusztulnak. Tavasszal mászkáló, röpképtelen, terpesztett szárnyaikat rezegtető méheket lehet látni. A beteg méh leesik a földre, az útjába kerülő fűszálra mászik, onnan megkísérel felrepülni, de erőtlenül hull vissza a földre. Gyakori, hogy a kaptárak előtt csomókba csoportosulnak a méhek, fűcsomókra kapaszkodnak."

Az idézetet Csaba György írta a Koltai könyvben 30 évvel ezelőtt a Nosema tüneteként.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015.02.22. 18:55 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Komolyan gondolkoztam hová illik a következő téma, az egyik esélyes a dühöngő volt....
Csoky eaz etetés topicban hivatkozott a Környezetterhelési Monitoringvizsgálat 2013-2014-re. Megkerestem az említett részt de közben megakadt a szemem a mászkáláson .....
Környezetterhelési Monitoringvizsgálat 2013-2014 írta:
1.5.4. Mászkáló méhek megjelenése az amitráz jelenléte mellett
A termelő méhészetek vissza-visszatérő, néha igen sok méh elvesztésével járó problémája a mászkáló méhek kaptárak előtti megjelenése, és ezzel együtt a családok népességének kisebb-nagyobb mértékű elvesztése. Idén a vizsgált mintáink jelentős részét (19 darabot) tesz ki az ilyen méhek kórtani vizsgálata. Ezekből 7 darabot gyűjtöttünk március–április–május hónapokban,
8 darabot júniusban, 4 darabot augusztusban.A laboratóriumi értékelések szerint a minták szinte mindegyike súlyosan nozémás.
Az atkák jelenlétét egy esetben jelezte a labor, két másik esetben a méhek belének vizsgálatakor nagy mennyiségű megemésztetlen virágport találtak. Vírusvizsgálat elvégzését egy esetben találta indokoltnak az ÁDI. Ez utóbbi során heveny méhbénulás
(ABPV) és a fiasításban költéstömlősödés (SBV) jelenléte volt igazolható. A mászkáló méhek megjelenése előtt a március–áprilisban gyűjtött minták közös jellemzője az volt, hogy a méhész amitrázzal füstölt.

Ami itt is kiderül a "minták majd mindegyike" tehát nem mindegyike volt nozésmás. Már valamelyik korábbi monitoringban is szerepelt hogy a mászkálás miatt vizsgált családok közt sok volt a nozémás, de nem mind.
Ebből számomra két következtetés vonható le.
-A nozéma nem védi meg sőt talán érzékenyebbé teszi a családokat a mászkálást kiváltó valamire.
- A mászkálás kiváltója nem gyógyítja a nozémát.

Sőt azt saját tapasztalatból elmondhatom, hogy az idén két méhészetben a mászkálás megindulásának napján (egyszerre indult legalább 5 méhészetben) alig lehetett a mászkáló méhekből vett mintában nosema spórát találni. 10-14 nap alatt felerősöd a fertőzés 4-5-szöröse lett a spóraszám.

Ami teljesen értelmetlen számomra: " A mászkáló méhek megjelenése előtt a március–áprilisban gyűjtött minták ..."
Remélem ez csak valami elírás, a mászkálás okát talán a mászkálás indulása után érdemes mintázni...
Legalábbis szerintem.

Aztán szerzőnk átszáll kedvenc vesszőparipájára, hogy a méhész maga a fő felelős a mászkálásért amit az amitrázos kezeléssel vált ki...... Ezt talán kár évről évre újra kezdeni.
Vagy ha igen, akkor valami magyarázatot kéne adni arra az egyszerű kérdésre, hogy a méhek miért csak az amitrázos kezelések után fél évvel kezdenek gyalogolni, és miér csak abban az 1-2 hónapban.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.02.18. 06:06 
Törzstag
Törzstag

Dodo!
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/core/lw/2.0 ... 5.g001.jpg
Ebben szépen látszik, hogy :
1. a fumagillin nélküli méhek, és az alacsony fumagillinesek spóraszáma miként viszonyul egymáshoz.
2.látszik, hogy az eltérés kezdetben minimális, a különbség az idő előrehaladtával nő
3. ha meghúzunk egy szintet, amelyiknél a méhegyed elpusztul, akkor ez egy -két nap különbséget jelent a nem fumagillines, és az alacsony fumagillines között.
Én is azt feszegetem, amit Te a 2. pontban leírtál. De az 1,3,4 pontod éppúgy érvényes a nem fumagillinesre is.
Ettől függetlenül van néhány dolog, amit nem értek.
A két csoport eltérő spóraszáma származhat pusztán abból is, hogy az első ciklusban szaporodik csak dupla annyi Nosema a fumosoknál, a nem fumosokhoz képest.Ha a gyógyszer szintje végig egyforma volt, akkor a különbségnek a mértani sor szabályait kellene követnie, itt viszont számtani sor a különbség. Tehát ez csak azt jelzi, hogy az első ciklusban volt dupla a szaporodás sebessége, később már azonos volt. HA végig gyógyszeres volt a szörp, akkor a különbség nem származhat az alacsony gyógyszeradagtól.
Hogy érthetőbb legyen: nem fumagillinesnek kétszeres szaporodási rátával lesz:1,2,4,8,16,32, 64 fumagillines háromszoros rátával: 1,3,9,27,81,243,729. A hetedik ciklusban így a különbség 11 szeres. Itt viszont kb. a duplával lehet csak számolni.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015.02.18. 00:33 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Cerana!

Az immun-fehérjék mibenlétét az idézett cikk megvilágítja:
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... 682.x/full

A témát a N. ceranae esetében Antunez és mtsai. bontották ki, a N. c. fertőzését követő immun-szupresszióról ők írtak:
http://www.abelles.cat/files/emi_1953.pdf
Dodo feltehetően erre a cikkre gondolt. Sajnos nekem csak a legutóbbi szakirodalmi összefoglaló (méh-eü. ism.) van meg, így nem tudom ellenőrizni, de ha Dodó megtalálná, nagy segítség lenne, ha beszkennelné.

Mindezeken túl érdekes az étrend, a megfelelő fehérje-ellátás szerepe, a mézelő méh immun-kompetenciájára gyakorolt hatása. Erről egy cikk:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2936196/

Ennyi böngészni való talán elég is lesz a hétre, bár a hivatkozások átfutásához nem is lesz elég ez a hét... Sajnos, nekem is eléggé besűrűsödött a programom a fórum-találkozónkig. Hiába, egykettőre nyakunkon a tavasz, s addig a jövő méhlegelőjéért még sok a tennivaló...

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.02.17. 22:29 
Tag
Tag

Az elrákosodott sejtek és az interferon hatás valamelyik Méh. Ismeretek nosémával foglalkozó cikkében olvastam, az interferonok összefoglaló nevük az előállított fehérjéknek a cikkben le is van irva a nevük, de nem merem leirni igy fejból hátha rosszat írok.
Sajnos nem találtam most meg.
Az hogy miért szaporodnak jobban leírtam röviden , hogy mire gondolok én.
Feltételezésed kis mennyiségű fumagillin
1 A nosémára nem hat
2 méhek fehérjeszintézisének gátlása, fehérjehiány kialakulása következmény oxidácios tressz.
3 vitellogenin tartalékkal rendelkezők felélik készleteiket, véráramba pumpálják
4 idössebb méhek vitellogenin készlete kimerül immunrendszerük összeomlik spóraszám 10 000 000 fölé emelkedik
stb.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015.02.17. 20:23 
Törzstag
Törzstag

Dodo!
Az elrákosodott sejtek és az interferon hatás nekem méheknél merész állításnak tűnnek. Lehet, hogy így van, aki foglalkozott vele, biztosan jobban ért hozzá. Csak nekem a méhek cukorbetegségéről írt egyik diabetológus írása nagyon meghatározza a hozzáállásomat a dologhoz. Azóta is szüntelenül keresem a rovarinzulin szerkezetét, de még nem sikerült megtalálnom.
Ami a többi részt illeti, nagyjából elfogadhatónak tartom. Azonban arra nem adsz választ, hogy a Nosema alacsony fumagillin koncentráció mellett miért szaporodik intenzívebben, mint fumagillin nélkül. Ez a nagy kérdés, hiszen a Nozema hatása csak ezután jön.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015.02.17. 19:41 
Tag
Tag

Tegnap este írtam, töröltem abból a célból, hogy kibővítsem, de nem tettem meg.
Végül is röviden az első részében bent van a felvetéseddel kapcsolatos véleményem.

Bár tudom, hogy ezen látásmód számodra szoftver idegen, de talán egy laikustól elfogadható következtetések is fellelhetők benne.

Nem tudom, hogy ezt írja vagy sem majd alkalomadtán elolvasom még egyszer.
De véleményem szerint mind a kettő amit írsz következmény.
Tulajdonképpen én ítt egy egyedszintű fehérjeháztartás felborulás következtében kialakuló
oxidációs stresszhatás és az ezzel járó immunrendszer gyengülést látok.
(Nagyon hasonló mint amire a túlzott rossz időben történő cukor étetése kapcsán utaltam, )
Tetézi a problémát, hogy a nosema részlegesen elnyomja a fertőzött méhek sejtjeinek immunreakcióit lecsökkentve ezáltal az antimikrobális peptideket kodóló gének,és az immunrendszer védelmében fontos szerepet játszó enzimek müködését. ( Talán az egyéb rovatba a fumagillin hatásáról is lett írva pár dolog, de most ezzel se bonyolítsuk a helyzetet. )
A noséma bél hámszövetét károsítja a bélfal sejtjei nem csak emésztőnedveket enzimeket választanak ki. Ha vírusokkal, baktériumokkal, vagy elrákosodott sejtekkel érintkeznek, speciális
fehérjéket interferonokat készítenek amik interferálnak a kórokozók azon képességével, hogy behatoljanak a sejtbe és megbetegtsék.
A méh egyed a noséma kártételére immunválaszként nagy mennyiségű fehérjét pumpál vitellogenintartalékaiból a véráramába szervezete védelmében ( oxidációs stresszhatás megszüntetése érdekében)
(A vitellogenin a méhek élettanában tartaléktáplálékként, az immunrendszer egyik összetevőjeként, antioxidánsként vegyük számításba és tekintsünk most el a fiatal méhekre a későbbi gyüjtő-viselkedés szabályzásában betöltött szerepétől, mert ennek tragikus visszafordíthatatlan következményei egy hosszabb ideig elhúzódó erős oxidációs stresszhatás esetében szignifikáns. Esetünkben most a legegyszerűbb helyzetet feltételezzük.)Tehát megfelelő mennyiségű és minőségű virágpor hordás van és nincs nagy mennyiségű nektárhordás. (Mert mikor a méhcsalád nagy mennyiségű nektárt dolgoz fel, esik a méhek testének fehérjeszintje, még akkor is ha korlátozott mértékben hordják a virágport is )
A méhegyedek immunrendszere és a családszintű immunválasz egyaránt aktiválásra kerül a fertózés leküzdése érdekében.
Családszintű immunválasz az etil-oleát feronom termelésének növelése, ez az elsődleges feromon a munkásméhek érésének szabályozásáért, ezáltal a güjtőfunkcióra való felkészüléséért is felelős.
Célja ezzel azon méhek gyüjtőméhekké változtatása amelyek felélték vitellogenin tartalékaik nagy részét így védtelenekké váltak a fertőzésekkel szemben.
A fehérjék létfontosságúak a méhek vonatkozásában is a kaptárban élő méhek testében tárolják
vitellogenin formájában vigyáznak ezekre a készletekre és felhasználva ezeket mielőtt gyűjtőméheké válnának. A gyűjtőméhek így feladják a vitellogenin élettartamot növelő és immunerősítő előnyeit.
Méheinknél a feladatoknak hierarchikus kockázati rendszere van, és a méhek feladatvégzése az egészségi állapotuktól függ. Ennek az az értelme, hogy az egészséges dolgozó értéket képvisel a család számára a nem egészséges méhek kockáztatása azt a célt szolgálja, hogy a család megszabaduljon tölük. A beteg fertözött méhek magukra vállalják a veszélyesebb feladatokat feláldozzák magukat a méhcsalád érdekében. Erős fertőzés esetén sok méh hal meg egyszere
afenntiekből következően csökken a belső, külső munkások száma is.
A történet végkifejletét a megfelelő számú egészségi állapotban megmaradt fiatal méhek száma és a rendelkezésre álló fehérjetartalék mennyisége fogja nagyrészt meghatározni abban a pillanatban mikor
a korrokozok számát a küszöbszint alá sikerült szorítani.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015.02.14. 10:03 
Törzstag
Törzstag

Dodo,Tsanyi vagy Tomipapa!
Én csak az angol cikket bogarászgatom. A magyar fordításban felelhető olyasmi , hogy a hiperproliferáció oka abban keresendő, hogy a méhek fehérjeszintézisének gátlása (metionin anyagcsere) révén a peritrofikus hártya elvékonyodása idézi elő a Nosema normál ütemtől eltérő magasabb szaporodási rátáját ?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015.02.11. 08:18 
Törzstag
Törzstag

Dodo!
Ne durcáskodj! Igazad van! De valahogy a hozzászólásodból nekem sem jött át, hogy Te arról a cikkről beszélsz, amit Tomipapa eredetiben ismert. Nekem is a Tükör-féle atkás cikk maradt meg.
Köszönjük!!

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015.02.10. 20:52 
Tag
Tag

Tomipapa!

"S láss csodát! Ott volt. Ha neked is meg lenne a kiadvány, a cikk a 63-66. oldalon fellelhető..."
Biztossan elkerülte figyelmedet, hogy 2 hozzászólással előtted mit írtam.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015.02.10. 14:28 
Törzstag
Törzstag

Tomipapa!
Nagyon köszönöm az igyekezetedet. Hát lebuktam. Nem járok méhészgyűlésekre. Ott szoktuk megkapni ezeket a könyvecskéket. Amikor a tagdíjfizetés van, akkor pedig az utóbbi időben már nincs belőle. Idén még nem volt tagdíjfizetés. Talán szerencsém lesz.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015.02.09. 14:13 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Cerana!

Most valamivel könnyebben vagyok, mint a múltkoriban, amikor Tükör kisegített a cikk hazai fordításával. Ezidáig sajnos nem olvasgattam a Méhegészségügyi ismeretek c. kiadványt, ezért feküdtem neki az előzőleg kért cikk fordításának is, de szerencsére Tükör előbb beszkennelte a cikket, mint amilyen tempóban én képes vagyok fordítani. Most azért vagyok könnyebben, mert azt a cikket, amit Dodo idézett, én ugyan eddig csak az internetről ismertem: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3591333/ , de szöget ütött a fejembe, hogy hátha a legutóbbi MI (9) kiadványban szerepelhet (az már megvan nekem is)...
S láss csodát! Ott volt. Ha neked is meg lenne a kiadvány, a cikk a 63-66. oldalon fellelhető...
Azért nem árt az eredetibe is belepillantani, mert abban a mellékletek és az irodalmi hivatkozások is megtalálhatók, segítve a további hasznos böngészést a témában.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.02.09. 11:26 
Törzstag
Törzstag

Erről a kis mennyiségről lehet valamit tudni, hogy pontosan mennyi volt?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015.02.09. 00:16 
Tag
Tag

Ne értsd félre kétségtelen hatásos szer a fumagillin.
5-6 hónapra is megoldja a problémát a tavaszi kezelés, ált naraforgó után van belőle probléma.
Szerintem én is abból a cikkből idéztem.
Méheg. Ism. 9 kötet 63. oldal. a 67. oldalon lévő írás is érdekes
71. oldal alul apró betüs Örösi Pál Zoltán már 1938-ban felfigyelt nozémaspórákra az anya vérében.
Az atkában is kimutatták.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015.02.08. 23:07 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Bocs dodo!
Erről fogalmam sincs ez már magas nekem :shock: . Én csak a kutatás eredményét idéztem. A kutatók írták ........
Ami számomra érdekes, hogy csak a ceranae esetében jellemző a dolog n. Apisnál nem. Miért?
Ha az általam leírtak szerint kezelem a családokat tavasszal csak júliusra szokott emelkedni jelentősebben a spóraszám.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.02.08. 22:26 
Tag
Tag

Tudom,hogy nincs jogom beleszólni, de nem a kis mennyiségű fumagillin miatt nó a sporaszám igaz már ekkor is.
A hiperproliferáció miatt, mikor is a kezelt kórokozók a kezelés után magasabb szintre ugranak vissza,

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015.02.08. 21:11 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Nozéma és Fumagillin
Többször leírtam már, hogy közepesen-erősen fertőzött családok esetében tapasztalataim szerint ez az egyetlen forgalomban lévő (volt?) szer amelyik biztosan gyógyít és leviszi a spóraszámot.
A reklámozott konkurensei között biztosan van amelyik segít megelőzni a fertőzést vagy némileg csökkenteni a spóraszámot, de erről sokféle vélemény, tapasztalat van. Ezeknél valószínűleg fontosabbak az egyéb körülmények méhlegelő stb. A fumagillin tette a dolgát körülményektől függetlenül..
Az nem volt kérdés, hogy a már fertőzött méhek élettartamát nem növeli meg,
A ceranae esetében nincsenek látványos tünetek, csak mint "cerana" már írta megrövidül a méhek élettartama. Legtöbbször csak annyit lát a méhész, hogy repcén van egy erős család sok fiassal ami robbanni fog akácra, fejben már eltervezve a rajzásgátlás is.. Aztán elmarad a népesség robbanás, akácon hord-hordogat, de nem lesz igazán jó eredmény.
Eddig úgy gondoltam és csináltam, ha kora tavasszal, vagy betelelés előtt egy látómezőben elkerülte a spóraszám a 20-at akkor kezelni kell fumagillinnel. Nyáron vagy alacsonyabb spóraszámnál, ha nem volt hordás, egyéb szerek + B vitamin komplex etetésbe elégséges.
Most elbizonytalanodtam, "olvasva" (fordítóval) egy 2013-as vizsgálat eredményeit.
A fummagillin itt is hozta a hatását a gyárilag előírt koncentrációban, de n. apis esetében nem de n. ceranae esetében a kis mennyiség esetében ugrásszerűen megnőtt a spóratermelés.
Sajnos az angol nyelvű publikáció, még a google segítségével is megfeküdte a gyomromat.... :oops:
De néhány kérdés maradt utána. A fumagillint itt etették, én locsolom. Tudom, hogy, így is etetek, de a locsolást mindig olyan időpontban végeztem amikor minuszos a mérleg, tehát a fogyasztás nagyobb mint a hordás, az adagok kicsik 1,5-2dl amelyet a méhek képesek azonnal felszívni, és elképzelésem szerint nem raktároznak belőle semmit.
Vajon ilyenkor is fenn áll-e a gyorsuló spóratermelés? Van-e alacsony koncentrációjú maradék?
A kezeléseket 4 naponta 1,5g Fumidil B-vel végeztem. A 23-25. napon amikor kontrolláltam az eredményt 0-2 volt látómezőnként a spóraszám.
Most???

Cerana!
cerana írta:
......Nem tudom, hogy állítottam-e valaha olyant, hogy a Nosema méhcsaládok pusztulását okozná.

Én sem állíttok semmit, de volt méhésztárs akinek tavaszra az elpusztult családjaitól vett mintában minimális atkát és erős nozémát mutattak ki, a monitoring keretében megejtett vizsgálatban.
Bár már egy régebbi beszélgetésnél megállapodtunk, hogy a nosema olyan mint a tüdőgyulladás, sokszor szerepel a halál okaként, de legtöbbször maga is csak következmény.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.02.08. 17:12 
Törzstag
Törzstag

Dodo!
Az egyébben ezt írtad :
dodo írta:
Csak mielőtt még kitalálod, hogy azért nem pusztultak el méheim a 15 év alatt fumagillin nélkül mert nincsen mi elpusztuljon

Nem tudom, hogy állítottam-e valaha olyant, hogy a Nosema méhcsaládok pusztulását okozná. Meg arra sem emlékszem, hogy bármikor is kétségbe vontam volna a méhészeted létezését.
Azt gondolom, hogy a tiszta nosemosis a méhegyed életének rövidülését okozza. Gondolok itt elsősorban a ceranaera. A szaporodási folyamat nem szakad meg az egyedben, legfeljebb elér egy nem tolerálható szintet. Az utóbélben képes megindítani a szaporodást , ez látható is, a kihúzott utolsó potrohgyűrű fehér színéből. A középbél peritrofikus hártyája (az utóbélben nincs)képes megvédeni a méhet egy súlyos fokú fertőzéstől. A gond akkor van., amikor vékony vagy nincs peritrofikus hártya. Azt gondolom, hogy ezt különféle vegyszerek kiválthatják. Elsősorban azok, melyek nem rendelkeznek specifikus hatással a méhekre, azaz nem az eredeti funkciójuk érvényesül: pl rovarölő kapcsolódik a saját receptorához, ha fel tud szívódni, és kifejti a szinapszisban azt a hatást, amire készült. De egy gombaölő blokkolhat enzimrendszereket, melynek hatása lehet a peritrofikus hártya elégtelen működése.
Az általam alkalmazott intermittáló kezelés tavasszal és ősszel természetesen nem jelent védelmet egész évben a Nosema ellen. Még csak azt sem mondanám, hogy hosszú távon a kaptár spóraterheltsége alacsonyabb lehet elméletileg ahhoz képest, aki nem kezel ellene, de nagyon intenzív lépcserét hajt végre. Bár maga a mechanizmus elég rejtélyes belső ürítkezés nélkül. Én azt gondolom, hogy a Nosema állandó kontrollja azért a spóraszám szinten tartása mellett a vírusszámot is kordában képes tartani. Ennek tulajdonítom a mászkálás jelenségének érezhetően csekélyebb voltát azokhoz a méhészetekhez képest, melyek nem védekeznek ellene (mégsem pusztulnak ki). Csak gazdaságosabb a termelés. A megfelelő időben adott löket tavasszal több fiasítás gondozását teszi lehetővé azzal, hogy valamelyest megnő a dajkák élettartama. Ez pedig multiplikatív hatású a későbbi generációkban. Úgyszintén több méh éli túl a telet is, az élettartam hosszabbítással. Nem tudom igazolni azt, hogy az évi kétszeri fumagillinezés megvédene egy napraforgó alatti eltűnéstől. De lehet, hogy a háromszori( közvetlenül napraforgó előtt) esetleg működne. Pontosan az általad is leírtak miatt. A ceranae egész évben szaporodik, évi hétszeri kezeléssel lehet a spanyolok szerint egy elfogadhatóan alacsony Nosema fertőzöttséget fenntartani.

dodo írta:
A fumagillin viszont kárt okoz a méhek sejtjeiben

Erről én azt gondolom, hogy ez mindig egy mérlegre tett szempont. A szer használatából adódó nyereség, illetve a nem használatból adódó veszteség összevetése. Azon túl, hogy ez is egy szubjektív dolog, minden méhész maga dönti el. Azért én figyelgetem a termelési eredményeket. Látok olyan korrelációt, hogy a használat megdobja a hozamot. Elsősorban a népesség robbanásszerű fejlődése miatt. Persze ennek rajzás formájában van mellékzöngéje is.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015.02.01. 16:38 
Tag
Tag

Mint mondtam nem használom a készítményt,gondolom aki olvasta eddigi hozzászólásaimat tudja,hogy a bioaktív anyagokat részesítem előnyben.
A jód erősen oxidáló anyag ezért nyomelemként való pótláson kivül nálam nem kerül alkalmazásra.

A hangasav kapcsán az idézetek közlésével egy kis infot szerettem volna nyujtai a hangyasav szerepéről.
Amit kiegészítettem saját véleményemmel ami a következőképpen hangzott.

"A hangyasavat az élő sejtek is előállítják külső forrásból történő pótlásuk javítják a szervezet energiagazdálkodását
mivel kevesebbet kel előállítaniuk, Viszont túladagolásuk esetén ( igaz,hogy a szervezet lebontja de ez hosszab folyamat
ezért átmeneti toxikus hatás sem kizárt ) a szervezet többletenergiát fogyaszt.
Mint ahogy majdnem mindenről elmondható Kismértékben gyógyszer nagymértékben méreg,"

"Inkább magam részéről jobban preferálom a több összetevős teakeverékeket igaz, hogy az összetevők módosítják az egyedi hatásmechanizmust,
de sokkal jobb hatás érhető el."

Mivel úgy érzem ebből sokan azt olvasták ki, hogy kardoskodom a használata mellet közlöm, hogy a túladagolás iszerettem volna
felhívni a figyelmet. Ha eltekintünk a toxikus hatástól és csak a többletenergia felhasználással számolunk amit a fiasításának kiterjesztésének
rovására tud megvalósítani a tavaszi fejlődés időszakában nem szerencsés.

Az természetesen jogos igény hogy a gyártó közölje a felhasználás módját, adagolást, de kérdem ismét, más környezetben, más technológiával
felhasználva ugyanaz lesz a hatás mint amire tervezték.

2009.12.06-án az alábbiakat írtam. az atka topikban

"Véleményem szerint, valóban le vagyunk maradva és le is leszünk mindaddig amíg fel nem ismerjük hogy minden szernek ( savak, illóolajok stb. ) saját
klimatikus viszonyaink között kell kikísérletezni a megfelelő alkalmazási technológiáját.
A méhészeink egyéni utakat járva ( kényszermegoldásokat keresve a rendelkezésre álló (megvásárolható) más célra kifejlesztett anyagok felhasználásával.
Más körülményekre beállított technológiák egy az egyben történő átvételével, nem az optimális megoldásra fognak jutni, ha még azt is figyelembe vesszük
hogy ezek sem tökéletesek itt az alábbiakban felhozott párologtatókra is gondolok.
Egyénileg ilyen kísérletsorozatot nem hinném, hogy el lehetne végezni. ( költség, több év stb )
A profit nyerés céljából ezen területen jelenlévő vállalkozásoknak sem az olcsó egyszerű megbízható megoldás keresése a cél. Ez csupán minden méhész
érdeke csak.
Ebből kifolyólag ezen érdekkörnek kellene az ez irányú kutatások előmozdítása. ( megbízás )

Hogy most a párologtatás szoba került ( mint a technológia gyenge pontja )
Elképzelhető lenne kifejleszteni egy olyan porózus nagy nedvszívó képességű anyagok, ami az adott hőmérsékleti tartományon belül a hőmérséklet
emelkedésével zárná pórusait így csökkentve a párolgást ? Most ez anyagi tulajdonság vagy kényszerítő körülmények következtében tenné az már lényegtelen.
Így a hagyományos és fordított párolgási tulajdonságú anyagok felhasználásával biztonságosabban lehetne szabályozni a koncentrációt."

A fenti idézetben az alkalmazási technológia helyi viszonyokra történő adaptálását még mindig aktuálisnak tartom.

A megfelelő környezet kialakítása által a kórokozók elnyomása, vagy a kórokozók (fertőtlenítő szerekkel történő) elpusztítása a két alternatíva.
Másképpen fogalmazva a betegség kialakulásának megelőzése és a már kialakult betegség kezeléséról beszélünk gyógyszerek segítségével,
„minden betegségre egy tabletta” nézete, és a „táplálékod legyen az orvosságod” nézőpontja áll szembe egymással!

Ki miben hisz legyen a magánügye, de mint tudjuk a legnagyobb profitot realízáló piac a gyógyszerpiac.
Sokaknak elment a kedve százezreket fizetni pár ezer forintos anyagokért.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015.01.29. 21:58 
Tag
Tag

Teljesen egyetértek Vigorral, mert betiltották a Fumagillint, ami egyrészt nagyon gyorsan bomlik, másrészt egyáltalán nem ártalmas az adott koncentrációban, sőt azt hiszem rák ellenes gyógyszerként is kísérleteztek vele, ha jól tudom végbélrák sejtek növekedését gátolta. Ehelyett most jönnek ezek a kétes eredetű szerek, sőt már arról beszélünk, hogy jódot adunk a méheknek. Ez aztán szintén bekerül a mézbe, és lesz majd remek jódozott mézünk, ahogy jódozott sónk? Ráadásul a hatásuk kifejezetten kétes, sokszor inkbb anekdotikus. Jártam egy Angliai tudományos méhészeti konferencián, és a nosema kapcsán megkérdeztem egy előadót, és ő is azt mondta, hogy a Fumagillinen kívül egyelőre nincs bizonyítottan hatásos szer. Ez volt 2013-ban. Az is felháborító, hogy a termékjek gyártóit nem kötelezik a hatásosságot alátámasztó kísérletek bemutatására.

Tsanyi: természetesen Neked is igazad van. Ne lépjünk már le durcás kisgyerekként.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.01.29. 20:47 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

vigor írta:
....Visszatérve a nosemara, szerintem az egyedüli GYÓGYSZER-t betiltották, a többi meg csak hókuszpók. Ez olyan mint a kamillatea meg a fokhagyma megfázásra. Jó-jó, de ha nagy a baj antibiotikum kell.
Kiszálltam a fórumból, én megosztani szerettem volna amit én tudok és tanulni azoktól akik tőlem többet tudnak, de nem heccelődöm! Nehézséget a kaptáraitokba!!!!!

Egyetértünk a gyógyszerekről, gyógyhatású izékről írtakban.
A kiszálltam a fórumból ...... Ez már kevésbé tetszik.
Leginkább egymás tapasztalataira támaszkodhatunk .
Szerintem.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.01.29. 19:30 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Vigor!
Remélem nem rám haragudtál meg!
Ez csak egy szóvicc volt!
Eszembe sem jutott ezzel megbántani.
Üdv: Attila

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.01.29. 19:12 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Köszi Tükör, hogy mellém álltál.

Kedves Dodo!
Én igazán nem vonom kétségbe senki szakmai hozzáértését, mindenki használjon amit akar belátása szerint, akár jódot is, meg hangyasavat is etethet a méheivel felőlem. A sót egyébkét kálium-jodiddal adagolják és nem jóddal, azt sem azért hogy antibakteriális legyen, hanem a pajzsmirigy rendellenes működésének un. golyvának megelőzésére, ha már itt tartunk.
Visszatérve a nosemara, szerintem az egyedüli GYÓGYSZER-t betiltották, a többi meg csak hókuszpók. Ez olyan mint a kamillatea meg a fokhagyma megfázásra. Jó-jó, de ha nagy a baj antibiotikum kell.
Kiszálltam a fórumból, én megosztani szerettem volna amit én tudok és tanulni azoktól akik tőlem többet tudnak, de nem heccelődöm! Nehézséget a kaptáraitokba!!!!!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.01.28. 19:43 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Vigor lehet, hogy csak "vigorog" a bajsza alatt...

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.01.28. 09:07 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

dodo írta:
De azért nagyon durva, ha egy szakmai fórumon ezen állítás senkiben nem vet fel más véleményt.

Lehet ennek több oka is.
Talán az egyik, hogy méhész szakmai fórum lennénk, és nem orvosi.
A másik, hogy talán nem túl sokan használjuk ezt a jódos vackot.
A harmadik, hogy úgy értelmeztük: fertőtlenítő szerként nem használják belsőleg máshol. Szerintem Vigor is így értette, ráadásul megengedve, hogy tévedhet, hisz ő sem orvos.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.01.28. 01:22 
Tag
Tag

Ez is nagyon ingerel egy hosszabb hsz írásra, de leküzdöm.
De azért nagyon durva, ha egy szakmai fórumon ezen állítás senkiben nem vet fel más véleményt.

"A jódról tudjuk, hogy fertőtlenítő szer, de azt sem használják sehol máshol belsőleg. "

A jódozott sót meg kizárólag külső felhasználásra hozták forgalomba?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015.01.26. 20:26 
Törzstag
Törzstag

dodo írta. " Most ha nem lennék lusta idézném, ha jól emlékszem itt 2009 ben leírt mondatomat,
"ha nem találjuk meg a természetazonos védekezési módokat magunk fogjuk kipusztítani méheinket."

Ez így igaz! :( És a probléma az, hogy ezt nagyon kevesen tudják megérteni és főleg változtatni rajta. A hibás tudás a forrása. És nem az a baj, hogy valamit rosszul csinálunk, mert azon lehet változtatni, hanem a baj az, hogy rosszat csinálunk!

torzo52 (Győző)

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.01.25. 23:28 
Tag
Tag

kedves Vigor!

Röviden erre csak azt mondanám nem biztos, hogy káros a hangyasav.

Kicsit hosszabban, akit érdekel véleményem.

Sajnos nem tudtam elolvasni,hogy milyen negatív véleményt írtak a nozestatról mert elkevertem a kisfüzetet.
Nem is azért írtam mert nagyon elégedett lennék vele mivel nem ismerem.
Csuppán azzal nem értek egyet, hogy a szükséges mennyiségben alkalmazva ártalmas lenne a hangyasav.
Mivel én sem vagyok sem orvos sem biológus sem vegyész és az eddigi tapasztalataimból leszűrve nem is igazán
tudom érthetően elmondani gondolataimat egy kis idézetet ollóztam ki amit az alábbiakkal egészítenék ki.

A hangyasavat az élő sejtek is előállítják külső forrásból történő pótlásuk javítják a szervezet energiagazdálkodását
mivel kevesebbet kel előállítaniuk, Viszont túladagolásuk esetén ( igaz,hogy a szervezet lebontja de ez hosszab folyamat
ezért átmeneti toxikus hatás sem kizárt ) a szervezet többletenergiát fogyaszt.
Mint ahogy majdnem mindenről elmondható Kismértékben gyógyszer nagymértékben méreg,
Bár ha választási lehetőségük van méheinknek ( nem a túlélésük függ tőle, magyarán nem az éhhalál küszöbén vannak )
a túlzott mennyiség bevitelét elutasítják ( nem fogják elhordani, vagy vontatottan ) De mint mondtam ez feltételezés részemről
akik lepényben használták már többet tudnának erről mondani.

Nem szaporítom a szót jöjjön az idézet.

"A hangyasav és a propionsav létfontosságúak az általunk ismert élo szervezetekben,
azok sejtjeiben. Mindkét anyagot az élo sejtek maguk is eloállítják és felhasználják anyagcseréjükben.
A sejtek anyagcseréje által felhasználható mennyiségu hangyasavat és propionsavat kívülrol
a szervezetbe juttatva azok a sejtek élettevékenységére általában serkentoleg hatnak.
Az anyagcserében fel nem használható mennyiségu szerves savak viszont gátolják a sejtek élettevékenységét."

"A hangyasav már alacsony koncentrációban gátolja a baktériumok és gombák élettevékenységét,
egyebek mellett a citokróm-c-oxidáz gátlása által. A Gram-negatív baktériumok általában sokkal
érzékenyebbek a rövid szénláncú alifás karbonsavakra, mint a Gram-pozitívok, illetve megfigyelheto
a nemzetségtol és fajtól függo eltéro érzékenység is. Így lehetoség van olyan dózist választani,
amelynél a gazdasági és egészségügyi szempontból káros mikrobák már teljes gátlás alá kerülnek,
viszont a számunkra kedvezo flóra éppen a konkurenciája visszaszorítása révén megerosödik."

"A környezetünkben fellelheto és a takarmányokba, azok alapanyagaira kerülo gombák és baktériumok jellemzoen még
inaktív állapotban vannak (spórák stb.). Az élettevékenységek beindulásakor és a gyors szaporodáshoz eloször
fel kell építeniük a sejtanyagcseréjüket. A citrátkör (a Szent-Györgyi–Krebs ciklus) felépítése jellemzoen
a szükséges mennyiségu oxálecetsav eloállításával kezdodik. A citrátkört „feltölto” oxálecetsav közvetlenül
a foszfoenol-piroszolosavból is képzodhetik például a borostyánkosavat „termelo” baktériumokban. [13, 14]
Az általunk ismert és vizsgált élovilágban a piruvát-karboxiláz által katalizált anaplerotikus reakció általánosan elterjedt."

A csersavval a növények is védekeznek a baktériumok és gombák ellen. Csersav, tanninsav ezek többségét vegyileg támadja
kapcsolatba lép a baktérium fehérjéivel, és tönkreteszi azokat.
A növények még csersavon kivül is használnak a csersavnál is hatékonyabb anyagokat a baktériumok és gombák ellen, de ez most nem téma.
Inkább magam részéről jobban preferálom a több összetevős keverékeket igaz, hogy az összetevők módosítják az egyedi hatásmechanizmust,
de sokkal jobb hatás érhető el.
Azzal egyet értek csodaszerek nem léteznek. A csoda maga az élet, a folyamatos alkalmazkodásra való kézség.
Minden felismert összefüggés, további ismeretlen összefüggéseket generál.

Most ha nem lennék lusta idézném, ha jól emlékszem itt 2009 ben leírt mondatomat,
"ha nem találjuk meg a természetazonos védekezési módokat magunk fogjuk kipusztítani méheinket."
vagy valami hasonló

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015.01.25. 15:08 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

dodo írta:
Véleményed szerint akkor vajon miért rakták hozzá a hangyasavat?

Nem tudom dodo! Talán azért, amiért az esetsavat, vagy a citromsavat, hogy savasítsa a szirupot és ezáltal lesz egy antibakteriális hatása. Nagymamám a sebet mindig ecettel fertőtlenítette rajtam gyerek koromba ( majd be sz..tam), egyszer egy orvos azt mondta, hogy az ecet csak a paszulylevesbe való és nem fertőtlenítésre. A jódról tudjuk, hogy fertőtlenítő szer, de azt sem használják sehol máshol belsőleg. Egyszerű főállású mezei méhész vagyok, sem biológus, sem kémikus, sem orvos, de azt tudom, hogy a piacon mindennel etetik a népet, de nagyon meg kell válogatni mit veszünk meg drága pénzért.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.01.25. 14:16 
Tag
Tag

Véleményed szerint akkor vajon miért rakták hozzá a hangyasavat?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2015.01.23. 15:15 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Hangyasavat etetni a méhekkel? Hmmmm! Talán kérdezd meg Hegedüs dokit mi a véleménye!
Nálam az anyatartalékok ( 6 db félketreten ) eléggé elégették a kaját, tegnap kaptak egy gyúrt lepényt, ebbe tettem tannin-t, most először. Kíváncsi vagyok az eredményre.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.01.23. 09:12 
Tag
Tag

vigor írta:
A Nozecid 100ml 2,5 g jód és 2,5 g kálium-jodid-ot tartalmaz. Ua. mint a Nozestat, csak nincs benne hangyasav. Szerintem a tölgyfakéreg kivonatos csersavas szerek jobbak. SZERINTEM!

Gyakorlatilag ha a Nosestat használatakor a jód flakonhoz nem töltöm hozzá a hangyasav flakont csak a jódot keverem a lepénybe ugyanazt az eredményt érem el mintha a Nozecidet használnám? Így a Nosestat 80ml míg a Nozecid 100ml. A hangyasav lenne káros hatással a méhekre a Nosestat alkalmazásánál?

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.01.23. 07:59 
Törzstag
Törzstag

" Tehetnek mást a szerencsétlenek? "

Persze! Kivonulnak a kaptárból tüntetőleg. Valamiért eddig nem tapasztaltam ilyet. Talán mert ízlik nekik amit beborogatok? ;)

torzo52 (Győző)

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.01.22. 23:00 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

torzo52 írta:
Amit meg beborogatok azt meg kedvelik a lányok.:)

Tehetnek mást a szerencsétlenek? :shock:

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.01.22. 22:25 
Törzstag
Törzstag

Axoa írta:" Sem a Nozecidnek, sem a Nonosznak nem csersav a hatóanyaga...."

Állítottam ÉN' ilyet? Ne aggódj helyettem. Én tudom, mit borogatok a kaptárjaimba. ;) Amit meg beborogatok azt meg kedvelik a lányok.:)

torzo52 (Győző)

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.01.22. 21:03 
Tag
Tag

Sem a Nozecidnek, sem a Nonosznak nem csersav a hatóanyaga....
A nozecidnek jód, a Nonosznak pedig a nátrium-szalicilát.
És így tartotok litániákat, hogy még azzal sem vagytok tisztában, mit burogattok be a kaptárba...

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.01.22. 20:59 
Törzstag
Törzstag

vigor írta: " Szerintem a tölgyfakéreg kivonatos csersavas szerek jobbak. SZERINTEM!"

Szerintem is!

torzo52 (Győző)

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2015.01.22. 20:56 
Törzstag
Törzstag

tűzoltó! Ha TE' a nozecidre gondoltál akkor bocsika! ÉN' a Szerbiában készült kilós lepényre gondoltam, amikor válaszoltam az írásodra, merthogy azt is lehetett behozni onnan. Idáig nekem nem volt problémám a nozeciddel. Bár ma már nem használom amióta képbe jöttek az Apidiár termékek, amivel nagyon is elégedett vagyok!

torzo52 (Győző)

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1608 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 33  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra