Pontos idő: 2014.09.03. 07:55

Időzóna: UTC + 1 óra

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 398 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Méhészet újság
HozzászólásElküldve: 2014.08.30. 19:44 
Tag
Tag

Jövő héten jelenik meg a MÉHÉSZET szeptemberi száma, Szász Mátyás Korondról a gyógynövény kivonatokkal történő serkentő etetésről írja…..

A kora tavaszi serkentés eredményeként megállapíthattam, hogy valamennyi méhcsalád igen erősen reagált az etetésre. A különböző növények kivonatával kevert szirupok hatását tekintve nem figyeltem meg egy keretnyinél nagyobb eltérést (ami viszont 4400-zal több vagy
kevesebb kikelő méhecskét jelent). Ugyanakkor az összes sziruptípus egyértelműen fölülmúlja a kontrollcsaládok gyógynövénymentes szirupjának eredményeit.
Legtöbb fiasítást a protofil használatával értem el, őt követi a fokhagyma, hagyma, csalán, majd a csombor. A műrajok esetében a gyarapodás igen alacsony értékeket mutat, ami érthető is, hiszen a különböző családokból összerakott méheknek először el kell fogadniuk egymást, az új anyát, a megváltozott életkörülményeiket,és csak e stressz hatások leküzdése után tud a méhtömeg családdá kovácsolódni,fejlődni. Ebben az esetben a legtöbb fiasítást az áztatott csalánszörp eredményezte. Ezt követte a protofil, a csombor, a fokhagyma és a hagyma. Itt is a kontrollcsoport zárja a sort.

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2014.08.03. 23:35 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Ja!
Mert annyi elméleted bejött már... :ut

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.08.03. 21:22 
Tag
Tag

Takács Ferenc:
Idézet:
Bizonyos Időszakokban és méhlegelőkön olyan méhsűrűséget okoz, ami értelmetlenné, méhegészségügyi szempontból veszélyessé teszi az ezekre a méhlegelőkre történő vándorlást.
.
Az akácerdők általában nincsenek leterhelve, még ezzel a megnövekedett méhállománnyal sem. Az elmúlt 20 évben egyharmadával nőtt a az akácerdők területe. Az akác adja fajlagosan a legtöbb nektárt.

Aki ebből ért, az nem velem veszekszik, nem személyeskedik, hanem leül és gondolkodik, javasol egy új együttműködést, ahogy én is teszem. Aztán a javaslatokat összehasonlítjuk, összeadjuk, kivonjuk és megegyezünk egy új együttműködésben. Ha mégsem, akkor jönnek azok a katasztrófák, amit egyikőnk sem akar.

Ennyi!

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.08.03. 18:52 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

zsirosmeheszet Jogos.

Pestlőrinc!

Olyan veled társalogni, mint apámmal. Mondok valamit, de még csak véletlenül sem érti meg azt, amit mondani szeretnék, hanem gyorsan belekapaszkodik a lehetőségbe, és mellé beszél. Ki beszélt itt a kommunizmusról? Mert én nem, az biztos. Csak mint példát említettem.

Aztán, van egy nagy hibám, szörnyen vizuális vagyok. Mondanak valamit, és én elképzelem. Látom magam előtt, amint egy terepjáró nagy gázzal nekiiramodik, és nekiront egy kaptársornak. becsapódik az elsőbe, törik az autó, törnek a kaptárak, mondjuk az ötödikig, de aztán vége. Nem tudom elképzelni azt a fizikai erőt, mely a terepjáró kerekét fellöki a kaptársor tetejére, és azon végig tud gyalogolni, törve a kaptárakat, de épen hagyva az autót. Ez csak Hollywoodban működik, de azt meg álomgyárnak nevezik, nem ok nélkül.

Arisztaiosz hozzászólását nem kérted ki magadnak, de fel sem vállaltad. Erről a véleményem egyszer már privátban elmondtam. Nekem nincs bajom veled, de megértem azt, akinek van.

H.apci.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.08.03. 17:37 
Törzstag
Törzstag

Kissé eltértetek a témától:Méhészet újság

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.08.03. 16:15 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Nyugaton nem volt szocializmus (nálunk tévesen kommunizmusról beszélnek, pedig csak kommunista rendszer volt és csak a szocializmusig jutottunk a kommunizmust nem sikerült megvalósítani) folyamatosan a kapitalista érdekek érvényesültek és a "kis hal megeszi a nagy halat" elv mellett tudatosult az "élni és élni hagyni" elv is. Kint ugyanis nem divat mérnöki diplomával kőműves segédmunkát végezni. Szükség van a társadalomban , rendszerben minden rétegre ahhoz , hogy az megfelelően működjön.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.08.03. 13:18 
Tag
Tag

Kommunizmus????
Az önzés kisebb mértéke sokkal nagyobb hasznot eredményezne. Ezt tőlünk nyugatabbra levő országokban ismerik és évszázadok óta alkalmazzák. A magyarhoz hasonló önzéssel a mezőgazdaságban tőlünk nyugatabbi országban nem lehetne boldogulni. Kirekesztené magát az ottani agrárvilágból egy olyan önző ember, amilyen itt az átlag magyar méhész, átlag magyar gazda. Irigyeljük az ottani nyugodt életet, nyugodt gazdálkodási viszonyokat, de nem teszünk semmi olyat, amivel ezt elérhetnénk. Egy-egy gazda többféle közösségnek, többféle szövetkezetnek tagja és következetesen betartják a maguk alkotta együttműködési szabályokat. Alább adnak az önzésükből, az azonnali haszonból, hogy mindannyian sikerrel boldoguljanak. Ott véletlenül se történhetnek meg olyan atrocitások, mint amiket leírtam és nálunk egy közösséghez tartozó emberek között megtörténnek és ebből példákat is felsoroltam. Egy nyugati gazda, ha ezeket ismerné, azt mondaná, hogy mi agresszív együttműködésre képtelen barbárok vagyunk. Sajnos úgy tűnik számomra, hogy bizonyos esetek hallatán nem is tévedne sokat. De én nem akarom elhinni, hogy korbács kell és erőszak a rend teremtéséhez és fenntartásához.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.08.02. 10:06 
Tag
Tag

A vándorlásszabályozási elképzelésedről meg nekem az a véleményem, hogy elméletben a kommunizmus is gyönyörű.

H.apci.[/quote]

H.apcival teljes mértékben egyetértek.
(Tehát elméletben szuper és jó, gyakorlatban pedig... ~kár a gőzért...~)
Üdv. Révész I.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.08.01. 17:54 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Tisztelt Arisztaiosz úr!

Mindig minden topikot legörgetek az utoljára olvasott hsz-hez, és onnan folytatom. Egy pillanatra azt hittem, hogy ezt most bebuktam, és kérhetek bocsánatot, mert felvállalta magát, de aztán megnyugodtam, mert láttam, hogy csak Ön adta közre azt, amit magam is felételezek.

Pestlőrinc!

Az, hogy Tükör nem szégyenlős, számomra nem volt kérdés. Az, hogy mindig mindenhol felvállalja a véleményét, a saját nevével, arcával, a nélkül, hogy mindenféle újabb nick mögé bújna, nekem szimpatikus, mert egyenes jellemre vall. Nyilván nem is szorul rá, épp ezért. Teljesen elképzelhetetlennek tartom, hogy újra és újra beregisztráljon valahova, ahol őt nem látják szívesen. A vándorlásszabályozási elképzelésedről meg nekem az a véleményem, hogy elméletben a kommunizmus is gyönyörű.

H.apci.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.08.01. 13:48 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Malya Péter írta:
Hozok máskor is ilyen előzetest a megjelenés előtti MÉHÉSZET-ből, úgy tűnik van mit megbeszélni ebben a szakmában.A jövő héten megjelenik a lap és mindenki már teljes terjedelmében olvashatja az írást.

Péter!

Köszönjük a lehetőséget, hogy kicsinyt mi is a "bennfentesek" feelingjével lehettünk gazdagabbak...

Mégis azt javasolnám, hogy ne kiragadott szemelvények mentén emeljen bennünket a "bennfentesség" szféráiba, hiszen egy célzatosan kiragadott szemelvény mentén ugyan támadhatnak emócióink, de csak a végbélszél-hámozgatásra alkalmasak a kiragadott textusok, nem lévén teljes körű és objektív fogódzója az olvasójuknak, mivel kizárólag csak a szemelvényeket adó adatközlő személyes motivációit tükrözik a szövegkörnyezetből kiragadott gondolatok. Jobb szeretem, ha senki nem igyekszik irányítani a gondolataimat, s a teljes szöveg olvastával, annak ismeretében alakíthatom ki a véleményemet... Ígérem, ha támadnak gondolataim egy cikk kapcsán, azt továbbra sem rejtem véka alá, de korrekten nem lehet reflektálni egy "kiherélt", kizárólag a kasztráló gondolatmenete, szándéka mentén megcsonkított cikkre...
Hangulatkeltésre természetesen tökéletesek az ilyetén szemelvények -lásd a "Megváltó Klubon" elhelyezett "előzetesre" született reakciókat-, de jómagam továbbra is azt vallom: nem érdemes és a korrektség szellemében nem is szabad reflektálni olyan idézetre, mely nem a teljes gondolati ívet vázolja, mindössze a "célcsoport" irányultságának megfelelő betekintést sarkítja ki. Egyébként is: mindig egy reményteli, felfokozott érdeklődésű periódus a hónap elején, míg az egyszerű, kicsinyt sem "bennfentes" mezei méhész várja a lap megérkeztét. Ha nem szerénytelen a kérésem: kérném, ne vegye el tőlünk az "újsággal" (s ez alatt értem: az újdonság varázslatos érzésével) való személyes találkozás apró örömét, mellyel szemben soha nem lehet cserealap egy -leginkább a közlő motiváltságát tükröző- kiragadott szemelvény...

Ígérem -bárki jegyezte is a cikket, mely nemsokára olvasható lesz a Méhészetben-, mindenképpen reagálok, ha a teljes szöveg birtokában leszek képes saját álláspontomat kialakítani. Hangsúlyozottan a sajátról beszélek, az azt irányítani, befolyásolni szándékozó presszióból a továbbiakban sem kérnék...

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.08.01. 08:28 
Törzstag
Törzstag

Csak egy mondat erre az Apóka-féle szabályozásra. Ha a vándorlást akarod szabályozni, akkor majd állóméhészetek lesznek. Ott is, ahol egyébként értelmetlen szerinted állóméhészetet kialakítani. Majd onnan fognak vándorolni máshová. Ez az, amit bükk fix vándorhelynek nevez. Tudod a játékelméleti problémának, a közlegelők tragédiájáról azért van egy roppant egyszerű megoldása.Akkor nem lesz tragédia, ha a közlegelő, nem közlegelő. Ha fizetni kell érte, akkor az magánlegelő. Következésképpen nem a legelőnek lesz tragédiája, hanem a köznek. A magánlegelő élni és virulni fog. Tehát ez a szabályozás a fizetős méhlegelő felé mozdítja el a dolgot. Összeállnak tízen -százan, kibérlik a nógrádi akácosokat, a szabályozásodnak köszönhetően pedig még a magánterületre sem helyezhetők el méhek. Ez ide vezet.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.08.01. 08:15 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Persze, hogy van mit megbeszélni Péter.
Mindig van, hisz a világ halad.
A baj csak az, amikor olyasmire pazaroljuk az időt, aminek nincs értelme.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.08.01. 08:10 
Tag
Tag

Hozok máskor is ilyen előzetest a megjelenés előtti MÉHÉSZET-ből, úgy tűnik van mit megbeszélni ebben a szakmában.A jövő héten megjelenik a lap és mindenki már teljes terjedelmében olvashatja az írást.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.31. 23:42 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Tükör írta:
Már megint majd nem beszálltam a vitába...
De olyan kár még azért az időért is, amit a hozzászólása elolvasására fordítunk, hogy csak na.
Ellenkezni meg pláne nem volna szabad, mert mint a fenti példa is mutatja, akkor aztán elindul a "rögeszmésedés" útján a sületlenség, aztán már ott van a facén is... :ut

No, meg a "Megváltó Klubon" is... Parttalanul...

H.apci írta:
Az meg már számtalanszor el lett mondva, hogy a fórumon mások anyakönyvezett neveit nem használjuk. Főleg meg nem úgy, hogy te a sajátodat mélységesen titkolod. Nagyon meg lennék lepődve, ha a következő gyors hozzászólásodat a valódi neveddel kezdenéd, mert nagyon nem vallana rád.

Ne gondolja, hogy olyan nagyon titkolná... Ha nagyon kíváncsi, szívesen megosztom bárkivel Lorinc identitását. Már csak az a kérdés, meddig jár e néven a "köcsög" a kútra...
Csatolmány:
Csuja László Gebe-kas.jpg

Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.31. 21:41 
Tag
Tag

Idézet:
Azokat, akik a második bekezdésben felsoroltakat elkövették, (gondolom büntetlenül) hogyan szándékozol rávenni, hogy az általad megálmodott szabályozást betartsák? Ha a jegyző, vagy bárki más fogja kiadni a vándorlási engedélyeket, az hogyan akadályozza majd meg az erősebb kutyák területhez jutását?
A nagykutya pontosan tudja, hogy a túlterhelés az igazán nagy gond, tehát rá inkább az a jellemző, hogy területe közelébe nem telepedhetsz, mert ha teheti és elég pofátlan, akkor agresszívan elkerget.
Idézet:
Van ma Magyarországon olyan hivatalos személy, akinek ha az erősebb kutya nyom egy vastag borítékot, akkor az ezt visszautasítva a kiskutyákat részesíti előnyben, mert azok olyan kis aranyosak?
Van. És ráadásul nem lehet mindenkit megkenni. A méhlegelő leltár és a határozat úgy készül, hogy ennyi lépcsőt lehetetlen végig kenni.
Idézet:
Az meg már számtalanszor el lett mondva, hogy a fórumon mások anyakönyvezett neveit nem használjuk. Főleg meg nem úgy, hogy te a sajátodat mélységesen titkolod. Nagyon meg lennék lepődve, ha a következő gyors hozzászólásodat a valódi neveddel kezdenéd, mert nagyon nem vallana rád.
Cserényi Péter alig hiszem, hogy internetes fórumra írogatna. Tükör meg nem szégyellős.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.31. 18:08 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Már megint majd nem beszálltam a vitába...
De olyan kár még azért az időért is, amit a hozzászólása elolvasására fordítunk, hogy csak na.
Ellenkezni meg pláne nem volna szabad, mert mint a fenti példa is mutatja, akkor aztán elindul a "rögeszmésedés" útján a sületlenség, aztán már ott van a facén is... :ut

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.31. 16:58 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Vannak veled gondjaim. Azokat, akik a második bekezdésben felsoroltakat elkövették, (gondolom büntetlenül) hogyan szándékozol rávenni, hogy az általad megálmodott szabályozást betartsák? Ha a jegyző, vagy bárki más fogja kiadni a vándorlási engedélyeket, az hogyan akadályozza majd meg az erősebb kutyák területhez jutását? Van ma Magyarországon olyan hivatalos személy, akinek ha az erősebb kutya nyom egy vastag borítékot, akkor az ezt visszautasítva a kiskutyákat részesíti előnyben, mert azok olyan kis aranyosak? Az meg már számtalanszor el lett mondva, hogy a fórumon mások anyakönyvezett neveit nem használjuk. Főleg meg nem úgy, hogy te a sajátodat mélységesen titkolod. Nagyon meg lennék lepődve, ha a következő gyors hozzászólásodat a valódi neveddel kezdenéd, mert nagyon nem vallana rád.

H.apci.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.31. 15:56 
Tag
Tag

Fejtsd ki lécci részletesebben, hogy mit értesz ellentmondásosnak.

Eszembe sem jutott olyat állítani, hogy "hű de klassz lesz a méhlegelő mézelése és a méhész mézhozama és hű de boldogok lesznek a méhcsaládok ezentúl", egy jogi szabályozás esetén. Nincs ettől itt a Kánaán. A jogi szabályozás nem a természeti erőket, hanem az emberi magatartást szabályozza, a nehezen kezelhető emberi helyzeteket teszi egyértelműbben kezelhetővé úgy, ahogy a keskeny út egyirányúsításáról írt hasonlatomban bemutattam. Ez a szabályozás az emberi ösztönöket írná felül. Nem a puska, az ököl, az erőfitogtatás vagy a sunyiságban való ügyeskedés döntené el a méhlegelőn a jelenlétet, hanem egy jogi magatartási szabály.

Tudok olyan esetről, hogy terepjáró teherautóval gyalogolt végig a kaptársoron az "erősebb kutya", más esetben pedig szabályosan felgyújtotta a kaptársort, sőt volt akinek lemérgezték a méhállományát. Volt, aki egészen egyszerűen rápakolta gólyadaruval a méheit más kaptársorára. Volt olyan, hogy közvetlen eléje pakolta a méheket a másiknak. Az ökölmutogatás és a pofonok ígéretének esetei meg olyan gyakoriak, mint a lopások. Szóval vadkeleten élünk méhlegelőn viselt dolgainkat illetően.

Ezeknek a primitív büntető törvénykönyvi eseteknek az aránya csökkenne minimálisra a méhlegelő szabályozás esetén. Ezzel a szabályozással a kisebb méhészetek nyernének a legtöbbet. Érthető, hogy Cserényi Péter izomból ellenzi, hiszen óriási tapasztalata, nagy méhészete sok alkalmazottja révén pillanatok alatt brutális erőfölényben van egy 50 családos magányos méhésszel szemben. Bezzeg Laci is ellenzi, mert ő meg valószínűleg olyan táblákra jár, ahol 1 méhcsalád/hektár a kihasználtság.

Előnyös lenne a szabályozás a mezőgazdászok számára is, hiszen a napraforgó tábláik is egyenletesebben lennének terhelve. Ha a 600 ezer ha napraforgót összehasonlítjuk az 1 millió méhcsaláddal, akkor látható, hogy országos átlagban csak 1,5 méhcsalád/ha a kihasználtság, holott a nektárkapacitás mérések szerint 3-5 méhcsalád/ha a valós kapacitása a napraforgó kultúrának. Elméletileg nem szabadna lenni az országban túlterhelt napraforgó méhlegelőnek. De a valóságban mégis vannak ilyen helyek, ahol 10 méhcsalád/ha-t is meghaladja a leterhelés. Még verekedések és egyéb agressziók is vannak.

A legpofátlanabb esetek a vaddohány méhlegelőn szoktak kialakulni. Többen írták, hogy bár ilyen helyen van az állandó telephelyük, de inkább elmenekülnek erre az időszakra, mert a hadiállapot és a rablási valamint fertőzés veszély óriási, a mézelés pedig esetleges vagy nulla a túlterhelés miatt.

A méhlegelő rendszeres leltára nem önkormányzati, hanem állami feladat lenne. A jegyzőnek már a kész leltár alapján a maximális számadatok határozatba öntése és a végrehajtás szabályozása lenne a feladata.

A bükk méhészete 4 önkormányzatot elér. Na és? Minden önkormányzatra kialakul egy-egy leltár. De lehet járási szinten is meghatározni a letárt, hogy kevesebb ilyen helyzet legyen. Egyébként is nem a helyben tartható méhcsaládszámot, hanem a bevándorlást korlátozná a jogszabály.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.31. 11:50 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Én Tőled idéztem korábban a logikai ellentmondásos soraidat és mivel nem értetted az ellentmondást, kérésedre részletesebben kifejtettem. Az utópisztikus rendszert az 1 millió boldog méhcsaláddal te vízionálod, én csak pár feltételt soroltam fel, egyértelmű, hogy ezeket nem te említetted, miért is tetted volna...

Vissza a tetejére
 Profil Privát üzenet küldése  

HozzászólásElküldve: 2014.07.31. 10:56 
Tag
Tag

Propolisz írta:
Idézet:
Visszatérve a logikai láncolatodra: tegyük fel, hogy az általad említett elméleti méhlegelő optimalizálás működne,
- minden évben előre jól meg lehetne becsülni a területek eltartóképességét,
- az időjárás is ezt szem előtt tartva kiszámítható és stabil lenne (???)
- a korrupció, sógorság/komaság varázsütésre eltűnne (???),
- a méhészek betartanák a legelő leosztás szabályait (???) stb.
és ezáltal az 1 millió méhcsalád és tulajdonosaik boldogan, békésen, és jövedelmezőbben (!) élnének egymás mellett. Halleluja!

Szelektíven olvasol és ezért olyat állítasz és olyan következtetést vonsz le, amit nem állítottam és olyan következtetést se vontam le. Sőt utalást se tettem olyan következtetésekre, amit te írsz.

Mely szót nem olvasod el?
TÚLTERHELÉS
Ha ezt figyelembe veszed, akkor nem vonsz le olyan következtetéseket, amit levontál.

Még akkor sincs 100 % garancia a jó mézhozamra, ha 3-5 méhcsaládot telepítesz 1 ha napraforgóra, de ha 10-et telepítesz, akkor tutti, hogy semmilyen hozamod nem lesz. Márpedig a tapasztalat az, hogy a méhészek felelőtlenül viselkednek ebben a tekintetben.

De ott a másik véglet, amikor a méhész 1000 ha napraforgón 400 méhcsaláddal van jelen, de akár puskát is elővesz (tudok rá példát), nehogy odatelepüljön akár egy 10 méhcsaládos méhész is.

No ezeket a szélsőségeket kell megszüntetni. És ezt szép szóval itt Magyarországon nem lehet megszüntetni.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.31. 10:29 
Törzstag
Törzstag

pestlorinc!

Mintha nem egy országban élnénk,vagy annyira hiányosak az ismereteid a közállapotokról.
Az önkormányzatokra lőcsölni újabb feladatot értelmetlen,a jelenlegire sincs emberük és pénzük.
(Rohadnak le a faluszéli meg a szőlőhegyi földutak...részben ez is önkormányzati feladat lenne)

Ha már tsanyi mesélt...
Olyan fix vándorhelyem van ami 4 falu területét érinti,1 ezek közül másik megyében van.Oda mennek a méhek
ahová tetszik nekik.
Na ilyen esetekre osszál kvótát.

Takács Ferenc megszólalt....ideje volt,sok mindenben reálisan lát.
Két dolgot azért megjegyeznék és nem csak reá vonatkoztatva.
Vannak az életben írott és íratlan szabályok.
Miért nem elég valakinek hogy csak az egyik méhészeti szakágban legnagyobb?
Vajon miért kell jól menő nagy méhészeteknek az egész ország valamennyi fontos méhlegelőjét felkeresni?
Van-e létjogosultsága az amerikai típusú és nagyságú gigaméhészeteknek?
Szerintem nincs,ehhez túl kicsi az ország,és túl sok a méhész.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.31. 10:01 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Pestlőrinc,
A természeti (pl. múlt tavasz) illetve méhegészségügyi tényezőktól eltekintve a hazai méhállomány méretét a gazdasági érdek (jövedelmezőség) szabályozza jelenleg. Tehát ha veszteséges lesz a méhtartás (pl. többéves katasztofális méztermés vagy alacsony mézár) vagy másból több pénzt lehet keresni (gazdaság beindul), akkor fokozatosan máshova áramlik majd a tőke, mással foglalkoznak majd egyes méhészek (kedvtelésből méhészkedőket nem beleértve). Az államnak viszont az az érdeke, hogy minél több embernek legyen valamilyen munkája, nem az, hogy ugyan kevesebben, de jobb életszínvonalon éljenek. Ezért nem fog szerintem méhcsaládszámot korlátozni, annak ellenére, hogy mostanában a piac önszabályozó szerepe helyett a határozott kormányzati intézkedések a divatosabbak. Sőt, kvázi állami támogatással (NP, fiatal gazda program) mankózza az ágazatot. Egy kis vis maior pénz is milyen jól jönne.... De azért panaszkodunk, hogy sokan vagyunk.

Visszatérve a logikai láncolatodra: tegyük fel, hogy az általad említett elméleti méhlegelő optimalizálás működne,
- minden évben előre jól meg lehetne becsülni a területek eltartóképességét,
- az időjárás is ezt szem előtt tartva kiszámítható és stabil lenne (???)
- a korrupció, sógorság/komaság varázsütésre eltűnne (???),
- a méhészek betartanák a legelő leosztás szabályait (???) stb.
és ezáltal az 1 millió méhcsalád és tulajdonosaik boldogan, békésen, és jövedelmezőbben (!) élnének egymás mellett. Halleluja!

Az viszont kimaradt, hogy a nagyobb jövedelmezőség miatt - és korlátozás hiányában - gyorsan addig nőne a családszám, amíg újra beállna arra a szintre, amin még épp megéri "bogarászni". Tehát kérdésedre válaszolva a logikai bukfenc ott van, hogy a megoldásod sajnos csak statikus modellben (hasonló családszám) oldaná meg hosszabb távon is a problémát, miközben magad sem támogatod a korlátozást.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.30. 23:29 
Tag
Tag

Nagy területű akácerdőre időben kell érkezni, de annak közvetlen közelében állandó telephelyet kialakítani értelmetlen, szakmai szempontból hülyeség. Miért? Az akácnak az aljnövényzete nem méhlegelő, maga az akác max kéthetes méhlegelő.

A másik példád még rosszabb.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.30. 22:59 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

pestlorinc írta:
.....Miért alakul ki zsúfoltság egyes helyeken, tehát lesz divatos, míg teljes hiány más helyeken? Információ hiánya miatt és a téves hit dolgai miatt.

Vagy mert tudnak valamit amit te nem.
Te benyelted a szoc tervgazdaságot. Adott nagyságú területre adott családszám ......
Mondok neked egy igaz mesét.
Néhány éve egy agilis, tehetséges, felmenő ágban lévő méhész, aki amúgy kb 2km-re van tőlem, úgy döntött vásárol egy telephelyet tőlünk 10km-re lévő faluban, amit körös körül akác vesz körül és méhészet csak mutatóban van a környéken.
Részemről nem töltött el szomorúság a döntés miatt...
Aztán 2-3 év múlva visszatért az agyonzsúfolt völgybe.
Kiderült a nagy szűz terület bármilyen közel is van soha nem adott annyit mint az agyonzsúfolt régi telephely. :cry: :cry:
A sok pénzzel és munkával kialakított telephelyen, most pároztatók és tartalék családok vannak.

Ha már mesélek ....
Zalaegerszegen van egy kereszteződés ahol egy négysávos utat egy nagy forgalmú kétsávos keresztez. Egy egy felhőszakadás után, leállnak a lámpák. Ilyenkor elég zűrös itt a közlekedés. A helyzet azonban akkor válik katasztrofálissá amikor megjelenik 1-2 rendőr és irányítani kezdik a forgalmat.
Hát nekem ez jut eszembe az ötleteidről.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.30. 22:29 
Tag
Tag

Ebben nincs ellentmondás. Mi a problémád?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.30. 22:17 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

pestlorinc írta:
H.apci!
Nagyon jó a logikai láncolatod. Jó az alapja, tehát jó eredményre juthatsz, ha továbbgondolod.
Ha összeadod a komoly méhlegelőket (gyümölcs, repce, akác, vaddohány, hárs, napraforgó) akkor bőven kiadja az 1 millió méhcsaládra is a nyereséges gazdálkodás lehetőségét, de....

pestlorinc írta:
.....Azzal is egyetértek, hogy a szakma szabad választását és a tartható méhcsaládok számát értelmetlen lenne korlátozni.

Jó kis logikai láncolat lett ;)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.30. 21:51 
Tag
Tag

H.apci!

Nagyon jó a logikai láncolatod. Jó az alapja, tehát jó eredményre juthatsz, ha továbbgondolod.

Ha összeadod a komoly méhlegelőket (gyümölcs, repce, akác, vaddohány, hárs, napraforgó) akkor bőven kiadja az 1 millió méhcsaládra is a nyereséges gazdálkodás lehetőségét, de....
Pont azért vándorol a méhész, mert az országban a legtöbb méhlegelő szakaszos és kevés az olyan hely, ahol egész évben kiváló.

A 70-es 80-as években volt méhlegelő kutatás Magyarországon és folyamatosan jelentek meg cikkek a Méhészetben, sőt szakkönyvek is. A méhészeti kutatás lezüllesztése miatt jelenleg ilyenek nincsenek. Nem jelennek meg cikkek se és ezért az elmúlt 20 évben felnövő méhészgeneráció csak a személyes tapasztalatokra hagyatkozik. Azok meg ilyen ösztönös indulatokat ébresztenek, amiket olvasok.

Miért alakul ki zsúfoltság egyes helyeken, tehát lesz divatos, míg teljes hiány más helyeken? Információ hiánya miatt és a téves hit dolgai miatt.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.30. 19:24 
Tag
Tag

Hát ez sem rossz!

Akkor most mindenki lecsökkenti az állományát tizedére, egyből tízszeres lesz a nyeresége. Jó. Ennek csak egy nagy hátránya van számomra. Tizede lesz a keretfelhasználás. Ha tizede lesz a keret, meg kell tízszerezni a méhészetből származó nyereségemet. Tízszeresére kell növelni az állományomat. Ha tízszeresére növelem az állományt el kell kezdenem vándorolni.
Mivel mindenki tizedére csökkentette az állományát, nekem nem lesz gond a zsúfolt méhlegelő, a vándorlást sem kell szabályozni. Ez maga a Kánaán. Hogy ez eddig miért nem jutott eszembe? Hiába öregszem. Esetleg nem csak öregszem?

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.30. 18:43 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

A megvilágosodás szele :D

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.30. 18:14 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Nem hiszek abban, hogy jogi szabályozással meg lehet oldani a méhsűrűség helyzetét. Magam is arra szavazok, hogy a természet törvényei fognak rendet tenni. Egy az 50-es években íródott könyvben olvastam, hogy ott, ahol egy 50 családos méhészet még jó eredménnyel fenntartható, egy 100 családos már veszteséges. Mert hogy a könyv írója szerint egy termelő család éves méz igénye saját fenntartására 90-95 kg. Tehát csak azt lehet tőlük elvenni, amit e fölött gyűjtenek. Ha egy főállású méhésznek van 500 családja, akkor a magyar méhlegelőkről minimum 45 tonna mézet kell begyűjteniük csak a saját maguk fenntartására. Csak ez után tudnak a méhésznek is gyűjteni. Ha a méhész legalább 5 tonna mézet szeretne az 500 családjától pergetni, akkor 50 tonnának megfelelő mennyiségű nektárt kell a méheinek begyűjteni. Ha viszont a méhei által elérhető területen (és mindegy, hogy vándor vagy álló méhész) csak 35 tonnányi mézhez elég nektár volt, akkor a méhek éhezni fognak, a méhész meg veszteséges lesz. Tehát vagy felhagy a méhészettel, és elmegy a gyárba dolgozni, vagy családszámot csökkent, és 200 családdal begyűjti a 35 tonnát. Ebből 20-at megesznek a méhek, 15 meg az övé. És máris nyereséges lesz. Azoknak, akik csak a pénzért kezdtek el méhészkedni, egy igen jelentős része rövidesen fel fog hagyni a méhészettel. Ez a folyamat már elindult, egyre több hirdetés kezdődik úgy, hogy felszámolt méhészetből eladó... Nyilván eléggé leegyszerűsítettem a dolgot, a valóság ennél picivel bonyolultabb, de azért a lényeg remélem érthető. Nem a családszám végletekig való növelésével kell és lehet ma Magyarországon egy méhészetet eredményessé tenni, hogy az általam ismert legnagyobb profit idézzem.

H.apci.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.30. 17:20 
Tag
Tag

Es akkor jon a sogor-koma-jobarat-penzes boritek es lass csodat ok mindenhova befernek....... :lol: :twisted:

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.30. 15:13 
Tag
Tag

Igen kérlek! Torzó!

Az általad hangoztatott rend kedvéért állok meg a pirosa lámpánál és nem szakítom át a kerítést, hanem a kapun megyek be. Sőt a méheim egészségét is védem azzal, hogy az emberek megegyezése alapján született szabályok szerint járok el. Az emberi REND az emberi megegyezés alapján születik. Ezeket nevezzünk szabályoknak. A szabályok egy része íratlan, más része írott.

Vannak íratlanul működő szabályok, de vannak csak írottan működőképesek. Egy példa az utóbbira.
Ugye ésszerű, hogy egy nagy forgalmú keskeny utcában egyirányú legyen a közlekedés?
De melyik irány legyen a szabályos?
Ezt szeretet alapon vagy íratlanul meg lehet oldani? Ugye nem?!
Ha nincs kitéve tábla, tehát nincs írott szabály állítva, akkor mindenki úgy értelmezi, ahogy neki kedves, vagyis minden szeretet és jó indulat ellenére rendszeresen megoldhatatlan helyzet alakul ki és valóságban az utca szinte járhatatlanná válik. Ezért született meg megegyezéses alapon a közlekedés írott szabályrendszere.

Ugyanilyen problémák megoldására születne meg a méhlegelő szabályozása is. A méhállomány olyan méretű lett az országban és a méhlegelő helyenként olyan mértékben korlátos, hogy SZŰKség megszüli a szabályozást. Amíg ez meg nem születik, addig a helyzet csak rosszabbodni fog,időszakosan akár a rendszeres agresszióig is fokozódik.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.30. 15:13 
Tag
Tag

[quote="Malya Péter" Nem szeretném, ha a méhsűrűségről folytatott vita elvonná a figyelmet szakmánk más problémáiról. Olyanokról, amiben jó érdekképviseleti munkával eredményeket lehetne elérni, mert lássuk be: a méhtartás adminisztratív korlátozása gyakorlatilag nem kivitelezhető és nem is érdekünk.........[/quote]

Ettől már nagyon messze tart a vita. Ennek a cikknek nem a szabályozás a témája. Nekem egyébként a cikk tetszik, el lehet rajta gondolkodni.

Engem ez a vita már arra kezd emlékeztetni: "Kárthágót pedig el kell pusztítani!"

A világot és szerintem benne a méhészetet nem a filozófia és nem is az utópia viszi előre.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.30. 13:39 
Törzstag
Törzstag

Szervusz!

Látom nem értjük egymást. Ahol REND van, oda nem kellenek törvények sem szabályok! Vagy TE' otthon törvénybe iktattad a feleségednek, hogy mosogasson el? Nem hiszem. Ő' azt tudja a nélkül is, mert REND uralkodik benne. Ebben egyet értünk? Gondolom. Mivel bennem is REND van ezért természetesen megállok a piros lámpánál, de ez egy olyan szabály, amit ildomos is betartani a saját érdekembe. Ja, és természetesen ÉN’ is a kapun megyek be.
Írod:" A szabályok biztonságot adnak." Ez csak akkor igaz, ha azt be is tartják! És így van? Nincs! És ez így van a píros lámpánál is, és láttam már olyat is, aki a kerítésen keresztül ment be a birtokra. Természetesen vannak kivételek, mint ahogy minden szegmensében az életnek. Pont azok nem tartják be, akik neked és nekem hozzák. Még nem vetted észre? Nekem nincs szükségem rendőrre, mert ÉN' magam vagyok a REND őre. Ha megkérdezed az embereket szeretik e a törvényeket mit válaszolnának? Hogy igen? Nem gondolom. És, ha azt kérdeznéd tőlük, hogy ragaszkodnak e a jogaikhoz, mit válaszolnának? Természetesen igen. És mi biztosítja a jogaikat? A törvény. Róka fogta csuka. A törvény és szabály az korlát és korlátoz, mint ahogy a nevében is benne van. Elveszi a szabadságodat! És TE' odaadod a jogaidért. Nekem nincsenek jogaim, csak kötelességem! Köteles vagyok vigyázni magamra és minden élőre, ami körül vesz, merthogy minden él, még ha szemmel nem is látható. És nem megítélni semmit és senkit ez a legfontosabb! Hogy a szeretet ezt nem helyettesíti? Már nem és még nem. De, mindennek ez az alapja ez működteti a világot - a világosság: a FÉNY. És aki világosságban jár az egyúttal RENDben is van, így rá nem vonatkoznak a szabályok és törvények. ÉN’ ezt így gondolom és eszerint is élek.

torzo52 (Győző)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.30. 13:31 
Tag
Tag

Hallod, hogy nekem mennyire nem ez jött le torzo52 hozzászólásából...

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.30. 12:23 
Tag
Tag

én meg szoktam állni a piros lámpánál és ha kerítés van, a kapun megyek be. A szabályok biztonságot adnak. Te ezeket nem tartod be? Ezeket a szeretet nem helyettesíti.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.30. 09:12 
Törzstag
Törzstag

Szervusztok!

Gyerekek - gyerekek!

Nem kell semmiféle szabályokat hozni egymás ellen, mert a szabályok és törvények, amit az ember hoz, még sohasem töltötték be azt, amire egyébként hozták. Pont, hogy az emberi törvények, szabályok azok, melyek a törvénytelenséget generálják. Miért nem vesszük észre? Mert ugye, amióta törvények vannak, azóta nem lopnak, nem csalnak, nem ölnek és semmi olyan dolgot nem tesznek az emberek, amit törvényileg szabályoztak..... Csak, egyetlen olyan dolgot említsetek, amivel a törvények elérték a céljukat. Nincs olyan! A világegyetemben egyetlen princípium van és ezért az sem törvény, hanem ALAP az egyensúly fenntartása. Ez alapján működik és, ha valahol megbomlik, azt helyrebillenti, és minden eszköze megvan hozzá. Sok féle képen lehet nevezni: Ki mit vet, azt arat, adás és kapás egyensúlya, kiegyenlítődés, ne tégy olyat mással, amit magadnak sem kívánnál és akkor nem is tesznek veled olyat , a hasonló a hasonlót vonzza, stb. A fejekben kellene, rendet rakni! Egy kicsit meg kellene emelni a tudatszintünket és nem egymással szemben versenyezni. Hiszen egyek vagyunk, egy EGY-S-ÉGbe tartozunk, nem ÉN vagyok az ego, hanem MI’ vagyunk egy KÖZÖS-S- ÉG : emberek, akik szabadnak születtünk.

„Aki egymás mellet élhet,
Aki egymástól kérhet,
Aki egymásnak adhat,
Aki egy mástól kaphat
Üzenetet,
Gyűlölet és hazugság helyet:
SZERETETET!”

Volt már ilyen a történelemben. Igaz régen volt. Látjuk, hogy a világban mire megy ez a gyűlölködés, egymás hibáztatása, a keresztbe rakás egymás ellen, amit már-már művészi szintre vittük. A világegyetemben REND van, és az uralkodik. Régen bennünk is REND volt. Hova tűnt?...... Nem jó az irány! Ha nem jó, akkor talán változtatni kellene rajta nem? Miért nem próbáljuk meg? Nekünk, magyaroknak pont ez volt és ez lenne ma is a feladatunk. Tanítani és gyógyítani a világot. Ezt a feladatot szabta ránk a Teremtés. Tessék észrevenni, hogy csak ez az út az egyedüli járható út, ami az életre visz, a másik a megsemmisülésbe vezet. Már nem először. Nem tanulunk.

torzo52 (Győző)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.30. 07:53 
Tag
Tag

Persze, minden növényen minden évben más és más a hozam. De vannak mért jellemző számadatok, amik jelzik a maximumot. A szabályozásnak az lenne a lényege, hogy a nyilvánvalóan értelmetlen túlterhelést akadályozza meg.

Sanyi! Azért jársz rendszeresen a barátodhoz a méheiddel, mert jó a tapasztalatod. Barátságosak az emberek, biztonságban érzed magad és a méhlegelő sincs túlterhelve. Ha nem így lenne, akkor nem mennél oda. Az általam javasolt szabály a te esetedben semmilyen akadályt nem jelentene. Valószínűleg nem lenne több méhcsalád akkor se, ha a szabályozás megtörténne.

Viszont itt a Duna-Tisza közén a repce, vaddohány és a napraforgó is, de a nógrádi akác is ahogy a példával is illusztráltam, nagyon sokszor ész nélkül túlterhelt. És sajnos nemcsak a kezdők vándorolnak ész nélkül, hanem a tapasztaltak is. Hiába mondják egyesek, hogy az akácot nem lehet túlterhelni, nem igaz. Bizony, hogy túl lehet terhelni.

A tapasztalt méhészeknek tudom azért nem tetszik a javaslatom, mert azt hiszik, hogy ha nincs szabályozás, akkor ők előnyösebb helyzetben vannak, mert ők nem árulják el másoknak, hogy hova szoktak menni. Ha pedig szabályozva lesz, akkor kiderülhet, hol vannak jó méhlegelők és elvész a privilégiumuk. Minden privilégium véget és egyszer. Pontosan ezért vannak divatos zsúfolt helyek és vannak üres méhlegelők mert a kevésbé tapasztaltak azt hiszik, hogy akkor lesz nekik sok mézük, ha odamennek, ahova az általuk tekintélyesnek ismert méhész ment.

Ugyanakkor tudok olyan Tokaj fölötti nagy területű hegyi akácost, ahol 10 éve nem láttak méhészt. Ott az állatállomány hiánya miatt az akác foglalja el a legelőt is, ami kiváló lepakolóhely. A legelő széle közel van az aszfaltúthoz, tehát még a konténeres méhészek is szépen letelepedhetnének. Sőt tudok olyan többezer hektáros napraforgó területet Békésben és Csongrádban, ahol ez évben csak a vad beporzók dolgoztak, mert a napraforgó méhet nem látott. Persze a napraforgó és repceterületek eső esetén csak traktorral megközelíthetők.

Én nem mondom, hogy nincs alapja a nyúlós miatti zárlatoknak, de az a gyanúm, hogy sok esetben ebben is szerepet játszik már a helyi méhészek méhlegelő védelme.

És végül nézzük a számokat. A magyar gazdák nem rettentek meg a neonikotinoidok hiánya miatt és növelték a repce és napraforgó vetésterületet. Általában nő az olajnövények (olajretek, mustár) iránti igény az EU-ban, de nő a zöldtrágya (facélia) igény is. Ezek pedig igénylik a méhes megporzást, mert a terméshozam, olajhozam és a méhekkel való látogatottság között szoros kapcsolat van. A repce 300 000 ha évek óta és a napraforgó 600 000 ha évek óta. Az akác területe sem csökken. A vaddohány kivételével a többi méhlegelőnk területe nem csökken.

Az erdészetek egy része (Tisztelet a kivételnek!) a falopásokra hivatkozva nem engedi be a méhészeket az akácos és hársas területekre. De gazdák is vannak, akik hasonlóan viselkednek, szerencsére ezek ritkák. Más erdészetek pedig nagyon komoly pénzt kérnek méhlegelő díjként és az úthasználatért. Azért az útért, amin sokszor ők tartanak fenn dagonyázóhelyet a vaddisznóknak, lajtkocsival viszik a kátyúba a vizet, nekem meg azon kéne közlekednem.

Ha a szabályozás bevezetésre kerülne, akkor az egész országban minden tavasszal egyszerre láthatóvá válna, hogy mennyi a méhlegelő. Az 1,1 millió méhcsalád a méhész lakhelye szerint elég egyenletesen oszlik el az országban és a vándorlási költségek is elég magasak ahhoz, hogy a méhállomány területileg egyenletesen oszoljon el. Sokkal egyenletesebben oszlana el így, mint most.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.30. 07:32 
Törzstag
Törzstag

Nem vagyok régi motoros, de az egyik kolléga dohányról jön haza napraforgóra ,7-8 éve általában egy területen vagyunk, és az eredménye messze elmarad azokétól akik akác után serkentéssel várják a szotyit.Számoltunk már sokat,de aszem a dohány nem kompenzálta a kiesést naprán.Szóval a családszám is relatív. A fórumon is leírták már többen, hogy egy azon legelőn is igen nagy eltérések voltak hozamban :?:

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.29. 21:20 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

:taps

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.29. 20:50 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Értelmetlen. Veled vitatkozni.
Soha nem fogod megérteni, hogy az általad szajkózott számok a statisztika. Sok mindent mutat, csak a lényeget takarja.
Ha vándorméhész lennél tudnád, hogy előfordul, hogy 2-ről 3-ra nő szotyin a családszám a hordás pedig 3-ról 1 kg-ra esik.
Vagy repcén a szokott csapat a szokott területen, családszám és terület kb ugyanaz. Elózó évben huszon-...... kg most 7-10.

Amúgy meg komolyan gondolod, hogy kitilthattok egy legelőről, ahová huszon éve járok és egy barátom területére pakolok, mert valaki többet tett egy borítékba?
Hát erre mondom, hogy mentek ti a p....-ba!

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.29. 19:26 
Tag
Tag

Tsanyi!

A méhlegelő terhelhetőségére már a múlt század közepétől készültek tanulmányok. Most kötekedhetsz, de akkor is vannak mára olyan mérési adatok, amik a szakmában elfogadottak. Ezt persze lehet finomítani, de alapvetően nem lehet változtatni. Tehát hiába pakolsz a legjobb időjárás és legjobb talaj esetén is 10 méhcsaládot 1 ha napraforgóra, akkor se fogsz onnan több mézet pergetni, legfeljebb bajt csinálsz magadnak.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.29. 19:11 
Tag
Tag

Tsanyi!

Elhiszem, hogy nem tetszik a javaslatom, de a jelenlegi helyzetnél jobb megteremtésére tegyél javaslatot. A tavalyi évhez képest nőtt a napraforgó terület.

A nektármérések alapján régen megállapították, hogy 3-5 méhcsalád/ha-t célszerű telepíteni rá. Ha ennél többet telepítenek rá, akkor tutti, hogy nem lesz belőle mézhozam.

Tavaly volt 600 000 ha, tehát az 1 000 000 méhcsalád még az optimális alsó határán se fedte le a termőterületet.

Ennek ellenére tudok olyan táblát, ahol 10 méhcsalád/ha telepítettek. De olyan falut is, ahol 1500 ha napraforgóra 400 méhcsalád települt. Mind a kettő nagyon jó talajú fekete földi terület.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.29. 18:24 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

pestlorinc írta:
A gazdaságosan tartható méhcsaládszámot a méhlegelő kapacitása határozza meg. Ez a kapacitás objektív mérőszám, .....

Ti még mindig meg tudtok nevettetni!
Mennyi is a gödöllöi akácosra ez az objektív szám???? És az idén?? ;)
Termesztett növényekről meg talán ne is beszéljünk.
Ezzel az objektív számmal csak pici gond van. Mindig szezon végére derül ki.

istvanrevesz írta:
..Nem osztom a véleményt, mert elképedve tapasztaltam a napraforgók virágzása alatt, amikor ez év, azaz 2014. június végén Pécsről Sárbogárd, s majd B.pestre átutaztam busszal, az út mentén óriási napraforgó táblák, és ha hiszitek ha nem, szó szerint egyetlen konténert, méhészetet, vagy méhkaptárt nem láttam a napraforgók egyikén sem letelepedve!....

...Ki gépen száll fölébe, annak térkép e táj,
s nem tudja, hol lakott itt Vörösmarty Mihály, ...

Kedves Pistukám!
Jövőre Téged foglak megkérni keress már, olyan területen ahol legalább közepes átlagok voltak az elmúlt években, helyet 100 családnak.
Sikerdíjad és a tapasztalatokat majd megbeszéljük ......

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.29. 15:01 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Oda is be lehet jutni, bár én a nagyfeszt kerülöm, meg a dunántúl sem a kedvencem naprán

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.29. 12:48 
Tag
Tag

Enyingi tábla: 46.9034706799;18.3357524872 kordináta. Több mint 850 Ha egyben 5,3 km hosszú és 1,7 km széles. De nincs olyan hely a környékben ahová le lehetett volna pakolni, mert a két földet egy út választotta el, és ismét több száz hektár egyéb növény. Max ilyen helyeket tudok elképzelni, hogy nem jutott rá méh.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.29. 12:19 
Törzstag
Törzstag

Veszti azért a méhészek egy részénél megfigyelhető valamilyen csorda ösztön, ha a másiknak jó nekem is, de számolni elfelejt, nem akarom azt mondani,hogy nem tud,mert aki méhészkedik,arról feltételezek valamilyen szintű intelligenciát. Járom az országot ,havonta 10 000 km-et gurulok, de bizony vannak területek,ahol nem látni méhészt ,de bogát sem a táblán, szóval szerintem ez is úgy működik mint az akác, vannak divat helyek.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.29. 09:49 
Tag
Tag

Veszti1982 írta:
Azért én nem vagyok benne olyan biztos, hogy sok-sok ezer hektárt ne találtak volna meg a méhészek. Nekem abszurdnak tűnik ezen méhsűrűség mellett.

Nem osztom a véleményt, mert elképedve tapasztaltam a napraforgók virágzása alatt, amikor ez év, azaz 2014. június végén Pécsről Sárbogárd, s majd B.pestre átutaztam busszal, az út mentén óriási napraforgó táblák, és ha hiszitek ha nem, szó szerint egyetlen konténert, méhészetet, vagy méhkaptárt nem láttam a napraforgók egyikén sem letelepedve! (Eltekintve a falu és kistelepüléseken átutazóban azt az egy két udvarokon található ház körüli, többnyire kisméhészetek kaptárjaitól.
Nos, én akkor, ugyancsak elcsodálkoztam, hogy ekkora méhsűrűség mellett, mit modanak a méhészek, e kimaradt területeket nem látogatták egész nagy területekben...

Azonban én, "pestlörinccel" viszont igencsak sokmindenben egyetértek, ugyanis a tipp, amit felvetett, alapjában véve igen jó lehet. ~A hiányosságokról, és a végrehajtási anomáliákról itt most nem téve említést, ha megvalósul(hat)na...
Igaz, elvileg, de ha ez megvalósul(hat)na, akkor viszont a leterhelés nevezetű rizikófaktor, jelentősen csökkenthető lenne.
(Természetesen, szerintem mint mindég, mindenkor, ennek szabályozásnak bevezetése esetén is lesznek olyanok, kik áthágják megsértik az írott, vagy az íratlan szabályokat...)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.29. 06:12 
Tag
Tag

Csak el kell hiresztelni hogy ottan sokat porgettel,es kovetkezo evben ott lessz a sok mehesz :lol: :!:

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2014.07.29. 06:05 
Tag
Tag

Azért én nem vagyok benne olyan biztos, hogy sok-sok ezer hektárt ne találtak volna meg a méhészek. Nekem abszurdnak tűnik ezen méhsűrűség mellett.

Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 398 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra