Pontos idő: 2016.12.03. 22:44

Időzóna: UTC + 1 óra

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1712 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 35  Következő
  Nyomtatóbarát verzió Előző téma | Következő téma 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Teleltetés
HozzászólásElküldve: 2016.11.28. 18:04 
Tag
Tag

Ha nagyon leszűkíted a családot a külső lépekben levő mézet veszed el tőlük. Ami pedig egy melegebb napon jó lenne, mert akkor kijárnak érte.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.11.28. 08:55 
Tag
Tag

Köszönöm a válaszokat !

Élelem az van atka pedig 0-1 potyogott legutóbbi kezelés után.
Fent hungarocelt teszek takarásnak.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.11.28. 06:58 
Törzstag
Törzstag

[quote="Arthur"]Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne, hogy nem sikerült minden méhcsaládnál a fészket leszűkítenem.

Sosem szűkítem le a családokat, semmi külső takaró .Fenn a fólia felett egy réteg karton papír (ami a mézesüvegek közt van a raklapon) és három réteg újság papír(egy vas népe). soha nem volt bajom a szükítés és a takarás miatt mindig átteleltek amiket beteleltem.
Kaja legyen nekik és nem árt ha nincs atka

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.11.27. 21:40 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Ne aggódj! Ha egészségesek, atkamentesek és van náluk megfelelő élelem szépen kitelelnek. Nálam a szűkítés 1 db lép kivétele a felső (3.) fiókból. Se oldaltakaró, se hókuszpók, csak 5-6 réteg kartonpapír a menekülőtérben meg sok méz.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.11.27. 19:14 
Tag
Tag

Sziasztok!
Olyan kérdésem lenne, hogy nem sikerült minden méhcsaládnál a fészket leszűkítenem. Azért van ez mert mikor befejeztem a teleltetési munkákat erősebbek voltak és több utcát takartak. Jelenleg 5-6 léputcára is össze szűkültek a családok. / vannak erősebbek is /
A családok többsége 2 x 7 vagy 2 x 8 utcára vannak szűkítve oldaltakaróval. De amiket nem szűkítettem azok 2 x 10 kereten vannak most de csak 5-6 utcát takarnak. Kell aggódni attól hogy kihülnek vagy tavasszal lesz gond a fiasítás gyengesége miatt.
Tavaszi szűkítésben bízok mert most már nem szívesen turkálok a fészekben.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.11.19. 18:14 
Törzstag
Törzstag

http://www.kephost.com/image/v9ir Ebben a kaptárban két család van.
http://www.kephost.com/image/v9im
http://www.kephost.com/image/v9iI

Kettő féle takarási mód.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.11.17. 17:57 
Törzstag
Törzstag

Utolsó igazításokat a takaráson,kijárókon elvégezni.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.11.06. 18:23 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Én is ezt a típusú kaptárat használom és ha elég erősek a családok akkor jó megoldás a két fiókos teleltetés. Az anyarácsot nem szabad télire bennhagyni és így tavaszkor szépen leszorítják az anyát a fiasítás kiterjedésével. Nálam éppen a keretek elhelyezésével volt gondom és akkor kezdtem el a családokon hagyni a fiókokat. A felső megoldás nem vált be de alatta semmi probléma vele.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.11.06. 12:48 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Sziasztok Második évben teleltetek LR kaptárban eddig egy fiokon de az idén kettön akkarok nem tudom jo megoldás lesz -e vagy vegyem öket még most egy fiokra fölül van a fészek

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.10.27. 06:10 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Köszönöm szépen!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.10.26. 21:23 
Törzstag
Törzstag

A családot takard melegen. A kaptártető alá tegyél egy vékony 1-2 mm-es ágacskát, hogy szökni tudjon a pára.

Ha rámosolyogsz a világra, a világ visszamosolyog rád!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.10.26. 06:32 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Sziasztok!

A második telünknek indulunk neki és idén is kezdődik a tavalyi párásodás.
A kaptárak többnyire nádból készültek, de van 2 ami fából. A tetők belső része illetve a menekülőtér vizes (vízcseppes) mindkét típusnál.
A családok jelenleg nincsenek takarva még fóliával sem (tavaly egész télen volt fiasítás, talán mert túl korán betakartuk őket!?) hátha így előbb abbamarad a fiasítás. A méhek Pécstől délre vannak, járják az árvacsalánt, mind idei anya így még fiasítás is van.
A kaptárakon nincs szellőző nyílás.
A fiasítás megszűnésével el fog tűnni a pára?
Készítsek szellőzőket a tetőre? Tegyek szövetzsákba faforgácsot a keretek, hogy magába szívja a párát?
Köszönöm!

szerk: tavaly a méheknek nem okozott semmi gondot a pára, szép erősek voltak, csak a kaptár vetemedett elég rendesen, valamint 1 lépben a virágpor bepenészesedett.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.09.13. 06:05 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

értem, köszi a segítséget cirkusz

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.09.11. 17:04 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Szia ! Minél kevesebb. A nép ami most a lényeg 10-14 keret.Ebből a télre marad 8-12 jó esetben.A fiasítás vizaszorítása most acél ,a teljes leállítás.Fészek hűtéssel,vagy anya kiszorítással.Most ebben a melegben elég nehéz hűteni a fészket,de a nagy adagos szűkített fészkes etetés működik. A rablás veszély miatt erre is figyelni kell. Csak annyit kaphat a család amit éjjel eltud hordani,különben rablás lehet belőle.
Üdv

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.09.11. 08:32 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

sziasztok, olyan kérdésem lenne, hogy ilyenkor, lassan szeptember közepe fele, hunor kaptárakban(10-es) mennyi fiasítás as az elegendő, vagy mennyi az a mennyiség ami jónak számít? hány keret vagy hány dm2? előre is köszi a választ:)

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.09.07. 20:28 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

antimon írta:
Sziasztok!

VAn köztetek, aki télire a tetőn lévő szellőzőt kinyitja, hogy jobban járjon a levegő a kaptárban?
Hamarabb leállnak az anyák a fiasítással?

Októberben nyitom a szellőzőket a takaratlan fészek felett. Gyorsabban leáll a fias.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.31. 20:50 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

A tél folyamán nem egyforma a méhcsalád hőmérséklet igénye. Fiasításmentes állapotban nincs 35 fok a fészekben. Sok szigetelés "segít" mesterségesen kihúzni az őszi fiasításos időszakot. De vajon atka szempontjából jó-e ez? Egyébként sincsenek már akkora telek. Pont az a baj, hogy rövid a fiasításmentes időszak. Ez nem csak hőszigetelés technikáról szól, szerintem.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2016.08.31. 18:22 
Tag
Tag

Szerintem tudja az anya, hogy meddig kell petézni és mikor kell abbahagyni. Ugyanígy azt is tudják, ha kicsi a levegő járás, akkor valamit megpróbálnak kirágni. Ha nagy a levegő áramlás, akkor szűkítenek a résen, beépítik propolisszal.
Ha ősszel későn takarok, akkor beragasztanak mindent, ha tavasszal későn veszem ki a takarót, akkor szétrágják. Ez az állati ösztön. Megoldja a problémát. Nekünk kellene ehhez egy kicsit alkalmazkodni. Én így állok ehhez a petézési idő végéhez.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.31. 18:03 
Törzstag
Törzstag

Sziasztok!

VAn köztetek, aki télire a tetőn lévő szellőzőt kinyitja, hogy jobban járjon a levegő a kaptárban?
Hamarabb leállnak az anyák a fiasítással?

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.30. 21:07 
Tag
Tag

Ezt az újságpapíros szigeteléshez ( nyilván ez nem méhészet de segít megérteni), miért is ne lenne jó? És olcsó ...

http://www.passzivhaz-magazin.hu/a-papi ... szigetelo/

bár kétségtelen a fenti példában más formában van jelen.

Amúgy sokrétűbb ez a dolog szerintem. A téli fürt nem fűti a kaptárat, de minimális hő csak eltávozik. Ész nélkül sem lehet vastagítani a kaptárakat, vándorlás, cipekedés miatt. Ha egyenletesen hideg időjárás lenne télen, fele ennyi gond sem volna. Egy vastagabb szigetelés kisebb hőmozgással jár, esetleges pár órás napsütésre meg sem mozdulnak a méhek. De a legfőbb problémát már lentebb leírták .... nem mi döntjük el mikor indul a fias, ha beindul kell a meleg, és az kerül sok mézbe és a méhek is hamarabb elhasználódnak, ilyenkor nagy segítség nekik a takarás.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.30. 20:39 
Törzstag
Törzstag

Szerintem amit nehezen lehet megfogni, az hogy mennyi méz fogy el valamint h a téli bogarak mikor hullanak el(Minnél kedvezőbbek az adottságok télre annál kevésbé kopnak).

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.30. 20:33 
Tag
Tag

cerana írta:
A hőszigetelés mértéke egyenesen arányos a minél kisebb térfogatú térbe zárt levegő mennyiségével. Ilyennel az újságpapír nem rendelkezik.

Ezt a fizikai definíciót még nem ismertem, ezért köszönöm, hogy közzé tetted!
Ezt olvasva és tovább boncolva a témát pár kérdésem még felmerült.
Amit ezután írok, azon csak gondolkodom és nem okoskodom.

Fizikából a szigeteléssel kapcsolatban az az ismeret maradt meg, hogy a nemvezető anyagok jó szigetelők. A nem szigetelő anyagok jól vezetik az elektromosságot és a hőt is. A fa, mint anyag a nemvezetők közé sorolható, általában a hőt is kevésbé vezeti, talán hőszigetelő?
Az első kérdés, ami eszembe jutott a méhek ősi lakásával kapcsolatban:
A faodút körülvevő fatörzs anyaga vezeti a hőt, vagy rendelkezik ilyen levegő mennyiséggel és emiatt hő szempontjából szigetelő?
A faodúban áttelő méheknek volt hőszigetelt takarásuk oldalt és felülről?

Ezt az újságpapíros takarási megoldást egy öreg méhésztől vettem át, akitől a méheket is kaptam 1987-ben. Én azóta ezt a takarási módszert használom.

A napilapok papír anyagának jó része fa. Ez nem műnyomó papír, amire a szórólapokat nyomtatják. Ha a fa szigetel, akkor az újságpapír miért nem? Vagy az újságpapír úgy szigetel, hogy több rétegbe hajtva, a lapok közti levegő réteg szigetel?
Valamint, ha az újságpapír nem szigetel, mint téli takarás, akkor ha eddig betakartam vele a méheket felülről, ettől még ugyanúgy teleltek, mintha be sem lettek volna takarva?! Ehhez képest egész szépen átteleltek mindig, a tavaszi indulással sem volt probléma. Tehát, ha nem takarjuk a méheket, akkor sem történik semmi különös, csak arra kell ügyelni, hogy ne maradjon rés, ne legyen huzatos a kaptár felfelé?

Hát ezeket így egyszerűen leírtam, de tudom, hogy ezek ennél bonyolultabb kérdések. Lehet, hogy nem találok társat a gondolat tovább boncolásához, de az eddigi hozzászólások után ezek a kérdések vetődtek fel bennem.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.30. 11:03 
Törzstag
Törzstag

De azért szökik a meleg, és nem mindegy h ez most 25 vagy 20 kaptárfalnál teszi.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.30. 10:58 
Törzstag
Törzstag

LPeti írta:
melyik szigetel hő szempontjából jobban: egységnyi vastagságú újságpapír, vagy egységnyi vastagságú hungarocel?

A hőszigetelés mértéke egyenesen arányos a minél kisebb térfogatú térbe zárt levegő mennyiségével. Ilyennel az újságpapír nem rendelkezik.
Más: a 25 mm-es borovinak szerintem nincs jelentősége. Azért, mert a keretek nem érnek ki a kaptár faláig, így a méhek csak odáig fűtenek, amíg a fürt elér. A műanyag kaptárakban is csak április végén érzékelhető, hogy annyi hulladékhő keletkezik, ami az egész kaptár hőmérsékletét érdemben meg tudja emelni.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2016.08.30. 07:47 
Tag
Tag

Csak figyelek, hogy mennyire próbáljátok egymást meggyőzni a saját igazatokról. Gondoltam ebből valami okos dolog fog a végén kikerekedni. Szerintem a lényeg abban rejlik, hogy a méhek a tél előtt, ahogy az idő kezd hűvösebbre fordulni, próbálják a kis otthonukat a lehető legjobban megvédeni az ellen, ami nekik nem jó. Ennek a műveletnek az egyik része, hogy minden rést próbálnak propolisszal eltömíteni. Még akár a kijárót is leszűkítik propolisszal a méhész helyett, ha már nagyon időszerű. Tehát propolisszal körbe építenek mindent. Így a kaptár oldalát is.
Ezért van az, hogy a kaptár oldala szerintem mindegy, hogy milyen anyagból van. Ha fenyődeszkából van, annak is a vége kezd el korhadni, illetve a falcolásnál, ahol az anyag összeszárad-megdagad mozgásából eredően keletkeznek a propolisz rétegen rések. Mint ahogy a lakás falán is repedések, ahogy mozog a fal. Nekem farostlemezből van a kaptár (léckeret, kétoldala farostlemez, közötte 2 cm hungarocel), a farostlemez még soha nem dagadt meg és nem púposodott meg, mert van rajt egy vékony propolisz réteg, ami meggátolja, hogy a párát magába szívja.
Hogy a téli fészek tetejére milyen anyag kerül, szerintem mindegy. Ha a méhek találnak rajta olyan részt, ahol nekik nem megfelelő, mert esetleg szökik a meleg, bevonják propolisszal. Ha pedig bevonják propolisszal, akkor már mindegy, hogy az adott anyag beszívja eredetileg a párát, vagy nem. A propolisz ugyanis a pára áthatolását meggátolja.
Szerintem a páralecsapódás elleni legjobb védelem, ha a méhek a méhész által meghatározott téli fészket, a teret, a lehető legteljesebben kitöltik. A lecsapódó párát mindig tudják kezelni, hisz minden oldalhoz, minden kerethez a fészek egész területén hozzáférnek.
Előkerült a faodú. Szerintem a faodúban is ugyanez a helyzet. Mégpedig azért, mert a faodú "mennyezete" nem sík, hanem félgömb alakú és a méhek a tél folyamán valószínűleg a felső részében tartózkodnak. Így a keletkező páralecsapódás káros hatását is meg tudják gátolni. Ha mégsem, akkor is félgömb tulajdonsága miatt a lecsapódó pára nem a lépekre csepeg, hanem az oldalán végig folyik az odú aljába.
Végezetül a takarással kapcsolatos saját megoldásomról. A kereteket körbe nejlon fóliával takarom. Oldalról 3 cm-es hungarcel lapot teszek mellé. A felső nejlon fólia fölé pedig régi napilapokat, újságokat teszek kb. 3-4 cm vastagságban.
Így ahogy ezeket a sorokat írom, felmerült bennem egy kérdés, de csak a kíváncsiság kedvéért, hogy melyik szigetel hő szempontjából jobban: egységnyi vastagságú újságpapír, vagy egységnyi vastagságú hungarocel?

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.29. 21:41 
Tag
Tag

Idézet:
Már leírtam, nem ismétlem. A keretfedő a kaptár ötödik oldala.

Én ezzel egyet értek, én is hasonlóan alkalmazom és a tapasztata is azt bizonyitja hogy jobban telelnek, nincs penészes keret, igaz a Dadant kaptárjaim 25mm borovi fenyőből vannak.A keredfedő 8mm vastag , erre rájön a 5cm vastag hungarocel és a tető.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.29. 19:59 
Törzstag
Törzstag

ha8rd írta:
Nem értem csoky mire gondolsz .

Arra gondoltam, hogy a fix építésű lépek és a lakás "födéme" közé vajmi nehezen, gyakorlatilag sehogy sem lehet semmilyen takaróanyagot elhelyezni.
Ebből adódóan a méhek zárt léputcában telelnek. A méhészek zöme ezért használ fóliát mert azzal a legkönnyebb elérni a zárt léputcát. Valóban üdvösebb lenne valamilyen páraelszívó anyag használata, ugyanakkor megint csak az odúra térek vissza ahol minden egyes négyzet milliméter propoliszozva van és ezáltal vajmi kevéssé engedi át a párát. Vélhetően a méheket sokkal kevésbé zavarja a kaptár magasabb páratartalma mint a méhészeket, hiszen egy rossz takarással elég sok lépet lehet tavasszal kiolvasztani penészedés miatt. Valamint a fa kaptárak állagát is rontja.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.29. 16:59 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

ha8rd írta:
Nem értem csoky mire gondolsz . Van 2db. 80 éves kasom azt sem tudom takarni fóliával...Régen nagyapám télen batakarta ujsággal és rosz ruhával szönyeggel kivülről kasokat, meg fedél volt felettük.

Már leírtam, nem ismétlem. A keretfedő a kaptár ötödik oldala. Különböző megoldások vannak, de a legjobb az egyszerű fenyő, nyár, vagy bármilyen deszka, ami legalább 20 mm vastag. Régen, még a nagyapám idejében kitűnő téli takaró volt a farost lemezen széna. Most ezt a szénát, hungarocell helyettesíti. Kitűnő takaró még a gyékény is, csak úgy magában. A lényeg. A méhek képesek saját maguk biztosítani a fészek hőmérsékletét, ha takarva vannak. Ez úgy történik, hogy kivonulnak a lépucákból, és a kijáró előtt lógnak, ha túl meleg van kint.
Akárki akármit is mond. A takaratlan fészket mindig fűteni kell. A fűtéshez energia kell, ez pedig mézből vagy inkább cukorból van általában télen. Ez pedig pénz. Az oduban a méhek mindig takarva voltak. Ha a méhek szabadon kimehetnek, tehát szállításon kívül, bármilyen meleg van, soha nem okoz gondot a szellőztetés. Viszont ha hideg van a fészket akkor is 36 fok körül kell tartani nekik.
Viszont azt is el kell mondani, a méhek nagyon életképesek. Sokszor hihetetlen helyeken képesek kitelelni, ha van nekik elegendő méz. Viszont mi a lehető legolcsóbban próbáljuk kiteleltetni őket, ezért kell a takarás.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.28. 21:04 
Tag
Tag

Nem értem csoky mire gondolsz . Van 2db. 80 éves kasom azt sem tudom takarni fóliával...Régen nagyapám télen batakarta ujsággal és rosz ruhával szönyeggel kivülről kasokat, meg fedél volt felettük.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.28. 20:10 
Törzstag
Törzstag

[quote="ha8rd"]Nem olvastátok el figyelmesen és egy kicsit félre értettétek a dolgot ,vagy a videót nem néztétek végig, csak szajkózzátok ezt a takarás dolgot. Akkor leírom még egyszer hogy tisztán lássátok a dolgot amit én vagy Mulder ügynök vagy a Dohos László csinál. Nem a takarás ellen vagyunk hanem hogy a keret és a keret fedő közé fólia rakása ellen. Nekem a keret fedő tetejére jön egy 5cm hungarocel, vagy egy kartonokbol össze vart takaró .De a keretek és a fedő közt nincs semmi...a fa törzsébe sem kerül fólia:)[quote="ha8rd"]

Hol is van a fatörzsben a méhjárat a lépek felett?

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.28. 15:35 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Igen, nagyapám is mindig azt mondta mikor Bokor Andris bácsival beszélgettek a kapuban a padon. "Igaz az, az újság is megírta". Igaz, hogy ők már mindketten jóval 70 fölött voltak akkoriban. De, ők még hittek az újságoknak.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.28. 15:07 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Azt nem mondtam! ;)
Csak idéztem egy újságcikkből.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.28. 14:40 
Adminisztrátor
Adminisztrátor

Aztán te ezt elhiszed Ludas?

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.28. 13:47 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Egy kicsit idevágó téma ez is:Zimmer Zoli több 100 családdal termel!
Ezt írja:"Tegyük fel hogy akác előtt 10-14 nappal,egy termelő család 60-70 ndm fiasítással rendelkezik,akkor tavasszal nem az a feladatom,hogy minden családnál ezt elérjem,hanem hogy minden családnál a lehető legtöbb fiasítást hozzam létre,és a képződött fiasításokból termelő egységeket képezzek!!Így fordulhat elő,hogy akácon már több családunk termel,mint amennyivel átteleltünk!!!"

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.28. 13:15 
Tag
Tag

LudasMatyi írta:
Így,hogy a raklapon minden kijáró más-más irányba néz,tapasztalsz e valamilyen fejlődési eltérést tavasszal a családoknál?

Melegitik egymást..Tavasszal a dadant családjaim jobban indulnak de lehet a keret méret miat is. Virágpor hordás kezedete után (barka , gyümölcs) hetente bövitve egy kerettel, amugy szűkitve vannak 7-8 keretre elválasztó deszkával.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.28. 13:07 
Tag
Tag

csjanszki írta:
Teljes takaràs ellen egy dolog szól:magas pàtatartam ezért penészes szélső keretek

Ehhez röviden annyit tennék, ha a szélső kereteket is takarják méhek, akkor nem lesz penészes semmi. Amúgy igaz a megállapítás.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.28. 10:19 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Így,hogy a raklapon minden kijáró más-más irányba néz,tapasztalsz e valamilyen fejlődési eltérést tavasszal a családoknál?

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.28. 10:02 
Tag
Tag

Nem olvastátok el figyelmesen és egy kicsit félre értettétek a dolgot ,vagy a videot nem néztétek végig, csak szajkozzátok ezt a takarás dolgot.Akkor leírom mégegyszer hogy tisztán lássátok a dolgot amit én vagy Mulder ügynök vagy a Dohos László csinál. Nem a takarás ellen vagyunk hanem hogy a keret és a keret fedő közé fólia rakása ellen. Nekem a keret fedő tetjére jön egy 5cm hungarocel, vagy egy kartonokbol össze vart takaró .De a keretek és a fedő közt nincs semmi...a fa törzsébe sem kerül fólia:)
A kaptárjaim 25mm anyagból vannak (dadant) és nyitott aljal, télen is felül pedig a keretfedő aztán rá mehet bármenyi szigetelés, takarás (esső ellen).Tavasszal nem nyitok kaptárt , nem szellöztetem fölöslegesen, az 50mm lyukról elhúzom a takarást ráfordítom a vödröt a sziruppal és mehet a serkentés. A szirup elhordása amúgy mindent elárul a családról.Ha figyelmesen végig nézed az álltalam belinkelt videót akkor lehet látni két kijárót hagy télire a kanadai méhész.Ott -20 és hó is van bőven egész tavaszig. Azért van a 4 kaptár a raklapon mert 2 oldalát egymás füti és nem hűti, felülről meg a párna rájön a keret fedőre de nem a keretkre!!!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.28. 09:30 
Tag
Tag

Teljes takaràs ellen egy dolog szól:magas pàtatartam ezért penészes szélső keretek

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.27. 20:53 
Tag
Tag

Már nagyon sok gondolattal körbe lett járva, hogy télen takarjunk, vagy ne takarjunk. Van, aki egyikre esküszik, van, aki a másik módszerre. Azt nagyon sok helyen olvastam, hogy január közepéig igazából nem sok jelentősége van a takarásnak. Előbb gömbbe húzódnak a méhek, talán nincs séta a kaptáron belül. Mivel nincs sok mozgás, kevesebb energiára van szükség, kevesebb élelem fogy.
De csak eddig, mert ha elindul az "élet", akkor kell a 35 fok. Szigetelés nélkül ezt fenntartani sok mézbe kerül. Azt azonban nehéz megjósolni, hogy milyen idő lesz januárban, ha téli időpontra hagyjuk a takarást. Ezért jobb ezt előbb megtenni, talán ezért is alakult ki, hogy az utolsó atkakezelésnél történik a felülről takarás, hőszigetelés.
Ha takarunk felül és oldalt, akkor nem fog fájni a fejünk, hogy tavasszal mikor és mennyit etessünk. Az őszi betelelt élelemnek elégnek kell lenni.
Valaki egyszer kitalálta a takarást (oldalt és felül), valószínű, hogy több az előnye, mint a hátránya, ami miatt ez a művelet megmaradt. Annak ellenére, hogy be kell rakni és ki kell rakni a kaptárból, na meg tárolni kell a hordási idényben.
Az, hogy az olasz, francia, kanadai méhészeknek esetleg takarás nélkül is működik a telelés, lehet, hogy az országok azon részén nem olyan zord a tél. Ha tudom, hogy 5 fok alá nem megy a hőmérséklet egész télen, akkor elgondolkodnék azon, hogy hagynám a takarást a csudába. De nálunk azért szokott tél lenni, van amikor elég becsületesen kemény hidegekkel is.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.26. 19:21 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

ha8rd írta:
Sok kanadai , olasz, francia méhészetet néztem és sehol nem használnak fóliát, söt nem takarját felül. Nincs menekülő tér , nyitott alj vagy terasz van az is alul vándorláskor ott kapnak levegőt.Ami fontosabb az oldal takarás szűkítés.

Én meg olvastam, hogy a régészek különböző leletekből megtudták, hogy a Ramapithecus, és a Neandervölgyi ember is, mindig lefűrészelte az odukról a fatörzset, hogy a méhek ne legyenek takarva...

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.26. 10:18 
Tag
Tag

Igen, ez a kiegészítés hiányzott részemről. Köszi!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.25. 21:40 
Rendszeres hozzászóló
Rendszeres hozzászóló

Estefelé célszerű csinálni a felkarcolást, mert nappal rablást okozhat.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.25. 21:30 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

LPeti írta:
Azért írtam ezt a módszert, mert én használom és működik. Azért gondoltam erre a megoldásra, mert az etetőtálca is felül van és abból pikk-pakk elhordják az élelmet (nálam a mézet.) Kipróbáltam, feltettem és működött. Méhek nélkül bármelyik családnak adhatod, de én annak adom, amelyik a legjobban rászorul. Ha egyiket kinyalják, mehet a másik.

Köszi! Nem cáfoltam, csak másoktól is megerősítést szeretnék. Amúgy én is ésszerűnek tartom. Csak még nem próbáltam. :D

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.25. 20:51 
Tag
Tag

Hard írta:
Köszönöm! Én is erre jutottam.

Tavasszal majd lehet olyan gondod, hogy mire odaérsz, hogy kiveszed a NB keretet, már lesz benn fias. Az anya nehezen hagyja ott a NB keretet, ha teheti szívesebben petézik abba. Már csak ezért is lehet, hogy jobb lenne, ha még a tél előtt eltűntetnéd a NB kereteket. (Mindig az első gondolat a jó! Az idén szeretted volna ezt megtenni és bele is vágtál! Ez nem rutin munka! Tükör kollégának egyik jelmondata: "Halad az, csak csinányi köll...." )

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.25. 20:38 
Tag
Tag

Azért írtam ezt a módszert, mert én használom és működik. Azért gondoltam erre a megoldásra, mert az etetőtálca is felül van és abból pikk-pakk elhordják az élelmet (nálam a mézet.) Kipróbáltam, feltettem és működött. Méhek nélkül bármelyik családnak adhatod, de én annak adom, amelyik a legjobban rászorul. Ha egyiket kinyalják, mehet a másik.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.25. 19:22 
Regisztrált tag
Regisztrált tag

Üdv!
Kérdeznék újra. :oops: Mentorom, ha olvasod, tőled is. :D Ez a felcsikart fedett mézes keret, telelőfészekre helyezésével történő etetés működik, működhet? Nekem lesz egy pár olyan keretem, ami kiszorul a fészekből A három család közötti, arányos elosztás, jó ötlet? Köszönöm!

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.25. 14:15 
Tag
Tag

Köszönöm! Én is erre jutottam.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.25. 09:25 
Tag
Tag

Én úgy hagynám, ahogy van. Már a telelő fészek szépen látszik, feletetném megfelelően és kész, majd tavasszal folyt. köv.

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

HozzászólásElküldve: 2016.08.24. 20:55 
Tag
Tag

Hard írta:
Télire nem gond, ha vegyesen lesznek a keretek? A feles kereteket a fészek szélére, vagy a közepére rakjam?

Szerintem itt köztünk nehezen fogsz találni olyan méhészt, aki vegyes keretmérettel megy a télbe. Ha mégis lenne, akkor az most itt ki fog derülni.
Írtad, hogy most is már vegyes a keretméret egy kaptáron belül. Ha már van fiasításod a félkereteken, akkor egyszerűbb a dolog. (Gondolom a NB keretken is van fias, hisz azért nem tudod kivenni.) Tedd a félkeretekre az anyát, tégy a félkeretes fias és a NB fias közé egy elválasztó keretet, mely mellett (a félkeretek felöl) válaszd el fóliával a félkeretes fészket. a NB kereteket ne takard nagyon, egy kicsit legyen nyitva, a félkeretes részt viszont takard jól körbe. Így ebben részben fogják a fészket megtartani, a NB keretből pedig pár hét alatt kifogy a fias. Ekkor még szeptember közepe sem lesz, a méhek is tudják a NB kereten takarni a fiast. A fiasmentes NB kereteken szaggasd fel a fedett mézes részt és egyesével tedd vizszintesen a fészek fölé. Ezzel a módszerrel nagyon gyorsan kihordják a keretből a mézet, még azt is, ami nincs lefedve. Ha kihordták, mehet a következő keret, így át tudod a mézet is hordatni a félkeretes fészekbe.

Ha nincs a félkeretekben fiasítás, akkor szerintem most tél előtt hagyj fel ezzel a kísérlettel. Nagyon nehézkes az anyát átirányítani a félkeretre és nagyon kicsi eséllyel lesz sikered.
Vagy, mint
cirkusz írta:
akár az utolsó fiasítás kikelése sután is megteheted a váltást

Vissza a tetejére
 Profil E-mail küldése  

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 1712 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 35  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra